ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η Γη ΔΕΝ κινείται - Τα θρησκευτικά ψέμματα της "Επιστήμης"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2013, 03:22:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρίστος Έλ

quote:

Μόνοι σας τρελαίνεστε.

Ουδέν ανακριβέστερον.

quote:

Αν δεν μπορείται να ανεχτείτε διαφορετικές απόψεις, καλύτερα να επικοινωνήσετε με τον διαχειριστή για να μου απαγορέψει την είσοδο σε συζητήσεις υψηλού επιπέδου.

Λάθος συμβουλή. Αλλά είσαι πολύ μαλάκας για να το καταλάβεις.

quote:

Τί να πω και εγώ; Αν το έχετε πάρει τόσο σοβαρά εσύ ο Κηφεύς και άλλοι, τότε να υποχωρήσω και να σας κάνω το χατίρι.

Ομοιοτρόπως, είσαι πολύ μαλάκας, για να κάνεις και χατίρια.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2013, 03:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM,

Δηλαδή ούτε λίγο ούτε πολύ ισχυρίζεσαι, ότι όποιος "ζει" σε μια ακίνητη γη,αγνοεί παντελώς βασικά μαθηματικά, φυσική,μετεωρολογία,...,αρνείται να θεωρήσει ότι κάποιοι άλλοι προφανώς δεν αγνοούν τις παραπάνω επιστήμες,και κατάφερε να βγάλει από τα ρούχα του ακόμα και τον Κηφέα,..., είναι μαλάκας;;;

Έλα τώρα,αναθεώρησε σε παρακαλώ.
Υπάρχουν πολλοί μαλάκες που δεν τους χαρακτηρίζει τίποτα από τα παραπάνω...
ΤΙ σου φταίνε;

Κηφέα,
Τι σου φταίμε εμείς;

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2013, 07:28:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM...τί λε ρε μαλάκα.

Όσο ΤΡΕΛΑΙΝΕΣΤΕ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΣΑΣ...ΕΓΩ ΞΕΚΑΡΔΙΖΟΜΑΙ.


Φυσικά εγώ πέτυχα αυτό που θέλω, αλλά το έχει αποδείξει ήδη και ο PanosT. Αλαζονεία, μισαλλοδοξία, ad hominem, προσφυγή στην αυθεντία κτλ.... Τα στοιχεία ακριβώς για τα οποία κατηγορούσατε τους άλλους, τους "χριστιανούς" Σκοταδιστές. Εντάξει, κάποιοι από εσάς ίσως είχατε άσχημο θρησκευτικό παρελθόν με καταπιέσεις, αλλό αυτός δεν ήταν λόγος να υιοθετήσατε την τακτική τους, όμως το κάνατε.

Σου λέω, κανείς άθεος δεν μπορεί να μου την φέρει εμένα, 10 χρόνια συζητήσεις στο internet δεν είναι λίγος χρόνος. Ξέρω πολύ καλά τα επιχειρήματά σας και τα περί λογικής και συναισθήματος.

Βέβαια, ο Νικόμαχος πέρα από τις όλες αρλούμπες που λέει, είπε και κάτι σωστό. Μπορεί κάποιος να δει το παρόν θέμα στο esoterica και μετά να διαδώσει πως το esoterica διδάσκει τον γεωκεντρισμό, κάτι που προφανώς δεν ισχύει. Αν το esoterica έχει συγκεκριμένη πολιτική, τότε θα πρέπει να σβήσει το παρόν θέμα που άνοιξα, και δεν έχω πρόβλημα με αυτό γιατί άλλωστε δεν είμαι ο διαχειριστής. Αν ισχύει αυτό, θα πρέπει επίσης να απαγορέψει την είσοδο σε άτομα σαν και εμένα που "μολύνουν την γνώση" και την επόμενη φορά που κάνει signup κάποιος να έχει αυστηρό ερωτηματολόγιο και όρους, ώστε να μην γράφονται τέτοιοι χριστιανοί στο φόρουμ.

Για την παραπάνω υποχώρηση και συγκατάθεσή μου, με βρίζεις κιόλας. Μπράβο DSM καλό παιδί. Δεν θέλω να γίνω ο λόγος ώστε να αδειάσει αυτό το φόρουμ εξαιτίας μου. Αρκεί να περιμένουμε την γνώμη του admin.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2013, 09:29:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ :

Βρε...Κηφέα,πας καλά?


Πράγματι Νικόμαχε, χθες δεν ήμουνα καλά.

Η διάγνωσή σου ήταν σωστή : Ξέφυγα από "ανεξέλεγκτη νευρικότητα" . . .

Επειδή δεν θέλω να ρίξω κι' άλλο λάδι στη φωτιά , και για τον λόγο ότι θεωρώ ότι κατέθεσα στο παρόν topic επαρκή στοιχεία και επιχειρήματα που δημιουργούν το κατάλληλο πλαίσιο για την αποκατάσταση της αλήθειας στο θέμα που επεξεργαζόμαστε, σταματώ τα μηνύματα εδώ αλλά θα συνεχίσω να καταθέτω τις απόψεις μου στα υπόλοιπα θέματα του esoterica .

Τέλος, θέλω να ευχαριστήσω τους φίλους συνδικτύους που με την ανάλυση των σκεπτικών τους, με βοήθησαν να πάρω αυτήν την τελευταία μου απόφαση, συνεχίζοντας να συμμετέχω στο esoterica .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2013, 13:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

{quote} ΧριστοςΕλ
Σου λέω, κανείς άθεος δεν μπορεί να μου την φέρει εμένα, 10 χρόνια συζητήσεις στο internet δεν είναι λίγος χρόνος. Ξέρω πολύ καλά τα επιχειρήματά σας και τα περί λογικής και συναισθήματος.
------------------------------------------------------------

Χριστιανική ταπεινοφροσύνη!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2013, 14:48:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

{quote} ΧριστοςΕλ
Σου λέω, κανείς άθεος δεν μπορεί να μου την φέρει εμένα, 10 χρόνια συζητήσεις στο internet δεν είναι λίγος χρόνος. Ξέρω πολύ καλά τα επιχειρήματά σας και τα περί λογικής και συναισθήματος.
------------------------------------------------------------

Χριστιανική ταπεινοφροσύνη!!!!!



Τί εννοείς;

Λέω πως από την εμπειρία μου, έχω γνωρίσει τις τακτικές και τα επιχειρήματα που χρησιμοποιούνται συχνότερα σε έναν "διάλογο" μεταξύ θεϊστών/αθεϊστών. Μπορεί και οι Χριστιανοί να το κάνουν.


Οι τότε Καθολικοί υποστήριξαν τον γεωκεντρισμό όχι γιατί τον θεωρούσαν επιστημονικά σωστό, αλλά για να μην χάσουν την εξουσία τους. Το ίδιο κάνουν και οι τωρινοί που έχουν δεχθεί την Εξέλιξη και τον Ηλιοκεντρισμό. Συμβιβάζεις τα αρχαία κείμενα με την επικρατούσα γνώμη, αλλιώς τρίζει η καρέκλα σου. Από την άλλη, ο Νεύτωνας, ο Κοπέρνικος, ο Γαλιλαίος, ο Κέπλερ δεν ήταν απλά άνθρωποι που τους εμπόδιζε κάποιος να κάνουν έρευνα. Είχαν και αυτοί πολιτικές σκοπιμότητες, η εναντίωση από την Καθολική Εκκλησία καλύπτει αυτές τις σκοπιμότητες. Πάντα πίσω από την δημοκρατία, ελευθερία και ισότητα κρύβεται κάτι άλλο.

Πάντως εγώ ανεξάρτητα από τις σκοπιμότητές μου, προσπάθησα να κάνω μια συζήτηση καθαρά αντικειμενική. Ναι, για τους περισσότερους έχει λήξει "γιατί το έχει αποδείξει η επιστήμη" εδώ και χρόνια, όχι όμως για όλους.

Η δικιά μου σκοπιμότητα είναι να επηρεάσω τις μάζες, να τις κάνω να σκεφθούν έξω από το κουτί. Το ίντερνετ είναι χρήσιμο εργαλείο σε αυτόν τον σκοπό. Δεν υποστηρίζω κάποιο κόμμα, ούτε κάποια θρησκευτική οργάνωση, γιατί δεν μου αρέσουν αυτοί οι διαχωρισμοί των χαζών και έξυπνων(μυήσου στην οργάνωσή μας για να μάθεις και άσε την μάζα).
Απλώς αγαπώ τον Θεό. Όμως θα επιθυμούσα να επηρεάσω εκείνους που θεωρώ σκλάβους όσο μπορώ. Να τους κάνω να αμφισβητήσουν, να αναλογιστούν. Ό,τι πετύχω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2013, 16:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

{quote} ΧριστοςΕλ
Σου λέω, κανείς άθεος δεν μπορεί να μου την φέρει εμένα, 10 χρόνια συζητήσεις στο internet δεν είναι λίγος χρόνος. Ξέρω πολύ καλά τα επιχειρήματά σας και τα περί λογικής και συναισθήματος.
------------------------------------------------------------

Χριστιανική ταπεινοφροσύνη!!!!!



Τί εννοείς;

Λέω πως από την εμπειρία μου, έχω γνωρίσει τις τακτικές και τα επιχειρήματα που χρησιμοποιούνται συχνότερα σε έναν "διάλογο" μεταξύ θεϊστών/αθεϊστών. Μπορεί και οι Χριστιανοί να το κάνουν.


Οι τότε Καθολικοί υποστήριξαν τον γεωκεντρισμό όχι γιατί τον θεωρούσαν επιστημονικά σωστό, αλλά για να μην χάσουν την εξουσία τους. Το ίδιο κάνουν και οι τωρινοί που έχουν δεχθεί την Εξέλιξη και τον Ηλιοκεντρισμό. Συμβιβάζεις τα αρχαία κείμενα με την επικρατούσα γνώμη, αλλιώς τρίζει η καρέκλα σου. Από την άλλη, ο Νεύτωνας, ο Κοπέρνικος, ο Γαλιλαίος, ο Κέπλερ δεν ήταν απλά άνθρωποι που τους εμπόδιζε κάποιος να κάνουν έρευνα. Είχαν και αυτοί πολιτικές σκοπιμότητες, η εναντίωση από την Καθολική Εκκλησία καλύπτει αυτές τις σκοπιμότητες. Πάντα πίσω από την δημοκρατία, ελευθερία και ισότητα κρύβεται κάτι άλλο.

Πάντως εγώ ανεξάρτητα από τις σκοπιμότητές μου, προσπάθησα να κάνω μια συζήτηση καθαρά αντικειμενική. Ναι, για τους περισσότερους έχει λήξει "γιατί το έχει αποδείξει η επιστήμη" εδώ και χρόνια, όχι όμως για όλους.

Η δικιά μου σκοπιμότητα είναι να επηρεάσω τις μάζες, να τις κάνω να σκεφθούν έξω από το κουτί. Το ίντερνετ είναι χρήσιμο εργαλείο σε αυτόν τον σκοπό. Δεν υποστηρίζω κάποιο κόμμα, ούτε κάποια θρησκευτική οργάνωση, γιατί δεν μου αρέσουν αυτοί οι διαχωρισμοί των χαζών και έξυπνων(μυήσου στην οργάνωσή μας για να μάθεις και άσε την μάζα).
Απλώς αγαπώ τον Θεό. Όμως θα επιθυμούσα να επηρεάσω εκείνους που θεωρώ σκλάβους όσο μπορώ. Να τους κάνω να αμφισβητήσουν, να αναλογιστούν. Ό,τι πετύχω.


Σου απανταω εγω φιλε μου γιατι το θρασος σου δεν εχει ορια

Ποιος ακριβως εισαι εσυ σε μαστορα που εχεις την αξιωση οτι θα επιρεαζεις τις μαζες ;

Με ποιο δικαιωμα βαφτιζεις τον εαυτο σου σαν αυτον που εχει την δυνατοτητα να κανει τους αλους να σκευτουν εξω απο το κουτι ;

Φιλε μου δεν ξερω εαν εισαι εξυπνος ( δεν σε ξερω στην τελικη )
απλα δεν γινεται να γραφεις για εξω απο το κουτι καιτα λοιπα
την στιγμη που φαινεται απο τις απαντησεις στο φορουμ οτι εχεις
τυφλυ αποδοχη της θρησκειας .

Η επιστιμη απ οτην αλλη ( σε αντιθεση με την θεση σου για την θρησκεια) εχει ενα χαρακτιρσμο φιλε μου εινια "θετικης προσεγκισης"
και δυστηχως για την παρτη σου αυτο εινια που σε καιει !!!!

Ποσο μαλλον που πανω στην παρανοικη σου κριση
εγραφες...

Σου λέω, κανείς άθεος δεν μπορεί να μου την φέρει εμένα, 10 χρόνια συζητήσεις στο internet δεν είναι λίγος χρόνος. Ξέρω πολύ καλά τα επιχειρήματά σας και τα περί λογικής και συναισθήματος.

Πολυ ωραιος εισαι ρε μαγκα !!!
Απο αυτη την παραγραφο που εγραψες φιανεται ποια ειναι η πηγη
της αποψης σου φιλε μου .... Η θρησκεια...

Μην γραφεις λοιπον για σκεψη εξω απο το κουτι και τα λοιπα
γιατι στην Ελλαδα ζουμε και το "κουτι" φιλε μου εινια ο Χρηστινισμος

Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω ποσο φαντασμενος ναρκισισμος
μπορει να ειναι η περιπτωση σου .
αραγε ποσο δειλος εισαι στην πραγματικοτητα ωστε να υποστιριζεις
τις χαζομαρες σου κρυμενος πισω απο την ανονυμια σου ;
Αραγε τη Αλαζονεια εχεις;

Αστα αυτα μαγκα μου, βγες με το ονομα σου, υποστιρηξε αυτα
που γραφεις εδω, ωστε να εκτεθεις μαγκα , να σου κανουν ερωτησεις
που δεν θα εισαι σε θεση να απαντησεις σχετικα με την γνωση πραγματων που δεν εχεις την παραμικρη ιδεα , και μετα να σε δω με τις χαζομαρες σου σχετικα με τη εμονη για την ακινισια της γης .

Δυστηχως αυτη η εμμονη σου εχει να κανει με την αποψη των γραφων
βρισκεις λοιπον ενα -δυο , τρια .... δωδεκα βιβλια που υποστιριζουν αυτη την αποψη και θτα θεωρρεις δεδομενα !

κατι με τους hi-5 που ηταν επιλεγμενοι ετσι ωστε να καλυπτουν το μεγαλυτερο δυνατο πεδιο .

Κατι με τα βιβλια για το 2012 και τις τοσες διαφορετικες αποψεις σχετικα με την 21-12-12 οπου καλυπταν ενα ευρη φασμα αποψεων οπου
"πιστοι" στις αντιστοιχες θεωριες επελεγαν συνφωνα με τα πιστευω τους το αντιστοιχο βιβλιο κια αναγαγαν τον οποιον συνγραφεα σε "μετρ" απλα γιατι ταιριαζε με τα προσποικα τους πιστευω , τα οποια ειχανε πριν ακομη αγορασουν το εν λογο βιβλιο που απλα επιβεβαιωνε οτι ηθελαν να διαβασουν απ οτην αρχη .

Αυτο κανεις φιλε μου και εσυ αποδεχεσαι την αποψη ενος δογματος και
στιριζεσαι σε αποψεις που εχουν σκοπο να βγαλουν χρηματα (το βιβλιο που ανεφερες παραπανω) κια απλα αυτο ικανουν την δουλεια τους με το να πουλανε οτι εχεις αποφασισει α ποτην αρχη οτι θελεις να αγορασεις
για να επιβεβαιωθεις ξεροντας τη αρχη "οτι διαβασεις θα σε επιβεβαιωσει" ...


χαχαχαχα

δεν ειναι θεμα λοιπον αθειας μια αποψη που εκφαζει η επιστημη
εινια καιτ δεδομενο που αποδεχωνται οι επιστιμονες
( εκτος εαν εισαι πιο σχετικος οποτε βγες , εκθεσου και υποστιριξε την αποψη σου )

Αμαν πια με ατομα που στιριζωνται σε βιβλια που ξερουν εκ
των προτερων οτι θα συνφωνησουν με αυτους και παραβλεπουν το
γεγονος οτι τα εχουν διαλεξει επιτιδες για αυτο τον λογο

Υσ : εχεις διαβασει καπιο βιλβιο που να γραφει γιατι αυτα τα βιβλια που εχεις διαβασει κανουν λαθος ( την αλλη πλευρα );


__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2013, 16:43:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η επιστήμη,κάθε φορά που είναι στα πρόθυρα να κάνει ένα ακόμα μεγάλο βήμα,και για όσο βρίσκεται σε καθεστώς μεταίχμιου,έχει κάνει αρκετές φορές λάθος.Είναι αναγκαία διαδικασία για την γνωστική πρόοδο.

Οι τοποθετήσεις της όμως που έχουν ωριμάσει και κατασταλάξει δεν έχουν αποδειχτεί ποτέ λάθος.

Αυτό το γεγονός δεν βρίσκει κανέναν αντίθετο,είτε αυτός βρίσκεται στους κόλπους της εκκλησίας,είτε όχι,αρκεί να έχει επαρκή γνωσιακή βάση σε σχέση με την εποχή του.

Καταληκτικά θεωρώ ότι το θέμα έχει εξαντλήσει κάθε πλευρά.

Γελάσαμε,σατυρίσαμε,εκνευριστήκαμε,και μέχρι εδώ.

Παραλίγο να χάσουμε και ένα πολύτιμο μέλος του forum.Φτάνει.

Προσωπικά σταματώ εδώ.

Την καλημέρα μου σε όλους.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2013, 17:00:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είσαι πολυλογάς gewkwn, είμαι και εγώ πάντως.

ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΘΟΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΚΟΙΝΗ ΓΝΩΜΗ ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΜΑΓΚΕΣ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΘΡΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΚΛΕΒΟΥΝ ΤΗ ΖΩΗ;


Στο κάτω κάτω πιστεύω και μιλώ για κάτι γιατί έτσι γουστάρω. Όπως και εσύ πιστεύεις στον αθεϊσμό και τον ηλιοκεντρισμό γιατί έτσι γουστάρεις, το ίδιο και εγώ με τον γεωκεντρισμό. Γιατί η άποψή μου είναι η επίσημη άποψη του esoterica; Και γιατί η άποψη του esoterica να είναι συγκεκριμένα αντιβιβλική; Ας μην βάζουμε ταμπέλες και ας μην μπερδεύουμε τα πράγματα. Δηλαδή τί να κάνω εγώ τώρα αν άλλοι δεν πιστεύουν ό,τι πιστεύω; Να αυτοκτονήσω, να τους σκοτώσω, να τραβάω τα μαλλιά μου; Δείξτε μου το πόσο πιστεύετε στην Γαλλική Δημοκρατία.

Τώρα το πόσοι θα δεχθούν τον γεωκεντρισμό και τις θεωρίες μου, είναι άλλο θέμα. Και κανείς στην Ελλάδα να μην τον δεχθεί δεν θα κλάψω. Έτσι κι αλλιώς είναι τόσο πολλά τα χάλια στα οποία μας έχουν καταντήσει. Για τα επιχειρήματα, είπα πως και οι Χριστιανοί κάνουν τα ίδια ακριβώς λάθη όπως και οι άθεοι πολλές φορές. Και εγώ κάνω λάθη, ποιός σου είπε πως είμαι τέλειος ή πως το παίζω τέλειος;

Αν πιστεύεις πως το θέμα έχει λήξει μην ασχολείσαι, αν ενδιαφέρεσαι να ακούσεις την άποψη που λέει πως ο γεωκεντρισμός δεν έχει νικηθεί, αγόρασε με 15 ευρώ το βιβλίο από το versesofdeus. Ο εν λόγω επιστήμονας Yasser Shaban έχει τιμηθεί από την Nasa, δεν πρόκειται για άσχετο. Αυτό δεν λέει κάτι για εμένα, αλλά μια και εμπιστεύεστε την αυθεντία...

Τότε, η Εκκλησία και το Κράτος έκλεβαν την ζωή των ανθρώπων υποσχόμενοι παραδείσους σε μια "άλλη" ζωή. Σήμερα με τον υλισμό, την εξέλιξη και τον ηλιοκεντρισμό ούτε καν υποσχέσεις δίνουν στους σκλάβους. Είσαι λένε μια σκόνη, μια λάσπη που θα χαθεί για πάντα, μια μηδαμινή κουκίδα στο άπειρο σύμπαν που στροβιλίζεται χωρίς σκοπό και θα χαθεί σύντομα.


Ό,τι θέλεις δέχεσαι. Κανέναν δεν εκβίασα να δεχτεί την άποψή μου. Αλλά μην μου λες για θράσος και τέτοιες γελοιότητες. Είπα εγώ πόσο θρασύς είσαι όταν λες πως είσαι άθεος;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2013, 18:33:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Και όμως γυρίζει.
-Πάμε γι’ άλλα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2013, 22:17:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κόπανος
Όσο ΤΡΕΛΑΙΝΕΣΤΕ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΣΑΣ...ΕΓΩ ΞΕΚΑΡΔΙΖΟΜΑΙ.

Εχεις μεγάλη πλάκα τελικά!
Νομίζεις ότι τρελενόμαστε βρε χαϊβάνι?

Το μόνο που με απασχολεί προσωπικά,είναι το δικαίωμα ψήφου,που σου δίνει η πολιτεία,χωρίς να σε περνάει απο έλεγχο διανοίας.

Ισχυρίζεσαι ότι η Γη είναι ακίνητη.
Εγω ισχυρίζομαι,ότι είσαι ένας ουρακοτάγκος,με ένα δράμι μυαλό παραπάνω απο τους υπόλοιπους της αγέλης σου.

Και στην καλύτερη των περιπτώσεων,είσαι ένα τρόλλευ χωρίς τρολέδες!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2013, 23:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Κόπανος
Όσο ΤΡΕΛΑΙΝΕΣΤΕ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΣΑΣ...ΕΓΩ ΞΕΚΑΡΔΙΖΟΜΑΙ.

Εχεις μεγάλη πλάκα τελικά!
Νομίζεις ότι τρελενόμαστε βρε χαϊβάνι?

Το μόνο που με απασχολεί προσωπικά,είναι το δικαίωμα ψήφου,που σου δίνει η πολιτεία,χωρίς να σε περνάει απο έλεγχο διανοίας.

Ισχυρίζεσαι ότι η Γη είναι ακίνητη.
Εγω ισχυρίζομαι,ότι είσαι ένας ουρακοτάγκος,με ένα δράμι μυαλό παραπάνω απο τους υπόλοιπους της αγέλης σου.

Και στην καλύτερη των περιπτώσεων,είσαι ένα τρόλλευ χωρίς τρολέδες!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Είπα πως δεν ανήκω σε αγέλη. Είμαι ο Λούκυ Λουκ, δεν το καταλαβαίνεις;
Μόνος μου εναντίον όλων.

Δηλαδή οι άλλοι που ψήφισαν είναι έξυπνοι και το σύστημα θέλει έξυπνους ψηφοφόρους; Χάρη σε τέτοια έξυπνα παιδιά με τέτοια έξυπνα μυαλά φτάσαμε εδώ και πάμε για καλύτερα, τί σε πειράζει τώρα μια ψήφος παραπάνω; Θα αλλάξει κάτι Νικόμαχε;

Έχει πλάκα το λεξιλόγιό σου και πιστεύω η πρωτοτυπία μερικών λέξεων και φράσεων πρέπει να τραβήξει την προσοχή των κωμωδιογράφων. Έχεις ταλέντο στην κωμωδία, ΔΕΝ ΑΣΤΕΙΕΥΟΜΑΙ. Εικάζω πως δουλεύεις σε τσίρκο ή θέατρο. Αν όχι, τότε πέταξες το ταλέντο σου στο καλάθι των αχρήστων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2013, 00:01:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα παρακαλεσω τους συμμετέχοντες στο θεμα να παραμείνουν αυστηρά
στα στενά πλαίσια της ανταλλαγή αποψεων , και οχι προσωπικών αντιπαραθέσεων...


Θυμίζοντας (σε οσους το ξεχνουν) οτι σε οποιοδήποτε θεμα η συμμετοχή μας κρίνετε εποικοδομητική, αν εχει να προσφερει κατι στην συζήτηση.


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2013, 00:16:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελήφθη.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2013, 00:19:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατενοήθη!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2013, 00:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Over.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2013, 01:06:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είπα πως δεν ανήκω σε αγέλη. Είμαι ο Λούκυ Λουκ, δεν το καταλαβαίνεις;
Μόνος μου εναντίον όλων.

«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2013, 01:08:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυριως ομως εναντια στον εαυτο μας


Αυτον φιλε πρεπει να εξετασουμε πρωτα γιατι απο εκει ερχεται ολο που μας ενοχλει

«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2013, 02:43:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είσαι πολυλογάς gewkwn, είμαι και εγώ πάντως.

ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΘΟΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΚΟΙΝΗ ΓΝΩΜΗ ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΜΑΓΚΕΣ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΘΡΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΚΛΕΒΟΥΝ ΤΗ ΖΩΗ;


Στο κάτω κάτω πιστεύω και μιλώ για κάτι γιατί έτσι γουστάρω. Όπως και εσύ πιστεύεις στον αθεϊσμό και τον ηλιοκεντρισμό γιατί έτσι γουστάρεις, το ίδιο και εγώ με τον γεωκεντρισμό. Γιατί η άποψή μου είναι η επίσημη άποψη του esoterica; Και γιατί η άποψη του esoterica να είναι συγκεκριμένα αντιβιβλική; Ας μην βάζουμε ταμπέλες και ας μην μπερδεύουμε τα πράγματα. Δηλαδή τί να κάνω εγώ τώρα αν άλλοι δεν πιστεύουν ό,τι πιστεύω; Να αυτοκτονήσω, να τους σκοτώσω, να τραβάω τα μαλλιά μου; Δείξτε μου το πόσο πιστεύετε στην Γαλλική Δημοκρατία.

Τώρα το πόσοι θα δεχθούν τον γεωκεντρισμό και τις θεωρίες μου, είναι άλλο θέμα. Και κανείς στην Ελλάδα να μην τον δεχθεί δεν θα κλάψω. Έτσι κι αλλιώς είναι τόσο πολλά τα χάλια στα οποία μας έχουν καταντήσει. Για τα επιχειρήματα, είπα πως και οι Χριστιανοί κάνουν τα ίδια ακριβώς λάθη όπως και οι άθεοι πολλές φορές. Και εγώ κάνω λάθη, ποιός σου είπε πως είμαι τέλειος ή πως το παίζω τέλειος;

Αν πιστεύεις πως το θέμα έχει λήξει μην ασχολείσαι, αν ενδιαφέρεσαι να ακούσεις την άποψη που λέει πως ο γεωκεντρισμός δεν έχει νικηθεί, αγόρασε με 15 ευρώ το βιβλίο από το versesofdeus. Ο εν λόγω επιστήμονας Yasser Shaban έχει τιμηθεί από την Nasa, δεν πρόκειται για άσχετο. Αυτό δεν λέει κάτι για εμένα, αλλά μια και εμπιστεύεστε την αυθεντία...

Τότε, η Εκκλησία και το Κράτος έκλεβαν την ζωή των ανθρώπων υποσχόμενοι παραδείσους σε μια "άλλη" ζωή. Σήμερα με τον υλισμό, την εξέλιξη και τον ηλιοκεντρισμό ούτε καν υποσχέσεις δίνουν στους σκλάβους. Είσαι λένε μια σκόνη, μια λάσπη που θα χαθεί για πάντα, μια μηδαμινή κουκίδα στο άπειρο σύμπαν που στροβιλίζεται χωρίς σκοπό και θα χαθεί σύντομα.


Ό,τι θέλεις δέχεσαι. Κανέναν δεν εκβίασα να δεχτεί την άποψή μου. Αλλά μην μου λες για θράσος και τέτοιες γελοιότητες. Είπα εγώ πόσο θρασύς είσαι όταν λες πως είσαι άθεος;




πολυγραφας ( η καπως ετσι) νομιζω θα ταιριαζε καλυτερα.

τωρα τα αλα που γραφεις σε εντονο ειναι εκτος θεματος
σε μια ενδεχωμενη εκθεση θα σου μηδενισαν την κολλα γιατι
εισαι εκτος θεματος και βεβαια παραβλεπεις το γεγονος οτι
τους ψιφιζουμε.
οπορω ομως που εγραψες με τεραστια γραμματα κστι ασχετο ....
δεν το ειδες ;
χαχαχα

στην επομςνη παραγραφο κανεις ενα λαθος . ο αθεισμος
δεν ειναι πιστη , πιστη ειναι αυτο που κανεις εσυ γιατι
αποδεχεσαι κατι γιατι ετσι σου εχουν πει καποιοι που
ακομη και η πραγματικη τους ιστορικη υποσταση εινια κατι
που χανεται μεσα στα ιερα κειμενα της πιστης σου .
Αν για παραδειγμα ο τολκιν στα βιβλια του για την μεση
γη και την κοσμογονια του ελ λογου κοσμου εγραφε οτι τα βιβλια του ειναι αληθινα και περιεχουν αληθειες τοτε θα επρεπε αυτοματα
να πιστευουθμε και στα εκει βιβλια οπως καλη ωρα κανεις
στην πιστη σου που ειναι πραγωντας ζωης για εσενα και ο εγωισμος σου απογορευει να παραδεχτεις οτι η ηλιοκεντρικη θεωρια ειναι για ξυλο...
Το μονο σημειο που θα μπορουσες να μου αποδωσεις σε σχεση με την αποψη σου οιτ ειμια "πιστος" σαν αθεος σε σχεση παντα με την λεξη πιστη θα ηταν η λεξη
ΔΥΣΠΙΣΤΟΣ
και οχι η λεξη "πιστη" που θελεις να κολησεις στην κοσμθεωριση ενος Αθεου , επειδη θελεις να αμβληνεις το γεγονος οτι εσυ εισαι ευκολοπιστος...
(αστο ρε συ δεν το σωζεις...)

Στην επομενη παραγραφο κανεις λογο οτι δεν εισαι τελειος και κανεις λογ για λαθη που κανουμε ολοι μας ....
Το περιεργο φιλε μου ειναι οτι ενω τα παιδια σου "εχουν δωσει"
αρκετη τροφη για σκεψη η αποψη σου περιοζεται στην θεση περι του κακου αθεου που εσυ με την δεκαχρονη πειρα σου δεν θα την πατησεις...
σε συ σοβαρεψου ...
Αυτη την θεση εξεφραζες οταν κατηγορουσες ενα αθεο για τα επειχηρηματα του περι λογικης και συνεσθηματος; και τη "πονηρη" λογικη που αφηνεις να εννοηθει επειδη πολυ απλα δεν μπορεις να απαντησεις ;
εινια φιλε μου θρασος να κανεις λογο για λαθη την στιγμη που ο ιδιος δεν εχεις γνωση για βασικα πραγματα που σου εκθετουν τα παιδια
και να επιμενεις ....
Εκτος εαν εχεις (οπως σου εγραψα και στο προηγουμενο μυνημα)
ιδια γνωση οποτε βγες απο την ανονημια σου , εκθεσου , και αποδειξε οτι η επιστημη εχει λαθος ( αντιστοιχα εχεις εσυ δικαιο...)

για τον μαγκαρικο που αναφερεις ,δεν εκανες ενα πολυ βασικο πραγμα ρε συ πριν τον αναφερεις....

δεν εψαξες τον λογο για τον οποιο τον βραβευσε η ΝΑΣΑ ...
χαχαχαχαχα
το διαβασες απλα δεν σε ν συνφαιριε και ετσι το εκρυψες κατω απ οτο χαλακι...

το γεγονος οτι εχει καταφερει πολλα πραγματα οσο αφορα την κινιση
ενος σκαφους δεν σημαινει οτι η θεωρια του περι γεωκεντρισμου ειναι
σωστη .
Ειναι ρε παιδι μου εγω σαν ηλεκτρονικος(εανθελεις το πιστευεις ανωνημοι ειμαστε) να εχω αποψη για τα δινορευματα σε ενα μετασχηματιστη υψηλης υδροηλεκτρικου σταθμου .
Οχι τιποτα αλλο αλλα μιας που εχω μαθει για τα ρευματα ( μαμηλης ισχυος) μπορω να εχω αποψη και για τα ρευματα ισχυος και να
υποστιριζω οτι εχω καλυτερη αποψη απο αρκετες γενιες ηλεκτρολογων
με τις αντιστοιχες αδειες για τις τασεις και τα ρευματα .

Στο ξαναγραφω οτι ειναι αυθεντια σε κινιτηρες ιοντων η στην αλλη
τεχνικη με το υδρογονο δεν τον κανει αυθεντια και στην γεωκεντρικη
θεωρια !!!!

Ρε συ , ρε συ ...
Ξαναερχομαι σε αυτο πυο σου εγραψα στο προηγουμενο μηνυμα σχετικα με την επιλογη των βιβλιων ...
Μπορει να μην το καταλαβες απλα η αποφαση σου να βρεις ενα βιβλιο που θα ικανοποιουσε την προθεση να βρεις ενα βιβλιο απο μια αυθεντια για να ικανοποιησεις την αναγκη σου να εισια σωστος σε εκανε να παραβλεψεις το γεγονος οτι εινια αυθεντια σε ΑΣΧΕΤΟ ΘΕΜΑ !!!!!

τωρα εκει που ξεκινας για την εκλησια και το κρατος φιλογογεις
με την φαινομενικη σου νικη με την αυθεντια η εχεις κατι να "πεις";
δεν καταλαβαινω το νοημα της συγκρισης του τοτε με το τωρα ...

Η τελευταια σου παραγραφος ειναι ολα τα λεφτα ...
καλα ρε σου τι γραφεις;

διορθωσε με ...
(λεμε τωρα...)
Ποιος ηταν υτος που επιμενει χωρις να ειναι σε θεση να
απαντησει σε ευλογα ερωτηματα που του θετουν οι αντιθετες
αποψεις;
προσεξε οτι εσυ υποστιριζεις το διαφορετικο οποτε η αποδειξη
ειναι κατι που θα πρεπει να κανεις εσυ !!!
Το γεγονος οτι δεν κατανοεις πραγματα ΕΣΥ δεν σημαινει οτι ο κοσμος
ειναι λαθος για να εχεις εσυ δικαιο !!!
η μη αποδοχη της αμαθειας σου σε καποια πραγματα και η εμονη σου σχετικα δειχνουν οτι θελεις να επιβαλεις την αποψη σου .
Ενας σωστος ανθρωπος αποδεχεται οτι δεν ξερει κατι και περισιλογιζεται σχετικα το πιο αστειο ειναι οτι ενω κανεις λογο για λαθη και τα σχετικα δεν το εχεις κανει παροτι δεν εχεις ιδεα σχετικα , εχεις γατζωθει στα εκλησιαστικα κειμενα και εχεις την πεπηθηση
οτι αφου το γραφουν τα εκλησιαστικα κειμενα ειναι ετσι.
Δεν εχεις ιδεα απο πολιτικη και το πως αυτη εφαρμοζεται μεσα απ οτην εκλησια !!!!

Στο τελος μου γραφεις για θρασος επειδη ειμαι αθεος...
θα σου περιγραψω επιπλεων μια υποθετικη κατασταση μιας που δεν καταλαβες τι σου εγραψα σχετικα με το θρασος στο προηγουμενο μυνημα.

Ας υποθεσουμε οτι ειμαστε καλη ωρα
1)Εγω(αθεος)
2)Εσυ(χρηστιανος)
3)Καποιος ασχετος (θα παιξει τον ρολο του μωαμεθανου)

και σε μια συζητηση καταληγουμε να συζηταμε για θρησκευτικα θεματα οπου ο καθενας λεει την αποψη του .
Αραγε θα μπορουσες να κατανοησεις οτι η καταληξη της συζητησης θα ηταν εσυ και ο μωαμεθανος να προσπαθητε να πεισετε για την αληθεια της προσεγκισης σας και οτι αντιστοιχα ο αλλος απο εσας εχει λαθος
χωρις στην ουσια να ειστε σε θεση νατο κανετε ;

ποση αξια θα εχει η θεση που εκφρασεις για "πονηρη" θεση ενος αθεου
σε σχεση με την λογικη και τα συναισθηματα την στιγμη που θα πρεπει να παραδεχτεις οτι δεν μπορεις να πεισεις εμενα και τον μωαμεθανο σχετια με την σωστη σου προσεγκιση , και να σε ρωτησω και κατι αλλο...

Γιατι ρε μαγκα να εχεις εσυ δικαιο και οχι ο μωαμεθανος;

Τι εχεις εσυ παραπανω σε επιχειρηματα ,τον λογο του θεου;
μα το ιδιο εχει και ο μωαμεθανος!

Τα προσωπα της βιβλου ;
εχει και αυτος ρε φιλε μου τον προφητη !

Μην Ξεχασω Οτι Εχετε Κοινο Τον ΑΡΧ.ΜΙΧΑΗΛ
Αντε ρε σας βρηκα καιτ κοινο αντε να σας δω πως θα πεισετε

αλλα εινια λαθος αυτοι και πιστευουν αλλου ...


Αν κανουμε τωρα μια αλαγη και ας αλαξουμε τον μωαμεθανο με ενα Εβραιο
τα βιβλικα προσωπα τα ιδια ( μεχρι ενος σημειου)
Εχουτε την ιδια θεογονια
Δηλαδη ψιλο-πιστευετε στον ιδιο θεο!!!
Αλλα ειναι λαθος αυτοι και πιστευουν αλλου ....

Δυο περιπτωσεις ειναι αρκετες ωστε να σου δειξω δυο πραγματα
1) ειναι θρασος να θεωρεις λαθος οτι μια δυσπιστια στην αποιαδηποτε
θρησκεια εχει να κανει με περιεργες θεσεις περι λογικης και συνεσθηματος την στιγμη που το μονο που εχεις ειναι το συναισθημα
και τιποτα αλλο. δεν φταινε οι αθεοι το εαν εσυ το μονο που εχεις
ειναι το συναισθημα, δεν φταινε αυτοι που τα δεδομενα της επιστημης αδηνατεις να τα αντιμετωπισεις γιατι βασιζονται στην λογικη που
δεν περιεχεται στην θρησκεια σαν κοσμοθεωριση.

2) Ειναι θρασος να γραφεις υποτιμιτικα για τους Αθεους την στιγμη
που τα δεδομενα που σου εκθετουν περιεχουν αποδειξεις και εσυ λογο της παραλογης εμονης σου με το γεωκεντρικο συστημα κανεις λογο
για την πειρα σου στα δεκα αυτα χρονια ...

Εαν δεν καταλαβες και τωρα τι σου γραφω σχετικα με το θρασος που
ενφανιζεις εδω και την υποτιμιτικη συμπεριφορα σου σε καποια
αλλη αποψη που επειδη δεν σου αρεσει ( ενδεχωμενος να σε εκθετει κιολας) της κολλας ενα υποτιμιτικο σχολιο για να ξεφυγεις την στυιγμη που δεν εισα σε θεση να αποδειξεις τιποτα και στην πορεια σου στο θεμα εκανες τα αδυνατα δυνατα για να ξεφυγεις μεσα απ οπονηρες τακτικες σαν αυτη με τον εν λογο επιστιμονα που παροτι διαβασες την βιογραφια του ( ειναι αποτην σελιδα του βιβλιου που εγραψες οτι εχεις παραγγηλει) ξεχασες να γραψεις οτι εχει βραβευτει για ασχετο λογο !!!

ΥΣ : λυπαμαι αλλα εχεις πολυ θρασος και οπως γραφει και ο
Σουν Τζου
" δειξε στον Αντιπαλο σου οτι εισαι αδυναμος
και αυτος θα βγαλει τον χειροτερο του εαυτο"

εαν με πιανεις τι θελω να σου "πω" φιλε μου...


__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2013, 09:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gewkwn διάβασα λίγο από το μήνυμά σου και απογοητεύτηκα. Ελπίζω τόσο καιρό που γράφω, να έχει διαβάσει και κατανοήσει κάποιος ειλικρινής επισκέπτης κάτι. Ελπίζω να μη γράφω για να γράφω, ούτε τα λόγια μου να τα παίρνει ο αέρας.

Τί έλεγα τόσο καιρό; Δεν εξήγησα πως ο "άθεος" είναι ένας επιθετικός προσδιορισμός; Ναι, οι άθεοι είναι πιστοί και η πραγματική θρησκεία τους είναι ο φυσικαλισμός.Έχεις και εσύ πεποιθήσεις, έχεις και εσύ πίστη όπως και εγώ. Απλώς εσύ ισχυρίζεσαι πως αυτό που πιστεύεις είναι τόσο προφανές, ώστε είναι ανόητο να το αποκαλέσω πίστη. Όλα αυτά που λέω μπορείς να τα διαβάσεις στην περίληψη του αθεϊσμού που έχει γράψει ο άθεος ουμανιστής Τζούλιο Μπαγγίνι - εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα.

Γιατί τσατίστηκαν οι σοβαροί συνομιλητές(αυτοί που με πήραν στα σοβαρά τέλος πάντων); Επειδή είπα πως ο ηλιοκεντρισμός δεν είναι ΑΜΕΣΑ αποδείξιμος. Δεν είναι κάτι που μπορούμε να εξακριβώσουμε άμεσα από την παρατήρηση, όπως το νερό που παγώνει στους 0 βαθμούς Κελσίου. Αυτό το λάθος κάνους και οι χριστιανοί, νομίζοντας πως οι αστροναύτες έχουν δει τη Γη να γυρίζει. Κανείς δεν μπορεί να πει τί πραγματικά γυρίζει και τί όχι, μόνο και μόνο από την άμεση παρατήρηση. Έτσι χρησιμοποιούνται κάποιες παρατηρήσεις, οι οποίες ΕΜΜΕΣΑ "αποδεικνύουν" τον Ηλιοκεντρισμό(ανάδρομη κίνηση, φάσεις της Αφροδίτης, εκκρεμές Φουκώ κτλ.). Έλα όμως που αυτές οι παρατηρήσεις ερμηνεύονται και από το Γεωκεντρικό σύστημα.

Υπάρχει λοιπόν η επιστημονική άποψη(μιας μειοψηφίας) που λέει πως
1)ο Ηλιοκεντρισμός δεν είναι άμεσα αποδείξιμος
2) οι λόγοι για τους οποίους έχει γίνει αποδεκτός, δεν καταρρίπτουν το Γεωκεντρικό Σύστημα
3) υπάρχουν κάποιοι σοβαροί επιστημονικοί λόγοι από τον χώρο της φυσικής, για τους οποίους στοιχεία του Ηλιοκεντρικού Συστήματος καταρρίπτονται(περιστροφή Γης κτλ)

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για την γνώση και πιστεύει πως το θέμα δεν έχει λήξει, δεν χάνει τίποτα να αγοράσει το βιβλίο που λέω
http://www.versesofdeus.com/order1.html

Ακόμα και αν δεν συμφωνεί μπορεί να μάθει τα επιχειρήματα των αντιπάλων του. Εμένα μου αρέσει να διαβάζω αθεϊστικά βιβλία για να κατανοώ τον τρόπο σκέψης και τις πεποιθήσεις τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2013, 15:50:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Gewkwn διάβασα λίγο από το μήνυμά σου και απογοητεύτηκα. Ελπίζω τόσο καιρό που γράφω, να έχει διαβάσει και κατανοήσει κάποιος ειλικρινής επισκέπτης κάτι. Ελπίζω να μη γράφω για να γράφω, ούτε τα λόγια μου να τα παίρνει ο αέρας.

Τί έλεγα τόσο καιρό; Δεν εξήγησα πως ο "άθεος" είναι ένας επιθετικός προσδιορισμός; Ναι, οι άθεοι είναι πιστοί και η πραγματική θρησκεία τους είναι ο φυσικαλισμός.Έχεις και εσύ πεποιθήσεις, έχεις και εσύ πίστη όπως και εγώ. Απλώς εσύ ισχυρίζεσαι πως αυτό που πιστεύεις είναι τόσο προφανές, ώστε είναι ανόητο να το αποκαλέσω πίστη. Όλα αυτά που λέω μπορείς να τα διαβάσεις στην περίληψη του αθεϊσμού που έχει γράψει ο άθεος ουμανιστής Τζούλιο Μπαγγίνι - εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα.

Γιατί τσατίστηκαν οι σοβαροί συνομιλητές(αυτοί που με πήραν στα σοβαρά τέλος πάντων); Επειδή είπα πως ο ηλιοκεντρισμός δεν είναι ΑΜΕΣΑ αποδείξιμος. Δεν είναι κάτι που μπορούμε να εξακριβώσουμε άμεσα από την παρατήρηση, όπως το νερό που παγώνει στους 0 βαθμούς Κελσίου. Αυτό το λάθος κάνους και οι χριστιανοί, νομίζοντας πως οι αστροναύτες έχουν δει τη Γη να γυρίζει. Κανείς δεν μπορεί να πει τί πραγματικά γυρίζει και τί όχι, μόνο και μόνο από την άμεση παρατήρηση. Έτσι χρησιμοποιούνται κάποιες παρατηρήσεις, οι οποίες ΕΜΜΕΣΑ "αποδεικνύουν" τον Ηλιοκεντρισμό(ανάδρομη κίνηση, φάσεις της Αφροδίτης, εκκρεμές Φουκώ κτλ.). Έλα όμως που αυτές οι παρατηρήσεις ερμηνεύονται και από το Γεωκεντρικό σύστημα.

Υπάρχει λοιπόν η επιστημονική άποψη(μιας μειοψηφίας) που λέει πως
1)ο Ηλιοκεντρισμός δεν είναι άμεσα αποδείξιμος
2) οι λόγοι για τους οποίους έχει γίνει αποδεκτός, δεν καταρρίπτουν το Γεωκεντρικό Σύστημα
3) υπάρχουν κάποιοι σοβαροί επιστημονικοί λόγοι από τον χώρο της φυσικής, για τους οποίους στοιχεία του Ηλιοκεντρικού Συστήματος καταρρίπτονται(περιστροφή Γης κτλ)

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για την γνώση και πιστεύει πως το θέμα δεν έχει λήξει, δεν χάνει τίποτα να αγοράσει το βιβλίο που λέω
http://www.versesofdeus.com/order1.html

Ακόμα και αν δεν συμφωνεί μπορεί να μάθει τα επιχειρήματα των αντιπάλων του. Εμένα μου αρέσει να διαβάζω αθεϊστικά βιβλία για να κατανοώ τον τρόπο σκέψης και τις πεποιθήσεις τους.



ρε συ ,ρε συ ...

Προσπαθεις να καταταξεις την Αθεια σαν πιστη ...
την εχουμε κανει αυτη την συζητηση κια σου εχω διξει οτι κανεις
λαθος.
βεβαια θα χρησιμοποιησω ενα φαινομενικα χαζο παραδειγμα για να σου δειξω κατι .

Για παραδειγμα εαν απλα πιστευα οτι οι γυναικες εινια οι μονες που μπορουν να κανουν παιδια χωρις να μπορουσα να το αποδειξω θα μπορουσες να με χαρακτιρισεις "πιστο".
Το γεγονος οτι δεν πιστευω σε οποιαδηποτε θεο-α-ους μονο με τον παραγοντα πιστης-αντιλιψης (δεν περιεχει σε καμια περιπτωση αποδειξη)δεν με κανει πιστο(οπως θελεις να πιστευεις) απλα με κανει ενα ατομο που δεν αποδεχεται απλα οτι πιστευει η κοινωνια γιατι απλα ετσι εχει μαθει.
Εαν για παραδειγμα σου εγραφα οτι 1 υψωμενο στην δευτερα κανει -1
θα μου ελεγες οτι γραφω χαζομαρες .
και λογικα θα ηθελες αποδειξη για αυτο που επικαλουμαι
ετσι δεν ειναι;
Ε λοιπον συνφωνα με την θεση σου σχετικα με την "πιστη -αθεια"
δηλαδη η μη αποδοχη μιας τετοιας θεσης σαν αυτη που περιεγραψα
παραπανω για εσενα πθα μπορουσε να χαρακτιριστει σαν πιστη
μιας που η αρνηση μας να πιστευουθμε απλα σε ενα θεο-α-ους
ειναι για εσενα πιστη.

Για να σε προλαβω σχετικα με το παραδειγμα και να μην γραψεις κατι
αυτο που σου περιεγραψα γινεται με μιγαδικους αριθμους που εχουν το παρατσουκλι "φανταστικοι" για πολυ συγκεκριμενο λογο.

Γραφεις για επιθετικο προσδιορισμο της λεξης, κανεις λαθος .
Κρινεις την λεξη και το νοημα της συνφωνα με τα δικα σου δεδομενα
που ειναι η υπαρξη του θεου. Το λαθος ειναι οτι τα δεδομενα σου εινια απο ανθρωπους που εχουν κρινει την λεξη ωντας οι ιδιοι πιστοι.
Π.χ. δες για παραδειγμα τα χρονια μετα τον εμφυλιο τις δυο διαφορετικες ιστοριες που υπαρχουν , μια ειναι του ΕΑΜ και μια των "δεξιων" οπως συνηθιζω να αναφερω με την καταλληλη προφορα...
Για να κρινεις την κατασταση πρεπει να βιωσεις την ζωη χωρις την αναγκη υπαρξης καποιου θεου και την απωλεια της ζωης οταν ερθει η ωρα εκεινη. Το ολο παιχνιδι εινια στην μετα -ζωη αλλα αυτο δεν ειναι του θεματος και βεβαι δεν θα μπορεσω να σου δωσω να καταλαβεις γιατι βιωνεις την ζωη σαν πιστος.

Σου εχω γραψει γιατι κατα την προσοπικη μου αποψη εχουν εκνεβριστει τα παιδια και μπορω να σε παραπεμψω στο αμεσως προηγουμενο μηνυμα οπου σου γραφω οτι δεν εχεις δωσει την σημασια που απαιτηται στις αποψεις με με τις αναλογες τεκμηριωσεις που σου εκθετουν τα αλλα παιδια που συμετεχουν στην συζητηση σαν σωστος ανθρωπος που συζηταει
(οταν σου την λεω)

Ειναι δυνατον λοιπον να με ρωτας τον λογο που εκνεβριζονται;
Εκθετεις καποιες προσωπικες αποψεις ,καλως το κανεις αυτο
σου γραφουν τα παιδια εισαι λαθος για αυτο και για αυτο τον λογο
εξηγωντας το γιατι και το που βασιζεται αυτο που υποστιριζουν.
Και εσυ επειδη δεν σου αρεσει τους "γραφεις" υποδειγματικα και συνεχιζεις να γραφεις την αποψη σου .

Ειναι ρε φιλε μου αυτο θρασος ναι η οχι;

Ειναι αλαζονεια μια πρακτικη εγω τα ξερω ολα απο την αρχη
και δεν δεχομαι "μυγα στο σπαθι μου";

Ειναι εγωισμος μια πρακτικη σπασμοδικων απαντησεων(οπως εκανες)
σε θεματα οπως αυτο με την μετεολογια χωρις να εχεις την παραμικρη ιδεα σχετικα;

Δεν ειναι η ιδεα σου λοιπον σαν ιδεα ειναι η συμπεριφορα σου
ο λογος που εκνεβριζονται τα παιδια κατα την προσοπικη μου αποψη.

Εγω για να παω σε εμενα ειδα οτι δεν βγαζω ακρη και αφησα το θεμα
να εξελιχτει μιας που το κομματι της αποδειξης ειναι δικο σου κομματι
( βλεπεις εσυ υποστιριζεις το διαφορετικο)
το θεμα ειναι οτι η θεωρια σου βασιζεται σε καποια πραγματα που εαν εκανες τον κοπο (δυστηχως δεν το εκανες) να διαβασεις με προσοχη τι σου παραθετουν τα παιδια δεν θα εγραφες οτι εγραφες σχετικα.

για παραδειγμα αναφερεςι τωρα καποιες παρατηρησεις που ερμηνεβονται
και απο ενα γεωκεντρικο συστημα(δεν το ξερω οποτε απλα το δεδχωμαι για να καταληξω εκει που θελω) , χεις ψαξει περα απο αυτες τις εξηγησεις καποια αλλα πραγματα που θα μπορουσαν να μην εξηγουνται με το γεωκεντρικο συστημα( υποθετικα λεω εγω τωρα...);

βεβαι εδω θελω να μου δωσεις για την παραδοχη τρια σε ενα πιο αναλυτικο επιπεδο για να εξακριβωσω και την σειρα μου αυτα που υποστιριζεις
(προσεξε δεν θελω να ειναι σαν εκεινη την σελιδα που μου ειχες δωσει στην αρχη οπου ενας ιερεας υποστιριζε το γεωκεντρικ οσυστημα και το θεωρησες καλη πηγη!!!)

παλι αυτο το βιβλιο;
δεν το εγραψες και σε προηγουμενο μυνημα ;
ρε μπας και παιρνεις ποσοστο απο τις πωλησεις;

Το τελευταιο που γραφεις φιλε μου για τα βιβλια που διαβαζεις
ειναι λιγο χαζομαρουλα...
(αλλιως ειναι η λεξη που πρεπει να χρησιμοποιησω αλλα ας το αφησω ...)

η συμπεριφορα σου και τα σχολια σου (τα υποτιμητικα) δειχνουν ποσο βαθεια νυχτομενος εισαι στο θεμα μιας η προστασια σου
(δεν μπορεις να μπεις σε λογικη οπαδου ποδοσφαιρικης ομαδας )
ειναι τα υποτιμιτικα σχολια .
Βαθεια νυχτομενος ρε φιλε μου , βαθεια νυχτωμενος.

Αλλα ας υποθεσω οτι εχεις διαβασει βιβλια σχετικα για να σου δειξω και με καποιο αλλο τροπο ποσο βαθεια νυχτομενος εισαι σχετικα .

Τα βιβλια αυτα τα εχει γραψει Αθεος η τα εχει γραψει καποιος
πιστος ;

ασε ξερω την απαντηση θα μου γραψεςι οτι τα εχει γραψει καποιος
αθεος .
μον που ακομα και ετσι δεν εισαι σε κατασταση να κατανοησεις τι γραφουν τα βιβλια μιας που η προσεγκιση σου φανηκε πολυ ξεκαθαρα
οταν εγραφες για την λογικη και το συνεσθημα του Αθεου...
(ισως εαν δεν ειχες αυτη την μεγαλη δεκαχρονη πειρα να καταλαβαινες τισ γραφει ο "ποιητης" , τωρα τα αντιμετωπιζεις ολλα με υποτιμιτικο
τροπο επειδη ειναι Αθεος ο συνγραφεας !!!

Ασε ρε συ που θα γαψεις οτι καταλαβαινεις εναν Αθεο συνγραφεα
εδω μια αποδεδειγμενη αποψη σχετικα την αποριψες επειδη θα σου χαλουσε την σουπα, και θελεις να εχει την πεπειθηση οτι καταλαβαινεις την προσεγκιση ενος αθεου ;

Το πρωτο πραγμα που θα πρεπει να μαθεις φιλε μου για να καταλαβεις
την αντιθετη αποψη ειναι να μην θεωρεις οτι εισαι παραπανω επειδη εισια πιστος.

Ενδεχωμενος τα γραφωμενα να σε εχουν πειραξει , δεν εχω αυτο σκοπο,
στο κατω-κατω δεν σε ξερω(εγω μια οθονη βλεπω), απλα δεν ειναι δυνατο να συμπεριφερεσαι ετσι να ασισθανεσαι και "ψιλο-θιγμενος" απο το γεγονος οτι εκνεβριζονται τα παιδια της συζητησης.
Δεν πρεπει να βλεπεις μονο το αποτελεσμα πρεπει να παρατηρεις και την αιτια .

θα σου εκανα μια αναλυση και για τα δεκα χρονια που ανεφερες στο μυνημα σου σχετικα με την αποψη του "κακου" Αθεου απλα δεν θα ειχε νοημα κατι τετοιο. Εχω την εντυπωση οτι εχω περιγραψει αρκετα καλα την θεση μου και το πως βλεπω εγω (παντα σε προσωπικο επιπεδο)
την κατασταση στο θεμα .



Υσ: Το πιο συνηθες παραπτωμα ενος πολυ εξυπνου ειναι οτι θεωρει τον εαυτο πιο εξυπνο απο τους αλλους , στην ουσια ομως ειναι βλακας.
Ελπιζω να σου εδωσα να καταλαβεις τι εννοω εδω στο υστερογραφο.

Υσ2: περιμενω τις πληροφοριες για τον τριτο λογο που αναφερεις
στην τοποθετηση σου


__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2013, 16:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το γεγονος οτι δεν πιστευω σε οποιαδηποτε θεο-α-ους μονο με τον παραγοντα πιστης-αντιλιψης (δεν περιεχει σε καμια περιπτωση αποδειξη)δεν με κανει πιστο(οπως θελεις να πιστευεις) απλα με κανει ενα ατομο που δεν αποδεχεται απλα οτι πιστευει η κοινωνια γιατι απλα ετσι εχει μαθει.Γραφεις για επιθετικο προσδιορισμο της λεξης, κανεις λαθος .
Κρινεις την λεξη και το νοημα της συνφωνα με τα δικα σου δεδομενα
που ειναι η υπαρξη του θεου.

quote:
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ. ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΠΙΣΤΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΣΑΙ ΑΘΕΟΣ, ΜΙΑ ΚΑΙ Ο ΑΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΑΡΝΗΣΕΙ ΠΙΣΤΗΣ. ΕΧΕΙΣ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΑΔΙΚΟ. ΔΕΝ ΚΡΙΝΩ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΚΑΘΕΑΥΤΗ. ΚΡΙΝΩ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΕΟΙ, ΕΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥΣ ΑΡΝΗΤΕΣ

Σου εχω γραψει γιατι κατα την προσοπικη μου αποψη εχουν εκνεβριστει τα παιδια και μπορω να σε παραπεμψω στο αμεσως προηγουμενο μηνυμα οπου σου γραφω οτι δεν εχεις δωσει την σημασια που απαιτηται στις αποψεις με με τις αναλογες τεκμηριωσεις που σου εκθετουν τα αλλα παιδια που συμετεχουν στην συζητηση σαν σωστος ανθρωπος που συζηταει
(οταν σου την λεω)

Ειναι δυνατον λοιπον να με ρωτας τον λογο που εκνεβριζονται;
Εκθετεις καποιες προσωπικες αποψεις ,καλως το κανεις αυτο
σου γραφουν τα παιδια εισαι λαθος για αυτο και για αυτο τον λογο
εξηγωντας το γιατι και το που βασιζεται αυτο που υποστιριζουν.
Και εσυ επειδη δεν σου αρεσει τους "γραφεις" υποδειγματικα και συνεχιζεις να γραφεις την αποψη σου .Ειναι ρε φιλε μου αυτο θρασος ναι η οχι; Ειναι αλαζονεια μια πρακτικη εγω τα ξερω ολα απο την αρχη
και δεν δεχομαι "μυγα στο σπαθι μου";Ειναι εγωισμος μια πρακτικη σπασμοδικων απαντησεων(οπως εκανες)σε θεματα οπως αυτο με την μετεολογια χωρις να εχεις την παραμικρη ιδεα σχετικα;Εγω για να παω σε εμενα ειδα οτι δεν βγαζω ακρη και αφησα το θεμα να εξελιχτει μιας που το κομματι της αποδειξης ειναι δικο σου κομματι ( βλεπεις εσυ υποστιριζεις το διαφορετικο)το θεμα ειναι οτι η θεωρια σου βασιζεται σε καποια πραγματα που εαν εκανες τον κοπο (δυστηχως δεν το εκανες) να διαβασεις με προσοχη τι σου παραθετουν τα παιδια δεν θα εγραφες οτι εγραφες σχετικα. Για παραδειγμα αναφερεςι τωρα καποιες παρατηρησεις που ερμηνεβονται και απο ενα γεωκεντρικο συστημα(δεν το ξερω οποτε απλα το δεδχωμαι για να καταληξω εκει που θελω) , χεις ψαξει περα απο αυτες τις εξηγησεις καποια αλλα πραγματα που θα μπορουσαν να μην εξηγουνται με το γεωκεντρικο συστημα( υποθετικα λεω εγω τωρα...);βεβαι εδω θελω να μου δωσεις για την παραδοχη τρια σε ενα πιο αναλυτικο επιπεδο για να εξακριβωσω και την σειρα μου αυτα που υποστιριζεις (προσεξε δεν θελω να ειναι σαν εκεινη την σελιδα που μου ειχες δωσει στην αρχη οπου ενας ιερεας υποστιριζε το γεωκεντρικ οσυστημα και το θεωρησες καλη πηγη!!!)

quote:
ΠΙΣΤΕΥΩ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΗΚΑΝ(ΟΣΟΙ ΘΕΛΗΣΑΝ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΣΟΒΑΡΑ) ΗΤΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ ΕΣΥ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ, ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΕΙΔΑ. ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΩΝ ΤΟΥ ΗΛΙΟΚΕΝΤΡΙΚΟΥ ΜΟΝΤΕΛΟΥ. ΕΓΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΓΝΩΣΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ, ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΔΙΝΩ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΣ ΠΙΣΩ ΣΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΛΕΓΞΕΙΣ.

ΑΝ ΚΑΙ ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ ΤΟΝ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΑΘΕΙΣΜΟ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΣΙΧΑΙΝΕΣΑΙ ΕΜΕΝΑ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΝΟΩ. ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΟΥΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΩ ΣΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΟΥΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΔΙΑΓΝΩΣΩ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ Ή ΟΧΙ. ΤΟ ΟΤΙ ΕΓΩ(ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΥ) ΘΕΛΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ,ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΤΙΚΟ ΜΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ. ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ Ή ΨΕΥΤΙΚΟ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ. ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΕΓΩ ΝΑ ΘΕΛΩ ΤΟ ΓΕΩΚΕΝΤΡΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ ΓΙΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΤΣΙ ΤΟ ΘΕΛΩ ΕΓΩ[b]




παλι αυτο το βιβλιο;
δεν το εγραψες και σε προηγουμενο μυνημα ;
ρε μπας και παιρνεις ποσοστο απο τις πωλησεις;

Το τελευταιο που γραφεις φιλε μου για τα βιβλια που διαβαζεις
ειναι λιγο χαζομαρουλα...
(αλλιως ειναι η λεξη που πρεπει να χρησιμοποιησω αλλα ας το αφησω ...)

Αλλα ας υποθεσω οτι εχεις διαβασει βιβλια σχετικα για να σου δειξω και με καποιο αλλο τροπο ποσο βαθεια νυχτομενος εισαι σχετικα .
Τα βιβλια αυτα τα εχει γραψει Αθεος η τα εχει γραψει καποιος
πιστος ;ασε ξερω την απαντηση θα μου γραψεςι οτι τα εχει γραψει καποιος αθεος . μον που ακομα και ετσι δεν εισαι σε κατασταση να κατανοησεις τι γραφουν τα βιβλια μιας που η προσεγκιση σου φανηκε πολυ ξεκαθαρα οταν εγραφες για την λογικη και το συνεσθημα του Αθεου...(ισως εαν δεν ειχες αυτη την μεγαλη δεκαχρονη πειρα να καταλαβαινες τισ γραφει ο "ποιητης" , τωρα τα αντιμετωπιζεις ολλα με υποτιμιτικο
τροπο επειδη ειναι Αθεος ο συνγραφεας !!!

Ασε ρε συ που θα γαψεις οτι καταλαβαινεις εναν Αθεο συνγραφεα
εδω μια αποδεδειγμενη αποψη σχετικα την αποριψες επειδη θα σου χαλουσε την σουπα, και θελεις να εχει την πεπειθηση οτι καταλαβαινεις την προσεγκιση ενος αθεου ;

quote:
[b]ΤΙ ΕΙΝΑΙ 15 ΕΥΡΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ; ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΠΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΠΕΤΑΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΤΑ ΤΣΙΓΑΡΑ ΕΣΑΕΙ. ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΛΕΦΤΑ ΟΜΩΣ ΕΚΕΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΕΙΔΗΜΟΝΑ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΙΜΗΘΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΒΡΑΒΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΝΑΣΑ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ ΠΟΥ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙΣ, ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ, ΟΜΩΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΑ ΒΙΝΤΕΟ ΤΟΥ; ΤΕΛΟΣ, ΕΓΩ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΟΤΙ ΞΕΡΩ, ΑΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΣΤΟ ΠΩ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΑΘΕΟΥ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΣΚΑΝΑΡΩ ΣΕΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΛΕΩ ΨΕΜΜΑΤΑ.



__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2013, 18:26:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ. ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΠΙΣΤΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΣΑΙ ΑΘΕΟΣ, ΜΙΑ ΚΑΙ Ο ΑΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΑΡΝΗΣΕΙ ΠΙΣΤΗΣ. ΕΧΕΙΣ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΑΔΙΚΟ. ΔΕΝ ΚΡΙΝΩ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΚΑΘΕΑΥΤΗ. ΚΡΙΝΩ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΕΟΙ, ΕΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥΣ ΑΡΝΗΤΕΣ

επειδη εσυ θεωρεςι οτι δεν ειναι α ποτην φυση τους αρνητες δεν σημαινει οτι μπορεις να μιλας για την παρτη τους και να εχεις αποψη , πως μπορεις να κρινεις τους ανθρωπους που δεν καταλαβαινεςι ρε συ δεν μπορω να το καταλαβω.


quote:
ΠΙΣΤΕΥΩ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΗΚΑΝ(ΟΣΟΙ ΘΕΛΗΣΑΝ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΣΟΒΑΡΑ) ΗΤΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ ΕΣΥ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ, ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΕΙΔΑ. ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΩΝ ΤΟΥ ΗΛΙΟΚΕΝΤΡΙΚΟΥ ΜΟΝΤΕΛΟΥ. ΕΓΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΓΝΩΣΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ, ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΔΙΝΩ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΣ ΠΙΣΩ ΣΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΛΕΓΞΕΙΣ.

ΑΝ ΚΑΙ ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ ΤΟΝ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΑΘΕΙΣΜΟ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΣΙΧΑΙΝΕΣΑΙ ΕΜΕΝΑ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΝΟΩ. ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΟΥΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΩ ΣΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΟΥΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΔΙΑΓΝΩΣΩ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ Ή ΟΧΙ. ΤΟ ΟΤΙ ΕΓΩ(ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΥ) ΘΕΛΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ,ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΤΙΚΟ ΜΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ. ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ Ή ΨΕΥΤΙΚΟ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ. ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΕΓΩ ΝΑ ΘΕΛΩ ΤΟ ΓΕΩΚΕΝΤΡΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ ΓΙΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΤΣΙ ΤΟ ΘΕΛΩ ΕΓΩ[b]


Καταρχην δεν ειδες πολυ καλα αυτα που σου γραψαν τα παιδια
φιλικα στο γραφω...

το γεγονος οτι εσυ σιχενεσαι τον Αθεισμο(σημερινο 'η οποιαδηποτε δεν σημαινει οτι εγω σιχενομαι εσενα.
δεν σε ξερω για να σε σιχενομαι .
τι εισαι ρε συ βρομιαρης για να σε σιχενομαι;

κανεις λογο για παραδοχες που υσχυουν και για παραδοχες που δεν υσχυουν με βαση τα προσωπικα πιστευω . και εδω ρε φιλε θα συνφωνουσα μαζι εαν δεν ησουν τοσο απολυτος , θα συνφωνουσα μαζι σου με δεδομενο οτι θα δεχοσουν τη επικρατουσα θεση που ειναι το ηλιοκεντρικο συστημα , δεν μπορει ρε συ κατι παραπανω θα ξερουν οι επιστημονες που εχουν καταληξει εκει.
καλη λοιπον η παραδοχη γενικα απλα η προσωπικη σου πεπειθηση ειναι αυτη που εχει διμιουργησει την συζητηση και δεδομενου οτι εχουμε μαυρα μεσανυχτα με πρωτο εσενα που υποστιριζεις κατι διαφορετικο
καλο ειναι να ακουμε την επικρατουσα θεση που εχει να κανει με το ηλιοκεντρικο συστημα.

Οσο αναφορα την αντιλιψη σου σε αυτο το θεμα μιας που βαζεις θεμα
προσωπικων πεπειθησεων θα πρεπει να θυμισω οτι απο την πρωτη κιλοας σελιδα δεν μπορουσες ν αντιλιφθεις την διαφορα μεταξυ μια δισδιαστατης απεκονισης και μιας τρισδιαστατης αντιστοιχα του ηλιακου συστηματος. (σε αυτο θα αναφερθω πιο αναλυτικα παρακατω)


quote:
[b]ΤΙ ΕΙΝΑΙ 15 ΕΥΡΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ; ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΠΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΠΕΤΑΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΤΑ ΤΣΙΓΑΡΑ ΕΣΑΕΙ. ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΛΕΦΤΑ ΟΜΩΣ ΕΚΕΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΕΙΔΗΜΟΝΑ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΙΜΗΘΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΒΡΑΒΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΝΑΣΑ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ ΠΟΥ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙΣ, ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ, ΟΜΩΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΑ ΒΙΝΤΕΟ ΤΟΥ; ΤΕΛΟΣ, ΕΓΩ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΟΤΙ ΞΕΡΩ, ΑΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΣΤΟ ΠΩ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΑΘΕΟΥ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΣΚΑΝΑΡΩ ΣΕΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΛΕΩ ΨΕΜΜΑΤΑ.



Δεν με ενδιαφερει ρε φιλε μου το εαν πετανε τα λεφτα τους στατσιγαρα αυτο αποτελει προβλημα τους.
Σε εμενα ομως που με ενδιαφερει να χρησιμοποιω τα χρηματα σε κατι ουσιωδες θα σου εγραφα οτι προτιμω να αγοραζω βιβλια με μαθηματικα.
Αν τελος παντων αποφασισω να αγορασω τετοιου ειδους βιβλια προτιμω να αγορασω αντιστοιχα βιβλια του Λιακοπουλου(να ενισχυσουμε Ελληνα ρε παιδι μου...)
η να κανω κατι καλυτερο να αγορασω την "αληθης ιστορια"( πρεπει αλλα παντα το ξεχναω)
Παρεπτιτοντος εαν εχεις παιδια και μιας που μπηκαμε στην διαδικασια
να προτινουμε βιβλια προτινω το "εξηγωντας τα μαθηματικα στις κορες μου" του Ντενι Γκετζ .

Ρε συ το γεγονος οτι εχει συμαντικη θεση στην Νασσ δεν σημαινει οτι μπορει να εχει αποψη για αλλο γνωστικο αντικειμενο .
Εαν δεν το ξερεςι πρεπει να σου γραψωβ μια πραγματικοτητα που ονομαζεται κατανομη εργασιων , Οταν λοιπον εχεις ενα μεγαλο πεδιο
ερευνας χωριζεις σε επιμερους προγραματα και περνεις ειδηκεμνενα
ατομα στον καθε τομεα .
Για παραδειγμα ο εν λογο συνγραφεας εχιε τιμιθει απ οτην ΝΑΣΑ για την συνησφορα του στους κινιτηρες ιωντων και στους κινιτιρες που δουλευουν με την καυση Υδρογονου, αρα το πεδιο ερευνας του ηταναυτο , αρα φιλε μου συνεπαγεται οτι ο ανθρωπος εχει ειδηκευση σε πεδιο πολυ διαφορετικο α ποτο πεδιο της ηλιοκεντρικης η γεωκεντρικης προσεγκισης!

Ειναι σαν να δουλεδω στους υπολογιστες σε μια βαση και να εχω αποψη για την κινιση των βαλιστικων πυραυλων που ενδεχωμενος υπαρχουν
στην βαση .
Το οτι δουλευω στο ιδιο χωρο δεν σημενει οτι μοπορω να εχω αποψη για κατι τελειως ασχετο , ποσο μαλλον που το πεδιο ερευνων της νασα ειναι τεραστιο καιδεν γινετια μονο στο ακρωτηριο του καναβεραλ
αλλα σε ολο τον κοσμο .

Με βαση την λογικη σου μπορω εαν εινια καθαριστης στον λευκο οικο να καταλαβαινω την εξωτερικη πολιτικη των Η.Π.Α. μιας που εγραζωμαι κατω υπο καποιο κοινο ονομα.

Στο τελος μου εγραψες καποια πραγματα.
Καταρχην δεν κοροιδευω καποιο χρηστιανο.
Τα βιντεο που αναφερεςι την στιγμη που δεν εχεις μπει στην διαδικασια να εξακριβωσεις την προθεση του οπως θελεις εδω να με πεισεις θα ειχε αξια εαν δεν ελεγες ψεματα μια που τη επομενη στιγμη
φιανεται ξεκαθαρα απ οτην απαντηση του Κηφευς οτι ξερεις πολυ καλα
οποτε ασε τα σαπια σε εμαν φιλε μου .

Το θεμα δεν εινια τι ξερεις αλλα το τι αντιλανβανεσαι ( συνεχεια απο πανω που σου εγραψα οτι θα αναφερθω παρακατω)
Οπως αυτο με την διστιαστατη προβολη ενος τρισδιαστατου μοντελου.
δεν αντιλανβανεσια λοιπον βασικα πραγματα στο επιεδο και στον χωρο
και θελεις να μας πεισεις οτι καταλαβαινεις το λαθος του ηλιοκεντρικου συστηματος!
Και δεν ειναι θεμα παραδοχης οτι δεν ξερεις κατι αλλα δεν αντιλιφθηκες οτι τα παιδια σου εδωσαν την απαραιτητη τεκμιριωση
(μιας που οπως γραφεις διαβαζεις βιβλια) για να το ψαξεις μονος σου το θεμα .
Βεβαια το γεγονος οτι συνεχισω να σου γραφω μετα την αποπειρα σου με ξεγελασεις οτι και καλ δεν ηξερες τα βιντεο σε κατατασουν σε χειροτερη κατηγορια ανθρωπου αλλα ας το παραβλεψω για την ωρα
( επιφηλασωμαι να σε ξευτιλισω σχετικα οταν το θεωρησω πρεπον φιλε μου)
Στο τελος μου γραφεις οτι μπορεις να μου αποδειξεις οτι εχεις στην κατοχη σου βιβλιο ενος Αθεου.
Αν και σου απαντησα σχετικα παραπανω και σου εξηγησα πολυ συγκεκριμενα και την περιπτωση του να εχεις διαβασει βιβλιο
Αθεου και το πως αυτο δεν σημαινει κατι . Σε προκαλω να ανεβασεις
σκαναρισμενο βιβλιο ( μετα τα βιντεο εχεις θεμα λογο ψευτιας)
για να αποδειξεις οτι το εχεις στην κατοχη σου.



__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2013, 21:39:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τον αθεϊσμό, ανέβασα κάποιες σελίδες στο άλλο θέμα.


Όσο για το βιβλίο του γεωκεντρισμού που μιλάω είναι γεμάτο φυσική. Αν κρίνω από την καριέρα, τις γνώσεις και τα πτυχία του, πρόκειται για προχωρημένο επίπεδο. Αλλά και σκουπιδιάρης να ήταν, εγώ θα το διάβαζα. Δεν καταλαβαίνω αυτό το λάθος που κάνουν θεϊστές και άθεοι. Είχα στείλει και σε έναν χριστιανό απολογητή παλαιότερα κάτι ισχυρισμούς, και αντί να τους εξετάσει αντικειμενικά με ρωτούσε για την ειδίκευση του συγκεκριμένου προσώπου που τους έγραψε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2013, 21:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gewkwn για ποιο βίντεο και απάτη μιλάς; Δεν καταλαβαίνω.

Θυμάμαι πως παράθεσα σε προηγούμενη σελίδα τις διευθύνσεις των βίντεο κάποιου προτεστάντη, ο οποίος ισχυρίζεται πως μια σειρά από πειράματα(από τα οποία ελάχιστα διδάσκονται στα πανεπιστήμια) αποδεικνύουν την ακινησία της Γης.Που είναι η απάτη;


Μην με κάνεις τώρα να γελάω, δεν προσπαθώ να κοροϊδέψω κανένα. Με ενδιαφέρει η αλήθεια του θέματος, πέρα από τις όποιες συναισθηματικές αγάπες μου με τον αρχαίο κόσμο. Με ενδιαφέρει πραγματικά αν ισχύει το γεωκεντρικό, το ηλιοκεντρικό ή κάποιο άλλο μοντέλο, ανεξάρτητα από την αγάπη μου για τις αρχαίες θρησκείες και το γεωκεντρικό μοντέλο.

Δεν έχεις καταλάβει πως δεν παίζω μποξ, δεν βρίσκομαι σε debate. Απλώς συζητώ, δεν σκοπεύω να βγω κερδισμένος για να την πω σε κάποιον(τί θα κερδίσω;). Επίσης δεν φοβάμαι να φανώ ανίδεος σε κάτι. Δεν είμαι ξερόλας. Και τέλος, δεν είναι ανάγκη να συμφωνήσει κάποιος μαζί μου. Αυτό δεν γίνεται αναγκαία αλλά ελεύθερα. Όταν εγώ αλλάζω άποψη στην ζωή μου για κάτι, δεν με αναγκάζει κανείς με την βία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2013, 22:13:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να φανεί πως δεν κοροϊδεύω, θα πω πως την συγκεκριμένη άποψή ΜΟΥ για τον Αέρα(θΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ) δεν την σχημάτισα διαβάζοντας κάποιο γεωκεντρικό βιβλίο ούτε έχω ρωτήσει κάποιον γεωκεντριστή, αλλά με βοήθησαν κάποια site ερασιτέχνων στο θέμα.

Δηλαδή είναι δικιά μου σκέψη. Αν κάποιος πιστεύει στην αυθεντία, τότε θα την αρνηθεί. Αν είναι όμως αντικειμενικά σωστή; Εγώ πιστεύω πως είναι λογική.

Ρώτησα δηλαδή ΠΩΣ κάθε μόριο του Αέρα μπορεί να έχει ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ένα συγκεκριμένο διάνυσμα(διεύθυνση+φορά=κατεύθυνση)ΑΒ με ταχύτητα 1670 χιλιόμετρα την ώρα, και ένα άλλο διάνυσμα ΓΔ, ΑΝΤΙΘΕΤΟ στο ΑΒ(παράδειγμα ένα αεράκι που φυσάει αντίθετα απο την υποτιθέμενη περιστροφή του Αέρα); Δεν χρειάζονται εξειδικευμένες γνώσεις για να καταλάβουμε πως ένα αμάξι δεν μπορεί να στρίψει ταυτόχρονα και δεξιά και αριστερά. Ένας άνθρωπος να προχωρήσει εμπρός και ταυτόχρονα να οπισθοδρομήσει.

Αυτή ήταν σκέψη μου. Όποιοι την θεωρούν λογική ας την δεχθούν. Όποιοι δεν την θεωρούν λογική, δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλώς εκφράζω μια ιδέα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2013, 23:11:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για τον αθεϊσμό, ανέβασα κάποιες σελίδες στο άλλο θέμα.


Όσο για το βιβλίο του γεωκεντρισμού που μιλάω είναι γεμάτο φυσική. Αν κρίνω από την καριέρα, τις γνώσεις και τα πτυχία του, πρόκειται για προχωρημένο επίπεδο. Αλλά και σκουπιδιάρης να ήταν, εγώ θα το διάβαζα. Δεν καταλαβαίνω αυτό το λάθος που κάνουν θεϊστές και άθεοι. Είχα στείλει και σε έναν χριστιανό απολογητή παλαιότερα κάτι ισχυρισμούς, και αντί να τους εξετάσει αντικειμενικά με ρωτούσε για την ειδίκευση του συγκεκριμένου προσώπου που τους έγραψε.




Το ειδα απλα ρε συ δεν μου λεει κατι .
μερικες σελιδες για την αθεια ειναι συνφωνα με την αποψη καποιου ...
τοσο απλα .
Δεν φαινεται πουθενα ο συνγραφεας αλλα ακομη και την σελιδα του εξωφυλου να αναεβασεις δεν σημαινει τιποτα για το περιεχωμενο μιας που θα μπορουσε καλιστα να εναι κοψε-ραψε απο σχετικο-ασχετο βιβλιο...

Για το τυπο τωρα ...

Επιτελους αφησες το κομματι με την βραβευση ...
επιτελους καταλαβες οτι βραβευτικε σε ασχετο θεμα.
κατι καταφερα ...

Για την φυσικη τωρα και τα πτυχια του ...
φιλε μου εαν ο μαγκας εχει την αποψη του ας ακολουθηθει
τον σωστο δρομο με δημοσιευση σε επιστημονικο περιοδικο
ωστε να εκτεθει , το γεγονος οτι υπαρχει ενα τετοιο βιβλιο
με λαθος δρομο εγειρει πολλα ερωτηματικα ακομη και με την προελευση του βιβλιου , κανε ενα καλο για εσενα μιας που εχεις παραγκειλει
το βιβλιο βρες το εμαιλ του μεσω της νασα ( για να εισαι σιγουρος)
και ρωτησε τον εαν εχει γραψει κατι τετοιο , εαν σου απαντησει οτι το εχει γραψει ρωτησε τον γιατι δεν εκανε δημοσιευση σε επιστιμονικο περιοδικο την περιφιμη αποδειξη που λεει οτι εχει στην εν λογο σελιδα...


__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2013, 23:41:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Gewkwn για ποιο βίντεο και απάτη μιλάς; Δεν καταλαβαίνω.

Θυμάμαι πως παράθεσα σε προηγούμενη σελίδα τις διευθύνσεις των βίντεο κάποιου προτεστάντη, ο οποίος ισχυρίζεται πως μια σειρά από πειράματα(από τα οποία ελάχιστα διδάσκονται στα πανεπιστήμια) αποδεικνύουν την ακινησία της Γης.Που είναι η απάτη;


Μην με κάνεις τώρα να γελάω, δεν προσπαθώ να κοροϊδέψω κανένα. Με ενδιαφέρει η αλήθεια του θέματος, πέρα από τις όποιες συναισθηματικές αγάπες μου με τον αρχαίο κόσμο. Με ενδιαφέρει πραγματικά αν ισχύει το γεωκεντρικό, το ηλιοκεντρικό ή κάποιο άλλο μοντέλο, ανεξάρτητα από την αγάπη μου για τις αρχαίες θρησκείες και το γεωκεντρικό μοντέλο.

Δεν έχεις καταλάβει πως δεν παίζω μποξ, δεν βρίσκομαι σε debate. Απλώς συζητώ, δεν σκοπεύω να βγω κερδισμένος για να την πω σε κάποιον(τί θα κερδίσω;). Επίσης δεν φοβάμαι να φανώ ανίδεος σε κάτι. Δεν είμαι ξερόλας. Και τέλος, δεν είναι ανάγκη να συμφωνήσει κάποιος μαζί μου. Αυτό δεν γίνεται αναγκαία αλλά ελεύθερα. Όταν εγώ αλλάζω άποψη στην ζωή μου για κάτι, δεν με αναγκάζει κανείς με την βία.



σε προηγουμενο σου μυνημα προς εμενα εγραφες ...
οτι δεν ξερεις εαν ειναι επαγκελματιας επιστημονας
το περιεργο ειναι οτι στην σελιδα που εδωσε ο ΚΥΦΕΥΣ
αμεσως μετα την δημοσιευση των βιντεο απο εσενα
φαινεται καθαρα το επαγγελμα του εν λογου κυριου που ενφανιζεται στα
βιντεακια ειναι λογικο να καταλαβουμε και τις σπουσες του σχετικα που ειναι ασχετες με το γνωστικο αντικειμενο που θελει να εχει αποψη.
Το γεγονος οτι δεν διδασκονται στα πανεπιστημια οπως λες αποτελει
επιχειρημα γνησιοτητας αποψεως του εν λογου κυριου και το αναφερεις;
σε παρακαλω...


Στην επομενη σου παραγραφο δεν θα σου απαντησω μιας που εαν κατσεις και σκεφτεις τι γραφεις θα καταλαβεις ποσο αντιφατικα φαινονται αυτα που γραφεις για την "αγαπη" σου στις αρχαιες θρησκειες οντας Χρηστιανος ...

Η συζητηση που αναφερεις ρε συ ειναι κατι πολυ σωστο
αλλα μην τωρα μου το παιζεις οτι κανεις συζητηση
γιατι εσυ εισιυν που εγραφες για την δεκαχρονη πειρα
σου και οτι δεν θα τηνπατησεις απο ενα Αθεο...
επειδη δεν συνφωνεις με αυτα που σου γραφει.
Σε παρακαλω τωρα ...

Σου εχω γραψει ξανα να μην κοιτας μονο το αποτελεσμα
αλλα και την αιτια .

Τα αλλα που γραφεις στην συνεχεια εδω σου τα εχω καλυψει
σε προηγουμενα μυνηματα , δεν εχει νοημα να τα ξαναγραφω .

για να δω και το τελευταιο σου μηνυμα τωρα


__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2013, 23:49:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και για να φανεί πως δεν κοροϊδεύω, θα πω πως την συγκεκριμένη άποψή ΜΟΥ για τον Αέρα(θΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ) δεν την σχημάτισα διαβάζοντας κάποιο γεωκεντρικό βιβλίο ούτε έχω ρωτήσει κάποιον γεωκεντριστή, αλλά με βοήθησαν κάποια site ερασιτέχνων στο θέμα.

Δηλαδή είναι δικιά μου σκέψη. Αν κάποιος πιστεύει στην αυθεντία, τότε θα την αρνηθεί. Αν είναι όμως αντικειμενικά σωστή; Εγώ πιστεύω πως είναι λογική.

Ρώτησα δηλαδή ΠΩΣ κάθε μόριο του Αέρα μπορεί να έχει ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ένα συγκεκριμένο διάνυσμα(διεύθυνση+φορά=κατεύθυνση)ΑΒ με ταχύτητα 1670 χιλιόμετρα την ώρα, και ένα άλλο διάνυσμα ΓΔ, ΑΝΤΙΘΕΤΟ στο ΑΒ(παράδειγμα ένα αεράκι που φυσάει αντίθετα απο την υποτιθέμενη περιστροφή του Αέρα); Δεν χρειάζονται εξειδικευμένες γνώσεις για να καταλάβουμε πως ένα αμάξι δεν μπορεί να στρίψει ταυτόχρονα και δεξιά και αριστερά. Ένας άνθρωπος να προχωρήσει εμπρός και ταυτόχρονα να οπισθοδρομήσει.

Αυτή ήταν σκέψη μου. Όποιοι την θεωρούν λογική ας την δεχθούν. Όποιοι δεν την θεωρούν λογική, δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλώς εκφράζω μια ιδέα.


Θα σε παροτρινω να διαβασεις την εφαρμογη της θεωριας της σχετικοτητας στον τροπο που αντιλανβανεται καποιος την ταχυτητα
σε ενα πλοιο οταν αυτο ταξιδευει και αυτος κανει μια πορεια απο την πριμη προς την πλωρη σε σχεσχεση με ενα ατομο που απλα καθεται
στασιμο μεσα στο πλοιο . Οταν το διαβασεις αυτο θα καταλαβεις
γιατι με αντικειμενικο τροποδεν αντιλανβανεσαι αυτη την κινιση του αερα και το γιατι γινεται να υπαρχει αυτο το περιεγρο κατα εσενα διανυσμα .

ΥΣ: υπαρχει και ενα ντοκιματερ που το περιγραφει ακιβως αυτο απλα δεν το θυμαναι , αμα το θυμηθω θα σου το γραψω.

__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2013, 08:24:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πρόκειται για το ίδιο πρόσωπο, αλλά για δυο διαφορετικούς γεωκεντριστές.

Ο προτεστάντης Malcolm Bowden(δεν ξέρω αν το έγραψα σωστά) που έχει ανεβάσει γεωκεντρικά βίντεο στο youtube δεν ξέρω αν είναι επαγγελματίας επιστήμονας.

Ο επιστήμονας που έχει γράψει το βιβλίο Verses of Deus 1st series Knockdown of Heliocentric Model είναι ο Yasser Shaban.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy