ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η Γη ΔΕΝ κινείται - Τα θρησκευτικά ψέμματα της "Επιστήμης"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2013, 19:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα.

Με κόλησες τώρα, δε είμαι σίγουρος το τι πρέπει να σου πω.
Αναρωτιέμαι...αν μας ειρωνεύεσαι ή αν πραγματικά έχεις σαλτάρει.
Κάτσε να τα πάρουμε απο την αρχή, ένα ένα.

quote:
Επιστήμη σημαίνει γνώση. Πολλοί συγχέουν την επιστήμη με τις πεποιθήσεις που επικρατούν στην κοινωνία

Οι πεποιθήσεις της κοινωνίας πρέπει να στηρίζονται στην επιστήμη η οποία όπως λες κι εσύ σημαίνει γνώση, εφ' όσον ΕΣΥ ο ίδιος λες οτι η επιστήμη σημαίνει γνώση άρα ό,τι δεν είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο είναι πλάνη.
Επομένως η κοινωνία πρέπει να στραφεί στη γνώση και όχι στην πλάνη.

Πάμε παρακάτω.

quote:
Κανείς δεν έχει κοιτάξει ποτέ το σύμπαν πέρα από τον Θεό.

Ποιό είναι το σύμπαν πέρα απ' τον Θεό? Εγώ νόμιζα οτι ο Θεός είναι παντού, υπάρχει σύμπαν που είναι πέρα απο τον Θεό? Αυτό είναι βλασφημία.

quote:
νομίζει ότι το κοιτάει αυτός που βλέπει την φωτογραφία στο τάδε επιστημονικό περιοδικό.

Δε τα συμπαθείς τα επιστημονικά περιοδικά ε?
Η αλήθεια είναι οτι έχουν κάνει μεγάλη ζημιά στα κατηχητικά, έχουν κόψει οι δουλειές ε?
Κοίτα τι θα κάνεις, θα φτιάξεις ένα περιοδικό που θα το ονομάσεις "Τάδε", θα προσλάβεις έναν γραφίστα-αγιογράφο και θα τον βάλεις να ζωγραφίσει διάφορες εικόνες του σύμπαντος με τον Ιησού στο κέντρο.
Στη λεζάντα θα γράφεις "Ιδού τι κατέγραψε ο δορυφόρος μας".
Αν δε βρεις γραφίστα...πάρε έναν μπετατζή που να πιάνει το χέρι του τέλος πάντων ρε παιδί μου.
Ά να μη ξεχάσω, αν θέλεις ποικιλία στο περιοδικό βάλε......ξέρω γω, τίποτα διαφημίσεις με εκλησιαστικά είδη, γραφεία τελετών...τέτοια πράγματα.

quote:
Ο κόσμος δεν γνωρίζει πως οι κινήσεις της Γης δεν μπορούν να επιβεβαιωθούν άμεσα ως γεγονός.

Ενώ εσύ ως ημίθεος και κάτοχος της γνώσης του Θεού...μπορείς να ανεραίσεις την κίνηση της γης μέσα απο το site www.μη_πλανάσθαι.com
Είστε πολύ ωραίος τύπος κύριέ μου, (εγώ πιστεύω οτι αυτή η διαφήμιση σου την έκανε τη ζημιά).

quote:
Δεν έχω πρόβλημα με τους ηλιοκεντριστές χριστιανούς, αρκεί μόνο να σκεφθούν ότι το ηλιοκεντρικό σύστημα είναι ένα αθεϊστικό σύστημα που χτίστηκε παρέα με την θεωρία του Μπινγκ Μπανγκ και της Εξέλιξης, με στόχο τί άλλο; Να πλήξουν τον Χριστιανισμό και να μας πουν πως είμαστε ένας ακόμη πλανήτης. Μην πλανάσθε.

Χρίστο Ελ, μη τους πετάξεις ζωντανούς στη πυρά τους φουκαράδες τους Ηλιοκεντριστές Χριστιανούς που ΤΟΛΜΗΣΑΝΕ να παρακούσουν τα ιδεώδη σου.
Ναι αγόρι μου έχεις δίκιο, όλη η ανθρωπότητα που προοδεύει και δαπανά δις εκατομμύρια χρήματα για διαστημόπλοια και επιστημονική έρευνα έχει έναν και μοναδικό σκοπό, να πλήξει τον Χριστιανισμό.

Έτσι όπως πας φιλαράκο θα πάρεις και το "δωράκι"...

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!


Ούτε ειρωνεύομαι ούτε έχω σαλτάρει. Μιλάω σοβαρά αλλά δεν μπορείς να το χωνέψεις γιατί εσύ και εγώ είμαστε κονσερβοκούτια του συστήματος με barcode. Δεν φταις, και εγώ ίσως το ίδιο θα έκανα στην θέση σου πριν λίγο καιρό.

Μου αρέσει ο τρόπος που γράφεις. Είναι πετυχημένος και έχει πλάκα

Εννούσα πως κανείς δεν έχει πάρει μια θέα του παντός, πέρα από τον Θεό("εκτός" από τον Θεό). Εμείς σε όλη μας την ζωή είμαστε γεωκεντριστές(εκτός και αν με πας ένα ταξιδάκι στο διάστημα, αλλά τί θα κάνω χωρίς οξυγόνο...

Υπάρχει Smith ένας απλός λόγος μέσω του οποίου μπορείς να καταλάβεις πως το Ηλιοκεντρικό Σύστημα δεν ισχύει. Είναι τόσο απλός, αναρωτιέμαι πως δεν το είχα σκεφθεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2013, 23:39:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,

Κοίτα Χρήστο, ο κάθε Γαλαξίας έχει αρκετά Αστέρια (Ήλιους), άλλα είναι Θερμά (Ο δικός μας Ήλιος ή αλλιώς Αστέρες Υδρογόνου), άλλα είναι υπέρθερμα (Nova-Super Nova) και άλλα είναι υπόθερμα (Κόκκινοι Γίγαντες ή αλλιώς Αστέρες που καίνε το στοχείο Ήλιο επειδή το Υδρογόνο που είχαν το έχουν πλέον συντήξει, εδώ είναι που λέμε οτι η μεταστοιχείωση είναι δυνατή με πυρηνική τεχνολογία).

Ο κάθε Ήλιος λοιπόν έχει γύρω του κάποια σώματα που λέγονται πλανήτες και περιστρέφονται γύρω απο αυτόν αλλά και γύρω από τον εαυτό τους, αυτό λέγεται Ηλιακό σύστημα.

Ο κάθε Ήλιος ασκεί μια ελκτική βαρύτητα στους πλανήτες γι' αυτό έχουμε μια προβλέψιμη τροχιά γύρω απο αυτόν, χωρίς την έλξη του Ήλιου η Γη θα κινούταν σε μιά ευθεία και θα χανόταν μέσα στο Έξω-διάστημα όπως το ίδιο θα γινόταν με κάθε πλανήτη.

Γιατί όμως ορίζουμε ως κέντρο ενός Ηλιακού σσυστήματος τον Ήλιο του και όχι έναν πλανήτη?
Επειδή ο Ήλιος είναι ο ποιό μεγάλος?
Επειδή ο Ήλιος δίνει το Φως?

Όχι φίλε μου, ο Ήλιος είναι το σταθερό σημείο αναφοράς επειδή η τροχιά του είναι μηδέν, με απλά λόγια ο κάθε Ήλιος περιστρέφεται ΜΟΝΟΝ γύρω απο τον εαυτό του.

Η ακτίνα του Ηλιακού συστήματος μετράται απο τον Ήλιο έως τον τελευταίο πλανήτη με τη χρήση ραδιοσυχνοτήτων (ραδιοτηλεσκόπιο).

Αν η Γη ή οι Πλανήτες ήταν ακίνητα, τότε πως θα είχαμε π.χ. τις εκλείψεις?

Επίσης αν η Γη είναι ακίνητη πως έχουμε την εναλλαγή μέρας και νύκτας?

Λες οτι οι επιστήμονες δεν έχουν κοιτάξει πέρα απο το Ηλιακό μας σύστημα, πως το λες αυτό?
Είσαι αστροφυσικός? Έχεις διαβάσει αστροφυσική, γνωρίζεις τη λειτουργεία ραδιοτηλεσκοπικών δορυφόρων?

Ξέρεις κάτι Χρήστο? Μου είναι αδιαννόητο να προσπαθώ να εξηγήσω σε έναν φανατικό Χριστιανό, το έτος 2013 οτι η Γη τελικά κινείται και πως ο τροχός είναι στρογγυλός.
Ναι έχουν δίκιο όταν λένε πως ο Χριστιανισμός Ιστορικά οδήγησε την ανθρωπότητα 20 αιώνες πίσω και πως αποτελεί την τροχοπέδη της ανθρωπότητας ακόμη και αυτή τη στιγμή που μιλάμε.

Σαν πίστη ο Χριστιανισμός είναι όπως η κάθε Θρησκεία, μιά πίστη στον Μεγαλοδύναμο, το πρόβλημα ξεκίνησε απ' όταν η θρησκεία μετεξελίχθηκε σε πυρήνα εξουσίας ανώτερης αυτής των Βασιλέων και άρχισε να χειραγωγεί τις κοινωνικές μάζες σε ιδεώδη εντελώς παρανοϊκά και απάνθρωπα.

Η επιστήμη και η λογική ήταν πάντα το φόβητρο της κάθε μονοθεϊστικής Θρησκείας και η εδραίωση κάθε μονοθεϊστικού σχήματος, από πολιτικής απόψεως, επιβάλει φωτιά και τσεκούρι στην επιστήμη και τη διανόηση.

Επειδή όμως σήμερα ο κόσμος έχει εξελιχθεί ραγδαίως και οι ελάχιστοι φανατικοί έχουν παραμεριστεί απο την σύγχρονη κοινωνία, το μόνο που μπορεί να κάνει η Θρησκεία της Δύσης είναι να παρακολουθεί τον αργό της Θάνατο, ΝΑΙ φίλε μου, σε μερικές δεκαετίες ο κοσμος θα βλέπει τους ιερούς ναούς ως μουσιακό έκθεμα, πες οτι είναι το πλήρωμα του χρόνου.

Χρήστο, η Γη γυρίζει και η ανθρωπότητα εξελίσεται.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2013, 10:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν η Γη ή οι Πλανήτες ήταν ακίνητα, τότε πως θα είχαμε π.χ. τις εκλείψεις?

Επίσης αν η Γη είναι ακίνητη πως έχουμε την εναλλαγή μέρας και νύκτας?

Λες οτι οι επιστήμονες δεν έχουν κοιτάξει πέρα απο το Ηλιακό μας σύστημα, πως το λες αυτό?
Είσαι αστροφυσικός? Έχεις διαβάσει αστροφυσική, γνωρίζεις τη λειτουργεία ραδιοτηλεσκοπικών δορυφόρων?


1)Η Σελήνη μπαίνει μπροστά από τον Ήλιο και η Γη μπροστά από την Σελήνη.

2) Χάρη στην καθημερινή τροχιά του Ηλίου γύρω παό την Γη. Ανάλογα με την εκάστοτε θέση του σε αυτήν την τροχιά, φωτίζει ή παραδίδει στο σκότος το τάδε σημείο γεωγραφικού πλάτους και μήκους.

3)Λέω πως όλες οι αστροφυσικές παρατηρήσεις έχουν γίνει από την Γη, διότι τα αστεροσκοπία είναι εγκατεστημένα στην Γη.

quote:

Ξέρεις κάτι Χρήστο? Μου είναι αδιαννόητο να προσπαθώ να εξηγήσω σε έναν φανατικό Χριστιανό, το έτος 2013 οτι η Γη τελικά κινείται και πως ο τροχός είναι στρογγυλός.

Ναι έχουν δίκιο όταν λένε πως ο Χριστιανισμός Ιστορικά οδήγησε την ανθρωπότητα 20 αιώνες πίσω και πως αποτελεί την τροχοπέδη της ανθρωπότητας ακόμη και αυτή τη στιγμή που μιλάμε.

Σαν πίστη ο Χριστιανισμός είναι όπως η κάθε Θρησκεία, μιά πίστη στον Μεγαλοδύναμο, το πρόβλημα ξεκίνησε απ' όταν η θρησκεία μετεξελίχθηκε σε πυρήνα εξουσίας ανώτερης αυτής των Βασιλέων και άρχισε να χειραγωγεί τις κοινωνικές μάζες σε ιδεώδη εντελώς παρανοϊκά και απάνθρωπα.

Η επιστήμη και η λογική ήταν πάντα το φόβητρο της κάθε μονοθεϊστικής Θρησκείας και η εδραίωση κάθε μονοθεϊστικού σχήματος, από πολιτικής απόψεως, επιβάλει φωτιά και τσεκούρι στην επιστήμη και τη διανόηση.

Επειδή όμως σήμερα ο κόσμος έχει εξελιχθεί ραγδαίως και οι ελάχιστοι φανατικοί έχουν παραμεριστεί απο την σύγχρονη κοινωνία, το μόνο που μπορεί να κάνει η Θρησκεία της Δύσης είναι να παρακολουθεί τον αργό της Θάνατο, ΝΑΙ φίλε μου, σε μερικές δεκαετίες ο κοσμος θα βλέπει τους ιερούς ναούς ως μουσιακό έκθεμα, πες οτι είναι το πλήρωμα του χρόνου.

Χρήστο, η Γη γυρίζει και η ανθρωπότητα εξελίσεται.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!


Ναι, τα ιερατεία πεθαίνουν. Αλλά εγώ δεν είμαι φανατικός, με την έννοια ότι δεν θα βασανίσω κάποιον ηλιοκεντριστή. Απλώς υποστηρίζω την γεωκεντρική άποψη, τίποτε παραπάνω τίποτε παρακάτω. Δεν θα ήθελα ο γεωκεντρισμός να γίνει δόγμα το οποίο δεν μπορεί να αμφισβητηθεί και να εξεταστεί.

Μην ξεχνάς πως και η επιστημονική κοινότητα είναι και αυτή μια θρησκευτική κοινότητα με άδυτο αδύτων. Έχεις υπερβολική εμπιστοσύνη σε αυτούς, γιατί; Πιστεύεις πως ό,τι παρουσιάζεται στο κοινό είναι αληθινό; Πως είσαι σίγουρος, γιατί οι άνθρωποι δεν είναι σκεπτικοί σε αυτό το θέμα; Πιστεύεις πως οι εξηγήσεις που δίνουν είναι 100% αλάνθαστες και έχουν λάβει υπόψη τους τα πάντα; Δεν μπορύν να υπάρξουν άλλες εξηγήσεις, δεν μπορούν να υπάρξουν επιστημονικά δεδομένα που να αναιρούν την επίσημη θέση;

Εγώ πιστεύω πως όχι μόνο το τάδε ή το άλλο ιερατείο, αλλά και ο πολιτισμός μας τελείωσε. Στο σημείο που εξελίχθηκαν τα πράγματα, αν δεν βάλει ο Θεός το χέρι του(ναι γιατί είμαστε ανίκανοι και καταστροφικοί), έχουμε τελειώσει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2013, 10:58:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://astro.unl.edu/naap/motion3/animations/sunmotions.swf

Είναι ένα πολύ καλό animation για την τροχιά του Ήλιου.

Διαλέξτε γεωγραφικό πλάτος - the observe's latitude = 90.0N. Είστε στον Βόρειο Πόλο. Διαλέξτε μια μέρα από τις 21 Μαρτίου έως τις 21 Σεπτεμβρίου.

1)Τί παρατηρείτε;
Συμβουλή: η ταχύτητα περιστροφής στους πόλους είναι μηδέν.

2)Και ποιά είναι η διαφορά στην παρατήρηση της τροχιάς του Ήλιου, σε σχέση με άλλα γεωγραφικά πλάτη;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2013, 11:00:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

2) Χάρη στην καθημερινή τροχιά του Ηλίου γύρω από την Γη. Ανάλογα με την εκάστοτε θέση του σε αυτήν την τροχιά, φωτίζει ή παραδίδει στο σκότος το τάδε σημείο γεωγραφικού πλάτους και μήκους.

1. Με τή Σελήνη τί παίζει; Περιστρέφεται κι αυτή καθημερινά γύρω από τη γη ή της παίρνει γύρω στις 28 ημέρες, χρονικό διάστημα που ήταν γνωστό στους παλιότερους ως «ένα φεγγάρι»;
2. Αφού ο ήλιος κάνει πλήρη περιφορά γύρω από τη γη κάθε μέρα, τί ακριβώς γιορτάζουμε όταν συμπληρώνονται 365 ημέρες;
3. Λες ότι τα υπόλοιπα ουράνια σώματα του ηλιακ... εεε, sorry, του «γήινου» συστήματος (π.χ. ο Άρης, η Αφροδίτη κλπ.) περιστρέφονται κι αυτά γύρω από τη γη. Η τροχιά του ήλιου πού βρίσκεται σε σχέση με αυτά, πιο κοντά ή πιο μακριά από τη γη;

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2013, 12:41:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

2) Χάρη στην καθημερινή τροχιά του Ηλίου γύρω από την Γη. Ανάλογα με την εκάστοτε θέση του σε αυτήν την τροχιά, φωτίζει ή παραδίδει στο σκότος το τάδε σημείο γεωγραφικού πλάτους και μήκους.

1. Με τή Σελήνη τί παίζει; Περιστρέφεται κι αυτή καθημερινά γύρω από τη γη ή της παίρνει γύρω στις 28 ημέρες, χρονικό διάστημα που ήταν γνωστό στους παλιότερους ως «ένα φεγγάρι»;
2. Αφού ο ήλιος κάνει πλήρη περιφορά γύρω από τη γη κάθε μέρα, τί ακριβώς γιορτάζουμε όταν συμπληρώνονται 365 ημέρες;
3. Λες ότι τα υπόλοιπα ουράνια σώματα του ηλιακ... εεε, sorry, του «γήινου» συστήματος (π.χ. ο Άρης, η Αφροδίτη κλπ.) περιστρέφονται κι αυτά γύρω από τη γη. Η τροχιά του ήλιου πού βρίσκεται σε σχέση με αυτά, πιο κοντά ή πιο μακριά από τη γη;

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;


Ωραίες ερωτήσεις

1) Φυσικά, περιστρέφεται, αλλά πολύ αργά όπως λες. Τελειώνει μια πλήρης περιστροφή σε 27.3 μέρες. Το πρωί δεν την βλέπουμε εύκολα λόγω του δυνατού Ηλιακού φωτός. Κάθε νύχτα μετακινείται 13,2 μοίρες(13,2 * 27,3 = 360 μοίρες)

2)Την ολοκλήρωση του έτους, την ολοκλήρωση των 4 εποχών. Θα ήταν καλύτερα αν το έτος άρχιζε στις 21 Μαρτίου πιστεύω. Νομίζω πως η επιλογή της 1ης Ιανουαρίου από τον Ιούλιο?, έχει να κάνει με τον θεό Ιανό(που κοιτάει το παρελθόν και το μέλλον γι' αυτό έχει 2 πρόσωπα).

Δες το animation. Κάθε μέρα ο Ήλιος κάνει μια πλήρη περιστροφή. Βέβαια οι περισσότεροι κάτοικοι της Γης βλέπουν την μισή περιστροφή του, γιατί την Νύχτα βυθίζεται κάτω από τον ορίζοντα. Βλέπω πως από πλάτος 66.5 έως 90 μοίρες, μπορούν οι άνθρωποι να δουν την πλήρη περιστροφή.
Όταν τελειώσουν οι 24 ώρες μετακινείται ελάχιστα από την αρχική θέση της προηγούμενης ημέρας που ήταν, πάντα σε σχέση με τον Ισημερινό(η εκλειπτική γέρνει 23.5 μοίρες από τον {ουράνιο} ισημερινό}. Κάθε 365 μέρες ο Ήλιος ολοκληρώνει το ταξίδι του από τον Ισημερινό έως τον Τροπικό του Καρκίνου(τροπή, επιστροφή, πάλι προς στον Ισημερινό), από τον Ισημερινό έως τον Τροπικό του Αιγόκερω(τροπή, επιστροφή πάλι προς τον Ισημερινό). Δηλαδή κάθε χρόνο ολοκληρώνει τις 4 εποχές. Γιορτάζουμε τον νέο χρόνο κάθε 365 μέρες. Κάθε πέρυσι και καλύτερα.

3) Δεν έχω προβλήμα να το αποκαλέσω Ηλιακό Σύστημα ακόμη και στο Γεωκεντρικό Μοντέλο. Ο Ήλιος είναι μετά την Αφροδίτη και πριν τον Άρη, σε σχέση με την Γη. Θα μπορούσες να πεις πως είναι πάλι στην "μέση" κατά κάποιο τρόπο. Μου φαίνεται πως οι αρχαίοι όταν μιλούσαν για την μουσική των ουράνιων σφαιρών απέδιδαν την μέση νότα στον Ήλιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2013, 12:52:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και επειδή δεν είναι κανένα απόκρυφο ας το πούμε.

Από γεωγραφικό πλάτος 66 και κάτι εως 90 μοίρες Βόρεια από τον Ισημερινό(ή Νότια) ο εκάστοτε παρατηρητής μπορεί να δει την πλήρη καθημερινή περιστροφή του Ήλιου(2πR,360μοίρες). Στον Βόρειο Πόλο μάλιστα το φως διαρκεία από τις 21 Μαρτίου έως τις 21 Σεπτεμβρίου(στον Νότιο Πόλο το αντίστοιχο αντίστροφο).

Σύμφωνα με το Ηλιοκεντρικό Σύστημα η ταχύτητα περιστροφής στους πόλους είναι μηδέν. Τότε... ο Εσκιμώος σε γεωγραφικό πλάτος 90μοιρών Βόρεια του Ισημερινού βλέπει την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ και όχι την ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΗ κίνηση του Ηλίου!

Για να σας προλάβω...κάπου είδα την άποψη πως στον Βόρειο Πόλο περιστρεφόμαστε γύρω από τον εαυτό μας...LOL!

Ερώτηση
1) Πόσο γρήγορα περιστρέφεστε γύρω από τον εαυτό σας;
2) Η σβούρα γύρω από τον εαυτό σας(πατινάζ στον πάγο) παράγει μια "φαινομενική", "φανταστική" γωνία 360 μοιρών μεταξύ του αρχικού και τελικού σημείου του Ήλιου κατά την καθημερινή του πορεία;


Μήπως τελικά κάποιοι επιστήμονες ψάχνουν για χαζούς που θα χαύουν τα παραμύθια; Μήπως τελικά τα πράγματα είναι απλά; Μήπως με τον ίδιο τρόπο που αμφισβητείτε την Βίβλο θα πρέπει να αμφισβητήσετε και την θρησκεία της επιστήμης; Μήπως τελικά η ανθρώπινη επιστήμη όπως την νομίζουμε και την θεωρούμε ως ακλόνητη, μπορεί να αποδειχθεί λάθος; Δώσε μια ευκαιρία στην αμφισβήτηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2013, 15:15:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κρίμα πάντως που δεν ισχύει το γεωκεντρικό σύστημα,
φανταστείτε το θέαμα που θα είχαμε από την κόμη του ήλιου το ηλιοβασίλεμα...

Βέβαια γεννιέται κι ενα άλλο ερώτημα,
το κατα πόσο ο Ήλιος θα μπορούσε να παραμείνει σε αυτό το γαιοκεντρικο σύστημα
μια και η ταχύτητα διαφυγής από το Ηλιακό σύστημα
(ή γαιοκεντρικό δεν έχει σημασία) είναι περίπου 42km/sec
αλλά αυτός θα έπρεπε να κινείται με 10.800km/sec
για να κάνει μια πλήρη περιστροφή γύρω απο τη γη σε 24 ώρες
(Οπως ειχε πει και ο kondoras παλιότερα)


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2013, 00:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.

Χρήστο, η επιστήμη εκτός απο τις Γήινες εκγαταστάσεις της, εδώ και δεκατετίες έχει στείλει στο διάστημα εκατοντάδες δορυφόρους με εκπληκτική τεχνολογία για να κάνουν έρευνα, έχεις λάθος να λες αυτό:

quote:
Λέω πως όλες οι αστροφυσικές παρατηρήσεις έχουν γίνει από την Γη, διότι τα αστεροσκοπία είναι εγκατεστημένα στην Γη.

Τώρα με ρώτησες κάτι άλλο και πολύ επιθυμώ να σου δώσω απάντηση:

quote:
Έχεις υπερβολική εμπιστοσύνη σε αυτούς, γιατί; Πιστεύεις πως ό,τι παρουσιάζεται στο κοινό είναι αληθινό; Πως είσαι σίγουρος, γιατί οι άνθρωποι δεν είναι σκεπτικοί σε αυτό το θέμα; Πιστεύεις πως οι εξηγήσεις που δίνουν είναι 100% αλάνθαστες και έχουν λάβει υπόψη τους τα πάντα; Δεν μπορύν να υπάρξουν άλλες εξηγήσεις, δεν μπορούν να υπάρξουν επιστημονικά δεδομένα που να αναιρούν την επίσημη θέση;

Έχω μετρημένη εμπιστοσύνη στους επιστήμονες γιατί κρύβουν τεχνολογίες που θα μπορούσαν να σώσουν ζωές και τις εκμεταλεύονται για σκοπούς στρατιωτικής ισχύος, να φανταστείς φίλε μου οτι η τηλεόραση plasma & L.E.D. είναι τεχνολογία αρχών της δεκαετίας του 70, εμείς την είδαμε πρώτη φορά το 2003.
Οι άνθρωποι είναι σκεπτικοί με την επιστήμη για διάφορους λόγους, μια κάστα ανθρώπων ας πούμε είναι σκεπτικοί γιατί είναι "Γεωκεντριστές".
Μια άλλη κάστα ανθρώπων αναρωτιέται αν οι "καρποί" της επιστήμης χρησιμοποιούνται προς όφελος κάποιας "ελίτ" ή προς το κοινό όφελος.

Ξέρεις αυτή η συζήτηση αν αναπτυχθεί όπως πρέπει θα στραβώσουν τα δάχτυλά μας απο το πολύ πληκτρολόγιο.

Εν ολίγοις θα σου πω οτι ΝΑΙ έχω εμπιστοσύνη στην επιστήμη αλλά με μέτρο, εννοείται πως υπάρχουν άππειρα πράγματα ακόμη να ανακαλυφθούν και βέβαια η αναθεώρηση μιας εδραιωμένης επιστημονικής ανακάλυψης είναι ένα ενδεχόμενο ανοικτό.

Να σου δώσω ένα μικρό παράδειγμα, αν βέβαια δε σε κουράζω.
Το ηλεκτρικό ρεύμα σύμφωνα με την επιστήμη είναι η κίνηση των ηλεκτρονίων "σθένους" μέσα σε έναν αγωγό, π.χ. χαλκός.

Ξέρεις ποιά είναι η παγίδα εδώ?

Επίσημα η επιστήμη μας λέει οτι η γνωστή ύλη, δηλαδή τα είδη ύλης που γνωρίζουμε είναι μάλλον 3%.

Ρωτάω λοιπόν εγώ 2 πραγμματάκια:
1)ΑΝ δεν γνωρίζεις ΟΛΑ τα είδη ύλης, πως μπορείς να υπολογίσεις οτι γνωρίζεις το 3%?
2)Αν υποθέσουμε οτι υπάρχει σκοτεινό ηλεκτρόνιο σθένους ή αντιηλεκτρόνιο σθένους κ.τ.λ. μήπως πρέπει να αναθεωρήσουμε το τι είναι τελικά το ηλεκτρικό ρεύμα?

Χρήστο, να σου κάνω μια ερώτηση?
Έχεις σκεφθεί ποτέ σου, οτι μέσα στα μυστικά εργαστήρια που-χου της Αμερικής, έχουν ανακαλύψει ΑΣΥΛΗΠΤΑ πράγμματα που ΔΕΝ τα λένε στον κόσμο?

Φιλικά, καλό σου βράδυ.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2013, 08:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα.

Χρήστο, η επιστήμη εκτός απο τις Γήινες εκγαταστάσεις της, εδώ και δεκατετίες έχει στείλει στο διάστημα εκατοντάδες δορυφόρους με εκπληκτική τεχνολογία για να κάνουν έρευνα, έχεις λάθος να λες αυτό:

quote:
Λέω πως όλες οι αστροφυσικές παρατηρήσεις έχουν γίνει από την Γη, διότι τα αστεροσκοπία είναι εγκατεστημένα στην Γη.

Τώρα με ρώτησες κάτι άλλο και πολύ επιθυμώ να σου δώσω απάντηση:

quote:
Έχεις υπερβολική εμπιστοσύνη σε αυτούς, γιατί; Πιστεύεις πως ό,τι παρουσιάζεται στο κοινό είναι αληθινό; Πως είσαι σίγουρος, γιατί οι άνθρωποι δεν είναι σκεπτικοί σε αυτό το θέμα; Πιστεύεις πως οι εξηγήσεις που δίνουν είναι 100% αλάνθαστες και έχουν λάβει υπόψη τους τα πάντα; Δεν μπορύν να υπάρξουν άλλες εξηγήσεις, δεν μπορούν να υπάρξουν επιστημονικά δεδομένα που να αναιρούν την επίσημη θέση;

Έχω μετρημένη εμπιστοσύνη στους επιστήμονες γιατί κρύβουν τεχνολογίες που θα μπορούσαν να σώσουν ζωές και τις εκμεταλεύονται για σκοπούς στρατιωτικής ισχύος, να φανταστείς φίλε μου οτι η τηλεόραση plasma & L.E.D. είναι τεχνολογία αρχών της δεκαετίας του 70, εμείς την είδαμε πρώτη φορά το 2003.
Οι άνθρωποι είναι σκεπτικοί με την επιστήμη για διάφορους λόγους, μια κάστα ανθρώπων ας πούμε είναι σκεπτικοί γιατί είναι "Γεωκεντριστές".
Μια άλλη κάστα ανθρώπων αναρωτιέται αν οι "καρποί" της επιστήμης χρησιμοποιούνται προς όφελος κάποιας "ελίτ" ή προς το κοινό όφελος.

Ξέρεις αυτή η συζήτηση αν αναπτυχθεί όπως πρέπει θα στραβώσουν τα δάχτυλά μας απο το πολύ πληκτρολόγιο.

Εν ολίγοις θα σου πω οτι ΝΑΙ έχω εμπιστοσύνη στην επιστήμη αλλά με μέτρο, εννοείται πως υπάρχουν άππειρα πράγματα ακόμη να ανακαλυφθούν και βέβαια η αναθεώρηση μιας εδραιωμένης επιστημονικής ανακάλυψης είναι ένα ενδεχόμενο ανοικτό.

Να σου δώσω ένα μικρό παράδειγμα, αν βέβαια δε σε κουράζω.
Το ηλεκτρικό ρεύμα σύμφωνα με την επιστήμη είναι η κίνηση των ηλεκτρονίων "σθένους" μέσα σε έναν αγωγό, π.χ. χαλκός.

Ξέρεις ποιά είναι η παγίδα εδώ?

Επίσημα η επιστήμη μας λέει οτι η γνωστή ύλη, δηλαδή τα είδη ύλης που γνωρίζουμε είναι μάλλον 3%.

Ρωτάω λοιπόν εγώ 2 πραγμματάκια:
1)ΑΝ δεν γνωρίζεις ΟΛΑ τα είδη ύλης, πως μπορείς να υπολογίσεις οτι γνωρίζεις το 3%?
2)Αν υποθέσουμε οτι υπάρχει σκοτεινό ηλεκτρόνιο σθένους ή αντιηλεκτρόνιο σθένους κ.τ.λ. μήπως πρέπει να αναθεωρήσουμε το τι είναι τελικά το ηλεκτρικό ρεύμα?

Χρήστο, να σου κάνω μια ερώτηση?
Έχεις σκεφθεί ποτέ σου, οτι μέσα στα μυστικά εργαστήρια που-χου της Αμερικής, έχουν ανακαλύψει ΑΣΥΛΗΠΤΑ πράγμματα που ΔΕΝ τα λένε στον κόσμο?

Φιλικά, καλό σου βράδυ.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!


Πολύ πιθανό, αλλά δεν θα τα έλεγα "ασύλληπτα". Ίσως τρομερά αλλά όχι και απίστευτα.

Εγώ είχα κάτι άλλο στο μυαλό μου για την επιστήμη, αλλά αυτά που λες ισχύουν επίσης. Εννούσα την φιλοσοφική ερμηνεία των παρατηρήσεων. Οι επιστήμονες είναι άνθρωποι, έχουν και αυτοί πιστεύω και επιδιώξεις. Δεν δίνουν απλώς μια ξερή περιγραφή των δεδομένων, αλλά και μια προσωπική εκτίμηση που φανερώνει την θρησκεία τους.

Αυτό που με ενοχλεί όμως δεν είναι τόσο η έκφραση των αθεϊστικών τους πιστεύω ούτε η προσπάθεια ταύτισης της επιστήμης με τον αθεϊσμό(ενώ παράλληλα η εναντίωσή της με τις αρχαίες θρησκείες). Είναι ο παπαγαλισμός θεωριών που γίνονται αποδεκτές από τους λαούς χωρίς εξέταση, σαν αναντίρρητη υπέρτατη αλήθεια. Επίσης η αναντίρρητη αποδοχή λύσεων σε επιστημονικά προβλήματα, που εφευρίσκονται χωρίς πραγματικά δεδομένα(επομένως δεν είναι λύση).

Δυο παραδείγματα είναι η βαρύτητα και η περιστροφή της Γης.

1)Η βαρύτητα είναι αποδεκτή ως δόγμα. Η μεγαλύτερη μάζα υπερνικά και έλκει την μικρότερη, και αυτό ξεκινάει να ισχύει από κάποιον τεράστιο μέγεθος μάζας και άνω(γιατί δεν μπορεί παράδειγμα μια πέτρα να έλξει ένα χαρτί).

Το παραπάνω είναι μια εξήγηση για τα σώματα που πέφτουν στην Γη και για την έλξη της Γης από τον Ήλιο. Είναι η μόνη εξήγηση που μπορεί να υπάρξει; Γιατί να μην είναι η ύπαρξη, η διαφορά και αύξηση της ατμοσφαιρικής πίεσης από υψηλότερο στρώμα σε χαμηλότερο, ο λόγος πτώσης; Και γιατί η απειροελάχιστη μάζα ανέρχεται και υπερνικά την δύναμη της ισχυρότερης Γης; Και δεν είπαν πως στο κενό του διαστήματος μεγάλη και μικρή μάζα δεν έχουν διαφορά;

2)Η περιστροφή είναι αποδεκτή ως δόγμα. Η Γη πρέπει να περιστρέφεται αλλιώς η μισή θα καεί από τον Ήλιο και η άλλη μισή θα παγώσει στο σκοτάδι.

Σε ποια δύναμη οφείλεται η περιστροφή; Έχει η επιστήμη κάποια απάντηση σε αυτό, ή προσφέρεται απλώς ως λύση για την ισχύ του Ηλιοκεντρισμού; Έχει παρατηρηθεί περιστροφή στον μικρόκοσμο; Τα ηλεκτρόνια εκτός από την περιφορά γύρω από τον πυρήνα, περιστρέφονται και γύρω από τον εαυτό τους; Έχουν επίσης κλίση; Οι πυρήνες ταξιδεύουν και τα ηλεκτρόνια τους ακολουθούν; Αν κάτι από αυτά δεν ισχύει στον μικρόκοσμο, τότε γιατί να ισχύει στον μακρόκοσμο, αφού ο δεύτερος είναι μεγέθυνση του πρώτου;

Ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2013, 14:29:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ερωτήσεις κρίσεως, μια και ο Γεωκεντρισμός έχει συσχετισθεί επανελημμένα με βίαιη ιερή εξέταση, σκοταδισμό κτλ, ενώ γίνεται μια διαρκής αναφορά σε "εξουσία των εχθρών του φωτός" που έχει διαρκέσει έως τώρα 2000 χρόνια(υπονοώντας φυσικά τα χριστιανικά ιερατεία και τον Χριστιανισμό γενικά).

1)Υπήρξε ιερή εξέταση στην αρχαία Ελλάδα ή αλλού;
2)Οι φιλοσοφικές και ποιητικές κάστες ήταν απόλυτα συναδελφωμένες και έλειπαν τα κακά λόγια μεταξύ τους;
3)Υπήρξαν ιεροί πόλεμοι στην αρχαία Ελλάδα ή αλλού;
4)Υπήρξε κάποιο έθνος το οποίο δεν ήταν θεοκρατικό;
5)Έχει υπάρξει αναρχικό κράτος χωρίς νόμους, ή μήπως κάθε θρησκεία(ακόμη και αυτή που δεν στοχεύει στην πολιτική εξουσία) ζητά την τυπική νομική αναγνώριση για την βιωσιμότητά της;

Και μια άλλη για τους εθνικιστές και εκείνους που θεωρούν το έθνος γέννημα της θρησκείας.
6) Οι αρχαίοι Έλληνες και η θρησκεία τους ήταν γεωκεντρική ή ηλιοκεντρική;

Εγώ προσωπικά πιστεύω οι απαντήσεις είναι αρκετά αρνητικές για αυτούς που βλέπουν τον γεωκεντρισμό ως μια μισητή εβραϊκή θεωρία που αντιτάχθηκε τάχα στον αρχαίο ελληνικό ηλιοκεντρισμό. Αλλά όπως το βλέπει κανείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2013, 17:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί να μην είναι η ύπαρξη, η διαφορά και αύξηση της ατμοσφαιρικής πίεσης από υψηλότερο στρώμα σε χαμηλότερο, ο λόγος πτώσης;

Δηλαδή σε ένα σωλήνα με κενό αέρος δεν θα πέσει τίποτα ε;

«Από τη στιγμή που η επιστήμη θα αρχίσει να ερευνά τα μεταφυσικά φαινόμενα θα προοδεύσει σε μια δεκαετία περισσότερο απ' όσο έχει προοδεύσει σε όλη την ύπαρξή της». "Nicola Tesla"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2013, 18:08:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Γιατί να μην είναι η ύπαρξη, η διαφορά και αύξηση της ατμοσφαιρικής πίεσης από υψηλότερο στρώμα σε χαμηλότερο, ο λόγος πτώσης;

Δηλαδή σε ένα σωλήνα με κενό αέρος δεν θα πέσει τίποτα ε;

«Από τη στιγμή που η επιστήμη θα αρχίσει να ερευνά τα μεταφυσικά φαινόμενα θα προοδεύσει σε μια δεκαετία περισσότερο απ' όσο έχει προοδεύσει σε όλη την ύπαρξή της». "Nicola Tesla"



Έχεις δίκιο σε αυτό, έκανα λάθος.

Η πτώση όμως θα εξαρτάται και από την πίεση.

Θα μπορούσα να πω ότι πέφτουν επειδή απλά δεν υπάρχει κάτι να τα συγκρατήσει, αλλά είναι στο "κενό", τόσο απλά.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω για τον νόμο της αδράνειας, πιστεύεις πως ισχύει και στον αέρα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2013, 00:40:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα, (ο νυκτερινός)!

quote:
Πολύ πιθανό, αλλά δεν θα τα έλεγα "ασύλληπτα". Ίσως τρομερά αλλά όχι και απίστευτα.

Πόσο ασύληπτο θα σου φαινόταν η εργαστηριακή κατασκευή ενός "Θεού", όμοιου σαν αυτόν που εσύ αποκαλείς δημιουργό του κόσμου?

Πόσο ασύληπτο θα σου φαινόταν αν σου έλεγα οτι τις αποφάσεις για την ανθρωπότητα τις παίρνει ένας βιοηλεκτρονικός εγκέφαλος βάρους 5 τόνων?

Αν σου έλεγα οτι αυτή τη στιγμή σε κάποια γωνία του σπιτιού σου θα μπορούσε να βρίσκεται "κάτι" που εσύ δεν βλέπεις και δεν αντιλαμβάνεσαι αλλά αυτό το κάτι σε παρακολουθεί 24 ώρες το 24ωρο?

Αυτά τα θεωρείς απλά τρομερά ή ασύληπτα?

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2013, 13:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα, (ο νυκτερινός)!

quote:
Πολύ πιθανό, αλλά δεν θα τα έλεγα "ασύλληπτα". Ίσως τρομερά αλλά όχι και απίστευτα.

Πόσο ασύληπτο θα σου φαινόταν η εργαστηριακή κατασκευή ενός "Θεού", όμοιου σαν αυτόν που εσύ αποκαλείς δημιουργό του κόσμου?

Πόσο ασύληπτο θα σου φαινόταν αν σου έλεγα οτι τις αποφάσεις για την ανθρωπότητα τις παίρνει ένας βιοηλεκτρονικός εγκέφαλος βάρους 5 τόνων?

Αν σου έλεγα οτι αυτή τη στιγμή σε κάποια γωνία του σπιτιού σου θα μπορούσε να βρίσκεται "κάτι" που εσύ δεν βλέπεις και δεν αντιλαμβάνεσαι αλλά αυτό το κάτι σε παρακολουθεί 24 ώρες το 24ωρο?

Αυτά τα θεωρείς απλά τρομερά ή ασύληπτα?

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!


Το πρώτο το θεωρώ αδύνατο. Το δεύτερο τί σημαίνει; Το τρίτο είναι πάρα πολύ πιθανό big brother!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2013, 16:22:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κρίμα πάντως που δεν ισχύει το γεωκεντρικό σύστημα,
φανταστείτε το θέαμα που θα είχαμε από την κόμη του ήλιου το ηλιοβασίλεμα...

Βέβαια γεννιέται κι ενα άλλο ερώτημα,
το κατα πόσο ο Ήλιος θα μπορούσε να παραμείνει σε αυτό το γαιοκεντρικο σύστημα
μια και η ταχύτητα διαφυγής από το Ηλιακό σύστημα
(ή γαιοκεντρικό δεν έχει σημασία) είναι περίπου 42km/sec
αλλά αυτός θα έπρεπε να κινείται με 10.800km/sec
για να κάνει μια πλήρη περιστροφή γύρω απο τη γη σε 24 ώρες
(Οπως ειχε πει και ο kondoras παλιότερα)


not asked to learn how deep the secrets ... there are no


AitheroVanom κρίμα που δεν ισχύει το Ηλιοκεντρικό Μοντέλο..

Όχι δεν κάνω πλάκα. Αν μου βρεις μια απάντηση θα σε παραδεχτώ.

Όπως είπα ανέφερα αυτό το παιχνίδι στην παιδική χαρά που περιστρέφεται(πως το λέμε;) για να δείξω κάποιου χαρακτηριστικά ενός περιστρεφόμενου συστήματος, τα οποία ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΕΑΝ Η ΠΕΡΙΦΟΡΑ ΕΝΟΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΗ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΗΣ ΜΑΣ.

Αυτό που ονόμαζα γωνία τροπής(το λένε angle of deviation και δεν ξέρω πως να το μεταφράσω) είναι η γωνία που υπάρχει ανάμεσα στο αρχικό σημείο του φαινομενικά περιφερόμενου αντικειμένου(0 μοίρες) και στο σημείο τροπής του, δηλαδή εκείνο στο οποίο φαίνεται να κινείται στην αντίθετη κατεύθυνση.

Σε αυτό το περιστρεφόμενο παιχνίδι ξεκινούμε ευθυγραμμισμένοι με το δένδρο(0 μοίρες), όταν φθάσουμε στις 90 μοίρες περιστροφής(σημείο τροπής), τότε από εκείνο το σημείο το δέντρο φαίνεται να κινείται στην αντίθετη κατεύθυνση έως ότου πάλι ευθυγραμμιστούμε με αυτό(στις 180 μοίρες). Πρέπει βέβαια να έχεις συνέχεια το βλέμμα στο δένδρο, να είσαι συνέχεια στραμμένος προς τα εκεί καθώς γυρίζεις. Γενικά παρατηρούμε πως το μήκος τόξου που φαινομενικά διέγραψε το δένδρο είναι πολύ μικρό.

Αν το παιχνίδι βρισκόταν σε μεγαλύτερη απόσταση από το δένδρο τότε το μήκος τόξου της φαινομενικής περιφοράς του δένδρου θα ήταν μικρότερο , ενώ το αντίστροφο στην αντίθετη περίπτωση. Αν το παιχνίδι είχε μεγαλύτερο μέγεθος τότε το μήκος τόξου της φαινομενικής περιφοράς του δένδρου θα ήταν μεγαλύτερο, ενώ το αντίστροφο στην αντίθετη περίπτωση.

Δηλαδή παρατηρούμε πως σε ένα σύστημα περιστροφής παίζει ρόλο η απόσταση μεταξύ των αντικειμένων και το μέγεθος του περιστρεφόμενου αντικειμένου. Τί βλέπεις όμως για τον Ήλιο, την Σελήνη και κάθε άστρο. Η γωνία για 12 ώρες περιφοράς είναι πάντα 180 μοίρες ανεξάρτητα από την απόσταση και το μέγεθος! Ώπα; Τί σημαίνει αυτό; Μήπως σημαίνει πως η "φαινομενική" κίνηση είναι ΑΛΗΘΙΝΗ και όχι φαινομενική; Και δεν υπάρχει γωνία τροπής σε μια αληθινά περιφερόμενη κίνηση, τον βλέπεις τον Ήλιο από την ανατολή στην δύση του προς μια κατεύθυνση.

Βρήκα έναν τύπο για την γωνιά τροπής, είναι θ=εφαπτομένη-1(το -1 είναι δύναμη, υψώνεις σε δύναμη)* R/r(το R είναι το μέγεθος της Γης και το r η απόσταση από τον Ήλιο). Το αποτέλεσμα είναι 8,79 λεπτά τόξου(minutes of arc,πολύ μικρότερο από 1 μοίρα) και όχι 180 μοίρες. Δηλαδή ο Ήλιος θα φαινόταν σχεδόν στάσιμος όπως ο Πολικός Αστέρας, αν η Γη περιστρεφόταν.

;;;;;;;;;;;;;;;;;;
!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2013, 17:51:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά την διαφήμιση του Ζουγανέλη πάμε στοίχημα, ήρθε το AXE APOLLO και δώρο ταξιδάκι στο διάστημα για τους τυχερούς. Ουάου!

Αυτό θα πει τεχνολογία και νέα εποχή φίλε μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2013, 18:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω έκανα λάθος στον προηγούμενο τύπο. Δεν υπάρχει επί(*).

Πρέπει να είναι θ=εφαπτομένη-1{το -1 ως δύναμη} (R/r)

Το R φαίνεται πως αναφέρεται στην μάζα της Γης και το r στην μέση απόστασή της από τον Ήλιο.

Ας το βρει κάποιος μαθηματικός αν ενδιαφέρεται και ας μας διαφωτίσει!


Πάντως είναι ξεκάθαρο πως σε ένα σύστημα περιστροφής η μάζα και η απόσταση παίζουν ρόλο. Όμως για όλα τα αστρικά σώματα η γωνία της ανατολής και δύσης τους είναι 180 μοίρες ανεξάρτητα την απόσταση και τα μεγέθη. Αυτό είναι σημάδι πραγματικής περιστρεφόμενης κίνησης γύρω μας, όπως ακριβώς η πτήση ενός αεροπλάνου ή αετού είναι αληθινή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2013, 23:48:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό που ονόμαζα γωνία τροπής ...

Προφανώς εννοείς τη γωνία απόκλισης

Κατ'αρχην να σου πω οτι δεν μπορώ δυστυχώς να σου απαντήσω στις ερωτήσεις που μου έκανες,
για το λόγο οτι δεν μπορώ να καταλαβω το σκεπτικό σου.
Κατανοώ τη θέση σου, (διαβάζοντας ενα βιβλίο π.χ.)
να σε εξιτάρει το γεγονός οτι η Γη μπορεί και να είναι το κέντρο του Γαλαξία και γιατί οχι του Σύμπαντος,
μια και αυτο θα ηταν η ανατροπή της σύγχρονης ιστορίας,
αλλα παρατηρώ οτι στερείσαι ειδικών γνώσεων (οπως κι εγω βέβαια)
οι οποίες όμως είναι απαραίτητες για να στηρίξεις την άποψη σου
μια και εχεις ήδη διαμορφώσει (απ'οτι φαίνεται) και δεν είσαι στο "ψάξιμο"

Απο τα παραπάνω εύλογα μου δημιουργείται το ερώτημα:
αφου δεν είσαι σε θεση να καταλάβεις αυτα που γράφει κάποιος
πως γίνετε να τα αποδέχεσαι?
Ειναι σαν να πάω εγω στο θέμα " ΗΛΙΑΚΕΣ"" ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
που εκθέτουν τις γνώσεις τους ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ, Κηφεύς και PanosT,
και να τους πω εγω οτι αυτοί κάνουν λάθος, απο τι στιγμή που "δεν έχω ιδέα" για το τι λένε !

Κάπως έτσι έχω την εντύπωση οτι προσεγγίζεις κι εσυ το θέμα του Γεωκεντρικού συστήματος,
διαβάζοντας την (ομολογούμενος) λανθασμένη άποψη κάποιου,
ανατρεπεις τους κανόνες της απλής λογικής, οι οποίοι λενε:
μπορεί εύκολα να καταδικαστεί η άποψη του ενός "τρελού" που φωνάζει οτι η Γη ειναι στρογγυλή....
(οταν με τα χρόνια όμως αυτο αποδειχθεί)
δεν είναι το ιδιο εύκολο να πάρεις σοβαρά κάποιον τρελό (χωρίς εισαγωγικά)που φωνάζει οτι η Γη είναι επίπεδη,
ή οτι ο Φλέμινγκ έκανε λάθος για την πενικιλίνη ...
Ξερεις, όταν πολύ παλιά ο πρωτόγονος Άνθρωπος δεν είχε τη δυνατότητα να συντηρήσει ή να παράγει φωτιά, την θεωρούσε Θεότητα!
Ομοίως οι Αρχαίοι Έλληνες πίστευαν οτι τους κεραυνούς τους στέλνει ο Διας,
πως θα σου φαινόταν αν σου έλεγε κάποιος σήμερα οτι τους κεραυνούς τους στέλνει ο Θεός ?

Αυτα...
σου εύχομαι καλή αναζήτηση και πολύ πολύ μελέτη


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2013, 06:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αυτό που ονόμαζα γωνία τροπής ...

Προφανώς εννοείς τη γωνία απόκλισης

Κατ'αρχην να σου πω οτι δεν μπορώ δυστυχώς να σου απαντήσω στις ερωτήσεις που μου έκανες,
για το λόγο οτι δεν μπορώ να καταλαβω το σκεπτικό σου.
Κατανοώ τη θέση σου, (διαβάζοντας ενα βιβλίο π.χ.)
να σε εξιτάρει το γεγονός οτι η Γη μπορεί και να είναι το κέντρο του Γαλαξία και γιατί οχι του Σύμπαντος,
μια και αυτο θα ηταν η ανατροπή της σύγχρονης ιστορίας,
αλλα παρατηρώ οτι στερείσαι ειδικών γνώσεων (οπως κι εγω βέβαια)
οι οποίες όμως είναι απαραίτητες για να στηρίξεις την άποψη σου
μια και εχεις ήδη διαμορφώσει (απ'οτι φαίνεται) και δεν είσαι στο "ψάξιμο"

Απο τα παραπάνω εύλογα μου δημιουργείται το ερώτημα:
αφου δεν είσαι σε θεση να καταλάβεις αυτα που γράφει κάποιος
πως γίνετε να τα αποδέχεσαι?
Ειναι σαν να πάω εγω στο θέμα " ΗΛΙΑΚΕΣ"" ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
που εκθέτουν τις γνώσεις τους ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ, Κηφεύς και PanosT,
και να τους πω εγω οτι αυτοί κάνουν λάθος, απο τι στιγμή που "δεν έχω ιδέα" για το τι λένε !

Κάπως έτσι έχω την εντύπωση οτι προσεγγίζεις κι εσυ το θέμα του Γεωκεντρικού συστήματος,
διαβάζοντας την (ομολογούμενος) λανθασμένη άποψη κάποιου,
ανατρεπεις τους κανόνες της απλής λογικής, οι οποίοι λενε:
μπορεί εύκολα να καταδικαστεί η άποψη του ενός "τρελού" που φωνάζει οτι η Γη ειναι στρογγυλή....
(οταν με τα χρόνια όμως αυτο αποδειχθεί)
δεν είναι το ιδιο εύκολο να πάρεις σοβαρά κάποιον τρελό (χωρίς εισαγωγικά)που φωνάζει οτι η Γη είναι επίπεδη,
ή οτι ο Φλέμινγκ έκανε λάθος για την πενικιλίνη ...
Ξερεις, όταν πολύ παλιά ο πρωτόγονος Άνθρωπος δεν είχε τη δυνατότητα να συντηρήσει ή να παράγει φωτιά, την θεωρούσε Θεότητα!
Ομοίως οι Αρχαίοι Έλληνες πίστευαν οτι τους κεραυνούς τους στέλνει ο Διας,
πως θα σου φαινόταν αν σου έλεγε κάποιος σήμερα οτι τους κεραυνούς τους στέλνει ο Θεός ?

Αυτα...
σου εύχομαι καλή αναζήτηση και πολύ πολύ μελέτη


not asked to learn how deep the secrets ... there are no



Φίλε Aitherovamon όλοι κάνουμε λάθη, όλοι μαθαίνουμε και κανείς δεν τα ξέρει όλα. Το λάθος μου είναι πως μαζί με τα πράγματα που έχω καταλάβει γράφω και πράγματα τα οποία δεν κατανοώ πλήρως, γι' αυτό παρουσιάζεται ένα μίγμα λίγο περίεργο. Αλλά κάνω ό,τι μπορώ, αφού οι ειδικοί δεν θέλουν να μας διαφωτίσουν.

Το R στον τύπο είναι η ακτίνα της "περιστρεφόμενης" Γης. Να μια εικόνα για εξηγήσεις.


Αλλά πιστεύω να καταλαβαίνεις το απλό πράγμα που είπα. Δηλαδή το αν πράγματι περιστρέφεσαι και νομίζεις πως το ουράνιο σώμα περιφέρεται γύρω από εσένα(αυταπάτη), τότε θα παρατηρούσες κάθε ουράνιο σώμα να διαγράφει διαφορετικό μήκος τόξου - πάντα ανάλογα με την απόσταση στην οποία βρίσκεται από εμάς και πάντα ανάλογα με την ακτίνα μας. Όμως παρατηρούμε πως για όλα τα σώματα ανεξαρτήτου απόστασης και ακτίνας το μήκος τόξου που διαγράφουν και η γωνία από την ανατολή έως την δύσης τους είναι πάντα 180 μοίρες. Αυτό υποδηλώνει πως η περιφορά τους είναι αληθινή και η περιστροφή μας ένα επιστημονικό hoax.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2013, 23:10:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AitheroVamon

quote:
Ομοίως οι Αρχαίοι Έλληνες πίστευαν οτι τους κεραυνούς τους στέλνει ο Διας

Μην το ξαναπείς αυτό. Ακόμα κι αν δεν ανασκευάσεις, καλό θα ήταν να το ξανασκεφτείς. Στα σοβαρά όμως.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2013, 02:28:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που είναι το λάθος ?


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2013, 02:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορούμε να θεωρούμε στα σοβαρά, πως οι ιστορίες για τον Δία με τους κεραυνούς, αποτελούσαν κυριολεξία. Όπως και πολλές άλλες ιστορίες. Όπως και οι ίδιες οι θεότητες του Ολύμπου, ομού μετά των συν αυτοίς ηρώων και άλλων διαφόρων.

Φαντάζεσαι δηλαδή, πως τον χειμώνα θεωρούσαν οτι ο Δίας είχε μονίμως τα νεύρα του, και το καλοκαίρι γούσταρε τρελά Μύκονο, και είχε τις καλές του?
Αν είναι δυνατόν.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2013, 03:42:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και δεν αισθάνομαι οτι πρέπει να απολογηθώ για την Ελληνική Μυθολογία
(της οποίας έκανα χρήση παραπάνω)
εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω την παρέμβαση/διόρθωση σου...

εκτός κι αν μου λες οτι στην μυθολογία Δίας και κεραυνοί δεν συνδέονται (?)
και οτι ο Όμηρος στην Ιλιάδα δεν αναφέρει οτι:
"ο Διας έστελνε τους κεραυνούς στους εχθρούς του"
Ή με θεωρείς τόσο αφελή, οτι το παράδειγμα που έφερα στον Χρίστος Έλ ήταν κυριολεκτικό!

quote:
Φαντάζεσαι δηλαδή, πως τον χειμώνα θεωρούσαν οτι ο Δίας είχε μονίμως τα νεύρα του, και το καλοκαίρι γούσταρε τρελά Μύκονο, και είχε τις καλές του?
Αν είναι δυνατόν.

αυτο λεω κι εγω ... Αν ειναι δυνατόν,
απο ολα αυτά που έγραψα να μου κάνεις παρατήρηση για τους κεραυνούς του Δια ...


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2013, 13:32:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα κάνω μια στοιχειώδη ανάλυση αυτών που έγραψες.

Σήμερα γράφεις:

quote:
AitheroVamon
εκτός κι αν μου λες οτι στην μυθολογία Δίας και κεραυνοί δεν συνδέονται (?)
και οτι ο Όμηρος στην Ιλιάδα δεν αναφέρει οτι:
"ο Διας έστελνε τους κεραυνούς στους εχθρούς του"
Ή με θεωρείς τόσο αφελή, οτι το παράδειγμα που έφερα στον Χρίστος Έλ ήταν κυριολεκτικό!

quote:
DSM
Φαντάζεσαι δηλαδή, πως τον χειμώνα θεωρούσαν οτι ο Δίας είχε μονίμως τα νεύρα του, και το καλοκαίρι γούσταρε τρελά Μύκονο, και είχε τις καλές του?
Αν είναι δυνατόν.


αυτο λεω κι εγω ... Αν ειναι δυνατόν,
απο ολα αυτά που έγραψα να μου κάνεις παρατήρηση για τους κεραυνούς του Δια ...


Εδώ, θεωρείς πως η Μυθολογική αναφορά του Ομήρου στην Ιλιάδα, και η φράση "ο Διας έστελνε τους κεραυνούς στους εχθρούς του", είναι θεολογικά κυριολεκτική και όχι ποιητική.
Παρ'όλα αυτά, αφήνεις να εννοηθεί, πως δεν είναι δυνατόν να υπήρχε αυτή η βεβαιότητα ως καθιερωμένη πίστη.

Εχθές έγραφες:

quote:
AitheroVamon
Ξερεις, όταν πολύ παλιά ο πρωτόγονος Άνθρωπος δεν είχε τη δυνατότητα να συντηρήσει ή να παράγει φωτιά, την θεωρούσε Θεότητα!

Θεωρείς δηλαδή (και ορθώς, αν και η έννοια πρωτόγονος άνθρωπος βάζει πολύ νερό, τόσο χρονικά και χωροταξικά, όσο και ποιοτικά ), οτι η φωτιά υπήρξε κάπου κάποτε θεότητα.

quote:
AitheroVamon
Ομοίως οι Αρχαίοι Έλληνες πίστευαν οτι τους κεραυνούς τους στέλνει ο Διας,

Εδώ, αντιστοιχείς την πίστη στη φωτιά, με την πίστη στη συσχέτιση του Δία με τους κεραυνούς, με απολύτως καταφατικό τρόπο.

Επειδή λοιπόν καταλαβαίνω πολύ καλά τι διαβάζω, καλό θα ήταν κι εσύ να καταλαβαίνεις τι γράφεις. Και παπάς παπάς, και ζευγάς ζευγάς, δεν γίνεται.

Υ.Γ. Όλες οι τονισμένες φράσεις, δικές μου.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2013, 13:46:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AitheroVamon

quote:
AitheroVamon
απο ολα αυτά που έγραψα να μου κάνεις παρατήρηση για τους κεραυνούς του Δια ...

Αναγνωρίζω στον Χρίστος Έλ την γνησιότητα και ειλικρίνεια των προθέσεών του, καθώς και την ευπρέπεια του λόγου του, ακόμα κι όταν αντιμετωπίζεται ειρωνικά. Κι αυτό αφορά και την αφεντιά μου.

Ωστόσο, θεωρώ πως το συγκεκριμένο θέμα είναι για τα σκουπίδια στην ουσία του.
Για αυτόν τον λόγο, η παρατήρησή μου αφορούσε τα δικά σου λεγόμενα, σε σχέση με τις θεωρήσεις των αρχαίων Ελλήνων. Αυτά τα βρίσκω απείρως σημαντικότερα, και ως προς το αντικείμενο, και ως προς την ουσία τους.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2013, 14:16:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεκτή η άποψη σου, οχι όμως ικανή στο να με κάνει να ανασκευάσω,
θέλεις να το θεωρήσεις "λάθος" μου ? εχεις το δικαίωμα
αυτο άλλωστε γίνετε με τις εκάστοτε τοποθετήσεις του καθενός μας,
άλλοι τις βλέπουν λάθος, άλλοι σωστές.
αυτό έλειπε να συμφωνούμε όλοι σε όλα, θα ήταν αφάνταστα κουραστικό


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2013, 15:08:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ βρε Αιθήρ...!!!!

Ο Δίας πράγματι έριχνε κεραυνούς, εξ' ού και το κεραύνειο που κρατούσε στο χέρι του.

Μύθος ή πραγματικότητα?
οπως το βλέπει κανείς!

Υπήρξαν οι 12 θεοί και οι ημίθεοι και οι συν αυτώ ήρωες.

Μύθος ή πραγματικότητα?
Οπως το βλέπει κανείς!

Υπήρξε ο Ιησούς Χριστός.
Μύθος ή πραγματικότητα?
Γυρίζει η Γη, δεν γυρίζει.
Οπως το βλέπει κανείς.

Η τρέλα δεν πάει στα βουνά!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2013, 15:26:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είτε οι κεραυνοί ήταν πραγματικοί (έλεγχος καιρού και καιρικών/φυσικών φαινομένων) είτε κάποιο είδος (υπέρ) όπλου το γεγονός είναι ότι η Τιτανομαχία από τότε που έγινε έως σήμερα που την μνημονεύουμε σαν λέξη έχει την ίδια σημασία ως προς τη σφοδρότητα...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 10/06/2013 15:27:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2013, 02:19:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.

AitheroVamon

Ο Δίας σύμφωνα με την ελληνική Μυθολογία, φέρεται να έχει ως κύριο όπλο του τον κεραυνό.

Αυτό δεν σημαίνει οτι όποιος κεραυνός πέφτει είναι Διόσταλτος, αυτό αποτυπώνεται και στα λιγοστά κείμενα του Θαλή του Μιλήσιου, ο οποίος μελετά το 600 π.Χ. τα ηλεκτρικά φαινόμενα.

Ρίξτε επίσης μια ματιά και εδώ:
http://el.wikipedia.org/wiki/Ηλεκτρισμός

Η πλάκα είναι οτι αυτή τη στιγμή που γράφω, έξω πέφτουν κεραυνοί.

Ως τόσο μια μικρή διόρθωση, ο Θαλής έζησε το 780 π.Χ. και όχι το 600.

Αν δούμε όμως τη Μυθολογία, ο Δίας κατέστρεψε την Ατλαντίδα με ρίψη μετεωριτών, άρα είχε στο οπλοστάσιό του ΚΑΙ μετεωρίτες.

Αυτά σε ότι αφορά το μυθολογικό κομμάτι.

Σε ότι όμως αφορά το κοσμικό κομμάτι, γνωρίζουμε οτι ζούμε σε ένα σύμπαν γεμάτο τρομακτική ενέργεια, αυτό πιστεύω οτι βρισκόταν στο πίσω μέρος του μυαλού των αρχαίων επιστημόνων.
Ακόμη και σήμερα όμως δεν είμαστε σε θέση να προσδιορίσουμε ΠΟΣΑ είδη ενέργειας υπάρχουν, η επιστήμη μας είναι ακόμη σε βρεφική ηλικία, ως τόσο μια λάθος τακτική κυρίως τον πολύ ΦΑΝ της αρχαίας Ελλάδας είναι να απαξιώνουν τους μεθύστερους επιστήμονες βασιζόμενοι στην "πρωτιά" των αρχαίων ελλήνων.
Ναι, οι αρχαίοι έλληνες ήταν τρομερά μπροστά, όμως η ανθρωπότητα ως σύνολο ανέδειξε μεγάλους επιστήμονες και σε άλλες χώρες οι οποίες ήταν στο απόγειό τους όταν η Ελλάδα δεν υπήρχε πλέον ως Ελλάδα.

Γι' αυτό καλό είναι να εκτιμήσουμε και το έργο του Qulomb, του Ampere, του Alexandro Volta, του Thomas Edison και βέβαια του κορυφαίου Nikola Tesla, να γίνω και λίγο αντιπαθής, χρωστάμε και πολλά στον αμερικανό τραπεζίτη Morgan ο οποίος έχωσε όλο το χρήμα στις ιδέες του Tesla για να έχουμε εμείς σήμερα ωραιότατες τριφασικές γεννήτριες, στην τράπεζα του Morgan ξεχρεώσαμε το 2008 όταν η τράπεζά του μάσησε τα χρήματα των ελληνικών δημόσιων ταμείων, (σκάνδαλο δομημένων ομολόγων JP Morgan - Ακρόπολις Χρηματιστηριακή).

Θα έγραφα και άλλα μα πρέπει να την κάνω λόγω πελάτη.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1879883
Maintained by Digital Alchemy