ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η Γη ΔΕΝ κινείται - Τα θρησκευτικά ψέμματα της "Επιστήμης"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2013, 14:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lock_Smith σωστά είναι αυτά που λες,
ομοίως τα λεγόμενα του DSM και του PanosT!

Παραθέτω ξανά το σημείο της πρότασης μου, για την οποία ασχολούμαστε τις τελευταίες μέρες (αν και το θέμα του νήματος είναι άλλο)
και η αναφορά μου στους κεραυνούς αποτελούσε παράδειγμα
και οχι αν αληθεύει ή οχι η Μυθολογία

quote:
AitheroVamon Απεστάλη: 07/06/2013, 23:48:55

...ανατρεπεις τους κανόνες της απλής λογικής, οι οποίοι λενε:
μπορεί εύκολα να καταδικαστεί η άποψη του ενός "τρελού" που φωνάζει οτι η Γη ειναι στρογγυλή....
(οταν με τα χρόνια όμως αυτο αποδειχθεί)
δεν είναι το ιδιο εύκολο να πάρεις σοβαρά κάποιον τρελό (χωρίς εισαγωγικά)που φωνάζει οτι η Γη είναι επίπεδη,
ή οτι ο Φλέμινγκ έκανε λάθος για την πενικιλίνη ...
Ξερεις, όταν πολύ παλιά ο πρωτόγονος Άνθρωπος δεν είχε τη δυνατότητα να συντηρήσει ή να παράγει φωτιά, την θεωρούσε Θεότητα!
Ομοίως οι Αρχαίοι Έλληνες πίστευαν οτι τους κεραυνούς τους στέλνει ο Διας,
πως θα σου φαινόταν αν σου έλεγε κάποιος σήμερα οτι τους κεραυνούς τους στέλνει ο Θεός ?


Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτο που σαν εχει "πειράξει"
εκτός και αν θέλετε να μου πείτε όλοι σας, οτι εσφαλμένα θεωρώ οτι στην Αρχαία Ελλάδα ο Δίας δεν ήταν αυτός που κατείχε τους κεραυνούς
και βεβαίως ενίοτε τους χρησιμοποιούσε, οχι μόνο ως "εφε" στις καταιγίδες
(μια και αυτός ήταν ο σκοπός της αναφοράς μου)
μιας απλής αναφοράς ανάμεσα σε άλλες, που αποτελούσαν μέρος της σκέψης μου,
η οποία δεν είχε καμία σχέση με ανάλυση της Μυθολογίας.


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2013, 14:48:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχος

Η τρέλα δεν πάει στα βουνά!!!!

-----------------------------------------------
Εννοείς κάτι? Μου την είπες τώρα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2013, 15:01:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν μη τι άλλο Χρίστος, τους έχεις κάνει όλους και γυρίζουν γύρω σου.Μαγκιά!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2013, 15:04:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτο που σαν εχει "πειράξει"
εκτός και αν θέλετε να μου πείτε όλοι σας, οτι εσφαλμένα θεωρώ οτι στην Αρχαία Ελλάδα ο Δίας δεν ήταν αυτός που κατείχε τους κεραυνούς
και βεβαίως ενίοτε τους χρησιμοποιούσε, οχι μόνο ως "εφε" στις καταιγίδες

Μη τρελαίνεσαι φίλε, τουλάχιστον εμένα δεν με πειράζει να "ακούω" την κάθε μία γνώμη.

Συζήτηση κάνουμε και μάλιστα σε φιλικότατο επίπεδο.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2013, 12:06:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AitheroVamon
quote:
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτο που σαν εχει "πειράξει"

Ούτε κι εγώ το έχω καταλάβει. Είναι απόλυτα λογικό, οι άνθρωποι της αρχαιότητας, να είχαν μαζικά την πεποίθηση ότι τους κεραυνούς τους ρίχνει μια ανώτερη μεταφυσική δύναμη και μέσα από την εξέλιξή τους, αυτή η αντίληψη, να έχανε σταδιακά έδαφος.
Είναι όμως και απολύτως βέβαιο, ότι όλο και κάποιοι θα παρέμειναν μέχρι το τέλος πιστοί σε αυτή την αντίληψη.
Για τον ίδιο ακριβώς λόγο, που και στην εποχή μας (τρεις χιλιάδες χρόνια μετά) υπάρχουν εκατομμύρια άνθρωποι που πιστεύουν ακόμη ότι τα θεολογικά και Θρησκευτικά παραμυθάκια είναι αληθινές ιστορίες.
Υπάρχουν ακόμη και στην εποχή μας άνθρωποι που πιστεύουν ότι η γη είναι ακίνητη, ότι είναι επίπεδη, ότι υπάρχουν προφήτες, ότι οι φυσικές καταστροφές είναι θεόσταλτες, ότι υπάρχουν άνθρωποι που επικοινωνούν με κάποιον Θεό, κλπ...
Υπάρχουν ακόμη και άνθρωποι που πιστεύουν στα μέντιουμ και στους αστρολόγους και που έχουν δει δεινόσαυρους, δαιμόνια, αγγέλους, νεράιδες και καλικάντζαρους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2013, 14:22:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

AitheroVamon
quote:
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτο που σαν εχει "πειράξει"

Ούτε κι εγώ το έχω καταλάβει. Είναι απόλυτα λογικό, οι άνθρωποι της αρχαιότητας, να είχαν μαζικά την πεποίθηση ότι τους κεραυνούς τους ρίχνει μια ανώτερη μεταφυσική δύναμη και μέσα από την εξέλιξή τους, αυτή η αντίληψη, να έχανε σταδιακά έδαφος.
Είναι όμως και απολύτως βέβαιο, ότι όλο και κάποιοι θα παρέμειναν μέχρι το τέλος πιστοί σε αυτή την αντίληψη.
Για τον ίδιο ακριβώς λόγο, που και στην εποχή μας (τρεις χιλιάδες χρόνια μετά) υπάρχουν εκατομμύρια άνθρωποι που πιστεύουν ακόμη ότι τα θεολογικά και Θρησκευτικά παραμυθάκια είναι αληθινές ιστορίες.
Υπάρχουν ακόμη και στην εποχή μας άνθρωποι που πιστεύουν ότι η γη είναι ακίνητη, ότι είναι επίπεδη, ότι υπάρχουν προφήτες, ότι οι φυσικές καταστροφές είναι θεόσταλτες, ότι υπάρχουν άνθρωποι που επικοινωνούν με κάποιον Θεό, κλπ...
Υπάρχουν ακόμη και άνθρωποι που πιστεύουν στα μέντιουμ και στους αστρολόγους και που έχουν δει δεινόσαυρους, δαιμόνια, αγγέλους, νεράιδες και καλικάντζαρους.




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2013, 14:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

AitheroVamon
quote:
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτο που σαν εχει "πειράξει"

Ούτε κι εγώ το έχω καταλάβει. Είναι απόλυτα λογικό, οι άνθρωποι της αρχαιότητας, να είχαν μαζικά την πεποίθηση ότι τους κεραυνούς τους ρίχνει μια ανώτερη μεταφυσική δύναμη και μέσα από την εξέλιξή τους, αυτή η αντίληψη, να έχανε σταδιακά έδαφος.
Είναι όμως και απολύτως βέβαιο, ότι όλο και κάποιοι θα παρέμειναν μέχρι το τέλος πιστοί σε αυτή την αντίληψη.
Για τον ίδιο ακριβώς λόγο, που και στην εποχή μας (τρεις χιλιάδες χρόνια μετά) υπάρχουν εκατομμύρια άνθρωποι που πιστεύουν ακόμη ότι τα θεολογικά και Θρησκευτικά παραμυθάκια είναι αληθινές ιστορίες.
Υπάρχουν ακόμη και στην εποχή μας άνθρωποι που πιστεύουν ότι η γη είναι ακίνητη, ότι είναι επίπεδη, ότι υπάρχουν προφήτες, ότι οι φυσικές καταστροφές είναι θεόσταλτες, ότι υπάρχουν άνθρωποι που επικοινωνούν με κάποιον Θεό, κλπ...
Υπάρχουν ακόμη και άνθρωποι που πιστεύουν στα μέντιουμ και στους αστρολόγους και που έχουν δει δεινόσαυρους, δαιμόνια, αγγέλους, νεράιδες και καλικάντζαρους.





Όπως και μετά από 7000 χρόνια γνώσης και πολιτισμού, υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν πως η ζωή, ο γενετικός κώδικας, η συνείδηση και η νοημοσύνη γεννήθηκαν από την αιώνια, τυφλή και χωρίς ζωή ύλη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2013, 14:29:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να ξεκαθαρίσουμε κάτι σημαντικό. Εγώ ποτέ δεν ισχυρίστηκα πως όλα τα δισεκατομμύρια ουράνια σώματα ανεξαρτήτως μεγέθους και απόστασης, έλκονται από την "τόσο δα" Γη. Αφού αρνούμαι την υποθετική βαρυτική δύναμη του Νεύτωνα...που αρχίζει να ισχύει από τεράστιους αριθμούς μάζας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2013, 14:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και για να ξεκαθαρίσουμε κάτι σημαντικό. Εγώ ποτέ δεν ισχυρίστηκα πως όλα τα δισεκατομμύρια ουράνια σώματα ανεξαρτήτως μεγέθους και απόστασης, έλκονται από την "τόσο δα" Γη. Αφού αρνούμαι την υποθετική βαρυτική δύναμη του Νεύτωνα...που αρχίζει να ισχύει από τεράστιους αριθμούς μάζας.



Σου είπα να κόψεις τις μαλακίες!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2013, 14:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Και για να ξεκαθαρίσουμε κάτι σημαντικό. Εγώ ποτέ δεν ισχυρίστηκα πως όλα τα δισεκατομμύρια ουράνια σώματα ανεξαρτήτως μεγέθους και απόστασης, έλκονται από την "τόσο δα" Γη. Αφού αρνούμαι την υποθετική βαρυτική δύναμη του Νεύτωνα...που αρχίζει να ισχύει από τεράστιους αριθμούς μάζας.



Σου είπα να κόψεις τις μαλακίες!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Όχι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2013, 14:47:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάτι άλλο.

Απορώ πως κάποιοι άνθρωποι γελούν στην πεποίθηση πως τους κεραυνούς τους στέλνει ο Δίας. Δεν μπορείς να κάνεις φιλοσοφία πάνω στους μύθους των αρχαίων και έπειτα να τους κοροϊδεύεις.

Οι αρχαίοι δεν έβλεπαν τα πάντα γύρω τους ως πράγματα, αλλά ως αρσενικά και θυληκά που έρχονται σε ένωση και γεννούν, όπως ο άνδρας και η γυναίκα! Δεν μου φαίνεται καθόλου ανόητη η πεποίθηση πως Ουρανός και Γη είναι ζευγάρι που γεννάει. Είναι μια πραγματικότητα. Ο Θεός κατασκεύασε το άρσεν και θήλυ.

Ο Δίας σαν μια ανώτερη σύλληψη είναι κατά κάποιο τρόπο παραλλαγή του Ιαχβέ, υπέρτατος θεός. Είναι μια πρωτοχριστιανική σύλληψη του υπέρτατου Θεού που όχι μόνο προετοίμασε το έδαφος αποδοχής του μονοθεϊσμού αλλά ΗΔΗ περιεχόταν στην πολυθεϊστική θρησκεία. Όπως ακριβώς τον Δημιουργό στην Αιγυπτιακή κοσμογονία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2013, 15:10:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα Χριστος Ελ.

Ο Δίας είναι Αρχηγός της 7ης Γαλαξιακής Μοίρας, επικεφαλής Ανδρομέδιων και Πλειάδειων στρατευμάτων.
Τώρα είναι φυλακή γιατι έκανε μικρο-μαλακιούλες με τους ανθρώπους και τον αντικαθιστά ο Φοίβος Απόλλων.

Και έριχνε όντως κεραυνούς.Υπάρχει ήδη σήμερα η τεχνολογία φορητού κεραυνο-όπλου.Ανεβαίνεις στο Εβερεστ και τους αμολάς ολούθε.

quote:

Οι αρχαίοι δεν έβλεπαν τα πάντα γύρω τους ως πράγματα, αλλά ως αρσενικά και θυληκά που έρχονται σε ένωση και γεννούν, όπως ο άνδρας και η γυναίκα!

Δηλαδή για να γίνει μια πέτρα, απαιτεί την ερωτική συνεύρεση του κ.Κοτρώνα, με την Μις Λιθάρι και το νεογέννητο θα είναι τούβλο?

quote:

Ο Δίας σαν μια ανώτερη σύλληψη είναι κατά κάποιο τρόπο παραλλαγή του Ιαχβέ, υπέρτατος θεός

Εχει κάνει κάτι ζημιές ο Δίας στον Γιαχβέ, που δεν πάει ο νούς σου!
Μέχρι που τον ευνούχισε.Για αυτο ο Γιαχβέ έστειλε τον άγγελο στη Μαρία.Ο ίδιος είναι ανίκανος!

Λυπάμαι Χριστος Ελ, αλλά όπως υπάρχουν τα πρωτόνια και τα αντ-πρωτόνια, έτσι υπάρχουν και οι μαλακίες με τις αντι-μαλακίες.
Οι πρώτες δικές σου, οι δεύτερς δικές μου!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2013, 15:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όπως και μετά από 7000 χρόνια γνώσης και πολιτισμού, υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν πως η ζωή, ο γενετικός κώδικας, η συνείδηση και η νοημοσύνη γεννήθηκαν από την αιώνια, τυφλή και χωρίς ζωή ύλη

Το, τι θες να πεις με όλες αυτές τις κοτσάνες, προσωπικά θα ήθελα να μην μας το πεις ποτέ.
Πάντως εσύ, πρέπει να είσαι ένα παράδειγμα τυφλής ύλης, αν εννοείς αυτό που υποψιάζομαι.
quote:
Απορώ πως κάποιοι άνθρωποι γελούν στην πεποίθηση πως τους κεραυνούς τους στέλνει ο Δίας.

Εγώ δεν άκουσα κανέναν να γελάει. Οι άνθρωποι αυτοί, για την εποχή τους, είναι απόλυτα δικαιολογημένοι.
quote:
Οι αρχαίοι δεν έβλεπαν τα πάντα γύρω τους ως πράγματα, αλλά ως αρσενικά και θυληκά που έρχονται σε ένωση και γεννούν, όπως ο άνδρας και η γυναίκα! Δεν μου φαίνεται καθόλου ανόητη η πεποίθηση πως Ουρανός και Γη είναι ζευγάρι που γεννάει. Είναι μια πραγματικότητα. Ο Θεός κατασκεύασε το άρσεν και θήλυ.
Ο Δίας σαν μια ανώτερη σύλληψη είναι κατά κάποιο τρόπο παραλλαγή του Ιαχβέ, υπέρτατος θεός. Είναι μια πρωτοχριστιανική σύλληψη του υπέρτατου Θεού που όχι μόνο προετοίμασε το έδαφος αποδοχής του μονοθεϊσμού αλλά ΗΔΗ περιεχόταν στην πολυθεϊστική θρησκεία. Όπως ακριβώς τον Δημιουργό στην Αιγυπτιακή κοσμογονία.

Το μόνο που βλέπω σε όλη αυτήν την ακατανόητη φλυαρία, είναι πως υπήρξαν στο παρελθόν δυο Γάμοι και μια κηδεία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2013, 16:14:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Όπως και μετά από 7000 χρόνια γνώσης και πολιτισμού, υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν πως η ζωή, ο γενετικός κώδικας, η συνείδηση και η νοημοσύνη γεννήθηκαν από την αιώνια, τυφλή και χωρίς ζωή ύλη

Το, τι θες να πεις με όλες αυτές τις κοτσάνες, προσωπικά θα ήθελα να μην μας το πεις ποτέ.
Πάντως εσύ, πρέπει να είσαι ένα παράδειγμα τυφλής ύλης, αν εννοείς αυτό που υποψιάζομαι.
quote:
Απορώ πως κάποιοι άνθρωποι γελούν στην πεποίθηση πως τους κεραυνούς τους στέλνει ο Δίας.

Εγώ δεν άκουσα κανέναν να γελάει. Οι άνθρωποι αυτοί, για την εποχή τους, είναι απόλυτα δικαιολογημένοι.
quote:
Οι αρχαίοι δεν έβλεπαν τα πάντα γύρω τους ως πράγματα, αλλά ως αρσενικά και θυληκά που έρχονται σε ένωση και γεννούν, όπως ο άνδρας και η γυναίκα! Δεν μου φαίνεται καθόλου ανόητη η πεποίθηση πως Ουρανός και Γη είναι ζευγάρι που γεννάει. Είναι μια πραγματικότητα. Ο Θεός κατασκεύασε το άρσεν και θήλυ.
Ο Δίας σαν μια ανώτερη σύλληψη είναι κατά κάποιο τρόπο παραλλαγή του Ιαχβέ, υπέρτατος θεός. Είναι μια πρωτοχριστιανική σύλληψη του υπέρτατου Θεού που όχι μόνο προετοίμασε το έδαφος αποδοχής του μονοθεϊσμού αλλά ΗΔΗ περιεχόταν στην πολυθεϊστική θρησκεία. Όπως ακριβώς τον Δημιουργό στην Αιγυπτιακή κοσμογονία.

Το μόνο που βλέπω σε όλη αυτήν την ακατανόητη φλυαρία, είναι πως υπήρξαν στο παρελθόν δυο Γάμοι και μια κηδεία.





Δικαιολογούνται για την εποχή τους; Εσύ μετά από όλη την γνώση που έχεις αποκομήσει η ανθρωπότητα είναι δυνατόν να μην πιστεύεις έστω σε μια ανώτερη δύναμη;

Φίλε Συνοδινέ, σχετικά με την ύλη, αυτό λέει η κοσμογονία σου. Δυστυχώς όμως, αν δεν προυπήρχαν ζωή, νοημοσύνη και συνείδηση, δεν θα μπορούσαν να ξεπηδήσουν ποτέ από την τυφλή ύλη, γιατί απλά εκείνη δεν θα τα περιείχε. Θα ήταν αιωνίως στην τύφλα της ανυπαρξίας. Τελικά δεν το ήξερα πως πιστεύετε και εσείς σε ανεξήγητα φαινόμενα που γίνανε πολύ πολύ πολύ παλιά. Εκτός και αν μου πει κάποιος πως κοιμόταν η ζωή και "ξύπνησε", αλλά αυτή η κυκλική άποψη της "αιώνιας περιστροφής", περιέχει ακόμα ψήγματα υλισμού.

Αλλά φίλε Συνοδινέ υπάρχουν και άλλες πεποιθήσεις στην θρησκεία του αθεϊσμού που αντιφάσκουν με την προηγούμενη πεποίθησή σου. Σύμφωνα με την νέα θεωρία, εσύ και εγώ είμαστε τυφλή ρομποτική ύλη, ενώ η ελεύθερη βούληση είναι μια εξαπάτηση. ΠΟΙΟΝ εξαπατούνε όμως; Το ρομπότ;

Δεν γράφω φλυαρίες. Προσπάθησε να καταλάβεις, έστω και αν δεν δέχεσαι τις απόψεις αυτές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2013, 16:36:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν Νικόμαχε και Συνοδινέ έχω να σας ομολογήσω κάτι.

Έχετε έναν άνθρωπο του 15 δισεκομμυριοστού έτους(ύπαρξης του σύμπαντος σύμφωνα με τις 100% αδιαμφισβήτητες μετρήσεις του αθεϊσμού) που πιστεύει πως η Γη είναι ακίνητη και ο Δίας ρίχνει κεραυνούς.

Μπορείτε να το χωνέψετε; Είναι αδιανόητο, πως είναι δυνατόν; Δεν πρέπει τέτοιοι άνθρωποι να ρίπτονται στον Καιάδα ή να εξορίζονται στο υπερπέραν;


Αλλά και εγώ δεν μπορώ να διανοηθώ πως έχω ανθρώπους του 21ου αιώνα που πιστεύουν πως δεν έχουν ελεύθερη βούληση αλλά είναι ρομπότ.
Αναρωτιέμαι λοιπόν ποιός σας προγραμματίζει και σας τηλεκατευθύνει να επιτίθεστε στον Χρίστο Έλ κάθε φορά που γράφει...... Αρχίζω να πιστεύω ειλικρινά την θεωρία σας γιατί ο Νικόμαχος επαναλαμβάνει συνέχεια την ίδια κασέτα "σου είπα να κόψεις τις μα*". Από την άλλη ο Συνοδινός αρχίζει να αντιδρά περίεργα και να μην ανταποκρίνεται στον έλεγχο του χειρηστηρίου. Μήπως πρόκειται για την επανάσταση των ρομπότ;

Im not a number, Im a free man!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2013, 16:46:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βέβαια πλακίτσα κάνω... ελπίζω να μην θίγονται οι συνομιλητές... όπως και εγώ δεν θίγομαι με τις ανεπίτρεπτες βωμολοχίες και το ανεξήγητο μίσος εναντίον μου. Ειρήνη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2013, 16:55:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει θα αφήσω την πλάκα και θα κάνω μια σοβαρή ερώτηση. Όποιος θέλει ας μου απαντήσει.

Παραπάνω εκφράστηκε η άποψη πως η πίστη σε μια ακίνητη Γη και στους κεραυνούς του Δία είναι υπέρτατη ηλιθιότητα για έναν άνθρωπο του 21 ου αιώνα(ενώ δικαιολογούνται οι αρχαίοι).

Και εγώ λοιπόν θέλω να κάνω μια ερώτηση και θέλω σοβαρή απάντηση γιατί δεν είναι πλάκα.

Μπορεί ένα σύστημα υπολογιστή να κατασκευαστεί μόνο του; Όποιος το θεωρήσει γελοίο, βλακώδες και απαντήσει "όχι" τότε θα μου προξενήσει μεγάλη χαρά, γιατί θα αποδειχθεί μέγιστος υποκριτής. Όποιος πει "ναι", τότε θα τον παραδεχτώ γιατί δεν φάσκει και αντιφάσκει με τις πεποιθήσεις του.

Σε όσους άθεους έχω κάνει αυτήν την ερώτηση δεν έχουν απαντήσει ποτέ αλλά με έχουν κοροιδέψει, γιατί πολύ απλά είναι πολύ εγωϊστές για να παραδεχθούν την ανοησία τους.

Να λοιπόν και εγώ, αφού μας κοροιδεύετε για τις μάγισσες, τα φαντάσματα, τα γκόμπλιν και τους μονόκερους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2013, 17:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη μια μικρή λεπτομέρεια.

Να κατασκεαυστεί και να ΤΕΘΕΙ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ μόνο του.

Λοιπόν; Τί;! Δεν πιστεύετε σε θαύματα; Εδώ η λάσπη έφτιαξε ζωή και νοημοσύνη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2013, 17:25:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορεί ένα σύστημα υπολογιστή να κατασκευαστεί μόνο του;

Όχι.
Μπορεί όμως, να το κατασκευάσει μια μεγάλη κοινωνία νοήμων όντων μέσα σε μια μακρά διαδικασία εξέλιξης. Όπως συμβαίνει στην δική μας κοινωνία ή οπουδήποτε αλλού στο Σύμπαν ενδεχομένως.
Όπως καταλαβαίνεις όμως, ο Θεός σου είναι περιττός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2013, 17:39:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Μπορεί ένα σύστημα υπολογιστή να κατασκευαστεί μόνο του;

Όχι.
Μπορεί όμως, να το κατασκευάσει μια μεγάλη κοινωνία νοήμων όντων μέσα σε μια μακρά διαδικασία εξέλιξης. Όπως συμβαίνει στην δική μας κοινωνία ή οπουδήποτε αλλού στο Σύμπαν ενδεχομένως.
Όπως καταλαβαίνεις όμως, ο Θεός σου είναι περιττός.




Το "όχι" και το "μπορεί να το κατασκευάσει μια μεγάλη κοινωνία νοήμων όντων" μου αρκεί! Το "Θεός σου είναι περιττός" έρχεται σε σύγκρουση με την προηγούμενη δήλωσή σου", είναι σαν να μου λες πως "το έφτιαξε η νοημοσύνη, αλλά η νοημοσύνη είναι περιττή".


Να σου πω ένα μυστικό για την λέξη εξέλιξη. Φίλε Συνοδινέ ουσιαστικά η λέξη εξέλιξη σημαίνει "ξεδίπλωση", αποκάλυψη, εκείνου που ήδη υπήρχε. Δεν μπορεί κάτι να παρουσιάσει νέες δυνατότητες εάν
1)δεν έχει ήδη την δύναμη να τις εκφράσει
2)δεν του τις δώσει μια εξωτερική πηγή

Σε πληροφορώ δεν διαφέρουμε σε τίποτα από τους αρχαίους, ως προς τις ικανότητες. Όχι μόνο εγώ(ο σπηλαιάνθρωπος), όλοι μας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2013, 17:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουσιαστικά είναι αλήθεια πως ζούμε πέρα από έναν ευθύγραμμο χρόνο και σε έναν κυκλικό. Μόδες πεθαίνουν, μόδες αναγεννιούνται. Πεποιθήσεις χάνονται, πεποιθήσεις ξαναεμφανίζονται.

Επομένως γιατί να είναι παράλογο να επιστρέψουμε στην άποψη του γεωκεντρισμού (αφού πολλοί εδώ πιστεύουν στον κύκλο της ζωής/θανάτου), γνωρίζοντας την νέα βελτιωμένη παρουσίασή του; Απλώς οι νέοι Πτολεμαίοι δεν προβάλλονται από τα media, και έτσι ο κόσμος δεν γνωρίζει γεγονότα που δεν είχαν συνειδητοποιήσει Αριστοτέλης, Πτολεμαίος και άλλοι.

Η αλήθεια πάντως είναι αιώνια και απόλυτη, αλλά για να την κατακτήσουμε πρέπει να σκεφθούμε πέρα από τον τόπο και τον χρόνο που βρεθήκαμε. Δεν πρέπει να πηγαίνουμε με την μόδα της εποχής αν μας νοιάζει η αλήθεια. Πρέπει να εξετάζουμε αν αυτό που πιστεύουν οι πολλοί είναι πράγματι αληθινό.

Κακώς ο Γεωκεντρισμός ήταν δόγμα, έτσι ο Ηλιοκεντρισμός κέρδισε. Κακώς όμως και ο Ηλιοκεντρισμός έγινε δόγμα και εντυπώθηκε βαθιά με την εξεπάτηση των πολύχρωμων εφέ της σημερινής τεχνολογίας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2013, 18:04:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάγοι, θαυματουργοί, θρησκείες υπάρχουν σε κάθε εποχή. Η Νάσα είναι ένας σημερινός προφήτης. Ψεύτικος ή αληθινός, εσύ αποφασίζεις.

Πάντως, είναι μεγάλη πράγμα να συνειδητοποιήσεις πως οι αρχαίοι δεν είχαν άδικο σε πολλά πράγματα, τα οποία δυστυχώς σήμερα θεωρούμε γελοία επειδή έχουμε γαλουχηθεί με άλλο τρόπο σκέψης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2013, 22:09:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το "όχι" και το "μπορεί να το κατασκευάσει μια μεγάλη κοινωνία νοήμων όντων" μου αρκεί! Το "Θεός σου είναι περιττός" έρχεται σε σύγκρουση με την προηγούμενη δήλωσή σου", είναι σαν να μου λες πως "το έφτιαξε η νοημοσύνη, αλλά η νοημοσύνη είναι περιττή".

Α, μέχρι εκεί μπόρεσες να σκεφτείς.
Θα στο πω κι αλλιώς:
Εαν τον γνωστό μας κόσμο, τον δημιούργησαν όντα σαν και μας, μέσα σε ένα παρόμοιο περιβάλλον εξέλιξης με το δικό μας Σύμπαν, τότε ο Θεός σου είναι περιττός.
quote:
Να σου πω ένα μυστικό για την λέξη εξέλιξη. Φίλε Συνοδινέ, μπλαμπλά, μπλαμπλά, μπαμπαμπλά...

Να σου πω κι εγώ ένα μυστικό, αλλά να μείνει μεταξύ μας. Εσύ και ο Χριστιανός ορθόδοξος αποτελείται την καλύτερη απόδειξη για τις επιπτώσεις της θρησκείας στον ανθρώπινο εγκέφαλο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2013, 22:19:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να σου πω κι εγώ ένα μυστικό, αλλά να μείνει μεταξύ μας. Εσύ και ο Χριστιανός ορθόδοξος αποτελείται την καλύτερη απόδειξη για τις επιπτώσεις της θρησκείας στον ανθρώπινο εγκέφαλο.

Μη γίνεσαι τόσο ωμός βρε Συνοδινέ....!!!!!
Θα το φέρεις βαρέως, το "εκρηκτικό" συμβάν στον εγκέφαλο του φίλου μας!!!
Δείξε λίγη ανθρωπιά!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2013, 23:43:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.

Σήμερα γράφω νωρίς νωρίς.

quote:
Υπάρχουν ακόμη και άνθρωποι που πιστεύουν στα μέντιουμ και στους αστρολόγους και που έχουν δει δεινόσαυρους, δαιμόνια, αγγέλους, νεράιδες και καλικάντζαρους.

Κοίτα φίλε, κατ' αρχάς καλως όρισες.

Υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι που βλέπουν διάφορα πράγμματα, όχι τώρα, εδώ και αιώνες, παλιά τους έλεγαν προφήτες σήμερα τους λένε ψυχοπαθείς.

Το υπόλοιπο σύνολο, έχει ανάγκη να πιστεύει κάπου, αυτό άργησα πολύ να το καταλάβω και ακόμη ποιό πολύ να το σεβαστώ.

Εγώ προσωπικά πιστεύω στο 12θεο, άλλος είναι χριστιανός, άλλος είναι άθεος, σεβαστά όλα αυτά.

Δηλαδή τι περιμένεις ας πούμε, ο χριστιανός να πάρει τη δική μου άδεια για να κάνει το σταυρό του?

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2013, 06:36:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Να σου πω κι εγώ ένα μυστικό, αλλά να μείνει μεταξύ μας. Εσύ και ο Χριστιανός ορθόδοξος αποτελείται την καλύτερη απόδειξη για τις επιπτώσεις της θρησκείας στον ανθρώπινο εγκέφαλο.

Μη γίνεσαι τόσο ωμός βρε Συνοδινέ....!!!!!
Θα το φέρεις βαρέως, το "εκρηκτικό" συμβάν στον εγκέφαλο του φίλου μας!!!
Δείξε λίγη ανθρωπιά!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Αγαπητέ φίλε και εχθρέ Νικόμαχε καλημερούδια.

Έχω μια πολλή απλή ερώτηση: Γιατί υπάρχουν δισεκατομμύριοι μακρυνοί αστέρες(background stars) που είναι ΑΠΛΑΝΕΙΣ; Γιατί αυτά δεν περιστρέφονται(φαινομενικά) εξαιτίας της περιστροφής της γης; Έχει το ηλιοκεντρικό σου μοντέλο την λύση και εδώ;

Το ότι γράφω συνήθως πρωϊ και όχι μεσάνυχτα αποδεικνύει πως είμαι φίλος του φωτός, ενώ εσύ φίλος του σκότους. Μόνο την νύχτα βγαίνετε από τους υπόνομους δρακονιανοί... γιατί μισείτε το φως και την αλήθεια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2013, 08:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην μου απαντήσετε πως αυτά τα αστέρια δεν υπάρχουν πια, αλλά βλέπουμε μια εικόνα τους πριν δισεκατομμύρια χρόνια. Δεν ρωτάω αν υπάρχουν στα αλήθεια ή όχι και τί είναι(ήλιοι ή ο,τιδήποτε)

Με ενδιαφέρει γιατί τα βλέπουμε φαινομενικά ακίνητα, χωρίς να περιφέρονται γύρω μας εξαιτίας της υποτιθέμενης περιστροφής μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2013, 11:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αστρική παράλλαξη ε; Θα πούμε και γι' αυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2013, 12:11:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με την αστρική "αποπλάνηση"(stellar aberration).

Δεν είναι τυχαίο πως ο Μπράντλευ έκανε παρατηρήσεις με ένα άστρο υπό την ονομασία Γ του Δράκοντα. Τί περιμένεις από δρακονιανούς...

Ισχυρίζονται πως το φως ενός μακρινού άστρου που φτάνει σε εμάς από διαφορετική γωνία(και όχι κατακόρυφα) παρουσιάζει παρέκκλιση από την θέση που ήταν σε άλλη εποχή. Κάθε εποχή έρχεται από άλλο σημείο(αλλά πάντα το ίδιο), οπότε αυτό είναι απόδειξη πως η γη κινείται.

Κουραφέξαλα. Η επιστήμη της οπτικής μας λέει πως όταν το φως καταφθάσει όχι κατακόρυφα από εμάς αλλά διαγώνια, διαθλάται λόγω της διαφοράς της πυκνότητας στην ατμόσφαιρα και της θερμοκρασίας που διαφέρει σε κάθε σημείο της Γης.

Αργότερα για την αστρική παράλλαξη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2013, 15:25:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί υπάρχουν δισεκατομμύριοι μακρυνοί αστέρες(background stars) που είναι ΑΠΛΑΝΕΙΣ;Γιατί αυτά δεν περιστρέφονται(φαινομενικά) εξαιτίας της περιστροφής της γης; Έχει το ηλιοκεντρικό σου μοντέλο την λύση και εδώ;

Α) Τι εννοείς δεν περιστρέφονται ???
Βλέπεις εδω κάτι να μένει ακίνητο
το ότι έχουν αργή κίνηση μιας 'η δυο μοιρών αυτό δεν τους καθιστά "ακίνητους"

Β)Μην μπλέκεις την Αστρολογία με την Αστρονομία
(μόνο στην πρώτη έχουν ακόμα "αξία" οι Απλανείς)
γιατί για τους Αστρονόμους όλοι ονομάζονται Άστρα


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy