ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο Χριστιανισμός φταίει για ΟΛΑ;;;;;;;;;;;;;;;;;;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2002, 11:34:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Και για το θέμα την Επανάστασης.
(συγνώμη για το αποσπασματικό, αλλά εργάζομαι ταυτόχρονα)

Το Πατριαρχείο ήταν "υποχρεωμένο" να αντιδράσει ανρητικά προς την Επανάσταση! Δεν είχε επιλογές καθώς ήταν υπό κατοχή. Αν συνδαύλιζε τότε θα είχαμε γενοκτονίες σε όλους τους Χριστιανούς της Πόλης.
Εξάλλου παραβλέπεις ότι το Πατριάρχη τον κρέμασαν και διαπόμπευσαν το σώμα του.
Γνωρίζεις την διάθεση του Υψηλάντη να "μπει θριαμβευτής στην Πόλη" και το ότι απαιτούσε από τους Φαναρίωτες να κάψουν όλο τον τουρκικό στόλο μέσα στην Πόλη;

Είναι "φυσικό" πολλοί προύχοντες να τα έχουν κάνει "τακίμια" με τους Τούρκους. Ανάμεσά τους και πολλοί ιερείς. Δεν είναι περίεργο.
Όμως ο Παπαφλέσσας και ο Αθανάσιος Διάκος τι ήταν, "βουδιστές Μοναχοί";
Και αν αυτοί ως ηγέτες-πολέμαρχοι θυσιάστηκαν για την Πατρίδα, πόσοι άλλοι ρασοφόροι πήραν τα όπλα;
Και τελικά η πλειοψηφεία των Αγωνιστών σε ποιόν Προσεύχονταν πριν κάθε μάχη, μήπως στο Μάρξ;
Σε ποιόν Θεό πίστευε ο Κολοκοτρώνης και οι περισσότεροι πολέμαρχοι;
Τι ήταν αυτά τα λάβαρα της Επανάστασης με το Σταυρό πάντα στην μέση;
"μαϊμούδες λάβαρα";

Ιστορία Φίλη/ε μου σημαίνει προσπάθεια προσέγγισης της "αλήθειας" δίχως συναισθηματισμούς και αποκοπή όσων δεν μας βολεύουν στα πιστεύω μας!

Με Σεβασμό και Αγάπη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2002, 13:21:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Αγαπητή Πέρσεια Εκάτη θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλο thoth για το ότι:
quote:
Οι βρισιές και οι προσβολές δεν επιτρέπονται στο Forum του Esoterica.gr

Όπως άλλωστε σαφώς δηλώνεται στους Κανονισμούς Εγγραφής τους οποίους και έχεις διαβάσει(ή θα έπρεπε να έχεις κάνει) πριν προβείς στην εγγραφή σου.

Πολλές φορές ο άκρατος συναισθηματισμός καταστρέφει τα οποιαδήποτε επιχειρήματα, ακόμη και αν είναι σωστά...

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

n/a
deleted


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2002, 16:10:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους n/a
Φαινεται τα ιστορικα και οικονομικα στοιχεια ειναι "συναισθηματισμοι"
Μαααααααλιστα

Οσο για την θαυμασια αρχαια ελληνικη λεξη ΜΑΛΑΚΑΣ οχι μονο δεν ειναι βρισια (υβρις δηλαδη) αλλα σημαινει τον Μαλθακο ειτε στο σωμα ειτε στο πνευμα.

ΟΣΤΙΣ ΣΥΝΑΝΑΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΜΑΛΑΚΑΣ ΜΑΛΑΚΕΥΕΙ - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ

Βεβαια δεν μου προξενει καμια εντυπωση οτι οσοι εχουν ασπαστει το ιουδαϊκο εθος δεν ειναι σε θεση να κατανοησουν τετοιες εννοιες και βρισκονται σε κατασταση πνευματικης αποσυνθεσης. Το μονο που καταλαβαινουν ειναι το "ρε μαλακα" της παρεας και τιποτε αλλο.

Οπως σε εναν ηρωινομανη οτι και να εξηγησεις για τη σωματικη υγιεια και ακμαιοτητα δεν θα γινει κατανοητο, ουτε θα σημαινει τιποτε στην κατασταση του, ετσι και σε εναν εθισμενο στη συνειδησιακη ηρωινη εννοιες που προϋποθετουν ακμαια πνευματικη κατασταση και διαυγεια δεν γινεται να συνειδητοποιηθουν.

Οσο για τη θεση της Εκκλησιας, αγαπητε Φωτη, συμφωνω, τετοια ειναι η εκκλησια των χριστιανων, τετοια δραση θα ειχε...

Γιατι βεβαια θα μπορουσε να ειχε συμμετασχει ενεργα στην προετοιμασια της επαναστασης. Γιατι θα μπορουσε να τυπωνει και να διανεμει βιβλια. Γιατι θα μπορουσε να γλιτωσει το νεοσυστατο ελληνικο κρατος απο τη χρεωκοπια. Γιατι θα μπορουσε να εκανε πολλα πραγματα εαν διεποταν απο το Ελληνικο στοιχειο. Που δεν διεποταν σε καμια περιπτωση. Η ιστορια εχει αποδειξει την προδοτικη δραση των Χριστιανων Βρυκολακων για αιωνες. Οποιοι θελουν να συνεχισουν να επιμενουν να την αγνοουν, προβλημα τους. Οποιος θελει, θα κατσει μονος του να ψαξει και να ερευνησει τα θεματα αυτα στο κατω κατω.

Εγω θα το ξαναπω, ο Αριστοτελης ειχε δικιο: Οποιος συναναστρεφεται μαλακες μαλακευει ο ιδιος. Ειναι απλο.


ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΚΟΝ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2002, 16:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS
ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΟΥ "ΠΕΡΣΕΙΑ ΕΚΑΤΗ" ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ...

ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΕΛΑΧΙΣΤΑ...

Ο ΩΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΛΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΩΡΑΠΟΛΛΩΝ...ΩΡΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΝ...
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΟΣΙΡΙΔΟΣ-ΔΙΟΝΥΣΟΥ...
Ο ΔΙΟΝΥΣΟΣ-ΟΣΙΡΙΣ ΑΝΝΕΙΤΑΙ (ΑΝΝΑΝΕΟΟΜΑΙ-ΑΝΝΟΥΜΑΙ) ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΟΥ, ΠΟΥ ΚΑΛΕΙΤΑΙ "ΦΟΙΝΙΞ"...
Ο ΦΟΙΝΙΞ ΕΙΝΑΙ Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΔΙΟΝΥΣΟΥ-ΟΣΙΡΙΔΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΑΡΧΗ ΤΟΥ ΑΔΗ-ΚΑΤΩ ΚΟΣΜΟΥ...ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ Ο ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ ΠΟΥ ΤΑΥΤΙΖΕΙ ΤΟΝ ΑΔΗ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΟΝΥΣΟ...Ο ΦΟΙΝΙΞ ΖΕΙ 500 ΧΡΟΝΙΑ, ΚΑΤΑΚΑΙΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΛΙΟ (ΘΕΟ ΚΑΤ'ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΤΑΧΤΕΣ ΤΟΥ ΑΝΝΕΙΤΑΙ...

ΦΟΙΝΙΞ ΒΕΒΑΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ ΤΟΥ ΑΧΙΛΛΕΩΣ, ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΡΟΙΑ..ΧΜΜΜΜ...

ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΟ ΚΥΡΙΑΡΧΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΟΝΥΣΙΑΚΟ-ΟΣΙΡΙΔΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΩΡΑΠΟΛΛΩΝΙΟ...ΠΑΤΗΡ ΚΑΙ ΥΙΟΣ...ΑΛΛΑ ΟΙ ΠΑΛΑΙΟΙ...ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ...

Edited by - ATLAS on 27/11/2002 16:53:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2002, 16:46:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS
ΦΙΛΕ ΦΩΤΙΕ:

quote:
Σε ποιόν Θεό πίστευε ο Κολοκοτρώνης και οι περισσότεροι πολέμαρχοι;
Τι ήταν αυτά τα λάβαρα της Επανάστασης με το Σταυρό πάντα στην μέση;
"μαϊμούδες λάβαρα";

Ο ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ ΠΙΣΤΕΥΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΤΟΝΙΖΕ...ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝ ΟΧΙ ΡΩΜΙΟΣ...
ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΙΟΣ ΠΟΛΕΜΑΡΧΟΣ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΡΜΑΡΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΝΑΩΝ "ΤΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΟΥΤΑ ΩΡΕ (ΘΕΕ Ω-ΡΕ;;;) ΓΙ'ΑΥΤΑ ΠΟΛΕΜΑΜΕ...

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΩΣ ΜΕ ΤΟΝ "Ι-Σ-Ο-Σ-Κ-Ε-Λ-Η"
ΣΤΑΥΡΟ ΕΙΣΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ...ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΡΧΑΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΒΑΡΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΓΑΛΑΖΙΟ-ΛΕΥΚΟ...

Ο ΙΣΟΣΚΕΛΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΟΥ "Δ-Ι-Ο-Σ".ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΔΕ ΤΑ 4 ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΑΠΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ...ΑΗΡ-ΠΥΡ-ΓΗ-ΥΔΩΡ...ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΞΙΖΟΥΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΘΕΜΑ...

ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΤΟΙΣ ΘΕΟΙΣ Η ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΟΝ "Ι-Σ-Ο-Σ-Κ-Ε-Λ-Η ΣΤΑΥΡΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2002, 01:04:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
Aγαπητε Φωτιε,για να μην πολυλογω,δεχομαι ισοτιμα τους λογους του Ιησου,με τους λογους του Κρισνα και του Σινταρτα,για παραδειγμα,και πιστευω οτι και οι τρεις ,ηταν εκδηλωσεις του Λογου.
Πιστευω,οτι μαλλον οι οπαδοι του Χριστου,θα επρεπε να προσπαθησουν να βιωσουν το Χριστικο στοιχειο μεσα τους,και ισως τοτε βιωναν συναισθηματα αγαπης,αρμονιας και ανοχης.
Πιστευω επισης οτι στην συνειδησιακη αυτη κατασταση,βλεπει κανεις πλεον το ματαιο των θρησκευτικων αντιπαραθεσεων,και την κοινη -ενοτητα- της εκπορευσης αυτων των ιδεολογηματων.
Επισης πιστευω οτι οι θρησκευτικες αντιπαραθεσεις,υποδαυλιζονται απο τους εχοντες οικονομικο και εν γενει εξουσιαστικο συμφερον,απο την συνεχιση των αντιπαραθεσεων αυτων ,και που ανηκουν στην Οργανωμενη θρησκεια(Εκκλησιες,Συναγωγες,Τζαμια και τα περι αυτα...).
Οπωσδηποτε το Master με τονο,των θρησκευτικων πολεμων και πολιτισμικων καταστροφων,ανηκει στο τριγωνο του Διαβολου,Ιουδαισμος-Χριστιανισμος-Μουσουλμανισμος.Αλλωστε στις μερες μας ,αγαπητε φιλε Φωτιε,δεν βιασαν και κατεκαψαν το σωμα της Δημητρας οι Βουδδιστες,Ινδουιστες η μελη Αρχαιοφιλων ομιλων η΄η Wicca,αλλα οι γνωστοι μας αγνωστοι του προαναφερομενου τριγωνου.Και βεβαια θα νοιωσουμε ολοι τα αποτελεσματα του οργασμικου η ανοργασμικου φωτισμου του Πλανηταρχη μας,που δηλωνει πιστος και καλος Χριστιανος (και οχι Βουδδιστης).
Δεν σε προβληματισε ποτε αυτη η διψα για αιμα,απο τοτε που εμφανιστηκε στον πλανητη το εν λογω τριγωνο?Και αυτη η παρανοικη ασεβεια,απορροια παρανοικης κοσμολογιας απεναντι στην Δημητρα?Σε αντιθεση με την ειρηνικη βιοθεωρια 'των παγανιστων'?Γιατι αραγε?
Οσον αφορα τωρα το θεμα που θιγεις γιατι δηλ.ολο και περισσοτεροι 'Ανατολικοι'γινονται Μουσουλμανοι,αλλα και το τι μεγαλειο υπαρχει στους Ανατολικους πολιτισμους,εδω το μονο που απολυτα μπορω να πω ειναι οτι μερικα πραγματα μπορει να τα αισθανθει κανεις προσωπικα ,και δεν μεταδιδονται ουτε συζητουνται,οχι για να κρατηθουν ζηλοτυπα μυστικα,αλλα απο την ιδια τους την φυση,και σου αναφερω σαν παραδειγμα,πως οτι και να σου πω,δεν θα μπορεσω να σου μεταδωσω το αρωμα που αποπνεουν για μενα ωρισμενα αποσπασματα της Γκιτα η των Αρχαιων,ισοτιμα και ισαξια με την Καινη Διαθηκη.Ειναι θεμα προσωπικης βιωσης.
Αν θελεις τωρα να με πεισεις οτι η Ερημος της Παλαιστινης μπορει να συγκριθει με τον φιλολογικο πλουτο της Ανατολης,σε καθε επιπεδο,δυστυχως δεν θα με πεισεις,γιατι εχω μελετησει καπως την Ανατολικη ιστορια και κουλτουρα και εχω δικη μου αποψη.Δεν μπορει η εβραιοχριστιανομουσουλμανικη κουλτουρα να συγκριθει με κανεναν τροπο με την Ανατολικη,γιατι ειναι πολυ πτωχη.
Μην συγχεεις το εβραιοχριστιανομουσουλμανικο χρημα που σκορπαται αδρα για προσηλυτισμο,παντου,σαν ενδειξη δηθεν πνευματικης ανωτεροτητας,σε αντιθεση με φτωχους υλικα λαους,αλλα με μεγαλο πνευματικο αναστημα.
Επισης γιατι οι Εκκλησιες στην Αγγλια κλεινουν η μια μετα την αλλη,λογω ελλειψης ποιμνιου,και αφου αγοραστουν απο Μουσουλμανους,μετατρεπονται σε τζαμια?
Το οτι οι Βουδδιστες,λ.χ.δεν προξενησαν τις καταστροφες των Χριστιανων,στην Ανθρωποτητα,αυτο κατι μου λεει...Εσενα?
Τελος,η Αγαπη και το Φως,δεν νομιζω να αποτελει ιδιοκτησια του Χριστιανισμου ,αλλα εκφραστηκε -οπως και για οσο χρειαζεται -και θα εκφραζεται απο τους Απεσταλμενους του Ουρανου,που θα θυσιαζονται ποικιλοτροπως για το ανεβασμα της Ανθρωποτητος,που στις περισσοτερες περιπτωσεις αυτη,θα τρωει τα σπλαχνα της ,στο Ονομα τους.Φιλικα.

serpentpanΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kitkat
Νέο Μέλος


46 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2002, 08:25:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kitkat

Καλησπερα ειμαι Ο KITKAT και εxω βρεθει τυχαια στο site του esoterica αναζητωντας πληροφοριες για το θεμα των «Ε» (πληροφοριακα μιας και εχω ακουσει διαφορα) απο εκει περασα στο Forum και διαβασα αρκετα απο οσα εχουν περασει εαν οχι ολα.

Ετσι θα ξεκινησω λεγοντας οτι εχω «εκπλαγει» απο τα οσα διαβαζω …Εγω εχω μαθει στο σχολειο , στο σπιτι απο τη γιαγια απο τους γονεις απο καθε ανθρωπο που εχω γνωρισει οτι ο «χριστιανισμος» ειναι θρησκεια αγαπης και δεν αναγκαζει κανεναν για τιποτα. Παντα ομως αναζητουσα να βρω την αληθεια σε καθε τι γυρω μου και ετσι ο περιορισμος που μου εβαζε ο «χριστιανισμος» με ολα του τα ΜΗ και ΟΧΙ δεν μπορουσαν να με πεισουν για την «Θεια» προελευση του. Ετσι θα ηθελα να εκφρασω την απορια μου εαν ολα αυτα που εχουν αναφερθει ποιο πανω ειναι ιστορικα τεκμηριωμενα (προελευση χριστιανων , νομοι των χριστιανων αυτοκρατορων , καταστροφες) απο εγκυρους Ιστορικους και πως μπορει καποιος να εχει προσβασει σε αυτα.. Υπαρχει καποια θεση της Εκκλησιας πανω σε αυτα ? (οι Αγιοι πριν γινουν Αγιοι ηταν απλοι δολοφονοι ? στο ονομα του Χριστου σφαζαν και καιγαν?)

Στο θεμα μας λοιπον σιγουρα ο Χριστιανισμος δεν μπορει να σταθει διπλα στην Αρχαια Ελληνικη κοσμοθεωρια αλλωστε και μονο η ελευθερια σκεψης που μας δινουν και μας διδασκουν οι Ελληνες Φιλοσοφοι αρκει πιστευω. Και οταν λεω «Χριστιανισμος» εννοω αυτο που μας εχουν παραδώσει γιατι πολυ φοβουμε οτι τα οσα εχει πει ο Χριστος ή οπως και να τον ονομασει κανεις δεν απεχουν και πολυ απο αυτα των αρχαιων φιλοσοφων. Δυστυχως ειματε ανθρωποι και λαθοι κανουμε … και ελπιζω να μην ειμαστε λαθοι που απλα φτιαχνουν ανθρωπους !!! ετσι υπαρχει η εκμεταλευσει της θρησκεια ή καλυτερα του λογου του Χριστου και του καθε Χριστου φυσικα. Αλλωστε πιστευω οτι κατι τετοιο γινεται σε ολες τις θρησκειες μιας και σε ολα τα Ιερα , υπαρχουν Ιερεις και ολοι οι Ιερεις παντα εχουν εξουσια και με την εξουσια αυτη παντα επηρεαζουν την Πολιτεια ειτε λιγο ειτε πολυ. Το αγαπατε τους συνανθρωπου σας , αναζητατε την αληθεια και η γνωση του εαυτου μας εχουν κοινη ριζα πιστευω.

Θα ελεγα λοιπον οτι μεχρι εδω καλα και δεν με ενοχλει γιατι εαν η Πολιτεια – Πολιτες ειναι ερμεα των Ιερεων εεε ειναι αξιοι της τυχης τους
ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΠΙΑΝΟΥΝ ΣΠΑΘΙ ΚΑΙ ΦΩΤΙΑ
ΟΤΑΝ ΔΙΑΣΤΡΕΥΛΟΝΟΥΝ ΤΟ ΛΟΓΟΥ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΘΕΟΥ
ΟΤΑΝ ΚΡΥΒΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ
Τοτε πρεπει ολοι μαζι να απαιτουμε την αποκατασταση των «πραγματων» γιατι εαν εστω και 1 τοις εκατα να ειναι αληθεια απο τα παραπανω τοτε οφειλουν σε εμας τουλαχιστον μια συγνωμη και την αποκατασταση των οσω καταστρεψαν.

Απο την αλλη αγαπητοι μου φιλοι το να απορηπτουμε τα παντα και να χωριζομαστε σε ομαδες οπου καποιοι μιλανε υπερ του χριστιανισμου και καποιοι αλλοι υπερ των αρχαιων ελληνων δεν νομιζω οτι οδηγει και πουθενα. Το θεμα μας ειναι η αναζητηση της αληθεια και πιστευω οτι και τα δυο εχουν τα υπερ και τα κατα και τα δυο κρυβουν κατι απο την αληθεια αυτου του κοσμου μια αληθεια που πρεπει να ψαξουμε για να τη δουμε. Επισης απο κανεναν δεν μπορω να δεχτω την μεταφραση και ερμηνεια των οσων εχουν ειπωθει απο τους Ελληνες Φιλοσοφους και απο το Χριστο μιας και πιστευω οτι μονο αυτοι που τα ειπαν γνωριζουν τη πραγματικα θελαν να πουν και τη ενοουσαν. Ολα αυτα εχουν περασει στις μερες μας μεσα απο τις μαρτυριες τριτων και κανεις δεν ξερει τι εχει προσθεσει ή τι εχει αφαιρεσει ο καθενας στο περασμα του χρονου. Σιγουρα το ποιο τρανταχτο παραδειγμα για μενα ειναι η διδασκαλια του Χριστου που την πηραν και τη καναν οτι θελαν οι μετεπειτα «μαθητες» του. Εδω θα αναφερω κατι απο τα παιδικα μου χρονια οπου μας επισκευτηκε ενας ποιητης στο σχολειο (Δευτερα Γυμνασιου) και μεσα στο βιβλιο των νεων ελληνικων ειχε ενα ποιημα του με κατι πουλια. Για αυτα τα πουλια και τη δεν ειχαμε διαβασει και δεν μας ειχα πει , τι ψυχη , τι ανθρωποι , τι αγγελοι , τι αγιο πνευμα. Ετσι οταν ηρθε και μας ζητησε η καθηγητρια να του ζητησουμε να μας σχολιασει κατι εμεις ζητησαμε το ποιημα με τα πουλια !!!! Η απαντηση του ηταν μια απλη φραση «Τιποτα δεν συμβολιζα περα απο τα πουλια που εβλεπα εξω απο το παραθυρο μου» !!!

Τελος πιστευω πως η αληθεια βρισκεται μεσα μας και εαν την ψαξουμε καλα σιγουρα θα τη βρουμε. Ολα οσα διαβαζω δεν τα ασπαζομαι ουτε καν τα πιστευω αλλα και δεν τα απορηπτω απλα προσπαθω να τα φιλτραρω μεσα μου και να τα ταιριαξω με τις εσωτερικες μου αληθειες και αλλωτε τις επαληθευω και αλλωτε οχι.

Οπως δεν μπορω να βγω και να φοναζω «ΘΕΕ ΜΟΥ ΚΑΝΕΜΕ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΛΑ ή ΒΟΗΘΑΜΕ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΣΠΙΤΙ ή ΕΑΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ή Ο ΘΕΟΣ ΜΑΣ ΤΑ ΕΔΩΣΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ κτλπ» αντιστοιχα δεν μπορω να αρχισω να φωναζω και να ζητω απο τον ΔΙΑ τον ΕΡΜΗ και την ΑΦΡΟΔΙΤΗ.

Αρα για να καταληξω ναι ισως φταιει ο χριστινισμος για ολα αλλα αυτοι που γιναν χριστιανοι ποιο πριν κατι αλλο πιστευαν και για καποιο λογο εγιναν χριστιανοι δεν μπορω να πιστεψω οτι οσοι εγιναν στην αρχη χριστιανοι εγιναν με το ζορι!!! Και οπως λει και μια διαφημιση στη τηλεοραση «Αλλαζει τη διαθεση ΟΧΙ τον ανθρωπο» Αρα εαν ο ανθρωπος ηταν να σκοτωσει θα σκοτωνε με οποιαδηποτε θρησκεια εαν ηταν να αγαπησει θα αγαπουσε. Το μονο κακο ειναι οτι το καναν στο ονομα μιας θρησκειας ΑΓΑΠΗΣ και ενος Λογου που καθε αλλο για μισος μιλουσε και αναφερωμε στο ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ φυσικα.

Ερευνα λοιπον καλη και αξιοπιστη ερευνα μεσα μας βαθια καπου εκει υπαρχουν ΟΛΑ.

Ευχαριστω πολυ
και με συγνωμη εαν σας κουρασα με τη φλυαρια μου

ΚΙΤΚΑΤ

Υπαρχει καποιο βιβλιο -α οπου αναφερωνται τα ηθη και εθιμα και τη θρησκεια των αρχαιων ελληνων?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2002, 09:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλημέρα σε όλους

Φίλε/η ΚΙΤΚΑΤ συμφωνώ και εγώ για τις βασικές σου τοποθετήσεις.

Αν έχεις προσέξει από την αρχή, αυτή η συζήτηση ξεκίνησε από την κάθετη και απόλυτη θέση κάποιον συνομιλητών για τον «κακό» χριστιανισμό, την «διαμονοποίηση» της Χριστιανικής Θρησκείας και την έντονη υποτίμηση και χλευασμό στο Πρόσωπο του Ιησού Χριστού.
Εκ των πραγμάτων κάποιος/οι θα έπρεπε να πάρει θέση ή να αφήσει να λέγονται ότι αυθαίρετα ο καθένας έχει κατανοήσει.
Συμφωνώ πως η Αλήθεια είναι μέσα μας και μέσα μας πρώτα είναι κάθε «κόλαση» & «παράδεισος»! Έτσι έχουμε την ευθύνη των επιλογών μας πρώτα για εμάς τους ίδιους!

Κατ’ αυτό φίλε Serpetpan και Βουδιστής ή Ιεχωβάς να ήταν ο Μπους πάλι θα έκανε όσα κάνει. Μην έχουμε καμία αμφιβολία για αυτό. Ας μην ξεχνάμε την στήριξη που έδειξε ο Γκηρ, Βουδιστής όντας, στα αμερικάνικα στρατεύματα!
Όπως το αν δηλώνει κάποιος «Ελεύθερος» δεν αρκεί, πρέπει και να το αποδείξει, έτσι και αν δηλώνει κάποιος Χριστιανός πρέπει, τουλάχιστον, να καταδεικνύει την Αγάπη του!
Δεν μπορεί να είσαι Χριστιανός και «ξεπουλημένος» ταυτόχρονα στις υλικές εξουσίες και απολαύσεις!
Έτσι μην υποτιμάς την Έρημο, δεν γνωρίζεις τους καρπούς της.
Και μάλλον δεν έχεις «μελετήσει» τόσο τον Χριστιανισμό, αλλιώς δεν θα έκανες ένα «βολικό κράμα» τριών διαφορετικών σε ύψος Ιδεών και Ποιοτήτων Θρησκειών!

Φίλε μου και όλος ο Δυτικός Πολιτισμός να γίνονταν Βουδιστές και όλος ο Πλανήτης, πιστεύεις πως θα μειώνονταν ο ανθρώπινος πόνος;
Σίγουρα ως θρησκεία είναι περισσότερο «παθητική», αρκεί όμως;

Και βέβαια η Αλήθεια, το Φως και η Αγάπη δεν είναι κτήματα κανενός!
Πόσο μάλιστα των θρησκευτικών συστημάτων. Όμως όλες οι θρησκείες είναι φορείς, οχήματα Ιδεών, που συμβάλλουν στην Εσωτερική Πορεία του Ανθρώπου.
Πέρα από «μοχλοί» Εξουσίας έχουν ΚΑΙ εσωτερική λειτουργικότητα.
Το να τις προσεγγίζουμε επιφανειακά, είναι σαν να μελετάμε μια μουσική παρτιτούρα ως «σημαδάκια» και να την κρίνουμε δίχως να την ακούμε!
Αν θέλουμε λοιπόν την ερευνούμε, ή την βρίζουμε.
Επιλογές έχουμε

Φίλε Άτλαντα ο Μακρυγιάννης είπε για τα Μάρμαρα της Ακρόπολης, όταν έδωσε βόλια στους πολιορκημένους στο Βράχο Τούρκους, για να μην καταστρέφουν τους κίονες.
Δεν έχεις μελετήσει Φίλε μου τα Λάβαρά μας, αλλιώς θα πρόσεχες τον Σταυρό του Γολγοθά στα περισσότερα από αυτά.
Σίγουρα ο Κολοκοτρώνης πίστευε στην Ελλάδα, αλλά πίστευε και στον Χριστό.
Δεν καταλαβαίνω γιατί σου φαίνονται αντίθετα, εσύ δεν είπες:
«Eλήλυθεν η ώρα ίνα δοξαστεί ο υιός του ανθρώπου.Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογεννεί…» γιατί λοιπόν απορείς;
Θυμάσαι μήπως το Όραμά του που «ο Θεός έβαλε την υπογραφή Του για την Ελευθερία της Ελλάδας και δεν την παίρνει πίσω»;
Φωνάζετε για την απόκρυψη ιστορικών γεγονότων πριν 1600 χρόνια και αγνοείτε σημαντικά σημεία της Ιστορίας του Έθνους μας πριν 200;
Ναι συμφωνώ Φίλη Εκάτη πως η εκκλησία θα μπορούσε να κάνει πολύ περισσότερα για την Επανάσταση. Ξαναλέγω όμως πως δεν θυσιάστηκε χωρίς λόγο τότε ο Πατριάρχης.

Εξάλλου πέρα από το τονίζουμε συνεχώς τα λάθη των εξουσιών, που όλοι μας τα βλέπουμε, καλό θα είναι να αναρωτιόμαστε ΕΜΕΙΣ τι πράξαμε ή τι δεν πράξαμε!
Είναι μια καλή Αρχή για να αλλάξουμε πρώτα εμείς και κατά συνέπεια και ο κόσμος γύρω μας.
Εξάλλου μπορείς να ελέγξεις τον εαυτό σου για τους «όποιους συναισθηματισμούς», μην περιμένεις από εμένα
Η Αλήθεια, σίγουρα, δεν είναι κάτι που το έχουμε «στο τσεπάκι» μας!

Επιμένω λοιπόν και θα το ξαναπώ:

Το Χειρότερο και πιο επικίνδυνο Ιερατείο το έχουμε όλοι μέσα μας. Στο Νου μας και στην «βεβαιότητα της Αυθεντίας» μας!


Με Σεβασμό και Αγάπη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2002, 09:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Αγάπη

«Και ο Θεός Αγάπη εστί»!

Καμία «Επανάσταση» ως τώρα δεν κατάφερε τα προσδοκώμενα με το ξεκίνημά της αποτελέσματα. Ακόμη και αν άρχιζε με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις, σταδιακά εκφυλίζονταν, καταλήγοντας πολλές φορές σε ένα «σκληρό Κατεστημένο» όμοιο σε δομή με αυτό που πριν χρόνια αντιμάχονταν. Ή και χειρότερο σε κάποιες περιπτώσεις!
Ούτε και ο Χριστιανισμός «ξέφυγε» από αυτή την παγίδα. Μια σημαντική βέβαια διαφορά με άλλα ιστορικά Κινήματα, είναι η μαζικότητά του και το ότι πέρασαν αρκετοί αιώνες για να εκφυλιστεί. (πάντα μιλάμε στην γενική του μορφή και όχι για «φωτεινές εξαιρέσεις»)
Η «Αντίστροφη Μέτρηση» για το Χριστιανισμό άρχισε με τον που έγινε «Επίσημη Θρησκεία»!
Όπως κάθε παράνομο Κίνημα που «νομιμοποιείται» έχασε την Ορμή του και την Αγωνιστικότητά του. Παρόμοια στοιχεία που οδηγούν στην κατάχρηση της εξουσίας, στην κυριαρχία πάνω στο λαό μέσω του φόβου, την συγκέντρωση υλικού πλούτου σε μια ολιγαρχία και την διαπλοκή με όλους τους κρατικούς μηχανισμούς εξουσίας μπορούμε να παρατηρήσουμε σε κάθε «Επανάσταση»!

Εάν θέλουμε να κατανοήσουμε την «προβληματική» αυτή εξέλιξη των επαναστατικών κινημάτων, χρειάζεται να δούμε την Δυναμική των Ιδεών που ενεργοποιούνται μέσα στο κάθε Κίνημα.
Αυτές λοιπόν οι Ιδέες είναι Υψηλές και συνήθως Απόλυτες!
Στοχεύουν στην Ισότητα, στην Κάθαρση, στην Δικαιοσύνη, στην Αγάπη!
(Βέβαια υπάρχουν και κινήματα με στόχο την ανατροπή συγκεκριμένων «αρχόντων» και που δεν μας αφορούν αυτή την στιγμή.)

Η απάντηση στο «Γιατί» πιστεύω πως είναι απλή!
Οι άνθρωποι δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν στο «ύψος» των Ιδεών που αποζητούν.
Μέσα στις μονάδες δηλαδή, που αποτελούν το Σύνολο ενός Επαναστατικού Κινήματος, δεν επικρατεί η απαιτούμενη Αρετή, Πίστη και Ανιδιοτέλεια, που είναι αναγκαία για την υλοποίηση των συγκεκριμένων επαναστατικών Ιδεών!

Όσο «υψηλότερες» οι Ιδέες, τόσο και δυσκολότερη η εφαρμογή τους!
Εδώ λοιπόν επανερχόμαστε στο Χριστιανισμό και τη Νομοτέλεια της Αγάπης.

Ως Ιδέα η Αγάπη, έτσι όπως ορίσθηκε από τον Χριστιανισμό, είναι Ύψιστο Αγαθό!
Προϋποθέτει όμως την Ενσυνείδητη Εφαρμογή της από τον κάθε Χριστιανό!
Δύσκολο!
Πολύ Δύσκολο, αλλά όχι ακατόρθωτο!
Μέσα από την Χριστιανική Ιστορία έχουμε «υπέροχα» παραδείγματα Θυσίας και Προσφοράς!
Αποδεικνύουν την δυνατότητα της Εφαρμογής της Αγάπης!
Με λίγα λόγια υπάρχει μια απόσταση που θα «πρέπει» να διανυθεί από τον καθένα μας για να Εκδηλωθεί Παγκόσμια η Αγάπη!
Η «απόσταση» είναι πρώτα-πρώτα Εσωτερική! Και βρίσκεται μέσα στην Ψυχή μας.
Δεν είναι οι «σταυροί», τα «τάματα», οι «γονοκλισίες», τα «άμφια», ή τα «κεράκια»!
Δεν είναι «εξωτερικές» μορφές λατρείας, ούτε δόγματα που «προφυλάσσουν» τους πιστούς, ή κοινωνικές και θεολογικές αποφάσεις!

Ο Χριστιανισμός ως Επανάσταση είναι, από κάθε άποψη, Ανθρωποκεντρικός!
Εστιάζεται στην Μοναδική Πραγματική Περιουσία που μπορεί να έχει κάθε Άνθρωπος.
ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ!

Υπάρχει μια σαφή, απόλυτη σχέση του Ανθρώπου με τον Θεό.
Αυτή η σχέση πραγματώνεται μέσα από τον Άνθρωπο. Τον Πλησίον!
Έτσι και αφού ο Χριστιανός αποδεχτεί την Ανατροπή (σταδιακά) σε Απόλυτο Βαθμό της Ατομικής του Συνείδησης και Ατομικής Περιουσίας (υλικής, ψυχικής, πνευματικής) και αρχίζει να την πραγματώνει, Γίνεται Ελεύθερος και Γίνεται η Αγάπη, εκδηλώνοντάς Την χιλιοπρόσωπα και εκδηλώνει με Αυτόν τον τρόπο τον Θεό που Είναι.
Βέβαια αυτό δεν είναι μια έκλαμψη ή μια γρήγορη αλλαγή.
Προϋποθέτει την Ελεύθερη Βούληση του Ανθρώπου σε συνεργασία με το Θείο Θέλημα.
Η Κίνηση αυτή, είναι Επανάσταση.
Δίχως «τρομπέτες και νταούλια» αλλά μια διαρκής κίνηση απελευθέρωσης του Ανθρώπου από καθετί τι που τον «Σκλαβώνει στον Θάνατο» (και είναι πολλά!) και μοιάζει σαν τα κύματα σε μια «βαλτομένη λιμνούλα» που απλώνονται από το κέντρο του κάθε ανθρώπου προς το Άπειρο!

Αυτή είναι η Αγάπη και μπορεί να εφαρμοστεί κοινωνικά μόνο όταν ο καθένας μας αποφασίσει να γίνει η Αγάπη!

Δεν μπορούμε βέβαια να κατηγορήσουμε κανέναν γιατί δεν τα κατέφερε να είναι η Αγάπη!
Είναι βαρύ Φορτίο. Το βαρύτερο που μπορούμε να φανταστούμε!
Είναι σαν να λέμε στον συνάνθρωπό μας «Γιατί δεν είσαι Θεός, γιατί δεν είσαι ο Θεός που ζητώ και γνωρίζω ότι και εγώ Είμαι;»

Στις κοινωνίες μας μπορούμε να παρατηρήσουμε ένα «βασικό παράπονο» στις ανθρώπινες σχέσεις, το ότι δεν μας αγαπάνε!
Ξεκινώντας το «παράπονο» από τους γονείς μας μπορούμε να διαπιστώσουμε, (και είναι εύκολο για όσους είναι ήδη γονείς), ότι η «Αγάπη» δεν είναι ποτέ αρκετή!
Όση αγάπη, στοργή, τρυφερότητα, και να δώσουμε σε ένα παιδί, ποτέ μα ποτέ δεν είναι αρκετή!

Με το «μέτρο των παιδιών» είμαστε ΠΑΝΤΑ ελλειμματικοί στην Αγάπη!
(Ρωτήστε όποιον ψυχολόγο ή παιδαγωγό θέλετε)

Ζητάμε λοιπόν από την παιδική μας ηλικία Αγάπη και μάλιστα την απαιτούμε τις περισσότερες φορές από τους οικείους μας!
Μα για να δώσουμε πρέπει πρώτα να έχουμε!
Έτσι όπως και να εξετάσουμε το ζήτημα το «μπαλάκι» επιστρέφει σε εμάς.
Στον έναν (τον καθένα) Άνθρωπο.
Αυτή είναι η αρχή.

Η Αγάπη ως Ενεργητική Εκδήλωση είναι «συντριπτική». Παραμερίζει κάθε είδους εμπόδιο και συνεχώς, ασταμάτητα και δίχως «δικαιολογίες» Προσφέρει!
Προσφέρει ότι έχει και αν είναι δυνατόν και «όσα δεν έχει!»
Και ποτέ μα ποτέ δεν ζητάει.
Η Αγάπη είναι Ανενδεής, ακριβώς όπως και ο Θεός!

Για προσπαθήστε να φανταστείτε το εαυτό σας σε αυτή την συνεχή λειτουργία!
Η πρώτη εγωιστική σκέψη είναι «μα τι κορόιδο που θα είμαι»!
Η δεύτερη συνήθως σκέψη είναι αμυντική, «Αδύνατον, δεν υπάρχει άνθρωπος που να αντέχει κάτι τέτοιο!»

Και στις δύο τοποθετήσεις διακρίνουμε την Άρνησή μας προς την Αγάπη!
Δεν χρειάζονται «φιλοσοφίες» γιατί δεν τα κατάφερε ως τώρα ο Χριστιανισμός!
Μα ο Χριστιανισμός δεν είναι ένα «όχημα» που μπαίνεις μέσα και σε πάει στην Θεώση!
Χριστιανισμός είναι, μπορεί να είναι, ο καθένας μας ξεχωριστά

Τώρα μπορείτε να διαφωνείτε για «το όχημα Ιδεών», αλλά πριν διαφωνήσετε αξίζει να μελετήσετε τις «αποδόσεις» αυτού του «οχήματος»!
Αν μην τι άλλο αυτό λέγεται «Μαθητεία»!

Και βέβαια δεν είναι «απαραίτητο» να ασπαστείτε Χριστό, για να Αγαπήσετε!

Χιλιάδες άνθρωποι αγωνίζονται από το «μετερίζι» τους, προσπαθώντας να βοηθήσουν τον άνθρωπο. Βρίσκονται εκεί που δεν τολμάμε να κοιτάξουμε και προσπερνάμε κλείνοντας μάτια, αυτιά, και μύτη! Αυτοί οι άνθρωποι δεν χρειάζονται να «πιστέψουν» σε Χριστό!
Τον έχουν μέσα τους, Τον εκδηλώνουν όπως και να Τον Ονομάζουν!
Και αυτό δεν είναι θέμα «θρησκείας», απλά εκδηλώνουν τον Θείο τους Εαυτό!

Πολλά μπορούμε να γράψουμε για την κοινωνική Επανάσταση που ονομάζεται «Χριστιανισμός»!
Από τον Φραγκίσκο της Ασίζης και τον Γκάντι, μέχρι και τον γεράκο της διπλανής πόρτας που εγκαταλελειμμένος ψιθυρίζει «Χριστέ μου ελέησε τους!».
Δεν αρκούν! Η Επανάσταση είναι στα χέρια μας, στο νου και την ψυχή μας και ο καθένας μας φέρει ακέραια την ευθύνη των επιλογών του.

Πριν απαιτήσουμε, ας δώσουμε! Μπορούμε;
Ή καλύτερα Θέλουμε;

Ούτως ή άλλως τίποτα δεν είναι «Πραγματικά» δικό μας, ούτε η σκέψη μας, ούτε καν η ανάσα μας.
Μπορούμε όμως να επιλέξουμε την Φθορά μέσα στον Χρόνο, ή την Φθορά μέσα στο Φως και την Αγάπη!

Θα επανέλθω με την Νομοτέλεια της Αγάπης που καθορίζει την σχέση του ανθρώπου με τον Θεό.

Με Σεβασμό και Αγάπη.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kitkat
Νέο Μέλος


46 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2002, 12:58:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kitkat
Ξανα γεια σας φιλοι μου ...

Ο χριστιανισμος ΟΧΙ δεν φταιει οπως δεν φταιει καμια θρησκεια για τιποτα αυτο που φταιει ειναι οι Πιστοι οσο πιστοι μπορουν να ονομαστουν καθως και οι καθοδηγητες τους !!! Αντι να τους φανατιζουν θα μπορουσαν απλα να τους εμηνευουν σωστα τις καθε γραφες που υποστηριζουν.
Ο λογος ομως που γινεται αυτο ειναι η εξουσια και τα επεκταση το ΧΡΗΜΑ το "μεγιστο κακο του κοσμου τουτου" πιστευω!!! Αρα μηπως το χρημα φταιει τελικα για ΟΛΑ ????

Το χρημα ομως ποιος το ανακαλυψε ??? ηταν εμπορος και το ανακαλυψε για της συναλαγες του ή ηταν Ιερεας και ηθελε να αποκτησουν αξια οι προσφορες των πιστων ??? Οποιος και να το ανακαλυψε παντως σιγουρα (εστω 99.99%) ηταν ανθρωπος!!!

ΑΡΑ ? τελικα ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ??????

ισο χαζη η λογικη μου ... αλλα οπου και εαν κοιταξω γυρω που βλεπω ανθρωπους να σκοτωνονται (μεταφορικα και κυριολεκτικα) για το ΧΡΗΜΑ
και εμεις οι απλοι ανθρωποι δικαιολογουμαστε εν μερη
ΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΜΕΤΑ ΧΡΥΣΑ ΤΟΥΣ ? ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΡΣΕΝΤΕΣ ? ΜΕ ΤΑ LANDROVER ?
ΜΕ ΤΟ 8% της ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ??? η Εκκλησια δικαιολογητε ? επιτρεπετε να ειναι Α.Ε. πλεον ???? και οχι μονο η "δικη μας" (εννοω στην ελλαδα) αλλα και σε ολο το κοσμο !!!!

Αχ ρε ή Ωρε ή θεε ή οτι αλλο θελει ο καθενα ΑΧ ΡΕ ΑΝΘΡΩΠΕ ΤΙ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕΣ !!!!

ΚΙΤ ΚΑΤ

ολα καλα και ολα ωραια ... αλλα οταν σου ριξω μια σφαλιαρα σε δεξι μαγουλο ... ΠΟΛΥ ΘΕΛΩ ΕΑΝ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2002, 13:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Φίλε ΚΙΤΚΑΤ,

Ο Ιησούς Χριστός έδωσε ρητή εντολή στους Μαθητές Του (μετέπειτα Αποστόλους) να μην δεχτούν ποτέ "οικονομικές απολαβές" για το 'Εργο τους.
Αυτή ακριβώς την ρήση προσπάθησε να εφαρμώσει ο Άγιος Φραγκίσκος και ακριβώς επειδή γίνονταν αφόρητα επικύνδυνος για την εξουσία του Βατικανού, απομονώθηκαν οι θέσεις του σε ένα Τάγμα, έτσι ώστε να μην εξαπλωθεί η επανάσταση του.
Τα πρώτα χριστιανικά χρόνια λειτουργούσε η κοινοκτημοσύνη και οι "υπεύθυνοι/νες" είχαν συντονιστικό κυρίως ρόλο, και όχι καθοριστικό.

Γνωρίζουμε καλά πως "ότι δένεις σε δένει"!
Έτσι γίνεται και με την κάθε είδους εξουσία!

Φίλε Serpentpan, κανένας "οπαδός του Χριστού" δεν μπορεί να βιώσει εύκολα το "Χριστικό στοιχείο" εντός του.
Ακριβώς γιατί είναι οπαδός!
Δεν είναι λάβαρο ο Χριστός, ούτε όλπο, ούτε σύνθημα στους τοίχους!
Όσοι Τον προσεγγίζουν έτσι, τι να πω, τους συλλυπούμαι!
Όπως και κανείς δεν μπορεί να "Αγαπήσει" έναν Θεό που τον φοβάται!
Απλά πράγματα!

Με Αγάπη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2002, 14:05:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
quote:

κανένας "οπαδός του Χριστού" δεν μπορεί να βιώσει εύκολα το "Χριστικό στοιχείο" εντός του.
Ακριβώς γιατί είναι οπαδός!
Δεν είναι λάβαρο ο Χριστός, ούτε όλπο, ούτε σύνθημα στους τοίχους!
Όσοι Τον προσεγγίζουν έτσι, τι να πω, τους συλλυπούμαι!
Όπως και κανείς δεν μπορεί να "Αγαπήσει" έναν Θεό που τον φοβάται!


Αγαπητέ Φώτιε, σε παρακολουθώ (όσο μπορώ) από όταν ανακάλυψα το site, και παρότι στην αρχή μου έδωσες την εντύπωση (ομολογώ!) του "οπαδού", τώρα νομίζω πως έβαλες τα πράγματα στη θέση τους. Νομίζω πως (και παλαιότερα το είπα) η απάντηση στο αρχικό ερώτημα του συγκεκριμένου topic είναι αυτή: Οι "οπαδοί" φταίνε για ολα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2002, 18:06:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS
ΦΙΛΕ ΦΩΤΙΕ:

quote:
Δεν έχεις μελετήσει Φίλε μου τα Λάβαρά μας, αλλιώς θα πρόσεχες τον Σταυρό του Γολγοθά στα περισσότερα από αυτά.

ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΕΝΑ ΛΑΒΑΡΟ, ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ, ΤΗΝ ΛΕΓΟΜΕΝΗ ΓΑΛΑΝΟΛΕΥΚΗ, Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΩΣ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΟΝ Ι-Σ-Ο-Σ-Κ-Ε-Λ-Η ΣΤΑΥΡΟ...

ΤΟ ΛΑΒΑΡΟ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΑΝ ΔΕΝ ΑΠΑΤΩΜΑΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΡΩΜΑΙΟ-ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ ΑΕΤΟΣ...

ΤΟ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΚΛΕΨΕΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΩΣ Α-Π-Ο-Δ-Ε-Δ-Ε-Ι-Γ-Μ-Ε-Ν-Ο...ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ Θ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΟΝ ΙΣΟΣΚΕΛΗ ΣΤΑΥΡΟ...ΕΓΡΑΦΕΤΟ (+)...ΕΧΕΙ ΒΡΕΘΕΙ ΣΕ ΤΟΙΧΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟΥ 10.000 π.Χ...ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΘΗΤΑ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΤΟ 9 ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 1ο ΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΛΕΞΕΩΣ "ΘΕΟΣ"...

ΘΕΟΣ--->284-->2+8+4=14---->4+1=5=Ε
ΕΛΛΑΣ-->266-->2+6+6=14---->4+1=5=Ε-----
---->Ε+Ε=5+5=10-->1+0=1
ΘΕΟΣ+ΕΛΛΑΣ=284+266=550-->5+5+0=10-->1+0=1
ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΕΛΛΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ

ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΚΛΑΒΕΤΕ ΤΟ ΩΣ ΠΟΙΗΜΑ...

quote:
Σίγουρα ο Κολοκοτρώνης πίστευε στην Ελλάδα, αλλά πίστευε και στον Χριστό.

ΠΡΩΤΑ ΟΜΩΣ ΣΤΗ ΕΛΛΑΔΑ...

ΕΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΤΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΤΩΝ ΜΟΝΑΧΩΝ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ ΣΤΗΝ "ΑΥΤΟΥ ΕΞΟΧΟΤΗΤΑ ΑΔΟΛΦΟΝ ΧΙΤΛΕΡ" ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ,(ΗΤΑΝΕ ΘΕΛΗΜΑ ΘΕΟΥ Ο ΠΟΛΗ ΝΑ ΤΟΥΡΚΕΨΕΙ) ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΟΤΙ ΓΙΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΡΩΤΑ ΕΛΛΗΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΤΑ (ΚΑΙ ΤΥΠΙΚΑ) ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ...

ΑΛΛΩΣΤΕ Ο ΑΜΟΡΦΩΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥ...ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ "ΠΑΙΔΟΜΑΖΩΜΑ"-ΒΑΠΤΙΣΗ, ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΟΜΙΛΕΙΣ...ΚΑΙ ΔΙΩΧΝΟΥΝ ΤΟΝ ΣΑΤΑΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΒΡΕΦΟΣ;;;

ΚΑΙ ΦΙΛΕ ΦΩΤΙΕ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΠΑΘΕΙ Μ'ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ;;;

ΟΤΑΝ Ο ΤΟΥΡΚΟΣ ΕΙΣΒΑΛΛΕΙ ΣΤΗΝ ΡΟΔΟ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΣΦΑΖΕΙ ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΛΕΜΕ;;;
"Ο ΘΕΟΣ ΑΓΑΠΗ ΕΣΤΙ"...ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΣΦΑΞΕΙΣ ΟΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΟ ΒΑΣΙΛΕΙΑ, ΕΝΩ ΕΣΥ ΟΧΙ;;;
ΘΑ ΜΑΣ ΒΙΑΖΟΥΝ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ;;;ΘΑ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΑΓΟΥΛΟ;;;

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ:

ΟΙ ΔΥΟ ΛΗΣΤΕΣ ΣΤΟ ΣΤΑΥΡΟ...
ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ...Ο ΕΝΑΣ "ΠΙΣΤΕΨΕ" ΟΑΛΛΟΣ ΟΧΙ...
Η ΠΙΣΤΗ ΤΟΥ ΚΑΙ Η ΜΕΤΑΝΟΙΑ ΤΟΝ ΕΣΩΣΑΝ...

ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ:
ΚΑΝΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ...ΣΚΟΤΩΣΕ, ΒΙΑΣΕ, ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕ...
ΕΑΝ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΟΥ ΜΕΤΑΝΟΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ (ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ), ΕΙΣΑΙ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ...

ΑΠΟΔΕΙΞΗ:
"ΑΓΙΟΣ" ΚΑΙ "ΜΕΓΑΣ" ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ: ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ 30 ΣΥΓΓΕΝΩΝ ΤΟΥ, ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ...
ΠΙΣΤΕΨΕ-->ΑΓΙΑΣΕ
"ΑΓΙΟΣ" ΚΥΡΙΛΟΣ: ΗΘΙΚΟΣ ΑΥΤΟΥΡΓΟΣ ΤΗΣ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑΣ ΤΗΣ ΕΘΝΟΜΑΡΤΥΡΟΣ ΥΠΑΤΙΑΣ Η ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΑΚΡΕΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ...
ΠΙΣΤΕΥΕ-->ΑΓΙΑΣΕ
"ΑΓΙΟΣ" ΝΕΣΤΟΡΑΣ: ΔΟΛΟΦΟΝΗΣΕ ΤΟΝ ΑΝΤΙΠΑΛΟ ΤΟΥ ΣΤΗ ΠΑΛΗ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΤΟΝ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΕΝΤΙΜΑ...
ΠΙΣΤΕΥΕ-->ΑΓΙΑΣΕ

ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ, ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΘΕΟ......

ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΦΙΛΕ ΦΩΤΙΕ:

ΕΙΣΑΙ ΠΡΩΤΑ ΕΛΛΗΝ, Η ΠΡΩΤΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ;;;;

Edited by - ATLAS on 28/11/2002 18:15:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2002, 22:23:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Αγαπητέ Φώτιε σε συγχαίρω για το ήθος, την επιχειρηματολογία σου και το κουράγιο σου....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaongr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2002, 23:47:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaongr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος aenaongr

Από καιρό έχω καταλήξει κι' εγώ στο συμπέρασμα ότι ο Χριστιανισμός δεν φταίει σε τίποτα, ούτε και καμιά άλλη θρησκεία. Όλες οι θρησκείες είναι απαραίτητες για τον προσανατολισμό των ανθρώπων στο θείο στοιχείο μέσα τους. Στην πλειοψηφία τους οι "οπαδοί" όλων των θρησκειών ζουν ειρηνικά και δε σφάζονται (συνεχώς... ). Όμως συχνά οι πιο τυφλοί και απαίδευτοι από τους ακόλουθους των θρησκειών ξεχνούν το σκοπό που έχει η θρησκεία τους που είναι η δική τους προσωπική σχέση με το Θείο και η εσωτερική τους ανάπτυξη και στέλνουν τους συνανθρώπους τους στον άλλο κόσμο φαίνεται για να τους ...πείσουν περί των απόψεών τους.

Όσοι δρουν έτσι, το κάνουν ενάντια στις διδαχές των διδασκάλων τους και όσοι διδάσκουν έτσι είναι προδότες που δεν ακολουθούν αυτά που διδάσκουν ούτε και στην καθημερινή ζωή τους, ερμηνεύοντας τα πάντα κατά το συμφέρον και τις επιθυμίες τους. Δυστυχώς, φτάνει μια σταγόνα μελάνι για να μαυρίσει ολόκληρο βαρέλι με καθαρό νερό. Ας μη θεωρούμε όλους όσους σωστά αγωνίζονται με όση δύναμη έχουν, με τη θρησκεία και τη μόρφωση που έχουν "ανύπαρκτους" απλώς επειδή δεν έχουν μαυρίσει από το μελάνι ώστε να σταματήσει το βλέμμα μας επάνω τους.

Το παράδειγμα του "να στρέφουμε το άλλο μάγουλο" είναι η εσωτερική στάση που αποκτά κάποιος όταν αγωνίζεται για την πνευματική του ανάπτυξη και αντιλαμβάνεται τον κόσμο αποστασιοποιημένος από τις κατεστημένες αξίες των συνανθρώπων του και φθάνει στην πράξη αυτή από την ανάγκη του να γίνει ένας καθρέφτης μέσα στον οποίο θα δεί αυτός που τον αδικεί την ηθική του κατάπτωση. Είναι στάση τρομερής δύναμης και όχι αδυναμίας, δειλίας ή ηττοπάθειας. Μερικές φορές κάποιοι μένουν με το χέρι μετέωρο από αυτή τη στάση και δεν μπορούν να ξαναχτυπήσουν.

Όλο αυτό δεν έχει να κάνει με την ευθύνη που έχει ο καθένας μας να προστατέψει τη ζωή του και τη ζωή των γύρω του.Αν κάποιος είναι αδύναμος νομίζω ότι δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να γυρίζει το άλλο μάγουλο γιατί θα τον "φάνε ζωντανό", πρέπει να αντιδρά και να προστατεύει τα δικαιώματά του.

Αθανάτων το ζειν. Bίος θνητών, σπουδή θανάτου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2002, 01:13:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
Φιλε μου Φωτιε,να σου απαντησω συντομα,οτι πρωτα-πρωτα,η Ερημος δεν παραγει καρπους,αλλα απλα επεκτεινεται,μετατρεποντας γονιμη και ζωντανη γη σε ερημο...
Ο Β.ΡΑΙΧ,εχει πει πολλα για την συναισθηματικη ερημο και την γηινη ερημο και τις σχεσεις τους...
Αν ολος ο κοσμος ηταν Βουδδιστες,Αρχαιολατρες η 'Παγανιστες',ΝΑΙ,πιστευω,χωρις να αιθεροβατω η να ωραιοποιω,οτι ο κοσμος μπορει να ηταν καλυτερος.Ο Χριστιανισμος,απετυχε να ζωντανεψει την Αγαπη στην Ανθρωποτητα,και ο Ιησους περιμενει στην γωνια,πιθανως με σκεπασμενο προσωπο απο αυτα που ειδε...
Προσφατα συζητωντας με εναν θεολογο,που εκπονει το διδακτορικο του,τον ρωτησα' αν ερχοταν ο Ιησους σημερα,βλεποντας τους οπαδους του,τι θα εκανε?'
Η απαντηση του ηταν οτι θα ανεβαινε σε ενα βουνο και θα επεφτε κατω...
Επισης αν ο ΜΠΟΥΣ ηταν Βουδδιστης,πιθανον να ηταν λιγωτερο αιμοδιψης,οπως και ο Ιησους του Ναυη,η αλλοι αναλογοι μεγαλοι ανδρες...
Η αναφορα σου στον Βουδδισμο σαν 'παθητικο',δειχνει οτι μαλλον η ελλειψη εγκληματικοτητας,η εσωτερικη ευγενεια και καλλιεργεια,η αρμονια με την Φυση και αλλα αναλογα(που απαντωνται μαλλον και σε πραγματικα φωτισμενους χριστιανους),περνιωνται για ελλαττωματα,και βεβαια δειχνει, ανεπαρκη κατανοηση απο μερους σου του συστηματος αυτου.Ενα καλο και αξιο βιβλιο για να αρχισει κανεις ειναι της Ε.ΡΑΙΡΙΧ,ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΒΟΥΔΔΙΣΜΟΥ,ΚΕΔΡΟΣ και μετα ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ SINNET,ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΒΟΥΔΔΙΣΜΟΣ,ΤΕΤΡΑΚΤΥΣ.
Αν μου αναφερεις τον Γκηρ σαν Βουδδιστη,εγω θα σου αναφερω την Μαρια Αλιφερη ,σαν καλη Χριστιανη.
Και τελος,σαν θεοσοφιστης,ειμαι ΚΑΙ χριστιανος,ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΠΡΟΠΑΝΤΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ.Παντα φιλικα.

serpentpanΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

n/a
deleted


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2002, 01:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους n/a
ΠΕΡΙ ΤΗΣ "ΕΙΡΗΝΙΚΗΣ" ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕΩΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ "ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ" ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ

Αντιγραφω απο το πολυ ωραιο μηνυμα της Taty σε αλλο φορουμ, με τιτλο "Να πως εγιναν οι Ελληνες Χριστιανοι...", μηπως και μερικοι εδω μεσα καταλαβουν πραγματικα τι εστι "προσυλιτισμος".

Διατάσσουμε όλα τα ιερά και οι ναοί τους (των Ελλήνων) όσα βρίσκονται ακόμα άθικτα, να καταστραφούν με διαταγή των τοπικών αρχών και να εξαγνιστούν με την ύψωση του σημείου της σεβαστής χριστιανικής θρησκείας.... Αν με επαρκείς αποδείξεις ενώπιον ικανού δικαστή εμφανιστεί κάποιος που έχει παραβλέψει αυτόν τον νόμο θα τιμωρηθεί με την ποινή του θανάτου. (Αυτοκράτορες Θεοδόσιος και Βαλεντινιανός προς Ισίδωρον έπαρχου του Πραιτωρίου, 14 του Νοεμβρίου 435μ.Χ)

Να κλείσουν όλοι οι ναοί σε όλες τις πόλεις και σε όλους τους τόπους της οικουμένης...Αν κάποιος με οποιαδήποτε δύναμη παραβή (αυτόν τον νόμο) θα τιμωρηθεί με αποκεφαλισμό. (Ιουστινιανιος Κώδικας1.11 αυτοκράτωρ Κωνστάντιος Α' προς Ταύρον Επαρχον του Πραιτωρίου, Δεκέμβριος του 534μ.Χ)

Τέτοιου είδους πράξεις(ειδωλολατρείας) αν εξακολουθούν να συμβαίνουν (σ.σ ή καταγγελθεί ότι συμβαίνουν) ακόμα και σε κάποιο λιβάδι ή σπίτι, το λιβάδι ή το σπίτι αυτό θα προσαρτηθεί στο ταμείο των ιερωτάτων ανδρών (δηλ. των ιερέων της χριστιανικής εκκλησίας) ενώ ο ιδιοκτήτης τους που έδωσε την συγκατάθεσή του να μιανθή ο τόπος, θα αποπεμφθεί από το αξίωμά του, θα χάσει την περιουσία του και αφού υποστή σωματικό βασανισμό με μεταλλικά όργανα, θα οδηγηθή σε διαρκή εξορία. (Ιουστινιάνιος Κώδικας 1.11.8, αυτοκράτωρες Λέων και Ανθέμιος προς Διόσκουρον Επαρχον του Πραιτωρίου, παρεδόθη το 472μ.Χ)

Διατάσσουμε τους άρχοντές μας αλλά και όποιους διδάσκονται από τους θεοφιλέστατους επισκόπους, να αναζητούν σύμφωνα με το νόμο όλες τις περιπτώσεις ασέβειας υπέρ της ελληνικής θρησκείας έτσι, ώστε να μη συμβαίνουν, αλλά και αν συμβαίνουν να τιμωρούνται...Κανείς να μην έχει το δικαίωμα να κληροδοτεί με διαθήκη ή να χαρίζει με δωρεά οτιδήποτε σε πρόσωπα ή τόπους που έχουν επισημανθεί ότι διαπράττουν την ασέβεια του Ελληνισμού....όσα δίδονται ή κληροδοτούνται μ' αυτόν τον τρόπο θα αφαιρούνται.....Με την παρούσα νομοθεσία να διατηρηθούν σε ισχύ όλες οι τιμωρίες με τις οποίες οι προηγούμενοι βασιλείς είχαν απειλήσει να τιμωρήσουν την ελληνική πλάνη, με τις οποίες προσπαθούσαν (οι πρόγενέστεροι χριστιανοί βασιλείς) να διασφαλίσουν την ορθόδοξη πίστη. (Ιουστινιάνιος κώδικας 1.11.9 επίσης Β1, 1, 19 και Νομοκάνων 6, 3. Ο συγκεκριμένος νόμος θεωρείτε νομοθέτημα του Ιουστινιανού)

Επειδή μερικοί συνελήφθησαν (αν και αξιώθηκαν το χριστιανικό βάπτισμα) διακατεχόμενοι από την πλάνη των ανόσιων μυσαρών Ελλήνων να διαπράττουν εκείνα που δικαιολογημένα εξοργίζουν τον φιλάνθρωπο θεό μας....αυτοί θα υποβληθούν στην αντίστοιχη τιμωρία και μάλιστα πνεύμα επιείκειας....αν επιμείνουν στην πλάνη των Ελλήνων, θα υποβληθούν στην εσχάτη των ποινών. Αν δεν έχουν αξιωθεί ακόμα το σεβαστό βάπτισμα, θα πρέπει να παρουσιαστούν στις ιερώτατες εκκλησίες μαζί με τις συζήγους τους και τα παιδιά τους και μαζί με όλους του οίκου τους να διδαχθούν την αληθινή πίστη των Χριστιανών. Αφού διδαχθούν και αποβάλουν την πλάνη που τους διακατείχε προηγουμένως, θα πρέπει να ζητήσουν το σωτήριο βάπτισμα. Διαφορετικά ας γνωρίζουν, ότι, αν παραμελήσουν να το κάνουν (να ζητήσουν μόνοι τους δηλαδή το σωτήριο βάπτισμα)δεν θα έχουν κανένα πολιτικό δικαίωμα, ούτε θα τους επιτραπεί να είναι ιδιοκτήτες περιουσίας, ούτε κινητής ούτε ακίνητης. Θα τους αφαιρεθούν τα πάντα και θα εγκαταληφθούν στην ένδεια και επιπλέον θα υποβληθούν στις έσχατες τιμωρίες. Θα παρεμποδίσουμε δε κάθε μάθημα που διδάσκεται από όσους πάσχουν από τη νόσο και την μανία (μάθησης) των ανόσιων Ελλήνων, ώστε προσποιούμενοι ότι διδάσκουν να μη διαφθείρουν τις ψυχές των μαθητών τους με ΄δηθεν αλήθειες. Αν φανεί λοιπόν τέτοιος άνθρωπος και δεν τρέξει στις άγιες εκκλησίες μας μαζί με όλους τους συγγενείς και τους οικείους του, θα τιμωρηθεί με τις προαναφερθείσες ποινές. Θεσπίζουμε δε και νόμο, σύμφωνα με τον οποίο τα παιδιά, όταν είναι σε μικρή ηλικία θα πρέπει να βαπτίζονται αμέσως και χωρίς αναβολή, όσα δε είναι μεγαλύτερα στην ηλικία θα πρέπει να συχνάζουν στις ιερώτατες εκκλησίες μας και να διδάσκονται τις θείες γραφές και τους θείους(εβραιοβιβλικούς) κανόνες. Αφού δε εννοήσουν να αποβάλουν την παλαιά (αρχαιοελληνική) πλάνη θα μπορέσουν να δεχθούν το βάπτισμα και στη συνέχεια να διαφυλάξουν την αληθινή πίστη των ορθοδόξων χριστιανών. Όσων έχουν κάποιο στρατιωτικό ή άλλο αξίωμα ή περιουσία μεγάλη και για να κρατήσουν τα προσχήματα(προσποιούμενοι τους πιστούς) ήλθαν ή πρόκειτε να έλθουν να βαπτισθούν, αλλά αφήνουν τις γυναίκες τους και τα παιδιά τους και τα υπόλοιπα μέλη του οίκου τους μέσα στην ελληνική πλάνη, διατάσσουμε να δημευθεί η περιουσία τους, να αποκλεισθούν από τα πολιτικά δικαιώματά τους και να υποβληθούν σε αντάξιες τιμωρίες, αφού είναι φανερό ότι πήραν το βάπτισμα χωρίς καθαρή πίστη. Θεσπίζουμε αυτούς τους νόμους για τους αλιτήριους Ελληνες.(Ιουστινιάνιος κώδικας 1.11.10)

ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΠΕΡΙΤΤΕΥΟΥΝ.......

Συνεχιζω με τις πηγες που παραθετονται στη σελιδα
http://www.ysee.gr/html/loves.html
για την βημα προς βημα σφαγη των Ελληνων και τον συστηματικο διωγμο τους. Πραγματι προκειται για αντιπροσωπευτικο δειγμα "Χριστιανικης Αγαπης".

Σε ερωτημα που τεθηκε απο καποιον νεαρο χρηστη εαν το προηγουμενο μηνυμα μου περιεχει ιστορικα εδραιωμενα στοιχεια η απαντηση οχι μονο ειναι ΝΑΙ, αλλα και οτι ελαχιστα εγραψα απο αυτα. Τα στοιχεια δεν εξαντλουνται ουτε σε τρεις τομους.

Τελειωνοντας παραθετω ενα αποσπασμα απο το βιβλιο του McCabe - History's Greatest Liars, σελ. 27, που κανει μια εκπληκτικη συγκριση αναμεσα στον ρωμαϊκο κοσμο των Εθνικων και σε εκεινον των χριστιανων του Μεσαιωνος:
"Στη Ρωμη του τεταρτου αιωνος αντιστοιχουσαν τρεις ελευθεροι χειρωνακτες σε εναν σκλαβο...αλλα απο το 500 ως το 110 η συντριπτικη πλειοψηφια των χειρωνακτων της Ευρωπης ησαν δουλοπαροικοι. Στη Ρωμη οι εργατες των πολεων μπορουσαν να απολαυσουν δωρεαν εκπαιδευση, φθηνη διασκεδαση, φθηνη τροφη, υπεροχα λουτρα και γυμναστηρια, εορτες και αργιες για τουλαχιστον 200 απο τις 365 ημερες του ετους. Απο το 500 ως το 1100 οι εργατες της Ευρωπης δεν ειχαν κανεναν απο τα παραπανω αγαθα, ουτε ελευθερια ουτε προστασια απο τον νομο. Στην παγανιστικη Ρωμαϊκη Αυτοκρατορια οι γυναικες ειχαν ισονομια και ιση κοινωνικη αντιμετωπιση με τους ανδρες. Απο το 500 εως το 1100 τις αντιμετωπιζαν οπως και τα ζωα (Εγω θα προσθεσω οτι αντιμετωπιζοταν σαν τα ζωα οχι μονο εως το 1100 αλλα και ως τον αιωνα μας). Οι παγανιστες Ρωμαιοι παρηγαγαν μια μεγαλη βιβλιογραφια, οικοδομησαν εκπληκτικα κτιρια ακομη και στις περιφερειες, καθως και υδραγωγεια, γεφυρες, υπεροχες οδους, θεατρα κ.τ.λ. Απο το 500 εως το 1100 σχεδον κανενα βιβλιο δεν παρηχθη τουλαχιστον σημαντικο ωστε να διαβαζεται σημερα, σχεδον κανενα ζωγραφικο εργο ή γλυπτο ή οικοδομημα που να ειναι σημερα αξιοθεατο. Οι Ρωμαιοι διεθεταν βιβλιοθηκες μεχρι και 500.000 τομων. Απο το 500 ως το 1100 δεν υπηρχαν πανω απο 600 τομοι σε ολοκληρη την Ευρωπη..."

Ετος 500 μ.α.χ.χ.
Η χριστιανικη εσχατολογια προβλεπει -ανεπιτυχως φυσικα- οτι το συγκεκριμενο ετος θα γινει η...συντελεια του Κοσμου. Νεες πυρες των χριστιανων καταστρεφουν οτι ειχε απομεινει απο την σοφια και επιστημη των Εθνικων. Η ανθρωποτητα πεφτει σε ακομη μεγαλυτερη αποκτηνωση. Εξαφανιζεται παντελως η αποχετευση των οικιων, η ρωμαϊκη κεντρικη θερμανση και τα κρεβατια.

Με ευγνωμοσυνη στον ιστορικο συγγραφεα Β. Ρασσια για την εξαιρετικη του ιστορικη ερευνα πανω στην χριστιανικη εισβολη και επικρατηση


ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΚΟΝ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
n/a
deleted


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2002, 01:19:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους n/a
Βλεπω κατι παιδακια τυπου Φωτη, Κελσου κλπ κατασκοτωθηκαν να σχολιασουν την πληθωρα ιστορικων και οικονομικων στοιχειων που αποδεικνυουν την πραγματικη φυση του "χριστιανισμου" περα απο καθε λογικη αμφιβολια.
Τα νεροβραστα κειμενακια περι αγαααααπης (πώς λεμε περι ηρωινης) ηταν οι μονες αποπειρες απαντησης σε γεγονοτα που κανεις τους δεν μπορει καν να αντιμετωπισει. Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια, μια και επιβεβαιωνετε για μια ακομη φορα την πνευματικη αποσυνθεση των χριστιανικων προβατων-ηρωινομανων


ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΚΟΝ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2002, 01:24:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
Εκατη,ευχαριστω για την διευθυνση του Συμβουλιου των Ελληνων Εθνικων.Καλη διευθυνση,δεν την ηξερα.Παντως ο Σαλλουστιος επρεπε να αποδοθει στην Δημοτικη γιατι λιγοι πλεον μπορουν να διαβασουν καλα Αρχαια Ελληνικα.

serpentpanΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

n/a
deleted


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2002, 02:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους n/a
Διορθωση,
κατα λαθος πηρε η μπορα τον Κελσο ενω ηθελα να αναφερθω στον aenanongr.
Φωτιε, διαβαζω τα γραφομενα σου και το υφος ειναι φτυστο με του γνωστου απο αλλα φορα, χρηστη, gaxristou.... :p
Βρε, λες; ;)


ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΚΟΝ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2002, 09:56:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλημέρα σε όλους

Καλή μου Εκάτη, με εντυπωσίασες!
Υπάρχει και άλλος άνθρωπος που σκέφτεται σαν και μένα;
Αν είναι δυνατόν! Ανυπομονώ να γνωρίσω αυτό το «Αδελφό Πνεύμα»!
Πες μου σε παρακαλώ, σε ποιο Φόρουμ τον έχεις συναντήσει;

Υπάρχει και μια έκφραση που λέει «πριν μιλήσεις, σκέψου»!
Μήπως σου ξεφεύγει κάτι;
Μπορείς να δεις σε πια σελίδα του Τόπικ είμαστε;
Έχεις μήπως διαβάσει τις προηγούμενες, ή ήρθες ως διάττοντας αστέρας να μας "φωτίσεις";

Τουλάχιστον από την μεριά μου έχω ξεκαθαρίσει πως δεν αποδέχομαι και δεν δικαιολογώ κανένα έγκλημα, εσύ;
Στις Ιστορικές αναφορές σου δεν στέκομαι, γιατί αποδέχομαι πως υπήρξε αντίδραση του Κατεστημένου σε ότι θεώρησε επικίνδυνο για την εξουσία του και ρητά και ξεκάθαρα τις καταδικάζω!
Μήπως όμως σου διαφεύγει κάτι σημαντικό;
Σε όλες σου τις ιστορικές αναφορές λείπουν…4 αιώνες!
Λείπει δηλαδή η μεγάλη ιστορική περίοδος που ο Χριστιανισμός ήταν υπό Διωγμό και αρνείσαι να «δεις» το μεγαλύτερο ιστορικά Επαναστατικό Κίνημα!
Σου λείπει η αρχή της Ιστορίας του Χριστιανισμού, ακριβώς γιατί αδυνατείς να την κατανοήσεις!
Καταβαίνεις γιατί σημειώνω «επιλεκτική μνήμη» στα ιστορικά σας επιχειρήματα;

Νομίζω πως «απαιτείς» απαντήσεις, ενώ εσύ δεν παρέχεις!
Σε ότι (επιχειρήματά σου) διαφωνούσα πήρα θέση και μάλιστα δεν αναπτύχθηκα (βλέπεις έχω περιορισμένο χρόνο )

Φίλε Άτλαντα πραγματικά όμορφο το «Ποίημα» σου!
Συγνώμη, αλλά δεν έχει μελετήσει λίγο τη Νεώτερη μας Ιστορία. Θα ήξερες πως κανένα λάβαρο δεν είχε ακριβώς ισοσκελή σταυρό. Η Γαλανόλευκη στην «στεριανή» και «ναυτική» της μορφή προέκυψε αργότερα.

Όσο για την Αγάπη, δεν είναι «ναρκωτικό» (αδυνατώ να φανταστώ άνθρωπο εθισμένο στην Αγάπη ), αλλά «ασθένεια» και εύχομαι να την «κολλήσεις»!
Πέρα από το χιούμορ, θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις την προσπάθεια που κάνω για να καταγράψω την Νομοτέλεια της Αγάπης, έτσι όπως την έχω ως τώρα κατανοήσει.
Κουράγιο, θα «βγάλω στο εμπόριο» μια ακόμα δόση, την «χαριστική»!

Συμφωνώ βέβαια (όσο και να ενοχλεί) με τον Αεναονέλ, πως η εφαρμογή της Αγάπης είναι Δύναμη τόσο συντριπτική που, ειλικρινά οι περισσότεροί σας, αδυνατείτε ακόμα και να φαντασθείτε!

Βέβαια αν αδυνατούμε να θεωρήσουμε Βουδιστή τον Γκηρ, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να ονομάζουμε «Χριστιανό» τον Μπους, ή κάθε άλλον «αλήτη» που αιματοκύλησε αυτό τον πλανήτη!
Δεν υποτιμώ τις Αρετές του Βουδισμού, αλλά ας δούμε την πολιτιστική κατάσταση, τους ρυθμούς πνευματική εξέλιξης, και την κοινωνική (και πολιτική) δράση στις περιοχές που επικράτησε και μην μου πείτε ότι εκεί παρατηρείτε αρμονία και ισότητα!

Τέλος υπάρχει έρημος και Έρημος, όπως βουνό και Βουνό, θάλασσα και Θάλασσα!
Που προετοιμάστηκε ο Ιησούς (όταν αποκεφαλίζονταν ο Ιωάννης) για να ξεκινήσει το Δημόσιο πια Έργο Του;

(Δεν διαφωνώ για την Νομοτέλεια της Ψυχής που καταγράφει ο Ράιχ, για άλλο «πράγμα» σου μιλάω!)


Πλωτίνε μην με «μακαρίζεις» σε παρακαλώ, γιατί δεν γνωρίζεις πόσες φορές μπήκα στον πειρασμό να αλλάξω και το «ήθος» και το «ύφος» μου!
Ίσως και να το κάνω μια φορά,… έτσι για το γαμώτο!

Άτλαντα, για να μην έχεις απορία:

Πρώτα-πρώτα είμαι Άνθρωπος
Έλληνας και Χριστιανός γίνομαι με τον Αγώνα μου!
Και για την άλλη παρατήρησή σου, δεν θεωρώ κατ’ ανάγκη «Αγίους» όλους όσους ανακηρύχθηκαν!

Serpentpan, συγνώμη, αλλά αεροβατείς.
Δεν αρκούν μόνο οι Ιδέες, πρέπει και να θέλουμε!
Αν θες διάβασε ένα (επ. φαντασίας) μυθιστόρημα της Ούρσουλα Λε Γκεν «ο Πλανήτης που δεν γνώρισε Πόλεμο» ή κάπως έτσι (αν σε ενδιαφέρει να ψάξω) και θα ανακαλύψεις «σοφία»!

Με Σεβασμό και Αγάπη, Φώτης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2002, 10:58:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Αγαπητε Φωτιε,
Στεκομαι στο τελευταιο που ειπες , οτι πρωτα εισαι ανθρωπος και οτι Ελληνας γινεσαι με τον Αγωνα...
Δηλαδη οποιος καμει "αγωνα" - αληθεια τι ειδους αγωνα...- αυτοματως δυναται να μεταμορφωθει και σε Ελληνα;
Ας ειμαστε σοβαροι.
Δεν γνωριζω ποιες ειναι οι γνωσεις σου επανω στη Γενετικη και την Ανθρωπολογια. Ομως αυτου του ειδους οι αφορισμοι ειναι οχι μονο αντιεπιστημονικοι , αλλα και επικινδυνοι.Η κληρονομικοτητα , φιλε μου , ειναι που σε καμει η οχι Ελληνα. Η οποια παιδεια , στην καλυτερη περιπτωση θα σε καμει μονο ΦΙΛΕΛΛΗΝΑ.
Και πολυ σοφα ο Ιατρος Αλεξης Καρρελ( nobel Ιατρικης ) θα πει: "Οσο οι κληρονομικες ιδιοτητες της φυλης θα μεινουν αθικτες , η τολμη και η δυναμη των προγονων μας , θα μπορουν να ξυπνουν μεσα στην ψυχη του συγχρονου ανθρωπου. Αλλα ειναι ακομα , ο ανθρωπος , σε θεση να το θελει ; "
Δια της ανθρωπολογιας δινεται μια καλη απαντηση , σ'αυτους που νομιζουν οτι η Ελληνικοτητα ειναι θεμα απλα και μονο πολιτιστικης επιλογης , οταν απο την προιστορια ειναι θεμα φυλετικης επιλογης με σαρκα και οστα. Οσοι επιμενουν ως τις μερες μας να αναβιωνουν τις μορφες των προγονων μας σε παραμορφωτικους καθρεπτες , ας ξαναδουν τι λεει η Ανθρωπολογια και η Γενετικη...

ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ - ΟΧΙ ΙΔΕΟΛΟΓΗΜΑΤΑ !

Edited by - ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ on 29/11/2002 10:59:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2002, 15:33:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Αγαπητέ Παρμενίων

επιθυμείς να σου απαντήσω σε όλη την έκταση της "ρατσιστικής" (κατ' εμένα) τοποθέτησή σου;

Δηλαδή σε λίγα χρόνια τα γενετικά εργαστήρια θα κατασκευάζουν "Έλληνες" κατά παραγγελία;

Έλληνας φίλε μου είναι κατ' αρχήν Πνευνατική έννοια, (ούράνιο φυτόν, όπως θα παρατηρήσει και ο Άτλαντας!) και όχι φυλετική.

Αν θες να πιστεύεις βέβαια πως ανήκεις σε κάποια Ελληνική Φυλή (αλήθεια ποια;) δικαίωμά σου

Συγνώμη αλλά για κάποιον άλλον Έλληνα μιλάω
απλά συμπίπτει η "λέξη" που χρησιμοποιούμε!

Με Αγάπη Φώτης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2002, 15:35:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS
ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΗΛΩΝΩ ΑΠΛΩΣ ΦΙΛΕΛΛΗΝ...

ΕΣΥ ΦΙΛΕ ΦΩΤΙΕ;;;

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΦΥΛΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΕΣ 12 ΦΥΛΕΣ (ΝΑΙ, ΝΑΙ, ΚΙ'ΑΥΤΟ ΚΛΕΜΜΕΝΟ) ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΛΑΜΒΑΝΑΝ ΜΕΡΟΣ ΣΤΗΝ ΑΜΦΙΚΤΥΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΚΡΗ...
ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΝ 10.000.000 ΣΥΝ 7.000.000 ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ;;;

ΠΟΛΥ ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ...

ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΛΛΑΔΟΣ:

http://www.aee.gr/

Edited by - ATLAS on 29/11/2002 15:41:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2002, 15:51:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Αγάπη

«Και ο Θεός Αγάπη εστί»!

Μέσα από την παραπάνω «ισότητα» προκύπτει και ένα λογικό ερώτημα.
Μπορεί να είναι ο Θεός και η Αγάπη να είναι το ίδιο;
Πως είναι δυνατόν;
Δηλαδή κάθε φορά που λέμε «σ’ αγαπώ» ή «δε μ’ αγαπάς;» τι ακριβώς εννοούμε;

Θα προσπαθήσω να αναπτύξω όσο πιο απλά γίνεται τις θέσεις μου καθότι εισερχόμαστε σε «καθαρά» Πνευματική Νομοτέλεια και οι Ιδέες είναι «συν-πυκνωμένες»!

Πρώτα η Ιδέα-Έννοια «ΘΕΟΣ».
Στην προσπάθειά μας να Τον κατανοήσουμε έχουμε αφιερώσει εκατομμύρια γραπτές σελίδες.
Στο πιο «απλό ορισμό Του» ταυτίζουμε το Θεό με την Αλήθεια ως την Ολοκληρωμένη, Απόλυτη Μορφή της, τα Πάντα δηλαδή!
Ας μείνουμε λοιπόν σε αυτόν το ορισμό.

Στις «θεολογίες» μας χαρακτηρίζουμε τον Θεό με διάφορους και απόλυτους πάντα προσδιορισμούς.
Λέμε πως ο Θεός είναι Δίκαιος (ή πιο «πρωτόγονα» Τιμωρός!), Ελεήμων, Σοφός, Αγαθός κλπ.

«Και ο Θεός Αγάπη εστί»!
Εδώ όμως τώρα δεν έχουμε προσδιορισμό, αλλά Ταυτότητα!
Λέμε ότι ο Θεός ΕΙΝΑΙ Αγάπη!

Μιλάμε για την Βασικότερη Αρχή του Χριστιανισμού!
Όσοι λοιπόν δυσκολεύονται να το χωρέσουν (ξέρετε…αγάπες και πράσινα άλογα!) ας προσπαθήσουν να διευρύνουν τα «όρια» στο νου τους σχετικά με την Αγάπη!
(Αν και η Αρχή ξεκινάει από τα όρια της «καρδιάς» ).
(Όσοι βέβαια δεν σκοπεύουν να προβληματιστούν, δεν έχει και νόημα να διαβάσουν παρακάτω!)

Αν λοιπόν ο Θεός ΕΙΝΑΙ Αγάπη, αυτόματα καταργείται και η «ιδέα» που έχουμε όλοι μας για την «Αγάπη»!
Καθίσταται εξ’ ορισμού «λίγη» και περιορισμένη!

Αρχικά όλοι μας χρειάζεται να αποδεχτούμε πως η Αγάπη δεν είναι συναίσθημα!
Πως αποδεικνύεται αυτό;

Κάθε συναίσθημα στρέφεται «εσωτερικά» και «απαιτεί ικανοποίηση», ή εκδηλώνεται προς τα έξω αφού εκπληρωθούν κάποιες προϋποθέσεις. Χαιρόμαστε πχ. την Φύση, αφού πρώτα λάβουμε τα ερεθίσματα ενός όμορφου τοπίου! Δεν «χαιρόμαστε» φυσικά όταν βρισκόμαστε στην μέση μιας χαβούζας βιομηχανικών αποβλήτων!
Όλα τα συναισθήματα λειτουργούν «αντανακλαστικά» σε εξωτερικά ή εσωτερικά ερεθίσματα, (εμπειρίες, άλλα συναισθήματα, ιδέες κλπ) και πολλές φορές έχουν την χρησιμότητά τους (πχ την προστασία, σωματικά ή ψυχικά, της υπόστασης).

Η Αγάπη όμως ΔΕΝ είναι συναίσθημα.
Στις αναμεταξύ μας σχέσεις βιώνουμε «εκφάνσεις», ή «ψήγματα» της Αγάπης, στρεβλωμένα πολλές φορές από τις επιθυμίες, τους φόβους και τα κατεστημένα μας.
Η Αγάπη όμως δεν λειτουργεί ούτε «παθητικά», ούτε «αντανακλαστικά»!
Είναι μια διαρκής αέναη εκδήλωση Ουσίας, που υπερβαίνει κάθε κατεστημένο.
Εσωτερικό και Εξωτερικό!

Μια Βασική της Λειτουργία και εκδήλωση είναι η Ενότητα και μέσα από αυτή την στάση «ζυγιάζει» τα πάντα.

Παράδειγμα:
Αν μας βρίσει κάποιος λειτουργούμε συνήθως αντανακλαστικά. Αντιδρούμε με επίθεση!
Προσοχή εδώ, «Αντιδρούμε»!

Αδυναμία!

Δεν ενεργούμε επιθετικά στον συγκεκριμένο «εχθρό», εκτός και αν απειληθούμε, ή αν πιθανολογούμε μελλοντική απειλή!
Η δράση μας «υπαγορεύεται» από τα συναισθήματά μας, για να «προστατεύσουμε» τον εαυτό μας ή την «περι-ουσία» μας.
Εδώ λοιπόν έχουμε τον «παραλογισμό» της Χριστιανικής Αγάπης!
«Ευλογείτε τους εχθρούς σας…!»

Όπως σημειώσαμε στην αρχή, η Αγάπη υπερβαίνει την Ατομική Συνείδηση και αυτό δεν είναι κάτι το απλό!
Εδώ λοιπόν ο Φορέας της Αγάπης (ή αυτός την εκδηλώνει έστω και για λίγο) ευλογεί και αγαπά τους «εχθρούς» του! Λειτουργεί, όπως πολύ σωστά παρατήρησε ο Άτλαντας, παράλογα ενάντια σε καθετί που έχει την «υποχρέωση» να προστατέψει (σωματική ακεραιότητα, οικογένεια, ιδιοκτησία, φιλία, πατρίδα κλπ).
Η Ανατροπή αυτή έχει να κάνει άμεσα με την Υπέρβαση της Ατομικής Υπόστασης σε συγκεκριμένο χωροχρόνο και λειτουργεί ως «Καταλύτης» στην Ενότητα του Ανθρωπίνου Πνεύματος, που στην Ουσία του είναι ΕΝΑ.

Τώρα θα μου πείτε «και τι με νοιάζει εμένα το Ανθρώπινο Πνεύμα και η Ενότητα, όταν απειλείται η ζωή ή η οικογένειά μου»;

Η απάντηση είναι απλή και δύσκολη.
Έχει προσπαθήσει ποτέ κανείς σας να σταματήσει μια φαγούρα με μπουνιές;
Μήπως όταν έχετε πονόδοντο, προσπαθείτε μόνοι σας να ξεριζώσετε το χαλασμένο σας δόντι και να το «τιμωρήσετε»;
Όχι (και δε μιλάμε για σπάνιες «μαζοχιστικές» περιπτώσεις ).

Έτσι λοιπόν όταν αντιδρούμε αρνητικά σε μια αρνητική εκδήλωση ενός συνανθρώπου μας, συμπεριφερόμαστε καταστροφικά προς τον Ίδιο μας τον Εαυτό!
Όσο και να «θολώνει» η αντίληψή μας μέσα από το «καβούκι» της προσωπικότητά μας, μπορούμε πιστεύω να κατανοήσουμε, ότι το μόνο που ανακυκλώνουμε αναμεταξύ μας, είναι ο Πόνος.
Ως Νόμος, διαχρονικά καταγράφεται ως Νόμος της Ανταπόδοσης, γνωστός και ως Κάρμα.

Οι επιστήμες μας έχουν «κατανοήσει» πως καμία ενέργεια δεν «χάνεται» και ότι απλά αλλάζει μορφές.
Προσπαθήστε λοιπόν να φανταστείτε τον Άνθρωπο, ως Ένα διαχρονικό ον, να εκδηλώνεται μέσα από τις δισεκατομμύρια μορφές αυτού του πλανήτη.
Τι ενέργειες παράγει για τον Εαυτό του;
Πόσες από αυτές τις ενέργειες τον δεσμεύουν συνεχώς, και ποιες τον οδηγούν προς την Ελευθερία;
Είναι ΤΡΑΓΙΚΟ!
Αυτό το Υπέροχο Ον, αυτός ο Εν δυνάμει Θεός, να αντιμάχεται αιώνες τώρα τον Εαυτό του και να αυτοκατασπαράσσεται!

Προσωπικά δεν γνωρίζω άλλον Δρόμο Ελευθερίας εκτός της Αγάπης!
Έχουμε λοιπόν την 1η Παρουσία του Λόγου-Θεού στην Γη στο Πρόσωπο του Ιησού Χριστού.
Έχουμε αλλιώς, την Νομοτελειακή Παρέμβαση του Λόγου προς τον εαυτό Του Άνθρωπο!
Ο Υιός του Ανθρώπου προς τον υιό του ανθρώπου!

Για πρώτη φορά καταγράφεται παράδειγμα και πρότυπο Αγάπης σε αυτόν τον Πλανήτη!
Όλη η Ζωή του Χριστού είναι, βήμα προς βήμα, Διδασκαλία Αγάπης!
Όπως ξαναείπα, συγχώρεσε «προκαταβολικά» τον Πέτρο και τον Ιούδα για την διπλή τους Άρνηση ως Άνθρωπο (ουκ οίδα τον άνθρωπο) και ως Θεό.
Συγχώρεσε τους σταυρωτές του και όχι μόνο.
Έχουμε, με λίγα λόγια, την έμπρακτη εφαρμογή της Αγάπης με την Ζωή Του και που ολοκληρώνεται με την Θυσία Του!

Ας δούμε τώρα μια άλλη Νομοτελειακή Λειτουργία της Αγάπης.
Ο Απ. Παύλος καταγράφει «όποιος Αγαπάει τον άλλον, Νόμο πεπλήρωκε και αμαρτία ουκ έχει»!
Σημειώνεται η Αγάπη (και όχι μόνο από αυτό το σημείο) ως ο Ύψιστος των Νόμων!
Προσοχή εδώ!
Η Αγάπη Ολοκληρώνει τον Νόμο και Απελευθερώνει.
Έχουμε λοιπόν Υπέρβαση του Νόμου της Ανταπόδοσης (Κάρμα) και «ολοκλήρωση» της Νομοτέλειας που μας διέπει!
Το κατανοούμε;
Το χωράμε;

Και αν το χωράμε, μπορούμε να χωρέσουμε και κάθε εαυτό μας συν-άνθρωπο;
Σε κάθε του εκδήλωση;
Μπορούμε να αγκαλιάσουμε κάθε ανθρώπινη παραφωνία, και να την μετουσιώσουμε μέσα από την Αγάπη;

Πολλά ακόμα μπορούμε να αναλύσουμε.
Πως κάθε ενέργεια και εκδήλωση στην Δημιουργία ενεργοποιεί «διαφορές δυναμικού».
Κάθε τέτοια «διαφορά Δυναμικού» όπως ξέρουμε από την Φυσική, (απλοποιημένα) τείνει, πιέζει να «αποκατασταθεί» σε Αρμονία!
Ή σε μια Απόλυτη Δυναμική Ισορροπία!

Αν λοιπόν ένας άνθρωπος μας προσεγγίζει φωνάζοντας (γιατί κάπου πονάει στην ψυχή του) και εμείς αντιδρούμε σε αυτό, το μόνο που καταφέρνουμε είναι να αυξήσουμε την όποια «διαφορά Δυναμικού» που τον ταλανίζει, και να ανακυκλώσουμε διαχρονικά τον πόνο της ψυχής του. (ακόμα και αν προσωρινά σωπάσει!)

Προσπαθήστε για λίγο να μελετήσετε τις αναμεταξύ μας σχέσεις μέσα από αυτό το πρίσμα σκέψης. Το αντέχετε;
Είναι τραγικό και συνάμα τρομαχτικό!
Να ξαναγυρίσουμε στα «ασφαλή μας καβούκια»;

Για να συνοψίσω, η Αγάπη είναι ο Δρόμος, (το Φως και η Ζωή όπως το είπε), προς την Θεώση του Ανθρώπου.
Η Αγάπη είναι και η Θέωση του Ανθρώπου!
Γιατί ο Θεός είναι Αγάπη και προσφέρεται κάθε στιγμή μέσα μας και μέσα στην Δημιουργία Του για να Ολοκληρώσει αυτήν και εμάς.
Ο Θεός «μικραίνει» καθημερινά, κομματιάζεται και «κακοποιείται» μέσα μας για να μας Ελευθερώσει.

Αν δε με πιστεύετε, ρωτήστε την Ψυχή σας. Αυτή γνωρίζει!


Με Σεβασμό και Αγάπη.

(δίνει μια άλλη προοπτική το... να συνομιλείς με τον Εαυτό σου )

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2002, 16:13:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS

ΦΙΛΕ ΦΩΤΙΕ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ:

ΜΗΠΩΣ Η ΕΔΡΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ;

Ο ΛΟΓΟΣ ΣΟΥ ΚΑΤ'ΕΜΕ ΠΑΡΑΠΕΜΠΕΙ ΣΕ ΠΡΟΣΥΛΗΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΔΙΑ-ΛΕΚΤΙΚΗ...

ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ ΚΑΤΕΒΑΤΑ ΘΕΟΛΟΓΩΝ...ΚΑΙ Η ΛΟΓΙΚΗ ΠΑΕΙ ΠΕΡΙΠΑΤΟ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2002, 17:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Αγαπητε Φωτιε,
Απο την απαντηση σου , κταλαβαινω οτι δεν γνωριζεις Γενετικη η Ανθρωπολογια. Αυτο απο μονο του δεν ειναι κακο. Το να απαντας ομως μ'αυτο το υφος και να προσπαθεις να αγνοησεις την επιστημονικη αληθεια με φθηνους χαρακτηρισμους ("ρατσιστικες αποψεις"), ειναι το λιγοτερο απρεπεια!
Οφειλω μιαν απαντηση. Κανε τον κοπο τουλαχιστον να την προσεγγισεις.Θα προσπαθησω να εκλαικευσω τα λεγομενα μου για να ειμαι πιο κατανοητος και απο το μη-ειδικο κοινο.Τις Φυλες δεν τις δημιουργησε ο ανθρωπος - οπως δημιουργησε πολιτισμο - αλλα η ιδια η Φυση.Το να μην αναγνωριζεις αυτη την Αληθεια , διολου δεν αλλαζει τιποτε. Ετσι , οπως δεν κινδυνευει να καταργηθει ο νομος της βαρυτητος , αν σε καποιους δεν αρεσει , αλλο τοσο κινδυνευει και ο "ορος" Φυλη. Τιτανες της επιστημης οπως ο καθηγητης Νταρλιγκτον (nobel βιολογιας), ο Ρ.Φισερ ( καθηγητης Γενετικης), ο Ε. Φισερ (ανθρωπολογος) , ο καθηγητης Λεντζ ( αυθεντια της γενετικης ) , ο dr. Φρανς Κρικ ( nobel για το DNA - μαζι με τον Watson) , επιβεβαιωνουν τα λεγομενα μου. Αφου πλεον η Ιστορια , η Βιολογια , η Παλαιοντολογια , η Λαοψυχολογια και η Εθνογραφια , ειναι επιστημες που συνδεονται αμεσα - Βλ. ΑΛΕΞΙΣ ΚΑΡΕΛ( "ο ανθρωπος , αυτος ο αγνωστος ) - κατοχος NOBEL Iατρικης.
Ο πλεον δοκιμος ορισμος σχετικως με την εννοια Φυλη , ειναι οτι Φυλη αποτελει ενας αμιγης πληθυσμος ατομων , που διαφερει απο αλλους στη συχνοτητα ανευρεσεως καποιου γονιδιου η καποιων γονιδιων.Θελω να γινει αντιληπτο οτι οι ανθρωπινες φυλες δεν ειναι εργαστηριακα κατασκευασματα "κακων ρατσιστων", αλλα, αποτελεσμα μακραιωνων διαδικασιων. Η υπαρξη ανθρωπινων φυλων , υποφυλων και φυλετικων τυπων αποτελει εφαρμογη στο ανθρωπινο ειδος του νομου της ποικιλομορφιας , ο οποιος αποτελει το κυριοτερο χαρακτηριστικο του φυσικου κοσμου. Συνεπως, οι φυλες αποτελουν φυσικη πραγματικοτητα , αρνηση της οποιας ισοδυναμει με αρνηση των Φυσικων Νομων !

Ετσι καθε Φυλη εχει μια ιδιαιτερη θεση και ενα ξεχωριστο ρολο στην Ιστορια και στον Πολιτισμο.Υποδιαιρεσεις των Φυλων ειναι οι Φυλετικοι τυποι , συνδιασμοι των οποιων αποτελουν τη βιολογικη βαση των Εθνων. ΤΑ ΕΘΝΗ , ΛΟΙΠΟΝ , ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΕΣ . (" ΟΜΑΙΜΟΝ " , ΟΜΟΓΛΩΣΟΝ ", ΟΜΟΘΡΗΣΚΟΝ", " ΟΜΟΤΡΟΠΑ ΗΘΗ" - ορολογια που εισηγαγε ο πρωτοπορος Ιστορικος Ηροδοτος ). Θα λεγαμε οτι τα εθνη ειναι τα ενσυνειδητα υποσυνολα των φυλων που βρισκονται σε ιστορικη τροχια. Αυτο μαλιστα που καλειται "παγκοσμιος πολιτισμος" , δεν ειναι παρα το αποσταγμα της δημιουργικης ζωης των Φυλων και των Εθνων.
Θα ηταν ασκοπο να παραθεσω και αλλα. Οποιος δεν ακουει τη φωνη του Αιματος του και των Προγονων του - οπως λεγει και ο Καζαντζακης στην "Ασκητικη" - ειναι αδυνατον να γινει αποδεκτης ακομα και του πιο ξεκαθαρου ορισμου.

Στο ζητημα του Χριστιανισμου θα ηθελα να αναφερθω , σε σχεση με τον Ελληνισμο. Ο χριστιανισμος ειναι σιγουρο οτι εδωσε ιστορικη ταυτοτητα και πολιτισμο σε πολλους λαους που υστερουσαν εναντι της ιστορικης πορειας του Γενους μας. Χαρακτηριστικο παραδειμα οι Σλαβοι. Αν θα ημασταν στην εποχη του Ιουλιανου , αλλη θα ηταν η θεση μου. Ομως τωρα , υστερα απο 16 αιωνες , νομιζω οτι λιγα μπορουν να γινουν. Αρκει που ο Ελληνισμος μπολιασε την Νεα Θρησκεια. Η τροπη των προστατιδων και τοπικων θεων σε Αγιους , αλλα και γιορτων πανω σε αρχαιες , καταδεικνυουν την επεμβαση αυτη , αλλα και τη συνεχεια των Ελληνων.Θα σας θυμισω τον Μεγαλο μας Λαογραφο Ν.ΠΟΛΙΤΗ , ο οποιος κατεγραψε τις λαικες παραδοσεις και τα εθιμα του λαου μας , που δεν ειναι τιποτε αλλο απο μια επιβεβαιωση : Τη συνεχεια του ΠΑΓΑΝΙΣΜΟΥ μας !

Mensch werde wesentlich: denn wann die Welt vergeht
So faelt der Zufall weg: das Wessen , das besteht
Angelus Silesius ( 1624 - 1677)

Γενου , ανθρωπε Ουσια: γιατι ως γερνα ο Κοσμος
Σβηνει η καλοτυχια : το Ον αταραχο ομως.

Edited by - ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ on 29/11/2002 17:58:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2002, 01:19:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
Μιας και φαινεται,οτι οι διαλογοι με ατομα που ανηκουν στην λεγομενη Χριστιανικη ιδεολογια και θρησκεια,δεν ολοκληρωνoνται αρμονικα σε ενα λειτουργικο 'τριτο',αλλα βραχυκυκλωνονται ατερμονα και αδιεξοδα,πραγμα που παρατηρησα παντα οταν συζητουσα με οπαδους των εν λογω ιδεολογιων,και που φαινεται οτι οφειλεται στην υπαρξη δογματων και πιστεων(μεταξυ πολλων αλλων),και για να μην κουραζομαστε και κουραζουμε και τον φιλτατο Φωτιο,θα τελειωσω Βουδδιστικα και ειρηνικα,απο την ΝΤΑΜΜΑΠΑΝΤΑ,με μερικες σκεψεις του Φωτισμενου Οντος...(του ,κατα μερικους ,υποδεεστερου του Ιησου Χριστου...)

*Αυτο που ειμαστε,ειναι αποτελεσμα ολων οσων εχουμε σκεφτει.
Αυτο που ειμαστε,στις σκεψεις μας βασιζεται,και απο τις
σκεψεις μας αποτελειται.

*Ας νικησει ο ανθρωπος το μισος με την καλωσυνη
το κακο με το καλο
την πλεονεξια με την γενναιοδωρια
και το ψεμμα με την ειλικρινεια.

*Παψτε να κανετε το κακο,μαθετε να κανετε το καλο
εξαγνιστε την καρδια σας.
Αυτη ειναι η Διδαχη ολων των Φωτισμενων.
Υπομονη και ανεκτικοτητα,ειναι οι καλυτερες ασκησεις.
Η Νιρβανα,ειναι η υπερτατη κατασταση.
Ετσι μιλουν οι Φωτισμενοι.
Μην βλαπτετε κανεναν,με λογια η με πραξεις
υπακουετε τους κανονες
μετριαστε την τροφη σας
παραμεινετε ανεξαρτητοι
και να διαλογιζεστε.
Αυτη ειναι η Διδαχη,ολων των Φωτισμενων.

*Ας ειναι ο ανθρωπος,ειλικρινης και ηρεμος .
Ας δινει σε αυτους που εχουν αναγκη. Ετσι θα τελειωθει.

*Η νικη επι του εαυτου,ειναι καλυτερη απο ολες τις αλλες νικες μαζι.

*Ο ανοητος επιθυμει μια υψηλη θεση στην Αδελφοτητα,και τιμες
αναμεσα στους ανθρωπους.
Σκεπτεται,'ειθε οι αδελφοι και οι ανθρωποι,να με τιμουν,
και να με υπακουουν'.
Και η υπερηφανεια του μεγαλωνει.

*Πολλοι που φορουν τον κιτρινο χιτωνα,ειναι αναξιοι.

*ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.
ΟΙ ΒΟΥΔΔΕΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΑΠΛΩΣ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ.
(αφιερωνεται με αγαπη σε καθε αγνη χριστιανικη ψυχη,με την ελπιδα να γινει καποτε Βουδδικη).

serpentpan

Edited by - serpentpan on 30/11/2002 01:22:55

Edited by - serpentpan on 30/11/2002 02:00:08

Edited by - serpentpan on 01/12/2002 00:08:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2002, 02:14:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
"Τι ειναι καλο ; Καθε τι που ενισχυει το ανθρωπινο συναισθημα της Δυναμεως , την προς την Δυναμη θεληση , αυτη την ιδια την Δυναμη. Τι ειναι κακο; καθε τι που καταγεται απο την αδυναμια."

ΦΡΕΙΔΕΡΙΚΟΣ ΝΙΤΣΕ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2002, 12:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλημέρα σας

Με «τιμάτε» όταν αποφασίζεται για μένα, δίχως εμένα

Φίλε Άτλαντα μετά από 10 σελίδες Δια-λεκτικής, ο Βασίλης (Ντιξ) και ο Ερμοκράτης ζήτησαν να παραθέσω τις θέσεις μου σχετικά με την Νομοτέλεια της Αγάπης.
Αρκετά δύσκολη (από μέρους μου) προσπάθεια και δυστυχώς όχι πλήρης.
Αν εσύ διακρίνεις προσηλυτισμό, λυπάμαι.
Παρόλο Φίλε μου που φανερώνεστε ως «υπερασπιστές» ή «συνεχιστές» του Αρχαίου Ελληνικού Πνεύματος, δεν τιμάτε την μαιευτική του Σωκράτη, (ίσως όχι και τον ίδιο) και προτιμάτε τακτικές σοφιστείας! Μπορούμε, αν διαφωνείς, να μελετήσουμε τους «διάλογους»

Φίλε μου την Έδρα μου την έχω στον Ουρανό , στην Γη περαστικός είμαι!

Φίλε Serpentpan,
«όμορφο» αυτό το απόσπασμα που κατέθεσες.
Παρατηρείς όμως που καταλήγει:
«Η νίκη επί του εαυτού, είναι καλύτερη από όλες τις άλλες νίκες μαζί»
πες μου σε παρακαλώ, που διαφέρει σε όσα επαναλαμβάνω τόσο καιρό;
Έως τώρα απάντησα σε όλες τις παρατηρήσεις και δεν κατανοώ γιατί αντιδράς «πικαρισμένα» κατατάσσοντας με σε μια «υποδεέστερη» κατ’ εσένα κατηγορία!
Είμαι μήπως υποχρεωμένος να συμφωνώ με όλα όσα λες;
Να μην διαφωνώ εκεί που θεωρώ πως κάνεις λάθος;
Όλες μου τις παρατηρήσεις τις στηρίζω και πάντα αποζητώ τον διάλογο!
Αν διαφωνείς πες που και σε τι!


Αγαπητέ Παρμενίων
Ειλικρινά λυπάμαι και θλίβομαι για τις τοποθετήσεις σου.

Αυτή την εβδομάδα έδειξαν στην τηλεόραση ένα μωράκι που το παράτησαν νεογέννητο οι γονείς του (Αλβανοί στην καταγωγή) γιατί είχε γεννηθεί με σωματικά προβλήματα.
Όταν τους πίεσαν οι γιατροί απάντησαν «αν το πάρουμε σπίτι θα το σκοτώσουμε»!

Πριν προλάβεις να «χαρείς» για την καταγωγή τους, πες σε παρακαλώ ΠΟΥ διαφέρουν στην ΟΥΣΙΑ οι θέσεις τους με τις θέσεις σου;

Στο ότι εσύ είσαι ποιο μορφωμένος (πιθανόν) απ’ αυτούς;
Στο ότι χρησιμοποιείς επιστημονικούς όρους για τις «ομορφύνεις»;
Στο ότι επικαλείσαι ονόματα Επιστημόνων, που όπως λες επιβεβαιώνουν τα λεγόμενά σου;
Ποια απ’ τα λεγόμενά σου και με ποιες θέσεις τους ;
Στήριξε αν θες «τα λεγόμενά σου» με συγκεκριμένα στοιχεία και μην γενικολογείς!

Φίλε μου γνωρίζεις πόσους διακεκριμένους επιστήμονες είχε το Γ΄ Ράιχ για να «πειραματιστεί» για την Άρια Φυλή;
Γνωρίζεις την πολική και κοινωνική σαπίλα που σιγοτρώει την Βόρεια Ευρώπη και ονομάζεται «ευγονική»;
Τι λες, την εποχή που Ε. Ένωση αποφασίζει την κατάργηση της χρησιμοποίησης των ζώων για την κατασκευή καλλυντικών, θα «ξανακαλύψουμε» το Μεγαλείο Της Κληρονομικότητας;

Αλήθεια το θεωρείς «απαράβατη» επιστημονική Αλήθεια;
Μήπως το Νόμο της Βαρύτητας δεν τον υπερέβηκε η Θεωρεία της Σχετικότητας και αυτή (σε κάποια σημεία) η Κβαντική Θεωρεία;

Μήπως πιστεύεις πως η Ανδρεία, η Τόλμη, η Αυτοθυσία, η Τιμιότητα, η Φιλία είναι αποτέλεσμα γενετικών καταγραφών;

Αν το πιστεύεις συγχαρητήρια!
Τότε θα πρέπει να αποδεχτείς πως αυτές οι γενετικές πληροφορίες μπορούν να απομονωθούν στο εργαστήριο και αντιγραφούν.
Έτσι μπορούμε στο μέλλον να δημιουργήσουμε όσους Έλληνες, Αλβανούς (ελληνικό φύλο πιστεύουν πως είναι) ή Εβραίους επιθυμούμε!

Θεωρείς «απρέπεια» τον ρατσιστικό χαρακτηρισμό που σου απέδωσα;
Έχεις δίκιο.
Είναι τουλάχιστον απρέπεια για την Δημοκρατία, την Ελευθερία και το Ανθρώπινο Πνεύμα απανταχού στη Δημιουργία.
Έχεις δίκαιο, έπρεπε να ήμουν πιο αυστηρός μαζί σου και να μην χαϊδεύω τα αυτιά σου!

Οι θέσεις σου είναι ντροπή για τον Ανθρώπινο Πολιτισμό και επικίνδυνο εργαλείο στα χέρια κάθε επίδοξου δυνάστη για αυτό τον πλανήτη!
Δεν θα μπω στη «λογική» σου να σου ζητήσω το γενεαλογικό σου δένδρο για να δούμε από που πηγάζει η «βεβαιότητά» για την Ελληνική Καταγωγή σου (την καθαρή και δίχως μογγολικές, ή σλαβικές επιμιξίες) Δεν θα το κάνω!

Μακάριζε πριν λίγε μέρες ο Άτλαντας τον Χώκινς τον καθισμένο σε μια αναπηρική καρέκλα.
Γνωρίζεις μήπως Παρμενίων σε ποια Φυλή ανήκει για να κλίνουμε το γόνυ;

Παρατηρώ πως παραθέτεις απόσπασμα από το Νίτσε αναφορικά με την Ατομική Δύναμη.
Έχεις, όπως όλοι μας, επιλογές στη ζωή σου.
Δεν επιθυμώ να σε δεσμεύσω με τους λόγους μου, στο επίπεδο που κατατάσσεις τον εαυτό σου.
Ελπίζω να προβληματιστείς στην Ουσία των θέσεών σου και να κατανοήσεις το πόσο επικίνδυνες είναι

Με Σεβασμό και Αγάπη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy