ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο Χριστιανισμός φταίει για ΟΛΑ;;;;;;;;;;;;;;;;;;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
aenaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2002, 18:39:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaos
ΦΙΛΕ ΦΩΤΙΕ ΓΙΑ ΝΑ ΦΕΡΩ ΕΝΑ ΠΡΟΧΕΙΡΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ,ΟΣΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΓΕΝΝΗΤΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗ ΚΟΙΛΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡ ΟΛΙΓΟΝ ΜΗΤΕΡΑΣ ΤΟΥΣ(ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΕΚΤΡΩΣΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ)ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΘΕΛΗΜΑ ΘΕΟΥ ΑΣ ΜΗΝ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΙ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΟΙ ΠΟΥ ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΥΤΙΣΗ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟ ΛΟΓΟ-ΧΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΛΗΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ..ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ,ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΝΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΟ,ΟΣΟ ΚΑΙ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ.
ΓΕΝΙΚΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤI ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΔΕΣΜΗ ΕΡΜΗΝΕΙΩΝ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΩΝ ΑΠΟΚΟΜΙΖΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΣΥΜΠΑΝ(ΑΝ ΣΤΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΑΚΡΙΣΗ)ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΓΙΩΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΑΙΩΝΙΟ ΔΟΓΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ-ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ.

ΦΙΛΕ ΕΡΜΟΚΡΑΤΗ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑΝΟΩ ΤΗΝ ΘΕΩΡΗΣΗ ΣΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΕΙΣ ΕΝΑΝ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟ ΦΟΡΟ ΤΙΜΗΣ ΣΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΣΥΓΚΡΟΤΟΥΝ ΤΑ ΟΝΤΑ ΚΑΙ ΕΝ ΓΕΝΕΙ ΤΟ ΟΛΟΝ.ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ,ΟΙ ΦΥΣΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ-ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ,ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΛΛΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΝΟΗΜΑ.
ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΟΤΙ ΣΕ 50 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΒΩΜΟΙ ΕΣΤΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑΟΙ
ΠΟΥ ΘΑ ΛΑΤΡΕΥΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΣΘΕΝΗ ΠΥΡΗΝΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ Π.Χ.
ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΥΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ Π.Χ ΜΙΑ ΦΥΛΗ ΣΤΑ ΒΑΘΗ ΤΗΣ ΑΦΡΙΚΗΣ.ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΖΟΥΣΑΝ
ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ.ΔΕ ΛΕΩ ΟΤΙ ΖΟΥΣΑΝ ΚΑΛΑ Η ΚΑΚΑ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΕΣ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΟΠΩΣ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΤΗΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΓΕΝΙΚΑ,ΙΣΩΣ ΚΑΤΙ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟ.ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΚΤΗΣΑΜΕ(ΒΛΕΠΕ ΕΚΠΟΛΙΤΙΣΑΜΕ)ΚΑΙ ΜΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΟΨΗ ΘΕΑΣΗΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΧΑΝΕΤΑΙ Η ΧΑΘΗΚΕ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ.ΕΧΩ ΠΑΕΙ 4 ΦΟΡΕΣ ΣΤΟΥΣ ΔΕΛΦΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΟΣ.ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΘΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΝΙΜΩΣ ΕΚΕΙ,ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ(ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ,ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΡΟΙΔΕΑΣΜΟ ΑΡΧΑΙΟΥ ΜΕΓΑΛΕΙΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΑΦΗ).ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΟΜΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΗΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΚΑΠΟΤΕ ΕΚΕΙ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΦΙΛΕ ΕΡΜΟΚΡΑΤΗ Η ΠΥΘΙΑ ΝΑ ΡΩΤΑΓΕ ΤΙΣ ΦΥΣΙΚΕΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΛΟΥΜΕΝΑ Η ΝΑ ΗΤΑΝ Η CIA ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΜΕΡΙΚΟΙ;ΔΙΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΜΙΑΣ ΤΟΠΟΘΕΣΙΑΣ,ΤΗ ''ΔΟΝΗΣΗ''ΤΗΣ,ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΡΟΣ Η ΤΟ STONEHEDGE H TOΣΑ ΑΛΛΑ ΜΕΡΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΞΩ;ΚΑΙ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΓΙΑΤΙ ΧΤΙΖΑΝ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ ΣΤΑ ΘΕΜΕΛΙΑ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΝΑΩΝ;ΔΗΛΑΔΗ ΑΜΑ ΤΟΥΣ ΓΚΡΕΜΙΖΑΝ ΚΑΙ ΧΤΙΖΑΝ 10 ΜΕΤΡΑ ΔΙΠΛΑ ΔΕ ΘΑ ΦΕΥΓΑΝ ΤΑ ΔΑΙΜΟΝΙΑ;ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΟΛΟΙ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2002, 15:26:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS

ΦΙΛΕ ΦΩΤΙΕ

ΛΕΩ:

***ΘΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΜΟΝΟ ΠΑΝΩ ΣΕ ΠΡΩΤΟΤΥΠΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ...ΟΧΙ ΣΕ ΚΑΤΕΒΑΤΑ ΘΕΟΛΟΓΩΝ ΚΑΙ ΣΟΦΩΝ...ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ...***

ΕΣΥ ΚΑΤΑΣΤΡΑΤΗΓΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΥΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΔΙΑΛΕΚΤΙΚΗΣ ΠΟΥ ΕΘΕΣΑ...

ΚΑΤ'ΑΡΧΑΣ ΔΕΝ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗΣΕΣ ΟΥΤΕ ΚΑΤ'ΕΛΑΧΙΣΤΟΝ...

ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟ *ΔΟΓΜΑ* ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ ΤΟΥ //ΘΕΟΛΟΓΟΥ//...

ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ:

***Το να προσωποποιείς τον Θεό με ανάγκες δεν νομίζω πως είναι το «καλύτερο» εργαλείο κατανόησης!***

ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΣΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΙΣ
ΤΗΝ ΤΡΙΑΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ...ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ "ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ"...

ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΤΟΠΗΜΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΥ "ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ" ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΕΝΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ,
ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΚΑΙ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΗΤΙΚΑ //ΔΟΓΜΑ//...

ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΙΩΝΙΟ-ΑΔΗΜΙΟΥΡΓΗΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΘΕΟ;;;ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΟ "ΟΥΔΕΝ ΕΚ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ" ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΥ ΜΕ ΤΟ "ΠΑΡΑΜΥΘΙ" ΤΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ;;;ΤΙ ΣXΕΣΗ ΕΧΕΙ Ο "ΘΕΙΟΣ ΛΟΓΟΣ" ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΥ ΘΕΟΥ;;;ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ Η "ΨΥΧΗ" ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΨΥΧΗ;;;

ΣΟΥ ΣΥΝΙΣΤΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΗΡΑΚΛΕΙΤΟ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 20 ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΑ ΔΙΑΣΩΘΕΝΤΑ (ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ) ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΟΥ...

ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ:

ΑΛΛΑΓΗ ΠΡΟΤΕΡΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ, (ΠΡΟ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ), ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΕΙΞΗ ΠΡΟΤΕΡΗΣ ΑΤΕΛΕΙΑΣ;;;

ΑΝ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΠΗ...ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΠΡΩΤΟΤΥΠΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ...

Edited by - ATLAS on 07/11/2002 15:44:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2002, 17:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Aς "ανοίξουμε" λίγο το θέμα για να αντιληφθούμε ότι όλα έχουν μία συνέχεια...Ας δούμε λοιπόν τα "κοινά" και ας παρακάμψουμε τις διαφορές. Να λοιπόν τι γράφει ο Άρθουρ Έβανς, για το Άγιο πνέυμα με βάση τα ευρήματα των ανασκαφών για την σημασία των τριών στηλών της αίθουσας του Ιεροφάντη στις μυσταγωγικές λατρείες των Μινωιτών:

«…Από όλα αυτά τα λείψανα, το μεγαλύτερο ενδιαφέρον από θρησεκευτικής απόψεως παρουσιάζει ένα σύνολο από πήλινα αντικείμενα, που ανήκαν σε κάποιο θρησκευτικό οικοδόμημα, μεγαλύτερο από τα άλλα. Αποτελείτε από τρείς στήλες με κοινή βάση, σε κάθε μία από τις οποίες και επάνω από το τετραγωνικό κιονόκρανο της, στηρίζονται τα στρογγυλά άκρα ενός ζεύγους δοκών επάνω στις οποίες κάθεται μία περιστέρα. Το τετραγωνικό αυτό κιονόκρανο και οι δοκοί που στηρίζοντια επάνω του, πρεπει να θεωρηθουν ότι παριστάνουν σε μικρογραφία τα δοκάρια της στέγης και τον θριγκό ενός κτηρίου. Με άλλα λόγια, πρόκειται περί των στηλών του Οίκου, τα δε περιστέρια είναι το εξωτερικό και ορατό σημείο της θείας παρουσίας και προστασίας…..
Τα καθισμένα πουλιά, συμβολίζουν και σε αυτήν την περίπτωση την κάθοδο της θεότητας στο αντικείμενο που κάθονται. Μερικές φορές όπως στα παραπάνω παραδείγματα, ο βαιτυλικός κιών ή το κελλί εγκλείουν την θεότητα. Η περίφημη σκηνή της σαρκοφάγου της Αγίας τριάδας παριστάνει κορακοειδή πουλιά, που κατέβηκαν με τελετουργικούς εξορκισμούς και σπονδες επάνω στον ιερό Διπλό Πέλεκυ, ο οποίος έτσι είναι κατά κάπιοιο τρόπο ‘φορτισμένος’ με θεική ουσία. Τα περιστέρια που υπάρχουν στη χρυσή κύλικα των Μυκηνών και το κύπελλο του Νέστορος επαναλαμβάνουν την ίδια ιδέα.
Αλλα το λατρευτικό αντικείμενο δεν ήταν το μόνο πού μπορούσε έτσι να καθαγιαστεί με το έβλημα της καθόδου της πνευματικής δυνάμεως. Στην περίπτωση των χρυσών πλακών του τάφου της τρίτης ακτίνος των Μυκηνών, τα περιστέρια δεν επικάθονται μόνο στο ιερό, αλλά και στο κεφάλι γυμνής γυναίκας και επίσης φάινονται να πετούν από τους ώμους της. Η κεντρική πήλινη μορφή, επίσης από το ιερό του Διπλού Πέλεκυ της Κνωσσού, δείχνει το περιστέρι να κάθεται στο κεφάλι της. Σε αυτές τις περιπτώσεις έχουμε είτε εικόνες της ίδιας της περιστέρας- Θεάς, ενυσχημένης από ότι ήταν πιθανό ή παλαιότερη ζωομορφική της παράσταση, είτε εικόνες ιερειών, οι οποίες θεοποιούνται με την κάθοδο του πνέυματος με τη μορφή περιστέρας. Μέχρι ποιού σημείου οι πρωτογενείς Μινωικές θρησκευτικές ιδέες ήταν οικείες στο Σημιτικό πνεύμα, φαίνεται πάλι εδώ από την καταπληκτική αναλογία που διακρίνουμε καθαρά στο βάπτισμα στον Ιορδάνη ποταμό και από την εικόνα του Αγίου πνεύματος , το οποίο κατήλθε ‘εν είδει περιστεράς’, και εφώτησε τον Ιησού, σύμφωνα με την περιγραφή των Ευαγγελιστών.
Αυτό που πρέπει να έχουμε υπό από όλους αυτούς τους συσχετισμούς είναι ότι η θεότητα δεν ενοικεί προσωρινά, με την κατάληλη ιερουργία, μόνο στα άψυχα αντικείμενα, όπως π.χ ο κίων ή το ιερό όπλο, αλλά ότι το πνευματικό Ον μπορεί να εισέλθει μέσα στον ίδιο τον άνθρωπο, που είναι ο λάτρης ο ιερουργός, ο οποίος κατά αυτόν τον τρόπο γίνεται ‘άλλος Χριστός’»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2002, 20:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλησπέρα σας

Ενδιαφέρον το κείμενο που παρουσιάζεις Φίλε Πλωτίνε
Μια μικρή (ουσιαστική) διαφορά είναι πως δεν «φωτίσθηκε» ο Ιησούς από το Άγιο Πνεύμα, αλλά τότε «εφανερώθη» ο Τριαδικός Θεός.
Στο σημείο αυτό θα ήθελα να σταθώ σε μια καχύποπτη και κτητική στάση Ιδεών που συναντάμε πολλές φορές στο χώρο μας. «Ποιος» έκλεψε ποιόν και από που «βούτηξε» ένας πολιτισμός τις ιδέες από κάποιον άλλον!
Αν Υπάρχει Αλήθεια και ο Άνθρωπος προσπαθεί να την προσεγγίσει με την Ψυχή και το Πνεύμα του, είναι φυσικό, μέσα στους Αιώνες, να συλλάβει «τμήματα» και στοιχεία Νομοτέλειας στις Ιδέες στις οποίες εστιάζεται.
Έτσι βλέπουμε «κοινές» ή «όμοιες» «Αλήθειες» να είναι καταγεγραμμένες σε απομακρυσμένους πολιτισμούς την ίδια χρονική περίοδο. Επίσης «ίδιες» Αλήθειες προσεγγίζονται ξανά και ξανά στο πέρασμα του χρόνου με «όμοιους» σχετικά τρόπους.
Βέβαια όσο και να φαίνονται ότι γίνονται «κύκλοι» στις Πνευματικές συνειδητοποιήσεις είναι σίγουρο πως η Εξέλιξη της Ανθρώπινης Συνείδησης είναι σπειροειδής ανελισσόμενη.
Από που συνέλαβε ο Δημόκριτος την Ιδέα του Μορίου;

Φίλε Βασίλη δεν κάνω αντιπαραβολή της Αρετής με την Αγάπη. Παρόλο που ως έννοιες είναι και οι δύο Απόλυτες, Η Αρετή είναι ο Δρόμος και η Αγάπη η Ουσία
Όσο για την παρατήρησή σου, συμφωνώ!
Μήπως όμως έχουμε καταφέρει και μεταξύ μας σε αυτό το Χώρο, να κάνουμε πράξη τις βασικές Αρχές της Δημοκρατίας & του Διαλόγου; Υποβιβάζει η συμπεριφορά μας την Ουσία τους όμως;

Φίλε Ερμοκράτη, μήπως έχω ξεκινήσει την «άγονη αντιπαράθεση»;
Κοίτα πως ονομάζεται το Topic ****Ο Χριστιανισμός φταίει για ΟΛΑ;;;;;;;;;;;;;;;;;;****
Μήπως θα πρέπει να σιωπήσω;
Να μην συνδιαλεχτούμε;
Για περισσότερες από 10 σελίδες «κρίνετε» ελεύθερα δίχως ΣΕΒΑΣΜΟ προς την Πίστη των συνομιλητών σας και μου «κάνεις μάθημα» για ΣΕΒΑΣΜΟ;
Δεν είναι λίγο άτοπο;
Σχεδόν μια βδομάδα σας έχω θέσει συγκεκριμένα ερωτήματα για τις δικές σας θέσεις και για το πως στέκεστε και δυστυχώς καμία ουσιαστική θέση δεν παρουσιάσθηκε.
Δεν αρκεί, ξέρετε, να πιστεύεται ότι είστε «σωστοί» πρέπει και να το αποδεικνύουν τα λόγια και οι πράξεις σας!
Βλέπεις Φίλε πόσο εύκολο είναι να κρίνουμε και πόσο συνάμα δύσκολο να δεχόμαστε την κρίση προς τον εαυτό μας!
Για άλλη μια φορά θα πω πως αντιτίθεμαι προς κάθε έγκλημα που έγινε στο Όνομα του Ιησού Χριστού αλλά και σε κάθε ανελεύθερη ιδέα και κατεστημένο υποδούλωσης!

Τονίζω όμως πάλι, πως ο μεγαλύτερος κίνδυνος «φασισμού» είναι μέσα μας!

Και βέβαια ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ εμπεριέχεται στην ΑΓΑΠΗ

Φίλε Αέναε είναι Φυσικό να Αποζητώ να Ενωθώ με τον Εαυτό Μου.
Είμαι, θα έλεγα, «καταδικασμένος» να τελειοποιηθώ!
Το Πότε βέβαια είναι μια μεγάλη κουβέντα!!!
Ο Λόγος Χριστός είναι ο Εαυτός Μου, ο Θείος αυτός Εαυτός που ενυπάρχει σε κάθε Άνθρωπο!!
Και σε Εσένα βέβαια και σε όλους μας.
Είναι γνωστό πως όλοι μας είμαστε «μικροί θεοί» και είναι χρήσιμο να προσπαθούμε να στεκόμαστε με Σεβασμό ο Ένας προς τον Άλλον.

Φίλε Άτλαντα, τι περίεργο, μου ζητάς να ξεπεράσω τον Λόγο σε Νομοτέλεια και να αυτοσχεδιάσω;

Είναι πάντως παράξενο και τρομαχτικό πως ενώ αναφερόμαστε και οι δυο σε ίδιες Πηγές τις κατανοούμε «τόσο» διαφορετικά!

«Μυστήριο καλύπτει»... το Νου μας και όχι τον Θεό!!!

Δεν δικαιολογώ και ούτε δέχομαι τον σκοταδισμό, πόσο αναμεταξύ μας.
Είναι φυσικό να ορίζουμε με ανθρώπινες εκφράσεις τον Θεό για να τον προσεγγίσει ο Νους μας.
Αν θες ορίζουμε ως Α, Β & Γ την Τριαδική Εκδήλωση του Θεού (δεν έχω πρόβλημα) παρόλο που τουλάχιστον έχουμε καταγραφή της Β Εκδήλωσης, του Λόγου δηλαδή, Προσωποποιημένη ως Ιησούς Χρίστος στη Γη!

Στις ερωτήσεις σου λοιπόν περί Θεού, για το τι σχέση κλπ, σου απαντώ:

ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΘΕΟΣ!!!!

Και για την Κόκκινη Ερώτηση σου, σε ρωτώ αν η Ροή υπάρχει εντός της Δημιουργίας είσαι βέβαιος πως δεν υπάρχει και Εκτός;

Ποια είναι η ΡΟΗ του ΑΧΡΟΝΟΥ και του ΑΧΩΡΟΥ;

Σε παρακαλώ, αν θες, μην σκληραίνεις στις τοποθετήσεις σου!
Δεν θα αποδείξουμε τίποτε με αυτόν το διάλογο, σίγουρα όμως θα προβληματιστούμε και ίσως να ωφεληθούμε και σαν Άνθρωποι!

Αν θες απάντησε στα Ερωτήματά μου.

Με Σεβασμό και Αγάπη.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2002, 20:25:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
Θέτεις καλά το θέμα φίλτατε Άτλα. Θα μπορούσαμε να κάνουμε έναν ωραίο διάλογο και στα πρότυπα των παπούδων μας να διερευνήσουμε μαζί αυτό το σκαλοπατάκι στη σκάλα της Αλήθειας.

Τίποτα διαφορετικό δεν μπορώ να απαντήσω, σχετικά με την ψυχική ανάταση που αναφέρεις (Δελφούς κ.α.) απότι απάντησα στο Φώτιο. Η θρησκευτική εμπειριά από την νευροφυσιολογική της άποψη με ενδιαφέρει πολύ, αλλά παραείναι υποκειμενική για να μου κάνει ως επιχείρημα!

Θέλω μόνο ένα σημείο να μου διευκρινήσεις για να καταλάβω τη σκέψη σου πριν μπω σ' αυτόν τον διάλογο. Γράφεις:

>ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΦΙΛΕ ΕΡΜΟΚΡΑΤΗ Η ΠΥΘΙΑ ΝΑ ΡΩΤΑΓΕ ΤΙΣ ΦΥΣΙΚΕΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ
>ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΛΟΥΜΕΝΑ Η ΝΑ ΗΤΑΝ Η CIA ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΜΕΡΙΚΟΙ;

Ποιος κατά τη γνώμη σου απαντούσε στην Πυθία; Αν οι θεοί επιλέγουν ποιον "γουστάρουν" και ποιον όχι, αν κάνουν διακρίσεις τότε πώς είναι θεοί; Γιατί είναι "κακός" ο Γιαχβέ και αγαθοί ο Ζεύς κι ο Απόλλων αν η μόνη διαφορά τους είναι κάποιες συνειδητές τους επιλογές;

Αν ο Ζευς θα μπορούσε να εμφανιστεί και να δηλώσει την παρουσία του σαφώς και ρητώς, γιατί δεν εμφανίζεται; Γιατί δεν γιατρεύει τους πάντες ο Ασκληπιός; Γιατί υπερίσχυσε η Εβραιοχριστιανική ιδεολογία αν οι Έλληνες είναι περιούσιος λαός των θεών; Τι εννοεί ο Ηράκλειτος στο απόσπασμα:

"Ο θεός είναι μέρα και νύχτα, χειμώνας και καλοκαίρι, χόρταση και πείνα, πόλεμος και ειρήνη (όλα τα αντίθετα, αυτό είναι το νόημα) .." (Απόσπ. 67 του Ιππόλυτου)

Τα ρωτάω αυτά με ενδιαφέρον για να καταλάβω πώς έχεις ολοκληρώσει την φιλοσοφική εικόνα της πίστης σου. Για να μην παρεξηγήσω δηλαδή κάποια από τις θέσεις σου. Μετά θα σου απαντήσω όσο καλύτερα μπορώ σ' αυτά που με ρωτάς και θα με διορθώσεις σε ό,τι γράψω λάθος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2002, 04:14:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaos
ΦΙΛΕ ΕΡΜΟΚΡΑΤΗ Η ΨΥΧΙΚΗ ΑΝΑΤΑΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ,ΑΝ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΑ ΑΥΤΟ.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΣ ΑΠΑΝΤΟΥΣΕ ΣΤΗ ΠΥΘΙΑ.ΑΝ ΑΠΑΝΤΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΦΥΣΙΚΗ ΙΔΙΟΤΗΤΑ
ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΘΕΟΙ (ΟΧΙ ΣΑΝ ΡΥΘΜΙΣΤΙΚΕΣ ΕΣΤΩ ΦΥΣΙΚΕΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ,ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΒΟΥΛΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΟΝΤΑ ΑΝΩΤΕΡΗΣ ΒΑΘΜΙΔΑΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ)ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙ ΣΚΟΠΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΡΙΝΩ.ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΡΘΩ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ.
ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΑ ΕΡΜΗΤΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΟΤΑΝ ΡΩΤΑΕΙ Ο ΜΑΘΗΤΕΥΟΜΕΝΟΣ ΤΟΝ ΔΑΣΚΑΛΟ ΠΟΙΜΑΝΔΡΗ(ΝΟΜΙΖΩ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ,ΜΗ ΤΡΕΧΩ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΣΤΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΩΡΑ!)ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΟΙ ΘΕΟΙ Ο ΠΟΙΜΑΝΔΡΗΣ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΗΣ ΛΙΒΥΗΣ.ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΑΛΛΟ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ,ΟΠΩΣ ΕΓΩ.
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ ΜΟΥ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΕΞΗΣ ΣΚΕΠΤΙΚΙΣΤΙΚΕΣ ΠΑΡΑΔΟΧΕΣ:ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΜΕ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΝΟΙΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΤΗΣ ΑΝ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΤΕ ΜΙΑ ΑΡΧΗ Η ΟΧΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΝ Η ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΓΝΩΣΙΑΚΕΣ ΜΟΥ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ(ΕΝΟΡΑΣΗ,ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ,ΥΠΕΡΒΑΤΙΚΕΣ ,ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Κ.ΤΛ)ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΕΓΚΥΡΕΣ.ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.ΥΠΟΘΕΤΩ ΜΕ ΟΛΟ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΝΑΙ(ΔΗΛΑΔΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΛΕΞΗ) ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΠΟΚΟΜΙΣΕΙ ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΣΗΣ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑΣ ΑΛΛΗΛΟΥΧΙΑΣ ΤΩΝ ΚΙΝΗΣΕΩΝ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ(ΑΥΤΟ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ΧΡΟΝΟ).ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΘΕΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΤΟΥ ΕΤΣΙ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ,ΤΟ ΥΠΑΡΧΟΝ ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ,ΤΗΝ ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ,Η ΤΑ ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ(ΚΟΣΜΟΣ) ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΤΟ ΕΝΑ,ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ"Ο θεός είναι μέρα και νύχτα, χειμώνας και καλοκαίρι, χόρταση και πείνα, πόλεμος και ειρήνη (όλα τα αντίθετα, αυτό είναι το νόημα) .." (Απόσπ. 67 του Ιππόλυτου)
ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΟ ΖΕΥΓΟΣ ΤΟ ΕΝΑ ΣΚΕΛΟΣ, ΤΟ ΜΗΔΕΝ(Η ΜΗΔΕΝ-ΠΑΝ ΘΑ ΑΝΑΛΥΣΩ ΜΕΤΑ)ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΛΛΗΛΟΥΧΙΑ ΟΥΤΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ-ΜΕΡΙΚΑ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΘΕΜΕΛΙΩΔΕΣ-ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΟ.ΤΩΡΑ ΤΟ ΜΗΔΕΝ Η ΟΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ Π.Χ ΕΙΝΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ''ΑΝΥΠΑΡΚΤΕΣ '' ΣΤΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ΑΛΛΑ ΥΠΕΡΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΑΝ ΑΥΤΕΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΤΟΝ ΕΞΗΓΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΤΟΝ ΣΥΝΙΣΤΟΥΝ.ΕΞΑΛΛΟΥ ΠΡΩΤΟΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΙΕΓΝΩΣΑΝ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΡΑΔΟΞΟ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ Η ΟΡΑΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΟΡΑΤΑ..ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΟ ΜΗΠΩΣ; ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΡΑΦΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΕΠΕΙΔΗ Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΣΤΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ(ΑΡΑΓΕ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ;)ΚΟΣΜΟ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΟΤΙ ΓΡΑΦΩ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΑΚΟΛΟΥΘΙΕΣ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΝΑ..ΟΙ ΚΒΑΝΤΙΚΟΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΘΑ ΒΑΣΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΑΠΕΙΡΑ ΣΗΜΕΙΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΦΙΛΕ ΕΡΜΟΚΡΑΤΗ.ΚΑΤΑΛΗΓΩ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟ ΟΤΙ Η ΕΝΝΟΙΕΣ ΜΗΔΕΝ-ΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΙΡΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΑΡΜΕΝΙΔΟ-ΗΡΑΚΛΕΙΤΙΑ ΔΙΑΜΑΧΗ ,ΣΚΕΦΤΟΜΕΝΟΣ ΟΤΙ ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΝΩΜΕΝΑ ΔΕΝ ΑΠΑΡΤΙΖΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙΠΟΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΒΑΣΙΚΟΥ ΜΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ,ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΟΛΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΔΕΝ ΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙ ΠΛΕΟΝ.ΞΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ,ΠΑΝΤΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2002, 12:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλημέρα σε όλους

Φίλε Αένανε ακόμα και οι επιστήμονες συγκρούονται μέσα από διαφορετικές σχολές στην πορεία τους για την κατανόηση τής Δημιουργίας.

Η Πίστη είναι Ικανότητα-Εργαλείο όπως και η Φαντασία πχ, και την χρησιμοποιούμε καθημερινά και στις πιό απλές μας ενέργειες.
"Φαντάσου" πως και ΑΝ θα ενεργούσες ΑΝ είχες αμφιβολία για τα ΠΑΝΤΑ!!
Σαν Ικανότητα λοιπόν έχει θετική και αρνητική λειτουργεία.
Την αρνητική της εκδήλωση την γνωρίζουμε στον φανατισμό και σε όλες τις τοποθετήσεις μας που θεωρούμε "βέβαιη" την "αλήθεια" μας.
Την θετική της την αναγνωρίζουμε από την μαθησιακή ικανόητα κάθε παιδιού, μέχρι και τα μεγαλύτερα επιτεύγματα του Ανθρώπου. (πχ, πίστευε στον εαυτό του ...)

Δεν είναι, πιστεύω, το Μηδέν αντίθετο της Δημιουργίας.
Θεωρητικά είναι αντίθετο με το Άπειρο, χωρίς και αυτό να είναι απόλυτα σωστό.
Αν θεωρήσουμε την Δημιουργία Άπειρη ίσως να σταθούμε σε αυτή την σκέψη.
Είναι όμως το Εκδηλωμένο, Πεπερασμένο;
Είναι Άπειρη η Δημιουργία;

Προχωρώντας στα Μαθηματικά διαπιστώνουμε σχέση Αρμονίας αναμεταξύ του ΜΗΔΕΝ και του ΑΠΕΙΡΟΥ!!!

Προσωπικά πιστεύω ότι οι αντιθέσεις είναι μέρος την Εκδηλωμένης Δημιουργίας, (εκείνος ο Καρπός του Δένδρου του Καλού και Κακού) και εμπεριέχονται σε Αυτήν.

Αν σταθούμε λοιπόν στην Σχέση Μηδέν και Απείρου μήπως έχουμε και σαφή απάντηση στην ερώτηση του Φίλου μας Άτλαντα (για πριν Δημιουργίας);;

Δεν ξέρω αν συνέβαλα καθόλου, καθώς έχει μεγάλη σημασία και η οπτική που προσεγγίζει καθένας μας το θέμα.

Με Σεβασμό και Αγάπη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2002, 13:05:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
>ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΣ ΑΠΑΝΤΟΥΣΕ ΣΤΗ ΠΥΘΙΑ.ΑΝ ΑΠΑΝΤΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ
>ΗΤΑΝ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΦΥΣΙΚΗ ΙΔΙΟΤΗΤΑ

Αποφάσισε φίλτατε Αιναίε αν ξέρεις ή δεν ξέρεις τελικά. Η απάντηση "δεν ξέρω ποιος απαντούσε αλλά ξέρω ποιος δεν απαντούσε" δεν στέκει.

>ΛΕΞΗ) ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ
>ΑΠΟΚΟΜΙΣΕΙ ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ
>ΤΟΝ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΣΗΣ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑΣ ΑΛΛΗΛΟΥΧΙΑΣ

Σαν τι δηλαδή γεννιέται; Η έννοια της "γέννησης" προϋποθέτει ζωή και γεννετική ομοιότητα. Τίποτα δε γεννιέται από το ανόμοιό του. Αν ο Κόσμος γεννήθηκε θα πρέπει να είχε μητέρα που να του έμοιαζε κι άρα θα υπήρχε οπωσδήποτε και πριν απ' αυτή τη γέννηση Κόσμος.

Αν πάλι μιλάς για τη διαμόρφωση κάποιων υπαρχόντων συστατικών σε Κόσμο, τότε τι είναι αυτά τα συστατικά; Η φωτιά του Ηράκλειτου; Το Aπειρο του Αναξίμανδρου; Ο Αιθέρας του Αναξιμένη; κάτι άλλο;

Για την Πυθία λοιπόν.. ο Αντιφών όταν ρωτήθηκε τι είναι μαντική απάντησε ότι είναι ο εικασμός του φρόνιμου ανθρώπου, κι ο Ηράκλειτος επισημαίνει ότι "ο Άρχοντας που δικό του είναι το μαντείο των Δελφών (σημ. Απόλλων) ούτε μιλάει, ούτε κρύβει αλλά απλώς στέλνει σημάδια". (Απόσπ. 93 του Πλούταρχου)

Γιατί λοιπόν αρνείσαι ότι εκείνη η ιδιότητα του Κόσμου που σχετίζεται με τη Γνώση και τη Λογική Ανάλυση, ο Απόλλων δηλαδή, επισημαίνει τα μελούμενα στον φρόνιμο Άνθρωπο; Και τι είναι ο φρόνιμος αν δεν είναι εκείνος που εναρμονίζεται με τον Κόσμο και τις λειτουργίες του και καταλαβαίνει έτσι τα σημάδια του Απόλλωνα;

Σχετικά με τους θεούς, αναρωτιέσαι αν θα έφτιαχνα έναν ναό προς τιμήν της ηλεκτρασθενούς (μετά την ενοποίηση) πυρηνικής δύναμης. Συγχέεις βέβαια τις ιδιότητες στις οποίες εγώ αναφέρομαι, με τις εκφάνσεις αυτών των ιδιοτήτων που είναι οι θεμελιώδεις δυνάμεις του Κόσμου. Για να μην υπεκφύγω όμως, κι επειδή καταλαβαίνω το νόημα της ερώτησης, θα απαντήσω ναι, η κατανόηση των επιμέρους ιδιοτήτων του Κόσμου έρχεται με την κατανόηση της ιερότητάς τους.

Στο ναό του Ζηνός δεν τιμώ μια προσωπικότητα που δεν έχω δει ποτέ! Αν εκλάβω τον Δία ως πρόσωπο τότε κατ' Ανάγκη θα συμφωνήσω με κάποιες "επιλογές" του και θα διαφωνήσω με κάποιες άλλες. Άρα ή θα πρέπει να ξεπέσω στην τυφλή πίστη των χριστιανών, ή να πάψω να τιμώ το θεό με τον οποίο διαφωνώ.

Ιερό λοιπόν είναι για μένα ό,τι συντελεί και προάγει τη Ζωή. Ο Ζευς ως πρωταρχική και θεμελιώδης ιδιότητα της σύνθεσης και της ανάλυσης ενυπάρχει όχι μόνον σε εμένα αλλά και στους άλλους θεούς. Μπορώ να τον αγνοήσω ως "αυτονόητο" αλλά επιλέγω να τον σέβομαι ως "ιερό".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2002, 13:28:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΩ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΑΣ Η ΟΠΟΙΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΔΙΑΡΚΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΕ ΠΟΙΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ Ή ΠΟΙΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΔΙΑΛΟΓΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑΥΤΙΣΤΕΙ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΘΕΜΑ «Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ;;;;;;;;;;;;;;;».
ΣΕ ΕΝΑ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΕΚΛΙΠΕΙ Ο ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΟΣ Ή ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΕΙΔΟΥΣ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΣ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΕΚ ΠΡΟΟΙΜΙΟΥ ΣΑΝ ΚΡΙΤΕΣ ΝΑ ΟΡΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΤΑΙΧΤΗ ΛΕΣ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΤΟ ΘΕΟ, ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΚΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΥΜΕ.
ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΚΕ ΠΟΣΟ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΓΥΡΩ ΜΑΣ;
ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΡΟΗΛΘΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΑΔΕΛΦΙΚΑ ΜΑΧΑΙΡΩΜΑΤΑ;
ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΠΕΡΙ ΔΙΑΛΟΓΟΥ Ή ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΑΣ ΣΚΕΦΤΕΙ ΟΤΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΟΡΙΠΤΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΟΛΟΝ.
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΞΕΡΕΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ ΕΛΛΕΙΜΜΑΤΟΣ
Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΚΑΝΕΝΟΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΧΩΡΟΣ ΟΠΟΥ Η ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ Ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΟΙ ΠΡΟΣ ΡΗΤΟΡΙΑ ΑΛΛΑ ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.
ΘΕΩΡΩ ΕΝΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗ ΤΗΝ ΑΠΟΧΗ ΜΑΣ ΑΠΟ ΘΕΜΑΤΑ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ ΚΑΙ ΔΗΛΩΝΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ «ΠΟΛΕΜΟΥ» ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΣΕ ΕΝΑ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΛΕΞΗ.

ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ

ANTONIOS1997

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2002, 18:07:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο Antonios1997, για τον σκοταδισμό του μεσαίωνα, για την ανθρωποκτηνίαση της ιεράς εξέτασης και για τις ανείπωτες πράξεις των σταυροφοριών φταίει ο Βουδισμός !!

Edited by - dix on 08/11/2002 18:08:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2002, 19:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual
Καλησπέρα σας.
Τελικά οι μεγαλύτεροι συκοφάντες του αρχαιοελληνικού πνεύματος είστε εσεις οι ίδιοι που υποτίθεται ότι μάχεστε τον Χριστιανισμό.
Οι προβληματισμοί σας αρχίζουν και τελειώνουν με τον Χριστιανισμό;
Που είναι το μεγαλείο του πνεύματος;
Ενώ όλοι σας λέμε ότι έχετε δίκιο γιά τις διώξεις που αναμασάτε,επανέρχεστε ξανά και ξανά στο ίδιο πράγμα.
Τίποτα άλλο δεν έχετε να πείτε;
Σας είπε κανείς να μη λατρεύετε αυτά που θέλετε;
Νομίζετε ότι έτσι θα αποκτήσετε οπαδούς;
Μάλλον αποθαρύνετε τους ανθρώπους, βλέποντας πάνω σας τέτοια μιζέρια και φανατισμό.
Γιατί δεν φτιάχνετε ένα topic να γράψετε τις ιδέες σας και να προωθήσετε το Ελληνικό μεγαλείο, αν είστε άξιοι;
Εσείς θέλετε σώνει και καλά να μας πείσετε ότι όσοι ασπαζόμαστε τον Χριστιανισμό και εμπνεόμαστε από τις ιδέες του ή είμαστε δολοφόνοι ή είμαστε ηλίθιοι ή είμαστε άσχετοι.
Κακό στους εαυτούς σας κάνετε,σε πολλά επίπεδα.
ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2002, 20:33:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS

ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΤΟΥΣ ΥΒΡΙΣΤΕΣ:

KΑΘΕ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ, ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ, ΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ(*) ΣΤΗΝ ΓΗ ΨΑΛΛΟΥΝ:

(*) ΘΥΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΧΕΙΡΟΤΟΝΙΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ Ο ΧΕΙΡΟΤΟΝΗΘΕΙΣ ΛΑΜΒΑΝΕΙ "ΠΝΕΥΜΑ ΑΓΙΟ"...

A) ETI, TOIΣ ΦΡΟΝΟΥΣΙ...Κ'ΑΝΤΕΥΘΕΝ ΗΔΗ ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΣΙ ΕΙΣ ΘΕΙΑΝ ΠΑΝΤΕΛΗ ΠΕΡΙΠΙΠΤΕΙΝ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗΝ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑΝ ........
ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ...

Β) ΤΟΙΣ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΕΞΙΟΥΣΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ............
ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ...

Γ) ΤΟΙΣ ΜΕΤΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΜΥΘΙΚΩΝ ΠΛΑΣΜΑΤΩΝ, ΑΦ' ΕΑΥΤΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΘ'ΗΜΑΣ ΚΛΙΣΙΝ ΜΕΤΑΠΛΑΤΤΟΥΣΙ ΚΑΙ ΤΑΣ ΠΛΑΤΩΝΙΚΑΣ ΙΔΕΑΣ(*) ΩΣ ΑΛΗΘΕΙΣ ΔΕΧΟΜΕΝΟΙΣ.......
ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ...

(*) ΕΙΧΕΣ ΔΙΚΙΟ ΕΡΜΟΚΡΑΤΗ...

Δ)ΤΟΙΣ ΔΕΧΟΜΕΝΟΙΣ, ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΙΔΟΥΣΙ ΤΑ ΜΑΤΑΙΑ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΡΗΜΑΤΑ............
ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ...

Ε) ΤΟΙΣ ΜΕΝ ΕΠΑΓΓΕΛΛΟΜΕΝΟΙΣ ΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΔΕ ΔΥΣΕΒΗ ΔΟΓΜΑΤΑ........
ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ...

ΣΤ) ΤΟΙΣ ΤΗΝ ΜΩΡΑΝ ΤΕΝ ΕΞΩΘΕΝ (ΕΛΛΗΝΩΝ) ΦΙΛΟΣΟΦΩΝ ΛΕΓΟΜΕΝΗΝ ΣΟΦΙΑΝ ΠΡΟΤΙΜΩΣΙ........
ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ...

Ζ) ΤΟΙΣ ΛΕΓΟΥΣΙΝ ΟΤΙ ΟΙ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΟΦΟΙ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΙ
ΤΩΝ ΑΙΡΕΣΙΑΡΧΙΩΝ......ΚΙΒΔΗΛΟΝ ΚΑΙ ΡΥΠΑΡΑΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΝ.........
ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ...

ΧΩΡΙΣ ΣΧΟΛΙΑ ΚΑΙ....ΠΡΟΣ NAGUAL:

KAΛON, ΒΑΘΥ, ΑΙΩΝΙΟ ΚΑΙ ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΥΠΝΟ.....
ΕΙΘΕ ΚΑΠΟΤΕ Ο ΜΟΡΦΕΥΣ ΝΑ ΣΕ ΞΥΠΝΗΣΕΙ.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2002, 21:37:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
>Εσείς θέλετε σώνει και καλά να μας πείσετε ότι όσοι ασπαζόμαστε τον
>Χριστιανισμό και εμπνεόμαστε από τις ιδέες του ή είμαστε δολοφόνοι
>ή είμαστε ηλίθιοι ή είμαστε άσχετοι.

Έχεις δίκαιο φίλτατε nagual ότι όσα γράφω τελικά κατατείνουν σ' αυτό το συμπέρασμα. Και πραγματικά δε μ' αρέσει που προσβάλλω ανθρώπους που δε γνωρίζω μ' αυτόν τον έμμεσο τρόπο. Όμως θα πρέπει να με δικιολογήσεις που επικεντρώνω στην ιστορία του χριστιανισμού επειδή η Ιστορία δείχνει ότι κάτι συμβαίνει εδώ.

Γράφετε εσύ κι ο Φώτιος ότι τα εγκλήματα που έγιναν "στο όνομα του Χριστού" δεν τα εγκρίνετε. Όμως μου φαίνεται ότι αποφεύγετε να σκεφτείτε γιατί έγιναν αυτά τα εγκλήματα και πολύ βολικά τα συγκρίνετε με άλλα εγκλήματα πολέμων. Ξεχνάτε ίσως ότι η Ιστορία του χριστιανισμού περιγράφει όχι απλούς πολέμους αλλά γενοκτονίες λαών και λαών. Αυτές μπορείς να τις συγκρίνεις μόνον με άλλες γενοκτονίες όπως πχ τις γενοκτονίες που διέπραξε η Ναζιστική Γερμανία.

Ελα λοιπόν μαζί μου να συγκρίνουμε την Ναζιστική ιδεολογία με τη Χριστιανική ιδεολογία. Εμένα μου φαίνεται ότι μοιάζουν πολύ και θα προσπαθήσω να στο αποδείξω. Όπου κάνω λάθος εσύ θα με διορθώσεις με επιχειρήματα κι όχι με φωνές αγανάκτησης - πραγματικά δε με πείθουν οι φωνές.

Για τους Ναζί, υπάρχει μια Αρια Φυλή, η Γερμανική. Μια φυλή που είναι διαλεγμένη να είναι ανώτερη από τις άλλες. Όποιος δεν ανήκει σ' αυτή τη φυλή πρέπει είτε να αποδεχτεί τον κατώτερο ρόλο του είτε να εξαλειφθεί. Η Ιστορία έδειξε φρικτά εγκλήματα που έγιναν από τους οπαδούς αυτής της ιδεολογίας.

Για τους Χριστιανούς υπάρχει ένας αληθινός θεός. Ο θεός Γιαχβέ είναι δημιουργός και τιμωρός και απαιτεί τυφλή πίστη και υπακοή. Όλοι οι άλλοι είναι θεοί ψεύτικοι. Όσοι δεν υπακούουν στο Γιαχβέ και το χρισμένο γιο του, Γιεζούα, - όπως πχ εγώ - είναι οπαδοί του Σατάν και θα τιμωρηθούν. Η Ιστορία επίσης έδειξε στυγερά εγκλήματα που έγιναν από τους πιστούς αυτής της αντίληψης.

Δεν είναι λοιπόν παράδοξο ότι συγκρίνω τις βασικές ιδέες των δύο αυτών ιδεολογιών. Το γεγονός ότι μοιάζουν πολύ στον αποκλειστικό και τιμωρητικό τους χαρακτήρα όπως και στην ιστορική τους πορεία δεν μπορεί να είναι τυχαίο. Καταλήγω έτσι στο συμπέρασμα ότι φταίει η ιδεολογία κι όχι οι πιστοί. Οι πιστοί εκπαιδεύονται σε μια ιδεολογία μίσους και είναι αυτονόητο ότι θα μισήσουν.

Άρα, δυστυχώς, καταλήγει η σκέψη μου σ' αυτή την σύγκριση: αν κάποιος Ναζιστής σου πει "λυπάμαι ειλικρινά για τα εκατομμύρια θυμάτων του ναζισμού, παρόλαυτα πιστεύω ότι η Γερμανοί είναι η άρια φυλή κι όλες οι άλλες φυλές είναι κατώτερες" εσύ θα το συζητούσες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2002, 01:52:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaos
ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΚΑΤ'ΑΡΧΑΣ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΛΑ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΤΟΥ TOPIC KAI TO ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΑΠΑΝΤΩ ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ ΣΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΔΙΑΦΟΡΩ ΓΙΑ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ,ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ.
ΦΙΛΕ ΦΩΤΙΕ ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩ ΜΕ ΤΗ ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ
ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΣ.Π.Χ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΩ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ.
ΤΟ ΜΗΔΕΝ(ΜΗ ΟΝ)ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΤΟΥ ΟΝΤΟΣ,ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΤΟΥ ΠΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟΥ
ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΧΕΣΗ ΑΡΜΟΝΙΑΣ ΜΕΤΑΞΥ ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ ΑΠΕΙΡΟΥ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ;

ΦΙΛΕ ΕΡΜΟΚΡΑΤΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΣΤΕΚΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ ΜΕΡΙΚΗ Η ΟΛΙΚΗ ΑΓΝΟΙΑ ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ;ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ;
Η ΓΕΝΝΗΣΗ ΕΝΟΣ ΠΑΙΔΙΟΥ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΙΑ ΜΕ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΕΝΟΣ ΑΣΤΡΟΥ,ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΕΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ,ΤΟ ΠΑΝ-ΜΗΔΕΝ(ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΤΣΙ;)ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΑΝΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΟΤΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΤΟΥ,ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΟΤΙ ΓΡΑΦΩ.
ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΔΙΟΡΘΩΣΕ ΜΕ ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ Η ΠΥΘΙΑ ΕΠΕΦΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΜΟΡΦΗ
ΕΚΣΤΑΣΗΣ,ΟΠΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΕΜΠΙΠΤΕΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΝΕΥΡΟΘΕΟΛΟΓΙΑΣ Η ΥΠΟΘΕΣΗ
ΤΗΣ, ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙΣ ΟΤΙ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ
ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ''ΑΝΑΛΥΟΝΤΑΙ'' ΜΕ ΠΡΟΛΗΨΕΙΣ ,ΟΧΙ ΜΕ ΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ.
ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ΝΑ ΣΕΒΕΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΩΡΕΙΣ ΙΕΡΕΣ ΤΙΣ ΑΥΤΟΡΥΘΜΙΣΤΙΚΕΣ/ΑΥΤΟΟΡΓΑΝΩΤΙΚΕΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΥΛΗΣ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ.
ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΝ ΗΣΟΥΝ ΔΟΥΛΟΣ ΣΤΗ ΑΡΧΑΙΑ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΛΕΓΕ Ο ΑΦΕΝΤΗΣ ΣΟΥ ''ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΔΟΥΛΟΣ ΑΛΛΑ ΕΙΣΤΕ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΜΑΣ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑ''ΕΣΥ ΘΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΟΥΣΕΣ;

ΦΙΛΕ ΠΛΩΤΙΝΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΟΥ ΜΗΝΥΜΑ ΕΙΔΑ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΜΑΝΩΛΗ ΡΑΣΟΥΛΗ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΤΙΤΛΟΦΟΡΕΙΤΑΙ''ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΚΑΤΑΓΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΚΡΗΤΗ'' Η ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ,ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ.ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΨΗ ΣΟΥ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ WEB SITES ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ;
ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗ ΒΡΕΞΕΙ ΑΠΟΨΕ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2002, 08:50:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
quote:
ΦΙΛΕ ΠΛΩΤΙΝΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΟΥ ΜΗΝΥΜΑ ΕΙΔΑ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΜΑΝΩΛΗ ΡΑΣΟΥΛΗ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΤΙΤΛΟΦΟΡΕΙΤΑΙ''ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΚΑΤΑΓΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΚΡΗΤΗ'' Η ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ,ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ.ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΨΗ ΣΟΥ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ WEB SITES ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ;

Αγαπητέ ΑΕΝΑΕ, δεν γνωρίζω για το βιβλίο του Ρασσούλη. Η μόνη πληροφόρηση που έχω, περιορίζεται στην παρουσίαση του βιβλίου σε καποιο δελτίο ειδήσεων... Η ύλη του είναι "γενική", και από ότι δήλωσε ό ίδιος είχε αρχίσει την συγγραφή του απο την δεκαετία του '70.
Ιστορικά πάντως και άσχετα με τον Ρασσούλη οι Φιλλισταίοι, ήταν αρχαίοι Κρήτες.
Κάποιοι βεβαια υποστηρίζουν το ίδιο και για τους Φοίνηκες... Ενα σχετικό ενδιαφέρον άρθρο μπορείς να βρείς στην Ιστοσελίδα του ΔΑΥΛΟΥ

http://www.davlos.gr/pdf/162130.pdf

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2002, 11:46:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλημέρα σας
Μια όμορφη χειμερινή μέρα σήμερα!

Φίλε Ερμοκράτη, Εύστοχες και Δίκαιες οι παρατηρήσεις σου!

Υπάρχει όμως ένα ΕΡΩΤΗΜΑ
ΓΙΑΤΙ;
Γιατί μια θρησκείας Αγάπης, που διδάσκει την Συγχώρεση και το Έλεος να έχει συμπεριφερθεί (και να συμπεριφέρεται) με αυτόν τον τρόπο;
Τι φταίει, η αναγνώριση ενός Μοναδικού Θεού;
Μα αυτή η θέση υπάρχει σε όλες τις Μονοθεϊστικές θρησκείες!

Προσωπική μου θέση είναι πως το πρόβλημα ξεκινάει από την τοποθέτηση των ανθρώπων απέναντι σε Απόλυτες Ιδέες.
Από την μια έχουμε ένα Απόλυτο Σύστημα Ιδεών και από την άλλη τον «ατελή» άνθρωπο που προσπαθεί να το Εφαρμόσει!
Παρόμοια κατάσταση (σε μικρότερη κλίμακα) μπορούμε να παρατηρήσουμε και σε άλλα Απόλυτα Ιδεολογικά Συστήματα που προσπάθησαν να εφαρμοστούν στην κοινωνία.

Ας σταθούμε στον Κομμουνισμό. Τι ευαγγελίζεται για τους ανθρώπους;
Είναι ή όχι κοινωνικά δίκαιες οι Βασικές του Αρχές;
Ενώ εστιάζεται στην Κοινωνική Ισότητα, στην Δίκαια Κατανομή Πλούτου και Αγαθών, στην Αδελφοσύνη και στις Ίδιες Ευκαιρίες στα Ηγετικά Συμβούλια, πες μου σε παρακαλώ, τι εφάρμοσε;
Δύο κολοσσοί ΕΣΣΔ & Κίνα με διαφορετική (πλούσια) ιστορία, και κουλτούρα, απέδειξαν την «αθλιότητα» των Ιδεών του;
Μήπως θα πρέπει να ακυρώσουμε όλα τα συνδικαλιστικά όργανα ανά τον κόσμο (να σου πω δεν είναι και άσχημη ιδέα, άχρηστα είναι ) ;
Μήπως να καταργήσουμε την Ασφάλεια των εργαζομένων και τους Συνταξιούχους για τους βασανισμούς και τις εξορίες στις στέπες των αντιφρονούντων στην ΕΣΣΔ;
Μήπως να ακυρώσουμε το 5νθήμερο και το 7άωρο και να πάψουμε να διεκδικούμε αυξήσεις για την σφαγή στην Πλατεία Τιαν ναΜέν;
….
Ας μην αφορίζουμε απλά αυτό που μας ενοχλεί και δεν το κατανοούμε!

Ο Χριστιανισμός δεν είναι θρησκεία Τιμωρίας αλλά Αγάπης και Ελέους!
Ποιος ευθύνεται για το ότι οι άνθρωποι παρέμειναν προσκολλημένοι στην αντίληψη του Θεού της Π. Διαθήκης;
Όταν μάλιστα δεκάδες είναι τα σημεία καθώς και όλη η ζωή του Ιησού, που φανερώνεται η Αγάπη, η Συγχώρεση και το Έλεος.
Τους το επέβαλλε απλά το «κακό κατεστημένο» ή ήταν ταυτόχρονα και μια κοινωνική επιλογή;

Ο Χριστιανισμός είναι θρησκεία Ειρήνης και Δημιουργίας και όχι Πολέμου και Καταστροφής!
Ποιος ευθύνεται για την, τρομαχτική του ομολογουμένως, ιστορία του;
Ο απλός λαός που πήγαινε στην εκκλησία και έκανε τον σταυρό του;
Ή οι άρχοντες που «ντυμένοι» με το ένδυμα της Ιερότητας χρησιμοποίησαν τον Χριστιανισμό για προσωπικό τους όφελος, ικανοποίηση και πλουτισμό;

Ο Χριστιανισμός δεν είναι θρησκεία «μεσαζόντων» και «πραματευτάδων» της Θείας Ευλογίας αλλά οδηγεί στην άμεση Ένωση του Ανθρώπου με τον Θεό!
Ποιος φταίει το αν στερήθηκε η Ανθρωπότητα ακόμη και την γνώση του Θείου της Δικαιώματος;
Ποιος ή ποιοι δεν θέλουν Ελεύθερους Ανθρώπους, αλλά ανθρωπάκια που θα σέρνονται γονοκλινή παρακαλώντας για την ευλογία τους;

Καταλαβαίνεις; Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όσο τα παρουσιάζεις.
Αν θες μπορούμε να εμβαθύνουμε στα «καλά», όπως είπε ο Ατλάντας, του Χριστιανισμού.
Αλλά προϋποθέτει ελευθερία σκέψης και ισορροπημένα συναισθήματα.

ΕΡΩΤΗΜΑ:
Πιστεύετε πως αν επικρατούσε κοινωνικά η Πλατωνική Σχολή στην Ελλάδα, πως δεν θα αντιμετωπίζαμε φαινόμενα χειρότερα του Ναζισμού από τους «εφαρμοστές» της;

Φίλε Βασίλη τι πιστεύεις ότι οραματίζονταν οι πρώτοι Χριστιανοί στις κατακόμβες;
Πως φαντάζονταν τον κόσμο;
Τι οραματίζονταν άραγε οι Διαφωτιστές για τις κοινωνίες του μέλλοντος;
Τι τα παιδιά των λουλουδιών, ή θυσιαζόμενοι επαναστάτες ενάντια στο καπιταλιστικό κατεστημένο;
Παρουσιάζεις ένα αρμονικό Όραμα για την μελλοντική Εθνική Ελλάδα!
Από πού αντλείς την βεβαιότητα της «Αρμονίας» όταν ήδη έχουν βγει αναμεταξύ σας τα «μαχαίρια»;
Όταν ακόμα και σε αυτό το Χώρο, αντιμετωπίζετε τους συνομιλητές σας με υπεροψία, αγένεια, έλλειψη πραγματικού διαλόγου και φανατισμό;

Αλήθεια πότε θα πάρετε θέση στα ερωτήματα που σας έθεσα και σας αφορούν;

Φίλε Αέναε δεν σε ξέχασα , θα προσπαθήσω να επανέλθω παρόλο που Σαββατοκύριακο εργάζομαι εντατικά!

Με Σεβασμό και Αγάπη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2002, 13:54:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
Σ' αυτό το μήνυμα σου, Φώτιε, θα απαντήσω έχοντας αίσθηση διαλόγου. Χρησιμοποιείς τη Λογική για να αντικρούσεις τα επιχειρήματά μου κι εμένα μ' ωφελεί γιατί θα προσπαθήσω - με σύμμαχό τον ποικιλόμυθο Ερμή - να τα ενισχύσω πάλι με τη Λογική.

Πρώτα θα απαντήσω στο ερώτημά σου για να μην πεις ότι υπεκφεύγω:

>ΕΡΩΤΗΜΑ:
>Πιστεύετε πως αν επικρατούσε κοινωνικά η Πλατωνική Σχολή στην
>Ελλάδα, πως δεν θα αντιμετωπίζαμε φαινόμενα χειρότερα του Ναζισμού
>από τους «εφαρμοστές» της;

Θα ήταν εφιάλτης αν οι πλατωνικές θέσεις ξέφευγαν από το πλαίσιο της Ακαδημαϊκής Φιλοσοφικής Έρευνας που πραγματεύεται τις ιδεατές-ακραίες συνθήκες της κοινωνικής ζωής και εφαρμόζονταν στην πράξη. Δε θέλω όμως να ξεχνάς ότι για αιώνες ο Πλάτων ήταν ο αγαπημένος φιλόσοφος των Χριστιανών που προσπαθούσαν να εφαρμόσουν ανάλογες ακρότητες!

>Προσωπική μου θέση είναι πως το πρόβλημα ξεκινάει από την τοποθέτηση των ανθρώπων απέναντι σε Απόλυτες Ιδέες.

Συμφωνώ απολύτως ότι για τα εγκλήματα φταίνε οι απόλυτες ιδέες - εγώ τις λέω αποκλειστικό και τιμωρητικό χαρακτήρα μιας ιδεολογίας. Σε τι φταίνε οι οπαδοί λοιπόν; Μήπως θα πούμε ότι άλλοι, καλύτεροι, Ναζιστές θα εφάρμοζαν τις Απόλυτες Ιδέες του Ναζισμού με καλύτερο τρόπο; Πώς γίνεται μια ιδεολογία να είναι καλή αν δεν κάνει τους οπαδούς της καλύτερους ανθρώπους;

>Μήπως να καταργήσουμε την Ασφάλεια των εργαζομένων και τους Συνταξιούχους για τους βασανισμούς
>και τις εξορίες στις στέπες των αντιφρονούντων στην ΕΣΣΔ;

Κι ο κομμουνισμός είναι ένα σωστό παράλληλο. Στην πράξη αποδείχτηκε ανεφάρμοστος. Αν καταλαβαίνω λοιπόν σωστά την αναλογία που θέτεις, ρωτάς αν πρέπει να καταργήσουμε π.χ. την Αγάπη από τους ανθρώπους επειδή απέτυχε ο Χριστιανισμός στην εφαρμογή του; Διόρθωσέ με αν δεν κατάλαβα καλά.

>Ο Χριστιανισμός δεν είναι θρησκεία Τιμωρίας αλλά Αγάπης και Ελέους!
>Ποιος ευθύνεται για το ότι οι άνθρωποι παρέμειναν προσκολλημένοι στην αντίληψη του Θεού της Π. Διαθήκης;


Τώρα φίλτατε προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα αδικιολόγητα. Μην γράφεις ανακρίβειες γιατί εγώ τουλάχιστον μελέτησα το χριστιανισμό από τις πηγές του:

"Είπε λοιπόν προς αυτούς ο Ιησούς, Εάν ο Θεός (σημ. ο Γιαχβέ) ήταν πατέρας σας θα με αγαπούσατε γιατί εγώ προέρχομαι από το Θεό επειδή δεν ήρθα μόνος μου αλλά με έστειλε εκείνος... Εσείς έχετε πατέρα τον διάβολο και θέλετε να πράττετε τις επιθυμίες αυτού του πατέρα σας. Εκείνος ήταν από την αρχή ανθρωποκτόνος και δε μένει στην αλήθεια, επειδή δεν υπάρχει αλήθεια μέσα του... Όποιος είναι γεννημένος από τον Θεό (σημ. Γιαχβέ) ακούει τους λόγους του Θεού, γι αυτό κι εσείς δεν ακούτε γιατί δεν είστε από το Θεό..." (Ιωάν. η' 42-47)

Να, η πραγματική αιτία φίλτατε Φώτιε των απίστευτων εγκλημάτων:

"Οποιος δεν είναι μαζί μου είναι εχθρός μου κι όποιος δεν μαζεύει μαζί μου, αυτός σκορπίζει" (Λουκ. ια' 23)

> Ο Χριστιανισμός είναι θρησκεία Ειρήνης και Δημιουργίας και όχι Πολέμου και Καταστροφής!

"Νομίζετε ότι ήρθα να φέρω ειρήνη στη γή; Οχι ήρθα να δώσω διαμάχη. Διότι εφεξής, στο ίδιο σπίτι θα είναι πέντε άτομα διχασμένα, οι τρεις κατά των δύο κι οι δύο κατά των τριών. Θα διχαστεί πατέρας με γιό και μάνα με κόρη. (Λουκ. ιβ' 51)

> Ο Χριστιανισμός δεν είναι θρησκεία «μεσαζόντων» και «πραματευτάδων» της Θείας Ευλογίας
>αλλά οδηγεί στην άμεση Ένωση του Ανθρώπου με τον Θεό!

"Λέγει σ' αυτούς, Αλλά εσείς ποιος λέτε ότι είμαι; Και απαντά ο Σίμων Πέτρος Εσύ είσαι ο Χριστός ο γιός του ζωντανού Θεού (σημ. του Γιαχβέ). Και ανταπαντά ο Ιησούς Μακάριος είσαι Σίμωνα, γιέ του Ιωνά, γιατί δεν στο αποκάλυψε αυτό άνθρωπος αλλα ο ουράνιος Πατέρας μου. Και σου λέω ότι εσύ είσαι Πέτρος, και πάνω σ' αυτή την πέτρα θα οικοδομήσω την εκκλησία μου και δεν θα την κλονίσουν ούτε οι πύλες του Άδη. Και θα σου δώσω τα κλειδιά της βασιλείας των ουρανών και ό,τι κι αν δέσεις στη γή θα είναι δεμένο και στον ουρανό κι ότι λύσεις στη γη θα είναι λυμένο και στον ουρανό" (Ματθ. ιστ' 15-19)

Έτσι ορίζει ο Γιεζούα ο χρισμένος, τους μεσάζοντές του στη γη και δίνει απόλυτες εξουσίες. Αν φίλτατε Φώτιε κάνεις το σφάλμα να παραδέχεσαι μια θρησκεία από φόβο ή συνήθεια, χωρίς να την μελετήσεις και να την καταλαβαίνεις, τότε καλύτερα να μην την υπερασπίζεσαι έναντι τρίτων που τη μελέτησαν. Σου αποβαίνει σε ζημία αντί για ώφελος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2002, 15:47:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual
Γειά και χαρά!!
Πολύ ωραία χειμωνιάτικη ημέρα!!
Φίλε Ερμοκράτη λες ότι μελέτησες τον Χριστιανισμό.
Γιά ποιό λόγο;;
Μήπως γιά να βρεις κάποια αμφιλεγόμενα εδάφια τα οποία θα ερμηνεύσεις κατά πως σε βολεύουνε,και τα οποία θα χρησιμοποιήσεις στο αγαπημένο σου σπορ;
Ασε που δεν πιστεύω να μελέτησες, απλά σου τα δώσανε πακέτο κάποιοι επιτήδειοι.
Γιατί αν έκανες τον κόπο να μελετήσεις θα έβλεπες και άλλα πράγματα.
Οπως ΑΓΑΠΗ-ΕΛΕΟΣ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ-ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ-ΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ κλπ κλπ...
Αν μελετήσεις και την Μπαγκχαβάντ Γκιτά με τις «ευγενείς» σου προθέσεις και εκεί θα βρεις σημεία που εξυμνούν τον πόλεμο και ότι άλλο θελήσεις να «δεις» μέσα από τους παραμορφωτικούς φακούς που φοράς.
Θεωρώ ότι θα αρχίσεις πάλι να μιλάς γιά σφαγές και διωγμούς.
Νομίζω ότι ο Φώτιος σου απάντησε πολύ καλά.
ΧΑΙΡΕΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2002, 16:02:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
>Η ΓΕΝΝΗΣΗ ΕΝΟΣ ΠΑΙΔΙΟΥ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΙΑ ΜΕ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΕΝΟΣ
>ΑΣΤΡΟΥ,ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΕΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ,ΤΟ ΠΑΝ-ΜΗΔΕΝ

Η γέννηση είναι μια συγκεκριμένη βιολογική διαδικασία. Ο σχηματισμός της αστρικής σκόνης σε άστρο είναι μια άλλη αστρονομική διαδικασία. Από το μηδέν δεν προκύπτει τίποτα, ούτε στη βιολογία ούτε στην αστρονομία. Το μηδέν είναι ούτως ή άλλως μαθηματικός όρος χωρίς ανάλογο στον πραγματικό κόσμο.

>ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΔΙΟΡΘΩΣΕ ΜΕ ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ Η ΠΥΘΙΑ ΕΠΕΦΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΜΟΡΦΗ
>ΕΚΣΤΑΣΗΣ,ΟΠΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΕΜΠΙΠΤΕΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΝΕΥΡΟΘΕΟΛΟΓΙΑΣ Η ΥΠΟΘΕΣΗ

Η Πυθία πράγματι έπεφτε σε έκσταση και μιλούσε ακατάληπτα. Αυτοί που έδιναν τον χρησμό ήταν οι ιερείς του ναού που είχαν πείρα στην ανάλυση του σημαδιών του Απόλλωνα. Στο βαθμό που η μαντική εμπορευματοποιήθηκε έχασε φυσικά το στόχο της κι απαξιώθηκε. Όμως η ουσία της δεν αλλάζει, μένει πάντα ο εικασμός του φρόνιμου ανθρώπου που τον στέλνει ο Απόλλωνας η γνώση δηλαδή, η σύνεση κι η λογική ανάλυση.

>ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΝ ΗΣΟΥΝ ΔΟΥΛΟΣ ΣΤΗ ΑΡΧΑΙΑ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΛΕΓΕ Ο ΑΦΕΝΤΗΣ
>ΣΟΥ ''ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΔΟΥΛΟΣ ΑΛΛΑ ΕΙΣΤΕ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΙ ΓΙΑ ΤΟ
>ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΜΑΣ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑ''ΕΣΥ ΘΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΟΥΣΕΣ;

Αναλόγως την παιδεία μου. Αν μάλιστα η δουλεία (ή η δουλειά) μου εξασφαλίζει τα προς το ζην... Μάλλον όμως οι φόνοι και οι διωγμοί τόσων και τόσων εκατομμυρίων αθώων, σου είναι παντελώς αδιάφοροι. Όσο κατάπτυστος κι αν είναι ο θεσμός της δουλείας (σημείωσε ότι τα χριστιανικά ιερά κείμενα τον υποστηρίζουν πλήρως) δεν μπορεί να παραλληλιστεί με τις φρικτές σφαγές και τα βασανιστήρια αθώων ανθρώπων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2002, 16:31:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS

ΔΟΥΛΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Ο ΑΙΣΩΠΟΣ, ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΩΣ ΕΛΛΗΝ...

Η ΒΑΣΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΟΥΛΟΥ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΗΤΑΝ ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ...

Ο ΔΟΥΛΟΣ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΧΕ ΠΛΗΘΟΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ, ΟΠΩΣ π.χ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ...ΑΡΚΕΤΟΙ ΔΟΥΛΟΙ ΕΙΧΑΝ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΣΕ ΠΟΙΗΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ...

ΟΤΑΝ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΕΣΤΕ ΓΙΑ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΔΟΥΛΩΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ, ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΤΙΣ ΑΡΧΑΙΕΣ ΠΗΓΕΣ...

ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ (μ.Χ.) ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 1.200.000.000 ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΟ ΠΟΣΙΜΟ ΝΕΡΟ...ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΔΟΥΛΟΙ, ΓΙΑ 1$ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ...ΚΑΙ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ-ΔΟΥΛΟΙ (ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ...) ΤΩΝ ΟΛΙΓΩΝ ΚΑΙ ΕΚΛΕΚΤΩΝ...

ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ <<ΘΕΛΗΜΑ ΘΕΟΥ>>;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2002, 03:05:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaos
ΕΠΕΙΔΗ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΗΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΓΕΝΕΙΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΣΥΝΔΙΑΛΕΓΟΜΕΝΟ ΚΑΠΟΙΩΝ ΦΙΛΤΑΤΩΝ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΩΝ ΕΡΜΟΚΡΑΤΗ-ΑΤΛΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΙΜΗΘΩ,ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΒΕΒΑΙΑ...
ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΑΥΤΟΥΣΙΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΠΕΤΣΟΚΟΒΩ...
Το μηδέν είναι ούτως ή άλλως μαθηματικός όρος χωρίς ανάλογο στον πραγματικό κόσμο.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΗΔΗ ΑΡΧΙΣΑ ΑΝΤΙ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ΣΤΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΠΡΟΣΘΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ.ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΥΠΑΤΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΤΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΣΟΥ...
. Η Πυθία πράγματι έπεφτε σε έκσταση και μιλούσε ακατάληπτα. Αυτοί που έδιναν τον χρησμό ήταν οι ιερείς του ναού που είχαν πείρα στην ανάλυση του σημαδιών του Απόλλωνα.
Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΗΣ ΟΙΩΝΟΣΚΟΠΙΑΣ ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΞΕΧΩΡΙΖΕ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΛΑΟΥΣ...ΣΥΧΡΟΝΟΙ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΕΚΣΤΑΣΗΣ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΟΥΣΕ ΛΟΓΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΥΛΙΚΩΝ ΙΔΙΟΤΗΤΩΝ.ΑΡΜΟΔΙΟΙ ΓΙΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΙΕΡΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΤΩΝ ΧΡΗΣΜΩΝ.
1.>ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΝ ΗΣΟΥΝ ΔΟΥΛΟΣ ΣΤΗ ΑΡΧΑΙΑ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΛΕΓΕ Ο ΑΦΕΝΤΗΣ
>ΣΟΥ ''ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΔΟΥΛΟΣ ΑΛΛΑ ΕΙΣΤΕ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΙ ΓΙΑ ΤΟ
>ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΜΑΣ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑ''ΕΣΥ ΘΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΟΥΣΕΣ;
Αναλόγως την παιδεία μου. Αν μάλιστα η δουλεία (ή η δουλειά) μου εξασφαλίζει τα προς το ζην...
ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!
2.ΔΟΥΛΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Ο ΑΙΣΩΠΟΣ, ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΩΣ ΕΛΛΗΝ...
Η ΒΑΣΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΟΥΛΟΥ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΗΤΑΝ ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ...
Ο ΔΟΥΛΟΣ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΧΕ ΠΛΗΘΟΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ, ΟΠΩΣ π.χ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ...ΑΡΚΕΤΟΙ ΔΟΥΛΟΙ ΕΙΧΑΝ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΣΕ ΠΟΙΗΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ...
ΨΩΜΙ-ΠΑΙΔΕΙΑ-ΥΣΤΕΡΟΦΗΜΙΑ!
Μάλλον όμως οι φόνοι και οι διωγμοί τόσων και τόσων εκατομμυρίων αθώων, σου είναι παντελώς αδιάφοροι.
ΟΧΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΜΑΙ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΜΟΝΟ ΟΣΑ ΕΓΙΝΑΝ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΣΤΡΑΦΗΚΑΝ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΡΩΜΑΙΚΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ.ΟΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΑΣΦΑΛΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΚΟΛΠΟΥΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ...

Όσο κατάπτυστος κι αν είναι ο θεσμός της δουλείας (σημείωσε ότι τα χριστιανικά ιερά κείμενα τον υποστηρίζουν πλήρως) δεν μπορεί να παραλληλιστεί με τις φρικτές σφαγές και τα βασανιστήρια αθώων ανθρώπων.
ΣΗΜΕΙΩΝΩ Χ..
ΟΤΑΝ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΕΣΤΕ ΓΙΑ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΔΟΥΛΩΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ, ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΤΙΣ ΑΡΧΑΙΕΣ ΠΗΓΕΣ...
ΟΤΑΝ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΕΣΤΕ ΓΙΑ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΔΟΥΛΩΝ ΣΤΗΝ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ,ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΤΙΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ.

Edited by - aenaos on 10/11/2002 03:11:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2002, 15:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Φίλε Ερμοκράτη

Χαίρομαι που αυτές οι θέσεις μου σου δίνουν την ευκαιρία να επιχειρηματολογήσεις

(Συγνώμη αγαπητοί φίλοι αλλά εργάζομαι και δεν έχω ελεύθερο χρόνο και δυστυχώς με προσπερνάτε στα μηνύματα!)
Ερμοκράτη θα σε παρακαλούσα όμως να μην διαστρεβλώνεις το Νόημα των θέσεων μου.
Δεν είπα πως «φταίνε» οι Απόλυτες Ιδέες.
Αυτό είναι ανοησία!
Αν ήταν έτσι δεν θα είχαμε σε χρήση έννοιες, όπως Ειρήνη, Δικαιοσύνη, Ελευθερία, Αγάπη

Εξάλλου συγκρίνεις ανομοιογενή συστήματα ιδεών όταν παρομοιάζεις τον Ναζισμό με τον Χριστιανισμό.
Το πρώτο «οδηγεί» στην Τελειότητα μέσω ατομικής και εγωκεντρικής πορείας, ενώ ο Χριστιανισμός είναι Δρόμος Αγάπης, Προσφοράς και Θυσίας του Ατομικού Εγώ.
Ο Ναζισμός υποτιμάει τους «μη άρειους» και διαχωρίζει τους ανθρώπους ακόμη και στην «καθαρότερη» μορφή της ιδεολογίας του, ενώ ο Χριστιανισμός Ενώνει και δίνει Ελπίδα και στους «κατώτερα» κοινωνικά και πνευματικά ανθρώπους.

Λες:
Αν καταλαβαίνω λοιπόν σωστά την αναλογία που θέτεις, ρωτάς αν πρέπει να καταργήσουμε π.χ. την Αγάπη από τους ανθρώπους επειδή απέτυχε ο Χριστιανισμός στην εφαρμογή του; Διόρθωσέ με αν δεν κατάλαβα καλά.
Να σε «διορθώσω» λοιπόν. Όχι δεν λέω αυτό.
Κάθε Ιδέα έχει την Δυναμική για να Πραγματωθεί.
Η Πορεία και ο Αγώνας μας, μας φέρνει όλο και πιο κοντά σε αυτή. Δεν υπάρχει κανένας λόγος (και ούτε γίνεται) να καταργήσουμε την Δικαιοσύνη, ή την Ελευθερία, ή την Αγάπη!
Κατανοώντας την Ιστορία και τα λάθη μας μπορούμε να εργαστούμε, εάν και εφόσον ακολουθούμε τον Δρόμο της Αρετής, για την βελτίωση του εαυτού μας και του Περιβάλλοντός μας, μέχρι την Τελειότητα.
Απλά λοιπόν σου παραθέτω και σημειώνω το παράλογο της επίθεσης στις Ιδέες του Χριστιανισμού και όχι ενάντια στα κατεστημένα που τον καπηλεύονται

Όσο τώρα για τα επιχειρήματα που παραθέτεις μέσα από τις Γραφές.
Θα ήταν Φίλε μου αρκετά και θα σε δικαίωναν ΑΝ ήταν τα μοναδικά που έχουμε από την Ζωή και την Διδασκαλία του Ιησού Χριστού.
Θα μου επιτρέψεις λοιπόν να αντιπαραθέσω σημεία των Ευαγγελίων κάτω από κάθε δικιά σου παρατήρηση. Επίσης θα σου ζητήσω, καθότι δεν γνωρίζω «παπαγαλία» τα Ευαγγέλια, να αναφέρομαι σε αυτά τα σημεία δίχως να παραθέτω και το σημείο αναφοράς τους.
Αν ζητάς από εμένα τέτοιου είδους επιχειρηματολογία, θα χρειαστεί να κάνεις υπομονή μερικές εβδομάδες για να τα συλλέξω σε μια εργασία.
Βέβαια και αφού έχεις μελετήσεις την Κ. Διαθήκη, δεν θα δυσκολευτείς να τα αναγνωρίσεις.
Χριστιανισμός δεν είναι θρησκεία Τιμωρίας αλλά Αγάπης και Ελέους!
>Ποιος ευθύνεται για το ότι οι άνθρωποι παρέμειναν προσκολλημένοι στην αντίληψη του Θεού της Π. Διαθήκης;
Τώρα φίλτατε προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα αδικιολόγητα. Μην γράφεις ανακρίβειες γιατί εγώ τουλάχιστον μελέτησα το χριστιανισμό από τις πηγές του:"Είπε λοιπόν προς αυτούς ο Ιησούς, Εάν ο Θεός (σημ. ο Γιαχβέ) ήταν πατέρας σας θα με αγαπούσατε γιατί εγώ προέρχομαι από το Θεό επειδή δεν ήρθα μόνος μου αλλά με έστειλε εκείνος... Εσείς έχετε πατέρα τον διάβολο και θέλετε να πράττετε τις επιθυμίες αυτού του πατέρα σας. Εκείνος ήταν από την αρχή ανθρωποκτόνος και δε μένει στην αλήθεια, επειδή δεν υπάρχει αλήθεια μέσα του... Όποιος είναι γεννημένος από τον Θεό (σημ. Γιαχβέ) ακούει τους λόγους του Θεού, γι αυτό κι εσείς δεν ακούτε γιατί δεν είστε από το Θεό..." (Ιωάν. η' 42-47)Να, η πραγματική αιτία φίλτατε Φώτιε των απίστευτων εγκλημάτων:
"Οποιος δεν είναι μαζί μου είναι εχθρός μου κι όποιος δεν μαζεύει μαζί μου, αυτός σκορπίζει" (Λουκ. ια' 23)

Από που να αρχίσω Φίλε.
Σχεδόν σε κάθε σελίδα των Ευαγγελίων παρουσιάζεται η Νομοτέλεια της Αγάπης και του Ελέους.
Τα σημεία που αναφέρεις, εστιάζονται στην Νομοτέλεια της Άρνησης προς τον Θεό, και παρουσιάζει τα κενά της. Όπως βλέπεις παραθέτει την σχέση «Εάν... θα με αγαπούσατε...» . Επίσης στο «όποιος είναι γεννημένος από το Θεό ακούει τους λόγους του Θεού» να θυμίσω πάλι την «εσωτερική φωνή» του Σωκράτη; Για Νομοτέλεια μιλάμε!
Και για το «...είναι εχθρός μου....σκορπίζει» φανερώνει αυτή ακριβώς την εγωιστική Αντίθεση του ανθρώπου προς το Θείο!
Εξάλλου για ποιους εχθρούς μιλάμε όταν ο ίδιος λέει «αν σας ραπίσουν από την αριστερή γυρίσετε και την δεξιά» και το περίφημο «ευλογείτε τους εχθρούς σας, προσευχηθείτε για όσους σας διώκουν, ελεήστε όσους σας καταριούνται»!!!

Συλλέγω κάποια από τα ποιο γνωστά σημεία της Διδασκαλίας Του:

«Αγαπήσεις τον Πλησίον σου ως Εαυτόν»

Το Έλεος και την Νομοτελειακή αθώωση της Μοιχαλίδας που προσπάθησαν να την χρησιμοποιήσουν για να τον παγιδεύσουν.

Την Παραβολή του Άσωτου Υιού και το μεγαλείο του Ελέους που την διακρίνει.

Παρένθεση: (Να μην ξεχάσουμε και τον περίφημο «Ύμνο της Αγάπης» του Απ. Παύλου.)

Συγνώμη βρε Ερμοκράτη αλλά τι να πούμε;

Την εκ των προτέρων συγχώρεση του Ιούδα και του Πέτρου για την «Προδοσία» τους;
Στην Διπλή άρνηση, Άρνηση στον Θεό, Άρνηση στον Άνθρωπο;

Το εκπληκτικό «Πατέρα συγχώρησέ τους, δεν γνωρίζουν το τι κάνουν» πάνω στο Σταυρό;

Χρειάζεσαι κι άλλα σημεία να αναφερθώ;
με γεμίζουμε σελίδες.
Απλά θα μείνω στα βασικά και ενδεικτικά σημεία της Παγκόσμιας Διδασκαλίας της Αγάπης.

> Ο Χριστιανισμός είναι θρησκεία Ειρήνης και Δημιουργίας και όχι Πολέμου και Καταστροφής! "Νομίζετε ότι ήρθα να φέρω ειρήνη στη γή; Οχι ήρθα να δώσω διαμάχη. Διότι εφεξής, στο ίδιο σπίτι θα είναι πέντε άτομα διχασμένα, οι τρεις κατά των δύο κι οι δύο κατά των τριών. Θα διχαστεί πατέρας με γιό και μάνα με κόρη. (Λουκ. ιβ' 51)
Μήπως γνωρίζεις φίλε μου πολλούς επαναστάτες «μαμόθρεφτα»;
Είναι δυνατόν να απορρίπτει κάποιος το κατεστημένο της Κοινωνίας του και να μένει προσκολλημένος στην « οικογενειακή θαλπωρή» του;
Σοβαρολογείς, αυτό το σημείο θεωρείς ως «Πολεμική» εντολή του Χριστιανισμού;

Μήπως ξεχνάς το: «Μακάριοι οι Ειρηνοποιοί γιατί αυτοί θα κληρονομήσουνε τη Γη»

Δεν είναι μήπως Πράξη Ειρήνης η στάση Του στον Κήπο της Γεσθημανής όταν Τον συλλαμβάνανε;
Όταν συγκράτησε τους Μαθητές Του και επανακόλλησε το αυτί του δούλου που έκοψε ο Πέτρος;

Δεν αρνήθηκε την προτροπή των Μαθητών Του (των Υιών της Βροντής) που του ζητούσαν να κατακάψει με Φωτιά αυτούς που τους προπηλακίσανε;

Δεν αρνήθηκε την εξουσία να ηγηθεί σε βίαιο επαναστατικό κίνημα απελευθέρωσης του Ισραήλ, και προτίμησε να θυσιάσει τον Εαυτό Του;

> Ο Χριστιανισμός δεν είναι θρησκεία «μεσαζόντων» και «πραματευτάδων» της Θείας Ευλογίας
>αλλά οδηγεί στην άμεση Ένωση του Ανθρώπου με τον Θεό! "Λέγει σ' αυτούς, Αλλά εσείς ποιος λέτε ότι είμαι; Και απαντά ο Σίμων Πέτρος Εσύ είσαι ο Χριστός ο γιός του ζωντανού Θεού (σημ. του Γιαχβέ). Και ανταπαντά ο Ιησούς Μακάριος είσαι Σίμωνα, γιέ του Ιωνά, γιατί δεν στο αποκάλυψε αυτό άνθρωπος αλλα ο ουράνιος Πατέρας μου. Και σου λέω ότι εσύ είσαι Πέτρος, και πάνω σ' αυτή την πέτρα θα οικοδομήσω την εκκλησία μου και δεν θα την κλονίσουν ούτε οι πύλες του Άδη. Και θα σου δώσω τα κλειδιά της βασιλείας των ουρανών και ό,τι κι αν δέσεις στη γή θα είναι δεμένο και στον ουρανό κι ότι λύσεις στη γη θα είναι λυμένο και στον ουρανό" (Ματθ. ιστ' 15-19)Έτσι ορίζει ο Γιεζούα ο χρισμένος, τους μεσάζοντές του στη γη και δίνει απόλυτες εξουσίες. Αν φίλτατε Φώτιε κάνεις το σφάλμα να παραδέχεσαι μια θρησκεία από φόβο ή συνήθεια, χωρίς να την μελετήσεις και να την καταλαβαίνεις, τότε καλύτερα να μην την υπερασπίζεσαι έναντι τρίτων που τη μελέτησαν. Σου αποβαίνει σε ζημία αντί για ώφελος.

Έχω ξαναναφέρει πως η Ζωή του Χριστού είναι Νομοτέλεια σε κάθε της σημείο!

Ο Πέτρος όπως και όλοι οι Μαθητές συμβολίζουν τις Πνευματικές Ικανότητες που αφυπνίζονται μέσα σε κάθε άνθρωπο όταν αυτός ενεργοποιείται Πνευματικά.
Όταν δηλαδή, αναγνωρίζει την Ουσία του Λόγου εντός του και η Ενεργοποίηση αυτή του Θείου Δασκάλου (Ραβί που μένεις;) κινητοποιεί και συγκεντρώνει γύρω του (εσωτερικά) τις Πνευματικές Δυνάμεις-Μαθητές.

Ο Πέτρος συμβολίζει την Δύναμη της Πίστης.
Κάθε ευφυής άνθρωπος, αν αντικαταστήσει την λέξη «Πέτρος» με την λέξη «Πίστη» θα κατανοήσει και την Νομοτέλεια που διέπει αυτή την Ικανότητα-Δύναμη!
Στο τέλος της «ανάλυσης» παρουσιάζεται και η Εξουσία της Κρίσης μέσα από την Πίστη που όταν λειτουργεί αρνητικά δεσμεύει! («ότι και αν δέσεις...κλπ»)

Δεν είπε ο Ιησούς «ζητήστε και θα σας δοθεί, χτυπήστε και θα σας ανοιχτεί!»
Που βλέπεις τους «μεσάζοντες»; !!!!

Δεν είπε «γίγνεσθαι Τέλειοι όπως Τέλειος είναι ο Πατέρας στους Ουρανούς»;

Μήπως σε βοηθάει το «ότι κάνω Εγώ μπορείτε και εσείς και ακόμη περισσότερα»;

Τέλος η πρότυπο-υπόδειγμα Προσευχή που μας άφησε, το «Πάτερ Ημών» δεν απευθύνεται ο Άνθρωπος άμεσα στο Θεό Πατέρα ως πραγματικό Του τέκνο;

Φίλε Ερμοκράτη νομίζω πως αρκούν αυτά για να προβληματιστείς, αν θες, για το πόσο προκατειλημμένος είσαι!

Όσο για τις επόμενες σας θέσεις, τι να πω;
ΜΕΝΩ ΑΦΩΝΟΣ !!!!!!!

Είναι δυνατόν να είστε ΤΟΣΟ ΠΩΡΩΜΕΝΟΙ που να υπερασπίζετε τα απίστευτα εγκλήματα ΤΡΙΩΝ ΑΙΩΝΩΝ της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας και την ιδέα της Δουλείας;

Ειλικρινά ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ που αποκαλείτε τους εαυτούς σας ΕΛΛΗΝΕΣ!!!!!

Μόνο ως ΒΑΡΒΑΡΙΚΗ μπορώ να αναγνωρίσω μια συνείδηση που συγκαλύπτει εγκλήματα!
Ξεκαθαρίστε σας παρακαλώ τις θέσεις σας! Είναι επικίνδυνες, για τον Ελληνικό Πολιτισμό!

Αν θέλετε σκεφτείτε το, ΤΙ ΑΛΛΟ να ΠΩ;

Παρεμπιπτόντως, ακόμα δεν έχετε πάρει θέση στους προβληματισμούς που σας έθεσα!

Με Σεβασμό και Αγάπη Φώτης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2002, 16:18:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
>Φίλε Ερμοκράτη λες ότι μελέτησες τον Χριστιανισμό.
>Γιά ποιό λόγο;;

Αντιθέτως προς τους Χριστιανούς που θεωρούν ότι η Αλήθεια έρχεται ως αποκάλυψη από τον Γιαχβέ, εμείς οι Έλληνες πιστεύουμε στην έρευνα. .

>Μήπως γιά να βρεις κάποια αμφιλεγόμενα εδάφια τα οποία θα ερμηνεύσεις
>κατά πως σε βολεύουνε,και τα οποία θα χρησιμοποιήσεις στο αγαπημένο σου σπορ;

Αν θεωρείς τα λόγια του Ραββί Γιεζούα αμφιλεγόμενα, τότε ο Γιεζούα πέφτει σε αντίφαση. Στον Θωμά λέει "εγώ είμαι η οδός, και η αλήθεια και η ζωή" (Ιωάν. ιδ' 6). Αν η αλήθεια λοιπόν είναι αμφιλεγόμενη τότε η αλήθεια δεν είναι απόλυτη κι αποκλειστική (αυτό έλεγαν κι οι Έλληνες και κατεσφάγησαν) οπότε έχουμε αντίφαση. Έχεις δίκαιο πάντως ότι ο ουσιαστικός διάλογος είναι το αγαπημένο μου σπορ. Κρίμα να μην είναι και το δικό σου.

>Ασε που δεν πιστεύω να μελέτησες, απλά σου τα δώσανε πακέτο κάποιοι επιτήδειοι.

Αυτό δε θα πείραζε φίλτατε. Είτε τα μελέτησα είτε μου τα είχαν πει, σημασία έχει ότι υπάρχουν τα εδάφια αυτά. Θα πείραζε όμως πολύ αν ΕΣΥ δεν μελέτησες το χριστιανισμό και αναμασάς κάτι που σου δώσανε πακέτο κάποιοι επιτήδειοι. Θα πείραζε αν προσπαθείς να υποστηρίξεις το χριστιανισμό, ενώ προφανώς δεν μπορείς, από φόβο ή από συνήθεια.

>Γιατί αν έκανες τον κόπο να μελετήσεις θα έβλεπες και άλλα πράγματα.
>Οπως ΑΓΑΠΗ-ΕΛΕΟΣ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ-ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ-ΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ κλπ κλπ...

Θα αποδείξεις εσύ ότι μελέτησες παραθέτοντας μου τα κατάλληλα εδάφια γι αυτά που λες. Θα μου δείξεις ότι ο Ραββί Γιεζούα, ο χρισμένος γιός του Γιαχβέ του Κυρίου, διδάσκει ΑΓΑΠΗ-ΕΛΕΟΣ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ-ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ όχι μόνον για όσους τον προσκυνάνε αλλά και για εμάς τους υπολοίπους που θεωρούμε τη δική μας Πατρώα Κοσμοθεωρία σωστότερη και καταλληλότερη. Θα μου δείξεις ότι δεν μας απειλεί εμάς με κρίσεις και τιμωρίες. Περιμένω τις αποδείξεις σου.. εάν έχεις!

>Θεωρώ ότι θα αρχίσεις πάλι να μιλάς γιά σφαγές και διωγμούς.

Για σφαγές και διωγμούς βοά η Ιστορία! Όχι εγώ μόνον. Ο λόγος που επιμένω σ' αυτές είναι γιατί δεν έχω πειστεί ότι είναι παρελθόν. Νομίζω ότι οι χριστιανοί δεν αισθάνεστε απολύτως καμία ευθύνη και ντροπή γι αυτές κι έτσι είστε καταδικασμένοι να τις επαναλάβετε αν με κάποιο τρόπο χαλαρώσουν οι περιορισμοί που σας επέβαλε η διαφώτιση.

>Νομίζω ότι ο Φώτιος σου απάντησε πολύ καλά.

Κι εγώ νομίζω ότι μ' απάντησε πολύ καλά επειδή ήταν σε πνεύμα διαλόγου. Δε με έπεισε και δεν νομίζω να τον έπεισα κι εγώ αλλά ο διάλογος είναι ωφέλιμος επειδή μας εκπολιτίζει. Θα σύστηνα μάλιστα να ακολουθήσεις το παράδειγμά του Φώτιου, να αφήσεις τις άναρθρες κραυγές αγανάκτησης και να προσπαθήσεις να βρεις επιχειρήματα για όσα λες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2002, 18:18:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Φίλε Βασίλη τι πιστεύεις ότι οραματίζονταν οι πρώτοι Χριστιανοί στις κατακόμβες;
Πως φαντάζονταν τον κόσμο;
Τι οραματίζονταν άραγε οι Διαφωτιστές για τις κοινωνίες του μέλλοντος;
Τι τα παιδιά των λουλουδιών, ή θυσιαζόμενοι επαναστάτες ενάντια στο καπιταλιστικό κατεστημένο;

Φίλε Φώτιε δεν αμφιλέγω ότι ο "παράγων άνθρωπος" στην προκειμένη περίπτωση δρα "σωστά" αλλά το σύτημα αυτό (χριστιανισμός) τον σπρώχνει τελικά προς τον λάθος δρόμο.
Αν ήταν υπόθεση λίγων (βλέπε μυστών ή σοφών που μπορούν να δια-κρίνουν) σε μια ομογενοποιημένη κοινωνία τότε ίσως ο χριστιανισμός να δούλευε και να βοηθούσε εν τέλει την ανθρωπότητα αλλά το θρησκεύειν είναι ατομική ανάγκη κι ο καθένας πλησιάζει το θείο με τον τρόπο που του αρμόζει ή θεωρεί σωστό.

Και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί το συζητάμε ακόμη αφού η ιστορία το έχει γράψει και μπορούμε να το δούμε και γύρω μας ότι εδώ και χιλιάδες χρόνια ο χριστιανσιμός έχει αποτύχει, δεν έχει σημασία αν οι άνθρωποι είναι τελικά ο αδύναμος κρίκος της υπόθεσης διότι αυτοί είναι που τελικά θα δώσουν τις "εξετάσεις" κι αν το "βοήθημα" δεν είναι καλό θα αποτύχουν ...

Παρουσιάζεις ένα αρμονικό Όραμα για την μελλοντική Εθνική Ελλάδα! Από πού αντλείς την βεβαιότητα της «Αρμονίας» όταν ήδη έχουν βγει αναμεταξύ σας τα «μαχαίρια»;
Δεν ανέφερα εγώ ποτέ ουτοπία και αγάπες, ανέφερα Δικαιοσύνη, Ελευθερία και Αρετή. Κι αυτό δεν σημαίνει ότι είναι η πανάκεια για όλους τους ανθρώπους, διότι δεν είμαστε όλοι "ίδιοι", τα προβλήματα πάντα θα υπάρχουν αλλά ο Έλλην δεν περιμένει κανέναν μεσία για να του τα λύσει αλλά προσπαθεί να τα λύσει ο ίδιος με τις όποιες ατέλειες του δικού του συστήματος (θεολογίας, φιλοσοφίας, πολιτικής) αλλά αληθινά προσπαθεί και αληθινά το θέλει!
Ο Έλλην δεν διατείνεται ότι κατέχει την μόνη αλήθεια ούτε ότι είναι ο περιούσιος λαός αλλά ιδρώνει και ματώνει για να καταφέρει τον σκοπό του. Η ρήση "Πόλεμος Πατήρ Πάντων" έχουμε ξαναπεί ότι ισχύει σε κάθε δευτερόλεπτο και πτυχή της ζωής μας.

Υγιαίνετε (δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερη ευχή)

Edited by - dix on 10/11/2002 18:21:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2002, 20:54:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS
ΦΙΛΤΑΤΕ ΑΕΝΑΕ

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΑΡΞΕΙ ΣΤΗΝ ΓΝΩΣΤΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΤΕΛΕΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ...ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΣ ΝΑ ΥΠΑΙΝΙΧΘΕΙΣ ΤΟΝ ΘΕΣΜΟ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕΣ ΛΙΓΟ ΤΗΝ "ΚΑΛΥΒΑ ΤΟΥ ΜΠΑΡΜΠΑ ΘΩΜΑ"...

ΤΙ ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΙΣΩ ΕΙΡΩΝΙΑ;;;

ΤΙΣ ΠΗΓΕΣ ΣΟΥ...ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΛΙΓΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ, ΤΙΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑ ΠΙΣΩ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ, ΔΕΝ ΤΙΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑ ΦΥΛΕΤΙΚΑ-ΘΡΗΣKEYTIKA...

ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΡΩΜΑ'Ι'ΚΕΣ, ΑΡΑΒΙΚΕΣ, ΣΥΡΙΑΚΕΣ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ...

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΣΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΟΒΑΡΑ, ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΟΙ ΑΡΧΑΙΕΣ ΠΗΓΕΣ, "ΑΥΤΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ...ΚΑΠΟΥ Τ'ΟΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ"...

ΠΗΓΕΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...............

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ, ΟΤΑΝ ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ ΘΑΝΑΤΟΣ, ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ, ΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΔΟΥΛΟΥΣ...

ΖΗΤΗΣΕΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ;;;

ΟΡΙΣΤΕ:

O XRIΣΤΙΑΝΟΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΠΡΟΚΟΠΙΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΕΙΑ ΤΟ 500μ.Χ.
ΗΤΑΝ ΕΠΑΡΧΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΑΠΟΝΕΜΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΙΟΥΣΤΙΝΙΑΝΟ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΙΜΗΣ: ILLUSTRIS-ΕΠΙΦΑΝΗΣ...
ΗΤΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΤΟΥ ΙΟΥΣΤΙΝΙΑΝΟΥ...

ΤΟ ΤΙ ΕΧΕΙ ΠΡΑΞΕΙ Ο ΙΟΥΣΤΙΝΙΑΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΤΟΙΣ ΠΑΣΙ...

ΤΙ ΛΕΕΙ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΠΡΟΚΟΠΙΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΟΥΣΤΙΝΙΑΝΟ;;;

***Ο ΙΟΥΣΤΙΝΙΑΝΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΠΛΑΣΜΑ, ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ, ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ, ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΑΙΜΟΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΜΟΡΦΟΣ...Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΥΤΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΕΙ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΤΟΣΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ,(ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΥΡΙΩΣ) ΩΣΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ, ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΤΕ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΠΗ ΤΟΝ ΑΚΡΙΒΗ ΑΡΙΘΜΟ, ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ Ο ΘΕΟΣ...***
***ΠΡΟΚΟΠΙΟΣ - ΑΝΕΚΔΟΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΟ 5, 18 1-5 ΜΕΤ. ΑΛΟΗΣ ΣΙΔΕΡΗ ΕΚΔ. ΑΓΡΑ***

ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ "ΑΝΕΚΔΟΤΑ" ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ ΤΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ ΕΓΙΝΕ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ...

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΖΗΤΑΣ ΚΑΤΙ ΑΓΑΠΗΤΕ ΑΕΝΑΕ, ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ...ΕΡΘΕΙ...

ΠΗΓΕΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...............

ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΒΙΑΙΟΠΡΑΓΙΕΣ ΚΑΙ ΟΜΑΔΙΚΕΣ ΘΑΝΑΤΩΣΕΙΣ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΞΕΡΙΖΩΜΑ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ...ΤΟΤΕ........

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΣΤΟΥΣ ΔΕΛΦΟΥΣ ΠΟΙΑ ΚΑΛΛΙΤΕΡΗ ΠΗΓΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΛΟΥΤΑΡΧΟ...ΤΟ "ΠΕΡΙ ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΙΑΣ" ΔΙΝΕΙ ΜΙΑ ΣΑΦΗ ΕΙΚΟΝΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΕΝΟΣ ΑΡΧΙΕΡΕΑ...

ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΗΣΗ ΣΟΥ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ;;;
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΠΡΕΣΒΕΥΕΙΣ...

ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΕΡΜΗΤΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ "ΕΠΙΑΣΑ" ΜΟΝΟ...
ΑΛΗΘΕΙΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΤΕ "ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ" ΤΑ ΕΡΜΗΤΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ;;;

ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ "ΛΑΤΡΕΙΑ" ΤΩΝ ΘΕΩΝ...
ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΕΟΙ (ΘΕΟΙ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΟΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΜΗΡΟ, ΗΣΙΟΔΟ, ΔΙΟΔΩΡΟ ΣΙΚΕΛΙΩΤΗ, ΠΛΟΥΤΑΡΧΟ κ.α.) ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΛΑΤΡΕΙΑ ΚΑΝΕΝΟΣ...

ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ Η ΔΥΝΑΤΟΝ, ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ, ΤΩΝ ΕΡΓΩΝ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΒΑΘΥΤΕΡΩΝ ΕΝΝΟΙΩΝ ΠΟΥ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΟΥΝ...ΟΠΟΙΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΛΑΤΡΕΥΕΙ (Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΠΡΟΣΚΥΝΑ) ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΕΟΥΣ, ΔΕΝ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙ ΤΟΝ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ ΤΩΝ ΑΝΤΑΠΟΔΟΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΙΚΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ...

ΚΑΙ ΞΕΧΝΑ:

O ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ ΘΝΗΤΟΣ...
ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΘΑΝΑΤΟΣ...

Edited by - ATLAS on 10/11/2002 21:20:25

Edited by - ATLAS on 10/11/2002 21:22:58

Edited by - ATLAS on 10/11/2002 21:29:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2002, 22:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
>Εξάλλου συγκρίνεις ανομοιογενή συστήματα ιδεών όταν παρομοιάζεις
>τον Ναζισμό με τον Χριστιανισμό. Το πρώτο «οδηγεί» στην Τελειότητα μέσω
>ατομικής και εγωκεντρικής πορείας, ενώ ο Χριστιανισμός είναι Δρόμος Αγάπης,
>Προσφοράς και Θυσίας του Ατομικού Εγώ. Ο Ναζισμός υποτιμάει τους «μη άρειους»
>και διαχωρίζει τους ανθρώπους ακόμη και στην «καθαρότερη» μορφή της ιδεολογίας του,
>ενώ ο Χριστιανισμός Ενώνει και δίνει Ελπίδα και στους «κατώτερα» κοινωνικά και πνευματικά ανθρώπους.

Σ' αυτό παράθεσα τα επιχειρήματά μου κι όσα γράφεις τώρα δεν απαντούν. Ο Ναζισμός πχ ευαγγελίζεται την Τελειότητα μέσω της Αγάπης, Προσφοράς και Θυσίας του Ατομικού Εγώ για χάρη της Άρειας Φυλής όπως και ο Χριστιανισμός υποτιμά τους "μη χριστιανούς" και διαχωρίζει τους ανθρώπους σε "οπαδούς του Σατανά" και "πιστούς του Χριστού". Ακόμη μπορείς να πεις ότι κι ο Ναζισμός δίνει "Ελπίδα" και στους "κατώτερους" κοινωνικά Γερμανούς.

>Κατανοώντας την Ιστορία και τα λάθη μας μπορούμε να εργαστούμε,
>εάν και εφόσον ακολουθούμε τον Δρόμο της Αρετής, για την βελτίωση
>του εαυτού μας και του Περιβάλλοντός μας, μέχρι την Τελειότητα.

Σ' αυτά συμφωνώ αλλά λυπάμαι να σου πω ότι είναι απολύτως αντίθετα με τη χριστιανική διδασκαλία. Ο Χριστιανισμός δεν είναι δρόμος προς την τελειότητα. Είναι σωτηριολογικός δηλ. ο Γιαχβέ θα σε σώσει από την τιμωρία του Γιαχβέ (δες "προστάτες") όχι από κάτι που θα κάνεις αλλά με απόφαση του εάν υπακούς: "Ποιος λοιπόν θα σωθεί; Ο Ιησούς τους κοίταξε και είπε: Για τους ανθρώπους αυτό είναι αδύνατον για το θεό όμως τα πάντα είναι δυνατά"(Ματθ. ιθ' 25-26)

>από κάθε δικιά σου παρατήρηση. Επίσης θα σου ζητήσω, καθότι δεν
>γνωρίζω «παπαγαλία» τα Ευαγγέλια, να αναφέρομαι σε αυτά τα σημεία
>δίχως να παραθέτω και το σημείο αναφοράς τους.

Αυτό μ' αρκεί. Όντως αναγνωρίζω τα περισσότερα από τα εδάφια που αναφέρεις. Ορισμένα δεν τα παραθέτεις ακριβώς αλλά όσο δεν αλλάζεις την ουσία τους, δεν πειράζει.

>σχέση «Εάν... θα με αγαπούσατε...» . Επίσης στο «όποιος είναι
>γεννημένος από το Θεό ακούει τους λόγους του Θεού» να θυμίσω πάλι
>την «εσωτερική φωνή» του Σωκράτη; Για Νομοτέλεια μιλάμε!

Για ποια Νομοτέλεια μου μιλάς φίλτατε; Στον Εβραιοχριστιανισμό ο Γιαχβέ ο Κύριος είναι πάνω από τους Κοσμικούς Νόμους. Ο ίδιος ο Γιεζούα περιγράφει αυτή την ευχέρεια (που είναι σαφής και στις Εβραϊκές Γραφές) στην παραβολή των εργατών: ".. πάρε ό,τι σου ανήκει και φύγε. εγώ θα δώσω και σ' αυτόν τον έσχατο ό,τι έδωσα και σε σένα. μήπως δεν έχω την εξουσία να διαχειριστώ όπως θέλω τα όσα μου ανήκουν;" (Ματθ. κ' 14-15)

Παρακάτω αναφέρεσαι σε πάρα πολλά μαζί και φυσικά αν απαντήσω σε ένα ένα θα πρέπει να γράψω βιβλίο. Αφήνω λοιπόν σε εκρεμμότητα τα άλλα ζητήματα καθώς και το ζήτημα της δουλείας και πώς αντιμετωπίζεται στις Εβραϊκές και τις Χριστιανικές Γραφές. Θα αναλύσω λίγο το θέμα της συγχώρεσης στο οποίο φαίνεται να αναφέρεσαι συχνά. Γράφεις:

>Συγνώμη βρε Ερμοκράτη αλλά τι να πούμε;
>Την εκ των προτέρων συγχώρεση του Ιούδα και του Πέτρου για την «Προδοσία» τους;

Παρακαλώ σημείωσε:

"Αν ο Γιαχβέ δεν οικοδομήσει σπίτι, μάταια κοπιάζουν οι οικοδόμοι, αν ο Γιαχβέ δεν φυλάξει την πόλη, μάταια κοπιάζει ο φύλακας, μάταιο είναι να ξυπνάτε νωρίς, να πλαγιάζετε αργά και να τρώτε το ψωμί του κόπου. Ο Γιαχβέ βεβαίως θα δώσει ύπνο μόνο στους εκλεκτούς του" (Ψαλμ. ρκζ' 1-2)

"Η καρδιά του ανθρώπου σκέφτεται το δρόμο του αλλά ο Γιαχβέ είναι αυτός που κατευθύνει τα βήματά του." (Παρ. ιστ' 9)

"Το στραβό δεν μπορεί να ισιώσει κι οι ελλείψεις είναι αμέτρητες" (Εκκλ. α' 15)

"Γιαχβέ, γνωρίζω ότι η οδός του ανθρώπου δεν εξαρτάται απ' αυτόν. Δεν είναι στο χέρι εκείνου που περπατάει το να κατευθύνει τα βήματά του"(Ιερ. ι' 23)

"Επειδή είναι ανάγκη να έρχονται σκάνδαλα. Αλίμονο όμως στον άνθρωπο εκ του οποίου έρχονται." (Ματθ. ιη' 7)

"Οποιος είναι εκ του Θεού (σημ. του Γιαχβέ) τους λόγους του Θεού ακούει, γι αυτό εσείς δεν ακούτε επειδή δεν είστε του Θεού" (Ιωαν. η' 47)

Για ποια συγχώρεση μιλάς λοιπόν; Πώς μπορείς να συνδυάζεις τη Νομοτέλεια με τη Συγχώρεση; Αν είναι ανάγκη να έρχονται τα σκάνδαλα, ποιος δημιούργησε αυτή την ανάγκη; Γιατί θα τιμωρηθεί ή θα συγχωρηθεί κάποιος που ούτε καν είναι σε θέση να κατευθύνει τα βήματά του; Παρακαλώ για μια απάντηση σαφή όχι γενικολογίες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2002, 00:04:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
Δεν είμαι σίγουρος φίλτατε, Αέναε, (επιτέλους το έμαθα σωστά) αν καταλαβαίνω τι μου γράφεις. Πώς ανακατεύεις την μάρτυσσα Υπατία σε όλα αυτά; Έχεις κείμενα της Υπατίας που αντιτίθενται στα όσα λέω; Παρακαλώ να με φωτίσεις.

Σχετικά με τη δουλεία, που φαίνεται πολύ να σε απασχολεί, ζητάς αναφορές από πηγές. Ορίστε λοιπόν οι πιο αναμφισβήτητες πηγές για το πως αντιμετωπίζει ο χριστιανισμός την έννοια της δουλείας από τις Χριστιανικές Γραφές:

"Οι δούλοι ΥΠΑΚΟΥΕΤΕ ΚΑΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑ ΣΑΡΚΑ ΚΥΡΙΟΥΣ ΣΑΣ, ουχί με οφθαλμοδουλείας ως ανθρωπάρεσκοι, αλλά με απλότητα καρδίας, φοβούμενοι τον Θεόν. Και παν ότι αν πράττητε, εκ ψυχής εργάζεσθε, ως εις τον Κύριον, και ουχί εις ανθρώπους εξεύροντες ότι από του Κυρίου θέλετε λάβει την ανταπόδοσιν της κληρονομιάς διότι εις του Κύριον Χριστόν δουλεύετε όστις όμως αδικεί, θέλει λάβει την αμοιβήν της αδικίας αυτού και δεν υπάρχει προσωποληψία. Οι κύριοι αποδίδετε εις τους δούλους σας το δίκαιον και το ίσον εξεύροντες ότι και σεις έχετε Κύριον εν ουρανοίς" (Κολ. γ22-δ1)

"Εκαστος εν τη κλήσει καθ' ήν εκλήθη, εν ταύτη ας μένη. Εκλήθης δούλος; Μη σε μέλη αλλ' εάν δύνασαι να γείνης ελεύθερος μεταχειρίσου τούτο καλύτερα" (Α Κορ ζ20)

Επίσης σημείωσε ότι στις περισσότερες παραβολές του ο Ραββί Γιεζούα αναφέρεται σε δούλους και Κυρίους. Ούτε σε ένα σημείο δεν καταδικάζει την έννοια της δουλείας. Τη θεωρεί αυτονόητη. Αντιθέτως αναφέρεται στους πιστούς ως "δούλους του θεού (σημ. του Γιαχβέ)"

Στα παραπάνω εδάφια όχι μόνον δεν ανατρέπεται η δουλεία αλλά δικαιώνεται ιδεολογικά. Ο Σαούλ-Παύλος προτρέπει τους δούλους να εργάζονται για τους αφέντες τους σα να εργάζονταν για τον ίδιο το Θεό Γιαχβέ. Τα αφεντικά των δούλων δεν τα προτρέπει να ελευθερώσουν τους δούλους παρά να τους μεταχειρίζονται δίκαια.

Ευχαρίστως να πιστώσω στον Παύλο την σημαντική προτροπή για καλή μεταχείριση των δούλων, αλλά τη δουλεία καθ' αυτή την δικαιώνει και την αθωώνει με συγκεκριμένα ιδεολογικά επιχειρήματα. Γι αυτό άλλωστε η χριστιανική εκκλησία κατείχε πολλούς δούλους μέχρι και τη στιγμή που οι πολιτικές αρχές κατήργησαν τη δουλεία στα κράτη.

Edited by - Ερμοκράτης on 11/11/2002 00:45:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2002, 01:22:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Γεια σας.

Όσοι ενδιαφέρονται μπορούν να συμμετέχουν και σε ένα νέο topic το οποίο ξεκίνησα με θέμα "Ελλ. θρησκεία: "Μονο-" ,"Πολυ-" ή "Παν-"θεϊστική;"
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=512

Αφιερωμένο και στους... μονοθεϊστές και στους... πολυθεϊστές

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
aenaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2002, 03:33:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaos
ΦΙΛΕ ΑΤΛΑ...
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΑΡΞΕΙ ΣΤΗΝ ΓΝΩΣΤΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΤΕΛΕΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ...ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΣ ΝΑ ΥΠΑΙΝΙΧΘΕΙΣ ΤΟΝ ΘΕΣΜΟ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕΣ ΛΙΓΟ ΤΗΝ "ΚΑΛΥΒΑ ΤΟΥ ΜΠΑΡΜΠΑ ΘΩΜΑ"...
ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΥΓΚΙΝΗΘΗΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕΣ ΤΟΝ ΑΙΣΩΠΟ...

ΤΙ ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΙΣΩ ΕΙΡΩΝΙΑ;;;
ΤΙΣ ΠΗΓΕΣ ΣΟΥ..
ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕΣ ΤΙΣ ΠΗΓΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΤΙ;ΟΤΑΝ ΖΗΤΑΓΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΙΣΩΣ..
ΟΤΑΝ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΕΣΤΕ ΓΙΑ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΔΟΥΛΩΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ, ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΤΙΣ ΑΡΧΑΙΕΣ ΠΗΓΕΣ...
ΜΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΠΟΤΕ ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!ΕΙΡΩΝΙΑ ΠΑΙΡΝΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΟΤΑΝ ΛΕΣ...
***ΘΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΜΟΝΟ ΠΑΝΩ ΣΕ ΠΡΩΤΟΤΥΠΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ...ΟΧΙ ΣΕ ΚΑΤΕΒΑΤΑ ΘΕΟΛΟΓΩΝ ΚΑΙ ΣΟΦΩΝ...ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ...***
...ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΖΗΤΑΣ ΤΙΣ ΠΗΓΕΣ ΜΟΥ..
Ο ΙΟΥΣΤΙΝΙΑΝΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΠΛΑΣΜΑ, ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ, ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ, ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΑΙΜΟΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΜΟΡΦΟΣ...Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΥΤΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΕΙ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΤΟΣΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ,(ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΥΡΙΩΣ) ΩΣΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ, ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΤΕ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΠΗ ΤΟΝ ΑΚΡΙΒΗ ΑΡΙΘΜΟ, ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ Ο ΘΕΟΣ...***

ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ;ΡΩΜΑΙΟΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ ΗΤΑΝΕ...
ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΖΗΤΑΣ ΚΑΤΙ ΑΓΑΠΗΤΕ ΑΕΝΑΕ, ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ...ΕΡΘΕΙ
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΚΟΜΑ ΤΙΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ.ΠΡΟΤΙΜΩ ΘΑΝΑΤΟ,ΦΩΤΙΑ,ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΧΩΡΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΑΝΤΩΣ..ΕΝΑ ΚΑΚΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ.ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΕΜΜΕΝΕΙΣ ΣΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΑΡΧΑΙΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥΘΕΙΣΤΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ,ΚΑΝΩ(ΚΑΚΩΣ)ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΠΑΕΙ ΠΕΡΙΠΑΤΟ Η ΙΣΩΣ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΠΗΓΩΝ...
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΗΣΗ ΣΟΥ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ;;;
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΠΡΕΣΒΕΥΕΙΣ...
ΠΕΝΤΕ ΓΡΑΜΜΕΣ ΕΙΝΑΙ...ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ΛΙΓΟ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΘΝΙΚΟΙ(ΔΗΛΑΔΗ ΕΛΛΗΝΕΣ) ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΒΡΑΙΟΙ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕ ΗΤΑΝ ΕΒΡΑΙΟΙ..

ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΕΟΙ (ΘΕΟΙ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΟΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΜΗΡΟ, ΗΣΙΟΔΟ, ΔΙΟΔΩΡΟ ΣΙΚΕΛΙΩΤΗ, ΠΛΟΥΤΑΡΧΟ κ.α.) .
ΕΔΩ ΘΕΛΩ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ,ΥΠΑΡΧΟΥΝ;ΟΧΙ ΙΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΙΗΤΕΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.
ΠΑΝΤΩΣ ΟΙ ΘΕΟΙ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΕΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΙ ΘΕΟΙ.ΕΛΕΟΣ!
ΦΙΛΟΙ ΕΡΜΟΚΡΑΤΗ-ΑΤΛΑ ΜΕ ΕΣΩΣΕ Ο ΤΗΟΤΗ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΤΟΡΙC ΠΕΡΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΘΙΡΗΣΚΕΙΑΣ ,ΝΑ ΤΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΕΚΕΙ ΤΑ ΠΕΡΙ ΕΛΛΗΝΩΝ ΘΕΩΝ,ΕΔΩ ΘΑ ΓΡΑΦΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΥΛΙΑΝΙΣΜΟ(ΚΑΙ ΟΧΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ)..ΠΕΤΑΓΟΜΑΙ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ ΝΕΟ TOPIC KAI ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2002, 15:37:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS
ΦΙΛΤΑΤΕ ΑΕΝΑΕ

Η ΓΝΩΣΤΗ ΡΗΣΗ ΤΗΣ ΓΚΑΙΜΠΕΛΙΚΗΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ ΕΙΝΑΙ:

ΠΕΤΑ ΛΑΣΠΗ...ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ...

ΛΕΣ:
***ΜΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΠΟΤΕ ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!ΕΙΡΩΝΙΑ ΠΑΙΡΝΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΟΤΑΝ ΛΕΣ...
***ΘΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΜΟΝΟ ΠΑΝΩ ΣΕ ΠΡΩΤΟΤΥΠΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ...ΟΧΙ ΣΕ ΚΑΤΕΒΑΤΑ ΘΕΟΛΟΓΩΝ ΚΑΙ ΣΟΦΩΝ...ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ...***

OTAN ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΟΤΥΠΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ, ΕΝΝΟΩ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΘΕΟ...ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΦΡΑΣΗ:

***ΑΛΛΑΓΗ ΠΡΟΤΕΡΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ, (ΠΡΟ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ), ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΕΙΞΗ ΠΡΟΤΕΡΗΣ ΑΤΕΛΕΙΑΣ;;;***

ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΙΣΧΥΡΙΖΕΣΑΙ:

***ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΑΥΤΟΥΣΙΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΠΕΤΣΟΚΟΒΩ...***

ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ...

ΛΕΣ:
***ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΚΟΜΑ ΤΙΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ.ΠΡΟΤΙΜΩ ΘΑΝΑΤΟ,ΦΩΤΙΑ,ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΧΩΡΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΑΝΤΩΣ..***

ΠΡΟΤΙΜΑΣ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ;;;

ΔΕΙΓΜΑ ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ, ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΑΡΑΚΡΟΥΣΗΣ...

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ...

ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ "ΕΛΛΗΝΕΣ", ΑΥΤΟΑΠΟΚΑΛΟΥΜΕΝΟΙ "ΑΝΑΡΧΙΚΟΙ", ΖΗΤΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ("ΕΙΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ") ΤΟΥ ΠΑΡΘΕΝΩΝΟΣ, ΓΙΑ ΝΑ "ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΣΜΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ",
Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΤΟΥ J.HOPKINS ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΥΟΡΚΗΣ, MARCELL DETIEN ΔΗΛΩΝΕΙ:

"EINAI BΛAKEIA ΚΑΙ ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΦΥΛΕΣ, ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥΣ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΥΠΕΡΑΝΘΡΩΠΟΙ"...

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Ο VICTOR DAVID HANSON, ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΤΟΥ "ΠΟΙΟΣ ΣΚΟΤΩΣΕ ΤΟΝ ΟΜΗΡΟ;" ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ(*) ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΛΑΣΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ "ΑΕΝΑΟΥΣ" "ΕΛΛΗΝΕΣ"......

(*)ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΦΙΛΛΕΛΛΗΝΕΣ...

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΚΟΤΗΤΑ Η ΟΧΙ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΘΕΩΝ, ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ Η "ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ Τ'ΑΥΤΙ ΣΟΥ";;;

ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ "ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΗΣΗ" ΣΟΥ ΛΕΣ:
***ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ΛΙΓΟ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΘΝΙΚΟΙ(ΔΗΛΑΔΗ ΕΛΛΗΝΕΣ) ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΒΡΑΙΟΙ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕ ΗΤΑΝ ΕΒΡΑΙΟΙ..***

ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ...ΑΝ ΘΕΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΝΕΝΑ....

Edited by - ATLAS on 11/11/2002 15:42:39

Edited by - ATLAS on 11/11/2002 15:46:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy