ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ VS ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ-ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΠΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 23:58:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ηθελα να παραθεσω ενα κειμενο που διαβασα το οποιο προσωπικα με θλιβει και οπως ξερετε αυτα δεχεται και η Ορθοδοξης Εκκλησια:

"Η απάντηση στην ερώτηση του αν θα σωθείς ή όχι, της απώλειας ή όχι της ψυχή σου, είναι ισοδύναμη με την απάντηση που δίνεις στην ερώτηση του αν πιστεύεις στον Κύριο Ιησού Χριστό ή όχι. Εκείνοι που πιστεύουν σ’ Αυτόν δεν θα χαθούν ποτέ. Εκείνοι που δεν πιστεύουν θα απολεσθούν. Ο Θεός έχει στείλει μια πρόσκληση σε κάθε άνθρωπο προσκαλώντας τον να πιστέψει με την καρδιά του στον Ιησού Χριστό σαν Κύριο, αφεντικό, και στην ανάσταση του από τους νεκρούς. Να πιστέψει ότι ο Ιησούς είναι ο Μεσσίας, ο Γιος του Θεού και κάνοντας το να λάβει το δώρο της αιώνιας ζωής. Θα δεχτείς την πρόσκληση Του; Θα μετανιώσεις και θα δεχτείς τον Ιησού Χριστό; ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΩΣΕΙ ΤΗΝ ΠΙΟ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΑΠΟΣΚΕΥΗ ΣΟΥ: ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ."

Συμπερασμα απο το παραπανω κειμενο ποιο ειναι;
Ειναι οτι σημασια για την Εκκλησια δεν εχει μονο τι πρατεις αλλα και τι πιστευεις.Δεν θα κριθεις μονο για το αν στην ζωη σου εισουνα
καλος ανθρωπος και ηθικος αλλα και για το αν αναγνωριζεις την θεικη
υποσταση του Χριστου.Διοτι αν δεν την αναγνωριζεις σε περιμενει
ο αιωνιος θανατος.Με απλα λογια ολοι οι Βουδιστες,οι Μουσουλαμανοι,οι Αθεοι ασχετα απο
το αν στην ζωη τους ηταν καλοι ανθρωποι δεν θα αναστηθουν,ενω ο καθε
μετανιομενος Σαββας Ξηρος θα παει στον παραδεισο.Λυπαμαι αλλα
εγω σε τετοιους Θεους σκληρους οπως τον παρουσιαζουν τα ιερατεια
δεν πιστευω.Εκφραζω την οργη μου με αυτα που διαβασα με ηπιο τονο
γιατι πραγματικα συγκρατουμαι να μην πω κατι χειροτερο.Ουτε
και οι φανατικοι μουσουλμανοι δεν λενε πως ο παραδεισος ειναι μονο
για τους μουσουλμανους και αυτους που αναγνωριζουν σαν προφητη τον Μωαμεθ.Εγω οπως εχω ξαναπει αναγνωριζω την προσφορα του Ιησου,τον
οποιο θεωρω επαναστατη και πιστευω στο εργο του αλλα αυτο δεν σημαινει
οτι τον αναγνωριζω και ως Μεσσια με θεικες ικανοτητες.

Οπως και να το κανουμε συμφωνα με την Εκκλησια,και γνωριζω πολυ καλα
τις θεσεις της διοτι καποιες φορες εχω ακουσει Εκκλησιαστικες εκπομπες,η μιση ανθρωποτητα ειναι καταδικασμενη να παει στην Κολαση.
Οταν ακους ιερεις της Ορθοδοξης Εκκλησιας να λενε,οτι μονο
οσοι πιστευουν στον Χριστο και στην Βιβλο
και οσοι εχουν βαπτιστει σαν Χριστιανοι θα πανε στον παραδεισο,
αυτο δεν σημαινει οτι ολοι οι αλλοθρησκοι και αθεοι θα πεθανουν;
Πειτε μου ειλικρινα,εχω αδικο;


Ας μας απαντησει η Εκκλησια και για το παρελθον της:

ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ! (ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΙΚΟΝΙΖΟΜΕΝΟΣ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΣ;)

Edited by - VIKING on 07/01/2004 00:04:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 02:40:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είμαι ορθόδοξος και πιστεύω στον Θεό αλλά ποτέ μα ποτέ δεν σκέφτηκα ότι κάποιος Έλληνας με άλλη πίστη δεν οίνε αδερφός μου. Γιατί και τα αδέρφια μπορεί να είναι το άκρος αντίθετα σε απόψεις και πιστεύω αλλά παραμένουν αδέρφια. Κανείς δεν μπορεί να αναίρεση αυτό.

Φίλε Ήφαιστε το είπες υπέροχα, αυτό φωνάζει τόσο καιρό ο φίλος μας ο Λουκάς!!!!!!!!!!!!
Όχι δε με νοιάζει, αρκεί να είναι Έλληνας στη συγκεκριμένη φάση, και όλοι οι άλλοι θα γίνουν κατά κάποιον τρόπο "εχθροί" μου. Όπως δε θα με νοιάξει αν μας επιτεθούν "εξωγήινοι", αν ο άλλος δίπλα μου είναι Πακιστανός. Τα κοινά βιώματα, η κοινή ιστορία, η κοινή καταγωγή σε ενώνει. Και ως Ελληνίδα, με νοιάζει ο Έλληνας. Θα παραμεινουμε αδέρφια όμως όσο απλά υπάρχουν αντίθετα πιστεύω. Αλλά αν ο "κάποιος" "Έλληνας" με πολεμήσει αβασάνιστα, για τα πιστεύω μου, κανένας δε θα γίνει σύμμαχος μου, μόνη θα πολεμήσω, αλλά αυτός θα γίνει εχθρός μου.


Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 02:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου,

quote:

.....και οι φανατικοι μουσουλμανοι δεν λενε πως ο παραδεισος ειναι μονο για τους μουσουλμανους και αυτους που αναγνωριζουν σαν προφητη τον Μωαμεθ.........


...ας μην εκφραστούμε, όλοι μας, για κάτι που έχουμε αγνοια ή ημιμάθεια.

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 03:20:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλοι μου,

quote:

.....και οι φανατικοι μουσουλμανοι δεν λενε πως ο παραδεισος ειναι μονο για τους μουσουλμανους και αυτους που αναγνωριζουν σαν προφητη τον Μωαμεθ.........


...ας μην εκφραστούμε, όλοι μας, για κάτι που έχουμε αγνοια ή ημιμάθεια.

Πύρρα, η περήφανη Ελληνίδα



Αγαπητη Πυρρα απο ολα οσα ειπα σταθηκες σε μια αναφορα μου.Αν εχεις
κατι ουσιωδες να προσθεσεις να το κανεις.Οι ειρωνιες δεν βοηθουν
ωστε να γινει ουσιωδης διαλογος.

quote:
Και ως Ελληνίδα, με νοιάζει ο Έλληνας

Για σενα προφανως οι αλλοδαποι ειναι εξωγηινοι.Για τους ξενους
δεν νοιαζεσαι.Ωραιο παραδειγμα δινεις,αλλα στις ειρωνιες
εισαι μανουλα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 10:38:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνω και εγω απολυτα για το οτι πρεπει σαν Ελληνες να ειμαστε μονιασμενοι γιατι ερχονται δυσκολοι καιροι αλλα μιας και ειμαστε σε καιρο σιωπηλης ειρηνης και επικειμενου πολεμου να θεσω δυο απλα ερωτηματα για να ξεκαθαρισουμε το τι σκεφτεται ο καθενας.

1)Εαν η πατριδα σας καλουσε για τα συμφεροντα της να πολεμησετε εναντιον ενος ορθοδουξου κρατους οπως οι Ρωσοι η οι Σερβοι θα το κανατε?
2)Για τον καθενα σας μεγαλυτερο ιδανικο ειναι η πιστη στην θρησκεια σας στον Ιησου Χριστο,στον Δια,στον Μ.Α.Τ.Σ η στην πατριδα σας και στην σημαια?Εαν ο καθε θεος σας σας καλουσε με ενα ονειρο που θα βλεπατε στο ονειρο σας να ταχθειτε εναντιον αυτου του κρατους θα το κανατε?
Εαν η Ορθοδοξη Εκκλησια επαιρνε την εξουσια στην Ελλαδα μια ημερα και κατεβαζε απο τα δημοσια κτιρια αλλα και απο την Ακροπολη την Ελληνικη σημαια και εβαζε τον δικεφαλο αετο θα αντιδρουσατε?

Μιαλω για τον Ιησου Χριστο,τον Δια και τον Μ.Α.Τ.Σ γιατι απο οτι εχω καταλαβει μεσα σε αυτο το forum περα απο Χριστιανους,αθεους,Εθνικους αντε και κανα Τεκτονα δεν υπαρχουν αλλες θρησκειες.

Νομιζω οτι ολοι καταλαβαινετε το νοημα της ερωτησης μου.
Το θεμα ειναι να κατανοησουμε το για ποιο λογο θα βρεθει ο καθενας στα χαρακωματα να πολεμησει.
Για τον θεο του και της απελευθερωση της Α.Σοφιας η για να ξανακυματισει η γαλανολευκη εκει που αφησαν το αιμα τους και τα ιχνη τους οι προγονοι μας?

Φιλε Viking ξαναδιαβασε αυτο που εγραψε η Πυρρα.
Δεν εννοουσε τους Πακιστανους ως εξωγηινους αλλα το οτι εαν πολεμησουμε εναντιον μιας εξωγηινης απειλης οποιος και να ητανε διπλα της δεν θα την ενοιαζε ειτε ητανε Πακιστανος ειτε ητανε Γκογκολεζος.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 10:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
2 λαθη.

Το ονειρο θα το βλεπατε στον υπνο σας και αυτο το κρατος που θα πολεμουσατε στη δευτερη ερωτηση ειναι το Ελληνικο βεβαια.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 11:03:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...Με απλα λογια ολοι οι Βουδιστες,οι Μουσουλαμανοι,οι Αθεοι ασχετα απο το αν στην ζωη τους ηταν καλοι ανθρωποι δεν θα αναστηθουν,ενω ο καθε μετανιομενος Σαββας Ξηρος θα παει στον παραδεισο.

Οπως και να το κανουμε συμφωνα με την Εκκλησια,και γνωριζω πολυ καλα
τις θεσεις της διοτι καποιες φορες εχω ακουσει Εκκλησιαστικες εκπομπες,η μιση ανθρωποτητα ειναι καταδικασμενη να παει στην Κολαση.
Οταν ακους ιερεις της Ορθοδοξης Εκκλησιας να λενε,οτι μονο
οσοι πιστευουν στον Χριστο και στην Βιβλο
και οσοι εχουν βαπτιστει σαν Χριστιανοι θα πανε στον παραδεισο,
αυτο δεν σημαινει οτι ολοι οι αλλοθρησκοι και αθεοι θα πεθανουν;
Πειτε μου ειλικρινα,εχω αδικο;



Ναι φίλε VIKING, έχεις άδικο.

Μάλλον πρέπει να εμβαθύνεις στις θέσεις της εκκλησίας. Ξέρεις, μερικά πράγματα μας φαίνονται λίγο περάξενα (έως πολύ θα έλεγα) και δεν μπορούμε να εμβαθύνουμε σε κάθε τι τέτοιο. Θα έλεγα καλύτερα "το καθένα έχει το χρόνο του".

Η θέση της εκκλησίας είναι ότι αυτός που δεν γνωρίζει τον Ιησού Χριστό μέσα από την βάφτηση ΔΕΝ θα πάει στην κόλαση κατ' ανάγκην, αλλά ούτε ότι αυτός που έχει βαφτιστεί χριστιανός θα πάει κατ' ανάγκην στον παράδεισο!

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο μη βαφτισμένος θα πάει στον παράδεισο! Πως γίνεται αυτό; Απλά δεν υπάρχει ΜΟΝΟ αυτό που ονομάζεις κόλαση και παράδεισο για την εκκλησία! Μη ξεχνάς ότι ο Ιησούς Χριστός μίλησε για την "Βασιλεία" και μην αφαιρείς τον "Άδη"! Διότι ο "Άδης" ΔΕΝ είναι η κόλαση!

Λίγος ο χώρος και ο χρόνος για να μπούμε σε λεπτομέρειες. Καλό θα είναι πάντως να το ψάξεις λίγο αν σε ενδιαφέρει. Θα εκπλαγείς!

Προτίμησε φίλε μου αντί να βλέπεις τις όποιες ανακοινώσεις που βγαίνουν από τον όποιο άσχετο-σχετικό, αν θέλεις να μελετήσεις πατερικά κείμενα. Δεν είναι η εκκλησία του Χριστού ο κάθε hrismig που πιστεύει...κάθε άλλο μάλιστα...

Η εκκλησία του Χριστού είναι οι Άγιοί της!!!

Ξέρεις ποιά διαφορά θα έχεις εσύ από τον κάθε Άγιο όταν θα συνεβρεθήτε στον παράδεισο; (εύχομαι)!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 12:11:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι όποιες "ερμηνείες" δίνονται κατα καιρούς στα ΧΥ (λογικά) ερωτήματα απο την πλευρά του θρησκευτικού κατεστημένου, θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι, εφόσον παραβλέψουμε τα αξεπέραστα προβλήματα ασυμβατότητας με το Παλαιοδιαθηκικό κείμενο, απλά...ΘΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΟΥΝ ΚΑΘΕ ΦΟΥΚΑΡΑ ΚΑΙ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟ. Όπως και να'χει!

Κάποιοι θα προτρέξουνε να χαρακτηρίσουνε την τοποθέτηση αυτή ως "άσχετη", αλλά η πραγματικότητα απλά βάζει τα πράγματα στην σωστή τους θέση. Άλλωστε, το ιερατείο όποτε στριμώχνονταν με άβολες ερωτήσεις αντιδρούσε κατα τον ίδιο τρόπο. Ζοφερό παράδειγμα καταστολής των "ερωτούντων" είναι ο Μεσσαίωνας.

Και λέω ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ παραβλέποντας την Π.Δ., διότι οι συνεχείς ευαγγελικές αναφορές στα βιβλία της Π.Δ. αλλά και η αδιάκοπη προσπάθεια "δικαίωσης" διαμέσου των προφητών, μαρτυρά ενα ΕΛΛΕΙΜΑ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑΣ ως προς την αληθοφάνεια του μηνύματος, και ταυτόχρονα έρχεται σε σύγκρουση μαζί τους, εφόσον ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΠΡΟΦΗΤΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΝΑ ΕΞΑΓΓΕΛΕΙ ΤΗΝ ΑΦΙΞΗ ΕΝΟΣ "ΕΝΣΑΡΚΩΜΕΝΟΥ ΘΕΟΥ" ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΡΥΛΟΥΜΕΝΗ "ΜΑΖΙΚΗ ΛΥΤΡΩΣΗ" ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗ ΘΥΣΙΑ.

Και ας μην βιαστούμε να "ερμηνεύσουμε" κείμενα "Πατέρων" και άλλα συναφή, μιάς και ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ ΤΩΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΩΝ βασίζεται στα κείμενα της Παλαιάς Διαθήκης, και είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΤΗΡΙΚΤΗ η Κ.Δ. εάν αυτά τα κείμενα απουσίαζαν.

Την ίδια στιγμή όμως ο παραλογισμός της Κ.Δ. έρχεται σε φανερή ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ με την αποκαλούμενη Π.Δ.

Ωστόσο, και όπως βλέπουμε, συνεχίζουνε να εθελοτυφλούν και να...ερμηνεύουνε τους "Πατέρες" (!), ισχυριζόμενοι ότι η θρησκεία τους αποτελεί την.........δικαίωση των προφητειών!!!

Ας μας τις δείξουνε λοιπόν...


Τα συμπεράσματα δικά σας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 13:07:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ωστόσο, και όπως βλέπουμε, συνεχίζουνε να εθελοτυφλούν και να...ερμηνεύουνε τους "Πατέρες"

Ματθ. 7 κεφ. 6 εδαφ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 13:32:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Διότι ο "Άδης" ΔΕΝ είναι η κόλαση!

Αν δεν κανω λαθος,διορθωσε με αν κανω,οταν η Εκκλησια αναφερεται στην κολαση εννοει τον ταφο,τον αιωνιο θανατο.Φυσικα και δεν εννοει
την κολαση ως μερος που βασανιζονται οι νεκροι.Αλλα και ως αιωνιος
θανατος ειναι αδικη τιμωρια κατα την γνωμη μου.


quote:
Ξέρεις ποιά διαφορά θα έχεις εσύ από τον κάθε Άγιο όταν θα συνεβρεθήτε στον παράδεισο;

Ποια διαφορα θα εχει οποισδηποτε αλλοθρησκος απο εναν Αγιο
με βαση τα πιστευοντα σου;


quote:
Προτίμησε φίλε μου αντί να βλέπεις τις όποιες ανακοινώσεις που βγαίνουν από τον όποιο άσχετο-σχετικό, αν θέλεις να μελετήσεις πατερικά κείμενα. Δεν είναι η εκκλησία του Χριστού ο κάθε hrismig που πιστεύει...κάθε άλλο μάλιστα...

Μπορεις να μου προτεινεις ενα καλο βιβλιο που να αναφερεται σε πατερικα κειμενα;

quote:
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο μη βαφτισμένος θα πάει στον παράδεισο! Πως γίνεται αυτό; Απλά δεν υπάρχει ΜΟΝΟ αυτό που ονομάζεις κόλαση και παράδεισο για την εκκλησία!

Τι αλλο υπαρχει με βαση την Χριστιανικη Θρησκεια εκτος απο τον
παραδεισο και την κολαση;Διοτι απο οτι ξερω μεσα στην Βιβλο
δεν αναφερεται σε κατι αλλο;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 13:57:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαν γνήσιος αγωνιζόμενος πνευματικά άνθρωπος, φίλε Τυανέα, αγωνίζομαι μόνο ενάντια στην εκμετάλλευση ανθρώπου απο άνθρωπο.
Οι σημαίες και τα έθνη και οι αρχαίες κολόνες που κάποιοι οικειοποιούνται για να κάνουν αυτό ακριβώς (να εκμεταλλευθούν τους άλλους ανθρώπους) δεν μου λένε τίποτα...είναι εφευρήματα του κατεστημένου που θέλει τον άνθρωπο πρόβατο και όχι Ανθρωπο... άλλωστε η ιστορία δείχνει οτι όποτε γουστάρει το κατεστημένο τα φτιάχνει και όποτε γουστάρει τα διαλύει...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 16:46:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Vıkıng δε σε ειρωνεύτηκα καθόλου μα καθόλου. ΌΛΟΙ ΜΑΣ, είπα. Μην ψάχνεις να βρεις επίθεση από εμένα. Τουλάχιστον για λίγες μέρες , είμαι ακόμη υπό την επίδραση του λόγου του Λουκά .
ΑΥτό που ήθελα να τονίσω είναι να μη φέρνουμε πράγματα με σιγουριά στο τοπικ χωρίς να τα ξέρουμε. Να αφήνουμε το παραθυράκι της αμφιβολίας, γιατί διαβάζουν διάφοροι. Και εννοούσα όλοι μας, όπως πολύ σωστά πράττει ο Λουκάς (ο μόνος που το κάνει τουλάχιστον τόσο φανερά, όταν δε ξέρει κάτι επακριβώς το τονίζει).

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 17:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...οταν η Εκκλησια αναφερεται στην κολαση εννοει τον ταφο,τον αιωνιο θανατο.


Όχι φίλε μου καλέ, δεν εννοεί τον αιώνιο θάνατο. Δεν είναι τόσο απλό δυστυχώς!

quote:

Ποια διαφορα θα εχει οποισδηποτε αλλοθρησκος απο εναν Αγιο
με βαση τα πιστευοντα σου;

Ο Άγιος θα "ζει" τον Θεό! θα τον βλέπει! Οι υπόλοιποι όχι. Αυτό δεν είναι τιμωρία για τους υπόλοιπους, ούτε αμοιβή του Αγίου. Είναι γιατί ΜΟΝΟ εκείνοι θα μπορούν να "αντέξουν" την αγάπη Του.

quote:

Μπορεις να μου προτεινεις ενα καλο βιβλιο που να αναφερεται σε πατερικα κειμενα;

Ναι φίλε μου, θα στο στείλω με mail...

quote:
Τι αλλο υπαρχει με βαση την Χριστιανικη Θρησκεια εκτος απο τον
παραδεισο και την κολαση;Διοτι απο οτι ξερω μεσα στην Βιβλο
δεν αναφερεται σε κατι αλλο;


Mα...ο Άδης (κατάσταση αναμονής χωρίς χρόνο) και η Βασιλεία του Θεού (που μόνο Άγιοι θα την ζήσουν).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 10:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου φίλε hrismig. Μια και τόφερε η κουβέντα για τον Άδη, που ήταν Ελληνική θεότητα του κάτω κόσμου. Ναι εκείνου του καιρού. Που κατά τους σημερινούς ρασοφόρους οι Έλληνες ήταν ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΕΣ.

Αποκάλυψη κεφ. 6
8 ΚΑΙ ΕΙΔΟΝ ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΙΠΠΟΣ ΩΧΡΟΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΗΜΕΝΟΣ ΕΠΑΝΩ ΑΥΤΟΥ ΩΝΟΜΑΖΕΤΟ ΘΑΝΑΤΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΔΗΣ ΗΚΟΛΟΥΘΕΙ ΜΕΤ ΑΥΤΟΥ

Αποκάλυψη κεφ. 20
13 ΚΑΙ ΕΔΩΚΕΝ Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΤΟΥΣ ΕΝ ΑΥΤΗ ΝΕΚΡΟΥΣ ΚΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΔΗΣ ΕΔΩΚΑΝ ΤΟΥΣ ΕΝ ΑΥΤΟΙΣ ΝΕΚΡΟΥΣ ΚΑΙ ΕΚΡΙΘΗΣΑΝ ΕΚΑΣΤΟΣ ΚΑΤΑ ΤΑ ΕΡΓΑ ΑΥΤΩΝ

Αποκάλυψη κεφ. 14
14 ΚΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΔΗΣ ΕΡΡΙΦΘΗΣΑΝ ΕΙΣ ΤΗΝ ΛΙΜΝΗΝ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ ΟΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ

Κατά Λουκάν κεφ. 16
23 ΚΑΙ ΕΝ ΤΩ ΑΔΗ ΥΨΩΣΑΣ ΤΟΥΣ ΟΦΘΑΛΜΟΥΣ ΑΥΤΟΥ ΕΝΩ ΗΤΟ ΕΝ ΒΑΣΑΝΟΙΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟΝ ΑΒΡΑΑΜ ΑΠΟ ΜΑΚΡΟΘΕΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΖΑΡΟΝ ΕΝ ΤΟΙΣ ΚΟΛΠΟΙΣ ΑΥΤΟΥ

Πράξεις κεφ. 2
27 ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗΝ ΜΟΥ ΕΝ ΤΩ ΑΔΗ ΟΥΔΕ ΘΕΛΕΙΣ ΑΦΗΣΕΙ ΤΟΝ ΟΣΙΟΝ ΣΟΥ ΝΑ ΙΔΗ ΔΙΑΦΘΟΡΑΝ

Κορινθίους Α κεφ 15
55 ΠΟΥ ΘΑΝΑΤΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟΝ ΣΟΥ ΠΟΥ ΑΔΗ Η ΝΙΚΗ ΣΟΥ

Απ ότι φαίνεται οι συγγράψαντες την καινή διαθήκη δεν έβγαζαν σπυριά στο άκουσμα του ονόματος των θεών της αρχαιοελληνικής θρησκείας. Μάλιστα δεν έχω υπ όψιν μου όυτε μία λέξη από την καινή διαθήκη, που να καταφέρεται εναντίον της Ελληνικής θρησκείας. Απ εναντίας στα πιο πάνω εδάφια φαίνεται καθαρά ότι αυτοί οι συγγραφείς δεχόντουσαν την ύπαρξη τέτοιων θεοτήτων. Ίσως αλληγορικών-ποιητικών. Αλλά και οι ίδιοι οι πρόγονοι μας τους θεούς τους δεν είναι αλληγορικά-ποιητικά που τους δεχόντουσαν; Τι θέλω να πω; Τίποτε. Απλά άφησε ελεύθερη τη σκέψη σου να περιπλανηθεί αβίαστα στις απαρχές. Να βρεί τους αυθεντικούς. Και να αντιληφθεί τα εκούσια και ακούσια εγκλήματα των μεταγενεστέρων και των τωρινών.

Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 11:34:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...Έλληνες ήταν ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΕΣ.

...Τι θέλω να πω; Τίποτε.



Που είσαι καλέ μου φίλε και σε έχασα; Καλή Χρονιά κατ' αρχάς!

Τώρα για αυτά που λες έχω να σου πω ότι έχουμε μία μικρή...πολύ μικρή διαφορά στον τρόπο σκέψης μας...

Εσύ λες: "Τα κλέψανε από εμάς τους Έλληνες" και εγώ λέω: "η ιστορία συνεχίζεται..."

Το έχω δει το έργο από πάρα πολλούς και δεν μπορείτε να εννοήσετε ότι στις εποχές που μιλάμε η "ΝΟΚΙΑ" δεν ήταν στο χρηματιστήριο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kon
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 22:56:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειμαι12θεος παρολαυτα ειμαι ανοιχτοσ σε οποιον τηελει κουβεντα με επιχειριματα.πιστευω οτι ο χριστιανισμοσ σπηλωσε τον ελληνισμο σε πολλες περιοδουσ τησ ιστοριασ και εκτοσ αυτου τον αντιγραφει και ολασ.για περαιτερω πληροφοριες επικοινωνιστε μαζι μου.τηλ.6997064254.ειμαι 16 χρονων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 01:17:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρόνια πολλά hrismig. Χρόνια πολλά σε όλους φίλοι μου.
Ναι φίλε μου η ιστορία συνεχίζεται. Και το έγκλημα που σέρνει μαζί της επίσης. Αλλά μηδένα προ του τέλους μακάριζε. Τα πάντα είναι σχετικά ξέρεις. Πολλοί έχουν την εντύπωση πως ο χριστιανισμός καταστρέφοντας τα πάντα όσα αποτελούσαν την Ελληνική θρησκεία (τις Ελληνικές θρησκευτικές θεάσεις ορθότερα), έβλαψε τάχα τον Ελληνισμό. Εντάξει τον έβλαψε ως ένα σημείο. Αλλά αν η καταστροφή εκείνη αποδειχθεί στο μέλλον ότι έγινε η ταφόπετρα μόνο για τα στραβά και τα ανάποδα του Ελληνισμού, και τα αληθινά και ορθά έρθουν ξανά πεντακάθαρα στην επιφάνεια σαν οδοστρωτήρας, εναντίον και του χριστιανισμού αλλά και εναντίον πάσης μαλακίας (με σοβαρότητα θέλω να γίνει αντιληπτή η λέξη), τι θα λένε τελικά; Τον έβλαψε ή απλά τον απάλλαξε από τα . . . αδύνατα του σημεία;
Η ιστορία συνεχίζεται δεν είπαμε; Και μέσα σ αυτήν όλοι έχουν το μερτικό τους. Αυτό εννοεί εκείνο το "Ο θεός βρέχει κι επί δικαίων και επί αδίκων της καινής διαθήκης". Δεν το ξαναείπα; Πρέπει να το διάβασες. Η θυσία που αναφέρεται στην καινή διαθήκη, δεν είναι θυσία προσώπου. Είναι η θυσία του Ελληνισμού. Και η ανάσταση δεν θα είναι ανάσταση προσώπου. Θα είναι η ανάσταση του Ελληνισμού. Ιδού θα είμαι μαζί σας πάσαις ταις ημέρες λέει. Θέλει με ιδεί πας οφθαλμός. Ε ο Ελληνισμός μιλάει εκεί πέρα. Ολόκληρα και τα δύο χιλιάδες χρόνια ο Ελληνισμός απαντάται και στην τελευταία γωνιά της γης. Όοοολο τον καιρό. Ελπίζω στο μέλλον να βρώ τον χρόνο να αναπτύξω το θέμα πιο κατανοητά. Μέσα στην καινή διαθήκη εκτός από τις μπούρδες (με συγχωρείς γι αυτό), υπάρχουν και πολύ μεγαλύτερες αλληγορίες απ αυτές που φαίνονται εκ πρώτης όψεως. Έσεται ήμαρ φίλε μου. Έσω έτοιμος. Όλοι θα χωράνε εκεί πέρα. Γιατί μέχρι τότε όλοι θα έχουν γαλουγηθεί απ αυτόν (τον Ελληνισμό) σε τέτοιο βαθμό, που θα παρακαλούν: Ναι έρχου κύριε.
Ξεκαθαρίζω ότι δεν αναφέρομαι στις ανόητες ιδιοτροπίες των φανατικών που δεν έχουν άλλη δουλειά να κάνουν και το παίζουν απόγονοι του . . . εξωγήινου που γέννησε τους Έλληνες στη γή.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 02:17:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε θα ταχθώ αυτή τη στιγμή υπέρ του Χριστιανισμού ή του "Ελληνισμού". Θα ταχθώ υπέρ του ανοιχτού μυαλού, και του μυαλού εκείνου που παραδέχεται ότι τίποτα δε ξέρουμε πραγματικά, και μόνο εικάζουμε. Για αυτό το λόγο δύο πράγματα μπορούμε να κάνουμε: Να ακολουθήσουμε την καρδιά μας σε κάποια πράγματα και στα υπόλοιπα να αφήσουμε την ιστορία να τα δείξει.
Ο φίλος Ελεύθερος με μία φράση του συμπεριέλαβε ευστόχως το δεύτερο παράγοντα (ακόμη και αν δεν συμφωνώ με το περιεχόμενο, συμφωνώ με την ουσία της αναφοράς του):

quote:
Αλλά αν η καταστροφή εκείνη αποδειχθεί στο μέλλον ότι έγινε η ταφόπετρα μόνο για τα στραβά και τα ανάποδα του Ελληνισμού, και τα αληθινά και ορθά έρθουν ξανά πεντακάθαρα στην επιφάνεια σαν οδοστρωτήρας, εναντίον και του χριστιανισμού αλλά και εναντίον πάσης μαλακίας (με σοβαρότητα θέλω να γίνει αντιληπτή η λέξη), τι θα λένε τελικά; Τον έβλαψε ή απλά τον απάλλαξε από τα . . . αδύνατα του σημεία;

Όλα τα κρίνει η ιστορία και οι εξελίξεις, άλλα σε κοντινό μέλλον, αλλά σε εκατοντάδες χρόνια. Άλλα τελικά καταδικάζονται (ακόμη και αν αρχικά επιδοκιμάζονται) και άλλα επιδοκιμάζονται εν τέλει (ακόμη και αν αρχικά καταδικάζονται). Άλλα παραμένουν να αιωρούνται χωρίς καμία κατάληξη, μιας και καμιά φορά ένα συμβάν μπορεί να ανυψώσει κάτι συγχρόνως με την καταστροφή κάτι άλλου. Ενέργειες του Ελευθέριου Βενιζέλου έφεραν καταστροφή και άλλες γλίτωσαν την Ελλάδα. Ο Μέγας Αλέξανδρος διέδωσε τον Ελληνισμό και τον πολιτισμό, αλλά ποιος από την κλασσική Ελλάδα θα μπορούσε να το φανταστεί αυτό, που διακήρυτταν περί βαρβαρότητας των λαών και για το ομοαιμον, ομότροπον, ομόγλωσσον. Ποιος μπορεί να πει με βεβαιότητα από τι μας γλίτωσε ο Χριστιανισμός. Κανείς, γιατί κανείς δεν είναι ο Θεός να ξέρει τα μελλούμενα μέσα από διαφοροποιήσεις συνθηκών και χιλιάδες επιδράσεις και αλληλεπιδράσεις. Ποιος μπορεί να πει με βεβαιότητα τι και που θα ήμασταν αν δεν ερχόταν ο Χριστός ή ακόμη και ο Μωάμεθ ή ο Βούδας. Κανείς, γιατί τότε αυτός θα ήταν ένας από αυτούς που προανέφερα και θα είχε δικό του ιερό βιβλίο και χιλιάδες πιστούς να τον λατρεύουν. Ας αφήσουμε λοιπόν όλοι μας τον στόμφο και να αναγνωρίσουμε την ανθρώπινη μας αδυναμία να προβλέπουμε ή να καθορίζουμε αυθαιρέτως εξελίξεις και αποτελέσματα. Δεν υπάρχει φόρμουλα-εξίσωση να εισάγουμε παραμέτρους και να πάρουμε αποτέλεσμα. Υπάρχει μόνο η δυνατότητα έρευνας, η λογική μας, καθώς και η καρδιά μας (ψυχή, πνεύμα, πέστε το όπως θέλετε) που διαμορφώνουν τα πιστεύω μας.


Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 13:28:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
hrismig:
quote:
Εσύ λες: "Τα κλέψανε από εμάς τους Έλληνες" και εγώ λέω: "η ιστορία συνεχίζεται..."

Όχι φίλε μου, ο Ελεύθερος ποτέ δεν είπε τέτοια λόγια. Δεν μας έκλεψε κανείς τίποτε. Και ποιούς ΜΑΣ δηλαδή.
Ο Ελληνισμός έδωσε τα δώρα του στην ανθρωπότητα ανιδιοτελώς. Όλοι πήραν απ αυτόν άλλος λίγο άλλος πολύ. Άλλος είπε ευχαριστώ και άλλος ανταπέδωσε ύβρη. Άλλος αναγνώρισε τον δότη και άλλος οικιοποιήθηκε τα δώρα αυτά ως δική του παραγωγή. Όλοι όμως βοηθηθήκανε απ αυτά τα δώρα.
Γι αυτό και μιλώ περί θυσίας.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 13:57:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...Δεν μας έκλεψε κανείς τίποτε.
...και άλλος οικιοποιήθηκε τα δώρα αυτά ως δική του παραγωγή.
Ελεύθερος


Ξέρεις τι λένε στο χωριό μου; Δεν είναι σκ... η γάτα τα έκανε...(συγνώμη και για την έκφραση...)αλλά μήπως φάσκουμε και αντιφάσκουμε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2004, 12:05:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χε χε. Και που είναι η αντίφαση; 'Οταν πάρεις ένα δώρο και αρνείσαι ότι το πήρες είναι κλεψιά; Αχαριστία ναι, κλεψιά όχι. Μην συγχίζουμε τις έννοιες.
Αλλά για πεσ μου φίλε hrismig. Πήρε ο χριστιανισμός από τον Ελληνικό πνευματικό πολιτισμό ναι ή όχι; Και αν ναι το παραδέκτηκε ποτέ; Διότι απ ότι ξέρω οι πάνσοφοι τάχα αλιείς και λοιποί προπαγανδιστές του χριστιανισμού δεν πήραν τη σοφία τους από πουθενά αλλού παρά εξ αποκαλύψεως από το θεό τους. Ε μετά τον βρίσανε κι όλας τον Ελληνισμό.

Προτείνω στους φίλους συζητητές να εστιάσουν λίγο τη συζήτηση τους στα δώρα που πήρε και η χριστιανική φιλοσοφία από τον Ελληνισμό, και πως τα κατάντησε. Αφορμή μου έδωσε ο φίλος hrismig με την απάντηση του στον VIKING περί Άδου. Βρήκε δηλαδή ανάμεσα στην κόλαση και στον παράδεισο του χριστιανισμού, έναν άλλο χώρο χρήσιμο για τις ψυχές, που ανήκει σε μια άλλη θρησκεία με άλλους θεούς. Τον Άδη. Τον Άδη των . . . ειδωλολατρών Ελλήνων.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

φαεθων
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2004, 12:36:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους φαεθων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΞΕΚΙΝΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΞΑΠΛΩΣΗΣ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΦΕΥΓΕΙ ΣΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΟΤΙ ΟΜΙΛΟΥΜΕΝΗ ΓΛΩΣΣΑ ΗΤΑΝΕ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΘΟΥΣΕ ΣΤΟ ΕΠΑΚΡΟ Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ.
ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΡΑΒΛΕΠΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟΙ ΑΥΤΟ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2004, 22:38:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ Φαέθων. Κι επί πλέον, αυτό γίνεται και σήμερα. Εντάξει η Ελληνική γλώσσα έμεινε πίσω. Ο πολιτισμός και τα φιλοσοφικά συστήματα των Ελλήνων όμως; Αθλητισμός, θέατρο, μουσική, επιστήμες, ελευθερίες, δημοκρατία και τόσα άλλα δεν είναι η πρακτική εξέλιξη της Ελληνικής κοσμοθέασης και του Ελληνικού τρόπου ζωής; Δεν κατάντησαν οι διάφορες θρησκείες απλά τελετουργικά για συγκομιδή χρημάτων και τίποτε άλλο; Δεν τους βαρέθηκε ο κόσμος εδώ και καιρό;

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gotharom
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 15:30:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gotharom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΞΕΚΙΝΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΞΑΠΛΩΣΗΣ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΦΕΥΓΕΙ ΣΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΟΤΙ ΟΜΙΛΟΥΜΕΝΗ ΓΛΩΣΣΑ ΗΤΑΝΕ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΘΟΥΣΕ ΣΤΟ ΕΠΑΚΡΟ Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ.
ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΡΑΒΛΕΠΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟΙ ΑΥΤΟ



Γεια σας.

Η Ελληνικη γλωσσα ηταν την εποχη αυτη, η λεγομενη Lingua Franka οπως σημερα η αγγλικη.

Το γεγονος οτι χρησιμοποιηθηκε για την εξαπλωση της ιδεας του χριστιανισμου, ηταν για την εποχη αυτη κατι το αυτονοητο (σημερα θα χρισιμοποιουσαν την αγγλικη).

Το συμπερασμα που εναγουν πολλοι εξ αυτου, δηλαδη οτι ο χριστιανισμος εχει αμμεση σχεση με τον Ελληνισμο, ειναι κατα την γνωμη μου λανθασμενο, μιας και ολοι ξερουμε οτι στις αρχες του χριστιανισμου ακομη και χρονια μετα, το ελληνικο στοιχειο ηταν ανυπαρκτο.

Χαιρετισμους.

Edited by - Gotharom on 13/01/2004 19:03:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 21:25:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ.

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΛΙΓΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΤΟΜΑ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΣΑΚΩΘΗΚΑΤΕ.
ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΑ ΤΙΠΟΤΑ.
ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΚΟΣΜΙΑ.
ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΧΟΝΤΡΕΣ,ΚΑΥΓΑΔΕΣ,ΒΡΙΣΙΕΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ.

ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΒΗΜΑ.ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΕΒΑΣΤΗΚΑΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΑ.
ΕΑΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ ΘΑ ΒΓΑΙΝΑΜΕ ΟΛΟΙ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΙ.

ΦΙΛΕ Gotharom.
ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΣΕ ΚΑΛΟΣΩΡΙΖΩ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ.ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΤΗΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ.

ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΑ.ΓΙ'ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΟΛΟΙ.

ΑΛΩΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΟ ΚΑΙ ΑΛΩΤΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ.ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΕΚΕΙ.
ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΓΕΝΗΘΗΚΕ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΞΟΣΟΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΥΠΗΡΧΑΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 15 ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΠΟΛΗΣ ΣΤΟ ΙΣΡΑΗΛ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΕ ΟΤΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΧΑΘΗΚΕ ΤΕΛΕΙΩΣ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ.
ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΜΨΕΙΣ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΤΕΛΟΣ.

ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΜΩΣ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΛΗ ΣΟΥ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΜΟΥ.

Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΗΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΔΩ.

ΕΡΡΩΣΘΕ

ΧΑΙΡΕ ΕΝ ΕΙΡΗΝΗ

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ.
ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ.
ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΤΕ.
ΜΗΝ ΤΑ ΚΡΑΤΑΤΕ ΚΛΕΙΣΤΑ.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 21:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το συμπερασμα που εναγουν πολλοι εξ αυτου, δηλαδη οτι ο χριστιανισμος εχει αμμεση σχεση με τον Ελληνισμο, ειναι κατα την γνωμη μου λανθασμενο, μιας και ολοι ξερουμε οτι στις αρχες του χριστιανισμου ακομη και χρονια μετα, το ελληνικο στοιχειο ηταν ανυπαρκτο.

Με συγχωρείς φίλε μου Gotharom αλλά δεν μου είναι αντιληπτό αυτό. Πως ήταν δηλαδή ανύπαρκτο το Ελληνικό στοιχείο; Είχε εξαφανιστεί ως διά μαγείας; Και την Ελληνική γλώσσα ποιός την διέδιδε και τη συντηρούσε;
Σήμερα υπάρχει Ελληνικό στοιχείο ή όχι; Και αν ναι από που προήλθε; Δεν μπορεί να προήλθε από την ανυπαρξία έτσι δεν είναι;
Νομίζω ότι πρέπει να εξηγήσεις καλύτερα το σκεπτικό σου. Μήπως εννοείς ότι ήταν τόσο αδύναμο που δεν μπορούσε να παίξει ουσιαστικό ρόλο στα τεκταινόμενα;

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 10:25:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το συμπερασμα που εναγουν πολλοι εξ αυτου, δηλαδη οτι ο χριστιανισμος εχει αμμεση σχεση με τον Ελληνισμο, ειναι κατα την γνωμη μου λανθασμενο, μιας και ολοι ξερουμε οτι στις αρχες του χριστιανισμου ακομη και χρονια μετα, το ελληνικο στοιχειο ηταν ανυπαρκτο.


Αντε να δουμε τι αλλο θα διαβασουμε!!!
Φιλε μου σου εχει μιλησει κανεις για τον Ελληνωρωμαικο πολιτισμο?
Για την φιλοσοφικη σχολη των Αθηνων και ποτε εκλεισε τελικα?
Για το τοτε Ισραηλ που κυβερνιωτανε απο Ελληνες?
Για το μισος των Εβραιων προς τους Ελληνες εκεινη την περιοδο λογω του οτι του ειχε πνιξει ο Ελληνικος πολιτισμος?
Για τους 7 Διακονους(Ελληνες Χριστιανοι) που ητανε ισοτιμοι των 12 Αποστολων?
Για την γλωσσα που μιλουσανε διεθνως?
Το ποιους θεους λατρευανε οι Ρωμαιοι Αυτοκρατορες τοτε?

Και αν δεν υπηρχανε Ελληνες τοτε που βρηκε ο Θεοδοσιος 15000 Εθνικους και τους εσφαξε?
Που βρεθηκε ο Ιουλιανος?
Σε ποιους Ελληνες ηρθε και κυρηξε ο Απ.Παυλος?


Και πληθος αλλων στοιχειων που δεν μου ερχονται αυτη την στιγμη.

Ισως αν θελεις να το διατυπωσεις καλυτερα πες οτι δεν υπηρχε Ελληνικο κρατος οπως το γνωριζαμε γιατι απο το 146π.χ ηραθνε οι Ρωμαιοι στην Ελλαδα αλλα οχι οτι δεν υπηρξε Ελληνικος πολιτισμος.
Αλλωστε οι Ρωμαιοι υποδουλωθηκανε πνευματικα στους Ελληνες!

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gotharom
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 12:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gotharom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας φιλοι μου.

Χαιρωμαι που υπαρχουν αντιρρησεις στις θεσεις μου γιατι μονο ετσι θα μου δοθει η δυνατοτητα να σιζητησω. Οντας μη Ελληνας (ειμαι Γερμανος μη θρησκευομενος, παντρεμενος με Ελληνιδα εδω και πολλα χρονια) ας μου συνχωρεθουν τα τυχον ορθογραφικα λαθη που θα προκυψουν απο την ιμιτελη εκμαθηση της εκ μερους μου πολυαγαπημενης γλωσσας, της ελληνικης. Επισης ας μου συνχωρεθη το γεγονος οτι δεν χρησιμοποιω τονους.

Λοιπον:

Βασικα νομιζω οτι δεν εγινα καλα αντιληπτος. Μπερδευεται απο πολλους ευκολα το Ελληνικο με το Ελληνιστικο στοιχειο.

Θα προσπαθησω να εξηγησω:

Ελληνικο στοιχειο κατα την γνωμη μου ειναι οπως χαρακτηριζεται απο πολλους, η ελληνικη φιλοσοφια, ο αρχαιος ελληνικος τροπος ζωης, ο πολυθεισμος, και γενικα ολα αυτα που εχουν να κανουν με την Ελλαδα της εποχης αυτης και ειναι για ολο τον κοσμο αναποσπαστο μερος της ιστοριας της αρχαιας Ελλαδας.

Ελληνιστικο στοιχειο, αντιθετα, θα χαρακτηρισω το στοιχειο που προσαρτηστηκαν πολλοι αλλοι λαοι της εποχης αυτης (πχ. Ρωμαιοι), αν θελετε το αντεγραψαν, μιας και ο Ελληνικος πολιτισμος της αρχαιοτητας λειτουργουσε την εποχη αυτη σαν δεικτης. Ετσι λοιπον μιλουσαν την Ελληνικη γλωσσα, οπως μιλουμε ολοι μας σχεδον σημερα την Αγγλικη (αυτονοητο). Επισης διδασκονταν η Ελληνικη φιλοσοφια και οι τεχνες σε ολα τα πανεπιστημια της μεσογειου την εποχη αυτη.
Ετσι λοιπον χρισιμοποιηθηκε, σαν αποτελεσμα αυτων των γεγονοτων, και η Ελληνικη για την εξαπλωση των ιδεων του χριστιανισμου.
Απλα: Αν διμιουργουνταν σημερα ο χριστιανισμος, η εξαπλωση των ιδεων θα γινωνταν μεσω της Αγγλικης.

Οταν ο χριστιανισμος εκανε τα πρωτα βηματα του, ηταν σκλαβοι (και Ελληνες αλλα οχι οι περισσοτεροι) αυτοι που πρωτα δεχτηκαν αυτη την ιδεολογια, η οπια σε πρωτη γραμμη σκοπουσε στην απελευθερωση απο την Ρωμαικη καταπιεση. Προκειτο λοιπον κατα την γνωμη μου, σε πρωτη γραμμη, για πολιτικο κινημα που δρουσε υπογεια.
Η αλλαγη επηλθε χρονια μετα, με την εμφανιση ενος Εβραιου αγνωστου, ονοματι Σαουλ (Λατ. Σαουλους) (μαθητης του φαρισαιου Γκαμαλιελ του γηραιωτερου (ιστορια αποστολων 22,3)), γνωστος σημερα ως Παυλος.
Ας θημηθουμε (και μπορουμε ευκολα να το διαπιστωσουμε το γραφουν ολα τα ιστορικα βιβλια) την υποδοχη που του εκαναν οι Αθηναιοι κατα τον λογο του στον αρειο παγο (50 η 52 μΧ).
Γνωριζωντας επισης οτι η φιλοσοφια του χριστιανισμου ειναι διαμμετρικα αντιθετη με αυτη του αρχαιου ελληνισμου, πρεπει να διερωτηθω, που βρισκεται τελος παντων αυτο το Ελληνικο στοιχειο, που ολοι οι Ελληνες βλεπουν κι εγω δεν βρισκω.

Κατα την γνωμη μου, το Ελληνικο (οχι το ελληνιστικο) στοιχειο επηλθε κατα την εποχη του Βυζαντιου, μιας και η ελληνικη φιλοσοφια ειχε λογω της επιρροης της απο το χριστιανικο δογμα, αλλαξει.

Ευχωμαι να μην σας κουρασα.

Χαιρετισμους

Edited by - Gotharom on 14/01/2004 15:59:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 12:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote] [Γνωριζωντας επισης οτι η φιλοσοφια του χριστιανισμου ειναι διαμμετρικα αντιθετη με αυτη του αρχαιου ελληνισμου/quote]
Πως εβγαλες αυτο το συμπερασμα...?!
Λες "Γνωριζοντας", αλλα γνωριζοντας απο που...?!?!

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 13:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει φίλε Gotharom, τώρα κατάλαβα τι θες να πεις.
Η πιο πρακτική και εφαρμόσιμη (αν όχι η μόνη) εντολή του υποτιθέμενου χριστού είναι: Κάνε στους άλλους ότι θα ήθελες να σου κάνουν εσένα αυτοί.
Ο Σωκράτης όμως το είπε έτσι: Μην κάνεις στους άλλους ότι δεν θα ήθελες να σου κάνουν εσένα αυτοί.
Αυτές οι δύο θέσεις δεν μοιάζουν πολύ; Πήρανε τα λόγια του Σωκράτη, τα παράλλαξαν λίγο και μάλιστα αδέξια, και τα βάλανε στο στώμα του χριστού. Να μια ξεκάθαρη απόδειξη ότι ο χριστιανισμός επηρεάστηκε από τον Ελληνισμό. Λέγοντας αδέξια εννοώ ότι προσθέσανε στο νόημα της φράσης την ιδιοτέλεια.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy