ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ VS ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ-ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΠΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 23:56:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΥΟ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΟΤΟΥΣ ΔΥΟ(ΦΙΛΗ ΠΥΡΡΑ ΚΑΙ ΦΙΛΕ ΜΑΝΟ)

ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΟΦΘΕΓΜΑΤΑ ΦΙΛΗ ΠΥΡΡΑ ΟΠΩΣ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΙΚΑ ΤΑ ΗΞΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΟΧΙ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΓΡΑΨΕΙ.

ΚΑΛΥΝΗΧΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΠΑΩ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 00:50:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λουκά με σόκαρες!!!! 24 χρονών με δύο υιούς!! Ούτε να το φανταστώ.
Ευχαριστώ για την πρόσκληση. Με τιμά ιδιαιτέρως, ιδιαίτερα για τα βαφτίσια του μικρού. Να σου ζήσει ο μικρός επαναστάτης και εύχομαι και οι δύο γιού σου να πάρουνς από τον πατέρα τους το πνεύμα αναζήτησης. Στην Κύπρο θα έρθω σίγουρα, και για να την γνωρίσω μιας και δεν έχω έρθει ποτέ, αλλά και γιατί με περιμένουν πολλοί φίλοι μου Κυπραίοι, μεταξύ αυτών και κάποιοι πολύ καλοί. Όταν θα έρθω στην Κύπρο με μεγάλη μου χαρά θα σου τηλεφωνήσω για να σε συναντήσω και μην τολμήσεις να μου την κάνεις λαμόγια!!!!
Πάντως ο βενιαμίν δεν είσαι, γιατί από ότι φαίνεται εσύ προχώρησες πολύ περισσότερο στη ζωή σου. Και μάλλον το προφίλ σου είναι πολύ πιο ενδιαφέρον από τα δικά μας (και είμαι σίγουρη ότι συμφωνεί και ο Μάνος σε αυτό), διότι έχεις δύο αγγελούδια και μία οικογένεια. Εμένα με έφαγε η μόρφωση (πέρα από κάποιες άλλες καθυστερήσεις που είχα). Εσύ είσαι μάλλον ο σημαντικός και όχι εμείς.

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 03:36:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα προσπαθήσω να κάνω μια ανάλυση της λέξης διάστημα .
Εκ των προτέρων ζητώ συγνώμη αν κάνω λάθος , αλλά θα προσπαθήσω ακολουθώντας το διδάσκαλο ( δίδει τη δάδα καλός ) Σωκράτη και την σκέψη του πάνω στην ανάλυση , να ελαχιστοποιήσω το λάθος , εύχομαι να τα καταφέρω .

Διάστημα = Ο μεταξύ χώρος ( λεξικό Σταματάκου )
Δίας = Ο Θεός , η δυαδικότης , ο Ζεύς , η ζεύξη ( αυτό είναι δική μου σκέψη )
Τήμος δωρικό , τάμος επίρρημα = Τότε κατ εκείνον τον χρόνον , ευθύς μετά ταύτα , πάντοτε αναφερόμενον εις το παρελθόν , συχνότατα δ’ ανταποδιδόμενον εις το ήμος , ες τήμος = έως τότε . ( λεξικό Σταματάκου )


Κατά τη γνώμη μου λοιπόν και μετά από τα όσα έχουμε παραπάνω .
Ο μεταξύ χώρος του θείου και του ανθρώπου , ο οποίος εμπεριέχει το παρελθόν και το έως τότε ( ολοκλήρωση – Θέωση ) ονομάζετε διάστημα .

Ο κακός λύκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 09:02:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα φιλοι μου:))))))λουκα εχεις δωσει σημαντικα κινητρα στην ζωη σου,θα συμφωνησω πληρως με την πυρρα,μας εδωσες μεγαλη χαρα:)))))))σε ευχαρηστω και εγω απο την μερια μου για την προσκληση,ειμαι ευτυχισμενοςευχομαι υγεια να εχετε και να ειστε ευτυχισμενοι :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
λουκα μου,αν δεν μπορεσω να παρευρεθω συγχωρεσε με,θελω να ξερεις πως οι ομορφοτερες σκεψεις μου θα ειναι μαζι σας
σας ευχαρηστω για ολα,ειστε πολυ σημαντικοι για'μενα:))
ναι,μακαρι να μπω στην ομαδα,τουλαχιστον δε θα καθομαι και θα αξιοποιησω με το καλυτερο δυνατο τροπο το καλοκαιρι αυτο:))))
βεβαια οπως ανεφερα,θα ειναι για το καλοκαιρι και προσφερθηκα εθελοντικα,η μοναδικη πληρωμη που θα παρω ,θα ειναι εμπειρια ,γνωση και ψυχολογικα θα ανεβω ενα ακομη σκαλοπατι μεγαλο
νοιωθω ομορφα,να ειστε καλα:)))))))))))))))))))))))))))))))
με σεβασμο και απεραντη αγαπη ,ο φιλος σας μανος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 09:45:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα παρεούλα, όμορφη και σημαντική να είναι. Τελικά αν δεν κάνει λάθος ο RAmoglou, Μάνο είχες δίκιο για την αρχική αρχική προέλευση της λέξης διάστημα ότι προέρχεται από τον Δία. Μας μένει να το διασταυρώσουμε (χωρίς παρεξήγηση RAmoglou, είναι αυτό που είπαμε σε προηγούμενα μηνύματα, είναι καλό να διασταυρώνεις). Ίσως τελικά ένα Topic με ετυμολογία θα ήταν πολύ ενδιαφέρον για πολλούς. Λίγο να φωτιστούμε βρε παιδιά για τη γλώσσα που μιλάμε.
Μάνο, οι περισσότεροι ξεκινάμε χωρίς καλή πληρωμή ή χωρίς πληρωμη εντελώς. Τα πρώτα βήματα είναι για εμπειρία και γνώση. Εγώ προσωπικά τα πρώτα δύο χρόνια έπερνα πολύ κάτω του βασικού του ανειδίκευτου. Και πίστεξε με έχω μπόλικα πτυχία. Στο δημόσιο με τα μισά προσόντα, οι μηχανική πέρνουν με τα επιδόματα 500.000 δραχμές πρωτο μισθό. Έτσι είναι ο ιδιωτικό τομέας.
Το ΜΕΛ προσπάθησα να το στείλω εχθές το βράδυ αλλά έπεφτε πυκνά συχνά η σύνδεση, κουράστηκα και τα παράτησα. Θα προσπαθήσω σήμερα μια πιο λογική ώρα που η σύνδεση θα είναι πιο δυνατή. Μόνο πες μου εσύ μπορείς στο Hotmail να δεχτείς 2-3ΜΒ αρχείο. Αν όχι θα το στείλω τα χυδρομικώς. Μην κολλάς η επιβάρυνση είναι μηδαμινή, είναι ελαφρύ.

Αντε καλή σας μέρα, τα λέμε ενδιάμεσα, να' στε όλοι καλά.

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 10:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πυρρα καταρχας να σε ευχαρηστησω για τον χρονο που διεθεσες:))),με το hotmail το βλεπω ακατορθωτο στο να χωρεσει αυτα τα δεδομενα:)))).
αν αξιωθω ενα σαββατοκυριακο ,θα παρω την αποφαση να ερθω θεσσαλονικη ,για καφεδακι,εαν και εφοσον εχεις τον απαραιτητο χρονο και μπορεις και εσυ.
υπηρετησα λιτοχωρο(κατω απο τον ολυμπο),ξερω την περιοχη:))))
με σεβασμο και εκτιμηση,το φιλαρακι σας ο μανος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 10:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάνο δώσε μου μια διεύθυνση, οποιοαδήποτε στην οποία έχεις πρόσβαση και σου υπόσχομαι ότι αν μου ζητήσουν πάνω από 40 λεπτά δε θα το στείλω. Σύμφωνοι? Αν δε θες να δώσεις τη δική σου διεύθυνση, το οποίο και καταλαβαίνω απολύτως, δώσε κάποια άλλη. Τώρα αν δε θες, εγώ προσπάθησα.

Χαίρε!

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 10:52:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.oeaw.ac.at/kal/agp/

Γελάστε με τη ψυχή σας. Αυτός ο βλάκας ή είναι της σχολής που λέει ότι οι Έλληνες στα αρχαία χρόνια διάβαζαν τα διπλά γράμματα ξεχωριστά ή δε ξέρει την τύφλα του. Δε μπορούσε να βάλει ένα Έλληνα να διαβάσει? Θέλει Real player.

Χαίρε παίδες!

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 11:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πυρρα σε ευχαρηστω ,ειχα σκοπο να σου στειλω την διευθυνση μου καποια στιγμη θα το κανω:))))))
μπηκα στο site χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχ,ακομη γελαω,με δυσκολια γραφω,ο τυπος ειναι φοβερα μπουμπουνας ,πιο καλα να παει για μπαλετο διπλα στην jenifer lopez,παρα για μεταφραστης χχαχαχαχαχαχααχαχχα
μπραβο πυρρα μου αρεσε,παω να ακουσω και τα υπολοιπα χχαχαχαχααχαχααχχαχααχαχαχαχ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 12:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εκ των προτέρων ζητώ συγνώμη αν κάνω λάθος

quote:
Μας μένει να το διασταυρώσουμε (χωρίς παρεξήγηση RAmoglou, είναι αυτό που είπαμε σε προηγούμενα μηνύματα, είναι καλό να διασταυρώνεις).

Πύρρα το έχω πει πολλές φορές αυτό που είπες , για μένα είναι μια από τις αρχές μου , γι αυτό και προείπα συγνώμη αν κάνω λάθος , απλά παρέθεσα μια σκέψη κάνοντας μια έρευνα στα λεξικά μου .

Το ΜΕΛ το οποίο έχω και εγώ δες τι αναφέρει .

Μάνο αν θέλεις το cd το έχω και εγώ .

Την καλησπέρα μου σε όλους .


Ο κακός λύκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 13:38:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε ραμογλου ,σε ευχαρηστω για την προταση σου,να μου δωσεις το λεξικο,ομως η προταση της πυρρα προηγειται:)αν ομως θελεις να συναντηθουμε καποια στιγμη εξω ,για μπυριτσα η καφεδακι ,δεν εχω αντιρρηση.
αληθεια σχετικα με την εκκλησια,ακουσα πως φτιαχνει ,(η εχει φτιαξει),
σχολεια ,στο αφγανισταν και σε αλλες περιοχες,οπου διδασκεται και η ελληνικη γλωσσα,εχετε ακουσει κατι γι'αυτο?
επισης κατοικοι της μεγαλης ελλαδας,(οπως αποκαλουν οι ιδιοι οι ντοπιοι την κατω ιταλια,οπου υπαρχει και ελληνικο κομμα),δεν δεχτηκαν να αντιγραφουν και να ερθουν δυο μεγαλα αρχαια ελληνικα αγαλματα,στην ελλαδα.
ο ελληνισμος δυναμωνει και εδραιωνει την παρουσια του με ολους τους τροπους?.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 14:40:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι Μάνο κάπου έχω διαβάσει τώρα τελευταία ότι η Εκκλησία προσπαθεί και το κράτος δεν τη βοηθάει καθόλου πάρά τις εκλίσεις που κάνει επανελειμένως. Πέρα όμως από την Εκκλησία μεγάλη προσ΄φορά έχει δώσει και ο Αλεξάνδρου, είναι ο συγγραφέα των βιβλίων για του Καλλάς, του Γρεκάνους, και τους Έλληνες της Συρίας (τα οποία είναι πολύ μα πολύ ενδιαφέροντα, εκπληκτικά).
ναι άκουσα και για τα αγάλματα. Νέχρι πριν λίγα χρόνια, πριν βγει ο Χριστόδουλος, η εκκλησία τους είχε παρατημένους. Ενώ μέχρι πριν δεκαετίες πήγαινε ορθόδοξος παπάς, μετά η εκκλησία δεν έστελνε και ανγκαζόντουσαν να εκκλησιάζονται στην καθολική. Γεγονός που τους αποξένωσε περισσότερο από τη γλώσσα τους. Μετά Χριστόδουλο, και την παρότρυνση του Αλεξάνδρου τα πραγματα άλλαξαν. Υπάρχουν ορθόδοξοι παπάδες και ανοίξαν κάποιες εκκλησίες. Πριν ένα χρόνο άκουσα τον ηγούμενο της αποστολής να μιλάει και να λέει ότι υπάρχει ανταπόκριση αλλά μικρή και ότι υπήρξαν στιγμές που θέλησε να την ακυρώσει. Αλλά με πίστη και επειδή πίστευε στην ανάγκη αυτού του λαού, παρέμεινε για να τους φέρει πίσω στις ρίζες τους. Δυστυχώς τα προηγούμενα χρόνια οι Ιταλοί πολέμησαν κατα κάποιο τρόπο τους Γρεακάνους ώστε να αφομοιωθούν (δεν έφτιαχνε δρόμους στα χωριά τους και τους ανάγκαζε να φύγουν από αυτά και να μπερδευτούν με τους Ιταλούς). Από δεε ξέρω πόσες δεκάδες χωριά, μόνο ελάχιστα πλέον μιλάν γρεκανικα, άλλοι πιο πλούσια από Ελληνικά και άλλοι με περισσότερες ιταλικές επιρροές. Από ότι φαίνεται όμως οι Παπάδες τα κατάφεραν. Βέβαια στα σχολεία δε μαθαίνουν Ελληνικά αλλά Γρεκάνικα.
Ο θεός να με συγχωρέσει γι αυτό που θα πώ, αλλά ο προηγούμενος Αρχιεπίσκοπος, ο Σεραφείμ τα είχε κάνει θάλλασα!!!! {καλά για την κυβέρνηση δεν θέλω ούτε να μιλάω πια)

Ωραίο θέμα έπιασες Μάνο, εύγε!!

Χαίρε!

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 18:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα παιδιαειστε καλα?:)))
σε ευχαρηστω πυρρα,οπως επισυμαινουμε τα τυχον ασχημα,ετσι πρεπει να επισυμαινουμε και να επικροτουμε τα οσα καλα γινονται για τον ελληνισμο
θα συμφωνησω μαζι σου για τον κ.σεραφειμ,ομως κατι αιωρειται,πως ο κ.σεραφειμ,προτεινε τον κ.χριστοδουλο για την θεση και το αξιωμα,θελει ερευνα.
αααα,... εστειλα e-mail ,στην ελληνικη αγωγη του κ.αδωνη γεωργιαδη,για να μας αναλυσει την λεξη και να μας προτεινει λεξικο,περιμενω απαντηση του.
με απεραντο σεβασμο και πολλα φιλακια ,ο φιλος σας μανος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 21:08:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως θα έπρεπε να το δούμε και από τις δύο πλεύρές το θέμα. Δηλ. την αντιπαραβολή των δύο αντιλήψεων (Ελληνική και Χριστιανική) αλλά και της Εκκλησίας μας απέναντι στον Έλληνα καθ'αυτό. Μια αναζήτηση όμως μέσα από τους αιώνεςπαραθέτοντας στοιχεία.
Παιδιά εγώ θα σς καληνυχτήσω εδώ. Δε θα ξαναμπώ σήμερα. Καληνύχτα, καλάμα πράσετε ότι κιαν κάνετε και καλό ξημέρωμα.
Ίσως από αύριο να αρχίσουμε μια τέτοια συζήτηση.
Μάνο θα περιμένω νέα από την έρευνα σου, από οτι κατάλαβες είμαι λάτρης αυτής της επιστήμης. Άμα ενδιαφέρεσαι μπορώ που και που να σου παραθέτω στοιχεία από το βιβλίο του Βαρδάμπαση. Κάθε μέρα και κάτι καινούργιο.


Χαίρετε παίδαις και καληνύχτα

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 21:44:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.
ΛΙΓΟ ΚΑΘΗΣΤΕΡΗΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ.

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΛΟΓΙΑ.
ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ.
ΛΟΓΑΡΙΑΖΟΥΜΑΙ ΤΑ ΒΑΒΤΙΣΙΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΙΣ 30 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ.
ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ.
Η ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΕΣΟΤΕΡΙΚΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ.ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΕΑΝ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΥΧΕΙ ΚΑΙ ΕΙΣΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΘΑ ΣΑΣ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΘΕΙΤΕ.
ΟΤΑΝ ΘΑ ΚΟΝΤΕΨΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΘΑ ΑΝΟΙΞΩ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ΤΟΠΙΚ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΗΝ ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΣΤΟ ΠΑΡΤΥ.

ΦΙΛΗ ΠΥΡΡΑ ΟΤΑΝ ΒΡΕΘΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΘΑ ΧΑΙΡΟΜΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΝΩ ΚΑΦΕ(ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΑΝΤΙΚΑΠΝΙΣΤΗΣ)ΘΑ ΣΕ ΚΕΡΑΣΩ ΟΜΩΣ ΕΝΑ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΝΩ ΧΥΜΟ
ΘΑ ΧΑΙΡΟΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΜΕ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΕΣΟΤΕΡΙΚΑ.ΒΛΕΠΕΤΑ ΟΜΩΣ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΜΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ.

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΓΙΑ ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΟΓΝΩΡΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΤΑ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ.
ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΕΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

ΦΙΛΗ ΠΥΡΡΑ Η ΦΙΛΕ ΡΑΜΟΓΛΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΑΝ ΗΤΑΝ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΛΕΞΙΚΟ.
ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΟ ΕΜΑΙΛ ΤΗΣ CYTA ΠΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ HOTMAIL.
LOUCAS19@CYTANET.COM.CY

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΑΤΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΕΑ ΚΑΙ ΕΝΔΘΑΦΕΡΟΝΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.

ΚΑΛΥΝΗΧΤΑ ΣΑΣ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 21:56:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καληνυχτα φιλοι μου,καλη ξεκουραση,θα καθησω λιγουλακι ακομη.να ειστε ολοι καλα ,θα τα πουμε αυριο πρωτα ο θεουλης:))))))
με σεβασμο και αγαπη το φιλαρακι σας ο μανος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 22:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λουκά, δες τι χωρητικότητας είναι ο λογαριασμός αυτός. Το έχω σπάσει σε μικρά κομάτια zip και το μεγαλύτερο είναι 3,5 ΜΒ. Δεσ αν μπορείς να το πάρεις, εγώ μπορώ να το στείλω. Είμαι σε τεράστιο δίκτυο. Όσο για το ΜΕΛ, εάν θέλει να σας μοιραστούμε ο RAmoglou (τι λες Ράμογλου?). Ευαχριστώ ξανά για την πρόσκληση,ίσως να τα καταφέρουμε να γνωριστούμε κάποτε.

Καληνύχτα, τα λέμε αύριο

Ανυπομονώ

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 22:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΟ.
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 10:00:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας φίλοι μου

Με το ΜΕΛ του Λουκά θα ασχοληθώ εγώ , αλλά θα παρακαλέσω όταν έχουμε κάποιο θέμα από δω και πέρα που ανήκει στα «προσωπικά» να αποστέλλουμε e-mail για να μη φορτώνουμε και το server και το τόπικ με τα «δικά μας» .

Καλή σας μέρα γεμάτη χαμόγελο και υγεία .


Ο κακός λύκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 10:31:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουπς, μας την είπες!!!!
Οκ Ράμογλου, έχεις απόλυτο δίκιο.Δυστυχώς όμως ή ευτυχώς σε μια συζήτηση ξεφεύγουν και τέτοιες αναφορές. Άνθρωποι είμαστε και από ότι φαίνεται και καλά παιδιά.

Θα συμμορφωθώ!!

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 10:48:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όποιος θέλει να επικοινωνήσει μαζί μου για κάτι άλλο εκτός από "αναζητήσεις" μπορεί ή μέσω e-mail ή μέσω ICQ, και καλύτερα κατευθείαν και όχι μέσω του εσωτερικά (άμεση συζήτηση) συνήθως είμαι όλο το πρωί μέσα στο διαδίκτυο.
Οκ παιδιά?

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 11:30:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ουπς, μας την είπες!!!!
Οκ Ράμογλου, έχεις απόλυτο δίκιο.Δυστυχώς όμως ή ευτυχώς σε μια συζήτηση ξεφεύγουν και τέτοιες αναφορές. Άνθρωποι είμαστε και από ότι φαίνεται και καλά παιδιά.

Θα συμμορφωθώ!!


Πρόταση έκανα τίποτε παραπάνω

Ο κακός λύκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 13:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα σε ολους:))))φιλε ραμογλου ,δεκτη η προταση σου και σεβαστη η γνωμη σου.
αν εχεις κατι να αναφερεις σχετικα με τα ζητηματα που συζηταμε ,περι θρησκειας και εξαπλωσης του ελληνισμου,μεσω αυτης ,πολυ θα θελαμε την αποψη σου.
με απεραντο σεβασμο και εκτιμηση ,ο φιλος σας μανος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 21:14:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αν εχεις κατι να αναφερεις σχετικα με τα ζητηματα που συζηταμε ,περι θρησκειας και εξαπλωσης του ελληνισμου,μεσω αυτης ,πολυ θα θελαμε την αποψη σου.

Μα το έχω κάνει αυτό φίλε μου Μάνο την έχω καταθέσει την άποψη μου , αν θέλεις μπορείς να δείς λίγο ποιό πάνω τα πόστ μου .

Φιλικά

Ο κακός λύκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 23:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΡΑΜΟΓΛΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ.

ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΟ ΑΦΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

ΦΟΛΕ ΡΑΜΟΓΛΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 00:27:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα φιλοι μου:)))θα ξεκινησω την συζητηση με ενα ζητημα που με απασχολει,τι εννοω?χμμ...λοιπον το κατα ποσο πιστευουμε σημερα οι νεοελληνες και εννοω σε ολες τις πτυχες του θεματος θρησκεια και ελληνισμος,το κατα ποσο ετοιμοι ειμαστε να δεχτουμε η να μην δεχτουμε τις αλλαγες που υπαρχουν η γινονται .ναι σιγουρα υπαρχουμε εμεις ολοι στο esoterica που αντιλαμβανομαστε και συλλογιζομαστε τα οσα ασχημα συμβαινουν,ναι μπορει να ειμαστε σχετικα λιγοι ,ομως ειμαστε σε θεση να φερουμε αυτην την πνοη που χρειαζεται η ελλαδα?
προσωπικα την δικη μου γνωμη την γνωριζετε,οπως γνωριζω και την δικη σας ,ομως ειναι στιγμες που θα πω την "αμαρτια" μου νοιωθω πολυ αδυναμος,ειναι στιγμες που ρωταω τον εαυτο μου ,"που πας ρε καραμητρο"?
συγνωμη αν σας κουρασα (ποτε θα φαω το ξυλο δε ξερω ),με αγαπη ,ο φιλος σας μανος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 11:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΦΙΛΕ ΜΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ.ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΣΟΥ ΥΠΟΣΤΑΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΔΥΝΑΤΗ.ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΝΙΩΘΕΙΣ ΑΔΥΝΑΤΟΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΕΡΟΥΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΝΟΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΧΑΣΩ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΟΣΕΣ ΝΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΤΑΝ ΥΣΤΕΡΟΥΣΑΝ ΚΑΤΑ ΠΟΛΛΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΤΩΝ ΑΝΤΙΠΑΛΩΝ ΤΟΥΣ.
ΚΑΙ ΕΔΩ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥΣ.

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΙ Ο ΗΓΕΤΗΣ.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΔΙΖΕΙΣ ΣΤΑ ΤΥΦΛΑ ΚΑΠΟΙΟΣ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΤΟΝΙΖΕΙ ΤΗΝ ΟΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.

ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 11:43:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και από εμένα. Έβαλα και δεύτερησ σύνδεση γιατί αλλιώς θα με ξαναβλέπατε του αι-κούκου.
Εγώ αισθάνομαι ότι είμαστε αρκετοί για να φέρουμε την αλλαγή αλλά δεν είμαστε ακόμη έτοιμοι να επαναστατήσουμε. Όλοι εμεις όμως έχουμε κάποιες ιδέες για το τι πρέπει να κάνουμε, απλά ακόμη δεν το πράττουμε. ϊσως περιμένουμε να νοιώσουμε πόσοι είμαστε. Θα ναφ έρω δύο ιστορίες με κίνδυνο να γίνω κουραστική.
Πριν δύο μέρες συζυτούσα με ένα συνεργάτη μου Γάλλο. Η οικογένεια του είναι παππου προς πάππου Γάλλοι (τώρα κατά πόσο αποτελούν έθνος είναι άλλο ζήτημα αυτό, τεσπα τα τελευταία 200 χρόνια είναι Γάλλοι). Λοιπόν η οικογένεια του, μάλλον καλύτερα το σόι του όλο, είναι λάτρεις του Ελληνικού πολιτισμού και όχο μόνο. Πίνουνς ούζο και τρων φέτα! Προσπαθούν να σκεφτούν Ελληνικά και λατρεύουν καθε τι Ελληνικό. Έχουνς έρθει στην Ελλάδα πολλές φορές. Συγκεκριμένα η μητέρα του είναι καθηγήτρια Αρχαίων Ελληνικών. Ο ίδιος και να ήθελε να μην έρθει στην Ελλάδα, οι δικοί του λέει θα τον σκότωναν. Ο ίδιος γνωρίζει Ελληνική ιστορία, γνωρίζει πολλά για τους φιλοσόφους μας, και ακούστε δε γνωρίζει τίποτα για τους δικούς τους αναζητητές. Όταν τον ρωτούσα για τον Βολταίρο, τον Ρουσσώ και όλους τους Γάλλους μου έλεγε μη με ρωτάς για αυτά δε ξέρω την τύφλα μου. Και εντυπωσιάστηκα όταν τον ρώτησα τι σημαίνει ακριβώς "αναγέννηση" και πως προήρθε. Ήξερε πολύ καλά ότι είναι η αναγέννηση του ελληνικού πνεύματος και ότι ξεκίνηση με την πτώση του Βυζαντίου και τον διασκορπισμό των λογίων μας στην Ευρώπη. 'Ηξερε ότι η Ελλάδα δεν πέρασε ποτέ μεσαίωνα και ότι σημαίνει αυτό. Επίσης με ενθουσίασε γιατί ο ίδιος μου είπε πόσο περίεργο είναι, ότι όλες σχεδόν οι θρησκείες του κόσμου (και οι ιστορίες τους) αναμένουν την επάνοδο των Ελλήνων. Σχεδόν όλες οι θρησκείες μιλούν με θαυμασμό για του Έλληνες και αναφέρουν ότι θα ξαναπάρουν τα ηνία του κόσμου. Εδώ θα κάνω μια παραπομπή: μερικοί παρουσιάζουν τους Αμερικάνους με εμάς, δε νομίζω όμως να μιλάει μετά από την πτώση τους με καλά λόγια για αυτούς.Αντιλαμβάνεσται τι είναι να τα λέει αυτά ένας Γάλλος. Οι περισσότεροι είναι σωβινιστές. Από αυτούς βγήκε και αυτός μάλιστα ο όρος.
Εγλω του απαντούσα ότι υπάρχει αναβρασμός στους νέους κυρίως Έλληνες στα θέματα αυτά. Και ότι μπορεί οι μεγάλε δυνάμεις, μέσα σε αυτές και η Γαλλία, να είναι δυνατές οικονομικά και να επιβάλλονται αλλά εμείς είμαστε ο Δούρειος Ίππος για τον κόσμο, και όταν θα νοιώσουμε έτοιμοι θα βγούμε προς τα έξω και αλοίμονο σε αυτούς που θα μας εναντιωθούν (δεν εννοώ πολεμικά).


έπεται συνέχεια....

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 12:03:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλλη ιστορία τώρα από τη γιαγιούλα σας. Πριν ένα χρόνο συζητούσα με ένα πολύ καλό μου φίλο από τη Λεμμεσό (Κυπραίο Λουκά) (Προς τιμή των Κυπραίων και σε αντίθεση κάποιων Ελλαδιτών και Κυπραίων που βλέποντα με μισό μάτι). Ο τύπος είναι φανατισμένος Έλληνας (25 ετών), όπως και όλη του η οικγένεια, συζητούσαμε μεταξύ σοβαρού και πλάκας μα φτιάξουμε μια οργάνωση και να αναλάβουμε κάποιες δράσεις. Να φανταστείται πόσο τρελαμένος είναι, το δώρο του γάμου ήταν μια πιατέλλα με το δικέφαλο αετό (του Βυζαντίου όχι του ΠΑΟΚ ). Είναι αυτό που σας είπα προηγουμένως. Ξέρουμε αλλά δεν πράττουμε ακόμη. Έρχεται όμως η στιγμή. Ένα παράδειγμα είναι το θέμα του Καρατζαφέρη. Έχει μεγάλο ρεύμα, αλλά δυστυχώς δε θα το ψηφίσουν πολλοί γιατί οι Έλληνες σκεφτόμαστε περίεργα: Για να μη βγεί το ένα από τα δύο μεγάλα κόμματα, θα ψηφίσουμε το άλλο. Αντί να σκεφτόμαστε ότι πρέπει να βρούμε ένα ανθρωπο να πει άλλου είδους μηνυματα εμείς σκεφτόμαστε τον εγωισμό μας. Μη με παρεξηγείται δεν το πάω πολιτικά. Δε με νοιάζουν αυτού του είδους τα πολιτκά. Προσωπικά δε με ένδιαφέρει τι είναι ο κάθε πολιτικός, αλλά τι μηνύματα στέλνει, και σίγουρα κανένας από αυτούς δε στέλνει τα μηνύματα του Ελληνισμόυ και τη παράδοσης μας.

............

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 12:13:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την άλλη εβδομάδα, θα σκανάρω το κεφάλαιο του κορανίου που μιλαει για τους Έλληνες. Το κοράνι έχει αφιερωμένο ολόκληρο κεφάλαιο σε εμάς. Ίσως για αυτό μας αγαπάν οι Άραβες (τώρα γιατί όχι οι Τούρκοι που πιστεύουν στο κοράνι, έλα μου ντε?). Είναι πολύ ενδιαφέρον και εντυπωσιακό. Θα προσπαθήσω να το σκανάρω και να σας το στείλω. Τώρα βέβαια μπορώ να το στείλων μέσω του Forum. Ενημερώστε με σας παρακαλώ. Αν δε γίνεται και ενδιαφέρεστε θα το στείλω στους προσωπικούς λογαριασμούς σας.

Σας κούρασα?? Γιεεεε, αυτό ήθελα να κάνω!!

Ανυπομονώ να ακούσω τη γνώμη σας

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1425781
Maintained by Digital Alchemy