ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ VS ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ-ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΠΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2003, 15:27:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
:))εγω ευχαρηστω,ξερεις ο μοναδικος φοβος που ειχα ηταν οτι δεν θα εβρισκα φιλους να μοιραστω τις σκεψεις μου και να ακουν με υπομονη τα οσα εχω να πω:)).
αυτοι που πρεπει να φοβουνται και να ανησυχουν δεν ειμαστε εμεις,αυτο το φως που ονομαζεται ελλαδα,υπαρχει παντου,καποιοι ηρθαν με σκοπο να το σβησουν,ισως εχουν τροπους,ισως εχουν ιδεες,ισως εχουν δυναμεις να το προσπαθησουν(δεν τους υποτιμω),δεν εχουν ομως το σημαντικοτερο,δεν εχουν φως.
προσπαθουν με ανηθικους και αλλους τροπους να επιβαλλουν την ισχυ τους,σε ολα τα επιπεδα,αφου δεν εχουν να δειξουν και να προσφερουν στην ανθρωποτητα οσα προσεφερε και συνεχιζει (σε οποιο βαθμο μπορει)να προσφερει η ελλαδα.
συμφωνω απολυτα μαζι σου οσον αφορα το οτι πρεπει να μελεταμε,να ψαχνουμε,ομως ολες αυτες οι γνωσεις , η ιστορια,η ψυχη μας ως ελληνες,βρισκονται ηδη μεσα μας,απλα οι καταλληλες συνθηκες και τα ερεθισματα που δημιουργουνται σε δυσκολους καιρους ,τα αφυπνιζουν,τα βγαζουν στην επιφανεια,το πιστευω,δεν λεω πως θελω να το πιστευω η πως νομιζω οτι το πιστευω,απλα το πιστευω.:))
δεν θελω να φανει πως ειμαι απολυτος,η οτιδηποτε αλλο,απλα ειναι δυσκολα τα χρονια που διανυουμε και ως χωρα και ως ανθρωποι και ειναι μια στιγμη δοκιμασιας θεωρω ,θελω να μεινουμε ορθιοι,εστω και αν μεινουμε μονοι (τοσοι λιγοι)εναντια σε τοσους και τοσα πολλα:))
και παλι σε ευχαρηστω ,ελπιζω τα υπολοιπα παιδια να ειναι και να περνουν καλα,τα λεμε φιλε μου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2003, 20:52:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΑΝΟ.ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΚΙΟΛΑΣ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΙΑΡΚΩΣ ΠΕΡΝΑ ΑΠΟ ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ.ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ.

Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΧΑΜΕΝΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΑΜΕΣΑ.
ΙΣΩΣ ΤΩΡΑ Η ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ ΤΗΣ.
Η ΑΦΥΠΝΙΣΗ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ.

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΟΡΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ.
ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ, ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΟΛΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΦΙΛΟΥΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2003, 23:18:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας κάνουμε λοιπόν ένα βήμα ακόμα στην κουβέντα μας και ας πάμε λίγο παρακάτω .

Ξέρουμε ότι ο Ελληνισμός είχε ( και κατά τη γνώμη μου έχει ακόμα ) το ίδιον της αφομοίωσης .
Δηλαδή ο τρόπος ζωής μας και παράλληλα και ο τρόπος σκέψης μας αφομοιώνονται από κάποιον που θα έρθει να ζήσει εδώ , από κάποιον που θα μελετήσει βαθιά τον τρόπο σκέψης των Ελλήνων .
Αυτό λοιπόν είναι ένα στοιχείο που μας επέτρεψε να κρατήσουμε στα χρόνια της Τουρκοκρατίας την Ελληνικότητα μας .
Βεβαίως έμειναν και πολλά κατάλοιπα , τα οποία όμως με την πάροδο των χρόνων και με την ολοένα και μεγαλύτερη στροφή προς τις πραγματικές μας ρίζες μειώνονται .

Εκεί λοιπόν ανάγετε και η πεποίθηση μου ότι σε λίγα χρόνια θα μπορούμε να μιλάμε για μια πραγματική αναγέννηση .

Πόσο αφομοίωσε ο Χριστιανισμός την Ιουδαϊκή φιλοσοφία και κατά πόσο ο Ελληνισμός εμπεριέχετε στην φιλοσοφία της ΕΛΛΗΝΟΡΘΟΔΟΞΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ;
Μήπως αν το ψάξουμε καλά δούμε τεράστιες διαφορές με την Ιουδαϊκή φιλοσοφία και μεγάλες ομοιότητες με την Ελληνική ;

Δε μου αρέσει να συγκρίνω δόγματα και θρησκείες απλά γιατί ο καθένας έχει το δικό του και δικαιούται να το έχει , απλά θεωρώ πως η νοοτροπία του Έλληνα απέναντι στο Θείο είναι μοναδική .

Μη ξεχνάμε πως πριν τους Θεούς του Ολύμπου οι Έλληνες λάτρευαν άλλους Θεούς – Θεές .
Ξεχάσαμε την λατρεία της Σελήνης ;
Ξεχάσαμε τις μαινάδες ;

ΟΧΙ δε ξεχνάμε απλά πάντα κρίνουμε , σκεφτόμαστε , συνδιαλεγόμαστε , προχωράμε .
Αυτό είναι το προνόμιο του Έλληνα ακόμα και μέσα στην αντιπαράθεση του θα φιλοσοφήσει και θα δημιουργήσει , κάτι ξέρει και αυτός ο Ήλιος που τόσο απλόχερα μας χαρίζει το ΦΩΣ του .

Ο κακός λύκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2003, 10:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΚΑΚΑΕ ΛΥΚΕ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.

ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΑΝΙΣΟΥΝ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΞΙΣΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΦΙΛΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠΟ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΟΣΜΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΣΤΡΩΜΑΤΑ.
ΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΡΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΜΕΣΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ.

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΚΡΑΤΗΣΑΝ ΑΝΑΜΕΝΟΙ ΤΗΝ ΦΛΟΓΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ.

ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΦΙΛΕ ΡΑΜΟΓΛΟΥ ΤΙΝΩ ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ.

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2003, 10:48:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα:)))φτασαμε στο σημειο πλεον να εχουμε φτασει να ειμαστε στο ιδιο μηκος κυματος.ναι εχουμε διανυσει ενα πολυ μεγαλο διαστημα ,μα επιτελους εχουμε φτασει να νοιωθουμε και να ειμαστε δυνατοι,αυτη ειναι η απαντηση μας σε ολους οσους θελουν να μας βλεπουν και να μας αισθανονται αδυναμους,χωρις θεληση και κουραγιο ελληνες.
ολουσ αυτους τους αιωνες που υπαρχει ο ελληνισμος και η ελλαδα,εχoυμε διαπιστωσει πως ενας ανθρωπος εφτανε για να την υψωνει καθε φορα στην κορυφη του ολυμπου,εχω την βεβαιοτητα ,την πιστη και την πεποιθηση πως θα βρεθει ξανα ο ενας ,ο οποιος θα υψωσει την ελλαδα και θα την φερει ξανα εκει που δικαιωματικα και φυσιολογικα ανηκει.:))))
ο φιλος σας μανος:))))))))))))))))

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2003, 11:06:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΑΝΟ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΕΝΑΣ???

ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΘΑΡΟΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ??
ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΠΙΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΕΝΗΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΦΕΡΕΙ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΑΔΙΚΗ.ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΣΠΙΘΑ ΑΛΛΑ Η ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΦΥΠΝΙΣΗ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΕΙΤΕ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΤΕ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ.

ΚΑΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ.
ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΙΚΗ ΑΦΥΠΝΙΣΗ.
ΜΕΤΑ ΞΕΚΙΝΑ Η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ(Η ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ)ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΗΨΩΘΕΙ ΞΑΝΑ Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΣΤΟΝ ΘΡΟΝΟ ΤΟΥ.ΕΝΑΝ ΘΡΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΨΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ.

ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΞΕΛΗΞΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΡΑΓΔΑΙΕΣ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

Edited by - Loucas on 06/07/2003 14:35:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2003, 14:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΕΝΗΣΗ ΔΕΒ ΘΑ ΤΗΝ ΦΕΡΕΙ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΑΔΙΚΗ.ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΣΠΙΘΑ ΑΛΛΑ Η ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΦΥΠΝΙΣΗ ΧΕΙ ΗΔΗ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΕΙΤΕ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΤΕ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ.

Αυτό ακριβώς !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ο κακός λύκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2003, 14:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΡΑΜΟΓΛΟΥ,

ΤΟ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΟΥ ΟΤΙ Η ΑΦΥΠΝΙΣΗ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ.

ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΙΔΗ ΑΡΚΕΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΤΟ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.

ΟΜΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ, ΑΥΞΑΝΟΜΕΝΟΙ ΟΜΩΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΣ.

ΕΙΘΕ ΤΟ ΦΩΣ ΝΑ ΞΑΝΑΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΩΤΗΣΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ, ΠΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ.

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ.
ΜΟΝΟ ΛΙΓΟ ΘΑΡΟΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ.

ΟΜΩΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΘΑΡΟΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ.
ΓΙΑΤΙ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΕΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΑ ΚΑΙ ΑΡΝΙΟΥΜΑΣΤΕ ΠΕΙΣΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΤΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ.

ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ.....................................

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

Edited by - Loucas on 06/07/2003 14:43:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝ.ΚΙ
Νέο Μέλος

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2003, 16:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝ.ΚΙ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλησπέρα φίλοι,

Εγώ μια μόνο παρατήρηση θέλω να κάνω σχετικά με το ενδιαφέρον αυτό τόπικ.

Πολλές θρησκείες (σύμφωνα με τα γραφόμενά σας) πράγματι-φανερά ή κρυφά- πολεμούν τον Ελληνισμό και τον Ελληνικό τρόπο σκέψης και προσπαθούν να τον μειώσουν ή να τον αντικαταστήσουν.
Συμφωνώ και εγώ, σε αρκετά μεγάλο βαθμό.

Όλες οι προσπάθειες τους όμως -a priori- καταλήγουν στο κενό διότι, όλες οι θρησκείες που εναντιώνονται στον Ελληνισμό, έχουν πάμπολλα Ελληνικά χαρακτηριστικά και στοιχεία.

Το μόνο που καταφέρνουν είναι να αυτοαναιρούνται και να καταρέουν τα επιχειρήματα τους σαν χάρτινοι πύργοι.

Είναι ιστορία της πλάκας και για γιαούρτωμα, αυτός που θα προσπαθήσει να "πουλήσει" την -οποιαδήποτε- θρησκεία του σαν "ανώτερο" και καλύτερο προϊόν από τον Ελληνισμό, ακόμα και αν την τυλίξει με την ακριβότερη και πιο καλαίσθητη συσκευασία.

Αυτά τα λίγα και......καλή μέρα να έχετε.......


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2003, 19:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα:)μου αρεσουν αυτα που λετε,ναι και εγω το πιστευω πως κατι εχει ξεκινησει,η δυναμη και η ενοτητα μας ως ελληνες ,θα σταθει εμποδιο σε ολους εκεινους που πανε να τα ισοπεδωσουν ολα:))))μακαρι να γινει κατι και να ενωθουμε για τον κοινο σκοπο ολοι μας οι ελληνες,ασχετα με το αν πιστευουμε στο 12θεο η στην τριαδα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 00:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΕΝ.ΚΙ

ΣΩΣΤΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΑΡΙΘΜΟ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΥ ΕΠΗΡΕΑΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΚΑΙ ΑΠΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ.ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑΣ ΗΛΙΚΙΑΣ.

ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΟΥΝ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ ΝΕΑΡΟΙ ΠΟΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΕΣ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΣΑΡΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ.ΤΟ ΣΑΡΑΚΙ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ.

ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΑΓΟΝΤΑΙ.
ΠΟΙΟΙ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΗΤΑΝ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ Η ΕΙΝΑΙ Η ΧΑΜΕΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ.

ΑΥΤΗ Η ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΡΥΨΕΙ ΚΑΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΟΙΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΑΝΟ ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΙΝΗ ΚΑΙ ΜΗΝ ΕΦΗΣΥΧΑΖΕΣΑΙ.ΕΠΙΔΙΩΚΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ.
ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΚΑΛΟΓΥΜΝΑΣΜΕΝΟ ΣΩΜΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ ΕΝΑ <<ΚΑΛΟΓΥΜΑΣΜΕΝΟ>>ΜΥΑΛΟ.
Η ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ ΟΠΛΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ.

ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΦΟΒΑΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΟΣΣΟΤΕΡΕΣ <<ΜΕΓΑΛΕΣ>>ΧΩΡΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΤΙΚΑΝΟ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΕΙΤΕ ΠΑΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΙΤΕ ΝΕΟ ΤΟ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΓΗΣ.
ΕΧΕΤΑΙ ΠΟΤΕ ΑΝΑΡΩΤΗΘΕΙ ΤΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΓΕΙΟΥΣ ΟΡΟΦΟΥΣ ΤΟΥ ΒΑΤΙΚΑΝΟΥ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΛΥ ΕΚΛΕΚΤΟΙ(ΤΩΡΑ ΤΙ ΕΚΛΕΚΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ).

ΠΑΛΙ ΞΕΧΑΣΤΗΚΑ ΚΑΙ ΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ.
ΑΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΩΣ ΕΔΩ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝ.ΚΙ
Νέο Μέλος

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 01:23:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝ.ΚΙ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Loucas (χαιρετίσματα στο χρυσοπράσινο φύλλο ριγμένο στη θάλασσα),

συμφωνώ με τα περισσότερα από αυτά που λες, αν και έχω μερικές ενστάσεις.

Κατ'αρχήν, θα ήταν μέγα λάθος από οποιονδήποτε Έλληνα να τραβήξει ένα πελώριο Χ και να σβήσει τα θετικά της ορθόδοξης εκκλησίας στον Ελλαδικό χώρο.
(Δεν αναφέρομαι καθόλου στα αρνητικά στοιχεία, το έχουν κάνει άλλοι πιο κατάλληλοι από μένα-θα καταντήσω κουραστικός).

Καλώς ή κακώς η ορθόδοξη εκκλησία προσέφερε πολύτιμες υπηρεσίες στον τόπο σε σκοτεινούς καιρούς και κράτησε ψηλά την σημαία του Ελληνισμού.
Γι'αυτό και άλλωστε οι μεγαλύτεροι σε ηλικία συμπατριώτες μας εκτιμούν το έργο της εκκλησίας.
Δεν τους κρίνω ούτε τους κακίζω, έχουν την ανάγκη, ντε και καλά να πιστέψουν κάπου, σε κάτι, για να τους γεμίζει.
Και βρήκαν στέγη στην ορθόδοξη εκκλησία των πατεράδων και των παππούδων τους. Μην τους κρίνουμε υπερβολικά, θα ήταν άδικο για εμας πρώτα, αλλά και γι'αυτούς.

Εγώ - καλώς ή κακώς πάλι - δεν πιστεύω στον Εβραιοχριστιανισμό, διανθισμένο έστω με πάμπολλα Ελληνικά στοιχεία, ελέω Βυζαντίου.

Εγώ αναζητώ την αλήθεια.....
Αναζητώ (έστω με τις φτωχές μου ακόμα γνώσεις) από τί υλικό ήταν καμωμένος ο Έλληνας.....
Αναζητώ το μονοπάτι της αρετής και προσπαθώ να προετοιμάσω τον εαυτό μου να το επιλέξει από αυτό της κακίας.......
Αναζητώ το Θάρρος του Λεωνίδα, τη Σοφία του Σωκράτη, τη Θέληση του Μ.Αλέξανδρου, το Δράμα του Αχιλλέα.....

Το Πύρ της Κόλασης δεν το φοβάμαι, ούτε το Κτήνος της Αποκάλυψης.......τα βλέπω κάθε μέρα... Live from CNN........!!!

Αυτά τα λίγα για σήμερα....

Καλή μέρα να έχετε........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 04:56:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα :)))))εχουμε βασεις και γερα θεμελια,εχουμε δυναμη ανεξαντλητη,εχουμε γεννηθει σε εναν τοπο που σφιζει απο πνευμα,φως και ψυχη,ολα αυτα εχουν δωθει απλοχερα σε ολοκληρο τον κοσμο απο τους προγονους μας,εμεις ειμαστε μερος και συνεχεια :))ο φοβος ειναι για εκεινους που προσπαθουν να κρατησουν κρυμενα στα υπογεια τους εκεινα που γλυτωσαν απο την βιβλιοθηκη της αλεξανδρειας,τους παπυρους που πηραν απο τις πυραμιδες.ολοι εχουμε υπομονη ,ολοι κρυβουμε αρετες μεσα μας:)
γεια σας φιλοι μου για την ωρα,να προσεχετε τους εαυτους σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 08:36:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΕΝ-ΚΙ ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.

ΑΛΛΑ.

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΕΧΟΥΝ ΕΙΠΩΘΕΙ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ.
ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΟΥΝ ΓΙΑ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ.

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΤΣΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΝΑ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ.

ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΤΙ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ ΣΥΜΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΠΟΥ ΔΕΧΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ Η ΑΙΤΙΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΥΦΛΑ.

ΦΙΛΕ ΜΑΝΟ ΞΕΧΑΣΕΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΕΞΑΝΤΛΗΤΗ ΚΑΙ ΤΡΟΜΕΡΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ.
ΕΝΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟΣ ΧΩΡΟΣ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 10:36:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ - καλώς ή κακώς πάλι - δεν πιστεύω στον Εβραιοχριστιανισμό, διανθισμένο έστω με πάμπολλα Ελληνικά στοιχεία, ελέω Βυζαντίου.


quote:
ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΤΙ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ ΣΥΜΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΠΟΥ ΔΕΧΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ Η ΑΙΤΙΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΥΦΛΑ.


Βρέ.... κρατήστε και μία "πισινή"!
Ξέρετε ο Πλάτωνας έλεγε ότι ποτέ δεν μπορεί να βοηθηθεί κάποιος εάν η ΓΝΩΣΗ προηγείται της ΑΓΑΠΗΣ. Αυτά τα δύο πρέπει να συμβαδίζουν. Εδώ μέσα υπάρχουν κάποια λίγα άτομα οι οποίοι ΔΕΝ είναι αναζητητές διότι γνωρίζουν πολλά πράγματα μέσω των βιβλίων και δεν έχουν εξασκήσει την ΑΓΑΠΗ για να μπορέσουν να προχωρήσουν και πνευματικά. ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ!!! (ΟΥΕ!)
Το αποτέλεσμα είναι να κάνουν κακό σε ανθρώπους σαν και εσάς που είστε αναζητητές...
Ξέρετε πως θα τους γνωρίσετε;
Είναι αυτοί που λένε ότι ο Χριστιανισμός ΔΕΝ συνδέεται με τη φιλοσοφία της Αρχαίας Ελλάδας. Αυτοί που κάπως το φέρνουν να εμφανίζεται ο Χριστιανισμός σαν Εβραϊκή σύλληψη. Έρχονται λοιπόν εδώ στο site να σας "διδάξουν" αυτά που μπορείτε να βρείτε μόνοι σας με καλή προαίρεση. Αλλά βλέπεις εμείς οι αδύναμοι άνθρωποι είμαστε Θωμάδες. Αν δεν πιάσουμε δεν μπορούμε να δεχθούμε κάτι έξω από τις πεπερασμένες αισθήσεις μας. Ακούμε λοιπόν αυτούς που δεν έχουν αγάπη και γινόμαστε πολέμιοι των ταπεινών επειδή νομίζουμε ότι έχουμε γνώση.
Τη τύφλα μας έχουμε.
Πριν από τα "συμπεράσματα" που θα μπορούσατε να έχετε κάντε το εξής απλό.
Πρώτα απ' όλα δες τε ποιοί θα "τσιμπίσουν".
Στη συνέχεια πάρτε τους λόγους της Καινής Διαθήκης (όχι της Παλαιάς, μη ζητήσετε να το σχολιάσω ακόμη) και προσπαθείστε να βρείτε μία αντιδιαστολή με τα των σοφών της αρχαιότητας.
Τέλος ζητήστε με την καρδιά σας (όχι με το μυαλό) από τον άγνωστο για εσάς Θεό (μήν ορίσετε "πεδίο", μην Τον ονομάσετε κάπως) να σας δείξει με κάποιο τρόπο την παρουσία Του. Παρατηρήστε τι θα συμβεί γύρω σας. ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΤΕ ΚΑΛΑ! Θα εκπλαγήτε!
Μετά...εδώ θα είμαστε να τα ξαναπούμε. Μη βιαστήτε να απαντήσετε ΑΝΑΖΗΤΗΤΕΣ...απλά κάντε το!
Πάντα φίλος σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 13:28:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα φιλοι μου:)))εισαστε καλα?,
lucas,με τον τροπο μου ανεφερα αυτα που λες,ο τοπος μας,η ελλαδα ειναι μια ανεξαντλητη πηγη, (και θα ειναι για πολλους αιωνες ακομη),που τροφοδοτουσε και τροφοδοτει με καθε ειδους ενεργεια,ολους εμας που διψαμε για γνωση,αγαπη,για εσωτερικη και πνευματικη διαυγεια και ολα οσα μπορουμε και θελουμε να δεχτουμε:)))ναι ισως να μην χρησιμοποιησα τον ορο ενεργειακος χωρος,ομως αυτο εννοουσα και σε ευχαρηστω που εδωσες τον πιο σαφη ορο:)))
hrismig,δεν θα δωσουμε εξηγησεις σε κανενα,αυτοι που θελουν να πιστευουν πως η χριστιανικη θρησκεια ειναι καθαρα εβραικη ,πλεον τους αφηνουμε πισω,εμεις προχωραμε ,δεν θα βαλω σε δοκιμασια τον θεο,προσωπικα με εχει βοηθησει και με βοηθαει με τον τροπο του,(δεν θα δωσω λεπτομερειες για να μην γινω κουραστικος),σημασια εχει το οτι ειμαστε εδω,το οτι ειμαστε ελληνες,το οτι ζουμε στην ομορφοτερη απο ολες τις αποψεις χωρα και αυτο που μενει ειναι να προσπαθησουμε να ειμαστε μερος της και να μην την εγκαταλειψουμε ουτε στιγμη ,γιατι μασ χρειαζεται,οπως την χρειαζομαστε,με σεβασμο και εκτιμηση ο φιλος σας μανος.να ειστε παντα καλα:)))))

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 14:07:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά από τόσες σελίδες μόνο τώρα νομίζω ότι έχουμε αρχίσει να εμβαθύνουμε στο θέμα...

Η συζήτηση έχει πάρει πολύ όμορφη τροπή... συνεχίστε φίλοι μου... είμαι εδώ και σας "ακούω"


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 16:28:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΑΓΝΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΟΠΩΣ ΠΡΟΤΩΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΜ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΟΦΙΑ.
ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ.ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΕΙΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.

ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΣΥΝ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΝΑ ΤΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΟΥΝ.
ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ.

ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΥΛΗΤΙΣΕΙ ΝΕΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΤΡΟΜΟ ΓΙΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΕΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΩΡΑ.ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΩ ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ.

ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.
ΟΤΑΝ ΛΕΝΕ ΟΤΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΤΙΜΩΡΑ ΤΟΥΣ ΑΠΙΣΤΟΥΣ.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΘΕΙΣ ΘΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΝΗΣΤΕΥΕΙΣ ΘΑ ΚΑΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΑΘΕΙΣ ΑΥΤΟ.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΑΘΕΙΣ ΤΟ ΑΛΛΟ.

ΕΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ,ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ,ΤΟΤΕ ΤΙ ΝΑ ΠΩ.

ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΠΙΔΙΩΞΑΝ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΝ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΗΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ,ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ,ΑΥΤΟΝ ΤΗΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΚΑΤΑΛΗΠΩΝ ΤΗΣ.

Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ.
Η ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ Η ΛΟΙΠΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΙΚΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΕΤΟΙΜΕΣ.

Η ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ Η ΚΑΛΟΣΥΝΗ, ΒΑΣΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ,ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΑ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ.
ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΑΝΑΓΕΝΝΗΘΕΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΚΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 16:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ ΑΒΑΛΛΟΝ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΚΑΙΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.
ΝΟΜΙΖΩ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ ΕΑΝ ΜΗΝΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΕΛΗ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΓΝΩΜΗ.

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 19:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η ομορφη παρεα μας ανανεωνεται,καλως ηρθες avalon:))))
λουκα, ας κρατησουμε τα θετικα και ας κανουμε τις επιλογες μας,δυστηχως την εκκλησια,γενικα την εκκλησια ,οπως και αλλους χωρους,εχουν αναλαβει λαθος ατομα.δεν ξερω και δεν μπορω να γνωριζω αν συντομα θα αλλαξει αυτο,ευτηχως ειμαστε σε θεση να μπορουμε να διακρινουμε μερικες απο τις "πονηριες"(ειμαι επιεικης με την εκφραση:)))) τους και να μην πεφτουμε στις παγιδες τους.
ειμαστε ωριμοι πλεον ,ξερουμε τι θελουμε και μπορουμε να το πετυχουμε κρατωντας τα θετικα στοιχεια,οπως αγαπη,σεβασμος,κατανοηση,και πολλα ακομη,ολα αυτα τα "επιασαν" στο μυαλο τους οι προγονοι μας,τα επεξεργαστηκαν,τα αφομοιωσαν και τα προσφεραν σε εμας και σε ολον τον κοσμο.καποιοι προσπαθησαν και εκμεταλευτηκαν με τον χειροτερο τροπο ολους τους ορους και τις εννοιες τις εκοψαν και τις εραψαν συμφωνα με τα συμφεροντα τους(χιλιαστες,παπικοι και ενα σωρο αλλοι ,οι οποιοι ποτε δεν θα ηταν σε θεση οσο αιωνοβιοι και αν ηταν να επεξεργαστουν και να γνωρισουν το μεγαλειο του ελληνικου νου και πνευματος.
ολοι αυτοι κανουν την δουλεια τους ,που ειναι να κρατουν τον ανθρωπο υποταγμενο και οχι ελευθερο στις κρισεις του,στις επιθυμιες του,στις σκεψεις του(γιατι και οι ιδιοι δεν ειναι ελευθεροι),το ζητημα ειναι εμεις τι κανουμε και μεμονομενα και ολοι μαζι.με απεραντο σεβασμο ,ο φιλος σας μανος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 21:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ.
ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΡΕΕΙ ΑΦΘΟΝΟ.ΣΥΝΕΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥΣ ΣΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ.ΑΡΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΘΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΑΓΝΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΤΕ.

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΟΙΧΤΟΜΥΑΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΙΣ ΠΟΝΗΡΙΕΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ.
ΑΥΤΟΙ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΠΙΑΣΜΕΝΗ ΣΤΑ ΔΙΧΤΙΑ ΤΗΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ.ΟΥΤΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟΥΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟ, ΟΥΤΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟΥΣ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΑΝΤΕΠΕΞΕΛΘΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.
ΚΑΤΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΣΚΛΗΡΟ ΝΑΡΚΩΤΙΚΟ.ΑΠΟ ΜΙΑ ΦΑΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΥΤΟ ΕΛΕΓΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ.
ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΑΛΛΑ ΑΠΛΩΣ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 21:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λουκα ,εχω ζησει στην κυπρο ενα διαστημα και εχω αρκετους γνωστους και φιλους,συγκεκρημενα στην λεμεσσο:)θελω να ξερεις πως αισθανομαι πιο δυνατος και πιο ολοκληρωμενος ως ανθρωπος που ειχα την ευκαιρια και την χαρα να εχω παει και να εχω γνωρισει το νησι και τους ανθρωπους της:))))απλα το ανεφερα γιατι θελω να ξερεις πως οτιδηποτε λεω για τον ελληνισμο ,το λεω γνωριζοντας και βιωνοντας καταστασεις,μου αρεσει οτι ειναι να πω η να λεω να το εχω ζησει απο ολε τις πλευρες και πτυχες,δεν μου αρεσει να εχει την εντυπωση οποιοσδηποτε οτι μιλαω εκ του ασφαλους,μη γνωριζοντας και οτι απλα λεω πραγματα τα οποια εχω ακουσει η εχω διαβασει.:)))))ηθελα να το ξεκαθαρισω .με σεβασμο ο φιλος σας μανος,που πλεον με την παρουσια σας δεν αισθανεται μονος:)))

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 21:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λουκα ,φιλε μου οτι δεν θελουμε δεν γινεται,θα σου διηγηθω μια ιστορια(ξερω θα γινω κουραστικος και βαρετος,θα μου το συγχωρεσεις?),λοιπον ηταν ενα παιδι ,το οποιο γεννηθηκε με ημικρανιες,βαριας μορφης,(κιτρινιζε και ενα σωρο αλλα επακολουθα),(κληρονομικης φυσεως ημικρανιες και ψυχολογικης),βασικα δεν ειχε "ζωη",ειχε κανει ολες τις εξετασεις,μεχρι και σε νοσοκομεια ολοκληρες μερες καθοταν γι'αυτες,δεν εβρισκαν απολυτος τιποτα,αυτος ο ανθρωπος δεν ειχε ορεξη για τιποτα,ωσπου πριν 3 χρονια αποφασισε να κανει ομοιοπαθητικη,αλλαξε ,εγινε καλυτερα.μεσα σε αυτα τα τρια χρονια εβγαλε ι.ε.κ ως τεχνικος τηλεπληροφορικης και τελειωσε προγραμμα παρακολουθησης σεμιναριων για εγκαταστασεις δικτυων ,εκανε ολα εκεινα που ονειρευοταν 28 σχεδον χρονια,αυτος ο ανθρωπος ειμαι εγω:)))και παλι συγνωμη αν σε κουρασα.ναι ειμαστε λιγοι ,μην σε ανησυχει αυτο,να ανησυχουσες αν ησουν μονος:)))))με σεβασμο το φιλαρακι σας ο μανος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝ.ΚΙ
Νέο Μέλος

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 00:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝ.ΚΙ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]


ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΤΣΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΝΑ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ.


Φίλε Λουκά,
όπως ανέφερα και στο παραπάνω μήνυμα μου, θα ήταν υπερβολή να μην αναγνωρίσουμε τη θετική συμβολή της ορθόδοξης εκκλησίας σε δύσκολους καιρούς για τον τόπο.
Βέβαια αυτό ισχύει για την μειονότητα-δυστυχώς-του κλήρου και της εκάστοτε διοίκησης της εκκλησίας.
Μην ξεχνάμε ότι ακόμα και λίγο πριν την άλωση της Πόλης από τους βάρβαρους, στους κόλπους της εκκλησίας υπήρχε ικανοποίηση (αν όχι ενθουσιασμός) για τον ερχομό των Τούρκων.
Ο ίδιος ο Παλαιολόγος είχε αηδιάσει με το παπαδαριό, επειδή ήδη είχαν διασφαλίσει τα προνόμιά τους από τη "Νέα τάξη πραγμάτων" που θα ακολουθούσε.

Το γεγονός αυτό όμως επέτρεψε σε πολλούς κληρικούς να κινούνται ελέυθερα στην κατεχόμενη Ελλάδα και να προσπαθούν να κρατήσουν αναμμένη την φλόγα της Ελλάδος στα σκοτεινά εκείνα χρόνια.
Λεπτομέρειες δεν μπορώ να παραθέσω αυτή τη στιγμή διότι δεν έχω το κατάλληλο υλικό μπροστά μου αλλά υπόσχομαι να το κάνω στο εγγύς μέλλον. (ίσως βέβαια και να μην είναι αναγκαίο διότι μια κουβέντα κάνουμε και αυτά που λέω είναι απλώς ενδεικτικά για το κυρίως θέμα του τόπικ).
Μερικά που μου έρχονται στο μυαλό είναι:
Η διδασκαλία της ελληνικής γλώσσας, έστω και μέσα από τα ιερατικά κείμενα.
Το φιλανθρωπικό έργο της (κατα τα άλλα διεφθαρμένης οικονομικά) εκκλησίας.
Η διατήρηση των εννοιών Γένος-Πατρίδα-Έθνος από πατριώτες κληρικούς.
Η προστασία πολύτιμων βιβλίων και κειμηλίων στο Άγιον Όρος.

Αυτά είναι μερικά πρόχειρα που μου έρχονται στο μυαλό.

Αλλά προς θεού δεν προσπαθώ να κάνω τον συνήγορο της εκκλησίας.

Απλά δεν είναι τίμιο και συνετό να τα βλέπουμε μονο μαύρα τα πράγματα ως προς την προσφορά της ορθόδοξης εκκλησίας στον τόπο μας.
Δυστυχώς όμως τα αρνητικά υπερτερούν των θετικών.

Πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις βλέπω στο συγκεκριμένο τόπικ....εαν έχω χρόνο θα συνεχίσω και εγώ με περισσότερα στοιχεία.......

......καλή μέρα να έχετε .....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 00:47:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου και εγώ εδώ είμαι, η σύνδεση μου στο internet έληξε. Σας παρακολούθησα όλους με μεγάλη προσοχή και πραγματικά διαπίστωσα ανοιχτά μυαλά, μυαλά που αναζητάν και δε χάφτουν. Καλοσωρίζω, αν και νέο μέλος και εγώ η ίδια, τους νέους συζητητές μας.
Αν και δύο ημερών μυνήματα, θα πάω λίγο πίσω για να πω τι γνώμη μου σε όλα που προηγήθηκαν κατά την απουσία μου.

Μάνο, καλά αυτά που λες και με βρισκουν σύμφωνη (σχετικά με την καθοριστική στιγμή που είναι να γίνει θα γίνει -μηδέ θα προσπεράσει). Είναι κάτι που πιστεύω στη ζωή μου, αλλά μερικές φορές αντιτίθεμαι σε αυτό. Ξέρω γίνομαι αντιφατική, αλλά πιστεύω πως όλα τα γεγονότα στη ζωή μας είναι έτσι. Άλλες φορές ισχύει αυτό που λές και άλλοτε όχι. Όσο και αν είμαστε ελεύθεροι, δυστυχώς οι Έλληνες είναι υπόδουλοι του ίδιου του εαυτού τους. Αν λίγο λειτουργούσαμε διαφορετικά και αναλαμβάναμε κάποια πράγματα ώστε να αντιστρέψουμε καταστάσεις, η Ελλάδα θα παρεμενε όπωσ ήταν στην κλασσική της περίοδο, ή θα είχε ακόμη την Βακτριανή, ή θα υπήρχε ακόμη η Βυζαντινή αυτοκρατορία. Δυστυχώς όμως, μοιρολατρούμε (αυτό που αναφέρεις κι εσύ) και νομίζοντας ότι τα πάντα θα έρθουν μόνα τους (διότι είμαστε Έλληνες, φως και πηγή γνώσης) στο τέλος επαναπαυόμαστε και αφήνουμε άλλους να τα βγάλουν τα φίδια από την τρύπα. Εδώ έρχεται ο χριστιανισμός να φέρει ισορροπία, να κοιτάμε δηλαδή το κοινό καλό και τον συνάνθρωπο μας.

Αναφέρεις ότι προσπαθούν με ανήθικους τρόπους να επιβληθούν στον Ελληνισμό. Συμφωνώ απόλυτα. Ειναι κάτι που δεν πρέπει να μας εκπλήσσει. Όλοι τους, οι αλλοδαπόί ήταν ανήθικοι. Ακόμη και οι Εβραίοι ήταν. Και όσο παρασύρονται και οι δικοί μας ηγέτες στην ανηθικότητα τόσο βουλιάζουμε και οι υπόλοιποι σα λαός. Δε ξέρουμε πλέον να προστατέψουμε τον τρόπο σκέψης μας. Βομβαρδιζόμαστε συνέχει από ανήθικα σήριαλ και έργα. Όλα τείνουν να γίνουν φυσιολογικα: τα ναρκωτικά, η ομοφυλοφιλία, η αιμομειξία, η προδοσία, η εγωκεντρικότητα, και όλα τα υπόλοιπα. Μη με παρεξηγείται, όλες οι αποκλίσεις μου είναι αποδεκτές και ίσως και μη κατακριτέες, αλλά προς θεού δεν είναι φυσιολογικές. Η σκέψη ότι τα παιδιά μου θα μεγαλώσουν με τη νοοτροπία ότι όλα επιτρέπονται με τρελαίνει. Εδώ οι προηγούμενες γενιές μεγάλωσαν μεταμπού και ξέφυγαν φανατσείται τι θα γίνει με τα παιδιά μας που θα τα βλέπουν όλα καλά και όλα ωραία. Που θέλω να καταλήξω (μέσω Βουλγαρίας), δε φτάνει η δική μας αφύπνιση. Εμείς οφείλουμε να αφυπνιστούμε, οφείλουμε να βράσουμς για να είμαστε έτοιμοι για την επανάσταση μας, αλλά χωρίς ένα καθαρό ηγετικό μυαλό φοβάμαι πως θα αργήσουμε πολύ να ξυπνίσουμε εντελώς. Και που το στηρίζω αυτό? Προς θεού ρε παιδιά, βγήκαμε στους δρόμους για τους Ιρακινούς και για τη Σερβία και δεν έχουμε βγεί για την Κύπρο τόσα χρόνια, για την τα δικαιώματα των ομοφύλων μας στην Ήπειρο.... Και αυτό γιατί κανείς δε μας οργάνωσε όσο και αν μας πονάν όλα αυτά.
Και συμφωνώ μαζί σου, θα βρεθεί ο ένας που θα υψώσει ξανά την Ελλάδα, αλλά εύχομαι να τον αναγνωρίσουμε, γιατί τόσα χρόνια μόνο λάθη κάνουμε στις επιλογές μας.
___________________________

Θα επανέρθω...........

ΠύρραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 02:02:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα .

Πόσο έτοιμοι είμαστε να ακολουθήσουμε αυτόν τον ένα ;
Πόσο μπορούμε να καταλάβουμε αν αυτός ο ένας υπάρξει ότι όντως είναι αυτός και όχι κάποιος τσαρλατάνος εκμεταλλευτής ;

Πιστεύω πως η αφύπνιση μας είναι και πρέπει να είναι το αντικείμενο της αναζήτησης μας .
Εάν καταφέρουμε να βγάλουμε την τσίμπλα από τα μάτια , αν αφήσουμε ελεύθερο το πνεύμα μας , τότε θα πετύχουμε .
Και αυτός ο ένας θα είναι τότε εκεί , απλά θα είναι ο ένας απ όλους μας , θα είμαστε όλοι εκείνος .


Ο κακός λύκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 04:41:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα:)))))))) ,ειμαι ευτυχισμενος,το οτι εχουμε συνηδητοποιησει τα προβληματα που υπαρχουν,το οτι γνωριζουμε και δεν εχουμε πλεον αγνοια σε ολα αυτα τα θεματα που αναφερουμε,ειναι το ημιση του παντος.πυρρα μην ανησυχεις,η νοοτροπια των παιδιων καθοριζεται απο την νοοτροπια που θα δουν απο τα προτυπα τους,ξερεις η ομοφυλοφυλια και ολα τα αλλα που ανεφερες ειναι προβληματα αν υπαρχουν σε μη συνηδητοποιημενα ατομα,στον οικογενειακο μου και φιλικο μου κυκλο υπαρχουν παιδια τα οποια ειναι gay,εγω ειμαι ετεροφυλοφυλος,μπορω να σε διαβεβαιωσω πως ειναι τοσο αψογα παιδια,δεν δινουν δικαιωματα για σχολια η οτιδηποτε αλλο ,ειναι μορφωμενα,μπορω να πω περισσοτερο και απο'μενα και νοιωθω καλα οταν ειμαι μαζι τους.συγνωμη αν σε κουρασα με την φλυαρια μου:)))))))
μαλιστα εχω μια ιδεα ,την οποια θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας,να ωρισουμε ενα μερος ,που θα συναντηθουμε για καφεδακι ,για know us better οπως ηταν η ατακα σε μια ταινια με τον ξαρχακο:))))),ετσι θα επεκτεινουμε τις δραστηριοτητες μας και περα απο τα καθιερωμενα.εγω μενω ιωνια,οποτε με το τρενακι μπορω να ερθω οπουδηποτε,περημενω καρεκλες,γιαουρτια,τοματες χχαχαχαχαχαχαχχα αστειευομαι,με σεβασμο ο φιλος σας μανος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 05:02:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λουκα ,υπαρχει περιπτωση η πιθανοτητα να ερθεις ελλαδα καποια στιγμη μελλοντικα?εισαι μερος αυτης της παρεας και θα ηθελα να εισαι μαζι μας ,αν και εφοσον γινει κατι για καφεδακια και εξοδους:)ο φιλος σου μανος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 10:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...η νοοτροπια των παιδιων καθοριζεται απο την νοοτροπια που θα δουν απο τα προτυπα τους,ξερεις η ομοφυλοφυλια και ολα τα αλλα που ανεφερες ειναι προβληματα αν υπαρχουν σε μη συνηδητοποιημενα ατομα,στον οικογενειακο μου και φιλικο μου κυκλο υπαρχουν παιδια τα οποια ειναι gay,εγω ειμαι ετεροφυλοφυλος,μπορω να σε διαβεβαιωσω πως ειναι τοσο αψογα παιδια,δεν δινουν δικαιωματα για σχολια η οτιδηποτε αλλο ,ειναι μορφωμενα,μπορω να πω περισσοτερο και απο'μενα και νοιωθω καλα οταν ειμαι μαζι τους....


Μάνο συμφωνώ μαζί σου, και μη με παρεξηγείς. Κι εγώ έχω ξάδερφο και θεία gay. Αν και τους θεωρώ απόκλιση απο το φυσιολογικό δεεν τους κατακρίνω. Ούτε και τους γνωστούς μου που είναι gay. Αλλά καν΄΄ενας από αυτούς, αν και θέλουν να θεωρούν οι περισσότεροι, όχι όλοι περιέργως, φυσιολογικούς τους εαυτούς τους, δεν κάθονται να μεταφέρουν την νοοτροπία τους σαν προτυπη και ιδανική. Είναι ιδιαιτερότητα τους αλλά δεν την μεταφέρουν με τρόπο να την ακολουθήσουν και οι νεώτεροι. Ίσως είναι αυτό που επαναλαμβάνουμε σε αυτο το topic συνεχώ: η ελληνική σκέψη. Αντιθέτως, τα μέσα ενημέρωση έχουν αναλάβει το ρόλο του γαλουχητή από λάθος πλευρά. Και δυστυχώς θα τείνω να συμφωνήσω με τον πολύ κόσμο ότι όντως προσπαθούν να μας διαφθείρουν, όχι τόσο την ηθική μας, όσο τη σκέψη μας. Να πάψει η οικογένεια, η πατρίδα, η θρησκεία να μας οδηγούν στο δύσκολο μονοπάτι της ζωής. Εδώ πρέπει να έρθει η εκκλησία κα αναλάβει το ρόλο που απαρνήθηκε εσκεμένα η πολιτιή ηγεσία: Να μεγαλώσουμε ως Έλληνες και ως αλλοδαποί. Στη δική μας την περίπτωση, μπορεί να το κάνει εκκλησία σε αντίθεση με τους υπόλοιπους Ευρωπαίους γιατί η Ελληνική Αντίληψη συμβαδίζει με τη Χριστιανική.
Υπάρχουν πολλοί που έχουν βάλει το λιθαράκι τους στην αφύπνιση του γένους. Άλλοι από αυτοί σοβαροί, άλλοι γελοίοι, άλλοι παρατραβηγμένοι από τα μαλλιά. Ακόμη και για αυτούς που εγώ δεν παραδέχομαι (Κεραμυδάς και πάει λέγοντας)δε μπορώ να μην αναγνωρίσω ότι δε δημιουργησαν ένα κλίμα αναζήτησης στους νέους. Ο Μακαριότατος ακόμη περισότερο, διότι ανήκει στην ηγεσία, κατάφερε να θυμίσει τι εστί Ελλήνων γοητεία. Και κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να το πάει ακόμη πιο μακριά. Παρατηρούσα τους γύρω μου όταν άκουσαν την πρώτη του ομιλία. Ακόμη και αυτοί οι οποίοι δεν ασχολούνται και δεν αναζητούν, η όπως λένε και φίλοι μας φοβούνται να αναζητήσουν, τους είδα να σκυρτούν και να συγκινούνται στο άκουσμα της ελληνικότητας τους. Δεν κάνουν το ίδιο όμως ακούγοντας και το Καρατζαφέρη. Οι Έλληνες παρά το ότι δεν παραδέχονται πολλά από την Εκκλησία, αν και δεδν ειναι οι τέλειοι χριστιανοί, αν και δεν εμπιστεύονται τους παπάδες, εμπιστεύονται όμως την "Εκκλησία". Λέγοντας Εκκλησία εννοώ την όλη έννοια και όχι την οργάνωση της θρησκείας μας. Και σεν πιστεύω ότι οι Έλληνες είναι τόσο ηλίθιοι ώστε να εμπιστεύονται κάτι το οποίο δεν τους έχει άλλοτε βοηθήσει. Δε μπορεί να κάνουν τόσο λάθος. Κάτι βλέπουν σε αυτήν. Κάτι χρωστάν σε αυτήν. Και από εκεί ίσως νοιώθουν και περισσότερο προδωμένοι, όχι τόσο από τους πολιτκούς ηγέτες. Η εκκλησία έπρεπε να είχε αναλάβει την προστασία των Ελλήνων από όλα αυτά τα διαβρωτικά που μας κατακλύζουν κάθε μέρα.

Πιθανόν να ακούγομαι λίγο περίεργα και είμαι σίγουρη ότι με φαντάζεστε λίγο ...περίεργη. Σας διαβεβαιώ όμως πως όλες μου οι απόψεις δεν έχουν σχέση με το πως με μεγάλωσαν ή το πως είμαι αλλά με την αναζήτηση που δυστυχώς δεν έχω το χρόνο που θαήθελα για να τη συνεχίσω. Δυστυχώς.

Μάνο δυστυχώς πάλι εγώ είμαι από τη Θεσσαλονίκη, αν περιλαμβάνει και εμένα η πρόσκληση σου, επομένως δεν το βλέπω ευφικτό. Αναρωτιέμαι όμως έντονα, όλες αυτές οι κουβέντες και σοφίες από τι ηλικίας άτομα προέρχονται.Αν και έχω την εντύπωση ότι πρέπει να καλύπτουμε όλα τα επίπεδα ηλικίας έως 35 ετών.

Πάντως παιδιά, αυτή η συζήτηση μου δίνει ελπίδες. Όταν ξεκίνησηα εγώ την αναζήτηση μου πιστέψτε με ήμασταν "τρεις και ο κούκος".

Μπλα Μπλα Μπλα ...στοπ.

Καλημέρα

ΠύρραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 12:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα φιλοι μου:)))))εισαστε καλα?:))))),μα φυσικα πυρρα η προσκληση συμπεριλαμβανει ολους μας,εισαι και εσυ κομματι αυτης της παρεας:)))αναφερθηκα σε μια συναντηση μελλοντικα,οποτε μπορει να γινει εφικτη:)))))ειναι γεγονος και θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου σε αυτα τα οποια λες,παν μετρον αριστον ,σε ολα ,δυστηχως ολα σημερα γινονται και δινονται σε υπερβολικες ποσοτητες,ναι υπαρχουν χωροι που κατακλυζονται απο ανθρωπους με διαφορετικα γουστα απο τα δικα μας,αυτο δεν ειναι ασχημο,η υπερβολη ειναι εκεινη που καθιστα κατι ασχημο,ειμαι κατα της υπερβολης.να ξερεις πως πολλα παιδια που ειναι gay καταδικαζουν και εκεινα την υπερβολη και αυτο που γινεται σε πολλους χωρους απο ανθρωπους που εχουν τα ιδια γουστα-μα οχι πεποιθησεις ,με τις δικες τους:)))
η εκκλησια τωρα χμ... ναι ισως να μπορει να κανει περισσοτερα,ισως παλι οχι,δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο να κρατησει μια ισορροπια ο αρχιεπισκοπος ,δεν ξερω καν τι σκεφτεται,δεν τον γνωριζω,εχει κανει καποια αρχη,εχω ακουσει για προγγραμματα που εχουν σωθει παιδια απο πολλες ασχημες καταστασεις,ο χρονος θα δειξει:)))))
πυρρα ειμαι 31 ετων,γεματος ελαττωματα μεγαλα και μικρα,λιγουλακι τραβατε με και ασ κλαιω(δεν αστειευομαι χαχχαχα),λιγουλακι γεροπαραξενος .
να προσεχετε παιδια,να ειστε καλα,να περνατε οσο το δυνατο καλα,με σεβασμο το φιλαρακι σας ο μανος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy