ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ (ΝΟ 1)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 13:11:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
πάντως φίλε 22 μιας και αναφερόμαστε στις προφητείες των αγίων, να σου πω ότι τη Δευτέρα εορτάζει ο άγιος Μεθόδιος επίσκοπος Πατάρων και είναι ευκαιρία να βρούμε και να μάθουμε περισσότερες πληροφορίες για τον άγιο, μιας και δεν τον ξέραμε πριν μάθουμε την προφητεία του.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 13:19:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ΟΛΑ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΗΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΕΙΝΑΙ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΗ Η ΒΑΣΙΛΕΥΟΥΣΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΚΑΙΡΟΥΣ ΠΑΛΙ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΘΑ`ΝΑΙ.

Αγαπητέ κυριακόπουλε λίγο φρένο για να καταλάβω. Τί θα πει "όλα για χάρη της γίνονται"? Τί καινούριο ευαγγέλιο είναι αυτό. Να την πάρω τη Γραφή και να την πετάξω στα σκουπίδια δηλαδή?

Εγώ διαβάζω στο Λόγο ότι όλα γίνονται για τη δόξα του Θεού και ότι όλα ανήκουν στο Αρνίο. Που διάβασες εσύ στη Γραφή ότι γίνονται πράγματα για τη Μαρία? Που διάβασες ότι όλα για χάρη της γίνονται και όλα της ανήκουν?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 13:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Menas...

εγώ έχω μια απορία.
Είναι σαφές - και το είπες ευθέως όταν σε ρώτησα - ότι δεν μετέχεις στην μυστηριακή ζωή της εκκλησίας, κι όχι από οκνηρία - που είναι συνήθες σε λαϊκούς όπως όλοι μας - αλλά από επιλογή.

Είναι λοιπόν σαφές, ότι δεν είσαι Ορθόδοξος Χριστιανός. Οτιδήποτε άλλο πιθανόν...αλλά Ορθόδοξος Χριστιανός μόνος σου είπες πως δεν είσαι. Είπες:
"Και σιγά σιγά άρχισα να καταλαβαίνω. Να καταλαβαίνω ότι έχω αφήσει την παιδεία μου σε ανθρώπους, οι οποίοι με έστελναν σε μακρινά νησιά για να προσκυνώ θαυματουργές εικόνες, να πίνω 'αγιασμένο' νερό, να σημαδεύω το σπίτι μου με 'άγιο' φως, να ψάχνω το Θεό σε 'άγιους' χώρους και ανθρώπινα οικοδομήματα. Και κατάλαβα ότι αυτό που πίστευα δεν ήταν τίποτα άλλο από ένα ακόμα ανθρώπινο δόγμα, ένα κατασκεύασμα φτιαγμένο ώστε να συμπεριλάβει την παγανιστική κληρονομιά των προγόνων μου, τις πολιτικοκοινωνικές απαιτήσεις για τον έλεγχο της μάζας, και τα εθνικιστικά αποθημένα των συγχρόνων μου για αναβίωση εθνικών μεγαλείων και σφαγή των απίστων(τάχα για τη δόξα του Θεού), σε ένα συνοθύλευμα που πολλές φορές αντιβαίνει ευθέως στον Λόγο του Θεού του ίδιου.
Ποιά είναι η ταυτότητά μου σήμερα ποιά? Αδογμάτιστος φίλε μου. Μόνος κι έρημος, φωνή βοώντος εν τη ερήμω, ανάμεσα σε ομάδες, δόγματα και κόμματα, που μόνο και μόνο επειδή δεν ανήκεις κι εσύ στο κοπάδι είναι έτοιμοι να σε κατασπαράξουν. "


Απορώ λοιπόν γιατί συμμετέχεις σε ένα forum για προφητείες Αγίων, όταν εσύ είσαι αρνητής της Ορθοδοξίας αλλά και των λόγων των Αγίων.
Δεν πιστεύεις σε τίποτα από αυτά, κι όμως τα σχολιάζεις. Δεν ξέρω πως να το σχολιάσω αυτό...τουλάχιστον απαράδεκτο για να μην πω πονηρό.
Μακάρι να σε έχω διακρίνει λαθεμένα, αλλά δεν μου έχεις δώσει άλλη εικόνα.

Ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω τι προσπαθείς να κάνεις! Τι θέλεις ακριβώς?
Να σταματήσουμε να κουβεντιάζουμε τις προφητείες?
Ποιος είναι ο σκοπός σου, εν πάσει περιπτώσει?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 13:32:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Κι όταν αναφέρεσαι στην Μητέρα του Θεού, να την αποκαλείς ΠΑΝΑΓΙΑ, κι όχι Μαρία λες και είναι καμιά φίλη σου!

Ντροπή πια!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

andreas_
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 13:43:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andreas_
Η Παναγία δεν είναι για λατρεία,αλλά την αγαπάμε και να την σέβεσαι.Η Παναγία είναι και πάνω από Αρχαγγέλους και Αγγέλους και τους Αποστόλους και τους Αγίους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
andreas_
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 13:44:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andreas_
Δεν κατάλαβες ότι ο διάβολος προσπαθεί να βγάλει σε κακό όνομα την Ορθοδοξία για να φέρει σε αποστασία τους ανθρώπους;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 14:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
το θέμα δεν είναι να κοντραριζόμαστε μεταξύ μας εδώ μέσα, το είχα ξαναπεί και πριν μερικές εβδομάδες αυτό. Είναι κρίμα να σπαταλάμε ενέργεια σε μεταξύ μας κόντρα ειδικά τώρα που γίναμε περισσότεροι. Στην Παναγία σίγουρα πρέπει σεβασμός άλλωστε η τιμιωτέρα των χερουβείμ και ενδοξοτέρα ασυγκρίτως των σεραφείμ δε λέμε; Αν όμως κάποιος δεν πιστεύει τότε δεν έχει νόημα αν θα την πει Μαρία ή Παναγία. Άλλωστε παιδιά ο σεβασμός πρέπει να επεκτείνεται και στην καθημερινή μας ζωή. Ο τρόπος ζωής μας είναι αυτός που δείχνει αν σεβόμαστε ή πιστεύουμε όντως σε κάτι και το τιμούμε. Άραγε εμείς εδώ που μιλάμε είμαστε σωστοί στη ζωή μας; Αν πεθαίναμε σήμερα θα είχαμε καλή απολογία ενώπιον του Χριστού;

Τέλος πάντων να μην ξεφεύγω από το θέμα του forum.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 14:21:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ.ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ.Εν αρχη ην ο Λογος και ο Λογος ην προς τον θεον και θεος ην ο Λογος.ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΙΟ ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.ΜΕ Λ ΚΕΦΑΛΑΙΟ.ΤΟ λ ΜΕ ΜΙΚΡΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΕΝΤΟΛΕΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.ΑΠΟΚ.ΙΘ 13-18.

Πάμε λοιπόν στο εδάφιο που μας προβληματίζει, ώστε να δούμε ποιός είναι Αυτός που παρουσιάζεται.

11 Και είδον τον ουρανόν ανεωγμένον, και ιδού ίππος λευκός, και ο καθήμενος επ' αυτόν εκαλείτο Πιστός και Αληθινός, και κρίνει και πολεμεί εν δικαιοσύνη.

Το πρώτο σημείο είναι ότι έρχεται από τον ουρανό, και όχι από κάποιο κρυφό μέρος της γης, άγνωστος μεταξύ αγνώστων κλπ.
Το πιο σημαντικό σημείο είναι ότι καλείται "Πιστός και Αληθινός". Αυτά τα δύο προσωνύμια, μέσα στην ίδια της Αποκάλυψη χρησιμοποιούνται από τον ΙΔΙΟ τον Ιησού σαν ονόματά ΤΟΥ, και σε διάφορα άλλα χωρία της Γραφής σαν προσωνύμια του Πατέρα.

Rev 1:5 καὶ ἀπὸ ᾿Ιησοῦ Χριστοῦ, ὁ μάρτυς ὁ πιστός,...
Rev 3:14 Καὶ τῷ ἀγγέλῳ τῆς ἐν Λαοδικείᾳ ἐκκλησίας γράψον· τάδε λέγει ὁ ἀμήν, ὁ μάρτυς ὁ πιστὸς καὶ ἀληθινός,

Δύο φορές. Ξαφνικά τώρα, αλλάζει η Αποκάλυψη και με το "πιστός και αληθινός" εννοεί τον ιωάννη? Με αυτήν την προσέγγιση, είναι σίγουρο ότι η Αποκάλυψη γίνεται ακαταλαβίστικη.

Συνεχίζει ο ίδιος στίχος:
"κρίνει και πολεμεί εν δικαιοσύνη."

1. Ποιός είναι αυτός που "κρίνει εν δικαιοσύνη"? Έχεις διαβάσει για κανέναν άλλον μέσα στη Γραφή?
Και ίσως ακόμα πιο ξεκάθαρο. Που διάβασες ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ να οδηγεί ο Ιησούς οποιονδήποτε άνθρωπο, υπό οποιεσδήποτε συνθήκες, να κάνει ΠΟΛΕΜΟ? Πως γίνεται να λέει η Αποκάλυψη

Rev 13:10 εἴ τις εἰς αἰχμαλωσίαν, εἰς αἰχμαλωσίαν ὑπάγει. εἴ τις ἐν μαχαίρᾳ ἀποκτενεῖ, δεῖ αὐτὸν ἐν μαχαίρᾳ ἀποκτανθῆναι. ῟Ωδέ ἐστιν ἡ ὑπομονὴ καὶ ἡ πίστις τῶν ἁγίων.

και ταυτόχρονα κάποιος ιωάννης και ο στρατός του να μπορεί και πόλεμο να κάνει, και να σκοτώσει με μάχαιρα, και να αιχμαλωτίσει και να είναι και ευλογημένος. Ξανά αντίφαση. Η Γραφή να αναιρεί τη Γραφή ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Η Αποκάλυψη να αναιρεί την Αποκάλυψη, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Ξανά όμως, όποιος προσπαθεί να την μελετήσει έτσι, μόνο ακαταλαβίστικη μπορεί να την βρει.

12 Οι δε οφθαλμοί αυτού ήσαν ως φλόξ πυρός, και επί της κεφαλής αυτού διαδήματα πολλά, και είχεν όνομα γεγραμμένον, το οποίον ουδείς γνωρίζει ειμή αυτός,

Οι οφθαλμοί ως φλοξ πυρός. Μήπως και αυτό το ξανα αναφέρει η Αποκάλυψη. Surprise surprise

Rev 1:12 Καὶ ἐπέστρεψα βλέπειν τὴν φωνὴν ἥτις ἐλάλει μετ᾿ ἐμοῦ· καὶ ἐπιστρέψας εἶδον ἑπτὰ λυχνίας χρυσᾶς,
Rev 1:13 καὶ ἐν μέσῳ τῶν ἑπτὰ λυχνιῶν ὅμοιον υἱῷ ἀνθρώπου, ἐνδεδυμένον ποδήρη καὶ περιεζωσμένον πρὸς τοῖς μαστοῖς ζώνην χρυσῆν·
Rev 1:14 ἡ δὲ κεφαλὴ αὐτοῦ καὶ αἱ τρίχες λευκαὶ ὡς ἔριον λευκόν, ὡς χιών· καὶ οἱ ὀφθαλμοὶ αὐτοῦ ὡς φλὸξ πυρός,

Για ποιόν μιλάει? Μήπως κι εδώ είναι ο 'βασιλεας ιωάννης' που δίνει την Αποκάλυψη στον Θεολόγο? Πάλι η Αποκάλυψη αλλάζει γνώμη?

13 και ήτο ενδεδυμένος ιμάτιον βεβαμμένον με αίμα, και καλείται το όνομα αυτού· ο Λόγος του Θεού.

Το αίμα που είναι βαμμένο το ιμάτιο, πάλι η Αποκάλυψη μας λεεί από που πηγάζει.

Rev 14:19 καὶ ἔβαλεν ὁ ἄγγελος τὸ δρέπανον αὐτοῦ εἰς τὴν γῆν, καὶ ἐτρύγησε τὴν ἄμπελον τῆς γῆς, καὶ ἔβαλεν εἰς τὴν ληνὸν τοῦ θυμοῦ τοῦ Θεοῦ τὴν μεγάλην.
Rev 14:20 καὶ ἐπατήθη ἡ ληνὸς ἔξω τῆς πόλεως, καὶ ἐξῆλθεν αἷμα ἐκ τῆς ληνοῦ ἄχρι τῶν χαλινῶν τῶν ἵππων ἀπὸ σταδίων χιλίων ἑξακοσίων.

Ποιός πατάει τη ληνό της οργής του Θεού? Ο ιωάννης? Δεν νομίζω. Αυτό το καθήκον έχει ανατεθεί ΜΟΝΟ στον Αμνό του Θεού.

Τώρα τα μικρά λ και τα κεφαλαία Λ, θα είχαν σημασία μόνο αν είχαμε στα χέρια μας το χειρόγραφο του Ιωάννη του Θεολόγου. Από κει και πέρα, όλα είναι θεωρητικά. Έχω στα χέρια μου Γραφή που το έχει με κεφαλαίο. Άλλη το έχει με μικρό. Και θα φτάναμε εκεί αν δεν υπήρχαν αρκετές πληροφορίες ώστε να καταλάβουμε ποιός είναι. Το να απορρίπτουμε τα ξεκάθαρα για να κρατήσουμε το θολό επειδή μας βολεύει, είναι η ανάποση προσέγγιση.

14 Και τα στρατεύματα τα εν τω ουρανώ ηκολούθουν αυτόν εφ' ίππων λευκών, ενδεδυμένοι βύσσινον λευκόν και καθαρόν.

Αν μου βρεις εδάφιο που να μιλάει για γήινα στρατεύματα που ονομάζονται "στρατεύματα εν τω ουρανώ", κάτι κάνουμε. Αλλά ο Κύριος έχει ξανα αναφερθεί στα στρατεύματα του ουρανού, που μόνο ανθρώπινα δεν είναι.

Mat 26:53 ἢ δοκεῖς ὅτι οὐ δύναμαι ἄρτι παρακαλέσαι τὸν πατέρα μου, καὶ παραστήσει μοι πλείους ἣ δώδεκα λεγεῶνας ἀγγέλων;

ΥΠΑΡΧΕΙ στράτευμα στον ουρανό, και δεν είναι όρος που χρησιμοποιεί η Γραφή για επίγειο στράτευμα, έτσι ξαφνικά, για χάρη του 'βασιλέα ιωάννη'. Και ΣΙΓΟΥΡΑ αυτό το στράτευμα δεν έχει επί κεφαλής κανέναν ιωάννη και κανέναν άνθρωπο. Ηγείται ο ίδιος ο Υιός του Θεού και μόνο αυτός.

15 Και εκ του στόματος αυτού εξέρχεται ρομφαία κοπτερά, διά να κτυπά με αυτήν τα έθνη· και αυτός θέλει ποιμάνει αυτούς εν ράβδω σιδηρά· και αυτός πατεί τον ληνόν του οίνου του θυμού και της οργής του Θεού του παντοκράτορος

Από το στόμα εξέρχεται ρομφαία κοπτερά. Και κατά διαβολική σύμπτωση ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ έχει ξαναχρησιμοποιηθεί από την Αποκάλυψη για το Αρνίο

Rev 1:16 καὶ ἔχων ἐν τῇ δεξιᾷ χειρὶ αὐτοῦ ἀστέρας ἑπτά, καὶ ἐκ τοῦ στόματος αὐτοῦ ῥομφαία δίστομος ὀξεῖα ἐκπορευομένη, καὶ ἡ ὄψις αὐτοῦ ὡς ὁ ἥλιος φαίνει ἐν τῇ δυνάμει αὐτοῦ.

Ξανά άλλα λέει τη μια, άλλα την άλλη κατά την προσέγγισή σου.

Το ότι "Αυτός πατεί τη ληνό της οργής του Θεού", δεν πιστεύω ότι θα σου πει τίποτα μπροστά στα υπόλοιπα, οπότε δεν στέκομαι παραπάνω.


16 και επί το ιμάτιον και επί τον μηρόν αυτού έχει γεγραμμένον το όνομα, Βασιλεύς βασιλέων και Κύριος κυρίων.

Φτάσαμε στο τελευταίο, και πραγματικά ανατριχιάζω με τη σκέψη του τι λαμβάνει χώρα.

Rev 17:14 οὗτοι μετὰ τοῦ ἀρνίου πολεμήσουσι, καὶ τὸ ἀρνίον νικήσει αὐτούς, ὅτι Κύριος κυρίων ἐστὶ καὶ Βασιλεὺς βασιλέων, καὶ οἱ μετ᾿ αὐτοῦ κλητοὶ καὶ ἐκλεκτοὶ καὶ πιστοί.

Να ο πόλεμος που ακολουθεί την εμφάνιση του λευκού ίππου και του στρατεύματος του ουρανού, που συνοδεύει τον Παντοκράτωρα, Α και Ω.

Συνολικά, νομίζω ότι η ίδια η Αποκάλυψη (ο Ιησούς ο ίδιος) μας ξεκαθαρίζει ποιός είναι ο ένδοξος καβαλάρης του κεφαλαίου 19. Προτάσει καμιά δεκαριά ξεκάθαρα επιχειρήματα, και στον αντίποδα υπάρχει το μικρό και το κεφαλαίο λ. Νομίζω ότι θα επιλέξω να πιστέψω τον Αποκάλυψη.
Εσύ, πίστεψε ότι θες, είναι δικαίωμά σου και καθένας μόνος του θα δώσει λόγο. Αν χτίσεις όμως στην άμμο, κατά τον Ιησού, ομοιωθήσεσαι

ἀνδρὶ μωρῷ, ὅστις ὠκοδόμησε τὴν οἰκίαν αὐτοῦ ἐπὶ τὴν ἄμμον·
Mat 7:27 καὶ κατέβη ἡ βροχὴ καὶ ἦλθον οἱ ποταμοὶ καὶ ἔπνευσαν οἱ ἄνεμοι καὶ προσέκοψαν τῇ οἰκίᾳ ἐκείνῃ, καὶ ἔπεσε, καὶ ἦν ἡ πτῶσις αὐτῆς μεγάλη.

Ή εγώ χτίζω στην άμμο, και αυτός δεν είναι ο Ιησούς αλλά ο σωτήρας άγιος βασιλέας ιωάννης, με το μικρό λ,
ή εσύ χτίζεις στην άμμο, και Αυτός είναι ο Ιησούς, τον οποίο εσύ μετατρέπεις σε άνθρωπο ιωάννη και δείχνεις ότι δεν μπορείς να αναγνωρίσεις.

Κάποιος από τους δυό κάνει λάθος. Και οι δυό δεν μπορεί να είμαστε σωστοί. Ας προσέξει λοιπόν ο καθένας μας το τί θα πιστέψει, και ΠΟΥ θα στηρίξει αυτό το πιστεύω. Στο Λόγο, ή στο λ.

με αγάπη
mΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 14:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
παιδιά σας δίνω μερικές πληροφορίες που βρήκα για τον άγιο Μεθόδιο Πατάρων μιας και η συζήτηση που γίνεται εδώ αφορά και τη δική του προφητεία :

Ο ΑΓΙΟΣ ΜΕΘΟΔΙΟΣ ό Ιερομάρτυρας επίσκοπος Πατάρων
Ό Άγιος Μεθόδιος έζησε κατά τον 6ο αιώνα μετά Χριστόν. Ή σπάνια αρετή του και ή μεγάλη μόρφωση πού τον διέκρινε τον ανέβασαν στον επισκοπικό θρόνο των Πατάρων. Σάν επίσκοπος, επεδίωκε να επιτελεί τέλεια τα καθήκοντα του. Ό φωτιστικός λόγος του, σε συνδυασμό με το άγιο παράδειγμα του, έτρεφε τις ψυχές των ανθρώπων του ποιμνίου του. Ήταν ακοίμητος φρουρός του ορθοδόξου δόγματος και αποφασισμένος σε όλη του τη ζωή "φυλάσσειν τα δόγματα τα κεκριμένα υπό των αποστόλων"1. Να φυλάττει, δηλαδή, τίς αποφάσεις, πού είχαν οριστικά κριθεί σαν μόνες ορθές από τους Αποστόλους. Γι' αυτό και πέτυχε μετά από συστηματικό αγώνα να περιορίσει σημαντικά στην επαρχία του τους οπαδούς των λανθασμένων δοξασιών του Ώριγένη. Όμως, αυτοί ο'ι λίγοι πού έμειναν, για να εκδικηθούν, κατάφεραν να βάλουν δικό τους υπηρέτη κοντά στο Μεθόδιο. Και κάποια μέρα πού ό επίσκοπος αρρώστησε, τον σκότωσε με μαχαίρι. Άλλα ενώ τον μαχαίρωνε, ό Μεθόδιος άκουσε το δολοφόνο να λέει: "έτσι σκοτώνουν οι Ώριγενιστές". Τότε μειδίασε ελαφρά και έγειρε το κεφάλι του ευχαριστημένος, παραδίδοντας το πνεύμα του στον Κύριο. Ήταν ή χαρά, διότι έπεφτε θύμα του καθήκοντος του να διαφυλάττει τα ορθά δόγματα της Εκκλησίας. Ό Σ. Εύστρατιάδης όμως, στο Αγιολόγιο του, έχει άλλη γνώμη περί των βιογραφικών στοιχείων του Αγίου αυτού και την παραθέτουμε ως έχει:
Ήκμασε περί τα τέλη του γ' και τας αρχάς του δ' αιώνος· κατά τον Ίερώνυμον (De Vir. ill. 83) και τον Ιστορικόν Σωκράτην (Έκκλ. Ίστ. 6,13) ην ουχί Πατάρων επίσκοπος, αλλά Ολύμπου του εν Λυκία και είτα επίσκοπος Τύρου (της Φοινίκης), κατ' άλλην δε γνώμην, επίσκοπος Φιλίππων της Μακεδονίας. Ή τοιαύτη πλάνη, του να λέγεται Πατάρων επίσκοπος προήλθεν εκ του ότι ό περί αναστάσεως διάλογος αυτού εκτυλίσσεται εις τα Πάταρα. Ό Μεθόδιος ην διαπρεπής άρχιερεύς και πλατωνικός φιλόσοφος, αντίπαλος σφοδρός των Ώριγενιστών και ποιητής δόκιμος, ως φαίνεται εκ του περισωθέντος έργου αύτοϋ "Συμπόσιον των δέκα παρθένων ή περί άγνείας". Κατά τον επί Διολητιανού διωγμόν υπέστη τον μαρτυρικόν θάνατον εν Χαλκίδι (της Συρίας).

Όπως βλέπετε οι απόψεις παρουσιάζουν κάποιες διαφορές.

NIKOSGR ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις το 2ο πακέτο του Λιακόπουλου και αν ναι,να μου πεις τη γνώμη σου για το βιβλίο "τα σημεία των καιρών και η εποχή του υδροχόου".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 14:52:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εγώ φίλοι μου,

ένα πράγμα ξέρω και το πιστεύω ακράδαντα:
Ότι είναι σύντομα οι μέρες όπου θα εμφανιστεί ένα Άγιος, εκπρόσωπος του Θεού, και θα είναι η φλογερή Του ρομφαία επί των Εθνών, για να ξυπνήσουμε οι άνθρωποι πριν την Δευτέρα Παρουσία, και να χαθούν όσες λιγότερες ψυχές γίνεται.

Αυτό το έχουν πει όλοι οι προφήτες, και το χει γράψει η Αγία Γραφή



Αν αναφέρεσαι στον "Ηλία" που θα έρθει πριν τη Δευτέρα Παρουσία, κάτι γίνεται. Αν αναφέρεσαι σε πολέμαρχους αγιασμένους βασιλείς, τότε κεφάλαιο και στίχο παρακαλώ.

Προβληματίζομαι όμως. Πως ένας άνθρωπος που πριν μερικές μέρες δήλωνε ευθαρσώς ότι τη Γραφή "την έχω μελετήσει πολύ λίγο ", βγαίνει και δηλώνει με στόμφο "ένα πράγμα ξέρω και το πιστεύω ακράδαντα: Αυτό το έχουν πει όλοι οι προφήτες, και το χει γράψει η Αγία Γραφή"

Κάτι δεν ταιριάζει φίλε αετέ. Κάτι δεν ταιριάζει καθόλου. Τίθεται σοβαρό ζήτημα αξιοπιστίας. Και μέχρι να μελετήσεις τη Γραφή, αυτό το ζήτημα αξιοπιστίας θα σε ακολουθεί σε όλα όσα υποστηρίξεις. Ειδικά σε απίστους ή αλλοθρήσκους.

με αγάπη
m


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 15:11:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ΚΑΙ ΕΙΔΟΝ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΑΓΓΕΛΟΥΣ ΕΤΟΙΜΟΥΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΚΑΘΕ ΑΝΕΜΟ ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΑΠΟΛΥΣΟΥΝ ΕΠΙΘΕΣΗ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΑΛΛΟΝ ΑΓΓΕΛΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΤΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΦΡΑΓΙΣΟΥΜΕ ΤΟΥ ΔΟΥΛΟΥΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΠΙ ΤΩΝ ΜΕΤΩΠΩΝ ΑΥΤΩΝ ΜΕ ΤΟ ΣΗΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.ΑΠΟΚ.ΙΩΑΝΝΗ.ΣΦΡΑΓΙΖΕΙ Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ ΣΦΡΑΓΙΖΕΙ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ.ΣΤΑΥΡΟ ΕΠΙ ΤΑ ΜΕΤΩΠΑ ΤΩΝ ΔΟΥΛΩΝ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.ΦΟΒΕΡΟ.

Eph 1:13 ἐν ᾧ καὶ ὑμεῖς ἀκούσαντες τὸν λόγον τῆς ἀληθείας, τὸ εὐαγγέλιον τῆς σωτηρίας ὑμῶν, ἐν ᾧ καὶ πιστεύσαντες ἐσφραγίσθητε τῷ Πνεύματι τῆς ἐπαγγελίας τῷ ῾Αγίῳ,
Eph 1:14 ὅς ἐστιν ἀρραβὼν τῆς κληρονομίας ἡμῶν, εἰς ἀπολύτρωσιν τῆς περιποιήσεως, εἰς ἔπαινον τῆς δόξης αὐτοῦ.

Η σφραγίδα του Θεού υπάρχει ήδη και στο δικό σου μέτωπο φίλε Κυριακόπουλε. Από τη στιγμή που πίστεψες στην επαγγελία, το ευαγγέλιο, τη νέα διαθήκη του Θεού με τον άνθρωπο.

Η σφραγίδα αυτή λείπει από αυτούς που δεν πιστέψανε, και σε αυτούς αναφέρεται το εδάφιο της Αποκαλυψης. Και αυτοί που περισσότερο από όλους δεν πιστέψανε στον Αμνό, είναι οι απόγονοι των φυλών του Ισραήλ. Σε αυτούς αναφέρεται το εδάφιο, οι οποίοι ακόμα και μέχρι τότε θα είναι σε απιστία, και γι αυτό γίνεται ειδική αναφορά σε κάθε μια φυλή, με την εξαίρεση του Δαν, ο οποίος χάνεται ολοσχερώς. Μην περιμένετε κανένα άλλο σφράγισμα, ειδικά φυσικής μορφής, γιατί τέτοιο μόνο ο αντίπαλος θα προσφέρει. Και θα το κάνει στην προσπάθειά του να μιμηθεί τις ενέργειες του Κυρίου, όπως κάνει καιρό τώρα.

Σε κάθε περίπτωση, ακόμα δε λύσαμε τα βασικά - π.χ. ποιά εδάφια αναφέρονται στον Ιησού και σε ποιόν ανήκει η πλάση. Το να αρχίσουμε να μιλάμε για το σφράγισμα και τη σημασία του καθώς και από τι προσφέρει προφύλαξη, είναι σαν να κάνουμε ολοκληρώματα χωρίς να γνωρίζουμε πρόσθεση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 15:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
Φιλε menas στην αναφορα σου για τη μαχαιρα κανεις ενα μεγαλο λαθος.
Ο θεος εχει κατα το παρελθον δεχτει το ρολο του πολεμου ως διαμορφωτη καταστασεων και συνειδησεων πολλες φορες(οταν μαλιστα πηγε στο χριστο καποιος ρωμαιος στρατιωτικος δεχτηκε να τον ευλογισει και δεν του ειπε πεταξε τα οπλα!),οποτε το να λες οτι ειναι αντιχριστιανικη οποιαδηποτε νυξη στη χρησιμοτητα του πολεμου μου θυμιζει την αποψη που εχουν οι μαρτυρες του ιεχωβα περι τουτου.Επισης τους μαρτυρες του ιεχωβα μου θυμιζεις οταν λες οτι δεν αναγνωριζεις κανεναν προφητη μετα το Χριστο και τους αποστολους! Μηπως,λεω μηπως υποννοεις οτι και ο Χριστος δεν ηταν παρα ενας προφητης;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 15:41:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

φιλε menas, απο τα λογια σου καταλαβα οτι (το λες ξεκαθαρα αλλωστε)οι μονοι προφητες που αναγνωριζεις ειναι οσοι υπηρξαν μεχρι την εποχη του Χριστου,συμπεριλαμβανομενων και των αποστολων.Να σου θυμισω ομως οτι ενα απο τα χαρισματα του αγιου πνευματος ειναι και αυτο της προφητειας,πραγμα που συνεπαγεται την υπαρξη προφητων και στην μετα Χριστον εποχη.


Αληθώς υπάρχουν προφήτες μετά την εποχή του Κυρίου και όντως η προφητεία είναι από τα χαρίσματα του Πνεύματος. Αλλά η Γραφή είναι πολύ ξεκάθαρη για το πόσο προσεκτικά πρέπει να τους ξεσκονίσουμε πριν τους δεχτούμε σαν κάτι τέτοιο.

Χαίρομαι επίσης ιδιαίτερα που καταλαβαίνεις ότι τα τρισάγια και τα μετά θάνατον τελετουργικά, είναι όχι μόνο άχρηστα για τη σωτηρία της ψυχής αλλά και δημιουργήματα των ιερατείων για να ενισχύουν τη θέση τους και να αποκομίζουν οφέλη. Ίσως να σε ενδιέφερε αν σου έλεγα ότι και αυτά είναι κατάλοιπα του άκρως παγανιστικού παρελθόντος μας με χοές, σπονδές και λοιπές τελετουργίες υπερ των νεκρών.

quote:
Λες επισης οτι την υπαρξη του βασιλια Ιωαννη την αναφερουν μονο ο Αγαθαγγελος και ο Λεων ο σοφος,πιο κατω ομως ομολογεις την υπαρξη αναλογου περιεχομενου προφητειων οχι μονο στο Χριστιανισμο αλλα και στις αλλες μεγαλες θρησκειες(εδω να συμπληρωσω οτι και οι ινδιανικες προφητειες λεγουν για αυτον το βασιλια),δλδ αυτοδιαψευδεσε μεσα σε λιγες αραδες προσωπικων σου σκεψεων και αποψεων


Λάθος μου αν αυτό άφησα να εννοηθεί. Στους δύο που λές αναφέρθηκα σαν παράδειγμα ανθρώπων που δηλώνονται σαν προφήτες αλλά τα στοιχεία δεν στηρίζουν καμιά τέτοια θέση. Για τους υπόλοιπους μπορούμε να πάμε ανά περίπτωση.


quote:
αγιος Κοσμας ο Αιτωλος εμμεσως πλην σαφως.

Θα με ενδιέφερε να δω έστω και αυτές τις έμμεσες αναφορές. Για τους υπόλοιπους που αναφέρεις, πρέπει να τους πάμε έναν έναν. Όποτε θέλεις μπορείς να ξεκινήσεις. Αλλά σου είπα. Το βάρος της απόδειξης του χρίσματός τους, είναι σε εσένα.

quote:
Επισης αναφερεις εσφαλμενα οτι δεν γινεται καμια αναφορα στις γραφες.
Εαν αναφερεσαι στην αποκαλυψη ειναι τουλαχιστον αστοχο να προσπαθησεις να ερμηνευσεις-αποκωδικοποιησεις τους συμβολισμους της,κανεις μεχρι σημερα δεν μπορεσε να το κανει αυτο με επιτυχια πριν διαδραματιστουν τα γεγονοτα,για αυτο αλλωστε λεγεται και αποκαλυψη(που σημαινει οτι αποκαλυπτεται η προφητεια αμα τη υπαρξη του συμβαντος).


22, αν ξεκινήσεις να διαβάσεις την Αποκάλυψη ακολουθώντας την απλή πορεία που περιέγραψα πρόσφατα, και ξεχνώντας για λίγο τις απόψεις που εχεις διαμορφώσει ως τώρα και λειτουργούν σαν χρωματιστά γυαλιά κατά την ανάγνωση, θα εκπλαγείς με το πόσα θα καταλάβεις. Άφησε το Πνεύμα του Κυρίου να ενεργήσει, και μην το περιορίζεις με αυτά που εσύ θέλεις να πιστέψεις.


quote:
Εαν παλι αναφερεσαι στην υπολοιπη γραφη ,και παλι κανεις λαθος.βρισκουμαι σε αρκετα σημεια αναφορες της υπαρξης μιας παγκοσμιας καταστασης ειρηνης και ευδαιμονιας στην προ του αντιχριστου εποχη και ταυτοχρονα μιας παγκοσμιας επεκτασης του Χριστιανισμου.


Κατά 50% συμφωνώ μαζί σου. Όντως η ειρήνη που αναφέρεσαι βρίσκεται σε εδάφια της Γραφής. Αλλά δυστυχώς είναι η ειρήνη που θα εγκαθιδρύσει το θηρίο, κατά τα πρώτα χρόνια της παρουσίας του, όταν πλανήσει τη γη να τον λατρέψει σαν σωτήρα. Δεν θα τη φέρει την ειρήνη κανένας άγιος του Κυρίου. Ο αντίχριστος θα τη φέρει, σύμφωνα με τη Γραφή. Και γι αυτό θα τον πιστέψει η ανθρωπότητα. Γιατί φαινομενικά θα φέρνει λύσεις στα προβλήματα και τις καταστροφές που την ταλανίζουν.

1Th 5:3 ὅταν γὰρ λέγωσιν, εἰρήνη καὶ ἀσφάλεια, τότε αἰφνίδιος αὐτοῖς ἐφίσταται ὄλεθρος, ὥσπερ ἡ ὠδὶν τῇ ἐν γαστρὶ ἐχούσῃ, καὶ οὐ μὴ ἐκφύγωσιν.

Ποιός όλεθρος?

Mat 24:15 ῞Οταν οὖν ἴδητε τὸ βδέλυγμα τῆς ἐρημώσεως τὸ ῥηθὲν διὰ Δανιὴλ τοῦ προφήτου ἑστὸς ἐν τόπῳ ἁγίῳ - ὁ ἀναγινώσκων νοείτω -

...Mat 24:21 ἔσται γὰρ τότε θλῖψις μεγάλη, οἵα οὐ γέγονεν ἀπ᾿ ἀρχῆς κόσμου ἕως τοῦ νῦν οὐδ᾿ οὐ μὴ γένηται.

Ειρήνη θα βασιλέψει μέχρι να λατρευτεί το θηρίο σαν θεός, να σφραγίσει τους πιστούς του και να πλανήσει την οικουμένη. Από εκείνη τη στιγμή και μετά, όλεθρος.

Αυτό που δεν αναφέρεται πουθενά στη Γραφή είναι το "παγκοσμιας επεκτασης του Χριστιανισμου"

Αντιθέτως, η Γραφή μιλάει για λίγους, για διωγμούς, για κατάληψη του κόσμου από το σκότος. Και αυτό βλέπουμε σήμερα. Δεν υπάρχει επιστροφή 22. Το θηρίο δεν αργεί, και μετά από τον πόλεμο που πλησιάζει, θα εμφανιστεί σαν ο σωτήρας της οικουμένης, που θα μας εισαγάγει στην νέα εποχή, με μια θρησκεία ανάμικτη από όλες, και τελικό θεό αυτόν. Υπάρχει ακόμα λίγος χρόνος, μέχρι οι σάλπιγγες της Αποκάλυψης να σημάνουν τον συναγερμό του τέλους. Αλλά ήδη η αρχή των ωδινών έχει ξεκινήσει, και δεν υπάρχει επιστροφή.

quote:
Αν θελεις μπορω να αναφερθω με περισσοτερα στοιχεια σε αυτο.

Φυσικά και θέλω. Σε παρακαλώ για την ακρίβεια. Μόνο στοιχεία με ενδιαφέρουν και όχι λογισμοί και θεωρίες. Ίσως και εδώ να σου φαινόταν ενδιαφέρον το ότι και στην Αμερική την τελευταία τριετία έχει αρχίσει να κυριαρχεί αυτή η εντύπωση περί παγκόσμιας κυριαρχίας του χριστιανισμού και μάλιστα δια της βίας. Αυτό που σήμερα παρακολουθούμε, είναι αποτέλεσμα αυτού του νέου φρούτου. Να κυριέψουμε τη γη για το Χριστό. Και πήραν ήδη τ' άρματα. Ο Κύριος να μας φυλάει.

Με αγάπη εν Χριστώ
m

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 15:46:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ποιος είναι ο σκοπός σου, εν πάσει περιπτώσει?


Η αλήθεια!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 15:56:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μηπως,λεω μηπως υποννοεις οτι και ο Χριστος δεν ηταν παρα ενας προφητης;

Καλά κάνεις και εξετάζεις 22 γιατί μόνο έτσι θα μπορέσεις να διακρίνεις. Όχι αγαπητέ. Δεν λέω τίποτα τέτοιο. Ο Κύριος είναι ο Υιός Του Θεού ο Μονογενής, που σταυρώθηκε και αναστήθηκε. Τριας εν μονάδι και μονάς εν τριάδι.

Την Μαρία τη σέβομαι περισσότερο από κάθε άλλη γυναίκα που γεννήθηκε ποτέ, κατά την εντολή του Κυρίου μου. Όμως ούτε τη λατρεύω, ούτε την προσκυνάω, ούτε σε αυτή προσεύχομαι, ούτε τη θεωρώ αναμάρτητη, παν-άγια, μεσίτρια, υπεράνω αγγέλων, αποστόλων κλπ. Αυτά είναι διδασκαλίες ανθρώπων και όχι του Λόγου του Θεού. Το τι έχει προσθέσει η 'παράδοση' της εκκλησίας στα τροπάρια και στα υμνολόγια, δεν με απασχολούν. Αν μου το δείξετε γραμμένο στη Γραφή, θα αλλάξω εν ριπή οφθαλμού, όπως άλλαξα και τα υπόλοιπα σφάλματα της ζωής μου για να ευθυγραμμιστώ με το Λόγο. Και θα έχετε καταφέρει να φέρεται έναν αιρετικό στον ορθόδοξο δρόμο. Αλλά πρέπει να γίνει κατανοητό ότι άλλο η δόξα του Κυρίου, και άλλο η δόξα των δογμάτων.

με αγάπη
mΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simboy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 16:26:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους simboy
Παιδιά να προσέχετε τις αιρέσεις σας παρακαλώ
Κυρίως τους ευαγγελιστές πεντηκοστιανούς και άλλες λοιπές τέτοιου είδους αιρέσεις προτεσταντίζουσες
Tα έχουν κάνει ΣΑΛΑΤΑ με τις προφητείες τους για να κερδίσουν οπαδούς
Κατεβάστε αυτό το word βιβλιαράκι και διαβάστε
www.vandi.joyhost.gr/pent.zip

Δεν νομίζω ότι αξίζει το κόπο να κυκλοφορούμε 10 10 μαζί όπως κάνουν ώστε μη τύχει και γίνει η αρπαγή και μείνει κανείς απ'έξω
Εντάξει ....... ας έχουμε λίγο μυαλό δεν είναι ανάγκη να τα ισοπεδώνουμε όλα λες και είμαστε αμερικανάκια και ότι πουν το χάφτουμε.
Για την Αποκάλυψη διαβάστε εδώ
http://www.geocities.com/pistos_anonymos/gr/iNDEX.htmL
ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ site περί πεντηκοστιανούς ευαγγελιστές κτλπ είναι το παρακάτω
http://www.oodegr.com/oode/pentikostianoi/pentikostianoi.htm
Είναι πραγματικά ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ και δίνει απαντήσεις πολύ καλές

http://www.oodegr.com/oode/protestant/protestant.htm

http://www.oodegr.com/oode/esxata/esxata.htm

Oσο για την ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΑΣ μητέρα Ολου του κόσμου την ΥΠΕΡΑΓΙΑ ΘΕΟΤΟΚΟ όποιος θέλει ας διαβάσει και εδώ
http://www.oodegr.com/oode/orthod/panagia1.htm

http://www.oodegr.com/oode/protestant/menunge1.htm

Ολα τα κείμενα είναι από ένα παιδί που είχε μπλέξει κάποτε με πεντηκοστιανούς και κατάφερε με τη χάρη Του Θεού να ξεμπλέξει

Είναι μεγάλη βλασφήμια να ονομάζει κάποιος υποτιμητικά για να μειώσει την ΥΠΕΡΑΓΙΑ ΘΕΟΤΟΚΟ απλά Μαρία
Δεν σέβεστε ούτε Τα άγια Σώματα των Αγίων ούτε τίποτα και όσα λέτε είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε

Πιστεύω εις ένα Θεό
Πατέρα Παντοκράτορα

"Π.Διαθήκη
Λευιτ.5,5 Και εξαγορεύει την αμαρτίαν .....
Λευιτ 16,21 Και εξαγορεύει επ αυτού πάσας τας ανομίας
Παροιμ 28,13 Ο δε εξηγούμενος ελέγχους αγαπηθήσεται
Κ.Διαθήκη
Ματθ Και όσα εάν λύσητε επί της γης εσταί λελυμένα εν τω ουρανώ
Μαρκ 1,5 εβαπτίζοντο ΠΑΝΤΕΣ ΕΞΟΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΙ τας αμαρτίας αυτών
Ιωάνν 20.23 Αν τινων αφήτε τας αμαρτίας αφίενται αυτοίς αν τινων κρατήτε κεκράτηνται

Η Ιερωσύνη
Πραξ. 20,17 Από δε της Μιλήτου πέμψας εις Εφεσον μετεκαλέσατο τους πρεσβυτέρους της Εκκλησίας
Πράξ 20,28 Προσέχετε ουν εαυτοίς και παντί τω ποιμνίω εν ω υμάς το Πνεύμα το Αγιον έθετο επισκόπους
Χειροτονία
Α.Τιμόθ 4,14 Μη αμέλει του εν σοι χαρίσματος, ο εδόθη σοι δια προφητείας μετά επιθέσεως των χειρών του πρεσβυτερίου
Β.Τιμόθ 1,6 ....το χάρισμα του Θεού ο έστιν εν σοι δια της επιθέσεως των χειρών μου
Βάπτισμα
Ιωάν 3,5 Εαν μη τις γεννηθή εξ ύδατος και πνεύματος ου δύναται εισελθείν εις την βασιλείαν Του Θεού
ΜΕΣΙΤΕΙΑ !!!!!
Π.Διαθήκη
Ο Αβράαμ μεσιτεύει για τον ανηψιό του τον Λωτ
Ο Μωυσής μεσιτεύει για το λαό του
Ο Σαμουήλ μεσιτεύει για το λαό του
Χάριν του Δαυίδ σώζεται ο Σολομών
Ο Ιώβ μεσιτεύει για τους φίλους του
Κ.Διαθήκη
Πράξεις Αποστόλων 8,24 Δεήθητε υμείς υπερ εμού προς τον Θεόν
Ρωμ. 15,30 συναγωνίσασθαί μοι εν ταις προσευχαίς υπερ εμού προς τον Θεόν
Ιακ 5,16 ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΕΙ ΔΕΗΣΙΣ ΔΙΚΑΙΟΥ !!!! ενεργουμένη
Αποκ 5,8 έχοντες έκαστος κιθάραν και φιάλας χρυσάς γεμούσας θυμιαμάτων , αι είσιν αι προσευχαί των αγίων
Αποκ 8,3-4 Και ανέβη ο καπνός των θυμιαμάτων ταις προσευχαίς των αγίων
Ο ΘΕΟΣ ΤΙΜΑ ΤΟΥΣ ΑΓΙΟΥΣ !!!!!
Α.Βασ. τους δοξάσαντές με δοξάσω
Ψαλμ138,17 Γνώτε ότι εθαυμάστωσε Κύριος τον όσιον αυτού
Εβρ 13,7 Μνημονεύετε των ηγουμένων υμών οιτινες ελάλησαν ημίν τον λόγον Του Θεού ων αναθεωρούντες την έκβασιν της αναστροφής μιμείσθε την πίστην

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ Αποδυκνείουν ότι το να κλειστείς στο δωμάτιό σου και να μη πατήσεις ποτέ το πόδι σου στην εκκλησία και να κατηγορείς και να μη τιμάς τους Αγίους την ΥΠΕΡΑΓΙΑ ΘΕΟΤΟΚΟ μας το σημείο Του Σταυρού και τη χάρη Του Κυρίου μέσα στο μεγαλείο Του της Εκκλησίας Του και της φύσεως όλης τότε είναι σαν να λες σε κάποιον " δεν τιμώ τη μητέρα σου , δεν με απασχολούν οι φίλοι σου , αλλά θέλω να με βοηθήσεις"
Ναι θα σε βοηθήσει , αλλά τον πικραίνεις όταν δεν τιμάς αυτούς που ο ίδιος τίμησε και ύψωσε και φώτισε
Ευχαριστώ"

ΚΑΙ ΕΝΑ ΓΝΩΜΙΚΟ
==================
Μια ήμέρα είχε βγει ο διάβολος περίπατο μαζί με ένα φίλο του.
'Εκεί λοιπόν πού επήγαιναν, βλέπουν ξαφνικά έναν άνδρα να σκύβει κάτω και κάτι να παίρνει.
- Τι να ευρήκε άραγε; ερώτησε ο φίλος του.
- Λίγη αλήθεια! απάντησε ο διάβολος.
- Και ανησυχείς; τον ερώτησε ο φίλος του.
- Όχι, ( του απάντησε ). Όχι. Δεν ανησυχώ καθόλου! Αυτό για μένα είναι καλό. Θα τον βάλω να της δώσει πιο πολλή σημασία από ο, τι της αξίζει, και να την πιστεύσει τόσο, πού να την κάμει μια καινούργια Θρησκεία, μια καινούργια ομολογία.

Edited by - simboy on 17/06/2005 16:54:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 17:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΑΠΟΚΑΛΕΙ ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΑΕΙΠΑΡΘΕΝΟ ΜΕΣΙΤΡΙΑ ΥΠΕΡΑΓΙΑ ΘΕΟΤΟΚΟ ΜΑΡΙΑ ΜΕ ΠΟΤΑΠΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ.ΥΠΕΡΑΓΙΑ ΘΕΟΤΟΚΕ ΣΩΣΟΝ ΗΜΑΣ.ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΜΕΝΟΥΣ ΠΡΟΦΗΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΙΛΟ mena ΑΣ ΠΑΡΑΘΕΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ.ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗ ΙΣΤ 13-15.Οταν δε ελθει εκεινος,το Πνευμα της Αληθειας,οδηγησει ημας εις πασαν την Αληθειαν,ου γαρ λαλησει αφ`εαυτου,αλλ`οσα αν ακουσει λαλησει,και αναγγελει υμιν,εκεινος εμε δοξασει,οτι εκ του εμου ληψεται και αναγγελει υμιν.Παντα οσα εχει ο πατηρ εμα εστι.δια τουτο ειπον εκ του εμε ληψεται και αναγγελει υμιν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
andreas_
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 17:19:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andreas_
Το πιο σημαντικό με τη Θεία χάρη είναι η θέληση και η ταπείνωση.Τι είναι πιο σημαντικό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

andreas_
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 17:24:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andreas_
quote:

quote:

Μηπως,λεω μηπως υποννοεις οτι και ο Χριστος δεν ηταν παρα ενας προφητης;

Καλά κάνεις και εξετάζεις 22 γιατί μόνο έτσι θα μπορέσεις να διακρίνεις. Όχι αγαπητέ. Δεν λέω τίποτα τέτοιο. Ο Κύριος είναι ο Υιός Του Θεού ο Μονογενής, που σταυρώθηκε και αναστήθηκε. Τριας εν μονάδι και μονάς εν τριάδι.

Την Μαρία τη σέβομαι περισσότερο από κάθε άλλη γυναίκα που γεννήθηκε ποτέ, κατά την εντολή του Κυρίου μου. Όμως ούτε τη λατρεύω, ούτε την προσκυνάω, ούτε σε αυτή προσεύχομαι, ούτε τη θεωρώ αναμάρτητη, παν-άγια, μεσίτρια, υπεράνω αγγέλων, αποστόλων κλπ. Αυτά είναι διδασκαλίες ανθρώπων και όχι του Λόγου του Θεού. Το τι έχει προσθέσει η 'παράδοση' της εκκλησίας στα τροπάρια και στα υμνολόγια, δεν με απασχολούν. Αν μου το δείξετε γραμμένο στη Γραφή, θα αλλάξω εν ριπή οφθαλμού, όπως άλλαξα και τα υπόλοιπα σφάλματα της ζωής μου για να ευθυγραμμιστώ με το Λόγο. Και θα έχετε καταφέρει να φέρεται έναν αιρετικό στον ορθόδοξο δρόμο. Αλλά πρέπει να γίνει κατανοητό ότι άλλο η δόξα του Κυρίου, και άλλο η δόξα των δογμάτων.

με αγάπη
m


δεν διδάσκετε η λατρεία.Μόνο τον Θεό λατρεύομαι.Αλλά η τιμή της είναι υπεράνω των ανθρώπον,και Αρχαγγέλων ακόμα,και Αγγέλων.Και στους Άγιους προσευχόμαστε,και στους Αγγέλους,δεν τους δίνουμε λατρεία αλλά τιμή και ζητούμε να μας προσέχουν(από το όνομα) και να προσεύχονται για εμάς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 17:24:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
ΠΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ.ΕΝΩΠΙΟΝ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ.Ο ΟΥΡΑΝΟΣ ΑΝΟΙΞΕ ΚΑΙ ΕΙΔΕ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΟΠΤΑΣΙΑ ΕΝΩΠΙΟΝ ΤΟΥ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΤΙ ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΔΙΚΟ ΣΟΥ.ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΟΥ ΠΟΛΕΜΑ ΑΠΟ ΑΡΧΑΙΟΤΑΤΩΝ ΧΡΟΝΩΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΕΚΑΛΕΙΤΟ ΑΓΙΟΥΣ ΘΕΟ ΠΑΝΑΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΤΟΥ.ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΕΜΟΣ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΠΟΛΕΜΗΣΟΥΜΕ Η ΟΙ ΑΓΙΟΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 17:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
ΑΓ.ΑΝΔΡΕΑΣ.ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΟΥΧ ΕΞΟΥΣΙ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟΝ ΤΗΣ ΓΡΑΦΙΔΟΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΣΩΟΝ ΚΑΙ ΑΚΕΡΑΙΟΝ ΕΝ ΤΟΙΣ ΜΕΤΩΠΟΙΣ ΑΥΤΩΝ,ΥΠ`ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΘΗΡΙΩΝ ΚΕΝΤΟΥΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΤΩ ΙΩ ΑΛΙΣΚΟΜΕΝΟΙ,ΧΑΛΕΠΩ ΘΑΝΑΤΩ ΠΙΚΡΩΣ ΤΕΛΕΥΤΗΣΟΥΣΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 17:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
ΛΕΩΝ Ο ΣΟΦΟΣ.ΟΝ ΕΞΟΥΘΕΝΟΥΣΙΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΩΣ ΝΕΚΡΟΝ ΟΝΤΑ ΚΑΙ ΜΗΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΕΥΟΝΤΑ ΑΠΟΚΑΛΥΨΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΦΑΝΕΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΧΡΙΣΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΕΛΑΙΟΝ.Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΕΚΛΕΚΤΟΥ ΚΑΙ ΕΚ ΠΕΝΙΑΣ ΒΑΣΙΛΕΑ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ.ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΤΟΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 18:07:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
Ο ΧΡΙΣΤΟΣ Ο ΥΙΟΣ ΚΑΙ ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΞΑΝΑΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΩ ΣΤΗ ΓΗ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΝΔΟΞΗ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΚΡΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΝΕΚΡΟΥΣ.Ο ΚΑΘΗΜΕΝΟΣ ΣΤΟΝ ΛΕΥΚΟ ΙΠΠΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΟΣ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΠΟΥ ΠΑΤΕΙ ΤΗΝ ΛΗΝΟΝ ΤΟΥ ΘΥΜΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.ΕΑΝ ΗΤΑΝ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΘΑ ΕΛΕΓΕ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΠΟΥ ΠΑΤΕΙ ΤΗ ΛΗΝΟΝ ΤΟΥ ΘΥΜΟΥ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ.ΚΑΤΙ ΔΕ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 18:17:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
ΑΓΑΘΑΓΓΕΛΛΟΣ.ΚΑΙ ΕΙΔΟΝ ΥΙΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑΙ ΕΚΕΙΤΟ ΤΕΘΛΙΜΕΝΝΟΣ ΣΥΝ ΤΕΣΣΑΡΣΙ ΝΗΠΙΟΙΣ.ΤΡΥΓΩΝ ΠΕΡΙΛΥΠΟΣ ΕΓΓΥΣ ΕΨΑΛΛΕ ΤΟΥΣ ΘΡΗΝΟΥΣ ΤΟΥ ΠΡΟΦΗΤΟΥ.ΚΑΙ ΙΔΟΥ Ο ΚΟΡΑΞ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΕΚΤΕΤΑΜΕΝΑΙΣ ΠΤΕΡΥΞΙΝ ΕΛΕΓΕΝ ΟΥΤΩ.ΤΟ ΤΡΙΑΚΟΣΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ ΤΑΧΕΩΣ ΑΠΟΛΗΓΕΙ ΥΙΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΤΟ ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟΝ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΣΥΝΑΨΟΝ ΤΟ ΤΡΙΑΚΟΣΤΩ ΤΕΤΑΡΤΩ.ΚΑΙ ΙΔΟΥ Ο ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΥΙΟΣ ΩΣΠΕΡ ΕΚ ΒΑΘΕΟΥ ΥΠΝΟΥ ΕΓΕΙΡΟΜΕΝΟΣ ΔΙΔΩΣΙ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟΝ ΤΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΑΣ.ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΘΕΩΡΩ ΑΥΤΟΝ ΕΠΙ ΛΕΥΚΟΥ ΙΠΠΟΥ ΚΑΘΗΜΕΝΟΝ ΚΑΙ ΞΙΦΟΣ ΕΙΚΟΝΗΜΕΝΟΝ ΕΝ ΤΗ ΧΕΙΡΙ ΚΑΤΕΧΟΝΤΑ,ΔΙΑΤΕΤΑΓΜΕΝΟΝ ΚΑΛΩΣ ΠΡΟΠΟΡΕΥΕΣΘΑΙ ΕΠΙ ΠΛΕΙΣΤΩΝ ΓΕΝΕΩΝ.ΙΔΟΥ ΟΥΤΩΣ ΕΥΛΟΓΕΙΤΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ Ο ΦΟΒΟΥΜΕΝΟΣ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟΝ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 18:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
εχω την εντυπωση οτι ξεφυγαμαι αρκετα απο το θεμα που ειναι οι προφητειες,αν θελετε να συζητησουμε περι της αγιοτητος της Μαριας και των αγγελων καλο θα ηταν να ανοιξουμε ενα αλλο θεμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 19:23:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
δλδ αν καταλαβα καλα φιλε menas δεχεσαι ως προφητεια μονο οποια σε βολευει,για αυτο και αποδεχεσαι κατα καποιο τροπο τον Πατροκοσμα ,ενω ολους τους αλλους που μιλανε καθαρα για την Ελευση του Ιωαννη τους αποριπτεις διοτι δημιουργουν προβληματα στον ειρμο της σκεψης σου..
ομως οι προφητειες υπαρχουν,οι αγιοι ειναι αναγνωρισμενοι απο ανθρωπους και θεο και τα μεχρι τωρα γεγονοτα αποδεικνυουν του λογου το αληθες. προφητες υπαρχουν ακομα και σημερα και μαλιστα καποιοι απο αυτους ζουν αναμεσα μας,εγω προσωπικα ξερω εναν που ζει σε μια μεγαλη πολη της ελλαδας,αλλα δεν επιθυμει την στενη επαφη με τον κοσμο διοτι το μυαλο πολλων ειναι στο να τον ρωτησουν τι θα γινει στο προσωπικο τους μελλον.Να σου θυμισω επισης τον ασημο προφητη Αγαβο που αναφερει και η γραφη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 19:24:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΑΝΩΝΥΜΟΥ.ΠΑΥΣΙΣ ΠΟΛΕΜΟΥ ΥΠΟ ΑΓΓΕΛΟΥ(ΧΡΙΣΤΟΥ).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 23:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Μπράβο simboy, μπράβο Κυριακόπουλε, Ανδρέα, 22 κι όλοι οι άλλοι.

Αν την μητέρα μας ο καθένας πρέπει να τη σέβεται, πόσο μάλλον την Δέσποινα Μητέρα του Κυρίου μας, και Μητέρα όλων των ανθρώπων.
Ποιος θα τολμήσει να ξεστομίσει προσβολή για την Αγιότερη Μήτρα που΄γέννησε ποτέ στην ανθρωπότητα.

Εγώ είμαι πολύ μικρός και πολύ μωρός για να διδάξω κάποιον αιρετικό...Ας τον βοηθήσει ο Θεός.
Αλλά έχει δίκιο να πολεμάει τις προφητείες ο menas και ο κάθε αιρετικός. Λίγες οι μέρες του Αντιχρίστου και του κάθε διαβόλου της Ορθόδοξης Πίστεως.
Πέστε στα γόνατα αιρετικοί και παρακαλάτε τον σατανά που σας καθοδηγεί να μην εμφανιστεί Αγ. Ιωάννης γιατί λίγες οι πλάνες σας.

Και κάτι άλλο φίλε menas....
οι παπούδες μου και οι γιαγιάδες μου, και οι προπάποι μου και οι ακόμα πιο προπάποι μου, που όχι απλά ήξεραν λιγότερα γράμματα από μένα, αλλά ούτε να διαβάσουν δεν ήξεραν, είχαν τον Χριστό μέσα τους, και δεν θέλανε να "διαβάζουν" και να "ερμηνεύουν" την Αγία Γραφή για να πιστέψουν.
Δεν λέω ότι δεν πρέπει να την μελετάμε...αλλά δεν γίνεσαι καλύτερος με 2-3 εδάφια,που στα μάθανε άλλοι για να κάνεις κατήχηση κι όχι εσύ μόνος σου, αλλά μόνο με ΕΝΑ πράγμα:
Την μία και μόνη αληθινή και Ορθόδοξη Πίστη.

Τέρμα με τον menas....κανείς να μην του απαντήσει ξανά - αδιαφορία.
Ξεμπροστιάστηκε μόνος του.

Πίσω στην κουβέντα μας!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 23:58:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
ΥΠΕΡΑΓΙΑ ΘΕΟΤΟΚΕ ΣΩΣΟΝ ΗΜΑΣ

Για να μην ξεχνιόμαστε.

Και ρε παιδια η μητερα ολων η Παναγία ειναι τοσο καλη και γλυκια ας μην λεμε πραγματα που δεν ταιριαζουν.

"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 00:30:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
Φιλε aetos νομιζω οτι υπερβαλεις λιγακι.Πιστευω οτι ειναι χρησιμη καθε διαφορετικη αποψη,θεση και γνωμη πανω στα θεματα των προφητειων,αρκει να γινεται συζητηση πανω στη βαση της ανταλλαγης σκεψεων και επιχειρηματων.Αν καποιος εχει αντιρηση για την ορθοτητα η' την υπαρξη των προφητειων ειμαι ετοιμος να συζητησω μαζι του αλλα οχι σε αυτο το θεμα,διοτι εδω συζηταμε αποδεχομενοι αξιωματικα την ορθοτητα των προφητειων.Θα ηταν λοιπον ενδιαφερον να συμπεριληφθει η υπαρξη η' μη των προφητων στη συγχρονη εποχη, μεσα σε ενα γενικοτερο πλαισιο θεωρητικης συζητησης περι της ορθοτητας του χριστιανικου δογματος και των οποιων διαφορετικων αποψεων μεσα σε αυτον.Αν καποιος θελει να συζητησουμε αυτα σε καποιο αλλο θεμα πολυ ευχαριστως να συμμετεχω με νηφαλιοτητα, οπως ελπιζω οτι κανω μεχρι σημερα.Φιλε aetos η σταση σου και λογος σου απεναντι σε καποιον που εχει διαφορετικη αποψη απο εσενα ειναι υπερβολικη,μη ωφελιμος,και δειχνει στοιχεια φανατισμου,πραγμα που δεν συναδει με την σταση της πραοτητας αλλα και της αυστηροτητας που πρεπει να διακρινει εναν χριστιανο.Εγω παντως θα συνεχισω να του μιλαω εφοσον το θελει αρκει να σεβαστει τους κανονες του διαλογου και να μην οδηγηθει σε συνθηματολογια οπως δυστυχως διαπιστωνω οτι καποιος αλλος συμφορουμιτης κανει τελευταια. Στο κατω-κατω να σου θυμισω τι εκανε ο πατερας στην ιστορια του ασωτου υιου;Δεν τον εδιωξε,δεν του εκλεισε την πορτα,απλα τον περιμενε μεχρι να ερθει η ωρα να καταλαβει το λαθος του...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
2.4375
Maintained by Digital Alchemy