ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ (ΝΟ 1)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 09:31:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
θα μπορούσαμε να αναφέρουμε ποιος και που λέει ότι ο Ιωάννης θα προηγηθεί του αντιχρίστου και ότι αυτός θα τον νικήσει; Και ότι η Ελλάδα θα είναι η έρημος που θα καταφύγει η Εκκλησία που σημαίνει ότι όσοι μένουν εδώ θα γλυτώσουν το σφράγισμα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 09:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Φίλε Νίκο,

ωραία η προσέγγισή σου, αλλά έχω 1-2 ενστάσεις:

1. Πολύ φοβάμαι ότι η εμφάνιση του Μαιτράγια και η αυτο-ανακήρυξή του θα είναι πριν τον Ιωάννη.
Σου θυμίζω την χρονολογική σειρά των γεγονότων όπως τα παρουσίαζει η προφητεία του Αγίου όρους.

2. Πόλεμος με πυρηνικά? Χμμμ..μου φαίνεται τρομερά υπερβολικό και πρέπει να σου επισημάνω ότι αν η Ρωσία (ή οποιαδήποτε χώρα) ρίξει πυρηνικά τότε όλη η υφήλιος θα εκστρατεύεσει εναντίον της και θα την πνίξουν στο αίμα. Από την άλλη ένα κράτος που έχει τεχνολογία αντιβαρύτητας και κοσμοσφαίρες, δεν χρειάζεται τα πυρηνικά...έχει ξεπεράσει κατά πολύ αυτού του είδους τον πόλεμο.

3. Οι 2 προφήτες που αναφέρεις, αυτοί που έχουν αναφερθεί στην Αποκάλυψη δλδ ο Ενώχ και ο Ηλίας, θα έρθουν όταν παρουσιαστεί στην γη ο τελευταίος Αντίχριστος, και θα είναι λίγο πριν την συντέλεια του Κόσμου. Ο Άγιος Ανδρέας δια Χριστόν Σαλός είναι πολύ αναλυτικός και τους δείχνει να ενεργούν πολλά χρόνια μετά την βασιλεία του Αγίου Ιωάννη.

Κατά τα άλλα, η περιγραφή σου ανταποκρίνεται πολύ στις προφητείες.

Εγώ με την σειρά μου θέλω να επισημάνω τα εξής:
1. Βλέπουμε τις τελευταίες μέρες μια τρομερή έξαρση σε τρομοκρατικές ενέργειες: 2 στην Αγγλία, 2 στην Αίγυπτο, Κωνσταντινούπολη κι όλα αυτά μόνο τον τελευταίο μήνα.
2. Οι Ευρωπαϊκοί λαοί έχουν παρανοήσει: οι Άγγλοι σκοτώνουν εν ψυχρώ αθώους πολίτες, και το επίπεδο ελέγχου έχει φτάσει να ζητούν παρακολούθηση κινητών και e-mails. Προβλέπω ότι τα αθώα θύματα και τα κυνηγητά θα αρχίσουν πολύ έντονα.
3. Πολύ πολύ σύντομα θα ζητήσουν τα τσιπάκια στα χέρια για την ταυτοποίηση από τον φόβο της τρομοκρατίας: Θα μας πουν ότι για να είναι σίγουροι ποιος είναι ποιος, να μην σκοτώνονται αθώοι χωρίς λόγο και να μην ταλαιπωρούμαστε με προσαγωγές για ψύλου πήδημα, να φέρουμε την ταυτότητά μας.
4. Έχω σχεδόν καταλήξει ότι ο Λάντεν και η Αλ Κάιντα είναι όργανα της Νέας Τάξης και εκτελούν πιστά το σχέδιο του Αντιχρίστου και των κρατών-οργάνων του (Αμερική, Αγγλία και Σια).
5.΄Πολύ φοβάμαι ότι θα έχουμε ένα πολύ ζεστό καλοκαίρι από πλευρά τρομοκρατικών ενεργειών με κατάληξη την σύλληψη και τον θάνατο του Οσάμα. Αποτέλεσμα θα είναι ένας απίστευτος πόλεμος της Αλ Κάιντα εναντίον του κόσμου και τότε θα έρθουν και θα πουν βάλτε τις ταυτότητες στο χέρι.
6. Αν σκεφτείτε λίγο, είμαστε η πιο ασφαλής χώρα στον κόσμο: καμιά τρομοκρατική ενέργεια δεν γίνεται εδώ (αναφέρομαι σε Αλ Κάιντα), κι αυτό δείχνει την ουδετερότητα που έχει δείξει η Ελλάδα διεθνώς.
7. Ας μην ξεχνάμε τέλος και τις κλιματολογικές εξάρσεις που παρατηρούνται σε όλο τον κόσμο, που δείχνει εμφανώς το χέρι του Θεού προς μετάνοια και εγρήγορση.

Αν τα βάλουμε όλα σε μια σειρά στο μυαλό μας, αν θεωρήσουμε ότι ο Πούτιν θα είναι ο ηγέτης της Ρωσικής επίθεσης, τότε από φέτος και μέχρι το μεθεπόμενο καλοκαίρι, θα συμβούν όλα τα γεγονότα.

Προσωπικά θεωρώ, πως όλα θα συμβούν μέχρι το επόμενο καλοκαίρι. Ο χειμώνας που μας έρχεται θα είναι ένας πολύ καυτός χειμώνας, για να μην πω πως αυτός ο Αύγουστος θα είναι μήνας πολλών θλίψεων και εξελίξεων.

Όλα αυτά οδηγούν στο συμπέρασμα ότι πολύ σύντομα (μέσα στην επόμενη 5ετία) θα αποκαλυφθεί ο Άγιος Ιωάννης.

Αναρωτιέμαι, ρομαντικά βέβαια, αν - ως νέος άνθρωπος μεταξύ 30 και 40 - έχει μπει στο ιντερνετ και έχει διαβάσει την συγκεκριμένη κουβέντα μας. Αναρωτιέμαι αν τον έχουμε κάνει να χαμογελάσει ικανοποιημένα ή να έχει σκυθρωπήσει δυσαρεστημένα με τις προσεγγίσεις μας. Αναρωτιέμαι, αν έχει θελήσει να μας διορθώσει και να μας βοηθήσει ή αν θα το κάνει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 10:12:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Την είχε βάλει ο φίλος ΝIKOSGR στην 5η σελίδα...την έκανα copy-paste για να την θυμίσω.

ΧΡΗΣΜΟΣ ΜΟΝΗΣ ΚΟΥΤΛΟΥΜΟΥΣΙΟΥ

Ληφθείς εκ της εν Αγίω Όρει Ιεράς Μονής του Κουτλουμουσίου. Χρονολογούμενος από του έτους 1053 μ.Χ.

1. Μέγας ευρωπαϊκός πόλεμος.
2. Ήττα της Γερμανίας, καταστροφή Ρωσσίας και Αυστρίας.
3. Ήττα των Αγαρηνών υπό Ελλήνων.
4. Ενίσχυσις Αγαρηνών υπό Δυτικών λαών και ήττα των Ελλήνων υπό της Άγαρ.
5. Σφαγή ορθοδόξων λαών.
6. Και μεγάλη ανησυχία ορθοδόξων λαών.
7. Εισβολή ξένων στρατευμάτων εξ Αδριατικού πελάγους.Ουαί εις τους κατοικούντας επί της γης, ο Άδης έτοιμος.
8. Προς στιγμήν ο Αγαρηνός μέγας.
9. Νέος ευρωπαϊκός πόλεμος.
10.Ένωσις ορθοδόξων λαών μετά της Γερμανίας.
11.Ήττα Γάλλων υπό Γερμανών.
12.Επανάστασις των Ινδιών και χωρισμός αυτώ από της Αγγλίας.
13.Αγγλία εις μόνους Σάξονας.
14.Νίκη ορθοδόξων λαών και γενική σφαγή Αγαρηνών υπό ορθοδόξων.
15.Ανησυχία κόσμου.
16.Γενική απελπισία επί της γης.
17.Μάχη επτά κρατών εις Κωνσταντινούπολιν.Τρία ημερονύκτια σφαγή. Νίκη του μεγαλυτέρου κράτους κατά εξ κρατών.
18.Συμμαχία εξ κρατών κατά του έβδομου κράτους: τρία ημερονύκτια σφαγή.
19.Παύσις πολέμου υπό Αγγέλου,(Θεού Χριστού) και παράδοσις Πόλεως στοις Έλλησιν.
20.Υπόκυψις Λατίνων εις αλάνθαστον πίστιν ορθοδόξων.
21.Εξωθήσεται ορθόδοξος πίστης από Ανατολών μέχρι Δυσμών.
22.Φόβος και τρόμος βαρβάρων υπo αυτής.
23.Παύσις του Πάπα και κήρυξις ενός Πατριάρχου δια όλην την Ευρώπην.
24.Εν πέντε και πεντήκοντα έτοι το τέλος των θλίψεων, την δε εβδόμην ουκ έστι ταλαίπωρος, ουκ έστιν εξόριστος, επανερχόμενος εις τας αγκάλας της μητρός, αγαλλομένης.
Ουτώς έσται, και ούτω γένοιτο. Αμήν, Αμήν, Αμήν. Εγώ ειμί το Α και το Ω. Πρώτος και έσχατος.
Τέλος μια ποίμνη και εις ποιμήν έσται της αληθούς Ορθοδόξου πίστεως. Αυτό γένοιτο. Αμήν,Αμήν,Αμήν.

Προφητεία Αγιορίτη Ιωσήφ εκ της Μονής Βατοπαιδίου.

"Ακούσατε Έθνη και λαοί της Οικουμένης πάσης / και εσύ αναγνώστα πρόσεχε σ’αυτό που θα διαβάσης.

Είναι σκληρά και λυπηρά, αλλά είναι πεπρωμένα /να γίνουν όσα στας Γραφάς ευρίσκονται γραμμένα.

Τάγραψαν οι Πατέρες μας ο κόσμος για να μάθη / από αυτόν τον
πόλεμο τι μέλλεται να πάθη.

Για να προσφύγη στον Θεόν και να μετανοήση / αν θέλη για να σωθή και ευτυχής να ζήση.

Με μιας θα ανάψη η φωτιά από μικρή αιτία/ κραυγή πολέμου έρχεται από τη Βουλγαρία.

Η δε Ρωσία ξαφνικά εισβάλλει στην Τουρκία / και ως χείμαρρος ορμητικός σαρώνει την Περσία.

Και προχωρεί ακάθεκτη φθάνει στην Παλαιστίνη / Θεός θέλει ο Αντίχριστος του Κόσμου για να γίνη.

Τότε κατέρχονται ομού της Δύσεως τα κράτη / ουαί στα Έθνη του Βορρά γίνονται όλα στάχτη.

Με λύσσα αμύνεται σκληρά η Αρκτος (Ρωσία) στην Τουρκία / που αδίκησε την Ελλάδα και όλη αναφλέγεται και καίει σα λαμπάδα.

Ματαίως αγωνίζεται η Άρκτος να κράτηση / τα περιβόητα Στενά(Σουέζ) στο τέλος θ' απηυδήσει.

Γιατί από την Ανατολή, Κορέα, Μαντζουρία / εισβάλλει η Αμερική με την Ιαπωνία / και προχωρεί ολοταχώς γραμμή στη Σιβηρία/ ενώ στη Δυτική πλευρά νικά η Γερμανία / και τότε είναι αδύνατον να κρατηθή η Ρωσία / και εγκαταλείπει τα Στενά, Αίγυπτον και Τουρκία.

Κτυπιέται η Άρκτος πανταχού και φεύγει προτροπάδην/όπως διασκορπίζεται ένα άτακτο κοπάδι.

Τότε ομού θα ητηθή και η δόλιος Τουρκία/ γιατί θα πράξη πονηρά μεγάλη προδοσία.

Γιατί αφού καταβληθή όλη από τη Ρωσία/ Θα συμμαχήσει μετ'αυτής και με την Βουλγαρία. Για τούτο όσοι χριστιανοί ευρίσκονται στην Πόλη/ και στα περίχωρα αυτής,πρέπει να φύγουν όλοι.

Γιατί η Πόλις (=Κωνσταντινούπολη) θα καή και ουδείς θα απομείνη/κάτοικος ζων εντός αυτής.

Μον' ο Ναός θα μείνη/(ο οίκος ούτος και Ναός της του Θεού Σοφίας /όστις θα μείνει αείφωτος φάρος της Ορθοδόξου Εκκλησίας/ εξ ού το φως θα ξαπλωθή σ' όλη την Οικουμένη/ της Βασιλείας του Χριστού που ο κόσμος αναμένει).

Η πρώτη φάσις έληξε του τρομερού πολέμου/ τόσα δεινά πέντε μηνών δεν επαρκούν Θεέ μου;/ κι πάλιν νέος πόλεμος θ' αρχίση να ξεσπάση/αλλοίμονο στον άνθρωπο τι έχει να περάση.

Το ζήτημα της Πόλεως πάλι θα βγει στη μέση/κι ο κόσμος θα περιπλεχθεί και δε θα ξεμπερδεύση.

Αμέσως η διχόνοια ενσκήπτει εις την Κρήτη/και ανάπτουν εις τα αυθωρεί (αμέσως) τα μίση και τα πάθη.

Αφού οι ισχυροί της γης απογοητευθώσιν/ τότε θα γίνη πόλεμος, που ουδέποτε έχει γίνει, αλλοιμονον στους ασεβείς κανείς δε θα απομείνη.
Τότε η Ελλάς ουδέτερη και πάντα αδικημένη/το δίκαιο της θα ζητή/και έτοιμη θα αναμένη/χωρίς ν' αναμιχθή.

Και τότε θα μιλήση όταν η σάλπιγξ του Θεού/εκ του ουρανού σαλπίση για να δικαιωθεί.Τότε τα Έθνη μεληδόν θα σφάζωνται αγρίως/στα όρια της Πόλεως για τα Στενά κυρίως.

Τότε θα πλεύση και πνιγή στο αίμα το μοσχάρι/τότε θα εκκαθαρισθή η ήρα απ' το σιτάρι.

Στη θάλασσα όπου βρεθή πλοίο δεν θ' απομείνει /και από το αίμα η θάλασσα κοκκινωπή θα γίνη.

Η Πόλις θα κατακαυσθή κι ίχνος δεν θα υπάρξη/πλέον ανθρώπου υλιστή γιατί πολλά έχει πράξη.

Μόνος θα μείνει ο Ναός της του Θεού Σοφίας/το στόλισμα της Νύμφης του Αγίας του Εκκλησίας. Τρία ημερονύκτια θα διαρκέση η μάχη/όποιος εξέλθει ζωντανός μεγάλη τύχη θάχη.

Κράτη ομού δέκα οκτώ με πείσμα αγριεμένα/θα σφάζωνται αλλόφρονα στο αίμα βουτυγμένα. Την τρίτη ημέρα ακριβώς όσοι εξηντλημένοι/από την μάχη ο' οποζούν θα δούνε ξαφνιασμένοι /εκεί ψηλά στον ουρανό στα δεξιά τα μέρη/να λάμπη υπέρ τον ήλιον ένα μεγάλο αστέρι.

Και από τ' αστέρι κάτωθεν ένας Σταυρός ν'αστράπτη/πύρινος κατακόκκινος κι'έκπληκτα τα Κράτη /ακούσουνε εκ του ουρανού μια φωνή βροντώδη/αγγέλου απροσδόκητον που θα σταθούν στο πόδι.

Τα όπλα θα πετάξουμε στη γη και τρομαγμένοι/τ' αστέρι θα κοιτάξουνε σαν απολιθωμένοι. Σταθήτε θ' ακουσθή φωνή. Σταθήτε επί τόπου/Γιατί αρκετά εχύθηκε το αίμα του ανθρώπου. Σπεύσατε πάραυ
τα εκεί στα δεξιά τα μέρη/το τόξο ακολουθήστε που βγαίνει από το αστέρι.

Κι εκεί θα βρήτε άνθρωπον άγιον/δικόν μου.
Ποιμένα αυτόν εξέλεξα δια το ποίμνιόν μου.
Τούτον και σεις εκλέξατε ποιμένα να ποιμάνη/τα πρόβατα μου, που γυρνούν έρημα δίχως στάνη.

Νύκτα θ' ακουσθή η φωνή μου και ο κόσμος τρομαγμένος/εκ της φωνής της σάλπιγγος θα μείνη σαστισμένος.

Κι ευθύς το τόξον θα στραφή προς νότον στην Ελλάδα/που απ' τό φως τό ουράνιον θα φέγγη σάν λαμπάδα.

Τότε θα καταφθάνουνε οι Πρέσβεις στην Ελλάδα/ολόχαρη δε η Ελλάς με βία και γρηγοράδα.

Τότε η Ελλάς θα σηκωθή πρώτη με το στρατό της/να εκπληρώσει ολόχαρη τον Ιερόν σκοπόν της.

Να καταλάβη αμαχητί, τα ιερά της μέρη/που της τα πήραν οι εχθροί, που όλος ο κόσμος ξέρει.

Τότε οι πρόσφυγες ομού από χαρά σκιρτώντες/θα τρέξουνε στα μέρη τους σαν αετοί πετώντας.

Τότε ο Έλλην Βασιλεύς, ο εκλεκτός Κυρίου/εις πάντα θάναι άριστος και επί της υφηλίου/θα άρχη και θα διοική μετά δικαιοσύνης/και η γη θα χαίρεται εκ διαρκούς ειρήνης.

Τα όπλα τα πολεμικά θα γίνουν εργαλεία/και άροτρα γεωργικά/κι ειρήνη και ευτυχία. Θα Βασιλεύση πανταχού/ κι ως αδελφοί να ζώσι/οι άνθρωποι επί της γης και δεν θα ερωτώσι/ο εις τον άλλον άνθρωπον μήπως και είναι ξένος/αλλά θα λέγεται αδελφός και εκ του Αδάμ το γένος.

Έλληνες ανανήψατε αυτή είναι η αλήθεια/μή σας πλανούν οι άπιστοι πώς είναι παραμύθια.

Όλα αυτά θα γίνουνε η ώρα πλησιάζει/το σύμπαν αναταράσεται και σας δεν σας τρομάζει: Η συμφορά που έρχεται τους ασεβείς να πλήξη/και εκ της γης αλύπητα να τους αξαφανίση.

Πάρετε την απόφασιν και λογικά σκεφθήτε/αν θέλετε να ζήσετε και αιώνια να σωθήτε/όλοι μετανοήσατε στραφήτε προς τα θεία/γιατί ουδεμία απ' αυτήν υπάρχει σωτηρία.

Ο πόλεμος που έρχεται ουδέποτε έχει γίνει/τόσον μεγάλος και φρικτός και δεν θα γένη ειρήνη.

Εάν δεν εκκαθαρισθή η ήρα από το σιτάρι / και τα ζιζάνια θα καούν σαν το ξήρο χωρτάρι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 11:00:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
Aetos την προφητεία την έβαλες προς υπενθύμιση ή για απάντηση στη δική μου ερώτηση;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 11:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΟ ΣΤΡΑΤΙ.ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟ ΧΡΗΣΜΟ ΤΟΥ ΛΕΩΝ ΤΟΥ ΣΟΦΟΥ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΕΙ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ.ΛΕΩΝ ΣΟΦΟΣ.ΕΞΗΛΘΕ ΔΕ Η ΦΗΜΗ ΚΑΙ Η ΑΡΙΣΤΕΙΑ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΕΝ ΠΑΝΤΙ ΤΟΠΩ ΚΑΙ ΕΞΗΛΘΟΝ ΣΟΦΟΙ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΣ ΚΑΙ ΚΟΙΚΙΣΤΟΡΕΣ ΚΑΙ ΥΠΑΤΟΙ ΚΑΙ ΣΑΤΡΑΠΑΙ ΚΑΙ ΤΟΠΑΡΧΑΙ ΚΑΙ ΕΠΑΡΧΟΙ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΗΓΟΙ ΚΑΙ ΜΑΘΟΝΤΕΣ ΟΤΙ Ο ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΕΝ ΡΩΜΗ ΕΣΤΙΝ ΗΧΘΗΣΑΝ ΕΙΣ ΤΗΝ ΑΥΤΟΥ ΘΕΑΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΚΥΝΙΣΟΥΣΙΝ ΠΟΡΕΥΘΕΝΤΕΣ ΔΕ ΚΑΙ ΘΕΑΣΑΜΕΝΟΙ ΕΛΑΒΟΝ ΕΚΑΣΤΟΣ ΤΟ ΕΑΥΤΟΥ ΚΑΤΑΘΥΜΙΟΝ,ΕΡΩΤΩΣΙ ΔΕ ΤΟΝ ΒΑΣΙΛΕΑ,ΛΕΓΟΝΤΕΣ ΠΩΣ ΑΚΟΥΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ?Ο ΔΕ ΑΠΟΚΡΙΘΕΙΣ ΛΕΓΕΙ ,Ο ΠΤΩΧΟΣ Ο ΠΤΩΧΟΛΕΩΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΙΩ,ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ ΗΜΗΝ ΔΡΑΠΕΤΗΣ ΚΑΙ ΗΛΘΟΝ ΠΛΗΡΩΣΩ ΜΟΝΟΝ ΤΑΣ ΛΣΤ ΗΜΕΡΑΣ,ΕΓΩ ΕΙΜΙ Ο ΒΑΣΙΛΕΥΣ Ο ΠΕΝΗΣ Ο ΕΛΕΩΝ ΤΟΥΣ ΦΤΩΧΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΝΗΤΑΣ ΤΟ ΔΕ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΙΩΤΑ ΚΑΙ Ω ΣΥΝ ΤΗ ΜΑΚΡΑ,Ο ΛΕΓΕΤΑΙ ΙΩ.ΟΘΕΝ ΕΞΗΛΘΟΝ ΕΙΤΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ Ο ΛΥΚΟΣ ΟΛΙΓΑΣ ΤΙΝΑΣ ΗΜΕΡΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 11:31:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΦΙΛΕ STRATI ΓΡΑΦΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΑΣΙΛΕΑ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΤΑ ΒΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΤΑΡΓΕΙ ΧΑΡΙΤΙ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ.ΑΠΟΚ.ΙΘ.19.ΚΑΙ ΕΙΔΟΝ ΤΟ ΘΗΡΙΟΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΒΑΣΙΛΕΙΣ ΤΗΣ ΓΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΡΑΤΕΥΜΑΤΑ ΑΥΤΩΝ ΣΥΝΗΓΜΕΝΑ ΠΟΙΗΣΑΙ ΠΟΛΕΜΟΝ ΜΕΤΑ ΤΟΥ ΚΑΘΗΜΕΝΟΥ ΕΠΙ ΤΟΥ ΙΠΠΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΕΥΜΑΤΟΣ ΑΥΤΟΥ.ΚΑΙ ΕΠΙΑΣΘΗ ΤΟ ΘΗΡΙΟΝ ΚΑΙ Ο ΜΕΤ`ΑΥΤΟΥ ΨΕΥΔΟΠΡΟΦΗΤΗΣ Ο ΠΟΙΗΣΑΣ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΕΝΩΠΙΟΝ ΑΥΤΟΥ ΕΝ ΟΙΣ ΕΠΛΑΝΗΣΕ ΤΟΥΣ ΛΑΒΟΝΤΑΣ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ ΤΟΥ ΘΗΡΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΚΥΝΟΥΝΤΑΣ ΤΗ ΕΙΚΟΝΙ ΑΥΤΟΥ.ΚΑΙ ΟΙ ΛΟΙΠΟΙ ΑΠΕΚΤΑΝΘΗΣΑΝ ΕΝ ΤΗ ΡΟΜΦΑΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΗΜΕΝΟΥ ΕΠΙ ΤΟΥ ΙΠΠΟΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 11:59:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
Κυριακόπουλε σ'ευχαριστώ, για την Αποκάλυψη το ήξερα απλά ήθελα κάτι λίγο πιο ξεκάθαρο. Στην αποκάλυψη βέβαια εμείς υποθέτουμε ότι ο καθίμενος επί λευκώ ίππω είναι ο Ιωάννης.

Σε είχα ρωτήσει αν θα μπορούσες να μας δώσει τις υπόλοιπες προφητείες του Παΐσιου και του νονού του Αρσένιου. Τις έχεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 12:00:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Και τα 2 φίλε στρατή...και τα 2!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 12:01:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
ο Λέων ο Σοφός εξ όσων γνωρίζω δεν έχει ανακηρυχθεί άγιος σωστά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 12:05:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
Aetos μια και είναι και τα 2, από την προφητεία εσύ τι συμπεραίνεις, ότι θα προηγηθεί ο Ιωάννης ή όχι; Συγγνώμη αν σας ζαλίζω με αυτό αλλά το θεωρώ πολύ σημαντικό. Αν προηγηθεί ο Ιωάννης, μάλλον θα γλυτώσουμε το τσιπ αλλιώς θα πρέπει να πάρουμε τα βουνά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 12:09:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
ΟΙ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΑΡΣΕΝΙΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ΄΄ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΑΙΣΙΟΥ΄΄.ΣΥΓΡΑΦΕΑΣ ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΙΧΑΗΛ.ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΔΩΘΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΑΓ ΙΩΑΝΝΗ ΤΟΥ ΘΕΟΛΟΓΟΥ ΣΟΥΡΩΤΗ.ΕΚΕΙ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΑΝΕΚΔΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΟ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΣΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ ΑΚΟΜΗ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 12:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
να υποθέσω ότι στα ανέκδοτα σχετικά με το βίο του γέροντα είναι λίγο δύσκολο να έχεις πρόσβαση;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 12:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
quote:

Αν προηγηθεί ο Ιωάννης, μάλλον θα γλυτώσουμε το τσιπ αλλιώς θα πρέπει να πάρουμε τα βουνά.

Εγώ δηλαδή που τα έχω πάρει ήδη (τα βουνά), καθάρισα;

Η συμβουλή της μέρας: ΛΟΒΟΤΟΜΗ: τα λύνει ΟΛΑ και ...συμφέρει!
Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky

Edited by - dim.kar on 25/07/2005 12:35:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 12:44:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
τότε καθάρισε τα χόρτα να έρθουμε κι εμείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 13:15:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Το αν θα γλιτώσει κάποιος τα τσιπ είναι καθαρά προσωπική υπόθεση.
Αν και, κατά την γνώμη μου, δεν θα χρειαστεί εδώ στην Ελλάδα τουλάχιστον, να πάρουμε τα βουνά.

Κατ΄αρχάς η όλη ιστορία δεν θα κρατήσει πολύ..λίγα χρόνια. Και τι θα κάνουνε δηλαδή?
Το πολύ πολύ, να μην μπορούμε να κάνουμε ταξίδια στο εξωτερικό! Κοινώς...στα πελέ μας!
Τι περιμένετε δηλαδή? Ο μπακάλης και ο μανάβης και το supermarket της γειτονιάς μας να μας πουν, φίλε δεν πέρνεις τσιγάρα ή κρέας γιατί έχεις να με πληρώσεις μόνο cash?
Αστεία πράγματα!

Τα μπλεξίματα θα είναι αλλού εδώ στην Ελλάδα:
Με τις συναλλαγές μας με το κράτος...Αν π.χ. φάει κάποιος μία κλήση για τροχαία παράβαση, ή αν τον σταματήσουνε για έλεγχο, θα τον κουβαλάνε στα τμήματα για αναγνώριση στοιχείων. Θα κάτσει κανά βράδυ μέσα, και μετά θα του πούνε, "συγνώμη..αλλά κι εμείς τι να κάνουμε? Αν είχες βάλει το τσιπάκι, θα είχες ξεμπερδέψει και δεν θα έτρωγες την ταλαιπωρία". Και θα πει ο άνθρωπος, άει στο καλό, δεν ξανατρώω τέτοια ταλαιπωρία.
Έτσι θα την πατήσει ο κόσμος.

Κι όσοι έχουν μάθει να κινούνται με πιστωτικές...θα τους έρχονται κάτι λογαριασμοί τρελλοί, απάτες, και θα τους λέει η τράπεζα: "εμ χριστιανέ μου, αφού δεν θέλεις να επιβεβαιώνεις τις συναλλαγές σου με την ταυτότητα και το τσιπάκι, καλά να πάθεις..πλήρωνε την κατάχρηση του άλλου".
Πιθανόν το ίδιο θα γίνεται κι όταν πηγαίνουμε στον γκισέ της τράπεζας για ανάληψη. Θα μας λέει ο υπάλληλος (κλασσικός ηλίθιος έλληνας γραφειοκράτης): "και που ξέρω ρε φίλε ότι είσαι ο τάδε? να τα πληρώσω από την τσέπη μου θες? δεν μπορώ να σου δώσω χρήματα".

Αλλά εμείς οι Έλληνες, λίγο πολύ έχουμε το καλό ότι όλοι μας καταγόμαστε από κάποια επαρχία. Εδώ στην κατοχή των Γερμανών, οι άνθρωποι στην επαρχία στερηθήκαν ίσως, αλλά δεν πεινάσανε.
Θα πάμε στο κτήμα του παππού θα βάλουμε κανά χόρτο, καμιά πατάτα, καμιά κότα, θα πηγαίνουμε κανά ΣΚ να παίρνουμε προμήθειες και θα είμαστε εντάξει.

Σιγά μωρέ παιδιά, άλλοι πληρώνουν όσο-όσο για εναλλακτικό τρόπο ζωής...εμείς θα τον έχουμε τσάμπα! :Ρ

Αλλά εγώ είμαι αισιόδοξος. Εδώ στην Ελλάδα θα γίνει Ο χαμός! Θα βγούν από μοναστήρια μέχρι Μητροπολίτες στον δρόμο...κι εδώ μπορεί η εκκλησία να έχει τα μαύρα της τα χάλια σε όλα τα άλλα θέματα, αλλά σε αυτό το σημείο θα πέσει τόση πίεση στις αρχές που όλο και θα κάνουν τα στραβά μάτια...δεν θυμάστε τι είχε γίνει με την κάρτα του ΗΛΠΑΠ παλιά που είχε ένα σύμβολο σαν 666 ή με την αναγραφή του θρησκεύματος πιο πρόσφατα?

Για να είμαι ειλικρινής, δεν φοβάμαι τόσο πολύ τις αρχές, όσο το τραπεζικό σύστημα και τις εταιρείες που αυτοί πιστεύουν στον....δικό τους "Θεό".


Σας θυμίζω τι είχε πει ο γερ. παίσιος:
- Γέροντα, θα μπορούν να επιβάλλουν με την βία το σφράγισμα;
Μέχρι εκεί η … ευγένεια τους δεν θα φτάση! Θα είναι ευγενείς, γιατί θα είναι Ευρωπαίοι. Θα δείξουν ανωτερότητα. Δεν θα βασανίζουν τους ανθρώπους, αλλά δεν θα μπορη να ζήση ο άνθρωπος αν δεν έχει το σφράγισμα. Θα λένε: "Χωρίς το σφράγισμα ταλαιπωρείσθε! Αν το δεχόσασταν, δεν θα δυσκολευόσασταν". Ούτε χρυσά νομίσματα ούτε δολάρια, αν έχη, θα μπορεί να τα χρησιμοποιή. Γι αυτό, αν φροντίση κανείς να ζη από τώρα απλά, λιτά, θα μπορή να καλλιεργήση λίγο σιτάρι, πατάτες. Να βάλει λίγα ελαιόδεντρα, και τότε με κανένα ζώο, καμία κατσίκα, λίγες κότες θα μπορεί να αντιμετωπίσει τις ανάγκες της οικογένειας του. Γιατί και προμήθειες να κάνεις, δεν ωφελεί πολύ, αφού και τρόφιμα δεν κρατούν χαλούν γρήγορα. Φυσικά, το στρίμωγμα θα διαρκέση λίγο, τρία- τριάμισι χρόνια. Θα συντομευτούν οι ημέρες για τους εκλεκτούς. Δεν καταλάβουν πότε θα περάσουν. Ο Θεός δεν θα αφήση αβοήθητο τον άνθρωπο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 13:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Φίλε Στρατή,

νομίζω πως το τσιπ θα προηγηθεί και μάλιστα για 2-3 χρόνια. Δηλαδή, εγώ υπολογίζω ότι θα γίνει στο μεσοδιάστημα της παύσης του πολέμου Ρωσίας-Τουρκίας, στο μεσοδιάστημα μεταξύ της 1ης και της 2ης φάσης.

Αν βέβαια, το μεσοδιάστημα είναι μικρότερο, τότε θα πρέπει να δούμε το τσιπ πολύ νωρίτερα.
Αλλά μην φοβάσαι βρε φίλε...και τι έγινε?

Εγώ προσωπικά χαίρομαι! Από την μία λυπάμαι για τις τόσες ψυχές που θα χαθούνε, αλλά από την άλλη υπάρχει καλύτερη δοκιμασία για να δοκιμάσει κανείς την πίστη του?
Αυτό είναι δώρο Θεού και ευλογημένοι θα είμαστε όσοι μπορέσουμε και αντισταθούμε.
Το μόνο που πρέπει να ζητάμε είναι φώτιση Κυρίου και κυρίως αντοχή και δύναμη σε εμάς και στους ανθρώπους γύρω μας που πιθανόν να λιγοψυχίσουν και να τους βάλει ο διάολος λογισμούς.

Θυμηθείτε τι είχε πει πάλι σχέτικά ο παπούλης:
Θα μπαίνουνε στο σπίτι και θα λένε να βάλουμε το σφράγισμα και ο άντρας θα αρνείτε, και θα του λέει η γυναίκα του: άντρα μου, να το βάλουμε, για τα παιδιά μας για να έχουμε να τους δώσουμε γάλα να πιούνε.

Και συμπαθάτε με που συνεχώς επαναλαμβάνω λόγια του γερ. Παίσιου, αλλά τα έχει πει όλα ο άγιος.

Λοιπόν...να μην ανησυχούμε! Βρε σεις....πόλεμος είναι!'
Πάνε στον πόλεμο οι στρατιώτες φοβισμένοι? Έχετε δει ποτέ Έλληνα στρατιώτη να φοβηθεί?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 13:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
Φίλε Aetos σχετικά με αυτά που είπες:

1. Σε ορισμένα μου θύμισες τον Παΐσιο στην αρχή :-)

2. Σαφώς και είναι προσωπική υπόθεση του καθενός απλά αν δεν έρθει το σφράγισμα στην Ελλάδα γίνεται το πράγμα ευκολότερο.

3. Σίγουρα θυμάμαι τι έγινε με τις ταυτότητες όπως θυμάμαι ότι εν τέλει δεν άλλαξε τίποτε και το θρήσκευμα έφυγε ενώ η σημερινή ταπεινή και σεμνή κυβέρνηση είχε υποσχεθεί την επόμενη μέρα των εκλογών να σεβαστεί τις 3.200.000 υπογραφές των Ελλήνων πολιτών. Μιας και είπα σεμνή και ταπεινή κυβέρνηση, ρε μπας και είναι ο Καραμανλής ο άγιος βασιλέας Ιωάννης; Έτσι για να γελάσουμε και λίγο.

4. Μη ξεχνάς ότι πολλών συμπολιτών μας κλονίστηκε η πίστη με τα υπαρκτά ή ανύπαρκτα εκκλησιαστικά σκάνδαλα αν και πολύ κακώς γιατί η κεφαλή της Εκκλησίας είναι ο Χριστός κι όχι ο εκάστοτε ιεράρχης. Αυτοί όμως οι κλονισμένοι τι θα κάνουν την κρίσιμη ώρα;

5. Είπες ότι αν έρθει το τσιπ οι μητροπολίτες, η ιεραρχία γενικά θα βγει στους δρόμους. Επέτρεψέ μου να μη το θεωρώ δεδομένο αυτό. Π.χ. τα νέα διαβατήρια, ακούσατε τίποτα να λέει ο αρχιεπίσκοπος;

6. Έκανα ένα νέο θέμα στο Παράξενο με τίτλο Δίλημμα κι ερώτηση αν θα έπαιρνε κανείς το χάραγμα ή όχι. Έχω περιέργια να δω πόσοι θα απαντήσουν και τι.

Ο Θεός μαζί μας αδέρφιαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 13:55:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
Θυμηθείτε τι είχε πει πάλι σχέτικά ο παπούλης:
Θα μπαίνουνε στο σπίτι και θα λένε να βάλουμε το σφράγισμα και ο άντρας θα αρνείτε, και θα του λέει η γυναίκα του: άντρα μου, να το βάλουμε, για τα παιδιά μας για να έχουμε να τους δώσουμε γάλα να πιούνε.
---------
γυναίκα μας έβγαλε από τον Παράδεισο, γυναίκα να μη μας αφήσει να ξαναμπούμε!

Πιστεύω ότι φοβάμαι Aetos σε φυσιολογική δόση, όπως πολλοί άλλοι νομίζω. Άλλωστε μπορεί να μην είμαι καν ζωντανός εκείνη την εποχή. Νιώθω όμως καλύτερα να βλέπω κι άλλους ανθρώπους να θέλουν να αντισταθούν σε αυτό που έρχεται. Για αυτό και έθιξα το θέμα. Ας μην παθιαζόμαστε με την καλή έννοια με τον Ιωάννη και την Πόλη κι ότι ο Ιωάννης θα έρθει πριν, γιατί αν τυχόν δεν έρθει πριν αλλά μετά τοτέ σε μας θα πέσει η ιστορική ευθύνη να αντισταθούμε συν Θεώ.

Για μένα όμως ο μεγαλύτερος κίνδυνος δεν είναι τόσο το τσιπ όσο η άγνοια του κόσμου. Μπορεί να γεμίζουν οι εκκλησίες ή πολλοί να μπαίνουν να ανάψουν ένα κεράκι αλλά η μεγάλη πλειοψηφία ούτε την Αποκάλυψη έχει διαβάσει, ούτε για προφητείες αγίων ξέρει και γενικώς κοιμάται βαθιά. Άμα πάλι τους τα λες, μένουν με το στόμα ανοικτό και την επόμενη στιγμή τα έχουν ξεχάσει.Κι αυτό φοβάμαι περισσότερο, την άγνοια των πολλών. Μπορεί να αποδειχθεί αχίλλειος πτέρνα...

ΥΓ: επειδή οι δικοί μου είναι πρόσφυγες από τη Μικρασία κι επομένως δεν έχουμε τπτ στην ύπαιθρο, αν έχεις κανένα οικόπεδο κάπου, κάνε χώρο και για μας :-)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 14:25:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Για το οικόπεδο μην ανησυχείς φίλε...και βγάζει και πορτοκάλια!

Κι όσο για το "ανυποψίασμα" που είπες, σου θυμίζω πάλι κάτι που είπε ο παπούλης (μνημόσυνο του έχω κάνει σήμερα):

Γέροντα αν κάποιος δεχθεί το σφράγισμα από άγνοια;
Από αδιαφορία θα είναι. Τι άγνοια, όταν είναι ξεκάθαρα τα πράγματα; Και να μην ξέρει κανείς, πρέπει να ενδιαφερθή, να μάθη. Αν πούμε ότι δεν ξέραμε, γι αυτό δεχθήκαμε το σφράγισμα, θα μας πη ο Χριστός: "Υποκριταί, το μεν πρόσωπον του ουρανού γινώσκετε διακρίνειν, τα δε σημεία των καιρών ου δύνασθε γνώναι;".
Εστω και αγνοία του να σφραγισθεί κάποιος, χάνει την θεία Χάρη και δέχεται την δαιμονική ενέργεια. Βλέπεις, το παιδάκι στο Αγιο Βάπτισμα, όταν ο ιερεύς το βουτάει στο νερό, λαμβάνει το Αγιο Πνεύμα, χωρίς εκείνο να το ξέρει και μετά κατοικεί μέσα του η θεία Χάρις.


Αλλά εντάξει ρε παιδιά, μην τρελαινόμαστε! Δεν περιμένω από τον Χριστόδουλο και τον κάθε Χριστόδουλο να με ξεστραβώσει..λίγη βοήθεια περιμένω να γίνει λίγος ντόρος να μην είναι τόσο αυστηρές οι αρχές.
Αλλά κι αν είναι, δεν θα πεθάνουμε κιόλας..θα την βρούμε την άκρη...θα τις συντομέψει ο Θεός τις μέρες, δεν θα τις καταλάβουμε.

Αλλά έχει έστω κι ένας την αμφιβολία, ή έστω την παραμικρή υποψία ότι δεν θα βγουν οι μοναχοί, οι Αγιο-ορίτες στον δρόμο?
Έχει κανείς την υποψία, ότι θα είμαστε το μόνο μέρος πάνω στον πλανήτη που θα μουλαρώσουμε?
Δηλαδή, οι Γιούγκοι και οι Ρώσοι είναι λιγότερο Χριστιανοί από εμάς?

Και σας ξαναλέω....μην υποτιμάτε το αντιδραστικό πνεύμα του Έλληνα, το γκιαούρικο που μας πιάνει και αντιδρούμε και επαναστατούμε και δεν υπακούουμε τις αρχές.
Εδώ παιδιά δεν είναι Αγγλία, που σκοτώσανε τον ανθρωπάκο και βγήκαν οι γιαουρτο-μούρηδες και είπανε "και τι να κάνουμε".

Εδώ είναι Βαλκάνια!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 14:29:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ΥΓ: επειδή οι δικοί μου είναι πρόσφυγες από τη Μικρασία κι επομένως δεν έχουμε τπτ στην ύπαιθρο, αν έχεις κανένα οικόπεδο κάπου, κάνε χώρο και για μας :-)


Αν μου επιτρέπεις να απευθύνω ανοιχτή πρόσκληση σε σένα και τους οικείους σου, θα την κάνω με μεγάλη ευχαρίστηση.

Χώρος υπάρχει αρκετός, για όλους όσους βρεθούν στην ανάγκη, χάριν της πίστεώς τους.

Απλά έχε το υπ όψιν σου σε περίπτωση που χρειαστεί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 14:58:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
Aetos, menas σας ευχαριστώ. Οπότε μνησθητί μου όταν έρθει η ώρα!

Μα για να μουλαρώσουμε Aetos χρειάζεται να βγει ο κόσμος από την αμάθεια και να δει την αλήθεια. Αν δε γίνει αυτό τότε πως να αντιδράσουμε;

Ως προς το αν είμαστε λιγότερο Χριστιανοί από τους Ρώσους και τους Γιούγκους σηκώνει μεγάλη κουβέντα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 15:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
σόρρυ για το σχόλιο για τους Ρώσους κ τους Γιούγκους,μπερδεύτηκα. Το ίδιο πράγμα λέμε για να μην πω ότι αυτοί πιστεύουν περισσότερο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 15:44:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ.Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΘΕΟΣ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΑΦΗΣΕ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΛΑΣΜΑ ΤΟΥ.ΑΓΙΟΙ ΠΡΟΦΗΤΕΣ ΔΙΚΑΙΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΩΣ ΦΥΛΛΑΤΟΥΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΦΑΛΜΑ ΤΟ ΛΑΘΟΣ(ΑΜΑΡΤΙΑ),ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟΥΝ ΔΕΙΧΝΟΝΤΑΣ ΕΤΣΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ.ΒΕΒΑΙΑ ΛΙΓΟΙ ΔΡΑΤΟΝΤΑΙ ΤΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΕΚ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΣΗΜΕΙΑ ΣΩΤΗΡΙΑΣ.ΣΕ ΜΙΑ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΤΟΥ Ο ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ο ΧΟΖΕΒΙΤΗΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΕΙΚΟΝΕΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΚΛΑΙΝΕ ΑΛΛΑ ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΚΟΙΜΑΣΤΕ.Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΘΕΟΣ ΑΠΟΣΤΕΛΛΕΙ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΒΑΣΙΛΕΑ ΙΩΑΝΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΠΑΡΑΤΕΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΒΔΕΛΥΓΜΑ ΤΗΣ ΕΡΗΜΩΣΕΩΣ ΤΟΝ ΥΙΟΝ ΤΗΣ ΑΝΟΜΙΑΣ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ.ΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΙΔΙΑ ΘΕΛΗΣΕΙ Η ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΕΠΙΓΕΙΩΝ ΑΓΑΘΩΝ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΛΑΒΟΥΝ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ ΘΑ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΜΟΡΦΗ ΚΑΡΚΙΝΟΥ,ΕΛΚΟΣ ΠΟΝΗΡΟΝ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ Η ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ,Η ΘΑ ΠΕΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΘΑ ΛΑΒΕΙ ΣΤΕΦΑΝΟ ΑΙΩΝΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΕΙΣ ΤΟΠΟΝ ΑΙΝΩΝ.ΔΥΣΚΟΛΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙ Η ΑΠΟΦΑΣΗ,ΑΛΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ Ε Κ Ε Ι Ν Ο Ν ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΙΩΝΙΟ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΤΕΙΝΟ ΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ Η ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ΄΄ΟΥΤΟΣ ΕΣΤΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ Ο ΠΡΩΤΟΣ΄΄.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Phaethon
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 00:45:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Phaethon
MIA EROTISI 8ELO NA KANO SE OLOYS ESAS PALIKARIA POY MAS DIXNETE TIS PROFHTIES KAI MAS DINETE NA KATALAVOYME TI 8A PA8OYN OI TOYRKOI APO TO 8EO TIS AGAPIS.

ENA PAIDI POY GENI8IKE TOYRKOS GIATI NA SFAGIASTEI GIATI NA TIN PLIROSEI GIA POION? KAI POIOS KA8ORISE AYTO TO PAIDI NA GENI8EI TOYRKOS H ALBANOS H PAKISTANOS KAI OXI ELLHNAS? GIATI O 8EOS POY MAS AGAPAEI TOSO NA XREIASTEI NA AFISEI NA SKOTO8OYN TOSA ATOMA GIA NA TIMORISEI ENAN LAO?

GIATI O 8EOS TIS AGAPIS DEN TIMORISE KAPOIOUS XRISTIANOUS POY RIKSAN TIN ATOMIKH BOMBA STIN XIROSIMA KAI SKOTOSAN SE KLASMATA DEYTEROLEPTOY 120000 ATOMA? XRISTIANOI DEN HTAN AYTOI POY TO EKANAN?
GIATI O 8EOS DEN TIMORISE AYTOYS POY KAPSAN TOSOYS AN8ROPOYS STA STRATOPEDA SIGKENTROSEOS?
KAI TELOS GIATI NA MAS PARADOSEI TIN KONSTANTINOYPOLH POY OI PAPADES MAS TOYS THN DOSAN STO PIATO TOY MOAME8?

(SIGNOMI GIA TA GREEKLISH DEN EXO ELLHNIKA STO PC)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Phaethon
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 01:13:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Phaethon
RE PAIDIA MIA APANTISI TOSO DISKOLO EINAI?
EDO MAS KATAVASATE SELIDES ME TIN SOFIA KAI TIN AGAPH POY DIAFAINETAI STIS PROFHTEIES. MIA APANTISOYLA SE ENA TOSO APLO EROTIMA DEN MPOREI NA DO8EI?

FTAIEI KANEIS AN GENI8IKE TOYRKOS I ELLHNAS? KAI AN GENI8IKE TOYRKOS GIATI NA TON AFANISEI O 8EOS GIA NA EKPLIRO8EI MIA PROFHTEIA? MHN KSEXNATE OTI OI PROFHTEIES LENE OTI TO 1/3 TON TOYRKON 8A SKOTO8EI....KAI FANTAZOMAI MESA SE AYTO TO 1/3 POS 8A SYMPERILAMVANONTAI PAIDIA GINAIKES PAPOYDES GIAGIADES...SAN TOYS PAPOYDES TIS GIAGIADES MAS SAN TOYS GONEIS MAS SAN TA PAIDIA MAS...8A MOU PEITE OI TOYRKOI MAS KANANE TOSES GENOKTONIES ARA O KALOS 8EOS PREPEI NA KANEI KAI MIA S AYTOYS NA PATSISOYME ETSI DEN EINAI? OF8ALMON ANTI OF8ALMOY KAI ODONTA ANTI ODONTOS....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IX eleni
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Australia
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 05:52:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους IX eleni
O theos kseri ton kathe enan kai megalous kai mikrous......1/3 tha baftistoun apo tous tourkous...
Pisteuo kai ellines tha skotothoun....O theos mas kseri kalitera apo ton eauto mas..

IX
helenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tonis
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 06:49:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tonis
ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 09:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Βρε παιδιά, ηρεμείστε!

Faethon, ποιος σου είπε εσένα ή στον κάθε έναν ότι ο Θεός ξεχωρίζει Έλληνα ή Τούρκο ή Κινέζο?
Φυσικά και δεν θέλει κανείς - πόσο μάλλον ο Θεός - να πεθάνει ο οποιοσδήποτε!
Αλλά ο Θεός σκοτώνει ή οι άνθρωποι με τις πράξεις τους?
Οι προφητείες μας λένε τι θα συμβεί λόγω των πράξεων των ανθρώπων...μήπως λέει πουθενά ότι ο Θεός θα κάνει πόλεμο?

Το αντίθετο...ο Θεός θα τον σταματήσει και θα δώσει την ειρήνη..διαβάστε τα αποσπάσματα που παραθέτω:

ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΟΣΙΟΥ ΑΝΔΡΕΑ
Ύστερα ο βασιλιάς θα στραφεί ανατολικά και θα ταπεινώσει τους Τούρκους (Αγαρηνούς), επειδή ο Θεός έχει οργισθεί μαζί τους για τη βλάσφημη θρησκεία τους και για τις αισχρές πράξεις που κάνουν. Αρκετοί απ' τους Τούρκους θα βαπτιστούν, θα ευχαριστήσουν τον βασιλιά και θα τιμηθούν απ' αυτόν.

ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΛΕΟΝΤΟΣ ΤΟΥ ΣΟΦΟΥ:
Θα φανεί στον ουρανό ένα σύννεφο γύρω από τον ήλιο που θα έχει το μέγεθος αλωνιού, που το αλωνίζουν το καλοκαίρι με τα βόδια και κάτω απ' αυτό θα κρέμεται ένας σταυρός. Στα αριστερά του σταυρού του πορφυρού θα βρίσκεται τεντωμένο τόξο, που τέτοιο διέθεταν οι πατέρες μας στην αιώνια διαθήκη, χωρίς όλοι να γνωρίζουν γι' αυτό που έλπιζαν. Τότε το κάτω μέρος του τόξου θα ανοίξει τον ουρανό και θα δείξει τη θέση του αληθινού βασιλιά. Οι λαοί, αφού δοξάσουν τον Θεό, θα τρέξουν γρήγορα στο άκρο του τόξου και θα πάρουν τον πολύτιμο και ένδοξο βασιλιά με λαμπάδες, βάια και τραγούδια και θα προσπαθήσουν με διάφορους τρόπους να τον φέρουν στη Κωνσταντινούπολη. Θα βροντοφωνάξει απ' τον ουρανό ένας κήρυκας που δε θα φαίνεται προς το λαό και θα τους πει: "Σας είναι αυτός αρεστός;" Τότε όλοι θα τρομάξουν καν θα πέσουν σε έκσταση από τη φοβερή φωνή του κηρύγματος. Έπειτα θα χτυπούν τα στήθη τους με δάκρυα και στεναγμούς, θα υψώσουν τα χέρια τους στον ουρανό και θα πουν: «Ναι Κύριε, επειδή εσύ μας τον έδωσες αυτόν, μας είναι αρεστός». Αφού τον προσκυνήσουν αυτόν, θα τον οδηγήσουν στη Κωνσταντινούπολη. και αφού προσευχηθεί, όλες οι σφραγισμένες πύλες θα ανοιχθούν... Αυτοί που βρίσκονται εκεί θα φύγουν φοβισμένοι. Αφού προσευχηθούν κι ανεβούν σε κάποιο ψηλό μέρος θα τον ανακηρύξουν βασιλιά... Κι έτσι θα τον οδηγήσουν τη νύχτα στο παλάτι και θα χαθούν όλα τα σημεία. Αυτόν θα τον οδηγήσουν δύο άγγελοι με τη μορφή λευκοφορεμένου ευνούχου και θα του μιλούν στα αυτιά για το τι πρέπει να κάνει στο μέλλον».

Αλλά για να δείξω ότι ο Θεός είναι Θεός αγάπης και μόνο αγάπης, αγάπη είναι ο ίδιος και αγάπη κάνει μόνο, δείτε πως αντιμετωπίζει τους αλλόθρησκους στην μέρα της Κρίσεως:

Όραμα Αγίου Νήφωνα:
"Μετά απ’ αυτούς μπήκε πολύ πλήθος ειδωλολατρών, που δεν γνώρισαν τον νόμο του Χριστού, αλλά εκ φύσεως τον τήρησαν υπακούοντας στη συνείδησή τους. Πολλοί σαν ήλιοι απ’ την αγνότητα και την καθαρότητά τους. Και ο Κύριος τους χάρισε τον παράδεισο και φαιδρά στεφάνια πλεγμένα με ρόδα και κρίνα. Επειδή όμως είχαν στερηθεί το άγιο βάπτισμα, ήταν τυφλοί. Δεν έβλεπαν καθόλου τη δόξα του Θεού. Γιατί το άγιο βάπτισμα είναι φως και μάτι της ψυχής. Γι’ αυτό όποιος δεν το λάβει κι αν άπειρα καλά εργασθεί, κληρονομεί βέβαια την παραδείσιαν άνεση και κάτι δοκιμάζει από την ευωδία και τη γλυκύτητα της αλλά δεν βλέπει τίποτε."

Γιατί ο Θεός παιδιά βλέπει και κρίνει ψυχές και πράξεις και όχι δόγματα. Δεν καταδικάζει τους ανθρώπους για το δόγμα που η οικογένειά τους τους δίδαξε. Ζητεί να ψάχνουμε όλοι, Χριστιανοί και μη για να μάθουμε την αλήθεια Του.

Κι εγώ σας λέω, αλίμονο όχι στους ειδωλολάτρες και τους αιρετικούς, αλλά στους Χριστιανούς που βαφτίστηκαν Χριστιανοί και γνώρισαν τον Χριστό αλλά έπραξαν τα έργα του Διαβόλου.
Διότι οι Χριστιανοί γνωρίσαμε τον αληθινό Θεό και μας μίλησε και μας νούθευσε, αλλά εμείς κάναμε του κεφαλιού μας. Ενώ αυτοί που δεν τον γνώρισαν έχουν την δικαιολογία, έχουν το ελαφρυντικό της έλλειψης του Λόγου του Θεού. Αλλά το Άγιο Βάφτισμα και το αίμα του Κυρίου στον Σταυρό συγχωρεί και δίνει άφεση στο προπατορικό αμάρτημα, ώστε ο άνθρωπος να ξαναγεννηθεί ατόφιος και καθαρός και ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ των πράξεων του (που ελεήμονα ο Θεός του έχει χαρίσει) να επιλέγει το καλο από το κακό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 09:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
Καλημέρα φίλε Phaethon. Σχετικά με αυτά που λες:

1. Την Πόλη την έδωσαν οι Εβραίοι ανοίγοντας την κερκόπορτα, μέχρι και ο Πλεύρης το έχει δεχθεί αυτό. Είναι οι μόνοι τους οποίους δεν πείραξαν οι Τούρκοι όταν 3 μέρες λεηλατούσαν τα πάντα, πούλησαν μάλιστα οι Εβραίοι 60.000 Έλληνες τότε στα σκλαβοπάζαρα της Ανατολής.

2. Τις ατομικές βόμβες τις έριξαν Χριστιανοί μεν, αιρετικοί δε μιας και καθολικισμός και προτεσταντισμός είναι αιρέσεις. Τη δε βόμβα (όπως και όλα τα όπλα) ο άνθρωπος την έφτιαξε όχι ο Θεός.

3. Με τις προφητείες ο Θεός μας ενημερώνει για το τι θα γίνει και όχι το τι θα κάνει Αυτός. Ο Θεός προγνωρίζει, δεν προκαθορίζει. Η δικιά μας ελευθερία είναι που κατέστρεψε τον πλανήτη και θα οδηγήσει στην εκπλήρωση των προφητείων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 10:09:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Κι επειδή τέτοιες νουθεσίες ότι και καλά ο Θεός γιατί δεν σώνει τα παιδάκια στην Αφρική που πεθαίνουν από την πείνα, ακούω και από κάτι σοφιστές και άθεους που έχουν Λεγεώνες μέσα τους, έχω να σας πω το εξής και βάλτε το ΚΑΛΑ στο μυαλό σας:

Αν εσύ κι εγώ και ο κάθε ένας μας, νοιαζόμαστε τόσο πολύ για την αδικία στον κόσμο, γιατί δεν κάνουμε κάτι, αλλά τι αυτοκίνητο, και τι σπίτι και τι διακοπές μόνο μας νοιάζει και σκεφτόμαστε να πάρουμε?

Διότι αν ο Θεός είναι τις μαλακίες των ανθρώπων συνεχώς να τις διορθώνει, τότε εντάξει...να τα παρατήσουμε όλα...να αρχίσουμε να νοιαζόμαστε μόνο για την πάρτη μας, να παρατήσουμε τις δουλειές μας και να πουλήσουμε όλα μας τα υπάρχοντα και να τα κάνουμε αυτοκίνητα και βόλτες. Κι άμα πεινάσουμε θα μας φροντίσει ο Θεός. Κι αν το παιδί μας αρρωστήσει θα το κάνει καλά ο Θεός....Εμείς στις διακοπές μας, να μην τις χαλάσουμε και να πάμε να βρούμε γιατρό..αφού ο θεός θα στείλει έναν άγγελο και θα τον γιατρέψει!!!
ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ !!!

Αλίμονο αν ο Θεός δεν μας έδινε την ελευθερία της πράξης. Τότε δεν θα ήταν Θεός Αγάπης, Δικαιοσύνης και Ισονομίας, αλλά Θεός Δυνάστης, Μίσους και Δικτατορίας.
Και αυτό που είπε κάποιος, ότι "Θεός είναι ότι θέλει κάνει", ισχύει...αλλά όχι με την ειρωνική έννοια που το είπε ο φίλος. Διότι, τι πιο απλό για τον Θεό να στείλει τους Αγγέλους του όλους στην γη και να εξουσιάσει και το πνεύμα και τον βίο των ανθρώπων?
Αυτό θέλετε...αυτό είναι το δίκαιο?

Αυτό ζήταγε και ο Διάολος από τον Χριστό στην έρημο! Του έλεγε..πέσε από εδώ και μην ανησυχείς, θα στείλει ο Θεός τους Αγγέλους Του να σε πιάσουν.

Αλλά έχει κανείς εντύπωση ότι με τις πράξεις μας και τους λογισμούς μας, δεν μας αξίζει η τιμωρία? Δεν πρέπει να μας δώσει μία και να μας διαλύσει που σηκώνουμε κάθε μέρα κεφάλι και πόδια και τον βρίζουμε χωρίς λόγο και αιτία?
Ή μήπως νομίζεις φίλε κι εσύ κι εγώ, ότι και μόνο το γεγονός που τώρα συζητάμε και μπορούμε να αμφισβητούμε την Θεία Του φύση δεν είναι η ύψιστη πράξη ελευθερίας που μας δίνει??

Και για να κλείσω το θέμα, αναφορικά με τους Τούρκους, εγώ θα βάλω ένα αντ-ερώτημα:
Αφού ο Θεός ο ίδιος θα αποκαλύψει στους Οθωμανούς και στον κάθε αιρετικό την Παρουσία του, και με θαύμα θα δείξει Βασιλέα του κόσμου και θα πει ορίστε το θέλημά Μου...γιατί οι Τούρκοι και οι κάθε Τούρκοι και εβραίοι να μην προσκυνήσουν τον Αποκαλυπτόμενο Θεό αλλά θα αντιδράσουν και θα κάνουν πόλεμο????
Και γιατί δλδ θα φταίει τότε ο Θεός που θα πεθάνουν Τούρκοι και όχι οι Τούρκοι που δεν θα υποκύψουν στο θέλημα του Ένα και Μοναδικού Θεού?
Ή μήπως τότε, θα πούνε μερικοί τον Θεό δικτάτορα επειδή ασχολήθηκε με τον άνθρωπο, ενώ τώρα που τον αφήνει ελεύθερο Τον λένε αδιάφορο κι όχι Θεό Αγάπης?
Δεν είναι αντιφατικά όλα αυτά? Δεν είναι σατανικές σκέψεις? (δεν λέω - προς Θεού - ότι εσείς που τα λέτε φταίτε...αλλά ακούτε άλλων λογισμούς).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1894531
Maintained by Digital Alchemy