ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αν αγαπας την Ελλαδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 20:57:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλη Καποδίστρια αυτός ακριβώς ήταν ο στόχος μου να καταδείξω, την υποκρισία, και σαφώς η αναφορά μου στον Ψηλό ΔΕΝ ήταν προσωπική.
Αυτός ενέπλεξε τα προσωπικά του στην κουβέντα.
ΔΕΝ τον γνωρίζω και ούτε με ενδιαφέρουν τα περουσιακά του.
Η υποκρισία που περισσεύει είναι το ζητολυμενο.

Όσο για την ανησυχία του φίλου Σκαρταδου για αποπροσανατολισμό της κουβέντας, φίλε σκαρτάδο αν κατάλαβα καλά το θέμα σου σχετίζεται με τα περιουσιακά και την εκκλησία.

Εγώ μιλώ για την υποκρισία της εκκλησίας περί των περιουσιακών.
Είμαι μεσα στο θέμα σου δηλαδή, εξετάζοντας το από μια άλλη γωνία

Η εντολή του Ιησού του Ναζαρινού είναι, όποιος θέλει να με ακολουθήσει, να ξεπουλήσει ότι περιουσιακό στοιχείο έχει, να το μοιράσει δίκαια στους φτωχούς, και μετά να με ακολουθήσει.

Ο “έχων δύο χιτώνες.....” είναι η βάση της διδασκαλίας του, και το επιβεβαιώνει με το “ όσο δύσκολο είναι να περάσει καμήλα από τρύπα βελόνας, άλλο τόσο είναι να περάσει πλούσιος στη βασιλεία των ουρανών”
Και το ποιος είναι πλούσιος το ορίζει λέγοντας “ ο έχων δύο χιτώνας”, δεν λέει ο έχων πολλούς χιτώνας.

ΠΑΝ το περισσόν, απο του πονηρού.

Ουαί, ουαί υμίν .....




'Ενα άλλο από τα πολλά παράδοξα της Ελληνικής πραγματικότητας είναι και ετούτο εδώ.
Να παραδίδει μαθήματα Καινής Διαθήκης ένας άνθρωπος που δεν πιστεύει στην Καινή Διαθήκη.
Όταν δεν πιστεύεις σε κάτι δεν σε αφορά, δεν το αγγίζεις, δεν υπάρχει για σένα. Πώς είναι δυνατόν να το χρησιμοποιείς ως κριτήριο κρίσης του συνανθρώπου σου;

Αν, όμως, βλέπεις πως είναι σωστό, στην προκειμένη περίπτωση η διδασκαλία της Κ.Δ., τη φέρνεις ως παράδειγμα και συγκρίνεις και κατακρίνεις τους άλλους διότι δεν τηρούν τα περί δύο χιτώνων και παρόλα αυτά επιμένεις να λες πως δεν πιστεύεις στην Κ.Δ., τότε το πρόβλημα είναι με εσένα και όχι με όποιον έχει δυο χιτώνες.

Διάλεξε και πάρε Ψευτόγιαννε.
Εφόσον είσαι τόσο απόλυτος απέναντι στους άλλους, θα πρέπει εσύ πρώτος να δείξεις το παράδειγμα και να είσαι συνεπής σε αυτά που λες.

**Η βάση της διδασκαλίας του Ιησού δεν είναι αυτό που λες. Είναι μέρος της αλλά όχι η βάση. Άλλο είναι το βασικό μήνυμα της διδασκαλίας του Ιησού. Αν ο πλούσιος δεν κερδίσει τον παράδεισο δεν θα είναι για τους δυο χιτώνες που έχει.
Σου χρειάζεται λίγο κατηχητικό και να βάλεις μια σειρά στους συλλογισμούς σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 21:16:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να γιατί η υποκρισία σου περισσεύει ψηλέ.
Γιατί οι πράξεις σου - κατά τα φαινόμενα - δεν είναι εναρμονισμένες με την ηθική που ευαγγελίζεσαι.

Δεν είμαι εγώ φίλε μου απόλυτος στην κρίση μου, αλλά ο δάσκαλος της ηθικής σου είναι.
Αυτός είναι και ο αδέκαστος κριτής σου, αυτός που πασχίζεις να ξεγελάσεις.
Αυτό λέγεται στην ηθική σου “βλασφημία κατά του αγίου πνεύματος”
Και γνωρίζεις πως δεν ξεπλένεται ούτε με ένα αλλά μήτε με 1000 “θεέ μου σχώραμε”

Όσο για το κατηχητικό, εσύ πήγες ?

Υ.Γ
Γιατί σε ενοχλεί να σου μιλά για Ιησού ένας πανθεϊστής?
Μήπως γιατί ξεσκεπάζεται η υποκρισία σου?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 21:44:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

gianipseftis:

Να γιατί η υποκρισία σου περισσεύει ψηλέ.
Γιατί οι πράξεις σου - κατά τα φαινόμενα - δεν είναι εναρμονισμένες με την ηθική που ευαγγελίζεσαι.

Δεν είμαι εγώ φίλε μου απόλυτος στην κρίση μου, αλλά ο δάσκαλος της ηθικής σου είναι.
Αυτός είναι και ο αδέκαστος κριτής σου, αυτός που πασχίζεις να ξεγελάσεις.
Αυτό λέγεται στην ηθική σου “βλασφημία κατά του αγίου πνεύματος”
Και γνωρίζεις πως δεν ξεπλένεται ούτε με ένα αλλά μήτε με 1000 “θεέ μου σχώραμε”

Όσο για το κατηχητικό, εσύ πήγες ?

Υ.Γ
Γιατί σε ενοχλεί να σου μιλά για Ιησού ένας πανθεϊστής?
Μήπως γιατί ξεσκεπάζεται η υποκρισία σου?




Προσυπογράφω gianipseftis!

Καλή νύχτα σε όλους!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 23:32:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

gianipseftis
Απεστάλη: 07/07/2011, 20:37:07

Φίλη Καποδίστρια αυτός ακριβώς ήταν ο στόχος μου να καταδείξω, την υποκρισία, και σαφώς η αναφορά μου στον Ψηλό ΔΕΝ ήταν προσωπική.
τι έκανε λέει;

Αυτός ενέπλεξε τα προσωπικά του στην κουβέντα.
ποιος ήλθε;

ΔΕΝ τον γνωρίζω και ούτε με ενδιαφέρουν τα περουσιακά του
μπα, που και να με ρωτούσες δηλαδή


Τόσο κοντή μνήμη έχεις; Μπα δεν πιστεύω. Αλλού είναι το πρόβλημα. Είναι θέμα συγκέντρωσης και συνέπειας στο λόγο.

Δεν ήσουν ο πρώτος που έθεσε ερωτήματα επί προσωπικού. Αλλά ακολούθησες και εσύ. Οπότε, αυτά που λες πιο πάνω δεν στέκουν. Οι λόγοι σου το μαρτυρούν.

quote:

gianipseftis
Απεστάλη: 07/07/2011, 14:22:09

Το ρώτημα είναι
Είναι άξιος ο μισθός σου, και δίκαια η ανταμοιβή σου συγκρινόμενη με το εισόδημα της πλειοψηφίας του Ελληνικού λαού?
....................
Προφανώς είναι άξιος ο μισθός σου

Και πιο κάτω

quote:

gianipseftis
Απεστάλη: 07/07/2011, 14:22:09

Σε ρώτησα και για τα “φτωχικά”, ιμάτια σου, ή αν θες και τους περισσούς χιτώνες σου.



Αφού με ρώτησες φίλε μου, σου απάντησα.
Δεν ένιωσα πως έπρεπε να απολογηθώ για κάτι, αλλά αυτά που είπα δεν είναι επτασφράγιστα μυστικά. Ούτε να κάνω επίδειξη θέλησα, ούτε να το παίξω μέγας και τρανός. Θέλησα απλά, με αφορμή τη συζήτησή μας και τη δική μου περίπτωση, να αναφερθώ λίγο σε αυτό το μύθο που έχει πλεχτεί γύρω από τον υπάλληλο της Ε.Ε. και για την προπαγάνδα εναντίον του, στην οποία συμμετέχουν και άτομα σαν και σένα που θεωρώ πως είσαι θύμα της παραπληροφόρησης. Ανέφερα δικά μου στοιχεία, αλλά παρόλα αυτά, εσύ δεν με πιστεύεις. Φαντάσου να αναφερόμουνα γενικά, κατά πόσο λοιπόν θα γινόταν πιστευτά αυτά που θα έλεγα;

Τώρα, αν θες να συζητήσουμε για το πόσο ηθικό ή όχι είναι το να ζεις αξιοπρεπώς ή το κατά πόσο δίκαιο θα ήταν να εξαθλιωθούν ακόμη και όσοι δεν τους έχει αγγίξει τόσο η εξαθλίωση, με το πρόσχημα ότι έτσι πρέπει να γίνει εφόσον πρέπει να συγκριθεί το εισόδημά μου με την πλειοψηφία του ελληνικού λαού, τότε το συζητάμε.
Αυτό όμως που θα σε ρωτήσω είναι: τι έκανε και τι κάνει η πλειοψηφία του ελληνικού λαού εμπρός σε αυτή την αιμοραγία των τόσων Ελλήνων που αναγκάζονται να φύγουν στο εξωτερικό προς αναζήτηση καλύτερης μοίρας. Να σου πω εγώ; Τίποτα απολύτως. Η πλειοψηφία του ελληνικού λαού έδινε και δίνει την εμπιστοσύνη της να τους κυβερνούν και να αποφασίζουν και για τη μοίρα μου σε άτομα διεφθαρμένα και στο μόνο που ελπίζουν είναι σε ένα ρουσφέτι για την πάρτι τους και ας πάνε να πνιγούν όλοι οι άλλοι.

Αν το θέσεις όμως υπό το πρίσμα της Χριστιανικής Πίστης, τότε θα πρέπει να συζητήσουμε κάποια προκαταρκτικά, στα οποία φαίνεται πως έχεις εσφαλμένη ιδέα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 00:09:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να γιατί η υποκρισία σου περισσεύει ψηλέ.
Γιατί οι πράξεις σου - κατά τα φαινόμενα - δεν είναι εναρμονισμένες με την ηθική που ευαγγελίζεσαι.

Κάνεις τρομερό λάθος.
Πρώτα από όλα, ετούτη εδώ η συζήτηση δεν είχε τέτοια χροιά, όπως αυτή που προσπάθησες να δώσεις εσύ. Σου το επεσήμανε και ο skartados. Η αναφορά που έγινε στους υπαλλήλους της Ε.Ε. και ειδικότερα σε μένα έγινε, ως μια παρένθεση στο θέμα που συζητείται και ανοίχτηκε απο το θεματοθέτη του, γιατί ζητήθηκε άμεσα ή έμμεσα ......... και από σένα.
Λοιπόν, δεν ευαγγελίζομαι καμιά ηθική. Αν νομίζεις πως η Χριστιανική πίστη είναι ένα μάτσο ηθικών κανόνων, τότε σου χρειάζεται πραγματικά κατηχητικό.
Επίσης, αν οι πράξεις μου ήταν όντως εναρμονισμένες με αυτό που εσύ ονομάζεις και περικλείεις σε μια λέξη, τη λέξη «ηθική», τότε θα είχαν φυτρώσει φτερά στις πλάτες μου και δεν θα πατούσα στη γη.
Έχω την εντύπωση πως δεν παρουσίασα ή/και πως ποτέ δεν προσπάθησα, τουλάχιστον εδώ μέσα, να παρουσιάσω τον εαυτό μου ως το τελειότερο χριστιανικό ηθικό μοντέλο ανθρώπου.
Πιστεύω πως τα περί υποκρισίας που προσπαθείς να μου προσάψεις είναι προϊόν κάποιας δικής σου αντιπαράθεσης με τη Χριστιανική Πίστη και, κατ’ επέκταση με τους Χριστιανούς και, προσπαθείς να προσωποποιήσεις τον αντίπαλο.
Και για να λυθεί το θέμα, σου λέω ναι, ζω στην υποκρισία και αναγκάζομαι και υποκρίνομαι γιατί διαφορετικά δεν θα τα έβγαζα πέρα. Υποκρίνομαι όπως και εσύ.
Αν πρόσεξες, στη συζήτηση που είχαμε, και δεν σε απασχολούσε μόνο και μόνο πώς να μου την πεις, εξέφρασα την κρίση μου για την Ε.Ε. και για το πώς λειτουργεί, παρότι αποτελώ μέρος του μηχανισμού της. Δεν την παρουσίασα ρόδινη ή ως μια ιδανική πολιτεία.

quote:

Δεν είμαι εγώ φίλε μου απόλυτος στην κρίση μου, αλλά ο δάσκαλος της ηθικής σου είναι.

Και σε όρισε αντιπρόσωπό του επί γης;
Ο Δάσκαλός μου όπως με δίδαξε και απαιτεί από μένα, έτσι και έζησε. Έτσι κάνεις και συ;

quote:

Αυτός είναι και ο αδέκαστος κριτής σου, αυτός που πασχίζεις να ξεγελάσεις.

Το ποιος προσπαθεί να ξεγελάσει ποιον, θέλει πολύ συζήτηση. Αυτός πάντως, δεν ξεγελιέται.


quote:

Αυτό λέγεται στην ηθική σου “βλασφημία κατά του αγίου πνεύματος”
Και γνωρίζεις πως δεν ξεπλένεται ούτε με ένα αλλά μήτε με 1000 “θεέ μου σχώραμε”


‘Αιντε πάλι με την «ηθική μου». Το πρόβλημα με σένα είναι πως για να λειτουργήσεις πρέπει να τα βάζεις με σειρά και να μη ξεφεύγουν από τη λογική σου. Οτιδήποτε μπορεί να ξεφύγει ...... πέρα από την «ηθική μου», όπως ΕΣΥ την έχεις διαμορφώσει στο μυαλό σου, σε τρομοκρατεί.
Δυστυχώς για σένα, ευτυχώς όμως για μένα ο Δάσκαλός μου, αλλά και οι μετέπειτα Άγιοι Πατέρες δεν ήταν ηθικοπλάστες. Ο Δάσκαλός μου δεν ήλθε να διδάξει ηθική. Από αυτή υπήρχε αρκετή στον κόσμο, άσχετα αν ο κόσμος την είχε θάψει μέσα του.

quote:

Όσο για το κατηχητικό, εσύ πήγες ?

Δυστυχώς πολύ λίγο. Πάντως, σίγουρα, εσύ ή την έκανες κοπάνα ή αν πήγες, σκεφτόσουνα κάνα ηλεκτρονικό παιχνίδι ή καμιά αλάνα (δεν ξέρω και πόσο χρονών είσαι, αν είσαι της γενιάς της αλάνας ή των γκέιμ μπόι;)

quote:

Υ.Γ
Γιατί σε ενοχλεί να σου μιλά για Ιησού ένας πανθεϊστής?
Μήπως γιατί ξεσκεπάζεται η υποκρισία σου?


Έλα τώρα, κόφτο με τα περί υποκρισίας.Γίνεται μονότονο και κουραστικό. Αν την έχεις δει και εσύ Ρομπέν των δασών, σε πρόλαβε άλλος. Είχα το Βιομηχανικό που την είχε δει μισιονάριος και μου αράδιαζε τα ίδια, μη γίνεσαι και εσύ αντίγραφό του!

Πανθεϊστής; Και τι είναι τούτο; Δεν το γνωρίζω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 00:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πανθεϊστής; Και τι είναι τούτο; Δεν το γνωρίζω.

Αν ανοίξεις ένα λεξικό θα μάθεις τι είναι...

Πάντως ρε παιδιά δε σας καταλαβαίνω. Είναι ΑΔΙΚΗ η επίθεση στον Ψηλό. Μια ΤΡΩΓΛΗ των 700 000 ευρώ αγόρασε ο άνθρωπος. Σκέψου να είχε δώσει και 1 000 000 για ένα σπιτάκι τι θα του λέγατε. Και υποθήκευσε το μέλλον των παιδιών του ο κακομοίρης. Ρε παιδιά έναν έρανο για τα παιδιά του Ψηλού να κάνουμε.


Στα σοβαρά. Λες ότι υπάρχει προπαγάνδα εναντίον σου... Μόνος σου τα κάνεις ρε ψηλέ. Ο ΔΙΚΟΣ μου ο πατέρας, πήρε ΜΑΖΙ με τη συχωρεμένη τη μάνα μου ένα στεγαστικό δάνειο 15 000 000 ελληνικές δραχμές(σε ευρώ πόσο είναι άραγε; 40-50 000;) το 1994 και ΑΚΟΜΑ να το ξεχρεώσει. Η μάνα μου η καημένη ΠΕΘΑΝΕ πριν το πληρώσει,δηλαδή το πλήρωνε ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ μέχρι να πεθάνει. ΠΛΑΚΑ μας κάνεις;;;;;;;;; Και θες να μας το παίξεις και φτωχός; Άντε ρε Ξανθόπουλε των Βρυξελών... Και μην πεις καμιά μπαρούφα για σπουδές γιατί και ο πατέρας μου σπούδασε και μάλιστα δούλευε παράλληλα, κουβάλαγε καφάσια στου Ρέντη για να τα βγάλει πέρα.


Και η πλάκα είναι ότι εγώ θεωρώ τον εαυτό μου προνομιούχο σε σχέση με ΑΛΛΕΣ καταστάσεις που βλέπω στον κοινωνικό μου περίγυρο. Τουλάχιστον στην οικογένεια μου ΕΧΟΥΜΕ να φάμε.


Σας παρακαλώ, μην ασχολείστε με το ΦΤΩΧΟ των Βρυξελών, γιατί όσο διαβάζω τα ποστ μου ανάβουν τα λαμπάκια και στο τέλος δε θα μπορώ να συγκρατηθώ και θα τον βρίσω άγρια.


Το καρντάσι έθεσε ένα θέμα και αυτό δεν είναι η "φτώχεια" του ψηλού αλλά οι δωρεές προς την εκκλησία. Τοποθετηθείτε εκεί σας παρακαλώ. Έχει δίκιο που λέει:

quote:
αιδια,εγω δεν ανοιξα το θεμα για να συζητησουμε για τη δουλεια του ψηλου και το αν ειναι χριστιανος στα λογια η στα εργα,εγω το ανοιξα για να ευχαριστησουμε ολοι μαζι την εκκλησια για το προγραμμα "η εκκλησια στους δρομους" και να σας ωθησω να βοηθησετε ολοι σας για αυτο το θεαρεστο εργο.


Τοποθετήσεις επ'αυτού παρακαλώ θερμά...

Edited by - IndustrialAngel on 08/07/2011 00:32:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 00:39:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυρ-Γιάννη

Εχεις παλαβώσει τελείως?

Τι σε απασχολεί η δουλειά του Ψηλού?
Οτι και να είναι,είναι δική του!
Δεν το περίμενα αυτο απο σένα,που είσαι υπερ
πολλών <<προηγμένων>> απόψεων.
Τι δουλεια εχει το επάγγελμα του συνδίκτυου,με τις
συζητήσεις?
Ο Ψηλός δεν τα κλέβει αυτα που αμοίβεται.Του τα δίνουν.
Τι να τούς πει?
Είναι πολλά δεν τα θέλω?
Πάτε καλά βρε?
Εχετε ζήσει εκτός Ελλάδος να κάνετε συγκρίσεις?

Αλλωστε,εσυ δεν είσαι υπέρ της μυστικότητας των προσωπικών
στοιχείων?
Τι σε νοιάζει αν ο Ψηλός είναι ψαράς στη Ναζαρετ ή διπλωμάτης
στις Βρυξέλλες.
Το τι καταθέτει στις συζητήσεις μας εχει σημασία.

Βρίσκω αναίτια και <παρδαλή> αυτη την επίθεση στον Ψηλό.
Μπορεί να εχουμε αντίθετες απόψεις και να διαφωνούμε τα
μάλα,αλλά αυτο δεν σημαίνει οτι,θα τον κοντράρουμε σε ολα.
Εχει και αυτός τα δίκαιά του.Αλλωστε μην ξεχνάμε μια μεγάλη
αρχή:ΟΠΩΣ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ,ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ!!!

ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ
ΑΠΟ ΜΕΣΑ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 00:48:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έλα τώρα, κόφτο με τα περί υποκρισίας.Γίνεται μονότονο και κουραστικό. Αν την έχεις δει και εσύ Ρομπέν των δασών, σε πρόλαβε άλλος. Είχα το Βιομηχανικό που την είχε δει μισιονάριος και μου αράδιαζε τα ίδια, μη γίνεσαι και εσύ αντίγραφό του!


Τρίβεσαι στη γκλίτσα του τσοπάνη,ε; Θες να ακούσεις τα εξ αμάξης; Η' θες επιτέλους να παίξουμε αυτό το ξύλο που μου είχες τάξει;;;


Ξέρω γιατί τα λες αυτά. Τα φυσάς και δεν κρυώνουν αυτά που σου έχω γράψει ε;;; Τι να κάνουμε...Ξυδάκι.Βλέπεις ο διάλογος μαζί μου δεν ανάγεται σε διάλογο με έναν αρχαιολάτρη όπως ο Μακεδόνας ή ο Σεσόστρις ή ο γιάπετ. Όταν συζητάς μαζί μου ΠΑΝΤΑ φαίνεσαι με τα πραγματικά σου χρώματα:ως κατεστημένο, που το παίζει κουλτούρα μέχρι να στριμωχτεί και να το γυρίσει σε τραμπουκισμό και πρόκληση. Δεν είναι το ίδιο να σου τη λέει ένας πενηντάρης με έναν 25χρονο ε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 00:54:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://en.wikipedia.org/wiki/Pantheism

Περισσότερες πληροφορίες για όσους δεν ξέρουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 00:55:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Πανθεϊστής; Και τι είναι τούτο; Δεν το γνωρίζω.

Αν ανοίξεις ένα λεξικό θα μάθεις τι είναι...

Πάντως ρε παιδιά δε σας καταλαβαίνω. Είναι ΑΔΙΚΗ η επίθεση στον Ψηλό. Μια ΤΡΩΓΛΗ των 700 000 ευρώ αγόρασε ο άνθρωπος. Σκέψου να είχε δώσει και 1 000 000 για ένα σπιτάκι τι θα του λέγατε. Και υποθήκευσε το μέλλον των παιδιών του ο κακομοίρης. Ρε παιδιά έναν έρανο για τα παιδιά του Ψηλού να κάνουμε.


Στα σοβαρά. Λες ότι υπάρχει προπαγάνδα εναντίον σου... Μόνος σου τα κάνεις ρε ψηλέ. Ο ΔΙΚΟΣ μου ο πατέρας, πήρε ΜΑΖΙ με τη συχωρεμένη τη μάνα μου ένα στεγαστικό δάνειο 15 000 000 ελληνικές δραχμές(σε ευρώ πόσο είναι άραγε; 40-50 000;) το 1994 και ΑΚΟΜΑ να το ξεχρεώσει. Η μάνα μου η καημένη ΠΕΘΑΝΕ πριν το πληρώσει,δηλαδή το πλήρωνε ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ μέχρι να πεθάνει. ΠΛΑΚΑ μας κάνεις;;;;;;;;; Και θες να μας το παίξεις και φτωχός; Άντε ρε Ξανθόπουλε των Βρυξελών... Και μην πεις καμιά μπαρούφα για σπουδές γιατί και ο πατέρας μου σπούδασε και μάλιστα δούλευε παράλληλα, κουβάλαγε καφάσια στου Ρέντη για να τα βγάλει πέρα.


Και η πλάκα είναι ότι εγώ θεωρώ τον εαυτό μου προνομιούχο σε σχέση με ΑΛΛΕΣ καταστάσεις που βλέπω στον κοινωνικό μου περίγυρο. Τουλάχιστον στην οικογένεια μου ΕΧΟΥΜΕ να φάμε.


Σας παρακαλώ, μην ασχολείστε με το ΦΤΩΧΟ των Βρυξελών, γιατί όσο διαβάζω τα ποστ μου ανάβουν τα λαμπάκια και στο τέλος δε θα μπορώ να συγκρατηθώ και θα τον βρίσω άγρια.


Το καρντάσι έθεσε ένα θέμα και αυτό δεν είναι η "φτώχεια" του ψηλού αλλά οι δωρεές προς την εκκλησία. Τοποθετηθείτε εκεί σας παρακαλώ. Έχει δίκιο που λέει:

quote:
αιδια,εγω δεν ανοιξα το θεμα για να συζητησουμε για τη δουλεια του ψηλου και το αν ειναι χριστιανος στα λογια η στα εργα,εγω το ανοιξα για να ευχαριστησουμε ολοι μαζι την εκκλησια για το προγραμμα "η εκκλησια στους δρομους" και να σας ωθησω να βοηθησετε ολοι σας για αυτο το θεαρεστο εργο.


Τοποθετήσεις επ'αυτού παρακαλώ θερμά...

Edited by - IndustrialAngel on 08/07/2011 00:32:25



Industrial,
Άστο, ξέχνα το. Παρότι φαίνεσαι και λες πως είσαι σπουδαγμένος, στην ουσία με αναχρονιστικό κάρβουνο λειτουργείς.
Ευτυχώς που σου έχει μείνει και ο χλευασμός.

Ο Νικομάχος το είπε.
Έχεις ζήσει έξω, σε τόπους όπου ως και τον αέρα που αναπνέεις τον πληρώνεις χρυσό; Πώς μπορείς να μιλάς όταν δεν ξέρεις;

Τα 700 χιλιάρικα όντως είναι πολλά και ακούγονται πολλά.
Εδώ όμως είναι η βάση αν θες να βρεις ένα μικρό σπίτι. Εδώ παίζουν με τα εκατομμύρια. Και δεν μιλάμε για βίλες.
Και μη μου πεις πως ένα σπίτι 35ετίας 120 τετραγωνικών είναι πολά για τετραμελή οικογένια ή θεωρείται και λουξ κατοικία. Να έλεγα ρε πούστη μου ότι το πήρα έχοντας όλα τα λεφτά που τα κέρδισα από τον παχυλό μισθό μου, να μου την πεις.
30 χρόνια δάνειο και με πολλή προσοχή στο καθετί και να τρέμεις μην τυχόν ανεβούν και τα επιτόκια.

Έλεος. Δεν πάτε καλά!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 00:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Έλα τώρα, κόφτο με τα περί υποκρισίας.Γίνεται μονότονο και κουραστικό. Αν την έχεις δει και εσύ Ρομπέν των δασών, σε πρόλαβε άλλος. Είχα το Βιομηχανικό που την είχε δει μισιονάριος και μου αράδιαζε τα ίδια, μη γίνεσαι και εσύ αντίγραφό του!


Τρίβεσαι στη γκλίτσα του τσοπάνη,ε; Θες να ακούσεις τα εξ αμάξης; Η' θες επιτέλους να παίξουμε αυτό το ξύλο που μου είχες τάξει;;;


Ξέρω γιατί τα λες αυτά. Τα φυσάς και δεν κρυώνουν αυτά που σου έχω γράψει ε;;; Τι να κάνουμε...Ξυδάκι.Βλέπεις ο διάλογος μαζί μου δεν ανάγεται σε διάλογο με έναν αρχαιολάτρη όπως ο Μακεδόνας ή ο Σεσόστρις ή ο γιάπετ. Όταν συζητάς μαζί μου ΠΑΝΤΑ φαίνεσαι με τα πραγματικά σου χρώματα:ως κατεστημένο, που το παίζει κουλτούρα μέχρι να στριμωχτεί και να το γυρίσει σε τραμπουκισμό και πρόκληση. Δεν είναι το ίδιο να σου τη λέει ένας πενηντάρης με έναν 25χρονο ε;



Είσαι σκέτη απόλαυση

Μόλις σε ανέφερα, τσουπ μας ξεφύτρωσες από το πουθενά.
Καλά βρε, στημένη στη γωνιά μου την έχεις;

*Να δω τώρα τι άλλο θα σκαρφιστείς. Υποκριτή με είπες και το παραδέχθηκα. Για να δούμε τι άλλο έχεις στη φαρέτρα σου φερέλπι φραπουτσινοδιασμένε νέε;
**Όλο το Εσωτέρικα έχει εναποθέσει πάνω σου τις ελπίδες του για να ξεσκεπάσεις επιτέλους αυτό το βρωμοχαρακτήρα του Ψηλού. Έλα δώσε λέμε!! Σε παρακολουθούν όλοι με κομμένη την ανάσα!


***Και για να μην ξεχάσω. Είδες ποτέ στη ζωή σου γκλίτσα; Αν όχι, έλα μια βόλτα από το χωριό μου να σου δείξω πώς να πιάνεις τα πρόβατα με τη γκλίτσα, πώς να τα ρίχνεις καταΐ και να τα κουρεύεις. Θα σου μάθω και πώς να τα αρμέγεις ...... μπας και νιώσεις τι εστί βερύκοκο.

Edited by - Ψηλός on 08/07/2011 01:06:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 01:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Industrial,
Άστο, ξέχνα το. Παρότι φαίνεσαι και λες πως είσαι σπουδαγμένος, στην ουσία με αναχρονιστικό κάρβουνο λειτουργείς.
Ευτυχώς που σου έχει μείνει και ο χλευασμός.

Τι είναι το αναχρονιστικό κάρβουνο;;;; Δεν την ξέρω αυτήν την τεχνολογία...


quote:
Ο Νικομάχος το είπε.
Έχεις ζήσει έξω, σε τόπους όπου ως και τον αέρα που αναπνέεις τον πληρώνεις χρυσό; Πώς μπορείς να μιλάς όταν δεν ξέρεις;


Έχω βρεθεί εξωτερικό και τα περισσότερα μου φάνηκαν φτηνότερα από ότι εδώ. Συγκεκριμένα, ένδυση και διατροφή στο Μανχάταν είναι πολύ φτηνότερη από ότι στην Αθήνα. Παρακάτω...

quote:
Τα 700 χιλιάρικα όντως είναι πολλά και ακούγονται πολλά.
Εδώ όμως είναι η βάση αν θες να βρεις ένα μικρό σπίτι. Εδώ παίζουν με τα εκατομμύρια. Και δεν μιλάμε για βίλες.

Καταραμένη φτώχεια...Αυτό είπα. 700 000 για μια τρώγλη.


quote:
Και μη μου πεις πως ένα σπίτι 35ετίας 120 τετραγωνικών είναι πολά για τετραμελή οικογένια ή θεωρείται και λουξ κατοικία.

Η δικιά μου οικογένεια, αν και θέλαμε πολύ, δεν κατάφερε να αγοράσει 120 τετραγωνικά. 78 τετραγωνικά είναι το σπίτι μας στο Νέο Ηράκλειο. Και ήμασταν επίσης τετραμελής. Τώρα είμαστε τριμελής. Θέλαμε όχι 120 τετραγωνικά αλλά άλλο ένα δωμάτιο, άλλα 10-20 τετραγωνικά. Να είμαστε χωριστά εγώ με την αδελφή μου.Δεν μπορέσαμε να το αγοράσουμε και έτσι ΠΟΤΕ δεν είχα δικό μου δωμάτιο στα παιδικά μου χρόνια ψηλέ. Οπότε ΝΑΙ για τα δικά μου μέτρα και σταθμά, ΕΙΝΑΙ λουξ ένα σπίτι που (υποθέτω από την έκταση) έχει 2 παιδικά δωμάτια. Για κάποιου άλλου τα μέτρα και τα σταθμά, κάποιου που κοιμάται σε ένα χαρτοκούτι, είναι λουξ ακόμα και 30 τετραγωνικά ισόγειο. Είναι θέμα προοπτικής τελικά...


quote:
Να έλεγα ρε πούστη μου ότι το πήρα έχοντας όλα τα λεφτά που τα κέρδισα από τον παχυλό μισθό μου, να μου την πεις.
30 χρόνια δάνειο και με πολλή προσοχή στο καθετί και να τρέμεις μην τυχόν ανεβούν και τα επιτόκια.

Έλεος. Δεν πάτε καλά!!



Στα δικά σου τα παιδιά έχεις κάνει κουβέντα για το τι θα γίνει αν πεθάνεις εσύ και η γυναίκα σου; Δε στο εύχομαι γιατί εμένα ο πατέρας μου μού έχει κάνει τέτοια κουβέντα... Είναι θέμα προοπτικής....

Το ότι κάποιος δεν πάει καλά, είναι σίγουρο. Αλλά αυτός δεν είμαι εγώ. Μάλλον έχεις μείνει πολύ στο εξωτερικό και έχεις χάσει κάθε αίσθηση της ελληνικής πραγματικότητας.

quote:
Είσαι σκέτη απόλαυση

Μόλις σε ανέφερα, τσουπ μας ξεφύτρωσες από το πουθενά.
Καλά βρε, στημένη στη γωνιά μου την έχεις;



Είναι και αυτό θέμα προοπτικής. Αν αναφέρει κάποιος το όνομα σου και το αντιληφθείς και απαντήσεις, μεταφράζεται ως"στήσιμο στη γωνία". Φαντάζομαι αν μου είχες στείλει και Pm να διαβάσω το ποστ σου θα το περιέγραφες ως "πισώπλατο μαχαίρωμα" ή ως "κλωτσιά στα αχαμνά".


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 01:17:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
*Να δω τώρα τι άλλο θα σκαρφιστείς. Υποκριτή με είπες και το παραδέχθηκα. Για να δούμε τι άλλο έχεις στη φαρέτρα σου φερέλπι φραπουτσινοδιασμένε νέε

Μπα παραδέχτηκες ότι είσαι υποκριτής;;; ΜΠΡΑΒΟ σου!!! Θύμισε μου όμως πότε έγινε αυτό, να το έχω υπόψιν.


*Δεν πίνω φραπουτσίνο. Φραπέ πίνω για να μπορώ να ξενυχτάω με το διάβασμα. Χωρίς γάλα με ολίγη ζάχαρη, αν ενδιαφέρεσαι

quote:
*Όλο το Εσωτέρικα έχει εναποθέσει πάνω σου τις ελπίδες του για να ξεσκεπάσεις επιτέλους αυτό το βρωμοχαρακτήρα του Ψηλού. Έλα δώσε λέμε!! Σε παρακολουθούν όλοι με κομμένη την ανάσα!

Ναι ρίχτο στην πλάκα. Γιατί από όλους που διαφωνούν μαζί σου και από όλους όσοι (*έτσι είναι το σωστό, το υποκείμενο σε ονομαστική--άσχετο--*) σου επιτέθηκαν προσωπικά αναφέρθηκες σε μένα; Ο άθεος σε έχει ξετινάξει αλλά εγώ είμαι ο μισιονάριος...


quote:
Και για να μην ξεχάσω. Είδες ποτέ στη ζωή σου γκλίτσα; Αν όχι, έλα μια βόλτα από το χωριό μου να σου δείξω πώς να πιάνεις τα πρόβατα με τη γκλίτσα, πώς να τα ρίχνεις καταΐ και να τα κουρεύεις. Θα σου μάθω και πώς να τα αρμέγεις ...... μπας και νιώσεις τι εστί βερύκοκο.

Οι πρόγονοι μου είναι γεωργοί και όχι βοσκαράδες όπως οι δικοί σου. Οπότε από εμπειρίες στο χωριό μόνο μάζεμα ελιές ξέρω...Neeeext..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 01:27:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει κάναμε την "άδικη" προπαγάνδα εναντίον του Ξανθόπουλου των Βρυξελών, υπερασπίστηκε ο "φτωχός" των εαυτό του, ας επιστρέψουμε τώρα στο θέμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 01:46:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ο Νικομάχος το είπε.
Έχεις ζήσει έξω, σε τόπους όπου ως και τον αέρα που αναπνέεις τον πληρώνεις χρυσό; Πώς μπορείς να μιλάς όταν δεν ξέρεις;

Έχω βρεθεί εξωτερικό και τα περισσότερα μου φάνηκαν φτηνότερα από ότι εδώ. Συγκεκριμένα, ένδυση και διατροφή στο Μανχάταν είναι πολύ φτηνότερη από ότι στην Αθήνα. Παρακάτω...

Δεν γνωρίζω για το Μανχάταν. Για αυτό που γνωρίζω γι’ αυτό κα μιλώ. Αν και δεν γνωρίζω τη ζωή στην Αθήνα, από κάποια πράγματα που βλέπω (από την τηλεόραση και τις εφημερίδες), τις τιμές σπιτιών σε κάποιες συγκεκριμένες περιοχές καθώς και τα έξοδα καθημερινής διαβίωσης, όντως δεν πρέπει να διαφέρει με το κόστος ζωής στο Λουξεμβούργο. Στην Αθήνα, όμως, πιστεύω πως υπάρχει και επιλογή, εδώ δεν υπάρχει. Σου το είπα, τα 700 χιλιάρικα είναι η τιμή εκκίνησης. Τα διαμερίσματα συνήθως βγαίνουν πιο ακριβά από τα σπίτια.

quote:

quote:
Τα 700 χιλιάρικα όντως είναι πολλά και ακούγονται πολλά.
Εδώ όμως είναι η βάση αν θες να βρεις ένα μικρό σπίτι. Εδώ παίζουν με τα εκατομμύρια. Και δεν μιλάμε για βίλες.

Καταραμένη φτώχεια...Αυτό είπα. 700 000 για μια τρώγλη.

Το αντίστοιχο, στη Λάρισα για παράδειγμα, δεν θα κόστιζε πάνω από 200 χιλιάρικα. Θα έλεγες και το ίδιο για μια τέτοια ανάλογη περίπτωση;
Θα το θεωρούσες υπερβολή να αγοραστεί με δάνειο από έναν δημόσιο υπάλληλο αυτό το σπίτι στη Λάρισα;

quote:

quote:
Και μη μου πεις πως ένα σπίτι 35ετίας 120 τετραγωνικών είναι πολά για τετραμελή οικογένια ή θεωρείται και λουξ κατοικία.

Η δικιά μου οικογένεια, αν και θέλαμε πολύ, δεν κατάφερε να αγοράσει 120 τετραγωνικά. 78 τετραγωνικά είναι το σπίτι μας στο Νέο Ηράκλειο. Και ήμασταν επίσης τετραμελής. Τώρα είμαστε τριμελής. Θέλαμε όχι 120 τετραγωνικά αλλά άλλο ένα δωμάτιο, άλλα 10-20 τετραγωνικά. Να είμαστε χωριστά εγώ με την αδελφή μου.Δεν μπορέσαμε να το αγοράσουμε και έτσι ΠΟΤΕ δεν είχα δικό μου δωμάτιο στα παιδικά μου χρόνια ψηλέ. Οπότε ΝΑΙ για τα δικά μου μέτρα και σταθμά, ΕΙΝΑΙ λουξ ένα σπίτι που (υποθέτω από την έκταση) έχει 2 παιδικά δωμάτια. Για κάποιου άλλου τα μέτρα και τα σταθμά, κάποιου που κοιμάται σε ένα χαρτοκούτι, είναι λουξ ακόμα και 30 τετραγωνικά ισόγειο. Είναι θέμα προοπτικής τελικά...



Οπότε, θες να πεις πως τη δική σου δύσκολη κατάσταση, από άποψη κατοικίας, που βίωσες και βιώνεις ίσως, τη θεωρείς ως το κριτήριο που θα πρέπει να χρησιμοποιείται από μια ευνομούμενη κοινωνία, ως προς το τι θα πρέπει να θεωρείται ως ικανοποιητική, σωστή και δίκαιη για κάθε 4μελή οικογένεια και, ό,τι υπάρχει από κει και πάνω να θεωρείται λουξ;
Για τέτοια προοπτική μιλάς;

Και ένα κομμάτι ψωμί για ένα πεινασμένο, όταν το βρίσκει, τότε θα πρέπει να θεωρείται ως λουξ κατάσταση σε σχέση με έναν που παραμένει πεινασμένος. Μήπως είναι και αυτό θέμα προοπτικής;

Δηλαδή και τι προτείνεις; Να οριστεί ως μίνιμουμ κατοικία για τετραμελή οικογένεια τα 78 τετραγωνικά γιατί από κει και πάνω θεωρείται λουξ; Και όσοι έχουν 120 να κατέβουν στα 78 για να αισθάνονται καλύτερα όσοι έχουν 78; Αυτό κάτι μου θυμίζει από τα μέτρα περί φορολογίας ακινήτων που αναγγέλθηκαν τελευταία.
Να μην αποκτήσουν και όσοι έχουν 78, ακόμη 32 τετραγωνικά για να ζήσουν μια ζωή πιο ανθρώπινη; Ή μήπως θα πρέπει να το σκεφτούν πριν το κάνουν, μην τυχόν και γίνουν σκάνδαλο σε όσους δεν μπορούν να έχουν πάνω από 78;

quote:

quote:
Να έλεγα ρε πούστη μου ότι το πήρα έχοντας όλα τα λεφτά που τα κέρδισα από τον παχυλό μισθό μου, να μου την πεις.
30 χρόνια δάνειο και με πολλή προσοχή στο καθετί και να τρέμεις μην τυχόν ανεβούν και τα επιτόκια.

Έλεος. Δεν πάτε καλά!!



Στα δικά σου τα παιδιά έχεις κάνει κουβέντα για το τι θα γίνει αν πεθάνεις εσύ και η γυναίκα σου; Δε στο εύχομαι γιατί εμένα ο πατέρας μου μού έχει κάνει τέτοια κουβέντα... Είναι θέμα προοπτικής....

Το έχουν προβλέψει οι τράπεζες. Δεν σου δίνουν χρήματα αν δεν ασφαλίσεις το δάνειο που παίρνεις. Οπότε σε περίπτωση, κούφια η ώρα που το ακούει, αναλαμβάνει η ασφάλεια.

quote:

Το ότι κάποιος δεν πάει καλά, είναι σίγουρο. Αλλά αυτός δεν είμαι εγώ. Μάλλον έχεις μείνει πολύ στο εξωτερικό και έχεις χάσει κάθε αίσθηση της ελληνικής πραγματικότητας.

Ναι, η συζήτηση παρέκλινε και ασχολήθηκε με τους υπαλλήλους της Ε.Ε. Δεν γνωρίζω καλά την ελληνική πραγματικότητα και ίσως είναι καλύτερα έτσι. Αλλά κάθε φορά που επιστρέφω στην Ελλάδα, φροντίζει αυτή να κάνει πάντα αισθητή την παρουσία της.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 02:01:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
*Να δω τώρα τι άλλο θα σκαρφιστείς. Υποκριτή με είπες και το παραδέχθηκα. Για να δούμε τι άλλο έχεις στη φαρέτρα σου φερέλπι φραπουτσινοδιασμένε νέε

Μπα παραδέχτηκες ότι είσαι υποκριτής;;; ΜΠΡΑΒΟ σου!!! Θύμισε μου όμως πότε έγινε αυτό, να το έχω υπόψιν.



Αν διάβαζες όσα γράφω θα το είχες δει.
Δεν δήλωσα δα και τίποτα το παράξενο.
Όπως εσύ, έτσι και εγώ, έτσι και ο κόσμος όλος.
Αν υπάρχουν λίγοι που μπορούν να σταθούν και να μην το παρδεχθούν, δύσκολο έως ακατόρθωτο το βλέπω. Μπα δεν πιστεύω να υπάρχει άνθρωπος που να μην έχει υποκριθεί στη ζωή του.

quote:

*Δεν πίνω φραπουτσίνο. Φραπέ πίνω για να μπορώ να ξενυχτάω με το διάβασμα. Χωρίς γάλα με ολίγη ζάχαρη, αν ενδιαφέρεσαι

Οκ, να το ξέρω όταν θα έλθεις στο χωριό και πάμε για κούρεμα, να ξέρω πώς να σου φτιάξω το φραπέ.

quote:

quote:
*Όλο το Εσωτέρικα έχει εναποθέσει πάνω σου τις ελπίδες του για να ξεσκεπάσεις επιτέλους αυτό το βρωμοχαρακτήρα του Ψηλού. Έλα δώσε λέμε!! Σε παρακολουθούν όλοι με κομμένη την ανάσα!

Ναι ρίχτο στην πλάκα. Γιατί από όλους που διαφωνούν μαζί σου και από όλους όσοι (*έτσι είναι το σωστό, το υποκείμενο σε ονομαστική--άσχετο--*) σου επιτέθηκαν προσωπικά αναφέρθηκες σε μένα; Ο άθεος σε έχει ξετινάξει αλλά εγώ είμαι ο μισιονάριος...



Ο άθεος λέει άλλα. Την αποκλειστικότητα περί υποκριτή χριστιανού και τα λοιπά την έχεις αναλάβει εσύ και γι’ αυτό αναφέρθηκα σε σένα.
Ο άθεος λέει να πυροβολούμε και όσα γυναικόπαιδα μπαίνουν παράνομα από τα σύνορά μας, πώς να μην υπάρχει μεταξύ μας φαγομάρα;

quote:

quote:
Και για να μην ξεχάσω. Είδες ποτέ στη ζωή σου γκλίτσα; Αν όχι, έλα μια βόλτα από το χωριό μου να σου δείξω πώς να πιάνεις τα πρόβατα με τη γκλίτσα, πώς να τα ρίχνεις καταΐ και να τα κουρεύεις. Θα σου μάθω και πώς να τα αρμέγεις ...... μπας και νιώσεις τι εστί βερύκοκο.

Οι πρόγονοι μου είναι γεωργοί και όχι βοσκαράδες όπως οι δικοί σου. Οπότε από εμπειρίες στο χωριό μόνο μάζεμα ελιές ξέρω...Neeeext..



Εγώ δεν αναφέρομαι στους προγόνους μου, αν εννοείς από παππούδες και πίσω. Εγώ αναφέρομαι στους γονείς μου, αλλά και σε μένα τον ίδιο, πριν την κάνω για έξω.
Βλέπεις, αφού το θέτεις έτσι, εμείς δεν είχαμε την πολυτέλεια αυτή να ασχοληθούμε μόνο με τη γεωργία γιατί ο κλήρος μας είναι τόσο μικρός που αναγκαστικά φτιάξαμε και ζώα για να τα βγάζουμε πέρα. Και αυτός ήταν και ένας από τους λόγους που έφυγα για έξω.
Και όταν, προφανώς, εσύ τα καλοκαίρια, στις καλοκαιρινές διακοπές των σχολείων είχες λίγο ελεύθερο χρόνο να παίξεις σαν παιδί, για μένα αυτές οι «διακοπές» ήταν εφιάλτης. Από τις 5 το πρωί ως αργά το βράδυ, είτε στα χωράφια, είτε στα πρόβατα. Καμιά Κυριακή, που και που, για κάνα μπάνιο και αυτό πηγαίναμε με το τρακτέρ και την πλατφόρμα και 2, 3 οικογένειες στην καρότσα να σου βγάζει τα συκώτια ο χωματόδρομος, αγαπητέ εραστή του φραπέ.

Ποτέ δεν είναι αργά να γνωρίσεις από κοντά και την ..... γκλίτσα.

***Πούσαι;
Από την ιστοσελίδα που παρέθεσες:

"Although there are divergences within Pantheism, the central ideas found in almost all versions are the Cosmos as an all-encompassing unity and the sacredness of Nature.

The symbol for Pantheism is the spiral as seen on the curves of the nautilus shell, or the spiral arms of a galaxy, showing the link between the vast (thousands of light years) and the tiny. The spiral represents a variety of things, it means evolution, eternity, spirituality, growth.[citation needed]
In Pantheism God is identical with the universe, but in Panentheism God is infinitely more than the universe."

Εμείς τελικά με ποιους είμαστε;
Με τους από δω ή με τους από κει;
Ο Ψευτόγιαννος με ποιους είναι; Με κάποιον από αυτούς του δυο ή με κάποιον ακόμη τρίτο;

Edited by - Ψηλός on 08/07/2011 02:10:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 02:07:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάλι τα ίδια; Είπαμε σε προπαγανδίσαμε άδικα, φτωχέ και καταφρονεμένε.

quote:
Αν και δεν γνωρίζω τη ζωή στην Αθήνα, από κάποια πράγματα που βλέπω (από την τηλεόραση και τις εφημερίδες), τις τιμές σπιτιών σε κάποιες συγκεκριμένες περιοχές καθώς και τα έξοδα καθημερινής διαβίωσης, όντως δεν πρέπει να διαφέρει με το κόστος ζωής στο Λουξεμβούργο.

????? Τελικά διαφέρει ή δε διαφέρει ρε Ψηλέ

quote:
Στην Αθήνα, όμως, πιστεύω πως υπάρχει και επιλογή, εδώ δεν υπάρχει. Σου το είπα, τα 700 χιλιάρικα είναι η τιμή εκκίνησης. Τα διαμερίσματα συνήθως βγαίνουν πιο ακριβά από τα σπίτια.

?? Πάλι δεν καταλαβαίνω...


quote:
Το αντίστοιχο, στη Λάρισα για παράδειγμα, δεν θα κόστιζε πάνω από 200 χιλιάρικα. Θα έλεγες και το ίδιο για μια τέτοια ανάλογη περίπτωση;
Θα το θεωρούσες υπερβολή να αγοραστεί με δάνειο από έναν δημόσιο υπάλληλο αυτό το σπίτι στη Λάρισα;

Και στην Αντίς Αμπέμπα 10 χιλιάρια. Άρα;;;;;
Είναι το 1/3 της τιμής. Είναι πολλά λεφτά διαφορά, αυτό λέμε.


quote:
Οπότε, θες να πεις πως τη δική σου δύσκολη κατάσταση, από άποψη κατοικίας, που βίωσες και βιώνεις ίσως, τη θεωρείς ως το κριτήριο που θα πρέπει να χρησιμοποιείται από μια ευνομούμενη κοινωνία, ως προς το τι θα πρέπει να θεωρείται ως ικανοποιητική, σωστή και δίκαιη για κάθε 4μελή οικογένεια και, ό,τι υπάρχει από κει και πάνω να θεωρείται λουξ;
Για τέτοια προοπτική μιλάς;


Μιλάω για την προοπτική Μαρίας Αντουανέτας που έχεις όταν απευθύνεσαι στους άλλους. Όχι ρε φίλε, δεν έχουμε παντεσπάνι.. Το ότι σου φαίνεται παράλογο να θεωρώ λουξ εγώ τα 120 τετραγωνικά είναι ενδεικτικό

quote:
Και ένα κομμάτι ψωμί για ένα πεινασμένο, όταν το βρίσκει, τότε θα πρέπει να θεωρείται ως λουξ κατάσταση σε σχέση με έναν που παραμένει πεινασμένος. Μήπως είναι και αυτό θέμα προοπτικής;


Ήθελα να πω (αλλά πού να στροφάρεις) ότι με αυτά που βλέπω γύρω μου, νιώθω προνομιούχος και τυχερός. Μη σου πω και "ευλογημένος" (γουστάρεις αμερικανιά;;;;)

Αντιθέτως εσύ που προφανώς έχεις περισσότερα από εμένα όχι ΜΟΝΟ δε λες ευχαριστώ και μετά τσιμουδιά αλλά το παίζεις και αδικημένος και φτωχός τρομάρα σου.


Και δεν είναι δύσκολη η κατάσταση της οικογένειας. Τυπική ελληνική οικογένεια είναι. Δεν έχουν τέτοιες στο Λουξεμβούργο...


quote:
Δηλαδή και τι προτείνεις; Να οριστεί ως μίνιμουμ κατοικία για τετραμελή οικογένεια τα 78 τετραγωνικά γιατί από κει και πάνω θεωρείται λουξ; Και όσοι έχουν 120 να κατέβουν στα 78 για να αισθάνονται καλύτερα όσοι έχουν 78; Αυτό κάτι μου θυμίζει από τα μέτρα περί φορολογίας ακινήτων που αναγγέλθηκαν τελευταία.

Προτείνω αυτοί που έχουν 120 να μην το παίζουν Ξανθόπουλοι γιατί υπάρχουν και ΠΟΛΥ χειρότερα.


quote:
Να μην αποκτήσουν και όσοι έχουν 78, ακόμη 32 τετραγωνικά για να ζήσουν μια ζωή πιο ανθρώπινη; Ή μήπως θα πρέπει να το σκεφτούν πριν το κάνουν, μην τυχόν και γίνουν σκάνδαλο σε όσους δεν μπορούν να έχουν πάνω από 78;

Αν τα δουλέψανε μαγκιά τους. Να μην το παίζουν όμως κακομοίρηδες. Καημένε που παίρνεις ΛΙΓΟΤΕΡΑ από τους ΑΛΛΟΥΣ βολεμένους.

quote:
Το έχουν προβλέψει οι τράπεζες. Δεν σου δίνουν χρήματα αν δεν ασφαλίσεις το δάνειο που παίρνεις. Οπότε σε περίπτωση, κούφια η ώρα που το ακούει, αναλαμβάνει η ασφάλεια.

Χα!!!! Είδες που είσαι εκτός πραγματικότητας; Αυτά γίνονται στα δάνεια στον πολιτισμένο κόσμο. Εδώ, αν (υποθετικό σενάριο) πεθαίνει ο πατέρας μου και αποδεχθούμε την κληρονομιά κληρονομούμε και το χρέος. Μπορούμε βέβαια να μην αποδεχθούμε και έτσι να ξεκινήσουμε με "μηδέν εις το πηλίκιο" που λέει και ο πρωθυπουργός.

quote:
Ναι, η συζήτηση παρέκλινε και ασχολήθηκε με τους υπαλλήλους της Ε.Ε. Δεν γνωρίζω καλά την ελληνική πραγματικότητα και ίσως είναι καλύτερα έτσι. Αλλά κάθε φορά που επιστρέφω στην Ελλάδα, φροντίζει αυτή να κάνει πάντα αισθητή την παρουσία της.


Ωραία μην αρχίσεις ΠΑΛΙ την κλάψα. Αν θες κάτσε και υποστήριξε αυτά που λέει ο σκαρτάδος αλλιώς είπαμε, "ευχαριστώ" και τσιμουδιά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 02:25:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν διάβαζες όσα γράφω θα το είχες δει.
Δεν δήλωσα δα και τίποτα το παράξενο.
Όπως εσύ, έτσι και εγώ, έτσι και ο κόσμος όλος.
Αν υπάρχουν λίγοι που μπορούν να σταθούν και να μην το παρδεχθούν, δύσκολο έως ακατόρθωτο το βλέπω. Μπα δεν πιστεύω να υπάρχει άνθρωπος που να μην έχει υποκριθεί στη ζωή του.


Αααα αυτό παραδέχθηκες...Ξενέρωσα... Αυτό το αθωωτικό, "αφού το κάνουν όλοι, καλά κάνω και εγώ" το σιχαίνομαι.


quote:
Οκ, να το ξέρω όταν θα έλθεις στο χωριό και πάμε για κούρεμα, να ξέρω πώς να σου φτιάξω το φραπέ.

Έλα τώρα μη σε βάζω σε έξοδα. Ξέρεις που έχει πάει ο νεσκαφέ;;; Έχεις και το δάνειο να πληρώνεις.

quote:
Ο άθεος λέει άλλα. Την αποκλειστικότητα περί υποκριτή χριστιανού και τα λοιπά την έχεις αναλάβει εσύ και γι’ αυτό αναφέρθηκα σε σένα.

Μόνο ένας ηλίθιος δε θα σε θεωρούσε υποκριτή και κακό Χριστιανό. Αν ο άθεος σε παρουσιάζει ως το καλύτερο δείγμα χριστιανού, αυτό θα γίνεται μόνο για προπαγανδιστικούς λόγους.


quote:
Ο άθεος λέει να πυροβολούμε και όσα γυναικόπαιδα μπαίνουν παράνομα από τα σύνορά μας, πώς να μην υπάρχει μεταξύ μας φαγομάρα;

Ναι αλλά άλλον ονόμασες μισιονάριο...


quote:
Εγώ δεν αναφέρομαι στους προγόνους μου, αν εννοείς από παππούδες και πίσω. Εγώ αναφέρομαι στους γονείς μου, αλλά και σε μένα τον ίδιο, πριν την κάνω για έξω.
Βλέπεις, αφού το θέτεις έτσι, εμείς δεν είχαμε την πολυτέλεια αυτή να ασχοληθούμε μόνο με τη γεωργία γιατί ο κλήρος μας είναι τόσο μικρός που αναγκαστικά φτιάξαμε και ζώα για να τα βγάζουμε πέρα. Και αυτός ήταν και ένας από τους λόγους που έφυγα για έξω.
Και όταν, προφανώς, εσύ τα καλοκαίρια, στις καλοκαιρινές διακοπές των σχολείων είχες λίγο ελεύθερο χρόνο να παίξεις σαν παιδί, για μένα αυτές οι «διακοπές» ήταν εφιάλτης. Από τις 5 το πρωί ως αργά το βράδυ, είτε στα χωράφια, είτε στα πρόβατα. Καμιά Κυριακή, που και που, για κάνα μπάνιο και αυτό πηγαίναμε με το τρακτέρ και την πλατφόρμα και 2, 3 οικογένειες στην καρότσα να σου βγάζει τα συκώτια ο χωματόδρομος, αγαπητέ εραστή του φραπέ.
Ποτέ δεν είναι αργά να γνωρίσεις από κοντά και την ..... γκλίτσα.

Κάτσε, με συγκρίνεις με εσένα που απέχουμε 1 γενιά; Γιατί δε με συγκρίνεις με τα παιδιά σου; Αυτά κουρεύουν και βοσκάνε ή άμα τους το πεις τρως τσόκαρο στο κεφάλι; Θέλω να το δω αυτό... Τον Ψηλό τζούνιορ και την ψηλίτσα (2 παιδιά είπες έχεις, υποθέτω τα φύλα) να αφήνουν το playstation και το κινητό και να αρμέγουν γίδες. Πραγματικά θέλω να το δω... Κυριολεκτικά από τα σαλόνια στα αλώνια!!!!


Πάντως και οι 2 γονείς μου μια χαρά δουλεύανε στα οικογενειακά χωράφια τα παιδικά τους χρόνια. Βασικά όσοι γεννήθηκαν σε χωριό τότε εκτός αν ήταν παιδιά του δασκάλου, παπά ή του χωροφύλακα δουλεύανε στα χωράφια κανονικά. Μην το παίζεις Ξανθόπουλος, ήταν πολύ συχνό. Άσε που ο πατέρας στην Κρήτη δεν είχε ΚΑΝ καρότσα αλλά γάιδαρο.

Και ο φραπές είναι άθλιο ρόφημα αλλά είναι δυνατός και βοηθάει να μείνεις ξύπνιος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 02:27:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλλο ο πανθεϊσμός και άλλο ο πανΕΝθεϊσμός. Ο ψευτόγιαννος λογικά με τη στάση του Σπινόζα θα ταυτίζεται...

Καλά ρε ψηλέ, δεν έχουν λεξικά εκεί στο Λουξεμβούργο;;;; Τόσο εντύπωση σου κάνει; Δεν έχεις διαβάσει ΠΟΤΕ θρησκειολογία;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 02:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πάλι τα ίδια; Είπαμε σε προπαγανδίσαμε άδικα, φτωχέ και καταφρονεμένε.

Πας καλά; Διαβάζεις αυτά που γράφω ή βγάζεις ό, τι έχεις στο μυαλό σου;

quote:

quote:
Αν και δεν γνωρίζω τη ζωή στην Αθήνα, από κάποια πράγματα που βλέπω (από την τηλεόραση και τις εφημερίδες), τις τιμές σπιτιών σε κάποιες συγκεκριμένες περιοχές καθώς και τα έξοδα καθημερινής διαβίωσης, όντως δεν πρέπει να διαφέρει με το κόστος ζωής στο Λουξεμβούργο.

????? Τελικά διαφέρει ή δε διαφέρει ρε Ψηλέ



Με κάνεις να ξενυχτώ άδικα. Το ανέφερα πιο πάνω. Μίλησα για κάποιες περιοχές/συνοικίες της Αθήνας και για τα έξοδα καθημερινής διαβίωσης. Αυτές οι ορισμένες περιοχές, όμως, δεν είναι όλη η Αθήνα. Αν μου πεις πως παντού στην πόλη των Αθηνών ένα σπίτι 120 τετατραγωνικών 35-40 ετών η φθηνότερη τιμή που θα το βρεις είναι 600-700 χιλιάρικα και με τα κολοκυθάκια να τα πληρώνεις 7 ευρώ το κιλο και τα κεράσια 10 με 12 το κιλό, τότε μάλλον δεν διαφέρει.

quote:

quote:
Στην Αθήνα, όμως, πιστεύω πως υπάρχει και επιλογή, εδώ δεν υπάρχει. Σου το είπα, τα 700 χιλιάρικα είναι η τιμή εκκίνησης. Τα διαμερίσματα συνήθως βγαίνουν πιο ακριβά από τα σπίτια.

?? Πάλι δεν καταλαβαίνω...



Υπάρχει η επιλογή φτηνότερης συνοικίας. Εδώ η φτηνότερη είναι αυτή που σου λέω, τα 700 χιλιάρικα. Το χωριό που ανέφερε η Καποδίστρια είναι 80 χιλιόμετρα από το Λουξεμβούργο και είναι μέσα στα δάση. Αλλά και αυτό κοστίζει 500-600 χιλιάρικα. Αν διάβασες, βέβαια, τις απαντήσεις της Καποδίστριας.

quote:

quote:
Το αντίστοιχο, στη Λάρισα για παράδειγμα, δεν θα κόστιζε πάνω από 200 χιλιάρικα. Θα έλεγες και το ίδιο για μια τέτοια ανάλογη περίπτωση;
Θα το θεωρούσες υπερβολή να αγοραστεί με δάνειο από έναν δημόσιο υπάλληλο αυτό το σπίτι στη Λάρισα;

Και στην Αντίς Αμπέμπα 10 χιλιάρια. Άρα;;;;;
Είναι το 1/3 της τιμής. Είναι πολλά λεφτά διαφορά, αυτό λέμε.



Η Αντίς Αμπέμπα είναι άλλο κράτος. Η Λάρισα όμως δεν είναι άλλο κράτος σε σχέση με την Αθήνα. Την χρησιμοποίησα ως παράδειγμα, αν και αυτή έχει πολυ περισσότερους από 80-90 χιλιάδες πληθυσμό που έχει το Λουξεμβούργο.


quote:

Αντιθέτως εσύ που προφανώς έχεις περισσότερα από εμένα όχι ΜΟΝΟ δε λες ευχαριστώ και μετά τσιμουδιά αλλά το παίζεις και αδικημένος και φτωχός τρομάρα σου.

Ίσως είναι και η ώρα τώρα. Καλά θα κάνεις να διαβάζεις αυτά που γράφω. Που το έπαιξα αδικημένος. Αντιθέτως, το επαναλαμβάνω συνεχώς πως η δουλειά μου μου επιτρέπει να ζω αξιοπρεπώς. Η ένστασή μου μου επικεντρώνεται στην άποψη που έχει δημιουργηθεί γύρω από τους υπαλλήλους της Ε.Ε., τίποτα παραπάνω.

quote:

quote:
Δηλαδή και τι προτείνεις; Να οριστεί ως μίνιμουμ κατοικία για τετραμελή οικογένεια τα 78 τετραγωνικά γιατί από κει και πάνω θεωρείται λουξ; Και όσοι έχουν 120 να κατέβουν στα 78 για να αισθάνονται καλύτερα όσοι έχουν 78; Αυτό κάτι μου θυμίζει από τα μέτρα περί φορολογίας ακινήτων που αναγγέλθηκαν τελευταία.

Προτείνω αυτοί που έχουν 120 να μην το παίζουν Ξανθόπουλοι γιατί υπάρχουν και ΠΟΛΥ χειρότερα.



Δεν καταλαβαίνω σε ποιους απευθύνεσαι. Αν απευθύνεσαι σε μένα το κάνεις εσφαλμένα.

quote:

quote:
Να μην αποκτήσουν και όσοι έχουν 78, ακόμη 32 τετραγωνικά για να ζήσουν μια ζωή πιο ανθρώπινη; Ή μήπως θα πρέπει να το σκεφτούν πριν το κάνουν, μην τυχόν και γίνουν σκάνδαλο σε όσους δεν μπορούν να έχουν πάνω από 78;

Αν τα δουλέψανε μαγκιά τους. Να μην το παίζουν όμως κακομοίρηδες. Καημένε που παίρνεις ΛΙΓΟΤΕΡΑ από τους ΑΛΛΟΥΣ βολεμένους.


Ποιος το παίζει έτσι; Εγώ; Πού; Για παράθεσε τα λόγια μου;


quote:

quote:
Το έχουν προβλέψει οι τράπεζες. Δεν σου δίνουν χρήματα αν δεν ασφαλίσεις το δάνειο που παίρνεις. Οπότε σε περίπτωση, κούφια η ώρα που το ακούει, αναλαμβάνει η ασφάλεια.

Χα!!!! Είδες που είσαι εκτός πραγματικότητας; Αυτά γίνονται στα δάνεια στον πολιτισμένο κόσμο. Εδώ, αν (υποθετικό σενάριο) πεθαίνει ο πατέρας μου και αποδεχθούμε την κληρονομιά κληρονομούμε και το χρέος. Μπορούμε βέβαια να μην αποδεχθούμε και έτσι να ξεκινήσουμε με "μηδέν εις το πηλίκιο" που λέει και ο πρωθυπουργός.



Τώρα, το ποιος είναι εκτός πραγματικότητας, χωρά πολυ συζήτηση.


quote:

quote:
Ναι, η συζήτηση παρέκλινε και ασχολήθηκε με τους υπαλλήλους της Ε.Ε. Δεν γνωρίζω καλά την ελληνική πραγματικότητα και ίσως είναι καλύτερα έτσι. Αλλά κάθε φορά που επιστρέφω στην Ελλάδα, φροντίζει αυτή να κάνει πάντα αισθητή την παρουσία της.

Ωραία μην αρχίσεις ΠΑΛΙ την κλάψα. Αν θες κάτσε και υποστήριξε αυτά που λέει ο σκαρτάδος αλλιώς είπαμε, "ευχαριστώ" και τσιμουδιά.


Βρε μεγάλε διάβασε τι γράφω μπας και σου φωτίσει και καταλάβεις και άσε την κασσέτα. Εγώ άρχισα την κλάψα ή όσοι άρχισαν να μιλάνε για τον ταλαίπωρο Έλληνα φορολογούμενο που βαστά στην πλάτη του τα βάρη όλης της Οικουμένης; Για σοβαρέψου λγο.

**Τέλως πάντων. Ας σταματήσουμε εδώ γιατί το ξεχειλώσαμε του skartado το θέμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 02:48:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ο άθεος λέει άλλα. Την αποκλειστικότητα περί υποκριτή χριστιανού και τα λοιπά την έχεις αναλάβει εσύ και γι’ αυτό αναφέρθηκα σε σένα.

Μόνο ένας ηλίθιος δε θα σε θεωρούσε υποκριτή και κακό Χριστιανό. Αν ο άθεος σε παρουσιάζει ως το καλύτερο δείγμα χριστιανού, αυτό θα γίνεται μόνο για προπαγανδιστικούς λόγους.



Να υποθέσω πως συνείσφερα στην ανακλαύψη του αιώνα εκ μέρους σου; Άρα, δια του στόματός σου, πως υπάρχει και μοντέλο καλού Χριστιανού, το οποίο, ως φαίνεται, και γνωρίζεις;

Τελικά δεν πάει άδικος ο κόπος μου και το ξενύχτι μου.

Αν, τελικά έγινα αφορμή, έστω και δια της τόσο αρνητικής εντύπωσης που σου έχω κάνει, να ανακαλύψεις και το μοντέλο του καλού Χριστιανού, έστω χωρίς να είμαι εγώ αυτός, τότε, μπορώ να ελπίζω και εγώ ο υποκριτής και κακός Χριστιανός ότι χρησίμευσα σε κάτι.

Εκτός και αν ο αντιχριστιανικός φανατισμός σου είναι τόσο δυνατός που το εγώ σου θα σε νικήσει και δεν θα σε αφήσει να παραδεχθείς ούτε και αυτό;

Θα μπορούσε να γίνει πηγή έμπνευσης για σένα ένας καλός Χριστιανός, άραγε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 02:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Άλλο ο πανθεϊσμός και άλλο ο πανΕΝθεϊσμός. Ο ψευτόγιαννος λογικά με τη στάση του Σπινόζα θα ταυτίζεται...

Καλά ρε ψηλέ, δεν έχουν λεξικά εκεί στο Λουξεμβούργο;;;; Τόσο εντύπωση σου κάνει; Δεν έχεις διαβάσει ΠΟΤΕ θρησκειολογία;




Λογικά;
Με ποια λογικά; Τα δικά σου; Τα δικά μου; Ή τα δικά του;

Γι' αυτό και εγώ τον ρώτησα τι είναι αυτό το οποίο και δήλωσε.

Ναι, το είδα πως άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Αλλά εσύ παρέθεσες το λίνκ σαν να ήταν μονόδρομος αυτό που υπήρχε εκεί μεσα, αλλά ως φαίνεται, τώρα έβαλες και στο παιχνίδι και το "λογικά", πράγμα που αλλάζει τα δεδομένα.

Καληνύχτα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 03:16:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ, εκτός από υποκριτής είσαι και συκοφάντης. Χοντρός συκοφάντης όμως, αντάξιος του θρησκεύματός σου.

Αναφέρθηκες πολλαπλές φορές στο πρόσωπό μου και στην (πενταετή και όχι μόνιμη) απόσπασή μου στις ΗΠΑ ως εκπαιδευτικός, κάνοντας ταυτόχρονα αναφορά για "παχυλούς μισθούς". Όντως, υπήρχαν παχυλοί μισθοί που τους γεύονταν κάτι χαραμοφάηδες του ΥΠΕΞ που μπήκαν στη δουλειά με τις γνωστές διαδικασίες (πιθανότατα με τις ίδιες που μπήκες και συ), αγνώστων τυπικών προσόντων (σου θυμίζει κάτι;) και έπαιρναν ως κλητήρες, οδηγοί, και γενικών καθηκόντων γραμματείας (φτιάχναν καφέ, έβγαζαν φωτοτυπίες... κτλ.) 6.000 δολάρια το μήνα αρχικό μισθό.

Εγώ και όλοι οι εκπαιδευτικοί, ανεξάρτητα αν δούλευαν στο γραφείο εκπαίδευσης του προξενείου ή σε σχολείο έπαιρναν 2.805 δολάρια το μήνα, ποσό που βρισκόταν περίπου 1000 δολάρια κάτω από το όριο φτώχειας της πολιτείας της Νέας Υόρκης (γι'αυτό και με βάση τη μισθοδοσία μου, όταν χρειάστηκε να κάνω χημειοθεραπείες, το νοσοκομείο με έβαλε στην κατηγορία "B", αυτή των απόρων, μια κατηγορία πάνω από τους άστεγους (κατηγορία Α) και κάτω από τους φτωχούς (κατηγορία C).

Και μιλούσες επανηλειμμένα για "παχυλούς μισθούς", αναίσχυντε συκοφάντη, φορέα ανείπωτης υποκρισίας, με μέσο μισθό στις 6.500-7.000 ευρώ, με το οικογενειακό επίδομα των 326,44 ευρώ για κάθε παιδί (18 ηταν στην Ελλάδα, τώρα θα κοπεί), 16% επί του μισθού σου γιατί είσαι εκτός Ελλάδας (ελάχιστο ποσό 442,78 ευρώ το μήνα), 5% επίδομα για τον αρχηγό της οικογένειας, επιδότηση ενοικίου και θεμελίωση εφάπαξ με 10 χρόνια δουλειάς.

Μου θυμίζεις έναν άλλο φτωχό, που δήλωσε πως είναι συκοφαντίες αυτά που λένε για τη φάρα τους και πως είναι κι αυτοί φτωχοί, γιατί παίρνουν 6.500-7.000 ευρώ το μήνα μόνο.

Καμάρωσέ τον!

macedon

Edited by - macedon on 08/07/2011 03:27:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 06:21:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός:

..........
Υπάρχει η επιλογή φτηνότερης συνοικίας. Εδώ η φτηνότερη είναι αυτή που σου λέω, τα 700 χιλιάρικα. Το χωριό που ανέφερε η Καποδίστρια είναι 80 χιλιόμετρα από το Λουξεμβούργο και είναι μέσα στα δάση. Αλλά και αυτό κοστίζει 500-600 χιλιάρικα.


quote:

kapodistria:

.....

Και τέλος,επειδή δεν θέλω να ψοφίσει η κατσίκα σου (άλλωστε
αγαπώ όλα τα ΖΩΑ)θα σου κάνω μια συμφέρουσα προσφορά.
Λοιπόν σου βρήκα σπίτι μεγάλο σε 6000m2 οικόπεδο με
6 δωμάτια και άπλετο χώρο για να παίζουν τα παιδάκια σου,
(ακόμη και στάβλο έχει για άλογα) μόλις με 570000 € !!!
Δηλαδή,πουλάς το δικό σου των 700000€ και έχεις κέρδος και
130000€ αλλά κυρίως το σπιτάκι σου δεν είναι κολλητό με άλλα
αφού έχετε αέρα από κάθε πλευρά και λιβαδική έκταση για
λαχανόκηπο,ώστε τα κολοκυθάκια και άλλα λαχανικά να τα
γεύεσαι ΔΩΡΕΑΝ και ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ!!!

Για κοίτα
Εδώ!



Βρε αθεόφοβε Ψηλέ,
εδώ μιλάμε για 6000m2,μέσα στο δάσος όπως
λες και εσυ,τι σχέση έχει με το διαμέρισμα των 120
με κολλητά σπίτια ένθεν κακείθεν;!!!

Εχθές το βράδυ στην εκπομπή του Τριανταφυλλόπουλου,
έπαιξε ένα ρεπορτάζ από Σουηδία όπου απεδείχθη πως η
ζωή εκεί είναι γύρω στα 70-80% φθηνότερη από την
Ελλάδα! (Δωρεάν θέρμανση,επιδότηση ενοικίου 50%,δωρεάν
πάρκινγκ και ολοκληρωτικά ΔΩΡΕΑΝ η εκπαίδευση! Σουηδία
παρακαλώ!Για δε τις τιμές των προϊόντων,η μέρα με
την νύχτα!!! )
Βέβαια έγινε λόγος και για την διαφορά τιμών στην Γερμανία,
όπως π.χ. ένα συγκεκριμένο είδος τυριού(Φέτα Τρικάλων) 40%
φθηνότερη σε σχέση με την Ελλάδα!!!
Άσε λοιπόν τις κλάψες και κάνε τον σταυρό σου σαν καλός
χριστιανός που βρέθηκες εκεί που είσαι!

Και που είσαι! Να μην φοβάσαι,εμείς θα τα καταφέρουμε
για ακόμη μια φορά! Είναι στην μοίρα μας βλέπεις,να
πιάνουμε πάτο και να ορθοποδούμε πάλι!!!
Έχουμε μάθει σε ...αγώνες!!!

Καλημέρα σας,το εύχομαι Ε Ι Λ Ι Κ Ρ Ι Ν Α!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 11:53:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλέ, εκτός από υποκριτής είσαι και συκοφάντης. Χοντρός συκοφάντης όμως, αντάξιος του θρησκεύματός σου.

Αναφέρθηκες πολλαπλές φορές στο πρόσωπό μου και στην (πενταετή και όχι μόνιμη) απόσπασή μου στις ΗΠΑ ως εκπαιδευτικός, κάνοντας ταυτόχρονα αναφορά για "παχυλούς μισθούς". Όντως, υπήρχαν παχυλοί μισθοί που τους γεύονταν κάτι χαραμοφάηδες του ΥΠΕΞ που μπήκαν στη δουλειά με τις γνωστές διαδικασίες (πιθανότατα με τις ίδιες που μπήκες και συ), αγνώστων τυπικών προσόντων (σου θυμίζει κάτι;) και έπαιρναν ως κλητήρες, οδηγοί, και γενικών καθηκόντων γραμματείας (φτιάχναν καφέ, έβγαζαν φωτοτυπίες... κτλ.) 6.000 δολάρια το μήνα αρχικό μισθό.

Εγώ και όλοι οι εκπαιδευτικοί, ανεξάρτητα αν δούλευαν στο γραφείο εκπαίδευσης του προξενείου ή σε σχολείο έπαιρναν 2.805 δολάρια το μήνα, ποσό που βρισκόταν περίπου 1000 δολάρια κάτω από το όριο φτώχειας της πολιτείας της Νέας Υόρκης (γι'αυτό και με βάση τη μισθοδοσία μου, όταν χρειάστηκε να κάνω χημειοθεραπείες, το νοσοκομείο με έβαλε στην κατηγορία "B", αυτή των απόρων, μια κατηγορία πάνω από τους άστεγους (κατηγορία Α) και κάτω από τους φτωχούς (κατηγορία C).

Και μιλούσες επανηλειμμένα για "παχυλούς μισθούς", αναίσχυντε συκοφάντη, φορέα ανείπωτης υποκρισίας, με μέσο μισθό στις 6.500-7.000 ευρώ, με το οικογενειακό επίδομα των 326,44 ευρώ για κάθε παιδί (18 ηταν στην Ελλάδα, τώρα θα κοπεί), 16% επί του μισθού σου γιατί είσαι εκτός Ελλάδας (ελάχιστο ποσό 442,78 ευρώ το μήνα), 5% επίδομα για τον αρχηγό της οικογένειας, επιδότηση ενοικίου και θεμελίωση εφάπαξ με 10 χρόνια δουλειάς.

Μου θυμίζεις έναν άλλο φτωχό, που δήλωσε πως είναι συκοφαντίες αυτά που λένε για τη φάρα τους και πως είναι κι αυτοί φτωχοί, γιατί παίρνουν 6.500-7.000 ευρώ το μήνα μόνο.

macedon

Edited by - macedon on 08/07/2011 03:27:49



Καθώς φαίνεται πως γνωρίζεις τα πάντα ως ο ξερόλας της υπόθεσης, γνωρίζεις και την πραγματικότητα και τους μισθούς των υπαλλήλων της Ε.Ε. καλύτερα και από εμένα που ζω, εργάζομαι και συναναστρέφομαι καθημερινά συναδέλφους, με τους οποίους συζητάμε για τους μισθούς, τα διάφορα επιδόματα και το τι τελικά μένει ως καθαρός μισθός.

Εύγε ξεφτέρι.

Εδώ: http://ec.europa.eu/civil_service/docs/salary_officials_en.pdf

υπάρχει ο κατάλογος μισθοδοσίας των υπαλλήλων της Ε.Ε., αλλά έχει να κάνει με μόνιμους υπάλληλους. Τα τελευταία χρόνια, και ιδιαίτερα μετά το 2004, περίπου 30-40 % των θέσεων και ιδιαίτερα των χαμηλών βαθμών, καλύπτονται από προσωρινό προσωπικό, το οποίο αμείβεται χαμηλότερα από τους ενδεικτικούς μισθούς που αναγράφονται στον πίνακα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 13:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και που είσαι! Να μην φοβάσαι,εμείς θα τα καταφέρουμε
για ακόμη μια φορά! Είναι στην μοίρα μας βλέπεις,να
πιάνουμε πάτο και να ορθοποδούμε πάλι!!!
Έχουμε μάθει σε ...αγώνες!!

Tι χαζομαρες ειναι αυτες;Απευθυνεσαι σε εναν ελληνα και του λες εμεις θα τα καταφερουμε;

Τωρα καταλαβα γιατι εχεις και το ονομα του ακαπνου.Αυτος πηγαινε και ελεγε οτι η ελλαδα ειμαι εγω,ολα τα χρωστατε σε μενα,οι οπλαρχηγοι ειναι κλεφτες κ.τ.λ. και ειχε βαλει και το κοπροσκυλο τον αδερφο του να πουλαει τρελα......Σπερνετε τη διχονοια και το παιζετε και ευπατριδες,σας εχουν κανει ρομποτακια αυτοι που δηθεν ειστε απεναντι τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 13:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι σε νοιάζει αν ο Ψηλός είναι ψαράς στη Ναζαρετ ή διπλωμάτης
στις Βρυξέλλες.

Σωμα και αιμα χριστου.....Τι εγινε νικομαχε,γνωριζεις κατι και το κρυβεις για το ψηλο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 14:04:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το καρντάσι έθεσε ένα θέμα και αυτό δεν είναι η "φτώχεια" του ψηλού αλλά οι δωρεές προς την εκκλησία. Τοποθετηθείτε εκεί σας παρακαλώ. Έχει δίκιο που λέει:

quote:
αιδια,εγω δεν ανοιξα το θεμα για να συζητησουμε για τη δουλεια του ψηλου και το αν ειναι χριστιανος στα λογια η στα εργα,εγω το ανοιξα για να ευχαριστησουμε ολοι μαζι την εκκλησια για το προγραμμα "η εκκλησια στους δρομους" και να σας ωθησω να βοηθησετε ολοι σας για αυτο το θεαρεστο εργο.

Τοποθετήσεις επ'αυτού παρακαλώ θερμά...



Τοποθετησεις ομως οχι μονο λεκτικες αλλα και χρηματικες παρακαλω,στο προγραμμα η εκκλησια στους δρομους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 14:07:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσυ ρε ασχημομουρη βιομηχανικε,ενταξει εισαι λιγο πιο ομορφος απο το νικομαχο και ειδικα τον τραμπακουλα τον αθεο,διαφωνεις με τον ιερωνυμο
εδω;"Για μένα υπάρχουν άνθρωποι όχι Έλληνες..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 14:13:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Καθώς φαίνεται πως γνωρίζεις τα πάντα ως ο ξερόλας της υπόθεσης

Βρίσκονται όλα στον κανονισμό των υπαλλήλων της Ε.Ε.

quote:
Εδώ: (...)
υπάρχει ο κατάλογος μισθοδοσίας των υπαλλήλων της Ε.Ε., αλλά έχει να κάνει με μόνιμους υπάλληλους.

Όχι. Εδώ υπάρχει ένας πίνακας από τον κανονισμό των υπαλλήλων της ΕΕ.

Αυτό το πινακάκι που παράθεσες είναι ένα τμήμα του άρθρου 66 (σελ. Ι-29) του κανονισμού. Ακριβώς από κάτω λέει ότι οι παραπάνω μισθοί προσαυξάνονται κατά 5,07% για το 2010 και κατά 5,5% του νέου μισθού που προκύπτει από 1.1.2011 έως 31.12.2012 και ότι η αύξηση αυτή ενσωματώνεται στο μισθό και με βάση το νέο ποσό υπολογίζεται η επόμενη αύξηση.

Στο άρθρο 69 λέει ότι το επίδομα για εργασία εκτός της χώρας σου, είναι 16% επί του συνολικού μισθού (όπου "συνολικός μισθός" είναι ο βασικός μισθός, το επίδομα ενοικίου και το οικογενειακό επίδομα μαζί).

κτλ. κτλ.

Άσε λοιπόν τις πονηριές, για κει που σε παίρνει.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy