ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αν αγαπας την Ελλαδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 14:18:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ όλους τους συνομιλητές.

Μετά από καιρό, λόγω σύνδεσης, μπήκα να ρίξω μια ματιά και είδα ότι έχετε μπεί σε άσκοπους διαλόγους οι οποίοι δεν προσφέρουν απολύτως τίποτε στο (οποιοδήποτε) θέμα.

Θεωρώ ότι υπάρχουν τόσα και τόσα θέματα που προσφέρονται ακόμη και για αντιπαράθεση, αλλά το πόσα παίρνει, το πώς μεγάλωσε και πώς ζει ο καθένας, μου φαίνεται ότι οδηγεί σε ανούσιες, κενές προσωπικές διενέξεις οι οποίες είναι επιπέδου κυλικείου νηπιαγωγείου και δεν αρμόζουν σε φόρουμ, όπως το δικό μας.

Μην το μπερδεύετε με μεσημεριανές εκπομπές τηλεόρασης.



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 17:06:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός
quote:
Καθώς φαίνεται πως γνωρίζεις τα πάντα ως ο ξερόλας της υπόθεσης

macedon
Βρίσκονται όλα στον κανονισμό των υπαλλήλων της Ε.Ε.

Τον οποίο δεν γνωρίζεις που και πώς εφαρμόζεται.

quote:

quote:
Εδώ: (...)
υπάρχει ο κατάλογος μισθοδοσίας των υπαλλήλων της Ε.Ε., αλλά έχει να κάνει με μόνιμους υπάλληλους.

macedon
Όχι. Εδώ υπάρχει ένας πίνακας από τον κανονισμό των υπαλλήλων της ΕΕ.

Αυτό το πινακάκι που παράθεσες είναι ένα τμήμα του άρθρου 66 (σελ. Ι-29) του κανονισμού. Ακριβώς από κάτω λέει ότι οι παραπάνω μισθοί προσαυξάνονται κατά 5,07% για το 2010 και κατά 5,5% του νέου μισθού που προκύπτει από 1.1.2011 έως 31.12.2012 και ότι η αύξηση αυτή ενσωματώνεται στο μισθό και με βάση το νέο ποσό υπολογίζεται η επόμενη αύξηση.



Έχω την εντύπωση πως επιδίδεσαι για ακόμη μια φορά στη γνωστή λασπολογία και ψευδολογία για τη δημιουργία εντυπώσεων πιστεύοντας πως θα ξεγελάσεις αυτούς που σε διαβάζουν.

Αλλά, μπορεί και να κάνω λάθος και το, κατά παραβίαση των συμφωνιών των κρατών μελών, +/- 1,83 που πήραμε πέρυσι ως αύξηση (που μετά από προσφυγή στο Δικαστήριο έγινε 3,7 %, αλλά έχουμε να λαβαίνουμε), να είναι όντως 5,07.
Αν δεχθούμε τη ματσενόνια λογική, όλα είναι πιθανά.

Είσαι σίγουρος πως δεν το … χμ, γκουχ, γκουχ ….…. «μπέρδεψες» με αυτό εδώ:
Η ειδική εισφορά, ένας ειδικός φόρος που καθιερώθηκε το 2004 στο πλαίσιο της μεταρρύθμισης, θα αυξηθεί από 5,07% σε 5,50%.

Το οποίο είναι εισφορά εκ μέρους μας και όχι απολαβή;

quote:
macedon
Στο άρθρο 69 λέει ότι το επίδομα για εργασία εκτός της χώρας σου, είναι 16% επί του συνολικού μισθού (όπου "συνολικός μισθός" είναι ο βασικός μισθός, το επίδομα ενοικίου και το οικογενειακό επίδομα μαζί).

Επίδομα ενοικίου δεν υπάρχει που να διαρκεί επ’ αορίστου όσο λαμβάνεις το μισθό σου. Υπάρχει, τουλάχιστον όσον αφορά και εμένα, ένα μικρό ημερήσιο επίδομα που λαμβάνεις για τους πρώτους 6-9 μήνες από την ημέρα της πρόσληψής σου και δίδεται ως βοήθεια για την αρχική εγκατάστασή σου στο χώρο πρόσληψής σου.
Μετά γιοκ επίδομα ενοικίου.

Αυτό που λες οικογενειακό επίδομα υπάρχει εάν η σύζυγος δεν δουλεύει. Αν δουλεύει και οι αποδοχές της είναι πάνω από κάποιο όριο, γιοκ επίδομα.
Τι το πέρασες, Γιουνανιστάν; Να λαμβάνουν επιδόματα ακόμη και οι πεθαμένοι;

Επίσης, το 16 % που δίδεται ως επίδομα εκπατρισμού το λαμβάνει μόνο όποιος δεν έχει συμπληρώσει πάνω από πέντε χρόνια διαμονής στη χώρα πρόσληψής του.
Δηλαδή, αν κάποιος Έλληνας που ζει στο Λουξεμβούργο εδώ και 5 χρόνια, έχει δώσει διαγωνισμό και τον έχει περάσει και προσληφθεί στο Λουξεμβούργο την επόμενη ημέρα (5 χρόνια + μία ημέρα), τότε δεν έχει δικαίωμα στο 16 %. Συμβαίνει αυτό με έναν πολύ καλό μου φίλο και συνάδελφο Έλληνα.


quote:

κτλ. κτλ.

Άσε λοιπόν τις πονηριές, για κει που σε παίρνει.

macedon



Ποιος είναι ο πονηρός βρε αρχιπαραχαράκτη;
Δεν έχεις το Δία σου.
Βρε πού τολμάς να λες ψέματα, εκεί που δεν σε παίρνει; Σοβάρεψε λίγο, είσαι σε ηλικία που θα έπρεπε να δείχνεις λίγη περισσότερη σοβαρότητα.

-------------------------

Για όποιον ενδιαφέρεται
Πληροφορίες:

http://ec.europa.eu/civil_service/job/official/index_el.htm

Μισθός
Οι βασικοί μηνιαίοι μισθοί της Επιτροπής κυμαίνονται από 2.300 ευρώ το μήνα για ένα νεοπροσλαμβανόμενο υπάλληλο AST 1 έως 16.000 ευρώ το μήνα για έναν ανώτατου επιπέδου υπάλληλο AD 16 με πάνω από 4 έτη αρχαιότητας.
Κάθε βαθμός υποδιαιρείται σε πέντε κλιμάκια αρχαιότητας με αντίστοιχες μισθολογικές αυξήσεις.Ας σημειωθεί ότι οι βασικοί μισθοί αναπροσαρμόζονται σε ετήσια βάση ανάλογα με τον πληθωρισμό και την αγοραστική δύναμη στα κράτη μέλη της ΕΕ. Ο πλήρης μισθολογικός πίνακας περιέχεται στον κανονισμό υπηρεσιακής κατάστασης (άρθρο 66).
Ο βασικός μηνιαίος μισθός είναι απλώς η βάση εκκίνησης. Για να δείτε πόσο ακριβώς θα κερδίζετε, πρέπει να προσθέσετε στο βασικό μισθό και τα επιδόματα που δικαιούστε, και ταυτόχρονα να αφαιρέσετε τις εισφορές που πρέπει να καταβάλλετε (ταμείο σύνταξης, ασφάλιση ασθένειας και κάλυψη ατυχήματος) και άλλους φόρους (φόρο εισοδήματος και ειδική εισφορά ΕΕ). Περισσότερες λεπτομέρειες στη συνέχεια.

Λοιπόν,

Από την ιστοσελίδα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής:
Ας σημειωθεί ότι οι βασικοί μισθοί αναπροσαρμόζονται σε ετήσια βάση ανάλογα με τον πληθωρισμό και την αγοραστική δύναμη στα κράτη μέλη της ΕΕ

Από το …. «πληκτρολόγιο» του macedon :

Ακριβώς από κάτω λέει ότι οι παραπάνω μισθοί προσαυξάνονται κατά 5,07% για το 2010 και κατά 5,5% του νέου μισθού που προκύπτει από 1.1.2011 έως 31.12.2012 και ότι η αύξηση αυτή ενσωματώνεται στο μισθό και με βάση το νέο ποσό υπολογίζεται η επόμενη αύξηση.


Και από εδώ:
http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=MEMO/10/563&format=HTML&aged=1&language=EL&guiLanguage=en

Ο υπολογισμός της αναπροσαρμογής των μισθών/ συντάξεων των υπαλλήλων της ΕΕ: η αναπροσαρμογή για το 2010/11

Ο Κανονισμός Υπηρεσιακής Κατάστασης ορίζει ρητά τους κανόνες για την ετήσια αναπροσαρμογή των αποδοχών και των συντάξεων των υπαλλήλων της ΕΕ σε όλα τα όργανα και τους οργανισμούς συνδέοντας αυτές με την αγοραστική δύναμη των δημοσίων υπαλλήλων 8 κρατών μελών που αντιπροσωπεύουν το 76% του ΑΕΠ της ΕΕ. Έτσι, οι μισθοί των υπαλλήλων της ΕΕ ακολουθούν την εξέλιξη των μισθών των εθνικών δημοσίων υπαλλήλων στις 8 αυτές χώρες (DE, FR, UK, IT, ES, NL, BE, LU).

Οι κανόνες αυτοί δεν παρέχουν στην Επιτροπή ή το Συμβούλιο τη δυνατότητα να εφαρμόσουν, κατά διακριτική ευχέρεια, άλλα κριτήρια.

Η μέθοδος αναπροσαρμογής των μισθών και συντάξεων αποτελούσε αναπόσπαστο μέρος της ευρύτερης δέσμης μεταρρυθμίσεων του 2004, που περιλάμβανε

- δημιουργία της κατηγορίας των χαμηλόμισθων συμβασιούχων υπαλλήλων,

- αύξηση της ηλικίας συνταξιοδότησης,

- μείωση των συνταξιοδοτικών δικαιωμάτων,

- αύξηση των συνταξιοδοτικών εισφορών,

- έκτακτη εισφορά αυξανόμενη ετησίως έως το 2012 (με ανώτατο ποσοστό 5,5%)

και

-μείωση των μισθών πρόσληψης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 18:12:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τόσο χάλια; Σε λυπάμαι ταλαίπωρε... Εσένα και τον Πετσάλνικο...

Ρε συ, μήπως πληρώνεις κι από πάνω για να "δουλεύεις" εκεί;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 19:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νικόμαχος
Κυρ-Γιάννη
Εχεις παλαβώσει τελείως?
Τι σε απασχολεί η δουλειά του Ψηλού?
Οτι και να είναι,είναι δική του!
Δεν το περίμενα αυτο απο σένα,που είσαι υπερ
πολλών <<προηγμένων>> απόψεων.
Τι δουλεια εχει το επάγγελμα του συνδίκτυου,με τις
συζητήσεις?

Τι σε νοιάζει αν ο Ψηλός είναι ψαράς στη Ναζαρετ ή διπλωμάτης
στις Βρυξέλλες.
Το τι καταθέτει στις συζητήσεις μας εχει σημασία.


Δεύτερη φορά κυρ-Μάριε σε πιάνω αδιάβαστο.

Που είδες να ρωτώ τον ψηλό για τη δουλειά του, για το ποιος είναι, και τα οικονομικά του?
Νόμιζα πως γνώριζες ότι μόνο οι θέσεις/τοποθετήσεις των μελών στο φόρουμ με ενδιαφέρουν και όχι ποια ιδιότητα φέρουν τα μέλη που τις διατυπώνουν.
Οι θέσεις και οι τοποθετήσεις του ψηλού στο φόρουμ, περιγράφουν ένα άτομο υπερασπιστή της χριστιανικής ηθικής και πίστης.
Ένα ένθερμο υπερασπιστή θα έλεγα, και καλά κάνει.
Κατά καιρούς διαπιστώνω να του αποδίδεται η ιδιότητα του έμμισθος υπερασπιστής, χωρίς αυτός να αποποιείται αυτόν τον χαρακτηρισμό.

Έρχομαι τώρα στο “μάρμαρο”

Ο ψηλός στη σελ. 3 με ημερομηνία 6/7 γράφει

Αγαπητή Kapodistria,
"Για να μην πέφτεις στη λούμπα, θα σου πω κάποια πράγματα.
Και εγώ αγόρασα σπίτι πριν δυο χρόνια, ένα σπίτι 120 τετραγωνικών, κολλητό με άλλα σπίτια από αριστερά και από δεξιά και έχω βάλει δάνειο για 30 χρόνια για να το ξεπληρώσω. Το σπίτι αυτό μου κόστισε 700 χιλιάρικα,"

και συνεχίζει λίγο παρακάτω

“40 χρόνια τώρα, ο "περήφανος" ελληνικός λαός, βολευόταν πισω από τη ρέμουλα, την κομπίνα, τις αρπαχτές, το ρουσφέτι ..... και ό, τι άλλο έφεραν οι "δημοκρατικές" κυβερνήσεις του τόπου, τις οποίες και ψήφιζαν.”

Και συνεχίζει με περισσή δημαγωγία

Όπως και να έχει, το ετήσιο εισόδημά μου είναι πολύ κάτω από το ετήσιο εισόδημα ενός μηχανοδηγού του ΟΣΕ.
για παράδειγμα δύο μηχανοδηγοί με ίδια χρόνια προϋπηρεσίας, όπου οι μεικτές αποδοχές του ενός υπαλλήλου φθάνουν τις 58.000, ενώ οι αποδοχές του δεύτερου υπαλλήλου ξεπερνούν τις 82.000. Ο ένας εμφανίζεται να έχει πληρωθεί μεταξύ άλλων 47 ρεπό στη διάρκεια του χρόνου που πέρασε, ενώ ο έτερος υπάλληλος δεν πληρώθηκε ούτε ένα ρεπό το 2009.
Είμαι κάτω και από τους δυο μηχανοδηγούς του παραδείγματος. Καλά, ο δεύτερος δε .....

Για να πετάξει και το γενικευμένο καρφί

“Σκέψου λιγάκι, πόσοι Έλληνες υπάλληλοι, απλοί υπάλληλοι, τα σπίτια που έχουν, σε βουνό, σε θάλασσα, στην πόλη, χώρια και κάποια διαμερίσματα που νοικιάζουν και έχουν εισόδημα και από εκεί; Δεν μιλώ για άτομα που βρήκαν περιουσία, αλλά για άτομα που την έφτιαξαν με το μισθό τους.”

Και ακολουθεί το κερασάκι στην τούρτα του ψηλού, --- το άκρον άωτον της Ψηλής υποκρισίας

“Εν κατακλείδι, ο Έλληνας φορολογούμενος, ενόσω συμφωνεί με την ύπαρξη της Ε.Ε. και τη συμμετοχή του σε αυτή, έχει κάθε συμφέρον στο να υπάρχω εγώ, αλλά και κάθε άλλος Έλληνας υπάλληλος στο διοικητικό μηχανισμό της Ε.Ε.”

Όλα αυτά ειπώθηκαν πριν μπω εγώ στην κουβέντα στις 7/7

Για πες μου λοιπόν που αναφέρομαι στα περιουσιακά του ψηλού?
Αυτό που με ενόχλησε είναι η ξεδιάντροπη υποκρισία και η κατάφορη προσβολή της νοημοσύνης δοκιμαζόμενου ντόπιου Έλληνα συνταξιούχου, χαμηλόμισθου ιδιωτικού υπαλλήλου με την δαμόκλειο σπάθη της ανεργίας να επικρεμάται πάνω από το κεφάλι του, και κυρίως για τους χιλιάδες ανέργους οικογενειάρχες, να ακούν από ένα υψηλόμισθο δημόσιο υπάλληλο πως εν κατακλείδι θα πρέπει να είναι περήφανοι πως έχουν έναν εκπρόσωπο της ορθόδοξης εκκλησίας να κόπτεται για τα συμφέροντα τους.
Και έτσι του έθεσα το ερώτημα αν έχει ακουστά το “ο έχων δύο χιτώνας .....” και την ξεκάθαρη άποψη του Ιησού για αυτούς που έχουν “δύο χιτώνας” ενώ γνωρίζουν πως υπάρχουν συμπατριώτες τους που δεν έχουν να πάρουν το γάλα των παιδιών τους.
Δεν με ενδιαφέρει φίλε μου η δουλειά του Ψηλού μήτε του Κοντού. Η νοοτροπία και η υποκρισία του Ψηλού και του κάθε ΨηλόΚοντου βιαστή της νοημοσύνης του δοκιμαζόμενου Έλληνα ανέργου, εργαζόμενου των 600 ευρώ, και συνταξιούχου με διαφέρει.
Και οι θέσεις του Ψηλού – όπως αυτές διατυπώθηκαν – κατα την δική μου γνώμη αυτό κάνουν.


Edited by - gianipseftis on 08/07/2011 19:13:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 19:21:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλος

Ο πονηρός δεν μένει άνεργος. Γιατί εσύ να αποτελείς εξαίρεση;;;;
Αλλά, ξέρεις, για να έχει ισχύ ο λόγος σου θα πρέπει εσύ να είσαι το παράδειγμα και η εξαίρεση.


Παραδέχεσαι προφανώς, ότι αν εγώ είμαι η εξαίρεση, εσύ είσαι ο κανόνας.
Σαν παμπόνηρος δηλαδή, βολεύτηκες και με το παραπάνω.
Δεν είμαστε όλοι ίδιοι βλέπεις φίλε μου. Υπάρχουν και οι ηθικές αξίες, - και όχι απαραίτητα χριστιανικές.

quote:
Ψηλος

'Ενα άλλο από τα πολλά παράδοξα της Ελληνικής πραγματικότητας είναι και ετούτο εδώ.
Να παραδίδει μαθήματα Καινής Διαθήκης ένας άνθρωπος που δεν πιστεύει στην Καινή Διαθήκη.
Όταν δεν πιστεύεις σε κάτι δεν σε αφορά, δεν το αγγίζεις, δεν υπάρχει για σένα. Πώς είναι δυνατόν να το χρησιμοποιείς ως κριτήριο κρίσης του συνανθρώπου σου;


Ψηλέ όσο και να σου φαίνεται παράξενο – ας όψεται η νοοτροπία σου- , μόνο τους ηθικούς νόμους τους δικούς σου,τις διδαχές των ευαγγελίων που εσύ υποτίθεται ακολουθείς και πορεύεσαι, οφείλω και είναι δίκαιο να σου θυμίζω, για να εναρμονίζεσαι, αποκαλύπτοντας ταυτόχρονα την υποκρισία σου.

quote:
Ψηλός

Η βάση της διδασκαλίας του Ιησού δεν είναι αυτό που λες. Είναι μέρος της αλλά όχι η βάση. Άλλο είναι το βασικό μήνυμα της διδασκαλίας του Ιησού. Αν ο πλούσιος δεν κερδίσει τον παράδεισο δεν θα είναι για τους δυο χιτώνες που έχει.


Αν γνωρίζεις πως δεν είναι αυτό το νόημα , θα πει πως ξέρεις εσύ ποιο είναι, και επομένως διαφωνείς με το Ιησού, και με αυτά που είπε στον ευλαβή – αλλά πλούσιο – νέο.
Να σου τα θυμίσω.
Τον ρωτά ο ευλαβής πλούσιος, πως θα πάω στον παράδεισο, λέγοντας του πως ακολουθεί κατά γράμμα όλες τις εντολές, αγαπά τον πλησίον του, δεν κλέβει, δεν λέει ψέμματα, δεν επιθυμεί τα πράγματα του άλλου κλπ κλπ. . Είναι εν ολίγης ένας θεοφοβούμενος ευλαβής.
Είσαι Οkey μέχρι εδώ του απαντά ο Ιησούς, ένα ακόμα πρέπει να κάνεις, να πουλήσεις ότι έχεις και δεν έχεις – τα πάντα – να τα μοιράσεις στους φτωχούς, και να με ακολουθήσεις.
Με άλλα λόγια
Η εργατική τάξη – μόνο – πάει παράδεισο. (όχι βεβαίως οι δημόσιοι υπάλληλοι των Βρυξελλών)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 22:39:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mam, κακά, και νανι...

Και ένταξη, καταλαβαίνω πως υπάρχει το προβλημα, μα και αν δεν υπάρχει, εκει δεν γυρναμε?

Μαμ κακά και νανι,

Φιλαράκια, κάποτε οι εφεσιοι ήσαν αποκλεισμένοι, και οι πολιτικοί στράφηκαν προς τον ηρακλειτο, (που τους έγραφε μια ζωη, στα....)

Δεν είπε τίποτα, συκοθηκε, πείρε Ένα πιάτο, έβαλε μέσα λιγο κριθαρι, το ανακατεψε με λιγο νερό, και έφαγε...

Κατάλαβαν πως τους έδειχνε λειτωτητα, την εφάρμοσαν, είδαν και αποειδαν οι Πέρσες πως δεν πειναγαν...και σηκώθηκαν και έφυγαν.

Όταν το διάβασα πανε πολλα χρόνια, έμαθα να το εφαρμοζω, χωρίς να είμαι αποκλεισμένος η να απειλουμαι για πτώχευση και τέτοια. Κάθε μέρα λόγω δουλιας, στο εξωτερικό, κάποιος θα μου πει κάτι για την Ελλάδα, μα δεν με πειράζει, τον κοιτάζω και του χαμογελω...

Βγεστε έξω απο όλα αυτα, αν αγαπάτε την Ελλάδα...το πνεύμα τους είναι διαχυτο παντού στον κόσμο, για οτι και να γίνεται...

Μα δεστε και την πραγματικη φιλοσοφία, μην εξαρτασθαι πλην των αναγκαίων, απο τίποτα άλλο...

Δεν σας την λέω,(μην με παρεξηγησεται κιόλας) απλά αυτα κάνω μια ζωη, όσο πιο απλά γίνεται....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 22:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θεωρώ ότι υπάρχουν τόσα και τόσα θέματα που προσφέρονται ακόμη και για αντιπαράθεση, αλλά το πόσα παίρνει, το πώς μεγάλωσε και πώς ζει ο καθένας, μου φαίνεται ότι οδηγεί σε ανούσιες, κενές προσωπικές διενέξεις οι οποίες είναι επιπέδου κυλικείου νηπιαγωγείου και δεν αρμόζουν σε φόρουμ, όπως το δικό μας.

Μην το μπερδεύετε με μεσημεριανές εκπομπές τηλεόρασης.


Συμφωνώ... γιάννη

quote:
Εσυ ρε ασχημομουρη βιομηχανικε,ενταξει εισαι λιγο πιο ομορφος απο το νικομαχο και ειδικα τον τραμπακουλα τον αθεο,διαφωνεις με τον ιερωνυμο
εδω;"Για μένα υπάρχουν άνθρωποι όχι Έλληνες..."


Χαχαχα. Μπορεί να είμαι ασχημομούρης αλλά έχω μεγαλύτερη πέραση στο ασθενές φύλο από ότι εσύ, καρντάσι!!!


Αφού επανέλαβε που επανέλαβε τη ρήση του Αποστόλου Παύλου, ας την έλεγε ολόκληρη ο Μακαριότατος...Προφανώς και συμφωνώ, επίσης θα συμφωνούσα αν έλεγε "για εμένα υπάρχουν άνθρωποι, όχι χριστιανοί"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 23:04:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel

quote:
Αυτά γίνονται στα δάνεια στον πολιτισμένο κόσμο. Εδώ, αν (υποθετικό σενάριο) πεθαίνει ο πατέρας μου και αποδεχθούμε την κληρονομιά κληρονομούμε και το χρέος

Δεν είναι ακριβώς έτσι


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2011, 01:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
IndustrialAngel
Βλέπεις ο διάλογος μαζί μου δεν ανάγεται σε διάλογο με έναν αρχαιολάτρη όπως ο Μακεδόνας ή ο Σεσόστρις ή ο γιάπετ.

Φίλε IndustrialAngel . Όπως έχω επανειλημμένα δηλώσει είμαι ένθεος μεν , πλην όμως δεν ασπάζομαι καμιά θρησκεία . Θα μπορούσες άνετα να με χαρακτηρίσης ως «Libre Penseur» , όχι όμως αρχαιολάτρη . Το ότι κατά καιρούς υπερασπίζομαι την αρχαία θρησκεία από τις συκοφαντίες των απολογητών και των αντιγραφέων τους , αυτό δεν συμβαίνει γιατί πιστεύω στο δωδεκάθεο , αλλά γιατί πρώτον σέβομαι περισσότερο την θρησκεία των προγόνων μου από την εξ’ ανατολών πανούκλα που κατάστρεψε έναν από τους μεγαλύτερους πολιτισμούς , και δεύτερον γιατί οι αρχαιολάτρες συμπολίτες μας υφίστανται ακόμα και τώρα διακρίσεις και εμπόδια από την διαπλοκή πολιτικάντηδων , ρασοφόρων , και των παρατρεχάμενών τους και δεν αναγνωρίζονται από το κράτος σαν θρησκεία .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2011, 01:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel

quote:
Βλέπεις ο διάλογος μαζί μου δεν ανάγεται σε διάλογο με έναν αρχαιολάτρη όπως ο Μακεδόνας ή ο Σεσόστρις ή ο γιάπετ.

Δεν ξέρω τι μπορεί να εννοείς με τον όρο "αρχαιολάτρης" με τον οποίο επιχειρείς να ταμπελοποιήσεις κάποιους, όπως ακριβώς κάνει και ο Ψηλός. Δεν ξέρω ακόμη αν δίνεις στον όρο την ίδια σημασία που δίνει και κείνος. Διευκρίνισέ το για να σου πω αν είμαι ή όχι.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2011, 02:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν είναι ακριβώς έτσι

Τι δεν είναι ακριβώς έτσι, Κώστα;

quote:
Φίλε IndustrialAngel . Όπως έχω επανειλημμένα δηλώσει είμαι ένθεος μεν , πλην όμως δεν ασπάζομαι καμιά θρησκεία . Θα μπορούσες άνετα να με χαρακτηρίσης ως «Libre Penseur» , όχι όμως αρχαιολάτρη

Καλά αφού δεν είσαι το παίρνω πίσω...

quote:
Δεν ξέρω τι μπορεί να εννοείς με τον όρο "αρχαιολάτρης" με τον οποίο επιχειρείς να ταμπελοποιήσεις κάποιους, όπως ακριβώς κάνει και ο Ψηλός. Δεν ξέρω ακόμη αν δίνεις στον όρο την ίδια σημασία που δίνει και κείνος. Διευκρίνισέ το για να σου πω αν είμαι ή όχι.



Έλα ντε τι να εννοώ και εγώ...Να το θέσω αλλιώς. Μα σε χαρακτηρίσουμε ως κατήγορο του χριστιανισμού που διάκειται θετικά απέναντι στην προγονική θρησκεία; Αυτό είναι αρκετά κοντά με τον αρχαιολάτρη στο μυαλό μου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2011, 04:16:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel

quote:
Τι δεν είναι ακριβώς έτσι, Κώστα;

Τα προσωπικά δάνεια συνήθως είναι ασφαλισμένα ΚΑΙ στην Ελλάδα. Μάλιστα σε πολλές τράπεζες (π.χ. το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο) η ασφάλεια καλύπτει υποχρεωτικά όχι μόνο το θάνατο του οφειλέτη αλλά και την ανικανότητά του να πληρώσει, λόγω π.χ. ασθένειας. Αυτό σημαίνει ότι οι κληρονόμοι απαλλάσσονται από οποιαδήποτε υποχρέωση καταβολής του χρέους.

Αλλά ακόμη κι αν δεν είναι (πράγμα σπάνιο) ο κληρονόμος έχει δικαίωμα να κάνει "αποδοχή με το ευεργέτημα της απογραφής" που σημαίνει ότι ευθύνεται για το χρέος του κληρονομούμενου μέχρι του ποσού που καλύπτει η περιουσία του αποβιώσαντος (χωρίς να κινδυνεύει δηλαδή η δική του).

quote:
Να το θέσω αλλιώς. Μα σε χαρακτηρίσουμε ως κατήγορο του χριστιανισμού που διάκειται θετικά απέναντι στην προγονική θρησκεία;

Η αρχαία θρησκεία, φίλε μου, είναι κομμάτι της πολιτιστικής μου κληρονομιάς (όπως είναι και οι αρχαίοι φιλόσοφοι, οι Ολυμπιακοί αγώνες, η πολεμική ιστορία των προγόνων μου, κτλ.) και κομμάτι της φιλοσοφίας που ανάπτυξαν οι πρόγονοί μου. Σαν τέτοια λοιπόν κληρονομιά, έχω όχι μόνο δικαίωμα αλλά και υποχρέωση να τιμώ και να προστατεύω.

Σαν θρησκευτικό περιεχόμενο με αφήνει αδιάφορο, καθώς προσωπικά έχω δηλώσει άθεος, ανεξάρτητα από τον τίτλο του "παγανιστή" που μου αποδίδουν ενίοτε οι ημιαγράμματοι του παρόντος φόρουμ.

Όσο για το "κατήγορος του χριστιανισμού", αυτής της ασιατικής λαίλαπας που επιβλήθηκε αποκλειστικά με το ξίφος και βύθισε την Ευρώπη σε αιώνες σκοταδισμού, αφού προσπάθησε να γκρεμίσει πρώτα το οικοδόμημα του ελληνισμού (και συνεχίζει ακόμη), που ήταν συνδιαχειριστής της σουλτανικής δουλείας και που ευθύνεται για ποταμούς αίματος ανά την υφήλιο, ο όρος "κατήγορος" είναι ο πλέον επιεικής όρος που θα πρέπει να χαρακτηρίζει έναν Έλληνα. Το "πολέμιος" θα ταίριαζε καλύτερα...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2011, 10:49:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel

quote:
Συμφωνώ... γιάννη

Αφού συμφωνείς, μην το συνεχίζεις λοιπόν.... Δεν είναι υποτιμητικό να μην απαντήσεις και κάπου...

quote:
Βλέπεις ο διάλογος μαζί μου δεν ανάγεται σε διάλογο με έναν αρχαιολάτρη όπως ο Μακεδόνας ή ο Σεσόστρις ή ο γιάπετ.

Μπορείς να μου εξηγήσεις τη διάκριση που επιχειρείς με αυτήν την τοποθέτηση;;;

Και δεύτερον, οι πρόγονοί μας είχαν μια ΚΟΣΜΟΘΕΑΣΗ και όχι απλά θρησκεία, την οποία οφείλουμε να περιφρουρούμε, κατά τη γνώμη μου, διότι είναι παγκόσμια κληρονομιά και μέρος αυτού που καλούμε ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ, σαν έννοια.

Το τι αντιπροσωπεύει ο Ελληνισμός για την ανθρωπότητα είναι γνωστό και διδάσκεται ακόμη σε παγκόσμιο επίπεδο, σε αντίθεση με την "φιλοσοφία" της ληστρικής, αιματοβαμμένης, ασιατικής αίρεσης.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2011, 11:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πλατων

Βγεστε έξω απο όλα αυτα, αν αγαπάτε την Ελλάδα...το πνεύμα τους είναι διαχυτο παντού στον κόσμο, για οτι και να γίνεται...

Μα δεστε και την πραγματικη φιλοσοφία, μην εξαρτασθαι πλην των αναγκαίων, απο τίποτα άλλο...

Δεν σας την λέω,(μην με παρεξηγησεται κιόλας) απλά αυτα κάνω μια ζωη, όσο πιο απλά γίνεται....


Πλάτωνα, αυτά τα φιλοσοφίματα – εκ του ασφαλούς – βρες να τα πεις όταν θα έρθεις κάποια στιγμή Ελλάδα - σε κανένα άνεργο οικογενειάρχη
Όχι πονηρό, γιατί αυτοί εξ ορισμού ( Ψηλού ) έχουν βολευτεί.

Εύκολο θα είναι για σένα να βρεις έναν – υπάρχουν ήδη αρκετοί – και ποιο εύκολο θα είναι να τον πείσεις, πως η κρίση είναι υπαρκτή μόνο στο κρανίο του.
Να του πεις μάλιστα, να μην ακούει τους συκοφάντες που αναφέρουν ιστορίες για παχυλούς μισθούς εντός και εκτός Ελλάδας σε αργόμισθους καρεκλοκένταυρους, που πασχίζουν, εν αγνοία του, για το καλό του.

Αυτά είναι λόγια των κακών, που θέλουν να ξεσηκώσουν τον λαό, για να τους πάρει με τις πέτρες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2011, 14:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αφού επανέλαβε που επανέλαβε τη ρήση του Αποστόλου Παύλου, ας την έλεγε ολόκληρη ο Μακαριότατος...Προφανώς και συμφωνώ, επίσης θα συμφωνούσα αν έλεγε "για εμένα υπάρχουν άνθρωποι, όχι χριστιανοί"


Το θεμα δεν ειναι τα λογια βιομηχανικε,αλλα τα εργα.Εκτος αν νομιζεις οτι ολους αυτους στο βιντεο αυτο http://www.youtube.com/watch?v=F_jquxSMXk8 ,η εκκλησια τους ζητησε πιστοποιητικο θρησκευτικων φρονηματων...

Εγω βιομηχανικε ξερω,οτι η εκκλησια εβαλε τα γυαλια στον δηθεν αντιρατσιστικο αναρχοαπλυτο χωρο.Τα δικα σας μπλα μπλα και κλο κλο χωρις αυγο,η εκκλησια τα κανει πραξεις....Αντε να δω ποτε θα ξυπνησετε να δειτε τι γινεται στον πραγματικο κοσμο και οχι στο θεωρητικο...κακομοιρηδες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2011, 15:17:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η αρχαία θρησκεία, φίλε μου, είναι κομμάτι της πολιτιστικής μου κληρονομιάς (όπως είναι και οι αρχαίοι φιλόσοφοι, οι Ολυμπιακοί αγώνες, η πολεμική ιστορία των προγόνων μου, κτλ.) και κομμάτι της φιλοσοφίας που ανάπτυξαν οι πρόγονοί μου. Σαν τέτοια λοιπόν κληρονομιά, έχω όχι μόνο δικαίωμα αλλά και υποχρέωση να τιμώ και να προστατεύω.


Η αρχαια θρησκεια,ειναι κομματι αναποσπαστο του λογου για τον οποιο ο ελληνικος πολιτισμος εφτασε σε αυτο το ανωτατο σημειο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2011, 16:27:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιάννης
Πλάτωνα, αυτά τα φιλοσοφίματα – εκ του ασφαλούς – βρες να τα πεις όταν θα έρθεις κάποια στιγμή Ελλάδα - σε κανένα άνεργο οικογενειάρχη 
Όχι πονηρό, γιατί αυτοί εξ ορισμού ( Ψηλού ) έχουν βολευτεί.

Εύκολο θα είναι για σένα να βρεις έναν – υπάρχουν ήδη αρκετοί – και ποιο εύκολο θα είναι να τον πείσεις, πως η κρίση είναι υπαρκτή μόνο στο κρανίο του.
Να του πεις μάλιστα, να μην ακούει τους συκοφάντες που αναφέρουν ιστορίες για παχυλούς μισθούς εντός και εκτός Ελλάδας σε αργόμισθους καρεκλοκένταυρους, που πασχίζουν, εν αγνοία του, για το καλό του.

Αυτά είναι λόγια των κακών, που θέλουν να ξεσηκώσουν τον λαό, για να τους πάρει με τις πέτρες.
...........

Δεν υπάρχει εκ του ασφαλούς τίποτα απολύτως, γιατί και η ίδια η ζωη, αν την ζήσεις εκ του (ασφαλούς), απλά δεν την ζεις. 

Νομίζεις πως ζεις, μα στην ουσία είσαι έρμαιο των βουλων κσι θελησεων των άλλων. Έτσι, δεν απευθύνομαι ούτε σε φτιαγμένους και μη, (οικογενειάρχες και μη), μα σε συνηδεισεις που ακουουν. (ούτε σε σένα απευθύνομαι, μιας και συνεχώς αντιδρας, οτι και αν κάποιος γράψει)

Η θέση μου είναι απλη και ουσιώδης. Πρώτα κοιτάζω το σπίτι μου, (τον εαυτο μου) είναι, ζει σε ταξη? 
Αν δεν είναι, οτι και να κάνω, θα προκαλεσω θελω δεν θελω, περισσότερο χάος. 

Απο εκει ξεκινάς, και αυτες είναι οι βασικές θέσεις του ηρακλειτου και του σωκρατη, μα και κάθε σοβαρά σκεπτόμενου. 

Τώρα τα τετραγωνικα μέτρα ενός διαμερίσματος, το ποσά και πως κερδίζει κάποιος, (τα προς το ζειν), αν είναι αριστερός, δεξιός, προυχοντας η καντιλαναυτης, (ελληνας η ξένος),  χωρίς την κατανόηση του πως σκέφτεται, στα ματια μου είναι μια απο τα ίδια.

Υ.γ μπορει η εξωτερική μου ζωη, να μην βιώνεται σε Ένα πυθαρι, 
μα μέσα μου, το πως σκέφτομαι, τι τρώω, πως και πόσο κοιμάμαι, είναι σαν του Διογένη, και ας μην με πιστεύεται.

Δεν θέλω να πείσω κανένα, μα ολο το χρυσάφι του κόσμου, βρίσκεται εκει που δεν κοιτάτε, η φοβάστε να κοιταξετε! 

Παραμεριστε λιγο τον εαυτο σας...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2011, 18:18:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο τζο τίναξε από το γούνινο παλτό του με το δερμάτινο γάντι του το χιόνι
κοίταξε με περίσσεια συγκαταβατικότητα τον ρακένδυτο που προσπαθούσε να κουλουριαστεί μέσα στο χαρτοκιβώτιο για να προστατευτεί από το κρύο και άρχισε να κινεί τα χείλη του παράγοντας ήχους που μετατρέπονταν σε λέξεις

quote:
Δεν υπάρχει εκ του ασφαλούς τίποτα απολύτως, γιατί και η ίδια η ζωη, αν την ζήσεις εκ του (ασφαλούς), απλά δεν την ζεις.

Νομίζεις πως ζεις, μα στην ουσία είσαι έρμαιο των βουλων κσι θελησεων των άλλων. Έτσι, δεν απευθύνομαι ούτε σε φτιαγμένους και μη, (οικογενειάρχες και μη), μα σε συνηδεισεις που ακουουν. (ούτε σε σένα απευθύνομαι, μιας και συνεχώς αντιδρας, οτι και αν κάποιος γράψει)

Η θέση μου είναι απλη και ουσιώδης. Πρώτα κοιτάζω το σπίτι μου, (τον εαυτο μου) είναι, ζει σε ταξη?
Αν δεν είναι, οτι και να κάνω, θα προκαλεσω θελω δεν θελω, περισσότερο χάος.

Απο εκει ξεκινάς, και αυτες είναι οι βασικές θέσεις του ηρακλειτου και του σωκρατη, μα και κάθε σοβαρά σκεπτόμενου.

Τώρα τα τετραγωνικα μέτρα ενός διαμερίσματος, το ποσά και πως κερδίζει κάποιος, (τα προς το ζειν), αν είναι αριστερός, δεξιός, προυχοντας η καντιλαναυτης, (ελληνας η ξένος), χωρίς την κατανόηση του πως σκέφτεται, στα ματια μου είναι μια απο τα ίδια.

Υ.γ μπορει η εξωτερική μου ζωη, να μην βιώνεται σε Ένα πυθαρι,
μα μέσα μου, το πως σκέφτομαι, τι τρώω, πως και πόσο κοιμάμαι, είναι σαν του Διογένη, και ας μην με πιστεύεται.

Δεν θέλω να πείσω κανένα, μα ολο το χρυσάφι του κόσμου, βρίσκεται εκει που δεν κοιτάτε, η φοβάστε να κοιταξετε!

Παραμεριστε λιγο τον εαυτο σας...


είπε ο τζο και συνέχισε τον δρόμο του προς το ζεστό καπηλειό που φαινόταν στο τέλος του δρόμου

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2011, 18:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πλάτων
μπορει η εξωτερική μου ζωη, να μην βιώνεται σε Ένα πυθαρι,
μα μέσα μου, το πως σκέφτομαι, τι τρώω, πως και πόσο κοιμάμαι, είναι σαν του Διογένη, και ας μην με πιστεύεται.

Δεν θέλω να πείσω κανένα, μα ολο το χρυσάφι του κόσμου, βρίσκεται εκει που δεν κοιτάτε, η φοβάστε να κοιταξετε!

Παραμεριστε λιγο τον εαυτο σας...



Αυτή είναι προσωπική σου επιλογή και έχεις την πολυτέλεια να την αλλάξεις κατά το δοκούν, σε χρόνο που εσύ θα επιλέξεις.
Τα πιθάρια άστα για τους κεραμικούς.
Η κατσαρόλα μετρά, αν είναι γεμάτη για να χορτάσει τα παιδιά των ανέργων.

Με τα παχιά σου λόγια – δεν το λεω προσωπικά μην το πάρεις έτσι – χτίζεις ανώγια και κατώγια δεν θρέφεις όμως πεινασμένα στομαχάκια.

Το «τάδε εφη Πλάτωνας» ( ο Ιταλικός), δεν ισχύει στο Ελλάντα του σήμερα.

Εσύ περιορίσου με τις «απαίσιες» οικολογικές γαρίδες σου στα κάρβουνα, - προσωπική σου δυνατότητα και επιλογή είναι και αυτή - και άσε του ανέργους να καρβουνιάζονται.
Πως να φάνε αυτά τα …… φτηνά να γεύματα όταν δεν φτάνου να αγοράσουν το …πανάκριβο γαλατάκι.

Από παχιά μεγάλα λόγια που βγαίνουν από χορτασμένες κοιλιές έχει χορτάσει ο Ελληνικός λαός.
Δεν μιλώ επί προσωπικού επιπέδου, και ούτε για αμπελοφιλοσοφιματα σου, κενού ουσιαστικά περιεχομένου.

Προσωπική μου άποψη είναι φίλε μου, και διαφέρει κάθετα με την δική σου,

Εδώ ανώνυμα μιλάμε, επομένως δεν σχολιάζουμε πρόσωπα αλά απόψεις.
Σωστά?


Edited by - gianipseftis on 09/07/2011 18:38:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2011, 19:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αφού επανέλαβε που επανέλαβε τη ρήση του Αποστόλου Παύλου, ας την έλεγε ολόκληρη ο Μακαριότατος...Προφανώς και συμφωνώ, επίσης θα συμφωνούσα αν έλεγε "για εμένα υπάρχουν άνθρωποι, όχι χριστιανοί"


Το θεμα δεν ειναι τα λογια βιομηχανικε,αλλα τα εργα.Εκτος αν νομιζεις οτι ολους αυτους στο βιντεο αυτο http://www.youtube.com/watch?v=F_jquxSMXk8 ,η εκκλησια τους ζητησε πιστοποιητικο θρησκευτικων φρονηματων...

Εγω βιομηχανικε ξερω,οτι η εκκλησια εβαλε τα γυαλια στον δηθεν αντιρατσιστικο αναρχοαπλυτο χωρο.Τα δικα σας μπλα μπλα και κλο κλο χωρις αυγο,η εκκλησια τα κανει πραξεις....Αντε να δω ποτε θα ξυπνησετε να δειτε τι γινεται στον πραγματικο κοσμο και οχι στο θεωρητικο...κακομοιρηδες.


Σκαρτάδε , ασφαλώς έχεις το δικαίωμα να έχεις την αποψή σου ή τις απόψεις σου γενικότερα και ασφαλώς λαμβάνονται υπ'οψιν όποιου ενδιαφέρεται....
Ασφαλώς βεβαίως απο την άλλη μεριά , δεν δεσμεύεις με την παρουσία σου ή τις σκέψεις και τις ιδέες σου -σε καμμιά περίπτωση- όπως και κανένας μας την αντικεμενικότητα των πραγμάτων...
Και ασφαλώς σαν τρίτος παρατηρητής , έχω να παρατηρήσω το εξής...
"Όλη η Οικουμένη προσέρχεται στην Ελλάδα , έχοντας υπ'οψιν της το Αρχαίο Ελληνικό μεγαλείο και όλα όσα συντελέσθηκαν τότε και ασφαλώς ο τόπος μεταβασής τους είναι τα Αρχαία Ελληνικά μνημεία και ΟΧΙ οτιδήποτε άλλο....δεν έχω δεί κανέναν να πηγαίνει π.χ στην Μονή Πεντέλης...ή σε αλλα μοναστήρια.."
Αυτό , απο μόνο του δηλώνει πολλά Σκαρτάδε και κάθε Έλληνας αλλα και ξένος το γνωρίζει και δεν χρειάζεται συστάσεις...όλοι γνωρίζουν για την Αρχαία Ελληνική πραγματικότητα και τους Ωκεανούς πνεύματος που θεμελίωσαν γράμματα και επιστήμες...
Δεν χρειαζόταν κάτι άλλο διαφορετικό για να συνεχίσει η Ελλάδα να γράφει σελίδες δόξας και πολιτισμού...αλλα ας όψονται οι Ρωμαίοι και μετά οι Τούρκοι....και βεβαιως στην συνέχεια και άλλοι που μας "κατσικώθηκαν" στο σβέρκο και συνετέλεσαν στην κατάσταση που πλέον έχουμε φθάσει...
Αν αγαπάει κάποιος την Ελλάδα φίλε μου , ας προσπαθήσει να ξανα-βρεί την Ελληνική ταυτότητά του , την γλώσσα του και την Ελληνική παιδεία του .... και η Ελλάδα θα ανασάνει και θα πορευθεί ξανά σε δρόμους όπου διάβηκαν και οι Αρχαίοι μας πρόγονοι γνωρίζοντας μέρες δόξας και αναγνώρισης απο όλα την Οικουμένη...
Αρκεί όλοι να βοηθήσουμε να ξανα-βρούμε την ταυτότητα μας την γνήσια και Ελληνική...την απαλλαγμένη απο οτιδήποτε το μετέπειτα και άγνωστο , ωστόσο επιβεβλημμένο με το ζόρι και με συνεχή προσπαθεια απο την πρώιμη παιδική μας ηλικία να εμφανισθεί ως Δικό-μας-Ελληνικό...ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ...ΟΣΕΣ ΜΕΡΙΔΕΣ ΦΑΓΗΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΘΟΥΝ...
Οι Έλληνες δεν χρειάζονται ελεημοσύνες και δεν επαιτούν για ένα πιάτο φαγητό φίλε μου...στον τόπο μας είμαστε και ένα πιάτο φαγητό όλοι το έχουν...
Αν τώρα στο βίντεο -περιφημο βίντεο- που παρουσιάθηκε για να αποδείξει την αλήθεια των ισχυρισμών σου , περιλαμβάνονται Έλληνες στους "προσκεκλημμένους" για την μεριδα φαγητού , βλέπεις εσύ κάποιον Έλληνα να μου τον δείξεις σε παρακαλώ....προσωπικά μαύρους βλέπω και αλλοδαπούς...
Να σου δείξω και γώ εκατοντάδες βίντεο απο τοπικές γιορτές και πανηγύρια , όπου προσφέρεται φαγητό -όχι γιατί πεινούν οι κάτοικοι βεβαίως- ως έθιμο και η εκκλησία δεν έχει καμμιά συμμετοχή βεβαίως...
Οι κάτοικοι και η κοινότητα ή ο Δήμος συμβάλλουν οικονομικά...και δεν το διατυμπανίζουν οι άνθρωποι..απλά το χαίρονται ως έθιμο...

Λές όλοι οι υπόλοιποι εκτός εσού , να μην αγαπόυν την Ελλάδα δηλαδή , επειδή δεν ενστερνίζονται τις απόψεις σου..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2011, 19:04:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλα ρε Γιάννη, καταλαβαίνεις τι γράφεις?

γράφεις και αμέσως συμπληρωνεις το αντίθετο απο αυτο που γράφεις.

Καλη σου συνέχεια στο χώρο...

.......

Φίλε αθεε, δεν με γνωρίζεις, ούτε τι κάνω,ούτε πως ζω, καθωτι μετανάστης.

Τα δέοντα...λοιπόν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2011, 20:11:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και ασφαλώς σαν τρίτος παρατηρητής , έχω να παρατηρήσω το εξής...
"Όλη η Οικουμένη προσέρχεται στην Ελλάδα , έχοντας υπ'οψιν της το Αρχαίο Ελληνικό μεγαλείο και όλα όσα συντελέσθηκαν τότε και ασφαλώς ο τόπος μεταβασής τους είναι τα Αρχαία Ελληνικά μνημεία και ΟΧΙ οτιδήποτε άλλο....δεν έχω δεί κανέναν να πηγαίνει π.χ στην Μονή Πεντέλης...ή σε αλλα μοναστήρια.."
Αυτό , απο μόνο του δηλώνει πολλά Σκαρτάδε και κάθε Έλληνας αλλα και ξένος το γνωρίζει και δεν χρειάζεται συστάσεις...όλοι γνωρίζουν για την Αρχαία Ελληνική πραγματικότητα και τους Ωκεανούς πνεύματος που θεμελίωσαν γράμματα και επιστήμες..

1ον,σαφως και ο κοσμος που επισκεφτεται την ελλαδα,πηγαινει και στα μετεωρα ,στο αγιο ορος,στην αγια σοφια στην πολη κ.τ.λ.

2ον ομως και κυριοτερον,με λες πραγματα για τον αρχαιο ελληνικο πολιτισμο,που για μενα ειναι αυτονοητα,τα εχω υποστηριξει με θερμη,και τελος παντων δεν διαφωνω......αλλα επαυξανω.


quote:
Αν αγαπάει κάποιος την Ελλάδα φίλε μου , ας προσπαθήσει να ξανα-βρεί την Ελληνική ταυτότητά του , την γλώσσα του και την Ελληνική παιδεία του .... και η Ελλάδα θα ανασάνει και θα πορευθεί ξανά σε δρόμους όπου διάβηκαν και οι Αρχαίοι μας πρόγονοι γνωρίζοντας μέρες δόξας και αναγνώρισης απο όλα την Οικουμένη...


Φιλε μου καλε εαρινε,κανενας κοσμος,ουτε ο αρχαιος ελληνικος,δεν ηταν αγγελικα πλασμενος.Πολλα μαλιστα απο τα κακα που βλεπουμε σημερα,εχουν τη πηγη τους εκει ακριβως.

Ας πουμε βλεπουμε σημερα τη κακη αμερικη,να προσπαθει με τη βια να επιβαλει τη δημοκρατια της και το "πολιτισμο" της.Μα το ιδιο δεν εκανε καποτε η αθηνα;Μαλιστα ειχε εφευρεθει και η καταληλη λεξη για αυτο,το ρημα ατικιζω.....Δεν πηγαν οι αθηναιοι στη μηλο και δεν αφησαν κολυμπηθροξυλο;
Να μην αρχισω να μιλαω για τους δεκαδες η εκατονταδες εμφυλιους πολεμους της τοτε εποχης.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2011, 20:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι Έλληνες δεν χρειάζονται ελεημοσύνες και δεν επαιτούν για ένα πιάτο φαγητό φίλε μου...στον τόπο μας είμαστε και ένα πιάτο φαγητό όλοι το έχουν...
Αν τώρα στο βίντεο -περιφημο βίντεο- που παρουσιάθηκε για να αποδείξει την αλήθεια των ισχυρισμών σου , περιλαμβάνονται Έλληνες στους "προσκεκλημμένους" για την μεριδα φαγητού , βλέπεις εσύ κάποιον Έλληνα να μου τον δείξεις σε παρακαλώ....προσωπικά μαύρους βλέπω και αλλοδαπούς...

Φυσικα υπαρχουν και ελληνες φιλε εαρινε.Και δεν καταλαβα,τι επρεπε να κανει η εκκλησια,να πει εσυ εισαι μαυρος δεν σε δινω να φας;


Το οτι ΣΧΕΔΟΝ ολοι οι ελληνες εχουμε ενα πιατο φαι,οφειλεται και σε προχριστιανικα ηθη,εχω δωσει συγκεκριμενα χωρια απο το ξενοφωντα,αλλα και σε χριστιανικα ηθη.Ευτυχως που στην ελλαδα,κραταει ακομα ο θεσμος της οικογενειας και ολοι θα βρουν ενα συγγενη για στεγαση και σιτηση,τουλαχιστον τωρα,αγνωστο ομως για ποσο ακομα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2011, 21:16:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο τζο τίναξε από το γούνινο παλτό του με το δερμάτινο γάντι του το χιόνι
κοίταξε με περίσσεια συγκαταβατικότητα τον ρακένδυτο που προσπαθούσε να κουλουριαστεί μέσα στο χαρτοκιβώτιο για να προστατευτεί από το κρύο και άρχισε να κινεί τα χείλη του παράγοντας ήχους που μετατρέπονταν σε λέξεις

Αυτος ο αθεος,οσο ασχημος ειναι,τοσο συγραφικο ταλεντο εχει ρε πστ μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2011, 21:36:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτος ο αθεος,οσο ασχημος ειναι,τοσο συγραφικο ταλεντο εχει ρε πστ μου.

τώρα δεν ξέρω πως να το εκλάβω αυτό
γιατί η αλήθεια είναι ότι είμαι ένα κουκλάκι ζωντανό γεμάτο γλύκα, για να καταλάβεις πόσο γλυκός είμαι θα σου πω ότι η τελευταία μου κοπέλα πέθανε από ζάχαρο

οπότε δεν ξέρω αν έχω συγγραφικό ταλέντο

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2011, 00:51:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
skartados
quote:
Χωρις να τα εχω καλα με την εκκλησια,καταλαβα πλεον ενα πραγμα.Αν θελεις να παραμεινει η γη και η περιουσια σου σε ελληνικα χερια,γραψε ενα μερος αυτης στην εκκλησια.Ειναι ο μονος θεματοφυλακας.Σε οποια αλλα χερια παει,κινδυνευει να ξεπουληθει.βλεπω οτι πολυς κοσμος εχει στραφει στην εκκλησια για την επιβιωση του.Τουλαχιστον η ΕΠΙΣΗΜΗ εκκλησια δεν θα ξεπουλησει τη περιουσια.Φυσικα καποιοι νομιζουν ,οτι πρεπει η εκκλησια να δωσει απο 1000 ευρω στο καθενα,να τα φαμε σε 2 μερες και ολα καλα....

Θεωρώ ότι δεν κινδυνεύει η ιδιωτική περιουσία λόγω ξεπούληματος του κράτος, εκτός αν ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε εμείς. Είναι αλήθεια όμως ότι η εκκλησία ενδεχομένως να μπορουσε κάτι να κάνει για αυτό το θέμα.

Πριν κανα μήνα μάλιστα είχε γίνει πρόταση στους αγανατησμένους απο κάποιον μάλλον καθηγητή πανεπιστημίου, να πάει μια ομάδα στη Μητρόπολη και να ζητήσει από τον Πατριάρχη να αγοράσει με κονδύλια της εκκλησίας μετοχές της ΔΕΗ. Δεν ξέρω τι ακριβώς έγινε με αυτό το ζήτημα και κρίνω ότι πέρα από την οικονομική δυσκολία της πραγμάτωσής του, θα ήταν και δύσκολο να πείσουν τον συγκεκριμένο πατριάρχη να πάρει μια τέτοια πρωτοβουλία. Ο Αρχ. Χριστόδουλος που εμπλεκόταν στα πολιτικά μπορεί και να έκανε μια τέτοια κίνηση. Ο καινούριος δε ξέρω.

Η εκκλησία βέβαια έχει πολλάκις βοηθήσει το ελληνικό κράτος χαρίζοντάς του περουσία. Επομένως δε ξέρω κατα πόσο θα ήταν εξασφαλισμένη η περιουσία στα χέρια της εκκλησίας.


Dying_Incubus

quote:
Ακόμη κι εάν δεχθούμε ότι η εκκλησία στο σύνολο της βοηθάει τον άνθρωπο - ή ένα μέρος μόνο των πιστών της - θα μπορούσε να αναρωτηθεί κανείς γιατί δεν συνέβαινε το ίδιο και στο παρελθόν.
Φυσικά κι υπήρχαν κι υπάρχουν περιπτώσεις άπορων ανθρώπων οι οποίοι βοηθήθηκαν από την εκκλησία κι έτσι πρέπει να συμβαίνει βάσει των χριστιανικών διδαχών όμως κατά το παρελθόν, έως πρόσφατα μάλιστα, έβγαιναν στην φόρα και πολλά σκάνδαλα οικονομικού περιεχομένου που την απομάκρυναν κατά πολύ από τον σκοπό της.
Όλα αυτά τα χρόνια λοιπόν τι συνέβαινε;

Η εκκλησία δεν βοηθάει κάποιες περιπτώσεις ανθρώπων, διοργανώνει σε καθημερινή βάση σισίτια για κάθε άνθρωπο.
Δε ξέρω κατα πόσο θα μπορέσει να συνεχίσει να το κάνει αυτό, αφού όλες οι πηγές χρημάτων έχουν στερεύσει. Φυσικά αυτό είναι κάτι που απο κανέναν δήθεν προοδευτικό, δήθεν φηλελληνιστή και δήθεν πολέμιο της διαφθοράς, δεν του δόθηκε η απαραίτητη σημασία. Γιατί ο καθένας δίνει σημασία μόνο και αποκλειστικά σε ότι θέλει να δίνει σημασία.

macedon

quote:
Ίσως αν η εκκλησία δεν κόστιζε στον ελληνικό λαό 1,3 δις ευρώ ετησίως από τα οποία τα 1,1 δις ήταν προϊόντα φοροδιαφυγής και φοροαπαλλαγής, να ήταν διαφορετικά τα πράματα.
Όταν λες ότι κοστίζουν στον ελληνικό λαό εννοείς ότι φεύγουν από την εγχώρια οικονομία; Για φέρε τις πηγές σου να δούμε.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 10/07/2011 01:05:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2011, 11:09:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Και ασφαλώς σαν τρίτος παρατηρητής , έχω να παρατηρήσω το εξής...
"Όλη η Οικουμένη προσέρχεται στην Ελλάδα , έχοντας υπ'οψιν της το Αρχαίο Ελληνικό μεγαλείο και όλα όσα συντελέσθηκαν τότε και ασφαλώς ο τόπος μεταβασής τους είναι τα Αρχαία Ελληνικά μνημεία και ΟΧΙ οτιδήποτε άλλο....δεν έχω δεί κανέναν να πηγαίνει π.χ στην Μονή Πεντέλης...ή σε αλλα μοναστήρια.."
Αυτό , απο μόνο του δηλώνει πολλά Σκαρτάδε και κάθε Έλληνας αλλα και ξένος το γνωρίζει και δεν χρειάζεται συστάσεις...όλοι γνωρίζουν για την Αρχαία Ελληνική πραγματικότητα και τους Ωκεανούς πνεύματος που θεμελίωσαν γράμματα και επιστήμες..

1ον,σαφως και ο κοσμος που επισκεφτεται την ελλαδα,πηγαινει και στα μετεωρα ,στο αγιο ορος,στην αγια σοφια στην πολη κ.τ.λ.

2ον ομως και κυριοτερον,με λες πραγματα για τον αρχαιο ελληνικο πολιτισμο,που για μενα ειναι αυτονοητα,τα εχω υποστηριξει με θερμη,και τελος παντων δεν διαφωνω......αλλα επαυξανω.


quote:
Αν αγαπάει κάποιος την Ελλάδα φίλε μου , ας προσπαθήσει να ξανα-βρεί την Ελληνική ταυτότητά του , την γλώσσα του και την Ελληνική παιδεία του .... και η Ελλάδα θα ανασάνει και θα πορευθεί ξανά σε δρόμους όπου διάβηκαν και οι Αρχαίοι μας πρόγονοι γνωρίζοντας μέρες δόξας και αναγνώρισης απο όλα την Οικουμένη...


Φιλε μου καλε εαρινε,κανενας κοσμος,ουτε ο αρχαιος ελληνικος,δεν ηταν αγγελικα πλασμενος.Πολλα μαλιστα απο τα κακα που βλεπουμε σημερα,εχουν τη πηγη τους εκει ακριβως.

Ας πουμε βλεπουμε σημερα τη κακη αμερικη,να προσπαθει με τη βια να επιβαλει τη δημοκρατια της και το "πολιτισμο" της.Μα το ιδιο δεν εκανε καποτε η αθηνα;Μαλιστα ειχε εφευρεθει και η καταληλη λεξη για αυτο,το ρημα ατικιζω.....Δεν πηγαν οι αθηναιοι στη μηλο και δεν αφησαν κολυμπηθροξυλο;
Να μην αρχισω να μιλαω για τους δεκαδες η εκατονταδες εμφυλιους πολεμους της τοτε εποχης.....


Δεν γνωρίζω αν ένα κάποιο ελάχιστο ποσοστό -2%- πηγαινει στα Μετέωρα αλλα και κεί πηγαίνει για το τοπίο και όχι για τους παππάδες...αλλα εν πάσει περιπτώσει -Για την πόλη δεν το συζητάω καν , εκεί είναι Τουρκία , για την Ελλάδα μιλαμε τώρα..- οι ξένοι δεν γνωρίζουν την Ελλάδα λόγω της Θρησκείας της φίλε μου...για την ακρίβεια δεν ασχολούνται καθόλου με αυτό το κομμάτι και τους μόνους που απασχολεί είναι ορισμένους "Έλληνες"...
Αυτή είναι η πραγματικότητα και αν θές μπορείς να βρεις στοιχεία...
Προσωπικά δεν είπα πουθενά ότι ήταν αθώες περιστερές οι Αρχαίοι ημών πρόγονοι , ποτέ δεν ισχυρίσθηκα κάτι τέτοιο .... ΩΣΤΟΣΟ ήταν εκείνοι που έβαλαν τις βάσεις για τις επιστήμες και τα γράμματα και είναι τουλάχιστον άδικο να κρίνονται με ορους του σήμερα , όταν όλη η Ευρώπη εκείνη την εποχή κυριαρχείτο απο βαρβάρους ....
Ακόμα και την εποχή της αναγεννήσεως φίλε μου Σκαρτάδε εκεί απευθύνθηκε σύμπασα η Ευρώπη γαι να λυτρωθεί απο τα δεσμά τους σκοταδιού...στην Αρχαία Ελληνική σκέψη...
Ας μην είμαστε λοιπόν άδικοι , διότι θεωρω ότι αδικούμε ακόμα και τον ίδιο μας τον εαυτό...


Σημ:"Δεν θα την σχολιάσω καν την απάντησή σου περί μαύρων κλπ....
Θα πώ μόνο ότι , όπως γίνεται και προβάλλεται πρόκειται για την ανθρώπινη ξεφτίλα φίλε μου....αυτό και τίποτ'αλλο"!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2011, 13:25:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
skartados
Φιλε μου καλε εαρινε,κανενας κοσμος,ουτε ο αρχαιος ελληνικος,δεν ηταν αγγελικα πλασμενος.Πολλα μαλιστα απο τα κακα που βλεπουμε σημερα,εχουν τη πηγη τους εκει ακριβως.

Φίλε skartado , κανένας αντικειμενικός άνθρωπος δεν μπορεί να ισχυρισθή ότι ο αρχαίος Ελληνικός κόσμος ήταν αγγελικά πλασμένος . Όμως παρήγαγε υψηλό πολιτισμό πάνω στον οποίο βασίστηκε εν πολλοίς ο σημερινός πολιτισμός . Μετά την βίαιη επιβολή του χριστιανισμού μας πήρε ο διάολος και μας σήκωσε .
Εν πάση περιπτώσει και επειδή αυτά έχουν ειπωθεί άπειρες φορές κατά το παρελθόν , μπορείς να μου επισημάνης ποιά είναι κατά τη γνώμη σου τα σημερινά κακά που έχουν την πηγή τους στην αρχαία Ελλάδα ;



*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2011, 14:53:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris

"Εν πάση περιπτώσει και επειδή αυτά έχουν ειπωθεί άπειρες φορές κατά το παρελθόν , μπορείς να μου επισημάνης ποιά είναι κατά τη γνώμη σου τα σημερινά κακά που έχουν την πηγή τους στην αρχαία Ελλάδα"

Kαλημέρα Σωτήρη , τι κάνεις φίλε μου?
Αλήθεια , υπάρχει κάτι κακό στη σημερινή εποχή που οφειλεται στην Αρχαια Ελλάδα???
Να το δώ και να μην το πιστεύω ρε Σωτήρη...να το δώ και να μην το πιστεύω...
Ακόμα μας ταίζουν φίλε μου οι Αρχαίοι ημών πρόγονοι και με το μέρος που επέλεξαν να μας κληροδοτήσουν -ασχέτως αν το έχουμε κάνει ένα απέραντο μπαζάδικο...όπως είμαστε οι ίδιοι.." αλλα και με τον πολιτισμό που ΚΑΠΟΤΕ δημιούργησαν αλλα και τα μνημεία και τα οποία όλα αποτελούν πόλο έλξης κάθε χρόνο για εκατομμύρια ξένους...αφήνοντας δις στον τόπο τούτο...
Ας μην ήταν τα ανωτέρω που ανέφερα και θα σου έλεγα εγώ τι θα ήμασταν σήμερα...τρισ-χειρότερα και απο αυτούς που κοροϊδεύουμε...
Όλοι εκεί πάτησαν και πατούν Σωτήρη , ακόμα και τις εκκλησίες τους ΕΚΕΙ τις έκτισαν βεβηλώνοντας μια ολόκληρη ιστορία και πολιτισμό..
Όλα τα υπόλοιπα -για μένα- είναι ιστορίες γι'αρκούδες φίλε μου...
Ακόμα φοβούνται-τρέμουν την παλινόστηση της Αρχαίας Ελληνικής Παιδείας και Πολιτισμού....και κατηγορούν όλους όσους εμπνέονται απο τα Αρχαία Ελληνικά ιδεώδη , ωσάν να βλέπουν τους χειρότερους αγρίους του Αμαζονίου και λίγα λέω...
Πόσες φορές το έχω πεί και ματα-πεί..."όταν-μιλάμε-για-Αρχαία-Ελληνική-Παιδεία-πολιτισμό-γράμματα-ΔΕΝ-μιλάμε-για-Θρησκείες-και-Δωδεκάθεο" αλλα για πολιτισμό και γράμματα και επιστήμες...φιλοσοφία...
Πόσες φορές δεν έχω πεί , ότι και τότε υπήρξε μια συνέχεια -πολιτισμική- και φθάσαμε στον Αριστοτέλη , όπου διετύπωσε την αντίθεσή του με τον δάσκαλό του και μέντορά του τον Πλάτωνα...όπως τόσοι άλλοι εξάλλου ιστορικά μαθητές προς τους δασκάλους τους...
Αλλα αυτό δεν θέλουν να το δούν και να το παραδεχθούν , εκεί ξανά-μανά....οι παιδεραστές και οι ομοφυλόφυλοι...τα ίδια και τα ίδια...

Mήπως να ξαναγυρίζαμε στον Μεσσαίωνα και στους οργανωτές τους???
Αλήθεια , οι Αρχαίοι ήσαν οι εμπνευστές του???
Ξέρεις γκιλοτίνες...κρεματόρια...και άλλα όμορφα....
Αλήθεια ποιό ήταν το σύνθημα της αναγέννησης Φίλε μου???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2011, 23:46:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν γνωρίζω αν ένα κάποιο ελάχιστο ποσοστό -2%- πηγαινει στα Μετέωρα αλλα και κεί πηγαίνει για το τοπίο και όχι για τους παππάδες...αλλα εν πάσει περιπτώσει -Για την πόλη δεν το συζητάω καν , εκεί είναι Τουρκία , για την Ελλάδα μιλαμε τώρα..- οι ξένοι δεν γνωρίζουν την Ελλάδα λόγω της Θρησκείας της φίλε μου...για την ακρίβεια δεν ασχολούνται καθόλου με αυτό το κομμάτι και τους μόνους που απασχολεί είναι ορισμένους "Έλληνες"...
Αυτή είναι η πραγματικότητα και αν θές μπορείς να βρεις στοιχεία...
Κατ'αρχήν, όποιος θέλει να στηρίξει τις θέσεις του πρέπει να να φέρνει στοιχεία. Όταν κάποιος δεν παραθέτει στοιχεία στα λεγόμενά του τότε μιλάει είτε εκ της λογικής και της γνώσεώς του, είτε εκ του αέρος (συμβαίνει και αυτό).
Κατ' αρχήν φίλε Εαρινέ τα Μετέωρα είναι εξιοθέατα παγκόσμιας φήμης. Δεν υπάρχει τίποτα όμοιό τους στον κόσμο πέρα ίσως απο Θιβετιανά Μοναστήρια που βρίσκονται σε ομοίως απόκρυμνα βράχια. Το ίδιο ισχύει για το Άγιο Όρος. Τώρα αν εσύ (όχι εσύ προσωπικά, ο οποιοσδήποτε) θεωρείς ότι τα Μετέωρα ή το Αγ. Όρος θα είχαν την ίδια ζήτηση ως αξιοθέατα χωρίς τα μοναστήρια και όλα όσα έπονται των μοναστηριών (την τέχνη, την ιστορία, τους μύθους, την φιλοξενία, την θρησκευτική κατάνυξη, τους κήπους κτλπ) πρέπει να είσαι παρανοϊκός. Και όσον αφορά το Αγ. Όρος μη θεωρείς ότι το φυσικό του τοπίο θα είχε μείνει αυτό που είναι μέχρι σήμερα αν δεν το προστάτευαν θρησκευτικές αρχές.

Και μιας και αναφερθήκες και εσύ και άλλοι στο οικονομικό κομμάτι των μοναστηριών, πρέπει να υποθέσω ότι κάποιους εδώ μέσα τους χαλάει να έρχεται ο τουρίστας και να αγοράζει κεριά, φυσικά προϊόντα και άλλα μικροπράγματα απο μοναστήρια, και να αφήνει τα λεφτουδάκια του σε ελληνικό έδαφος. Για κάποιους θα ήταν καλύτερο αν οι τουρίστες δεν τα 'διναν καν αυτά τα λεφτά ίσως γιατί θα ήταν... αφορολόγητα. Πόσο πιο ωραία θα ήταν τα Μετέωρα αν δεν υπήρχαν καν τα μοναστήρια πάνω, ώστε να μη χρειάζεται και να πληρώνουν οι τουρίστες βενζίνες στα πανάκριβα ελληνικά πρατήρια για να ανεβούν στους βράχους.


υγ: Κάποιος να ξεσκονίσει το υπόγειο
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1708984
Maintained by Digital Alchemy