ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αν αγαπας την Ελλαδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2011, 00:14:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ντοτόρο μου , είπες την άποψή σου και γώ την δική μου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2011, 00:18:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμείς είμαστε on the same side φίλε Εαρινέ (έτσι πιστεύω)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2011, 07:29:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός
Mήπως να ξαναγυρίζαμε στον Μεσσαίωνα και στους οργανωτές τους???
Αλήθεια , οι Αρχαίοι ήσαν οι εμπνευστές του???
Ξέρεις γκιλοτίνες...κρεματόρια...και άλλα όμορφα....
Αλήθεια ποιό ήταν το σύνθημα της αναγέννησης Φίλε μου???

Οι Αρχαίοι πρόγονοί μας καλέ μου φίλε Δήμο φώτισαν τον κόσμο με την φιλοσοφία τους και οι χριστιανοί με τις πυρές . Όμως το χειρότερο απ' όλα κατά τη γνώμη μου είναι ότι συνεχίζουν να σπιλώνουν τα θύματά τους , και δεν έχουν τον στοιχειώδη ανερισμό να ζητήσουν μια συγνώμη για το παρελθόν . Αυτοί είναι !

Η γνωστότερη «παρακαταθήκη» της Ιεράς Εξέτασης ήταν η τελετή “auto da fe” («πράξη πίστης»), η οποία συνδέθηκε άρρηκτα με το κάψιμο στην πυρά των «αιρετικών». Το κάψιμο λάμβανε χώρα συνήθως την Κυριακή, ώστε να διασφαλιστεί η μεγαλύτερη δυνατή προσέλευση πολιτών. Παρών ήταν και ο εκάστοτε βασιλιάς, επιβεβαιώνοντας έτσι την υποτιθέμενη θεϊκή του υπόσταση και το αναφαίρετο δικαίωμά του ν’ αποφασίζει για τη ζωή και το θάνατο των υπηκόων του.

Εάν ο καταδικασμένος, έστω και την τελευταία στιγμή, εκδήλωνε την μετάνοιά του και την πίστη του στον καθολικισμό, ο δήμιος του έκανε τη χάρη να τον στραγγαλίσει ώστε να μη ζήσει το μαρτύριο της πυράς. Στις περισσότερες των περιπτώσεων, ο θάνατος των καταδικασμένων οφειλόταν σε ασφυξία από τα αέρια που εκλύονταν και όχι από την πυρά αυτή καθ’ εαυτή. Παρ’ όλ’ αυτά, ένας έμπειρος δήμιος μπορούσε να οργανώσει τη διαδικασία κατά τρόπο τέτοιο ώστε το θύμα να καεί ζωντανό, αργά και βασανιστικά.

Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι μετά το κάψιμο, οι συγγενείς του θύματος λάμβαναν αναλυτικό λογαριασμό στον οποίο αναγράφονταν λεπτομερώς όλα τα βασανιστήρια και η ταρίφα του καθενός από αυτά. Η οικογένεια ήταν υποχρεωμένη να πληρώσει το λογαριασμό, καθώς προφανώς ο «αιρετικός» συγγενής τους επιβάρυνε την εθνική οικονομία και αύξανε το κρατικό έλλειμμα.

Από το http://hereticafilisofia.blogspot.com/2011/06/auto-da-fe.html

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2011, 07:48:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το "ΑΓΙΟΝ" ΟΡΟΣ ...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2011, 14:59:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το "ΑΓΙΟΝ" ΟΡΟΣ ...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Ο απόλυτος διασυρμός.
Σκαρτάδο απο αυτούς τους προδότες,δεν θα έπαιρνα ποτε,ούτε
ενα πιάτο συσίτιο και ας πέθαινα της πείνας!!!

ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ
ΑΠΟ ΜΕΣΑ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2011, 15:35:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο απόλυτος διασυρμός.
Σκαρτάδο απο αυτούς τους προδότες,δεν θα έπαιρνα ποτε,ούτε
ενα πιάτο συσίτιο και ας πέθαινα της πείνας!!!
Κάποιοι από "αυτούς" υπο κάποιες συνθήκες ήταν προδότες και κάποιοι απο "αυτούς" ύπο άλλες συνθήκες ήταν αγωνιστές. Το να τα ισοπεδώνουμε όλα λέγεται τσουβαλοποίηση και το να κρίνουμε εκ των υστέρων κατάστασεις λεπτές τις οποίες ούτε γνωρίζουμε ούτε και κριθήκαμε ποτέ να τις αντιμετωπίσουμε οι ίδιοι, δεν μας τιμάει.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 11/07/2011 15:35:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2011, 15:55:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η εκκλησία δεν βοηθάει κάποιες περιπτώσεις ανθρώπων, διοργανώνει σε καθημερινή βάση σισίτια για κάθε άνθρωπο.
Δε ξέρω κατα πόσο θα μπορέσει να συνεχίσει να το κάνει αυτό, αφού όλες οι πηγές χρημάτων έχουν στερεύσει. Φυσικά αυτό είναι κάτι που απο κανέναν δήθεν προοδευτικό, δήθεν φηλελληνιστή και δήθεν πολέμιο της διαφθοράς, δεν του δόθηκε η απαραίτητη σημασία. Γιατί ο καθένας δίνει σημασία μόνο και αποκλειστικά σε ότι θέλει να δίνει σημασία.

Dr Jekyll Mr Hyde, απ' όσο γνωρίζω δεν διοργανώνονται συσσίτια σε κάθε ενορία υπάρχουν όμως περιπτώσεις απόρων ανθρώπων οι οποίοι μπορεί να στρέφονται καθημερινά στην ενορία τους για παροχή βοήθειας κυρίως σε είδη ρουχισμού και τροφής.
Όσον αφορά την στέρευση των χρηματικών πόρων και διαθέσιμων που έχει η Εκκλησία στην κατοχή της, μιλάμε περίπου για 25 δισεκατομμύρια ευρώ οπότε είναι μάλλον άτοπο να λέγεται ότι έχει πρόβλημα το απόθεμα της.

Όσον αφορά το σημείο του μηνύματος σου που υπογράμμισα, δεν καταλαβαίνω ούτε τι θες να πεις ούτε και το λόγο που το αναφέρεις απευθυνόμενος σε εμένα.
Μπορείς να μου το εξηγήσεις;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2011, 17:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde, απ' όσο γνωρίζω δεν διοργανώνονται συσσίτια σε κάθε ενορία υπάρχουν όμως περιπτώσεις απόρων ανθρώπων οι οποίοι μπορεί να στρέφονται καθημερινά στην ενορία τους για παροχή βοήθειας κυρίως σε είδη ρουχισμού και τροφής.
Όσον αφορά την στέρευση των χρηματικών πόρων και διαθέσιμων που έχει η Εκκλησία στην κατοχή της, μιλάμε περίπου για 25 δισεκατομμύρια ευρώ οπότε είναι μάλλον άτοπο να λέγεται ότι έχει πρόβλημα το απόθεμα της.
Μακάρι να 'χει τόσα. Όμως απο πού προέρχονται αυτά τα στοιχεία;
quote:
Όσον αφορά το σημείο του μηνύματος σου που υπογράμμισα, δεν καταλαβαίνω ούτε τι θες να πεις ούτε και το λόγο που το αναφέρεις απευθυνόμενος σε εμένα.
Μπορείς να μου το εξηγήσεις;

Δεν αναφερόταν σε εσένα προσωπικά! Γιατί όταν σχολιάζω κάτι, δεν σχολιάζω μόνο για να το ακούσει αυτός του οποίου το κείμενο σχολιάζω, αλλά γενικότερα οι συμμετέχοντες. Όσον αφορά στην συγκεκριμένη αναφορά σε υπογράμμιση, είναι κάτι που το 'χω εξηγήσει στο κοντινό παρελθόν στο ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ. Μπορείς να βρεις εκεί εξήγηση ή να στη στείλω σε π.μ. Εδω πέρα είναι το πλέον ακατάλληλο μέρος για να εξηγήσω αυτή τη φράση γιατί θα φύγουμε πολύ μακριά απ' το θέμα, περισσότερο απ' ότι έχει ήδη φύγει από τους αρχικούς συμμετέχοντες.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 11/07/2011 17:13:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2011, 17:08:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus
Όσον αφορά την στέρευση των χρηματικών πόρων και διαθέσιμων που έχει η Εκκλησία στην κατοχή της, μιλάμε περίπου για 25 δισεκατομμύρια ευρώ οπότε είναι μάλλον άτοπο να λέγεται ότι έχει πρόβλημα το απόθεμα της.


Εξαρτάται. Σε μεγάλο βάθος χρόνου σίγουρα είναι άτοπο, βραχυπρόθεσμα όμως δεν μπορούμε να ξέρουμε. Ακούω τελευταία ότι κάποιες τράπεζες-δανειστές προσπαθούν, αντί να προχωρήσουν σε κατασχέσεις ακινήτων για την κάλυψη μη εξυπηρετούμενων δανείων, να έρθουν σε συμφωνία με τους δανειζόμενους ώστε να εξασφαλίσουν έστω και κάποιο ελάχιστο ρευστό. Αυτό ακριβώς δείχνει ότι το πρόβλημα ρευστότητας στη χώρα είναι αυτή τη στιγμή τεράστιο και κάπου δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι η Εκκλησία βρίσκεται στο απυρόβλητο.

Γνωρίζουμε ότι η εκκλησιαστική περιουσία είναι μεγάλη αλλά από πού προέκυψαν τα 25 δισεκατομμύρια ευρώ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2011, 23:10:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κάποιοι από "αυτούς" υπο κάποιες συνθήκες ήταν προδότες και κάποιοι απο "αυτούς" ύπο άλλες συνθήκες ήταν αγωνιστές.

Το να τα ισοπεδώνουμε όλα λέγεται τσουβαλοποίηση και το να κρίνουμε εκ των υστέρων κατάστασεις λεπτές τις οποίες ούτε γνωρίζουμε ούτε και κριθήκαμε ποτέ να τις αντιμετωπίσουμε οι ίδιοι, δεν μας τιμάει.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 11/07/2011 15:35:48


Συμφωνώ με την ανωτέρω άποψη του φίλου DJ&MH και επαυξάνω και έχει απόλυτο δίκιο στην συγκεκριμμένη τοποθέτησή του....
Η δική μου η ένσταση σε σχέση με την εκκλησία έχει αποτυπωθεί στον χρόνο που βρίσκομαι εδώ , όπως και η όποια διαφωνία μου σε επιμέρους πράγματα...
Όντως γνωρίζω καλούς ανθρώπους Χριστιανούς αλλα και Ιερωμένους κι ανθρώπους που έχουν καλές προθέσεις και μέσα στους κόλπους της εκκλησίας ΑΛΛΑ και εκτός αυτής...υπάρχουν και οι μέν και οι δέ...

Ντοτόρο μου , ήσαν όμως ελάχιστες οι εξαιρέσεις ... ωστόσο υπαρκτές , ΩΣΤΟΣΟ και χθές και σήμερα η βρωμιά και η υποκρισία ήταν συντριπτικά μεγαλύτερη απο τους υγιεις ανθρώπους...τους πραγματικούς ανθρώπους ΚΑΙ σε όλους τους χώρους!!!
Η Εκκλησία αποδομείται -και θα αποδομείται- κατα την άποψή μου απο την ίδια την ακαμψία και την παραμονή της πεισματικά σε δογματικές θέσεις ..... ωστόσο αναγνωρίζω ότι της είναι πολύ δύσκολο να εκφράσει διαφορετικό λόγο και αυτό διότι υπάρχει η βάση -ιδεολογική- που την καθηλώνει...
Μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα , ένα πράμα...



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 00:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ντοτόρο μου , ήσαν όμως ελάχιστες οι εξαιρέσεις ... ωστόσο υπαρκτές , ΩΣΤΟΣΟ και χθές και σήμερα η βρωμιά και η υποκρισία ήταν συντριπτικά μεγαλύτερη απο τους υγιεις ανθρώπους...τους πραγματικούς ανθρώπους ΚΑΙ σε όλους τους χώρους!!!
Η Εκκλησία αποδομείται -και θα αποδομείται- κατα την άποψή μου απο την ίδια την ακαμψία και την παραμονή της πεισματικά σε δογματικές θέσεις ..... ωστόσο αναγνωρίζω ότι της είναι πολύ δύσκολο να εκφράσει διαφορετικό λόγο και αυτό διότι υπάρχει η βάση -ιδεολογική- που την καθηλώνει...
Μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα , ένα πράμα...
Έτσι είναι φίλε μου.. και σκέψου ότι την εκκλησία δεν την επιλέγουμε. Αλλα δες ότι τα ίδια συμβαίνουν και στον πολιτικό τομέα, ακόμα και στην αστυνομία. Και πες τον Παπά τη ενορίας σου δεν τον επιλέγεις, (αν και επιλέγεις τον πνευματικό σου) αυτόν που σε κυβερνάει και που μπορείς να τον επιλέξεις πώς τον επιλέγεις ενώ ξέρεις ότι είναι λαμόγιο; Δεν μιλάμε για έναν υποκριτή, ή κάποιον με χαλαρό το αίσθημα του πατριωτισμού, μιλάμε για ένα λαμόγιο: Πώς τον ψηφίζεις; Ιδού η απορία.


Και θα ήθελα να σχολιάσω και κάτι, σχετικά με το βιντεάκι που παρέθεσε "εν σιγή ιχθύος" η Καποδίστρια. Αυτό που λέει βασικά αυτό το βιντεάκι είναι ότι η εξουσία του Αγ. Όρους προέβη σε μια πολιτική κίνηση, που την προστάτευε ταυτόχρονα από τους Βουλγάρους και από τους ίδιους τους Γερμανούς, οι οποίοι απ' τη στιγμή που είχαν φτάσει πια στο ύψος του Αγ. Όρους θα μπορούσαν εύκολα να το ρημάξουν.
Αυτό εμένα μου φαίνεται περισσότερο έξυπνο ως κίνηση παρα προδοτικό. Αυτό που δεν θα ήταν έξυπνο θα ήταν μερικά άπειρα γεροντάκια και παπαδοπέδια με τα διάφορα ηθικολογικά τους πιστεύω, να πιάναν τα όπλα και να πήγαιναν να τα βάλουνε με τους Ναζί ενώ οι τελευταίοι έχουν ήδη σπάσει τις άμυνες του ελληνικού κράτους. Μπορεί φυσικά να κάνω λάθος και το Άγ. όρος να ήταν επανδρωμένο με παπάδες-συμμορίτες. Στη αντίθετη όμως περίπτωση, εμάς μας είναι πολύ εύκολο να λέμε πληκτρολογώντας σε έναν υπολογιστή ότι αυτοί οι άνθρωποι θα έπρεπε ως πατριώτες να πέσουν πάνω στις λόγχες των γερμανών ως εθνικοί καμικάζοι. Προφανώς έχουμε μεγάλη σιγουριά για τον εαυτό μας ότι θα πράτταμε το ίδιο αν μας δινόταν η επιλογή.

Το σίγουρο πάντως είναι ότι όποιος έλληνας χριστιανός και μη ήθελε να πολεμήσει, μπορούσε να το κάνει και χωρίς την ευλογία(ή την απαγόρευση) οποιασδήποτε θρησκευτικής αρχής.

Επομένως, καταλήγω, κάθε νόμισμα έχει δυό πλευρές. Κάποιοι βλέπουν τη μια, κάποιοι την άλλη και κάποιοι το αφήνουν να γυρνά... And what goes around comes around που λένε και οι Άγγλοι...

quote:

Η Εκκλησία αποδομείται -και θα αποδομείται- κατα την άποψή μου απο την ίδια την ακαμψία και την παραμονή της πεισματικά σε δογματικές θέσεις ..... ωστόσο αναγνωρίζω ότι της είναι πολύ δύσκολο να εκφράσει διαφορετικό λόγο και αυτό διότι υπάρχει η βάση -ιδεολογική- που την καθηλώνει...
Μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα , ένα πράμα...

Ξέρεις οι Ινδουιστές κάνουν το εξής. Έχουν τα θρησκευτικά τους βιβλία και όποιος μετέπειτα "δάσκαλος" (ιερέας) θέλει, μπορεί να σχολιάσει κάποιο απ' τα εδάφια και να πρσθέσει τα σχόλια του σε αυτά τα βιβλία. Αυτό λέγεται θρσηκευτική συνέχεια, πώς λέμε συνέχεια του έθνους;
Η ορθοδοξία το έχει και αυτή αυτό, αλλά όχι με τον ίδιο τρόπο. Έχουμε και εμείς δηλαδή διατριβές πάνω σε θέματα θρησκευτικά από τους "πατέρες τις εκκλησίας" όμως αυτό δεν επαρκεί.
Επειδή προς το παρόν δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο, κάπως δηλαδή να "εξελιχτεί" η θρησκεία στα σύγχρονα δεδομένα, υπάρχει δογματισμός. Αυτό οφείλεται τοσο στον λαό, όσον και στον κόσμο που επανδρώνει την εκκλησία. Αν σήμερα ερχόταν ένας δεύτερο Χριστός και έλεγε ήρθα να φέρω καινή (καινούρια δηλαδή) διαθήκη, μια διαθήκη του 21ου αιώνα, κανείς δεν θα τον αποδεχόταν ως τέτοιο. Και αν ακόμα περπατούσε πάνω στον νερό, και αν άλλαζε το κρασί σε νερό και αν αν αν... το πολύ πολύ να τον αποδέχονταν ως.. Γιούρι Γκέλερ! Μη σου πω θα τον κυνηγούσαν όλοι οι μάνατζερς για να προωθήσουν το "σόου" του.

Δυστυχώς η ανθρωπότητα είναι ανώριμη και δεν γίνεται κάθε φορά να παρεμβαίνει κάποιος για να τη βάζει στο σωστό δρόμο. Αλλά και να παρέμβει κάποιος.. η ανθρωπότητα θα βρει πάλι τον τρόπο για να μπει σε λάθος μονοπάτια!


Ζέστη...

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 12/07/2011 00:17:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 10:03:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Doctor

Ξέρεις οι Ινδουιστές κάνουν το εξής. Έχουν τα θρησκευτικά τους βιβλία και όποιος μετέπειτα "δάσκαλος" (ιερέας) θέλει, μπορεί να σχολιάσει κάποιο απ' τα εδάφια και να πρσθέσει τα σχόλια του σε αυτά τα βιβλία. Αυτό λέγεται θρσηκευτική συνέχεια, πώς λέμε συνέχεια του έθνους;
Η ορθοδοξία το έχει και αυτή αυτό, αλλά όχι με τον ίδιο τρόπο. Έχουμε και εμείς δηλαδή διατριβές πάνω σε θέματα θρησκευτικά από τους "πατέρες τις εκκλησίας" όμως αυτό δεν επαρκεί.
Επειδή προς το παρόν δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο, κάπως δηλαδή να "εξελιχτεί" η θρησκεία στα σύγχρονα δεδομένα, υπάρχει δογματισμός. Αυτό οφείλεται τοσο στον λαό, όσον και στον κόσμο που επανδρώνει την εκκλησία. Αν σήμερα ερχόταν ένας δεύτερο Χριστός και έλεγε ήρθα να φέρω καινή (καινούρια δηλαδή) διαθήκη, μια διαθήκη του 21ου αιώνα, κανείς δεν θα τον αποδεχόταν ως τέτοιο. Και αν ακόμα περπατούσε πάνω στον νερό, και αν άλλαζε το κρασί σε νερό και αν αν αν... το πολύ πολύ να τον αποδέχονταν ως.. Γιούρι Γκέλερ! Μη σου πω θα τον κυνηγούσαν όλοι οι μάνατζερς για να προωθήσουν το "σόου" του.



Όταν μια θρησκεία θεωρείται από το ιερατείο της ως θρησκεία “εξ αποκαλύψεως” (όπως οι τρεις μονοθεϊστικές Ιουδαϊσμός, Χριστιανισμός, Ισλαμισμός) τότε η κάθε μία είναι δόγμα, και κάθε πιστός της οφείλει υποχρεωτικά να δεχτεί ΟΛΟ το πακέτο του δόγματος, διαφορετικά, αν κάποιος προσθέσει το ελάχιστο “αν τις επιθή επ' αυτά” , ή κάποιος αφαιρέσει “αν τις αφέλει” από το περιεχόμενο του δόγματος το ελάχιστο, την έχει βάψει άσχημα – όσον αφορά την σωτηρία της ψυχής του βεβαίως βεβαίως.
(οι λέξεις στα εισαγωγικά είναι από την τελευταία σελίδα της καινής διαθήκης.)

Αν ό Ιησούς ερχόταν και να διδάξει ένα .... - ποιο καινό, καινό βαγγέλιο – θα πεί αυτό που αρχικά δίδαξε ήταν στην πραγματικότητα κενό ουσίας.
Αν λοιπόν εσύ νιώθεις την ανάγκη ανακαίνισης της αλήθεια σου, θα πει πως αισθάνεσαι πεπαλαιωμένος
Άλλωστε όπως ο ίδιος λες, και να ερχόταν ένας καινούργιος χριστός να πει καινούργια πράγματα, το πιο πιθανό είναι να μην τον πιστέψει κανείς.

Ξέρουμε τάχα αν παρουσιάστηκε ως ο “Ζαρατούστρα” ή σαν “θεός του Σπινόζα”?


Υ.Γ
Ο Ινδουισμός δεν είναι θρησκεία – σύμφωνα με τους θεολόγους – αλλά τρόπος ζωής

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 11:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εμείς είμαστε on the same side φίλε Εαρινέ (έτσι πιστεύω)


Μωρε φωλια εχετε κανει εδω μεσα,αλλα θα σας ταιριαξω τη γραβατα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 12:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
skartados
Φιλε μου καλε εαρινε,κανενας κοσμος,ουτε ο αρχαιος ελληνικος,δεν ηταν αγγελικα πλασμενος.Πολλα μαλιστα απο τα κακα που βλεπουμε σημερα,εχουν τη πηγη τους εκει ακριβως.

Φίλε skartado , κανένας αντικειμενικός άνθρωπος δεν μπορεί να ισχυρισθή ότι ο αρχαίος Ελληνικός κόσμος ήταν αγγελικά πλασμένος . Όμως παρήγαγε υψηλό πολιτισμό πάνω στον οποίο βασίστηκε εν πολλοίς ο σημερινός πολιτισμός . Μετά την βίαιη επιβολή του χριστιανισμού μας πήρε ο διάολος και μας σήκωσε .
Εν πάση περιπτώσει και επειδή αυτά έχουν ειπωθεί άπειρες φορές κατά το παρελθόν , μπορείς να μου επισημάνης ποιά είναι κατά τη γνώμη σου τα σημερινά κακά που έχουν την πηγή τους στην αρχαία Ελλάδα ;



*


Καταρχην,οι εμφυλιοι σπαραγμοι,οι οποιοι τοσο εχουν ταλαιπωρησει τον αρχαιο αλλα και νεωτερο ελληνισμο.Και παντα μαλιστα,με τη κηδεμονια η τη βοηθεια ξενων.


Δευτερον η αρωστη αντιληψη και του τοτε και του τωρα,οτι παλια ηταν καλυτερα.Στην ιλιαδα,ο νεστωρ μιλωντας σε αχιλλεα και αγαμεμνων,τους λεει,σιγα και τι ειστε εσεις,εγω ΠΑΛΙΑ εχω γνωρισει πραγματικους ηρωες.Ειμαστε παρελθονολατρες(τι λεξη εβγαλα .....)

Παλια,οι αθηναιοι πριν κατα τη διαρκεια και μετα τη τσαπου του πελοποννησιακου πολεμου,για να ανεβασουν την αυτοπεποιθηση τους,ελεγαν οτι μονο αυτοι ειναι αυτοχθονες απο ολη την ελλαδα και ολοι οι αλλοι ειναι δηθεν επιλυδες.Αυτα τα χωρια ,που σαφως εχουν πολιτικη σκοπιμοτητα,αλλα και δειχνουν ακρατο τοπικισμο,τα εχει παρει ο σκοταδισμος του σημερα και τα περιφερει δεξια αριστερα,για να μας πει οτι οι ελληνες δηθεν δεν ηταν αυτοχθονες.

Σημερα,αυτο εχει μεταφερθει στη ποδοσφαιρικη και αλλες κοντρες τοπικου χρωματος,οπου ο ενας προσπαθει να προσβαλει τον αλλον λεγοντας βουλγαροι,τουρκοι,αλβανοι,αυστριακοι,απογονοι του στολου κ.τ.λ.


Τοτε οι αθηναιοι τους επαναπατρισθεντες δαναους,τους ελεγαν ξενους.Στο χωριο μου αλλα και σε ολη την ελλαδα,τους επαναπατρισθεντες ποντιους,υπηρχαν πολλοι μαλακες που τους ελεγαν τουρκοσπορους κ.τ.λ.Το ιδιο με τους βορειοηπειρωτες κ.τ.λ.


Και αλλα πολλα φιλε.Δυστυχως πηραμε τα κουσουρια τους μονο και οχι τα ατελειωτα προτερηματα τους,εκτος απο τον ηρωισμο ειδικα σε πολεμους που στα χαρτια θεωρουταν χαμενοι....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 12:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Το "ΑΓΙΟΝ" ΟΡΟΣ ...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Ο απόλυτος διασυρμός.
Σκαρτάδο απο αυτούς τους προδότες,δεν θα έπαιρνα ποτε,ούτε
ενα πιάτο συσίτιο και ας πέθαινα της πείνας!!!

ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ
ΑΠΟ ΜΕΣΑ?


Σερνεις ασχημαντρα,να πειστεις απο την φιλη μου τη καποδιστιουλα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 12:37:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Ινδουισμός δεν είναι θρησκεία – σύμφωνα με τους θεολόγους – αλλά τρόπος ζωής
Ο ινδουισμός βασικά δεν είναι ΜΙΑ θρησκεία, είναι "πολλές μικρές" και συνδυάζεται πράγματι με έναν τρόπο ζωής. Το να πούμε όμως ότι είναι ΜΟΝΟ τρόπος ζωής είναι μάλλον άστοχο. Αλλά και ως τρόπο ζωής θα έπρεπε να ορισουνε τι εννοούνε με αυτό. Τέλος πάντων άσχετο με το θέμα μας.


quote:
Μωρε φωλια εχετε κανει εδω μεσα,αλλα θα σας ταιριαξω τη γραβατα.
Ε όχι και φωλιά φίλε Σκαρτάδο, παραπέμπει αλλού αυτό. Κατ' αρχήν εγώ δεν συνηθίζω να έρχομαι στα αυτά τα "τρισκατάρατα μέρη" του Μ&Θ. Κατασκήνωση πες καλύτερα. Ο Εαρινός δε ξέρω κάθε πόσο έρχεται, αλλά έχουμε φιλικές σχέσεις γενικά, δηλαδή αποφεύγουμε τους τσακωμούς και μιλάμε όσο το δυνατόν νηφάλια.
quote:
Όταν μια θρησκεία θεωρείται από το ιερατείο της ως θρησκεία “εξ αποκαλύψεως” (όπως οι τρεις μονοθεϊστικές Ιουδαϊσμός, Χριστιανισμός, Ισλαμισμός) τότε η κάθε μία είναι δόγμα, και κάθε πιστός της οφείλει υποχρεωτικά να δεχτεί ΟΛΟ το πακέτο του δόγματος, διαφορετικά, αν κάποιος προσθέσει το ελάχιστο “αν τις επιθή επ' αυτά” , ή κάποιος αφαιρέσει “αν τις αφέλει” από το περιεχόμενο του δόγματος το ελάχιστο, την έχει βάψει άσχημα – όσον αφορά την σωτηρία της ψυχής του βεβαίως βεβαίως.
(οι λέξεις στα εισαγωγικά είναι από την τελευταία σελίδα της καινής διαθήκης.)
Και στη περίπτωση του Ινδουισμού που ανέφερα, δεν έχει κάποιος δικαίωμα να αφαιρέσει εδάφια. Κατ' εμέ αυτό είναι πολύ σωστό γιατί όπως είπα ο άνθρωπος βρίσκει πάντα τρόπο να ξεφεύγει από το σωστό μονοπάτι και άρα θα μπορούσε εύκολα κάποιος να διαγράψει τα λόγια που δεν τον συνέφεραν ή που δεν μπορούσε να καταλάβει το βαθύτερο νόημά τους.
quote:
Αν ό Ιησούς ερχόταν και να διδάξει ένα .... - ποιο καινό, καινό βαγγέλιο – θα πεί αυτό που αρχικά δίδαξε ήταν στην πραγματικότητα κενό ουσίας.
Αν λοιπόν εσύ νιώθεις την ανάγκη ανακαίνισης της αλήθεια σου, θα πει πως αισθάνεσαι πεπαλαιωμένος
Άλλωστε όπως ο ίδιος λες, και να ερχόταν ένας καινούργιος χριστός να πει καινούργια πράγματα, το πιο πιθανό είναι να μην τον πιστέψει κανείς.
Άλλο η αλήθεια, άλλο το ευαγγέλιο. Το ευαγγέλιο είναι μια σειρά απο υποδείξεις που αφορούν στον δρόμο προς την αλήθεια. Οι υποδείξεις αυτές μπορούν να αλλάξουν ανάλογα με την εποχή, γιατί αλλάζει και η αντίληψη και οι πνευματικές ανάγκες των ανθρώπων. Αλλά η αλήθεια είναι ο ίδιος ο Χριστός, ο Θεός δηλαδή με άλλα λόγια. Δεδομένης της φύσης της αλήθειας λοιπόν, η αλήθεια δεν θα μπορούσε να είναι κάποια ιδέα, μια θεωρία, μια εξίσωση ή ένα υλικό πράγμα (π.χ. ένας υπολογιστής). Ο μόνος τρόπος να γνωρίσει κάποιος την αλήθεια είναι ο βιωματικός.
Χαίρομαι που μου δίνεις την ευκαιρία να αποσαφηνίσω κάποια πράγματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 16:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ζέστη...


Πολύ Ντοτόρο μου...
Διάβασα προσεκτικά τα όσα είπες πάντως , ωστόσο διαφωνώ...
Πάλι να λέω τα ίδια και τα ίδια...???
Βαριέμαιιιιιιι.....

Αυτό πάλι..."Άλλο η αλήθεια, άλλο το ευαγγέλιο. Το ευαγγέλιο είναι μια σειρά απο υποδείξεις που αφορούν στον δρόμο προς την αλήθεια. Οι υποδείξεις αυτές μπορούν να αλλάξουν ανάλογα με την εποχή, γιατί αλλάζει και η αντίληψη και οι πνευματικές ανάγκες των ανθρώπων.

Αλλά η αλήθεια είναι ο ίδιος ο Χριστός, ο Θεός δηλαδή με άλλα λόγια".....απο πού προκύπτει???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 12/07/2011 16:09:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 16:57:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά, για να μην είστε θύματα των διάφορων συκοφαντιών που αναπαράγουν και γνωστά μέλη εδώ στο φόρουμ,
διαβάστε εδώ

http://www.scribd.com/doc/51582386/%CE%9F-%CE%91%CE%98%CE%A9%CE%A3-%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%9D-%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%9F%CE%A7%CE%97

όσον αφορά τη στάση των Αγιορειτών Πατέρων και του Αγίου Όρους κατά την κατοχή.

**Δυστυχώς, φαίνεται πως κάποια μέλη ενημερώνονται για τόσο σημαντικά γεγονότα από το youtube και το θεωρούν ως την πλέον αξιόπιστη πηγή.

Κρίμα .....


Edited by - Ψηλός on 12/07/2011 17:02:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 17:12:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό πάλι..."Άλλο η αλήθεια, άλλο το ευαγγέλιο. Το ευαγγέλιο είναι μια σειρά απο υποδείξεις που αφορούν στον δρόμο προς την αλήθεια. Οι υποδείξεις αυτές μπορούν να αλλάξουν ανάλογα με την εποχή, γιατί αλλάζει και η αντίληψη και οι πνευματικές ανάγκες των ανθρώπων.

Αλλά η αλήθεια είναι ο ίδιος ο Χριστός, ο Θεός δηλαδή με άλλα λόγια".....απο πού προκύπτει???


Μα ο ίδιος ο Χριστός το έχει πει: "Εγώ ειμι η Οδός και η Αλήθεια και η Ζωή"

Αυτή ήταν η μόνη σου διαφωνία;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 12/07/2011 17:16:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 17:44:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Ντοτόρο μου....
Καλώς τότε , αφού το είπε ότι αυτός είναι η αλήθεια...οκ!!!
Εγώ μια αλήθεια γνωρίζω πάντως -αν σε ενδιαφέρει- ... αυτήν που βλέπω απεναντί μου....εν προκειμένω εσένα και κάθε συνάνθρωπό μου και μέλλημά μου πάντα ειναι να διαμορφώνω σχέσεις υγιείς με τους συνανθρώπους μου και αυτό δεν χρειάζεται -σε διαβεβαιώ- καμμιά "Θεϊκή" διαμεσολάβηση....καλλιέργεια και γνώση φίλε μου χρειάζεται και καλή διάθεση απ'ολες τις πλευρές....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 17:48:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα που το ανέφερες λοιπόν αυτό φίλε Εαρινέ, θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι. Αν κάποιος σου έδινε ένα νόμισμα και σου έλεγε κοίτα αν είναι κάλπικο, τι θα έκανες; (υποθέτοντας ότι δεν υπάρχει κάποια μηχανή προχειρη που να το κάνει αντι για σένα)

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 12/07/2011 17:49:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 18:11:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός:

**Δυστυχώς, φαίνεται πως κάποια μέλη ενημερώνονται για τόσο σημαντικά γεγονότα από το youtube και το θεωρούν ως την πλέον αξιόπιστη πηγή.
Κρίμα .....


Ναι μωρέ,το "καταραμένο" youtube που κατασκευάζει
ντοκιμαντέρ των αγιορειτών με τους γερμαναράδες,
τόσο πειστικά λες και είναι ...αληθινά!!!

Έχεις δίκιο,Ψηλέ από το Λουξεμβούργο,
την επομένη θα πάρω την "σωστή" ενημέρωση από
την σελίδα της ΟΟΔΕ !!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 18:27:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τώρα που το ανέφερες λοιπόν αυτό φίλε Εαρινέ, θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι. Αν κάποιος σου έδινε ένα νόμισμα και σου έλεγε κοίτα αν είναι κάλπικο, τι θα έκανες; (υποθέτοντας ότι δεν υπάρχει κάποια μηχανή προχειρη που να το κάνει αντι για σένα)

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 12/07/2011 17:49:41


Δεν ξέρω Ντοτόρο μου...ίσως να πήγαινα σε κάποιο παρακείμενο μαγαζί να το ελέγξω αλλα τι σημασία έχει , πού την πάς την "δουλειά"??


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 18:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άστο μαγαζί, είναι πολύ η απλή η απάντηση. Εσύ έχεις το νόμισμα στα χέρια σου, αυθόρμητα ποια έιναι η πρώτη κίνηση που κάνεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 20:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παιδιά, για να μην είστε θύματα των διάφορων συκοφαντιών που αναπαράγουν και γνωστά μέλη εδώ στο φόρουμ,
διαβάστε εδώ

http://www.scribd.com/doc/51582386/%CE%9F-%CE%91%CE%98%CE%A9%CE%A3-%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%9D-%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%9F%CE%A7%CE%97

όσον αφορά τη στάση των Αγιορειτών Πατέρων και του Αγίου Όρους κατά την κατοχή.

**Δυστυχώς, φαίνεται πως κάποια μέλη ενημερώνονται για τόσο σημαντικά γεγονότα από το youtube και το θεωρούν ως την πλέον αξιόπιστη πηγή.

Κρίμα .....


Edited by - Ψηλός on 12/07/2011 17:02:16



Aυτο το σαιτ που εδωσες ασχημε και εσυ ψηλε,αποδυκνιει περιτρανα για μια ακομη φορα αυτο που εχω πει.Οι ανθρωποι δεν παιζονται.....μπρος -πισω με το νικητη ειναι.


Κερδιζουν οι ελληνες τους τουρκους,ειχαμε κανει μυστικη συνεδρεια μωρε και πηραμε πισω τον αφορισμο.

Κερδιζουν οι τουρκοι,ρε παιδια εμεις ειχαμε κανει αφορισμο της επαναστας.


Κερδιζουν οι συμμαχοι το χιτλερ,ρε παιδια διπλωματια πουλησαμε να σωθουμε απο τους βουλγαρους.

Κερδιζει ο χιτλερ,ρε παιδια εμεις του στειλαμε επιστολες συγχαρητηρια και του καναμε τεμεναδες.


Δεν πιανονται απ[ο πουθενα οι πουστηδι....Αν ανοιξουν διπλωματικη σχολη,για να παρεις θεση διπλωματη σε ολο το κοσμο,πρεπει να σε εγκρινουν αυτοι,γιατι απλα δεν υπαρχουν....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 20:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα βιντεακι ετσι για να θυμηθουμε τι εστι ορθοδοξια περα απο τους τσακωμους και τις βλακειες.
http://www.youtube.com/watch?v=ce05HvPRiFU

http://www.youtube.com/watch?v=gK8cqL8sl5kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 20:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και φυσικα ξεχασα το κυριοτερο,παιθαινει ο ασθενης τον ηθελε ο θεος κοντα του,σωζεται τον εσωσε ο θεος,σωζεται η πολη υπο των εχθρων μας βοηθησε ο θεος και η παναγια,πεφτει η πολη, ηταν θελημα θεου κ.τ.λ.,ρε δεν υπαρχουν λεμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 22:42:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλός:

**Δυστυχώς, φαίνεται πως κάποια μέλη ενημερώνονται για τόσο σημαντικά γεγονότα από το youtube και το θεωρούν ως την πλέον αξιόπιστη πηγή.
Κρίμα .....



Ναι μωρέ,το "καταραμένο" youtube που κατασκευάζει
ντοκιμαντέρ των αγιορειτών με τους γερμαναράδες,
τόσο πειστικά λες και είναι ...αληθινά!!!

Έχεις δίκιο,Ψηλέ από το Λουξεμβούργο,
την επομένη θα πάρω την "σωστή" ενημέρωση από
την σελίδα της ΟΟΔΕ !!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.



Σαφώς και τα κατασκευάζει, το λυπηρό είναι πως είσαι και εσύ μια από αυτούς που τα αναπαράγουν.
Όσο θα υπάρχετε εσείς, τα σκουπίδια που θα σα πλασσάρουν προς βρώση θα πληθαίνουν και .... δεν θα φταίει κανείς άλλος, παρά μόνο εσείς οι ίδιοι για την κατάντια σας.

Αλλά, για να μπορείς να καταλάβεις κάποια πράγματα πρέπει να ...... το έχεις. Και δεν εννοώ τα πόσα βιβλία έχεις περάσει επί τροχάδην, μόνο και μόνο για να έχεις κάτι να πεις, μιλώ για κάτι που, αγαπητή μου Καποδίστρια, ..... απ' ό,φαίνεται, εσύ δεν το κατέχεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 22:57:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σαφώς και τα κατασκευάζει, το λυπηρό είναι πως είσαι και εσύ μια από αυτούς που τα αναπαράγουν.
Όσο θα υπάρχετε εσείς, τα σκουπίδια που θα σα πλασσάρουν προς βρώση θα πληθαίνουν και .... δεν θα φταίει κανείς άλλος, παρά μόνο εσείς οι ίδιοι για την κατάντια σας.

Αλλά, για να μπορείς να καταλάβεις κάποια πράγματα πρέπει να ...... το έχεις. Και δεν εννοώ τα πόσα βιβλία έχεις περάσει επί τροχάδην, μόνο και μόνο για να έχεις κάτι να πεις, μιλώ για κάτι που, αγαπητή μου Καποδίστρια, ..... απ' ό,φαίνεται, εσύ δεν το κατέχεις.



Ψηλέ , εκτρέπεσαι τώρα και έχω την αίσθηση ότι δεν σου ταιριάζει κάτι ανάλογο...
Δηλαδή , εσύ θεωρείς ως "σωστό" άνθρωπο .... όποιον αναμασάει ότι του λέει η επίσημη εκκλησία???
Κάθε τι διαφορετικό δηλαδή ως σκέψη και ιδέα που αντιτίθεται σε ότι εσύ πιστεύεις και αποτυπώνεται , θεωρείται ως "παραβατικό και λάθος"???
Μα όλα όσα έχουν κατατεθεί για την διαδρομή αλλα και το πνευματικό υπόβαθρο του Χριστιανισμού -αλλα και άλλων θρησκειών- είναι λάθος και παγανιστές και αμαρτωλοί όλοι όσοι τα καταθέτουν???
Να υποθέσω ότι με το ίδιο σκεπτικό , δικαιούμαι και γώ και ο οποιοσδήποτε άλλος να τοποθετηθεί κατ'αυτόν τον τρόπο και απέναντί σου..???
Το κακό φίλε μου είναι ότι η εκκλησία δεν κάθεται στ'αυγά της και να ασχοληθεί με τα "πνευματικά της καθήκοντα" και μόνον αλλα θέλει να ασκήσει και άλλους ρόλους...
Και όταν λέω "πνευματικά καθήκοντά της" εννοώ προς τον εαυτό της ΚΑΙ μόνον και να αφήσει ήσυχο και αχαρακτήριστο όποιον έχει άλλες απόψεις....θα έλεγα δε ότι ο λόγος της είναι διχαστικός και σπέρνει διχόνοιες και κατηγοριοποιεί ανθρώπους που δεν την ενοχλούν....
Αν θές μπορούμε να το συζητήσουμε ασφαλώς και να ξέρεις-ήδη το ξέρεις- ότι μαζί σου δεν έχω τίποτα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 23:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το καλό U-tube...
http://www.youtube.com/watch?v=ce05HvPRiFU

http://www.youtube.com/watch?v=gK8cqL8sl5k

και το κακό U-tube...
Το "ΑΓΙΟΝ" ΟΡΟΣ ...

Όπου μας βολεύει είναι αξιόπιστο και οπου "δεν" είναι αφερέγγυο...

Οπότε για αξιόπιστο u-tube θα πρέπει να απευθυνόμαστε σε χριστιανοσελίδες....μόνο...
Καλά νά'μαστε....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy