ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αν αγαπας την Ελλαδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
42NA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


432 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2011, 00:11:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 42NA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2011, 11:09:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
βρε ψηλέ μια και σε πέτυχα, δεν μας λες τελικά τη στην ευχή κάνεις εκεί στας βρυξέλας, γιατί με έχει φάει η περιέργεια


αθεος Καλησπέρα
μια,απλά γνωστή μου,είναι επίσης στις
Βρυξέλλες,από το 2006.
Φέτος,όλως τυχαίως έμαθα από την μητέρα της ότι
αγόρασε και σπίτι εκεί!!!
Μέσα σε 5 χρόνια δηλαδή κατάφερε κάτι που εδώ στην
Ελλάδα χρειάζεσαι καμμιά 20ετία,σίγουρα!!!(και όχι με
τιμές Βρυξελλών...)

Τώρα από ότι έχει αφήσει να καταλάβω,στο διπλωματικό σώμα
είναι,λέει.
Πληρώνουμε καλά,οι έλληνες φορολογούμενοι
για να καλοπερνούν ελάχιστοι "καταφερτζήδες"...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.



Αγαπητή Kapodistria,
Για να μην πέφτεις στη λούμπα, θα σου πω κάποια πράγματα.
Και εγώ αγόρασα σπίτι πριν δυο χρόνια, ένα σπίτι 120 τετραγωνικών, κολλητό με άλλα σπίτια από αριστερά και από δεξιά και έχω βάλει δάνειο για 30 χρόνια για να το ξεπληρώσω. Το σπίτι αυτό μου κόστισε 700 χιλιάρικα, αυτές είναι οι τιμές στο μικρό Λουξεμβούργο. Δηλαδή, υποθήκευσα ως και το μέλλον τον παιδιών μου για να ξεπληρώσω αυτό το σπίτι. Κατάλαβες λοιπόν;
Όπως και στην Ελλάδα, έτσι και στις Βρυξέλλες ή στο Λουξεμβούργο.

Υπάρχουν καλά αμειβόμενοι παντού. Ο καθένας, σύμφωνα με το εισόδημά του προβαίνει και σε ανάλογα βήματα, σύμφωνα πάντα με την κρίση του.

Το αν πληρώνουν καλά ή όχι οι Έλληνες φορολογούμενοι είναι άλλη ιστορία.
Το θέμα ήταν και είναι το πού πήγαιναν τα χρήματα. Και είναι αυτό που μας οδήγησε εκεί που μας οδήγησε σήμερα.

Στου Λουξεμβούργο, σε μια από τις τράπεζες όπου εργάζονται κάποιοι γνωστοί μου, έχει δημιουργηθεί ειδικά ένα τμήμα που ασχολείται με καταθέτες από Ελλάδα. Μιλάμε για το χρήμα που έχει εισέλθει, αλλά και που συνεχίζει να εισρέει στα ταμεία της τράπεζας. Και αναφέρομαι μόνο σε μια από το πλήθος των τραπεζών που υπάρχουν στο Λουξεμβούργο.

Ο μισθός του Ψηλού, αλλά και κάθε άλλου υπαλλήλου της Ε.Ε., έστω και υψηλόβαθμου και καλοπληρωμένου, αποτελεί ένα ελάχιστο τμήμα στον ΤΕΡΑΣΤΙΟ προϋπολογισμό της Ε.Ε. κάθε χρόνο. Τα περισσότερα χρήματα δίνονται στους «κοινωνικούς εταίρους», δηλαδή στις ιδιωτικές επιχειρήσεις ακόμη και χωρίς να έχουν προσφέρει κάποια υπηρεσία, όπως τις έχουν βαφτίσει για να μην ηχεί άσχημα στο αυτί του κοιμισμένου ευρωπαίου (όπως και ο όρος «αποκρατικοποίηση», αντί για ιδιωτικοποίηση της Δημόσιας περιουσίας, που χρησιμοποιείται σήμερα στην Ελλάδα).

Ο Ψηλός, αυτή τη στιγμή έχει ένα καλό μισθό για να μπορεί να ζει αξιοπρεπώς την οικογένειά του.
Η εντύπωση που έχει περαστεί εσκεμμένα στους ευρωπαίους, είναι πως η αιτία που δυστυχούν - όσοι δυστυχούν και δυστυχώς αποτελούν το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ευρώπη - είναι επειδή ο Ψηλός και ο κάθε Ψηλός από όσους έχουν μείνει, καταφέρνουν να ζουν αξιοπρεπώς, ενώ οι υπόλοιποι όχι. Και πρέπει και οι διάφοροι Ψηλοί να χάσουν ό, τι έχουν και να έλθουν και αυτοί προς τα κάτω.

Είναι τραγικό να επιζητεί ο κόσμος τη δυστυχία του διπλανού του, αντί να αγωνίζεται να κερδίσει και αυτός αυτά που δικαιωματικά του ανήκουν!
Είναι κρίμα να επιζητούμε να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα επειδή εμείς δεν έχουμε κατσίκα!

Αν ο Ψηλός χάσει αυτό που έχει σήμερα, για το οποίο και αυτός πρέπει να παλέψει γιατί και αυτός έχει χάσει πολλά, αλλά και γιατί άρχισαν να βάζουν χοντρό χέρι και σε ό, τι του έχει μείνει, είναι σίγουρος πως αυτός που σήμερα δυστυχεί, δεν θα έχει κανένα όφελος και από τη δυστυχία του Ψηλού.
Έτσι έχει γίνει και συνεχίζει να γίνεται τόσα χρόνια τώρα. Συνεχώς περικοπές και σφίξιμο του λουριού δεν οδήγησαν πουθενά, παρά μόνο στον ακόμη μεγαλύτερο πλουτισμό των ήδη πλουσίων, αλλά και δημιουργία καινούργιων πλουσίων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2011, 11:50:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kapodistria
μια,απλά γνωστή μου,είναι επίσης στις
Βρυξέλλες,από το 2006.
Φέτος,όλως τυχαίως έμαθα από την μητέρα της ότι
αγόρασε και σπίτι εκεί!!!
Μέσα σε 5 χρόνια δηλαδή κατάφερε κάτι που εδώ στην
Ελλάδα χρειάζεσαι καμμιά 20ετία,σίγουρα!!!(και όχι με
τιμές Βρυξελλών...)

Τώρα από ότι έχει αφήσει να καταλάβω,στο διπλωματικό σώμα
είναι,λέει.



Οι υπάλληλοι του διπλωματικού σώματος ζουν απλά στο δικό τους, αγγελικά πλασμένο και φαντασμένο κόσμο. Δεν είναι μόνο οι μισθοί που αγγίζουν τα επίπεδα της στρατόσφαιρας αλλά και τα διάφορα άλλα οικονομικά πλεονεκτήματα που έχουν, που για τον κοινό θνητό υπάρχουν μόνο στο χώρο του ονείρου.

Παρόμοια ισχύουν λίγο ή πολύ και για τους υπαλλήλους των διαφόρων οργάνων και υπηρεσιών της Ε.Ε. Συζητούσα τις προάλλες με μια γνωστή μου που εργάζεται εκεί και μου ανέφερε μισθό μιας ανώτερης διοικητικής υπαλλήλου που γνωρίζει. Δε θα αναφέρω το ποσό, μόνο την ερώτηση που αφελώς της έκανα: "λίγα δεν είναι για... ετήσιες αποδοχές;" Φυσικά χρειάστηκα αιθέρα για την συνεφέρω από τα γέλια. "Αυτά είναι για ένα μήνα αγαπητέ, καθαρά και αφορολόγητα". Και έμεινε σαν ατάκα μεταξύ μας, "είπαμε, το μήνα, όχι το χρόνο".

Δεν ανήκω βεβαια και στη μερίδα αυτών που εύχονται να "ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα". Απλά θα ήθελα να δω μια πιο δίκαια κατανομή του πλούτου, ανάλογα με την εξειδίκευση και την ικανότητα αλλά και μοναδικότητα παραγωγής του καθενός. Με τη μοναδικότητα εννοώ κυρίως την επιστημονική εργασία με τις πολλαπλές προεκτάσεις που μπορεί να έχει στην τωρινή και μελλοντική κοινωνία, και που μπορούν ελάχιστοι, σε σχέση με το γενικό πληθυσμό, να φέρουν εις πέρας αλλά δεν αμοίβονται ανάλογα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2011, 13:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Ψηλός, αυτή τη στιγμή έχει ένα καλό μισθό για να μπορεί να ζει αξιοπρεπώς την οικογένειά του.
Η εντύπωση που έχει περαστεί εσκεμμένα στους ευρωπαίους, είναι πως η αιτία που δυστυχούν - όσοι δυστυχούν και δυστυχώς αποτελούν το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ευρώπη - είναι επειδή ο Ψηλός και ο κάθε Ψηλός από όσους έχουν μείνει, καταφέρνουν να ζουν αξιοπρεπώς, ενώ οι υπόλοιποι όχι. Και πρέπει και οι διάφοροι Ψηλοί να χάσουν ό, τι έχουν και να έλθουν και αυτοί προς τα κάτω.

quote:
Αν ο Ψηλός χάσει αυτό που έχει σήμερα, για το οποίο και αυτός πρέπει να παλέψει γιατί και αυτός έχει χάσει πολλά, αλλά και γιατί άρχισαν να βάζουν χοντρό χέρι και σε ό, τι του έχει μείνει, είναι σίγουρος πως αυτός που σήμερα δυστυχεί, δεν θα έχει κανένα όφελος και από τη δυστυχία του Ψηλού.


Μια που ο ψηλος αναφερθηκε σε τετοια ζητηματα,θα πω και εγω τη γνωμη μου και πιστευω οτι θα βοηθησω καποιους φιλους να καταλαβουν τι πραγματικα συμβαινει αυτη τη στιγμη στην ελλαδα.


Φυσικα φιλε ψηλε,ενα μεγαλο μερος των δεινων που τραβαει σημερα ο ελληνικος λαος,προερχεται απο τον υπερβολικο αριθμο σε προσωπικο,αλλα και τον υπερβολικο μισθο που παιρνουν οι δ.υ.


Τι γινεται ομως τωρα;Καποιοι συμπολιτες μας,θεωρουν οτι πρεπει αυτη τη στιγμη,αυτοι οι μισθοι και να μειωθουν δραματικα και να γινουν και απολυσεις,και αυτο περιπου γινεται. ομως με τον τροπο αυτο,απο τη στιγμη που το εξοικονομηθεν ποσο,δεν παει σε αυτους που ηταν αδικημενοι,η στην αναπτυξη,αλλα παει στο χρεος,εξαφανιζεται απο τη καταναλωση και δημιουργει ανεργια στον ιδιωτικο τομεα.Απο τη δημιουργια αυτης της ανεργιας,το κρατος αναγκαζεται να πληρωνει και να χανει λεφτα και ερχεται παλι στα ιδια.Αναγκαζεται παλι να κοψει απο τους δ.υ,δημιουργειται παλι ανεργια και βαδιζουμε σε αυτον το κυκλο χωρις τελειωμο.....


Αν ενα δ.υ,που επαιρνε 3000 ευρω,του κανεις το μισθο 1000 ευρω,αυτος θα μαθει να ζει με 1000.Απο τα 2000 ομως που θα φυγουν απο την αγορα,θα μεινουν ανεργοι ιδιωτικοι υπαληλοι και θα κλεισουν τα μαγαζια και οι επιχειρησεις,οτι δηλαδη γινεται σημερα.


Τι θα επρεπε να γινει;Απο την αρχη,στα πρωτα 5 χρονια,να παγωσουν οι πληρωμες των ομολογων.Τα λεφτα που δοθηκαν στην ελλαδα,να πηγαιναν στην αναπτυξη και ταυτοχρονα να γινοταν και οι εξομαλυνση του δημοσιου τομεα.Δηλαδη απο τη μια απαραιτητες περικοπες,απο την αλλη αναπτυξη.Σε 5 χρονια,θα υπηρχε τετοιο πλεονασμα,που η ελλαδα θα μπορουσε να καλυψει τις δανειακες τις αναγκες χωρις να ειχε αυτες τις επιπτωσεις της υφεσης.

Ομως η περιπτωση σου ψηλε,ειναι τελειως διαφορετικη.Αν και λεω παλι αν,πληρωνεσαι απο το ελληνικο δημοσιο,και το μισθο σου αυτον,τον επενδυσες σε σπιτι 700.000 του εξωτερικου,απο τη μειωση του μισθου σου,ως και την απολυση σου ακομα,φυσικα μονο οφελος θα υπηρχε για τον ελληνα φορολογουμενο και καμμια επιπτωση,μια που ο μισθος σου,δεν στηριζει ουτε μια ελληνικη θεση εργασιας.Βρηκατε ομως και τα κανετε και καλα ξηγιεστε εις υγειαν των κοροιδων......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2011, 14:34:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βρε ψηλέ κανείς δεν είπε να χάσεις λεφτά εφόσον τα δικαιούσαι
κανείς δεν είπε να πεινάσεις

γι αυτό άσε την κλάψα για την κατσίκα σου και τους κακούς γείτονες που θέλουν να ψοφήσει και πες την αλήθεια

για πες μας τελικά γιατί στον κόρακα σε πληρώνουμε εκεί που είσαι;
και πόσα ποια παίρνεις ώστε να μπορείς να πληρώνεις 700.000/30=23333,3333333333 τον χρόνο χωρίς να υπολογίσουμε τους τόκους
του δανείου και τα λοιπά έξοδα που χρειάζεται μια οικογένεια

θα μου πεις ότι έχει και η γυναίκα σου εισόδημα, θα συμφωνήσω αλλά βρε ψηλέ και πάλι εδώ στην ελλάδα (ξέρεις αυτή που βρίζεις νυχθημερόν παρόλο τον παχυλό μισθό που σου δίνει, χωρίς να αξίζεις δεκάρα τσακιστή από αυτόν) οι περισσότερες οικογένειες τόσο (23.333) είναι το ετήσιο εισόδημα τους και εσύ αυτά τα λεφτά τα δίνεις για το σπιτάκι όπως λες που πήρες, που έχει αριστερά και δεξιά άλλα σπίτια,
κρίμα ρε ψηλέ, σε καταλαβαίνω, αλλά τα ανάκτορα του μπάκιγχαμ δεν ήταν προς πώληση και έτσι είσαι αναγκασμένος να μείνεις σε σπίτι που έχει άκουσον άκουσον κολλητά και άλλα σπίτια

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Edited by - αθεος on 06/07/2011 14:44:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2011, 16:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

skartados
Ομως η περιπτωση σου ψηλε,ειναι τελειως διαφορετικη.Αν και λεω παλι αν,πληρωνεσαι απο το ελληνικο δημοσιο,και το μισθο σου αυτον,τον επενδυσες σε σπιτι 700.000 του εξωτερικου,απο τη μειωση του μισθου σου,ως και την απολυση σου ακομα,φυσικα μονο οφελος θα υπηρχε για τον ελληνα φορολογουμενο και καμμια επιπτωση,μια που ο μισθος σου,δεν στηριζει ουτε μια ελληνικη θεση εργασιας.Βρηκατε ομως και τα κανετε και καλα ξηγιεστε εις υγειαν των κοροιδων......


Επέτρεψέ μου σχολιάσω μόνο αυτό εδώ το μέρος της απάντησής σου, αφού με αφορά προσωπικά.

Καταρχήν, δεν πληρώνομαι από το Ελληνικό Δημόσιο.
Το Ε.Δ. συνεισφέρει κατά ένα μέρος, αναλογικά πάντα και σε σχέση με τα άλλα μεγαλύτερα κράτη μέλη, τα οποία συνεισφέρουν και κατά πολύ περισσότερο, στον προϋπολογισμό όσον αφορά στα λειτουργικά έξοδα του μηχανισμού της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Ο Έλληνας φορολογούμενος, από το 1981 έως και σήμερα, στην συντριπτική του πλειοψηφία, έδινε και δίνει τη συγκατάθεσή του στο να υπάρχει η Ε.Ε., αλλά και ο ίδιος να αποτελεί μέρος αυτής της μεγάλης οικογένειας.
Το ότι εγώ υπάρχω σήμερα στο μηχανισμό λειτουργίας της Ε.Ε. είναι το τίμημα που επωμίζεται ο κάθε φορολογούμενος, είτε Έλληνας είναι αυτός, είτε Ιταλός, είτε Ούγγρος, είτε ……….. που έχει δώσει τη συγκατάθεσή του στο να υπάρχει και να λειτουργεί η Ευρωπαϊκή Ένωση.
Αν δεν το ήθελαν οι φορολογούμενοι, υπήρχαν και υπάρχουν τρόποι να εκφράσουν την αντίθεσή τους. Αλλά, έως τώρα δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο, εκτός και αν εσύ έχεις κάποια άλλη πληροφορία.

Για να υπάρξει λοιπόν αυτή η μεγάλη οικογένεια, όπως υπάρχει και η μεγάλη οικογένεια του ελληνικού Δημοσίου που κάνει να λειτουργεί το Ελληνικό κράτος, υπάρχει κάποιο κόστος. Δεν είναι μόνο ωραία όταν μας τα δίνουν, αλλά θα πρέπει και εμείς να συνεισφέρουμε.
Από την ύπαρξή μου εδώ ως υπαλλήλου, ο στόχος ήταν αρκετοί Έλληνες, τόσο σε συλλογικό αλλά, ίσως και σε ατομικό επίπεδο, να επωφεληθούν.
Δηλαδή, όπως συμβαίνει ή όπως θα έπρεπε να συμβαίνει και με τον κάθε Έλληνα δημόσιο υπάλληλο. Η συμμετοχή μου εδώ εξασφαλίζει την πολυφωνία και κατά συνέπεια, την αντιπροσώπευση και των συμφερόντων του Έλληνα φορολογούμενου εντός της Ε.Ε.
Αν δεν υπήρχα ή αν πάψω να υπάρχω, όπως αναφέρεις, να είσαι σίγουρος πως αυτός που θα βγει ζημιωμένος, πρώτα από όλους, θα είναι ο μικρομεσαίος Έλληνας φορολογούμενος. Οι μεγάλοι Έλληνες καρχαρίες δεν έχουν ανάγκη από εμάς για να κάνουν τις μπίζνες τους. Εμάς μας προσπερνούν. Το κεφάλαιο δεν έχει πατρίδα, είτε ελληνικό, είτε τσέχικο επίθετο φέρει, κάνει πάντα τη δουλειά του.

Βέβαια, δεν ήταν και λίγα τα οφέλη για το Ελληνικό Δημόσιο, όλα αυτά τα χρόνια ΧΩΡΙΣ βέβαια να θέλω να θίξω εκτενώς τώρα που πήγαιναν τα χρήματα, αλλά και ποιοι τα καρπώθηκαν.
Γεγονός είναι πως τα χρήματα αυτά προοριζόταν για αναπτυξιακά προγράμματα τόσο σε συλλογικό, όσο και σε ατομικό επίπεδο. Τώρα, αν αυτά τα χρήματα έγιναν βίλες, λουλούδια σε μπουζουξίδικα ή και αγροτικά λούξ διπλοκάμπινα από κάποιους αγρότες, αλλά και από μη αγρότες, και πάει λέγοντας γιατί ο κατάλογος είναι μακρύς ……….. δεν φταίει εξολοκλήρου η Ε.Ε. ή η διοίκησης της Ε.Ε., μέρος της οποίας είμαι και εγώ.

Τελειώνοντας, θέλω να σου πω πως τα 700 χιλιάρικα για ένα σπίτι 35ετίας δεν τα όρισα εγώ ως αντίτιμο, ούτε και το έκανα γιατί ήθελα να υποθηκεύσω το μέλλον των παιδιών μου για τα επόμενα 30 χρόνια. Αν γινόταν να βρω το ίδιο σπίτι, που να καλύπτει τις ανάγκες μου με 100 - 200 - 300 ή 400 χιλιάδες, αυτό και θα έκανα.
Όταν όμως η ζωή είναι τόσο ακριβή, όταν πληρώνεις π.χ. το κιλό τα κολοκύθια 7 ευρώ, ΔΕΝ γίνεται να ζήσεις με μισθό του μέσου Έλληνα φορολογούμενου.
Και όπως ανέφερα, αυτή τη στιγμή μπορώ να ζω αξιοπρεπώς, να μη στερείται τα βασικά η οικογένειά μου. Δεν είμαι πλούσιος, αλλά ούτε και πρόκειται να γίνω πλούσιος τα επόμενα χρόνια, με βάση το μισθό μου.

Εν κατακλείδι, ο Έλληνας φορολογούμενος, ενόσω συμφωνεί με την ύπαρξη της Ε.Ε. και τη συμμετοχή του σε αυτή, έχει κάθε συμφέρον στο να υπάρχω εγώ, αλλά και κάθε άλλος Έλληνας υπάλληλος στο διοικητικό μηχανισμό της Ε.Ε.
Αν κάποια στιγμή αλλάξει ιδέα, τότε αλλάζουν και τα δεδομένα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2011, 19:30:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός:

...
Ο Έλληνας φορολογούμενος, από το 1981 έως και σήμερα, στην συντριπτική του πλειοψηφία, έδινε και δίνει τη συγκατάθεσή του στο να υπάρχει η Ε.Ε.
...


Αλήθεια,ποιός ρώτησε τον Έλληνα πολίτη άν θέλει ή
όχι να μπεί στην Ευρωπαϊκή Ένωση;
Μήπως έγινε δημοψήφισμα και δεν το ξέρω;
Όσο για την "συγκατάθεσή του" που λες,ο έρμος
τι άλλο να έκανε από το να πίστευε τα "φούμαρα" που
του πουλούσαν;
Γιατι αυτή την ανοησία,περί "κυρίαρχου λαού" την παπανδρέϊκη
μπούρδα του ανομολόγητου ανδρέα,(τον Καραμανλή και τον ανδρέα τους
θεωρώ τους ΜΕΓΙΣΤΟΥΣ προδότες της Ελλάδος-από την μεταπολίτευση
και ΄δω-) που και καλά οι Έλληνες πολίτες εκλέγουν τους
εκπροσώπους τους στην Βουλή και κατ' επέκταση ετσι δίνουν και
την έγκρισή τους στις πολιτικές που ακολουθούνται,δεν την
καταπίνει κανένας πιά!!!
Το πως εκλέγονται τα "νούμερα" που στρώνουν τον κ..ο τους
στα βουλευτικά έδρανα είναι πλέον τοις πάσι γνωστό !!!
Άσε λοιπόν Ψηλέ,τις μπαρούφες περί συγκατάθεσης!
Βρε,40 περίπου χρόνια από την μεταπολίτευση έως σήμερα
ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ δεν έχει γίνει σ' αυτό το έρμο κράτος!
Τι μπαρούφες μου τσαμπουνάς; !!! Ποιά συγκατάθεση; Ποιές πολιτικές;
Ποιά Δημοκρατία;
Έχουμε εξευτελίσει κάθε έννοια λέξεως,μαζί με ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ !!!


quote:

Ψηλός:
...
Αν δεν το ήθελαν οι φορολογούμενοι, υπήρχαν και υπάρχουν τρόποι να εκφράσουν την αντίθεσή τους.
...

Για πες μου κι' εμένα τους τρόπους;
Πάντως ΟΧΙ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ φυσικά έ;


quote:

Ψηλός:


...
Η συμμετοχή μου εδώ εξασφαλίζει την πολυφωνία και κατά συνέπεια, την αντιπροσώπευση και των συμφερόντων του Έλληνα φορολογούμενου εντός της Ε.Ε.
Αν δεν υπήρχα ή αν πάψω να υπάρχω, όπως αναφέρεις, να είσαι σίγουρος πως αυτός που θα βγει ζημιωμένος, πρώτα από όλους, θα είναι ο μικρομεσαίος Έλληνας φορολογούμενος.
...


Για φαντάσου βρε παιδί μου,που βασίζαμε την ύπαρξή μας,τόσα
χρόνια και δεν το ξέραμε!!!
Κάτσε γιατι τώρα αρχίζω να βλέπω πιό ξεκάθαρα κάποια πράγματα...
Βρέ μπάς και εσύ φταίς και για την κατάντια μας;
Πρόσεξε τι θα πεις μήπως και τα κάνεις χειρότερα...


quote:

Ψηλός:

...
Εν κατακλείδι, ο Έλληνας φορολογούμενος, ενόσω συμφωνεί με την ύπαρξη της Ε.Ε. και τη συμμετοχή του σε αυτή, έχει κάθε συμφέρον στο να υπάρχω εγώ, αλλά και κάθε άλλος Έλληνας υπάλληλος στο διοικητικό μηχανισμό της Ε.Ε.
Αν κάποια στιγμή αλλάξει ιδέα, τότε αλλάζουν και τα δεδομένα.


Ξέρεις,πέραν της βλακείας που συνεχίζεις να λες(περί
συγκατάθεσης) ο Έλληνας πολίτης-φορολογούμενος έχει
ΠΑΝΤΕΛΗ μεσάνυχτα για το ποιοί είστε,τι κάνετε εκεί που είστε
και κυρίως ΤΙ ΚΟΝΟΜΑΤΕ από την τσέπη του!
Μόλις το πάρει χαμπάρει,ωσονούπω,βρείτε τρύπα να χωθείτε!
Θα ξεπεράσετε σε φόβο κι' αυτόν ακόμη των "εθνοπατέρων" ...μας!!!


Και τέλος,επειδή δεν θέλω να ψοφίσει η κατσίκα σου (άλλωστε
αγαπώ όλα τα ΖΩΑ)θα σου κάνω μια συμφέρουσα προσφορά.
Λοιπόν σου βρήκα σπίτι μεγάλο σε 6000m2 οικόπεδο με
6 δωμάτια και άπλετο χώρο για να παίζουν τα παιδάκια σου,
(ακόμη και στάβλο έχει για άλογα) μόλις με 570000 € !!!
Δηλαδή,πουλάς το δικό σου των 700000€ και έχεις κέρδος και
130000€ αλλά κυρίως το σπιτάκι σου δεν είναι κολλητό με άλλα
αφού έχετε αέρα από κάθε πλευρά και λιβαδική έκταση για
λαχανόκηπο,ώστε τα κολοκυθάκια και άλλα λαχανικά να τα
γεύεσαι ΔΩΡΕΑΝ και ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ!!!

Για κοίτα
Εδώ!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 06/07/2011 19:35:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2011, 19:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αθεος:

βρε ψηλέ κανείς δεν είπε να χάσεις λεφτά εφόσον τα δικαιούσαι
κανείς δεν είπε να πεινάσεις

γι αυτό άσε την κλάψα για την κατσίκα σου και τους κακούς γείτονες που θέλουν να ψοφήσει και πες την αλήθεια

για πες μας τελικά γιατί στον κόρακα σε πληρώνουμε εκεί που είσαι;
και πόσα ποια παίρνεις ώστε να μπορείς να πληρώνεις 700.000/30=23333,3333333333 τον χρόνο χωρίς να υπολογίσουμε τους τόκους
του δανείου και τα λοιπά έξοδα που χρειάζεται μια οικογένεια

θα μου πεις ότι έχει και η γυναίκα σου εισόδημα, θα συμφωνήσω αλλά βρε ψηλέ και πάλι εδώ στην ελλάδα (ξέρεις αυτή που βρίζεις νυχθημερόν παρόλο τον παχυλό μισθό που σου δίνει, χωρίς να αξίζεις δεκάρα τσακιστή από αυτόν) οι περισσότερες οικογένειες τόσο (23.333) είναι το ετήσιο εισόδημα τους και εσύ αυτά τα λεφτά τα δίνεις για το σπιτάκι όπως λες που πήρες, που έχει αριστερά και δεξιά άλλα σπίτια,
κρίμα ρε ψηλέ, σε καταλαβαίνω, αλλά τα ανάκτορα του μπάκιγχαμ δεν ήταν προς πώληση και έτσι είσαι αναγκασμένος να μείνεις σε σπίτι που έχει άκουσον άκουσον κολλητά και άλλα σπίτια

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ



Άθεος,πολύ ΣΩΣΤΟΣ
απλά προσυπογράφω κι' εγώ !!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2011, 19:36:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτα καποδιστρια,εφοσον ο λαος ψηφιζει επι δεκαετιες κομματα,τα οποια τασονται ξεκαθαρα υπερ της παραμονης μας στην ευρωπαικη ενωση,ο ψηλος εχει δικιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2011, 19:41:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εν κατακλείδι, ο Έλληνας φορολογούμενος, ενόσω συμφωνεί με την ύπαρξη της Ε.Ε. και τη συμμετοχή του σε αυτή, έχει κάθε συμφέρον στο να υπάρχω εγώ, αλλά και κάθε άλλος Έλληνας υπάλληλος στο διοικητικό μηχανισμό της Ε.Ε.
Αν κάποια στιγμή αλλάξει ιδέα, τότε αλλάζουν και τα δεδομένα.

Kοιτα ψηλε,ο λαος μας δεν ειχε ιδεα για την πραγματικη οικονομικη κατασταση που επικρατουσε στη χωρα μας,για αυτο και γουσταρε ε.ε.Το οτι δεν τη γνωριζε,υπευθυνοι ειναι οι πολιτικοι μας,αλλα και εσεις.

Τωρα λοιπον που εξαιτειας της ε.ε δεν μπορουμε να ειμαστε αυταρκεις σε τροφιμα,εκβιαζομαστε και χορευουμε στο σκοπο τους.Αλλα τι σε νοιαζει εσενα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2011, 19:43:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

skartados:

Κοιτα καποδιστρια,εφοσον ο λαος ψηφιζει επι δεκαετιες κομματα,τα οποια τασονται ξεκαθαρα υπερ της παραμονης μας στην ευρωπαικη ενωση,ο ψηλος εχει δικιο.



skartados δεν είπα κάτι διαφορετικό,απλά πρόσθεσα πως
ΠΛΕΟΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙ ΕΛΑΒΕ ΤΕΛΟΣ!!!
Και ο νοών νοείτω !!!

Υ.Γ. Και μια και είχαμε κάνει λόγο σε προηγούμενη σελίδα
του θέματος περί Ελβετίας και του πολιτικού της συστήματος,
(αυτό που ο Ιωάννης Καποδίστριας τους έδωσε) να σας
πληροφορήσω ότι στην Ελβετία και για τον πιό απλό νόμο
γίνεται ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ !!! Και γίνονται κάμποσα κάθε χρόνο!
Και εμείς εδω ΟΥΤΕ ΕΝΑ επί 40 χρόνια "δημοκρατίας" !!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2011, 19:44:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:



Μακαρι να ελεγχε το 100%.Τοτε θα υπηρχε ελπιδα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 07:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κοιτα καποδιστρια,εφοσον ο λαος ψηφιζει επι δεκαετιες κομματα,τα οποια τασονται ξεκαθαρα υπερ της παραμονης μας στην ευρωπαικη ενωση,ο ψηλος εχει δικιο.


Αυτό ακριβώς εννοώ.

40 χρόνια τώρα, όπως λες Kapodistria, ο "περήφανος" ελληνικός λαός, βολευόταν πισω από τη ρέμουλα, την κομπίνα, τις αρπαχτές, το ρουσφέτι ..... και ό, τι άλλο έφεραν οι "δημοκρατικές" κυβερνήσεις του τόπου, τις οποίες και ψήφιζαν.

Να σου πω στα ίσα. Δεν είμαι υπέρ της Ε.Ε. όπως έχει διαμορφωθεί τις τελευταίες δεκαετίες που τη γνωρίζω. Ποτέ δεν ήμουν. Ποτέ, δυστυχώς, δεν ήταν Ευρωπαϊκή Ένωση Λαών. Ήταν και είναι καθαρά μια οικονομική ένωση κεφαλαίων και τίποτα παραπάνω. Αυτό φαίνεται ιδιαίτερα τον τελευταίο καιρό που βλέπουμε το πόσο αισχρά οικονομικά παιχνίδια παίζονται από τα μεγάλα κράτη μέλη εις βάρος των μικρότερων και αδύνατων οικονομικά κρατών μελών.

Θα μπορούσε να υπάρξει πραγματική Ευρωπαϊκή Ένωση, αλλά δεν συμφέρει τους ισχυρούς.

Αυτά που λες για Παπανδρέου και Καραμανλή, είναι πλέον γνωστά και, θα τολμούσα να πω, κοινώς αποδεκτά.

Δεν έχω να προσθέσω τίποτα παραπάνω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 13:12:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

αθεος:

βρε ψηλέ κανείς δεν είπε να χάσεις λεφτά εφόσον τα δικαιούσαι
κανείς δεν είπε να πεινάσεις

γι αυτό άσε την κλάψα για την κατσίκα σου και τους κακούς γείτονες που θέλουν να ψοφήσει και πες την αλήθεια

για πες μας τελικά γιατί στον κόρακα σε πληρώνουμε εκεί που είσαι;
και πόσα ποια παίρνεις ώστε να μπορείς να πληρώνεις 700.000/30=23333,3333333333 τον χρόνο χωρίς να υπολογίσουμε τους τόκους
του δανείου και τα λοιπά έξοδα που χρειάζεται μια οικογένεια

θα μου πεις ότι έχει και η γυναίκα σου εισόδημα, θα συμφωνήσω αλλά βρε ψηλέ και πάλι εδώ στην ελλάδα (ξέρεις αυτή που βρίζεις νυχθημερόν παρόλο τον παχυλό μισθό που σου δίνει, χωρίς να αξίζεις δεκάρα τσακιστή από αυτόν) οι περισσότερες οικογένειες τόσο (23.333) είναι το ετήσιο εισόδημα τους και εσύ αυτά τα λεφτά τα δίνεις για το σπιτάκι όπως λες που πήρες, που έχει αριστερά και δεξιά άλλα σπίτια,
κρίμα ρε ψηλέ, σε καταλαβαίνω, αλλά τα ανάκτορα του μπάκιγχαμ δεν ήταν προς πώληση και έτσι είσαι αναγκασμένος να μείνεις σε σπίτι που έχει άκουσον άκουσον κολλητά και άλλα σπίτια

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ


Άθεος,πολύ ΣΩΣΤΟΣ
απλά προσυπογράφω κι' εγώ !!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.



Kapodistria,
Τέτοια λες και με κάνεις να στεναχωριέμαι τώρα. Πίστευα πως είχες περισσότερο ανεπτυγμένη την κρίση σου.

Όπως και να έχει, το ετήσιο εισόδημά μου είναι πολύ κάτω από το ετήσιο εισόδημα ενός μηχανοδηγού του ΟΣΕ.

Από το www.ethnos.gr

"Στη λίστα με τις ετήσιες μισθολογικές απολαβές του 2009, την οποία το «Εθνος της Κυριακής» έχει στη διάθεσή του, εμφανίζονται για παράδειγμα δύο μηχανοδηγοί με ίδια χρόνια προϋπηρεσίας, όπου οι μεικτές αποδοχές του ενός υπαλλήλου φθάνουν τις 58.000, ενώ οι αποδοχές του δεύτερου υπαλλήλου ξεπερνούν τις 82.000. Ο ένας εμφανίζεται να έχει πληρωθεί μεταξύ άλλων 47 ρεπό στη διάρκεια του χρόνου που πέρασε, ενώ ο έτερος υπάλληλος δεν πληρώθηκε ούτε ένα ρεπό το 2009. Αριστερά αντίγραφο μισθολογικής κατάστασης που δείχνει πως ο μισθός των 1.100 ευρώ γίνεται... 6.500 ευρώ."

*Είμαι κάτω και από τους δυο μηχανοδηγούς του παραδείγματος. Καλά, ο δεύτερος δε .....

Δηλαδή, βρίσκομαι με πολύ χαμηλότερο εισόδημα, και πληρώνω ένα σπίτι 35ετίας που στην Ελλάδα, σε μια πόλη 80-90.000 κατοίκων, δεν πιστεύω πως θα το πλήρωνες πάνω από 200.000 ευρώ.
Άσε το κόστος της καθημερινής διατροφής εδώ. Σου το είπα. Τα κολοκυθάκια 7 ευρώ το κιλό.
Και από αυτοκίνητα, δυο αγορασμένα μεταχειρισμένα για να κάνουμε τη δουλειά μας, να πηγαίνουμε παιδιά σχολείο και να μπορούμε να τα τρέχουμε δεξιά και αριστερά στις υποχρεώσεις της ημέρας.

Σκέψου τώρα, ο εν λόγω μηχανοδηγός, με εισόδημα πολύ υψηλότερο από το δικό μου, και σε μια χώρα όπου τα περισσότερα αγαθά κοστίζουν λιγότερο ...... για σκέψου το λίγο;
Σκέψου λιγάκι, πόσοι Έλληνες υπάλληλοι, απλοί υπάλληλοι, τα σπίτια που έχουν, σε βουνό, σε θάλασσα, στην πόλη, χώρια και κάποια διαμερίσματα που νοικιάζουν και έχουν εισόδημα και από εκεί; Δεν μιλώ για άτομα που βρήκαν περιουσία, αλλά για άτομα που την έφτιαξαν με το μισθό τους.
Αυτό ήταν πάντα το ερώτημά μου, αλλά, από μικρός, όταν ρωτούσα τους γονείς μου, πώς στην ευχή τα έφτιαξαν όλα αυτά, μου έλεγαν πως ήταν προκομμένοι άνθρωποι και γι' αυτό και τα κατάφερναν.

Σκέψου, λοιπον, λιγάκι όλα αυτά και μετά να πας να πεις το αποτέλεσμα της σκέψης σου στον Έλληνα φορολογούμενο που ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ τα γνώριζε όλα αυτά και το μόνο που τον ενδιέφερε ήταν πως να γίνει και αυτός ........ "μηχανοδηγός".

*Ευχαριστώ για το σπίτι που μου βρήκες, αν το ήξερα από πριν, δεν θα είχα αγοράσει το δικό μου.
**Αλήθεια γνωρίζεις το Wilz? Γνωρίζεις που βρίσκεται; Μην ανοίξεις τώρα το γούγλη και μου το πλασσάρεις ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 14:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άστα ψηλέ!
Είσαι προφανώς .. ... ψηλό μισθός, και μας δουλεύεις .... ψηλό γαζί.

Το ρώτημα είναι
Είναι άξιος ο μισθός σου, και δίκαια η ανταμοιβή σου συγκρινόμενη με το εισόδημα της πλειοψηφίας του Ελληνικού λαού?

Σε τι είσαι καλύτερος εσύ από ούλους αυτούς?

Δεν σε ελέγχει η συνείδησή σου, που με αυτό τον παχυλό μισθό, κόπτεσαι τάχατες για τον “εχθρό λαό” που επιβουλεύται ζηλόφθονα την μπάγκα σου?

Δεν παρατάς αυτά τα φτηνά σοφίσματα για τους προνομιούχους του ΟΣΕ?

Το μεγάλο δίδαγμα του Ιησού “ο έχων δυο ιμάτια ......” δεν φτάνει έως ......τας Βρυξέλλας?

'Έμεινες στο 'ερώ τη ψυχή μου, ψυχή έχεις όλα τα αγαθά ......”

Προφανώς είναι άξιος ο μισθός σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 17:17:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Άστα ψηλέ!
Είσαι προφανώς .. ... ψηλό μισθός, και μας δουλεύεις .... ψηλό γαζί.

Το ρώτημα είναι
Είναι άξιος ο μισθός σου, και δίκαια η ανταμοιβή σου συγκρινόμενη με το εισόδημα της πλειοψηφίας του Ελληνικού λαού?

Σε τι είσαι καλύτερος εσύ από ούλους αυτούς?

Δεν σε ελέγχει η συνείδησή σου, που με αυτό τον παχυλό μισθό, κόπτεσαι τάχατες για τον “εχθρό λαό” που επιβουλεύται ζηλόφθονα την μπάγκα σου?

Δεν παρατάς αυτά τα φτηνά σοφίσματα για τους προνομιούχους του ΟΣΕ?

Το μεγάλο δίδαγμα του Ιησού “ο έχων δυο ιμάτια ......” δεν φτάνει έως ......τας Βρυξέλλας?

'Έμεινες στο 'ερώ τη ψυχή μου, ψυχή έχεις όλα τα αγαθά ......”

Προφανώς είναι άξιος ο μισθός σου.



Ό, τι και να σου πω δεν θα καταλάβεις.

Θα αναφέρω, όμως μόνο ένα παράδειγμα λόγω κάποιων γεγονότων που συμβαίνουν τώρα στο Λουξεμβούργο, σε επίπεδο διοργανικό στις υπηρεσίες όπου εργαζόμαστε.

Βέβαια, δεν μπαίνω σε αυτό τον κόπο ούτε για σένα, αλλά ούτε και για οποιοδήποτε άλλο πορωμένο και φανατισμένο νεοέλληνα. Το κάνω μόνο και μόνο για να υπάρχει η πληροφόρηση και να ακούγεται και η αντίθετη άποψη, έστω από τα βάθη απ' όπου την έχουν θάψει για να μην ακούγεται και χαλά η αισχρή προπαγάνδα που έχει αναπτυχθεί κατά του επαγγέλματός μας.

Η βούληση των τρανών είναι να μετατρέψουν το δικαίωμα στη μόνιμη απασχόληση σε απασχόληση περιορισμένου χρόνου, με διάφορα τερτίπια. Αυτή η πολιτική έχει αρχίσει εδώ και μια δεκαετία περίπου.

Ιδιαίτερα, σε πρώτο στάδιο, τα καθήκοντα γραμματειακής υποστήριξης, θέλουν να τα περάσουν στα χέρια προσωρινού προσωπικού, με ασφαλώς πολύ χαμηλότερη αμοιβή.
Ένας νεοπροσληφθής υπάλληλος σε αυτή τη θέση, κατηγορίας AST1 ο μισθός του είναι περί τα 2900 ευρώ. Τώρα όμως, με την αναδιοργάνωση που προωθείται στο καταστατικό, για τα ίδια καθήκοντα ο μισθός θα είναι περί τα 1900 ευρώ. Τι στιγμή μάλιστα που ο βασικός μισθός ειδικευμένου εργάτη στη χώρα του Λουξεμβούργου ανέρχεται στα +/- 2200 ευρώ.

Ποιος θα δεχόταν να αναλάβει αυτά τα καθήκοντα με 1900 ευρώ το μήνα, τη στιγμή που για ένα διαμέρισμα με 2 υπνοδωμάτια θα πρέπει να δίνει τουλάχιστον 1200 με 1300 ευρώ νοίκι το μήνα;
Ξέχνα το, κανένας.
Ούτε και από τα νέα κράτη μέλη της πρώην Ανατολικής Ευρώπης δεν θα ερχόταν. Ήδη δεν έρχονται τώρα που οι μισθοί είναι λίγο καλύτεροι, θα έλθουν όταν τους κατακρεουργήσουν;
Δεν μιλάμε για τα Σκανδιναβικά κράτη, από τα οποία, εδώ και καιρό, δεν έρχονται συνάδελφοι διότι στα κράτη τους οι μισθοί είναι ανώτεροι από αυτούς της Ε.Ε.

Οπότε Ψευτόγιαννε τι θα γίνει; Για σκέψου λιγάκι; Φτάνει το μυαλό σου μέχρι εκεί;

Με τέτοιους μισθούς κανείς πολίτης, με επαγγελματική εξειδίκευση/κατάρτιση, από την περιφερειακή Ευρώπη δεν θα δεχθεί να έλθει για δουλειά και μάλιστα χωρίς καμιά εξασφάλιση για το μέλλον του.
Αν είναι να είσαι φτωχός κάθεσαι καλύτερα στον τόπο σου και δεν τρως κανένα παλούκι.

Και είναι πολλά τα παλούκια και το κόστος για όποιον ζει μακριά από τον τόπο του και από τους αγαπημένους του. Ίσως για σένα, αλλά και για πολλούς που δεν είχαν τέτοια εμπειρία, να μη σημαίνει τίποτα αυτό, αλλά κανείς από όσους βρίσκονται στο εξωτερικό δεν θα έπαιρνε την απόφαση να φύγει ναι να μείνει εκεί αν ήταν καλά και στον τόπο του. Οπότε, να το φας το παλούκι, αλλά …………. να «αξίζει» τον κόπο και όχι να ζεις σε συνθήκες τρόμου.

Όντως, μια γνωστή μου συνάδελφος Πολωνέζα, και υψηλόβαθμη, αλλά είχε την τύχη ή την ατυχία για την ίδια όπως φάνηκε μετέπειτα, να προσληφθεί μετά την 1η πρώτου 2004, ημερομηνία της πρώτης γερής αναδιάρθρωσης όπου κόπηκε το 30-40 των μισθών τους - εγώ είμαι πριν το 2004, οπότε σκέψου πως οι εργασιακές σχέσεις άλλαξαν ήδη από τότε, πέραν των χαμηλότερων μισθών βέβαια.
Αυτή η κοπέλα, λοιπόν, εγκατέλειψε τη θέση της και γύρισε στην Πολωνία, με το σύντροφό και τα δυο παιδιά της, γιατί δεν τα έβγαζε πέρα με το μισθό της.
Με το σύντροφό της άνεργο διότι υπήρχε η νομοθεσία που απαγόρευε, στα πρώτα χρόνια από την ένταξη των νέων κρατών μελών, την ελεύθερη διακίνηση των πολιτών αυτών των χωρών, αν δεν είχαν κάποια αμειβόμενη απασχόληση.
Θα έπρεπε να έχουν ένα συμβόλαιο εργασίας για να τους δοθεί άδεια παραμονής. Αλλά για να τους δοθεί η άδεια παραμονής θα έπρεπε να έχουν μια προσφορά εργασίας.
Οπότε, της τρελής στη «δημοκρατική» Ευρώπη.

Λοιπόν, επιστρέφοντας στην ερώτηση που σου έθεσα για το τι θα γίνει με τόσο χαμηλούς μισθούς.
Λοιπόν, αυτό που θα γίνει είναι πως θα ενισχυθεί η τοπική απασχόληση. Δηλαδή, με τόσο χαμηλούς μισθούς, τόσο οι χαμηλού βαθμού θέσεις, αλλά και οι «υψηλόβαθμες» θέσεις θα στελεχώνονται από άτομα που θα έρχονται να δουλέψουν στο Λουξεμβούργο από τα γειτονικά κράτη, Γερμανία, Γαλλία και Βέλγιο (που είναι στην ουσία ντόπιοι και δεν έχουν προφανώς να πληρώνουν νοίκι και άλλα έξοδα, όπως θα είχε να επωμιστεί ένας νεοπροσληφθής Έλληνας) ή και οι σύζυγοι ατόμων που ήδη εργάζονται εδώ και ούτως ή άλλως βρίσκονται και οι ίδιοι στη χώρα.

Δηλαδή, για να καταλάβεις Ψευτόγιαννε, όχι και τόσο μακροπρόθεσμα θα αποφασίζουν για σένα, για το μέλλον του Έλληνα, για τον Ούγγρο, για τον Πορτογάλο, για το Σουηδό, για τον Πολωνό, για ……. αυτοί οι τρεις-τέσσερις λαοί.

Ήδη αυτό συμβαίνει και τώρα, ίσως σε μικρό βαθμό. Το μεγαλύτερο ποσοστό των ατόμων που απασχολούνται με τέτοιου είδους συμβόλαια είναι Γάλλοι και Βέλγοι και λιγότεροι Γερμανοί και ντόπιοι Λουξεμβούργιοι. Τα άτομα αυτά το πρωί μπαίνουν στο Λουξεμβούργο και το απόγευμα φεύγουν. Μιλάμε για αποστάσεις 25-30 χιλιομέτρων ως τα σύνορα. Στην υπηρεσία μας έρχονται άτομα και από 100-130 χιλιόμετρα μακριά για δουλειά και το απόγευμα φεύγουν, πάνε στον τόπο τους.

Λοιπόν, δεν θα μακρηγορήσω άλλα. Σου έδωσα, πιστεύω, μια αφορμή για αν σκεφτείς λιγάκι.

Εφόσον κάποιοι, ήδη από το 1981 μας έβαλαν στο χορό και πρέπει να χορέψουμε, ας το κάνουμε. Αν δεν θέλαμε να μπούμε στο χορό, θα έπρεπε να το είχαμε κάνει φανερό 30 χρόνια τώρα. Αφού δεν το κάναμε, μάλλον μας άρεσε και μας αρέσει το σπορ.
Τώρα τι λες εσύ ή/και η Kapodistria …. μ’ άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 17:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ψηλέ με το ψηλό μισθό και πονηρό μυαλό, άλλο σε ρώτησα εγώ με το λιγοστό μυαλό μου..

Για τα “α δε ητοίμασας.....” σε ρώτησα, την ώρα που θα καλέσει την κλάση σου, τι θα τα κάνεις?

Σε ρώτησα και για τα “φτωχικά”, ιμάτια σου, ή αν θες και τους περισσούς χιτώνες σου.
Δεν γνωρίζεις τάχατες πως πολλοί συμπατριώτες σου που δεν έχουν που την κεφαλή ...........

Όλα τα υπόλοιπα που μας τσαμπουνάς, είναι “εκ του πονηρού” που λέει και ο....... αυτός ξέρεις που όποτε σε συμφέρει τον κατ ονομάζεις, και που φαρισαϊκά τώρα υπερσκελίζεις σφυρίζοντας αδιάφορα και ξεδιάντροπα.

Κατάλαβες για ποιόν μιλώ, τον Ιησού τον Ναζαρινό.

ΔΕΝ στα λένε αυτά ....στας Βρυξέλλας?

Παραδέξου τουλάχιστον πως άλλη είναι η αγωνία σου, και όχι η σωτηρία της ψυχής σου.
Ουαι υμίν.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 18:14:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλέ με το ψηλό μισθό και πονηρό μυαλό, άλλο σε ρώτησα εγώ με το λιγοστό μυαλό μου..

Για τα “α δε ητοίμασας.....” σε ρώτησα, την ώρα που θα καλέσει την κλάση σου, τι θα τα κάνεις?

Σε ρώτησα και για τα “φτωχικά”, ιμάτια σου, ή αν θες και τους περισσούς χιτώνες σου.
Δεν γνωρίζεις τάχατες πως πολλοί συμπατριώτες σου που δεν έχουν που την κεφαλή ...........

Όλα τα υπόλοιπα που μας τσαμπουνάς, είναι “εκ του πονηρού” που λέει και ο....... αυτός ξέρεις που όποτε σε συμφέρει τον κατ ονομάζεις, και που φαρισαϊκά τώρα υπερσκελίζεις σφυρίζοντας αδιάφορα και ξεδιάντροπα.

Κατάλαβες για ποιόν μιλώ, τον Ιησού τον Ναζαρινό.

ΔΕΝ στα λένε αυτά ....στας Βρυξέλλας?

Παραδέξου τουλάχιστον πως άλλη είναι η αγωνία σου, και όχι η σωτηρία της ψυχής σου.
Ουαι υμίν.......



Εσύ με ρώτησες πολλά και διάφορα, αποδίδοντάς μου κάποιους χαρακτηρισμούς και συγκρίσεις.
Αν νομίζεις πως είσαι πονηρός, γελιέσαι.

Τα σύκα πρέπει να τοποθετούνται με τα σύκα και τα καρπούζια με τα καρπούζια.
Αν τώρα, θες να μεταφερθούμε ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΟΡΙΣΤΑ σε όποια ηθική ή/και «μεταφυσική» υπόσταση του θέματος, ας το κάνουμε.

Για να το τοποθετήσεις όμως σε προσωπικό επίπεδο, όπως και το έκανες, εκφέροντας κιόλας την ετυμηγορία, δεν με γνωρίζεις Ψευτόγιαννε, δεν γνωρίζεις το ποιόν μου. Ούτε και από αυτή την περιγραφή που έκανα μπορείς να γνωρίζεις πράγματα για μένα.
Παρόλα αυτά, δεν δίστασες να με κατατάξεις εκεί που με κατέταξες. Ας είναι.
Ο πονηρός δεν μένει άνεργος. Γιατί εσύ να αποτελείς εξαίρεση;;;;

Αλλά, ξέρεις, για να έχει ισχύ ο λόγος σου θα πρέπει εσύ να είσαι το παράδειγμα και η εξαίρεση.
Εφόσον δεν συμβαίνει το παραπάνω, ούτε για σένα, αλλά ούτε και για κάποια εκατομμύρια Ελλήνων, πρόσεχε μη γυρίσει και σου πει «φτυσ τη μούρη σου μωρή» και άλλα τέτοια που αρμόζουν σε ψευτοϊθηκολάγνους που γνωρίζουν απ’ έξω και ανακατωτά τα γραφάς, αλλά μόνο όσον αφορά τους άλλους και όχι τους εαυτούς τους, οι οποίοι είναι σαν τους τάφους τους ασβεστωμένους, σαπίλα από μέσα και κάτασπροι απ’ έξω.

Πιστεύω να γνωρίζεις σε ποιο εδάφιο αναφέρομαι και να μη χρειάζεται να σου το παραθέσω εδώ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 19:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ που συνεχώς παραποιείς αυτά που λέω.
Δεν μιλώ γενικά και αόριστα για την ηθική. Μιλώ για την χριστιανική ηθική, για την οποία εσύ κόπτεσαι.
Για αυτή την ηθική σε ρώτησα και σου ανέφερα το βασικό νόημα της που εσύ επιμελώς αντιπαρέχεσαι, διυλίζοντας το κουνούπι και καταπίνοντας την καμήλα.

Να σου θυμίσω την ιστορία του πλούσιου αλά και ενάρετου νέου?
Θες να το κουβεντιάσουμε?

Εγώ φίλε μου ΔΕΝ πιστεύω στην καινή διαθήκη, και επομένως δεν τίθεται θέμα γιατί δεν τα εφαρμόζω πρώτα εγώ.
Εσύ τα πιστεύεις και σε ρωτώ γιατί δεν τα κάνεις?

Η ερώτηση ΔΕΝ είναι προσωπική, και κακώς την εξέλαβες σαν προσωπική.
Παίρνω θέση σε αυτά που εσύ λες.
Δεν γνωρίζα αν εργάζεσαι στας Βρυξέλλες, εσύ το ανέφερες και εσύ δημαγωγικά συνέκρινες τον μισθό σου με τον μέσο όρον των υπαλλήλων του ΟΣΕ, για να δείξεις τάχα τι?
Εσύ ανέφερες για το φτωχικό σου σπίτι των 700.000 ευρώ κτλ κτλ.
Εσύ παρουσιάζεσαι σαν ευσεβής χριστιανός .... ταπεινός πένης.

Για αυτόν λοιπόν τον ψηλό λέω, και για τον κάθε ψηλόκοντο υποκριτή νεοφαρισαίο, που προσβάλλεται όταν του λένε τα σύκα σύκα και την σκάφη σκάφη.
Για αυτόν τον ψηλό λέω που φροντίζει να φαίνεται το ποτήρι από έξω μόνο καθαρό.

Να μιλήσουμε για ηθική?
Όχι αόριστα.....
Να μιλήσουμε Ψηλέ, για την ανώτερη ηθική την χριστιανική.
Για πες?
Ποια είναι για σένα η υπέρτατη εντολή/αξία ?

Ουαί Υμίν !!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 19:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια,εγω δεν ανοιξα το θεμα για να συζητησουμε για τη δουλεια του ψηλου και το αν ειναι χριστιανος στα λογια η στα εργα,εγω το ανοιξα για να ευχαριστησουμε ολοι μαζι την εκκλησια για το προγραμμα "η εκκλησια στους δρομους" και να σας ωθησω να βοηθησετε ολοι σας για αυτο το θεαρεστο εργο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 19:44:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός:

Τώρα τι λες εσύ ή/και η Kapodistria …. μ’ άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.



Αυτό λέω κι' εγώ...

Θα μπορούσες άλλωστε να μας χαρίσεις
ΑΥΤΟ!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 19:55:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

skartados:


Παιδια,εγω δεν ανοιξα το θεμα για να συζητησουμε για τη δουλεια του ψηλου και το αν ειναι χριστιανος στα λογια η στα εργα,εγω το ανοιξα για να ευχαριστησουμε ολοι μαζι την εκκλησια για το προγραμμα "η εκκλησια στους δρομους" και να σας ωθησω να βοηθησετε ολοι σας για αυτο το θεαρεστο εργο.



Σωστά skartados,μόνο που όπως λέει και ο gianipseftis:

quote:

...
Η ερώτηση ΔΕΝ είναι προσωπική, και κακώς την εξέλαβες σαν προσωπική.
Παίρνω θέση σε αυτά που εσύ λες.
Δεν γνωρίζα αν εργάζεσαι στας Βρυξέλλες, εσύ το ανέφερες και εσύ δημαγωγικά συνέκρινες τον μισθό σου με τον μέσο όρον των υπαλλήλων του ΟΣΕ, για να δείξεις τάχα τι?
Εσύ ανέφερες για το φτωχικό σου σπίτι των 700.000 ευρώ κτλ κτλ.
Εσύ παρουσιάζεσαι σαν ευσεβής χριστιανός .... ταπεινός πένης.
...

Αλλά μετά το τραγουδάκι που έβαλα και που νομίζω
ΤΟΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ,σταματώ εδώ.

Όσο για τα δικά σου λεγόμενα σου αφιερώνω:
Ανέγγιχτο το ιερό ταμείο της Εκκλησίας
...
Σε ό,τι αφορά τη μισθοδοσία του κλήρου είπε, σύμφωνα με πληροφορίες, ότι πρόκειται για «συμβατική υποχρέωση» της κυβέρνησης, εξηγώντας ότι το ποσό που θα συγκέντρωνε το κράτος αν δεν πλήρωνε τους κληρικούς δεν θα ήταν ιδιαίτερα μεγάλο.
Από την άλλη, αναφερόμενος στα εκκλησιαστικά ΝΠΔΔ, είπε ότι μαζί με τα πανεπιστήμια εξαιρούνται των προβλέψεων του Μεσοπρόθεσμου Προγράμματος γιατί είναι αυτοδιοίκητα.
...
Αξίζει να σημειωθεί ότι στη διάρκεια της συζήτησης ο αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος πρότεινε τη σύσταση επιτροπής που θα καταγράψει τις διακατεχόμενες εκτάσεις της Εκκλησίας. Με την πρόταση συμφώνησε ο Ευάγγελος Βενιζέλος...
...
Ο αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος από την πλευρά του δήλωσε ότι «η Εκκλησία πάντοτε σε αυτό τον τόπο στάθηκε πλάι, αγωνίστηκε και έδωσε ό,τι μπορούσε. Και σε αυτή την κρίσιμη ώρα δεν μπορεί να κάνει διαφορετικά, αλλά θα συνεχίσει την ίδια πορεία. Ομως κάτω από ορισμένους όρους, όπως συζητήσαμε και όπως θα τα δούμε στην πράξη καθώς ο καιρός θα περνά».

Είδες skartados πώς κολλάει η υποκρισία που αναφέρει
ο συνδίκτυος gianipseftis;
"Υπό όρους" η φιλανθρωπία όπως λέει και ο ...Ιερώνυμος!!!

Ουαί Υμίν Γραμματείς και Φαρισσαίοι!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 19:59:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη ξέχασα την δ/νση με την
παραπάνω είδηση.
Από ΕΔΩ!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 20:00:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικα υπο ορους καποδιστρια.Εγω αν ημουν στη θεση του ιερωνυμου και με ζητουσε αυτο το ελληνικο κρατος μερος απο την εκκλησιαστικη περιουσια η θα τον πεταγα εξω με τις κλωτσιες,η θα προτιμουσα να τη καψω παρα να τη δω στα χερια του καθε περιεργου ελληνα η ξενου.


Η εκκλησια στους δρομους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 20:04:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φυσικα υπο ορους καποδιστρια.Εγω αν ημουν στη θεση του ιερωνυμου και με ζητουσε αυτο το ελληνικο κρατος μερος απο την εκκλησιαστικη περιουσια η θα τον πεταγα εξω με τις κλωτσιες,η θα προτιμουσα να τη καψω παρα να τη δω στα χερια του καθε περιεργου ελληνα η ξενου.


Η εκκλησια στους δρομους...


Ποιός ζήτησε skartados;
Δεν κατάλαβες καλά.
Για ξαναδιάβασε την είδηση.
Και δεν τους πείραξε ΤΙΠΟΤΑ,από μισθούς και θέσεις
(ΟΥΔΕΜΙΑ ΑΠΟΛΥΣΗ) αλλά και την περιουσία τους αφήνει
ΑΝΕΓΓΙΧΤΗ!!!

Για την φιλανθρωπία ο λόγος!
Φιλανθρωπία πρός τους πιστούς όχι πρός το κράτος!
Κατάλαβες;

Μην διαστρεβλώνουμε και την πραματικότητα !!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 20:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό διάβασε για να καταλάβεις.
Αυτό είναι το επίμαχο μέρος της είδησης!

Ο αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος επέμεινε στην ίδρυση ενός φιλανθρωπικού οργανισμού που θα έχει έσοδα από την εκμετάλλευση της εκκλησιαστικής περιουσίας και είπε ότι δεν πρόκειται να πουληθούν ακίνητα σε ξένους.
«Διαμορφώθηκε κλίμα συστράτευσης», είπε μεταξύ άλλων ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης περιγράφοντας τη συμβολή της Εκκλησίας στην κρίση. Ο αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος από την πλευρά του δήλωσε ότι «η Εκκλησία πάντοτε σε αυτό τον τόπο στάθηκε πλάι, αγωνίστηκε και έδωσε ό,τι μπορούσε. Και σε αυτή την κρίσιμη ώρα δεν μπορεί να κάνει διαφορετικά, αλλά θα συνεχίσει την ίδια πορεία. Ομως κάτω από ορισμένους όρους, όπως συζητήσαμε και όπως θα τα δούμε στην πράξη καθώς ο καιρός θα περνά».

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 20:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος επέμεινε στην ίδρυση ενός φιλανθρωπικού οργανισμού που θα έχει έσοδα από την εκμετάλλευση της εκκλησιαστικής περιουσίας και είπε ότι δεν πρόκειται να πουληθούν ακίνητα σε ξένους.

Ηρθε η ωρα ,η ελλαδα να αποκτησει τον δικο της μακαριο,τον μεγα ιερωνυμο.Αυτος ειναι σιγουρο οτι θα αποφυγει και τα λαθη του μακαριου που ειχαν ως αποτελεσμα τη τουρκικη εισβολη.


Τεραστια μορφη ο ιερωνυμος,δεν ηξερα οτι συμφωνουμε τοσο πολυ ......

Η εκκλησια στους δρομους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 20:22:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ο αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος επέμεινε στην ίδρυση ενός φιλανθρωπικού οργανισμού που θα έχει έσοδα από την εκμετάλλευση της εκκλησιαστικής περιουσίας και είπε ότι δεν πρόκειται να πουληθούν ακίνητα σε ξένους.

Ηρθε η ωρα ,η ελλαδα να αποκτησει τον δικο της μακαριο,τον μεγα ιερωνυμο.Αυτος ειναι σιγουρο οτι θα αποφυγει και τα λαθη του μακαριου που ειχαν ως αποτελεσμα τη τουρκικη εισβολη.


Τεραστια μορφη ο ιερωνυμος,δεν ηξερα οτι συμφωνουμε τοσο πολυ ......

Η εκκλησια στους δρομους.


skartados έχεις ΠΟΛΥ ΠΛΑΚΑ !!!

Άντε βρε και εγω που νόμιζα ότι σοβαρολογούσες όταν
άνοιξες αυτό το θέμα...


"Για μένα υπάρχουν άνθρωποι όχι Έλληνες..."

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 20:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Καποδίστρια αυτός ακριβώς ήταν ο στόχος μου να καταδείξω, την υποκρισία, και σαφώς η αναφορά μου στον Ψηλό ΔΕΝ ήταν προσωπική.
Αυτός ενέπλεξε τα προσωπικά του στην κουβέντα.
ΔΕΝ τον γνωρίζω και ούτε με ενδιαφέρουν τα περουσιακά του.
Η υποκρισία που περισσεύει είναι το ζητολυμενο.

Όσο για την ανησυχία του φίλου Σκαρταδου για αποπροσανατολισμό της κουβέντας, φίλε σκαρτάδο αν κατάλαβα καλά το θέμα σου σχετίζεται με τα περιουσιακά και την εκκλησία.

Εγώ μιλώ για την υποκρισία της εκκλησίας περί των περιουσιακών.
Είμαι μεσα στο θέμα σου δηλαδή, εξετάζοντας το από μια άλλη γωνία

Η εντολή του Ιησού του Ναζαρινού είναι, όποιος θέλει να με ακολουθήσει, να ξεπουλήσει ότι περιουσιακό στοιχείο έχει, να το μοιράσει δίκαια στους φτωχούς, και μετά να με ακολουθήσει.

Ο “έχων δύο χιτώνες.....” είναι η βάση της διδασκαλίας του, και το επιβεβαιώνει με το “ όσο δύσκολο είναι να περάσει καμήλα από τρύπα βελόνας, άλλο τόσο είναι να περάσει πλούσιος στη βασιλεία των ουρανών”
Και το ποιος είναι πλούσιος το ορίζει λέγοντας “ ο έχων δύο χιτώνας”, δεν λέει ο έχων πολλούς χιτώνας.

ΠΑΝ το περισσόν, απο του πονηρού.

Ουαί, ουαί υμίν .....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 20:40:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
Ο αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος επέμεινε στην ίδρυση ενός φιλανθρωπικού οργανισμού που θα έχει έσοδα από την εκμετάλλευση της εκκλησιαστικής περιουσίας και είπε ότι δεν πρόκειται να πουληθούν ακίνητα σε ξένους.

Ηρθε η ωρα ,η ελλαδα να αποκτησει τον δικο της μακαριο,τον μεγα ιερωνυμο.Αυτος ειναι σιγουρο οτι θα αποφυγει και τα λαθη του μακαριου που ειχαν ως αποτελεσμα τη τουρκικη εισβολη.


Τεραστια μορφη ο ιερωνυμος,δεν ηξερα οτι συμφωνουμε τοσο πολυ ......

Η εκκλησια στους δρομους.


skartados έχεις ΠΟΛΥ ΠΛΑΚΑ !!!

Άντε βρε και εγω που νόμιζα ότι σοβαρολογούσες όταν
άνοιξες αυτό το θέμα...


"Για μένα υπάρχουν άνθρωποι όχι Έλληνες..."

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.



Μα αγαπητη καποδιστρια,ηδη εχω γραψει για αυτο το εξης

quote:
Ολοι οι δηθεν αντιρατσιστες-προοδευτικοι του κωλου την κατηγορουν,αυτη τη στιγμη ομως η εκκλησια,βοηθαει χωρις να κοιταει χρωμα,κομμα,θρησκευμα κ.τ.λ. κανοντας πραξη,αυτα που οι αλλοι μονο τα προπαγανδιζουν θεωρητικα.....

Αυτο ειναι το μεγαλειο του προγραμματος η εκκλησια στους δρομους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy