ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αν αγαπας την Ελλαδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2011, 19:48:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ντοτορο
Αν εγώ πώ: Ο Γιαπέτ σκότωσε τον αδερφό του. Ποιο είναι το αμέσως επόμενο συμπέρασμα; Ότι ο Γιαπέτ είναι εγκληματίας.
Αν εγώ πω, ο Γιαπέτ σκότωσε τον αδερφό του γιατί αυτός λόγω ψυχολογικών προβλημάτων προσπαθούσε να σκοτώσει τη μητέρα του. Ποιο είναι το συμπέρασμα; Είναι τελείως διαφορετικό με το προηγούμενο.
Είναι πασιφανής λοιπόν ο τρόπος που μεταδίδεται μια ψευδή πληροφορία επι της παρούσης.


Ντοτορο,επιβεβαιώνεις οτι κάτι δεν πάει καλά με σένα.
Τι συγκρίσεις ειναι αυτες που κάνεις?
Για οποιοδήποτε λόγο και να σκοτώσει ο γιάπετ τον αδελφό του,μπορεί
να δικαιολογηθεί.Μέ τον ενα ή με τον άλλο τρόπο,ανάλογα την
παρουσίαση του θέματος απο εναν τρίτο,βγάζει κανείς σωστό ή λάθος
συμπέρασμα. Ε και λοιπόν?
Something is rolling to Gipses!!

Εδώ μιλάμε για ΠΡΟΔΟΣΙΑ.
Δέν υπάρχει καμμία δικαιολογία,δεν εχει να κάνει με κανένα τρόπο
παρουσίασης.Η προδοσία δεν εχει ελαφρυντικά.Ακόμη και αν πρόκειται
για την ιδια την ζωή του προδότη.Πρέπει να πεθάνει χωρίς να προδώσει.
Διότι θα είναι η απώλεια ενός ή ομάδας ατόμων,σε αντίκρυσμα των
πολλών απωλειών που θα περιλαμβάνει η προδοσία.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2011, 19:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαδίσταρους,
quote:
Α) Διατηρώ το δικαίωμά μου (αν δεν σε πειράζει βέβαια) να γράφω για θέματα που

1: με ενδιαφέρουν
2: κατέχω το αντικείμενο


Νομίζω υπάρχει ένα τέτοιο θέμα στο "ΠΑΡΑΞΕΝΟ" αλλά δυστυχώς η απουσία σου είναι και εκεί εκκωφαντική.

Πότε θα μας κάνεις την τιμή;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2011, 21:28:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλός
Διάβασα πρόσφατα μια εργασία μιας νομικού σχετικά με το θέμα της καύσης των νεκρών, από νομικής άποψης.
Μεταξύ άλλων, κάνει μια αναδρομή στο παρελθόν και αναφέρει πως ήταν οι Ρωμαίοι αυτοί που διέδωσαν τη συνήθεια της καύσης των νεκρών στην αρχαία Ελλάδα.
Δηλαδή, σύμφωνα με τα στοιχεία που επικαλείται, στην προ Ρωμαίων εποχή στην αρχαία Ελλάδα δεν συνηθίζονταν να καίνε τους νεκρούς, αλλά να τους θάβουν. Όχι βέβαια πως δεν υπήρξαν περιπτώσεις καύσης των νεκρών.

Μάλλον Ψηλέ τόσο εσύ όσο και η νομικός που έκανε την εργασία , πρέπει να διαβάσετε "ΟΜΗΡΟ" .

*


Αυτα κανει η γαμημενη η αγνοια ψηλε.Ο καθε μπουρδας μπορει να παρασυρει τον οποιοδηποτε.Η καυση νεκρων στην ελλαδα,υπαρχει απο τη νεολιθικη εποχη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

42NA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


432 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2011, 22:14:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 42NA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ......


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2011, 22:29:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Η δικιά σου προπαγάνδα είναι αυταπόδεικτη και την παρέθεσα ήδη στο προηγούμενο μήνυμά μου. Ευθεία προσβολή με σκοπό τη δημιουργία εντυπώσεων. Αν θες να αποδείξω τη γενικότερη προπαγάνδα αυτό είναι εξαιρετικά απλό.

Παρ’ όλο που ανέφερα τον ορισμό (έστω έναν απ’ τους ορισμούς του όρου «προπαγάνδα») εξακολουθείς να δείχνεις ότι αγνοείς τι σημαίνει.

Διαφορετικά θα μιλούσες για ΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑ και όχι για προσβολή.

Αν η άποψη κάποιου «προσβάλλει» κάποιον άλλο, δεν σημαίνει ότι ο πρώτος κάνει προπαγάνδα διότι δεν έχει συμφέρον απ’ αυτήν την προσβολή.
Άλλωστε η αίσθηση της προσβολής δημιουργείται με εντελώς υποκειμενικά κριτήρια και γι’ αυτό, από μια κατάσταση ή μια τοποθέτηση, κάποιοι μπορεί να νοιώσουν προσβεβλημένοι και κάποιοι όχι.

Προσωπικά δεν μπορώ να εξηγήσω το γεγονός ότι προσπαθείς διακαώς να κάνεις μια ομάδα ανθρώπων, εν προκειμένω τους χριστιανούς του φόρουμ, να νοιώσουν προσβεβλημένοι.
Θεωρώ ότι δεν έχεις προσωπικό συμφέρον απ’ αυτό και, συνεπώς, δεν σε χαρακτηρίζω προπαγανδιστή, ίσως αυτή σου η προσπάθεια εδράζεται σε άλλου είδους σύμπλεγμα.
Δεν μπορώ να το ξέρω αυτό.
Όμως μου προξενεί εντύπωση.


quote:
"Στρεβλή μετάδοση πληροφοριών".

Πώς συμβαίνει αυτό στο παρόν φόρουμ που ήδη μιλάμε;

Συμβαίνει με τον εξής τρόπο: Παρέχοντας ελλιπή ενημέρωση.


Η ελλιπής ενημέρωση, όπου, αν και όποτε υφίσταται, έχει να κάνει με την περιορισμένη (ίσως) γνώση επί του αντικειμένου και γι’ αυτό στο φόρουμ διεξάγεται διάλογος. Δεν υπάρχουν φωτεινοί παντογνώστες.

Ο ένας συμπληρώνει τον άλλο και αυτός είναι ο λόγος που κάποιος βγαίνει σοφότερος, πλουτίζοντας τις γνώσεις του, από έναν ειλικρινή διάλογο.

quote:
Αν εγώ πώ: Ο Γιαπέτ σκότωσε τον αδερφό του. Ποιο είναι το αμέσως επόμενο συμπέρασμα; Ότι ο Γιαπέτ είναι εγκληματίας.
Αν εγώ πω, ο Γιαπέτ σκότωσε τον αδερφό του γιατί αυτός λόγω ψυχολογικών προβλημάτων προσπαθούσε να σκοτώσει τη μητέρα του. Ποιο είναι το συμπέρασμα; Είναι τελείως διαφορετικό με το προηγούμενο.
Είναι πασιφανής λοιπόν ο τρόπος που μεταδίδεται μια ψευδή πληροφορία επι της παρούσης.

Ατυχέστατο το παράδειγμα, δεν το σχολιάζω καθόλου...

quote:
Τώρα σε ρωτάω λοιπόν: Αν δεν υπήρχε ο Ψηλός, θα υπήρχε κάποιος άλλος να παραθέσει τις ιστορικές συνθήκες και την άλλη άποψη όσον αφορά στα γεγονότα στο Αγ. Όρους;

Κανείς δεν θα υπήρχε.


Εδώ κάνεις λάθος και θα μπορούσα να πω ότι το κάνεις εσκεμμένα, αν ήμουν «προπαγανδολάγνος».
Ο καθένας μπορεί να αντιγράψει από διάφορες χριστιανοσελίδες (εδώ ταιριάζει η προπαγάνδα) επομένως ο ψηλός δεν προσφέρει ιστορικές γνώσεις (δεν το έχει κάνει ποτέ άλλωστε), απλά αναμασάει αυτά που του σερβίρουν και τα αναπαράγει.

Παράδειγμα, η τελευταία εξυπνάδα, κάποιας δικηγόρου, περί ταφής στην αρχαία Ελλάδα, που μας την παρουσίασε ως αποδεικτικό στοιχείο των ισχυρισμών του.

Σαν το ψηλό, υπάρχουν και έχουν υπάρξει πολλοί, κατά καιρούς, στο φόρουμ.


quote:
Τι λέγαμε λοιπόν πριν για ελλιπή πληροφόρηση;

Για ξαναπροσπάθησε...

quote:
Και για ποιο λόγο κανείς δεν θα έλεγε την άλλη άποψη; Γιατί κανένας δεν ενδιαφέρεται για αυτό, παρα μόνο για να προπαγανδίσει τη "θέση" του.
Είτε ίσχυε λοιπόν είτε όχι το "περι προδοσίας", αν υπήρχε έστω και ένα ελαφρυντικό, και αυτό επίτηδες έμενε εν τω κρυπτώ, ασκείς προπαγάνδα.

Προσωπικά, δεν βρίσκω κανένα ελαφρυντικό και, φυσικά, δεν μπορώ να εφεύρω κάποιο προς ικανοποίησή σου.
Στο διάλογο, όμως αναφέρθηκαν κάποιες δικαιολογίες τις οποίες βρήκα σαθρές και γελοίες.

quote:
Να η απόδειξη που ζητούσες.

Ελπίζω, τώρα, να κατανοείς ότι η... απόδειξη είναι πολύ πιο σύνθετη απ’ αυτά που έγραψες.

quote:
Τώρα τι άλλο θες; Θες να σου δώσω τίτλους θεμάτων που φτιάχτηκαν αποκλειστικά για λόγους ζημίωσης της ορθοδοξίας;

Όταν κάποιος δε συμφωνεί με κάτι και το συζητά, δεν είναι προπαγάνδα, το είπαμε αυτό.

Στην προκειμένη περίπτωση η ίδια η ορθοδοξία ζημιώνει τον εαυτό της, με το παρελθόν και το παρόν της. Τα ιστορικά γεγονότα δεν αλλάζουν και δεν φτιασιδώνονται ούτε από εσένα ούτε από κανένα.
Αυτό μπορείς να το κάνεις μόνο σε ανθρώπους που δεν έχουν ιδέα απ’ την πορεία της ορθοδοξίας και όλων των χριστιανισμών.


quote:
Μα εμείς δεν έχουμε κάτι να πούμε. Τι να πούμε; Ότι έχω να πώ είναι με τον συντονισμό.

Τότε γιατί αναφέρεσαι σε μένα και χρησιμοποιείς αποσπάσματα μηνυμάτων μου;
Αν νοιώθεις αδικημένος, δεν μπορώ να σε κανακέψω, ακόμη και αν το ήθελα...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2011, 00:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Μητροπολίτης Μεσογαίας και Λαυρεωτικής κ. Νικόλαος Χατζηνικολάου.
Πηγή: http://users.uoa.gr/~nektar/orthodoxy/tributes/nikolaos/burial-burning2.htm
«Ὁ σύγχρονος κόσμος θέλει νὰ κάψει τοὺς νεκρούς. Τοὺς λειπει τὸ αἰώνιο, τὸ θεϊκό, ἡ τιμὴ τοῦ ὑλικοῦ, τὸ ἐπέκεινα, τὸ μετὰ ταῦτα. Ἀρνεῖται τουλάχιστον σκεφθεῖ τὴ ζωὴ ποὺ ὑπάρχει χωρὶς ὅμως νὰ φαίνεται. Οὔτε στὰ σπλάγχνα ὡς ἔμβρυο τὴν δέχεται, οὔτε στὸν τάφο ὡς λείψανο, οὔτε στὴν σκέψη ὡς αἰώνιο πρόσωπο, οὔτε στὸν πόθο ὡς ὑπέρτατη ἀξία, οὔτε στὴν ψυχὴ ὡς χάρη θεώσεως. Τὰ δεσμὰ τοῦ ἐδῶ καὶ τώρα σπάζουν μόνο κάτω ἀπὸ τὴν πίεση τῆς αἰώνιας ἀλήθειας.
Καῖμε ὅ,τι ἔχει ἀξία, ὀμορφιὰ καὶ ζωή. Ὅ,τι ἔχει χρόνο μέσα του καὶ διάρκεια. Καῖμε τὰ δάση, καῖμε τὶς περιουσίες μας, καῖμε τὶς αἰώνιες ἀξίες μὲ τοὺς νόμους, καῖμε τὶς παραδόσεις μας (ἀποποινικοποίηση τῆς μοιχείας, νομιμοποίηση τῶν ἀμβλώσεων κ.λπ.). Τώρα θέλεουμε νὰ καῖμε καὶ τὰ σώματά μας. Ὅταν κάψουμε τὴν ὑπόμνηση τῆς αἰώνιας προοπτικῆς καὶ τοῦ θανάτου μας, θὰ ἔχουμε προσδώσει στὸ τοπίο τῆς ζωῆς μας τὴν εἰκόνα ποὺ ἀντικρύζουμε μπροστὰ σὲ ἕνα καμμένο δάσος. Ἡ Ἐκκλησία δυσκολεύεται νὰ ἐνταχθεῖ σὲ μιὰ τέτοια λογική.
Πνεύμονες τῆς ζωῆς εἶναι τὰ δάση. Πνεύμονες τῆς ψυχῆς εἶναι τὰ λείψανα. Στὰ μοναστήρια μποροῦμε νὰ συναντήσουμε τὴν πεμπτουσία τῆς Ὀρθοδόξου παραδόσεως. Τὰ κεντρικά τους σημεῖα, ἐκεῖ ποὺ διαφυλάσσεται ὁ πνευματικὸς θησαυρός τους εἶναι τὸ ἱερὸ θυσιαστήριο, οἱ λειψανοθῆκες καὶ τὸ ὀστεοφυλάκιο. Στὸ πρῶτο ἐπιτελεῖται τὸ μυστήριο-προσφέρεται ὁ Θεός, - ἀπὸ τὸ δεύτερο προχέεται ἡ χάρις τῶν ἁγίων- προβάλλει ἡ Ἐκκλησία- καὶ τὸ τρίτο ἀποτελεῖ τὸ Πανεπιστήμιο τῆς ἐν Χριστῷ φιλοσσφοίας, τὸ ἐργαστήριο τῆς μνήμης τοῦ θανάτου -ἀναδύει τὸ πρόσωπο. Καὶ τὰ τρία ἔχουν λείψανα. Καὶ τὰ τρία δὲν θὰ ὑπῆρχαν, ἂν ἡ Ἐκκλησία υἱοθετοῦσε τὴν καύση τῶν νεκρῶν της. Ἡ Ἐκκλησία δὲν μπορεῖ νὰ ἀποῤῥίψει τὴν παράδοσή της, δὲν μπορεῖ νὰ προσδώσει τὴν ἐμπειρία καὶ τὴν πίστη της· ἡ Ἐκκλησία δὲν μπορεῖ νὰ κάψει τὰ σπλάγχνα καὶ νὰ ἀρνηθεῖ τὸν ἑαυτό της.»

Ο Μητροπολίτης Μεσογαίας Ψηλέ , και ο κάθε μητροπολίτης έχει το αναφαίρετο δικαίωμα να λέη τις απόψεις του σύμφωνα με τις αρχές της θρησκείας που εκπροσωπεί . Όμως αυτές οι απόψεις απευθύνονται στους πιστούς της θρησκείας του που τις αποδέχονται , και δεν αφορούν ούτε και επιτρέπεται να τις επιβάλλη στον υπόλοιπο κόσμο . Δεν μπορεί Ψηλέ για παράδειγμα ο Μητροπολίτης Μεσογαίας να επιβάλλη σε έναν Ινδουιστή να μην αποτεφρωθή μετά θάνατον επειδή κατά την γνώμη του «τα λείψανα είναι πνεύμονες της ψυχής» . Άλλωστε κανένας δεν του ζήτησε να απορρίψη την παράδοσή του ούτε να προδώση την πίστη του . Αυτό που ζητούν οι μη χριστιανοί είναι να περιορίστη η εκκλησία στα του οίκου της και στους πιστούς της , και να αφήση τους υπόλοιπους ήσυχους να ρυθμίσουν την ζωή τους όπως θέλουν αυτοί δίχως παρεμβάσεις εκ μέρους της . Η εποχή του καισαροπαπισμού παρήλθε στην υπόλοιπη Ευρώπη προ πολλού . Καιρός είναι να γίνη το ίδιο και στη χώρα μας και να χωριστή επιτέλους τα κράτος από την εκκλησία . Είμαστε η μοναδική χώρα που το υπουργείο παιδείας είναι και θρησκευμάτων .

*


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2011, 00:51:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε 42NA , δυστυχώς έχεις απόλυτο δίκιο . Αυτή είναι η κατάντια μας . Ξέχασες όμως να προσθέσης ότι στην Ελλάδα σήμερα για να καταλάβης τι πουλάει ένα κατάστημα , ή πως ονομάζεται ο ιδιοκτήτης του , πρέπει να έχεις τουλάχιστον Lower στα αγγλικά .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2011, 01:37:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάλι τα αυτιστικά και οι κομπλεξισμοί του φόρουμ.

"Γιατί μου είπες αυτό που μου είπες"


ΕΛΕΟΣ.


Ρε δόχτωρ ξέρεις ότι σε πάω αλλά δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να διαβάσεις. Οι περισσότεροι από όσους κατονομάζεις έχουν δηλώσει ανοιχτά πολέμιοι του Χριστιανισμού. Ας πούμε ο Μακεδών. Τι ακριβώς περιμένεις από αυτούς πέρα από το προφανές;


Και να σου πω και κάτι; Προσωπικά, δεν ξέρωα τι πρέπει να διαλέξω ανάμεσα στη σκληρή (ή ακόμα και κακόβουλη, αν θέλουμε να το πάμε μέχρι εκεί) κριτική ή στην προσπάθεια να βαφτιστούν όλα "καλώς καμωμένα".


Όσο για το θέμα του Αγίου Όρους ακόμα και η πηγή του ψηλού επιβεβαιώνει τα περισσότερα. Η δικαιολογία ότι προστάτευαν "ελληνικά" ή "χριστιανικά" συμφέροντα με την προσέγγιση στο "λιγότερο κακό" κατακτητή στο δικό μου σύστημα αξιών δε στέκει.


Όταν πρεσβεύεις ΑΡΧΕΣ δεν επιζητάς βοήθεια από μακελάρηδες των εθνών ακόμα και αν αυτές "βοηθούν" κάποιον οργανισμό που ανήκεις. Προτιμάς να καταστραφείς εσύ παρά να συνεργαστείς. Έτσι απλά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2011, 00:53:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel

quote:
Ρε δόχτωρ ξέρεις ότι σε πάω αλλά δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να διαβάσεις. Οι περισσότεροι από όσους κατονομάζεις έχουν δηλώσει ανοιχτά πολέμιοι του Χριστιανισμού. Ας πούμε ο Μακεδών. Τι ακριβώς περιμένεις από αυτούς πέρα από το προφανές;

Αυτή είναι νομίζω η καλύτερη ερώτηση που μου 'χει τεθεί στο φόρουμ. Μπράβο στον συντάκτη της IndustrialAngel. Πραγματικά δεν υπάρχει κάτι που να μπορώ να σου απαντήσω...


γιαπετ:

quote:

Παρ’ όλο που ανέφερα τον ορισμό (έστω έναν απ’ τους ορισμούς του όρου «προπαγάνδα») εξακολουθείς να δείχνεις ότι αγνοείς τι σημαίνει.

Διαφορετικά θα μιλούσες για ΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑ και όχι για προσβολή.


Για μένα προπαγάνδα είναι οτιδήποτε γράφεται με σκοπό να προκαλέσει εντυπώσεις για κάτι άλλο. Αυτός είναι ο ορισμός που αποδέχομαι για την προπαγάνδα. Τα άλλα είναι θεωρητικές αρλούμπες γιατί στη πράξη η προπαγάνδα γίνεται με πολλούς τρόπους πέρα από την στρεβλή μετάδοση πληροφοριών. Ο βασικότερος είναι η ΜΗ μετάδοση πληροφοριών αλλά και το μονοπώλειο στη πληροφόρηση. Όταν δηλαδή υπάρχουν δέκα τύποι που αποκλειστικά δίνουν κάποιες πληροφορίες, όποιες ξέρουν και όποιες θέλουν να δώσουν, και αυτό προπαγάνδα είναι.

Το όφελος τώρα μιας προπαγάνδας μπορεί να μην είναι πρακτικό, όπως χρήμα, αλλά ψυχολογικό, να αφορά δηλαδή σε κάποιο ψυχολογικό σύμπλεγμα, όπως ανέφερες περίπου κάπου στο μήνυμά σου. Πράγματι είναι προφανές για μένα, ότι πολλοί εδώ μέσα προπαγανδίζουν για λόγους ψυχολογικών συμπλεγμάτων. Αλλά δεν αποκλείονται και άλλες αιτίες. Κάποτε θα μάθουμε!

quote:
Προσωπικά δεν μπορώ να εξηγήσω το γεγονός ότι προσπαθείς διακαώς να κάνεις μια ομάδα ανθρώπων, εν προκειμένω τους χριστιανούς του φόρουμ, να νοιώσουν προσβεβλημένοι.

Ναι χρειάζεται η δική μου προσπάθεια για να νιώσει προσβεβλημένος ένας χριστιανός όταν ακούει ότι ο πατριωτισμός με τον χριστιανισμό είναι αντίθετες έννοιες. Δε πας να δεις αν έρχομαι;
quote:
χριστιανούς του φόρουμ, να νοιώσουν προσβεβλημένοι.
Θεωρώ ότι δεν έχεις προσωπικό συμφέρον απ’ αυτό και, συνεπώς, δεν σε χαρακτηρίζω προπαγανδιστή, ίσως αυτή σου η προσπάθεια εδράζεται σε άλλου είδους σύμπλεγμα.
Δεν μπορώ να το ξέρω αυτό.
Όμως μου προξενεί εντύπωση.

Και μένα μου προξενεί εντύπωση το κίνητρο των πράξεών σου αλλά επειδή είσαι ένας απ' τους επτά που έχουν το ίδιο χόμπι τείνω στην άποψή ότι είναι σημείο των καιρών.
quote:
Η ελλιπής ενημέρωση, όπου, αν και όποτε υφίσταται, έχει να κάνει με την περιορισμένη (ίσως) γνώση επί του αντικειμένου και γι’ αυτό στο φόρουμ διεξάγεται διάλογος. Δεν υπάρχουν φωτεινοί παντογνώστες.


Δηλαδή όταν υπάρχει ολοκληρωμένη γνώση του αντικειμένου δίνεται και ολοκληρωμένη πληροφόρηση από αυτόν που την κατέχει; Πού πρέπει να ψάξω για να το βρω αυτό;
quote:
Εδώ κάνεις λάθος και θα μπορούσα να πω ότι το κάνεις εσκεμμένα, αν ήμουν «προπαγανδολάγνος».
Ο καθένας μπορεί να αντιγράψει από διάφορες χριστιανοσελίδες (εδώ ταιριάζει η προπαγάνδα) επομένως ο ψηλός δεν προσφέρει ιστορικές γνώσεις (δεν το έχει κάνει ποτέ άλλωστε), απλά αναμασάει αυτά που του σερβίρουν και τα αναπαράγει.


Μα εσύ λες ότι ο καθένας μπορεί να εκφέρει γνώμη ακόμα και αν δνε κατέχει το αντικείμενο, ακόμα και αν είναι άσχετος, ακόμα και αν δεν ειδικεύεται π.χ. σε θέματα ιστορίας, θεολογίας κοκ. Το ότι κοπιάρει κάποιος απόψεις άλλων σε πείραξε; Μα διάλογο κάνουμε...
quote:
Όταν κάποιος δε συμφωνεί με κάτι και το συζητά, δεν είναι προπαγάνδα, το είπαμε αυτό.



όπως αυτά π.χ.

"Η απάτη των χριστιανικών κειμηλίων"
"Μικροτερη των περιστασεων η εκκλησια "
"Προσευχή - αχαρακτήριστο "
"Ο ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ.. "
"Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία"
"ΟΙ ΚΛΗΡΙΚΟΙ: Η χειρότερη κατηγορία ανθρώπων"
""ο άγιος που χάιδευε καλογεράκια"
"ΠΩΣ ΧΑΘΗΚΕ Η ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ; Εξαιτίας των Χριστιανών;"
"ο εγωισμός γεννά θεούς "
"Ναζισμός & Χριστιανισμός "
"ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΕ ΜΟΝΕΣ ΑΕ "
"ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ Ο...."ΝΑΖΩΡΑΙΟΣ"?"
"ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΦΙΜΩΣΑΝ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ-ΚΟΙΛΙΟ-ΔΟΥΛΟΙ "
"αιμοποσία σαρκοφαγία και χριστιανισμός "
"ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΚΙ ΕΛΕΩ ΘΕΟΥ ΜΟΝΑΡΧΙΑ .. "
"ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΜΑ(Ν)ΤΡΙΞ: ΠΟΡΝΟΙ ΜΕ ΒΟΥΛΑ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ!"

Αναφέρεσαι σε θέματα όπως τα παραπάνω διαμάντια της έρευνας της αλήθειας; Καμία διάθεση προπαγάνδας. Συμφωνώ. Συγνώμη που υπήρξα καχύποπτος.

quote:
Τότε γιατί αναφέρεσαι σε μένα και χρησιμοποιείς αποσπάσματα μηνυμάτων μου;
Αν νοιώθεις αδικημένος, δεν μπορώ να σε κανακέψω, ακόμη και αν το ήθελα...


Δεν τα χρησιμοποιώ για να κάνω διάλογο μαζί σου.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 24/07/2011 01:25:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2011, 01:47:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
doctor

quote:
όπως αυτά π.χ.

"Η απάτη των χριστιανικών κειμηλίων"


Επειδή ανάφερες ένα θέμα που είχα ανοίξει εγώ (και έμεινε ημιτελές, λόγω ανηλειμμένων υποχρεώσεων) να σου απαντήσω για το συγκεκριμένο.

quote:
Αναφέρεσαι σε θέματα όπως τα παραπάνω διαμάντια της έρευνας της αλήθειας;

Δεν γνωρίζω για τα υπόλοιπα τι "έρευνα" περιέχουν, αλλά αυτά που γράφω στο παραπάνω θέμα (και τα οποία δεν είδα να αντικρούονται από κανέναν) περιέχουν εξαιρετική έρευνα και βιβλιογραφική τεκμηρίωση.

Αν τώρα εσύ ή ο οποιοσδήποτε άσχετος τα θεωρεί "προπαγάνδα", οφείλει τουλάχιστον να παραθέσει τις απόψεις του που θα αντικρούουν τα λεγόμενα, αντί να αναλίσκεται στις γνωστές χριστιανικές κλάψες. Διαφορετικά μπορεί να χαρακτηριστεί από συκοφάντης έως απλά ανόητος.

Αλλά... φευ... Ούτε εσύ ούτε κανείς άλλος κατάφερε να ανασκευάσει έστω ένα σημείο, τόσο σ'αυτό το θέμα όσο και στα υπόλοιπα που είμαι θεματοθέτης.

Με τη συμπεριφορά αυτή που παρουσιάζεις (και η οποία είναι πάγια και τυπική αντίδραση μερίδας μελών του forum), αποδεικνύεται το εξής: Αν και ο ορισμός της "προπαγάνδας" διατυπώθηκε πολύ σωστά και περιεκτικά από τον γιαπετ, για τους χριστιανούς "προπαγάνδα" είναι οτιδήποτε δεν γνωρίζουν και οτιδήποτε δεν μπορούν να απαντήσουν. Έτσι, όταν τελειώνουν τα επιχειρήματά τους (ακριβέστερα: τα επιχειρήματα της ΟΟΔΕ που άκριτα αντιγράφουν), τότε οι θέσεις των άλλων ονοματίζονται ως "προπαγάνδα" ή "συκοφαντίες".

Για να σε πάρει λοιπόν κάποιος στα σοβαρά, αγαπητέ doctor (εσένα και όποιον άλλον ενεργεί με τον ίδιο τρόπο), θα πρέπει όχι μόνο να κατηγορείς μια θέση ως "προπαγάνδα", αλλά και να παρουσιάζεις τις αποδείξεις που τεκμηριώνουν τον ισχυρισμό αυτό. Να παρουσιάσεις γιατί είναι προπαγάνδα και ποια είναι η αλήθεια.

Μόνον η κλάψα δεν φτάνει.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2011, 02:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν γνωρίζω για τα υπόλοιπα τι "έρευνα" περιέχουν, αλλά αυτά που γράφω στο παραπάνω θέμα (και τα οποία δεν είδα να αντικρούονται από κανέναν) περιέχουν εξαιρετική έρευνα και βιβλιογραφική τεκμηρίωση.

Αν τώρα εσύ ή ο οποιοσδήποτε άσχετος τα θεωρεί "προπαγάνδα", οφείλει τουλάχιστον να παραθέσει τις απόψεις του που θα αντικρούουν τα λεγόμενα, αντί να αναλίσκεται στις γνωστές χριστιανικές κλάψες. Διαφορετικά μπορεί να χαρακτηριστεί από συκοφάντης έως απλά ανόητος.



Προπαγάνδα μπορεί να κάνει κάποιος ακόμα και με αληθή γεγονότα, αν για παράδειγμα προσπαθεί να δικαιολογήσει το "δίκαιο" κάποιου πολέμου. Προπαγανδιστικά λέγονται και τα φυλλάδια που προτρέπουν τους νέους να πάνε στο στρατό σε καιρό πολέμου.


Ας μην μπλέξουμε με το τι είναι ακριβώς η προπαγάνδα γιατί μπορεί να έχει ο καθέτο νας διαφορετικά πράγματα στο μυαλό του.Ας πούμε ότι ο πιο σαφής όρος που καταλαβαίνουμε όλοι και συμφωνούμε (ελπίζω) είναι ο "πολέμιος".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2011, 02:23:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Για μένα προπαγάνδα είναι οτιδήποτε γράφεται με σκοπό να προκαλέσει εντυπώσεις για κάτι άλλο. Αυτός είναι ο ορισμός που αποδέχομαι για την προπαγάνδα.

Το πώς ορίζεις εσύ κάτι είναι δικό σου θέμα και δεν με αφορά. Δεν μπορείς να το επιβάλλεις. Το μόνο που μπορείς να κάνεις, απ’ ό,τι φαίνεται, είναι να συζητάς με όσους έχουν την ίδια άποψη με σένα.

Προσωπικά, πάντως, δεν γράφω κάτι για να δημιουργήσω εντυπώσεις «για κάτι άλλο».
Γράφω την άποψή μου, ευθαρσώς και αν δεν σου αρέσει, μην τη διαβάζεις ή μην απαντάς.

quote:
Όταν δηλαδή υπάρχουν δέκα τύποι που αποκλειστικά δίνουν κάποιες πληροφορίες, όποιες ξέρουν και όποιες θέλουν να δώσουν, και αυτό προπαγάνδα είναι.

Βλέπω ότι και την επικοινωνία την ορίζεις με εντελώς δικό σου τρόπο, όπως την προπαγάνδα.
Αυτοί οι… δέκα τύποι που αναφέρεις κάνουν τον διάλογο όπως νομίζουν, κάτι που είναι δικαίωμά τους, με κάποιους άλλους τύπους που επιχειρηματολογούν όπως εκείνοι νομίζουν.
Δεν απαγορεύεται η αντιπαράθεση απόψεων και γι’ αυτόν το λόγο γράφεις κι εσύ.

quote:
Το όφελος τώρα μιας προπαγάνδας μπορεί να μην είναι πρακτικό, όπως χρήμα, αλλά ψυχολογικό, να αφορά δηλαδή σε κάποιο ψυχολογικό σύμπλεγμα, όπως ανέφερες περίπου κάπου στο μήνυμά σου.

Αν κατάλαβες αυτό απ’ το σχόλιό μου να σου θυμίσω ότι έγραψα:

«Προσωπικά δεν μπορώ να εξηγήσω το γεγονός ότι προσπαθείς διακαώς να κάνεις μια ομάδα ανθρώπων, εν προκειμένω τους χριστιανούς του φόρουμ, να νοιώσουν προσβεβλημένοι.
Θεωρώ ότι δεν έχεις προσωπικό συμφέρον απ’ αυτό και, συνεπώς, δεν σε χαρακτηρίζω προπαγανδιστή, ίσως αυτή σου η προσπάθεια εδράζεται σε άλλου είδους σύμπλεγμα.»

Και δεν υπονοώ κάτι μ’ αυτό, λέω καθαρά ότι νομίζω πως μ’ αυτήν, την συγκεκριμένη, προσπάθεια που κάνεις, ίσως νοιώθεις σημαντικός ή νομίζεις ότι θα γίνεις σ’ ένα φόρουμ κάτι που δεν είσαι στ’ αλήθεια. Δεν σε γνωρίζω και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος γι’ αυτό λέω «νομίζω».


quote:
Ναι χρειάζεται η δική μου προσπάθεια για να νιώσει προσβεβλημένος ένας χριστιανός όταν ακούει ότι ο πατριωτισμός με τον χριστιανισμό είναι αντίθετες έννοιες.


Δεν είπα ότι ο πατριωτισμός είναι αντίθετος με τον χριστιανισμό. Είπα ότι ο Ελληνισμός είναι αντίθετος του χριστιανισμού.

Και για να μην καταλάβεις πάλι ό,τι θέλεις να στο εξηγήσω.
Οποιοσδήποτε Ευρωπαίος πολίτης (Άγγλος, Γάλλος, Πορτογάλος κλπ.), ως χριστιανός μπορεί να είναι και να νοιώθει τέτοιος.
Ο Έλληνας δεν μπορεί να είναι και τα δύο, λόγω καταγωγής και ιστορίας του έθνους του.
Αν υπήρχε Πορτογαλισμός, Γαλλισμός ή Πολωνισμός και είχε την ιστορική σχέση που έχει ο Ελληνισμός με αυτήν την εβραϊκή αίρεση, τότε θα ίσχυε ο ίδιος περιορισμός και γι’ αυτούς.

Κατάλαβες τώρα;;;;

quote:
Δε πας να δεις αν έρχομαι;

Κοίταξα αλλά δεν σε είδα, μάλλον έχεις... φύγει και δεν σε πρόλαβα!!!

quote:
Δηλαδή όταν υπάρχει ολοκληρωμένη γνώση του αντικειμένου δίνεται και ολοκληρωμένη πληροφόρηση από αυτόν που την κατέχει; Πού πρέπει να ψάξω για να το βρω αυτό;

Όχι μακρυά.
Εδώ στο φόρουμ που συζητούμε, όσο και αν σου φαίνεται περίεργο κρίνοντας από την τακτική τη δική σου ενδεχομένως, υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν ειλικρινή διάλογο και εκθέτουν τις πραγματικές τους απόψεις και γνώσεις.

quote:
Μα εσύ λες ότι ο καθένας μπορεί να εκφέρει γνώμη ακόμα και αν δνε κατέχει το αντικείμενο, ακόμα και αν είναι άσχετος, ακόμα και αν δεν ειδικεύεται π.χ. σε θέματα ιστορίας, θεολογίας κοκ. Το ότι κοπιάρει κάποιος απόψεις άλλων σε πείραξε; Μα διάλογο κάνουμε...

Ακριβώς επειδή κάνουμε διάλογο, εγώ προτιμώ να μιλώ με τον συνομιλητή μου, αν ήθελα την άποψη άλλου, θα συζητούσα με τον... άλλο.

Στην προκειμένη περίπτωση θα διάβαζα τον απολογητή ή την ΟΟΔΕ.

quote:
Αναφέρεσαι σε θέματα όπως τα παραπάνω διαμάντια της έρευνας της αλήθειας; Καμία διάθεση προπαγάνδας. Συμφωνώ. Συγνώμη που υπήρξα καχύποπτος.

Από αυτά τα θέματα που αναφέρεις, θεματοθέτης είμαι στο "Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία" και, ακόμη και με το δικό σου ορισμό της προπαγάνδας, δεν υπάρχει ίχνος τέτοιας, στον τίτλο του θέματος.

Μια ματιά στα συγκεκριμένα βιβλία, θα σε πείσει για την αλήθεια του.

quote:
Δεν τα χρησιμοποιώ για να κάνω διάλογο μαζί σου.


Περίεργο, νόμιζα ότι αυτό ακριβώς κάνεις, τώρα!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/

Edited by - γιαπετ on 24/07/2011 02:32:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2011, 02:59:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
Ψηλός
Διάβασα πρόσφατα μια εργασία μιας νομικού σχετικά με το θέμα της καύσης των νεκρών, από νομικής άποψης.
Μεταξύ άλλων, κάνει μια αναδρομή στο παρελθόν και αναφέρει πως ήταν οι Ρωμαίοι αυτοί που διέδωσαν τη συνήθεια της καύσης των νεκρών στην αρχαία Ελλάδα.
Δηλαδή, σύμφωνα με τα στοιχεία που επικαλείται, στην προ Ρωμαίων εποχή στην αρχαία Ελλάδα δεν συνηθίζονταν να καίνε τους νεκρούς, αλλά να τους θάβουν. Όχι βέβαια πως δεν υπήρξαν περιπτώσεις καύσης των νεκρών.

Μάλλον Ψηλέ τόσο εσύ όσο και η νομικός που έκανε την εργασία , πρέπει να διαβάσετε "ΟΜΗΡΟ" .


Αυτα κανει η γαμημενη η αγνοια ψηλε.Ο καθε μπουρδας μπορει να παρασυρει τον οποιοδηποτε.Η καυση νεκρων στην ελλαδα,υπαρχει απο τη νεολιθικη εποχη.



Εγώ είπα πως δεν συνηθιζόταν η καύση των νεκρών. Όχι πως δεν υπήρχε.
Μάλιστα, από αρκετές πληροφορίες συλλέγω από το Ίντερνετ, η καύση νεκρού συνδέοταν με κάτι σαν ατιμωτική πράξη.
Ο τάφος ήταν κάτι σαν την προσωρινή/επόμενη κατοικία του νεκρού, στον οποίο οι Έλληνες, καθώς πίστευαν πως η ζωή συνεχιζόταν μετά το θάνατο, συνήθιζαν να βάζουν και τα αγαπημένα προσωπικά αντικείμενά του. Καθώς επίσης και το αντίτιμο για να πληρώσει το Χάροντα, τον "βαρκάρη" που θα τον περνούσε στον κόσμο των νεκρών.

Ο ενταφιασμός, με όλο το τελετουργικό, μέρος του οποίου έχει περάσει και διατηρείται ακόμη και σήμερα, στα χωριά ιδίως, ήταν η συνήθεια των Αρχαίων Ελλήνων και όχι η αποτέφρωση.
Αν δεν αρέσει σε καποιους διότι είναι κάτι που το υποστηρίζει η Εκκλησία, οπότε πρέπει να το κοντράρουν, ας πιουν ξύδι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2011, 03:18:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
doctor
Αναφέρεσαι σε θέματα όπως τα παραπάνω διαμάντια της έρευνας της αλήθειας;

macedon
Δεν γνωρίζω για τα υπόλοιπα τι "έρευνα" περιέχουν, αλλά αυτά που γράφω στο παραπάνω θέμα (και τα οποία δεν είδα να αντικρούονται από κανέναν) περιέχουν εξαιρετική έρευνα και βιβλιογραφική τεκμηρίωση.

Καλά σου λέρει βρε Ντόκτορ.
Αύριο, περίμενε και θα δεις, θα γράψει καμιά άλλη αρλούμπα και αν δεν βγει κανείς να τη σχολιάσει ή να την αντικρούσει, θα σημαίνει πως είναι ένα άλλο «διαμάντι έρευνας και αλήθειας», από αυτά που μας έχει συνηθίσει.
Άσε που τώρα τις συλλέγει τις αρλούμπες και τις εκδίδει και σε βιβλία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2011, 03:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Άσε που τώρα τις συλλέγει τις αρλούμπες και τις εκδίδει και σε βιβλία.

Έτσι είναι η άτιμη η ζωή. Μερικοί γράφουν βιβλία και μερικοί δεν μπορούν ούτε καν να διαβάσουν...

Life is a bitch, ain't it?


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2011, 03:53:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel

quote:
Προπαγάνδα μπορεί να κάνει κάποιος ακόμα και με αληθή γεγονότα

Διαφωνώ φίλε μου. Η προπαγάνδα δεν έχει σχέση με την αλήθεια (αν είχε, δεν θα ήταν "προπαγάνδα", θα ήταν "καταγραφή"). Η προπαγάνδα έχει να κάνει είτε με την απόκρυψη της αλήθειας είτε με τη δημιουργία ψευδών εντυπώσεων που όμως στηρίζονται είτε σε ψευδή στοιχεία είτε στην απόκρυψη των αληθινών είτε στην επιλεκτική παρουσίαση στοιχείων. Μερικές φορές, η προπαγάνδα δεν αναφέρεται καν σε στοιχεία, αλλά με συγκεκριμένες πράξεις ή παραλείψεις δημιουργεί μια συγκεκριμένη και συναισθηματική κατάσταση στο υποκείμενο.

Για παράδειγμα, ένα προπαγανδιστικό τρυκ του Γκαίμπελς κατά την επέλαση των Σοβιετικών προς το Βερολίνο, ήταν η μη οχύρωση του Βερολίνου. Οι υπερασπιστές του θεώρησαν έτσι πως είτε οι Σοβιετικοί ήταν μακριά είτε πως η πόλη δεν είχε ανάγκη από οχύρωση.

quote:
αν για παράδειγμα προσπαθεί να δικαιολογήσει το "δίκαιο" κάποιου πολέμου.

Στην περίπτωση αυτή, θα παρουσιάσει επιλεκτικά στοιχεία που θα δημιουργούν την ζητούμενη εντύπωση.

quote:
Προπαγανδιστικά λέγονται και τα φυλλάδια που προτρέπουν τους νέους να πάνε στο στρατό σε καιρό πολέμου.

Σε καιρό πολέμου, οι νέοι θα πάνε θέλουν δεν θέλουν. Η Γενική Επιστράτευση δεν καλεί με βάση τα φύλλα πορείας. Καλεί όλους τους άρρενες, από 18 έως 45, τους δυνάμενους να φέρουν όπλο.

Κατά την ημέρα της αποφοίτησης στα λύκεια της Αμερικής, σε κάθε σχολείο τριγυρίζει κι ένας στρατιωτικός με πολλά τζάτζαλα-μάτζαλα, γυαλισμένα παράσημα, άψογο παράστημα που μοιράζει τέτοια φυλλάδια για όσους θέλουν να κάνουν καριέρα στο στρατό. Δεν θα δεις πουθενά αναφορά για το ότι μπορεί να πάνε στις ερήμους του Αφγανιστάν και να γυρίσουν με λειψά εξαρτήματα (χέρια-πόδια). Θα δεις όμως εκτενή αναφορά στο συνταξιοδοτικό, στο μισθό, στην καριέρα, κτλ.

Στην περίπτωση αυτή έχουμε επιλεκτική παρουσίαση στοιχείων που χωρίς να είναι ψέματα, δεν είναι όλη η αλήθεια...

quote:
Ας μην μπλέξουμε με το τι είναι ακριβώς η προπαγάνδα γιατί μπορεί να έχει ο καθέτο νας διαφορετικά πράγματα στο μυαλό του

Αν και ο ακριβής ορισμός της προπαγάνδας πάντοτε δυσκόλευε τον κόσμο, εντούτοις το περιεχόμενό του είναι μάλλον σαφές.

quote:
Ας πούμε ότι ο πιο σαφής όρος που καταλαβαίνουμε όλοι και συμφωνούμε (ελπίζω) είναι ο "πολέμιος".

Ο πολέμιος δεν έχει σχέση με την προπαγάνδα και έχει τελείως διαφορετικό περιεχόμενο. Δηλαδή, οι Έλληνες που ήταν πολέμιοι των Γερμανών στην κατοχή, έκαναν προπαγάνδα; Ο "πόλεμος" ενδεχομένως να προέλθει από προπαγανδιστικές κινήσεις (ενδεχομένως και όχι) αλλά σε κάθε περίπτωση αυτός έπεται και δεν ταυτίζεται μ'αυτήν.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2011, 08:33:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επειδή ανάφερες ένα θέμα που είχα ανοίξει εγώ (και έμεινε ημιτελές, λόγω ανηλειμμένων υποχρεώσεων) να σου απαντήσω για το συγκεκριμένο.
Και ξαναρωτάω. Τι γίνεται με τις ανηλειμμένες υποχρεώσεις; Δεν τελειώνουν ποτέ;

Να ελπίζω σε απάντηση ή μπα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2011, 12:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε Μακεδόνα, αυτό:


δε λέγεται προπαγανδιστικό φυλλάδιο;;;


quote:
Κατά την ημέρα της αποφοίτησης στα λύκεια της Αμερικής, σε κάθε σχολείο τριγυρίζει κι ένας στρατιωτικός με πολλά τζάτζαλα-μάτζαλα, γυαλισμένα παράσημα, άψογο παράστημα που μοιράζει τέτοια φυλλάδια για όσους θέλουν να κάνουν καριέρα στο στρατό. Δεν θα δεις πουθενά αναφορά για το ότι μπορεί να πάνε στις ερήμους του Αφγανιστάν και να γυρίσουν με λειψά εξαρτήματα (χέρια-πόδια). Θα δεις όμως εκτενή αναφορά στο συνταξιοδοτικό, στο μισθό, στην καριέρα, κτλ.

Στην περίπτωση αυτή έχουμε επιλεκτική παρουσίαση στοιχείων που χωρίς να είναι ψέματα, δεν είναι όλη η αλήθεια...



Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου και εγώ. Προπαγάνδα δεν κάνει και αυτός;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2011, 14:08:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προπαγάνδα κάνει. Και τους λόγους τους αναφέρω παραπάνω.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2011, 18:52:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Μάλιστα, από αρκετές πληροφορίες συλλέγω από το Ίντερνετ, η καύση νεκρού συνδέοταν με κάτι σαν ατιμωτική πράξη.

Η σωστή απάντηση Ψηλέ θα ήταν να τεκμηριώσης αυτά που γράφεις παραθέτοντας τα ονόματα των συγγραφέων που αναφέρουν αυτά που ισχυρίζεσαι , καθώς και τη σελίδα του Ίντερνετ . Εκτός αν αντέγραψες από τις γνωστές σελίδες , οπότε το τελευταίο είναι περιττό . Πάντως , από όσα γνωρίζω τουλάχιστον , πουθενά στην αρχαία Ελληνική γραμματεία δεν συνδέεται η καύση νεκρού με ατιμωτική πράξη .
quote:
Ψηλός
Αν δεν αρέσει σε καποιους διότι είναι κάτι που το υποστηρίζει η Εκκλησία, οπότε πρέπει να το κοντράρουν, ας πιουν ξύδι.

Δεν αρέσει σε κάποιους Ψηλέ , το ότι το ιερατείο μιας άλλης θρησκείας της οποίας δεν είναι πιστοί , επιμένει να ρυθμίζη τα της ζωής τους σύμφωνα με τον δικό του τρόπο ζωής και τους δικούς του κανόνες ηθικής . Με άλλα λόγια είναι σαν να είσαι κάτοικος μιας μουσουλμανικής χώρας , και το εκεί ιερατείο να σου επιβάλλη να κάνης υποχρεωτικά περιτομή . Αν αυτό δεν είναι φασισμός του κερατά , πες μου εσύ Ψηλέ τι είναι ! Και μετά διαμαρτύρεται ο doctor γιατί τέθηκε το θέμα «Ναζισμός & Χριστιανισμός» .

*


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2011, 01:37:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλός
Μάλιστα, από αρκετές πληροφορίες συλλέγω από το Ίντερνετ, η καύση νεκρού συνδέοταν με κάτι σαν ατιμωτική πράξη.

Η σωστή απάντηση Ψηλέ θα ήταν να τεκμηριώσης αυτά που γράφεις παραθέτοντας τα ονόματα των συγγραφέων που αναφέρουν αυτά που ισχυρίζεσαι , καθώς και τη σελίδα του Ίντερνετ . Εκτός αν αντέγραψες από τις γνωστές σελίδες , οπότε το τελευταίο είναι περιττό . Πάντως , από όσα γνωρίζω τουλάχιστον , πουθενά στην αρχαία Ελληνική γραμματεία δεν συνδέεται η καύση νεκρού με ατιμωτική πράξη .

Αυτά που διαβάζω είναι από εργασίες από πανεπιστήμια.
Αν, αναφέροντας το "γνωστές σελίδες", αναφέρεσαι τις σελίδες των απολογητών, δεν βλέπω πού υπάρχει το πρόβλημα διότι σε αυτές τις σελίδες η δουλειά που κάνουν και τα στοιχεία που παραθέτουν είναι άκρως και πλήρως τεκμηριωμένα, άσχετα αν εσένα δεν σου κάθεται καλά στο στομάχι.

quote:

quote:

Ψηλός
Αν δεν αρέσει σε καποιους διότι είναι κάτι που το υποστηρίζει η Εκκλησία, οπότε πρέπει να το κοντράρουν, ας πιουν ξύδι.

Δεν αρέσει σε κάποιους Ψηλέ , το ότι το ιερατείο μιας άλλης θρησκείας της οποίας δεν είναι πιστοί , επιμένει να ρυθμίζη τα της ζωής τους σύμφωνα με τον δικό του τρόπο ζωής και τους δικούς του κανόνες ηθικής . Με άλλα λόγια είναι σαν να είσαι κάτοικος μιας μουσουλμανικής χώρας , και το εκεί ιερατείο να σου επιβάλλη να κάνης υποχρεωτικά περιτομή . Αν αυτό δεν είναι φασισμός του κερατά , πες μου εσύ Ψηλέ τι είναι ! Και μετά διαμαρτύρεται ο doctor γιατί τέθηκε το θέμα «Ναζισμός & Χριστιανισμός».

Με το να θες να υπερβάλλεις, σε κάνει να λες πράγματα χαζά
Το θέμα που αναφέρεις, όταν ανοίχτηκε, ανοίχτηκε ως αντίδραση και για να κοντράρει τους Χριστιανούς του φόρουμ και το γνωρίζεις πολύ καλά. Ο Ντόκτορ έχει ακριβή μνήμη και πολύ καλή γνώση αυτών που λέει.

Ποτέ η Ορθόδοξη Ελληνική Εκκλησία δεν παρενέβη σε κανενός αλόθρησκου τη ζωή ώστε να του επιβάλλει τον τρόπο με τον οποίο θα βαπτιστεί, θα νυμφευθεί, θα πορευθεί στη ζωή και, να επιλέξει η να επιβάλλει αυτή για τον ίδιο την αποτέφρωση ή την ταφή.

Είναι αστείο, για να μη χρησιμοποιήσω κανένα βαρύτερο χαρακτηρισμό, να ισχυρίζεσαι τα παραπάνω. Ποτέ η Ορθόδοξη Ελληνική Εκκλησία δεν απείλησε κανένα με ποινή φυλάκισης όταν π.χ. ακούει μουσική στο αυτοκίνητό του μετά το πέρας κάποιας κάποια απογευματινής ώρα, όπως συμβαίνει σε κάποια μουσουλμανικά κράτη.
Ούτε και ποτέ κινδύνευσες για τα όσα λες δημόσια εναντίον της, πράγμα που αν το έκανες σε κάποιο μουσουλμανικό κράτος, ίσως και να μην υπήρχες τώρα.

Οπότε, σε παρακαλώ, μη νομίζεις πως τα χοντρά και κούφια λόγια σου θα σου προσφέρουν κάτι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2011, 01:46:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πουθενά στην αρχαία Ελληνική γραμματεία δεν συνδέεται η καύση νεκρού με ατιμωτική πράξη .


Η μη ταφή είναι ατιμωτική όχι η καύση. Και εγώ αυτήν την εντύπωση έχω.


quote:
Δεν αρέσει σε κάποιους Ψηλέ , το ότι το ιερατείο μιας άλλης θρησκείας της οποίας δεν είναι πιστοί , επιμένει να ρυθμίζη τα της ζωής τους σύμφωνα με τον δικό του τρόπο ζωής και τους δικούς του κανόνες ηθικής . Με άλλα λόγια είναι σαν να είσαι κάτοικος μιας μουσουλμανικής χώρας , και το εκεί ιερατείο να σου επιβάλλη να κάνης υποχρεωτικά περιτομή . Αν αυτό δεν είναι φασισμός του κερατά , πες μου εσύ Ψηλέ τι είναι ! Και μετά διαμαρτύρεται ο doctor γιατί τέθηκε το θέμα «Ναζισμός & Χριστιανισμός» .


Δεν είναι μόνο αυτό ρε Σωτήρη. Το βασικό είναι το θέμα της ελευθερίας και της αυτοδιαχείρισης του ΙΔΙΟΥ του σώματος κάθε ανθρώπου. Αν κάποιος θέλει να διαχειριστεί το σώμα του με βάση το τύπικο της θρησκείας που ακολουθεί έχει καλώς, αν θέλει κάτι άλλο πρέπει να του δίνεται η επιλογή.


Ξέρεις ο τρόπος που συμπεριφέρεται ένας λαός σε αυτούς που δεν έχουν εξουσία ή δύναμη να υπερασπιστούν τον εαυτό τους είναι δείγμα του πολιτισμού του. Το πώς συμπεριφερόμαστε στις γυναίκες, τα παιδιά, τους ανάπηρους, τους νεκρούς είναι δείγμα πολιτισμού.


Δε μιλάω για ματαιόδοξες υπερβολές που δεν ωφελούν σε τίποτα το νεκρό αλλά τον στοιχειώδη σεβασμό που εύλογα του αναλογεί. Όταν κάποιος άνθρωπος δεν έχει το περιθώριο να προσδιορίσει τον τρόπο που θα ταφεί του στερούv ελευθερίες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2011, 01:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτά που διαβάζω είναι από εργασίες από πανεπιστήμια.


Ποια ακριβώς;;; Και όταν λες εργασίες εννοείς διατριβές δημοσιευμένες σε διεθνή ειδικευμένο τύπο και συνέδρια με κριτές ή διπλωματικές/εξαμηνιαίες εργασίες που κάνουν φοιτητές;;;


Είδαμε πάντως και τον δόχτωρα/πατέρα/κύριο/καθηγητή Μεταληνό που έφερες που τα έλεγε πολύ ωραία!!!!


quote:
Αν, αναφέροντας το "γνωστές σελίδες", αναφέρεσαι τις σελίδες των απολογητών, δεν βλέπω πού υπάρχει το πρόβλημα διότι σε αυτές τις σελίδες η δουλειά που κάνουν και τα στοιχεία που παραθέτουν είναι άκρως και πλήρως τεκμηριωμένα, άσχετα αν εσένα δεν σου κάθεται καλά στο στομάχι.

απλά λολ

quote:
Ποτέ η Ορθόδοξη Ελληνική Εκκλησία δεν παρενέβη σε κανενός αλόθρησκου τη ζωή ώστε να του επιβάλλει τον τρόπο με τον οποίο θα βαπτιστεί, θα νυμφευθεί, θα πορευθεί στη ζωή και, να επιλέξει η να επιβάλλει αυτή για τον ίδιο την αποτέφρωση ή την ταφή.

Ακόμα να καταλάβεις;; Ρε Ψηλέ, να στα γράψω αγγλικά; Ο Σωτήρης σου λέει ότι θέλει να τον κάψουν όταν πεθάνει. ΜΠΟΡΕΙ να γίνει αυτό στην Ελλάδα; ΟΧΙ. Γιατί;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2011, 02:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αυτά που διαβάζω είναι από εργασίες από πανεπιστήμια.

Ποια ακριβώς;;; Και όταν λες εργασίες εννοείς διατριβές δημοσιευμένες σε διεθνή ειδικευμένο τύπο και συνέδρια με κριτές ή διπλωματικές/εξαμηνιαίες εργασίες που κάνουν φοιτητές;;;

Διαφόρων ειδών. Πού το πρόβλημα;

quote:

Είδαμε πάντως και τον δόχτωρα/πατέρα/κύριο/καθηγητή Μεταληνό που έφερες που τα έλεγε πολύ ωραία!!!!


Δυστυχώς, πολλές φορές, ό, τι είναι αληθινό δεν είναι απαραίτητα και ωραίο.

quote:

quote:
Ποτέ η Ορθόδοξη Ελληνική Εκκλησία δεν παρενέβη σε κανενός αλόθρησκου τη ζωή ώστε να του επιβάλλει τον τρόπο με τον οποίο θα βαπτιστεί, θα νυμφευθεί, θα πορευθεί στη ζωή και, να επιλέξει η να επιβάλλει αυτή για τον ίδιο την αποτέφρωση ή την ταφή.

Ακόμα να καταλάβεις;; Ρε Ψηλέ, να στα γράψω αγγλικά; Ο Σωτήρης σου λέει ότι θέλει να τον κάψουν όταν πεθάνει. ΜΠΟΡΕΙ να γίνει αυτό στην Ελλάδα; ΟΧΙ. Γιατί;



Δεν λέει ακριβώς αυτό.
Λέει πως για το ότι δεν μπορεί να γίνει, ευθύνεται η Εκκλησία, πράγμα που είναι αναληθές. Ψάχνει να βρει δικαιολογίες για να ρίξει το βάρος στην Εκκλησία.
Δεν μπορεί να γίνει σήμερα γιατί ακόμη ψάχνουν να βρουν τον υπεύθυνο. Όπως και για όλα όσα γίνονται στη χώρα. Όλοι ψάχνουμε να βρούμε τον υπεύθυνο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2011, 09:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Ποτέ η Ορθόδοξη Ελληνική Εκκλησία δεν παρενέβη σε κανενός αλόθρησκου τη ζωή ώστε να του επιβάλλει τον τρόπο με τον οποίο θα βαπτιστεί, θα νυμφευθεί, θα πορευθεί στη ζωή

Να μην το ξέρω αυτό όταν παντρεύτηκα ρε ψηλέ και πήγα σε χριστιανικό ναό...

Αλήθεια, για πες πού αλλού μπορούσε να παντρευτεί κάποιος πριν το 1985;;

Μπορούσε να δώσει όνομα στα παιδιά του αν δεν μεσολαβούσαν οι... πατητές απ' τον παπά, σε κάποιον χριστιανικό ναό;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2011, 11:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.ims.forth.gr/joint_projects/e-mem/burial_customs-gr.htm#archaic

Για οποιον ενδιαφερεται,σε αυτη τη σελιδα υπαρχουν τα ταφικα εθιμα στην ελλαδα απο τη παλαιολιθικη εποχη.Η καυση νεκρων δεν απουσιαζει σχεδον απο καμμια περιοδο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2011, 11:32:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός

quote:
Ποτέ η Ορθόδοξη Ελληνική Εκκλησία δεν παρενέβη σε κανενός αλόθρησκου τη ζωή ώστε να του επιβάλλει τον τρόπο με τον οποίο θα βαπτιστεί, θα νυμφευθεί, θα πορευθεί στη ζωή

Να μην το ξέρω αυτό όταν παντρεύτηκα ρε ψηλέ και πήγα σε χριστιανικό ναό...

Αλήθεια, για πες πού αλλού μπορούσε να παντρευτεί κάποιος πριν το 1985;;

Μπορούσε να δώσει όνομα στα παιδιά του αν δεν μεσολαβούσαν οι... πατητές απ' τον παπά, σε κάποιον χριστιανικό ναό;



Και οι Γιεχωβάδες που πήγαιναν πριν το 1985; Οι Μουσουλμάνοι; Αλλά και τόσοι άλλοι που δεν είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι, πού νομίζεις πως πήγαιναν αλλά και πάνε; Πώς βάπτιζαν και βαπτίζουν ακόμη και σήμερα τα παιδιά τους;

Παρενέβη ποτέ η Ορθόδοξη Ελληνική Εκκλησία στη ζωή ενός π.χ. Έλληνα μουσουλμάνου της Θράκης;

Ποτέ δεν άκουσα έναν μουσουλμάνο να παραπονείται πως π.χ. η Ορθόδοξη Εκκλησία του επέβαλε να παντρευτεί με το χριστιανικό θρησκευτικό τυπικό.
Μόνο κάτι τάχαμου "λίμπρ πανσέδες", κάτι δήθεν άθεοι, κάτι αρχαιολάτρες και κάτι αργόσχολοι, εφευρίσκουν από το πουθενά θέματα να ασχολούνται και να πετροβολούν την Εκκλησία.

Το θέμα και το πρόβλημα είναι σε σένα γιαπετ, εντός σου.
Θες και το σκύλο χορτάτο, αλλά και την πίτα ολόκληρη.
Είτε μας κάνεις πλάκα και κοντράρεις το Χριστιανισμό έτσι για την πλάκα σου χωρίς να πιστεύεις στα όσα λες, είτε δεν έχεις το κουράγιο να σεβαστείς και να ζήσεις σύμφωνα με τις επιλογές σου, οι οποίες έρχονται σε ρήξη με την υπερχιλιετή παράδοση του Χριστιανισμού.

Η Ορθόδοξη Εκκλησία ξεκαθαρίζει τη θέση της και "η γραμμή" που ακολουθεί αφορά μόνο σε όσους επέλεξαν να είναι μαζί της. Οι άλλοι, οι εκτός της Ορθόδοξης Εκκλησίας, γιατί να έχουν πρόβλημα με το τυπικό της;

Είναι καταφανές πως οι φανατικοί και οι πορωμένοι είναι όλοι εκείνοι που έχουν σκυλιάσει και με ψέματα και υποκρισία προσπαθούν να ρίξουν λάσπη εναντίον της. Της επιτίθενται χωρίς να υπάρχει λόγος και δημιουργούν θέμα από το πουθενά.


Edited by - Ψηλός on 25/07/2011 11:33:20

Edited by - Ψηλός on 25/07/2011 11:38:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2011, 13:03:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Διαφόρων ειδών. Πού το πρόβλημα;

Δεν υπάρχουν λογιών λογιών επιστήμες και λογιών λογιών εργασίες. Υπάρχει μόνο το είδος που περιέγραψα. Επιστήμη δεν είναι για παράδειγμα το "χρονικό του χρόνου" και ας το έχει γράψει διακεκριμένος φυσικός. Σε ξαναρωτάω, τι είδους εργασίες επικαλείσαι; ονομαστικά...

quote:
Δυστυχώς, πολλές φορές, ό, τι είναι αληθινό δεν είναι απαραίτητα και ωραίο.


Πού ήταν το αληθινό; Απαράδεκτα πράγματα (επιεικώς) έγραφε ο δόχτωρ/κύριος/πατήρ/καθηγητής Μεταληνός. Από αόριστες ....επιδημιολογικές (!!από θεολόγο!!!) παρατηρήσεις μέχρι λαογραφικές πληροφορίες της πλάκας; Από άγνοια της ιστορίας και των ταφικών εθίμων της αρχαιότητας μέχρι θρησκειολογικά ατοπήματα (που δεν ήξερε ποιοι πολιτισμοί/θρησκείες του σήμερα καίνε τους νεκρούς) ;


Πλάκα θα μας κάνεις Ψηλέ.

quote:
Δεν λέει ακριβώς αυτό.
Λέει πως για το ότι δεν μπορεί να γίνει, ευθύνεται η Εκκλησία, πράγμα που είναι αναληθές. Ψάχνει να βρει δικαιολογίες για να ρίξει το βάρος στην Εκκλησία.

Σε ξαναρωτάω γιατί από ότι φαίνεται δεν καταλαβαίνεις τι σε ρωτάω.


Ο άνθρωπος θέλει να τον κάψουν μετά θάνατον. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να το κάνει αυτό εδώ. Γιατί, σύμφωνα με εσένα δεν μπορεί;


quote:
Δεν μπορεί να γίνει σήμερα γιατί ακόμη ψάχνουν να βρουν τον υπεύθυνο. Όπως και για όλα όσα γίνονται στη χώρα. Όλοι ψάχνουμε να βρούμε τον υπεύθυνο.

Άσε κατά μέρος τις μεμψίμοιρες γενικεύσεις και τις φιλοσοφίζουσες αρλούμπες. Τι σχέσει έχει η ελληνική πραγματικότητα/νοοτροπία με το συγκεκριμένο θέμα που συζητάμε;


Α και καλό είναι να βρίσκεις τον υπεύθυνο και να τον τιμωρείς για να παίρνουν παράδειγμα και οι επόμενοι.


quote:

Και οι Γιεχωβάδες που πήγαιναν πριν το 1985; Οι Μουσουλμάνοι; Αλλά και τόσοι άλλοι που δεν είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι, πού νομίζεις πως πήγαιναν αλλά και πάνε; Πώς βάπτιζαν και βαπτίζουν ακόμη και σήμερα τα παιδιά τους;

Παρενέβη ποτέ η Ορθόδοξη Ελληνική Εκκλησία στη ζωή ενός π.χ. Έλληνα μουσουλμάνου της Θράκης;

Ποτέ δεν άκουσα έναν μουσουλμάνο να παραπονείται πως π.χ. η Ορθόδοξη Εκκλησία του επέβαλε να παντρευτεί με το χριστιανικό θρησκευτικό τυπικό.
Μόνο κάτι τάχαμου "λίμπρ πανσέδες", κάτι δήθεν άθεοι, κάτι αρχαιολάτρες και κάτι αργόσχολοι, εφευρίσκουν από το πουθενά θέματα να ασχολούνται και να πετροβολούν την Εκκλησία.



Κατάλαβες γιάννη;;Αν δε σου αρέσει ο Χριστιανός παπάς μπορείς να τον αλλαξεις με άλλο παπά...Αυτή είναι η ελευθερία που σου δίνουμε...


Να σου πω ρε γλωσσομαθή ψηλέ, η έκφραση "secular" σου λέει τίποτα ή μπαααα;;;

Edited by - IndustrialAngel on 25/07/2011 13:05:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2011, 13:19:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Και οι Γιεχωβάδες που πήγαιναν πριν το 1985; Οι Μουσουλμάνοι; Αλλά και τόσοι άλλοι που δεν είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι, πού νομίζεις πως πήγαιναν αλλά και πάνε; Πώς βάπτιζαν και βαπτίζουν ακόμη και σήμερα τα παιδιά τους;

Δεν μπορεί να έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα επικοινωνίας, πλάκα μας κάνεις....

Όλοι αυτοί που αναφέρεις ψηλέ έχουν δικούς τους παπάδες, οι οποίοι λειτουργούν, λίγο έως πολύ, με τρόπο ανάλογο των ορθοδόξων παπάδων. Φυσικό είναι να πηγαίνουν στους παπάδες τους.

Ο ΑΘΡΗΣΚΟΣ πού θα πήγαινε;;;

Έπρεπε να ασπαστεί ένα άλλο δόγμα, με βάση αυτό που λες.

Και αυτό που λες, είναι άλλη μια ανοησία που (όπως συνήθως) δεν αλληλεπιδρά με αυτό που υποτίθεται ότι σχολιάζεις.

Εγώ, που παντρεύτηκα πριν το 1985, ΩΣ ΑΘΡΗΣΚΟΣ, πού μπορούσα να απευθυνθώ;
Πώς αλλιώς, πλην των παπάδων σου, θα μπορούσα να δώσω όνομα στα παιδιά μου;
Πώς θα τα έγραφα σε σχολείο κλπ. κλπ.;;;;


Κατάλαβες τώρα ή θα μου πείς και άλλες αρλούμπες;;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2011, 13:22:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel

quote:
Κατάλαβες γιάννη;;Αν δε σου αρέσει ο Χριστιανός παπάς μπορείς να τον αλλαξεις με άλλο παπά...Αυτή είναι η ελευθερία που σου δίνουμε...

Εσύ περίμενες κάτι άλλο απ' τον ψηλό;;;

Για να δούμε τώρα, που του... εξήγησα.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2026367
Maintained by Digital Alchemy