ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αν αγαπας την Ελλαδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2011, 12:06:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Δε ξέρω τι λες εσύ Sesostris, αλλά εμένα μου φαίνεται ότι κάποιοι εδώ μέσα αλλού το πάνε...

Δηλαδή;;;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2011, 12:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ
Δε ξέρω εσύ πές μας....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2011, 13:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde, όταν μπαίνεις σε ένα θέμα και γράφεις:

quote:
Δε ξέρω τι λες εσύ Sesostris, αλλά εμένα μου φαίνεται ότι κάποιοι εδώ μέσα αλλού το πάνε...

αφού στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα σου έχεις συμπεριλάβει σε κάποιο μήνυμα σου κάποια από τα γραφόμενα ορισμένων συνομιλητών σου με μοναδικό σχολιασμό από την πλευρά σου 3 τελείες, είσαι υποχρεωμένος στα πλαίσια του ειλικρινούς κι εποικοδομητικού διαλόγου - θέλω να πιστεύω πως αυτό είναι αυτό που σε ενδιαφέρει... - να εξηγήσεις και τι εννοείς, όταν ερωτάσαι από έναν συνομιλητή σου, τα γραφόμενα του οποίου συμπεριέλαβες σε εκείνα τα quotes.
Το να γυρνάς και να του απαντάς:

quote:
γιαπετ
Δε ξέρω εσύ πές μας....

μου φαίνεται το λιγότερο ως μια υπεκφυγή (είναι η πιο ευγενική λέξη που μπορώ να σκεφθώ...)
Επειδή σου έχει επισημανθεί κι άλλες φορές να μην αφήνεις υποννοούμενα να πλανώνται στον αέρα και στην συνέχεια να κάνεις την πάπια, αρχίζω να αναρωτιέμαι εάν αυτός ο τρόπος διαλόγου από την πλευρά σου είναι γενικότερος καθώς κι εάν τον χρησιμοποιείς στην καθημερινή σου ζωή, στην επαφή σου με τις οποιεσδήποτε κοινωνικές συνανατροφές σου κλπ.
Αυτή η συμπεριφορά από την πλευρά σου είναι μια προσπάθεια δυναμιτισμού των Συζητήσεων;
Αυτή είναι η μορφή του διαλόγου την οποία χρησιμοποιείς εν γένει;





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2011, 15:00:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα Dying_Incubus.

Να πού αναφέρομαι αφού ρωτάς (τα έχω πει ήδη δηλαδή αλλά αφού θες να τα ξαναπαραθέσω, εγώ "υποχρεούμαι" να το κάνω):

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde: Απεστάλη: 13/07/2011, 01:46:12

Όποια διχόνοια υπάρχει την δημιουργείτε εσείς (ποιοί εσείς;) εσείς που θέλετε ντε και καλά να καταργηθεί κάθε μορφή πίστης ή να επιβληθεί αυτή που θέλετε εσείς. (όπως την θέλετε εσείς)


Αυτή που βλέπεις, και άλλες πολλές υπεκφυγές, είναι που έχω αναφέρει πολλάκις στα φόρουμ.

Επίσης έχω πει προς τον Macedon (αλλα είναι σχετικό και με τις υπεκφυγές μου):

quote:
quote:
Macedon:
Δημιουργώ εγώ διχόνοια επειδή δεν θεωρώ ένα βιβλίο με φανταστικές ιστορίες, προϊόν ανώνυμων συγγραφέων ως ιερό βιβλίο, όπως θεωρείς εσύ;

Δημιουργώ εγώ διχόνοια επειδή ένα ανύπαρκτο ιστορικά πρόσωπο, το αναγόρευσε μια σύνοδος σε θεό με ψηφοφορία;

Δημιουργώ εγώ διχόνοια επειδή καταγράφω και σχολιάζω τους αγώνες της εκκλησίας κατά του ελληνισμού και των Ελλήνων, από τον 4ο αιώνα μέχρι και σήμερα;



Κοίταξε το να τα κάνεις τα παραπάνω μια φορά εντάξει..
Δυό φορές, εντάξει..
Τρείς φορές, εντάξει..

Ε αν τα κάνεις 150 φορές κάποιο πρόβλημα έχεις.


Και έχω κάνει και άλλες υπεκφυγές όπως:

quote:
quote:
Η πάγια γραμμή να υπερασπίζεστε οποιαδήποτε προδοσία διαπράχτηκε από κάποιον ρασοφόρο ή εκκλησιαστικό οργανισμό, υπέρ οποιουδήποτε κατακτητή και κατά του ελληνισμού υπάρχει επειδή τα πιστεύετε αυτά που γράφετε ή σας πληρώνουν για να τα γράφετε ενώ δεν τα πιστεύετε;

Ξέρεις γιατί υπερασπιζόμαστε την εκκλησία; Γιατί υπάρχουν πέντε μούτρα στο φόρουμ που ακολοθούν την πάγια τακτική να θαύβουν την εκκλησία και μέσα απο αυτή τη χριστιανοσύνη.

|
|
quote:
Dying_Incubus:
Αυτή η συμπεριφορά από την πλευρά σου είναι μια προσπάθεια δυναμιτισμού των Συζητήσεων;
Αυτή είναι η μορφή του διαλόγου την οποία χρησιμοποιείς εν γένει;

Θα σου απαντήσω (αν και είναι ρητορικές οι ερωτήσεις σου) μόνο αν κάνεις τις ίδιες ερωτήσεις, ή τουλάχιστον κάποιο σχόλιο, και στα μέλη που έγραψαν τα παρακάτω μηνύματα:

ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ:

quote:

Το "ΑΓΙΟΝ" ΟΡΟΣ ...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Macedon:

quote:
quote:
Πάντα οι εκ Παρισίων και οι εξ αποστάσεως «αγωνιστές», οι ακάπνιστοι, έπιαναν την καλύτερη θέση στο τραπέζι για το τσιμπούσι
Σ'αυτούς συμπεριλαμβάνονται και οι εκ Λουξεμβούργου "ακάπνιστοι" ή μόνο οι εκ Παρισίων;

quote:
quote:
Απεστάλη: 15/07/2011, 09:59:23
Απεστάλη: 15/07/2011, 10:47:57

Καλά, αυτή την ώρα δεν υποτίθεται ότι είσαι στην εργασία σου; Τι σκατά κάνεις εκεί στην ΕΕ, με το Internet παίζεις;



Άθεος:
quote:
εντάξει τώρα και εσύ, στο διάλειμμα του καφέ έκατσε και τα έγραψε


Νικόμαχος:

quote:
κοπρίτη ρασοφόρε,
προδότη!

ΟΥΣΤ!!!!



Και εκτός από τα παραπάνω μέλη, θέλω να κάνεις την ίδια ερώτηση και στο μέλος Γιαπέτ

...

Εγώ νομίζω ότι άλλοι κάνουν υπεκφυγές σε αυτό το φόρουμ και κάποια στιγμή αυτοί που τις κάνουν θα την βρούνε πολύ άσχημα εξαιτίας τους.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 21/07/2011 15:01:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2011, 15:18:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νικόμαχος:

quote:κοπρίτη ρασοφόρε,
προδότη!

ΟΥΣΤ!!!!



Αυτο δεν ειναι υπεκφυγή Ντοτόρο,αλλά διαπίστωση,γνώμη,θέση,συμπέρασμα.

Υπεκφυγή και τορπίλλη είναι αυτό:

quote:
Ντοτορο
Δε ξέρω τι λες εσύ Sesostris, αλλά εμένα μου φαίνεται ότι κάποιοι εδώ μέσα αλλού το πάνε...

Οταν φυσικά μένει χωρίς,εξήγηση απο τον...κάτοχό του!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2011, 15:24:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είπα ότι έκανες υπεκφυγή. Ο D.I. μιλάει για δυναμιστισμό των συζητήσεων, σε αυτό αναφέρομαι.
Η εξήγηση ήταν στο quote και οποιοσδήποτε άνθρωπος με μισό εγκέφαλο μπορούσε να καταλάβει. ΜΟΝΟ όποιος δεν ήθελε να καταλάβει δεν θα καταλάβαινε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2011, 15:44:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν είπα ότι έκανες υπεκφυγή. Ο D.I. μιλάει για δυναμιστισμό των συζητήσεων, σε αυτό αναφέρομαι.
Η εξήγηση ήταν στο quote και οποιοσδήποτε άνθρωπος με μισό εγκέφαλο μπορούσε να καταλάβει. ΜΟΝΟ όποιος δεν ήθελε να καταλάβει δεν θα καταλάβαινε.


Αρα εχω λιγότερο απο μισο?
Τι ωραία που τα λές,μακάρι να ηταν ετσι Ντοτόρο,μακάρι να ανήκα
στούς<< φτωχούς τω πνευματι>>,θα ημουν απαλαγμένος απο πολλά!!!
Μακάριος χωρίς να αναρωτιέμαι για τίποτα.

Ξέρω πολύ καλά τι εννοούσες Ντοτόρο,εκείνο που μου διαφεύγει ακόμη
είναι η ξαφνική μεταστροφή σου,πρός τα δίκαια των <<αδυνάτων>>.
Η προσπάθεια να δικαιολογήσεις,τα αδικαιολόγητα.
Μήπως το Εγω σου,βρίσκεται σε στάδιο εξέλιξης,τέτοιο, που να σου
επιβάλλει την συγχώρεση πρός κάθε πράξη κατακριτέα,με την λογική
των ανθρώπων πάντα?
Μήπως κάθεσαι πολύ κάτω απο τους αεροδιαδρόμους των chemtrails?

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να υποθέσω.Βλέπω εναν άλλο Ντοτόρο,εντελώς
διαφορετικό απο αυτόν που γνώρισα πριν 8 μήνες.
Σαν να έχεις πέσει κι εσυ θύμα αυτού του απατεώνα του Βέορ.
Πάντως εσυ θα ξέρεις καλύτερα τον εαυτό σου ή τους εαυτούς σου,
απο όλους εμας.
Τίποτα απο ολα αυτα δεν είναι προσωπικό και πάντα με διάθεση χιούμορ.
Το καταλαβαίνεις αυτό,έτσι?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2011, 16:14:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα σου απαντήσω (αν και είναι ρητορικές οι ερωτήσεις σου) μόνο αν κάνεις τις ίδιες ερωτήσεις, ή τουλάχιστον κάποιο σχόλιο, και στα μέλη που έγραψαν τα παρακάτω μηνύματα:[...]

quote:
Και εκτός από τα παραπάνω μέλη, θέλω να κάνεις την ίδια ερώτηση και στο μέλος Γιαπέτ

Dr Jekyll Mr Hyde, πιστεύω ότι δεν ζήτησα ούτε κάποια υπόδειξη από την πλευρά σου για το αν, πότε και τι θα γράψω, οπότε αυτού του είδους τις υποδείξεις μπορείς να τις κρατήσεις κατά μέρος.
Τα σημεία από τα γραφόμενα σου τα οποία παρέθεσα κι υπογράμμισα μου δίνουν μια έντονη αίσθηση υποδείξεων ή ότι προσπαθείς να επιβάλλεις κάποιους όρους προκειμένου να αποσαφηνίσεις κάποιο μισόλογο που αναφέρεις.
Επειδή δεν πιστεύω ότι είσαι στην θέση αυτή ώστε να επιβάλλεις κάποιους όρους, εάν θέλεις να πεις κάτι τότε θα πρέπει να έχεις το σθένος να το πεις ολοκληρωμένα, τεκμηριωμένα και χωρίς υποννοούμενα.
Τουλάχιστον αυτό θα πρέπει να γίνεται σε έναν ειλικρινή διάλογο μεταξύ ανθρώπων οι οποίοι έχουν επιλέξει συνειδητά να συζητήσουν και να ανταλλάξουν απόψεις κι ερεθίσματα μεταξύ τους.
Εάν πάλι κάποιος δεν είναι σε θέση να τεκμηριώσει μέχρι τέλους τα γραφόμενα του ή απλώς θέλει να πετάξει κάποια υποννοούμενα απλώς για να τα πετάξει - με όποια σκοπιμότητα κι αν το κάνει αυτό - τότε καλύτερα να τα κρατήσει για τον εαυτό του...





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2011, 18:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βλέπω ότι έχει αναφερθεί και το άτομο μου και προσπαθώ να καταλάβω τι θέλει να πει ο ποιητής (Dr Jekyll Mr Hyde) θα παρακαλέσω λοιπόν τον Dr Jekyll Mr Hyde να πει ευθέως ότι θέλει γιατί και εγώ ένας μικρός βλαξ είμαι, είμαι τόσο βλαξ που έχασα λόγο βλακείας, το βραβείο του ποιο βλάκα

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2011, 18:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο Χριστιανισμός πάντα ήταν αντίθετος με την καύση των νεκρών, ακόμα και στην Π. διαθήκη η καύση θεωρείται ως εἰδωλολατρική συνήθεια ή τιμωρία για εγκληματικές πράξεις ή ακόμα ως ατίμωση.
Τώρα το κατά πόσο είναι Ελληνική πολιτισμική παράδοση η ταφή, αρκεί να διαβάσουμε τα έπη του Ομήρου και διάφορες άλλες αναφορές που υπάρχουν από άλλους αρχαίους συγγραφείς για να δούμε το πώς η καύση των νεκρών ήταν μια συνηθισμένη νεκρική τελετουργία και βέβαια καμία σχέση δε έχει με αυτό που γράφεται από το κείμενο του Μεταλληνού που παρέθεσε ο Ψηλός…. «Η καύση συνδέεται παντού (Ελλάδα, Ανατολή και Δύση) με υποτίμηση του σώματος και θεώρησή του ως κακού και, τελικά, περιφρόνησή του. »…

Επίσης είναι απόλυτα λογικό (κατά την δική μου άποψη) η Ορθ. Εκκλησία να εναντιώνεται κατά της καύσης νεκρών, γιατί η μασά που πέφτει από όλους αυτούς τους «επιχειρηματίες» ρασοφόρους θα χαθεί και δυστυχώς θα περάσει σε άλλα αρπακτικά που θα βρουν τρόπο να συνεχίσει αυτό το εμπόριο…



Διάβασα πρόσφατα μια εργασία μιας νομικού σχετικά με το θέμα της καύσης των νεκρών, από νομικής άποψης.
Μεταξύ άλλων, κάνει μια αναδρομή στο παρελθόν και αναφέρει πως ήταν οι Ρωμαίοι αυτοί που διέδωσαν τη συνήθεια της καύσης των νεκρών στην αρχαία Ελλάδα.
Δηλαδή, σύμφωνα με τα στοιχεία που επικαλείται, στην προ Ρωμαίων εποχή στην αρχαία Ελλάδα δεν συνηθίζονταν να καίνε τους νεκρούς, αλλά να τους θάβουν. Όχι βέβαια πως δεν υπήρξαν περιπτώσεις καύσης των νεκρών.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2011, 19:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αθεος
βλέπω ότι έχει αναφερθεί και το άτομο μου και προσπαθώ να καταλάβω τι θέλει να πει ο ποιητής (Dr Jekyll Mr Hyde) θα παρακαλέσω λοιπόν τον Dr Jekyll Mr Hyde να πει ευθέως ότι θέλει γιατί και εγώ ένας μικρός βλαξ είμαι, είμαι τόσο βλαξ που έχασα λόγο βλακείας, το βραβείο του ποιο βλάκα


Οποία ταπεινοφροσύνη...!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2011, 19:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Δεύτερον φωνάζουν έναν «Ουνίτη» ορθόδοξο παπά να τον διαβάση , και γελάει και το παρδαλό κατσίκι .

IndustrialAngel
Μου θυμίζει ένα ανέκδοτο με έναν που ήθελε να κηδέψει το σκύλο του, που καταλήγει "Πόσα δίνεις; Γιατί δε μου είπες από την αρχή ότι ο σκύλος είναι καθολικός;"



Επειδή φίλε IndustrialAngel από την απάντησή σου συμπεραίνω ότι μάλλον δεν κατάλαβες το πνεύμα μου , σου οφείλω μία διευκρίνηση για να μαθαίνουν και τα νέα παιδιά που ενδεχομένως μας διαβάζουν .
Οι «Ουνίτες» ή «Ελληνόρρυθμοι Καθολικοί» , για τους οποίους μπορείς να διαβάσης εδώ και εδώ , μολονότι τα τελευταία χρόνια έχει ανοίξει ένας διάλογος μεταξύ αυτών και του Οικουμενικού Πατριαρχείου , και σε μερικές περιοχές της ανατολικής Ευρώπης τοπικά συνεορτάζουν με τους Ορθοδόξους , ήταν πάντοτε το κόκκινο πανί για την Εκκλησία της Ελλάδος . Αυτοί λοιπόν όπως οι Καθολικοί και οι Προτεστάντες δεν αρνούνται να διαβάσουν την νεκρώσιμη ακολουθία σε όσους αποτεφρώνονται . Για την ιστορία σου αναφέρω ότι όταν πριν καμιά σαρανταριά χρόνια έχτιζαν την εκκλησία τους στην οδό Αχαρνών , στο ύψος του Αγίου Νικολάου , εκτυλίχτηκαν σκηνές απείρου κάλλους μεταξύ των παπάδων των δύο πλευρών και έπεσε το ξύλο της αρκούδας . Φαντάσου λοιπόν τι έχει να γίνη αν οι συγγενείς του νεκρού καλέσουν Ουνίτη παπά να να τον διαβάση σύμφωνα με το ορθόδοξο τυπικό .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2011, 19:28:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Διάβασα πρόσφατα μια εργασία μιας νομικού σχετικά με το θέμα της καύσης των νεκρών, από νομικής άποψης.
Μεταξύ άλλων, κάνει μια αναδρομή στο παρελθόν και αναφέρει πως ήταν οι Ρωμαίοι αυτοί που διέδωσαν τη συνήθεια της καύσης των νεκρών στην αρχαία Ελλάδα.
Δηλαδή, σύμφωνα με τα στοιχεία που επικαλείται, στην προ Ρωμαίων εποχή στην αρχαία Ελλάδα δεν συνηθίζονταν να καίνε τους νεκρούς, αλλά να τους θάβουν. Όχι βέβαια πως δεν υπήρξαν περιπτώσεις καύσης των νεκρών.

Μάλλον Ψηλέ τόσο εσύ όσο και η νομικός που έκανε την εργασία , πρέπει να διαβάσετε "ΟΜΗΡΟ" .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2011, 19:28:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικομαχος
quote:
Ξέρω πολύ καλά τι εννοούσες Ντοτόρο
Χαίρομαι που το λες, γιατί κάποιοι ενώ παρακολοθούν εδώ και καιρό τους συλλογισμούς μου, παριστάνουν ότι είναι η πρώτη φορά που διαβάζουν μηνυμά μου.

quote:
εκείνο που μου διαφεύγει ακόμη
είναι η ξαφνική μεταστροφή σου,πρός τα δίκαια των <<αδυνάτων>>.
Η προσπάθεια να δικαιολογήσεις,τα αδικαιολόγητα.

Πράγματι, φαίνεται αυτά (για τα οποία μιλούσαμε) να είναι αδικαιολόγητα. Όμως περισσότερο αδικαιολόγητη είναι η συμπεριφορά και η τακτική που ακολουθούν κάποιοι εδώ και καιρό εδώ μέσα. Αυτοί, που τους έχω ονοματίσει κιόλας παλιότερα και οι οποίοι είναι μόνιμοι θαμώνες του συγκεκριμένου φόρουμ (τα άλλα σπανίως τα επισκέπτονται) είτε για λόγους προσωπικούς είτε για άλλους πιο πονηρούς λόγους, ασκούνε προπαγάνδα. Αυτό είναι φανερό τοις πάσι, δεν χρειάζεται καν απόδειξη γιατί οποιοσδήποτε έχει δυό μάτια και είναι παλιός στο φόρουμ το βλέπει και το γνωρίζει. Αν πάντως υποκριτικά κάποιος ήθελε και αποδείξεις, αυτές θα μπορούσαν να βρεθούν σε χρόνο ντε-τε.
Επομένως όταν έχεις να επιλέξεις ανάμεσα σε δύο κακά το ποιο από τα δύο να στηρίξεις, στηρίζεις το λιγότερο κακό, Με πίάνεις;

quote:
Ειλικρινά δεν ξέρω τι να υποθέσω.Βλέπω εναν άλλο Ντοτόρο,εντελώς
διαφορετικό απο αυτόν που γνώρισα πριν 8 μήνες.
Σαν να έχεις πέσει κι εσυ θύμα αυτού του απατεώνα του Βέορ.
Πάντως εσυ θα ξέρεις καλύτερα τον εαυτό σου ή τους εαυτούς σου,
απο όλους εμας.
Τίποτα απο ολα αυτα δεν είναι προσωπικό και πάντα με διάθεση χιούμορ.
Το καταλαβαίνεις αυτό,έτσι?

Μακάρι να ακολουθούσα τα όσα έλεγε ο Βεόρ φίλε μου και τώρα δεν θα ήμουν εδώ.. αλλά έγώ δεν διαφέρω απο σένα, απ' τον Μακεδόνα, τον Τρελαντώνη κοκ.. Αν ποτέ μοιάσω στον Ψηλό ικανοποιημένος θα είμαι
Φυσικά και τίποτα από αυτά δεν είναι προσωπικά, όλα παιχνίδια μεταξύ μυαλών είναι


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 21/07/2011 19:34:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2011, 19:39:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλός
Η επίσημη Εκκλησία δεν απαγορεύει σε κανέναν να επιλέξει αν θέλει αποτέφρωση η ενταφιασμό

Την καταπολεμά όμως παρασκηνιακά

Αυτό που λες είναι μέγα ψεύδος.
Όπως ψεύδος είναι και αυτό που λες πω φοβούνται οι τοπικοί άρχοντες και γι’ αυτό το λόγο δεν φτιάχνουν αποτεφρωτήρες.

Εδώ δεν φοβήθηκαν να επιβάλλουν την υποχρεωτική μη αναγραφή του θρησκείας στις ταυτότητες, και δεν λογάριασαν κανένα κόστος εμπρός στη μαζική αντίδραση και από τους πολίτες, αλλά και από την επίσημη Εκκλησία, θα φοβηθούν να φτιάξουν δυο τρεις αποτεφρωτήρες;
Μας δουλεύεις ή μας επεξεργάζεσαι; Αυτές τις φτηνές δικαιολογίες να τις πεις εκεί που περνάνε.

quote:

quote:
Ψηλός
Ο Sesostris δεν τα λέει καλά τα πράγματα.

Εσύ Ψηλέ δεν τα λες καλά και τα διαστρεβλώνεις .

Διαστρεβλωτής είναι αυτός που κάνει μόνο υποθέσεις και δεν παρουσιάζει στοιχεία. Και αυτός, στην προκειμένη περίπτωση, είσαι εσύ μπαρμπα Σωτήρη.

quote:

quote:
Ψηλός
Σε αυτό που αντιτίθεται η Εκκλησία είναι στη βούληση, όπως και σε εκείνη του Μπουτάρη, να επιβληθεί στην Εκκλησία να "διαβάζει" τους προς αποτέφρωση νεκρούς.

Πρώτον Ψηλέ ο Μπουτάρης δεν ζήτησε κάτι τέτοιο

Το ζήτησε και το έκανε μάλιστα και μέσω της ΕΤ3, σε μια εκπομπή που την παρακολούθησα και εγώ, πριν ακόμη εκλεγεί στη Θεσ/νίκη. Με τα κρασιά του μπορεί να κάνει όποια αλχημεία γουστάρει, ας αφήσει όμως απ’ έξω τα της Εκκλησίας.


quote:

και δεύτερον ποιος σου είπε Ψηλέ ότι εγώ φερ’ ειπείν θέλω έναν τράγο πάνω από το κεφάλι μου , να με αποκαλεί «ανάξιο δούλο» και να με στέλνη «στους κόλπους του Αβραάμ» , κι εγώ πεθαμένος άνθρωπος να μη μπορώ ν’ αντιδράσω και να τον στείλω στον διάολο .

Και ποιος σου είπε πως ο παπάς έχει καμιά όρεξη να έλθει πάνω από το πτώμα σου και να σε διαβάζει; Νομίζεις πως δεν θα έχει καλύτερο να κάνει;

quote:

quote:
Ψηλός
Όταν κάποιος επιλέγει, όπως είπε και ο Sesostris να διαβεί ένα δρόμο διαφορετικό από εκείνο της Εκκλησίας, τότε θα πρέπει να έχει το θάρρος να τον διαβεί έως το τέλος.

Αρκεί να τον αφήση ήσυχο το παπαδαριό και να μη παρεμβαίνει στα της πολιτείας .

Για να σου θυμίσω, γιατί φαίνεται πως, ίσως λόγω και κάποιας ηλικίας, ήταν η πολιτεία που αναμίχθηκε πρώτη στα της Εκκλησίας. Θα έπρεπε να το γνωρίζεις και να μην το ξεχνάς, αλλά είπαμε ….. ίσως λόγω κάποιας ηλικίας να μην σε βοηθά και η μνήμη σου.


quote:

quote:
Ψηλός
Όσον αφορά για το τι πληρώνεις και το τι απολαμβάνεις, άστο καλύτερα Sesostris, γιατί αν έκαναν ένα γκάλοπ για το αν π.χ. μόνο οι Έλληνες θα έπρεπε να πληρώνουν στην Ελλάδα και για την Ελλάδα, σε διαβεβαιώ πως δεν θα υπήρχε κανείς που θα δήλωνε Έλληνας.

Εσύ ούτως ή άλλως δεν πληρώνεις για την Ελλάδα , οπότε μη κρίνης εξ ιδίων τα αλλότρια .

Και πληρώνω και το παιδί μου θα το ζητήσουνε να το ντύσουν στρατιώτη και αν γίνει πόλεμος, κούφια η ώρα που το ακούει, θα πρέπει να πάει να υπερασπιστεί αυτούς που όταν τους συμφέρει τον λογαριάζουν ως ξένο (φορολογική αντιμετώπιση) και όταν το συμφέρον τους αλλάζει, τον λογαριάζουν ως Έλληνα. Τέτοιους κοπρίτες θα πρέπει να υπερασπιστεί.

quote:

quote:
Ψηλός
Εγώ δεν βλέπω ΕΡΤ, κι όμως την πληρώνω.

Δεν ήξερα ότι με το τιμολόγιο του ηλεκτρικού στο Βέλγιο , πληρώνεις και ΕΡΤ .

Χα χα χα, με έκανες και γέλασα …. Μπρρρρρρρρ τέτοια να λες γιατί με τέτοιες ζέστες τα έχουμε ανάγκη.

quote:

quote:
Ψηλός
Ούτε και το πηγάδι του πατέρα μου βλέπει ΕΡΤ, κι όμως και εκείνο πληρώνει.


Μη προσπαθής Ψηλέ να δικαιολογήσης ένα κακώς κείμενο με κάποιο άλλο . Επειδή δηλαδή το πηγάδι του πατέρα σου πληρώνει ΕΡΤ , θα πρέπη εγώ και ο κάθε μη χριστιανός , να πληρώνω τον παπά της ενορίας μου για κάτι που δεν μου προσφέρει ,

Ούτε και η ΕΡΤ προσφέρει τίποτα στο πηγάδι του πατέρα μου, αλλά την πληρώνουμε.
Και δεν είναι μόνο αυτό το κακώς κείμενο. Υπάρχουν 99 κακώς κείμενα και ζήτημα να υπάρχει 1 «καλώς κείμενο».
Μήπως θες να σου απαριθμήσω ορισμένα;

Θα σου πω ένα, το οποίο το έχω αναφέρει ξανά εδώ μέσα.
Ο αγρότης, ο μεροκαματιάρης, δεν δικαιούταν να έχει όχημα τύπου 4χ4, ώστε να τον βοηθά στη δουλειά του στα χωράφια, αλλά να βάζει και καμιά φορά την οικογένειά του μέσα π.χ. να τους πάει για κάνα μπάνιο.
Οι κάτοικοι των ακριβών περιοχών της Αθήνας, αλλά και των άλλων πόλεων της χώρας, είχαν το δικαίωμα και το …. ακόμα πιο … .που σε έκανε να σου γυρνάνε τα αρ….. ήταν να βλέπεις κάτι πανάκριβες τζιπάρες να έχουν πινακίδες Α.Μ. (Αγροτικό Μηχάνημα) για να μην πληρώνουν φόρους λόγω τεκμηρίων.
Και το τραγικό της υπόθεσης;
Οι ίδιοι αγρότες, αυτοί που οι ρουφιάνοι της κάθε κυβέρνησης καταδίκαζαν με την πολιτική τους, κάθε τετραετία, στις εκλογές, τους επιβράβευαν για αυτή την πολιτική.
Για σου ρε Έλληνα περήφανε!!!!!
Γεια σου ρε Έλληνα μαμάω που έδωσες τα φώτα στους ξένους και έσβησες τα δικά σου και επιτρέπεις να έρχονται, αυτοί που περιφρονητικά λες πως ήταν στα δένδρα όταν εσύ δημιουργούσες πολιτισμό, να απαιτούνε ως εγγυήσεις το βρακί σου, την Ακρόπολη και τα νησιά, για τα χρήματα που σου δάνεισαν και εσύ τα έκανες λουλούδια στα μπουζούκια και τα έπαιξες στο τζόγο.

Και ύστερα, μου λες πως σου φταίει ο παπάς βρε μπαρπα Σωτήρη;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2011, 22:53:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
doctor

quote:
Κοίταξε το να τα κάνεις τα παραπάνω μια φορά εντάξει..
Δυό φορές, εντάξει..
Τρείς φορές, εντάξει..

Ε αν τα κάνεις 150 φορές κάποιο πρόβλημα έχεις.


Αγαπητέ doctor

Όσες φορές εσύ έχεις δικαίωμα να αναφέρεσαι σε ανύπαρκτα πρόσωπα, όπως ο Ιησούς, σε ανώνυμα κείμενα, όπως τα ευαγγέλια και σε ανύπαρκτους αγώνες της εκκλησίας υπέρ του ελληνισμού, άλλες τόσες έχω δικαίωμα να σου επισημαίνω την ιστορική ανυπαρξία του Ιησού, το ψευδεπίγραφο των ευαγγελίων και τον ανθελληνισμό της εκκλησίας.

Οπότε η παραπάνω επισήμανσή σου μπορεί να χαρακτηριστεί ως μέγιστη ανοησία.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2011, 23:15:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Αυτό που λες είναι μέγα ψεύδος.
Όπως ψεύδος είναι και αυτό που λες πω φοβούνται οι τοπικοί άρχοντες και γι’ αυτό το λόγο δεν φτιάχνουν αποτεφρωτήρες.

Και ποιος είναι ο λόγος τότε;

quote:
Εδώ δεν φοβήθηκαν να επιβάλλουν την υποχρεωτική μη αναγραφή του θρησκείας στις ταυτότητες

Βρε τενεκέ, η ταυτότητα είναι δημόσιο έγγραφο και στα δημόσια έγγραφα ΔΕΝ γράφουμε προσωπικές πεποιθήσεις. Το θρήσκευμα είναι προσωπική πεποίθηση, όπως η αγαπημένη σου ομάδα, το φαγητό που σ'αρέσει, κτλ. Να τα γράφαμε κι αυτά στην ταυτότητα;

quote:
Αυτές τις φτηνές δικαιολογίες να τις πεις εκεί που περνάνε.

Ο λόγος είναι ο εξής: Η ταφή δημιουργεί ένα σωρό έσοδα για την εκκλησία (κυρίως) αλλά και για τις δημοτικές επιχειρήσεις που ελέγχουν τα νεκροταφεία. Πρόκειται για μία κερδοφόρο επιχείρηση που οικοδομείται πάνω στον πόνο του άλλου και η αποτέφρρωση στερεί αυτόματα τους εμπλεκομένους από τα έσοδα αυτά. Αν λάβουμε υπ' όψη μας ότι το 25% των Ελλήνων διάκειται ευνοϊκά προς την αποτέφρωση, καταλαβαίνουμε την απώλεια εσόδων που θα έχουν οι ρασοφόροι και οι συνεργάτες τους. Πάνε οι ταφές, οι εκταφές, τα μνημόσυνα, τα τρισάγια, τα ενοίκια των τάφων, τα ενοίκια των οστεοφυλακίων...

Είναι να μη σκούζουν;

quote:
Διαστρεβλωτής είναι αυτός που κάνει μόνο υποθέσεις και δεν παρουσιάζει στοιχεία.

Διαστρεβλωτής είναι αυτός που παρουσιάζει το άσπρο-μαύρο. Αυτό που κάνεις δηλαδή συνέχεια εσύ. Μάθε ελληνικά επιτέλους.

quote:
Σε αυτό που αντιτίθεται η Εκκλησία είναι στη βούληση, όπως και σε εκείνη του Μπουτάρη, να επιβληθεί στην Εκκλησία να "διαβάζει" τους προς αποτέφρωση νεκρούς.

Δεν ζήτησε κάτι τέτοιο ο Μπουτάρης και δεν θα μπορούσε να ζητήσει κάτι τέτοιο. Δεν μπορεί με κάποιον τρόπο το κράτος ή οποιοσδήποτε άλλος φορέας να επιβάλει σε ένα θρησκευτικό σωματείο οτιδήποτε σχετικό με το τυπικό του ή το δόγμα του. Μη λες πάλι ανοησίες.

quote:
Το ζήτησε και το έκανε μάλιστα και μέσω της ΕΤ3, σε μια εκπομπή που την παρακολούθησα και εγώ, πριν ακόμη εκλεγεί στη Θεσ/νίκη.

Απλά, το αποδίδω στο ότι τα ελληνικά σου δεν είναι της προκοπής και άλλα ακούς και άλλα καταλαβαίνεις.

Τέτοιο πράγμα πάντως δεν ζήτησε...

quote:
ήταν η πολιτεία που αναμίχθηκε πρώτη στα της Εκκλησίας

Πότε έγινε αυτό ακριβώς;

quote:
θα πρέπει να πάει να υπερασπιστεί αυτούς που όταν τους συμφέρει τον λογαριάζουν ως ξένο (φορολογική αντιμετώπιση)

Δηλαδή; Πώς το λογαριάζουν ως ξένο στα φορολογικά;

quote:
και όταν το συμφέρον τους αλλάζει, τον λογαριάζουν ως Έλληνα.

Ούτε ξέρεις και συ τι είσαι...

quote:
Ο αγρότης, ο μεροκαματιάρης, δεν δικαιούταν να έχει όχημα τύπου 4χ4, ώστε να τον βοηθά στη δουλειά του στα χωράφια

Ο αγρότης είχε δικαίωμα να έχει 4Χ4 και μάλιστα πετρελαιοκίνητο.

Τελικά ρε Ψηλέ, αυτά που γράφεις, τα γράφεις για να γελάμε εδώ μέσα ή το γέλιο που προκαλούν είναι παράπλευρο αποτέλεσμα;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2011, 01:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde


quote:
γιαπετ
Δε ξέρω εσύ πές μας....

Αγαπητέ φίλε, ομολογώ ότι απ' την ανάγνωση των μηνυμάτων σου, τα οποία ακολούθησαν τη μονολεκτική μου ερώτηση, δεν κατάλαβα ποιό είναι αυτό που εννοείς λέγοντας:


quote:
Δε ξέρω τι λες εσύ Sesostris, αλλά εμένα μου φαίνεται ότι κάποιοι εδώ μέσα αλλού το πάνε...

Κατανοείς βέβαια, ότι δεν μπορώ να απαντήσω εγώ στη θέση σου, όπως με προτρέπεις, για κάτι που υπαινίσσεσαι, χωρίς να μπορείς να το υποστηρίξεις, απ' ό,τι φαίνεται απ' τις μετέπειτα "διευκρινήσεις" σου.

Αν και γράφω κάμποσο καιρό στο παρόν φόρουμ, δεν έχουμε ανταλλάξει πολλά μηνύματα μεταξύ μας, ούτε σε διαβάζω φανατικά, διότι πολλές φορές η αντιληπτικότητά μου δεν αρκεί για την κατανόηση κάποιων μηνυμάτων σου, όπως το περί ου ο λόγος.

Παρ' ολ' αυτά, θα ήθελα να εξηγήσεις, με την προϋπόθεση ότι μπορείς το σχόλιο που σου ζήτησα αρχικά.

Θεωρώ ότι υπάρχουν λέξεις που να αποσαφηνίζουν στον υπαινιγμό σου και θέλω να πιστεύω, ότι μπορείς να τις βρεις.

Με την ευκαιρία, δεν καταλαβαίνω γιατί είναι μεμπτό και ύποπτο να γράφει κάποιος σε ένα φόρουμ και όχι σε πολλά, αν κατανοώ αυτό που είπες:


quote:
Όμως περισσότερο αδικαιολόγητη είναι η συμπεριφορά και η τακτική που ακολουθούν κάποιοι εδώ και καιρό εδώ μέσα. Αυτοί, που τους έχω ονοματίσει κιόλας παλιότερα και οι οποίοι είναι μόνιμοι θαμώνες του συγκεκριμένου φόρουμ (τα άλλα σπανίως τα επισκέπτονται) είτε για λόγους προσωπικούς είτε για άλλους πιο πονηρούς λόγους, ασκούνε προπαγάνδα.

Και ποιοί, κατά τη γνώμη σου, είναι αυτοί οι πονηροί λόγοι και πού αποσκοπούν;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2011, 02:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός

quote:
Αυτό που λες είναι μέγα ψεύδος.
Όπως ψεύδος είναι και αυτό που λες πω φοβούνται οι τοπικοί άρχοντες και γι’ αυτό το λόγο δεν φτιάχνουν αποτεφρωτήρες.

Και ποιος είναι ο λόγος τότε;



Δεν τους καίγεται καρφί και δεν περισσεύει χρήμα να ξοδέψουν σε αποτεφρωτήρες. Εδώ δεν φτιάχνουν έργα υποδομής, θα ξόδέψουν λεφτά για περιττά πράγματα, αφού και με μια γούρνα 2Χ1 βολεύεται ο καθένας . Επειδή κάπνισε σε κάποιους είτε να το παίξουν ευρωπαίοι, είτε να πάνε κόντρα στην Εκκλησία, θα ξοδέψουν χρήματα στα χαζά;
Τώρα μη μου αρχίσεις τις μπούρδες, το ξέρεις και εσύ πως αυτός είναι ο λόγος. Δεν τους περισσεύουν χρήματα και αν περισέψει κάτι, το βάζουν στην τσέπη τους/σας.

quote:

quote:
Εδώ δεν φοβήθηκαν να επιβάλλουν την υποχρεωτική μη αναγραφή του θρησκείας στις ταυτότητες

Βρε τενεκέ, η ταυτότητα είναι δημόσιο έγγραφο και στα δημόσια έγγραφα ΔΕΝ γράφουμε προσωπικές πεποιθήσεις. Το θρήσκευμα είναι προσωπική πεποίθηση, όπως η αγαπημένη σου ομάδα, το φαγητό που σ'αρέσει, κτλ. Να τα γράφαμε κι αυτά στην ταυτότητα;



Αφού έκανες το κήρυγμά σου, προσπάθησε να καταλάβεις τι έγραψα και μη γράφεις συνεχώς τα ίδια και τα ίδια.

quote:

quote:
Αυτές τις φτηνές δικαιολογίες να τις πεις εκεί που περνάνε.

Ο λόγος είναι ο εξής: Η ταφή δημιουργεί ένα σωρό έσοδα για την εκκλησία (κυρίως) αλλά και για τις δημοτικές επιχειρήσεις που ελέγχουν τα νεκροταφεία. Πρόκειται για μία κερδοφόρο επιχείρηση που οικοδομείται πάνω στον πόνο του άλλου και η αποτέφρρωση στερεί αυτόματα τους εμπλεκομένους από τα έσοδα αυτά. Αν λάβουμε υπ' όψη μας ότι το 25% των Ελλήνων διάκειται ευνοϊκά προς την αποτέφρωση, καταλαβαίνουμε την απώλεια εσόδων που θα έχουν οι ρασοφόροι και οι συνεργάτες τους. Πάνε οι ταφές, οι εκταφές, τα μνημόσυνα, τα τρισάγια, τα ενοίκια των τάφων, τα ενοίκια των οστεοφυλακίων...


Από πληροφορίες που έχω εδώ που ζω, η αποτέφρωση κοστίζει πιο πολύ από ό, τι η ταφή. Το ίδιο νομίζω είχα ακούσει πως θα κόστιζε και στην Ελλάδα. Κάτι τέτοιο κυκλοφορεί. Βέβαια, σίγουρος δεν είμαι.
Ούτως ή άλλως, φέρετρα, λουλούδια και τα συναφή, και στις δυο περιπτώσεις χρησιμοποιούνται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2011, 04:33:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Δεν τους καίγεται καρφί και δεν περισσεύει χρήμα να ξοδέψουν σε αποτεφρωτήρες (...) Τώρα μη μου αρχίσεις τις μπούρδες, το ξέρεις και εσύ πως αυτός είναι ο λόγος.

Έχω ακούσει κι έχω ακούσει ανοησίες από σένα, αλλά ομολογώ ότι η παραπάνω είναι μακράν η μεγαλύτερη.

quote:
Από πληροφορίες που έχω εδώ που ζω, η αποτέφρωση κοστίζει πιο πολύ από ό, τι η ταφή. Το ίδιο νομίζω είχα ακούσει πως θα κόστιζε και στην Ελλάδα.

Η αποτέφρωση στην Ευρώπη κοστίζει 500-800 ευρώ. Κατόπιν η τέφρα παραδίδεται στους συγγενείς και η ιστορία τελειώνει.

Στην Ελλάδα, σε έναν τυπικό δήμο, το κόστος είναι:

Δικαίωμα ταφής: 250 ευρώ
Άνοιγμα τάφου: 50 ευρώ
Χρήση τάφου για 3 χρόνια: 1800-3600 ευρώ
Εκταφή: 100-200 ευρώ
Κόστος οστεοφυλάκιου: 200-800 ευρώ
Τέλος οστεοφυλάκιου: 50 ευρώ το χρόνο

Τώρα, από πού το συμπεραίνεις ότι η αποτέφρωση είναι ακριβότερη... εσύ το ξέρεις...

Μόλις σταματήσει η οικογένεια να πληρώνει το τέλος οστεοφυλάκιου (κάτι που θα γίνει υποχρεωτικά μετά από χρόνια) τα οστά ρίχνονται σε ένα πηγάδι που το ονομάζουν "χωνευτήρι" και όπου βρίσκονται τα οστά όλων όσων δεν πλήρωσαν. Ουσιαστικά, όλα τα οστά καταλήγουν εκεί. Για την ύψιστη αυτή ασέβεια προς τους νεκρούς όμως, δε δείχνει να ενοχλείται η εκκλησία. Άλλωστε, αυτοί που ρίχνονται στο χωνευτήρι (πρακτικά όλοι) δεν έχουν ή δεν θέλουν πλέον να πληρώσουν, οπότε η εκκλησία δεν έχει κανένα όφελος απ'αυτό. Άρα, ας πάνε όπου θέλουν κι ας δούμε τι θα γίνει με τους νέους πελάτες που πληρώνουν...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2011, 11:06:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Από πληροφορίες που έχω εδώ που ζω, η αποτέφρωση κοστίζει πιο πολύ από ό, τι η ταφή. Το ίδιο νομίζω είχα ακούσει πως θα κόστιζε και στην Ελλάδα.

Η αποτέφρωση στην Ευρώπη κοστίζει 500-800 ευρώ. Κατόπιν η τέφρα παραδίδεται στους συγγενείς και η ιστορία τελειώνει.



Τι λες βρε ξερόλα; Μα δεν έχεις το Δία σου;
Στο Παρίσι, για παράδειγμα, και μιλάμε για την περιφέρεια, όχι στο κέντρο, το μέσο κόστος αποτέφρωσης ανέρχεται στα 3500-4000 ευρώ. Δεν μιλάω μόνο για την καύση, αλλά για όλη τη διαδικασία.
Στη Γαλλία, για παράδειγμα, με νόμο από τις 20 Δεκεμβρίου 2008, απαγορεύεται στην οικογένεια να διατηρεί στο σπίτι της το σταχτοδοχείο με τη στάχτη του πεθαμένου. Οπότε, και αυτό είναι ένα έξοδο επιπλέον. Και κάτσε να δεις, όσο αυξάνεται το ποσοστό αυτών που επιλέγουν την αποτέφρωση, όλο και θα αυξάνεται το κουστούμι, όλο και κάτι θα προσθέτουν.

Είχα ακούσει, πάλι από την τηλεόραση, και μου φαίνεται πως ήταν το ΕΤ3, οι Έλληνες που επέλεγαν να πάνε Βουλγαρία για αποτέφρωση, τους κόστιζε περίπου 4000 ευρώ όλη η διαδικασία.


quote:

Στην Ελλάδα, σε έναν τυπικό δήμο, το κόστος είναι:

Δικαίωμα ταφής: 250 ευρώ
Άνοιγμα τάφου: 50 ευρώ
Χρήση τάφου για 3 χρόνια: 1800-3600 ευρώ
Εκταφή: 100-200 ευρώ
Κόστος οστεοφυλάκιου: 200-800 ευρώ
Τέλος οστεοφυλάκιου: 50 ευρώ το χρόνο



Αυτός είναι δήμος πολυτελείας.
Ίσως σε κάποιες πόλεις να συμβαίνει αυτό, αλλά δεν είναι ο κανόνας.
Σε μικρούς δήμους, όπως είναι και οι περισσότεροι στην Ελλάδα, κανείς δεν πληρώνει τα παραπάνω, μόνο φέρετρα και λουλούδια και ό, τι έχει ευχαρίστηση στην Εκκλησία. Τίποτα άλλο. Στα νεκροταφεία υπάρχει χώρος άφθονος.
Και για την αποτέφρωση θα πληρώσεις φέρετρα και λουλούδια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2011, 11:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε παιδιά, τι συζήτηση είναι αυτή που γίνεται πρωινιάτικα;
Φέρετρα, κηδείες, εκταφές κλπ κλπ.
Τα είπαμε μία, τα είπαμε δύο, άκρη δεν βγήκε αλλά όσο να 'ναι αγριεύεσαι να τα διαβάζεις και πρωί - πρωί!





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2011, 11:40:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Τι λες βρε ξερόλα; Μα δεν έχεις το Δία σου;

Λέω αυτά που λένε τα στοιχεία αυτών που ασχολούνται με την υπόθεση.

quote:
Είχα ακούσει, πάλι από την τηλεόραση, και μου φαίνεται πως ήταν το ΕΤ3, οι Έλληνες που επέλεγαν να πάνε Βουλγαρία για αποτέφρωση, τους κόστιζε περίπου 4000 ευρώ όλη η διαδικασία.

Ναι βρε τενεκέ, αλλά κοστίζει η μεταφορά στο εξωτερικό και η επιστροφή, όχι η διαδικασία.

quote:
Αυτός είναι δήμος πολυτελείας.

Αυτός είναι ένας τυπικός αστικός δήμος

quote:
Στα νεκροταφεία υπάρχει χώρος άφθονος.

Άσε, το αφήνουμε εδώ γιατί ΚΑΙ σ' αυτό το θέμα, το να συζητάει κανείς μαζί σου ενέχει τον κίνδυνο να χαρακτηρίσει κανείς το συνομιλητή σου όπως χαρακτηρίζει εσένα: Ανόητο!


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2011, 11:47:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying Incubus & Γιαπέτ
quote:
Γιαπέτ:
Κατανοείς βέβαια, ότι δεν μπορώ να απαντήσω εγώ στη θέση σου, όπως με προτρέπεις, για κάτι που υπαινίσσεσαι, χωρίς να μπορείς να το υποστηρίξεις, απ' ό,τι φαίνεται απ' τις μετέπειτα "διευκρινήσεις" σου.

Αν και γράφω κάμποσο καιρό στο παρόν φόρουμ, δεν έχουμε ανταλλάξει πολλά μηνύματα μεταξύ μας, ούτε σε διαβάζω φανατικά, διότι πολλές φορές η αντιληπτικότητά μου δεν αρκεί για την κατανόηση κάποιων μηνυμάτων σου, όπως το περί ου ο λόγος.

Παρ' ολ' αυτά, θα ήθελα να εξηγήσεις, με την προϋπόθεση ότι μπορείς το σχόλιο που σου ζήτησα αρχικά.

Θεωρώ ότι υπάρχουν λέξεις που να αποσαφηνίζουν στον υπαινιγμό σου και θέλω να πιστεύω, ότι μπορείς να τις βρεις.



Είναι εξαιρετικά απλό αυτό το "άλλο" στο οποίο λέω ότι σκοπεύεις - και στο οποίο πιθανόν σκοπεύουν και άλλοι που έχουν παρόμοια στατιστικά στοιχεία με τα δικά σου ως προς τη συμμετοχή τους και το είδος της. Είναι κάτι που το αποδεικνύεις ο ίδιος στη φράση με κόκκινα. Είναι τόσο απλά που πραγματικά μόνο υποκριτικό μπορεί να είναι να παριστάνει κάποιος ότι δεν το κατάλαβε. Αν πηγαίναμε τη φράση σε ένα δικαστήριο θα ήταν εντελώς ξεκάθαρο το περιεχόμενό της.
Εδώ απλά υπάρχει το περιθώριο της υποκρισίας

Λες:

quote:

Ψηλός

quote:
...συνειδητός ορθόδοξος έλληνας...

Προσωπικά μου έκανε εντύπωση η παραπάνω φράση.

Όπως, σωστά, επεσήμανε ο Dying_Incubus "Εξάλλου, ορθόδοξος κι Έλληνας δεν είναι ούτε συνώνυμα ούτε αλληλένδετες έννοιες."

Θα προσέθετα ότι είναι ακριβώς, αντίθετες έννοιες και οποιαδήποτε προσπάθεια σύνδεσης αυτών των όρων (Ελληνισμός-χριστιανική ορθοδοξία) γίνεται με πονηρούς σκοπούς, προς όφελος της ορθοδοξίας.


Όπως φαίνεται παραπάνω, λες ότι το να είσαι έλληνας και το να είσαι ορθόδοξος είναι πράγματα ασυμβίβαστα. Αυτή είναι άποψη άκρως ρατσιστική, προσβλητική για μεγάλο μέρος του ελληνικού λαού και φυσικά έναυσμα για διαμάχη. Κανένα από τα παραπάνω δεν αναγνωρίστηκε απο ον συντονισμό. *
Αντίθετα εγώ που ποτέ δεν προσέβαλα κάποιον στο φόρουμ και ποτέ δεν μπήκα σε προσωπικά ζητήμα άλλων στη διάρκεια όλης της συζήτησης περι Αγ. Όρους, δέχομαι την ερώτηση για το αν μου αρέσει να δυναμητίζω τις συζητήσεις.
Αλλά και αν ακόμα τα είχα κάνει όλα τα παραπάνω, γιατί ο συντονισμός να ασχοληθεί μόνο μαζί μου;
Περεταίρω κατηγορήθηκα για το ότι έγραψα ένα μήνυμα χωρίς να αφήσω σχόλια και το ότι το να κάνω κάτι τέτοιο αφήνει υπονοούμενα, ενώ όταν έκανε το ίδιο ακριβώς πράγμα η Καποδίστρια, παραθέτοντας κάτι εκτός θέματος, το οποίο πυροδότησε πολλές σελίδες διαμάχης άσχετης με το θέμα δεν της προσάφτηκε καμιά κατηγορία, ούτε καν κάποια "υπόδειξη" δεν της έγινε.

*Το πού αποσκοπεί η παραπάνω άποψη είναι προφανές, το έχω ήδη πει δηλαδή, αλλά και να μην το είχα πει δεν πιστεύω ότι θέλει και πολύ σκέψη. Η κατάσταση που επικρατεί στο παρόν φόρουμ είναι γνωστή. Το έχει αναγνωρίσει δηλαδή και η συντονιστική ομάδα πολλάκις.

quote:
Και ποιοί, κατά τη γνώμη σου, είναι αυτοί οι πονηροί λόγοι και πού αποσκοπούν;


Έχω άποψη σχετικά με αυτό αλλά δεν προλαβαίνω να την αναλύσω τώρα. Η ουσία είναι ότι γίνεται προπαγάνδα. Είτε αυτή χαρακτηρίζεται "δημοκρατική" είτε όχι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2011, 12:37:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Έχω άποψη σχετικά με αυτό αλλά δεν προλαβαίνω να την αναλύσω τώρα.

Οκ, θα περιμένω να βρεις το χρόνο που χρειάζεσαι και θα απαντήσω συνολικά.

quote:
Η ουσία είναι ότι γίνεται προπαγάνδα.

Η προπαγάνδα ορίζεται ως στρεβλή μετάδοση πληροφοριών, με σκοπό τον επηρεασμό της κοινής γνώμης για λόγους ιδιοτέλειας.

Αν σου αρέσει η τάξη και η ακρίβεια των όρων, όπως ισχυρίζεσαι, θα πρέπει να καταδείξεις συγκεκριμένα σημεία τοποθετήσεων, αυτών που κατηγορείς, που να στηρίζουν την... άποψή σου.

Θα τα πούμε όμως αυτά όταν βρεις το χρόνο να ολοκληρώσεις την ανάλυσή σου.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2011, 13:14:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατανοώ πως είναι αδύνατο να γίνει περαιτέρω συζήτηση σχετικά με τον ενταφιασμό ή την αποτέφρωση, με ανθρώπους κενούς, που δεν πιστεύουν πως υπάρχει τίποτα περισσότερο πέρα από αυτό που βλέπουν και αγγίζουν.

Θα παραθέσω μόνο αυτό:

Μητροπολίτης Μεσογαίας και Λαυρεωτικής κ. Νικόλαος Χατζηνικολάου.
Πηγή: http://users.uoa.gr/~nektar/orthodoxy/tributes/nikolaos/burial-burning2.htm

«Ὁ σύγχρονος κόσμος θέλει νὰ κάψει τοὺς νεκρούς. Τοὺς λειπει τὸ αἰώνιο, τὸ θεϊκό, ἡ τιμὴ τοῦ ὑλικοῦ, τὸ ἐπέκεινα, τὸ μετὰ ταῦτα. Ἀρνεῖται τουλάχιστον σκεφθεῖ τὴ ζωὴ ποὺ ὑπάρχει χωρὶς ὅμως νὰ φαίνεται. Οὔτε στὰ σπλάγχνα ὡς ἔμβρυο τὴν δέχεται, οὔτε στὸν τάφο ὡς λείψανο, οὔτε στὴν σκέψη ὡς αἰώνιο πρόσωπο, οὔτε στὸν πόθο ὡς ὑπέρτατη ἀξία, οὔτε στὴν ψυχὴ ὡς χάρη θεώσεως. Τὰ δεσμὰ τοῦ ἐδῶ καὶ τώρα σπάζουν μόνο κάτω ἀπὸ τὴν πίεση τῆς αἰώνιας ἀλήθειας.

Καῖμε ὅ,τι ἔχει ἀξία, ὀμορφιὰ καὶ ζωή. Ὅ,τι ἔχει χρόνο μέσα του καὶ διάρκεια. Καῖμε τὰ δάση, καῖμε τὶς περιουσίες μας, καῖμε τὶς αἰώνιες ἀξίες μὲ τοὺς νόμους, καῖμε τὶς παραδόσεις μας (ἀποποινικοποίηση τῆς μοιχείας, νομιμοποίηση τῶν ἀμβλώσεων κ.λπ.). Τώρα θέλεουμε νὰ καῖμε καὶ τὰ σώματά μας. Ὅταν κάψουμε τὴν ὑπόμνηση τῆς αἰώνιας προοπτικῆς καὶ τοῦ θανάτου μας, θὰ ἔχουμε προσδώσει στὸ τοπίο τῆς ζωῆς μας τὴν εἰκόνα ποὺ ἀντικρύζουμε μπροστὰ σὲ ἕνα καμμένο δάσος. Ἡ Ἐκκλησία δυσκολεύεται νὰ ἐνταχθεῖ σὲ μιὰ τέτοια λογική.

Πνεύμονες τῆς ζωῆς εἶναι τὰ δάση. Πνεύμονες τῆς ψυχῆς εἶναι τὰ λείψανα. Στὰ μοναστήρια μποροῦμε νὰ συναντήσουμε τὴν πεμπτουσία τῆς Ὀρθοδόξου παραδόσεως. Τὰ κεντρικά τους σημεῖα, ἐκεῖ ποὺ διαφυλάσσεται ὁ πνευματικὸς θησαυρός τους εἶναι τὸ ἱερὸ θυσιαστήριο, οἱ λειψανοθῆκες καὶ τὸ ὀστεοφυλάκιο. Στὸ πρῶτο ἐπιτελεῖται τὸ μυστήριο-προσφέρεται ὁ Θεός, - ἀπὸ τὸ δεύτερο προχέεται ἡ χάρις τῶν ἁγίων- προβάλλει ἡ Ἐκκλησία- καὶ τὸ τρίτο ἀποτελεῖ τὸ Πανεπιστήμιο τῆς ἐν Χριστῷ φιλοσσφοίας, τὸ ἐργαστήριο τῆς μνήμης τοῦ θανάτου -ἀναδύει τὸ πρόσωπο. Καὶ τὰ τρία ἔχουν λείψανα. Καὶ τὰ τρία δὲν θὰ ὑπῆρχαν, ἂν ἡ Ἐκκλησία υἱοθετοῦσε τὴν καύση τῶν νεκρῶν της. Ἡ Ἐκκλησία δὲν μπορεῖ νὰ ἀποῤῥίψει τὴν παράδοσή της, δὲν μπορεῖ νὰ προσδώσει τὴν ἐμπειρία καὶ τὴν πίστη της· ἡ Ἐκκλησία δὲν μπορεῖ νὰ κάψει τὰ σπλάγχνα καὶ νὰ ἀρνηθεῖ τὸν ἑαυτό της.»


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2011, 13:21:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Dr Jekyll Mr Hyde:
quote:

...
Περεταίρω κατηγορήθηκα για το ότι έγραψα ένα μήνυμα χωρίς να αφήσω σχόλια και το ότι το να κάνω κάτι τέτοιο αφήνει υπονοούμενα, ενώ όταν έκανε το ίδιο ακριβώς πράγμα η Καποδίστρια, παραθέτοντας κάτι εκτός θέματος, το οποίο πυροδότησε πολλές σελίδες διαμάχης άσχετης με το θέμα δεν της προσάφτηκε καμιά κατηγορία, ούτε καν κάποια "υπόδειξη" δεν της έγινε.


Απορώ γιατί έχεις "λυσσάξει" μ' εμένα!
Τι στο καλό θέλεις; Να μου γίνει παρατήρηση από τους
συντονιστές; Και για τι ακριβώς;
Για ένα βιντεάκι που παρέθεσα και αποδεικνύει με ντοκουμέντο
ιστορικό (κινηματογραφημένο την εποχή εκείνη είναι)
ότι οι ιερωμένοι του Αγίου Όρους προσκύνησαν
τους Ναζί!!!
Τώρα,αν είχε ή όχι,σχέση με το θέμα,βάλε το μυαλό σου
να κάνει τις απαραίτητες διεργασίες ώστε να συμπεράνεις
(φαντάζομαι και εσύ) πως η εκκλησία είτε έτσι είτε αλλιώς
ΠΑΝΤΑ είναι προστατευμένη από τον όποιο ...κατακτητή!!!

Τι λέει ο skartados στο θέμα του;
"Τουλαχιστον η ΕΠΙΣΗΜΗ εκκλησια δεν θα ξεπουλησει τη περιουσια."

Ε,επ' αυτού είναι το δημοσίευμά μου!
Άν ήθελες και σχόλιο μαζί (διότι νομίζω πως τα ευκόλως
εννοούμενα παραλείπονται) θα ήταν κάπως έτσι:

Ναι,με όποιο κόστος δεν θα ξεπουλήσει η εκκλησία! Το κόστος
θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί και ως "είδος προδοσίας"!
Το θέμα είναι ποιόν ενοχλεί αυτό και ποιόν όχι!
Εμένα πάντως με ενοχλέι ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ !!!

Ικανοποιηθήκατε κ.κ. Dr Jekyll Mr Hyde;

Παρακαλώ την συντονιστική ομάδα
(Dying_Incubus,Αμαλία,Admin,elo,Agnostic)
κάντε μου μια παρατήρηση έτσι για να νοιώσει την ικανοποίηση
που επιζητούν (!!!) οι κ.κ. Dr Jekyll Mr Hyde!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2011, 18:07:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιαπετ
quote:

Η προπαγάνδα ορίζεται ως στρεβλή μετάδοση πληροφοριών, με σκοπό τον επηρεασμό της κοινής γνώμης για λόγους ιδιοτέλειας.

Αν σου αρέσει η τάξη και η ακρίβεια των όρων, όπως ισχυρίζεσαι, θα πρέπει να καταδείξεις συγκεκριμένα σημεία τοποθετήσεων, αυτών που κατηγορείς, που να στηρίζουν την... άποψή σου.



Η δικιά σου προπαγάνδα είναι αυταπόδεικτη και την παρέθεσα ήδη στο προηγούμενο μήνυμά μου. Ευθεία προσβολή με σκοπό τη δημιουργία εντυπώσεων. Αν θες να αποδείξω τη γενικότερη προπαγάνδα αυτό είναι εξαιρετικά απλό.

"Στρεβλή μετάδοση πληροφοριών".

Πώς συμβαίνει αυτό στο παρόν φόρουμ που ήδη μιλάμε;

Συμβαίνει με τον εξής τρόπο: Παρέχοντας ελλιπή ενημέρωση.

Αν εγώ πώ: Ο Γιαπέτ σκότωσε τον αδερφό του. Ποιο είναι το αμέσως επόμενο συμπέρασμα; Ότι ο Γιαπέτ είναι εγκληματίας.
Αν εγώ πω, ο Γιαπέτ σκότωσε τον αδερφό του γιατί αυτός λόγω ψυχολογικών προβλημάτων προσπαθούσε να σκοτώσει τη μητέρα του. Ποιο είναι το συμπέρασμα; Είναι τελείως διαφορετικό με το προηγούμενο.
Είναι πασιφανής λοιπόν ο τρόπος που μεταδίδεται μια ψευδή πληροφορία επι της παρούσης.

Η ελλιπή πληροφόρηση στο παρόν θέμα ξεκίνησε με την Καποδίστρια η οποία πέταξε ένα λινκ ενός αποσπάσματος απο ένα ολόκληρο ρεπορτάζ.

Τώρα σε ρωτάω λοιπόν: Αν δεν υπήρχε ο Ψηλός, θα υπήρχε κάποιος άλλος να παραθέσει τις ιστορικές συνθήκες και την άλλη άποψη όσον αφορά στα γεγονότα στο Αγ. Όρους;

Κανείς δεν θα υπήρχε.

Τι λέγαμε λοιπόν πριν για ελλιπή πληροφόρηση;

Και για ποιο λόγο κανείς δεν θα έλεγε την άλλη άποψη; Γιατί κανένας δεν ενδιαφέρεται για αυτό, παρα μόνο για να προπαγανδίσει τη "θέση" του.
Είτε ίσχυε λοιπόν είτε όχι το "περι προδοσίας", αν υπήρχε έστω και ένα ελαφρυντικό, και αυτό επίτηδες έμενε εν τω κρυπτώ, ασκείς προπαγάνδα.
Να η απόδειξη που ζητούσες.
Τώρα τι άλλο θες; Θες να σου δώσω τίτλους θεμάτων που φτιάχτηκαν αποκλειστικά για λόγους ζημίωσης της ορθοδοξίας;
Θες να σου δώσω στατιστικά στοιχεία για τις συμμετοχές των μελών και το πού γίνονται αυτές;
Άμα ψάξεις και εσύ ο ίδιος μπορείς να τα βρεις όλα αυτά.
Αν τώρα τα βρεις όλα αυτά και κρίνεις ότι είναι τυχαία και αθώα, επετρεψέ μου εμένα να τα θεωρώ και να τα κρίνω ως σκόπιμα.

quote:
Θα τα πούμε όμως αυτά όταν βρεις το χρόνο να ολοκληρώσεις την ανάλυσή σου.


Μα εμείς δεν έχουμε κάτι να πούμε. Τι να πούμε; Ότι έχω να πώ είναι με τον συντονισμό.

quote:
macedon:
Αγαπητέ doctor

Όσες φορές εσύ έχεις δικαίωμα να αναφέρεσαι σε ανύπαρκτα πρόσωπα, όπως ο Ιησούς, σε ανώνυμα κείμενα, όπως τα ευαγγέλια και σε ανύπαρκτους αγώνες της εκκλησίας υπέρ του ελληνισμού, άλλες τόσες έχω δικαίωμα να σου επισημαίνω την ιστορική ανυπαρξία του Ιησού, το ψευδεπίγραφο των ευαγγελίων και τον ανθελληνισμό της εκκλησίας.

Οπότε η παραπάνω επισήμανσή σου μπορεί να χαρακτηριστεί ως μέγιστη ανοησία.


Πολύ περισσότερες φορές αναφέρεσαι εσύ σε αυτά(Χριστούς, Παναγίες) -τα οποία και δεν πιστεύεις- απ' ότι εγώ που πιστεύω. Άσε που εγώ δεν ασχολούμαι συνέχεια με αυτά, σε όλα τα φόρουμ ανεξαιρέτως γράφω. Επομένως συγκρίνεις μεγέθη ασύγκριτα.

Τέλος, ο ανθελληνισμός δεν είναι προνόμιο της εκκλησίας αλλά κάθε εξουσίας. Παρόλα αυτά στο Απόψεις&Προτάσεις που συζητάμε για θέματα αμιγώς πολιτικά, είναι "εκκωφαντική" η απουσία σου. Απ' ότι φαίνεται ο ανθελληνισμός σε ενδιαφέρει εξαιρετικά, αρκεί να φοράει ράσο.


Καποδίστρια όταν είσαι με την μεριά του κατακτημένου η περουσία σου ανήκει στον κατακτητή. Η έμμεση λοιπόν σχέση που λες ότι υπάρχει μεταξύ του θέματος και του λινκ που περέθεσες είναι τόσο έμμεση που αγγίζει την ανυπαρξία.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 22/07/2011 18:19:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2011, 18:33:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
doctor

quote:
Παρόλα αυτά στο Απόψεις&Προτάσεις που συζητάμε για θέματα αμιγώς πολιτικά, είναι "εκκωφαντική" η απουσία σου.

Α) Διατηρώ το δικαίωμά μου (αν δεν σε πειράζει βέβαια) να γράφω για θέματα που

1: με ενδιαφέρουν
2: κατέχω το αντικείμενο

Β) Οι πολιτικές συζητήσεις και η πολιτική γενικά δεν εντάσσονται στα ειδικότερα ενδιαφέροντά μου. Συγνώμη κιόλας, αλλά έτσι είναι.

quote:
Απ' ότι φαίνεται ο ανθελληνισμός σε ενδιαφέρει εξαιρετικά, αρκεί να φοράει ράσο.

Το τι με ενδιαφέρει "εξαιρετικά", επέτρεψέ μου να το γνωρίζω καλύτερα από σένα. Οποιοσδήποτε δυνάστης της χώρας μου επιβάλλει τη θέλησή του βίαια στο λαό της, είναι για μένα εχθρός. Και ο συρφετός των επαγγελματιών λειτουργών της ασιατικής θρησκείας, μαζί με την επιχείρηση που εκπροσωπούν, ανήκουν στην κατηγορία αυτή.

quote:
Τώρα σε ρωτάω λοιπόν: Αν δεν υπήρχε ο Ψηλός, θα υπήρχε κάποιος άλλος να παραθέσει τις ιστορικές συνθήκες και την άλλη άποψη όσον αφορά στα γεγονότα στο Αγ. Όρους;

Προφανώς θα αστειεύεσαι, έτσι δεν είναι; Για να γελάσουμε το είπες, ε; Γιατί, η σχέση του Ψηλού με την ιστορία είναι ανάλογη με τη σχέση του γύφτου που πουλάει κρύσταλλα με την ποιότητα. Α-ΝΥ-ΠΑΡ-ΚΤΗ!

Πάντως πρέπει να είσαι ο μόνος που παίρνει στα σοβαρά αυτά που αντιγράφει ο Ψηλός. Είναι κι αυτό κάτι, για να μη στεναχωριέται που πάει ο κόπος του χαμένος και όλοι τον κοροϊδεύουν...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2011, 18:49:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα εμείς δεν έχουμε κάτι να πούμε. Τι να πούμε; Ότι έχω να πώ είναι με τον συντονισμό.

Ότι έχεις, έχεις Mr Hyde...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy