ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αν αγαπας την Ελλαδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2011, 15:51:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το να ζητάμε από τους λιποτάχτες της ζωής – τους μοναχούς - να δείξουν τόλμη απέναντι στον κατακτητή, μήπως είναι υπερβολή?
Αυτοί έχουν αναδείξει σε ύψιστη αρετή την δουλοπρέπεια, ικετεύοντας νυχθημερόν τον πλάστο/εικονικό δεσπότη τους.
Η κολακεία και η δουλικότητα είναι η μέγιστη γι αυτούς αρετή, που ψευδεπίγραφα ονόμασαν “ταπεινότητα”
Το τομάρι τους μόνο τους απασχολεί, και η αποφυγή ανάληψης κάθε ευθύνης.
Έχουν αποποιηθεί τις έννοιες “πατρίδα” και “οικογένεια”.

Αυτή είναι η φιλοσοφία όλων των μοναχών, σε όλες τις θρησκείες, σε όλο τον κόσμο.
Θα ξαφνιαζόμουν αν αυτά τα θλιβερά άτομα συμπεριφερόντουσαν διαφορετικά.



Καλησπέρα και απο μένα...
Μόλις επέστρεψα απο την παραλία και πέρασα λίγο απο δώ , να δώ τι κάνουν οι φίλοι μου...
Λοιπόν , απο Λούτσα μέχρι εδώ -το σπίτι μου- είδα δύο τρακαρίσματα και δεκάδες "ανταλλαγές φιλοφρονήσεων" και ανί για ένα πάτημα του φρένου ... δεκάδες κορναρίσματα...
Φίλε Γιάννη , εκείνο που έχω εγώ ως Εαρινός να πώ , είναι ότι δυστυχώς δεν είναι το θέμα προσωποποιημένο στην εκκλησία αλλα σε όλα τα επίπεδα και ως εκ τούτου διαχέεται και εμφανίζεται παντού...
Απο το επίσημο κράτος και τις υπηρεσίες του , την δημόσια εκπαίδευση και τους λειτουργούς της , τις ιδιωτικές επιχειρήσεις ... οικογενειακό περιβάλλον και οτιδήποτε περικλείει ότι λέγεται Ελληνική πραγματικότητα...
Ένταση , καχυποψία , ανευθυνότητα και έλλειψη σεβασμού ... ασφαλώς και έλλειψη συνεργασίας με όλα τα συνεπακόλουθα...
Όπου και αν καθήσεις και με τον οποιονδήποτε , όλοι γνωρίζουν που βρίσκεται το πρόβλημα ... και πάντα κάπου αλλού εκτός των ιδίων...
Τις απόψεις μου , λίγο πολύ όλοι τις γνωρίζουν περί ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ...ωστόσο έχω να παρατηρήσω το εξής:"Κανείς πλέον , δεν εμποδίζει κανέναν να ερευνήσει και να επιλέξει αυτό που θα τον αλλάξει...αυτό που θα τον βοηθήσει να μετατοπισθεί νοητικά ΚΑΙ ψυχικά...συναισθηματικά αν θές..."
Ελάχιστοι όμως το κάνουν και οι υπόλοιποι μένουν στάσιμοι , χωρίς ποτέ να μπαίνουν σε αυτήν την διαδικασία..ούτε ως σκέψη δεν τους Περνάει απο το μυαλό , γι'αυτούς όλα όσα "πιστεύουν" είναι τα ορθότερα και όλοι οι άλλοι πρέπει να αλλάξουν...
"Νεο-Ελληνική ράτσα"..αμόρφωτη..ξεγάνωτη και "τρύπια" απο παντού...
Μια ράτσα ιδιαίτερη , αυτοκαταστροφική και μίζερη...τεμπέλικη και αδιάφορη , κυρίως για τον εαυτό της τον ίδιο...
Ασφαλώς η εκκλησία έχει τις ευθύνες της αλλα το πρόβλημα δεν ξεκινάει κυρίως απο εκεί και για την ακρίβεια τα όποια φοβερά δεινά που σήμερα μαστίζουν κοινωνία δεν θα υπήρχαν αν και εφόσον καθε κύτταρο αυτής της κοινωνίας ήταν καλύτερο...
Το "χαλάκι" να είναι καλά , να σκεπάζουμε κάθε τι που βρωμάει...

Οτιδήποτε δεν φαίνεται..ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...

Κάπου ανάμεσα στην Τουρκοκρατία και στον Μεσσαίωνα μου μοιάζουμε να βρισκόμαστε φίλε μου...μια κοινωνία που αυτοκαταστρέφεται με ιλιγγιώδη ταχύτητα....μια κοινωνία με πολύ όμορφο make-up...."Selective Lasting Miracle"...

http://www.youtube.com/watch?v=8QnN4Ob_CPE&feature=related


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 16/07/2011 15:55:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2011, 15:51:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dotoro
Να σε ρωτήσω κάτι Νικόμαχε τώρα που μιλάμε έτσι ωραία, αν πάει να περάσει ένα Κανταφικό βονβαρδιστικό πάνω απ' την Ελλάδα, η Ελλάδα τι στάσει πιστεύεις ότι θα κρατήσει;

Καλή ερώτηση Ντοτόρο.Να μερικές απαντήσεις:
1.Αν ζητήσει και πάρει άδεια διελευσης,κανένα πρόβλημα.
2.Αν δεν εχει άδεια και δεν συμορφωθεί προς τις οδηγίες
των σκαφών αναγνώρισης,τότε άμεση κατάρριψη,ει δυνατόν πρίν
φθάσει σε κατοικημένη περιοχή.
3.Αν αεροσκάφος του ΝΑΤΟ,μέλος του οποίου είναι η Ελλάδα,
ακολουθήσει τους διεθνείς κανόνες εμπλοκής και ζητήσει την
συνδρομή της ΠΑ,τότε να του παρασχεθεί κάθε βοήθεια αναχαίτησης
του Λιβυκού σκάφους,με την προυπόθεση οτι το συμμαχικό σκάφος
περιπολεί με την ελληνική άδεια.

Γενικά θεωρώ πώς η Ελλάδα,όπως και κάθε κράτος εχει το αναφαίρετο
δικαίωμα διαχείρησης του εναερίου χώρου της κατα το δοκούν,ακόμη
και αν πρόκειται για συμμαχικά αεροσκάφη και πλοία.


quote:
Ντοτόρο
Αν θες να βρεις ποιοι κλείνουν τα σπίτια μας, μπες σε ένα πανεπίστημιο.


Μια μεγάλη αλήθεια!!
Πολύ μεγάλη.
Το ίδιο μεγάλη με την ηλιθιότητα των ψηφοφόρων.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2011, 16:58:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινέ τα είπες πολύ σωστά και περιεκτικά κατα τη γνώμη μου. Εύγε.

Νικόμαχε σχετικα με το Κανταφικό αεροπλάνο θα υπήρχαν λέω τρεις επιλογές:
1)Να το αφήσουν να περάσει
2)Να μην το αφήσουν να περάσει
3)Να το καταρρίψουν χωρίς δεύτερη σκέψη

Αν ένα Κανταφικό βομβαρδιστικό προσέγγιζε το ελληνικό FIR είτε θα πήγαινε για επίθεση σε κάποια "συμμαχική" χώρα, από τα φιλαράκια μας στον ΟΗΕ και το ΝΑΤΟ, είτε θα πήγαινε για επίθεση -γιατί όχι- σε κάποια απ' τις ξένες βάσεις που φιλοξενούμε στα εδάφη μας (ως φιλόξενος λαός που είμαστε) όπως π.χ. βάση της σούδας (Η Κρήτη απέχει 350χμ απ' τις ακτές της Λιβύης).

Πρόσεξε τώρα. Αν εμείς αφήναμε το βομβαρδιστικό να περάσει, θα σήμαινε ότι είμαστε σε ειρήνη με τους καθεστωτικούς της Λιβύης ή ουδέτεροι. Αν δεν το αφήναμε θα σήμαινε ότι είμαστε ουδέτεροι ή κατά του Καντάφι. Αν το καταρρίπταμε θα σήμαινε ότι είμαστε σε πόλεμο. Για σκέψου ποιο από τα τρία ενδεχόμενα θεωρείς πιο πιθανό;
Το ρωτάω αυτό γιατί κάποιος ανέφερε το θέμα της ουδετερότητας.
Τα πράγματα δεν είναι πάντα τόσο απλά όσο δείχνουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2011, 18:39:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα το καταρρίψουν χωρίς δεύτερη σκέψη και χωρίς να είμαστε σε πόλεμο αφου έμμεσα ή άμεσα,απειλείται η εθνική ασφάλεια.Αν μετα την κατάρριψη η Λιβύη κάτσει στα <<ωά>> της,θα συνεχίσει η ουδετερότητά μας.Αν οχι θα έχουμε πόλεμο.
Τόσο απλό το βλέπω και δεν καταλαβαίνω τον συσχετισμό με το θέμα των καλογήρων.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2011, 18:57:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλά, επειδή αναφέρθηκε το θέμα της ουδετερότητας. Δεν είναι σχετικό με το θέμα (όπως και γενικότερα οι τελευταίες σελίδες είναι άσχετες με το θέμα).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2011, 19:28:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
doctor

quote:
σχετικα με το Κανταφικό αεροπλάνο θα υπήρχαν λέω τρεις επιλογές:

Η επιλογή είναι μία:

ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ πολεμικό αεροπλάνο παραβιάζει τον εθνικό εναέριο χώρο, αναγνωρίζεται, αναχαιτίζεται και αν δεν φύγει καταρρίπτεται. Αυτό λέει το διεθνές δίκαιο.

quote:
Αν ένα Κανταφικό βομβαρδιστικό προσέγγιζε το ελληνικό FIR είτε θα πήγαινε για επίθεση σε κάποια "συμμαχική" χώρα, από τα φιλαράκια μας στον ΟΗΕ και το ΝΑΤΟ, είτε θα πήγαινε για επίθεση -γιατί όχι- σε κάποια απ' τις ξένες βάσεις που φιλοξενούμε στα εδάφη μας

1. Για να προσεγγίσει το εθνικό FIR θα έπρεπε να καταθέσει σχέδιο πτήσης.

2. Για να επιτεθεί σε ξένη βάση στο ελληνικό έδαφος, θα έπρεπε να περάσει στον εθνικό εναέριο χώρο που είναι διαφορετικό από το FIR

3. Επίθεση σε ελληνικό έδαφος σημαίνει εμπόλεμη πράξη κατά της Ελλάδας, ανεξάρτητα από το καθεστώς που διέπει το εσωτερικό της βάσης.

quote:
Πρόσεξε τώρα. Αν εμείς αφήναμε το βομβαρδιστικό να περάσει, θα σήμαινε ότι είμαστε σε ειρήνη με τους καθεστωτικούς της Λιβύης ή ουδέτεροι.

Λάθος! Θα σήμαινε απλά ότι με βάση το σχέδιο πτήσης που υποβλήθηκε από το αεροπλάνο και εγκρίθηκε, δεν υπάρχει κίνδυνος για κανέναν.

quote:
Αν δεν το αφήναμε θα σήμαινε ότι είμαστε ουδέτεροι ή κατά του Καντάφι.

Λάθος! Θα σήμαινε ότι είτε το αεροπλάνο δεν υπέβαλλε σχέδιο πτήσης είτε αυτό δεν εγκρίθηκε γιατί εγκυμονούσε κινδύνους για την εθνική ασφάλεια.

quote:
. Αν το καταρρίπταμε θα σήμαινε ότι είμαστε σε πόλεμο.

Λάθος! Θα σήμαινε ότι ασκούμε το δικαίωμά μας να προστατεύουμε τον εναέριο χώρο μας, από οποιονδήποτε τον παραβιάζει.

Για να στα πω συνοπτικά:
1. Το Λιβυκό αεροπλάνο προσεγγίζει τον εθνικό εναέριο χώρο.
2. Υποβάλλει σχέδιο πτήσης (πού πάει και γιατί)
3. Εγκρίνεται και το αεροπλάνο συνεχίζει για κεί που πάει.
4. Δεν εγκρίνεται και το αεροπλάνο δεν περνάει
5. Δεν εγκρίνεται και το αεροπλάνο περνάει: Έχουμε ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΕΝΑΕΡΙΟΥ ΧΩΡΟΥ: Αναχαίτιση-κατάρριψη.
6. Δεν υποβάλλει σχέδιο πτήσης: Αναγνώριση-αναχαίτιση-κατάρριψη.

quote:
Το ρωτάω αυτό γιατί κάποιος ανέφερε το θέμα της ουδετερότητας.
Τα πράγματα δεν είναι πάντα τόσο απλά όσο δείχνουν.

Τα πράγματα είναι πολύ απλά: ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ εισέρχεται σε εθνικό εναέριο χώρο χωρίς άδεια, αναχαιτίζεται και καταρρίπτεται.

Συμβουλή: Μην γράφεις για πράγματα που αγνοείς πώς λειτουργούν.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2011, 21:25:47  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Συμβουλή: Μην γράφεις για πράγματα που αγνοείς πώς λειτουργούν.

macedon



macedon ρωτωντας ομως μας στην πολη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2011, 21:54:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σίγουρα macedon εσύ ξέρεις καλύτερα απο μένα πώς λειτουργούν αυτά. Όμως δεν μας απασχολεί τόσο η τεχνική πλευρά του ζητήματος όσο η πολιτική πλευρά του. Ένα Κατανταφικο βομβαρδιστικό ή πολλά κανταφικά βομβαρδιστικά, για να είμαστε πιο ρεαλιστές, ζητάνε πρόσβαση έχοντας καταθέσει σχέδιο πτήσης σε εναέριο χώρο για τον οποίο είναι υπεύθυνη η Ελλάδα. Τα αεροπλάνα αυτά είναι οπλισμένα, ετοιμοπόλεμα και οι πραγματικές τους διαθέσεις άγνωστες (όπως και οι διαθέσεις των φασιστών ηγετών είναι άγνωστες).

Τι κάνει η Ελλάδα;
Είναι προφανές ότι ό,τι απόφαση πάρει θα έχει πολιτική χροιά.

Σημειώνουμε εδώ ότι οι δυνάμεις του ΝΑΤΟ, στο οποίο ανήκει και η Ελλάδα, βρίσκονται εν μέσω πολεμικών επιχειρήσεων με τους καθεστωτικούς.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 16/07/2011 21:57:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2011, 00:30:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τα αεροπλάνα αυτά είναι οπλισμένα, ετοιμοπόλεμα και οι πραγματικές τους διαθέσεις άγνωστες

Υπό αυτές τις προυποθέσεις καταρρίπτονται άμεσα Ντοτόρο.
Δεν υπάρχει άλλη εναλακτική.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2011, 01:16:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Doctor

quote:
Σίγουρα macedon εσύ ξέρεις καλύτερα απο μένα πώς λειτουργούν αυτά.

Όχι να το παινευτώ, αλλά το Δημόσιο Διεθνές Δίκαιο το πέρασα με 8

quote:
Ένα Κατανταφικο βομβαρδιστικό ή πολλά κανταφικά βομβαρδιστικά, για να είμαστε πιο ρεαλιστές, ζητάνε πρόσβαση έχοντας καταθέσει σχέδιο πτήσης σε εναέριο χώρο για τον οποίο είναι υπεύθυνη η Ελλάδα. Τα αεροπλάνα αυτά είναι οπλισμένα, ετοιμοπόλεμα και οι πραγματικές τους διαθέσεις άγνωστες
(...) Τι κάνει η Ελλάδα;

Κοίτα doctor, τα πράγματα είναι πολύ απλά και οι ενέργειες της Ελλάδας είναι τυπικές και σύμφωνες με το διεθνές δίκαιο.

1. Κατ'αρχήν, τα λιβυκά αεροπλάνα δεν θα φτάσουν ούτε 10 μίλια έξω από τη Λιβύη, γιατί υπάρχει απαγόρευση πτήσεων.

2. Καμία χώρα δεν θα εγκρίνει σχέδιο πτήσης οπλισμένων πολεμικών αεροσκαφών για πτήση πάνω από το έδαφός της και ειδικά πάνω από ή κοντά σε κατοικημένες περιοχές.

3. Οι διαθέσεις των αεροσκαφών (που λες ότι είναι άγνωστες) αποτυπώνονται στο σχέδιο πτήσης. Αν πουν ψέματα και αντί για τον αεροδιάδρομο Χ που βρίσκεται πάνω από τη θάλασσα βρεθούν να πετάνε προς άλλη περιοχή, αναχαιτίζονται.

quote:
Είναι προφανές ότι ό,τι απόφαση πάρει θα έχει πολιτική χροιά.

Λάθος! Όποια απόφαση πάρει, θα είναι σύμφωνη με το διεθνές δίκαιο. Η πολιτική δεν παίζει και μεγάλο ρόλο σ'αυτές τις περιπτώσεις και οι αντιδράσεις των κρατών σε τέτοιες καταστάσεις είναι τυπικές.

quote:
Σημειώνουμε εδώ ότι οι δυνάμεις του ΝΑΤΟ, στο οποίο ανήκει και η Ελλάδα, βρίσκονται εν μέσω πολεμικών επιχειρήσεων με τους καθεστωτικούς.

Και πάλι κάνεις λάθος. Το ΝΑΤΟ ενεργεί κατόπιν εντολής του ΟΗΕ.

quote:
(όπως και οι διαθέσεις των φασιστών ηγετών είναι άγνωστες).

Φασίστες δεν υπάρχουν σήμερα (ούτε υπήρχαν ποτέ, εκτός από την Ιταλία). Ο φασισμός και οι φασίστες τελείωσαν με την πτώση του καθεστώτος στην Ιταλία.

Ο φασισμός δεν είναι μαϊντανός να τον κολλάει κανείς παντού. Είναι έκφραση του ιταλικού εθνικισμού (με τον ίδιο τρόπο που ο Ναζισμός ήταν η έκφραση του γερμανικού εθνικισμού) και δεν έχει άλλο νόημα παρά αυτό το οποίο περιείχε εξ αρχής. Με τον ίδιο τρόπο, Ναζί υπήρχαν ΜΟΝΟ στη Γερμανία, Φαλαγγίτες στην Ισπανία και Μεταξικοί στην Ελλάδα. Φασίστες όμως μόνον στην Ιταλία.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2011, 01:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο φασισμός δεν είναι μαϊντανός να τον κολλάει κανείς παντού. Είναι έκφραση του ιταλικού εθνικισμού (με τον ίδιο τρόπο που ο Ναζισμός ήταν η έκφραση του γερμανικού εθνικισμού) και δεν έχει άλλο νόημα παρά αυτό το οποίο περιείχε εξ αρχής. Με τον ίδιο τρόπο, Ναζί υπήρχαν ΜΟΝΟ στη Γερμανία, Φαλαγγίτες στην Ισπανία και Μεταξικοί στην Ελλάδα. Φασίστες όμως μόνον στην Ιταλία.
Ε ο πολύς κόσμος εννοεί τους δικτάτορες με τον όρο "φασίστας". Ο Καντάφι δικτάτορας θεωρείται αν δεν κάνω λάθος. Αλλά ναι συμφωνώ ότι έχει γίνει μια κατάχρηση της λέξης, κυρίως απο "φιλελεύθερους" και "προοδευτικούς" που τη χρησιμοποιούν εξίσου για εθνικόφρωνες, εθνικιστές και χρυσαυγήτες. Γνωστά φαινόμενα αυτά.
quote:
Όχι να το παινευτώ, αλλά το Δημόσιο Διεθνές Δίκαιο το πέρασα με 8

Είναι καλό να υπάρχει κάποιος εδώ που να κατέχει αυτά τα ζητήματα

quote:
Λάθος! Όποια απόφαση πάρει, θα είναι σύμφωνη με το διεθνές δίκαιο. Η πολιτική δεν παίζει και μεγάλο ρόλο σ'αυτές τις περιπτώσεις και οι αντιδράσεις των κρατών σε τέτοιες καταστάσεις είναι τυπικές.
Εντάξει, όμως η πολιτική (ή μάλλον οι πολιτικοί) έιναι αυτή που καθορίζει το τι είναι δίκαιο και τι όχι. Ε και, πάνω απ' το δίκαιο μπαίνουν πάντα τα συμφέροντα. Και τα τούρκικα αεροσκάφη που παραβιάζουν τον χώρο μας τυπικά θα έπρεπε να αναχαιτίζονται, αλλά αν το κάναμε αυτό θα γινόταν χαμός. Αντίθετα αν εκείνοι αναχαιτίσουν κάποιο δικό μας αεροσκάφος.. πρέπει να τους επιστρέψουμε και τον πιλότο.


Καλώς τον Stiv

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 17/07/2011 01:55:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2011, 03:37:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
doctor

quote:
Και τα τούρκικα αεροσκάφη που παραβιάζουν τον χώρο μας τυπικά θα έπρεπε να αναχαιτίζονται

Αναχαιτίζονται πάντοτε.

Πάντως, εξ' όσων γνωρίζω, παραβιάσεις γίνονται ένθεν και ένθεν και όχι μόνο για λόγους αμφισβήτησης του εναέριου χώρου. Βοηθάει και στην εκπαίδευση των πιλότων.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2011, 09:50:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αναχαιτίζονται πάντοτε.
Ναι αλλά δεν τους ανοίγουν πυρ..
quote:
Πάντως, εξ' όσων γνωρίζω, παραβιάσεις γίνονται ένθεν και ένθεν και όχι μόνο για λόγους αμφισβήτησης του εναέριου χώρου. Βοηθάει και στην εκπαίδευση των πιλότων.
Ναι.. Μμμ.. θα το συζητήσουμε κάποια άλλη στιγμή το θέμα αυτό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2011, 13:19:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
doctor

quote:
Ναι αλλά δεν τους ανοίγουν πυρ..

Όχι. Η αναχαίτιση δεν είναι το ίδιο πράγμα με την κατάρριψη. Ουσιαστικά κατά τη φάση αυτή, το ένα αεροπλάνο "κλειδώνει" το εχθρικό στο ραντάρ, δίνοντάς του να καταλάβει πως ΑΝ δεν φύγει, θα καταρριφθεί.

Η ανταλλαγή πυρών δημιουργεί "θερμό επεισόδιο" και το θερμό επεισόδιο δεν ξέρει κανείς πού μπορεί να καταλήξει. Για τους λόγους αυτούς (και επειδή έχουν τέτοιες εντολές αμφότεροι) το συμβάν ολοκληρώνεται με την αναχαίτιση.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2011, 17:36:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Αν αγαπάς την Ελλάδα Έλληνα, σταμάτα να τρώγεσαι επιτέλους με τον αδερφό σου και κοιτάξτε κι οι 2 τι μπορείτε να κάνετε από κοινού για να την βοηθήσετε..."

Διαβάζοντας τις τελευταίες σελίδες του θέματος και παρατηρώντας τις γνωστές τάσεις ομαδοποίησης, ταμπελοποίησης και χωριστικότητας ("εσείς, εμείς" και τα ανάλογα), αυτό που έγραψα παραπάνω είναι αυτό το οποίο θεωρώ πιο κατάλληλο.
Δεν ξέρω για ποιό λόγο αυτή η αλληλοφαγωμάρα είναι ίδιον του Έλληνα ακόμη και στις πιο δύσκολες εποχές.

Έλεος δηλαδή!



In anticipation of my resurrection...



Οταν εγω λεω,οτι απο τους αρχαιους ημων προγονους,εχουμε παρει ολα τα κουσουρια,εσεις δεν ακουτε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2011, 00:12:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus
"Αν αγαπάς την Ελλάδα Έλληνα, σταμάτα να τρώγεσαι επιτέλους με τον αδερφό σου και κοιτάξτε κι οι 2 τι μπορείτε να κάνετε από κοινού για να την βοηθήσετε..."
Διαβάζοντας τις τελευταίες σελίδες του θέματος και παρατηρώντας τις γνωστές τάσεις ομαδοποίησης, ταμπελοποίησης και χωριστικότητας ("εσείς, εμείς" και τα ανάλογα), αυτό που έγραψα παραπάνω είναι αυτό το οποίο θεωρώ πιο κατάλληλο.
Δεν ξέρω για ποιό λόγο αυτή η αλληλοφαγωμάρα είναι ίδιον του Έλληνα ακόμη και στις πιο δύσκολες εποχές.
Έλεος δηλαδή!
skartados
Οταν εγω λεω,οτι απο τους αρχαιους ημων προγονους,εχουμε παρει ολα τα κουσουρια,εσεις δεν ακουτε.

Φίλε skartado , πολλοί από τους λόγους που αναφέρεις δεν θα υπήρχαν αν μια μερίδα ανθρώπων επικαλούμενη την πλειοψηφία της , δεν επιχειρούσε να ποδηγετήση και να επιβάλλει τις απόψεις της στους υπολοίπους . Και μια και βρισκόμαστε στο «Μύθος-Θρησκεία» θα σου φέρω ένα παράδειγμα από τις προσωπικές μου απόψεις που άπτεται της θρησκείας . Ως «άθρησκος» όπως έχω κατ’ επανάληψη δηλώσει στο forum , σέβομαι το δικαίωμα των άλλων να πιστεύουν σε όποια θρησκεία νομίζουν ότι τους αντιπροσωπεύει , αρκεί να μην επεμβαίνουν και να προσπαθούν να ελέγξουν και να συκοφαντήσουν τις δικές μου επιλογές , μονοπωλώντας την πατρίδα μου και αμφισβητώντας ακόμα και τον πατριωτισμό μου .Οι όποιες αντιπαραθέσεις μου με τους χριστιανούς γίνονται περισσότερο γι΄ αυτόν τον λόγο και για λόγους καθαρά ιστορικούς και όχι θρησκευτικούς .
Και για να γίνω σαφέστερος . Δεν θα με ενδιέφερε πχ το ορθόδοξο ιερατείο της πατρίδας μου , όπως και δεν με ενδιαφέρουν οι καθολικοί ή οι προτεστάντες , αν δεν το πλήρωνα εγώ και οι υπόλοιποι ετερόδοξοι από τους φόρους μας για υπηρεσίες που δεν μας προσφέρει . Δεν θα με ενδιέφερε επίσης το ίδιο ιερατείο αν δεν επενέβαινε παρασκηνιακά στη ζωή μου συνεπικουρούμενο από τις παραεκκλησιαστικές του οργανώσεις και διαπλεκόμενο με τους ψηφοζήτουλες πολιτικούς .
Για παράδειγμα έχω εκφράσει την επιθυμία μου στα παιδιά μου , όταν πεθάνω να αποτεφρώσουν το σώμα μου . Έχω μάλιστα συντάξει και σχετική υπεύθυνη δήλωση για τον σκοπό αυτό , προκειμένου να μην υπάρξει νομικό κώλυμα . Ο νόμος που επιτρέπει την δημιουργία αποτεφρωτηρίων στην Ελλάδα έχει ψηφιστεί παρά τις λυσσαλέες αντιδράσεις του παπαδαριού εδώ και έξι χρόνια , και κανένας δήμαρχος δεν τολμά να κάνη αποτεφρωτήριο νεκρών , φοβούμενος ότι η πολεμική που θα κηρύξουν οι ρασοφόροι εναντίον του θα του στοιχίση την ήττα στις επόμενες εκλογές .

Και σε ρωτάω φίλε skartado να μου απαντήσης εντίμως . Πως θα αισθανόταν ένας πιστός χριστιανός , αν μια πλειοψηφία αθέων , επεμβαίνοντας κατά τον ίδιο τρόπο παρασκηνιακά τον εμπόδιζε να ταφή χριστιανικά και θα αναγκαζόταν να πάη στην Βουλγαρία για κάτι τέτοιο ;


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2011, 02:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sesostris στο θέμα της αποτέφρωσης με βρίσκεις σύμφωνο και είναι κάτι που και εμένα με απασχολεί αφού και εγώ θέλω να αποτεφρωθώ μεταθάνατον.

Κατ'αρχήν εγώ δεν θεωρώ ότι υπάρχουν θρησκευτικοί λόγοι για τους οποίους να απαγορεύεται η αποτέφρωση. Μόνο λόγοι δεισιδαιμονίας. Διαφωνώ λοιπόν με τη στάση της οποιασδήποτε εκκλησιαστικής εξουσίας πάνω σε αυτό το θέμα και με κάθε προσπάθεια να πάει πίσω το ζήτημα της αποτέφρωσης.

Ο Μπουτάρης πάντως είπε ότι θα κάνει αποτεφρωτήριο, δε ξέρω κατα πόσο αληθεύει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2011, 11:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η επίσημη Εκκλησία δεν απαγορεύει σε κανέναν να επιλέξει αν θέλει αποτέφρωση η ενταφιασμό ...... ή να πηδήξει από το γκρεμό στη θάλασσα να τον φάνε τα ψάρια.

Ο Sesostris δεν τα λέει καλά τα πράγματα.
Η επίσημη θέση της Εκκλησίας δεν είναι αυτή.

Σε αυτό που αντιτίθεται η Εκκλησία είναι στη βούληση, όπως και σε εκείνη του Μπουτάρη, να επιβληθεί στην Εκκλησία να "διαβάζει" τους προς αποτέφρωση νεκρούς. Δηλαδή, μια μερίδα ατόμων επιθυμεί να επιβάλλει τους δικούς της κανόνες στην Εκκλησία, να αλλάξει η Εκκλησία το δικό της τυπικό που βασίζεται στη μακρόχρονη παράδοσή της, επειδή κάποιοι έτσι γουστάρουν.

Όταν κάποιος επιλέγει, όπως είπε και ο Sesostris να διαβεί ένα δρόμο διαφορετικό από εκείνο της Εκκλησίας, τότε θα πρέπει να έχει το θάρρος να τον διαβεί έως το τέλος.

Όσον αφορά για το τι πληρώνεις και το τι απολαμβάνεις, άστο καλύτερα Sesostris, γιατί αν έκαναν ένα γκάλοπ για το αν π.χ. μόνο οι Έλληνες θα έπρεπε να πληρώνουν στην Ελλάδα και για την Ελλάδα, σε διαβεβαιώ πως δεν θα υπήρχε κανείς που θα δήλωνε Έλληνας.
Εγώ δεν βλέπω ΕΡΤ, κι όμως την πληρώνω. Ούτε και το πηγάδι του πατέρα μου βλέπει ΕΡΤ, κι όμως και εκείνο πληρώνει. Τουλάχιστον έτσι ήταν, λείπω αρκετά χρόνια και δεν ξέρω αν ακόμη είναι έτσι, αν συνεχίζουν δηλαδή και τα πηγάδια να πληρώνουν ΕΡΤ.


Edited by - Ψηλός on 20/07/2011 11:49:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2011, 11:54:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ταφή ή καύση;

Πρωτοπρ. Γεωργίου Δ. Μεταλληνού, Καθηγητού Πανεπιστημίου


Η ταφή των νεκρών είναι δομικό στοιχείο του ελληνορθόδοξου πολιτισμού και θεμελιώδης πρακτική της Ορθοδόξου παραδόσεως. Ιστορικά αποδεικνύεται πεπλανημένη και κυρίως παραπειστική η θέση, ότι η ταφή συνδέεται με τον εβραϊκό πολιτισμό, ενώ η καύση με τον ελληνικό. Το ορθό ιστορικά είναι, ότι υπήρχαν περιπτώσεις καύσεως των νεκρών στην ελληνική αρχαιότητα, αλλά ο κανόνας ήταν η ταφή τους.

Κλασσικές αποδείξεις: ο τύμβος του Μαραθώνος, τα πάμπολλα ταφικά ευρήματα (σκελετούς ανακαλύπτουμε) ως σήμερα, ο επιτάφιος του Περικλέους (περιεφέρετο κλίνη κενή για τους μη ταφέντες στον πόλεμο), στους τάφους των Μυκηνών ανακαλύπτουμε σκελετούς, ο αββάς Σισώης το λείψανο (σκελετό) του Μ. Αλεξάνδρου είδε τον 4ο μ.Χ. αιώνα και το κλασσικότερο παράδειγμα η τραγωδία του Σοφοκλέους "Αντιγόνη", που έθαψε τον "προδότη", κατά τον Κρέοντα, αδελφό της (ήταν εξευτελισμός η μη ταφή του ανθρώπου και επιβαλλόμενη ποινή για τους προδότες).

Η καύση συνδέεται παντού (Ελλάδα, Ανατολή και Δύση) με υποτίμηση του σώματος και θεώρησή του ως κακού και, τελικά, περιφρόνησή του.

Χριστιανικά το σώμα γίνεται "ναός" του Θεού, θεώνεται κατά χάριν μαζί με την ψυχή ("το συναμφότερον") και συνδοξάζεται. Γι' αυτό ο Χριστός ετάφη και έκτοτε όλοι οι Χριστιανοί, Άγιοι και μη, από τον Πρόδρομο και τον Στέφανο ως σήμερα. Μέσω της ταφής σώθηκαν τα άφθαρτα και ακέραια λείψανα των Αγίων (ως οι άγιοι Σπυρίδων, Γεράσιμος, Διονύσιος κ.λ.π.), φανερώσεις της θεώσεως. Η Νεκρώσιμος Ακολουθία, από τα σημαντικότερα κείμενα της παγκοσμίου φιλολογίας, αναπτύσσει θεολογικά τη φυσική λύση του ανθρωπίνου σώματος, όπως φυσική (χάριτι Θεού) είναι και η σύστασή του από το "μη Είναι" στο "Είναι" (από την ανυπαρξία στην ύπαρξη).

Χριστιανικά η αστασίαστη επί 20 αιώνες ταφή (μιλώ για την Ορθοδοξία) είναι, παρά τις δηλώσεις των μοντεριζόντων θεολόγων, "δόγμα" (διδασκαλία) πίστεως. Ανήκει δε, στα κατά τον Μ. Βασίλειο "άγραφα" της πίστεως, όπως το σημείον του σταυρού, η στροφή των ναών κατ΄ανατολάς, η τριπλή κατάδυση και ανάδυση στο Βάπτισμα κ.π.α., που δεν διετυπώθησαν γραπτώς ποτέ και εν τούτοις είναι μόνιμη και απαρασάλευτη ομολογία του Ορθοδόξου Σώματος, έχουν δε "την αυτήν ισχύν προς την ευσέβειαν". Το ίδιο και η ταφή. Κανείς θεολόγος, όσο "σπουδαίος" και αν φαίνεται, δεν μπορεί να γίνει κανόνας πίστεως, παρά μόνο η πράξη των Αγίων μας, όπως ο Μ. Βασίλειος.

Πιστεύω όμως, ότι ο ισχυρότερος λόγος, για να μείνουμε στην παράδοση της ταφής οι σημερινοί Έλληνες, είναι ο πολιτιστικός. Η ταφή είναι αστασίαστο συστατικό του πολιτισμού μας. Πολιτισμός δε, είναι η πραγμάτωση χωροχρονικά της ψυχής μας. Όσοι , μέσα από βουδισμούς και ινδουισμούς ή ό,τι άλλο, οικοδόμησαν μέσα τους άλλη συνείδηση, δεν μπορούν να επιβάλλουν την άποψή τους στους πολλούς, διότι αυτό θα είναι όντως "φασιστική" και μη δημοκρατική στάση.

Θα έλεγα μάλιστα, ότι αυτό ισχύει όχι μόνο με την ταφή των νεκρών μας, που συνδέθηκε με τόσες πρακτικές και έθιμα του λαού μας (καρδιά του πολιτισμού μας βάπτιση, γάμος, κηδεία-υπαρξιακά γεγονότα της ζωής), αλλά και με φαινομενικά ασήμαντα στοιχεία, όπως λ.χ. το σουβλάκι, το κοκορέτσι, η ρετσίνα κ.τ.ο.

Οι Ευρωπαίοι Εταίροι μας θέλουν ένα - ένα να μας καταργήσουν (π.χ το κοκορέτσι), για να τρώμε γερμανικά "χάμπουργκερ" και να πίνουμε ζεστή μπύρα Βαυαρίας. Αυτό, όσο και αν φαίνεται αστείο, αποκαλύπτει τη μόνιμη πρόεση κάποιων δικών μας, 2-3 αιώνες τώρα, να μεταστούμε ("εκ -στάση") σε άλλη ιστορική σάρκα, διότι ντρεπόμεθα για τη δική μας πολιτισμική σάρκα. Να γίνουμε κάτι άλλο. Και ξέρουν πολύ καλά ότι "βγάλε- βάλε", δεν θα μείνει τίποτε, πνευματικό ή βιοτικό, που να κρατεί την ελληνική μας ταυτότητα. Αυτό είναι το υπ' αριθμόν 1 πρόβλημα και μέ την επιβολή τυχόν της καύσεως. Πορεία προς την πολιτική μας αποσύνθεση.

Ο μεγάλος λαογράφος μας, καθηγητής Δημ. Λουκάτος, έχει δηλώσει: " Δεν έχουν ίσως τα λείψανα των νεκρών την ανάγκη μας, εμείς όμως την έχουμε πολύ. Το κάψιμο θα ήταν ένας πλήρης αφανισμός μιας ζωντανής συνέχειας και μιας επικοινωνίας, πού τη θέλουμε>>!

Υπάρχει λύση στο προβλεπόμενο "πρόβλημα" (εδώ έχουμε καπιταλιστική δημιουργία προβλήματος εκεί που θα μπορούσε να ΜΗΝ υπάρχει) : Ήδη η ελληνική δικαιοσύνη, πρόσφατα, έχει αποφανθεί: "η καθιέρωση της καύσης των νεκρών αντιβαίνει στη δημόσια τάξη και στα χρηστά ήθη" (Τα Νέα, 5.11.1992).

Η Ι. Σύνοδος της Εκκλησίας της Ελλάδος δύο φορές, επίσημα, έχει εκδηλώσει, ότι "η καύση αντίκειται στα θέσμια της Ορθοδόξου Εκκλησίας". Αν, υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα, αυτό το δημιούργησε ο συνωστισμός μας στην πρωτεύουσα. Αν, λοιπόν, γνωρίζουμε τι σημαίνει πολιτική ταυτότητα και έχουμε τη διάθεση να τη σώσουμε, θα ενισχύσουμε κινήσεις, όπως οι ακόλουθες: δημιουργία νέων νεκροταφείων (κοιμητηρίων) εκτός των κατοικημένων περιοχών - μεταφορά των νεκρών μας στις επαρχίες μας, στη γενέτειρα γη. Το οικονομικό επιχείρημα αποδεικνύεται σαθρό, αφού η καύση απαιτεί τεράστια έξοδα (ήδη υπάρχουν δημόσιες τοποθετήσεις σ' αυτό π.χ "Τα Νέα", 5.11.1992). Ας αφήσουμε δε τους κινδύνους μολύνσεως από τα κρεματόρια, για τους οποίους έχουν γραφεί πολλά στο Εξωτερικό.

Μία πρώτη, και μάλιστα πολύ φθηνή λύση, είναι η όντως "δημοκρατική". Να παύσει το εμπόριο ταφών από τους Δήμους. Δεν μπορεί μέσα σε μια ευνοούμενη χώρα άλλοι να διαθέτουν τεράστιους τάφους, διότι είναι πλούσιοι, και οι φτωχοί να καιγόμαστε (...και πεθαμένοι). Προτείνουμε κανονική ταφή ΟΛΩΝ και συγκέντρωση των οστών σε μικρές λειψανοθήκες, σε αλλεπάλληλα επίπεδα, όπως λ.χ στο Κοιμητήριο του Δήμου Ζωγράφου. Αλλ' αυτό ισχύει για ΟΛΟΥΣ! Είναι ευνόητο πόσος χώρος εξοικονομείται.

Η δημοκρατική συνείδηση επιβάλλει, βέβαια, να δεχθούμε την ελεύθερη επιλογή καύσεως από τους μη ελληνορθόδοξα φρονούντες και σκεπτόμενους. Όχι όμως να την επιβάλουμε και σ' όσους την αρνιούνται. Περιττό να πω, ότι είναι αδιανόητο συνειδητός ορθόδοξος έλληνας να επιλέξει την καύση.

Θα έλεγα, μάλιστα, και ο ευρύτερα χριστιανός. Όσοι ζητούν την επιβολή ( ιδού η δημοκρατικότητά τους) της καύσεως, εις βάρος της εθνικής μας παραδόσεως ανήκουν στους "εκτός", που όμως θέλουν να νομοθετούν ...δημοκρατικότατα και για τους "εντός".

Επειδή δε κάποιοι επικαλούνται το παράδειγμα της Μ. Κάλας, δηλώνω ότι ούτε η μακαρίτισσα αοιδός, ούτε ο μακαρίτης Δ. Μητρόπουλος, που προηγήθηκε (1960), είναι μέτρα πίστεως και ελληνορθοδόξου συνειδήσεως. Άλλο η τιμή στην προσφορά των προσώπων και άλλο η μίμηση των επιλογών τους.

Πηγή: http://www.egolpion.com/tafh_kafsi.el.aspx

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2011, 12:06:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και για προσωπικούς λόγους θα επέλεγα την αποτέφρωση, ομολογώ ότι είναι εύλογα όσα αναφέρει το άρθρο που παρέθεσες Ψηλέ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2011, 12:43:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε αυτό που αντιτίθεται η Εκκλησία είναι στη βούληση, όπως και σε εκείνη του Μπουτάρη, να επιβληθεί στην Εκκλησία να "διαβάζει" τους προς αποτέφρωση νεκρούς. Δηλαδή, μια μερίδα ατόμων επιθυμεί να επιβάλλει τους δικούς της κανόνες στην Εκκλησία, να αλλάξει η Εκκλησία το δικό της τυπικό που βασίζεται στη μακρόχρονη παράδοσή της, επειδή κάποιοι έτσι γουστάρουν.

Ψηλέ, δεν υπάρχει καμία επιβολή προς την Εκκλησία ώστε να διαβάζει τους νεκρούς, το σώμα των οποίων έχει αποτεφρωθεί.
Το θέμα είναι ότι ενώ έχει ψηφιστεί ο νόμος για την δημιουργία αποτεφρωτηρίων από τη μεριά των δήμων, δεν έχει χτιστεί ούτε ένα εδώ και τόσα χρόνια εξαιτίας του φόβου της Εκκλησίας και των αντιδράσεων που θα προβάλλει, όπως λέει ο Sesostris.
Όταν έρθει η στιγμή εκείνη που θα φύγω από αυτόν τον κόσμο, θα επιθυμούσα οι συγγενείς μου να με αποτεφρώσουν και να ταφεί η τεφροδόχος μου στον χώρο που θα πρέπει να ταφεί, χωρίς καμία ανάμιξη της Εκκλησίας.
Ούτε να με διαβάσει κάποιος ιερέας, ούτε να γίνει χριστιανική ταφή, ούτε τίποτα.
Αυτό λοιπόν δεν αντιτίθεται σε κανένα πρακτικό της χριστιανικής θρησκείας.
Δεν καταλαβαίνω λοιπόν το λόγο που ένας άνθρωπος ο οποίος θέλει να αποτεφρωθεί μετά θάνατον και να ταφεί χωρίς κάποια ανάμιξη της Εκκλησίας, θα πρέπει να αποτεφρωθεί στην Βουλγαρία ή σε οποιοδήποτε άλλο κράτος κι όχι στην χώρα του.

Με την δημιουργία των αποτεφρωτηρίων δεν θα υπάρξει καμία επιβολή είτε της καύσης, είτε της ταφής.
Αυτός που έχει δηλώσει ότι θέλει να ταφεί θα θάβεται, αυτός που θέλει να αποτεφρωθεί θα αποτεφρώνεται.

Όσον αφορά το άρθρο που παρέθεσες απο το Μεταλληνό, περιέχει ορισμένα σημεία τα οποία θα πρέπει να αποσαφηνιστούν.

quote:
Η καύση συνδέεται παντού (Ελλάδα, Ανατολή και Δύση) με υποτίμηση του σώματος και θεώρησή του ως κακού και, τελικά, περιφρόνησή του.

Αυτό είναι ανακριβές δεδομένου ότι ούτε στην Ελλάδα, ούτε στην Δύση ούτε ειδικά στην Ανατολή η καύση έχει συνδεθεί με την υποτίμηση του σώματος και θεώρηση του ως κάτι το κακό.
Για αυτό το λόγο άλλωστε η αποτέφρωση ήταν διαδεδομένη και στην Ελλάδα, είναι και στην Δύση έως και σήμερα σε κάποια μέρη και στην Ανατολή είναι δομικό στοιχείο της θρησκευτικής φιλοσοφίας των λαών.

quote:
Πιστεύω όμως, ότι ο ισχυρότερος λόγος, για να μείνουμε στην παράδοση της ταφής οι σημερινοί Έλληνες, είναι ο πολιτιστικός. Η ταφή είναι αστασίαστο συστατικό του πολιτισμού μας. Πολιτισμός δε, είναι η πραγμάτωση χωροχρονικά της ψυχής μας. Όσοι , μέσα από βουδισμούς και ινδουισμούς ή ό,τι άλλο, οικοδόμησαν μέσα τους άλλη συνείδηση, δεν μπορούν να επιβάλλουν την άποψή τους στους πολλούς, διότι αυτό θα είναι όντως "φασιστική" και μη δημοκρατική στάση.

Η ψυχή θα συνεχίσει να υπάρχει είτε το σώμα αποτεφρωθεί, είτε το σώμα ταφεί.
Συμφωνώ ότι όσοι μέσω του Ινδουισμού και του Βουδισμού - κι όχι μέσω των "Ινδουισμών" και "Βουδισμών" όπως αναφέρει ειρωνικά ο Μεταλληνός - δε μπορούν να επιβάλλουν την άποψη τους στους άλλους.
Θα πρέπει όμως κι όσοι μέσω Χριστιανισμών () διαμόρφωσαν άλλη άποψη να μην την επιβάλλουν διότι κι αυτό θεωρείται φασισμός.
Υποθέτω πως σε αυτό θα συμφωνούσε - ή θα έπρεπε να συμφωνήσει - κι ο Μεταλληνός...

quote:
Η δημοκρατική συνείδηση επιβάλλει, βέβαια, να δεχθούμε την ελεύθερη επιλογή καύσεως από τους μη ελληνορθόδοξα φρονούντες και σκεπτόμενους. Όχι όμως να την επιβάλουμε και σ' όσους την αρνιούνται. Περιττό να πω, ότι είναι αδιανόητο συνειδητός ορθόδοξος έλληνας να επιλέξει την καύση.

Όντως, η δημοκρατική συνείδηση αυτό επιβάλλει, η αποδοχή όμως της ελεύθερης αυτής επιλογής δεν σημαίνει - όπως καταχρηστικά αναφέρεται - ότι θα υπάρξει κι επιβολή της σε όσους δεν θέλουν να αποτεφρωθούν.
Αυτό που θα υπάρξει είναι ελεύθερη επιλογή του κάθε υποκειμένου να αποφασίσει για το σώμα του μετά θάνατον.
Δεν ξέρω εάν είναι αδιανόητο για κάποιο συνειδητό ορθόδοξο Έλληνα να επιλέξει την αποτέφρωση, είναι όμως πολύ πιθανό για έναν συνειδητό Έλληνα να την επιλέξει.
Εξάλλου, ορθόδοξος κι Έλληνας δεν είναι ούτε συνώνυμα ούτε αλληλένδετες έννοιες.

quote:
Θα έλεγα, μάλιστα, και ο ευρύτερα χριστιανός. Όσοι ζητούν την επιβολή ( ιδού η δημοκρατικότητά τους) της καύσεως, εις βάρος της εθνικής μας παραδόσεως ανήκουν στους "εκτός", που όμως θέλουν να νομοθετούν ...δημοκρατικότατα και για τους "εντός".

Καλά...
Εγώ πάλι θα έλεγα ότι είναι πολύ βολικό για την Εκκλησία να μην γίνεται η αποτέφρωση στην Ελλάδα.
Είναι πολύ προσοδοφόρες κι οι κηδείες κι οι δεήσεις και τα μνημόσυνα κι οι ταφές κι οι εκταφές κλπ κλπ...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2011, 12:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Eγώ δεν βλέπω ΕΡΤ, κι όμως την πληρώνω. Ούτε και το πηγάδι του πατέρα μου βλέπει ΕΡΤ, κι όμως και εκείνο πληρώνει. Τουλάχιστον έτσι ήταν, λείπω αρκετά χρόνια και δεν ξέρω αν ακόμη είναι έτσι, αν συνεχίζουν δηλαδή και τα πηγάδια να πληρώνουν ΕΡΤ.

Έχει λογαριασμούς της ΔΕΗ στο Λουξεμβούργο; Εμείς εδώ κανονικά την πληρώνουμε την ΕΡΤ μέσω της ΔΕΗ...

quote:
Ο Sesostris δεν τα λέει καλά τα πράγματα.
Η επίσημη θέση της Εκκλησίας δεν είναι αυτή.

Σε αυτό που αντιτίθεται η Εκκλησία είναι στη βούληση, όπως και σε εκείνη του Μπουτάρη, να επιβληθεί στην Εκκλησία να "διαβάζει" τους προς αποτέφρωση νεκρούς. Δηλαδή, μια μερίδα ατόμων επιθυμεί να επιβάλλει τους δικούς της κανόνες στην Εκκλησία, να αλλάξει η Εκκλησία το δικό της τυπικό που βασίζεται στη μακρόχρονη παράδοσή της, επειδή κάποιοι έτσι γουστάρουν.



Αν ήταν έτσι θα είχε κατασκευαστεί αποτεφρωτήριο για τους ΜΗ Χριστιανούς ή εν πάσει περιπτώσει για όλους όσοι δε γουστάρουν. (Το όσοι είναι σωστό και όχι το όσους γιατί είναι υποκείμενο, by the way)

Επομένως, τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως τα λες εσύ.

quote:
Όταν κάποιος επιλέγει, όπως είπε και ο Sesostris να διαβεί ένα δρόμο διαφορετικό από εκείνο της Εκκλησίας, τότε θα πρέπει να έχει το θάρρος να τον διαβεί έως το τέλος

Δεν μπορεί...Αφού δεν υπάρχει κρεματόριο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2011, 14:02:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και με καλύπτει ο DI σε πολλά σημεία μπαίνω στη διαδικασία να σχολιάσω και εγώ το άρθρο του δόκτορος (ή πατρός ή καθηγητού ή κυρίου) Μεταληνού.


quote:
Η καύση συνδέεται παντού (Ελλάδα, Ανατολή και Δύση) με υποτίμηση του σώματος και θεώρησή του ως κακού και, τελικά, περιφρόνησή του.



ΠΑΝΤΟΥ λέει αλλά μετά λέει ο ΙΔΙΟΣ


quote:
Όσοι , μέσα από βουδισμούς και ινδουισμούς ή ό,τι άλλο, οικοδόμησαν μέσα τους άλλη συνείδηση, δεν μπορούν να επιβάλλουν την άποψή τους στους πολλούς, διότι αυτό θα είναι όντως "φασιστική" και μη δημοκρατική στάση.


Εδώ φαίνεται μια μικρή αντίφαση γιατί μάλλον γνωρίζει ότι σε αυτές τις θρησκείες εφαρμόζεται η καύση των νεκρών. Πληροφοριακά, αυτοί πιστεύουν ότι σημασία έχει η ψυχή που είναι αθάνατη (χμ...θυμίζει κάτι;) και ότι με την καύση επιστρέφουν "γρήγορα" τα βασικά στοιχεία του σώματος στη φύση. Χημικά να πούμε ότι αυτό είναι σωστό γιατί και στις δύο περιπτώσεις η χημική αντίδραση είναι ΟΞΕΙΔΩΣΗ δηλαδή αντίδραση με το οξυγόνο, με μόνη διαφορά την ταχύτητα.


Καλά για την ειρωνεία ελπίζω ότι ΜΑΛΛΟΝ ειρωνεύεται κάτι δήθεν μοντέρνους που αλλάζουν θρησκεία όπως οι ηθοποιοί του Χόλυγουντ, και όχι θρησκείες με εκατομμύρια πιστούς. Σε αντίθετη περίπτωση, ντροπή...


quote:
Χριστιανικά το σώμα γίνεται "ναός" του Θεού, θεώνεται κατά χάριν μαζί με την ψυχή ("το συναμφότερον") και συνδοξάζεται. Γι' αυτό ο Χριστός ετάφη και έκτοτε όλοι οι Χριστιανοί, Άγιοι και μη, από τον Πρόδρομο και τον Στέφανο ως σήμερα. Μέσω της ταφής σώθηκαν τα άφθαρτα και ακέραια λείψανα των Αγίων (ως οι άγιοι Σπυρίδων, Γεράσιμος, Διονύσιος κ.λ.π.), φανερώσεις της θεώσεως. Η Νεκρώσιμος Ακολουθία, από τα σημαντικότερα κείμενα της παγκοσμίου φιλολογίας, αναπτύσσει θεολογικά τη φυσική λύση του ανθρωπίνου σώματος, όπως φυσική (χάριτι Θεού) είναι και η σύστασή του από το "μη Είναι" στο "Είναι" (από την ανυπαρξία στην ύπαρξη).

Χριστιανικά η αστασίαστη επί 20 αιώνες ταφή (μιλώ για την Ορθοδοξία) είναι, παρά τις δηλώσεις των μοντεριζόντων θεολόγων, "δόγμα" (διδασκαλία) πίστεως. Ανήκει δε, στα κατά τον Μ. Βασίλειο "άγραφα" της πίστεως, όπως το σημείον του σταυρού, η στροφή των ναών κατ΄ανατολάς, η τριπλή κατάδυση και ανάδυση στο Βάπτισμα κ.π.α., που δεν διετυπώθησαν γραπτώς ποτέ και εν τούτοις είναι μόνιμη και απαρασάλευτη ομολογία του Ορθοδόξου Σώματος, έχουν δε "την αυτήν ισχύν προς την ευσέβειαν". Το ίδιο και η ταφή. Κανείς θεολόγος, όσο "σπουδαίος" και αν φαίνεται, δεν μπορεί να γίνει κανόνας πίστεως, παρά μόνο η πράξη των Αγίων μας, όπως ο Μ. Βασίλειος.



Δεκτόν, ο άνθρωπος θεολόγος είναι και ξέρει...


quote:
Πιστεύω όμως, ότι ο ισχυρότερος λόγος, για να μείνουμε στην παράδοση της ταφής οι σημερινοί Έλληνες, είναι ο πολιτιστικός. Η ταφή είναι αστασίαστο συστατικό του πολιτισμού μας. Πολιτισμός δε, είναι η πραγμάτωση χωροχρονικά της ψυχής μας.


Απαράδεκτον. Επιστημονικό ατόπημα του δόκτορος (ή πατρός ή καθηγητού ή κυρίου). Δε δικαιούται να ομιλεί ένας θεολόγος για πολιτισμικά, ιστορικά και λοιπά θέματα που δεν άπτονται της επιστημονικής του ιδιότητας. Στέκομαι σε αυτό διότι υπογράφει ως καθηγητής. Αν υπέγραφε ως απλός άνθρωπος ή Έλληνας ή ιερέας δε θα με ενοχλούσε αλλά όταν επικαλείσαι το γεγονός ότι είσαι κάτοχος phd τα γραπτά σου οφείλουν να κριθούν ΠΟΛΥ σοβαρά και εσύ να λες ΜΟΝΟ αυτά που σου επιτρέπει η επιστημονική σου ιδιότητα.


Όπως δεν επιτρέπεις στον ΩΡΥΛΑ να σε ξεγεννήσει έτσι δεν πρέπει να αφήνεις τον δόκτορα θεολογίας να σου κάνει μάθημα λαογραφίας και ιστορίας. Όπως λέμε ότι ο Dr Dawkins (επίσης κάτοχος διδακτορικού διπλώματος) δεν έχει την επιστημονική ιδιότητα να διαγιγνώσκει delusion γιατί δεν είναι ψυχολόγος ή ψυχίατρος (ακόμα και αν συμφωνούμε ή αν έχει αντικειμενικά δίκιο), έτσι λέμε ότι ο Δρ Μεταληνός δε δικαιούται να ομιλεί περί αυτών. Αν ποτέ πάρει με το καλό το διδακτορικό λαογραφίας ή αντίστοιχο τότε να μας κάνει μάθημα περί πολιτισμικής ταυτότητας των Ελλήνων

Περιττό να υπογραμμίσω ότι διαφωνώ κάθετα και με τον ορισμό του πολιτισμού και με τη σύνδεση ταφής με την πολιτισμική ταυτότητα

quote:
Θα έλεγα μάλιστα, ότι αυτό ισχύει όχι μόνο με την ταφή των νεκρών μας, που συνδέθηκε με τόσες πρακτικές και έθιμα του λαού μας (καρδιά του πολιτισμού μας βάπτιση, γάμος, κηδεία-υπαρξιακά γεγονότα της ζωής), αλλά και με φαινομενικά ασήμαντα στοιχεία, όπως λ.χ. το σουβλάκι, το κοκορέτσι, η ρετσίνα κ.τ.ο.


Τώρα κάνει πλάκα ή γράφει στα σοβαρά; Το κοκορέτσι είναι ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ ασήμαντο στοιχείο του πολιτισμού;Δηλαδή, αν είναι στο φαίνεσθαι ασήμαντο στο είναι τι είναι; Σημαντικό; ΕΛΕΟΣ!!!!


quote:
Οι Ευρωπαίοι Εταίροι μας θέλουν ένα - ένα να μας καταργήσουν (π.χ το κοκορέτσι), για να τρώμε γερμανικά "χάμπουργκερ" και να πίνουμε ζεστή μπύρα Βαυαρίας. Αυτό, όσο και αν φαίνεται αστείο, αποκαλύπτει τη μόνιμη πρόεση κάποιων δικών μας, 2-3 αιώνες τώρα, να μεταστούμε ("εκ -στάση") σε άλλη ιστορική σάρκα, διότι ντρεπόμεθα για τη δική μας πολιτισμική σάρκα. Να γίνουμε κάτι άλλο. Και ξέρουν πολύ καλά ότι "βγάλε- βάλε", δεν θα μείνει τίποτε, πνευματικό ή βιοτικό, που να κρατεί την ελληνική μας ταυτότητα. Αυτό είναι το υπ' αριθμόν 1 πρόβλημα και μέ την επιβολή τυχόν της καύσεως. Πορεία προς την πολιτική μας αποσύνθεση.


Αστήρικτη κινδυνολογία. Δεν το περίμενα αυτό από κάτοχο διδακτορικής διατριβής.


Πρώτα πρώτα, οι Γερμανοί είναι γνήσια τέκνα και φορείς του ΔΥΤΙΚΟΥ πολιτισμού. Ξέρετε κύριε ( δόκτορα, πάτερ, καθηγητά) ποιοι ΓΕΝΝΗΣΑΝ το δυτικό πολιτισμό;;;; Επιτρέψτε μου να σας θυμίσω,οι Αρχαίοι Έλληνες. Το να ενστερνίζεσαι το δυτικό πολιτισμό (για την ακρίβεια τη σύγχρονη εκδοχή του) σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί αποσύνθεση. Από τη δικιά μου τη ματιά, μάλλον ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ, ΑΝΑΚΑΜΨΗ, ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ και ΕΠΑΝΟΔΟΣ εμπορεί να θεωρηθεί.


Δεύτερον, η άποψη ότι ο ελληνικός πολιτισμός μπορεί να κινδυνέψει από οτιδήποτε είναι το λιγότερο ανιστόρητη. Είναι δυνατόν να συμβεί κάτι που δεν κατάφεραν να κάνουν 400 χρόνια τουρκοκρατίας μέσα σε μόλις 33 χρόνια συμπόρευσης με άλλα κράτη; Πλάκα μας κάνουν;

Τρίτο, σημείο: αυτή η τεχνική της ψευδούς διχοτόμησης και της δημιουργίας "κακού" λύκου μου φαίνεται ΠΟΛΥ ανέντιμη για κάποιον τόσο μορφωμένο. Μπορείτε επιτέλους πάτερ (ή δόκτορ ή κύριε ή καθηγητά) να αναγνωρίσετε το γεγονός ότι υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι ΔΕΝ είναι για το τρελάδικο με ελευθερίες και επιλογές που θέλουν κάτι άλλο από εσάς; Που δεν είναι θύματα της προπαγάνδας, ούτε τους επιβάλλεται κάτι έξωθεν. Τι ανόησιες είναι αυτές με τους Γερμανούς με τα χάμπουργκερ που κυνηγάνε αυτούς που θέλουν να κάψουν αντί να θάψουν αυτούς που τρώνε κοκορέτσι;;;;;


quote:
Ο μεγάλος λαογράφος μας, καθηγητής Δημ. Λουκάτος, έχει δηλώσει: " Δεν έχουν ίσως τα λείψανα των νεκρών την ανάγκη μας, εμείς όμως την έχουμε πολύ. Το κάψιμο θα ήταν ένας πλήρης αφανισμός μιας ζωντανής συνέχειας και μιας επικοινωνίας, πού τη θέλουμε>>!


Αυτήν την άποψη τη δέχομαι. Πρώτον, γιατί διατυπώνεται από αρμόδιο επιστήμονα (σε αντίθεση με το δόκτορα,κύριο, πατέρα,καθηγητή κτλκτλ) και δεύτερον γιατί συμφωνώ.


Υπάρχει όμως ένα σκοτεινό σημείο, η ίδια "επικοινωνία"(κάργα λανθασμένη χρήση του όρου, πομπός χωρίς δέκτη =επικοινωνία μηδέν αλλά το αντιπαρέρχομαι) δεν είναι εφικτή με την τέφρα του ατόμου; Δηλαδή επικοινωνώ με θαμμένα οστά όχι με τέφρα;

Βέβαια, εδώ φαίνεται και η υποκρισία. Δε νοιαζόμαστε για του νεκρούς (ακόμα και αν έχουν δηλώσει κάτι συγκεκριμένα) αλλά για εμάς. ΕΓΩΙΣΜΟΣ δηλαδή.

quote:
Αν, λοιπόν, γνωρίζουμε τι σημαίνει πολιτική ταυτότητα και έχουμε τη διάθεση να τη σώσουμε, θα ενισχύσουμε κινήσεις, όπως οι ακόλουθες: δημιουργία νέων νεκροταφείων (κοιμητηρίων) εκτός των κατοικημένων περιοχών - μεταφορά των νεκρών μας στις επαρχίες μας, στη γενέτειρα γη.


Μάλιστα... Η λύση στο πρόβλημα της έλλειψης επικοινωνίας είναι η εξής: ΠΛΗΡΗΣ διακοπή της επικοινωνίας. Δηλαδή εγώ που κατοικώ στην Αθήνα θα έπρεπε να κάνω κανά 200 χμ ταξιδάκι για να επισκεφτώ τον τάφο της μητέρας μου αν τη θάβανε στη γενέτειρα της. Η αλλιώς κάπου στη βοιωτία... ΩΡΑΙΕΣ ιδέες!!!


quote:
Το οικονομικό επιχείρημα αποδεικνύεται σαθρό, αφού η καύση απαιτεί τεράστια έξοδα (ήδη υπάρχουν δημόσιες τοποθετήσεις σ' αυτό

Πόσα ακριβώς είναι η διαφορά και ΑΠΟ ποιον; Γιατί έχω την εντύπωση ότι αναφέρεται στο ΚΡΑΤΟΣ και όχι στον ΠΟΛΙΤΗ ο οποίος άνετα πληρώνει μπόλικα για έξοδα ταφής+φέρετρο (δε μιλάω συνολικά με τον καφέ της παρηγοριάς αυτό το θεωρώ κοινό έξοδο). ΩΡΑΙΕΣ ιδέες. Έτσι λύνουμε τα προβήματα του κράτους, μετακυλύουμε το κόστος στον πολίτη. Δε φτιάχνουμε παιδεία;Πλήρωνε φροντιστήρια βλάκα Έλληνα. Δε φτιάχνουμε κρεματόρια; Πλήρωνε βλάκα Έλληνα...

quote:
Να παύσει το εμπόριο ταφών από τους Δήμους. Δεν μπορεί μέσα σε μια ευνοούμενη χώρα άλλοι να διαθέτουν τεράστιους τάφους, διότι είναι πλούσιοι, και οι φτωχοί να καιγόμαστε (...και πεθαμένοι).


Η πρώτη σωστή κουβέντα...


quote:
Η δημοκρατική συνείδηση επιβάλλει, βέβαια, να δεχθούμε την ελεύθερη επιλογή καύσεως από τους μη ελληνορθόδοξα φρονούντες και σκεπτόμενους. Όχι όμως να την επιβάλουμε και σ' όσους την αρνιούνται. Περιττό να πω, ότι είναι αδιανόητο συνειδητός ορθόδοξος έλληνας να επιλέξει την καύση.


Σωστότατο... Άρα να κατασκευαστεί κρεματόριο;;;

Να σημειώσω ότι αν το "καθηγήτης πανεπιστημίου"δεν είναι του ίδιου του κυρίου-πατρός-καθηγητού-δόκτωρος αλλά φυτεμένο από το διαχειριστή του σάιτ, δηλαδή ο άνθρωπος απλώς εκφράζει μια άποψη ως απλός Έλληνας είναι διαφορετική περίπτωση. Αν υπογράφει ως διδάκτωρ, επιμένω στο να κρίνει αυστηρότατα αυτά που διαβάζω.


Edited by - IndustrialAngel on 20/07/2011 14:07:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2011, 14:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας αφήσουμε δε τους κινδύνους μολύνσεως από τα κρεματόρια, για τους οποίους έχουν γραφεί πολλά στο Εξωτερικό.


Και ιατρικές γνώσεις... Ένα διδακτορικό θεολογίας έχει πάρει ο άνθρωπος και μόνο μελέτη επιδημιολογίας δεν έχει κάνει ακόμα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2011, 14:19:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
...συνειδητός ορθόδοξος έλληνας...

Προσωπικά μου έκανε εντύπωση η παραπάνω φράση.

Όπως, σωστά, επεσήμανε ο Dying_Incubus "Εξάλλου, ορθόδοξος κι Έλληνας δεν είναι ούτε συνώνυμα ούτε αλληλένδετες έννοιες."

Θα προσέθετα ότι είναι ακριβώς, αντίθετες έννοιες και οποιαδήποτε προσπάθεια σύνδεσης αυτών των όρων (Ελληνισμός-χριστιανική ορθοδοξία) γίνεται με πονηρούς σκοπούς, προς όφελος της ορθοδοξίας.

Επίσης ο Μεταλληνός, κινούμενος μέσα στο παραμύθι της θρησκείας του, συνδέει το σώμα με την ψυχή, κάτι που, για μένα, δεν έχει καμμία βάση και γίνεται, απλά, για να διατηρήσει το εμπόριο οστών, καρών και άλλων μελών του σώματος που, μαζί με την οικονομική εκμετάλλευση του "τελετουργικού" της ταφής, αποφέρουν έσοδα στο παπαδαριό.

Είναι τόσο απλά τα πράγματα....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2011, 18:43:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Η επίσημη Εκκλησία δεν απαγορεύει σε κανέναν να επιλέξει αν θέλει αποτέφρωση η ενταφιασμό

Την καταπολεμά όμως παρασκηνιακά .
quote:
Ψηλός
Ο Sesostris δεν τα λέει καλά τα πράγματα.

Εσύ Ψηλέ δεν τα λες καλά και τα διαστρεβλώνεις .
quote:
Ψηλός
Σε αυτό που αντιτίθεται η Εκκλησία είναι στη βούληση, όπως και σε εκείνη του Μπουτάρη, να επιβληθεί στην Εκκλησία να "διαβάζει" τους προς αποτέφρωση νεκρούς.

Πρώτον Ψηλέ ο Μπουτάρης δεν ζήτησε κάτι τέτοιο , και δεύτερον ποιος σου είπε Ψηλέ ότι εγώ φερ’ ειπείν θέλω έναν τράγο πάνω από το κεφάλι μου , να με αποκαλεί «ανάξιο δούλο» και να με στέλνη «στους κόλπους του Αβραάμ» , κι εγώ πεθαμένος άνθρωπος να μη μπορώ ν’ αντιδράσω και να τον στείλω στον διάολο .
Άλλωστε αν υπάρχει κάποιος , που δεν το νομίζω , που θέλει ντε και καλά να διαβαστή , υπάρχουν και άλλοι τρόποι . Πρώτον αν έχει λεφτά , ρίχνουν οι δικοί του ένα διχίλιαρο στην απόξω του δεσπότη και του κάνει κατ’ οικονομίαν , (οικονομισιά ) όπως έγινε με την Κάλας , αρχιερατική εξόδιο ακολουθία . Δεύτερον φωνάζουν έναν «Ουνίτη» ορθόδοξο παπά να τον διαβάση , και γελάει και το παρδαλό κατσίκι .
quote:
Ψηλός
Όταν κάποιος επιλέγει, όπως είπε και ο Sesostris να διαβεί ένα δρόμο διαφορετικό από εκείνο της Εκκλησίας, τότε θα πρέπει να έχει το θάρρος να τον διαβεί έως το τέλος.

Αρκεί να τον αφήση ήσυχο το παπαδαριό και να μη παρεμβαίνει στα της πολιτείας .
quote:
Ψηλός
Όσον αφορά για το τι πληρώνεις και το τι απολαμβάνεις, άστο καλύτερα Sesostris, γιατί αν έκαναν ένα γκάλοπ για το αν π.χ. μόνο οι Έλληνες θα έπρεπε να πληρώνουν στην Ελλάδα και για την Ελλάδα, σε διαβεβαιώ πως δεν θα υπήρχε κανείς που θα δήλωνε Έλληνας.

Εσύ ούτως ή άλλως δεν πληρώνεις για την Ελλάδα , οπότε μη κρίνης εξ ιδίων τα αλλότρια .
quote:
Ψηλός
Εγώ δεν βλέπω ΕΡΤ, κι όμως την πληρώνω.

Δεν ήξερα ότι με το τιμολόγιο του ηλεκτρικού στο Βέλγιο , πληρώνεις και ΕΡΤ .
quote:
Ψηλός
Ούτε και το πηγάδι του πατέρα μου βλέπει ΕΡΤ, κι όμως και εκείνο πληρώνει.


Μη προσπαθής Ψηλέ να δικαιολογήσης ένα κακώς κείμενο με κάποιο άλλο . Επειδή δηλαδή το πηγάδι του πατέρα σου πληρώνει ΕΡΤ , θα πρέπη εγώ και ο κάθε μη χριστιανός , να πληρώνω τον παπά της ενορίας μου για κάτι που δεν μου προσφέρει , όταν σε μια εποχή περικοπών η μισθοδοσία των κληρικών στοιχίζει στους Έλληνες φορολογούμενους , σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία , περί τα 200.000.000 € ετησίως .
Όσο γι’ αυτά που γράφει ο Μεταλληνός , ισχύουν για τους χριστιανούς στους οποίους απευθύνεται , και όχι για τους υπόλοιπους . Ας μας αφήσει λοιπόν ήσυχους ο Μεταλληνός , και ο κάθε Μεταλληνός που φιλοδοξεί να μας καθίση στο σβέρκο και ας ασχοληθούν με τα του οίκου τους .


*

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2011, 19:05:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris:
quote:
Ως «άθρησκος» όπως έχω κατ’ επανάληψη δηλώσει στο forum , σέβομαι το δικαίωμα των άλλων να πιστεύουν σε όποια θρησκεία νομίζουν ότι τους αντιπροσωπεύει , αρκεί να μην επεμβαίνουν και να προσπαθούν να ελέγξουν και να συκοφαντήσουν τις δικές μου επιλογές, μονοπωλώντας την πατρίδα μου και αμφισβητώντας ακόμα και τον πατριωτισμό μου .


Γιαπέτ:

quote:
Θα προσέθετα ότι είναι ακριβώς, αντίθετες έννοιες και οποιαδήποτε προσπάθεια σύνδεσης αυτών των όρων (Ελληνισμός-χριστιανική ορθοδοξία) γίνεται με πονηρούς σκοπούς, προς όφελος της ορθοδοξίας.


...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2011, 19:06:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε ξέρω τι λες εσύ Sesostris, αλλά εμένα μου φαίνεται ότι κάποιοι εδώ μέσα αλλού το πάνε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2011, 20:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρώτον αν έχει λεφτά , ρίχνουν οι δικοί του ένα διχίλιαρο στην απόξω του δεσπότη και του κάνει κατ’ οικονομίαν , (οικονομισιά ) όπως έγινε με την Κάλας , αρχιερατική εξόδιο ακολουθία


Τζάμπα τζάμπα!!! 2000 μόνο;;; Καλά ρε δε ντρέπονται λιγάκι;Και οι μεν και οι δε. Στην Αφρική τα παιδάκια πεινάνε και εδώ δίνουνε (και παίρνουνε) διχίλιαρα για να κάνουν τι στο νεκρό;;; Ματαιοδοξίες και κομπίνες των ζωντανών. Ντροπή...


Δε λέω να γίνουμε ασεβείς με τους νεκρούς αλλά αυτά είναι υπερβολές


quote:
Δεύτερον φωνάζουν έναν «Ουνίτη» ορθόδοξο παπά να τον διαβάση , και γελάει και το παρδαλό κατσίκι .

Μου θυμίζει ένα ανέκδοτο με έναν που ήθελε να κηδέψει το σκύλο του, που καταλήγει "Πόσα δίνεις; Γιατί δε μου είπες από την αρχή ότι ο σκύλος είναι καθολικός;"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2011, 00:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Χριστιανισμός πάντα ήταν αντίθετος με την καύση των νεκρών, ακόμα και στην Π. διαθήκη η καύση θεωρείται ως εἰδωλολατρική συνήθεια ή τιμωρία για εγκληματικές πράξεις ή ακόμα ως ατίμωση.
Τώρα το κατά πόσο είναι Ελληνική πολιτισμική παράδοση η ταφή, αρκεί να διαβάσουμε τα έπη του Ομήρου και διάφορες άλλες αναφορές που υπάρχουν από άλλους αρχαίους συγγραφείς για να δούμε το πώς η καύση των νεκρών ήταν μια συνηθισμένη νεκρική τελετουργία και βέβαια καμία σχέση δε έχει με αυτό που γράφεται από το κείμενο του Μεταλληνού που παρέθεσε ο Ψηλός…. «Η καύση συνδέεται παντού (Ελλάδα, Ανατολή και Δύση) με υποτίμηση του σώματος και θεώρησή του ως κακού και, τελικά, περιφρόνησή του. »…

Επίσης είναι απόλυτα λογικό (κατά την δική μου άποψη) η Ορθ. Εκκλησία να εναντιώνεται κατά της καύσης νεκρών, γιατί η μασά που πέφτει από όλους αυτούς τους «επιχειρηματίες» ρασοφόρους θα χαθεί και δυστυχώς θα περάσει σε άλλα αρπακτικά που θα βρουν τρόπο να συνεχίσει αυτό το εμπόριο…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy