ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 **** Π Ε Ν Τ Ε Λ Η ****
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 22:18:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου ΑΙΑΝΤΑ και οι υπόλοιποι φίλοι (που έκαναν την ίδια ερώτηση),

Δυστυχώς δεν θα μπορέσω να σας δώσω μία σαφή απάντηση για το Νο της
σελίδας του κλειδωμένου topic,όπου αναφέρονται τα αποτελέσματα των
μετρήσεων.Το μόνο που έχω πρόχειρό αυτή την στιγμή είναι η ημερομηνί-
α δημοσίευσης ( 03/06/2003) στο εν λόγω topic.Οι συγκεκριμένες μετρή-
σεις είχαν γίνει στις 17/05/2003.
Θα προσπαθήσω να "ανεβάσω" πάλι την σελίδα της σχετικής αναφοράς την
οποία έχω εκτυπωμένη.

Φιλικώτατα
Πέτρος


Υ.Γ Όσο για τα τελευταία γραφόμενά σου,αγαπητέ ΑΙΑΝΤΑ,συμφωνώ και ε-
παυξάνω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 22:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,

Επειδή κατάφερα να προσδιορίσω την σελίδα των σχετικών αναφορών σας
παραθέτω τα στοιχεία για διευκόλυνσή σας.
Forum¨:ΠΑΡΑΞΕΝΟ σελίδα 5 (Το θέμα δεν έχει μεταφερθεί ακόμα στο Μουσείο Απολιθωμένων Θεμάτων)
Τίτλος Topic : Όρος Πεντελικόν,σελίδα 16.

Φιλικώτατα
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 22:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Πετρο σε ευχαριστουμε για τις κατατοπιστικες και τεκμηριωμενες πληροφοριες σου.
Εκεινο το θεμα που ανεφεραν με την λατυπη οτι την μετεφεραν οι αμερικανοι προς εξεταση στις ΗΠΑ και μαλιστα 15 τονους πως να το σχολιασει κανεις;
Υπαρχει μελετη επιστημονικη ; η καποιος πεταξε μια χειροβομβιδα κι οποιον παρει ο χαρος.
Υπαρχει καποια αποδειξη οτι εχει συγκεκριμενες ιδιοτητες η ετσι επειδη το ειπε ο κυριος Φουμαροπουλος.
Ελεος πια το χουν κανει το θεμα της ΠΕΝΤΕΛΗΣ ψωμοτυρι οταν καποιος θελει να αυξηση το κοινο του ειτε τηλεοπτικο ειτε αναγνωστικο ριχνει λιγο Πεντελη βαζει και λιγο στοες και κανα δυο νυχτεριδομορφους η βριλ στο τελος προσθετει και λιγο Νταβελη και ετοιμο το γλυκο.
Εκεινο που καταφεραν ειναι ενα .
Εχουν στρεψει την προσοχη του κοσμου εκει που ηθελαν καποιοι για τους δικους τους συγκεκριμενους λογους και τα ΩΡΑΙΑ!! παιζονται και βρισκονται αλλου.
Στην τηλεοραση δεν θα ακουσετε να μιλουν ποτε για αυτα τα μερη σιγα μη το λεγανε του Καρατζαφερη και του καθε Καρατζαφερη για να το κανει βουκινο αυτο ελειπε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cernavus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Uganda
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2004, 08:28:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cernavus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Αγαπητέ (και λακωνικέ) Φωτογράφε, τουλάχιστον στην συγκεκριμένη περίπτωση, δε βλέπω γιατί θα πρέπει να συνεννοούμαστε με κρυπτικά υπονοούμενα (...!).

Εαν το "Γ.........ος" σημαίνει Γιαννόπουλος, δεν πρόκειται κανείς να μας βάλει πιπέρι στη γλώσσα εάν το δηλώσουμε καθαρά! (ο Συνειδητά Αρχιψεύταρος Γιαννόπουλος επί τι ορθότερον - και το "συνειδητά", διότι στους πάγκους της λαϊκής υπάρχουν και κουρδιστά πορτοκάλια). Τώρα εάν όντως πρόκειται για τον... περί ου ο λόγος, τότε: ........................

Πάντως οκ δεν χρειάζεται να γίνεις πιο συγκεκριμένος. Στο χρονικό διάστημα που μεσολάβησε, οι επί του αυτού απορίες μου απαντήθηκαν.

Ότι το χιούμορ μου (αλλά και το "χιούμορ" μου) δεν παρεξηγήθηκε, είναι κάτι πρωτόγνωρο και γι'αυτό ευχάριστο!

______________________________________


Φίλε Αία τώρα.
Δυστυχώς η υπηρεσιακή μου ιδιότητα δεν μου επιτρέπει να σχολιάσω τίποτα περαιτέρω... -Ήδη μάλιστα (εκτός των αναμενόμενων επιπλήξεων από τους ανωτέρους μου) δρομολογείται τάχιστα και ο υποβιβασμός μου σε ανθυποκατασκοπίσκο!

Χάθηκε στράφι μια λαμπρή καριέρα... - Σνίφ!

Σοβαρά τώρα, ο γραπτός λόγος είναι πάντα ανοιχτός σε ποικίλου είδους παρανοήσεις, και διαβάζοντας ξανά τα γραφόμενα μου διαπιστώνω ότι σε κάποια σημεία το ύφος και η μορφή των εντυπώσεων που δημιουργούν οι διατυπώσεις μου είναι όντως παρερμηνεύσιμα.
Γι'αυτό σς ρίξω λίγο φώς σε ορισμένες βασικές -και εύλογες- απορίες.

Καταρχήν, η επαγγελματική μου ιδιότητα είναι αυτή του δημοσιογραφικού οργάνου (το κατασκοπιλίκι το'χω μόνο για χόμπι!). Οπότε και τα δυο ερμηνεύουν παραλλήλα αρκετά... Ωστόσο, η εν λόγο ιδιότητα, όταν αυτή χρησιμοποιείται σωστά και με μέτρο, εκτός των όποιων διευκολύνσεων στην αμεσότητα λήψης ορισμένων πληροφοριών (όχι πάντοτε βέβαια), συνεπάγεται και κάποιες αναπόφευκτες δεσμεύσεις όσο αφορά την έκθεση των πηγών σου...
Αλλιώς, παύεις πλέον να μαθαίνεις...

Πάντως, για αποφυγή τυχόν ψευδών εντυπώσεων, να ξέρεις πως τα όσα αναφέρθησαν δεν επρόκειτο δα και για τίποτα το... φοβερό! -Παρά για φτωχά προϊόντα ενός απλού ρεπορτάζ και μιας επιτόπιας έρευνας και τίποτε παραπάνω! -Αλλά σίγουρα όχι του είδους του ύφους και της φαιδρής ποιότητας που έχουμε συνηθίσει να μας σερβίρεται...
Γι'αυτό και φάνταζαν κάπως...

Κατά συνέπεια, δεν είμαι "ειδικός" για να σου δώσω "ειδικότερες" απαντήσεις εις βάθος επί της ουσίας θεμάτων τεχνικής φύσεως των αποριών που επικαλείσαι. Επιπλέον, δεν είμαι και δάσκαλος να αραδιάζω για στόμφο τεχνικούς όρους που λίγοι καταλαβαίνουν και απαιτούν αναλυτική επεξηγηματική προσεγγίση από τη βάση τους! -Ωστόσο, έχω συναντήσει πολλούς ειδικούς και πολλούς δασκάλους και τα όσα γράφω εδώ είναι διασταυρωμένα κι έχουν ελεγχθεί -πολλαπλός.
Από συμβατικές και μη συμβατικές πηγές.

Όμως κοίτα, Αία, εάν στον καταιγισμό των εσκεμμένα "χαζών" ερωτήσεων επρόκειτο ομοίως εσκεμμένα "χαζά" ν'απαντήσω ενδελεχώς. Εξαιτίας του γεγονότος ότι οι απαντήσεις οφείλουν δυστυχώς να είναι κατά πολύ εκτενέστερες των ερωτήσεων, προϋποτίθεται αντιστοιχία σε εφόδια κόπου χρόνου και όγκου υπομονής που αδυνατώ πραγματικά να καταβάλω. Άλλώστε δήλωσα εξαρχής ότι δεν σκοπεύω να γράψω βιβλίο για τη Πεντέλη. -Πόσο μάλλον για τα "Ραντάρ" της...

Έτσι, ζητώντας συγγνώμη, τα μόνα που επί του παρόντος μπορώ να καταθέσω στην κρίση τη δική σου και των υπολοίπων από μια δειγματοληπτική εξέταση των ερωτημάτων (αν και όχι στό βαθμό που πραγματικά θα επιθυμούσα) και εξ ανάγκης λίγο μπερδεμένα και συμπεπυκνωτικά (αλλά είναι το μόνο λειτουργικά εφικτό) - είναι τα εξής:

Καταρχήν (απευθυνόμενος και στον Emerson) να πω ότι η κατάσταση αυτή που παρατηρήθη δεν είναι παράδοξη. Κι εγώ στην διάρκεια της έρευνας κατοικοέδρευσα μαζί με συνεργάτες μου για δυο ημέρες στις εγκαταστέσεις δίχως να μας ενοχλήσει κανείς. -Έως ότου βέβαια μας έκανε τσακωτους η αστυνομική περίπολος που ανέφερα με το τζιπ (όταν δήλαδη αποφάσισαν να κοιτάξουν για έλεγχο στην κορυφή). Εξάλλου είναι και γεγονός ότι η βάση έχει υποστεί από παλιά επανειλημμένες ληστρικές επιδρομές μετα βανδαλισμών (είναι έκδηλο παντού) -αλλά δίχως αυτό να σημαίνει και τίποτα το ιδιαίτερο, καθώς με τα σημερινά δεδομένα τα μηχανήματα είναι για παλιοσίδερα και τέλος πάντων δεν έχουν μείνει και πολλά χρήσιμα πράγματα.
Ο χώρος είναι ουσιαστικά εγκαταλειμμένος -και ανενεργός. Ωστόσο τυπικά δεν έχει αποχαρακτηριστεί από στρατιωτικό έδαφος (τουλάχιστον όχι ακόμη). - Έτσι, κατα καιρούς και κατόπιν του θορύβου που είχε δημιουργηθή (STAR / ALPHA / NET / Espresso / ALTER) δέχεται επισκέψεις από άνδρες της αεροπορίας που τακτοποιούν σταδιακά το χάος που επικρατεί. Το θέμα ανακινήθη για πρώτη φορά στις φαιδρές δυστυχώς αποχρώσεις, από πέρυσι τον Αύγουστο κι έκτοτε. -Εν μέσω δηλαδή θερινής ραστώνης και γι αυτό δεν το πήρες χαμπάρι. Η εντύπωση περαιτέρω λειτουργίας είναι κάτι που προκαλείται από τον θόρυβο των εν λόγο ηλεκτρογεννητριών του προηγούμενοτ post.

Λέγοντας "παρελκόμενα ευτράπελα" εννοώ την εκτός ελέγχου ακατάσχετη μπουρδολογία που ακολούθησε. Εάν εννοείς στα του Πενταγώνου, αυτά είχαν να κάνουν με κάποια σχετική (αλλά αναμενόμενη) αναταραχή που προκλήθηκε εν όψη και των επερχόμενων -τότε- εκλογών.

Τα όσα άφησε να εννοηθούν ο κ.Μαλάκας Καρατζαφέρης (που εν πολλοίς είναι χειρότερος από τον αδελφό του) είναι καθαρά -και απροκάλυπτα!- για λόγους τηλεθηρίας και μάλιστα της αισχροτάτης των μορφών.
Του χρειάζεται ξύλο πολύ...

Το F/S ΠΕΝΤΕΛΙΚΟΥ (εκτός από ανενεργό) αν και διέθετε κάποτε τη δυνατότητα, ουδέποτε είχε υπό τη δικαιοδοσία του αποστολή υποκλοπών του είδους που αναφέρθηκε. Και τούτο διότι την λειτουργεία αυτή επιτελούσε περίφημα η βάση της Νέας Μάκρης (και μη ψαρώνετε που ήταν του Ναυτικού). Σήμερα, οι όποιες κατασκοπευτικές εγκαταστάσεις του είδους έχουν μεταφερθεί σε σχετική υπόγεια βάση στις παρυφές του βουνού, και συγκεκριμένα επί της λεοφόρου Πεντέλης (γωνιακά στη νέα διασταύρωση). Φυσικά ούτε κι αυτό είναι κάποιο αποκαλυπτικό δα μυστικό! (Σχετικά πρόσφατα μάλιστα είχαν συμβεί και αρκετές ευνόητες στον λόγο τους φασαρίες με ΜΑΤ μπλά-μπλά κτλ). Παρόμοιες υπόγειες εγκαταστάσεις βρίσκονται ήδη από χρόνια στόν Υμηττό -αλλά κι αλλού (όρος Αιγάλεω)...

Δυστυχώς έχουν μπερδευτεί (και είναι παράλογα λογικό) πολλά πράγματα.
Μια κεραία εκτός από λήψη μπορεί να προβεί και σε εκπομπή σήματος (βλέπε κινητά).
Τώρα το περί "σκόπευσης το 52" που ρωτάς, δε ξέρω σε τι θα σου χρησιμεύσει, αλλά με απλά λόγια έχει ως εξής: η Πεντέλη εξέπεμπε δέσμη σε κάποιους αντίστοιχους σταθμούς με τους οποίους είχε οπτική επαφή (και λέγοντας εδώ οπτική επαφή, δεν εννοείται το να είσαι κάπου και να σε βλέπω με το μάτι μου και αυτό ν'αστράφτει, αλλά νοητή οπτική επαφή). Οι αντίστοιχοι λοιπόν αυτοι σταθμοί προέβαιναν σε ενίσχυση η και επιπλέον διαμόρφωση του σήματος όπου με τη σειρά τους το έστελναν σε άλλους που δεν διατηρούσαν οπτική με τους πρώτους κτλ κτλ. -Με αυτόν τον τρόπο διασφάλιζαν φθηνή και άμεση ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΗ παροχή στρατιωτικής φύσεως, διαρκώς. -Τώρα το πως αυτό επιμένει να περιγράφεται ως "Ρανταρ" παραμένει για μένα ειλικρινά ζήτημα μεταφυσικό...!

_________________________

Αγαπητέ Πέτρο.
Διαπιστώνω ότι εν αντιθέσει με μένα , διαθέτεις την υπομονή και τη δύναμη των... ενδελεχών εξηγήσεων! -Αλλά... σαφώς βέβαια και την ειδικότερη γνώση!

Ωστόσο δεν αποφεύχθησαν κι έτσι κάποιες... παρεξηγήσεις!
Και χρήζουν διευκρινήσεως.

Λες, λοιπόν, ότι κάποιος αναφέρει κάπου πως οι Klystron χρησιμοποιούνται στις τηλεοράσεις -και προσθέτεις, ότι χρειάζεται φειδωλότης στα λεγόμενα ιδιαίτερα όταν αυτά δεν είναι αληθή.
Κάνοντας λοιπόν κι εγώ μια ανασκόπηση στο παρών. Διαπιστώνω ότι η μοναδική σχετική αναφορά του είδους προέρχεται από μένα. -Αλλά με μια κρίσιμη διαφορά...
Εγώ, ουδέποτε διατύπωσα κάτι σαν αυτό. (!)
Αυτό που γράφω για τις klystron είναι -κατά λέξη- το εξής: <<....οι εν λόγο λυχνίες, οι οποίες ΔΕΝ εχουν σχέση με αυτές που περιέχονταν κάποτε στις πρώτες τηλεοράσεις και τα ραδιόφωνα που θυμούνται οι παλαιότεροι, χρησιμοποιούνται σε εφαρμογές εκπομπής παλμών υψηλών συχνοτήτων εξαιρετικά μεγάλης ισχύος, χρήση που τις καθιστά ραδιενεργές...>>>. Αποφεύγω, βέβαια, περαιτέρω ανάλυση αφου δεν είμαι τεχνικό εγχειρίδιο.

Θα παρακαλούσα ιδιαιτέρως οποιονδήποτε πρόκειται να καταθέσει άποψη σχολιάζοντας τα γραφόμενα άλλων, -να μην τα διαβάζει επιπόλαια και αποσπασματικά...

Κατά τ'άλλα, διαπιστώνω με χαρά ότι συμπληρώνεις ιδανικά με τις εξηγήσεις σου τον λόγο μου για τις απαράδεκτες αθλιότητες της εκπομπής και τα απίστευτης βλακείας λεγόμενα περί φεγγοβολήματος της βάσης απ'τη ραδιενέργεια των μηχανημάτων. Επιτέλους -φτάνει η μπόχα, αρκετά!

Εκεί που τα χαλάς βέβαια πάλι είναι στην αναφορά σου για τα συστήματα F/S που ήταν μια <<....μετεξελιγμένη μορφή RADAR....>>.
Μπράβο, πολύ σωστό το... μετεξελικτικόν.
Αλλά το RADAR είναι σύστημα ανίχνευσης κινούμενων η άλλων αντικειμένων. Και αφού εκ των λεγομένων σου συνάγεται πως έχεις επισκεφθεί τη κορυφή. Θα έχεις τότε διαπιστώσει ότι οι εν λόγο εγκαταστάσεις ουδεμία σχέση έχουν με τέτοιο πράγμα. Είναι (ήταν) σταθμός μετάδωσης / λήψης κρυπτογραφημένου πολλαπλού σήματος. Γιατί με τις διατυπώσεις σου να διαιωνίζεις το σφάλμα;;

Αν θέλεις και δεν βαριέσαι επί του ματαίου του πράματος, καλό θα ήταν αφού βλέπω πως έχεις τις γνώσεις, να επανέλθεις αναλυτικότερα. Διότι σύμφωνα με αυτά που φαντάζονται οι πολλοί έχοντας στο νου τους ίσως δε ξέρω τι, οι παρανοήσεις στην εν λόγο εξίσωση δίνουν και παίρνουν παταγωδώς... -Ότι διαθέτει μεγάλου μεγέθους κάτοπτρο παραβολικό αντιπαραβολικό πυροβολικό η οτιδήποτε, βαπτίζεται και Ραντάρ!

Πάντως εκ του συνόλου των αναφορών σου, καταλαβαίνω ότι πρέπει να είσαι μέλος του "Πρωτέα". Και σχετικά με τις προσεγγίσεις που εφαρμόζεται στην έρευνα (από όσο έχω υπόψη μου απ'τη σελίδα σας δηλαδή) θα ήθελα να επισημάνω κατι που έχω αναφέρει ξανά για άλλον λόγο αλλού:

Ο ορθολογισμός είναι η μία όψη του νομίσματος -και μόνο.
Σε προσεγγίσεις καταστάσεων που αποκλίνουν της συμβατικής πραγματικότητας, η μονομερής λογική αναλυτική μέθοδος ιατροδικαστικού τύπου, είναι από ένα σημείο και μετά -εκ φύσεως- ανεπαρκής...
Η σωστότερα - καταδικασμένη!

Χρειάζεται και παράλληλη χρήση του αριστερού ημισφαιρίου...
Των Αλογικών και διαισθητικών διεργασιών που εκμεταλλεύονται άλλα κέντρα της νόησης...
Βαθύτερα και αποτελεσματικότερα...

Όχι μόνο στην Πεντέλη, -αλλά οπουδήποτε.

{Πάντως Klystron έχουν και οι φούρνοι μικροκυμάτων}


_________________________________________


Παρολίγο να ξεχάσω τα περί... εντοπισμού.

Λοιπόν Αίαντα, αν και κάνεις επίτηδες το βλάκα, θα σου πω για να το μάθουν κι άλλοι, το πιο απλό - και πιο συμβατικό!

Με μία εισαγγελική εντολή, μπορεί κάποιος να προμηθευτεί απ'τον provider η τον Αντμινιστράτορα την IP διευθυνσή σου. Έπειτα, από όπου κι αν μπαίνεις, δύναται κάλλιστα να σε εντοπίσει, είναι πλέον ζήτημα χρόνου και ικανότητας του... πράκτορα! (χε! χε!). Αλλά μπορούν και διχως αυτό πολλά να γίνουν on line...

Το να παρακολουθούνται σχετικά forum από μυστικές υπηρεσίες είναι κανόνας! -όσο κι αν αυτό σου φαίνεται περίεργο. Γιατί; μα, για πολλούς και διάφορους λόγους.
Ένας μόνο απ'αυτούς, μπορεί και να είναι οι ολοένα και αυξανόμενες εθνικιστικές τάσεις φασίζοντως χροιάς που βρίσκουν πεδίο προσηλυτιστικής έκφρασης μέσω σχημάτων του είδους "ομάδα Ε" και "ολύμπιοι διαστημικοί αδελφοί" σε όλα τα παρακλάδια και της προεκτάσεις τους (ότι πουλάει-τραβάει και... ορισμένοι αφελείς Δωδεκαθεϊστές και μη, γίνονται έρμαιο και τσιμπάνε).
Αλλά και το ζήτημα "υπόγειες στοές" έχει το ενδιαφέρον του (αλλά εδώ - "να λείπει το βύσσινο", κι όποιος κατάλαβε κατάλαβε!).
Επίσης τα forum είναι πεδίο ανταλλαγής ιδιαίτερα κρίσιμων κι ευαίσθητων πληροφοριών ποικίλου είδους από ορισμένους. -Εκ των οποίων φυσικά οι περισσότεροι πιάνουμε μόνο τα παράσιτα...
Αλλά το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και μέσα από αρκετά συγγραφικά πονήματα του χώρου. Είναι... κρυπτογραφημένα!(Και δεν εννοώ μονάχα τα βιβλία του Φουράκη ο οποίος δεν είναι απόλυτα συνειδητός αναμεταδότης).

Το ζήτημα του "ηλεκτρομαγνητικού τούνελ" είναι ένα απ'αυτά.

Βρες (δε ξερω που) έναν καλό βαρυτομετρικό χάρτη, ας πουμε της Πεντέλης. Εκεί αλλού θα δεις πυκνώσεις στη κατανομή κι αλλού όχι. Η βαρύτητα δεν κατανέμεται ισομερώς. Αλλά εξόν του χάρτη, αυτό συμβαίνει και στο φυσικό πεδίο. Γενικότερα. -Σε ολόκληρο τον πλανήτη. -Ειδικότερα σε οριμένες περιοχές στην Πεντέλη, αλλά κι αλλού. Υπάρχουν φορές όπου οι -σημειακές πάντα- μεταβολές κάτι παθαίνουν και γίνονται εντονότερες. Καμιά φορά, για λίγες μονάχα στιγμές, - κατά πολύ εντονότερες...
Όταν λοιπόν οι μεταβολές του είδους είναι απότομες και ξεπεράσουνε κάποιο όριο, μπορεί να συμβαίνει και κάτι άλλο.
Δημιουργούνται στρεβλώσεις.
Στο χώρο.
Και τον χρόνο.

Τότε πολλά μπορούν να συμβούν...

Βέβαια... αυτά, είναι τόσο υπεραπλουστευτικά δοσμένα ώστε να είναι σχεδόν λάθος! -Αλλά είπαμε, είναι το μόνο λειτουργικά εφικτό.

Διαπιστώνω όμως ότι σαν πολύ θέμα να το κάναμε... Χαλάλι ωστόσο, -αφού ξέφυγε λιγάκι το παρόν απ΄τη δίνη των ηλίθιων και στείρα βλακωδών αντιπαραθέσεων (εντάξει, για λίγο - δεν αυταπατώμαι).

Τέλος πάντων, τελιώνω εδώ, παρακαλώντας να μη παρεξηγηθεί και πολύ το ενδεχομένως κοφτό και απότομο κάποιων εκφράσεων μου. -Είναι μονάχα το στύλ του λόγου των διαθέσεων της γραφής μου. -Τίποτα παραπάνω...


_____________________________________
Να μεγαλώνεις την κόλαση
όπου τη βρίσκεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2004, 14:58:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ Cernavus
Χαιρομαι πραγματικα που βρισκεσαι εδω μαζι μας και μας μεταδιδεις τις πολυ ενδιαφερουσες αποψεις σου .
Αποψεις προσγειωμενες λογικες τεκμηριωμενες να σαι καλα.
Μακαρι να μιλαγαν σε τετοιου ειδους εκπομπες ανθρωποι με συγκροτημενη σκεψη με επιχειρηματα που να στηριζονται καπου και οχι τυποι που αναμασουν ανασκευαζουν και διασκευαζουν τα ηδη ειπωμενα χιλιες φορες για αλλη μια φορα ακομη.
Ο μεγαλυτερος εχθρος της ΑΛΗΘΕΙΑΣ ειναι το μισο ΨΕΜΑ.
Το ολοκληρο ψεμα ειναι πιο ακινδυνο.
Εχουν παντρεψει καποιοι λιγη ΑΛΗΘΕΙΑ με πολλα ψεμματα και χρειαζεται μεγαλη προσπαθεια να βρεις αυτο που πραγματικα συμβαινει ειναι ΤΑΚΤΙΚΗ δεν γινεται τυχαια.
Στα περισσοτερα βιβλια του ειδους πχ 500 σελιδων ολο το ζουμι βρισκεται συνηθως σε μια παραγραφο το πολυ 20 λεξεις τα υπολοιπα ειναι για τον τενεκε.
Ο αναγνωστης πνιγεται σε εναν κυκεωνα αρλουμπολογιας και τελικα χανει τον μπουσουλα του.
Και κατι ωραιο που διαβασα σημερα σε ενα χαρτακι κολημενο σε εναν τοιχο
ΤΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΟ
1) ΝΑ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΞΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΕΙ
2) ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΤΟΥ
3) ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΠΟΛΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΝΩΣΕΙΣ!

ΥΓ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΣΤΟΝ ΠΕΤΡΟ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΑΛΙΟΥ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΛΕΚΟΥΜΕ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΣΤΑ ΠΑΛΙΑ ΘΕΜΑΤΑ.
ΑΥΤΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ασπρίγια
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Aruba
166 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2004, 21:16:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ασπρίγια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που είναι η Πεντέλη?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2004, 22:44:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε CERNAVUS,

Χίλια συγνώμη για την παρανόηση,μάλιστα πίστεψέ το ούτε καν θυμό-
μουν ποιός φίλος είχε γράψει για την Clystron.Βλέπεις φίλτατε "ου γαρ
έρχεται μόνον" συν την κόπωση......την έκανα την πατάτα μου.Συγνώμη.
Όσο για την ονομασία F/S ομοίως θα συμφωνήσω....αλλά πολλές φορές και
για εξοικονόμηση χρόνου,παρέρχομαι θέματα που δεν έχουν και κάποιο ιδιαίτερο νόημα για τους αγαπητότατους συνομιλητές.
Επίσης οφείλω να καταθέσω ότι τις εγκαταστάσεις τις έχω επισκεφθεί
για πρώτη φορά,σχετικά πρόσφατα.Φυσικά ,μετά την εγκατάλειψή τους καθ'
όσον το πάλαι ποτέ, μία επίσκεψη ήταν εντελώς απαγορευμένη.
Το ίδιοκτησιακό καθεστώς που ισχύει για κάθε εγκαταλειπόμενη στρατιω-
τική Αμερικανική εγκατάσταση,είναι να "περνά" το υλικό (ότι μένει)
στην ιδιοκτησία του Κράτους.Το τι τώρα θα κάνει το κράτος το συγκεκρι-
μένο άχρηστο υλικό....ας απαντήσουν και ας νοιαστούν οι αρμόδιοι.
Προς το παρόν δεν ανήκω σε καμμία ομάδα έρευνας.Απλά με πολύ αγάπη και
ενθουσιασμό βοηθώ όποιον φίλο ζητήσει κάτι.
Ένα ακόμη στάδιο έρευνας που μου μένει να ολοκληρώσω σχετικά με την
περιοχή είναι η χρήση και η λειτουργία μια ιδιοκατασκευασμένης μονάδας
"φωτοφώνου".Απλά και μόνο για να εξανεμήσω και τις τελευταίες μου αμ-
φιβολίες.Βέβαια δεν υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα το συγκεκριμένο πεί
ραμα να εκτελεστεί πριν την "λήξη των πονηρών ημερών".(χεχεχε)
Ευχαριστώ για την δυνατότητα που μου έδωσες να διορθώσω το λάθος μου
(θεωρώντας ότι κάποιος έλεγε ότι μέσα στις τηλεοράσεις υπήρχαν λυχνίες
Clystron),επίσης σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.


Φιλικώτατα
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2004, 23:14:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου ΦΩΤΟΓΡΑΦΕ,

Παρά λίγο να ξεχάσω να σου απαντήσω.Σχετικά με τις εκχωματώσεις που με
ρωτάς δεν έχω κάτι συγκεκριμένο να σου απαντήσω για τον ακόλουθο λόγο.
Στ'αλήθεια δεν ασχολήθηκα ποτέ να υπολογίσω έστω και χονδρικά πόσο χώ-
μα ακριβώς αφαιρέθηκε από την σπηλιά.Ο λόγος??Από την στιγμή που άρχη-
σαν τα έργα,τα οποία ποτέ δεν ολοκληρώθηκαν,επόμενο ήταν να γίνουν και
εκχωματώσεις της σπηλιάς για διαμόρφωση του χώρου.Δεν πιστεύω ότι το
χώμα αφαιρέθηκε για κάποιους συγκεκριμένους λόγους.Όσες αναλύσεις έκα-
να δίδουν αποτελέσματα συμβατικά.Δεν προσδιόρισα κάτι παράξενο.Ακόμα
και οι μετρήσεις ραδιενεργούς ακτινοβολίας έδωσαν συμβατικότατα αποτε-
λέσματα.Μάλιστα δε το καταμετρούμενο ποσόν μέσα στην σπηλιά είναι σχε
δόν το μισό απ' αυτό που καταμετρήθηκε στον ελεύθερο χώρο.(Κάτι το ανα
μενόμενο).
Τώρα όσο για την λατύπη που ρωτάς,θα σου δώσω μία εξήγηση λεξικογραφι-
κή.....και από εκεί βγάλε τα συμπεράσματά σου.
ΛΑΤΥΠΗ:Συντρίμμι που παραμένει μετά την αφαίρεση πέτρας (βλέπε μάρμα-
ρο) ή το υλικό που προκύπτει από το πελέκημα.
ΛΑΤΥΠΗ:Κομμάτι από πέτρα με μορφή γωνιακή ή μυτερή.
Η λέξη αυτή είναι σύνθετη και δημιουργείται από την λέξη ΛΑΣ=πέτρα και
το ρήμα ΤΥΠΤΩ=χτυπώ.
Αν λοιπόν δεχτούμε ότι το συγκεκριμένο χώμα αποτελείτο από πετραδάκια,
τούτα ήταν πλούσια σε ενώσεις πυριτίου.Κάτι που ακόμα και σήμερα συνα-
ντά κανείς μέσα στην σπηλιά.Αν λοιπόν το χώμα αφαιρέθηκε για την περι-
εκτικότητά σε πυρίτιο ικανό να εμφανίσει εκμεταλεύσιμη μορφή....ε τότε
μπράβο στους πονηρούς και "μούντζα" στα κορόϊδα (εμάς).

Φιλικώτατα
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 00:52:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Πετρο σε ευχαριστω για την απαντηση σου.
Σκεφτομουν οτι θα ηταν χρησιμο ενα δυο ατομα απο εδω που τουλαχιστον εγω διαπιστωσα οτι εχουν καποιες γνωσεις να δοκιμασουν να παρεμβουν τηλεφωνικα εστω στην εκπομπη που θα γινη και το λεω αυτο γιατι τελικα οταν δεν μιλανε αυτοι που πρεπει μιλανε αυτοι που δεν πρεπει.

Να προσθεσω ετσι για την ενημερωση οσων δεν ανεβηκαν τελευταια στην Σπηλια οτι το εκκλησακι κλειδωθηκε με πορτες ασφαλειας μεταλλικες και στα παραθυρα μπηκαν τζαμια (ποσο θα αντεξουν τωρα ; δεν ξερω ).
Καληνυχτα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skous
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 02:34:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skous  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Εγώ, ουδέποτε διατύπωσα κάτι σαν αυτό. (!)
Αυτό που γράφω για τις klystron είναι -κατά λέξη- το εξής: <<....οι εν λόγο λυχνίες, οι οποίες ΔΕΝ εχουν σχέση με αυτές που περιέχονταν κάποτε στις πρώτες τηλεοράσεις και τα ραδιόφωνα που θυμούνται οι παλαιότεροι, χρησιμοποιούνται σε εφαρμογές εκπομπής παλμών υψηλών συχνοτήτων εξαιρετικά μεγάλης ισχύος, χρήση που τις καθιστά ραδιενεργές...>>>. Αποφεύγω, βέβαια, περαιτέρω ανάλυση αφου δεν είμαι τεχνικό εγχειρίδιο.



Οι λυχνιες αυτές παράγουν υψηλές συχνότητες, αλλά ουδεμία σχέση με ραδιενέργεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cernavus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Uganda
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 13:23:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cernavus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γεια σου skous.
Για τη παραγωγή υψηλών συχνοτήτων (και δη εξαιρετικά μεγάλης ισχύος όπως εν προκειμένω) απαιτείται η εφαρμογή υπερυψηλής τάσης. Έτσι, όπως αρκούντως διαφωτιστικά αναφέρει ο Πέτρος: <<...Όταν εξασκηθεί τάση μεγαλύτερη των 25000v έχουμε έξαρση η έκλυση ραδιενεργών σωματιδίων...>> - <<...Όλες λοιπόν οι συσκευές που λειτουργούν με υπερυψηλή τάση έχουν την ικανότητα παραγωγής ραδιενεργών σωματιδίων...>> και σαφώς βέβαια οι klystrons. Δίχως όμως αυτό να σημαίνει και τίποτα ιδιαίτερο. Τα όποια προβλήματα υγείας που μπορεί να ενσκήψουν, προέρχονται από την απροφύλακτη έκθεση άμα τη λειτουργία τους. -Ή σε περίπτωση που μια χρησιμοποιημένη klystron κλείνοντας τη περίοδο λειτουργίας της, βρεθεί να μας κάνει παρέα εις βάθος χρόνου, εν είδη περίεργου αναμνηστικού διακοσμητικού, δίπλα στο κρεβάτι μας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 14:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε ολους και παλι
ΚΛΥΣΤΡΟΝ πορτατιφ ωραια ιδεα !!!
Λοιπον για να δουμε και 2 φωτο
Αναφερθηκε συχνα η μαχη του ΜΑΡΑΘΩΝΑ
Σας παραθετω 2 φωτογραφιες τραβηγμενες απο την κορυφη του ορους ΔΡΑΓΟΝΕΡΑ


ΤΟ ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΚΥΝΟΣΟΥΡΑ(ΔΗΛΑΔΗ ΟΥΡΑ ΣΚΥΛΟΥ)ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΣ ΔΡΑΓΟΝΕΡΑΣ ΕΔΩ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑΤΕΤΑΓΜΕΝΟΣ Ο ΠΕΡΣΙΚΟΣ ΣΤΟΛΟΣ.
ΚΑΙ ΤΟ ΛΙΝΚ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ Η ΦΩΤΟ.
http://homepages.pathfinder.gr/fotografosgrecce/penteli/kinosoura.jpg



ΤΟ ΠΕΔΙΟ ΤΗΣ ΜΑΧΗΣ ΑΠΟ ΨΗΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΡΑΓΟΝΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΗΤΑΝ ΟΙ ΠΕΡΣΕΣ
ΤΟ ΛΙΝΚ
http://homepages.pathfinder.gr/fotografosgrecce/penteli/marathon.jpg
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2004, 10:04:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκηνες απειρου καλλους στην χτεσινη εκπομπη στο extra για την Πεντελη.
Μεσα στα πολλα απιθανα που ακουστηκαν ειδαμε και την περιφημη 7η στοα που ανακαλυψαν τα λαγωνικα του Καρατζαφερη ειναι λεει 5.5 χιλιομετρα !!!
ΟΥΤΕ 5.5 μετρα δεν ειναι το σπηλαιακι αυτο που εχει ερευνηθει οχι τωρα αλλα εδω και πολυ καιρο γιατι απλα ειναι πιθανον αυτο το σπηλαιο το ΕΥΜΕΝΙΔΩΝ.
Και λεω πιθανον γιατι σαν σπηλαιο ΕΥΜΕΝΙΔΩΝ ειναι γνωστη και μια αλλη σπηλια μεσα στο ρεμμα του ΚΟΚΙΝΑΡΑ 1500 μετρα πριν (εχω και φωτο σε επομενο μηνυμα θα την ανεβασω).
Ευγε στον αποστρατο πτεραρχο που προς το τελος της εκπομπης τους εβαλε λιγο παγο (αργησε λιγο να το κανει)αλλα στεκομαι σε αυτο που ανεφερε για το 8οροφο υπογειο κτιριο που ηθελαν να κανουν στον χωρο του σπηλαιου το ΓΕΕΘΑ.
Αυτο πραγματι ειναι πολυ ενδιαφερον γιατι οπως ανεφερε σταματησαν λογω ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΥΡΗΜΑΤΩΝ που βρεθηκαν στην σπηλια!!!
Εκει δεν παρενεβη κανενας να ρωτησει τι βρεθηκε ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ Η ΕΙΔΗΣΗ!!!
ΤΙ ΑΡΧΑΙΑ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΤΟΥ ΣΠΗΛΑΙΟΥ; ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΑ.
ΠΑΡΕΚΑΜΨΑΝ ΤΟ ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΕΚΠΟΜΠΕΣ .
Και ο αλλος(ο κυριος καθηγητης) φωναζε για τα ΝΕΤΡΙΝΑ αν ειναι δυνατον.
Ο εκδοτης του περιοδικου που ηταν εκει και ειναι και αρχαιολογος απορησα που δεν παρενεβη να κανει μια ερωτηση σε αυτο που ειπε ο πτεραρχος.
ΑΣ ΤΟ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΠΩΘΗΚΕ
ΤΟ ΓΕΕΕΘΑ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΥΠΟΓΕΙΟ 8ΟΡΟΦΟ ΚΤΙΡΙΟ ΣΤΟ ΣΠΗΛΑΙΟ ΤΩΝ ΑΜΩΜΩΝ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΓΙΑΤΙ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΑΡΧΑΙΑ!!!
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΙΔΗΣΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2004, 11:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ευγε στον αποστρατο πτεραρχο που προς το τελος της εκπομπης τους εβαλε λιγο παγο (αργησε λιγο να το κανει)αλλα στεκομαι σε αυτο που ανεφερε για το 8οροφο υπογειο κτιριο που ηθελαν να κανουν στον χωρο του σπηλαιου το ΓΕΕΘΑ.
Αυτο πραγματι ειναι πολυ ενδιαφερον γιατι οπως ανεφερε σταματησαν λογω ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΥΡΗΜΑΤΩΝ που βρεθηκαν στην σπηλια!!!
Εκει δεν παρενεβη κανενας να ρωτησει τι βρεθηκε ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ Η ΕΙΔΗΣΗ!!!
ΤΙ ΑΡΧΑΙΑ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΤΟΥ ΣΠΗΛΑΙΟΥ; ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΑ.
ΠΑΡΕΚΑΜΨΑΝ ΤΟ ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΕΚΠΟΜΠΕΣ .

Φίλε Φωτογράφε, πήρες την ερώτηση από το στόμα μου!
Η πιό σημαντική ερώτηση που έπρεπε να τεθεί, αμέσως μετά την επιβεβαιώση του πτεράρχου και δεν τέθηκε από κανένα. Εστω να προσπαθήσουν να πάρουν όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες από τον πτέραρχο που όπως φαίνεται γνωρίζει αρκετά καλά τα γεγονότα.
Αλλά μήπως περιμένουμε πολλά απ όλους αυτούς τους "ερευνητές";

Βέβαια θα παρακαλούσα κάποιον που έχει κρατήσει την χθεσινή εκπομπή σε video να μας πει ποιά ακριβώς ήταν η φράση του πτέραρχου, επειδή επιβεβαίωσε μεν την πληροφορία ότι εκεί μέσα έκτιζε κάποιες επιχειρισιακές αίθουσες το ΓΕΕΘΑ (μίλησε και για τα "σίδερα" που φαίνονται από την άλλη πλευρά της τρύπας), αλλά δεν θυμάμαι αν επιβεβαίωσε την πληροφορία ότι οι εργασίες σταμάτησαν λόγω
"αρχαιολογικών ευρημάτων".
Αν το επιβεβαιώνει (είτε με όσα λέει, είτε με την έκφραση του προσώπου του) τότε πρέπει να δούμε τι βρέθηκε εκεί.
Αδυνατώ να πιστέψω ότι σταμάτησαν τελείως τόσο σπουδαίες εργασίες του στρατού, επειδή βρέθηκε άλλος ένας χώρος αρχαιολογικού ενδιαφέροντος.
Το σύνηθες είναι να "σηκώσουν" τα ευρήματα και να συνεχίσουν ανενόχλητοι. Εκτός κι αν βρήκαν κάτι πραγματικά σπουδαίο, οπότε που είναι οι ανακοινώσεις τους;
Και αν δεν πρόκειται για αρχαιολογικές ανακαλύψεις τι συνέβει; Μπορεί πολύ απλά να αποφάσισαν να σταματήσουν το έργο λόγω άλλων δυσκολιών ή λόγω τεράστιου προϋπολογισμού ή....


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2004, 20:15:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
υπεροχα ολα οσα εχετε αναφερει :)))))))))))))))))))

δεν θα προσθεσω τιποτα,με εχετε πληρως καλυψει :))))))))))))

παραθετω μερικα site's,τα οποια δεν ξερω ποσο αξιοπιστα ειναι.

http://www.netowne.com/ufos/ufo-roundup/1999/roundupv4n2.htm
The TV program also revealed that NATO had built an underground facility similar to Corsham on Mount Penteli in Greece, 50 kilometers (30 miles) north of Athens. (Many thanks to Gerry Lovell of Far Shores for this report.)

http://www.vembos.gr/pendeli.htm


με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2004, 20:20:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.users.globalnet.co.uk/~mccamley/
εψαξα ,για την βαση που αναφερουν,πως παρομοια της ισως υπαρχει στην πεντελη....

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2004, 21:08:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΑΝΟ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΛΙΝΚ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΣΤΕΙΛΕΣ
ΑΓΑΠΗΤΗ Οστρια τα πραγματα εγιναν ως εξης.
Την στιγμη της εκρηξης του πτεραρχου κατα το τελος της εκπομπης αναμεσα στα αλλα ειπε στον Καρατζαφερη ¨γνωριζω τι εχει γινει στην σπηλια τιποτα απο αυτα που ειπωθηκαν εδω δεν συνεβη αλλα δεν μπορω να σας πω περισσοτερα πριν παρω αδεια γιατι ειναι διαβαθισμενο ακομα ως απορηττο. Αν μου δωσουν αδεια θα σας πω τι ακριβως εργα εγιναν στην σπηλια¨.
Αυτα περιπου ειπε και αμεσως μετα διαβαζοντας καποια μηνυματα ο Καρατζαφερης διαβασε το μηνυμα ενος αποστρατου στρατηγου που δεν αναφερε το ονομα του ο οποιος ειπε οτι θα γινοταν το συγκεκριμενο εργο και σταματησε λογω των ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΥΡΗΜΑΤΩΝ.
Γυρνωντας ο παρουσιαστης αμεσως προς τον πτεραρχο τον ρωτησε ειναι αληθεια αυτα που λεει ο συναδελφος σας ; και εκεινος απαντησε ναι τα ειπε ολα ο κυριος για αυτο σταματησε το εργο!!!
Λοιπον ΟΣΤΡΙΑ αν ηταν απλα καποια αγγεια η αλλα μικρα ευρηματα σιγουρα δεν θα ηταν αφορμη να σταματησει ενα τετοιο εργο αρα κατι πολυ πιο σημαντικο τους σταματησε ετσι ισχυριζομαι εγω αλλα δεν εχω αποδειξεις.
Τι να περιμενω απο τους ερευνητες που ηταν εκει σοβαρα μιλαμε τωρα ;
Στην πισω τρυπα υπαρχουν καποια μαδερια που τα βαλαν καποιοι για να μπορεσουν να κατεβουν μεσα στον κρυφο θαλαμο, αν μιλαμε για την γνωστη τρυπα στο βαθος που ειναι λιγο ψηλοτερα απο το εδαφος εκει που λενε οτι το κλεισιμο ειναι τεχνητο)που δεν ειναι τεχνητο βεβαια, αλλου ηταν το βαραθρο που κατεβαινε κατω απο τον πατο της σπηλιας.
Η εισοδος του βαραθρου ειναι σημερα σκεπασμενη απο τα μπαζα.
Και κατι ακομα τα εργα εγιναν το 77 αλλα ξαναεμφανιστηκαν χρονια αργοτερα παλι για λιγο διαστημα νομιζω το 93 (αν γνωριζει καποιος ας με διορθωσει) ενω λοιπον το εργο δεν θα γινοταν γιατι ξαναεπεστρεψαν;
Μηπως για τα ΑΡΧΑΙΑ; ΜΗΠΩΣ ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΒΡΕΘΕΙ; ΜΗΠΩΣ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΑΝ ΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΜΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ;
Δεν ξερω απλα αυτο που εγινε ακομα μια φοραειναι οτι ΜΙΛΗΣΑΝ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑΝ ΟΣΟ ΕΠΡΕΠΕ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΙ ΓΝΩΡΙΖΑΝ.
Ετσι και βρειτε τα 5,5 χιλιομετρα στην σπηλια του ρεματος σφυριξτε μου κλεφτικα αλα ΝΤΑΒΕΛΗ.
ΑΥΤΑ


Edited by - ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR on 21/03/2004 21:12:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 00:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να προσθέσω μερικές λεπτομέρειες που βρήκα, σε ένα άλλο site σχετικά με την τηλεοπτική εκπομπή στην Αγγλία όπου αναφέρθηκε και η υπόγεια βάση της Πεντέλης, που βρήκε ο Μάνος (μπράβο Μάνο!)

"NATO apparently loves tunnels. As well as using the old secret citadel above, which was a part of Corsham's Spring Quarry, in Greece they allegedly became involved in taking over Mt Penteli, north of Athens. It's a long-standing location for paranormal happenings such as LITS, ghosts, the appearance of small humanoid creatures, noises, magnetic anomalies and other equally puzzling events.
A huge tunnel system was subsequently constructed inside the mountain and this work was attributed to a NATO project which also involved the Greek Air Force. Just as suddenly it was abandoned."

http://yorkshireufoinfo.homestead.com/secretunderground.html

Η αναφορά μιλάει για συνεργασία ΝΑΤΟ και Ελληνικής Αεροπορίας σε "σχέδιο" του ΝΑΤΟ, που εγκαταλείφθηκε ξαφνικά.
Πάντως φαίνεται ότι ένα μέρος του "μυστηρίου" έχει να κάνει με "στρατιωτικά μυστικά". Το άλλο είναι είτε αρχαιολογικό, είτε κάτι άλλο που τους ανάγκασε να σταματήσουν αυτό που σκόπευαν να κάνουν.
Αν θυμάμαι καλά διάβασα κάπου ότι η επίσημη απάντηση ήταν ότι τους σταμάτησε το υπουργείο Πολιτισμού.
Εμένα μου φαίνεται "απλή δικαιολογία", που είχαν την ελπίδα ότι θα γίνει πιστευτή.
Και που ξέρουμε ότι δεν έχει τελειώσει το έργο και δεν λειτουργεί κανονικότατα?
Ισως να υπάρχει άλλη είσοδος σε άσχετο μέρος και από κει να μπαινοβγαίνουν.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 03:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα καταρχήν να ευχαριστήσω τον φίλο Cernavus για την εκτενέστατη απάντησή του, όπως επίσης και τον Πέτρο για τα στοιχεία του και τις έρευνές του.

Σαν πρώτη παρατήρηση, θα ήθελα φίλε Πέτρο να σου αναφέρω τις μετρήσεις που έκανε ο καθηγητής φυσικής Τάκης Παπάς που ήταν καλεσμένος στον Καρατζαφέρη. Η μέτρηση της ραδιενέργειας μέσα στη σπηλιά ήταν μικρότερη από αυτήν που μετρήθηκε έξω και αυτό ήταν απόλυτα φυσιολογικό, συμφωνεί μάλιστα και με τις δικές σου μετρήσεις. Όταν όμως προχώρησε κι άλλο μέσα -σχεδόν στο τέλος της- η ραδιενέργεια αυξήθηκε και έφτασε το δεκαπλάσιο της φυσιολογικής. Δεν ξέρω αν είδες την εκπομπή, αλλά αυτό κατεγράφη από την κάμερα. Στο βάθος λοιπόν της σπηλιάς εκεί που μετρήθηκε δεκαπλάσια ραδιενέργεια υπήρχαν επιχωματώσεις, σα να ήθελαν δηλαδή να κρύψουν την πηγή όπως αναφέρθηκε χαρακτηριστικά από τον καθηγητή. Θα ήθελα εδώ την άποψή σου μιας και εσύ δεν κατέγραψες τέτοια υψηλά ποσοστά ραδιενέργειας.

Το θέμα της λατύπης νομίζω ότι έχει αρκετό ενδιαφέρον. Μεταφερθήκαν στο Ελληνικό 50 000 περίπου τόνοι ¨χώματος¨ από το Σαραντόπουλο το 1978. Αυτό σημαίνει μια τεράστια επιχείρηση από 50 δρομολόγια φορτηγών την ημέρα και για 30 περίπου μέρες. Αυτό λοιπόν εύκολα μπορεί να εξακριβωθεί. Εκείνο που είναι δύσκολο είναι να μάθουμε που πήγαινε το χώμα. Μπορεί όντως να έμπαινε στα αεροπλάνα αλλά μπορεί και να χρησιμοποιήθηκε σαν υλικό επιχωματώσεως σε διάφορα έργα της εποχής εκείνης.

Αυτό που βγαίνει σαν συμπέρασμα από την εκπομπή, όσο αναφορά τις ιδιότητες της λατύπης είναι το εξής. Ή η λατύπη έχει υψηλά ποσοστά πυριτίου που μπορούν να χρησιμοποιηθούν στα τρανζίστορ -τότε το 1978- ή έχει υψηλή περιεκτικότητα σε πλουτώνιο ή ουράνιο ή αμερίκιο ή είναι το μοναδικό υλικό στον κόσμο που μπορεί να εμποδίσει την διέλευση σωματιδίων αντιβαρύτητας- νετρίνα από την μάζα του. Δόθηκε και μια άλλη εκδοχή, ότι τάχα χάθηκαν μέσα στην λατύπη ραδιενεργοί κρύσταλλοι και την έστειλαν στην Αμερική για επεξεργασία. Βέβαια αυτό θα μπορούσαν να το κάνουν και εδώ οπότε δεν ακούγεται και πολύ φυσιολογικό. Ότι και να συμβαίνει πάντως εγώ συμφωνώ με τον Πέτρο, ότι δηλαδή οι Αμερικανοί είναι οι μάγκες και εμείς τα κορόιδα.

quote:
Cernavus
Αλλά και το ζήτημα "υπόγειες στοές" έχει το ενδιαφέρον του (αλλά εδώ - "να λείπει το βύσσινο", κι όποιος κατάλαβε κατάλαβε!).
Επίσης τα forum είναι πεδίο ανταλλαγής ιδιαίτερα κρίσιμων κι ευαίσθητων πληροφοριών ποικίλου είδους από ορισμένους. -Εκ των οποίων φυσικά οι περισσότεροι πιάνουμε μόνο τα παράσιτα...
Αλλά το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και μέσα από αρκετά συγγραφικά πονήματα του χώρου. Είναι... κρυπτογραφημένα!(Και δεν εννοώ μονάχα τα βιβλία του Φουράκη ο οποίος δεν είναι απόλυτα συνειδητός αναμεταδότης).
Το ζήτημα του "ηλεκτρομαγνητικού τούνελ" είναι ένα απ'αυτά.

Δηλαδή ;;;; Για γίνε λίγο πιο σαφής. Το θέμα ίσως να έχει ενδιαφέρον.


Όπως επίσης και το θέμα για την παρακολούθησή μας μέσω διαδικτύου έχει ενδιαφέρον. Εισαγγελική εντολή;;;;; Πότε δίνεται αυτήν και για λογαριασμό τίνος;; Αν δοθεί τέτοια εντολή εσύ το ξέρεις;; Φαντάζομαι πως όχι. Άρα λοιπόν τι κάνουμε;; Και ένταξη ας πούμε ότι δίνετε τέτοια εντολή σε κάποιον ¨πράκτορα¨ να σε παρακολουθεί ελεύθερα με τη βοήθεια βέβαια provider. Τι συμπεράσματα θα βγάλει αυτός από τις σελίδες που προτιμάς να επισκέπτεσαι; Νομίζω άδικος κόπος είναι. Ακόμη και αν ελέγχει τα e-mail σου. Δηλαδή τα ¨μυστικά¨ του κάποιος θα τα ανταλλάξει μέσω διαδικτύου; Αστεία πράματα. Ή μήπως θα παρασυρθεί και θα γράψει γι’ αυτά σε κάποιο φόρουμ; Μήπως λοιπόν όλα αυτά είναι υπερβολές; Εκτός και αν γίνονται παρακολουθήσεις χωρίς την ανθρώπινη παρουσία. Βέβαια αυτό αν θα γίνεται θα γίνετε για άλλους λόγους. Αλλά εδώ χρειάζεται μαζική παρακολούθηση όλων των χρηστών του ίντερνετ οπότε η εισαγγελική εντολή πάει περίπατο. Νομίζω ότι το θέμα είναι αρκετά σοβαρό και πρέπει να σταθούμε με προσοχή γιατί αφορά όλους μας. Ζούμε στην κοινωνία του Όργουελ και ο μεγάλος αδελφός μέρα νύχτα μας παρακολουθεί. Παρακολουθούνται συνεχώς τα τηλέφωνά μας αποκλειστικά από μηχανήματα και μόλις πεις τη λέξη ¨κλειδί¨ αρχίζουν και καταγράφοντα όλες οι συνομιλίες. Γι’ αυτό μίλησα για μαζική παρακολούθηση. Μη ξεχνάτε άλλωστε τη δολοφονία Σόλντερ από την 17Ν. Όλες οι συνομιλίες που έγιναν το δεκάλεπτο εκείνο στη συγκεκριμένη περιοχή εντοπίστηκαν εύκολα αφού προηγουμένως είχαν καταγραφεί αυτόματα από μηχανήματα. Κατόπιν βέβαια έγινε η ανάλυση και η επεξεργασία τους από ειδικούς. Το θέμα της παρακολούθησης των φόρουμ από τις μυστικές υπηρεσίες που ανέφερες ακούγεται σε πρώτη φάση αστείο, αλλά δεν είναι καθόλου. Μήπως άραγε αυτός είναι και ο σκοπός των φόρουμ; Για να παρακολουθούνται από τις μυστικές υπηρεσίες; Να παρακολουθεί δηλαδή το κράτος τις αντιδράσεις του κοινού στα διάφορα θέματα. Να κάνει δηλαδή ένα πανεύκολο ¨ψυχογράφημα¨ των μαζών ώστε να τις ελέγχει καλύτερα; Και δεν αναφέρομε βέβαια όταν λέω ¨το κράτος¨, στο Ελληνικό κράτος με τη στενή έννοια. Αναφέρομαι στο παγκόσμιο γίγνεσθαι που ελέγχει όλα τα κράτη του κόσμου. Αναρωτηθήκατε άραγε πως συντηρούνται οικονομικά όλα αυτά τα φόρουμ;; Αυτοί όλοι οι συντονιστές που παρακολουθούν με τις ώρες όλα τα μηνύματα που καταγράφονται σε ένα φόρουμ τι κέρδος έχουν τι έσοδα;; Γιατί να το κάνουν αυτό; Διαφημίσεις δεν υπάρχουν και αν υπάρχουν είναι ελάχιστες…. δε φτάνουν ούτε για χαρτζιλίκι. Ή μήπως το κάνουν από ερασιτεχνισμό; Ε όχι βέβαια. Είναι η κύρια ασχολία των περισσοτέρων απ’ αυτούς. Άρα λοιπόν κάποιος τους χρηματοδοτεί. Κάποια κρατικά κονδύλια θα εισπράττουν για να ασχολούνται τόσο, τόσοι πολλοί. Δε λέω ότι είναι κακό αυτό από τη μεριά τους αλλά κάποιος επωφελείται από αυτήν τη διαδικασία και μάλιστα ύπουλα. Και δεν ευνοώ άλλον από το παγκόσμιο σύστημα παρακολούθησης - εσελον. Αν όλο αυτό το σχέδιο για την παρακολούθησή μας σας φαίνεται υπερβολικό να σας θυμίσω τότε παρόμοιες τακτικές της αστυνομίας σε τοπικό επίπεδο. Η αστυνομία λοιπόν προστατεύει μαγαζιά -συνήθως παράνομα και στα όρια της διάλυσης- που συχνάζουν εκεί περίεργοι. Στέλνει ταυτόχρονα τους χαφιέδες και παίρνει έτσι τις πληροφορίες που χρειάζεται για τους θαμώνες. Κάτι παρόμοιο ήθελε να κάνει η ΕΥΠ ανοίγοντας μπαρ έξω από το Χίλτον αλλά δεν ευδοκίμησε.


Κάτι άλλο που θα ήθελα να πω στους φίλους Πέτρο και Cernavus είναι για την παλαιότητα των μηχανημάτων. Εκεί ο καθηγητής εντόπισε ολοκαίνουργα μηχανήματα -πομπούς. Δε ξέρω, αλλά η εικόνα ήταν πειστικότατη. Υπήρχαν βέβαια και παλαιά μηχανήματα όπως εξάλλου παραδέχτηκε και ο ίδιος, αλλά σίγουρα προστέθηκαν και άλλα νεότερα. Το θέμα βέβαια είναι ότι αυτά τα μηχανήματα χρησιμοποιούν υψηλή τάση που δεν δικαιολογούν την ύπαρξη κεραιών κινητής τηλεφωνίας ή πομπούς τηλεοράσεων ή ραδιοφωνικούς. Άρα λοιπόν μήπως πρόκειται για ραντάρ υπερσύγχρονα; Και αν ναι, τότε τι παρακολουθούν(;)… από την στιγμή που είναι στραμμένοι προς το νότο. Μήπως παρακολουθούν τις τηλεφωνικές διαλέξεις μέσω κινητών; Θα ήθελα πολύ τις απόψεις σας πάνω εδώ. Μπορεί ένας άνθρωπος -ο καθηγητής για πχ- να λέει πράματα που δεν ισχύουν αλλά δε σημαίνει ότι δεν λέει και πράγματα που ισχύουν και είναι αληθή. Η μαγκιά είναι να διηθίζεις και να διυλίζεις.

quote:

Εκεινο που καταφεραν ειναι ενα .
Εχουν στρεψει την προσοχη του κοσμου εκει που ηθελαν καποιοι για τους δικους τους συγκεκριμενους λογους και τα ΩΡΑΙΑ!! παιζονται και βρισκονται αλλου.
Στην τηλεοραση δεν θα ακουσετε να μιλουν ποτε για αυτα τα μερη σιγα μη το λεγανε του Καρατζαφερη και του καθε Καρατζαφερη για να το κανει βουκινο αυτο ελειπε.


Φωτογράφε τι θες να πεις;; Ποια είναι αυτά τα μέρη;;

Όσο για τα δήθεν αρχαία. Ε φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει άνθρωπος στην Ελλάδα που να πιστεύει ότι τα έργα σταμάτησαν επειδή βρήκαν αρχαία. Τότε ούτε μετρό έπρεπε να γίνει ούτε κωπηλατοδρόμιο. Δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι αν έβρισκαν αρχαία μεγάλης αξίας τώρα θα είχε ολοκληρωθεί το στρατηγείο και ο Βενιζέλος ή ο κάθε Βενιζέλος θα καμάρωνε για την καταστροφή των αρχαιοτήτων. Σαν ιδέα πάντως μου ακούγεται γελοία. Ο εντοπισμός ενός τέτοιου στρατηγείου θα ήταν εύκολος. Η κίνηση σε μια ερημική σπηλιά χωρίς σπίτια εκεί γύρω, εντοπίζεται εύκολα από τους δορυφόρους. Και το θέμα σε έναν πόλεμο σήμερα -με την πυραυλική τεχνολογία- είναι να μη σε εντοπίσουν. Έτσι και σε εντοπίσουν, μέχρι και ελεγχόμενα πυρηνικά μπορούν να σε ρίξουν και να σε κλίσουν για πάντα μέσα στην σπηλιά. Η καλύτερη προστασία για ένα στρατηγείο είναι η υπόγεια εγκατάσταση με πρόσβαση από πυκνοκατοικημένη περιοχή και πολλές άλλες διεξόδους. Άρα λοιπόν για το ενδεχόμενο κατασκευής στρατηγείου στη σπηλιά του Νταβέλη έχω να πω ότι ή έχουμε ηλίθιους στρατηγούς και αξιωματούχους ή κάτι άλλο συνέβαινε και θέλουν να το κρύψουν δημιουργώντας αυτήν τη δήθεν ιστορία

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 14:46:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΙΑΝΤΑ δεν νομιζω οτι διαφωνουμε και πολυ.
Τα αρχαια αν βρεθηκαν δεν θα ηταν απλα ευρηματα μην το σχετιζεις με το μετρο.
Αυτα που θα συναντησαν (αν τα συναντησαν ) στο σπηλαιο θα πρεπει να ηταν κατι πολυ ιδιαιτερο.
Και δηλαδη γιατι σου φαινεται γελοιο να φταιχνοταν βαση κατω απο την σπηλια;
Αφηνω ενα ενδεχομενο ανοιχτο και εγω οτι ισως υπηρχαν πληροφοριες για κατι στο σπηλαιο και ολα αυτα που εγιναν εγιναν με την καλυψη των στρατιωτικων εργων για καμουφλαζ.
Παντως θεωρω την πρωτη αποψη ως πιο κοντα στην αληθεια.
Εδω εχουν βγει στο ιντερνετ ακομα και σχεδια αυτης της κατασκευης που θα γινοταν.
Αν φτιαχνοταν η βαση δεν θα υπηρχε προσβαση απο το σπηλαιο αλλα απο αλλου.
Η επιλογη του μερους με βαζει και μενα σε σκεψεις παντως.
Η μετρηση του Παπα εγινε με 3 οργανα και μονο το ενα εδειξε την μεγαλη αποκλιση τα αλλα 2 οχι.
Δεν αποκλειω παντως να υπαρχει αυξημενο ποσοστο αλλα γνωστος ερευνητης που δουλευει και σε κρατικο φορεα που εχει και σχεση με τις μετρησεις ραδιενεργειας κατ επαναληψη εχει κανει μετρησεις και δεν βρηκε ποτε καποια σοβαρη αποκλιση (εχει τυχει να τον συνοδεψω 2 φορες στις μετρησεις αυτες).
Η παρακολουθηση κινητων η σταθερων δεν ειναι αναγκη να γινη απο την ΠΕΝΤΕΛΗ μπορει να γινη απο οπουδηποτε πλεον.
Εκει υπαρχουν απλα αναμεταδοτες υπηρεσιων και αυθαιρετες κεραιες κινητης τηλεφωνιας που βρηκαν τσαμπα ρευμα.
Τετοια σοβαρα μηχανηματα παρακολουθησης μονο ενας ηλιθιος θα τα εβαζε σε ενα εκκλησακι αφυλαχτο που μπορει να το ανοιξει ο καθενας μην τρελαθουμε τωρα.
Οσο για την ερωτηση σου για τα ¨αλλα¨μερη ε δεν νομιζω οτι ειναι ο καταλληλος χωρος να αναφερθω εδω μεσα.
Δεν θα φτιαξω απο εδω ερευνητες και συγγραφεις να πανε τα βρουνε μονοι τους οσοι θελουν .
Και τωρα δυο φωτο απο τον μικρο κρυφο θαλαμο στο τελος της σπηλιας εκει που ειναι τα μαδερια!!


Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΤΟΥ ΘΑΛΑΜΟΥ ΑΠΟ ΜΕΣΑ


ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ

Edited by - ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR on 22/03/2004 14:50:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 21:58:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο φίλος Νταβέλης στο θέμα του, αναφέρει την πληροφορία για την ανακάλυψη ενός Ναού της Ισιδος, μέσα στον χώρο της πρώην αμερικάνικης βάσης, στην Νέα Μάκρη. Το έψαξα το θέμα και βρήκα την είδηση και φωτογραφίες από τα αγάλματα που βρήκαν. (δείτε τα εκεί).

Ψάχνοντας βρήκα ότι στην παραλία της Νέας Μάκρης έχει βρεθεί και ένας σημαντικός νεολιθικός οικισμός, ενας αρχαίος δρόμος σχηματισμένος από πέτρες βγαλμένες από την θάλασσα και ευρήματα νεώτερων εποχών.

Το ερώτημα είναι αν η βάση κτίστηκε τυχαία εκεί ή όχι (οι πρώτες ανασκαφές του ναού της Ισιδος, έγιναν την δεκαετία του ΄60). Πότε άνοιξε η αμερικάνικη βάση; Θυμάται κανείς;

Και μία φωτογραφία της βάσης

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 22:55:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,

Φαίνεται ότι πάλι στην εκπομπή έγινε "τοις επί χρήμασι εκδιδομένης γυνής το κικλίδωμα".Αυτή την φορά ΑΡΝΗΘΗΚΑ ενσυνειδήτως να παρακολου-
θήσω το παραμικρό από την εκπομπή.(Εμετικές ιστορίες αγγελικά πλασμέ-
νες από τους συνήθεις υπόπτους μαϊντανούς σχετικών εκπομπών).Έτσι κά-
που θεώρησα ότι θα προστάτευα τα νεύρα μου.Ματαίως.Κάποιοι φίλοι μου
έδειξαν την εκπομπή μαγνητοσκοπημένη.Συναρτήσει δε και των δικών σας
ερωτήσεων έρχομαι να δώσω τις όποιες απαντήσεις μπορέσω....
Σε ότι αφορά στο θέμα του αιτίου της έναρξης και εν συνεχεία εγκατάλει
ψης των έργων εντός και εκτός της στοάς δεν θα επανέλθω μια και σε
παλαιώτερή μου ανακοίνωση έιχα αναφερθεί στο σκεπτικό και τα αίτια.Τα
οποία και εν κατακλείδι αναφέρθηκαν μέσω μηνύματος από κάποιον απόστρα
το αξιωματικό συν των υπαινιγμών περί της γνώσης του θέματος από τον
Πτέραρχο(?)(δεν θυμάμαι την ιδιότητά του).
Το θέμα της λατύπης κατά τον ένα ή τον άλλο τρόπο πιστεύω είναι πλήρως
ξεκαθαρισμένο και δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ σχέση (μια και δεν είναι δυνατή κά-
ποια απόδειξη) με όσα τερατολογήματα αναφέρθηκαν.
Ο Παπάς (τρομάρα του) έκανε κάποιες μετρήσεις ραδιενέργειας.Μάλιστα.
Όμως χωρίς να αναφέρει μονάδες μέτρησης και το σπουδαιώτερο απ'όλα με
τρία διαφορετικά όργανα τα οποία έδειχναν ότι "ήθελαν".Η μη αναφορά
σε μονάδες μέτρησης είναι μέγα σφάλμα διότι συναρτήσει της "μπούρδας"
που αυτός ο άνθρωπος αρέσκεται,ΔΕΝ είναι δυνατή η αναφορά στα μεγέθη
των επιτρεπομένων ποσοστών ακτινοβολίας.Όταν κάποιος μετρά κάποιο υλι-
κό για ακτινοβολία "δεν πλακώνεται" στις μετρήσεις.Υπάρχει μια συγκεκ-
ριμένη διαδικασία.Στις τελευταίες μου μετρήσεις (πρίν 1 1/2 μήνες)
προσδιόρισα τα ακόλουθα ποσά:Εκτός σπηλαίου 0.014mR,εντός σπηλαίου
0.007-0.009mR.(Κοινώς "πιάσε τ'αυγό και κούρευτο").Φυσικά θα μπορούσε
κάποιος να ρωτήσει κατά πόσον οι δικές μου μετρήσεις είναι πιό σωστές.
Απαντώ:Το όργανο που χρησιμοποιώ έχει σαν αναφορά καλιμπραρίσματος τον
αμίαντο που χρησιμοποιήται στις λάμπες γκαζιού.Λόγω της περιεκτικότη-
τάς σε θόριο δίνει 50 παλμούς/sec.H προκύπτουσα τιμή σε mR δεν ξεπερ-
νά τα 0.004-0.006mR.Επίσης ας ληφθεί υπ'όψη ότι υλικά ή φάρμακα
της καθημερινότητας διεγείρουν τον ανιχνευτή.Τέτοια υλικά είναι τα
άλατα χλωρικού και ανθρακικού καλίου κλπ.Για τις μετρήσεις της ακτινο-
βολίας χρησιμοποιούμε,κατά περίπτωση,διαφορετικούς τύπους ανιχνευτών.
Έτσι διακρίνουμε τους ανιχνευτές "μανδύα" και τους ανιχνευτές "παραθύ-
ρου".Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τι ακριβώς τύπο χρησιμοποίησε ο εν
λόγω κύριος.Πάντως από την εικόνα φαίνονται ότι οι ανιχνευτές είναι
πανομοιότυποι και μάλλον αγορασμένοι από το κατ/μα ηλεκτρονικών "Ακτί-
νιο".Ο δικός μου ανιχνευτής είναι ένας ενδιάμεσος τύπος ανάμεσα στους
δύο βασικούς προαναφερθέντες τύπους.Είναι δε φοβερά ευαίσθητος.Οι ανι-
χνευόμενοι τύποι ακτινοβολίας είναι:Σωματία "α",σωματίδια "β" και ακτι
νοβολία "γ".Τα σωματίδια "α" και "β" αναλόγως της έντασής τους βέβαια,
συνιστούν ηπίας μορφής ακτινοβολία.Εκείνες που είναι αληθινά επικίνδυ-
νες είναι οι ακτίνες "γ".Δυστυχώς ΚΑΝΕΝΑΣ φθηνός και συμβατικός ανι-
χνευτής δεν μετρά μόνο ακτινοβολία "γ".Μία τέτοια μέτρηση θα απαιτούσε
έναν πανάκριβο και πολύ εξειδικευμένο ανιχνευτή.
Πάντως σύντομα θα ξανακάνω κάποιες μετρήσεις και ΕΑΝ είναι ίδιες με
αυτές του παρελθόντος.....σας υπόσχομαι γλέντι!!!!!!!
Τέλος ένα άλλο "κουφό" που ειπώθηκε από τον ΚΑΘΗΓΗΤΑΡΑ ήταν και το α-
κόλουθο:...Σε κάποια πειράματα που έχω κάνει με αλεξικέραυνα με ακίδα
από Αμερίκιο.....κλπ!!!!!!!!!!!!!!!.Τρομάρα σου και "φωτιά στα μπατζά-
κια σου" κακομοίρη έτσι και είχες πιάσει Αμερίκιο.Άσε που κοστίζει και
είναι μάλλον απίθανη ή εύκολη προμήθειά του!!!!!!!!!!!Αλλά να ΚΑΘΗΓΗ-
ΤΑΡΑ αυτός,ΟΥΦΑ ΞΕΣΚΟΥΦΩΤΑ οι άλλοι ποιός να τολμήσει να πει κάτι....
...Και ερχόμαστε στο θέμα του πειράματος της Φιλαδέλφειας.Μα την αλή-
θεια η εμβόλιμη αναφορά σ'αυτό μου θύμησε την λαϊκή ρήση:"Tι σχέση έ-
χει η βούρτσα με το μπουγαδοκόφινο??".Ο δε παλαιός μου συμμαθητής,ο
Τσαγκρινός,πάλι "την είπε"...Χώρια που δεν ήξερε γιατί μίλαγε.....
Τέλος πάντων αυτό είναι ένα άλλο θέμα,να μην σας ζαλίζω.
Αγαπητοί φίλοι δεν θυμάμαι αν έχετε ρωτήσει κάτι άλλο σημαντικό και
μου διέφυγε να σας απαντήσω....Πάντοτε στην διάθεσή σας.....


Φιλικώτατα
Πέτρος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 23:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην ερώτησή σου φίλε φωτογράφε….. γιατί δηλαδή να θεωρώ γελοίο το γεγονός ο στρατός να κατασκευάσει στρατηγείο μέσα στη σπηλιά του Νταβέλη νομίζω ότι σου απάντησα στο προηγούμενο μήνυμά μου. Ο εντοπισμός εκεί είναι εύκολος. Όταν θα χρειαστεί να μεταφερθεί εκεί κάποιο πρόσωπο ή οτιδήποτε άλλο, κατά τη διάρκεια ενός πολέμου, τότε μέσω δορυφόρων θα εντοπιστεί αυτή η ¨κίνηση¨. Δεν έχουν λοιπόν οι αντίπαλοι παρά να βομβαρδίζουν συνεχώς το σημείο επί μέρες, αφήνοντας έτσι εκτός δράσης το επιτελείο και τον στρατό ακυβέρνητο. Αν όμως είναι μέσα στην πόλη τότε είναι πολύ δύσκολο να εντοπιστεί οποιαδήποτε κίνηση γύρω από το στρατηγείο. Είναι νομίζω απλό.

Εγώ πιστεύω ότι εκεί κάτι έψαχναν οι Αμερικάνοι, ίσως ουράνιο. Οι εργασίες απαιτούσαν μηχανήματα, κίνηση κλπ. και δεν μπορούσαν να απόσιωποιηθούν. Για να τους καλύψει λοιπόν το προδοτικό Ελληνικό κράτος άφησε να διαδοθεί ότι έφτιαχναν εκεί στρατηγείο. Αν εδώ που τα λέμε δεν αποκλείεται οι επιτελείς του στρατού να ήταν όντως ηλίθιοι και να ξεκίνησαν εκεί την κατασκευή του στρατηγείου. Στη συνέχεια όμως είτε επειδή δεν είχαν χρήματα είτε επειδή κατάλαβαν το λάθος τους σταμάτησαν τις εργασίες. Εξάλλου δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά που γίνεται κάτι τέτοιο. Αν όμως είχε συμβεί αυτό τότε δε θα έπρεπε να υπάρχουν κάποια μπετά ριγμένα ή κάποιες εκσκαφές θεμελίων;;; Εγώ λοιπόν νομίζω ότι μας την έκαναν οι Αμερικάνοι και μας πήραν το ουράνιο τζάμπα.

Για τα όργανα του καθηγητή νομίζω ότι κάνεις κάποιο λάθος. Το ένα όντως είχε κάποια απόκλιση αλλά από τα άλλα δύο. Δηλαδή τα δύο μηχανήματα έδιναν 10πλάσια μέτρηση από τη φυσιολογική και το τρίτο έδινε λίγο πιο κάτω. Αυτό οφείλονταν στην υγρασία. Άλλωστε την μέτρηση την είχε κάνει και παλαιότερα με τα ίδια σχεδόν αποτελέσματα. Έλεγε μάλιστα ο άνθρωπος ότι επειδή δεν έβγαλε τα παπούτσια του γέμισε το σπίτι του ραδιενέργεια. Και δεν καταλαβαίνω δηλαδή γιατί αυτήν η εμμονή να αμφισβητούμε έναν καθηγητή; Επειδή λέγεται Παπάς και είναι άγνωστος; Δηλαδή αν θα λεγόταν Αλογοσκούφης ή Βενιζέλος ή Παυλόπουλος τότε θα είχε περισσότερη αξία η γνώμη του;

Φίλε φωτογράφε, δεν αναφέρομαι μόνο στα μηχανήματα που είναι μέσα στο εκκλησάκι αλλά σε όλα εκεί γύρω. Για παράδειγμα τα κάτοπτρα. Ο φίλος Cernavus μας είπε ότι επικοινωνούσαν με την Φρανκφούρτη ή τη Σμύρνη. Εγώ όμως διαπίστωσα ότι αυτά είναι στραμμένα νοτιοδυτικά και μάλιστα το ένα -από τα δύο μεγάλα ¨πιάτα¨- έχει μια ελαφρά κλίση προς τα κάτω. Δηλαδή σκοπεύουν στο κέντρο του λεκανοπεδίου. Άρα λοιπόν ίσως μετά τη στρατιωτική τους χρήση και από το ’96 και μετά να χρησιμοποιούνται για άλλους σκοπούς – κατασκοπευτικούς. Δε λέω, η παρακολούθηση μπορεί να γίνεται και από άλλα σημεία μέσα στην πόλη αλλά δεν αποκλείεται να χρειάζονται και αυτά. Να είναι δηλαδή για πιο ειδικές περιπτώσεις ή να υποβοηθούν κατά κάποιο τρόπο τους τοπικούς σταθμούς. Δεν είμαι ειδικός, απλά κάνω κάποιες υποθέσεις για το τι μπορεί να είναι αυτές οι εγκαταστάσεις με αφορμή τις αποκαλύψεις που έγιναν στην εκπομπή. Και κάτι ακόμα. Οι πρώην εγκαταστάσεις του ΝΑΤΟ επικοινωνούν με αυτές της εκκλησίας όπως φάνηκε από την κάμερα. Υπήρχαν δηλαδή καλώδια επικοινωνίας. Άρα λοιπόν κάτι συμβαίνει εδώ. Ας απαντήσουν οι ειδικοί και οι γνώστες. Διότι μας είχαν πει ότι δεν έχουν καμιά σχέση οι δύο εγκαταστάσεις και ότι το εκκλησάκι ανήκει και άνηκε στον Ελληνικό στρατό.

quote:
Οσο για την ερωτηση σου για τα ¨αλλα¨μερη ε δεν νομιζω οτι ειναι ο καταλληλος χωρος να αναφερθω εδω μεσα.
Δεν θα φτιαξω απο εδω ερευνητες και συγγραφεις να πανε τα βρουνε μονοι τους οσοι θελουν .


Φίλε φωτογράφε δεν πρόκειται να φτιάξεις εδώ μέσα συγγραφείς και ερευνητές αν μας διευκρινίσεις λίγο τα γραφόμενά σου. Δε σου ζήτησα στοιχεία και αποδείξεις, απλά να μας πεις σε ποια μέρη αναφερόσουν στο συγκεκριμένο μήνυμα. Που τι κακό δηλαδή. Και γιατί δεν είναι ο κατάλληλος χώρος εδώ μέσα να αναφερθείς γι’ αυτά; Τότε ποιος είναι; Φωτογράφε αν είναι να μιλάμε με γρίφους και εδώ μέσα τότε δε καταλαβαίνω τι νόημα έχει αυτού του είδους η επικοινωνία. Δε νομίζω ότι έτσι βοηθάμε στη συζήτηση. Ο χώρος αυτός, γι’ αυτό δημιουργήθηκε άλλωστε….για να λέμε τα παράξενα και τα περίεργα που δε μπορούμε να τα πούμε έξω σε γνωστούς και φίλους. Έτσι δεν είναι; Αν λοιπόν έχεις να μας πεις κάτι, πες το ελεύθερα …δεν πρόκειται κανείς να σε αντιγράψει. Και αν κάποιος έχει όρεξη να ψάξει και να ερευνήσει (μόνος του, χωρίς να τα βρει έτοιμα) ώστε να γράψει βιβλίο πρέπει να του πεις πρώτα που να ψάξει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 02:00:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πέτρο, αφού πρόκειται να επισκεφτείς την σπηλιά και να κάνεις μετρήσεις ραδιενέργειας ίσως θα πρέπει να προσέξεις ιδιαιτέρως το σημείο που είναι μπαζωμένο και βρίσκεται στο βάθος. Ο Παπάς σ’ εκείνο το πολύ συγκεκριμένο σημείο εντόπισε έξαρση της ραδιενέργειας. Έλεγε μάλιστα ότι σαν κάποιος να ήθελε να κρύψει την πηγή και έβαλε εκεί τα χώματα. Στο μέσον της σπηλιάς μέτρησε ραδιενέργεια που είχε τη μισή ένταση απ’ ότι είχε στο εξωτερικό μέρος της. Όπως και συ δηλαδή.

Ο Τσαγκρινός νομίζω ήταν στον Χαρδαβέλα.

ΥΓ. Ο κ. Παπάς δε μίλησε για μονάδες στη μέτρηση, απλά είπε ότι είχε πολλαπλάσια ένταση -η ραδιενέργεια- στο συγκεκριμένο σημείο απ’ ότι είχε έξω. Αυτό δηλαδή δεν είναι σωστό; Τι χρειάζεται το καλιμπράρισμα στη συγκεκριμένη παρατήρηση;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cernavus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Uganda
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 04:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cernavus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Αία σε χαιρετώ (και όποιους άλλους).
Η μαγκιά είναι να διηθίζεις και να διυλίζεις λοιπόν.
Όχι βέβαια πως σκοπεύω η μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο πραγματικά, -απλά συμφωνώ μαζί σου σ'αυτό.

Τα "τελευταίας τεχνολογίας μηχανήματα", όπως χαρακτηριστικά ανέφερε ο Παπάς, είναι οι αναμεταδότες κλπ του "πύργου ανάρτησης" που έχω ήδη αναφέρει σε προηγούμενο post ότι είναι και το μόνο πράγμα εν λειτουργεία στο χώρο. Τώρα εάν δεν κάνω λάθος, αφενός δεν είναι κι ακριβώς "η τελευταία λέξη τεχνολογικός" και αφετέρου η υψηλή τάση δεν είναι κάτι παράδοξο στις εν λόγο εφαρμογές... (ωστόσο δεν είμαι και ειδικός) - Πάντως εάν μέσω αυτών θεωρεί κάποιος ότι μπορεί να παρακολουθούνται συνδιαλέξεις η οτιδήποτε, τι να πώ πια εγώ;
Τα ίδια ισχύουν και για τον εξοπλισμό του εκκλησιδίου. Επιπροσθέτως ο προσανατολισμός των εν λόγο συσκευών του πύργου, έχω την εντύπωση ότι δε βρίσκεται απλά κάπου πρός νότο, αλλά ειδικότερα, προς τους άλλους ποικίλου είδους αναμεταδότες που υπάρχουν στον Υμηττό... (το τραγουδάκι το θυμάστε;)

Και είπαμε - Δεν επρόκειτο ( τα παλιά) και Δεν πρόκειται (τα σύγχρονα) για RADAR!

Ο Παπάς, αν και ορισμένες μελέτες και προσεγγίσεις του είναι πράγματι πρωτοποριακές, καμιά φορά στο γυαλί πεύτει θύμα δυστυχώς του ίδιου του ενθουσιασμού του...

Εδώ όμως συνέβη και κάτι ακόμη - έτυχε επιπλέον και θύμα του Καρατζαφέρη...
Καταρχήν η "γέφυρα" που ανέφερε με σιγουριά ότι έχει κατασκευαστεί τον τελευταίο μήνα -είναι όντως νεότερη αλλά βρίσκεται μισοτελειωμένη εκεί (δίχως καλωδίωση) τουλάχιστον δυο χρόνια. Το άλλο καλώδιο που έδειξε στην κάμερα επιδεικτικά, δεν ξεκινά και δεν καταλήγει πουθενά! συμπέρασμα για τη χρήση του πως έβγαλε δεν ξέρω. Ας εγκατασταθεί πρώτα σε κάποια ...κατασκοπευτική συσκευή και βλέπουμε!
Ωστόσο οι όποιες περαιτέρω επεκτάσεις των νεότερων κατασκευών (οι οποίες σαφώς και υφίστανται) δεν σημαίνουν από μόνες τους κάτι ιδιαίτερο η σκοτεινό. Άλλωστε ο χώρος έχει ζητηθεί -και παραχωρηθεί- προς σχετική εξυπηρέτηση (λόγο της προϋπάρχουσας ηλεκτρολογικής του εγκαταστασής) σε μια σειρά υπηρεσιών. Λίγο απλή λογική θέλει. Ας μη προσθέτουμε επιπλέον μυστήρια...
Ίδη υπάρχουν αρκετά στο βουνό.

Αλλά οοοοχι! - ο παπάρας δημοσιογραφίσκος διαπιστώνωντας πως κάποιοι απ'τους μετρητές της βάσεως δουλέυουν, βγάζει λαυράκι σπαρταριστό ότι η βάση λειτουργεί μυστικά!!
Έ ρε μολότοφ που χρειάζεται σ'ορισμένους.

Αυτό που συνέβη φίλτατοι, ήταν μια τηλεθηρική προσπάθεια (εν πολλοίς επιτυχημένη) να δοθεί η εντύπωση (για ευνόητους λόγους) κάποιας εν δυνάμει μυστικής λειτουργίας. Και ερωτώ: Εάν κάπου εγκατασταθεί κάποιος πύργος αναμετάδοσης, από όποια όποια υπηρεσία, είναι ποτέ δυνατόν να ισχυριστείς σοβαρά ότι το μέρος αυτό είναι "βάση" που λειτουργεί μυστικά μπλά μπλά κτλ; Και μάλιστα βάση υποκλοπής;;;
Αμ σαφώς και είναι δυνατόν! Άμα δε σέβεσαι όχι το "κοινό" σου - αλλά τον εαυτό σου...

Αλλά ξέρετε... ακόμη και της ΕΥΠ πατρότης να είναι οι συσκευές, ακόμη και περί συστήματος υποκλοπών να επρόκειτο - εκεί πάνω πλέον κουφό θα ήταν.
Υπάρχουν σίγουρα καταλληλότερα μέρη για τέτοια δουλειά (νομίζω!).

Όπως και νά'χει, τα περί καμουφλάζ νέας βάσης μέσα στην παλία που ειπώθηκαν ως επιχείρημα, κανονικά δεν χρίζουν κάν σχολιασμού. Όποιος έχει πάει καταλαβαίνει. Τα παλαιά μηχανήματα συγχωνεύτηκαν εννοιολογικός με τα νεότερα για λόγους αυξήσεως του συγκινησιακού δυναμικού του """ρεπορτάζ""".

Αλλά και οι αυθαίρετες ερμηνευτικές προσθήκες από το πουθενά, δεν έλειψαν.
Η αναγραφή ΕΛΛΑΣ απομονώθηκε αναφορικός, έπειτα προεκτάθη σε ΕΥΠ, και στην συνέχεια -φυσικά- μεταφράσθη σε CIA.
Έλεος!

Η επίσημη ανακοίνωση της πολεμικής αεροπορίας κι αυτή αντιμετωπίσθη με στενοκέφαλη και a priori καχυποψία κρυψινοειδούς τύπου για λόγους ανασύρσεως συγγενών χουντικών και πρώιμων μεταπολιτευτικών καταλοίπων από το θυμικό των τηλεθεατών του...
Μπόχα!

Όμως ακόμη και οι σκιές που βλέπει ο Καρατζαφεύγας να τον ακολουθούν, αφού ενόχλησε το κατεστημένο κατόπιν των φοβερών και συγκλονιστικά τρομερών του αποκαλύψεων που αναδόμισαν το Πανελλήνιο, -είναι κάτι απολύτως μα απολύτως φυσιολογικό!

Κι όμως είναι!

Διότι ως γνωστόν (όπως πολύ ορθά Κατηχούν οι Άγιοι πατέρες τελικά) ο αυνανισμός προκαλεί προβλήματα στην όραση.

Χαλαρά! δεν είναι ζήτημα μυστικών υπηρεσιών λοιπόν, αλλά καθαρά νευρολογικό!

Δυστυχώς βέβαια αυτό έπρεπε να αντιμετωπισθεί σε νεαρότερη ηλικία. - Τώρα είναι κομματακι αργά...

Και φυσικά δεν μου διέφυγε πως όταν ανέγνωσε την ανακοίνωση της αεροπορίας, φτάνοντας στο σημείο αναφορικά με τις klystron, φάνηκε καθαρά εκ της απορίας του ότι δεν είχε ιδέα παντελώς του περσινού γεγονότος.
Πλήρες και εξονυχιστικό ρεπορτάζ... -Όχι δηλαδή πως διαφέρει και σε τίποτα απ'ότι παρακολουθείτε συνήθως και σε άλλα κανάλια... Απλά εκεί επιδίδονται στο πένταθλο πολύ διακριτικότερα...

{Παρεμπιπτόντως, σχετικά με τις μετρήσεις Παπά στη σπηλιά, να υπενθυμίσω ότι έχει παρατηρηθεί το επανειλημμένο φαινόμενο των διαφορετικών αποτελεσμάτων σε όργανα, από μέρα σε μέρα, καθώς και περιπτώσεις αλλοπρόσαλλης λειτουργίας...}


***


Τα περί "εισαγγελικής εντολής" τώρα, επισημαίνω υπενθυμίζοντας ότι ήταν απλώς μια θεωρητική υπόθεση εργασίας - και τίποτε περισσότερο! (Κάνε μια προσεκτική αναδρομή στο πλαίσιο αναφοράς τους και θα δεις) - Πώς εξελίχθηκε έτσι!

{Το χιούμορ φίλε Αία, θεωρώ πως είναι χρήσιμο πολύ σε καταστάσεις που οι συνωμοσιολογικές προσεγγίσεις ξεπερνούν κάποιο μέτρο τείνοντας να υπερκαλύψουν κάθε τι άλλο, όπως συμβαίνει στον πλανήτη τελευταία με αποτέλεσμα τις αντηχήσεις παντού. -Εξάλλου, το χιούμορ, είναι και ψυχοκαθαρκτικό! Παραπέμπω επί τούτου στίς τολμηρές αποκαλύψεις του τελευταίου post του Oannes στο θέμα <<συνωμοσία στο esoterica gr?>> που ήταν από τις πιο παραστατικές και απολαυστικότερες προσεγγίσεις που έχω δει το τελευταίο καιρό!}

Η δυνατότης εντοπισμού μπορεί να υφίσταται, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να ασχοληθεί κάποιος "κυβερνητικός" του είδους με αυτό το πράγμα εδώ μ'εμάς στα σοβαρά... Παρά μόνο ίσως σε κάποια πολύ ειδική και κραυγαλέα κατάσταση παρανομίας - άλλου είδους.

Η όποια παρακολούθηση σχετικών site γίνεται περισσότερο σε επίπεδο ανίχνευσης του επικρατούντος "κλίματος" των συγκεκριμένων χώρων (για λόγους που έχω αναφέρει αλλά και άλλους) παρά στο πεδίο κάποιας ακριβολογικής αναφοράς των όποιων λεγομένων του καθενός...
Κατά συνέπεια και οι τύποι που ασχολούνται μ'αυτό, δεν έχουν σχέση με τον γραφικό χαφιεδίσκο παρελθόντων εποχών (αν και ως τύπος ανθρώπου υπάρχει εν δράση ακόμη) αλλά πρόκειται για τεχνοκράτες αναλυτές κοινωνικών τάσεων... (μόνο μη ρωτάς που υποβάλουν τα όποια συμπεράσματα - δεν ξέρω!)

Εξαιρούνται -φυσικά- ορισμένες περιπτώσεις...
Όπως αυτή του ζητήματος των υπογείων στοών των Αθηνών.
Αλλά και πάλι νομίζω πως μάλλον το ενδιαφέρον επικεντρώνεται σε συμβατικότερες καταστάσεις απ'ότι νομίζουν οι περισσότεροι... (Δίχως βέβαια σ'αυτό να είμαι και απόλυτος.)

Ένα παράδειγμα: - Ας πούμε... (αν και δε πρόκειται για μυστικό) πόσοι από σας γνωρίζουν ότι όλες οι αναφορές στο θέμα "Υπόγειες Στοές" έχουν τύχει σχετικού ξεψαχνίσματος στο διαδίκτυο από τις μυστικές υπηρεσίες...

-Γιατί αυτό;

Διότι εξεταζόταν εάν και κατά πόσο το εν λόγο αυτό υπόγειο δίκτυο μπορούσε να εξυπηρετεί τις ανάγκες διαφυγής των μελών της 17Νοέμβρη (πολύ πρίν τις γνωστές συλλήψεις...) -Και κάθε σχετική αναφορά περί τοποθεσίας εισόδου η οτιδήποτε, ελεγχόταν ενδελεχώς...

Ορισμένους μάλιστα τους απασχολεί ακόμη -σε σχέση με την ασφάλεια των επικείμενων Ολυμπιακών Αγώνων...

Και μήν ανοίξω το στόμα μου για τα όσα έχουν ακουστεί κατά καιρούς σε ορισμένους "κύκλους" για τον Πρακτορικό Ρόλο Γνωστότατου ερευνητή της κακιάς στιγμής, που προφασιζόμενος κάποτε την αντίθεσή του με το... "σφράγισμα των εισόδων" κραυγάζοντας, καλούσε σε δημιουργία σχετικής ομάδας με απώτερο σκοπό των εντοπισμό και έλεγχο όσων ασχολούνται και μπορεί κάτι να γνωρίζουν... - για λογαριασμό άραγε ποιών;;;
Θού κύριε φυλακή το στόματι μου - γιατι θα γίνει Σεισμός!!


Χε, χε! - Είδατε πως απλά κιτρινίζοντας κάποιος λιγάκι τον λόγο του μπορεί να παράγει εντυπώσεις και -κυρίως- να κατασκευάζει καταστάσεις...;


-Άραγε είναι μέρα έξω η νύχτα...;


___________________________________________
Να μεγαλώνεις την κόλαση
όπου τη βρίσκεις

(Χέσε μέσα - τελικά νομίζω είμαι Ψώνιο πολύ!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cernavus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Uganda
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 06:59:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cernavus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ Αία.Javascript:insertsmilie('');
Όσο αφορά τα καλώδια επικοινωνίας εκκλησιδίου και βάσεως (εκτός του μικρού και πρόσφατου αναμεταδότη της Πυροσβεστικής ο οποίος και τροφοδοτείται από μπαταρία), από που νομίζεις ότι παίρνουν παροχή ηλεκτρικού τα υπόλοιπα μηχανήματα; Μήπως επειδή ανήκουν σε άλλο σώμα θα έπρεπε (ενώ υπήρχε η έτοιμη υποδομή της βάσεως δίπλα ακριβώς) να κάνουν ξεχωριστή εγκατάσταση;;

Όμως...
Βρε Αία, βρέ Αία!
Μα εσύ νομίζω έχεις πολύ μπερδευτεί..!Javascript:insertsmilie('');
τι τρικυμία είναι αυτή;;

Βρε - στα κάτοπτρα αναφερόσουν με τα περί προσανατολισμού;; (!)Javascript:insertsmilie('');

Τα κάτοπτρα λοιπόν, Αία μου, βρίσκονται π ε ρ ι μ ε τ ρ ι κ ά σε συστοιχίες διασποράς ΟΛΟΥΘΕ ΤΡΙΓΥΡΩ ΤΗΣ ΒΑΣΗΣ. -Καλύπτοντας: Βορρά / Δύση / Ανατολή / και Νότο...
Παντού, σε όλα τα σημεία του ορίζοντα!Javascript:insertsmilie('');
Μάλιστα, κάποια απ'αυτά (και όχι μονάχα ένα), έχοντας χαλαρώσει επικίνδυνα στους αρμούς στήριξης λόγο σαπίλας από τη σκουριά, δεν αποκλείεται πια όχι να γέρνουν μόνο προς τα κάτω (κατασκοπεύοντας μοχθηρά το λεκανοπέδιο)αλλά να κάνουν ήδη τη βόλτα τους τριγυρνώντας στη σπηλιά του Νταβέλη...Javascript:insertsmilie('');

Αλλά -εντελώς φιλικά- για πες μου τώρα.Javascript:insertsmilie('');
Javascript:insertsmilie('');
Έχεις ανέβει ποτέ απάνω; Ή ενημερώνεσαι απ'τα πλάνα του Καρατζαφέρη;Javascript:insertsmilie('');

{εάν οι αναφορές περί "ειδικών" στοχεύουν εμένα, θα σου βάλω πιπέρι στο πληκτρολόγιο}Javascript:insertsmilie('');

_________________________________
Παγιδευμένος στο δίκτυο...Javascript:insertsmilie('');


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cernavus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Uganda
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 07:04:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cernavus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ρε σείς (!), -έκανα κάποια βλακεία με τα smile η είναι η ιδέα μου;;

__________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 10:57:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι φιλοι για σας.
Διαβαζω εδω και καιρο τα γραφομενα σε αυτο το τοπικ.
Θαθελα πριν σας πω τις δικες μου σκεψεις πανω στο θεμα να σας περιγραψω μια επισκεψη στη σπηλια που εγινε πολυ παλια,
και σεγκεκριμενα το 1640 απο τον περιγητη Ελβια τσελεμπη.

<<ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΝΤΑΜΑΡΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΥΠΟΓΕΙΑ ΣΠΗΛΑΙΑ,ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ ΚΟΠΟ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.ΕΜΕΙΣ ΚΑΤΕΒΗΚΑΜΕ, ΦΟΡΟΝΤΑΣ ΜΟΝΟ ΤΟ ΖΙΠΟΥΝΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΠΑΠΑΔΩΝ
ΠΟΥ ΞΕΡΑΝ ΚΑΛΑ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΚΡΑΤΟΥΣΑΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΣ ΧΟΝΤΡΑ ΚΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΤΟΥΣ. ΣΚΥΦΤΟΙ, ΤΡΥΠΟΝΟΝΤΑΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΧΑΜΗΛΕΣ ΣΤΟΕΣ, ΠΡΟΧΟΡΗΣΑΜΕ Σ' ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΜΑΚΑΒΡΙΑ ΚΑΤΑΒΑΣΗ
ΣΤΑ ΕΓΚΑΤΑ ΤΗΣ ΓΗΣ. ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΒΑΘΙΑ ΣΠΗΛΙΑ, ΔΕΧΟΝΤΟΥΣΑΝ ΝΑ ΘΑΦΤΟΥΝ ΤΑ ΠΙΟ ΦΩΤΕΙΝΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΙΜΗΣ. ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΓΙΝΟΤΑΝ Η ΜΥΗΣΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΜΑΘΕΝΑΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ
ΝΑ ΣΥΝΕΝΟΟΥΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΗ ΤΟΥΣ,ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΟΜΙΛΙΑ. ΕΚΕΙ ΜΑΘΕΝΑΝ ΚΑΙ ΚΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΑΛΛΕΣ ΜΑΓΙΚΕΣ ΑΓΩΓΕΣ ΚΑΙ ΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.ΤΑ ΣΠΗΛΑΙΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ,
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΕΣΟΛΑΒΙΣΕΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΧΕΡΙ ΣΤΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥΣ. ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΒΡΑΧΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΡΩΓΜΕΣ - ΣΑΝ ΦΥΣΙΚΟΙ ΦΕΓΓΙΤΕΣ-ΑΦΗΝΟΥΝ ΤΟ ΦΩΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΣΤΑ ΕΓΚΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΦΩΤΙΖΕΙ.
ΣΤΑ ΜΑΡΜΑΡΑ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΤΑ ΤΟΙΧΩΜΑΤΑ ΤΟΥΣ, ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑΓΜΕΝΟΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟΙ ΚΑΤΑΛΟΓΟΙ ΜΕ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΣΟΦΩΝ, ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΚΡΥΦO ΑΥΤΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΕΙΟ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟΥΣ ΤΟΙΧΟΥΣ ΕΠΙΓΡΑΦΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΛΑ, ΠΟΥ ΟΜΟΙΑ ΤΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΟΒΕΛΙΣΚΟ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΑΤ ΜΕΙΝΤΑΝ, ΣΤΗΝ ΙΣΛΑΜΠΟΛ.
ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑΓΜΕΝΑ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΠΙΣΚΕΠΤΩΝ, ΤΟΥΤΩΝ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΑΣΤΗΡΙΩΝ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ -ΜΕ ΔΥΟ ΛΟΓΙΑ-ΟΙ ΕΝΤΥΠΟΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ. ΑΝ ΠΡΟΧΩΡΙΣΕΙΣ
ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΚΑΤΟ, ΠΡΟΣ ΤΟ ΝΑΔΙΡ ΤΗΣ ΣΥΡΑΓΓΑΣ, ΘΑ ΔΕΙΣ ΑΛΛΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΚΟΚΑΛΑ. ΑΚΟΛΟΥΘΟΝΤΑΣ ΠΑΝΤΑ ΤΟΥΣ ΠΑΠΑΔΕΣ ΟΔΗΓΟΥΣ ΜΑΣ, ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΝΑ ΞΑΝΑΔΟΥΜΕ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ
(ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΡΙΩΡΗ ΚΟΠΙΑΣΤΙΚΗ ΑΝΑΒΑΣΗ),ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΣ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ.ΠΡΟΧΩΡΗΣΑΜΕ ΕΥΘΕΙΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΒΟΥΝΟΥ ΓΙΑ ΔΥΟ ΩΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ, ΣΥΝΑΝΤΟΝΤΑΣ ΔΙΑΡΚΩΣ ΑΜΠΕΛΙΑ, ΜΠΑΧΤΣΕΔΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΥΤΟΥΣ ΛΟΦΟΥΣ.
ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΣΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΛΙΣΣΙ. ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ, ΞΑΠΟΣΤΑΣΑΜΕ ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΓΡΟΙΚΙΕΣ, .....>>.
Στο κειμενο μας λεει για τριωρη κοπιαστικη αναβαση,αρα μπορουμε να υποθεσουμε οτι καπου στη σπηλια υπαρχει
περασμα (μπαζομενο η οχι) που οδηγη πολυ βαθια.
Ενα αλλο που ειναι σιγουρο ειναι οτι αυτο το ΚΑΤΙ που υπαρχει στη Πεντελη, το ειδος μας το ανακαλυψε απο τα
αρχαια χρονια, και ηταν χωρος λατρειας απο τοτε εως και σημερα.
Κατα τη γνωμη που αυτο το ΚΑΤΙ που υπαρχει εκει ενεργοποιει σιγουρα τις ψυχικες δυναμεις του ανθρωπου,και για
αυτο το λογο εχουμε την εμφανιση πολλων <αχετυπων οντων>,(θεοτητες,φαντασματα,βριλ,ουφο κλπ) Γιουνγκιανη αποψη.

Τωρα οσα αφορουν τις εργασιες που εκαναν κατα καιρους οι Αμερικανοι αυτες αφορουν μαλλον την ερευνα πανω στη
επιστημονικη εξεταση του θεματος,(κατα την γνωμη μου ψαχναν για το στοιχιο 115).
Ενα αλλο που ειναι σιγουρο ειναι οτι τα αντιβαρυτικα σημεια του πλανητη συνδεονται μεσω ηλεκτρομαγνητικων τουνελ
(τελουργικα ρευματα),δινοντας στους Αμερικανους μεσω ψιονικων ανθρωπων μια μεθοδο επικοινωνιας ασφαλη απο
τεχνικες παρεμβολες.

Σας χαιρετω

999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 11:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φιλε ΑΙΑΝΤΑ δυστυχως πρεπει για καποια πραγματα να μιλω με υπονοουμενα δεν γινεται αλλιως.
Λυπαμαι που δεν συμφωνεις σε καταλαβαινω αλλα αυτο που ειπα ειναι απλο οταν ακους να γινεται πολυ φασαρια για ενα μερος γυρνα τα ματια σου ακριβως στην αντιθετη κατευθηνση και κοιταξε καλα μπορει κατι να δεις.
Δεν συμφωνω για την αποψη σου σχετικα με την υπογεια βαση, με το σκεπτικο σου δηλαδη, αλλα εδω δεν ειμαστε για να συμφωνουμε μεταξυ μας και να ανταλασουμε φιλοφρονησεις αλλα για να διαφωνουμε.
Αν ηταν ετσι οπως λες ολες οι υπογειες βασεις θα ηταν κατω απο πολεις δεν ειναι ομως υπαρχουν μεσα σε βουνα σε απομακρες περιοχες κ.λ.π.
Τελως παντων.
Gernavus μια χαρα τα ειπες παλι αλλα στεκομαι εδω με πολυ ενδιαφερον και συμφωνω απολυτα :
Και μήν ανοίξω το στόμα μου για τα όσα έχουν ακουστεί κατά καιρούς σε ορισμένους "κύκλους" για τον Πρακτορικό Ρόλο Γνωστότατου ερευνητή της κακιάς στιγμής, που προφασιζόμενος κάποτε την αντίθεσή του με το... "σφράγισμα των εισόδων" κραυγάζοντας, καλούσε σε δημιουργία σχετικής ομάδας με απώτερο σκοπό των εντοπισμό και έλεγχο όσων ασχολούνται και μπορεί κάτι να γνωρίζουν... - για λογαριασμό άραγε ποιών;;;
Θού κύριε φυλακή το στόματι μου - γιατι θα γίνει Σεισμός!!
Ελα ντε για ποιανων λογαριασμο;
ΖΑΡΓΕΑ καλως ηλθες η αναφορα του ΤΣΕΛΕΜΠΙ ειναι πραγματι πολυ ενδιαφερουσα.
Ποτε δεν καταλαβα γιατι καλογεροι ελληνες εδειξαν ενα τετοιο μυστικο σε εναν τουρκο περιηγητη!!!
Δεν υπονοω τιποτα αλλα τα γεγονοτα μιλουν μονα τους .
Ας δειξουν εστω και σημερα οι ¨καλογεροι¨κατι απο αυτα που κρυβονται κατω απο την μονη ΠΕΝΤΕΛΗΣ και σε κανα ΕΛΛΗΝΑ.
Υπαρχει μια προτιμηση αποκαλυψης μυστικων σε ¨ξενους¨ θυμιζω τον Καρολο και το Αγιο ορος που βεβαια στις επισκεψεις του πλουτιζει τις γνωσεις του με πραγματα που απλου ΕΛΛΗΝΑ ματι δεν θα τα δει ουτε στον υπνο του!!!
Και για να κλεισω κατι που βρηκα στο βιβλιο του ΕΞΩΡΑΙΣΤΙΚΟΥ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΠΕΝΤΕΛΗΣ με τιτλο ΙΣΤΟΡΙΑ ΘΡΥΛΟΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΕΝΤΕΛΙΚΟΥ ΒΟΥΝΟΥ στην σελιδα 87
Αναμεσα στα αλλα η ΧΑΡΙΣ ΔΕΛΗΓΕΩΡΓΗ αναφερει:
ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΤΗΣ ΣΠΗΛΙΑΣ ΥΠΗΡΧΕ ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΘΑΛΑΜΟΣ ΠΟΥ ΣΧΗΜΑΤΙΖΟΤΑΝ ΑΠΟ ΠΑΡΑΠΕΤΑΣΜΑ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΩΝ ΣΤΑΛΑΓΜΙΤΩΝ. ΣΤΟ ΔΕΞΙΟ ΤΟΙΧΩΜΑ ΤΗΣ ΣΠΗΛΙΑΣ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΤΕΝΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΟΔΗΓΟΥΣΕ ΣΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΛΙΜΝΗ.
ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΑΝ ΟΙ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΝΟΙΞΗ ΧΩΜΑΤΙΝΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΣΚΑΦΤΗΚΕ ΤΟ ΔΑΠΕΔΟ ΣΕ ΒΑΘΟΣ 10ΜΕΤΡΩΝ.
ΚΑΠΟΙΟ ΑΝΩΝΥΜΟ ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΛΣΣΙΚΩΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΩΝ ΑΝΕΦΕΡΕ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΟΣΤΡΑΚΩΝ.
Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΟΜΩΣ ΕΙΧΕ ΚΗΡΥΧΘΗ ΣΑΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ ΖΩΝΗ.
ΟΙ ΣΩΡΟΙ ΤΩΝ ΧΩΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΣΚΑΦΗ ΚΑΛΥΨΑΝ ΤΑ ΠΛΕΥΡΙΚΑ ΤΟΙΧΩΜΑΤΑ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΘΑΛΑΜΟ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΤΥΧΟΝ ΣΤΕΝΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΗΣ ΣΠΗΛΙΑΣ.

Συμπερασμα κατα την γνωμη μου για οστρακα δεν θα σταματουσε ενα τετοιο εργο.
Και δευτερον οταν ειναι στην μεση ο στρατος ουτε η αρχαιολογικη υπηρεσια μπορει να διακοψει ενα εργο ουτε το ΥΠ.Πολιτισμου.
ΚΑΤΙ ΠΟΙΟ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΣΥΝΕΒΗ και σταματησαν τα εργα οχι παντως για οστρακα!
ΑΥΤΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 14:02:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε zagrea,

μας έδωσες πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες!
Ο Τούρκος περιηγητής λέει: "ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟΥΣ ΤΟΙΧΟΥΣ ΕΠΙΓΡΑΦΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΛΑ, ΠΟΥ ΟΜΟΙΑ ΤΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΟΒΕΛΙΣΚΟ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΑΤ ΜΕΙΝΤΑΝ, ΣΤΗΝ ΙΣΛΑΜΠΟΛ"

Για τον οβελίσκο στην Κων/πολη βρήκα ότι μεταφέρθηκε από την Αίγυπτο το 390 από τον Θεοδόσιο τον Α, αρχικά είχε στηθεί στον ναό του Καρνάκ στην Ηλιούπολη από τον Τούθμωση τον 3ο πάνω στο οποίο και περιγράφει τις στρατιωτικές εκστρατίες του.

Αυτά τα sites έχουν και φωτογραφίες του οβελίσκου.
http://hatzikyriakos.s5.com/obelisk_of_the_emperor_theodosiu.htm
http://almashriq.hiof.no/ddc/projects/jafet/blatchford/html/072.html

Αρα, ο τούρκος περιηγητής είδε αιγυπτιακά ιερογλυφικά μέσα στη σπηλιά. Ετσι, έρχεται και δένει με τον Ναό της Ισιδος που υπήρχε στο πίσω μέρος του βουνού. Προφανώς εκμεταλλεύτηκαν τις φυσικές στοές και τα σπηλαιώδη δωμάτια που υπήρχαν στην Πεντέλη και έφτιαξαν μέσα στην καρδιά του βουνού το "Ιεροδιδασκαλείο" τους.
Σκέφτομαι ότι, ότι είναι χαραγμένο στα βράχια (ονόματα, σχόλια στα ελληνικά, αιγυπτιακά ιερογλυφικά κλπ), δεν μπορεί να "αποκοπεί" εύκολα και να μεταφερθεί αλλού, γι αυτό και έκλεισαν τις στοές που οδηγούσαν στα κύρια εσωτερικά σπήλαια.

Τώρα βέβαια, είναι πολύ πιθανόν αυτά τα σπήλαια να χρησιμοποιήθηκαν πολύ νωρίτερα από τις παλιότερες λατρείες (του Πανός, των Νυμφών κλπ)
οπότε μπορεί να υπήρχαν (και να υπάρχουν ακόμα) παλιότερα ευρήματα.

"ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΤΗΣ ΣΠΗΛΙΑΣ ΥΠΗΡΧΕ ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΘΑΛΑΜΟΣ ΠΟΥ ΣΧΗΜΑΤΙΖΟΤΑΝ ΑΠΟ ΠΑΡΑΠΕΤΑΣΜΑ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΩΝ ΣΤΑΛΑΓΜΙΤΩΝ. ΣΤΟ ΔΕΞΙΟ ΤΟΙΧΩΜΑ ΤΗΣ ΣΠΗΛΙΑΣ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΤΕΝΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΟΔΗΓΟΥΣΕ ΣΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΛΙΜΝΗ."

Φίλε φωτογράφε, αυτή η λίμνη, είναι η ίδια που υπάρχει και σήμερα;
(την αναφέρουν τα παιδιά κατά την πρώτη ομαδική επίσκεψή τους)

Πάντως για να μιλάει το κείμενο για τρίωρη ανάβαση, εννοεί ότι όλα αυτά βρίσκονται πολύ βαθιά μέσα στο βουνό. Απ ότι κατάλαβα, δεν βγήκαν στο ίδιο μέρος απ όπου μπήκαν, αλλά χαμηλά στους πρόποδες.

Το σίγουρο είναι ότι σε αυτές τις περιπτώσεις δεν υπάρχει σχεδόν ποτέ ένα μόνο σημείο εισόδου-εξόδου. Οπότε μπορεί να βρεθεί κάποια αμπάζωτη είσοδος κάποια στιγμή, σε άσχετο σημείο του βούνου.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy