ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πόσο αξιόπιστα και αληθινά είναι αυτά που μας πλασάρουν οι θρησκείες;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 22
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 11:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εαρινός

Πού και σε ποιό σημείο κάλεσε ο Μακεδόνας -τον οποιοδήποτε- να μην πιστεύει όπου εκείνος νομίζει...??? [ Δεν είπα ρε φίλε ότι κάλεσε τον οποιοδήποτε να μην πιστεύει όπου εκείνος νομίζει. Μάθε ρε φίλε να διαβάζεις επιτέλους! Είπα πως δεν σέβεται την πίστη του καθενός ]

Το ότι έχει τις απόψεις του δηλαδή , αυτό για σένα ερμηνεύεται έτσι..??? [ Δεν είναι δική μου ερμηνεία. Προκύπτει από το σύνολο των δημοσιεύσεών του στα τόσα χρόνια συμμετοχής του στα forums του esoterica.gr ]

Συζήτηση κάνουμε και αν κάποιος δεν αντέχει ας μην συμμετέχει..απλά!!! Επί ιδεών συζητάμε...αλόόό.... [ Αυτό λέω κι εγώ ... για να δούμε ... ]





Προκύπτει για σένα και ενδεχομένως ΚΑΙ για κάποιους άλλους , που προφανώς θεωρούν ότι το δικαίωμα του καθενός να εκθέτει την/ις απόψεις του , ότι αποτελεί αυτό που εσύ όρισες ως "Φωτιά και τσεκούρι"...έτσι το βλέπεις αλλα σε ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν σημαίνει ότι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα...
Όσο το αν ξέρω να διαβάζω , θα το τροποποιήσω σε "Μην παίζεις με τις λέξεις" εσύ φίλε Zip.
Kαι τελειώνοντας , θα σου έλεγα με σεβασμό όμως ... ότι γίνεσαι κουραστικός με όλα όσα λές και με τον τρόπο που θέλεις να τα παρουσιάσεις...
Λέμε τις απόψεις μας φίλε μου -απλά- ....και ο Μακεδόνας αυτό κάνει αλλα αυτό τον καθιστά για ορισμένους -και μην μου πείς ότι αυτό δεν προκύπτει απο τα όσα μέχρι σήμερα του έχουν καταλογίσει..αλλα αυτά δεν τα βλέπεις μάλλον..- απο Παγανιστή..Ανθέλληνα και άλλα πολλά...
Λέει τις απόψεις του -λέμε- κάνοντας την χρήση του δικαιώματός του , όπως εσύ και όλοι μας .... αν δεν αρέσει σε κάποιους ωστόσο , θα ήθελα να σου πώ ότι εδώ δεν κάνουμε διαγωνισμό για την ανάδειξη του καλύτερου και πιο όμορφου ανθρώπου ή του πιο προσφιλούς σε μάς προσώπου που μας κολακεύει και συμφωνεί μαζί μας επικυρώνοντας τα λεγόμενά μας...
Και παράκληση , άσε επιτέλους τις νουθεσίες και τα υπόλοιπα που συνεχώς ψελλίζεις...και προπάντων άσε τα λογο-παίγνια...



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 11:48:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Έχεις γράψει τόσα ... αλλά δεν έχεις γράψει απολύτως τίποτε.



Έτσιιιιι....συνέχισε...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 11:55:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zip...

macedon

Επειδή είμαι σκεπτόμενος, μπορώ και κατανοώ αυτά που η πίστη σου δεν αφήνει να κατανοήσεις.

Καλά σοβαρά μιλάς τώρα???
Αν πάς λίγο πιο πίσω στην απάντηση του DJ&MH θα διαπιστώσεις ότι υπήρξε μια "πρόκληση" θα έλεγα απο τον ίδιο -προφανώς αποτέλεσμα λάθους διατύπωσης..έτσι νομίζω εγώ- και ο Μακεδόνας απάντησε και κείνος ανάλογα , θα μπορούσε ασφαλώς και καλύτερα....ωστόσο εκείνο που λέω είναι ότι θα πρέπει να είμαστε όλοι προσεκτικοί...και εμείς οι ίδιοι να δίνουμε το "τέμπο"..και όχι πασατέμπο...
Φίλε Ντοτόρο ελπίζω στην κατανόησή σου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 12:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

zip - Μπορείς δηλ. να αποδείξεις πως το "αγαπάτε αλλήλους" - ακόμη κι αν πρόκειται για κουβέντα εσωτερικής κατανάλωσης όπως λες - εμπεριέχει κάπου λάθος ή κάποιο κακό ;

macedon - Όχι. Το θεωρώ απλά υποκριτικό, κενό ουσίας και εν τέλει ένα ευφυές τέχνασμα ενός ανώνυμου συγγραφέα το οποίο (τέχνασμα) η κοινωνία το αγνοεί.


Πάμε να δούμε και την απάντησή σου τώρα και όπως έλεγε κι ο αείμνηστος moz... "Ας σηκώσουμε τα καπάκια των λέξεων" κι ας δούμε τι κρύβει κάτω από την φούστα της η ... συγκυρία.

Κατ' αρχήν απαντάς αρνητικά στην ερώτησή μου. Λες, "Όχι", μονολεκτικά και βάζεις και τελεία μετά την άρνησή σου. Λες όμως όχι σε τι ; Στη ερώτηση που σου κάνω αν μπορείς να αποδείξεις πως το "αγαπάτε αλλήλους" εμπεριέχει κάπου λάθος ή κάποιο κακό. Συνεπώς, δεν μπορείς να το αποδείξεις, απαντάς ξεκάθαρα και σταράτα που λέμε. Κατόπιν, δικαιολογείς την άρνησή σου [ δεν σου ζήτησε όμως κανένας να το κάνεις, τέλος πάντων ], λέγοντας "Το θεωρώ απλά υποκριτικό, κενό ουσίας και εν τέλει ένα ευφυές τέχνασμα ενός ανώνυμου συγγραφέα το οποίο (τέχνασμα) η κοινωνία το αγνοεί.". Το ... θεωρείς ;;; Τι σημαίνει "Θε-ὁρῶ" ; Ξέρεις ;

Παρ' ότι όμως δεν μπορείς να αποδείξεις αν αυτή η έκφραση εμπεριέχει κάπου λάθος, ωστόσο θεωρείς πως είναι υποκριτικό, κενό ουσίας και τέχνασμα [ ποιανού macedon ; ], ενός ανώνυμου συγγραφέα. Δηλ. το λάθος της έκφρασης εσύ το "βρίσκεις", το "βλέπεις", το προσάπτεις και το αποδίδεις, που ; στον ανώνυμο συγγραφέα. Δηλ. πάλι σε πρόσωπο! Η αναφορά σου πάλι σε πρόσωπο επικεντρώνεται. Σε κάποιον ανώνυμο συγγραφέα. Γι' αυτό σου είπα πως δεν δίνεις δεκάρα για την "ιδεολογία". Σε ενδιαφέρουν μόνο τα πρόσωπα.

Το "αγαπάτε αλλήλους" εσύ λοιπόν το ... θεωρείς "ένα ευφυές τέχνασμα ενός ανώνυμου συγγραφέα το οποίο (τέχνασμα) η κοινωνία το αγνοεί". Ακόμη κι είναι τέχνασμα, πως ξέρεις ότι η κοινωνία το αγνοεί ; Ρώτησες την κοινωνία ; Μπορώ εγώ να σου φέρω στοιχεία πως η κοινωνία δεν το αγνοεί. Μπορώ επίσης, να σου φέρω εκατοντάδες παραδείγματα από ανθρώπους οι οποίοι κάνουν πράξη το "αγαπάτε αλλήλους", χαρίζοντας π.χ ρούχα που δεν τα χρειάζονται οι ίδιοι σε άπορους ή δίνοντας κάποια χρήματα από το υστέρημά τους για να αγοράσουν π.χ τρόφιμα σε έναν μοναχικό και φτωχό άνθρωπο του διπλανού τους διαμερίσματος ή προσφέροντας π.χ κατάλυμα και προστασία σε μια κακοποιημένη γυναίκα. Και δεν είναι όλοι αυτοί Χριστιανοί, που πολύ απλά σημαίνει ότι έχουν μαύρα μεσάνυχτα για την συγκεκριμένη φράση, ποιος την είπε, πότε την είπε, αν την είπε ... για "εσωτερική κατανάλωση" και άλλες τέτοιες εφευρετικές μπαρούφες κτλ.

Συνεπώς, η κοινωνία φίλε, [ δεν ξέρω βέβαια αν η δική σου η κοινωνία το κάνει αυτό ], η κοινωνία πάντως, γενικά, ορισμένες φορές [ σπάνιες θα μου πεις, αλλά, ορισμένες ], δεν το αγνοεί. Υπάρχουν περιπτώσεις που το "αγαπάτε αλλήλους" [ όχι ασφαλώς επειδή το είπε ο Jesus αλλά επειδή υπάρχει ακόμη "ανθρωπιά" μέσα σε κάποιους συνανθρώπους μας ] βρίσκει εφαρμογή και γίνεται πράξη ακόμη και στις μέρες μας. Εκπληκτικό & απίστευτο αυτό για σένα, ε ; Ε, τι να γίνει βρε macedon ; ... απίστευτο κι όμως αληθινό.

Συνεπώς, τι μας λες αγαπητέ macedon ; Απολύτως τίποτε.

Edited by - zip on 05/09/2011 12:50:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 12:11:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός

Kαι τελειώνοντας , θα σου έλεγα με σεβασμό όμως ... ότι γίνεσαι κουραστικός με όλα όσα λές και με τον τρόπο που θέλεις να τα παρουσιάσεις...

Λέμε τις απόψεις μας φίλε μου -απλά-


Κι εγώ τις απόψεις μου λέω. Άμα σε κούρασαν, μπορείς να απέχεις ...

quote:
Συζήτηση κάνουμε και αν κάποιος δεν αντέχει ας μην συμμετέχει..απλά!!!

***

quote:
Εαρινός

Αν πάς λίγο πιο πίσω στην απάντηση του DJ&MH θα διαπιστώσεις ότι υπήρξε μια "πρόκληση" θα έλεγα απο τον ίδιο -προφανώς αποτέλεσμα λάθους διατύπωσης..έτσι νομίζω εγώ- και ο Μακεδόνας απάντησε και κείνος ανάλογα , θα μπορούσε ασφαλώς και καλύτερα....ωστόσο εκείνο που λέω είναι ότι θα πρέπει να είμαστε όλοι προσεκτικοί...και εμείς οι ίδιοι να δίνουμε το "τέμπο"..και όχι πασατέμπο...


Πρόκληση, τι πρόκληση ; Τη βάφτισες κιόλας "πρόκληση"; Τι να σου πω ρε Εαρινέ ... τι να σου πω ;!

Edited by - zip on 05/09/2011 12:14:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 14:04:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μην πείς τίποτα...
Και είπα ότι κατα την γνώμη μου δεν έγινε επίτηδες αλλα ως αποτέλεσμα του τρόπου διατύπωσης του κατα τ'αλλα φίλου DJ&MH...
Αλλα εσύ να μην πείς ΤΙΠΟΤΑ...σου απαγορεύεται!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 14:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά, δεν λέω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 14:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπάν = αποδεχεσθαι
αγαπάν = αρκείσθαί τινι και μηδέν πλέον επιζητείν

Από το λεξικό του Σουίδα του 10 αιώνα.

Αυτό μας δεικνύει ότι η λέξη αυτή ΔΕΝ είχε την ίδια σημασία με την σημερινή. Η τότε αντίστοιχη λέξη με την σημερινή "αγάπη", ήταν η λέξη "φιλώ"
Παράδειγμα: φιλών την ψυχή εαυτού απωλέση αυτήν και ο μισών την ψυχήν εαυτού εις τον κόσμο ετούτο θα κερδίσει την βασιλεία του ουρανού.(*)

Μετάφραση στα σημερινά: Αυτός που αγαπάει την ψυχή του θα την χάσει και αυτός που την μισεί θα κλπκλπ.

Κατά τ' άλλα έχετε κολλήσει στο "αγαπάτε αλλήλους", μια μεμονωμένη φράση η οποία ουδεμία σχέση έχει με το υπόλοιπο κήρυγμα (ΟΧΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΕΙΑ). Και φυσικά ουδείς νοήμων θα έκανε θρησκεία και θεό κάποιον ο οποίος σου υπαγορεύει μονο και μονο αυτό.

quote:
Μπορώ επίσης, να σου φέρω εκατοντάδες παραδείγματα από ανθρώπους οι οποίοι κάνουν πράξη το "αγαπάτε αλλήλους" χαρίζοντας π.χ ρούχα που δεν τα χρειάζονται οι ίδιοι σε άπορους ή δίνοντας κάποια χρήματα από το υστέρημά τους για να αγοράσουν π.χ τρόφιμα σε έναν μοναχικό και φτωχό άνθρωπο του διπλανού τους διαμερίσματος ή προσφέροντας π.χ κατάλυμα και προστασία σε μια κακοποιημένη γυναίκα. Και δεν είναι όλοι αυτοί Χριστιανοί, που πολύ απλά σημαίνει ότι έχουν μαύρα μεσάνυχτα για την συγκεκριμένη φράση, ποιος την είπε, πότε την είπε, αν την είπε ... για "εσωτερική κατανάλωση" και άλλες τέτοιες εφευρετικές μπαρούφες κτλ.

Πλάκας έχεις ζιπάκο!
Που βρήκες γραμμένο βρε πονηρούλη ότι το να χαρίζεις και να βοηθάς είναι χριστιανικό;
Ξέρεις τι χάρισαν ο Κύριος και οι μαθητές του στον κόσμο; Απολύτως τίποτε!
Πως θα μπορούσαν άλλωστε αφού ήταν άνεργοι. Παραμύθιαζαν και παραμυθιάζουν τους ανόητους για να τους ταΐζουν βρε!
Δεν δούλευαν, το καταλαβαίνεις; Εχεις ανοίξει την ΚΔ ποτέ σου;
Αν ναι, πες μας που λέει ότι χάρισαν οτιδήποτε! Αν όχι, τότε θα έπρεπε να διαβάζεις για να μαθαίνεις και όχι να κάνεις τον κόκορα!

Εδώ ο Κύριος καταράστηκε μια συκιά διότι δεν ήταν η εποχή της και δεν είχε σύκα για να φάνε αυτός και οι άλλοι τεμπέληδες που τριγυρνούσαν ζητιανεύοντας! Αυτός θα έλεγε "αγαπάτε αλλήλους" με οποιαδήποτε έννοια;
Μόνον αν ήταν σχιζοφρενής...

Η αμάθειά σου βγάζει γέλιο ζιπουλη!

Συνέχισε και αναρωτήσου: Μηπως εσύ λες μπαρούφες;

(*) Ξέρεις ποιός το είπε αυτό ζιπάκο; Μπορείς να μαντέπσεις;

«Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αλήθειας και επί τα έτοιμα μάλλον τρέπονται.»


Edited by - Αίολος on 05/09/2011 14:27:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 14:32:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αιολος

Αυτό μας δεικνύει ότι η λέξη αυτή ΔΕΝ είχε την ίδια σημασία με την σημερινή. Η τότε αντίστοιχη λέξη με την σημερινή "αγάπη", ήταν η λέξη "φιλώ"


Μάλιστα ... δηλ. η φράση "αγαπάτε αλλήλους" τι σήμαινε τότε ; Φιλάτε αλλήλους ; Και τι σημαίνει αυτό ρε μεγάλε εξερευνητή ; Πως εννοείται το "φιλάτε αλλήλους" τότε ; Για πες μας ...

Αλλά ακόμη και να μην είχε την ίδια σημασία που έχει η σημερινή, χρησιμοποιήθηκε η λέξη ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 14:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά ακόμη και να μην είχε την ίδια σημασία που έχει η σημερινή, χρησιμοποιήθηκε η λέξη ;
Χρησιμοποιήθηκε από έναν σχιζοφρενή. Ε και;

Ουάτ ιζ γιορ ποϊντ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 14:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip

Μπορώ επίσης, να σου φέρω εκατοντάδες παραδείγματα από ανθρώπους οι οποίοι κάνουν πράξη το "αγαπάτε αλλήλους" χαρίζοντας π.χ ρούχα που δεν τα χρειάζονται οι ίδιοι σε άπορους ή δίνοντας κάποια χρήματα από το υστέρημά τους για να αγοράσουν π.χ τρόφιμα σε έναν μοναχικό και φτωχό άνθρωπο του διπλανού τους διαμερίσματος ή προσφέροντας π.χ κατάλυμα και προστασία σε μια κακοποιημένη γυναίκα. Και δεν είναι όλοι αυτοί Χριστιανοί, που πολύ απλά σημαίνει ότι έχουν μαύρα μεσάνυχτα για την συγκεκριμένη φράση, ποιος την είπε, πότε την είπε, αν την είπε ... για "εσωτερική κατανάλωση" και άλλες τέτοιες εφευρετικές μπαρούφες κτλ.


quote:
Αιολος

Που βρήκες γραμμένο βρε πονηρούλη ότι το να χαρίζεις και να βοηθάς είναι χριστιανικό;


Λέω πουθενά εγώ ότι το να χαρίζεις και να βοηθάς είναι Χριστιανικό ; Ίσα ίσα, λέω πως υπάρχουν άνθρωποι που δεν είναι Χριστιανοί, οι οποίοι βοηθούν συναθρώπους τους χωρίς καν να γνωρίζουν την ύπαρξη αυτής της φράσης.

- Αόμματος ... αόμματοοςςς ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΒΕΙΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 14:39:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αγαπάν = αποδεχεσθαι
αγαπάν = αρκείσθαί τινι και μηδέν πλέον επιζητείν

Από το λεξικό του Σουίδα του 10 αιώνα.

Αυτό μας δεικνύει ότι η λέξη αυτή ΔΕΝ είχε την ίδια σημασία με την σημερινή. Η τότε αντίστοιχη λέξη με την σημερινή "αγάπη", ήταν η λέξη "φιλώ"
Παράδειγμα: φιλών την ψυχή εαυτού απωλέση αυτήν και ο μισών την ψυχήν εαυτού εις τον κόσμο ετούτο θα κερδίσει την βασιλεία του ουρανού.(*)

Μετάφραση στα σημερινά: Αυτός που αγαπάει την ψυχή του θα την χάσει και αυτός που την μισεί θα κλπκλπ.

Κατά τ' άλλα έχετε κολλήσει στο "αγαπάτε αλλήλους", μια μεμονωμένη φράση η οποία ουδεμία σχέση έχει με το υπόλοιπο κήρυγμα (ΟΧΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΕΙΑ). Και φυσικά ουδείς νοήμων θα έκανε θρησκεία και θεό κάποιον ο οποίος σου υπαγορεύει μονο και μονο αυτό.

quote:
Μπορώ επίσης, να σου φέρω εκατοντάδες παραδείγματα από ανθρώπους οι οποίοι κάνουν πράξη το "αγαπάτε αλλήλους" χαρίζοντας π.χ ρούχα που δεν τα χρειάζονται οι ίδιοι σε άπορους ή δίνοντας κάποια χρήματα από το υστέρημά τους για να αγοράσουν π.χ τρόφιμα σε έναν μοναχικό και φτωχό άνθρωπο του διπλανού τους διαμερίσματος ή προσφέροντας π.χ κατάλυμα και προστασία σε μια κακοποιημένη γυναίκα. Και δεν είναι όλοι αυτοί Χριστιανοί, που πολύ απλά σημαίνει ότι έχουν μαύρα μεσάνυχτα για την συγκεκριμένη φράση, ποιος την είπε, πότε την είπε, αν την είπε ... για "εσωτερική κατανάλωση" και άλλες τέτοιες εφευρετικές μπαρούφες κτλ.

Πλάκας έχεις ζιπάκο!
Που βρήκες γραμμένο βρε πονηρούλη ότι το να χαρίζεις και να βοηθάς είναι χριστιανικό;
Ξέρεις τι χάρισαν ο Κύριος και οι μαθητές του στον κόσμο; Απολύτως τίποτε!
Πως θα μπορούσαν άλλωστε αφού ήταν άνεργοι. Παραμύθιαζαν και παραμυθιάζουν τους ανόητους για να τους ταΐζουν βρε!
Δεν δούλευαν, το καταλαβαίνεις; Εχεις ανοίξει την ΚΔ ποτέ σου;
Αν ναι, πες μας που λέει ότι χάρισαν οτιδήποτε! Αν όχι, τότε θα έπρεπε να διαβάζεις για να μαθαίνεις και όχι να κάνεις τον κόκορα!

Εδώ ο Κύριος καταράστηκε μια συκιά διότι δεν ήταν η εποχή της και δεν είχε σύκα για να φάνε αυτός και οι άλλοι τεμπέληδες που τριγυρνούσαν ζητιανεύοντας! Αυτός θα έλεγε "αγαπάτε αλλήλους" με οποιαδήποτε έννοια;
Μόνον αν ήταν σχιζοφρενής...

Η αμάθειά σου βγάζει γέλιο ζιπουλη!

Συνέχισε και αναρωτήσου: Μηπως εσύ λες μπαρούφες;

(*) Ξέρεις ποιός το είπε αυτό ζιπάκο; Μπορείς να μαντέπσεις;

«Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αλήθειας και επί τα έτοιμα μάλλον τρέπονται.»


Edited by - Αίολος on 05/09/2011 14:27:45


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΙΟΛΕ.. ΓΙΑΤΙ ΛΕΣ ΚΥΡΗΓΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΕΙΑ;
ΥΠΟΘΕΤΩ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΤΟ ΚΥΡΗΓΜΑ η ΔΙΔΑΣΚΑΛΕΙΑ, (ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΣΑΦΗΝΙΣΟΥΜΕ), ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 14:40:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λέω πουθενά εγώ ότι το να χαρίζεις και να βοηθάς είναι Χριστιανικό ; Ίσα ίσα, λέω πως υπάρχουν άνθρωποι που δεν είναι Χριστιανοί, οι οποίοι βοηθούν συναθρώπους τους χωρίς καν να γνωρίζουν την ύπαρξη αυτής της φράσης.

- Αόμματος ... αόμματοοςςς ..


quote:
Μπορώ επίσης, να σου φέρω εκατοντάδες παραδείγματα από ανθρώπους οι οποίοι κάνουν πράξη το "αγαπάτε αλλήλους" χαρίζοντας π.χ
Αυτό το τονισμένο είναι χριστιανική μπαρούφα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 14:44:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αιολος

Χρησιμοποιήθηκε από έναν σχιζοφρενή. Ε και;


Τι "ε και" ; Εσύ της δίνεις άλλη σημασία. [ όχι εσύ δηλ. το λεξικό ]. Εγώ σου λέω, είτε της αποδώσεις την σημασία που έχει σήμερα, είτε αυτήν που αναφέρει το λεξικό σου, η ουσία της φράσης είναι ίδια.

Κι αν χρησιμοποιήθηκε όπως λες από έναν σχιζοφρενή, περιέργως υπάρχουν ακόμη στις μέρες μας ... "σχιζοφρενείς" που κάνουν πράξη αυτή την φράση. Και μακάρι και υπάρξουν κι άλλοι τέτοιοι "σχιζοφρενείς" που να βοηθούν και συμπαραστέκονται ή αν θέλεις ... να "φιλούν" τους συνανθρώπους τους.

Βασικά, κι εσύ από έναν "σχιζοφρενή" κάποτε βοηθήθηκες. Αλλά το ξεχνάς αυτό ...

Edited by - zip on 05/09/2011 14:51:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 14:46:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΙΟΛΕ.. ΓΙΑΤΙ ΛΕΣ ΚΥΡΗΓΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΕΙΑ;
ΥΠΟΘΕΤΩ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΤΟ ΚΥΡΗΓΜΑ η ΔΙΔΑΣΚΑΛΕΙΑ, (ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΣΑΦΗΝΙΣΟΥΜΕ), ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ.
Καλησπέρα και σ' εσένα ΚΑΒΕΙΡΕ.

Η διδασκαλία ξεκινά από την αρχή και με εξηγήσεις σε κάθε κομμάτι της.
Στην αριθμητική, για παράδειγμα, ξεκινά η διδασκαλία με το 1+1=2 και προχωράει εξηγώντας και αποδεικνύοντας.
Το κήρυγμα εκφράζει τις προσωπικές πεποιθήσεις χωρίς καμμία εξήγηση.
Είναι έτσι επειδή έτσι το λέω εγώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 14:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αιολος

Αυτό το τονισμένο είναι χριστιανική μπαρούφα...


Δεν με νοιάζει εμένα τι είναι και από ποια θρησκεία προέρχεται, ούτε ποιος το είπε, ούτε αν αυτός που το είπε είναι σχιζοφρενής, ούτε αν είναι κουτσός ή μουγκός. Δεν με απασχολούν αυτά. Εγώ εξετάζω την φράση αυτή καθ' αυτήν, σαν νόημα, ποια είναι η ουσία της δηλ.

Edited by - zip on 05/09/2011 14:50:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 14:50:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κι αν χρησιμοποιήθηκε όπως λες από έναν σχιζοφρενή,
Δεν το λέω εγώ... Φαίνεται, έτσι σεν είναι;
quote:
περιέργως υπάρχουν ακόμη στις μέρες μας ... "σχιζοφρενείς" που κάνουν πράξη αυτή την φράση. Και μακάρι και υπάρξουν κι άλλοι τέτοιοι "σχιζοφρενείς" που να βοηθούν και συμπαραστέκονται ή αν θέλεις ... να "φιλούν" τους συνανθρώπους τους.

Αυτό δεν τους κάνει χριστιανούς...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 14:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αιολος

Δεν το λέω εγώ... Φαίνεται, έτσι σεν είναι;


Σου είπα : κι εσύ κάποτε από έναν τέτοιον "σχιζοφρενή" βοηθήθηκες. Αλλά το ξεχνάς ...

quote:
Αιολος

Αυτό δεν τους κάνει χριστιανούς...


Εγώ δεν είπα ότι τους κάνει.

Edited by - zip on 05/09/2011 14:54:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 14:54:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και που διαφωνούμε ρε ζιπ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΚΑΒΕΙΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 14:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΙΟΛΕ.. ΓΙΑΤΙ ΛΕΣ ΚΥΡΗΓΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΕΙΑ;
ΥΠΟΘΕΤΩ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΤΟ ΚΥΡΗΓΜΑ η ΔΙΔΑΣΚΑΛΕΙΑ, (ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΣΑΦΗΝΙΣΟΥΜΕ), ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ.
Καλησπέρα και σ' εσένα ΚΑΒΕΙΡΕ.

Η διδασκαλία ξεκινά από την αρχή και με εξηγήσεις σε κάθε κομμάτι της.
Στην αριθμητική, για παράδειγμα, ξεκινά η διδασκαλία με το 1+1=2 και προχωράει εξηγώντας και αποδεικνύοντας.
Το κήρυγμα εκφράζει τις προσωπικές πεποιθήσεις χωρίς καμμία εξήγηση.
Είναι έτσι επειδή έτσι το λέω εγώ.




ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ 1 ΜΙΚΡΟ ΚΟΜΜΑΤΙ, ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΟΔΥΚΝΕΙΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ; ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΒΑΣΗ ΔΗΛΑΔΗ......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 14:57:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αιολος

Και που διαφωνούμε ρε ζιπ;


Δεν ξέρω, εμένα ρωτάς ; Διάβασε παραπάνω, διάβασε τι λέω, πως το λέω, γιατί το λέω, ε, και μετά πες μου αν διαφωνούμε. Προφανώς δεν έχεις διαβάσει τι λέω και πως το λέω και ίσως γι' αυτό σου δημιουργήθηκε η εντύπωση πως διαφωνούμε.

Πάντως, σου επαναλαμβάνω γιατί δεν μου άρεσε η λέξη που χρησιμοποιείς για το πρόσωπο που είπε την φράση "αγαπάτε αλλήλους", το "σχιζοφρενής" δηλ. Κι εσύ κάποτε από έναν τέτοιον "σχιζοφρενή" βοηθήθηκες αλλά τον ξέχασες ...

Edited by - zip on 05/09/2011 15:01:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 14:59:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ 1 ΜΙΚΡΟ ΚΟΜΜΑΤΙ, ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΟΔΥΚΝΕΙΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ; ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΒΑΣΗ ΔΗΛΑΔΗ......
Δηλαδή;
Κομμάτι από τι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 15:04:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντως, σου επαναλαμβάνω γιατί δεν μου άρεσε η λέξη που χρησιμοποιείς για το πρόσωπο που είπε την φράση "αγαπάτε αλλήλους", το "σχιζοφρενής"
Δεν έχει σημασία αν σου αρέσει.
Αυτό προκύπτει από την ανάγνωση της ΚΔ.
quote:
Κι εσύ κάποτε από έναν τέτοιον "σχιζοφρενή" βοηθήθηκες αλλά τον ξέχασες ...
Μπαρδόν;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΚΑΒΕΙΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 15:10:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ 1 ΜΙΚΡΟ ΚΟΜΜΑΤΙ, ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΟΔΥΚΝΕΙΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ; ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΒΑΣΗ ΔΗΛΑΔΗ......
Δηλαδή;
Κομμάτι από τι;



ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ, ΠΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΛΕΣ "Ε, ΟΧΙ
ΡΕ ΦΙΛΕ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΗΓΜΑ, ΟΧΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΈΙΑ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 15:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΙΟΛΕ.. ΓΙΑΤΙ ΛΕΣ ΚΥΡΗΓΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΕΙΑ;
ΥΠΟΘΕΤΩ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΤΟ ΚΥΡΗΓΜΑ η ΔΙΔΑΣΚΑΛΕΙΑ, (ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΣΑΦΗΝΙΣΟΥΜΕ), ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ.
Καλησπέρα και σ' εσένα ΚΑΒΕΙΡΕ.

Η διδασκαλία κσεκινά από την αρχή και με εκσηγήσεις σε κάθε κομμάτι της.
Στην αριθμητική, για παράδειγμα, κσεκινά η διδασκαλία με το 1+1=2 και προχωράει εκσηγώντας και αποδεικνύοντας.
Το κήρυγμα εκφράζει τις προσωπικές πεποιθήσεις χωρίς καμμία εκσήγηση.
Είναι έτσι επειδή έτσι το λέω εγώ.



Αιολε, επειδή δεν είσαι Έλληνας, τόλμησα να διορθώσω τα λάθη σου. Όπως τα έγραφες πριν ήταν καλύτερα. Κσέρεις τι εννοώ, έτσι; Το πσιλιάστικες, ε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 15:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πόσο αξιόπιστα και αληθινά είναι αυτά που μας πλασάρουν οι θρησκείες;Εντελώς αναξιόπιστα, εκτός...

...εκτός κι αν δεν είναι υπαγορευμένη και δεν έχει ιερατείο που να συντηρήται από αυτήν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 15:12:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ, ΠΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΛΕΣ "Ε, ΟΧΙ
ΡΕ ΦΙΛΕ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΗΓΜΑ, ΟΧΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΈΙΑ"
Κήρυγμα είναι όταν απουσιάζει παντελώς το "διότι".
Και από την Κ.Δ. απουσιάζει!

Την έχεις διαβάσει;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 15:14:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ σ' αγαπάω Πσηλέ μας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΚΑΒΕΙΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 15:24:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ, ΠΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΛΕΣ "Ε, ΟΧΙ
ΡΕ ΦΙΛΕ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΗΓΜΑ, ΟΧΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΈΙΑ"
Κήρυγμα είναι όταν απουσιάζει παντελώς το "διότι".
Και από την Κ.Δ. απουσιάζει!

Την έχεις διαβάσει;



ΠΡΙΝ ΠΟΛΛΑΑΑΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΑΛΛΑ ΠΑΡ’ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΗ ΜΝΗΜΗ
ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΩ: ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΗΓΜΑ. ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ, ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΨΟΓΑ ΓΡΑΜΜΕΝΑ, ΓΙ’ΑΥΤΟ ΖΗΤΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ........ΣΤΗΝ ΑΠΟΣΑΦΗΝΙΣΗ.
ΑΝ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 15:36:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΡΙΝ ΠΟΛΛΑΑΑΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΑΛΛΑ ΠΑΡ’ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΗ ΜΝΗΜΗ
ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΩ: ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΗΓΜΑ. ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ, ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΨΟΓΑ ΓΡΑΜΜΕΝΑ, ΓΙ’ΑΥΤΟ ΖΗΤΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ........ΣΤΗΝ ΑΠΟΣΑΦΗΝΙΣΗ.
ΑΝ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ.....
Βεβαίως να βοηθήσω την μνήμη σου φίλε μου!

"Μη νομίσητε ότι ήλθον βαλείν ειρήνην επί την γην.
ουκ ήλθον βαλείν ειρήνην, αλλά μαχαιραν.
Ηλθον γαρ διχάσαι άνθρωπον κατά του πατρός αυτού
και θυγατέρα κατά της μητρός αυτής και νύμφην
κατα της πενθεράς αυτής.
και εχθροί του ανθρώπου οι οικιακοί αυτού.

"ο μη ων μετ' εμού κατ' εμού εστι,
και ο μη συνάγων μετ' εμού σκορπίζει"

"εί τις έρχεται προς με και ου μισεί τον πατέρα εαυτού
και την μητέρα και την γυναίκα και τα τέκνα και τους αδελφούς
και τας αδελφάς , έτι δε και την εαυτού ψυχήν, ου δύναταί μου μαθητής είναι."

"ο φιλών την ψυχήν αυτού απολέση αυτήν, και ο μισών την ψυχήν
αυτού εν τω κόσμω τούτω, εις ζωήν αιώνιον φυλάξει αυτήν."

Τα θυμάσαι αυτά; τι λες; τα διάβασες τα θεώρισες λογικά και όχι μπαρούφες, και τα απάστηκες;

Να σου θυμίσω και μια άλλη μπαρούφα;

"...ει ούτως εστίν η αιτία του ανθρώπου μετά της γυναικός, ου συμφέρει γαμήσαι."

Μπαρούφα ή όχι;
Απουσιάζουν και τα "διότι"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 22 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy