ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πόσο αξιόπιστα και αληθινά είναι αυτά που μας πλασάρουν οι θρησκείες;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 22
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 10:51:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
Θα μας πεις εσύ κάποιο που υπαγορεύεται ;
"...ει ούτως εστίν η αιτία του ανθρώπου μετά της γυναικός, ου συμφέρει γαμήσαι."



ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΝΑ ΝΑΙ η ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ
ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΑΛΟΓΟ.


Δεν θα τη λάβεις ποτέ αυτή την απάντηση.
Αυτή είναι η πάγια τακτική των απανταχού Χριστιανομάχων. Ρίξε λάσπη και όπου πιάσει έπιασε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 10:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Χριστιανισμός και εργα του παπαδαριού ταυτίζονται!"
ΔΕΙΞΕ ΜΑΣ επιτέλους που διαφωνείς κι γιατί!
Μην γεμίζουμε τον χώρο με ανούσιες κουτσουλιές...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 10:54:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επίσης πολύ πνευματικον αυτό Sesostris!
Κι ανάθεμά με αν ξέρουν τι είναι αυτή η "πνευματικότητα". Θα μπορούσαν να επικαλεστούν σοφία και λογική, αλλά αυτές οι λέξεις προσδιορίζουν κάτι σαφές και κάτι τέτοιο δεν υπάρχει στην ΚΔ.
Αλλά ακόμα και αυτή η αόριστη και ακατανόητη "πνευματικότητα" να υπήρχε, θα μας είχαν πήξει στα "πνευματικά" εδάφια.
Ομως, ούτε ένα!!! Λόγια, αερολογίες, μπούρδες!

Ας έρθουμε όμως στο τόσο "πνευματικό" εδάφιο μου μας υπενθύμισες.
Εχουμε μία σαφέστατη και καραμπινάτη περίπτωση εφαρμογής τού εν λόγω εδαφίου από το ιερατείο, σε συνδυασμό με την "ελληνικήν μωρίαν" και τα "ελληνικά κυνάρια" της ΚΔ.

Την φιλόσοφο Υπατία!
Δεν είχαν τίποτε προσωπικό μαζί της, δεν είχε πειράξει κανέναν, αλλά εδίδασκε "την ελληνικήν μωρίαν" και ήταν Ελληνίς, δηλαδή σκύλα.
Την "εσκόρπισαν" κυριολεκτικά, σύμφωνα με το εν λόγω εδάφιο και στο τέλος, ότι είχε απομείνει, το έκαψαν συμφωνα πάντα με τις προτροπές της ΚΔ. Στο Πυρ!
Με συγκεκριμένο τελετουργικό. Την πετσόκοψαν κυριολεκτικά με όστρακα, ζωντανή, περιέφεραν τα κομάτια της στην πόλη και την έκαψαν. Αυτό δεν είναι απλώς ένας φόνος. Οι απλοί φόνοι γίνονται για τον το χρήμα και την εξουσία. Ούτε όμως χρήματα, ούτε εξουσία είχε.
Ηταν ένας θάνατος στο όνομα του χριστιανισμού. Ηταν ένας φόνος στο όνομα του θεού τους.

ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΑ!
Σατανιστές θα τους λέγαμε σήμερα!

Και δεν ήταν η μοναδική ανθρωποθυσία, έτσι δεν είναι Sesostris;
Εκαναν αμέτρητες!
Ισως γι' αυτόν τον "πνευματισμό" μιλάνε οι άσχετοι και οι απατεώνες...

Την καλημέρα μου.


Αυτό εδώ Πσηλέ μας!
ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 10:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
"Χριστιανισμός και εργα του παπαδαριού ταυτίζονται!"
ΔΕΙΞΕ ΜΑΣ επιτέλους που διαφωνείς κι γιατί!
Μην γεμίζουμε τον χώρο με ανούσιες κουτσουλιές...




Ωπα ρε Αίολε χαλάρωσε... κουβέντα κάνουμε.
Με κάλυψε ο Dying Incubus σχετικά με το ζήτημα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 11:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έπειτα, είναι και κάτι άλλο το οποίο μου έχει προκύψει ως απορία, παρατηρώντας τι λέτε και τι γράφετε. Μερικές φράσεις, όπως π.χ η φράση ""ὁ μὴ ὢν μετ᾿ ἐμοῦ κατ᾿ ἐμοῦ ἐστι, καὶ ὁ μὴ συνάγων μετ᾿ ἐμοῦ σκορπίζει.", [ επειδή ακριβώς σας "βοηθούν" να συμπεράνετε λογικά μια άποψη που θα μπορούσε να αποτελέσει αντίλογο στην Χριστιανική πίστη ], την εκλαμβάνετε πως όντως να ειπώθηκε από τον κύριο εκφραστή αυτής της διδασκαλίας και λέτε με σιγουριά "αυτός το είπε αυτό". Για κάποιες άλλες όμως φράσεις, όπως π.χ το "αγαπάτε αλλήλους", λέτε "Α, δεν ξέρουμε ότι το είπε ο Ιησούς. Ο Ιησούς ακόμη και η ύπαρξή του αμφισβητείται. Αυτό μάλλον το είπε κάποιος ψυχασθενής, είναι μάλλον τέχνασμα κάποιου ανώνυμου συγγραφέα κτλ".

Αυτό, φαίνεται σαν να κάνετε έτσι μια... επιλογή αυθεντικότητας των λόγων ενός ανθρώπου. Κάποια τα είπε ο Jesus, κάποια τα είπε ένας ανώνυμος ψυχασθενής συγγραφέας. Κάποια είναι αυθεντικά λόγια του Ιησού, κάποια άλλα είναι ανωνύμων συγγραφέων. Αποφασίστε δηλ. ρε παιδιά : Tα είπε ή δεν τα είπε όλα αυτά ο Ιησούς ;

Και λέει ο ανθρωπάκος αυτός :

"Μη νομίσητε ότι ήλθον βαλείν ειρήνην επί την γην.
ουκ ήλθον βαλείν ειρήνην, αλλά μαχαιραν.
Ηλθον γαρ διχάσαι άνθρωπον κατά του πατρός αυτού
και θυγατέρα κατά της μητρός αυτής και νύμφην
κατα της πενθεράς αυτής
.
και εχθροί του ανθρώπου οι οικιακοί αυτού."

Γάτα είναι ... Ο ανθρωπάκος αυτός ξέρει απ' έξω κι ανακατωτά τον εσωτερικό κόσμο ακόμη και του ... macedon σήμερα ... χα, χα, χα!

Edited by - zip on 08/09/2011 11:17:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 11:02:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι το ουσιώδες έγραψε ο Dying Incubus dr μας;
Αοριστολογίες χωρίς τεκμηρίωση. Λόγια χωρίς αντίκρυσμα.
Κάτι σαν τις ακάλυπτες επιταγές ένα πράγμα.

...και μην την κάνεις με πλάγια πηδηματάκια ε;
Μην πετάς το μπαλάκι αλλού!
Σοβαρός είσαι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 11:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι το ουσιώδες έγραψε ο Dying Incubus dr μας;
Οτι το τι κάνουν τα ιερατεία ως εξουσίες, είναι άσχετο με το τι κάνουν οι πιστεύοντες στον Χριστό. Άλλο πράγμα ο "Πάπας", άλλο πράγμα η γιαγιά που προσεύχεται στο Χριστό για τα παιδιά της που πήγαν στην ξενιτιά. Απλά πράγματα.

πολύ αράχνη ρε παιδιά...
πολύ αράχνη...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 11:18:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άλλο πράγμα ο "Πάπας", άλλο πράγμα η γιαγιά που προσεύχεται στο Χριστό για τα παιδιά της που πήγαν στην ξενιτιά. Απλά πράγματα.
Μα δεν εξετάζουμε την αφελή γιαγιάκα. Για τα έργα του παπαδαριού σε συνάρτηση με τις επιταγές της ΚΔ μιλάμε!

Πόσο πιο απλά θα μπορούσε να είναι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 11:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έπειτα, είναι και κάτι άλλο το οποίο μου έχει προκύψει ως απορία, παρατηρώντας τι λέτε και τι γράφετε. Μερικές φράσεις, όπως π.χ η φράση ""ὁ μὴ ὢν μετ᾿ ἐμοῦ κατ᾿ ἐμοῦ ἐστι, καὶ ὁ μὴ συνάγων μετ᾿ ἐμοῦ σκορπίζει.", [ επειδή ακριβώς σας "βοηθούν" να συμπεράνετε λογικά μια άποψη που θα μπορούσε να αποτελέσει αντίλογο στην Χριστιανική πίστη ], την εκλαμβάνετε πως όντως να ειπώθηκε από τον κύριο εκφραστή αυτής της διδασκαλίας και λέτε με σιγουριά "αυτός το είπε αυτό". Για κάποιες άλλες όμως φράσεις, όπως π.χ το "αγαπάτε αλλήλους", λέτε "Α, δεν ξέρουμε ότι το είπε ο Ιησούς. Ο Ιησούς ακόμη και η ύπαρξή του αμφισβητείται. Αυτό μάλλον το είπε κάποιος ψυχασθενής, είναι μάλλον τέχνασμα κάποιου ανώνυμου συγγραφέα κτλ".

Αυτό, φαίνεται σαν να κάνετε έτσι μια... επιλογή αυθεντικότητας των λόγων ενός ανθρώπου. Κάποια τα είπε ο Jesus, κάποια τα είπε ένας ανώνυμος ψυχασθενής συγγραφέας. Κάποια είναι αυθεντικά λόγια του Ιησού, κάποια άλλα είναι ανωνύμων συγγραφέων. Αποφασίστε δηλ. ρε παιδιά : Tα είπε ή δεν τα είπε όλα αυτά ο Ιησούς ;



Μα αυτό το χαρακτηριστικό, δηλαδή "επιλέγω ό, τι γουστάρω", είναι βασικό γνώρισμα των "αντικειμενικών κριτών".
Δεν το ήξερες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 11:19:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...και μου αρέσει ο γαϊδαράκος!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 12:09:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός

Μα αυτό το χαρακτηριστικό, δηλαδή "επιλέγω ό, τι γουστάρω", είναι βασικό γνώρισμα των "αντικειμενικών κριτών".

Δεν το ήξερες;


Το ήξερα φίλε. Απλά, δεν το ήξερα για τον macedon. Εγώ ξεκίνησα την συμμετοχή μου στο θέμα, αν θυμάσαι, λέγοντας απευθυνόμενος στον macedon :

quote:
zip

Ρε συ macedon, είσαι από τα λίγα άτομα εδώ μέσα που διαβάζω τι λένε. Όμως, να σε ρωτήσω κάτι ρε φίλε : Πως είσαι τόσο σίγουρος, να! για το παραπάνω ας πούμε που λες πως ο Ιησούς τίποτε δεν έλεγε ; Πως είσαι τόσο σίγουρος πως π.χ δεν τα είπε αυτά ο Ιησούς ; Ήσουν εκεί ;


Και του απευθύνθηκα γιατί, πολύ εντύπωση μου έκανε αυτό που έγραφε προς τον ΚΑΒΕΙΡΟΣ και μάλιστα η σιγουριά με το οποίο το έγραφε :

quote:
macedon

Τίποτε απολύτως δεν έλεγε. Τα λόγια που βάζουν στο στόμα του οι ανώνυμοι συγγραφείς των ευαγγελίων είναι εφευρέσεις 200 χρόνια μετά.


Αφού λοιπόν τα λόγια του Ιησού, είναι "λόγια που βάζουν στο στόμα του οι ανώνυμοι συγγραφείς των ευαγγελίων" και "είναι εφευρέσεις 200 χρόνια μετά", εσύ ρε μεγάλε [macedon] τι ακριβώς ερμηνεύεις και τι ακριβώς μελετάς ; Αυτά τα λόγια των ανώνυμων συγγραφέων ; Αυτές τις εφευρέσεις 200 χρόνια μετά ;

Για να ξεκινήσει κάποιος μια μελέτη [ αυθεντικότητας μελέτη εννοώ ], μια μελέτη ορισμένων φράσεων ή ορισμένου συνόλου φράσεων ή ενός βιβλίου όπως είναι η Κ.Δ που περιγράφει μια σειρά από "γεγονότα", θα πρέπει : ή αρχικώς να υποθέτει πως πρόκειται για Ιστορικά γεγονότα, δηλ. να εκλαμβάνει τα γεγονότα αυτά ως αληθή ιστορικά γεγονότα που συνέβησαν [ και πιθανώς ερευνώντας να καταλήξει σε κάτι αντίθετο με την αρχική του υπόθεση ] ή να χρησιμοποιεί την ίδια την μελέτη του ως βοήθημα [ δηλ. γράφω μια μελέτη, που πρώτα εμένα θα βοηθήσει να αποφανθώ αν είναι όντως αληθή ή όχι τα γεγονότα ] για να εξάγει ένα ασφαλές όσο το δυνατόν συμπέρασμα και να αποφανθεί. [ Για την χαρά και μόνο της έρευνας δηλ. για την χαρά και μόνο της μελέτης αλλά και για να βοηθηθεί ο ίδιος ώστε να έχει ένα ασφαλέστερο συμπέρασμα. ]

Δεν ξέρω σε ποια περίπτωση ανήκει ο macedon, μπορεί να ανήκει και στις δύο, όμως σε όποια κι αν ανήκει, δεν δικαιολογείται σε καμία περίπτωση η σιγουριά με την οποία λέει όσα λέει. Ξέρω ανθρώπους που έχουν κάνει διδακτορικές διατριβές πάνω σε κάποιο - όχι Ιστορικό - θέμα και είναι αυθεντίες. Και πάλι όμως, αν τους ρωτήσεις για το δικό τους θέμα, δεν θα σου απαντήσουν με την σιγουριά, το ύφος και τον στόμφο του macedon. Θα σου πουν απλά : "Εγώ, το έψαξα το θέμα φίλε, το μελέτησα και κατέληξα σ' αυτό. Είναι ένα προσωπικό μου συμπέρασμα που προέρχεται μέσα από την μελέτη μου και that's all". Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για Ιστορικά θέματα δηλ. για πράγματα τα οποία κάποιος φαίνεται πως κάνει - όπως είπα - μια επιλεκτική αυθεντικοποίηση των γεγονότων.

Βασικά, όλα αυτά εμένα προσωπικά μου δημιουργούν την επιθυμία να θέλω να διαβάσω την μελέτη του macedon, το βιβλίο του δηλ. Συνεπώς, αν είχε την καλοσύνη να μου έδειχνε και που θα το βρω, θα ήταν μια καλή ευκαρία για μένα να ελέγξω κι εγώ την ορθότητα όσων γράφω και όσων ισχυρίζομαι. [ macedon, δες τα p.m's σου plz ]

Edited by - zip on 08/09/2011 12:42:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 12:29:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι το ουσιώδες έγραψε ο Dying Incubus dr μας;
Αοριστολογίες χωρίς τεκμηρίωση. Λόγια χωρίς αντίκρυσμα.
Κάτι σαν τις ακάλυπτες επιταγές ένα πράγμα.

Βρε βρε τον Αίολο!
Τι χαμπάρια;

Τι να μεσολάβησε άραγε μέσα σε ένα καλοκαίρι και ξαφνικά τα λόγια μου έγιναν αοριστολογίες χωρίς τεκμηρίωση, λόγια χωρίς αντίκρυσμα όπως οι ακάλυπτες επιταγές ένα πράγμα;
Χμμμ!
Κάτι θα μεσολάβησε, ε ... "γαϊδαράκο";

quote:
...και μου αρέσει ο γαϊδαράκος!

Δυστυχώς, το καταλάβαμε ήδη αυτό...





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 12:34:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus

Τι να μεσολάβησε άραγε μέσα σε ένα καλοκαίρι και ξαφνικά τα λόγια μου έγιναν αοριστολογίες χωρίς τεκμηρίωση, λόγια χωρίς αντίκρυσμα όπως οι ακάλυπτες επιταγές ένα πράγμα;

Κάτι θα μεσολάβησε, ε ... "γαϊδαράκο";


Το "Μνημόνιο 4"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 13:28:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι να μεσολάβησε άραγε μέσα σε ένα καλοκαίρι και ξαφνικά τα λόγια μου έγιναν αοριστολογίες χωρίς τεκμηρίωση, λόγια χωρίς αντίκρυσμα όπως οι ακάλυπτες επιταγές ένα πράγμα;
Χμμμ!
Κάτι θα μεσολάβησε, ε ... "γαϊδαράκο";

Ελα βρε Dying_Incubus! Τα συγκεκριμένα λόγια σου δεν ήταν όπως τα χαρακτήρισα; Γιατί προσπαθείς να μου προσάψεις κακιούλες;
quote:
Δυστυχώς, το καταλάβαμε ήδη αυτό...

Αυτό το "δυστυχώς' δεν το κατάλαβα Γιώργο. Εβλαψα κάποιον;
Προσέβαλα εσένα ή κάποιον άλλον; Θα μπορούσα, έτσι δεν είναι;
Δεν το έκανα, σωστά; ΑΛΛΟΙ προσβάλουν και μπινεδιάζουν αλλά δεν ασχολείσαι μ' αυτούς.
Δεν πιστεύω να μεροληπτείς ε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 14:40:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βασικά, όλα αυτά εμένα προσωπικά μου δημιουργούν την επιθυμία να θέλω να διαβάσω την μελέτη του macedon, το βιβλίο του δηλ. Συνεπώς, αν είχε την καλοσύνη να μου έδειχνε και που θα το βρω, θα ήταν μια καλή ευκαρία για μένα να ελέγξω κι εγώ την ορθότητα όσων γράφω και όσων ισχυρίζομαι.
Δηλαδή αυτό δεν το είδες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 15:20:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip
Και τι σημαίνει αυτό φίλε μου Sesostris ; Εξετάζουμε την εφαρμογή των λόγων από τα ιερατεία ή την ουσία των λόγων ;

Για εξήγησέ μου εσύ φίλε zip την ουσία των συγκεκριμένων λόγων , γιατί εγώ με τα φτωχά μου ελληνικά αδυνατώ να την κατανοήσω .
quote:
zip
Εγώ φίλε μου, δεν διαφωνώ στην εσφαλμένη εφαρμογή τους από τα ιερατεία, από τις εκκλησίες και από τους παπάδες. Εσφαλμένα εφαρμόζουν αυτό το "ὁ μὴ ὢν μετ᾿ ἐμοῦ κατ᾿ ἐμοῦ ἐστι, καὶ ὁ μὴ συνάγων μετ᾿ ἐμοῦ σκορπίζει."
. Και ;

Είτε διαφωνείς είτε όχι , το εφάρμοζαν και το εφαρμόζουν ακόμα και σήμερα , (όσο τους παίρνει δηλαδή) , κατά γράμμα . Να σου θυμίσω κάμποσα ιστορικά γεγονότα ;;;
quote:
zip
Όμως, άραγε, μόνο τα ιερατεία εφαρμόζουν αυτή την ... "παραίνεση", όπως λες ; Ακόμη κι εσύ την εφαρμόζεις σε κάποιες περιπτώσεις ... για σκέψου το καλύτερα. Γιατί, σε ορισμένες περιπτώσεις & για σένα ισχύει αυτό, το ότι δηλ. αυτός που δεν είναι μαζί σου, θεωρείς πως είναι εναντίον σου, και αυτός που δεν συνάγει μαζί σου ... θεωρείς ότι σκορπίζει. Συνεπώς, σε ορισμένες περιπτώσεις, η συμπεριφορά σου [ η συμπεριφορά μας ], κάνει πιστή εφαρμογή αυτής της φράσης. Και μη μου πεις πως ποτέ δεν το αισθάνθηκες εσύ αυτό.Γιατί ψέματα θα πεις ...

Φίλε zip εδώ κάνεις το μεγάλο λάθος , προφανώς (αν λάβω υπ’ όψιν μερικές απαντήσεις σου) να κρίνης εξ ιδίων τα αλλότρια . Το ότι κρίνω ιστορικά την πορεία του χριστιανισμού αποκαλύπτοντας τα όσα εντέχνως αποσιωπούνται ή διαστεβλωνονται από τις χριστιανοσελίδες του ιερατείου , της ΟΟΔΕ προεξαρχούσης , δεν σημαίνει ότι τρέφω μίσος εναντίον κάθε φουκαρά ανιστόρητου φανατίλα , που δεν έχει διαβάσει ούτε την Καινή Διαθήκη που έχει στα εικονίσματα του σπιτιού του . Ούτε καν κατά των επαγγελματιών διαστρεβλοτών της ιστορίας που βγάζουν κατ’ αυτόν τον τρόπο το ψωμάκι τους γράφοντας στις χριστιανοσελίδες . Κάπως πρέπει να ζήσουν κι αυτοί .

Κατά τον ίδιο τρόπο αν θυμάσαι έβαλα στην θέση του κι εκείνον τον ανεκδιήγητο Μουφτή που μας παρέθεσε διαστρεβλωμένο εδάφιο του Κορανίου , δίχως αυτό να σημαίνει ότι μισώ τους Μουσουλμάνους . Τώρα αν αυτές οι αλήθειες απομυθοποιούν τις εξ αποκαλύψεως αλήθειες που σε έπεισαν να πιστεύης και σε στεναχωρούν , is an other’s priest evangel .

Για μένα φίλε zip όλες οι θρησκείες είναι δημιουργήματα ανθρώπων , και η κάθε νεότερη θρησκεία αντέγραφε και ενσωμάτωνε στοιχεία από τις παλαιότερες , προσαρμόζοντάς τα κατά το δοκούν στο νέον δόγμα . Ουδέν καινόν φίλτατε υπό τον ήλιον .

quote:
zip
Aυτή λοιπόν η φράση, δεν αφορά ούτε ιερατεία, ούτε τίποτε. Αφορά τον ίδιο τον Jesus [ αν το είπε δηλ. αυτός ]. Αφορά τον εαυτό του. Ο ίδιος λέει για τον εαυτό του "ὁ μὴ ὢν μετ᾿ ἐμοῦ κατ᾿ ἐμοῦ ἐστι, καὶ ὁ μὴ συνάγων μετ᾿ ἐμοῦ σκορπίζει." Δεν σημαίνει όμως ότι έτσι πρέπει να κάνει και το ιερατείο, έτσι πρέπει να κάνει και η εκκλησία, έτσι πρέπει να κάνουν και οι παπάδες, έτσι πρέπει να κάνουμε κι εσύ κι εγώ.

Δεν το είπε (σύμφωνα με τους συγγραφείς των ευαγγελίων) φίλε zip για τον εαυτό του , αλλά σαν παρακαταθήκη στους οπαδούς του . Μια ματιά στο κατά Ματθαίον ίσως σε πείσει .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 16:00:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip

Και τι σημαίνει αυτό φίλε μου Sesostris ; Εξετάζουμε την εφαρμογή των λόγων από τα ιερατεία ή την ουσία των λόγων ;

Ειναι στιγμές που έχει κανείς την αίσθηση , ότι σε τούτη τη χώρα -και δεν είναι καθόλου τυχαίο- η ασυναρτησία κια η ασυνενοησία έχει αναδειχθεί σε Εθνικό σπόρ...
Άκου τώρα τι λέει -αναρρωτιέται- ο άνθρωπος...
Εξετάζουμε την εφαρμογή των λόγων???
Ή την ουσία των λόγων???


Δηλαδή , ένα πράμα ως εξής...
Εξετάζουμε το φούρνο που παράγει αυτό το ψωμί ή αυτό καθ'εαυτό το ψωμί ή και το αντίστροφο αν θέλετε....

Μα η ουσία του ψωμιού προσδιορίζει και την ποιότητα του φούρνου φίλε μου αλλα και την εμπειρία και την τεχνογνωσία κλπ....και το αντίθετο!!!
Ψωμί κακής ποιότητας ΔΕΝ θα παράξει ένας καλής ποιότητας φούρνος...
Συμπεριφορά κακής ποιότητας δεν θα έχει ένας άνθρωπος καλής ποιότητας...
Αυτό σου διέφυγε ε???

Αν λοιπόν υπάρχει ποιότητα σε μια ιδεολογία και οι νοηματοδοτούμενοι απο αυτήν θα παράξουν ποιοτικά...αν όχι , ξέρεις εσύ τι θα παράξουν.....συγκοινωνούντα δοχεία...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 16:28:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
X

Δηλαδή αυτό δεν το είδες;


Όχι δεν το είχα δει. Ok πάντως, θα φροντίσω να το πάρω και να το διαβάσω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 17:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris

Eίτε διαφωνείς είτε όχι , το εφάρμοζαν και το εφαρμόζουν ακόμα και σήμερα , (όσο τους παίρνει δηλαδή) , κατά γράμμα . Να σου θυμίσω κάμποσα ιστορικά γεγονότα ;;; [ Δεν διαφωνώ ρε φίλε μου σου λέω. Ας το εφαρμόζουν. Για μένα, κανένα πρόβλημα. ]

Φίλε zip εδώ κάνεις το μεγάλο λάθος , προφανώς (αν λάβω υπ’ όψιν μερικές απαντήσεις σου) να κρίνης εξ ιδίων τα αλλότρια . [ Χμ ... δεν κρίνω εξ' ιδίων τα αλλότρια. Κρίνω εξ' ιδίων τα ίδια. Σε ορισμένες περιπτώσεις ] Το ότι κρίνω ιστορικά την πορεία του χριστιανισμού αποκαλύπτοντας τα όσα εντέχνως αποσιωπούνται ή διαστεβλωνονται από τις χριστιανοσελίδες του ιερατείου , της ΟΟΔΕ προεξαρχούσης , δεν σημαίνει ότι τρέφω μίσος [ εγώ δεν είπα ότι τρέφεις μίσος ] εναντίον κάθε φουκαρά ανιστόρητου φανατίλα , που δεν έχει διαβάσει ούτε την Καινή Διαθήκη που έχει στα εικονίσματα του σπιτιού του . Ούτε καν κατά των επαγγελματιών διαστρεβλοτών της ιστορίας που βγάζουν κατ’ αυτόν τον τρόπο το ψωμάκι τους γράφοντας στις χριστιανοσελίδες . Κάπως πρέπει να ζήσουν κι αυτοί . [ Βασικά, δεν έχω κάτι να σου πω. Καλά κάνεις. Άλλο πράγμα σου είπα ... εγώ σου είπα πως ακόμη κι εσύ εφαρμόζεις αυτά τα λόγια. Αυτό δεν σημαίνει όμως πως μισείς. Ούτε από την συγκεκριμένη φράση προκύπτει πως ο Ιησούς νιώθει μίσος για όσους δεν συνάγουν με αυτόν ή για όσους δεν είναι μαζί του. Εσύ πως βγάζεις αυτό το συμπέρασμα ; Δηλ. το ότι ο Ιησούς μισεί αυτόν που δεν συνάγει μαζί του ή μισεί όποιον δεν είναι μαζί του ; ]

Κατά τον ίδιο τρόπο αν θυμάσαι έβαλα στην θέση του κι εκείνον τον ανεκδιήγητο Μουφτή που μας παρέθεσε διαστρεβλωμένο εδάφιο του Κορανίου , δίχως αυτό να σημαίνει ότι μισώ τους Μουσουλμάνους . [ Ναι, το θυμάμαι το σκηνικό. Εγώ δεν είπα ότι μισείς βρε Sesostris ] Τώρα αν αυτές οι αλήθειες απομυθοποιούν τις εξ αποκαλύψεως αλήθειες που σε έπεισαν να πιστεύης και σε στεναχωρούν [ Ούτε πιστεύω, ούτε με στενοχωρούν, να είσαι σίγουρος. Απλώς κουβεντιάζω. ] , is an other’s priest evangel .

Για μένα φίλε zip όλες οι θρησκείες είναι δημιουργήματα ανθρώπων , και η κάθε νεότερη θρησκεία αντέγραφε και ενσωμάτωνε στοιχεία από τις παλαιότερες , προσαρμόζοντάς τα κατά το δοκούν στο νέον δόγμα . Ουδέν καινόν φίλτατε υπό τον ήλιον . [ Συμφωνώ, καμιά αντίρρηση ]

Δεν το είπε (σύμφωνα με τους συγγραφείς των ευαγγελίων) φίλε zip για τον εαυτό του , αλλά σαν παρακαταθήκη στους οπαδούς του . [ Πως προκύπτει ότι αυτά τα λόγια είναι ... παρακαταθήκη για τους οπαδούς του ; ] Μια ματιά στο κατά Ματθαίον ίσως σε πείσει .


quote:
Sesostris

Για εξήγησέ μου εσύ φίλε zip την ουσία των συγκεκριμένων λόγων , γιατί εγώ με τα φτωχά μου ελληνικά αδυνατώ να την κατανοήσω .


Για να φτάσει κάποιος στην ουσία των λόγων ενός συνανθρώπου του [ όχι μόνο των συγκεκριμένων λόγων δηλ. αλλά γενικότερα των λόγων που λέγονται έναν άνθρωπο ] δεν θα πρέπει να βλέπει τα λόγια αυτά αποκομμένα από την συνολική "εικόνα" αυτού του ανθρώπου που τα λέει. Αυτό σημαίνει πως η ουσία των λόγων του, έχει άμεση σχέση και βρίσκεται σε άμεση συνάρτηση με : την χρονική στιγμή που τα λέει, σε ποιους τα λέει, πως τα λέει, γιατί τα λέει και τι άλλο εκτός απ' αυτά λέει [δηλ. τα συμφραζόμενα που λέμε] . Εγώ μπορώ να σου γράψω απλά ποια είναι η ουσία των συγκεκριμένων λόγων [ είναι η συνειδητότητα ] αλλά για να κατανοήσεις εσύ το πως εγώ φτάνω σ' αυτό το συμπέρασμα, εγώ θα πρέπει να κάτσω και να σου γράψω ένα ολόκληρο βιβλίο [ γιατί θα πρέπει να σου εξηγήσω ένα σωρό πράγματα πιο πριν ], κάτι που όπως καταλαβαίνεις δεν μπορεί να γίνει σε ένα φόρουμ.

Edited by - zip on 08/09/2011 19:06:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 19:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ελα βρε Dying_Incubus! Τα συγκεκριμένα λόγια σου δεν ήταν όπως τα χαρακτήρισα; Γιατί προσπαθείς να μου προσάψεις κακιούλες;

Αγαπητέ Αίολε, δεν προσπαθώ να σου προσάψω τίποτα.
Η απάντηση μου προς το μήνυμα σου ήταν αυτή που εγώ έκρινα ως επαρκή και κατάλληλη στο μήνυμα που απέστειλες στις 07/09/2011, 14:33:13 και στο οποίο χαρακτηριστικά ανέφερες:

quote:
Χριστιανισμός και εργα του παπαδαριού ταυτίζονται!

Πως να στο γράψω για να το καταλάβεις φιλαράκο;


Η πρώτη σειρά του μηνύματος σου ήταν κατά την δική μου κρίση αρκετά γενικόλογη, με έντονο το χαρακτηριστικό της "τσουβαλοποίησης" και μια πολύ βεβιασμένη κι ατυχής ταύτιση μεταξύ της συγκεκριμένης θρησκείας και των εκπροσώπων της.
Από την άλλη, η απάντηση μου όπου προσπαθώ να σου αναφέρω γιατί αυτό το συμπέρασμα σου μου φάνηκε λανθασμένο, απέσπασε την κριτική την οποία του άσκησες.
Εφόσον λοιπόν η θέση την οποία εξέφρασες είναι τεκμηριωμένη, δεν είναι μια μορφή αοριστολογίας σε αντίθεση με την δική μου απάντηση, δε νομίζω ότι χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο επ' αυτού.

Απλώς μου έκανε μεγάλη εντύπωση η τάση υποτίμησης κι απαξίωσης που επέδειξες κι αναρωτήθηκα εάν αυτή σχετίζεται όντως με το μήνυμα μου ή έχει τις ρίζες της κάπου αλλού ας πούμε...

quote:
Αυτό το "δυστυχώς' δεν το κατάλαβα Γιώργο. Εβλαψα κάποιον;
Προσέβαλα εσένα ή κάποιον άλλον; Θα μπορούσα, έτσι δεν είναι;

Γιατί σε δυσκόλεψε τόσο το "δυστυχώς";
Απλώς δε μου αρέσουν οι ... "γαιδαράκοι".


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 19:40:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying

Απλώς δε μου αρέσουν οι ... "γαιδαράκοι".



Γιατί φίλε dying (κατά κόσμον .... George) τόση μεγάλη ... “αποστροφή” προς τα άκακα αυτά τετράποδα?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 20:00:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis

Γιατί φίλε dying (κατά κόσμον .... George)


Όπως λέμε ... Sotis, Sotis Volanis

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 20:01:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η πρώτη σειρά του μηνύματος σου ήταν κατά την δική μου κρίση αρκετά γενικόλογη, με έντονο το χαρακτηριστικό της "τσουβαλοποίησης" και μια πολύ βεβιασμένη κι ατυχής ταύτιση μεταξύ της συγκεκριμένης θρησκείας και των εκπροσώπων της.
Από την άλλη, η απάντηση μου όπου προσπαθώ να σου αναφέρω γιατί αυτό το συμπέρασμα σου μου φάνηκε λανθασμένο, απέσπασε την κριτική την οποία του άσκησες.
Σας έδωσα ένα παράδειγμα που δεικνύει του λόγου μου το αληθές, το οποίο δεν σχολίασες Dying_Incubus.
Ουδεν παράδειγμα περί του αντιθέτου τού ισχυρισμού μου.
Τι άλλο να πω...
quote:
Απλώς δε μου αρέσουν οι ... "γαιδαράκοι".
Δεν έχει σημασία.
φιλοι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
violent king
Μέλος 1ης Βαθμίδας


90 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 21:01:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
επειδη δεν μπορω να παρακολουθησω το θεμα που εχει τοσες σελιδες,θα προσπαθησω να απαντησω στο αρχικο ερωτημα του θεματος ''Πόσο αξιόπιστα και αληθινά είναι αυτά που μας πλασάρουν οι θρησκείες;''

Η ερωτηση κατα την γνωμη μου ειναι αντιφατικη,εξεταζοντας την εννοια της θρησκειας και της πιστης,τιποτα δεν βασιζεται στην αληθεια και στην αξιοπιστια,ολα ειναι θεμα προσωπικων πεποιθησεων.θελω να πω οι χριστιανοι δεν περιμενουν καποιον ιστορικο ή καποιον αρχαιολογο να τους επιβεβαιωσει ή οχι αν τα γεγονοτα της παλαιας και κενης διαθηκης ηταν αληθινα.Αντιστοιχα και οι μουσουλμανοι κ.ο.κ


Countess it is your night
You are haunted by your wild desires
Possessed by bestial lust
You are the goddess of the loveΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 21:11:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
violent king

quote:
οι χριστιανοι δεν περιμενουν καποιον ιστορικο ή καποιον αρχαιολογο να τους επιβεβαιωσει ή οχι αν τα γεγονοτα της παλαιας και κενης διαθηκης ηταν αληθινα

Από την άλλη φίλε μου, αν τα "γεγονότα" της ΚΔ αποδεικνύεται ότι είναι φανταστικά, τότε δημιουργείται ένα θέμα, δε νομίζεις;

Το επόμενο λογικό συμπέρασμα που συνάγεται είναι ότι οι ευαγγελιστές ήταν εφευρέτες και όχι οι εξιστορητές των συγκεκριμένων συμβάντων και άρα ολόκληρο το θρησκευτικό οικοδόμημα καταρρέει, μια και η ύπαρξή του βασίζεται πάνω στην υποτιθέμενη ιστορική ύπαρξη των ηρώων του μυθιστορήματος.

Αυτός είναι και ο λόγος που οι χριστιανοί (και υποθέτω και οι οπαδοί άλλων θρησκειών) ιδρώνουν τόσο (και ιδρώνουν πολύ) για να αποδείξουν την ιστορικότητα των περιγραφομένων, μη διστάζοντας να πλαστογραφούν ιστορικά κείμενα για να αποδείξουν τα αναπόδεικτα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

violent king
Μέλος 1ης Βαθμίδας


90 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 22:05:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε μασεντον κοιτα τι νομιζω πως γινεται,η θρησκειες δημιουργηθηκαν σε εποχες που η ανθρωποτητα δεν ειχε ουτε αναγκη απο επιστημονικη ουτε τεκμηριωμενη αποψη,η ιστορια μαθαινοταν μεσω θρυλων και μυθων,η θρησκεια
ηταν πηγη μυθων που καλυπταν ολο το φασμα της ζωης,ιστορια,νομος,φυσικες επιστημες,προσωπικες σχεσεις κλπ,στην σημερινη εποχη αυτο δεν μπορει να συμβει,τοτε τα ιερατεια που κρυβονται απο πισω απο την θρησκεια,πχ οι χριστιανοι,αποφασησαν να πεισουν τους παντες οτι η βιβλος εχει αλληγορικη σημασια,ενω για αιωνες υποστηριζαν οτι η βιβλος ειναι ο αμεπτος λογος του θεου και δεν χωραει αμφιβολια για το αντιθετο.Επισης δεν συγχωρω στη θρησκεια οτι ποτε δεν πηρε το μερος του λαου,αλλα παντα τη θεση της εξουσιας και του κατεστημενου για αυτο κιολας εχει επιβιωσει τοσους αιωνες.

Countess it is your night
You are haunted by your wild desires
Possessed by bestial lust
You are the goddess of the loveΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 22:54:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί φίλε dying (κατά κόσμον .... George) τόση μεγάλη ... “αποστροφή” προς τα άκακα αυτά τετράποδα?

..asked the

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 22:55:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon
Από την άλλη φίλε μου, αν τα "γεγονότα" της ΚΔ αποδεικνύεται ότι είναι φανταστικά, τότε δημιουργείται ένα θέμα, δε νομίζεις;
Για αυτούς που παίρνουν στη κυριολεξία τη Καινή διαθήκη πράγματι παίζει σημαντικό ρόλο. Ευτυχώς όχι για μένα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 08/09/2011 22:56:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2011, 01:30:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip
Για να φτάσει κάποιος στην ουσία των λόγων ενός συνανθρώπου του [ όχι μόνο των συγκεκριμένων λόγων δηλ. αλλά γενικότερα των λόγων που λέγονται έναν άνθρωπο ] δεν θα πρέπει να βλέπει τα λόγια αυτά αποκομμένα από την συνολική "εικόνα" αυτού του ανθρώπου που τα λέει. Αυτό σημαίνει πως η ουσία των λόγων του, έχει άμεση σχέση και βρίσκεται σε άμεση συνάρτηση με : την χρονική στιγμή που τα λέει, σε ποιους τα λέει, πως τα λέει, γιατί τα λέει και τι άλλο εκτός απ' αυτά λέει [δηλ. τα συμφραζόμενα που λέμε] . Εγώ μπορώ να σου γράψω απλά ποια είναι η ουσία των συγκεκριμένων λόγων [ είναι η συνειδητότητα ] αλλά για να κατανοήσεις εσύ το πως εγώ φτάνω σ' αυτό το συμπέρασμα, εγώ θα πρέπει να κάτσω και να σου γράψω ένα ολόκληρο βιβλίο [ γιατί θα πρέπει να σου εξηγήσω ένα σωρό πράγματα πιο πριν ], κάτι που όπως καταλαβαίνεις δεν μπορεί να γίνει σε ένα φόρουμ.

Φίλε zip είσαι απαράμιλλος στο να λές τίποτα με πολλά λόγια !!

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2011, 07:45:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris

Φίλε zip είσαι απαράμιλλος στο να λές τίποτα με πολλά λόγια !!


Παρά τούτο, εσύ δεν απαντάς σε τίποτε απ' όσα σε ρωτάω. Ούτε καν με πολλά ή λίγα λόγια ...

Ας ξανα-παραθέσω λοιπόν τις ερωτήσεις μου και ας περιμένω απάντηση [ έστω και με πολλά λόγια ]

quote:

Sesostris - Δεν το είπε (σύμφωνα με τους συγγραφείς των ευαγγελίων) φίλε zip για τον εαυτό του , αλλά σαν παρακαταθήκη στους οπαδούς του. Μια ματιά στο κατά Ματθαίον ίσως σε πείσει .

zip - Πως προκύπτει ότι αυτά τα λόγια είναι ... παρακαταθήκη για τους οπαδούς του ;


***

2) Πως προκύπτει ότι ο Ιησούς μισεί όποιον είναι εναντίον του και όποιον δεν συνάγει μαζί του ;


3) Πως προκύπτει από την φράση "ὁ μὴ ὢν μετ᾿ ἐμοῦ κατ᾿ ἐμοῦ ἐστι, καὶ ὁ μὴ συνάγων μετ᾿ ἐμοῦ σκορπίζει", ότι ο Ιησούς αναφέρεται στο ιερατείο και πως προκύπτει ότι υπαγορεύει το ιερατείο να την εφαρμόζει ακόμη και σήμερα, 2000 χρόνια μετά ;


4) Γιατί για ορισμένες φράσεις όπως είναι π.χ η φράση "ὁ μὴ ὢν μετ᾿ ἐμοῦ κατ᾿ ἐμοῦ ἐστι, καὶ ὁ μὴ συνάγων μετ᾿ ἐμοῦ σκορπίζει" κάποιοι είναι σίγουροι πως είναι λόγια του Ιησού, ενώ για κάποιες άλλες όπως είναι π.χ η φράση "αγαπάτε αλλήλους" λένε πως είναι τεχνάσματα ανώνυμων συγγραφέων ;

Ξέρω, ξέρω ... "Μια ματιά στο κατά Ματθαίον ίσως σας πείσει"

Edited by - zip on 09/09/2011 08:10:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 22 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy