ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ (ΝΟ2)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 11:55:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
ΙΧ ΕΛΕΝΙ ΜΟΝΟΝ ΕΝΑΣ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ.ΜΗ ΜΠΕΡΔΕΥΕΣΕ,Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΜΑΣ ΤΟ ΛΕΕΙ΄΄ΕΓΩ ΕΛΗΛΥΘΑ ΕΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΔΕΧΘΗΚΑΤΕ Ο ΑΛΛΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΛΘΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΝΤΑΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΟΝΟΜΑ ΕΚΕΙΝΟΝ ΛΗΨΕΣΘΑΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
franandy2001
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Germany
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 12:06:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους franandy2001
φιλοι καλλημερασας ειμαι ενας αναγνωστης το sied σας απο την ΓΕΡΜΑΝΙΑ και διαβαζω με ενδιαφερον της προφητεις.αλλα τα γραφεται πολλα στην αγγλικη γλωσα και μου ειναι αδινατων να τα καταλαβω ολα. IX HELEN εαν δεν σου κανι το κοπο νατα μεταφρασης στα ελληνικα.με ολοι την ταπεινωση ενας πιστος πατριωτης,Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 12:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
Φίλε wwaker,αναφερόμενος στον αντιχριστο μιλάς για μια εποχή αρκετά μακρυνή από τη δική μας.Μέχρι να έρθει Ο αντίχριστος θα περάσουν ακόμη αρκετά χρόνια και πάρα πολλά γεγονότα θα έχουν συμβεί,που θα αλλάξουν εντελώς τον κόσμο.Μην ξεχνάς ότι ετοιμαζόμαστε να περάσουμε έναν τρίτο παγκόσμιο που ακόμη δεν έχει αρχίσει,αλλά ανάβει σιγά-σιγά η φλόγα του. Βλέποντας όλες αυτές τις καταστροφές στην Αμερική,θυμήθηκα τα λόγια ενός Ινδιάνου-αρχηγού φυλής που μιλώντας προφητικά είχε πει ότι το τρίτο σείσιμο του κόσμου θα συμβεί όταν θα δείτε <<νερό πάνω σε νερό πάνω σε νερό>>.Μήπως δεν το είδαμε αυτό στη Νέα Ορλεάνη; Κάτι ανάλογο είχε αναφέρει και ο Κομφούκιος,που είπε ότι κοντά στην αλλαγή της χιλιετηρίδας θα γίνεις ένας ΄μεγάλος πόλεμος στον οποίο θα χρησιμοποιηθεί ένα όπλο που θα καταλύει τους νόμους της φύσης(πυρηνικά όπλα),υποννοεί προφανώς τα όπλα που θα χρησιμοποιηθούν στην τελευταία τριήμερη και πιο καταστροφική για την ανθρωπότητα μάχη.Χρησιμοποιώ τις προφητικές ρήσεις αυτών των ανθρώπων για να δείξω σε όσους διαβάζουν τούτες τις γραμμές και δεν πιστεύουν σε θεό,ότι υπάρχουν και άνθρωποι που δεν είναι χριστιανοί και παρολα αυτά διέβλεψαν από το μακρυνό παρελθόν την κρίση που θα περάσει ο πολιτισμός μας. Νομίζω ότι το να ασχολούμαστε τώρα περισσότερο με το ποιός είναι ο αντιχριστος,παρά με το΄πότε θα γίνει ο επερχόμενος πόλεμος,είναι λίγο σαν να περιμένουμε το αεροπλάνο για να πάμε Ιταλία,ενώ ακόμα δεν εχουμε επιβιβαστεί στο πλοίο που θα μας πάει Αθήνα για να πετάξουμε.Άλλωστε προσωπικά δεν έχω καμία ανησυχία διότι ξέρω ότι με την έλευση του Ιωάννη και την ανάσταση αγίων,θα είναι αρκετοί κοντά μας για να μας τα εξηγήσουν όλα αυτά.
Και μέσα σε όλα αυτά θυμήθηκα επίσης ένα γνωστό μου,που μου είχε πει ότι στην αμερική κάποια στιγμή θα θρηνήσουν πάρα-πολλά θύματα,και ότι τρεις μήνες μετά θα αρχίσει ο τρίτος(δεν θυμάμε όμως πως το ήξερε,ούτε και ξέρω αν εννούσε αυτό που έγινε στη Νέα Ο΄ρλεάνη)).
Συνυπολογίζοντας λοιπόν σε όλα τα παραπάνω και τις προφητείες των αγίων μας που λένε ότι θα πάρουμε την Πόλη όταν το κυπριακό φτάσει σε αδιέξοδο(δείτε τι γίνετε με την αναγνώριση της Κύπρου),όταν στην εξουσία θα είναι ο Πούτιν και μάλιστα όχι για πολύ(από την επανεκλογή του έχουν περάσει δύο χρόνια,οπότε καιρός είναι!),όταν θα μας ανακοινώσουν φόρο που θα θελήσουν να τον εισπραξουν αργότερα(Φ.Π.Α. 19%)και που δεν θα προλάβουν όμως,όταν στην Τουρκία θα κυβερνάνε οι νέοι πολιτικοί(ευρωπαιστές,Ερντογάν κ.λ.π.),και όταν στην Ελλάδα θα πέσει φτώχεια(Κοσμάς Αιτωλός),με όλα αυτά και ακόμα περισσότερα(π.χ. η αναφορά του Νοστράδαμου για τους Ολυμπιακούς αγώνες) έχω αρχίσει να πιστεύω ότι είμαστε πλέον πολύ κοντά στην μέρα που η <<Ελλάδα θα δοξαστεί>> όπως έλεγε και ο Παίσιος<<καμιά δεκαριά χρόνια μετά το θάνατό μου>>.Ο Παίσιος απεβίωσε το 1994...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 12:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
22, δεν νομίζω...
Ο Αντίχριστος θα έλθει μόλις ο κόσμος θα ξαναρχίσει να πάει κατά διαόλου μετά την αναλαμπή της Ορθοδοξίας. Μετά από το μεγάλο θαύμα του Θεού δεν θα υπάρχει άλλη πια δικαιολογία για την αθεία του Κόσμου, έτσι ώστε ο Θεός να καθυστερήσει κι άλλο.


Ο Vladimir Moss, στο the book of the end, πάντως λέει πως αντίχριστους έχει κάθε γενιά, αλλά εξαρτάται από τους ανθρώπους και το πόσο έχουν ξεφύγει για το αν θα εξελιχθεί ο -τότε- αντίχριστος στον μεγάλο αντίχριστο.
Με άλλα λόγια, αν ο Μαιτράγια τώρα αποκτήσει μεγάλη απήχηση, αυτός θα είναι ο μεγάλος αντίχριστος. Από πιθανό αντίχριστο, θα τον ευνοήσει η ανθρωπότητα να γίνει ο τελικός αντίχριστος.


quote:
ΙΧ ΕΛΕΝΙ ΜΟΝΟΝ ΕΝΑΣ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ.ΜΗ ΜΠΕΡΔΕΥΕΣΕ,Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΜΑΣ ΤΟ ΛΕΕΙ΄΄ΕΓΩ ΕΛΗΛΥΘΑ ΕΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΔΕΧΘΗΚΑΤΕ Ο ΑΛΛΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΛΘΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΝΤΑΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΟΝΟΜΑ ΕΚΕΙΝΟΝ ΛΗΨΕΣΘΑΙ.

Κυριακόπουλε, δίκιο έχεις σε αυτό που λες, αλλά για σκέψου και το άλλο: ότι θα εμφανιστούν πολλοί στα έσχατα χρόνια που θα λένε πως είναι ο Μεσσίας, και οι άνθρωποι θα λένε "εδώ είναι ο Μεσσίας, ή εκεί είναι ο Μεσσίας". Και στις επιστολές του Ιωάννη που λέει ότι οι αντίχριστοι είναι πολλοί.

Ένας θα είναι ο τελικός, ο μεγάλος πλανευτής, αλλά αντίχριστοι θα υπάρξουν πολλοί. Ειδικά η εποχή μας ήδη τον έχει: μην ξεχνάτε τις προφητείες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 12:39:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
22 ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑΣ.ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΖΕΙΣ ΤΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΓΙΑ Γ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΤΟΥ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ.ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΙΝΔΙΑΝΩΝ-ΚΟΜΦΟΥΚΙΟΥ-ΓΝΩΣΤΩΝ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΙΣΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΟΡΘΟΔΟΞΟ, ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕ ΞΕΡΩ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΑΝΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΓΙΩΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΕΚΜΗΡΙΩΘΕΙ ΣΤΗ ΓΡΑΦΗ.ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΑΡΑΠΕΜΨΕ ΜΑΣ ΣΕ ΓΡΑΦΗ ΠΟΥ ΝΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝΕΙ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 12:40:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
1992/
edo se auto to xrono....pige na gini polemos me RUSSIA kai TURKEY....
ALA den egine....ipirxe kai opos ipe kai o Agios Kosmas O AITOLOS//
Dio pasxa,evagelismos mazi..?

Als the Jews hold this 1992 important.....


Σύμφωνα με το δικό μας το Πατριαρχείο (Κων/πόλεως) ο Χριστός γεννήθηκε το έτος 5508 από Αδάμ (από πτώσεως νομίζω, έτσι;), οπότε 5508 + 1992 = 7500 Από Αδάμ, η χρονιά που κατέρρευσε η Σοβιετική.
Για το Πατριαρχείο Αντιοχείας, ο Χριστός γεννήθηκε το 5500, οπότε 5500 + 2000 = 7500. Άρα το 2000 "κόπηκε" ο αιώνας στην μέση.

Αναμένουμε πολλά λοιπόν...

Οι Εβραίοι γιατί το θεωρούν σημαντικό το 92?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 12:43:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕ ΞΕΡΩ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΑΝΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΓΙΩΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΕΚΜΗΡΙΩΘΕΙ ΣΤΗ ΓΡΑΦΗ.ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΑΡΑΠΕΜΨΕ ΜΑΣ ΣΕ ΓΡΑΦΗ ΠΟΥ ΝΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝΕΙ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ.

Ο Όσιος Σεραφείμ του Σαρώφ προφήτευσε ότι θα αναστηθεί για να κηρύξει στον κόσμο μετάνοια, όταν τα βρωμερά χρόνια τελειώσουν. Στην προηγούμενη σελίδα είναι η προφητεία του.
Να μην το αποκλείουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 12:44:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
WWALKER ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ.ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΠΛΑ ΣΥΓΧΩΡΕΣΕ ΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΠΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΠΑΡΑΝΝΟΗΘΩ.ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΙ ΓΕΓΟΝΑΣΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ,ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΛΕΝΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΟΠΩΣ Ο ΕΝΑΣ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΒΔΕΛΥΓΜΑ ΤΗΣ ΕΡΗΜΩΣΕΩΣ Ο ΥΙΟΣ ΤΗΣ ΑΝΟΜΙΑΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΛΘΕΙ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΣ.ΜΟΝΟΝ ΕΝΑΣ ΘΑ ΕΛΘΕΙ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΩΣ ΘΕΟΣ ΣΤΟ ΠΑΛΑΙΟ ΝΑΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΝΑ ΠΛΑΝΕΨΕΙ ΤΑ ΕΘΝΗ ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΟΣ ΚΑΤΑ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 13:09:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Το θέμα όμως είναι εδώ:

Προφητεία Αγιορείτη Ιωσήφ εκ της Μονής Βατοπαιδίου.
"Ακούσατε Έθνη και λαοί της Οικουμένης πάσης / και εσύ αναγνώστα πρόσεχε σ’αυτό που θα διαβάσης.
Είναι σκληρά και λυπηρά, αλλά είναι πεπρωμένα /να γίνουν όσα στας Γραφάς ευρίσκονται γραμμένα.
Τάγραψαν οι Πατέρες μας ο κόσμος για να μάθη / από αυτόν τον
πόλεμο τι μέλλεται να πάθη.
Για να προσφύγη στον Θεόν και να μετανοήση / αν θέλη για να σωθή και ευτυχής να ζήση.
Με μιας θα ανάψη η φωτιά από μικρή αιτία/ κραυγή πολέμου έρχεται από τη Βουλγαρία.
Η δε Ρωσία ξαφνικά εισβάλλει στην Τουρκία / και ως χείμαρρος ορμητικός σαρώνει την Περσία.
Και προχωρεί ακάθεκτη φθάνει στην Παλαιστίνη / Θεός θέλει ο Αντίχριστος του Κόσμου για να γίνη.
Τότε κατέρχονται ομού της Δύσεως τα κράτη / ουαί στα Έθνη του Βορρά γίνονται όλα στάχτη.
Με λύσσα αμύνεται σκληρά η Αρκτος (Ρωσία) στην Τουρκία / που αδίκησε την Ελλάδα και όλη αναφλέγεται και καίει σα λαμπάδα.
Ματαίως αγωνίζεται η Άρκτος να κράτηση / τα περιβόητα Στενά(Σουέζ) στο τέλος θ' απηυδήσει.
Γιατί από την Ανατολή, Κορέα, Μαντζουρία / εισβάλλει η Αμερική με την Ιαπωνία / και προχωρεί ολοταχώς γραμμή στη Σιβηρία/ ενώ στη Δυτική πλευρά νικά η Γερμανία / και τότε είναι αδύνατον να κρατηθή η Ρωσία / και εγκαταλείπει τα Στενά, Αίγυπτον και Τουρκία.
Κτυπιέται η Άρκτος πανταχού και φεύγει προτροπάδην/όπως διασκορπίζεται ένα άτακτο κοπάδι.
Τότε ομού θα ητηθή και η δόλιος Τουρκία/ γιατί θα πράξη πονηρά μεγάλη προδοσία.
Γιατί αφού καταβληθή όλη από τη Ρωσία/ Θα συμμαχήσει μετ'αυτής και με την Βουλγαρία. Για τούτο όσοι χριστιανοί ευρίσκονται στην Πόλη/ και στα περίχωρα αυτής,πρέπει να φύγουν όλοι.
Γιατί η Πόλις (=Κωνσταντινούπολη) θα καή και ουδείς θα απομείνη/κάτοικος ζων εντός αυτής.
Μον' ο Ναός θα μείνη/(ο οίκος ούτος και Ναός της του Θεού Σοφίας /όστις θα μείνει αείφωτος φάρος της Ορθοδόξου Εκκλησίας/ εξ ού το φως θα ξαπλωθή σ' όλη την Οικουμένη/ της Βασιλείας του Χριστού που ο κόσμος αναμένει).
Η πρώτη φάσις έληξε του τρομερού πολέμου/ τόσα δεινά πέντε μηνών δεν επαρκούν Θεέ μου;/ κι πάλιν νέος πόλεμος θ' αρχίση να ξεσπάση/αλλοίμονο στον άνθρωπο τι έχει να περάση.
Το ζήτημα της Πόλεως πάλι θα βγει στη μέση/κι ο κόσμος θα περιπλεχθεί και δε θα ξεμπερδεύση.
Αμέσως η διχόνοια ενσκήπτει εις την Κρήτη/και ανάπτουν εις τα αυθωρεί (αμέσως) τα μίση και τα πάθη.
Αφού οι ισχυροί της γης απογοητευθώσιν/ τότε θα γίνη πόλεμος, που ουδέποτε έχει γίνει, αλλοιμονον στους ασεβείς κανείς δε θα απομείνη.
Τότε η Ελλάς ουδέτερη και πάντα αδικημένη/το δίκαιο της θα ζητή/και έτοιμη θα αναμένη/χωρίς ν' αναμιχθή.
Και τότε θα μιλήση όταν η σάλπιγξ του Θεού/εκ του ουρανού σαλπίση για να δικαιωθεί.Τότε τα Έθνη μεληδόν θα σφάζωνται αγρίως/στα όρια της Πόλεως για τα Στενά κυρίως.
Τότε θα πλεύση και πνιγή στο αίμα το μοσχάρι/τότε θα εκκαθαρισθή η ήρα απ' το σιτάρι.
Στη θάλασσα όπου βρεθή πλοίο δεν θ' απομείνει /και από το αίμα η θάλασσα κοκκινωπή θα γίνη.
Η Πόλις θα κατακαυσθή κι ίχνος δεν θα υπάρξη/πλέον ανθρώπου υλιστή γιατί πολλά έχει πράξη.
Μόνος θα μείνει ο Ναός της του Θεού Σοφίας/το στόλισμα της Νύμφης του Αγίας του Εκκλησίας. Τρία ημερονύκτια θα διαρκέση η μάχη/όποιος εξέλθει ζωντανός μεγάλη τύχη θάχη.
Κράτη ομού δέκα οκτώ με πείσμα αγριεμένα/θα σφάζωνται αλλόφρονα στο αίμα βουτυγμένα. Την τρίτη ημέρα ακριβώς όσοι εξηντλημένοι/από την μάχη ο' οποζούν θα δούνε ξαφνιασμένοι /εκεί ψηλά στον ουρανό στα δεξιά τα μέρη/να λάμπη υπέρ τον ήλιον ένα μεγάλο αστέρι.
Και από τ' αστέρι κάτωθεν ένας Σταυρός ν'αστράπτη/πύρινος κατακόκκινος κι'έκπληκτα τα Κράτη /ακούσουνε εκ του ουρανού μια φωνή βροντώδη/αγγέλου απροσδόκητον που θα σταθούν στο πόδι.
Τα όπλα θα πετάξουμε στη γη και τρομαγμένοι/τ' αστέρι θα κοιτάξουνε σαν απολιθωμένοι. Σταθήτε θ' ακουσθή φωνή. Σταθήτε επί τόπου/Γιατί αρκετά εχύθηκε το αίμα του ανθρώπου. Σπεύσατε πάραυ
τα εκεί στα δεξιά τα μέρη/το τόξο ακολουθήστε που βγαίνει από το αστέρι.
Κι εκεί θα βρήτε άνθρωπον άγιον/δικόν μου.
Ποιμένα αυτόν εξέλεξα δια το ποίμνιόν μου.
Τούτον και σεις εκλέξατε ποιμένα να ποιμάνη/τα πρόβατα μου, που γυρνούν έρημα δίχως στάνη.
Νύκτα θ' ακουσθή η φωνή μου και ο κόσμος τρομαγμένος/εκ της φωνής της σάλπιγγος θα μείνη σαστισμένος.
Κι ευθύς το τόξον θα στραφή προς νότον στην Ελλάδα/που απ' τό φως τό ουράνιον θα φέγγη σάν λαμπάδα.
Τότε θα καταφθάνουνε οι Πρέσβεις στην Ελλάδα/ολόχαρη δε η Ελλάς με βία και γρηγοράδα.
Τότε η Ελλάς θα σηκωθή πρώτη με το στρατό της/να εκπληρώσει ολόχαρη τον Ιερόν σκοπόν της.
Να καταλάβη αμαχητί, τα ιερά της μέρη/που της τα πήραν οι εχθροί, που όλος ο κόσμος ξέρει.
Τότε οι πρόσφυγες ομού από χαρά σκιρτώντες/θα τρέξουνε στα μέρη τους σαν αετοί πετώντας.
Τότε ο Έλλην Βασιλεύς, ο εκλεκτός Κυρίου/εις πάντα θάναι άριστος και επί της υφηλίου/θα άρχη και θα διοική μετά δικαιοσύνης/και η γη θα χαίρεται εκ διαρκούς ειρήνης.
Τα όπλα τα πολεμικά θα γίνουν εργαλεία/και άροτρα γεωργικά/κι ειρήνη και ευτυχία. Θα Βασιλεύση πανταχού/ κι ως αδελφοί να ζώσι/οι άνθρωποι επί της γης και δεν θα ερωτώσι/ο εις τον άλλον άνθρωπον μήπως και είναι ξένος/αλλά θα λέγεται αδελφός και εκ του Αδάμ το γένος.
Έλληνες ανανήψατε αυτή είναι η αλήθεια/μή σας πλανούν οι άπιστοι πώς είναι παραμύθια.
Όλα αυτά θα γίνουνε η ώρα πλησιάζει/το σύμπαν αναταράσεται και σας δεν σας τρομάζει: Η συμφορά που έρχεται τους ασεβείς να πλήξη/και εκ της γης αλύπητα να τους αξαφανίση.
Πάρετε την απόφασιν και λογικά σκεφθήτε/αν θέλετε να ζήσετε και αιώνια να σωθήτε/όλοι μετανοήσατε στραφήτε προς τα θεία/γιατί ουδεμία απ' αυτήν υπάρχει σωτηρία.
Ο πόλεμος που έρχεται ουδέποτε έχει γίνει/τόσον μεγάλος και φρικτός και δεν θα γένη ειρήνη.
Εάν δεν εκκαθαρισθή η ήρα από το σιτάρι / και τα ζιζάνια θα καούν σαν το ξήρο χωρτάρι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 13:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
ΠΟΙΜΕΝΑ ΑΥΤΟΝ ΕΞΕΛΕΞΑ ΔΙΑ ΤΟ ΠΟΙΜΝΙΟΝ ΜΟΥ.ΚΙ ΕΥΘΥΣ ΤΟ ΤΟΞΟΝ ΘΑ ΣΤΡΑΦΗ ΠΡΟΣ Ν Ο Τ Ο Ν ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΑΛΛΑ ΘΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΔΕΛΦΟΣ ΚΑΙ ΕΚ ΤΟΥ ΑΔΑΜ ΤΟ ΓΕΝΟΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 13:55:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Για μένα το θέμα είναι ξεκάθαρο...δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος για τον οποίο θα πρέπει ντε και καλά να αναστηθεί παλιός άγιος για να ηγηθεί ως Βασιλιάς.

Κάθε εποχή έχει τους δικούς της αγίους...οι μόνοι άγιοι που θα επιστρέψουν ΚΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΤΑΦΗΣΑΝ, είναι ο Ενώχ και ο Ηλίας. Ο Σεραφείμ του Σαρώφ μιλάει για την δική του επιστροφή...ναι, αλλά δεν ξεκαθαρίζει αν μιλάει κυριολεκτικά ή πνευματικά!
Διότι πνευματικά, ο προφητευόμενος Βασ. Αγιος Ιωάννης θα έχει προδρομικό ρόλο, αφού ουσιαστικά θα ετοιμάσει τις κοινωνίες και τα έθνη για την Τελική Κρίση: θα διαδόσει παντού το ευαγγέλιο έτσι ώστε να υπάρχουν ίσες ευκαιρείες σε όλα τα έθνη και να σωθούν - δυνητικά - όλες οι ψυχές.

Στο τέλος τέλος, εδώ έχουμε τόσες προφητείες που μας μιλάνε για έναν Άγιο, ο οποίος μάλιστα θα έχει και συστολή για να αναλάβει και άγγελος Κυρίου θα τον "προτρέψει". Μιλάμε για κάποιον που θα έχει οικογένεια και συγκεκριμένη ηλικία...άρα τι λέμε? Ότι κάποιος παλαιός Άγιος ξαναγεννήθηκε, μεγάλωσε, έκανε οικογένεια και μετά ξανά-αποκαλύφθηκε?
Μα αυτό βρε παιδιά ονομάζεται "μετενσάρκωση", κάτι που εκτός απο ΑΚΡΩΣ αιρετικό, δεν στέκει γιατί πολύ απλά, δεν έχει νόημα.

Φίλε 22, σκέψου το λίγο...!
Από κει και πέρα, αναστάσεις νεκρών που έγιναν στο παρελθόν, έγιναν για να δώσουν έμφαση σε κάποιο γεγονός. Ο Λάζαρος αναστήθηκε για να γίνει η απόδειψη ότι ο Χριστός είναι ο Κύριος Ζωής και Θανάτου, και η ανάσταση του Λαζάρου έχει την πνευματική διάσταση της σωτηρίας της ψυχής από την αμαρτία.
Δεν γνωρίζω για αναστάσεις νεκρών με την Ανάσταση του Κυρίου...δεν μπορώ να το αποκλείσω, αλλά ακόμα και αυτό - αν έγινε - συμβολίζει ακριβώς το ίδιο πράγμα: την νίκη επί του πνευματικού θανάτου.
Θυμηθείτε λίγο:
Χριστός Ανέστη εκ νεκρών,
θανάτω, θάνατο πατείσας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 20:45:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Αετέ, ο Σεραφείμ του Σαρώφ μάλλον κυριολεκτεί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 20:57:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Δεν ξέρω φίλε Wwalker...έχω ένα μικρό ενδοιασμό και θα σου εξηγήσω που τον βασίζω: οι μοναχοί εν γένει διακατέχονται από έντονη συστολή για να μην πέσουν σε αλαζονία και χάσουν την ψυχή τους. Αποφεύγουν κάθε τι που μπορεί να σχετιστεί με την δική τους δόξα και ακόμα κι όταν οι άνθρωποι τους προσφωνούν "άγιους" αυτοί - απο ταπεινότητα - αντιδρούν.
Μια τέτοια δήλωση λοιπόν του Σεραφείμ του Σαρώφ, την στιγμή που αντίστοιχη δήλωση μόνο ο Κύριος έχει κάνει, θα σήμαινε πως ο ίδιος έχει ήδη αποδεχθεί πως είναι Άγιος, κάτι που δεν συνάδει με την Αγιοσύνη.

Δεν ξέρω αν είναι σαφές το σκεπτικό μου, αλλά από την στιγμή που μιλάμε για έναν Άγιο της Εκκλησίας μας, κρατάω τους ενδοιασμούς μου, τόσο για το εάν το είπε όσο κι αν εννοούσε την δήλωσή του κατά ουσία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

antithetos1972
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 21:34:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους antithetos1972
Εύχομαι να είναι λάθος ή παραπληροφόρηση αυτό που μετέδωσε πριν από λίγο ο τηλεοπτικός σταθμός ALPHA στο Δελτίο Ειδήσεων.
Ζήτησε, λέει, ο Παπας, όταν επισκεφτεί την Τουρκία (η επίσκεψη προγραμματίζεται σε συνεννόηση των κυβερνήσεων Βατικανού - Τουρκίας μάλλον για το 2006), να ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ!!!

Θα τρίζουν τα αγιασμένα οστά του Μάρκου του Ευγενικού - και όχι μόνο... - που έδωσε μάχη για να μην γίνει η δήθεν "ένωση των εκκλησιών" πραγματικότητα, λίγο πριν την άλωση...

Συμπεριλάβετε λοιπόν και αυτό το ενδεχόμενο στο διάλογό σας για τις ορθόδοξες προφητείες - τον οποίο παρακολουθώ εδώ και πολύ καιρό, χωρίς να επιθυμώ να συμμετέχω, καθ' ότι ούτε ειδικός ούτε γνώστης. Είστε για μένα η καλύτερη διαδικτυακή πληροφόρηση για αυτό το θέμα - το οποίο πολλοί θα ήθελαν να "θάβεται" επιμελώς... Μόνο, καλό θα ήταν να λείπουν κάποιες "υπερβολές", όπως η "αβασάνιστη" αναφορά σε μη ορθόδοξες προφητείες, ή η εμμονή στην ακριβή χρονολογική τοποθέτηση των "μελλόντων γενέσθαι". Είτε είναι μακρυά, είτε είναι κοντά, όποτε κι αν είναι, ας είμαστε ΠΑΝΤΑ ΕΤΟΙΜΟΙ - αυτό άλλωστε δεν μας ζητάει ο Χριστός;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 21:36:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Αετέ, το ενδεχόμενο όμως ο Άγιος αυτός να είχε φτάσει σε τέτοιο σημείο αγιοσύνης που να μην ένιωθε το παραμικρό ψεγάδι εγωισμού όταν αναφερόταν στον εαυτό του (δηλαδή να ένιωθε όπως νιώθω εγώ όταν αναφέρομαι σε κάποιον άλλο, χωρίς καθόλου πάθος);

Ο ίδιος λέει: "Ο Θεός αποφάσισε για εμένα, τον ταπεινό Σεραφείμ, ότι θα πρέπει να ζήσω αρκετά παραπάνω από 100 χρόνια κλπ" οπότε αναφέρεται στην κυριολεξία.

Τα περί αξιοπιστίας της πηγής δεν τα ξέρω, ούτε και μπορώ να αποδείξω κάτι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 21:41:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
Εύχομαι να είναι λάθος ή παραπληροφόρηση αυτό που μετέδωσε πριν από λίγο ο τηλεοπτικός σταθμός ALPHA στο Δελτίο Ειδήσεων.
Ζήτησε, λέει, ο Παπας, όταν επισκεφτεί την Τουρκία (η επίσκεψη προγραμματίζεται σε συνεννόηση των κυβερνήσεων Βατικανού - Τουρκίας μάλλον για το 2006), να ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ!!!

Τι τι τι τι τι;;;;;;;

Σοβαρά το λες τώρα αυτό; Θα προσκυνήσει ο Πάππας στην Αγία Σοφία; ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ;;;;

ΚΑΙ ΟΚΤΩΜΒΡΙΟ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΟΔΟΣ ΤΗΣ ΕΕ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 21:50:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
Oλες οι προφητειες μολυνουν το μελλον με το παρελθον τους.

Φιλακια.

Ryche...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 22:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

Oλες οι προφητειες μολυνουν το μελλον με το παρελθον τους.

Φιλακια.

Ryche...



Για να δούμε, αν το κατάλαβαν ...
(εν αναμονή)



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 22:28:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
Θα μου επιτρέψετε σεβαστοί μου φίλοι να επιμένω στις απόψεις μου.
Νομίζω ότι παρεξηγήθηκα από κάποιους που έμειναν με την εντύπωση ότι μίλησα για μετεμψύχωση.Ποτέ δεν είπα κάτι τέτοιο και φυσικά δεν πιστεύω στην μετεμψύχωση.Αυτό που είπα και συνεχίζω να λέω είναι ότι ο άγιος βασιλέας Ιωάννης θα αναστηθεί για να αναλάβει το έργο του.
Ο φίλος μου ο Κυριακόπουλος ισχυρίζεται ότι οι αναφορές σε αναστάσεις έχουν μεταφορική σημασία και δεν είναι κυριολεκτικές.Θα του απαντήσω οτι υπάρχει και μια προφητεία που μιλάει για ανάσταση και δεν επιδέχετε άλλης ερμηνείας εκτός της κυριολεκτικής.Είναι η προφητεία του αγίου Μεθοδίου που λέει για τον Ιωάννη <<αυτόν που είναι ΝΕΚΡΟΣ ΣΤΟ ΣΩΜΑ και ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑ>>.Νομίζω ότι το λέει ξεκάθαρα πως ο Ιωάννης τώρα είναι νεκρός,και όπως λένε πολλοί προφήτες θα αναστηθεί,όπως και άλλοι άγιοι σύμφωνα τουλάχιστον με τον χάρτη του Αγίου Όρους.
Μέσα σε αυτά τα πλαίσια θα αναστηθεί και ο άγιος Σεραφείμ του Σαρώφ.

Βλεποντας την προφητεία του Ιωσήφ του Βατοπαιδινού,θα έλεγα ότι μου έκαναν εντύπωση δύο σημεία.Το ένα είναι εκεί που αναφέρετε στην Κρήτη και λέει ότι θα υπάρξει διχόνοια στο νησί,που σημαίνει ότι θα συγκεντρωθούν οι αντίπαλες δυνάμεις στην Ελλάδα για να τα βρουν με την πένα αλλά δεν θα τα καταφέρουν.Το άλλο σημείο είναι ότι ο πόλεμος θα κρατήσει στο πρώτο μέρος του 5 μήνες ακριβώς και μετά από κάποιες μέρες θα ολοκληρωθεί με το δεύτερο μέρος με την τριήμερη μάχη,κάτι που μου θυμίζει την προφητεία ενός άλλου αγίου που λέει ότι θα κρατήσει 5 ή 6 (μήνες).
Για το φίλο που λέει ότι ο Ιωάννης θα εμφανιστεί στη νότια Ελλάδα,και το στηρίζει αυτό στη φράση <<και ευθύς το τόξο θα στραφεί προς νότον στην Ελλάδα>>,να του πω ότι η φράση σημαίνει ότι το αστέρι θα είναι βόρεια της Ελλάδας και το τόξο θα κατευθυνθεί νότια.Στην άλλη περίπτωση θα έλεγε ότι <<το τόξο στρέφετε στη νότια Ελλάδα>>.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gogoras
Νέο Μέλος

USA
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 23:31:41  Εμφάνιση Προφίλ
Καπου,στις πρωτες 50 σελιδες,αναφερθηκε οτι ο Nostradamus προφητεψε οτι τελευταιος πρωθυπουργος θα ειναι ο Καραμανλης και τελευταιοι Ολυμπιακοι,αυτοι της Αθηνας.

Ειναι δυνατον να αναφερθει καποιο 'link' στο οποιο να γινεται λογος για κατι τετοιο;

Ευχαριστω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Προλέγων
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 00:41:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Προλέγων
Τα στοιχεία που παραθέτω αφορούν το πρόσωπο όπου ο Ιωάννης στην αποκάλυψη αποκαλεί «μέγα θηρίο» και όχι αντίχριστο όπως αυθαίρετα όλοι τον αποκαλούν :

Ο ίδιος :

Όνομα : _ _ R _ _ _
Επώνυμο : _ O _ E _ _
Ημερομηνία γέννησης : _ _ / _ _ / 1977
Υπηκοότητα : Αγγλία
Επάγγελμα : Ακαθόριστο
Τομέας σπουδών : Ακαθόριστο
Πανεπιστήμιο : Manchester University

Η αδελφή του :

Όνομα : _ A _ _
Επώνυμο : _ O _ E _ _
Ημερομηνία γέννησης : _ _ / _ _ / 1979
Υπηκοότητα : Αγγλία
Επάγγελμα : Ακαθόριστο
Σπουδές : Ακαθόριστο

Ο πατέρας του :

Όνομα : _ _ _ E _ _
Επώνυμο : _ O _ E _ _
Ημερομηνία γέννησης : _ _ / _ _ / 1944
Υπηκοότητα : Αγγλία
Επάγγελμα : _ _ _ _ _ _ _ _
Σπουδές : Νομική

Η μητέρα του :

Όνομα : _ _ R _ _ _ _ ή _ _ _ _
Επώνυμο : _ O _ _
Ημερομηνία γέννησης : _ _ / _ _ / _ _ _ _
Υπηκοότητα : Αγγλία - Ισραήλ
Επάγγελμα : Χορεύτρια
Σπουδές : Ακαθόριστο


Δεν γράφω προς το παρόν ολοκληρωμένα τα στοιχεία του αν και φωτογραφίζοντας τον ήδη διακινδυνεύω πολλά.
Όλα τα στοιχεία δείχνουν ότι κατά 99,9999999999999999999999 % αυτός είναι το αποκαλούμενο «μέγα θηρίο» εγώ τουλάχιστον είμαι πεπεισμένος τα υπόλοιπα είναι δική σας έρευνα.


Έσεται Ήμαρ.

Edited by - Προλέγων on 13/09/2005 00:50:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 00:43:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
quote:

Καπου,στις πρωτες 50 σελιδες,αναφερθηκε οτι ο Nostradamus προφητεψε οτι τελευταιος πρωθυπουργος θα ειναι ο Καραμανλης και τελευταιοι Ολυμπιακοι,αυτοι της Αθηνας.

Ειναι δυνατον να αναφερθει καποιο 'link' στο οποιο να γινεται λογος για κατι τετοιο;

Ευχαριστω.


Dhladh o Nostradamos eipe Karamanlis? Iksere to onoma tou? Opws Hiller pou eixe pei ?

Den to pistevw proswpika ayta pou elege o Nostradamos aporiptontai .

"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 00:47:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
Apo to Athos.gr

Βελιγράδι, 9 Σεπτεμβρίου 2005 (12:47 UTC+2)

Με τον προκαθήμενο της Ρωμαιοκαθολικής Εκκλησίας, πάπα Βενέδικτο 16ο συναντάται σήμερα ο πρόεδρος της Σερβίας - Μαυροβουνίου Σβέτοζαρ Μάροβιτς, στη θερινή παπική κατοικία στο Κάστελ Γκαντόλφο.

Η πρόσκληση για συνάντηση που απηύθυνε ο πάπας στον κ. Μάροβιτς και η πρόθεσή του σε σύντομο χρονικό διάστημα να συναντηθεί και με τον πρόεδρο της Σερβίας Μπόρις Τάντιτς, εκτιμώνται ως κινήσεις που επιβεβαιώνουν την αποφασιστικότητά του να εδραιώσει στενότερες σχέσεις με τη Σερβική Ορθόδοξη Εκκλησία και γενικότερα με τις ορθόδοξες εκκλησίες της νοτιανατολικής Ευρώπης

Ο κ. Μάροβιτς πριν από την αναχώρησή του για την Ιταλία είχε συνομιλίες με τον πατριάρχη Σερβίας Παύλο και τον καθολικό επίσκοπο Βελιγραδίου Στάνισλαβ Χότσεβαρ.

Σύμφωνα με εκτιμήσεις αναλυτών, ο κ. Μάροβιτς αναμένεται να προλειάνει το έδαφος για μία πιθανή επίσκεψη του προκαθημένου της Ρωμαιοκαθολικής Εκκλησίας στη Σερβία - Μαυροβούνιο, για την οποία έως τώρα επικρατούσε η άποψη, τόσο στο Βελιγράδι, όσο και στη Ρώμη ότι δεν έχουν ωριμάσει οι συνθήκες.

Σημειώνεται ότι ο κ. Μάροβιτς είναι ο πρώτος αρχηγός κράτους που γίνεται δεκτός από τον πάπα Βενέδικτο 16o.

Σε δηλώσεις του στο ραδιοφωνικό σταθμό B92 ο θρησκειολόγος Μίρκο Τζόρτζεβιτς, τονίζει ότι ενδέχεται η εκκλησία της Σερβίας να τηρήσει πιο μετριοπαθή στάση όσον αφορά στο ενδεχόμενο επίσκεψης του πάπα στο Βελιγράδι και ότι ο Μάροβιτς καλείται να αναλάβει μεσολαβητικό ρόλο.

«Η επίσκεψη του πάπα στη Σερβία - Μαυροβούνιο είναι πολύ πιο αναγκαία για τη χώρα και στην εκκλησία μας, παρά για τον προκαθήμενο της Ρωμαιοκαθολικής Εκκλησίας. Ηρθε πλέον ο καιρός η Σερβική Ορθόδοξη Εκκλησία να ανοίξει την πόρτα για την υπόλοιπη Ευρώπη», υπογράμμισε.

Pame kala ? Ti einai ayta dhladh twra tha parakalame kai ton Papa ? Malista to sxedio paei mia xara .

"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"


Edited by - Hfaistos on 13/09/2005 00:48:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilios35
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 02:40:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilios35
ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ?
ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΝΑ ΑΝΑΣΤΑΙΝΟΝΤΕ.
Α...ΞΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ...
ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ...
ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΧΩΡΕΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.....
ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΤΙ ΠΗΓΕ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΓΙΑΝΝΗ....
ΑΚΟΥ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΩΛΟΘΡΕΥΣΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ.....
ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΠΛΗ.
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΣΑΣ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΜΟΝΟΝ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΟΣΟ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ.?
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ .
ΠΟΣΟ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΝΑΣ ΦΙΛΕΥΦΣΠΛΑΧΝΟΣ ΠΑΝΑΓΑΘΟΣ ΘΕΟΣ.
ΜΗΠΩΣ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΙΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΤΕΡΗΣΗ ΕΙΧΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΟΠΤΑΣΙΕΣ?
Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΑ ΕΞΗΓΕΙ ΑΥΤΑΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ.
ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ..?
ΑΚΟΥ ΕΚΕΙ ΘΕΟΣ...ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΑΣ....
ΑΚΟΥ ΑΓΙΟΙ ΠΟΥ ΣΩΖΟΥΝ ΤΟΝ ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ ΤΟΝ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ....
ΑΚΟΥ ΠΡΟΦΗΤΕΣ......
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 03:06:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΘΑ ΕΠΕΜΒΩ Σ΄ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ, ΚΑΙ ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΣΚΛΗΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΤΙΣ ΕΦΗΒΙΚΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑΕΦΗΒΙΚΕΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ, ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟ ΔΙΑΔΙΚΥΟ.
Α! ΣΤΕΦΑΝΕ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ;

aaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 10:31:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas
Γιατι δεν πατε ολοι μαζι στο Λιακοπουλο να κανετε νταβαντουρι?
Ειπα να μην απαντησω σε αυτο το θεμα αλλα δεν κρατηθηκα.
Αρκετα πια με τους δηθεν μελοντολογους και τις Μ.......Σ του Λιακοπουλου!

Βγαζει το Ν1 και μετα το Ν2.
Πρωτη φορα βλεπω προφητειες σε συνεχειες.
Οπου να ναι θα ερθει και το Ν3 με φρεσκες προφητειες.

Ελεος!!!!!

Κανω ζαπινγκ προχθες και πετυχαινω μαι προφητεια απο το Ν2 που ελεγε
-Θα ερθει ημερα Παρασκευη και ωρα 21.00
-Θα ειναι μεταξυ 30 και 40 ετων.

Δεν σας φαινεται τιποτα παραξενο σε αυτες τις 2 προφητειες?

Απο την μια ο Αγιος που προφητεψε γνωριζει ωρα και ημερα ακριβως αλλα εχει ενα δισταγμο στην ηλικια.
Ειναι σοβαρα πραγματα αυτα τωρα?

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 10:53:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Προλέγων,

ποια είναι η πηγή σου? Όχι τίποτα άλλο, αλλά αν είναι να κάνουμε και οι υπόλοιποι κάποια έρευνα, να ξέρουμε από που θα ξεκινήσουμε.

Όσο για τους άλλους που μιλάνε για μετεφηβικές ανησυχίες, και μπαίνουν για την ειρωνία τους, και για να βλασφημήσουν, ας τους βοηθήσει ο Θεός να απαλαχθούν από τις Λεγεώνες που τους βασανίζουν.

Είχα σκοπό να ειρωνευτώ και εγώ και το κάνω το θέμα προσωπικό, αλλά με συγκρατεί δεύτερη σκέψη να μην υποκύψω στον πειρασμό της προσωπικής αντιπαράθεσης, διότι κάθε προσβολή σε πράγματα που πιστεύει κάποιος είναι ευθεία προσβολή σε αυτόν.

Και απλά..μια τελευταία προειδοποίηση..όποιος στην συνέχεια μιλήσει με ασέβεια για Άγιο της εκκλησίας μας, ή προσβάλλει την πίστη μου (και μιλάω για μένα και μόνο) επειδή είναι σαν να προσβάλει εμένα προσωπικά, να ξέρει ότι θα έχει να κάνει μόνο μαζί μου....κι αν θελήσει να κάνει αντιπαράθεση και τον τρώει ο κ...ς του, ας κάνει μια επανάληψη στα ελληνικά του, να διορθώσει και την ορθογραφία του, γιατί καλό θα είναι να μην μου δώσει έστω και την παραμικρή αφορμή, γιατί θα μάθει ότι Χριστιανός δεν σημαίνει να γυρίζει κάποιος και το άλλο μάγουλο, αλλά κι αν το κάνει θα το κάνει μόνο 1 φορά, και αυτή η στιγμή είναι τώρα! Επομένως, ας σκεφτεί πολύ σοβαρά την επομένη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 11:39:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
Γιατι δεν πατε ολοι μαζι στο Λιακοπουλο να κανετε νταβαντουρι?
Ειπα να μην απαντησω σε αυτο το θεμα αλλα δεν κρατηθηκα.
Αρκετα πια με τους δηθεν μελοντολογους και τις Μ.......Σ του Λιακοπουλου!

Βγαζει το Ν1 και μετα το Ν2.
Πρωτη φορα βλεπω προφητειες σε συνεχειες.
Οπου να ναι θα ερθει και το Ν3 με φρεσκες προφητειες.

Ελεος!!!!!

Κανω ζαπινγκ προχθες και πετυχαινω μαι προφητεια απο το Ν2 που ελεγε
-Θα ερθει ημερα Παρασκευη και ωρα 21.00
-Θα ειναι μεταξυ 30 και 40 ετων.

Δεν σας φαινεται τιποτα παραξενο σε αυτες τις 2 προφητειες?

Απο την μια ο Αγιος που προφητεψε γνωριζει ωρα και ημερα ακριβως αλλα εχει ενα δισταγμο στην ηλικια.
Ειναι σοβαρα πραγματα αυτα τωρα?


Φίλε Tyaneas, να σε βοηθήσω.
Όλα ξεκινάνε από το ότι πιστεύεις πως είσαι πιο έξυπνος, και κατάλαβες την "απάτη" με τις προφητείες.
Κι όμως υπάρχουν πιο έξυπνοι άνθρωποι από εσένα, οι οποίοι πιστεύουν στις προφητείες.
Άρα τα πράγματα είναι απλά: δεν είσαι έξυπνος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

franandy2001
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Germany
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 11:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους franandy2001
Αγαπητοι φιλοι αποτι βλεπωμε εδω γραφουνε ο καθενας της αποκαλυψεις που γνωριζη και κανεναν δεν υπωχρεωνουν να της διαβαση σεβαστηται την γνωμη του καθενως και μην ειρωνευσται.Μπορι ο καθενας να γραψει τι γνωμητου χωρις καμια υπωχρεωςη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 14:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

Αγαπητοι φιλοι αποτι βλεπωμε εδω γραφουνε ο καθενας της αποκαλυψεις που γνωριζη και κανεναν δεν υπωχρεωνουν να της διαβαση σεβαστηται την γνωμη του καθενως και μην ειρωνευσται.Μπορι ο καθενας να γραψει τι γνωμητου χωρις καμια υπωχρεωςη.

Κάποια παλιά μέλη του φόρουμ είπαμε να μαζέψουμε λεφτά, να πάμε να πάρουμε μια καλή εγκυκλοπαίδια και να την κάνουμε δώρο στους φίλους μας.

Εγώ έχω όμως την εξής απορία.

Θα σας άρεσε να διαβάζετε γενικές γνώσεις, για π.χ. εξερευνήσεις και ανακλύψεις, ποιός π.χ. πήγε στον Νότιο Πόλο ή στα Ιμαλάια, ή είναι πιο ενδιαφέροντα τα ξόρκια, οι επικλήσεις και οι καθρέπτες, οι προφητείες ?

Ας δούμε ένα απλό παράδειγμα.

Ας πούμε, οτι πρίν αοό 1.000 χρόνια προφήτεψε κάποιος κάτι. Πρίν 1.000 χρόνια λοιπόν σχηματίστηκε, εκφράστηκε, ορίστηκε μια προφητεία. Οτι (ας πούμε) "σε 1.000 χρόνια θα γίνει...."
Έστι λοιπόν υπάρχει και η ημερομηνία εκπλήρωσης της προφητείας (ας πούμε οτι ήρθε σήμερα) .

Ο προφήτης, εφόσον είναι σε θέση να προβλέψει το γεγονός και να το εκφράσει (να πεί δηλ. την "προφητεία"), γιατί να μήν είναι σε θέση να γνωρίζει αν και οι άνθρωποι την ερμηνεύσουν σωστά και όντως εκπληρωθεί ?



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy