ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ινδοευρωπαιοι - πως, γιατι και ποτε Νο2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2010, 14:11:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραφει ο αγνωστικ


Η παγίδα δεν έχει σχέση με όλα αυτά, αλλά φέρει το θέμα του πήγνυμι (πήζω)."

Λεξικο σουιδα


παγας- δικτυα παγιδας" και τουτο δηπου το του αισχυλου ,τοις εναυτου πτεροις περιπεσων,και ευσχεθεις ταις ΠΑΓΑΙΣ ας αλλους υφηκε ,τα εκ του νομου δικαιως επαθε...."

Επισης εχουμε και το παγασητικο κολπο.....


Γραφει ο αγνωστικ

Γραφει ο αγνωστικ


Αλλά για να μην πολυλογούμε....αν ίσχυε αυτό που λες δεν θα έπρεπε να βρούμε αρκετές ακόμα ονομασίες βουνών από τις υποτιθέμενες πλημμυρισμένες περιοχές που να παίρνουν αυτό το όνομα (νάσος-νησος)? Γιατί αυτό το όνομα είναι εξαιρετικά σπάνιο για βουνά?"


Εχουμε και το βουνο παρνης (παρνηθα),που οπως διαβαζουμε στα λεξικα ειναι το θηλυκο του παρνασου(σουιδας).Ειναι γνωστες οι αναφορες του κατακλυσμου και στη πολη της αθηνας....


Αυτο που πιστευω ακραδαντα ειναι πως μετα απο αυτες τις καταστροφες οι ελληνες αρχισαν να ζουν ολοι μαζι στις περιοχες που η συμφορα χτυπησε και οχι αναλογα με τη καταγωγη( ως πελασγοι,λελεγες κ.τ.λ.)για αυτο απο εκεινη τη γεννια και μετα η παραδοση αναφερει οτι γεννηθηκε ο ελλην ,ο ιων,ο δωροςκ.τ.λ.Σε ολη την ανθρωπινη ιστορια οι συμφορες ενωνουν τους ανθρωπους,εστω και προσορινα...


Γραφει ο αγνωστικ


Οταν θα φέρεις πραγματικές λέξεις τότε θα υπάρχει ελπίδα συνεννόησης. Οσο φαντάζεσαι λέξεις και κανόνες, όσο μπερδεύεις λαούς, γλωσσες και χρονικές εμφανίσεις λέξεων, αποδεικνύεις ότι δεν σε ενδιαφέρει η πραγματικότητα αλλά η στήριξη μιας πλάνης που θες εσύ να είναι η πραγματικότητα. Ούτε και στο αγαπημένο σου λεξικό του Ησύχιου δεν υπάρχουν αυτά που λες, ούτε στα ίδια τα αρχαία κείμενα."

Για να δουμε τωρα που εφερα την λεξη παγας απο αρχαιο κειμενο τι αλλο θα πεις....Θα στειλεις τους νεοκοπους ετυμολογους να φουσκωσουν καμμια γατα?

Αληθεια οι λεξεις καθοδος(καθ οδον) παροδος δεν σε προβληματιζουν?Οι λεξεις καθωμαι ,κατοικια?Καθιδρυσαν(ασφαλως κατοικησαν)?Οι λεξεις καρπος,καρδια(πολη της θρακης αλλα και σημερινη της θεσ/νικης)καμεια(πολη),καειρα(πολη),καμπος,καμπτω,καμπυλη(καμπυλα τοξα,ομηρος)καλα(ξυλα,εξου και καλαμι)?Το οτι οι καλας (που υποστηριζουν τα γνωστα)εχουν αυτη τη λεξη τιποτα?Καικος(ποταμος)?

Γραφει ο αγνωστικ


Κρίμα που για τη λέξη πλοίον δεν στηρίχτηκαν στη ρίζα να-νη για να ονομάσουν την "τεχνητή" στεριά μεσα στη θάλασσα..."


Αν εχεις να πεις τιποτα οσον αφορα τη λογικη οτι ειναι απολυτως φυσιολογικο το πλοιο και το νησι να εχουν την ιδια ριζα περιμενω με ενδιαφερον....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2010, 11:44:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραφει ο αγνωστικ


Το βιβλίο ποιο είναι να το πάρω?"


Το βιβλιο αυτο το εγραψε ο λυριτζης μαζι με τη μαρια ραυτοπουλου(εφορο προιστορικων αρχαιοτητων)και απο οτι καταλαβα εχει τιτλο "αργολιδα-η συνδεση των προιστορικων μυθων με τα γεωπε-ρ-ιβαλοντικα και αρ-χαιολογικα στοιχεια"

Γραφει ο αγνωστικ


Εχουμε μαρτυρίες ότι ο Πέλοπας ήρθε από τη Μικρά Ασία. Για μια εποχή για την οποία οι Ελληνες είχαν αμυδρές και ομιχλώδεις μαρτυρίες είναι υπερβολή να ζητάς μεγαλύτερη σαφήνεια στις παραδόσεις. Για το 1600 π.Χ, δεν έχουμε εκατοντάδες παραδόσεις και μαρτυρίες, μάλλον έχεις παρανοήσει ορισμένα πράγματα."


Ο πελοπας ηταν πελασγοφρυγας(αρα ελληνας γλωσσικα και βιολογικα)εξου και η αρχικη ριζα του ονοματος του....

Ε οχι και αμυδρες μνημες για το 1600-1500.Αν αρχισω να τις απαριθμω θα χρειαστω 300 σελιδες....

Γραφει ο αγνωστικ


Ακολουθώντας τη λογική σου του στυλ "βρες μου κάτι που να υπάρχει έξω από την Ελλάδα, και μετά να εμφανίζεται σ'αυτήν για να δεχθώ μετανάστευση" προσθέτω και τον μύθο της διαδοχής των θεών Ουρανός-Κρόνος-Δίας ο οποίος υπάρχει(με τις ευνόητες αλλαγές στα ονόματα πρωταγωνιστών)"

Σου εχω εξηγησει οτι αυτοι οι μυθοι ηταν κοινοι στους λαους των δυο πλευρων του αιγαιου....


Γραφει ο αγνωστικ


διότι χθες έκανα format και δεν ξέρω αν έχει πειραχτεί κάτι."


Τι ειναι αυτο παλι?Κατι καλο?


Γραφει ο αγνωστικ

Δηλαδή έχουμε το άρμα, έχουμε το συγκεκριμένο μύθο διαδοχής θεών-βασιλιαδων, έχουμε και μερικά κεραμικά αντικείμενα, έχουμε και παράδοση που φέρνει έναν μυθικό ήρωα στην Ελλάδα να ιδρύει δυναστεία."


Το αρμα σιγουρα το πηρανε οι αχαιοι απο τους χετταιους γυρω στο 1600π.χ,απο τη στιγμη που δεν υπαρχει το παραμικρο στοιχειο υπαρξης του στην ελλαδα πριν απο αυτην την εποχη...Οι σχεσεις χετταιων -αχαιων ειναι επιβεβαιωμενες για εκεινη την εποχη.

Σου ζητησα αν μπορεις(αν γνωριζεις φυσικα)να μου παραθεσεις το κειμενο που οι χετταιοι λενε πως οι θεοι των αχαιων εγκατασταθηκαν σε αυτους.Αν δεν γνωριζεις πεςτο,αν παλι δεν θελεις δεν πειραζει θα το βρω καποια στιγμη απο αλλου.....Αληθεια μηπως γνωριζεις πως λεγαν οι χετταιοι το αρμα?


Το να υπαρχουν κεραμικα ειναι απολυτως φυσιολογικο μια και η εμπορικη σχεση ειναι επιβεβαιωμενη....

Οι φρυγες ως γνωστον απο την ελλαδα πηγαν στην ασια και οχι το αντιστροφο.Αρα και οι πελοπες ηταν αυτοχθονες κατοικοι που απο την ελλαδα πηγαν στην ασια και μετα καποιοι γυρισαν πισω......


Γραφει ο αγνωστικ

Το νήο προέρχεται από το ναυς και όχι από ξεχωριστή ρίζα νη. Αυτό μας λένε τα λεξικά που δεν ανοίγεις."


Οπως νασος-νησος,παγα-πηγη,ετσι εχουμε ναυς-νης ....


Γραφει ο αγνωστικ


Αμάν ποια με τους Φοίνικες, παντού τους βλέπεις σαν εφιάλτη. "


Καποιοι αλλοι (οχι εσυ)τους βλεπουν πανταχου πα-ρ-ων ,ειδικα οπου υπαρχουν ετυμολογικες αμφιβολιες.....παντα υπαρχει και η προταση για φοινικικη λεξη-ριζα.Ειμαι σιγουρος οτι τα εχεις διαβασει-ακουσει πολλες φορες,ακομα και σε επισημα εντυπα....


Γραφει ο αγνωστικ


Εγώ δεν γνωρίζω τι σημαίνει Κάλυμνος διότι η γλώσσα των ανθρώπων που έδωσαν αυτή την ονομασία είναι άγνωστη. "

Δεν σε προβληματιζει το γεγονος οτι διπλανα νησια που εχουν κρατησει τη παναρχαια ονομασια τους ,λεγονται κασος,καρπαθος αλλα και πατμος?


Γραφει ο αγνωστικ


Πάντως εγώ πιστεύω ότι πράγματι οι Τυρρηνοί/Ετρούσκοι κατοικούσαν σε περιοχές της Ελλάδας πριν τους Ελληνες(οπότε με αυτή την έννοια είναι "αυτόχθονες"). Κατοικούσαν και στην Αθήνα τα παλιότερα χρόνια όπως μας πληροφορεί ο Θουκυδίδης..."


Ειναι πολλυ πιθανον.Αλλωστε εχω δειξει μια περιπτωση ηδη που πριστορικοι ελληνες αποικησαν τη κεντρικη ιταλια(και σιγουρα δεν θα ηταν οι μονοι).Ομως ηταν ολιγαριθμοι και σιγουρα καποια στιγμη θα συνχωνευτηκαν με αλλους μη ομιλουντες τον προγονο της ελληνικης.Ετσι επειδη η ιστορια παντα επαναλαμβανεται ,παλι μετα απο χιλιετιες αποροφηθηκαν απο τους ρωμαιους και χαθηκε παλι η γλωσσα τους.Απλως αυτοι ειχαν γραφη και ετσι μπορουμε να γνωριζουμε για αυτους....


Γραφει ο αγνωστικ


Δε νομίζω οι χτυπημένοι από το Τσουνάμι στις χώρες του Ινδικού να άλλαξαν πολλά ονόματα βουνών με νέα ονοματοδοσία που να παραπέμπει σε νησί..."


Οι αλλαγες στα τοπονυμια στον ελληνικο χωρο ειναι πολλυ συνηθες φαινομενο και γινονταν μεχρι προσφατα.Τετοιο κορυφαιο παραδειγμα ειναι η αλλαγη του ονοματος της πελοπονησου το μεσαιωνα σε μοριας....


Επισης θελω να πω οτι κορυφαιο παραδειγμα λεξης που να εχει το κα-ρ- και να σημαινει γη ειναι η λεξη καρβουνο(καρμπο στα λατινικα) οποτε και αν αυτη δημιουργηθηκε.....



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2010, 13:08:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλα για τη λεξη παρων δε το συζηταω....Ειναι πλεον Α Π Ο Δ Ε Ι Ξ Η ανευ προηγουμενου για το ποσο δικιο εχω....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2010, 14:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
skartados

Ο ησυχιος για τη λεξη παγανα γραφει σφυρα και η αργω επαγη.


Και λοιππον? Μία από τις ερμηνείες δίνει. Δεν πρόκειται για ετυμολογική ανάλυση.

quote:
skartados

Οσον αφορα τις ετυμολογιες των λεξεων ο καθενας μπορει να εμπιστευεται οποιο λεξικο θελει.


Τα εγκυρότερα λεξικά είναι αυτά που έχουν γραφτεί από τους αρμόδιους επιστήμονες που η ετυμολογία είναι η ειδικότητά τους. Οπως εμπιστευόμαστε έναν αρμόδιο γιατρό σε θέματα υγείας, έναν αρμόδιο γεωλόγο σε θέματα γεωολογίας, έτσι πρέπει να εμπιστευόμαστε και τον γλωσσολόγο ειδικευμένο στον δύσκολο κλάδο της ετυμολογίας. Αυτά φυσικά ισχύουν για όσους έχουν κατανοήσει την αξία της επιστήμης ως συστήμα ορθολογικής έρευνας και συσσώρευσης παγιωμένων γνώσεων.

quote:
skartados

Οσον αφορα ομως την υπαρξη καποιων λεξεων πιστευω πως το λεξικο του ησιοχου ,του σουιδα καθως και το μεγα ετυμολογικον ειναι πληρεστερα για τον απλουστατο λογο ,οτι οι συγραφεις τους ειχαν προσβαση σε αρχαια κειμενα ,που οι συγραφεις των νεοτερων λεξικων δεν ειχαν.Αρα οταν λεει ο ησιοχος και η αργω επαγη ,αυτο αυτοματα σημαινει οτι καπου το διαβασε και δεν το εβγαλε απο το μυαλο του.


Η πρόσβαση σε αρχαία κείμενα δεν εξασφαλίζει κατ'ανάγκην ορθότερη ετυμολογία, ενώ τα λεξικά που εμπιστεύεσαι είναι περισσότερο ερμηνευτικά και δεν διεξάγουν πραγματική ετυμολογικη έρευνα επιστημονικών προδιαγραφών, αν και δίνουν ορισμένες σπάνιες ερμηνείες λέξεων. Για σωστή ετυμολογία απαιτούνται πολλά περισσότερα και κυρίως γνώση όλων των γλωσσικών νόμων που διέπουν κάθε γλώσσα. Τέτοιες γνωσεις δεν υπήρχαν ακόμα στην αρχαιότητα και των Μεσαίωνα αλλά αποκτήθηκαν μετά τον 17ο αιώνα με την σταδιακή ανάπτυξη της γλωσσικής επιστήμης και ειδικότερα της συγκριτικής γλωσσολογίας. Το "η Αργώ επάγη" δεν συνιστά ετυμολογία απ'όπου κι αν το διάβασε ο λεξικογράφος.

quote:
skartados

Ετσι οι λεξεις παγας ,παγανα υπηρχαν και ειναι δανειο στην λατινικη και οχι το αντιστροφο....Ενα τετοιο παραδειγμα ειναι και τα λεγομενα του ησιοχου για τα γραμματα που εδωσες,που το πηρε απο καποιο κειμενο του σοφοκλη το οποιο δεν εφτασε ως τις μερες μας....


Ετσι οι λεξεις παγας ,παγανα υπηρχαν και ειναι δανειο στην λατινικη και οχι το αντιστροφο....Ενα τετοιο παραδειγμα ειναι και τα λεγομενα του ησιοχου για τα γραμματα που εδωσες,που το πηρε απο καποιο κειμενο του σοφοκλη το οποιο δεν εφτασε ως τις μερες μας....

Η παγάνα υπήρξε κάποια στιγμή αφού δανείστηκε από τη λατινική. Για το παγας θα τα πούμε παρακάτω. Το πρόβλημα με τη λέξη παγάνα και παγας είναι ότι δεν γνωρίζουμε σε ποιο κείμενο το βρήκε, ούτε ποια χρονολογίας αφού δεν το προσδιορίζει.

quote:
skartados

Εκτος ομως απο τη προσβαση που ειχαν σε χαμενα κειμενα ,ηταν και ομιλητες της αρχαιας μας γλωσσας αλλα και της καθομιλουμενης αυτης.Ετσι βλεπουμε στον ησυχιο τη λεξη λυμνος ,κατι που δεν βλεπουμε στα υπολοιπα νεωτερα λεξικα.....


Η γνώση (και ομιλία) μιας αρχαίας γλώσσας δεν συνεπάγεται γνώση της ετυμολογίας. Δηλαδή όποιος μαθαίνει σήμερα αγγλικά σημαίνει ότι μαθαίνει και τους φωνολογικούς κανόνες της αγγλικής σε όλο το εξελεικτικό της παρελθόν οι οποίοι είναι απαραίτητοι για την ετυμολογία? Για το λυμνός, δεν σε προβληματίζει ότι δεν το βρίσκουμε στα ίδια τα αρχαία κείμενα?

quote:
skartados

Μα τη λεξη σφυρα δεν την εδωσα ως ομμοριζη ,αλλα για να καταλαβουν οι αναγνωστες τι σημαινει παγανα=σφυρα συμφωνα με το λεξικο.


Μπορεί να πήρε αυτή την έννοια κάποια στιγμή στων πρώιμο Μεσαίωνα αφού δανείστηκε από τη λατινική και αυτή την ερμηνεία διασώζει ο Ησύχιος. Από αυτή την ερμηνεία δεν αιτιολογείται ο δήθεν δανεισμός στη λατινική.

quote:
skartados

Αργος,αρκας,αρτα,αροη(πρωην ονομασια της πατρας),αρμα,αρις(ο θεος και οχι ο παπαναστασιακος),αρδευση,αρενα,αροτρο,αρτιο(και οικοδομησιμο),αρτος,αργω,αρουλης(πλακα κανω),αρτεμης(προστατης των δασων) ,αρουραιος,αλλα και εργο, εγαλειο(λειανω τη γη),ερμαιο,κ.τ.λ.


Να συνεννοούμαστε. Εγώ είπα ότι δεν υπάρχει ρίζα αρ σε απάντηση της θέσης σου "[απο την ελληνικη ριζα αρ(γη)]". Σε αυτό απαντάω δίνοντας μάλιστα τη σωστή ρίζα (αροF). Οι λάξεις που μου βάζεις έχουν μερικές προέλευση από την ίδια ρίζα -αροF, όμως άλλες δεν έχουν καμία σχέση. Στο άρμα όντως υπάρχει ρίζα -αρ αλλά στο έργο αν αναλογιστείς ότι ο αρχικός τύπος ήταν Fεργον (με δίγαμμα δηλαδή που προφερόταν σαν το αγγλικό w) καταλαβαίνεις ότι προέρχεται από διαφορετική ρίζα(Fεργ).

quote:
skartados

Ναι αλλα και η λεξη χαττους εχει θεμα (πιθανον χαττ)και καταληξη (ους)την οποια οι χετταιοι την εκαναν ουσα σαν γνησιοι κατοικοι των ακτων του αιγαιου.Εκαναν δηλαδη αυτο που θα εκανες και εσυ αν προσαρμοζες την ονομασια στη γλωσσα σου...


Οποιο κι αν είναι το αρχικό θέμα, οι Χετταίοι προσέθεσαν ένα -α ως κατάληξη. Επιπλέον, υπάρχουν πολλά χεττιτικά ονόματα περιοχών που δεν έχουν τέτοια "κατάληξη". Νομίζω όμως ότι ξεφεύγεις. Γιατί όποιος έχει μια "κατάληξη" -ούσα ή ορθότερα που επιφανειακά μοιάζει με το ελληνικό -ουσα, πρέπει να είναι γνήσιος κάτοικος του Αιγαίου? Προσπαθείς να συνδέσεις άσχετες έννοιες...

quote:
skartados

Τι διαφορετικο ειπα εγω?Σου ειπα οτι παγανιστες ονομαζοταν αυτοι που λατρευουν τη φυση(που κακως ονομαστηκαν ειδωλολατρες) και οτι παγανια σημαινει και κυνηγι....


Αντέστρεψες το δανεισμό. Στις ετυμολογίες του λεξικού Τριανταφυλλίδη δίνεται η ορθή προέλευση από τη λατινική.

quote:
skartados

Οσον αφορα το ποιοι χρησιμοποιησαν τη λεξη παγανα πρωτοι εγω θα εμπιστευτω τον ησυχιο που λεει και η αργω επαγη....εκτος αν τελικα η αργω υπηρξε μετα χριστον για αυτο μπερδευτηκε ο θουκιδιδης και θεωρησε ως πρωτη φορα τον τρωικο πολεμο....Ξερω εχεις απαντησει για αυτο.....εχεις παντως το δικο σου τροπο να νομιζεις οτι απαντησες πειστικα ,δεν λεω...


Η λέξη υπάρχει σε λατινικά κείμενα πριν τον Ησύχιο. Οσο για την Αργώ...ως μυθολογικό κατασκεύασμα δεν υπήρξε ποτε. Ωστόσο για να εστιάσω στο σημείο που μπερδεύδεσαι, πρέπει να σου επισημάνω ότι είναι διαφορετικό θέμα τα πιθανά πραγματικά γεγονότα που ενέπνευσαν το μύθο της Αργούς και της Αργοναυτικής Εκστρατείας, από τις εμφανιζόμενες φράσεις για αυτήν στα αρχαία κείμενα. Οσο για το επάγη, σχετίζεται ετυμολογικά με το πήγνυμι και όχι με την λατινικής προέλευσης λέξη παγάνα.

quote:
skartados

Μου αρεσει πανω απο ολα που μου λες οτι εγω στεκομαι σε επιφανειακες ομμοιοτητες....Επειδη βρεθηκε μια πολη να εχει αυτο το ας το πουμε ομοηχο ονομα(μονο ομως αν το δεις γραμμενο ,γιατι οταν θα το λεγαν οι αιγυπτιοι δεν θα μπορουσες να καταλαβεις τιποτα)εσπευσες αμεσως να υοθετησεις αυτην την εξηγηση...


Την υιοθετώ γιατί προκύπτει μέσα από την γλωσσική έρευνα των ειδικών στην Αιγυπτιακή γλωσσα. Οταν δίνεται μια ετυμολογία στο λεξικό σημαίνει ότι έχει προηγηθεί εξονυχιστική έρευνα για την κάθε λέξη. Οπως θα εμπιστευόμουν έναν γιατρό σε ένα θέμα υγείας, έτσι εμπιστεύομαι και τους γλωσσολόγους στα ετυμολογικά θέματα και όχι τους κατασκευαστές, του γεωγράφους, τους σουβλατζήδες κλπ..
Και φαινομενικά όμοια να μην ήταν, αλλά να την υποστήριζαν τα λεξικά, πάλι θα την υιοθετούσα διότι οι αρμόδιοι γλωσσολόγοι θα γνώριζαν με βάση ποιες φωνητικές εξελίξεις διαφοροποιήθηκε μορφικά η λέξη.

quote:
skartados

Κατα τα αλλα η σαλαμινα και η σαλαμανκα εχουν συμπτωματικη ομμοιοτητα(λες και αν ονομασαν τη περιοχη οι ελληνες κατι θα γινοταν),απλως ειναι για καποιον ανεξηγητο λογο πανω απο τις δυναμεις σου να το δεχτεις.


Με ενδιαφέρει η πραγματικότητα και η σωστή ετυμολογία. Οπως αποδέχομαι τις ελληνικές ετυμολογίες τόσων ξένων λέξεων που υπάρχουν στα λεξικά των αρμοδιων, έτσι αποδέχομαι και αυτές που δεν έχουν ελληνική ετυμολογία. Αν εσύ τωρα επιθυμείς να βγάλεις άχρηστα τα λεξικά των ειδικών, κάνε το ίδιο -αν έχεις τα κότσια- και με την ιατρική επιστήμη. Αλλά ξέχασα...όποιας επιστήμης τα πορίσματα δεν έχουν κόστος πάνω μας(π.χ. γλωσσολογία), μπορούμε να τους αλλάζουμε τα φώτα και να τα απορρίπτουμε. Οπου δεν μας παίρνει..η ουρίτσα μπαίνει αμέσως κάτω από τα σκέλια, σωστά Σκαρτάδο μου?

quote:
skartados

Μα ακριβως ΚΑΙ αυτος ο ιστορικα αποδεδειγμενος αχταρμας ειναι ενας απο τους λογους που οι γλωσσες εμφανιζουν αυτες τις ομμοιοτητες.Επειδη δε αυτος ο αχταρμας δεν εγινε με τους αιγυπτιους ,γιατι οι ελληνες εφυγαν η διωχτηκαν απο τις αποικιες τους εκει νωρις(δαναοι)δεν εμφανιζονται οι ομμοιοτητες αυτες με την αιγυπτιακη γλωσσα...


Ασ'το. Αχταρμά έχουν γίνει και διαφορετικής γλωσσικής προέλευσης λαοί, αλλά γλωσσικά δεν συγγένευσαν. Βέβαια εγώ όταν είπα ότι έχεις κάνει αχταρμά τόσους λαούς, εννοούσα προφανώς στη νοητική σου προσπάθεια...
Οταν θα βρεις τη γλώσσα των Πελασγών (δηλαδή μάλλον ποτέ), τότε θα εξετάσεις αν υπάρχουν ομοιότητες με τις γλωσσες των υπολοίπων...

quote:
skartados

Οτι και να πεις τωρα δεν μαζευεται η βοηθεια που μου εδωσες.Σε ευχαριστω ξανα γιατι με αυτο το τροπο βοηθας την ερευνα......


Ετσι είναι. Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται...

quote:
skartados

Το λας ειναι παναρχαια ,προιστορικη λεξη και υπαρχει και στην ονομασια των πελασγων..


Το λας υπάρχει στους Πελασγούς όσο υπάρχει και στο Λας Βέγκας.

quote:
skartados

Τωρα αν καποιοι αμφισβητουν το ομμοριζο λας-λαος τοτε ειναι για κλαματα....


Για κλάματα είναι οι στηριζόμενες σε μυθοπλαστικές προσεγγίσεις ετυμολογίες. Οσοι αμφισβητούν την παραπάνω σύνδεση έχουν προφανώς υπόψη ότι ο τύπος λαος παλαιότερα ήταν λαFος καθώς και γνώσεις ιστορκοσυγκριτικής γλωσσολογίας, κάτι που δεν έχεις εσύ.

quote:
skartados

Αυτα ειναι προιοντα εμποριου και οχι τοπονυμια....Το θεμα ειναι αυτοι που υποστηριζουν τη σημιτικη προελευση των τοπονυμιων εχουν να μας δειξουν κανενα ολυμπο εκει που ζουσαν οι σημιτες.Τωρα θα μου πεις καποιοι εφτασαν στο σημειο να θεωρουν τη θεσσαλονικη σημιτικο ονομα απο το σαλο ,στον ολυμπο θα κωλωνανε?


Βρε εγώ το ξέρω ότι είναι προϊόντα ανταλλαγών. Δεν ξέρω αν έχουν να σου δείξουν Ολυμπο στις περιοχές τους αλλά να είσαι σίγουρος ότι αν πετσοκόψουν σημιτικές λέξεις σε δισύλλαβα τεμάχια με τον ίδιο μπακάλικο τρόπο που τεμαχίζεις εσύ τις ελληνικές, θα σου βρουν πολλούς "Ολυμπους" από φανταστικές σημιτικές ρίζες...
Μακριά από μένα αυτές οι πρακτικές...

quote:
skartados

Οσον αφορα το κατακλυσμο του νωε αυτο που εχω να πω ειναι οτι αν αυτο εγινε πριν την αναμοιξη των εβραιων με τους φοινικες ,που μαλλον σε τετοια εποχη αναφερεται η παλαια διαθηκη,οι εβραιοι δεν γνωριζαν απο ναυσιπλοοια...Τουλαχιστον οι ελληνες αναφερουν μια απλη λαρνακα και οχι υπερωκεανιο σαν τη κιβωτο...


Κάτσε και διάβασε μυθολογία της Μεσοποταμίας και θα δεις από ποιούς μύθους(Σουμεροβαβυλωνιακούς) επηρεάστηκαν οι Εβραίοι για τον κατακλυσμό του Νώε. Μην παίρνεις τις μετρητοίς κάθε αναφερόμενο στοιχείο των μύθων. Η λογοτεχνική φαντασία μπορεί να μεγαλοποιήσει οποιοδήποτε στοιχείο του μύθου (το πλοίο, την πλημμύρα κλπ.)

quote:
skartados

Λεξικο σουιδα

παγας- δικτυα παγιδας" και τουτο δηπου το του αισχυλου ,τοις εναυτου πτεροις περιπεσων,και ευσχεθεις ταις ΠΑΓΑΙΣ ας αλλους υφηκε ,τα εκ του νομου δικαιως επαθε...."


Η λέξη παγας είναι η αιτιατική πληθυντικού της λέξης παγη(=παγίδα, φάκα) και το "ταις παγαις" δηλώνει την δοτική πληθυντικού.
Αυτό τώρα σε τι υποτίθεται απαντάει? Εγώ είπα ότι η λέξη παγίδα δεν έχει σχέση με όλα αυτά (δηλαδή τον παγανό, τον παγανιστή/παγανισμό, την παγάνα/παγανιά), αλλά φέρει το θέμα του πήγνυμι (πήζω).

quote:
skartados

Για να δουμε τωρα που εφερα την λεξη παγας απο αρχαιο κειμενο τι αλλο θα πεις....Θα στειλεις τους νεοκοπους ετυμολογους να φουσκωσουν καμμια γατα?


Οχι απλά θα επαναλάβω ότι η λέξη κανονικά είναι πάγη (ονομαστική). Τα λεξικά της αρχαίας δεν σου δίνουν όλη την κλίση, αλλά την ονομαστική των ουσιαστικών. Να ξεκαθαρίζεις λοιπόν τι εννοείς, διότι λέξη παγας δεν υπάρχει στα λεξικά(στην ονομαστική).

quote:
skartados

Εχουμε και το βουνο παρνης (παρνηθα),που οπως διαβαζουμε στα λεξικα ειναι το θηλυκο του παρνασου(σουιδας).Ειναι γνωστες οι αναφορες του κατακλυσμου και στη πολη της αθηνας....


Αυτά είναι τα πολλά βουνά με το συνθετικό νάσος/νήσος των διασωθέντων από τους φοβερούς κατακλυσμούς? Η Πάρνηθα που δεν το έχει? Βλέπεις λοιπόν ότι μπάζει το σκεπτικό σου...
Κατακλυσμός στην Αθήνα αλλά...ο Υμηττός, ο Λυκαβηττός, το Πεντελικόν Ορος δεν πήραν κανένα νάσος/νήσος...εκτός αν τα σκέπασε κι αυτά η φοβερή πλημμύρα (φτου! Σου έδωσα την απάντηση!)

quote:
skartados

Επισης εχουμε και το παγασητικο κολπο.....


Και?

quote:
skartados

Αληθεια οι λεξεις καθοδος(καθ οδον) παροδος δεν σε προβληματιζουν?Οι λεξεις καθωμαι ,κατοικια?Καθιδρυσαν(ασφαλως κατοικησαν)?Οι λεξεις καρπος,καρδια(πολη της θρακης αλλα και σημερινη της θεσ/νικης)καμεια(πολη),καειρα(πολη),καμπος,καμπτω,καμπυλη(καμπυλα τοξα,ομηρος)καλα(ξυλα,εξου και καλαμι)?Το οτι οι καλας (που υποστηριζουν τα γνωστα)εχουν αυτη τη λεξη τιποτα?Καικος(ποταμος)?


Ο Κάμπος είναι λατινικό δάνειο (campus) που εισήλθε στην ελληνική κατά τον Μεσαίωνα, επομένως είναι άσχετο με πανα΄ρχαιες προϊστορικές λέξεις ή ρίζες.
Η καρδιά δεν έχει σχέση με ρίζα κα(=γη) αφού η ρίζα είναι κερδ-, κεαρ/κηρ.
Το ίδιο ισχύει και για τον καρπό του οποίου η ρίζα είναι *(σ)κερπ.
Η ρίζα του κάμπτω είναι καμπ-, άρα ούτε αυτό έχει σχέση με υποτιθέμενη ρίζα/λέξη κα με την έννοια της γης. Εφόσον η καμπύλη προέρχεται από το ίδιο θέμα δεν έχει σχέση με κανένα κα.
Οι Κάλας δεν έχουν καμία σχέση με τους Ελληνες. http://greekgenetics.blogspot.com/2009/09/blog-post_18.html. Συνεπώς ότι κι αν υποστηρίζουν δεν μπορεί παρά να είναι ένα ρομαντικό παραμύθι το οποίο δεν επιτρέπει περαιτέρω γλωσσικές προεκτάσεις για την ανεύρεση ανύπαρκτων ριζών κα για την γη.
Η κατοικία(από το κατοικέω) περιέχει τα κατά και οίκος και γενικά όποιο "καθ" βλέπεις έχει προκύψει από το "κατά" όταν η επόμενη λέξη αρχικά δασυνόταν (π.χ. κάθομαι>κάθημαι>καθέζομαι>κατά+έζομαι) του οποίου η ρίζα όμως δεν είναι κα.
Το καλάμι προέκυψε από τον κάλαμο του οποίου όμως ο αρχικός τύπος ήταν κόλαμος. Καμία ρίζα κα για την γη.

Τα ίδια ισχύουν και για τα υπόλοιπα τοπωνύμια που γράφεις και δε νομίζω ότι αξίζει να αφιερώσω χρόνο για να εξηγώ τα αυτονόητα.

quote:
skartados

Αν εχεις να πεις τιποτα οσον αφορα τη λογικη οτι ειναι απολυτως φυσιολογικο το πλοιο και το νησι να εχουν την ιδια ριζα περιμενω με ενδιαφερον....


Εχω ήδη πει πολλά και με το πλοίο δεν σου βγαίνει το γλυκό...


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2010, 21:41:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λεξικο ησυοχου


Λαρκανη -θεσσαλια.Ειναι πιστευω κατι παραπανω απο εμφανης η ομοιοτητα της λεξης με τη λαρνακα και η σημασια της λεξης.....Πιστευω οτι πλεον οτι ηταν να αποδειχτει αποδειχτηκε ,παρολο που αργοτερα θα απαντησω στο τελευταιο σου μηνυμα.Ολα σχεδον τα τοπονυμια των αγνωστου ετυμολογιας νησιων ,διεπονται απο τον κανονα που απεδειξα,ειτε η ονομασια των ιδιων των νησιων ειτε πολεων οπως καριστος κ.τ.λ.Εκτος απο τα νησια ομως και οι ανθρωποι που πιθανως τα κατοικουσαν ειχαν ονοματα οπως καρες ,λελεγες(λαλαγες-χλωροι βατραχοι περι της λιμνης λεξ.ησ.),αλλα και πολλες παναρχαιες ηπειρωτικες πολεις οπως παγασεςκ.τ.λ.

Τιθεται ομως ενα φυσιολογικο ερωτημα,γιατι αυτο δεν συμβαινει και στη κρητη?Εκει δεν κατοικουσαν ελληνες οπως σε ολο τον υπολοιπο χωρο και των 2 πλευρων του αιγαιου οπως απεδειξα?Πιστευω οτι η απαντηση βρισκεται μπροστα στα ματια μας ,στις λεξεις κρητη και κνωσσος....Απο τα παναρχαια χρονια η κρητη ηταν ενα νησι γεματο ιδιωματισμους....


Τα υπολοιπα αργοτερα........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2010, 11:32:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραφει ο αγνωστικ

Αυτά είναι τα πολλά βουνά με το συνθετικό νάσος/νήσος των διασωθέντων από τους φοβερούς κατακλυσμούς? Η Πάρνηθα που δεν το έχει? Βλέπεις λοιπόν ότι μπάζει το σκεπτικό σου...


Κατακλυσμός στην Αθήνα αλλά...ο Υμηττός, ο Λυκαβηττός, το Πεντελικόν Ορος δεν πήραν κανένα νάσος/νήσος...εκτός αν τα σκέπασε κι αυτά η φοβερή πλημμύρα (φτου! Σου έδωσα την απάντηση!)


Απο το λεξικο του φωτιου ,παλιου πατριαρχη και ενος απο τους πιο μορφωμενους ανθρωπους ολων των εποχων ,με τεραστια προσβαση σιγουρα σε χαμενα σημερα κειμενα.


Παρνης το ορος θηλυκως

Παρνησος (και οχι παρνασος)πραγμα που σημαινει απλα οτι ειναι το ιδιο =οπος μεταξυ βοιωτιας και αττικης.

Παρολο οτι εσυ ζεις στον ανθο της γης και οχι εγω,θα σε ενημερωσω απλα οτι η παρνηθα ειναι το ψηλοτερο βουνο της αττικης ,και απολυτως φυσιολογικα,οι περισσοτεροι κατοικοι εκει θα προσπαθησαν να σωθουν....


Απο το ιδιο λεξικο


Παγας-δικτυα παγιδας


Παγη-θηρευτικον οργανο

Πεδιον-απλως μεν τη γη σημαινει την ομαλη


πεδον-γη,εδαφος.....

πεζος...........

Γραφει ο αγνωστικ

Αλλά ξέχασα...όποιας επιστήμης τα πορίσματα δεν έχουν κόστος πάνω μας(π.χ. γλωσσολογία), μπορούμε να τους αλλάζουμε τα φώτα και να τα απορρίπτουμε. Οπου δεν μας παίρνει..η ουρίτσα μπαίνει αμέσως κάτω από τα σκέλια, σωστά Σκαρτάδο μου?"


Δηλαδη οσον αφορα τα θεματα της ιατρικης τι θα επρεπε να κανω?Μια που το θετεις ομως ετσι το ζητημα θα σου πω κατι και αν εχεις καποιον γνωστο γιατρο προσπαθησε να το επιβεβαιωσεις.Οπωσδηποτε η ιατρικη εχει κανει τεραστια αλματα ,ομως για ρωτα τους ιδιους τους γιατρους και οχι τους ασθενεις,αν ειχαν προσβληθει απο τη κακια αρωστεια(μακρια απο ολους μας) και ειχαν τη δυνατοτητα να επιλεξουν ,ποιον θα διαλεγαν,ενα σημερινο γιατρο η τον ιπποκρατη?Θα εκπλαγεις απο την απαντηση που θα παρεις.....Φυσικα ο ιπποκρατης δεν ηξερε να κανει εγχηρεισεις καρδιας και πολλα αλλα ....αλλα σιγουρα θα ηταν μια ελπιδα σε καποιες ανιατες αρρωστιες του σημερα....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2010, 12:16:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οσον αφορα τωρα τα τοπονυμια ,αυτη η αλλαγη σειρας των γραμματων εγινε μονο στο ονομα της κρητης?Αν ηταν ετσι τοτε σιγουρα θα ηταν μια δικια μου φαντασια.Η πραγματικοτητα ομως δειχνει οτι εγινε και αλλου.Χαρακτηριστικοτατο παραδειγμα η ονομασια της θρακης.

Οπως το θαρσυς εγινε θρασυς(λεξικο γαζη)ετσι και το θαρκη εγινε θρακη κατα τη γνωμη μου.Ακριβως ετσι πιστευω πως και η κρητη τα προιστορικα χρονια απο κα-ρ η κη-ρ η κε-ρ τη,ονομαστηκε κρητη.

Εξ ου φυσικα και η θρακα που πατουν οι αναστεναρηδες στο γνωστο διονυσιακο εθιμο,αρα θρακικο....Ομως οι υπολοιποι ελληνες τη λεξη για τη ζεστη την ονομαζαν συγγενικα ,αλλα με την κανονικη σειρα,δηλαδη θε-ρ-μη ,θε-ρ-ος ,θε-ρ-μοτητα,θε-ρ-μοκρασια(τωρινες λεξεις).Ετσι πλεον μετα απο αυτα μπορουμε ευκολα να καταλαβουμε γιατι η θρακη πηρε αυτο το ονομα.....και ποσο συγγενικες ηταν οι γλωσσες των ελληνων εξαρχης ,παρολο βεβαια τους ιδιωματισμους που ειχαν....Αυτα για προελληνικα ονοματα κ.τ.λ. πλεον μπορουμε να τα βαλουμε στη σφαιρα της φαντασιας και να τα στειλουμε για μινι εργο στη ζωνη του λυκοφωτος.....Οποιος εχει αποριες ας ρωτησει ,θα απαντηθουν ολες......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2010, 12:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
skartados

Το βιβλιο αυτο το εγραψε ο λυριτζης μαζι με τη μαρια ραυτοπουλου(εφορο προιστορικων αρχαιοτητων)και απο οτι καταλαβα εχει τιτλο "αργολιδα-η συνδεση των προιστορικων μυθων με τα γεωπε-ρ-ιβαλοντικα και αρ-χαιολογικα στοιχεια"


Δηλαδή μιλάμε για ένα βιβλίο που δεν ξέρεις σίγουρα τον τίτλο του, αλλά παρόλα αυτά ασπάζεσαι την θεωρία χωρίς να το έχεις διαβάσει...αυτό το οποίο δεν ξέρεις...
Με κούφανες Σκαρτάδο...

quote:
skartados

Ο πελοπας ηταν πελασγοφρυγας(αρα ελληνας γλωσσικα και βιολογικα)εξου και η αρχικη ριζα του ονοματος του....


Σιγά μην ήταν και Λελεγοαχαιός.
Εν πάσει περιπτώσει κάνεις το κραυγαλέο λάθος να θεωρείς λαό ελληνικό τους Φρύγες των οποίων και γνωρίζουμε τη διαφορετικότητα της γλώσσας από τα κείμενά τους, αλλά και διαχωρίζονται από αυτούς οι Ελληνες. για τους Πελασγούς ούτε τη γλωσσα γνωρίζουμε ενώ τα αρχαία κείμενα παρουσιάζουν αντικρουόμενες μαρτυρία για την εθνοτική τους ταυτότητα. Για άλλη μια φορά καταφεύγεις στην αυθαίρετη ελληνοποίηση των δεδομένων χωρίς επαρκή στοιχεία. Αβέβαιο είναι αν εχει την ίδια ρίζα με τους αβέβαιης ετυμολογίας Πελασγούς. Προφανώς ως ερασιτέχνης που αδυνατεί να κοιτάξει πε΄ρα από τη μύτη του, επαναπαύεσαι σε ένα αρχικό πελ.

quote:
skartados

Ε οχι και αμυδρες μνημες για το 1600-1500.Αν αρχισω να τις απαριθμω θα χρειαστω 300 σελιδες....


Αν ο τρόπος χρονολόγησης/αξιολόγησης είναι του ίδιου τσαπατσούλικου στυλ που έχεις επιδείξει ως τώρα, προφανώς θα εφευρίσκεις εκτοντάδες παραδόσεις για το 1600 π.Χ.

quote:
skartados

Σου εχω εξηγησει οτι αυτοι οι μυθοι ηταν κοινοι στους λαους των δυο πλευρων του αιγαιου....


Αυτή είναι μία από τις υποθέσεις ή ερμηνείες των δεδομένων η οποία είναι φυσικά ευπρόσδεκτη ως θέση, αλλά δεν μπορεί να αποδειχθεί. Θα πρέπει εσύ λοιπόν να ανοίξεις λίγο περισσότερο τους ορίζοντές σου και να δέχεσαι την πιθανή διαφορετικότητα των πραγμάτων από τις παγιωμένες θεσεις που έχεις υιοθετήσει.

quote:
skartados

Το αρμα σιγουρα το πηρανε οι αχαιοι απο τους χετταιους γυρω στο 1600π.χ,απο τη στιγμη που δεν υπαρχει το παραμικρο στοιχειο υπαρξης του στην ελλαδα πριν απο αυτην την εποχη...Οι σχεσεις χετταιων -αχαιων ειναι επιβεβαιωμενες για εκεινη την εποχη.


Κι αυτό είναι μία από τις πολλές υποθέσεις που μπορούμε να κάνουμε. Κάποιος μπορεί να σου αναφέρει ότι το πηραν το άρμα από τους λαούς της Μικράς Ασίας(το άρμα τεκμηριώνεται στην περιοχή από το 1900 π.Χ. περίπου) αλλά όταν βρίσκονταν ακόμα εκεί οι πρόγονοι των Ελλήνων. Δεν μπορείς να αποδείξεις τη σφαλερότητα αυτής τη θέσης, ούτε και την ορθότητα. Οι σχέσεις Αχαιών - Χετταίων είναι επιβεβαιωμένες για τους επόμενους αιώνες μετά το 1600 π.Χ. αλλά και πάλι δεν μπορείς να αποδείξεις με πιον τρόπο έφτασε το άρμα στην Ελλάδα. Το άρμα τεκμηριώνεται από τον 15ο αιώνα π.Χ. στα κείμενα της γραμμικής Β, δηλαδή κοντά στην εποχή της θεωρίας περί ελεύσεως των Ελλήνων γύρω στο 1600 π.Χ. Είναι υπερβολή να περιμένεις απόλυτο συγχρονισμό για τόσο παλιές εποχές μεταξύ θεωρίας έλευσης και αρχαίων ευρημάτων. Ακόμα και στον ελληνικό αποικισμό του 7ου-6ου αιώνα π.Χ. τα αρχαιολογικά ευρήματα αποκλίνουν σε ορισμένες περιπτώσεις για 100 περίπου χρόνια από την ημερομηνία της παράδοσης, αλλά αυτό δεν αποτελεί αιτία απόρριψης της πρώτης αποικιακής μετακίνησης στην περιοχή της έλλειψης. Δεχόμαστε ένα κενό 100-200 χρόνων ως λογική απόκλιση.

quote:
skartados

Σου ζητησα αν μπορεις(αν γνωριζεις φυσικα)να μου παραθεσεις το κειμενο που οι χετταιοι λενε πως οι θεοι των αχαιων εγκατασταθηκαν σε αυτους.Αν δεν γνωριζεις πεςτο,αν παλι δεν θελεις δεν πειραζει θα το βρω καποια στιγμη απο αλλου.....Αληθεια μηπως γνωριζεις πως λεγαν οι χετταιοι το αρμα?


Δεν έχω χρόνο να ψάχνω χεττιτικά κείμενα. Ομως ότι κι αν λένε για τους Αχαιούς ανάγεται σε εποχές μετά το 1600 π.Χ

quote:
skartados

Το να υπαρχουν κεραμικα ειναι απολυτως φυσιολογικο μια και η εμπορικη σχεση ειναι επιβεβαιωμενη....


Και πάλι δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ειδικά όταν το στοιχείο δεν στέκεται μόνο του αλλά συνδυάζεται με τα υπόλοιπα (μύθους, άρμα, παραδοση για έλευση από την περιοχή)

quote:
skartados

Οι φρυγες ως γνωστον απο την ελλαδα πηγαν στην ασια και οχι το αντιστροφο.Αρα και οι πελοπες ηταν αυτοχθονες κατοικοι που απο την ελλαδα πηγαν στην ασια και μετα καποιοι γυρισαν πισω......


Κάνεις το λάθος να παίρνεις τις μετρητοίς τις αναφορές για μυθικούς λαούς(που προκύπτουν από μυθικό "γενάρχη"), ενώ για τους πραγματικούς (Φρύγες) σταματάς την έρευνα εκεί που σε εξυπηρετεί. Η αρχαιολογία έχεις ανιχνεύσεις τις μετακινήσεις των προγόνων των Φρυγών πριν φτάσουν στην Ελλάδα στον Λουσατικό πολιτισμό που μοιράζεται περιοχές της Γερμανίας-Πολωνίας και Τσεχίας. Η Ελλάδα ήταν ένας ενδιάμεσος σταθμός της μεταναστευτικής τους πορείας η οποία έληξε στη Μικρά Ασία. Επίσης δεν λέει η παράδοση ότι ήρθαν γνήσιοι Φρύγες εθνολογικά, αλλά κόσμος από την Φρυγία (τη γεωγραφική περιοχή που δεν κατοικούταν πάντα από Φρύγες). Εγώ στην έβαλα όχι για να κολλήσουμε σε λεπτομέρειες αλλά για την ύπαρξη "υποψίας" έλευσης από αλλού την οποία απαίτησες παλιότερα για τον Καύκασο και το Κουργκάν. Ενώ τότε έδειχνες πιο ανοικτός στην αλλαγή των απόψεών σου αν σου έδειχναν "υποψία", τώρα που μια ανάλογη υποψία υπάρχει για τη Μικρά Ασία κάνεις τα στραβά μάτια αναζητώντας εύπεπτες δικαιολογίες. Διόλου αντικειμενική στάση...

quote:
skartados

Οπως νασος-νησος,παγα-πηγη,ετσι εχουμε ναυς-νης ....


Αυτό δεν είναι απάντηση σ'αυτό που λεω. Ξαναδιάβασε προσεκτικότερα. Εστιάζω στην αρχική ρίζα.

quote:
skartados

Καποιοι αλλοι (οχι εσυ)τους βλεπουν πανταχου πα-ρ-ων ,ειδικα οπου υπαρχουν ετυμολογικες αμφιβολιες.....παντα υπαρχει και η προταση για φοινικικη λεξη-ριζα.Ειμαι σιγουρος οτι τα εχεις διαβασει-ακουσει πολλες φορες,ακομα και σε επισημα εντυπα....


Λες ανακρίβειες. Στις περισσότερες αβέβαιες ετυμολογίες της ελλαδικής τοπωνυμίας δεν υπάρχει πρόταση για φοινικική ετυμολογία. Απλά άνοιξε ένα λεξικό και κάνε τη σούμα.

quote:
skartados

Δεν σε προβληματιζει το γεγονος οτι διπλανα νησια που εχουν κρατησει τη παναρχαια ονομασια τους ,λεγονται κασος,καρπαθος αλλα και πατμος?


Οχι και δεν υπάρχει κανένας λόγος αφού ένα κα μπορείς να συναντήσεις σε οποιοδήποτε τοπωνύμιο παντού. Εξάλλου πολλά "κοντινά" νησιά δεν αρχίζουν από κα ή πα (Ρόδος, Κως, Τήλος, Νίσυρος). Ακόμα και αν δεχθούμε ότι το κα αποτελεί ένα ιδιαίτερο γλωσσικό στοιχείο στα εν λόγω νησιά, θα μπορούσε να είναι απομεινάρι μιας ρίζας ή ενός θέματος της προελληνικής γλωσσας της περιοχής, που διασώθηκε στην ελληνική ως κα.

quote:
skartados

Ειναι πολλυ πιθανον.Αλλωστε εχω δειξει μια περιπτωση ηδη που πριστορικοι ελληνες αποικησαν τη κεντρικη ιταλια(και σιγουρα δεν θα ηταν οι μονοι).Ομως ηταν ολιγαριθμοι και σιγουρα καποια στιγμη θα συνχωνευτηκαν με αλλους μη ομιλουντες τον προγονο της ελληνικης.Ετσι επειδη η ιστορια παντα επαναλαμβανεται ,παλι μετα απο χιλιετιες αποροφηθηκαν απο τους ρωμαιους και χαθηκε παλι η γλωσσα τους.Απλως αυτοι ειχαν γραφη και ετσι μπορουμε να γνωριζουμε για αυτους....


Οι Τυρρηνοί δεν ήταν Ελληνες. Είσαι τρομερά μπερδεμένος με τα εθνολογικά Σκαρτάδο. Οσο για τους "προϊστορικούς Ελληνες" στην κεντρική Ιταλία, οποιοσδήποτε διαβάσει τόσο την ελληνική πηγή που έδωσες, όσο και την δική μου στην οποία στηρίχτηκε η δική σου καταλαβαίνει ότι δεν πρόκειται για προϊστορικούς ελληνες, αλλά ούτε επιβεβαιωμένη είναι η συγκεκριμένη μετακίνηση από τη Θεσσαλία. Το link είναι στην πρώτη σελίδα του παρόντος τόπικ. Μη γράφεις λοιπόν ανακρίβειες την ώρα που ούτε η αρμόδια αρχαιολόγος που έκανε την ανακάλυψη δεν αναφέρεται σε τέτοιους "προϊστορικούς Ελληνες".

quote:
skartados

Οι αλλαγες στα τοπονυμια στον ελληνικο χωρο ειναι πολλυ συνηθες φαινομενο και γινονταν μεχρι προσφατα.Τετοιο κορυφαιο παραδειγμα ειναι η αλλαγη του ονοματος της πελοπονησου το μεσαιωνα σε μοριας....


Ελα τώρα μην το πας αλλού για να ξεμπερδέψεις. Οι παναρχαιες παραδόσεις θα διέσωζαν τα νάσος/νήσος στους τόπους των πλημμυρισμένων φουκαράδων.

quote:
skartados

Επισης θελω να πω οτι κορυφαιο παραδειγμα λεξης που να εχει το κα-ρ- και να σημαινει γη ειναι η λεξη καρβουνο(καρμπο στα λατινικα) οποτε και αν αυτη δημιουργηθηκε.....


Μόνο που η λέξη είναι δάνειο από τα λατινικά στα ελληνικά, επομένως δεν υπάρχει πανάρχαιη ρίζα κα-ρ-
Το "όποτε και αν αυτή δημιουργήθηκε" είναι εύκολη δικαιολογία για να ξαλαφρώνεις τη συνείδησή σου. Φυσικά πρέπει να λαμβάνεται και το χρονικό διαστημα εμφάνισης μιας λέξης στην έρευνα.

quote:
skartados

Καλα για τη λεξη παρων δε το συζηταω....Ειναι πλεον Α Π Ο Δ Ε Ι Ξ Η ανευ προηγουμενου για το ποσο δικιο εχω....


Για ποιο πράγμα είναι πάλι "απόδειξη"? Για τα μωρουδιακά πα,κα, να και τα σχετικά?

quote:
skartados

Λεξικο ησυοχου

Λαρκανη -θεσσαλια.Ειναι πιστευω κατι παραπανω απο εμφανης η ομοιοτητα της λεξης με τη λαρνακα και η σημασια της λεξης.....


Δεν μπορώ να τη βρω. Στο λεξικό του Ησύχιου που έχω (εκδόσεις Κάκτος) από τη λέξη "Λαρισαίη", πάει μετά στη λέξη "λάρκον".

quote:
skartados

Πιστευω οτι πλεον οτι ηταν να αποδειχτει αποδειχτηκε ,παρολο που αργοτερα θα απαντησω στο τελευταιο σου μηνυμα.Ολα σχεδον τα τοπονυμια των αγνωστου ετυμολογιας νησιων ,διεπονται απο τον κανονα που απεδειξα,ειτε η ονομασια των ιδιων των νησιων ειτε πολεων οπως καριστος κ.τ.λ.


Τίποτα δεν απέδειξες και προφανώς αγνοείς την έννοια της απόδειξης. Κάθε ευφάνταστη αναφορά σου έχει αντικρουστεί. Το ατυχές για σένα είναι πως ούτε τα αγαπημένα σου λεξικά που εμπιστεύεσαι με τυφλά μάτια δεν αναφέρουν τις λέξεις που επινόησες. Με την κίβδηλη θεωρία σου το μόνο που καταφέρνεις είναι να αυτοκοροϊδεύσαι(είτε το καταλαβαίνεις είτε όχι). Και αναγνωρίζω ότι είναι άσχημο το μοναδικό σου λεξικογραφικό δεκανίκι να μην σου κάνει το χατίρι...ωχ,ωχ...

quote:
skartados

Εκτος απο τα νησια ομως και οι ανθρωποι που πιθανως τα κατοικουσαν ειχαν ονοματα οπως καρες ,λελεγες(λαλαγες-χλωροι βατραχοι περι της λιμνης λεξ.ησ.),αλλα και πολλες παναρχαιες ηπειρωτικες πολεις οπως παγασεςκ.τ.λ.


Από το λεξικό του Ησύχιου

Κάρες=έθνος βαρβαρικόν
Λέλεγες=έθνος βαρβαρικόν (Κ 429)

Εφόσον ξεκαθαρίζει τη μη ελληνικότητά τους είναι ανώφελο να αναζητάς χαμένες προϊστορικές ελληνικότητες βάρβαρων λαών σε...βατράχια, σαύρες και νούφαρα.

quote:
skartados

Τιθεται ομως ενα φυσιολογικο ερωτημα,γιατι αυτο δεν συμβαινει και στη κρητη?Εκει δεν κατοικουσαν ελληνες οπως σε ολο τον υπολοιπο χωρο και των 2 πλευρων του αιγαιου οπως απεδειξα?Πιστευω οτι η απαντηση βρισκεται μπροστα στα ματια μας ,στις λεξεις κρητη και κνωσσος....Απο τα παναρχαια χρονια η κρητη ηταν ενα νησι γεματο ιδιωματισμους....


Α, μάλιστα...δηλαδή όπου δεν μας κάθεται καλά η θεωρία, το ρίχνουμε στους "ιδιωματισμούς" για να ξεμπερδέψουμε? Οι Ελληνες κατοικούσαν από ένα χρονικό σημείο και μετά και στις δύο πλευρές του Αιγαίου...και όχι πριν το 2500 π.Χ. και στις δύο.


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2010, 14:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να δω αν εχει βαση η σκεψη μου αυτη για αλλαγη της σειρας των γραμματων ,προσπαθησα να σκεφτω καποιες λεξεις.Η πρωτη που μου ηρθε στο μυαλο ηταν η λεξη παρος με την λεξη πραος.Πηγα παλι λοιπον στο λεξικο του ησυχιου και βρηκα

Παροιος-πραος............

Επισης κατα τη γνωμη μου τετοιο παραδειγμα ειναι οι λεξεις υπαρξη και πραξη.


Στο λεξικο του ησυοχου επισης βρηκα


παρος-εμπροσθεν.Αρα εξου και παροτρυνω αλλα και προς (ολο ταχως) και μαλλον και το εμπρος.....

Γραφει ο αγνωστικ

Δεν μπορώ να τη βρω. Στο λεξικό του Ησύχιου που έχω (εκδόσεις Κάκτος) από τη λέξη "Λαρισαίη", πάει μετά στη λέξη "λάρκον". "

Στο λεξικο που εχω προσβαση εγω η λαρκανη ειναι αναμεσα στο λαρινος και λαρκον.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2010, 14:45:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραφει ο αγνωστικ


Μόνο που η λέξη είναι δάνειο από τα λατινικά στα ελληνικά, επομένως δεν υπάρχει πανάρχαιη ρίζα κα-ρ-

Μα ακριβως αυτο σημαινει πως οι βορειοευρωπαικες γλωσσες πηραν αυτες τις ριζες απο τους προιστορικους ελληνες εμπορους αλλα και ιερεις και δημιουργησαν τις λεξεις τους με βαση αυτων.

Ετσι εχουμε καμπος-καρβουνο-carrum-caro-car-army-park-parkin-party(μαζωξη σε σπιτι)-λατιο-λατινοικ.τ.λ.Αρα εινναι πλεον ορατο ποιος λαος ειναι υπευθυνος για τις ομμοιοτητες αυτες και οτι και να λεμε πλεον ειναι για να περναει η ωρα......


Γραφει ο αγνωστικ

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
skartados

Καλα για τη λεξη παρων δε το συζηταω....Ειναι πλεον Α Π Ο Δ Ε Ι Ξ Η ανευ προηγουμενου για το ποσο δικιο εχω....

--------------------------------------------------------------------------------


Για ποιο πράγμα είναι πάλι "απόδειξη"? Για τα μωρουδιακά πα,κα, να και τα σχετικά?"


Εμ βεβαια τωρα που βρηκα την πιο καταληλη λεξη που γνωριζουμε τι σημαινει και ολοκληρη και το δευτερο συνθετικο της και που επιβεβαιωνει πληρως τα λεγομενα μου,αρχισαμε τα γελακια....και τα μωρουδιακα......Μην στενοχωριεσαι ομως ξερω οτι απο μεσα σου αλλα λες,γιατι ξερεις οτι αυτη ειναι πραγματικα πρωτογενη ερευνα ,που επαληθευεται συνεχεια ,προς μεγαλη σου εκπληξη,γιατι νομιζες πως τα επιχειρηματα των δηθεν ελληνοκεντρικων σταματουσαν στο οτι τα τοπονυμια αυτα ηταν ονοματα ηρωων.....


Εγω ομως μια απορια εχω .Ολοι αυτοι οι μεγαλοι γλωσσολογοι που ποτε δεν καθησαν στην ουσια να κανουν μια σοβαρη ερευνα για τη γλωσσα μας σε σχεση με τις υπολοιπες δηθεν ΙΕ,αλλα μονο παιρνουν μασημενη τροφη και το παχυλο μισθο τους,δεν αναρωτηθηκαν ποτε για το νασος-κασος-θασος?

Αλλα ποιος να αναρωτηθει ο μεγιστος των π......ων που ειπε εκατομμυρια οπαδους του παοκ βουλγαρους και κανενας δεν βρεθηκε να του βαλει το λεξικο του ολο στο λωκο?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2010, 14:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα θυμηθηκα παλι και τρελαθηκα.Μερικοι ειναι ικανοι να πουλησουν και τη μανα τους για να γινουν γνωστοι.Αν δεν ειχε συμβει το συγκεκριμενο περιστατικο δεν θα τον ηξερε ουτε και αυτη.....Κριμα παντως και για τον ιδιο ......Για μενα οποιος παοκτσης δινει λεφτα για να αγορασει τα λεξικα του ειναι μεγαλος μπουφος......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2010, 09:58:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραφει ο αγνωστικ

Δηλαδή μιλάμε για ένα βιβλίο που δεν ξέρεις σίγουρα τον τίτλο του, αλλά παρόλα αυτά ασπάζεσαι την θεωρία χωρίς να το έχεις διαβάσει...αυτό το οποίο δεν ξέρεις...
Με κούφανες Σκαρτάδο..."

Τι ειναι αυτα που λες ρε συ αγνωστικ?Απλως εγω μεσα στη συζητηση σου ειπα οτι εχω διαβασει μια συνεντευξη του λυριτζη που τοποθετει τις πλημυρες του ιναχου γυρω στο 3000π.χΣτη συνεχεια σου ειπα οτι ψαχνωντας λιγο το θεμα βρηκα οτι εχει γραψει και ενα βιβλιο μαζι με τη ραυτοπουλου για αυτο το θεμα ,για το οποιο εχω διαβασει μονο τη περιληψη που εδωσε ο ιδιος και στο ειπα 10 φορες.Λες και περιμενα το βιβλιο του λυριτζη για να καταλαβω τα αυτονοητα ,οτι δηλαδη οι πελασγοι(αρκαδες ,δαναοικ.τ.λ.)στις αρχες της τριτης χιλιετιας αρχισαν να χτιζουν τις πρωτες πολεις στη πελοποννησο(πελανα,αργος,παυλοπετρι)και στη συνεχεια εξαπλωθηκαν σε ολη την ελλαδα και τη μικρα ασια διαδιδοντας και τη λατρεια του ζευς....


Απλως αυτο το βιβλιο πιθανον να δινει καποια ακομα στοιχεια προς επιβεβαιωση ολων αυτων .


Γραφει ο αγνωστικ


Η αρχαιολογία έχεις ανιχνεύσεις τις μετακινήσεις των προγόνων των Φρυγών πριν φτάσουν στην Ελλάδα στον Λουσατικό πολιτισμό που μοιράζεται περιοχές της Γερμανίας-Πολωνίας και Τσεχίας."


Τι ανιχνευσεις ,σαν αυτες με τους λακοειδεις ταφους απο το κουργκαν?Για δωσε κανενα στοιχειο που υπηρχε στις περιοχες της τσεχιας και εμφανιζεται μετα στο χωρο των φρυγων για να γελασουμε παλι....


Γραφει ο αγνωστικ


Η Ελλάδα ήταν ένας ενδιάμεσος σταθμός της μεταναστευτικής τους πορείας η οποία έληξε στη Μικρά Ασία. "


Στην ελλαδα απο τα προιστορικα χρονια μεχρι λιγους αιωνες π.χ ,οι εξαγωγες (ανθρωπων) ηταν 99 και οι εισαγωγες 1 και αυτη παλι συζητησιμη ειναι....Σταυροδρομι σε μη αυτοχθονες λαους ηταν μονο για τους φαντασμενους που δεν λαμβανουν υποψη τα ευρηματα της αρχαιολογιας αλλα μονο τα θελω της ιδεολογιας τους...Ακομα και σημερα παρολο τις μιξεις με αλλους λαους ,κυριως στο βυζαντιο,λογο των χιλιαδων χρονων που μονο οι αυτοχθονες λαοι υπηρχαν εδω,το 80% του πληθυσμου της ελλαδος ,μικρας ασιας εχει κοινη μεσσογειακη καταγωγη.Φαντασου τωρα τι γινοταν το 2000π.χ ας πουμε η το 1000π.χ που δεν πατουσε κανεις το ποδι του εδω απο καποια αλλη περιοχη του κοσμου....πλην ελλαδος και μ.ασιας.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2010, 13:40:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
skartados

Στο λεξικο που εχω προσβαση εγω η λαρκανη ειναι αναμεσα στο λαρινος και λαρκον.


Εχεις την καλοσύνη να μου πεις ποια έκδοση ακριβώς χρησιμοποιείς? Είναι μήπως από ιστοσελίδα ή άλλο φόρουμ?

Το θέμα είναι σοβαρό διότι η δική μου έκδοση από τον Κάκτο μεταξύ του λαρινός και λαρκον έχει το Λαρισαίη.

Ιδού

Το ίδιο βρίσκω και στο λεξικό του Ησύχιου από την βικιπαίδεια.

http://el.wikisource.org/wiki/%CE%93%CE%BB%CF%8E%CF%83%CF%83%CE%B1%CE%B9/%CE%9B
<λάρινος>· ἰχθῦς ποιός
<Λαρισαίη>· ἡ Θεσσαλία
<λάρκον>· πλέγμα φορμῷ ὅμοιον, ἐν ᾧ ἄνθρακας φέρουσιν, ὁτὲ
δὲ καὶ ἰσχάδας

Πρέπει να ξεκαθαριστεί το θέμα διότι όπως και με το "ου λύμπω" που τελικά ήταν ο Ολυμπος σε δοτική πτώση, μπορεί να κάνεις λάθος.

quote:
skartados

Παρνης το ορος θηλυκως

Παρνησος (και οχι παρνασος)πραγμα που σημαινει απλα οτι ειναι το ιδιο =οπος μεταξυ βοιωτιας και αττικης.


Το Παρνησος είναι ο ιωνικός τύπος του Παρνασός. Να πω ότι δεν βγαίνει και πολύ νόημα έτσι όπως συντάσσεις τα παραπάνω.

quote:
skartados

Παρολο οτι εσυ ζεις στον ανθο της γης και οχι εγω,θα σε ενημερωσω απλα οτι η παρνηθα ειναι το ψηλοτερο βουνο της αττικης ,και απολυτως φυσιολογικα,οι περισσοτεροι κατοικοι εκει θα προσπαθησαν να σωθουν....


Δηλαδή τώρα φτάσαμε στο σημείο να θεωρούμε δεδομένο ότι έγινε κατακλυσμός στην προϊστορική Αθήνα αναγκάζοντας τους περισσότερους κατοίκους να ανέβουν στην Πάρνηθα? Και όχι απλά ανέβηκαν αλλά αποφάσισαν επειδή προσωρινά έμοιαζε με νησί να ξεχάσουν το παλιό της όνομα και να κοτσάρουν ένα νήσος/νάσος για να θυμούνται το γεγονός? Πραγματικά τώρα θες απάντηση εδώ? Γιατί υποβαθμίζεις την ποιότητα της επιχειρηματολογίας τόσο πολύ?

Πάντως...πάλι καλά που μάθαμε ότι όσοι ανέβηκαν στον Υμηττό ή στην Πεντέλη πνίγηκαν αφού δεν διασώθηκε η λέξη -νήσος/νάσος γι'αυτά τα βουνά διότι πρφανώς τα νερά τα σκέπασαν, πνίγοντας τους φουκαράδες που τα προτίμησαν.

Λοιπόν...ας επιστρέψουμε στον πραγματικό κόσμο τώρα.

quote:
skartados

Απο το ιδιο λεξικο

Παγας-δικτυα παγιδας

Παγη-θηρευτικον οργανο

Πεδιον-απλως μεν τη γη σημαινει την ομαλη

πεδον-γη,εδαφος.....

πεζος...........


Πάλι της σημασίες λέξεων δίνει. Δεν συσχετίζει ετυμολογικά την παγίδα με το πέδον ή τον πεζό.

quote:
skartados

Δηλαδη οσον αφορα τα θεματα της ιατρικης τι θα επρεπε να κανω?


Χαίρομαι που το καταλάβαίνεις, ότι ουσιαστικά δηλαδή δεν μπορείς να κάνεις τίποτα διότι δεν σε "πέρνει" διαφορετικά(και τον καθέναν μας). Οπου όμως "μας πέρνει" (δηλαδή το πόρισμα μιας επιστήμης δεν έχει κόστος πάνω μας), απορρίπτουμε ακόμα και ολοκληρωτικά την στοχοποιημένη επιστήμη, ειδικά αυτή αν θίγει "ευαίσθητα" θέματα όπως η γλωσσα μας και η προέλευσή της. Η γλωσσα μπορεί δυστυχώς εύκολα να γίνει η παιδική χαρά του κάθε άσχετου και ανίδεου πειραματιστή. Κια τα συμπεράσματα δεν χρειάζεται να πας πολύ μακριά για να τα δεις...

quote:
skartados

Μια που το θετεις ομως ετσι το ζητημα θα σου πω κατι και αν εχεις καποιον γνωστο γιατρο προσπαθησε να το επιβεβαιωσεις.Οπωσδηποτε η ιατρικη εχει κανει τεραστια αλματα ,ομως για ρωτα τους ιδιους τους γιατρους και οχι τους ασθενεις,αν ειχαν προσβληθει απο τη κακια αρωστεια(μακρια απο ολους μας) και ειχαν τη δυνατοτητα να επιλεξουν ,ποιον θα διαλεγαν,ενα σημερινο γιατρο η τον ιπποκρατη?Θα εκπλαγεις απο την απαντηση που θα παρεις.....Φυσικα ο ιπποκρατης δεν ηξερε να κανει εγχηρεισεις καρδιας και πολλα αλλα ....αλλα σιγουρα θα ηταν μια ελπιδα σε καποιες ανιατες αρρωστιες του σημερα....


Πολύ φτωχή απάντηση γεμάτη αυθαίρετες εικασίες. Η ουσία ειναι αυτή που έθεσα ακριβώς από πάνω για την επιλεκτικότητα παλενεμένων ανθρώπων σχετικά με την απόρριψη και αποδοχή επιστημονικών κλάδων.

quote:
skartados

Οσον αφορα τωρα τα τοπονυμια ,αυτη η αλλαγη σειρας των γραμματων εγινε μονο στο ονομα της κρητης?Αν ηταν ετσι τοτε σιγουρα θα ηταν μια δικια μου φαντασια.Η πραγματικοτητα ομως δειχνει οτι εγινε και αλλου.Χαρακτηριστικοτατο παραδειγμα η ονομασια της θρακης.

Οπως το θαρσυς εγινε θρασυς(λεξικο γαζη)ετσι και το θαρκη εγινε θρακη κατα τη γνωμη μου.Ακριβως ετσι πιστευω πως και η κρητη τα προιστορικα χρονια απο κα-ρ η κη-ρ η κε-ρ τη,ονομαστηκε κρητη.

Εξ ου φυσικα και η θρακα που πατουν οι αναστεναρηδες στο γνωστο διονυσιακο εθιμο,αρα θρακικο....Ομως οι υπολοιποι ελληνες τη λεξη για τη ζεστη την ονομαζαν συγγενικα ,αλλα με την κανονικη σειρα,δηλαδη θε-ρ-μη ,θε-ρ-ος ,θε-ρ-μοτητα,θε-ρ-μοκρασια(τωρινες λεξεις).


Η ετυμολογία της Θράκης είναι άγνωστη ενώ η θράκα έχει απώτατη προέλευση την λέξη άνθραξ η οποία όμως δεν συνδέεται ετυμολογικά με τις λέξεις που έχουν τη ρίζα θερ- για την θερμότητα. Θάρκη δεν υπάρχει στα αρχαία κείμενα, ούτε στον Ησύχιο. Το τέχνασμα που επιχειρείς μέσω γνωστών περιπτώσεων αλλαγής θέσης φθόγγων εντός της λέξης είναι αβάσιμο κυρίως γιατί η γλωσσα των γνήσιων αρχαίων κατοίκων της Κρήτης παραμένει άγνωστη και δεν ξέρουμε τους κανόνες της. Να σημειώσω βέβαια ότι δεν μπορούμε όταν δεν μας βγαίνουν τα κουκιά να βγάζουμε από το τσεπάκι όποιον κανόνα μας βολεύει για την ελληνική γλωσσα. Με την ίδια λογική μπορούμε να "ετυμολογήσουμε" όλα το τοπωνύμια του κόσμου στα ελληνικά είτε στηριζόμενοι σε απομόνωση της συλλαβής που μας βολεύει (δίνοντας μάλιστα και φανταστικές ερμηνείες για την συλλαβή αυτή όπως κάνεις εσύ), είτε πλάθοντας αλλαγές θέσης των φθόγγων νομίζοντας αφελώς ότι επειδή υπάρχει το φαινόμενο στην ελληνική(και όχι μόνο) μπορεί να εξυπηρετήσει κάθε ευσεβή "ετυμολογικό" πόθο.

quote:
skartados

Ετσι πλεον μετα απο αυτα μπορουμε ευκολα να καταλαβουμε γιατι η θρακη πηρε αυτο το ονομα.....και ποσο συγγενικες ηταν οι γλωσσες των ελληνων εξαρχης ,παρολο βεβαια τους ιδιωματισμους που ειχαν....Αυτα για προελληνικα ονοματα κ.τ.λ. πλεον μπορουμε να τα βαλουμε στη σφαιρα της φαντασιας και να τα στειλουμε για μινι εργο στη ζωνη του λυκοφωτος.....


Αρα διαπιστώνεται πόσο παράλογες είναι οι θεωρίες σου που δεν στηρίζονται σε καμία γλωσσολογική επιστημονική βάση παρά μόνο στη φαντασία σου και το επιλεκτικό παιχνίδι με τους φθόγγους και τις λέξεις. Τουλάχιστον σεβάσου λίγο τα αρχαία κείμενα των προγόνων μας που μιλούσαν για βάρβαρους "προ των Ελλήνων". Δώσε τους μια μιρκή πιθανότητα να είχαν δίκιο...

quote:
skartados

Οποιος εχει αποριες ας ρωτησει ,θα απαντηθουν ολες......


Αν οι απαντήσεις (λέμε τώρα) είναι ανάλογης ψευδοεπιστημονικής προσέγγισης όπως μας έχεις συνηθίσει, δεν ξερω κατά πόσο θα ικανοποιούταν ο σοβαρός αναγνωστης...

quote:
skartados

Παροιος-πραος............

Επισης κατα τη γνωμη μου τετοιο παραδειγμα ειναι οι λεξεις υπαρξη και πραξη.


Ερμηνεία του Παροιος σου δίνει. Γιατί από αυτό να πλάσουμε ολόκληρη θεωρία για τοπωνύμια περιοχών που αναφέρεται να ζούσαν βάρβαροι όπως η Κρήτη?

Η ύπαρξη δεν εχει σχέση με την πράξη. Στην ετυμολογική αφετηρία της ύπαρξης βρίσκονται οι λέξεις "υπο" και "άρχω", ενώ η πράξη προέρχεται από το πράττω. Ελπίζω τώρα να μην προσπαθείς να αλλάξεις τις θέσεις φθόγγων διότι από το πράττω δεν πας εύκολα στο άρχω και στο υπό...εκτός αν χώσεις και άλλη διαδικασία φανταστική ή πραγματική αλλά άσχετη με το θέμα.

quote:
skartados

Στο λεξικο του ησυοχου επισης βρηκα

παρος-εμπροσθεν.Αρα εξου και παροτρυνω αλλα και προς (ολο ταχως) και μαλλον και το εμπρος.....


Αυτά έχουν σχέση διότι όπως μας λένε τα λεξικά των ειδικών ανάγονται σε βαθμίδες ΙΕ ρίζας -per με ομόρριζα σε όλες σχεδόν τις ΙΕ γλώσσες.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν είναι ορθή μέθοδος να επεκτείνουμε αλλαγές φθόγγων σε κάθε τοπωνύμιο πιστεύοντας ότι συνδέεται με γνωστή ελληνική λέξη...ειδικά σε μερη που τα στοιχεία μέχρι τώρα είναι υπέρ προγενέστερων βαρβαρόφωνων όπως η Κρήτη.

quote:
skartados

Μα ακριβως αυτο σημαινει πως οι βορειοευρωπαικες γλωσσες πηραν αυτες τις ριζες απο τους προιστορικους ελληνες εμπορους αλλα και ιερεις και δημιουργησαν τις λεξεις τους με βαση αυτων.


Οταν εγώ γράφω "Μόνο που η λέξη είναι δάνειο από τα λατινικά στα ελληνικά, επομένως δεν υπάρχει πανάρχαιη ρίζα κα-ρ-" κι εσύ απαντάς με κάτι άσχετο (ξέρεις ποιες είναι οι βορειοευρωπαϊκές γλωσσες?) σημαίνει ότι δεν υπάρχει συνεννόηση. Αυτό που γράφεις για τους Ελληνες εμπόρους και ιερείς "δανειοδότες" αποτελεί αποκύημα φαντασίας και κρίμα που δεν μπορείς να το καταλάβεις. Αφενός οι νόμοι των βορειοευρωπαϊκών γλωσσών δεν εξηγούνται με προέλευσή του βασικού τους λεξιλογίου από την ελληνική, αφετέρου δεν υπήρχαν προϊστορικοί Ελληνες έμποροι και ιερείς Αλλά λέξεων. Ασε που οι ρίζες δεν δανείζονται. Μάλλον ήθελες να πεις λέξεις, άσχετα αν και πάλι κάνεις λάθος. Μ'αρέσει που στο πρώτο τόπικ είχες δηλώσεις ότι δεν θα έβαζες στην αφετηρία των ΙΕ γλωσσών την ελληνική για να εξηγήσεις τις γλωσσικές ομοιότητες και τώρα κάνεις αυτό ακριβώς. Κρίμα που αλλαξοπίστησες τόσο γρήγορα. Αληθεια τι σε ανάγκασε?

quote:
skartados

Ετσι εχουμε καμπος-καρβουνο-carrum-caro-car-army-park-parkin-party(μαζωξη σε σπιτι)-λατιο-λατινοικ.τ.λ.Αρα εινναι πλεον ορατο ποιος λαος ειναι υπευθυνος για τις ομμοιοτητες αυτες και οτι και να λεμε πλεον ειναι για να περναει η ωρα......


Ο αναγνώστης μπορεί να διαπιστώσει τις σωστές ετυμολογίες σε οποιοδήποτε επιστημονικό λεξικό για τις ανωτέρω λέξεις και ειδικά για τις ξένες από το http://www.etymonline.com/ ή το http://www.merriam-webster.com/
Δεν έχω ξανασυναντήσει μεγαλύτερη άγνοια της ιστορικής εξέλιξης των γλωσσών από τη δική σου.

quote:
skartados

Εμ βεβαια τωρα που βρηκα την πιο καταληλη λεξη που γνωριζουμε τι σημαινει και ολοκληρη και το δευτερο συνθετικο της και που επιβεβαιωνει πληρως τα λεγομενα μου,αρχισαμε τα γελακια....και τα μωρουδιακα......


Ποια λεγόμενα επιβεβαιώνει? Πώς από τον τοπωνυμικό αχταρμά φτάσαμε στη λέξη παρών? Αυτό είναι που θα έπρεπε να σε προβληματίζει με τη θεωρία-λάστιχο που υποστηρίζεις.
Οσο για τη λέξη ξέρουμε ότι περιέχει την πρόθεση παρά και τη μετοχή ων του ειμί. Ποια ευφάνταστη σχέση ανακάλυψες πάλι?

quote:
skartados

Μην στενοχωριεσαι ομως ξερω οτι απο μεσα σου αλλα λες,γιατι ξερεις οτι αυτη ειναι πραγματικα πρωτογενη ερευνα ,που επαληθευεται συνεχεια ,προς μεγαλη σου εκπληξη,γιατι νομιζες πως τα επιχειρηματα των δηθεν ελληνοκεντρικων σταματουσαν στο οτι τα τοπονυμια αυτα ηταν ονοματα ηρωων.....


Εχμμμ...άσ'το καλύτερα...δεν θες να μάθεις τι λέω μέσα μου για όλα τα ευφάνταστα που εξαπολύεις. Η πρώτη σκέψη που μού'ρχεται κάθε φορά που διαστρευλώνεις γλωσσική επιστήμη και την ιστορία της γλώσσας μας είναι το σχόλιο του Γεωργίου για το πόσο άφραγκοι θα είχαν μείνει ορισμένοι αν έπρεπε να πληρώσουν εφορία για κάθε..."μπιιπ" που λένε...
Εν πάση περιπτώσει, αυτό που κάνεις μόνο πρωτογενή έρευνα δεν είναι αφού στηρίζεσαι στη φαντασία σου(πα, κα, λα, να) και την επιλεκτικότητα έχοντας προκαθορίσει το αποτέλεσμα. Δηλαδή παίρνεις ως δεδομένο ότι οι Ελληνες ζούσαν από το 8000 π.Χ. στην Ελλάδα, δεν σηκώνεις κουβέντα γι'αυτό και στη συνεχεια φτιάχνεις "κανόνες" για να καταλήξεις ακριβώς εκεί που θες. Δεν προσαρμόζεις τη θεωρία σου στα δεδομένα, αλλά τα δεδομένα στη θεωρία σου. Τραγικό μεθοδολογικό σφάλμα...
Η αλήθεια είναι πως στον φανταστικό κόσμο(τύπου "ου λύμπω") που δημιουργεί ένας άνθρωπος, εκείνος ορίζει τους κανόνες που θέλει, και όταν αισθάνεται ότι θίγονται από "εξωτερικούς παράγοντες" επινοεί όσους ακόμα επιθυμεί ως καβάτζα για να διατηρείται ο φανταστικός αυτός κόσμος που έχει ανάγκη. Και είναι επίσης αληθές ότι στον φανταστικό κόσμο του είναι ο απόλυτος άρχων.
Εμάς όμως μας ενδιαφέρει(υποτίθεται) η προσέγγιση της πραγματικότητας και όχι η ενασχόληση με τον φανταστικό κόσμο που μπορεί ο τάδε αναγνώστης να έχει ανάγκη.
Επιστρέφοντας λοιπόν στον πραγματικό κόσμο...έχεις να δείξεις τις λέξεις κα, πα, λα, να με την έννοια της γης έστω από τα αγαπημένα σου λεξικά ή στα αρχαία κείμενα?

quote:
skartados

Εγω ομως μια απορια εχω .Ολοι αυτοι οι μεγαλοι γλωσσολογοι που ποτε δεν καθησαν στην ουσια να κανουν μια σοβαρη ερευνα για τη γλωσσα μας σε σχεση με τις υπολοιπες δηθεν ΙΕ,αλλα μονο παιρνουν μασημενη τροφη και το παχυλο μισθο τους,δεν αναρωτηθηκαν ποτε για το νασος-κασος-θασος?


Οταν εμείς δεν είχαμε γεννηθεί ακόμα κιόλας.
Για να μην βρήκανε λοιπόν τέτοιες συσχετίσεις, σημαίνει ότι δεν υπάρχουν. Εκτός αν θεωρείς ότι χιλιάδες μάτια ειδικών δεν μπορούν να δουν το "να" ή το "κα" σε τόσες λέξεις...
Η αξιοπιστία μιας επιστημονικής κοινότητας δεν κρίνεται από το επίπεδο των μισθών αλλά από το πραγματικό έργο που προσφέρουν και η αγάπη τους για την γλώσσα αποδεικνύεται από την ίδια την επιλογή ζωής που έχουν κάνει. Σε αντίθεση με περιστασιακούς αλεξιπτωτιστές που την κηλιδώνουν μέσω διαστρευλωμένης ενασχολησης όταν δεν έχουν τι να κάνουν...
Είναι θλιβερό να βλέπεις ανθρώπους να απορρίπτουν συλλήβδην χωρίς επαρκή γνώση το τεράστιο επιστημονικό συγγραφικό και λεξικογραφικό έργο κολοσσών της γλωσσικής επιστήμης, επειδή δεν εναρμονίζεται με τον ιδεατό πλασματικό κόσμο τους για την ελληνική ιστορία και προϊστορία. Είναι η λεγόμενη κατηγορία του ξερόλα, όπως την αποκαλώ, που νομίζουν ότι προσφέρουν γνωση, αλλά στην ουσία ικανοποιούν μόνο τη ματαιοδοξία τους.

quote:
skartados

Αλλα ποιος να αναρωτηθει ο μεγιστος των π......ων που ειπε εκατομμυρια οπαδους του παοκ βουλγαρους και κανενας δεν βρεθηκε να του βαλει το λεξικο του ολο στο λωκο?


quote:
skartados

Τα θυμηθηκα παλι και τρελαθηκα.Μερικοι ειναι ικανοι να πουλησουν και τη μανα τους για να γινουν γνωστοι.Αν δεν ειχε συμβει το συγκεκριμενο περιστατικο δεν θα τον ηξερε ουτε και αυτη.....Κριμα παντως και για τον ιδιο ......Για μενα οποιος παοκτσης δινει λεφτα για να αγορασει τα λεξικα του ειναι μεγαλος μπουφος......


Ναι, προφανώς δεν υπάρχουν άλλοι γλωσσολόγοι να αναπτύξουν τις θέσεις της γλωσσικής επιστήμης και να ερευνήσουν τις ιστορικές εξελίξεις των γλωσσών...
Κόλλησες πάλι σε προσωπικότητες εσύ...


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2010, 15:14:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
skartados

Τι ειναι αυτα που λες ρε συ αγνωστικ?Απλως εγω μεσα στη συζητηση σου ειπα οτι εχω διαβασει μια συνεντευξη του λυριτζη που τοποθετει τις πλημυρες του ιναχου γυρω στο 3000π.χΣτη συνεχεια σου ειπα οτι ψαχνωντας λιγο το θεμα βρηκα οτι εχει γραψει και ενα βιβλιο μαζι με τη ραυτοπουλου για αυτο το θεμα ,για το οποιο εχω διαβασει μονο τη περιληψη που εδωσε ο ιδιος και στο ειπα 10 φορες.Λες και περιμενα το βιβλιο του λυριτζη για να καταλαβω τα αυτονοητα ,οτι δηλαδη οι πελασγοι(αρκαδες ,δαναοικ.τ.λ.)στις αρχες της τριτης χιλιετιας αρχισαν να χτιζουν τις πρωτες πολεις στη πελοποννησο(πελανα,αργος,παυλοπετρι)και στη συνεχεια εξαπλωθηκαν σε ολη την ελλαδα και τη μικρα ασια διαδιδοντας και τη λατρεια του ζευς....


Θύμισέ μου πού ακριβώς την διάβασες μπας και τις ρίξω μια ματιά.
Οσο για το ποιοι ίδρυσαν τις "πρώτες" πόλεις στην Πελοπόνησο και ποιες μετακινήσεις έκαναν στις αρχές της 3ης χιλιετίας π.Χ. μόνο εικασίες μπορούν να γίνουν διότι δεν εχουμε γραπτές πηγές από την ίδια την εποχή οι οποίες θα αποκάλυπταν την εθνογλωσσική ταυτότητα των πληθυσμών. Αρα τίποτα δεν μπορεί να θεωρηθεί αυτονόητο για εκείνη την εποχή. Απλό δεν είναι?
Πόσο μάλλον αν εξάπλωσαν λατρεία του..."Ζευς"

quote:
skartados

Τι ανιχνευσεις ,σαν αυτες με τους λακοειδεις ταφους απο το κουργκαν?Για δωσε κανενα στοιχειο που υπηρχε στις περιοχες της τσεχιας και εμφανιζεται μετα στο χωρο των φρυγων για να γελασουμε παλι....


Η θεωρία κουργκάν δεν μιλάει μόνο για λακκοειδείς τάφους όπως πονηρά επιλέγεις να αναφέρεις για δημιουργία εντυπώσεων αλλά για πολλά περισσότερα ευρήματα και όχι μόνο αρχαιολογικής φύσεως.
Οσο για τους Φρύγες πρέπει να κάτσω να αντιγραψω ολόκληρα κατεβατά από τον Hammond και δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή. Μια πρώτη πολύ γενική γεύση μπορείς να πάρεις από το http://ethnologic.blogspot.com/2009/12/blog-post_06.html

Ελπίζω να μην απομονώνεις στοιχεία και εδώ...

quote:
skartados

Στην ελλαδα απο τα προιστορικα χρονια μεχρι λιγους αιωνες π.χ ,οι εξαγωγες (ανθρωπων) ηταν 99 και οι εισαγωγες 1 και αυτη παλι συζητησιμη ειναι....


Θα σου πρότεινα πριν αρχίσεις τους μπακάλικους υπολογισμούς στο τεφτέρι σου να ανοίξεις λίγο περισσότερο τους ορίζοντές σου και να κατανοήσεις ότι στην χωρίς πολιτικούς-στρατιωτικούς-συνoριακούς φραγμούς προϊστορία, ο καθένας μπορούσε να μετακινηθεί οπουδήποτε αρκετά εύκολα.

quote:
skartados

....Σταυροδρομι σε μη αυτοχθονες λαους ηταν μονο για τους φαντασμενους που δεν λαμβανουν υποψη τα ευρηματα της αρχαιολογιας αλλα μονο τα θελω της ιδεολογιας τους...


Τα ευρήματα της αρχαιολογίας μπορούν να ερμηνευθούν ποικιλοτρόπως . Αν κάποιοι επιστήμονες τα ερμηνεύουν με όρους στατικότητας υπάρχουν άλλοι που διαφοροποιούνται σημαντικά ενώ υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν βοηθούν για την ανίχνευση μετανάστευσης συγκεκριμένης εθνογλωσσικής ομάδας η οποία περνάει απαρατηρητη από αυτήν. Ανοιξε το μυαλό σου και λάβε υπόψη σου και τις άλλες απόψεις ως πιθανά σενάρια.

quote:
skartados

Ακομα και σημερα παρολο τις μιξεις με αλλους λαους ,κυριως στο βυζαντιο,λογο των χιλιαδων χρονων που μονο οι αυτοχθονες λαοι υπηρχαν εδω,το 80% του πληθυσμου της ελλαδος ,μικρας ασιας εχει κοινη μεσσογειακη καταγωγη.


Άρα σύμφωνα πάντα με την "μεσογειακή" θεώρησή σου, οι Ινδοευρωπαίοι γλωσσικοί πρόγονοι των Ελλήνων μπορούσαν να είχαν έρθει από τη Μικρά Ασία και να μην ήταν αυτόχθονες στην Ελλάδα.
Μετά θα ήταν εκτιμητέο να μας ενημερώσεις πώς βρήκες αυτό το 80%. Μέσω ποιων στοιχείων και υπολογισμών?
Φυσικά αυτά που γράφω ως απάντηση τώρα είναι εναρμονισμένα με τον "μεσογειακό" κόσμο σου, διότι ήδη από το πρώτο τόπικ έφερα πολλά στοιχεία για την δυσκολία αποδοχής θεωριών που στηρίζονται ακόμα σε πεπαλαιωμένους όρους αξιολόγησης ανθρώπινων πληθυσμών...

quote:
skartados

Φαντασου τωρα τι γινοταν το 2000π.χ ας πουμε η το 1000π.χ που δεν πατουσε κανεις το ποδι του εδω απο καποια αλλη περιοχη του κοσμου....πλην ελλαδος και μ.ασιας.....


Να ποιος είναι δογματικός και ιδεολογικά κολλημένος....


Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 06/03/2010 15:19:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2010, 00:35:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραφει ο αγνωστικ


Οσο για τους Φρύγες πρέπει να κάτσω να αντιγραψω ολόκληρα κατεβατά από τον Hammond και δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή. Μια πρώτη πολύ γενική γεύση μπορείς να πάρεις από το http://ethnologic.blogspot.com/2009/12/blog-post_06.html

Ελπίζω να μην απομονώνεις στοιχεία και εδώ..."


Τι στοιχεια να απομονωσω ρε συ αγνωστικ....Ας δουμε πως ξεκιναει το συγκεκριμενο θεμα

Έτσι, γνωρίζουμε ότι γύρω στο 1200 π.Χ. σημειώθηκε η μεγάλη Φρυγική μετανάστευση, οι συμμετέχοντες στην οποία, από την κεντρική Ευρώπη, θα φθάσουν στην Μακεδονία (γύρω στο 1150 π.Χ.), όπου θα εγκατασταθεί ένα τμήμα τους, που θα γίνει γνωστό με την ονομασία Βρίγες ή Βρύγες, ενώ οι υπόλοιποι θα συνεχίσουν προς την Μ. Ασία, όπου τελικώς θα εγκατασταθούν και θα γίνουν γνωστοί ως Φρύγες.¨"

Μαλιστα...Πολυ ωραια τα λενε στο εθνοπαραλογα εεεε συγνωμη στο εθνολογικα.


Για να δουμε ομως τι λεει και η ελληνικη παραδοση

Τη πυλη των λεοντων στις μυκηνες (δηλ.το 15 αιωνα π.χ )περιπου την κανανε οι πελοπιδες .Ο ατρεας και στη συνεχεια ο αγαμεμνων ανηκαν στη γενια των πελοπιδων .Ποιοι ηταν ομως οι πελοπες?Ειχαν γεναρχη το πελοπα ,φρυγικης καταγωγης......


Δηλαδη με λιγα λογια οι φρυγες ηρθαν το 1200π.χ απο την περιοχη της τσεχιας ,αλλα ηταν στις μυκηνες το 1500π.χ.....

Αλλα ασ αφησουμε τη παραδοση και παμε στα αλλα αστεια που λεει ο γραφων στο συγκεκριμενο σαιτ σε λιγο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2010, 01:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Παμε λοιπον να δουμε τι αλλο γραφει ο αστειος συντακτης του εθνολογικα

) Πολιτισμός της Ύστερης Εποχής του Ορείχαλκου (Bronze Age) της Κεντρικής Ευρώπης, που ανήκει σε ομάδα συγγενών πολιτισμών οι οποίοι είναι γνωστοί με την ονομασία Ούρνφιλντ (Urnfield cultures = Πολιτισμοί των τεφροδόχων, περίπου 1500/1400 – 700 π.Χ.). Χαρακτηριστικό αυτών των πολιτισμών ήταν το ταφικό έθιμο της καύσης των νεκρών και της τοποθέτησης της τέφρας (στάχτης) σε ειδικά, συνήθως κεραμικά, αγγεία (τεφροδόχοι=urns). "

Παμε για ακομα μια φορα να δουμε ποια ειναι η πραγματικοτητα


Υπουργειο πολιτισμου και τουρισμου

Μονιμη εκθεση αρχαιολογικου μουσειου αταλαντης


Συντακτης Ε.καραντζαλη αρχαιολογος


Ενότητες της Έκθεσης

- Νεολιθική Εποχή (6700 - 3700 π.Χ.)
Η ενότητα αυτή καλύπτεται με μια προθήκη, η οποία περιέχει χειροποίητα αγγεία καθημερινής χρήσης, λίθινα εργαλεία, κοσμήματα και ειδώλια. Εντυπωσιάζει ένα τεφροδόχο αγγείο που χρησίμευε για την ταφή των οστών του νεκρού μετά την καύση της σωρού του."


Παρομοιο τεφροδοχο αγγειο υπαρχει και στην εκθεση του μουσειου της λαρισας...και σιγουρα και σε αλλα μουσεια.


Τελικα καποιοι ειναι ασχετοι?αστειοι?υποπτοι?αναξιοι?η απλως ...?Ετσι το εχω απορια ρε παιδι μου...Πλακα τους κανω κατι τετοιους....δηθεν....κουλτουριαρηδες...Αν αυτοι εχουν αναλαβει μεσα απο τις σελιδες τους να μας ενημερωσουν για την ιστορια μας ,την στρουμφησαμε....Το κερασακι στη τουρτα ομως ειναι η μοναδικη απαντηση ενος αναγνωστη τους


"Έξοχο άρθρο.
Καιρός είναι να βγει ένα βιβλίο για την αρχαία Μακεδονία που να περιέχει όλα τα τελευταία αρχαιολογικά και ιστορικά στοιχεία για αυτήν.
Στον Δασκαλάκη και στον Σακελλαρίου έχουμε μείνει ακόμα."


Μονο εξοχο?Φανταστικο.....ανεπαναληπτο......περιμενω με τρομερη αγωνια το βιβλιο που του υποσχεθηκε ο συντακτης λεγοντας


Λίγο υπομονή μέχρι την άνοιξη καλέ μου φίλε. Ελπίζω αυτό που θα βγει να ανταποκριθεί στις προσδοκίες σου"

Τα υπολοιπα για το ποιοι ηταν οι ελληνες φρυγες (οπως αποδειχτηκε απο τη μυκηναικη γλωσσα)και γιατι μετα απο 1000 χρονια οι ελληνες φρυγες της κεντρικης μ.ασιας (που ειχαν παει εκει απο τη μακεδονια)μιλουσαν μια αλλη εξελιξη της ελληνικης γλωσσας ,που απο καποιους ονομαστηκε ελληνοφρυγικη ,αυριο....Βλεπε και διαφορετικη εξελιξη της ποντιακης γλωσσας.Οι αστειοι αυτοι μου εφτιαξαν τη διαθεση....ναναι καλα.....και παντα τετοια.....


Ρε συ αγνωστικ σε παρακαλω ενημερωσε με μολις βγει το βιβλιο για την πραγματικη ιστορια της μακεδονιας.....Τετοιο γελιο δεν χανεται με τιποτα.......




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2010, 02:14:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σελ. http:www.hellenicway.ca/aug%20sept004/cremation.htm

Όλα τα αρχαία νεκροταφεία της πατρίδας μας είναι γεμάτα από τεφροδόχους. Ενδείξεις για τη χρήση της καύσης στη Νεολιθική περίοδο (6.000-3.000 π.Χ.) τπήρχαν από τα ευρήματα στη Χαιρώνεια, το Λαύριο και το Μάνεσι Ελάτειας και για την περίοδο του χαλκού (2.000 π.Χ.) στη Λευκάδα. Λατά τις ανασκαφές του 1974 στο Σουφλί, Μαγούλα, Ζάρκο, Λάρισα και στην παλαιά Μαγούλα βεβαιώθηκαν οι παλιότερες περιπτώσεις καύσης στην Ελλάδα από τις παλαιότερες μάλιστα στην Ευρώπη."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2010, 14:18:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καποια στιγμη οπως μας ενημερωνουν οι αρχαιοι συγραφεις αλλα και τα τοπονυμια (αργος,λαρισα,παρνασος,αλιακμονας,πελλα,ελλας,πελαγος,πελασγια,πελοπες,κ.τ.λ.)οι πελασγοι ξεκινωντας απο τη πελοποννησο ,εξαπλωθηκαν σε ολες της περιοχες της ελλαδος,αλλα και στα παραλια της μικρας ασιας και αναμειχθηκαν με ολους τους υπολοιπους ελληνικους συγγενικους λαους,λελεγες,θρακες,φρυγες,καρες κ.τ.λ.


Οπως εχω ξαναπει καποια στιγμη οι καινουριοι αναμεμιγμενοι ελληνες αυτοι,επεστρεψαν στη πελοποννησο δημιουργοντας το μεγαλο μυκηναικο πολιτισμο.Η γλωσσα που μιλιοταν στις μυκηνες ηταν μια απο τις ελληνικες διαλεκτους ,η μυκηναικη.


Ομως την περιοδο αυτη ηδη εχει δημιουργηθει και μεταδωθει η γνωστη μας θρησκεια.Φτανοντας λοιπον στο 1200 περιπου π.χ ,ξεσπαει ο τρωικος πολεμος ,ενας τεραστιος εμφυλιος πολεμος ,αναμεσα σε ομογλωσσους και ομοθρησκους πληθυσμους της ελλαδος και της βορειοδυτικης ακτης της μ.ασιας.Εκτος των αλλων ομως οσον αφορα τον τροικο πολεμο ,ο αλανθαστος ομηρος μας πληροφορει,οτι οι ελληνες κατοικοι της μ.ασιας,ειχαν ηδη αρχισει να συναπτουν σχεσεις και συμμαχικες,με λαους απο το εσωτερικο της ασιας ,οι οποιοι ηταν αλογλωσοι,οπως εχω δειξει απο τα κομματια των επων που παρεθεσα ηδη...Αυτο ειχε σαν συνεπεια οι πρωτοι ελληνες που ειχαν παει εκει(πελασγοι,καρες,λελεγες)να αρχισουν να μπερδευονται με διαφορους αλλους και ετσι μετα απο πολλους αιωνες να θεωρουνται βαρβαροι,απο τους υπολοιπους ελληνες.


Το ιδιο συνεβη ομως και με τους θρακες οι οποιοι αρχισαν να επεκτεινονται βορεια ,φτανοντας μεχρι το δουναβη.Σιγουρα αναμοιχθηκαν και αυτοι τουλαχιστον στο βορρα με πολες βαρβαρικες φυλες.....Ετσι τελικως καθαρα γλωσικα ελληνες εμειναν μονο οι κατοικοι της κυριως ελλαδος .Αυτη ειναι η αληθεια ,δεν μπορει να αμφισβητηθει απο κανεναν με σοβαρα επιχειρηματα και πιστευω οτι καποια στιγμη αυτα πρεπει να διδασκονται στα ελληνικα σχολεια,οχι γιατι μας χαιδευουν τα αυτια,αλλα γιατι ειναι η αληθεια......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2010, 01:25:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φαντασου τωρα αγνωστικ τι γελοιο ριχνουν οι αρχαιολογοι ,οταν διαβαζουν κατι κειμενα σαν αυτο που εβαλες.Πλεον αποδυκνειεται περιτρανα,οτι ολες οι συζητησεις οσον αφορα τα αρχαιολογικα ευρηματα σε σχεση με τους αορατους,πρεπει να αρχιζουν και να τελειωνουν σε αυτο που ειπε πολυ ευστοχα ο χουρμουσιαδης "απορω τι ειναι αυτο που φερανε οι ΙΕ".......Κατι ξερει παραπανω απο καποιους εφανταστους ,εχοντας κανει πολυετεις ανασκαφες (σεσκλο,δισπηλιο κ.τ.λ.).


Η πλακα ομως ειναι οτι τα επιχειρηματα που χρησιμοποιουν αυτοι που πλαθουν παραμυθια με ανυπαρκτα εισαγομενα ευρηματα,θα μπορουσαν καλιστα να χρησιμοποιηθουν με αντιθετη φορα ,μια που οπως φαινεται,ολα αυτα τα στοιχεια (λακοειδεις ταφοι,νηπιακη σταση,μεγαρα,τεφροδοχοι,θολωτοι ταφοικ.τ.λ)προυπηρχαν στο χωρο του αιγαιου απο ολους τους πολιτισμους,που δηθεν φερανε καποια απο αυτα εδω....Εκτος ομως απο αυτα,οι υπολοιποι λαοι εχουν και παραδοσεις που λενε πως ελληνες ηρθαν στις χωρες τους.Τετοιο παραδειγμα ειναι οι σκωτσεζοι,οι ιρλανδοι(στη διαθεση οποιουδηποτε για στοιχεια),για τους ρωμαιους δεν το συζητω,οι παραδοσεις για τη καταγωγη τους σε συντριπτικο ποσοστο αρχιζουν και τελειωνουν μεταξυ αρκαδιας και τροιας(αντε οι ελληνες ειχαν κανει ομερτα για την καταγωγη τους,και οι ρωμαιοι το ιδιο εκαναν?),οι χετταιοι μιλουσαν για τους θεους των αχαιων που εγκατασταθηκαν στη χωρα τους(λες να πηγαν οι θεοι μονοι τους?),οι ινδοι εχουν θεους με αρκετες ομμοιοτητες με τους ελληνικους(εχουν και αναφορες στα επη τους για τους γιαβανα)ασχετα αν ειναι δυσκολο να προσδιοριστει σε ποια εποχη αναφερονται,μεσα στους σκυθες ζουσαν οι γελωνοι(ελληνικης καταγωγης)κ.τ.λ.


Αρα ουτε προιστορικες εκστρατειες εγιναν και πρεπει καποια στιγμη καποιοι να καταλαβουν οτι ο κοναν ο βαρβαρος ηταν κινηματογραφικος ηρωας (φανταστικος),οπως ο αρχοντας των δαχτυλιδιων και ο καπτεν νεμο(που ηταν τουλαχιστον ηρωες και βιβλιων φανταστικης λογοτεχνιας).


Τα υπολοιπα αυριο.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2010, 13:19:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραφει ο αγνωστικ



Εχεις την καλοσύνη να μου πεις ποια έκδοση ακριβώς χρησιμοποιείς? Είναι μήπως από ιστοσελίδα ή άλλο φόρουμ?

Το θέμα είναι σοβαρό διότι η δική μου έκδοση από τον Κάκτο μεταξύ του λαρινός και λαρκον έχει το Λαρισαίη.

Ιδού


Το ίδιο βρίσκω και στο λεξικό του Ησύχιου από την βικιπαίδεια.

http://el.wikisource.org/wiki/%CE%93%CE%BB%CF%8E%CF%83%CF%83%CE%B1%CE%B9/%CE%9B
<λάρινος>· ἰχθῦς ποιός
<Λαρισαίη>· ἡ Θεσσαλία
<λάρκον>· πλέγμα φορμῷ ὅμοιον, ἐν ᾧ ἄνθρακας φέρουσιν, ὁτὲ
δὲ καὶ ἰσχάδα


Το λεξικο που εχω ειναι

Hesychil alexandrini lexicon (1858) και ειναι του schmidt mauricius .Τωρα το πασχα που θα κατεβω στο γερακα ,εχω στο πατρικο της γυναικας μου και νεωτερη εκδοση.Θα ψαξω στο συγκεκριμενο σημειο για να δω τι γραφει εκεινο.....

Γραφει ο αγνωστικ

Θα σου πρότεινα πριν αρχίσεις τους μπακάλικους υπολογισμούς στο τεφτέρι σου να ανοίξεις λίγο περισσότερο τους ορίζοντές σου και να κατανοήσεις ότι στην χωρίς πολιτικούς-στρατιωτικούς-συνoριακούς φραγμούς προϊστορία, ο καθένας μπορούσε να μετακινηθεί οπουδήποτε αρκετά εύκολα."


Φιλε ζεις σε μια εικονικη πραγματικοτητα την οποια εχεις πλασει για να ταιριαξουν τα θελω σου....Οχι μονο στην προιστορια του 2000π.χ αλλα και το 50000π.χ κανεις δεν μπορουσε να μετακινηθει ευκολα(αναιμακτα)εκτος ελαχιστων περιπτωσεων,σε περιοχες που ζουσαν αλλες φυλες...Εδω αναμεσα σε ομοεθνεις(ελλαδα)και ο ενας εδιωχνε τον αλλον με τη βια.Φαντασου τωρα τι γινοταν με μη ομμοεθνεις.Η μονη περιπτωση για ευκολη προσβαση ηταν και ειναι ο επιτιθεμενος να εχει τρομακτικη αριθμιτικη υπεροπλια η να ειναι πολλυ καλυτερα εξοπλισμενος.Και παλι ομως υπαρχουν πολλα παραδειγματα ,ειδικα στην ελλαδα που οι ελληνες αντισταθηκαν και σε τετοιες περιπτωσεις.Ο αγωνας για το τοπο σου ηταν λυσωδης ,ειτε το 1000000π.χ ,ειτε το 2000π.χ,ειτε τωρα.Ολα τα αλλα ειναι παραμυθια της χαλιμας......

Η πλακα που εχετε ομως ειναι οτι μολις ακουτε για εκστρατειες του διονυσου ,σπευδετε να αναρωτηθειτε πως περασαν απο τοσους λαους και γιατι δεν τους θυμουνται αυτοι οι λαοι?Μολις η συζητηση παει στους ΙΕ παθαινετε επιλεκτικη αμνησια και τετοιες μικρολεπτομερειες δεν σας απασχολουν....


Γραφει ο αγνωστικ


Άρα σύμφωνα πάντα με την "μεσογειακή" θεώρησή σου, οι Ινδοευρωπαίοι γλωσσικοί πρόγονοι των Ελλήνων μπορούσαν να είχαν έρθει από τη Μικρά Ασία και να μην ήταν αυτόχθονες στην Ελλάδα."


Απο την αρχη της συζητησης μας σου εχω πει πως οι ελληνες ειναι ενα τμημα της αυτοχθονης μεσσογειακης φυλης που ζουσε στην ελλαδα και στα παραλια της μ.ασιας.Οπως εχω ξαναπει στο 4000π.χ δεν θεωρουταν ο κατοικος της μυτιλινης ευρωπαιος και ο κατοικος της σμυρνης ασ πουμε ασιατης.Και στο βορρα και στην ανατολη υπηρχαν φυσικα συνορα που περα απο αυτα κατοικουσαν λαοι διαφορετικης καταγωγης....Οπως επισης εχω ξαναπει οι αλβανοι ας πουμε ,εχουν αρκετες διαφορες στα χαρακτηριστικα τους αναμεσα στο βορρα και στο νοτο,κατι που δεν συμβαινει επουδενει στην ελλαδα αλλα και στα παραλια της μ.ασιας....

Γραφει ο αγνωστικ



Μετά θα ήταν εκτιμητέο να μας ενημερώσεις πώς βρήκες αυτό το 80%. Μέσω ποιων στοιχείων και υπολογισμών?"

Για την ελλαδα δεν το συζηταω.Το θεμα ομως ειναι οτι αυτο ισχυει σε ενα πολυ μεγαλο ποσοστο ακομα και στη μ.ασια.Οι τουρκοι ομως οντας πονηροι,βγαλανε τις θεωριες περι αυτοχθονιας ακριβως γιατι βλεπανε αυτην την τεραστια ανθρωπολογικη διαφορα ,μεταξυ των μικρασιατων και των υπολοιπων.Ο κοσμος ομως και μνημες εχει και χαζος δεν ειναι.Πιστευω ακραδαντα ,πως σε μια ενδεχομνη διαμελιση της τουρκιας,εκατομμυρια ανθρωποι,αυτη τη φορα χωρις φοβο,θα δηλωσουν την ελληνικοτητα τους και θα θελησουν ενωση με τους υπολοιπους ελληνες.


Για αυτον το λογο θεωρω επιτακτικη αναγκη οι ελληνες να μαθουμε τη πραγματικη μας ιστορια,να σταματησουμε να εχουμε θρησκευτικο φανατισμο,γιατι καποια στιγμη,αυτο το θεμα η ελλαδα θα το βρει μπροστα της και θα ειναι χρυση ευκαιρεια για να αποκτησει ξανα την αιγλη του παρελθοντος.....




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2010, 13:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
skartados

Μαλιστα...Πολυ ωραια τα λενε στο εθνοπαραλογα εεεε συγνωμη στο εθνολογικα.

Για να δουμε ομως τι λεει και η ελληνικη παραδοση

Τη πυλη των λεοντων στις μυκηνες (δηλ.το 15 αιωνα π.χ )περιπου την κανανε οι πελοπιδες .Ο ατρεας και στη συνεχεια ο αγαμεμνων ανηκαν στη γενια των πελοπιδων .Ποιοι ηταν ομως οι πελοπες?Ειχαν γεναρχη το πελοπα ,φρυγικης καταγωγης......

Δηλαδη με λιγα λογια οι φρυγες ηρθαν το 1200π.χ απο την περιοχη της τσεχιας ,αλλα ηταν στις μυκηνες το 1500π.χ.....


1) Γιατί θυμάμαι ότι το παραπάνω site το είχες χαρακτηρίσει σοβαρό παλιότερα? Θυμάμαι καλά?

2) Η πύλη των Λεόντων χτίστηκε γύρω στο 1250 π.Χ. όπως μας λέει το Υπουργείου Πολιτισμού
http://www.culture.gr/h/2/gh251.jsp?obj_id=13401

3) Κανένας δεν ισχυρίζεται(ούτε εγώ) ότι οι Μυκηναίοι (των Μυκηνών ή οπουδήποτε αλλού) ήταν Φρύγες ή φρυγικής καταγωγής από τη Μικρά Ασία. Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι η παράδοση κάνει αναχρονισμούς με βάση λαούς υπαρκτούς την εποχή που διαμορφώθηκαν οι σχετικοί μύθοι. Σου το ξανάπα...μην παίρνεις κυριολεκτικά τους μύθους, αφού πολλά επι μέρους στοιχεία τους ενδέχεται να υπερβάλλουν ή να κάνουν αναχρονισμούς. Οπως τόνισα και δεν το πρόσεξες, την συγκεκριμένη παράδοση την ανέφερα επειδή υπάρχει "υποψία" (σαν κι αυτή που ζήτησησες παλιότερα για τον Καύκασο) για έλευση ανθρώπων από τη Μικρά Ασία άσχετα αν πολλές παραδόσεις θεωρούν τον Πέλοπα "βάρβαρο Φρύγα" και ομοεθνεις του τους υπηκόους του(όχι φυσικά όλες...π.χ. Στράβων μιλάει γενικά και αόριστο "για κόσμο που ήρθε από την Φρυγία" μαζί με τον Πέλοπα). Αυτό που μπορεί να κρατηθεί από αυτές τις μαρτυρίες είναι η πιθανή ανάμνηση έλευσης πληθυσμού από τη Μικρά Ασία κάποια στιγμή πριν το 1000 π.Χ. για την ταυτότητα του οποίου μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε. Δεν χρειάζεται να το ψειρίζεις τόσο πολύ.

quote:
skartados

Παμε λοιπον να δουμε τι αλλο γραφει ο αστειος συντακτης του εθνολογικα

) Πολιτισμός της Ύστερης Εποχής του Ορείχαλκου (Bronze Age) της Κεντρικής Ευρώπης, που ανήκει σε ομάδα συγγενών πολιτισμών οι οποίοι είναι γνωστοί με την ονομασία Ούρνφιλντ (Urnfield cultures = Πολιτισμοί των τεφροδόχων, περίπου 1500/1400 – 700 π.Χ.). Χαρακτηριστικό αυτών των πολιτισμών ήταν το ταφικό έθιμο της καύσης των νεκρών και της τοποθέτησης της τέφρας (στάχτης) σε ειδικά, συνήθως κεραμικά, αγγεία (τεφροδόχοι=urns). "

Παμε για ακομα μια φορα να δουμε ποια ειναι η πραγματικοτητα

Υπουργειο πολιτισμου και τουρισμου

Μονιμη εκθεση αρχαιολογικου μουσειου αταλαντης

Συντακτης Ε.καραντζαλη αρχαιολογος

Ενότητες της Έκθεσης

- Νεολιθική Εποχή (6700 - 3700 π.Χ.)
Η ενότητα αυτή καλύπτεται με μια προθήκη, η οποία περιέχει χειροποίητα αγγεία καθημερινής χρήσης, λίθινα εργαλεία, κοσμήματα και ειδώλια. Εντυπωσιάζει ένα τεφροδόχο αγγείο που χρησίμευε για την ταφή των οστών του νεκρού μετά την καύση της σωρού του."

Παρομοιο τεφροδοχο αγγειο υπαρχει και στην εκθεση του μουσειου της λαρισας...και σιγουρα και σε αλλα μουσεια.

Τελικα καποιοι ειναι ασχετοι?αστειοι?υποπτοι?αναξιοι?η απλως ...?Ετσι το εχω απορια ρε παιδι μου...Πλακα τους κανω κατι τετοιους....δηθεν....κουλτουριαρηδες...Αν αυτοι εχουν αναλαβει μεσα απο τις σελιδες τους να μας ενημερωσουν για την ιστορια μας ,την στρουμφησαμε....Το κερασακι στη τουρτα ομως ειναι η μοναδικη απαντηση ενος αναγνωστη τους


quote:
skartados

Σελ. http:www.hellenicway.ca/aug%20sept004/cremation.htm

Όλα τα αρχαία νεκροταφεία της πατρίδας μας είναι γεμάτα από τεφροδόχους. Ενδείξεις για τη χρήση της καύσης στη Νεολιθική περίοδο (6.000-3.000 π.Χ.) τπήρχαν από τα ευρήματα στη Χαιρώνεια, το Λαύριο και το Μάνεσι Ελάτειας και για την περίοδο του χαλκού (2.000 π.Χ.) στη Λευκάδα. Λατά τις ανασκαφές του 1974 στο Σουφλί, Μαγούλα, Ζάρκο, Λάρισα και στην παλαιά Μαγούλα βεβαιώθηκαν οι παλιότερες περιπτώσεις καύσης στην Ελλάδα από τις παλαιότερες μάλιστα στην Ευρώπη."


Ούτε άσχετοι, ούτε αστείοι, ούτε ύποπτοι ή ανάξιοι. Τελικά μήπως εσύ δεν μπορείς να καταλάβεις ποιο είναι το ζητούμενο κάθε φορά? Εσύ απ'όλα όσα γράφει ο συντάκτης κατάλαβες ότι δεν υπάρχουν πριν την εμφάνιση του πολιτισμού Urnfield (Τεφροδόχων αγγείων) τεφροδόχα αγγεία και καύσεις νεκρών στην Ελλάδα? Απ'όσα επισημαίνει ο συντάκτης κατάλαβες ότι οι πρόγονοι των Φρυγών τεκμηριώνονται από την εμφάνιση τεφροδόχων αγγείων και καύσεων νεκρών που δεν υπηρχε πριν στην Ελλάδα? Προφανώς, αφού φέρνεις και τα δύο στοιχεία να προϋπάρχουν στην Ελλάδα. Ομως ο συντάκτης δεν σου λέει αυτό. Σου κάνει μια λακωνική αναφορά για το βασικό χαρακτηριστικό του εν λόγω πολιτισμού εξηγώντας από πού πηρε το όνομά του, δηλαδή από την συνήθεια να τοποθετούν την τέφρα του νεκρού σε ειδικά αγγεία, χωρίς να σημαίνει ότι το φαινόμενο δεν υπάρχει και αλλού νωρίτερα ή αργότερα. Φυσικά ένας ειδικευμένος αρχαιολόγος μπορεί να ξεχωρίσει τις ιδιαιτερότητες των κεραμικών σκευών διαφορετιών πολιτισμών και να ξεχωρίσει αυτές που ανήκουν σ'εναν πολιτισμό της Ελλάδας και σ'έναν πολιτισμό της κεντρικής ή βόρειας Ευρώπης. Γι'αυτό ρε Σκαρτάδο οι προϊστορικοί και πρωτοϊστορικοί πολιτισμοί διαχωρίζονται με συμβατικά ονόματα από τους αρχαιολόγους που παραπέμπουν σε ένα χαρακτηριστικό στοιχείο τους.
Εσύ τι νομίζεις...ότι οι φορείς του πολτισμού των Τεφροδόχων Αγγείων δεν διακρίνονταν από άλλα χαρακτηριστικά ή δεν έκαναν τίποτα άλλο στη ζωή τους από το να φτιάχνουν τεφροδόχους για τα καμμένα οστά? Διάβασε μια πληρέστερη αναφορά για αυτόν τον πολιτσμό στο http://en.wikipedia.org/wiki/Urnfield_culture

Περίτεχνα όπλα, πολλά οχυρά χτισμένα σε λόφους, σπίτια σε πασσάλους, εναποθέσεις προσφορών πολυτελών αντικειμένων σε ποταμούς και λίμνες, ταφές αρμάτων και τροχοφόρων οχημάτων είναι μερικά από τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του πολιτισμικού ορίζοντα των Τεφροδόχων Αγγείων και θα μπορούσε να έχει πάρει ένα οποιοδήποτε άλλο συμβατικό όνομα. Ολα τα παραπάνω φυσικά μπορούν να βρίκσονται σε πλείστους διαφορετικούς πολιτισμούς προγενέστερους ή μεταγενέστερους σε διαφορετικές συχνότητες. Αυτό δεν σημαίνει ότι οι ειδικεί αρχαιολόγοι που μελετούν τους ευρωπαϊκούς πολιτισμούς δεν μπορούν να τους ξεχωρίσουν. Μάλιστα όπως βλέπεις κι από οτν σχετικό χάρτη είναι αποδεκτή μια επέκταση του πολιτισμού αυτού ή ορθότερα των τάσεών του ακόμα και μέχρι την Ελλάδα.

Επιστρέφοντας τώρα στον Ευαγγελίδη, ο άνθρωπος δεν σου λέει ότι οι Φρύγες ήταν οι φορείς τους πολιτισμού των Τεφροδόχων Αγγείων, αλλά οι φορείς ενός συγγενικού του πολιτισμού ανατολικότερα, του Λουσατικού, ο οποίος χαρακτηρίζεται μεταξύ άλλων από την κεραμική Buckelkeramik ή Knobbed Ware (=Κεραμική με ρόζους, με εξογκώματα/όζους, οζώδης κεραμική) που ήταν αρκετά πρωτόγονη για τα δεδομένα της εποχής. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα βρεις αλλού προγενέστερα ή μεταγενέστερα παρόμοια κεραμική αλλά εκείνη την εποχή το φαινόμενο γνωριζε έξαρση μέσω αυτών των βόρειων φορεών. Είναι ορθότερο δηλαδή στο θέμα μας να αναζητάς τάσεις στο χρονικό συνεχές και όχι πρωτιές αναφορικά με ένα συγκεκριμένο εύρημα. Η έντονη παρουσία της συγκεκριμένης κεραμικής εκδηλώνεται εκείνη την περίοδο μέσω των φορεών του βορειοευρωπαϊκού πολιτισμού Λάουσιτς ή Λουσατικού με κατεύθυνση βορράς-νότος. Και πάλι όμως δεν είναι μόνο αυτό το χαρακτηριστικό του. Ο σπουδαίος N.G.L. Hammond περιλαμβάνει στο βιβλίο του πρόσθετες μαρτυρίες ποικίλων αγγείων, κοσμημάτων, πορπών, κουμπιών, περιβραχιόνιων και λοιπών αντικειμένων όμοιων με την παράδοση Λαουσιτς της βόρειας και κεντρικής Ευρώπης, μερικά από τα οποία εμφανίζονται σε κατεστραμένες θέσεις εκείνη περίπου την εποχή στη Μακεδονία κατά την οποία είναι ευλογοφανής η παρουσία Φρυγών (1200-1125 π.Χ.), πριν εισέλθουν δηλαδή στη Μικρά Ασία.

Επειδή φαίνεται να έχεις προκατάληψη με τους ξένους επιστήμονες, θα σου παραθέσω και ένα απόσπασμα από το έξοχο βιβλίου του Μανόλη Ανδρόνικου, στο οποίο συμφωνεί με την εμφάνιση βόρειων πολιτισμικών χαρακηριστικών στη Μακεδονία την περίοδο που εξετάζουμε.

Οι πρώτοι κάτοικοι της περιοχής (σ.σ. των Αιγών) φαίνεται ότι έρχονται σ'αυτή τη θέση στα τέλη της εποχής του χαλκού, δηλαδή μέσα στον 11ο ή το αργότερο, στις αρχές του 10ου π.Χ. αιώνα. Τούτο προκύπτει από τις παλαιότερες ταφές του νεκροταφείου των τύμβων, που ανάγονται σ'αυτή την περίοδο. Δεν μπορούμε να είμαστε βέβαιοι για την ταυτότητα αυτών των κατοίκων. Βέβαιο είναι ωστόσο πως τα πολιτιστικά τους στοιχεία μαρτυρούν και συνέχεια μιας παλαιότερης παράδοσης μακεδονικής, αλλά και εμφάνιση επείσακτων μορφών που ανάγονται σε βορειότερους κύκλους πολιτισμού.Οπωσδήποτε ο οικισμός αυτός φαίνεται ότι γνώρισε σημαντική ακμή, αν κρίνουμε από τον πλούτο των γυναικείων κοσμημάτων και από τον καλόν οπλισμό των ανδρών. Η άποψη πως πρόκειται για φρυγικά φύλα, Φρύγες ή Βρύγους, βρίσκει ενίσχυση από ρητές μαρτυρίες αρχαίων πηγών ότι κάποτε οι Φρύγες έζησαν σ'αυτή την περιοχή της Μακεδονίας.(Μανόλης Ανδρόνικος, Βεργίνα - Οι Βασιλικοί Τάφοι, σελ 235, Εκδοτική Αθηνών)

Νομίζω πρόκειται για μια αρκετά ισορροπημένη θέση που αναγνωρίζει κατ'αρχήν την αβεβαιαότητα ταυτίσεων πρωτοϊστορικών πολιτισμών με γνωστές εθνοτικές ομάδες(την ώρα που εσύ τους έχεις ανακυρήξει πανηγυρικά όλους Ελληνες από το 8000 π.Χ, κιόλας!) και συμφωνεί με την εμφάνιση βόρειων πολτιισμικών στοιχείων την ίδια χορνική περίοδο περίπου που αναγνωρίζουν οι Ευαγγελίδης, Hammond, Blegen και Heurtley την εξάπλωση του βόρειας προέλευσης Λουσατικού πολιτισμού στη Μακεδονία. Φυσικά θα ήταν αδύνατο να μην διατηρούνται και στοιχεία προγενέσερης αυτόχθονης παράδοσης.

Με όλα αυτά λοιπόν, σε προτρέπω να είσαι περισσότερο συγκρατημένος και ανοιχτόμυαλος διότι εκτός από αυθαίρετες ταυτίσεις προϊστορικών πολιτισμών με γνωστές εθνοτικές ομάδες που όλες με μία υψηλή "αντικειμενικότητα" τις θεωρείς πανάρχαιες ελληνικές, έχεις μια τάση να εξάπτεσαι κάθε φορά που σου μιλάνε για έλευση ανθρώπων και πολιτισμικών στοιχείων από το βορρά...

quote:
skartados

Καποια στιγμη οπως μας ενημερωνουν οι αρχαιοι συγραφεις αλλα και τα τοπονυμια (αργος,λαρισα,παρνασος,αλιακμονας,πελλα,ελλας,πελαγος,πελασγια,πελοπες,κ.τ.λ.)οι πελασγοι ξεκινωντας απο τη πελοποννησο ,εξαπλωθηκαν σε ολες της περιοχες της ελλαδος,αλλα και στα παραλια της μικρας ασιας και αναμειχθηκαν με ολους τους υπολοιπους ελληνικους συγγενικους λαους,λελεγες,θρακες,φρυγες,καρες κ.τ.λ.


Το τσουβάλιασμα που κάνεις δεν είναι σωστή προσέγγιση. Από τα τοπωνύμια που παραθέτεις άλλα είναι αβέβαιου ετύμου, άλλα ελληνικά και άλλα προελληνικά. Υπεραπλούστευση είναι ο ισχυρισμός ότι οι Πελασγοί ξεκίνησαν από την Πελοπόνησο και εξαπλώθηκαν σε όλες τις περιοχές της Ελλάδας. Δεν μπορούμε να είμαιστε σίγουροι για την προέλευσή τους, ούτε μπορούμε να βασιστούμε ιδιαίτερα στα συγκεχυμένων αναμνήσεων αρχαία κείμενα του 6ου/5ου αιώνα π.Χ. για τις καταγωγές λαών που ίσως ξεπερνούσαν κατά πολύ και το 2000 π.Χ. Δείξε περισσότερο σκεπτικισμό πριν αρχίσεις να θεωρείς τόσο δύσκολα και σύνθετα θέματα λυμμένα. Θα πρέπει αν μη τι άλλο να λάβεις υπόψη σου και τις μαρτυρίες που είνμαι αντίθετες προς τα συμπεράσματά σου όπως αυτή που λέει ότι πριν τους Ελληνες την Πελοπόνησο την κατοίκησαν βάρβαροι(Στράβων).
Οι Λέλεγες, Οι Κάρες, οι Φρύγες και οι Θράκες δεν ήταν Ελληνες. Από τα διασωθέντα γραπτά τεκμήρια δεν προκύπτει η ελληνικότητά τους, άλλα ούτε και από τις παραδόσεις που αναφέορνται όλοι τους ως βάρβαροι. Ειδικά για την Καρική γλωσσα, έχουμε βάσιμες μαρτυρίες ότι προήλθε από τις αρχαιότερες ινδοευρωπαϊκές γλώσσες της Ανατολίας όπως τα Λουβικά, που φυσικά δεν ήταν "παναρχαια ελληνικά".

quote:
skartados

Οπως εχω ξαναπει καποια στιγμη οι καινουριοι αναμεμιγμενοι ελληνες αυτοι,επεστρεψαν στη πελοποννησο δημιουργοντας το μεγαλο μυκηναικο πολιτισμο.Η γλωσσα που μιλιοταν στις μυκηνες ηταν μια απο τις ελληνικες διαλεκτους ,η μυκηναικη.


Δεν βρίσκω λογικό να έκαναν οι Ελληνες πέρα δώθε το δρομολόγιο Πελοπόνησος-υπόλοιπη Ελλάδα. Αν μη τι άλλο αγνοείς και τις αρχαίες μαρτυρίες που δεν ταιριάζουν με την θεωρία σου όπως η παραπάνω αλλά και η ένταξη στους βαρβάρους προγούμενων φύλων της Πελοπονήσου όπως οι Λέλεγες, οι Πελασγοί και οι Καύκωνες. Και για τους τρεις έχουμε μαρτυρίες για την μη ελληνικότητά τους, αν και υπάχουν και μαρτυρίες για το αντίθετο για τους δύο τελευταίους μόνο. Το ότι η γλωσσα των Μυκηνών ήταν ελληνική διάλεκτος, δηλαδή η μυκηναϊκή, δεν είναι και κανένα σοβαρό νέο. Τ ογνωρίζουμε όλοι αυτό. Το ζητούμενο είναι πριν την επιβεβαιωμένη χρήση της μυκηναϊκής στις Μυκήνες, ποιες γλωσσες και ποιων λαών ομιλούνταν?...

quote:
skartados

Ομως την περιοδο αυτη ηδη εχει δημιουργηθει και μεταδωθει η γνωστη μας θρησκεια.Φτανοντας λοιπον στο 1200 περιπου π.χ ,ξεσπαει ο τρωικος πολεμος ,ενας τεραστιος εμφυλιος πολεμος ,αναμεσα σε ομογλωσσους και ομοθρησκους πληθυσμους της ελλαδος και της βορειοδυτικης ακτης της μ.ασιας.Εκτος των αλλων ομως οσον αφορα τον τροικο πολεμο ,ο αλανθαστος ομηρος μας πληροφορει,οτι οι ελληνες κατοικοι της μ.ασιας,ειχαν ηδη αρχισει να συναπτουν σχεσεις και συμμαχικες,με λαους απο το εσωτερικο της ασιας ,οι οποιοι ηταν αλογλωσοι,οπως εχω δειξει απο τα κομματια των επων που παρεθεσα ηδη...Αυτο ειχε σαν συνεπεια οι πρωτοι ελληνες που ειχαν παει εκει(πελασγοι,καρες,λελεγες)να αρχισουν να μπερδευονται με διαφορους αλλους και ετσι μετα απο πολλους αιωνες να θεωρουνται βαρβαροι,απο τους υπολοιπους ελληνες.


Είναι άγνωστη η πραγματική εθνικότητα των Τρώων της εποχής που τοποθετείται η Ομηρική Τροία. Τα μόνα γραπτά μηνμεία έχουν απφέρει λουβική γλώσσα που φυσικά δεν ήταν Ελληνική. Η ασαφής έννοια που με ευκολία εκφράζεςι ώς "η γνωστή μας θρησκεία", δίχως να εμβαθύνεις σε θρησκευτική ανάλυση. Αν εννοείς το γνωστό μας δωδεκάθεο αυτό δεν υπήρχε το 1200 π.Χ. αλλά σφυρηλατήθηκε μέσα στην ακόλουθη γεωματρική περίοδο (βλέπε Ι.Παπαχατζή, "Η Θρησκεία στην Αρχαία Ελλάδα" Εκδοτική Αθηνών για περισσότερες λεπτομέρεις και σοαβρή ανάλυση του θέματος)

quote:
skartados

Το ιδιο συνεβη ομως και με τους θρακες οι οποιοι αρχισαν να επεκτεινονται βορεια ,φτανοντας μεχρι το δουναβη.Σιγουρα αναμοιχθηκαν και αυτοι τουλαχιστον στο βορρα με πολες βαρβαρικες φυλες.....


Η εμφάνιση των Θρακών σύμφωνα με τους αρχαιολόγους που ειδικεύονται στα Βαλκάνια όπως ο Hoddinott (βλέπε "Οι Θράκες", εκδ. Οδυσσέας) συνδέουν τη εθνογένεση των Θρακών με την ανάμειξη εισοβλέων ποιμενων από τη στέπα της περιοχής Πόντου-Κασπίας και αυτόχθονων βαλκανικών πολιτισμών. Βλέπε και Δ. Ευαγγελίδη, "Λεξικό των αρχαίων ελληνικών και περι-ελλαδικών φύλων" εκδ. Κυρομάνος, για πρόσθετες πληροφορίες.

quote:
skartados

Ετσι τελικως καθαρα γλωσικα ελληνες εμειναν μονο οι κατοικοι της κυριως ελλαδος .Αυτη ειναι η αληθεια ,δεν μπορει να αμφισβητηθει απο κανεναν με σοβαρα επιχειρηματα και πιστευω οτι καποια στιγμη αυτα πρεπει να διδασκονται στα ελληνικα σχολεια,οχι γιατι μας χαιδευουν τα αυτια,αλλα γιατι ειναι η αληθεια......


Φυσικά μπορεί να αμφισβητηθεί. Οποιαδήποτε πορεία λαών, διαδικασία εθνογένεσης και ταύτιση γνωστής ιστορικής εθνοτικής ομάδας μπορεί να αμφισβητηθεί πριν το 1600 π.Χ. και 2000 π.Χ. Και ακόμα όσο ποιο πίσω πάμε στο χρόνο, τόσο δυσκολότερη είναι η προσπάθεια να ανακαλύψουμε τις πραγματικές καταγωγές λαών αφού ο όγκος των στοιχείων συρρικνώνεται. Και αυτό είναι το πρώτο κύριο επιχείρημα, δηλαδή η έλλειψη αδιάψευστων στοιχείων που θα ξεκαθάριζαν ποιοι ήταν οι γλωσσικοί πρόγονοι των Ελλήνων και όλων των λαών που αποφασίζουμε να μελετήσουμε. Ή προσέγγισή σου περί πανάρχαιων Ελλήνων που τάχα μου έγιναν βάρβαροι λόγω αναμείξεων με λαούς μη ελληνικούς της Μικράς Ασίας και των Βαλκανίων μπορεί να αμφισβητηθεί και από την ιστορική παρατήρηση ότι η ανάμειξη λαών δεν έχει μοναδικό αποτέλεσμα την διαφοροποίηση της γλώσσας ομόγλωσσων λαών που τελικά εξελίσσονται σε αλλόγλωσσες καταστάσεις, αλλά πολύ συχνότερη είναι η εξαφάνιση της γλώσσας ενόε λαού από τη γλωσσα ενός άλλου που υπερισχύει πολιτισμικά και στρατιωτικά/πολιτικά στην περιοχής της ανάμειξης Βλέπε τις κέλτικες γλώσσες που σχεδόν εξαφανίσθηκαν από την ηπειρωτική Ευρώπη λόγω της λατινικής και γερμανικής επέκτασης, τη γλώσσα των Αϊνού που υποσκελίστηκε από την εξάπλωση της Ιαπωνικής, τη Σουμεριακή που πέθανε ύστερα από την κατίσχυση των Σημιτικών πληθυσμών, το γλωσσικό θάνατο της Τοχαρικής από την έναρξη των Τουρκικών μεταναστεύσεων από τα βάθη της Ασίας καθώς και την αφομοίωση ιρανόφωνων λαών της ασιατικής στέπας για τον ίδιο λόγο, την εξαφάνιση της Ετρουσκικής γλώσσας στην Ιταλία λόγω της Λατινικής κυριαρχίας, πολλές Ινδιανικες γλώσσες της Αμερικής που χάθηκαν ύστερα από τη μεταφύτευση ευρωπαϊκών γλωσσών, την εγκατάλειψη της ελληνικής από πολυάριθμους μιρκασιατικούς πληθυσμούς του Μεσαίωνα που αφομοιώθηκαν στον σελτσουκικό αρχικά και οθωμανικό μηχανσιμό αργότερα, την εξαφάνιση της Βασκικής από το ευρύτερο πεδίο της Ισπανίας και της Γαλλίας όπου μιλιόταν παλιότερα αρχικά λόγω της Κέτλικης εξάπλωσης και ύστερα της λατινικής, της εγκατάλειψης της τούρκικης γλωσσας των Βούλγαρων για χάρη της Σλαβικής και πολλές ακόμα ανάλογες περιπτώσεις στο ιστορικό γίγνεσθαι. Βλέπεις...ένας λαός μπορεί να επιβάλλει τη γλώσσα του στον άλλο και να τον αφομοιώσει. Τ ογλωσσικό μπέρδεμα με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα που ασπάζεσαι δεν είναι μονόδρομος, και μάλιστα δείχνει αρκετά σπάνια περίπτωση. Αμφισβήτηση της "αλήθειας" σου προκύπτει και από την εμμονή σου για την διατήρηση παναρχαιων παραδόσεων αφού αν όντως υπήρχαν τέτοιες θα μνημόνευαν την υποτιθέμενη αρχική ελληνικότητα των γνωστών αναφερόμενων βαρβάρων.
Είναι φοβερό πώς μέσα από ελλιπή γνώση αρχαιολογικών και γλωσσολογικών δεδομένων πιστεύιες ότι ανακάλυψες την αλήθεια για την καταγωγή των Ελλήνων. Γιατί δεν προσπαθείς να σημοδιεύσεις τις απκκαλυπτικές έρευνές σου σ'ένα διεθνές επιστημονικό (αρχαιολογικό ή γλωσσολογικό) συνέδριο ή επιστημονικό περιοδικό και να κριθείς από ειδικούς? Ξέρεις...κι άλλοι έχουν προσπαθήσει με ανάλογα ξεχειλώματα της ιστορίας, της μυθολογίας και της γλωσσολογίας να ανακαλύψουν την πραγματική καταγωγή των Ελλήνων...αλλά παραδόξως έχουν μείνει ακόμα στον περιθωριακό μικρόκοσμο ελληνοκεντρικών φυλλάδων με ωραίες εγχρωμες εικόνες, ενίοτε εμφανίζονται και στην τηλεόραση ως τηλε-μαϊντανοί που παρακαλάνε για την πώληση μειωμένης εγκυρότητας φυλλάδων...
Εσύ τι ψάρια λες να πιάσεις φίλε Σκαρτάδο? αν ενδιαφέρεσαι τόσο πολύ για την αντικατάσταση της "ψεύτικης" ιστορίας που διδάκσονται τα παιδιά μας στην εκπαίδευση γιατί δεν προσπαθείς να το αλλάξεις? Η μήπως τελικά όλα αυτά είναι για να περνάει η ώρα και για λόγους στιγμιαίας εκτόνωσης?
Χορτάσαμε από "φορείς της αλήθειας" με κάλπικα στοιχεία και μεταφυσική σκεψη...


quote:
skartados

Φαντασου τωρα αγνωστικ τι γελοιο ριχνουν οι αρχαιολογοι ,οταν διαβαζουν κατι κειμενα σαν αυτο που εβαλες.Πλεον αποδυκνειεται περιτρανα,οτι ολες οι συζητησεις οσον αφορα τα αρχαιολογικα ευρηματα σε σχεση με τους αορατους,πρεπει να αρχιζουν και να τελειωνουν σε αυτο που ειπε πολυ ευστοχα ο χουρμουσιαδης "απορω τι ειναι αυτο που φερανε οι ΙΕ".......Κατι ξερει παραπανω απο καποιους εφανταστους ,εχοντας κανει πολυετεις ανασκαφες (σεσκλο,δισπηλιο κ.τ.λ.).


Τελικά αποδεικνύεται ότι μάλλον εσύ δεν καταλαβαίνεις τι λένε τα κείμενα που διαβάζεις, ποιό είναι το πνεύμα του κειμένου του συντάκτη, ποια είναι τα πλήρη δεδομένα και πότε γίνεται γενική περιγραφική αναφορά ενός πολιτισμού στο κείμενο, με αποτέλεσμα να απαντάς άλλα αντί άλλων. Και να πω ότι δεν σε προειδοποίησα να μην απομονωσεις στοιχεία με την γνωστή υπεραπλουστευτική τακτική σου...
Οσο για τον κ. Χουρμουζιάδη που φέρεται να αναρωτιέται "τι έφεραν οι Ινδοευρωπαίοι" θα του προτείνω (αν όντως το είπε αυτός), να ασχοληθεί σοβαρά με το ζήτημα κατανοώντας πρώτα τη γλωσσολογική του βάση και κατόπιν την πολύ σημαντική κεντρική ιδέα της γλωσσικής γενετικής συγγένειας. Οταν γίνουν αντιληπτές οι δύο αυτές ζωτικής σημασίας έννοιες υπάρχει ελπίδα κατανόησης του θέματος στην σωστή του διάσταση και δημιουγείται μια βάση συνεννόησης. Κατόπιν μπορούν να εξεταστούν τα αρχαιολογικά δεδομένα.

Να επισημάνω ξανά ότι δεν μπορείς να κάνεις επίκληση στην επαγγελματική/επιστημονική ειδικότητα και αυθεντία του Χουρμουζιάδη που (προφανώς) κάτι ξέρει παραπάνω από κάποιους ευφάνταστους(ποιοι είναι αυτοί?) και ταυτόχρονα να αρνείσαι ότι κάτι ξέρουν παραπάνω από κάποιους άλλους άσχετους(δεν χρειάζεται να ψάξεις πολύ για να τους βρεις) οι γλωσσολόγοι οι οποίοι είναι οι ειδήμονες στον δικό τους επιστημονικό κλάδο. Είναι αντιφατικό να κάνεις επίκληση στην αυθεντία όποτε (νομίζεις ότι) σε εξυπηρετεί, και ταυτόχρονα να ξεφεύγεις σε ασύλληπτης φαντασίας γλωσσικούς-ετυμολογικούς αχταρμάδες.
Πρέπει να γίνεις περισσότερο ισορροπημένος στις διατυπώσεις σου.

quote:
skartados

Η πλακα ομως ειναι οτι τα επιχειρηματα που χρησιμοποιουν αυτοι που πλαθουν παραμυθια με ανυπαρκτα εισαγομενα ευρηματα,θα μπορουσαν καλιστα να χρησιμοποιηθουν με αντιθετη φορα ,μια που οπως φαινεται,ολα αυτα τα στοιχεια (λακοειδεις ταφοι,νηπιακη σταση,μεγαρα,τεφροδοχοι,θολωτοι ταφοικ.τ.λ)προυπηρχαν στο χωρο του αιγαιου απο ολους τους πολιτισμους,που δηθεν φερανε καποια απο αυτα εδω....


Αυτό ακριβώς εννοώ περί υπεραπλουστευτικής προσέγγισης εκ μερους σου. Προσπαθείς να στηρίξεις την προέλευση λαών με κριτήριο ποιος έφτιαξε πρώτος το τάδε αγγείο, τον δείνα τάφο κλπ...αγνοώντας παράγοντες όπως το πού υπάρχει έξαρση ενός φαινόμενου, την ικανότητα αρχαιολόγων να ξεχωρίζουν τα ευρήματα που φαίνονται στις εκλαϊκευμένες περιγραφές των βιβλίων "ίδια" (αλλά στην πραγματικότητα και στο έμπειρο αρχαιολογικό διαφέρουν), ενώ όταν σου δείχνουν ένα τέτοιο στοιχείο όπως το άρμα λες "το πηραν από τους Χετταίους όντας αυτόχθονες πάση θυσία", λες και ήσουν ρε παιδί μου αυτόπτης μάρτυρας την ώρα της συναλλαγής πριν 3500 χρόνια! Επιπλέον έχω φέρει και στοιχεία, ορισμένα σε εικόνες μαλιστα για τα οποία δεν βρήκες ακόμα παλιότερη ύπαρξή τους στην Ελλάδα (έστω ακόμα και με την κουτσουρεμένη "έρευνα" του στυλ να αναφέρεται η γενικόλογη φράση "λακκοειδής τάφος") .

quote:
skartados

Εκτος ομως απο αυτα,οι υπολοιποι λαοι εχουν και παραδοσεις που λενε πως ελληνες ηρθαν στις χωρες τους.


Αντιπαρέρχομαι σοβαρές ενστάσεις όπως το χρονικό διαστημα εμφάνισης των παραδόσεων, τις κοινωνικοπολιτικές συνθήκες κάτω από τις οποίες διαμορφώθηκαν, την ίδια τους τη μυθολογική φύση καθώς και το "επάγγελμα" και τους σκοπούς του εκάστοτε συγγραφέα....τι σημαίνει αυτό για σένα? Μπράβο στους προγόνους μας που έκαναν πολλά ταξίδια στην Ευρώπη και για σύντομο χρονικό διαστημα κατέκτησαν την Ασία μεχρι και την βορειοδυτική Ινδία. Βρίσκεις σε αυτές κάτι βαθύτερο μήπως? Οτι ας πούμε μετέδοσαν και ολόκκληρες γλωσσικες δομές ή αλλιώς την "λογική" της γλωσσας? Τι σημαίνουν όλα αυτά για σένα?

quote:
skartados

Τετοιο παραδειγμα ειναι οι σκωτσεζοι,οι ιρλανδοι(στη διαθεση οποιουδηποτε για στοιχεια),


Εχω υπόψη μου τα αγαπημένα θέματα της ελληνοκεντρικής ατζέντας, μην ανησυχείς και γνωρίζω πόσο ανυπόστατα είναι αν τα μεελτήσεις λίγο προσεκτικότερα. Αν πρόκειται να τα βάλεις κάνε μου τη χάρη και βάλε ακριβώς την πηγή χωρίς ντροπές και κολλήματα. Αν πρόκειται π.χ. για φόρουμ ή ιστοσελίδα αρχαιολατρών βάλε το link, ενώ αν είναι από ελληνοκεντρική φυλλάδα δώσε πλήρη στοιχεία, δηλαδή όνομα περιοδικού, τεύχος, σελίδα και αν γίνεται κάνε ακριβή μετάφραση του κειμένου.

quote:
skartados

για τους ρωμαιους δεν το συζητω,οι παραδοσεις για τη καταγωγη τους σε συντριπτικο ποσοστο αρχιζουν και τελειωνουν μεταξυ αρκαδιας και τροιας(αντε οι ελληνες ειχαν κανει ομερτα για την καταγωγη τους,και οι ρωμαιοι το ιδιο εκαναν?),


Από τις μεγαλύτερες απάτες της παγκόμσιας ιστορίας είναι οι παραδόσεις για την καταγωγή των Ρωμαίων. Ο κύριος λόγος της επικράτησης αυτών των παραδόσεων ήταν η "υποταγή" τους στον ελληνικό πολιτισμό που τους επηρέασε πολιτισμικά -άρα και σε επίπεδο παραδόσεων- με αποτέλεσμα κάθε μυθοπλασία να παρεισφρέει σχετικά εύκολα. Ειδικά αν την προπαγάνδιζαν "ποιητές" και "συγγραφείς" γλύφτες αυτοκρατόρων σαν τον Βιργίλιο καταλαβαίνεις τι παραυμθολογία διαδιδόταν. το θέμα είναι πραγματικά τεράστιο και εχει τεράστιο ενδιαφέρον η παρακολούθηση της αρσιτοτεχνικής προσπάθειας μυθογράφων να γεφυρώσουν τα χάσματα μεταξύ των φανταστικών γενεαλογιών...σε βαθμό παρεξηγήσεως....
αλλες παραδόσεις είναι καθαρή επινόηση των Ελλήνων που προσπαθούαν να εξηγήσουν τον κόσμο και την προέλευση λαών με όρους της ελληνικής μυθολογίας. Είναι θέμα για ξεχωριστό τόπικ πραγματικά...
Πάντως προς ενημερωσή σου οι αρχαιολόγοι και οι ειδικοί ιστορικοί για την αρχαία Ρώμη ελάχιστα λαμβάνουν υπόψη τις φιλολογικές μαρτυρίες/παραμυθολογίες των αρχαίων για την Ρώμη. Αν θες να ψάξεις το πραγματικό παρελθόν των Λατίνων μακριά από τις αρχαίες μυθοπλασίες μελέτα τους πολιτισμούς Τέραμάρε, Απένινο, Ρεμεντέλο και Ριναντόλε καθώς και 1-2 ακόμα που αναπτύχθηκαν στην Ιταλία από την Εποχή του Χαλκού και μέχρι την εποχή του Σιδήρου που δεν έχουν σχέση με Αρκάδες, Αινείες και δεν συμμαζεύται..

quote:
skartados

οι χετταιοι μιλουσαν για τους θεους των αχαιων που εγκατασταθηκαν στη χωρα τους(λες να πηγαν οι θεοι μονοι τους?),


Αν δεν βρεις το κείμενο τι λέει ακριβώς δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη. Πρόσεξε, έχει σημασία η λεπτομερεια και η πηγή της πληροφόρησής σου. Είναι διαφορετικό το τι λέει πραγματικά το κείμενο με το τι σου λέει μια τρίτη πηγή ότι λέει το κείμενο.
Για να μην πιάσω το πρόβλημα ότι οι Ελληνες δεν λένε τίποτα για τους Χετταίους λες και δεν υπηρχαν ρε παιδί μου για αυτούς...

quote:
skartados

οι ινδοι εχουν θεους με αρκετες ομμοιοτητες με τους ελληνικους(εχουν και αναφορες στα επη τους για τους γιαβανα)ασχετα αν ειναι δυσκολο να προσδιοριστει σε ποια εποχη αναφερονται,


Οι ομοιότητες των θεών μπορούν να οφείλονται σε ποικίλους λόγους όπως στην κοινή Ινδοευρωπαϊκή καταγωγή ορισμένων από αυτούς, στις παρόμοιες φυσικές και κοινωνικές συνθήκες που εκτίθονταν οι αρχαίοι λαοί με αποτέλσμα να θεοποιούν λίγο έως πολύ τα ίδια πράγματα (τον ήλιο, την βλάστηση, τον πόλεμο, τον θάνατο, τα φυσικά φαινόμενα, την ιαση κτλ). Ωστόσο υπάρχουν και σημαντικότατες διαφορές. Οσο για τους Γιαβάνας αυτοί είναι οι Ελληνες της ελληνιστικής περιόδου. Ειδικά οι ο στρατός του βασιλιά Μένανδρου με τα εντυπωσιακά πολιορκητικά μηχανάματα ενίσχυε τους μύθους για την τεχνολογία των Γιαβάνας. Πάντως ούτε αυτό το γεγονός έχει σχέση με το θέμα μας...

quote:
skartados

μεσα στους σκυθες ζουσαν οι γελωνοι(ελληνικης καταγωγης)κ.τ.λ.


Δεν είναι επιβεβαιωμένο ότι ήταν ελληνικής καταγωγής και οι μαρτυρίες που έχουμε είναι εξαιρετικά περιστασιακές,συγκεχυμένες και γαρνιρισμένες με μυθοπλασίες όπως γίνεται πάντα σε παρόμοιες περιπτώσεις. Από την άλλη υπάρχουν και αντιφατικές μαρτυρίες όπως ότι έκαναν πολλά στικτά σημάδια στ οδέρμα τους, έθιμο βαρβαρικό. Και τέλος πάντων πού είναι το περίεργο να υπήρχαν Ελληνες μέσα στους Σκύθες αφού ο αποικισμός θέσεων βόρεια του Πόντου είναι ιστορικά τεκμηριωμένος? Εχω την εντύπωση πως υπερεκτιμας κάποιες φυσιολογικες καταστάσεις μέσα στην ιστορία νομίζοντας ότι αποτελούν κάτι σπουδαιότερο από τον κανονικό. Κακώς...

quote:
skartados

Αρα ουτε προιστορικες εκστρατειες εγιναν και πρεπει καποια στιγμη καποιοι να καταλαβουν οτι ο κοναν ο βαρβαρος ηταν κινηματογραφικος ηρωας (φανταστικος),οπως ο αρχοντας των δαχτυλιδιων και ο καπτεν νεμο(που ηταν τουλαχιστον ηρωες και βιβλιων φανταστικης λογοτεχνιας).


Κανείς δεν μιλάει για προϊστορικές εκστρατείς στο θέμα των ΙΕ, παρά μόνο για μετακινήσεις, διεισδύσεις, εισβολές, περιστασιακές καταλήψεις θέσεων και μεταναστεύσεις. ανάλογα με την θεωρία που δέχεται κανείς δίνει μεγαλύτερη βαρύτητητα σε κάποια από αυτές τις διαδικασίες. Για προϊστορικές εκστρατείες προς Ευρώπη, ινδία και άμα λάχει Αμερική...ξέρεις πολύ καλά ποια κατηγορία "ερευνητών" μιλάει...

Θα σου πρότεινα πάντως πριν βάλεις στη συζήτηση την επιβλητική προσωπικότητα του Κόναν, να ξεκαθαρίσεις εσύ πρώτα τον φανταστικό χαρακτήρα των περισσότερων μύθων καθώς και τους σκοπούς που εξυπηρετούσαν κάθε φορά. Μην τα βλέπεις όλα τόσο ρομαντικά και αγνά...

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2010, 14:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραφει ο αγνωστικ

Λες ανακρίβειες. Στις περισσότερες αβέβαιες ετυμολογίες της ελλαδικής τοπωνυμίας δεν υπάρχει πρόταση για φοινικική ετυμολογία.


Απλά άνοιξε ένα λεξικό και κάνε τη σούμα."

Στο λινκ που μου εδωσες για το λεξικο του τριανταφυλιδη ,παρατηρω πως τις λεξεις που θεωρει δηθεν μη ελληνικες,δεν τις εχει ενσωματωσει.Αρα δεν μπορουμε να ξερουμε τι υποθεσεις κανει και αυτος για αυτες τις λεξεις.....αν και υποψιαζομαι.....Μπορει ομως να κανω και λαθος.


Γραφει ο αγνωστικ


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
skartados

Δεν σε προβληματιζει το γεγονος οτι διπλανα νησια που εχουν κρατησει τη παναρχαια ονομασια τους ,λεγονται κασος,καρπαθος αλλα και πατμος?

--------------------------------------------------------------------------------


Οχι και δεν υπάρχει κανένας λόγος αφού ένα κα μπορείς να συναντήσεις σε οποιοδήποτε τοπωνύμιο παντού. Εξάλλου πολλά "κοντινά" νησιά δεν αρχίζουν από κα ή πα (Ρόδος, Κως, Τήλος, Νίσυρος)."


Ομηρικο λεξικο ευσταθιου


Καρια,οτι ουτως καλειται η εν μεγαροις ακροπολις και οτι και η κως καρια ελεγετο .....


Αρα εχουμε καρια-καρπαθος-καλυμνος-κασος-πατμος.....

Ας δουμε ομως τι λεει το λεξικο αυτο για τους καρες


Καρες-οτι πολεμικον το εθνος και οτι βαρβαροι εκληθησαν λογο την τραχυφωνιαν(δικο μου αυτο....συμφωνα με τον ομηρο.....)


Γραφει ο αγνωστικ

Μη γράφεις λοιπόν ανακρίβειες την ώρα που ούτε η αρμόδια αρχαιολόγος που έκανε την ανακάλυψη δεν αναφέρεται σε τέτοιους "προϊστορικούς Ελληνες".


Η αρχαιολογος αυτη λεει πως πολλυ πιθανον οι κατοικοι του ιταλικου οικισμου ηρθαν απο τη θεσσαλια.Απο εκει και περα αυτη δεν ειναι αρμοδια να ξερει τι γλωσσα μιλουσαν αυτοι οι προιστορικοι ελληνες.....


Γραφει ο αγνωστικ


Τουλάχιστον σεβάσου λίγο τα αρχαία κείμενα των προγόνων μας που μιλούσαν για βάρβαρους "προ των Ελλήνων". Δώσε τους μια μιρκή πιθανότητα να είχαν δίκιο..."


Μα φυσικα ειχαν δικιο.Αν ειχαν τη σημερινη μας γλωσσα και ακουγαν ενα ποντιο ,παλι βαρβαρο θα τον ελεγαν.Αυτο ομως δεν θα σημαινε οτι δεν ηταν ελληνες στην καταγωγη.Αλλο το ενα ,αλλο το αλλο......Διαφορετικη εξελιξη της γλωσσας ηταν απλα.

Γραφει ο αγνωστικ

Για να μην βρήκανε λοιπόν τέτοιες συσχετίσεις, σημαίνει ότι δεν υπάρχουν. Εκτός αν θεωρείς ότι χιλιάδες μάτια ειδικών δεν μπορούν να δουν το "να" ή το "κα" σε τόσες λέξεις..."


Σιγα να μην ειναι και εκατομμυρια τα ματια αυτα.....

Γραφει ο αγνωστικ


Η ετυμολογία της Θράκης είναι άγνωστη ενώ η θράκα έχει απώτατη προέλευση την λέξη άνθραξ η οποία όμως δεν συνδέεται ετυμολογικά με τις λέξεις που έχουν τη ρίζα θερ- για την θερμότητα. Θάρκη δεν υπάρχει στα αρχαία κείμενα, ούτε στον Ησύχιο"


Λεξικο ομηρικο ευσταθιου

Θαρσος-θερμοτης εμφρων απεναντιας τω θρασει και οτι παρα το θερω-θερσω λεγεται.....


Θαρσαλεος-οτι παρα το θερω θερσω ,δ΄'εστι θερμαινω λεγεται.

Παραπανω αναλυση δεν κανω,ο νοων νοειτο....


Γραφει ο αγνωστικ


Οι Κάλας δεν έχουν καμία σχέση με τους Ελληνες. http://greekgenetics.blogspot.com/2009/09/blog-post_18.html


Το λινκ αυτο δεν εμφανιζεται.Τελος παντων εγω για τους καλας πιστευω πως διατηρουν μια αναμνηση οτι περασαν απο αυτους οι στρατιωτες του ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ και ισως καποιοι λιγοι να εμειναν εκει.Αυτο που διατηρουν ομως σιγουρα,ειναι η ελληνικοτατη ονομασια που τους εδωσαν κα-λας......οπως πε-λας-παλας,θα-λας που στην περιπτωση αυτη το λας εγινε και αλς για να εκφρασει την εννοια της θαλασσας.....Οταν γνωριζεις τα βασικα ,πλεον ειναι πολλυ ευκολη η ερμηνεια τους,απλως δεν θελεις να το παραδεχτεις.....δεν πειραζει ,καλη καρδια.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2010, 11:38:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραφει ο αγνωστικ

Δεν βρίσκω λογικό να έκαναν οι Ελληνες πέρα δώθε το δρομολόγιο Πελοπόνησος-υπόλοιπη Ελλάδα."

Με το δικιο σου.Αλλωστε το δρομολογιο μεσογειος-κουργκαν-μεσογειος που υποστηριξες παλαιοτερα ειναι το μονο λογικο.....Εχεις τον τροπο σου ,δεν λεω.....


Παμε να δουμε τα στοιχεια αυτου του πολιτισμου που δεινεις

Περιτεχνα οπλα(ποια?)

Χτισμενα οχυρα σε λοφους(εκατονταδες στον ελληνικο χωρο ηδη απο το 3000 π.χ,λαρισα,ασπιδα κ.τ.λ.)

Σπιτια σε πασαλους(δισπηλιο,λα μαρμοτα)


εναποθέσεις προσφορών πολυτελών αντικειμένων σε ποταμούς και λίμνες(λα μαρμοτα,δισπηλιο)


Ρε συ μην χανεις το χρονο σου αδικα,ολα τα χαρακτηριστικα των δηθεν ξενοφερτων στοιχειων ηταν ολα μαζεμενα εδω χιλιετιες πριν....)


Γραφει ο αγνωστικ


Μάλιστα όπως βλέπεις κι από οτν σχετικό χάρτη είναι αποδεκτή μια επέκταση του πολιτισμού αυτού ή ορθότερα των τάσεών του ακόμα και μέχρι την Ελλάδα."

Αυτο ελειπε να την γλυτωνε η ελλαδα....αφου ειπαμε ηταν ενα σταυροδρομι πολιτισμων.....Τσαμπα ειναι να τραβηξεις μια γραμμη σε ενα χαρτη μεχρι την ελλαδα.Μηπως θα σου κανει κανενας μηνυση?Ετσι και αλλιως οποιον προιστορικο μεταναστευτικο χαρτη και αν δεις,ολοι περασαν απο την ελλαδα.....Απο ανατολια,απο αφρικη,απο καυκασο,απο τσεχια,τωρα οπου ναναι περιμενω να ακουσω και τους ινδιανους να πουν οτι σε αυτους οφειλεται ο ελληνικος πολιτισμος,γιατι ηρθαν εδω μετα τη καταστροφη της ατλαντιδος(η μηπως το εχουν πει και αυτο.....).Ετσι ειναι,το απιστευτο μεγαλειο του ελληνικου παρελθοντος το διεκδικουν ολοι.....Τι να διεκδικησουν ,την ανυπαρκτοτητα....Βρε δε λες που ηρθαν ολοι αυτοι και μας εμαθαν τα ελληνικα.....Ποιος ξερει τι βαρβαρη λεξη θα ειχαν οι νεολιθικοι προ και μη ελληνες για τη θαλασσα και αντικατασταθηκε απο την ομορφη λεξη ναυς που χρησιμοποιουσαν οι ναυτικοι-νομαδες-σιδεροφραχτοι πολεμιστες(που μπροστα τους ο κοναν ηταν οπισθοφυλακη)ηλιολατρες(μια και στην ελλαδα ειχαμε παγετωνες και πληρη σκοταδι,εκτος απο ελαχιστες περιοδους του χρονου).Παντως και οι αρχαιολογοι μας,ειναι πολυ πονηροι.....Ολα αυτα κανουν οτι δεν τα βλεπουν.Ευτυχως που υπαρχουν και αυτες οι ανεξαρτητες σελιδες και ο καθενας μας πλεον μπορει να ενημερωθει για την προιστορια μας.Σε αναμονη λοιπον για το καινουριο βιβλιο του εθνολογικα.Ζητω λοιπον η κουργκανολατρεια των ανεξαρτητων φωνων.Κατω λοιπον ο σκοταδισμος της αυτοχθονιας της επισημης σκοταδιστικης αρχαιολογιας.

Και επειδη ξερω τι θα απαντησεις,απλα φερε μου να διαβασω 5 συγραμματα βιβλια των γλωσσολογων μας που ασχολουνται με το θεμα της δηθεν προελληνικης γλωσσας ,για να δουμε και εμεις τα χιλιαδες επιστημονικα ματια που ασχολουνται με αυτο το ζητημα.....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2010, 13:29:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
άσε μας βρε skartados δεν το ξέρεις ότι οι έλληνες το μόνο που έκαναν ήταν να κλέβουν τα πάντα από τους άλλους και να τα παρουσιάζουν για δικά τους;
την γλώσσα τους από τους ινδοευρωπαίους την γεωμετρία από τους αιγύπτιους την μεταλλουργία από τους ασσύριους την τέχνη του πολλέμου από τους (κάποιους θα βρούμε) την γεωργία την ναυσιπλοΐα τα μαθηματικά τις τέχνες τον αθλητισμό;
βρε τίποτε δεν είναι επίτευγμα των ελλήνων όλα είναι των άλλων
και μην τολμήσεις να πεις τίποτε άλλο γιατί θα σε βαφτίσουμε και εθνικιστή σοβινιστή φασίστα ρατσιστή κλπ κλπ κλπ

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2010, 18:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
skartados

Στο λινκ που μου εδωσες για το λεξικο του τριανταφυλιδη ,παρατηρω πως τις λεξεις που θεωρει δηθεν μη ελληνικες,δεν τις εχει ενσωματωσει.Αρα δεν μπορουμε να ξερουμε τι υποθεσεις κανει και αυτος για αυτες τις λεξεις.....αν και υποψιαζομαι.....Μπορει ομως να κανω και λαθος.


Σε αυτές τις περιπτώσεις αν υπάρχει υποψία ή πιθανότητα σημιτικής προέλευσης, το αναφέρουν.

quote:
skartados

Ομηρικο λεξικο ευσταθιου

Καρια,οτι ουτως καλειται η εν μεγαροις ακροπολις και οτι και η κως καρια ελεγετο .....

Αρα εχουμε καρια-καρπαθος-καλυμνος-κασος-πατμος.....


Σου λέει ότι λεγόταν και Καρία -κάτι φυσιολογικό αφού οι Κάρες κατοικούσαν πολλά νησιά της περιοχής πριν το 1000 π.Χ. χωρίς όμως να ξέρουμε πότε ονομάστηκε έτσι. Ωστόσο ένα πρόσθετο όνομα δεν αναιρεί την ύπαρξη ονόματος "Κως" που δεν ταιριαζει με τα κα-πα-λα-να και τα λοιπά φανταστικά-μωρουδιακά. Σου έδωσα και επιπλέον νησιά όχι μόνο την Κω, οπότε έχεις λίγη δουλίτσα ακόμα στην προσπάθεια να βρεις ένα κα ή ένα να νομίζοντας πως αν το βρεις ανακάλυψες κάπιου είδους Αμερική.

quote:
skartados

Ας δουμε ομως τι λεει το λεξικο αυτο για τους καρες

Καρες-οτι πολεμικον το εθνος και οτι βαρβαροι εκληθησαν λογο την τραχυφωνιαν(δικο μου αυτο....συμφωνα με τον ομηρο.....)


Φυσικά, μια ξένη γλωσσα είναι πολύ λογικό να σου φαίνεται τραχιά στο άκουσμα. Αρα θα ήταν αναμενόμενο η ξένη γλώσσα των Καρών όπως αποδεικνύεται από τις μη ελληνικές καρικές επιγραφές και την αναγωγή της στις παλαιίοτερες μη ελληνικές της Ανατολίας, να ακούγεται σε αρκετούς Ελληνες τραχιά.

quote:
skartados

Η αρχαιολογος αυτη λεει πως πολλυ πιθανον οι κατοικοι του ιταλικου οικισμου ηρθαν απο τη θεσσαλια.Απο εκει και περα αυτη δεν ειναι αρμοδια να ξερει τι γλωσσα μιλουσαν αυτοι οι προιστορικοι ελληνες.....


Η αρχαιολόγος κάνει μια υπόθεση στηριζόμενη σε ελάχιστη κερμαική και 1 αγαλματίδιο που δεν μοιάζει μόνο με θεσσαλικά αλλά και μεσανατολικά. Αν τώρα αυτό το θεωρείς απόδειξη Ελλήνων στην Ιταλία πρέπει να ξαναδιαβάσεις τα σχόλιά σου για την ύπαρξη του Κόναν. Φυσικά και δεν είναι η αρχαιολόγος αρμόδια για να αποσαφηνίσει την γλωσσα που μιλούσαν οι προϊστορικοί κάτοικοι της La Marmotta, αφού αυτόν τον ρόλο τον κερδισε ένας συμπαθέστατος κατασκευαστής και για πάντα Παοκτσής(και τύφλα να έχουν οι γλωσσολόγοι).

quote:
skartados

Μα φυσικα ειχαν δικιο.Αν ειχαν τη σημερινη μας γλωσσα και ακουγαν ενα ποντιο ,παλι βαρβαρο θα τον ελεγαν.Αυτο ομως δεν θα σημαινε οτι δεν ηταν ελληνες στην καταγωγη.Αλλο το ενα ,αλλο το αλλο......Διαφορετικη εξελιξη της γλωσσας ηταν απλα.


Δεν είναι τόσο απλά αφού εκτός από διαφορετικές διαλέκτους που μπορεί να φαίνονται δύσκολες στην κατανόηση μεταξύ ομόλγωσσων πληθυσμών υπάρχουν και διαφοετικές γλωσσες που ακμαζουν σε μια περιοχή. Εσύ εντελώς δογματικά δέχεσαι μόνο την πρώτη περίπτωση παρ'ότι η δεύτερη φαίνεται λογικότερη αφού οι λαοί που θεωρούμε προελληνικοί είναι καμιά 15αριά και όχι 1-2. Θα ήταν απίθανο δηλαδή η ελληνική να εξελίσσεται τόσο ακατανόητα σε όλη σχεδόν την Ελλάδα όπου συναντάμε πληθυσμούς βαρβαρικούς. Επίσης, η δεύτερη εκδοχή φαίνεται πιθανότερη διότι έχουμε και επιγραφές από την ίδια την Ελλάδα σε μη ελληνική γλωσσα. Αν ήταν ελληνικές διάλεκτοι, η δομή τους θα έμοιαζε ελληνική(όπως μοιάζει και η μυκηναϊκή των πινακίδων γραμμικής Β) ανεξάρτητα από την δυνατότητα κατανόησης ενός Ελληνα διαφορετικού διαλεκτικού ιδιώματος.

quote:
skartados

Σιγα να μην ειναι και εκατομμυρια τα ματια αυτα.....


Παίζεις με τις λέξεις. Να επαναδιατυπώσω λοιπόν. Σου φαίνεται τόσο δύσκολο εδώ και 250 χρόνια οι γλωσσολόγοι, όσοι κι αν είναι, να μη μπορούν να δουν ή να αντιληφθούν ένα κα στην Κάρπαθο ή ένα να στην Αλικαρνασσό ή οπουδήποτε αλλού το βρίσκεις εσύ?

quote:
skartados

Λεξικο ομηρικο ευσταθιου

Θαρσος-θερμοτης εμφρων απεναντιας τω θρασει και οτι παρα το θερω-θερσω λεγεται.....

Θαρσαλεος-οτι παρα το θερω θερσω ,δ΄'εστι θερμαινω λεγεται.

Παραπανω αναλυση δεν κανω,ο νοων νοειτο....


Μα τι αναλυση να κάνεις πια? Εχεις πάρει τέτοια φόρα με τη σύγκριση άσχετων λέξεων που σε λίγο θα βγάλεις και τα χεττιτικά ελληνικά. Νομίζω ότι ήδη έχεις κάνει αρκετές εσφαλμένες συσχετίσεις και το πιο λογικό είναι να πατήσεις και λίγο φρένο.

quote:
skartados

Το λινκ αυτο δεν εμφανιζεται.Τελος παντων εγω για τους καλας πιστευω πως διατηρουν μια αναμνηση οτι περασαν απο αυτους οι στρατιωτες του ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ και ισως καποιοι λιγοι να εμειναν εκει.Αυτο που διατηρουν ομως σιγουρα,ειναι η ελληνικοτατη ονομασια που τους εδωσαν κα-λας......οπως πε-λας-παλας,θα-λας που στην περιπτωση αυτη το λας εγινε και αλς για να εκφρασει την εννοια της θαλασσας.....Οταν γνωριζεις τα βασικα ,πλεον ειναι πολλυ ευκολη η ερμηνεια τους,απλως δεν θελεις να το παραδεχτεις.....δεν πειραζει ,καλη καρδια.....


Η ανάμνησαη του Μ.Αλέξανδρου υπάρχει σε παραδόσεις της Ανατολής, αλλά αυτό απέχει από το να θεωρήσουμε ότι ένας λαός κατάγεται από αυτόν. Εσύ δηλαδή τι πιστεύεις ότι θα σήμαινε στα ελληνικά το όνομά τους? Οσο για την ονομασία τους αυτή είναι Kalash και Kalasha προέρχεται από τις τοπικές μη ελληνικές γλωσσες ινδο-ιρανικής προέλευσης της περιοχής.

Δεν ξέρω γιατί δεν σου ανοίγει το link αλλά αν συμβαίνει αυτό θα βάλω ολόκληρη την επιστημονική δημοσίευση για να σε διευκολύνω.

http://greekgenetics.blogspot.com/2009/09/blog-post_18.html

Οι Καλάς δεν είναι Έλληνες

Είναι καιρός να σταματήσει πια το παραμύθι με την υποτιθέμενη καταγωγή των Καλάς από τους Έλληνες. Τα γενετικά στοιχεία είνα υπεραρκετά πλέον για να συμπεράνουμε πως οι Καλάς δεν έχουν απολύτως καμιά στενή σχέση με τους Έλληνες.

Εάν οι Καλάς προέρχονται από τους στρατιώτες του Μεγάλου Αλεξάνδρου ή γενικότερα από Έλληνες στρατιώτες, τότε αυτή τους η καταγωγή θα ήταν καταγεγραμένη στα χρωματοσώματα Υ τους.

Οι Έλληνες ανήκουν σε αρκετές διαφορετικές απλοομάδες με τις κυριότερες να είναι οι εξής:

E-V13, J-M172, R-M269, R-M17, I-M170

Η πλέον πρόσφατη μελέτη των Ελληνικών χρωματοσωμάτων Υ χρησιμοποιεί τους πλέον λεπτομερείς δείκτες και περιλαμβάνει τόσο ένα γενικό δείγμα Ελλήνων, όσο και ένα ειδικό δείγμα Μακεδόνων:

Τα χρωματοσώματα Υ των Καλάς έχουν μελετηθεί σε τουλάχιστον δύο σχετικά πρόσφατες μελέτες.

Η πρώτη (Firasat et al. 2007, pdf) δείχνει πως οι Καλάς δεν έχουν καθόλου απλοομάδες I-M170 και E-M78, οι οποίες είναι από τις συχνότερες στους Έλληνες αλλά και στα Βαλκάνια γενικότερα.

Εάν οι Καλάς είναι απόγονοι Ελλήνων τότε γιατί δεν έχουν καθόλου E-M78 και I-M170; Εάν επρόκειτο για απλοομάδες με μικρή συχνότητα στην Ελλάδα, τότε θα μπορούσαμε να πούμε πως τυχαία στο δείγμα δεν βρέθηκαν. Όμως αυτές οι δύο απλοομάδες έχουν συνολική συχνότητα περίπου 1/3 στους Έλληνες, και η πιθανότητα να μη βρεθεί ούτε μία σε δείγμα 44 ατόμων είναι περίπου μηδενική. Επιπλέον οι Καλάς έχουν κάποιες απλοομάδες Η1 (20.5%) και L3a (22.7%) που δεν βρίσκονται σε κανένα Έλληνα.

Δεύτερη μελέτη (Sengupta et al. 2006) χρησιμοποίησε αρκετά λεπτομερείς δείκτες, και ένα δείγμα 20 Καλάς τμήμα ενός μεγαλύτερου δείγματος από το Πακιστάν. Βλέπουμε και εδώ πως η συνολική συχνότητα του E-M78 είναι μόνο 1.1% και του I-M170 μόνο 0.57%. Ο δε αναλυτικός πίνακας των απλοτύπων της μελέτης (κωδικοί 774-793, αρκετά μεγάλο αρχείο) δείχνει πως αυτές δεν προέρχονται από τους Καλάς αλλά από τους άλλους πληθυσμούς του Πακιστάν. Οι Καλάς έχουν πολύ μεγαλύτερη συχνότητα R1a1-M17 από τους Έλληνες, και παρουσία απλοομάδων H και L που είναι σπανιότατες στους Έλληνες και πλήρη απουσία των I και E.

Τα γενετικά δεδομένα είναι σαφή: εάν οι Καλάς ήταν "καθαροί" απόγονοι Ελλήνων τότε οι παρουσία των Νοτιασιατικών απλοομάδων H και L σε αυτούς είναι δυσερμήνευτη. Αλλά ακόμα και αν ήταν απλοί απόγονοι Ελλήνων με Νοτιοασιατική πρόσμιξη, η απουσία των Ελληνικών απλοομάδων E και I αλλά και οι εντελώς διαφορετικές συχνότητες των υπολοίπων δεν μπορούν εύκολα να ερμηνευτούν.

Επιπλέον η γλώσσα των Καλάς δεν έχει καμιά σχέση με την Ελληνική, αλλά ανήκει στον Ινδο-Άριο κλάδο και συγγενεύει άρα με τις γλώσσες της Ινδίας και του Πακιστάν και όχι με τα Ελληνικά. (*)

Η υποτιθέμενη συγγένεια των Καλάς με τους Έλληνες μπορεί να αναχθεί είτε σε κάποιο ρομαντισμό, είτε σε συμφέροντα διάφορων συγγραφέων-εκδοτών-"ερευνητών" που αρέσκονται να δημιουργούν φανταστικές θεωρίες, είτε και στην δεκτικότητα ορισμένων από την ίδια την κοινότητα των Καλάς που αισθανόμενοι διαφορετικοί από τους Μουσουλμάνους που τους περιστοιχίζουν, προσπαθούν να βρουν κάποια διαφορετική καταγωγή, η οποία συνεπάγεται και οικονομική βοήθεια.

Οι Καλάς λοιπόν είναι ένας προ-Ισλαμικός Ινδο-Άριος λαός της Νότιας Ασίας ο οποίος δεν έχει καμιά συγκεκριμένη σχέση με τους Έλληνες.

Ψάχνε τώρα εσύ φίλε Σκαρτάδο τους Κα-λας και λοιπούς χαμένους Ελληνες πετράνθρωπους (κα=γη, λας=πέτρα) στα βάθη της ανατολής
Κατά τ'άλλα εγώ είμαι που δεν θέλω να παραδεχτώ τις μεγάλες σου αλήθειες που μας "αποκαλύπτεις"...

Ειδικά από την περίπτωση των Καλας καταλαβαίνουμε πόσο άσχετη με την πραγματικότητα μπορεί να είναι η παράδοση ενός λαού για την καταγωγή του συγκρινόμενη με τα υπάρχοντα επιστημονικά δεδομένα και ταυτόχρονα να παραδειγματιστούμε έτσι ώστε να μην δεχόμαστε ασυζητητί τις δηλώσεις παραδόσεων..

quote:
skartados

Με το δικιο σου.Αλλωστε το δρομολογιο μεσογειος-κουργκαν-μεσογειος που υποστηριξες παλαιοτερα ειναι το μονο λογικο.....Εχεις τον τροπο σου ,δεν λεω.....


Εχμ...δεν έκανα τόσο απλή προσέγγιση όσο αφήνεις να εννοηθεί, έχοντας παράλληλα εκφράσει και την επιφύλλαξή μου για την εγκυρότητα των όρων αυτών (μεσογειακός, διναρικός κτλ)

quote:
skartados

Περιτεχνα οπλα(ποια?)


Ενα δείγμα

Τώρα πές μου το αναμενόμενο ότι παρόμοια όπλα έχουμε και στην Ελλάδα για να φανεί ακόμα μία φορά ότι καταλαβαίνεις λάθος.

quote:
skartados

Χτισμενα οχυρα σε λοφους(εκατονταδες στον ελληνικο χωρο ηδη απο το 3000 π.χ,λαρισα,ασπιδα κ.τ.λ.)


Οι ονομασίες των οχυρών του 3000 π.Χ. που αναφέρεις είναι στην καλύτερη περίπτωση εικασίες.
Πάλι με τη λογική του παπτρέχα σπεύδεις να παρουσιάσεις ένα πολιτιστικό στοιχείο νωρίτερα εμφανιζόμενο στην Ελλάδα λες και ισχυρίσθηκε κανείς ότι δεν υπάρχουν.

quote:
skartados

Σπιτια σε πασαλους(δισπηλιο,λα μαρμοτα)


Η ίδια λογική του παπατρέχα κι εδώ. Σου κάνουν μια σύντομη περιγραφή του πολιτισμού αυτού κι εσύ μιλάς για παρόμοια σπίτια που υπάρχουν πιο πριν αλλού.

quote:
skartados

εναποθέσεις προσφορών πολυτελών αντικειμένων σε ποταμούς και λίμνες(λα μαρμοτα,δισπηλιο)


Καμία σχέση τόσο στην έκταση του φαινομένου όσο και στο μέγεθος του πλούτου.

quote:
skartados

Ρε συ μην χανεις το χρονο σου αδικα,ολα τα χαρακτηριστικα των δηθεν ξενοφερτων στοιχειων ηταν ολα μαζεμενα εδω χιλιετιες πριν....)


Αφού επισημάνω ξανά ότι δεν ξεκίνησε το θέμα με ισχυρισμό ότι χαρακτηριστικά του πολιτισμού Urnfield δεν υπάρχουν (όχι ίδια, αλλά παρόμοια) και στην Ελλάδα, σε ρωτώ το εξής: γιατί μεχρι και ο Ανδρόνικος (τους ξένους αρχαιολόγους άστο τους θεωρείς πουλημένους ή άσχετους) δέχεται ξένα στοιχεία από βορειότερους πολιτισμούς? Γιατί δεν μπορείς να καταλάβεις ότι οι κατηγοριοποιήσεις πολιτισμών της Ευρώπης δεν έχουν γίνει τυχαία κι ας υπάρχει ένα φαινόμενο προγενέστερα στην γενική μροφή του αλλού(όχι όμως και σε ειδικότερη μορφή)? Και πώς είσαι σίγουρος ότι όλα προϋπαρχουν? Εχεις μελετήσει διεξοδικά κάθε ευρωπαικό πολιτισμό? Ή μήπως πιστεύεις πως ό,τι σου παρουσιάζω εγώ είναι η πλήρης περιγραφή ενός πολιτισμού?

quote:
skartados

Αυτο ελειπε να την γλυτωνε η ελλαδα....αφου ειπαμε ηταν ενα σταυροδρομι πολιτισμων.....


Οτι η Ελλάδα ήταν ανέκαθεν ένα σταυροδρόμι πολιτισμών είναι πασίγνωστο ιστορικώς και πολιτισμικώς. Αλλά για την πιθανή επέκταση βόρειων στοιχείων πολιτισμού προς την Ελλάδα γύρω στο 1200 π.Χ. μιλάς λες και οι αρχαιολόγοι έχουν κάνει κάποιου είδους συνωμοσία χωρίς να δέχεσαι την πιθανότητα να υπάρχουν όντως κάποια στοιχεία προς στήριξη αυτής της θεσης.

quote:
skartados

Τσαμπα ειναι να τραβηξεις μια γραμμη σε ενα χαρτη μεχρι την ελλαδα.Μηπως θα σου κανει κανενας μηνυση?


Το τράβηγμα μιας γραμμής σ'ένα αρχαιολογικό χάρτη δεν γίνεται τυχαία ή αυθαίρετα. Σάμπως θα σου κάνει εσένα κανείς μήνυση για ένα κάρο παρετυμολογίες και απορριψη των πορσμάτων της γλωσσικής επιστήμης?

quote:
skartados

Ετσι και αλλιως οποιον προιστορικο μεταναστευτικο χαρτη και αν δεις,ολοι περασαν απο την ελλαδα.....Απο ανατολια,απο αφρικη,απο καυκασο,απο τσεχια,τωρα οπου ναναι περιμενω να ακουσω και τους ινδιανους να πουν οτι σε αυτους οφειλεται ο ελληνικος πολιτισμος,γιατι ηρθαν εδω μετα τη καταστροφη της ατλαντιδος(η μηπως το εχουν πει και αυτο.....).Ετσι ειναι,το απιστευτο μεγαλειο του ελληνικου παρελθοντος το διεκδικουν ολοι.....Τι να διεκδικησουν ,την ανυπαρκτοτητα....Βρε δε λες που ηρθαν ολοι αυτοι και μας εμαθαν τα ελληνικα.....


Εχεις ξεφύγει Σκαρτάδο και ιδεολογικοποιώντας στο φουλ την γλωσσολογία και την αρχαιολογία. Γιατί μια ενδεχόμενη εμφάνιση βόρειων στοιχείων στην Ελλάδα είναι οικειοποίηση του ελληνικού πολιτισμού?

quote:
skartados

Ποιος ξερει τι βαρβαρη λεξη θα ειχαν οι νεολιθικοι προ και μη ελληνες για τη θαλασσα και αντικατασταθηκε απο την ομορφη λεξη ναυς που χρησιμοποιουσαν οι ναυτικοι-νομαδες-σιδεροφραχτοι πολεμιστες(που μπροστα τους ο κοναν ηταν οπισθοφυλακη)ηλιολατρες(μια και στην ελλαδα ειχαμε παγετωνες και πληρη σκοταδι,εκτος απο ελαχιστες περιοδους του χρονου).


Κανείς δεν ξέρη ποια λέξη θα είχαν οι νεολιθικοί άνθρωποι για την θάλασσα και κανείς δεν είπε ότι οι ΙΕ ήταν σιδεροφρακτοι πολεμιστές. Η λατρεία του ήλιου έχει τεκμηριωθεί στη στέπα και τα Βαλκάνια χωρίς να σημαίνει ότυι δεν υπηρχε και αλλού. Εγώ απλά έβαλα κάποια λατρευτικά ευρήματα που εξαπλώθηκαν από την στέπα προς νότο μέσω Βαλκανίων.

quote:
skartados

Παντως και οι αρχαιολογοι μας,ειναι πολυ πονηροι.....Ολα αυτα κανουν οτι δεν τα βλεπουν.Ευτυχως που υπαρχουν και αυτες οι ανεξαρτητες σελιδες και ο καθενας μας πλεον μπορει να ενημερωθει για την προιστορια μας.Σε αναμονη λοιπον για το καινουριο βιβλιο του εθνολογικα.Ζητω λοιπον η κουργκανολατρεια των ανεξαρτητων φωνων.Κατω λοιπον ο σκοταδισμος της αυτοχθονιας της επισημης σκοταδιστικης αρχαιολογιας.


Γιατί τέτοι αφορισμοί ρε συ Σκαρτάδο? Γιατί τέτοια ισοπεδωση?

quote:
skartados

Και επειδη ξερω τι θα απαντησεις,απλα φερε μου να διαβασω 5 συγραμματα βιβλια των γλωσσολογων μας που ασχολουνται με το θεμα της δηθεν προελληνικης γλωσσας ,για να δουμε και εμεις τα χιλιαδες επιστημονικα ματια που ασχολουνται με αυτο το ζητημα.....


Υπάρχουν πολυάριθμα βιβλία για την ιστορία της ελληνικής γλωσσας και την ΙΕ γλωσσολογία, ξένα και ελληνικά. Δε νομίζω πάντως ότι με πείθεις για το ειλικρινές σου ενδιαφέρον.

quote:
skartados

Φιλε ζεις σε μια εικονικη πραγματικοτητα την οποια εχεις πλασει για να ταιριαξουν τα θελω σου....Οχι μονο στην προιστορια του 2000π.χ αλλα και το 50000π.χ κανεις δεν μπορουσε να μετακινηθει ευκολα(αναιμακτα)εκτος ελαχιστων περιπτωσεων,σε περιοχες που ζουσαν αλλες φυλες...Εδω αναμεσα σε ομοεθνεις(ελλαδα)και ο ενας εδιωχνε τον αλλον με τη βια.Φαντασου τωρα τι γινοταν με μη ομμοεθνεις.Η μονη περιπτωση για ευκολη προσβαση ηταν και ειναι ο επιτιθεμενος να εχει τρομακτικη αριθμιτικη υπεροπλια η να ειναι πολλυ καλυτερα εξοπλισμενος.Και παλι ομως υπαρχουν πολλα παραδειγματα ,ειδικα στην ελλαδα που οι ελληνες αντισταθηκαν και σε τετοιες περιπτωσεις.Ο αγωνας για το τοπο σου ηταν λυσωδης ,ειτε το 1000000π.χ ,ειτε το 2000π.χ,ειτε τωρα.Ολα τα αλλα ειναι παραμυθια της χαλιμας......


Δυστυχώς επαναλαμβάνεις τις ίδιες απόλυτες και απλοϊκές θέσεις πάνω στις οποίες τοποθετήθηκα εκτενέστατα στο πρώτο τόπικ. Μ'αυτό μου δείχνεις ότι είτε δεν καταλαβαίνεις τίποτα από αυτά που γράφω, είτε έχεις πολύ περιορισμένη αντίληψη των πραγμάτων καθώς και εξαιρετικά περιοριστική σκέψη.

quote:
skartados

Η πλακα που εχετε ομως ειναι οτι μολις ακουτε για εκστρατειες του διονυσου ,σπευδετε να αναρωτηθειτε πως περασαν απο τοσους λαους και γιατι δεν τους θυμουνται αυτοι οι λαοι?Μολις η συζητηση παει στους ΙΕ παθαινετε επιλεκτικη αμνησια και τετοιες μικρολεπτομερειες δεν σας απασχολουν....


Οι αρχαίοι λαοί αναφέρουν τους ήδη διαφοροποιημένους ινδοευρωπαϊκούς λαούς και όχι τους ΙΕ οι οποίοι έζησαν πολύ παλιότερα σε μια εποχή που κανείς δεν κατέγραφε μαρτυρίες ιστορικού και εθνογραφικού περιεχομένου. Και το κύριο επιχείρημα για την ανυπαρξία εκστρατειών του Διονύσου δεν είναι η μη αναφορά της από άλλους λαούς, αλλά ότι αποτελεί μυθολογική επινόηση αρχαίων συγγραφέων. Βέβαια αυτό το καταλαβαίνουν όσοι είναι συντονισμένοι με τον πραγματικό κόσμο.

quote:
skartados

Απο την αρχη της συζητησης μας σου εχω πει πως οι ελληνες ειναι ενα τμημα της αυτοχθονης μεσσογειακης φυλης που ζουσε στην ελλαδα και στα παραλια της μ.ασιας.Οπως εχω ξαναπει στο 4000π.χ δεν θεωρουταν ο κατοικος της μυτιλινης ευρωπαιος και ο κατοικος της σμυρνης ασ πουμε ασιατης.Και στο βορρα και στην ανατολη υπηρχαν φυσικα συνορα που περα απο αυτα κατοικουσαν λαοι διαφορετικης καταγωγης....Οπως επισης εχω ξαναπει οι αλβανοι ας πουμε ,εχουν αρκετες διαφορες στα χαρακτηριστικα τους αναμεσα στο βορρα και στο νοτο,κατι που δεν συμβαινει επουδενει στην ελλαδα αλλα και στα παραλια της μ.ασιας....


Κοίτα φίλε σκαρτάδο δεν προτίθεμαι να παίζω την κολοκυθιά. Θέματα αναλυμένα ήδη από το πρώτο τόπικ ανήκουν στο παρελθόν και όποιος κατάλαβε έχει καλώς.

quote:
skartados

Για την ελλαδα δεν το συζηταω.Το θεμα ομως ειναι οτι αυτο ισχυει σε ενα πολυ μεγαλο ποσοστο ακομα και στη μ.ασια.Οι τουρκοι ομως οντας πονηροι,βγαλανε τις θεωριες περι αυτοχθονιας ακριβως γιατι βλεπανε αυτην την τεραστια ανθρωπολογικη διαφορα ,μεταξυ των μικρασιατων και των υπολοιπων.Ο κοσμος ομως και μνημες εχει και χαζος δεν ειναι.Πιστευω ακραδαντα ,πως σε μια ενδεχομνη διαμελιση της τουρκιας,εκατομμυρια ανθρωποι,αυτη τη φορα χωρις φοβο,θα δηλωσουν την ελληνικοτητα τους και θα θελησουν ενωση με τους υπολοιπους ελληνες.


Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορούμε να πετάμε ένα ποσοστο με τόση βεβαιότητα χωρίς κάποια επιστημονική πηγή. Τέλος πάντων, αυτά που γράφεις για τον διαμελισμό της Τουρκίας και τα πιθανά επακόλουθά του, εκτός απ'το ότι είναι άσχετα με το θέμα, με αφήνουν και παγερά αδιάφορο οπότε δεν θα κάτσω να τα σχολιάσω.


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2010, 18:44:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αθεος

άσε μας βρε skartados δεν το ξέρεις ότι οι έλληνες το μόνο που έκαναν ήταν να κλέβουν τα πάντα από τους άλλους και να τα παρουσιάζουν για δικά τους;
την γλώσσα τους από τους ινδοευρωπαίους την γεωμετρία από τους αιγύπτιους την μεταλλουργία από τους ασσύριους την τέχνη του πολλέμου από τους (κάποιους θα βρούμε) την γεωργία την ναυσιπλοΐα τα μαθηματικά τις τέχνες τον αθλητισμό;
βρε τίποτε δεν είναι επίτευγμα των ελλήνων όλα είναι των άλλων
και μην τολμήσεις να πεις τίποτε άλλο γιατί θα σε βαφτίσουμε και εθνικιστή σοβινιστή φασίστα ρατσιστή κλπ κλπ κλπ


Αυτά που γράφεις είναι εκτός κλίματος και αποτελούν μια χονδροειδή υπεραπλούστευση γαρνιρισμένη με την απραίτητη δόση ιδεολογικοποίησης. Κανένας σοβαρός και ενημερωμένος άνθρωπος δεν ισχυρίζεται τα παραπάνω. Δυστυχώς διαπιστώνω ότι μερικοί δεν εχετε καταλάβει τι υποστηρίζει μια θεωρία που προσπαθείτε να κριτικάρετε. Υπονοείς για παράδειγμα στα πλαίσια μιας ειρωνικής διάθεσης ότι "οι Ελληνες έκλεψαν τη γλώσσα τους από τους Ινδοευρωπαίους" ενώ στην πραγματικότητα δεν ισχύει αυτό το σχήμα. Σύμφωνα με την ΙΕ θεωρία οι Ελληνες αποτελούν εξελικτικό παρακλάδι της γλωσσικής κοινότητας των ΙΕ. Δεν υπήρχαν δηλαδή Ελληνες από τη μία, Ινδοευρωπαίοι από την άλλη και οι Ελληνες πήραν ή έκλεψαν τη γλωσσα τους από τους Ινδοευρωπαίους. Στα πλαίσια δηλαδή της ΙΕ θεωρίας η ελληνική γλωσσα είναι μια εξέλιξη της Ινδοευρωπαϊκής. Μπορεί κανείς να απορρίψει αυτή την θεωρία, αλλά τουλάχιστον ας το κάνει στη σωστή διάσταση έχοντας κατανοήσει πρώτα τι υποστηρίζει.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2010, 19:07:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γνωρίζω την θεωρία της ινδοευρωπαϊκής φυλής είναι μια φυλή που είχε σαν βάση όπου βολεύει τον κάθε έναν και έκοβε βόλτες σε όλη την ευρώπη και την ασία το πιθανότερο με διακτινισμό γιατί ούτε εμφανή υπολείμματα υπάρχουν στην υποτιθεμένη πορεία που είχαν από την κοιτίδα τους μπρος την κάθε περιοχή ούτε αναφορά γίνετε για εισβολή στις περιοχές που λένε ότι πήγαν

αυτοί λοιπόν όποτε γούσταραν το 3000 πχ αλλά και το 2000 πχ αλλά και το 500 πχ την έκαναν από την άγνωστη κοιτίδα τους και εμφανίζονταν σε διάφορες περιοχές εκεί λοιπόν αν και λιγότεροι η γλώσσα τους υπερκάλυπτε την τοπική χωρίς να υπερτερεί σε κάτι με την τοπική αλλά πολλές φορές να υστερεί πχ δεν υπάρχουν ινδοευρωπαϊκά γραπτά και έφερναν και τα έθιμα τους όχι τα ίδια παντού
σε γενικές γραμμές αυτή είναι η θεωρία ένας λαός φάντασμα που έχει μια κοιτίδα κάπου κάπως κάποτε και εμφανίζεται όποτε του καβ....

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2010, 01:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραφει ο αγνωστικ


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
skartados

Στο λινκ που μου εδωσες για το λεξικο του τριανταφυλιδη ,παρατηρω πως τις λεξεις που θεωρει δηθεν μη ελληνικες,δεν τις εχει ενσωματωσει.Αρα δεν μπορουμε να ξερουμε τι υποθεσεις κανει και αυτος για αυτες τις λεξεις.....αν και υποψιαζομαι.....Μπορει ομως να κανω και λαθος.

--------------------------------------------------------------------------------


Σε αυτές τις περιπτώσεις αν υπάρχει υποψία ή πιθανότητα σημιτικής προέλευσης, το αναφέρουν."


Εγω βλεπω πως δεν υπαρχουν στα λεξικα αυτα οι δηθεν μη και προ ελληνικες λεξεις.Απορω πως εσυ εβγαλες το συμπερασμα οτι οι συγραφεις αυτοι δεν θεωρουν αυτες τις λεξεις προερχομενες απο σημιτικες ριζες.

Γραφει ο αγνωστικ

Φυσικά, μια ξένη γλωσσα είναι πολύ λογικό να σου φαίνεται τραχιά στο άκουσμα. Αρα θα ήταν αναμενόμενο η ξένη γλώσσα των Καρών όπως αποδεικνύεται από τις μη ελληνικές καρικές επιγραφές και την αναγωγή της στις παλαιίοτερες μη ελληνικές της Ανατολίας, να ακούγεται σε αρκετούς Ελληνες τραχιά."


Συνεχιζεις το ιδιο βιολι,δηλαδη να συσχετιζεις τη γλωσσα των καρων του 500π.χ ας πουμε,οταν ειχαν εισχωρησει αναμεσα τους πολλες φυλες που κατοικουσαν ηδη απο πολλους αιωνες στην ασια,με τη γλωσσα των καρων το 2000π.χ ας πουμε ,οταν οι καρες κατοικουσαν στην ελλαδα η στα νησια η εστω στα παραλια της μ.ασιας.


Δηλαδη εσυ τι πιστευεις? οτι οι καρες ,οι πελασγοι,οι λελεγες,οι φρυγες κ.τ.λ.που που ζουσαν στην ασια το 300π.χ,μπορουσαν να συνενοηθουν με τους ομμοεθνεις τους το 2000π.χ?Ουτε με σφαιρες.Δηλαδη με λιγα λογια η γλωσσα τους δεν αλλαξε ,οταν μαλιστα αυτη ειχε αναμοιχθει με γλωσσες ειτε ανθρωπων που προερχονταν και αυτοι απο τις ακτες του αιγαιου αλλα ειχαν εισχωρησει στην ασια νωριτερα απο αυτους,ειτε απο γλωσσες του ασιατικου ντοπιου υποστρωματος?Αν ειναι δυνατον......


Ποια ειναι η διαφορα ομως των καρων και των φρυγων,η ακομα και των χετταιων με τους υπολοιπους κατοικους του αιγαιου.Οι κρητικοι ας πουμε ποτε δεν δημιουργησαν ξεχωριστο κρατος αποκομενο απο τον ελληνισμο.Οπως εχω πει πολλες φορες οι ελληνες ειναι ενα κομματι του λαου η της φυλης που κατοικουσε στη νοτιοανατολικη μεσσογειο το οποιο μιλλουσε μια συγγενικη γλωσσα ,προγονο της ελληνικης.Οι καρες ομως και οι φρυγες(οχι ολοι φυσικα,γιατι σιγουρα ενα μεγαλο τους κομματι ελληνοποιηθηκε ,σε συνειδηση φυσικα,γιατι γλωσσικα ηταν ελληνες) δημιουργησαν τα δικα τους κρατη,στα οποια αναμειχθηκαν με αλλους πληθυσμους.Ετσι παρολο που οι αρχαιοι συγραφεις γνωριζανε την κοινη καταγωγη τους θεωρουσαν βαρβαρους ,οπως και εμεις λεμε σημερα εκατομυρια ομοεθνεις μας στην αλλη πλευρα του αιγαιου τουρκοσπορους.....

Γραφει ο αγνωστικ


Η αρχαιολόγος κάνει μια υπόθεση στηριζόμενη σε ελάχιστη κερμαική και 1 αγαλματίδιο που δεν μοιάζει μόνο με θεσσαλικά αλλά και μεσανατολικά."


Η αρχαιολογος κανει αυτη την υποθεση διοτι ξαφνικα σε μια περιοχη που ζουσαν τροφοσυλεκτες και κυνηγοι,εμφανιστηκε ενας γεωργοκτηνοτροφικος πολιτισμος,ο οποιος ηρθε με τις βαρκες του.Αρα με βαση τα αγγεια που βρεθηκαν κανει και τις υποθεσεις της....


Γραφει ο αγνωστικ

αφού αυτόν τον ρόλο τον κερδισε ένας συμπαθέστατος κατασκευαστής και για πάντα Παοκτσής(και τύφλα να έχουν οι γλωσσολόγοι)."


Ηδη εχεις ανεβει παρα πολυ στην εκτιμηση μου ,μια που εισαι απο τους ελαχιστους αθηναιους που λες παοκτσης και οχι παοκτζης.....


Γραφει ο αγνωστικ

Παίζεις με τις λέξεις. Να επαναδιατυπώσω λοιπόν. Σου φαίνεται τόσο δύσκολο εδώ και 250 χρόνια οι γλωσσολόγοι, όσοι κι αν είναι, να μη μπορούν να δουν ή να αντιληφθούν ένα κα στην Κάρπαθο ή ένα να στην Αλικαρνασσό ή οπουδήποτε αλλού το βρίσκεις εσύ?"


Γιατι εσυ ξερεις καμμια σοβαρη προσπαθεια καποιου γλωσσολογου να αποδικοποιησει αυτες τις λεξεις?


Γραφει ο αγνωστικ


Ψάχνε τώρα εσύ φίλε Σκαρτάδο τους Κα-λας και λοιπούς χαμένους Ελληνες πετράνθρωπους (κα=γη, λας=πέτρα) στα βάθη της ανατολής
Κατά τ'άλλα εγώ είμαι που δεν θέλω να παραδεχτώ τις μεγάλες σου αλήθειες που μας "αποκαλύπτεις"...


Ολα καλα ρε συ αγνωστικ,μονο που ο συντακτης αυτου του κειμενου ξεχασε να μας πει ,τι σημαινει η λεξη καλας στην ινδοιρανικη γλωσσα...Στην ελληνικη παντως εχουμε παλλας-πελλα,θαλας,ελλας....Εγω τη γνωμη μου για τους καλας την ειπα και δεν νομιζω να ειμαι μακρια απο την αληθεια....


Γραφει ο αγνωστικ

Ειδικά από την περίπτωση των Καλας καταλαβαίνουμε πόσο άσχετη με την πραγματικότητα μπορεί να είναι η παράδοση ενός λαού για την καταγωγή του συγκρινόμενη με τα υπάρχοντα επιστημονικά δεδομένα και ταυτόχρονα να παραδειγματιστούμε έτσι ώστε να μην δεχόμαστε ασυζητητί τις δηλώσεις παραδόσεων..

Οι καλας ειναι ενας ορεισιβιος λαος που κρατησε στη μνημη του για πανω απο 2000 χρονια το περασμα του ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ απο εκει,χωρις να διδασκεται για αυτο στα σχολεια.Ειναι ενα ζωντανο παραδειγμα το τι σημαινει παραδοση.Τωρα οπως καποιοι λαοι της μ.ασιας λιγους αιωνες πριν το χριστο,θεωρουσαν τους εαυτους τους πελασγους,διατηρωντας μια παραδοση οτι καποτε ηρθαν στα μερη τους οι πελασγοι και ισως ιδρυσαν και τη πολη τους,ετσι και οι καλας θεωρησαν τον εαυτο τους μακεδονες απογονους ,διατηρωντας κυριως το ονομα που τους εδωσε ο ελληνικος στρατος....


Πασιγνωστο ειναι ,μονο αυτοι που ηρθαν δε το ξερουν.....Το μονο που πραγματικα υπηρχε ηταν καποιοι περιορισμενοι εμπορικοι σταθμοι των φοινικων σε καποια νησια...

Γραφει ο αγνωστικ


Καμία σχέση τόσο στην έκταση του φαινομένου όσο και στο μέγεθος του πλούτου"


Που?στην ελλαδα?


Γραφει ο αγνωστικ


Υπάρχουν πολυάριθμα βιβλία για την ιστορία της ελληνικής γλωσσας και την ΙΕ γλωσσολογία, ξένα και ελληνικά. Δε νομίζω πάντως ότι με πείθεις για το ειλικρινές σου ενδιαφέρον."

Εχουν γραψει οι ελληνες γλωσσολογοι βιβλιο για την ΙΕ γλωσσα η την δηθεν προελληνικη?Ποια ειναι ?Εχεις να μου προτεινεις κατι?


Γραφει ο αγνωστικ


Δυστυχώς επαναλαμβάνεις τις ίδιες απόλυτες και απλοϊκές θέσεις πάνω στις οποίες τοποθετήθηκα εκτενέστατα στο πρώτο τόπικ. Μ'αυτό μου δείχνεις ότι είτε δεν καταλαβαίνεις τίποτα από αυτά που γράφω, είτε έχεις πολύ περιορισμένη αντίληψη των πραγμάτων καθώς και εξαιρετικά περιοριστική σκέψη. "


Εσυ εχεις απλοικη η μαλλον στρατευμενη θεση ,θεωρωντας θεσφατη την αποψη του μαλλορυ για το πως εγιναν οι μετακινησεις των αορατων.....Να τα γραφεις ειναι ευκολα,αλλα οταν αυτα γινονται πραξη χυνονται ποταμοι αιμματος.....

Γραφει ο αγνωστικ

Και το κύριο επιχείρημα για την ανυπαρξία εκστρατειών του Διονύσου δεν είναι η μη αναφορά της από άλλους λαούς, αλλά ότι αποτελεί μυθολογική επινόηση αρχαίων συγγραφέων."


Ρε συ αγνωστικ,το εχεις χρησιμοποιησει σαν επιχειρημα,ναι η οχι?Αλλα λες οταν προκειται για παραδοσεις για τις δηθεν βεβαια εκστρατειες του διονυσου,αλλα λες για τους ΙΕ.Αυτη ειναι και η μεγαλη μας διαφορα.Αν εγω αυριο βρεθω σε μια συζητηση παρομοια καπου αλλου για το ιδιο θεμα,αν αναφερθει το σεσκλο ,θα πω οτι τελικα ηταν λαθος η αρχικη εκτιμηση.Αν ομως εσυ βρεθεις σε μια παρομοια συζητηση,παλι θα μιλας για ταφους που δεν ειναι εμπορευματα να δανειστουν ,παρολο που εμαθες οτι τετοιο πραγμα δεν υπαρχει.....

Τα υπολοιπα αργοτερα......




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2010, 11:39:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραφει ο αγνωστικ


σε ρωτώ το εξής: γιατί μεχρι και ο Ανδρόνικος (τους ξένους αρχαιολόγους άστο τους θεωρείς πουλημένους ή άσχετους) δέχεται ξένα στοιχεία από βορειότερους πολιτισμούς?"


Καταρχην δε θεωρω τους ξενους αρχαιολογους πουλημενους.Ηδη εχω πει πως αν θεωρησει καποιος τον χαμμοντ ετσι,γινεται αυτοματα υποψηφιος για το βραβειο μεγαλυτερης κοτσανας...

Το μεγαλυτερο ποσοστο αυτων ομως τους θεωρω περαστικους και μη επαρκη ενημερωμενους,οπως οι δικοι μας αρχαιολογοι.


Την εποχη που ο ανδρονικος ειπε αυτα,η θεωρια της βορειας προελευσης,θεωρουταν κατι σαν νομος.Οι ανασκαφες ομως ,κυριως στην μακεδονια τα τελευταια 20 χρονια,εχουν δειξει οτι η βορεια προελευση ειναι μια απο τις πιο μεγαλες πατατες.....που εχουν γινει στο χωρο της ελληνικης ιστοριας.Υπαρχει το βιβλιο του κωστακη ,οπου εκει μπορει ο καθενας να ενημερωθει για τα αποτελεσματα των τελευταιων ανασκαφων....και την ερμηνεια τους.Ειμαι σιγουρος πως αν ζουσε τωρα ο ανδρονικος δεν θα ειχε την παραμικρη υποψια(ετσι και αλλιως τετοια μονο ειχε)για την αυτοχθονια των ελληνων....


Γραφει ο αγνωστικ

Τώρα πές μου το αναμενόμενο ότι παρόμοια όπλα έχουμε και στην Ελλάδα για να φανεί ακόμα μία φορά ότι καταλαβαίνεις λάθος."

Δεν θα στο πω ,γιατι τα ευκολως νοουμενα παραλειπονται.....


Ακου φιλε μου αγνωστικ,το μονο πραγμα που ηρθε στην ελλαδα που χωραει πολλυ συζητηση για το πως,ειναι με τα μεχρι τωρα στοιχεια,η γεωργοκτηνοτροφικη επανασταση ,που ειχε γινει νωριτερα στην ανατολη....Το πως ηρθε αυτη εδω και απο ποιους,ειναι ακομα αγνωστο.Αλλα εδω μιλαμε για πολλες χιλιετιες πριν την υποτιθεμενη αφιξη των ΙΕ απο το βορρα....


Γραφει ο αγνωστικ


και κανείς δεν είπε ότι οι ΙΕ ήταν σιδεροφρακτοι πολεμιστές."


Παλιοτερα λεγοταν,τωρα εχει μαζευτει,κυριως απο το μαλλορυ,που προτεινε πιο ειρηνικο μοντελο εξαπλωσης....


Γραφει ο αγνωστικ


Κανείς δεν ξέρη ποια λέξη θα είχαν οι νεολιθικοί άνθρωποι για την θάλασσα"

Ειμαι σιγουρος ,μια και εμφανιζεται πολλυ συχνα,οτι η λεξη ηταν θα-λας.Στη συνεχεια,το λας εγινε αλς,μια που η θαλασσα ηταν κατι διαφορετικο και επρεπε να δημιουργηθει καινουρια λεξη ,για να εκφραστει.Αληθεια αυτο οι γλωσσολογοι δεν το καταλαβαινουν?Απλως ο λαος συνεχισε να τη λεει θαλασσα ,μια και αυτη την λεξη ειχε μαθει για χιλιαδες χρονια....


Γραφει ο αγνωστικ


Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορούμε να πετάμε ένα ποσοστο με τόση βεβαιότητα χωρίς κάποια επιστημονική πηγή."


Ειμαι σιγουρος οτι γνωριζεις τις γεννετικες ερευνες που μιλανε για μεγαλη ομμοιογενεια των σημερινων ελληνων.Εγω ομως δεν τις εμπιστευομαι απλα,απο οπου και αν προερχονται.

Οσον αφορα τη σοβαροτητα του σαιτ εθνολογικα.Η προηγουμενη σελιδα(κειμενο) που εφερα ,ηταν πραγματι σοβαρη και σιγουρα δεν ειχε δολο.Απλως οταν προσπαθησε να στοιχιωθετησει τα γλωσσολογικα με τα αρχαιολογικα,επεσε σε τραγικα λαθη,απο αγνοια ομως οπως θελω να πιστευω.


Σε αυτο το κειμενο ομως υπαρχει κατι περιεργο,που τουλαχιστον εμενα με εκνευριζει αφανταστα,οπως σου εχω πει απο την αρχη.Αυτο ειναι η χρησιμοποιηση παραδοσεων επιλεκτικα,για να δεσει το γλυκο που θελει να μας σερβιρει...

Ετσι για να στοιχιοθετησει την παρουσια των φρυγων στη βορεια ελλαδα την εποχη που "θελει",παρουσιαζει επιλεκτικα μια παραδοση που θελει τον οδυσσεα μετα την επιστροφη του να πολεμαει με τους φρυγες,ξεχνωντας βεβαια επιλεκτικα,γιατι απλα δεν τον συμφερει,την παραδοση που λεει οτι στις μυκηνες ειχαν παει πολλυ νωριτερα οι πελοπιδες(φρυγικης καταγωγης).Οπου βλεπω τετοια κατα το δοκουν επιλεκτικοτητα,για μενα απλα σημαινει στρατευση......


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2010, 12:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραφει ο αγνωστικ

Ελα τώρα μην το πας αλλού για να ξεμπερδέψεις. Οι παναρχαιες παραδόσεις θα διέσωζαν τα νάσος/νήσος στους τόπους των πλημμυρισμένων φουκαράδων."

Λεξικο ευσταθιου ομηρικο


Λυρνησος-πολις της θηβας

Τετοια περιπτωση πιστευω οτι ηταν και η ονομασια της κνωσου-κο(α)-νο(να)-σος,ειπαμε οι διαλεκτοι ητα συγγενικοι......

Για αλλο ζητημα παλι απο το ιδιο λεξικο

Θρακη- Οτι πολυοινος ην,και οτι αρεος οικητηριον ενομιζετο.....


Με λιγα λογια να ποιοι ηταν οι αριοι και ποιος ο λογος που ονομαστηκαν ετσι.....Χρονος,ορεξη και ανοιχτο μυαλο χρειαζεται...Ολα τα υπολοιπα ερχονται ευκολα.Για μενα πλεον εχουν απαντηθει ολα τα περι της κοιτιδας.....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.4519653
Maintained by Digital Alchemy