ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ προφητειες για κοντινο πολεμο??? - Νο. 3".
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 49
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
40palikj
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2008, 01:55:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 40palikj
quote:
Δεν κάνεις όμως το ίδιο αγαπητή Αμαλία, τόσο καιρό τώρα, απέναντι στην προκλητική συμπεριφορά και τις προσβολές που απευθύνει το μέλος macedon.

Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, μόλις το προηγούμενο μήνυμα, από αυτό του Βυζαντινού, έχει γράψει ο macedon:

quote: Απεστάλη: 29/05/2008, 19:23:08

Κοίτα να δεις τώρα που οι τουρκόδουλοι χριστιανοί με προεξάρχοντα τον μετέπειτα πατριάρχη Γεννάδιο πασά …..

Δεν θα πω άλλα. Σε σένα η κρίση.


Αγαπητη Amalia, sorry αλλα ο Ψηλός εχει ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο....κατα την ταπεινη μου γνωμη....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wre2wre
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2008, 11:34:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wre2wre
quote:

-------------------------------------------------------
Δεν κάνεις όμως το ίδιο αγαπητή Αμαλία, τόσο καιρό τώρα, απέναντι στην προκλητική συμπεριφορά και τις προσβολές που απευθύνει το μέλος macedon.

Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, μόλις το προηγούμενο μήνυμα, από αυτό του Βυζαντινού, έχει γράψει ο macedon:

quote: Απεστάλη: 29/05/2008, 19:23:08

Κοίτα να δεις τώρα που οι τουρκόδουλοι χριστιανοί με προεξάρχοντα τον μετέπειτα πατριάρχη Γεννάδιο πασά …..

Δεν θα πω άλλα. Σε σένα η κρίση.


--------------------------------------------------------


Αγαπητη Amalia, sorry αλλα ο Ψηλός εχει ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο....κατα την ταπεινη μου γνωμη....



Sory paidia alla nomizo o 'macedonia' h pos alios legete einai
a) valtos
b)kanei plakaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2008, 13:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
wre2wre σου διόρθωσα τον τρόπο με τον οποίο έκανες quote στο πιο πάνω μήνυμά σου, γιατί χαλούσε το πλάτος της σελίδας και τη γραμματοσειρά. Δε χρειάζεται να γράφεις [code...
Απλά βάζεις το κείμενο που θες ανάμεσα σε δύο quote σύμφωνα με τον παρακάτω τρόπο:

[quote] το κείμενο που θες να παραθέσεις [/quote]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2008, 13:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
Craven - Απεστάλη: 30/05/2008, 20:27:58:

Επιμένω σε αυτά που είπα και αποστασιοποιούμαι απ όλους λέγοντας ξανά πως ναι είναι πιθανόν κάτι να γίνει πολύ σύντομα. Το βλέπουμε όλοι δεν είμαστε χαζοί πως τα πράγματα για εκεί πάνε και δεν θα βγάλω απατεώνες τους προφήτες, πιθανόν να είδαν όσα είδαν καθώς πιστεύω στην δύναμη ενός ανθρώπου και στην διαίσθηση του, ειδικά όταν αυτός μονάζει λόγω συνθηκών. Αυτό που με τρομάζει είναι η χρήση όλων αυτών των γεγονότων που θα ρθουν και από τους ίδιους τους προφήτες που έδωσαν κατ εμέ την ερμηνεία που βόλευε την θρησκεία τους, τους χριστιανούς που θα βρουν ευκαιρία να πουν ορίστε έγιναν κάποια άρα φανατιζόμαστε, τους άθεους που ξαφνικά θα μετανοήσουν για διάφορους λόγους ενώ το ότι θα γίνει είναι μαθηματικά σίγουρο λόγω τον γεγονότων και όχι λόγο κάποιας θρησκείας. Η χρήση των γεγονότων για ίδιο όφελος με ενοχλεί δηλαδή.
Επίσης με ενοχλεί το να αποζητούν κάποιοι με πάθος να εκδικηθούν ανθρώπους που ΔΕΝ γνωρίζουν και δεν τους έχουν πειράξει επειδή οι πρόγονοι τους (και ούτε καν αυτοί αλλά οι άρχοντες των προγόνων τους) μπορεί να ήταν καθίκια. Θα πάω εγώ δηλαδή στην πόλη να σφάξω τα γυναικόπαιδα επειδή ο προπάππους τους σκότωσε τον προπάππου μου.. κρητική βεντέτα μου ακούγεται αυτό κάτι που σιχαίνομαι.
Με στεναχωρεί να θέλουμε να πάρουμε πίσω κάποια πόλη που εδώ και 555 χρόνια δεν μας ανήκει μόνο και μόνο από πείσμα.. Με αυτή την λογική θα έπρεπε να γίνονται συνέχεια πόλεμοι σε αυτό τον πλανήτη για γεγονότα που έγιναν πριν 500 και 1000 χρόνια και όλοι να ήταν εχθροί με όλους. Υπάρχουν σοβαρότεροι λόγοι που θα γίνει κάτι σύντομα απ τις επιθυμίες κάποιων ανθρώπων και τότε όπως έχω πει εγώ θα υπερασπιστώ την χώρα μου όπως πιστεύω ότι θα κάνετε όλοι όσοι τρώγεστε τώρα, χωρίς να γίνω βάρβαρος, χωρίς να σφάξω χωρίς λόγο παρά μόνο αν πρέπει να σωθώ ή να σώσω
Είμαστε πολύ μικροί και δεν μιλάω για τους Έλληνες αλλά για όλους τους ανθρώπους και με ελάχιστο χρόνο πάνω σε αυτό τον πλανήτη, μερικών χιλιάδων χρόνων σε ένα πλανήτη δισεκατομμυρίων ετών όπου άλλα είδη έζησαν χιλιάδες φορές περισσότερο χρόνο από εμάς και ίσως ο χρόνος μας να τελειώνει κιόλας, ας αφήσουμε λοιπόν τις αυταπάτες ότι ένας θεός ασχολείται full time με εμάς και μάλιστα μας έχει χωρίσει σε καλούς και κακούς και παίζει σαν να παίζει κάστρα και πολιορκητές μέχρι να βαρεθεί και να πει "φτάνει τώρα θα σας βάλω σε τάξη".
Εκεί που πάμε γιατί εμείς καταντήσαμε έτσι τους εαυτούς μας και τον πλανήτη και αυτά που θα γίνουν θα γίνουν από εμάς και όχι από κανέναν θεό.




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2008, 03:53:36  Εμφάνιση Προφίλ
ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ
ή
ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑΣ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΣΜΑ

Υποτίθεται ότι μία προφητεία για ένα συγκεκριμένο γεγονός, εκτός ότι θα πρέπει να είναι σαφής (πράγμα που καμία προφητεία δεν το κάνει) θα πρέπει να συμφωνεί και με τις υπόλοιπες προφητείες που αναφέρονται στο ίδιο γεγονός.

Μια ματιά όμως στις διάφορες "προφητείες", δείχνει ότι ο κάθε "προφήτης" κυριολεκτικά έλεγε ό,τι του κατέβαινε, με αποτέλεσμα για το ίδιο γεγονός υπάρχουν αντικρουόμενες προφητείες, που λένε τα ακριβώς αντίθετα απ'ό,τι λένε οι υπόλοιπες. Το παράξενο δεν είναι η αντιφατικότητά τους (άλλωστε "προφήτες" δεν υπάρχουν οπότε ο καθένας νομιμοποιείται να "προφητεύει" ό,τι θέλει). Εντυπωσιακό είναι πως οι αντιφάσεις αυτές περνάν απαρατήρητες από τους πιστούς, καθώς αυτοί βρίσκονται στη δυσχερή θέση να εξηγήσουν πώς άνθρωποι φωτισμένοι από την ίδια φώτιση του ίδιου θεού γράφουν αλληλοσυγκρουόμενα μεταξύ τους "προφητεύματα".

Φυσικά, πολλές φορές ο ίδιος ο "προφήτης" δεν διστάζει να "προφητέψει" τα τελείως αντίθετα απ'αυτά που "προφήτεψε" δυο παραγράφους παραπάνω, ενώ ένα επίσης σημαντικό στοιχείο είναι πως οι μεταγενέστερες "προφητείες" που κυκλοφορούν φαίνονται να έχουν προσθήκες και αλλοιώσεις σε σχέση με το πρωτότυπο κείμενο, όπου αυτό υπάρχει.

Ας δούμε μερικές από τις αντικρουόμενες προφητείες καθώς και μερικές πλαστογραφίες από σύγχρονους "προφητικούς" κύκλους.


ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΩΣΗ ΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗΣ

Για την άλωση της Κωνσταντινούπολης, ας πάρουμε τις προφητείες του Λέοντα του Σοφού, του Όσιου Αντρέα του Σαλού και του Αγαθάγγελου (που γράφτηκαν στην πραγματικότητα 300 χρόνια μετά την άλωση αλλά ας θεωρήσουμε ότι δεν είναι έτσι).

Ο Λέων λέει: "Την Κωνσταντινούπολη θα την καταλάβει από τους Ρωμαίους το το ξανθό γένος που θα την καταστρέψει και θα διαλύσει την αυτοκρατορία."

Βύζαντος αυλή, εστία Κωνσταντίνου... αλλά σε πυρίστατον και ξανθόν γένος πάσαν τεφρώσαι και τον σον λύσαι κράτος" (Λέοντος άπαντα, "Χρησμός περί αναστάσεως της Κωνσταντινουπόλεως", εκδ. Παρισιού, 1863, σελ. 1119)

Αποτυχία 1: Οι Τούρκοι που την κατέλαβαν το 1453 ούτε "ξανθό γένος αποτελούν ούτε "πυρίστατον".

Ο όσιος Αντρέας λέει: "Η Κωνσταντινούπολη δεν πρόκειται να καταληφθεί στον αιώνα τον άπαντα, γιατί την προστατεύει η Παναγία".

"Περί της πόλεως ημών γίγνωσκε ότι μέχρι της συντελείας του αιώνος το οιονούν έθνος ουδαμώς φοβηθήσεται· κεχάρισται γαρ αυτήν τη Θεοτόκω και ουδείς αρπάσει αυτήν από των τιμίων χειρών αυτής
"
(Νικηφόρου Πρεσβυτέρου "Βίος του Οσίου Ανδρέα του διά Χριστόν Σαλού", έκδ. Παρισιού 1863, σελ. 853).

Αποτυχία 2: Ο Μωάμεθ την άρπαξε από τα χέρια της Παναγίας. Ή ο Μωάμεθ έζησε μετά το αιώνα τον άπαντα ή ο όσιος Ανδρέας δεν ήξερε τι έλεγε.

O Αγαθάγγελος, παρόλο που οι προφητεία του γράφτηκε μετά την άλωση της Κωνσταντινούπολης, κάνει λάθος στον αριθμό του αυτοκράτορα.

""Κωνσταντίνος ήρξατο και Κωνσταντίνος απολέσει της Ανατολής το Βυζαντινόν Βασίλειον. υιέ ανθρώπου, αρίθμησον από του πρώτου Κωνσταντίνου έως του δωδέκατου αριθμού του ομοίου ονόματος, και ευρήσεις τον αριθμό εφ ώ συμβήσεται." (Θεόκλητου Πολυείδη, "Οπτασία του Μακαρίου Ιερώνυμου Αγαθαγγέλου", έκδ. 1877, σελ. 8)

Αποτυχία 3: Καλά να μη βγαίνουν οι προφητείες που γράφονται πριν το γεγονός. Να μη βγαίνουν όμως και οι προφητείες που βγαίνουν μετά το γεγονός, πάει πολύ. Φαίνεται πως ο συντάκτης της προφητείας δεν ήξερε να μετράει πάνω από το 10 (προφανώς λόγω έλλειψης δακτύλων). Ο Κωνσταντίνος Παλαιολόγος ήταν οι 11ος όχι ο 12ος Κωνσταντίνος της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας.


Ο ΕΚ ΠΕΝΙΑΣ ΒΑΣΙΛΕΥΣ

Εδώ έχουμε το εξής πρόβλημα: Ο φτωχός βασιλιάς που θα κληθεί να ξανακυβερνήσει την Κωνσταντινούπολη, θα είναι ζωντανός ή νεκρός; Ο όσιος Αντρέας λέει θα είναι νεκρός. Ο Λέοντας ο ΣΤ΄ λέει ότι θα είναι ζωντανός (και μάλιστα θα έχει το επάγγελμα του ψαρά) αλλά δυο παραγράφους παρακάτω λέει ότι θα είναι νεκρός(!)

Συγκεκριμένα, λέει ο όσιος Αντρέας:
"Εν ταις εσχάταις μέραις, αναστήσει Κύριος ο Θεός βασιλέα από πενίας" (Νικηφόρου Πρεσβυτέρου, ό.π.)

Πώς μπορείς να αναστήσεις κάποιον αν δεν είναι πεθαμένος;

Αντίθετα, ο Λέων δεν είναι τόσο κατηγορηματικός και τα μπερδεύει λίγο. Αρχικά λέει ότι θα είναι ζωντανός, και μάλιστα θα είναι ψαράς με βάρκα.

"Ο αληθινός βασιλεύς, ος κατοικεί εν υγρώ τόπω, όν εδίωξαν της οικίας αυτού οι άνθρωποι και δεδώκασι την στρωμνήν αυτού εν τοις νήσοις, πλέοντος και αλιεύοντος, εβδοματικού εβδόμα χρόνου εις το τέλος των Ισμαηλιτών αποκαλυφθήσεται" (Λέοντος, ό.π. σελ. 1141)

Τρεις παραγράφους παρακάτω όμως λέει πως ο βασιλιάς αυτός θα είναι πεθαμένος (ίσως για να καλύψει όλες τις πιθανότητες). Βλέπουμε λοιπόν να του λέει ο άγγελος (που θα μοιάζει με ευνούχο):

"Εγειραι ο καθεύδων και ανάστα εκ του μνημείου" (Λέοντος, ό.π. σελ. 1141)

Για όσους επίσης θέλουν να κανονίσουν το πρόγραμμά τους, ο Λέοντας μας ενημερώνει πως η παραπάνω ανάσταση θα συμβεί Παρασκευή στις 3:45 τα ξημερώματα.


Η ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΩΝ "ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ"

Επειδή ορισμένοι "προφήτες" ήταν κατηγορηματικοί στις προφητείες τους (και φυσικά διαψεύθηκαν), οι προφητείες αυτές έχουν πλαστογραφηθεί ως προς το αληθέστερον από τους σύγχρονους χριστιανούς, ώστε να μην τίθεται θέμα αμφισβήτησης.

Κλασικό παράδειγμα αποτελούν οι προφητείες του οσίου Αντρέα του Σαλού, όπως καταγράφονται από τον Νικηφόρο Πρεσβύτερο Κωνσταντινουπόλεως το 10ο αιώνα στο έργο του "Βίος του Ανδρέα του Σαλού". Στη σύγχρονη έκδοση του έργου, που έχει τον τίτλο "βίος του οσίου Ανδρέου του δια Χριστόν σαλού", εκδ. Ιεράς Μονής Παρακλήτου οι προφητείες του Ανδρέα έχουν υποστεί βάναυση αλλοίωση με προσθήκες που δεν υπάρχουν στο πρωτότυπο κείμενο του Νικηφόρου. Δεν είναι άλλωστε τυχαίο πως την έκδοση αυτή χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες αεριτζήδες του "Απολογητή" και όχι το πρωτότυπο κείμενο.

Φυσικά οι λόγοι είναι προφανείς. Οι προφητείες του οσίου Ανδρέα έχουν διαψευστεί. Επρεπε λοιπόν να παρουσιαστούν έτσι που να επαληθεύονται. Προστέθηκαν λοιπόν εδάφια που εμφανίζουν τις προφητείες ως ψιλοεπαληθευόμενες, ώστε να σωθεί η "προφητική" υστεροφημία του όσιου και το κύρος του θεού που τον φώτισε...

Περισσότερα γι'αυτό και αναλυτική παρουσίαση της πλαστογραφίας σε λίγο...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2008, 11:28:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
macedon! μια και σε βλέπω ενημερωμένο για τις προφητείες!....

Ο Ιησούς για τους Εβραίους οι οποίοι και Τον σταύρωσαν είχε πει κατά Ματθαίου κεφ.1 στοιχ.11-12...<<λέγω δε υμίν ότι πολλοί από ανατολών και δυσμών ήξουσι και ανακληθίσονται μετά Αβραάμ και Ισαάκ και Ιακώβ εν τη βασιλεία των ουρανών
οι δε υιοί της βασιλείας εκβληθίσονται εις το σκότος το εξώτερον εκεί έσται ο κλαυθμός και ο βρυγμός των οδόντων.>> (οι εβραίοι δηλαδή) όπως και έγινε! οι Εβραίοι τον Σταύρωσαν και από τον υπόλοιπο κόσμο πολλοί Τον πίστεψαν!
κατά Μάρκου στοιχ. 31 κεφ.η'....<<..Και ήρξατο διδάσκειν αυτούς ότι δει τον Υιόν του ανθρώπου πολλά παθείν, και αποδοκιμασθήναι πό των πρεσβυτέρων και των αρχιερέων και των γραμματέων, και αποκατανθήναι, και μετά τρεις ημέρας αναστήναι.>>
κεφ.ιγ' στοιχ, 9-10..<<..αρχαί ωδίνων ταύτα.βλέπετε δε υμείς ευατούς, παραδώσουσι γαρ υμάς εις συνέδρια και εν ταις συναγωγαίς αυτών δαρήσεσθε, και επί ηγεμόνων και βασιλεών σταθήσεσθε ένεκεν εμού εις μαρτύριον αυτοίς>>

-Δανιήλ 11.(560π.Χ)........<<...τρεις ακόμη βασιλιάδες θα βασιλεψουν στους Πέρσες κι ένας τέταρτος θα πλουτίσει περισσότερο από όλους τους προηγούμενους. Κι αφού γίνει δυνατός με τον πλούτο του, θα ξεσηκώσει τους πάντες εναντίον του βασιλείου των Ελλήνων. Τότε όμως θα εμφανιστεί ένας γενναίος Έλληνας βασιλιάς που θα εξουσιάζει με μεγάλη δύναμη και θα πραγματοποιήσει όλα τα σχέδιά του. Αλλά πάνω στο κορύφωμα της δύναμής του θα συντριφθεί και θα διαμιραστεί στους 4 ανέμους του ουρανού και όχι στους απογόνους του. Κανένας όμως δε θα έχει την εξουσία που είχε αυτός, γιατί η βασιλεία του θα ξεριζωθεί και θα μοιραστεί σε άλλους εκτός από τους απογόνους του>>.
Για να δούμε............δεν ξέρω εάν έχεις απαντήσει σε αυτά σε κάποια άλλη σελίδα! λόγω έλλειωης χρόνου αδυνατώ να τις δω όλες! εάν το έχεις κάνει απλά γράψε μου τη σελίδα για να τη δω!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιππόνοος
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2008, 11:56:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιππόνοος
quote:
Από τα πλέον απαράδεκτα μηνύματα που διάβασα στις 2 τελευταίες σελίδες του θέματος ήταν αυτά στα οποία ο Ιππόνοος στις 21/05/2008, 21:17:57 υπαινίσσεται ότι η medtech θα πρέπει να ασκήσει το αρχαιότερο επάγγελμα, στις 21/05/2008, 21:55:25 η medtech κάνει τον ίδιο υπαινιγμό για τη μητέρα του και στις 22/05/2008, 01:22:45 της ανταπαντά με τον ίδιο τρόπο. Για την ώρα, θα πρέπει να πω πως κι οι δύο σας θα έπρεπε να ντρέπεστε για αυτή την κατάντια που αντίκρυσα και για αυτό τον τρόπο που επιλέξατε να επιτεθείτε ο ένας στον άλλον.


Υποκριτά, εσύ θα έπρεπε να ντρέπεσαι δίοτι ναι μεν η medtech και εγώ υπήρξαμε η αφορμή για τα όσα συνέβησαν (και αναλαμβάνω το μέρος της ευθύνης που μου αναλογεί) αλλά εσύ και οι υπόλοιποι διαχειρισταί είσαστε η αιτία που το θέμα βγήκε εκτός ελέγχου (και είστε εξ ολοκλήρου υπεύθυνοι). Άσε λοιπόν τον φαρισαϊσμό και μη κοιτάς να βγάλεις το καρφί από τον οφθαλμό μου γιατί ιδού, η δοκός εις τον ιδικόν σου οφθαλμόν...
Καλλίτερον το προλαμβάνειν παρά το θεραπεύειν... Στο πρώτο δείξατε ολιγωρία και μεροληψία και στο δεύτερο πλήρη ανικανότητα...


Αμαλία γιατί μας δίνεις τα γυαλιά σου;;; Σκοπός είναι να τα φορέσεις εσύ και να δεις πως κατάφερες να καταστρέψεις το θέμα... Οπότε τα σα εκ των σων σοι προσφέρομεν κατα πάντα και διά πάντα...


quote:
Επειδη βαρεθηκα να ακουω απο τους "καλους χριστιανους" ποσο μη Ελληνιδα ειμαι που δεν χαφτω τα πολεμοχαρα προφητικα (και στη ουσια αντιχριστιανικα) ελληνορθοδοξα παραμυθακια σας δηλωνω οτι νιωθω 100% ελληνιδα και οτι θα πεθαινα για την πατριδα μου χωρις δευτερη σκεψη και ας ξερω οτι αυτη η ζωη,ειναι η μοναδικη που εχω.



Όποιος δεν είναι χριστιανός δεν σημαίνει ότι δεν αγαπάει την πατρίδα του (σε αυτό έχεις δίκιο medtech), αλλά όποιος ασχολείται με προφητείες δεν σημαίνει ότι έιναι πολεμοχαρής ούτε και αντιχριστιανός(σε αυτό έχεις άδικο medtech) και κάτι τελευτάιο πως το ξέρεις ότι αυτή είναι η μοναδική ζωή που έχεις;;;;;;;;;;; η μη παρατήρησις ενός φαινομένου δεν αποτελεί απόδειξις της μη υπάρξεως του (ειμή ένδειξιν)

Υ.Γ. medtech ακόμα δεν βρήκες τρόπο να αποδείξεις την ταυτότητα σου για να είμαι σίγουρος ότι υπάρχεις;;;
Πέρασαν 10 μέρες περίπου και ακόμα περιμένω...Αν θες στείλε pm
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2008, 15:32:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Ιππονοος
αλλά όποιος ασχολείται με προφητείες δεν σημαίνει ότι έιναι πολεμοχαρής ούτε και αντιχριστιανός(σε αυτό έχεις άδικο medtech)

Οχι οποιος ασχολειται με προφητειες που προβλεπουν την σφαγη του αντιπαλου δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι πολεμοχαρης.Ομως θα συμφωνησεις μαζι μου οτι αν καποιος απολαμβανει αυτες τις προφητειες ε...κατι λεει για τον χαρακτηρα του αυτο.

quote:

Υ.Γ. medtech ακόμα δεν βρήκες τρόπο να αποδείξεις την ταυτότητα σου για να είμαι σίγουρος ότι υπάρχεις;;;
Πέρασαν 10 μέρες περίπου και ακόμα περιμένω...Αν θες στείλε pm


Νομιζω οτι η αρχικη σου προκληση ειναι να αποδειξω οτι υπαρχω.Και εγω σου εδωσα ενα αρκετα βαρβατο επιχειρημα...

Εκτος απο μενα ο Macedon σου εδωσε 3 ακομα λογους για να σου δειξει οτι ειμαι ανθρωπος και οχι αντικειμενο και οτι υπαρχω.(Βεβαια εαν με τον ορο ταυτοτητα εννοεις να σου αποδειξω τα προσωπικα μου στοιχεια ονοματεπωνυμο κτλ. τοτε λυπαμαι αλλα διατηρω το δικαιωμα να προστατευσω τα προσωπικα μου δεδομενα).

Εσυ μπορεις να αμφισβητησεις καθε μεμονωμενο επιχειρημα μεχρι αηδιας οπως λες αλλα στην επιστημη υπαρχει η εξης μεθοδολογια...ακομα και εαν ενα μεμονωμενο επιχειρημα ή αποδειξη μπορει να αμφισβητηθει μεχρι αηδιας...δεν μπορεις να αμφισβητησεις το συμπερασμα που προκυπτει εαν το ΣΥΝΟΛΟ των στοιχειων ποσοστικα και ποιοτικα το υποστηριζει.Οποιος καποιοι μπορουν να αμφισβητουν καθε μεμονωμενο paper που υποστηριζει την διαδικασια της εξελιξης ή οτι ο ιος HIV προκαλει το AIDS αλλα δεν μπορουν να αμφισβητησουν το γεγονος οτι συνολικα,ποιοτικα και ποσοτικα τα στοιχεια που εχουμε στην διαθεση μας οδηγουν στο συμπερασμα οτι η εξελιξη των ειδων ειναι γεγονος και ο HIV προκαλει AIDS.

Τωρα εσυ καλεισαι να αποδειξεις οτι μπορεις να συμμετεχεις σε ενα διαλογο σεβομενος τους κανονες της ευπρεπους συζητησης.

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2008, 15:50:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
europaios2
δεν ξέρω εάν έχεις απαντήσει σε αυτά

Η ερώτηση ποιά είναι;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιππόνοος
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2008, 16:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιππόνοος
quote:
Νομιζω οτι η αρχικη σου προκληση ειναι να αποδειξω οτι υπαρχω.Και εγω σου εδωσα ενα αρκετα βαρβατο επιχειρημα...


ναι
αναφερομενος σε εσένα medtech...πώς θα ξέρω ότι εσύ είσαι που θα με πατήσεις;;; Για να αποδείξεις ότι υπάρχεις πρέπει να αποδείξεις την ύπαρξη της medtech ως ατόμου (κάτι που αμφισβήτησα)...
Ειδάλλως και εγώ λεω πως είμαι ο Μέγας Αλέξανδρος και υπάρχω επειδή σε πατώ με το αυτοκίνητο...
Άρα ο Μέγας Αλέξανδρος ζει... τρέχα πες το στην γοργόνα την αδερφή του τώρα... Έ, ρε λογική


quote:
Εσυ μπορεις να αμφισβητησεις καθε μεμονωμενο επιχειρημα μεχρι αηδιας οπως λες αλλα στην επιστημη υπαρχει η εξης μεθοδολογια...ακομα και εαν ενα μεμονωμενο επιχειρημα ή αποδειξη μπορει να αμφισβητηθει μεχρι αηδιας...δεν μπορεις να αμφισβητησεις το συμπερασμα που προκυπτει εαν το ΣΥΝΟΛΟ των στοιχειων ποσοστικα και ποιοτικα το υποστηριζει.

πάλι σφάλμα λογικης... Αχ τι θα κάνω με εσένα.
Αν μπορώ να αμφισβητήσω ένα προς ένα όλα τα μέρη τότε ασφαλώς και μπορώ να αμφισβητήσω το όλον...
Αν δεν μπορούσα να αμφισβητήσω τα μέρη θα είχα υποχρέωση να αποδεχθώ το όλον...

Και εις άλλα με υγεία Αγαπητή medtech
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2008, 17:16:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
αι
αναφερομενος σε εσένα medtech...πώς θα ξέρω ότι εσύ είσαι που θα με πατήσεις;;; Για να αποδείξεις ότι υπάρχεις πρέπει να αποδείξεις την ύπαρξη της medtech ως ατόμου (κάτι που αμφισβήτησα)...

Οκ ξεκιναμε.

Καποιος σιγουρα σε πατησε αλλιως τωρα δεν θα εισουν μια χαλκομανια επι ασφαλτου.

Η πιστοποιηση οτι σε πατησε αυτοκινητο που οδηγουσε καποιο ανθρωπινο ον και οχι η Γοργονα του Μεγαλεξανδρου μπορει να γινει απο αυτοπτες μαρτυρες και αν θες μπορουμε να κουβαλησουμε ολο τον ανθρωπινο πληθυσμο,να βιντεοσκοπησουμε το γεγονος κτλ.


Επισης καποιος/α με το παρατσουκλι μεντεκ που ειναι ανθρωπινο ον γιατι δεν εχει αποδειχθει ακομα οτι υπαρχει τεχνητη νοημοσυνη ή περαν του ανθρωπινου γενους νοημον ον ικανη να χειριστει υπολογιστη και να αναπτυξει συλλογισμους σε ανθρωπινο επιπεδο ευφυιας,πληκτρολογει και δημοσιευει τα επιχειρηματα τα της σε αυτο το forum.

Επαληθευση της ταυτοτητας μπορει να γινει με πιστοποιητικο γεννησεως και αλλα κρατικα εγγραφα και βεβαια μπορουμε να κανουμε και ελεγχο της γνησιοτητας τους.Φυσικα αυτα δεν προκειται ποτε να στα παρουσιασω.Ειπαμε προσωπικα δεδομενα.

quote:
ν μπορώ να αμφισβητήσω ένα προς ένα όλα τα μέρη τότε ασφαλώς και μπορώ να αμφισβητήσω το όλον...

Οχι εδω περα κανεις λαθος.Το σφαλμα λογικης εδω περα ειναι δικο σου Ιππονοε.Επισης δεν μπορεις να αγνοησεις τον ορο "ποιοτητα".Τα στοιχεια πρεπει να εκπληρωνουν συγκεκριμενα στανταρ ποιοτητας.Πχ τα απολιθωματα πρεπει να ειναι γνησια.Δεν πρεπει να υπαρχουν αντιφασεις στην επιχειρηματολογια.Δεν πρεπει να υπαρχουν κενα μεσα στους συλλογισμους.Α και η συνομωσιολογια δεν γινεται δεκτη ως τεκμηριο αμφισβητησης της γνησιοτητας των στοιχειων (εκτος αν παρουσιασεις αποδειξεις οτι υπαρχει καποια συνομωσια επι το εργον).Η επιστημη δεν ειναι φιλοσοφια.Δεν μπορεις να ανατρεψεις τα στοιχεια της επιστημης με σοφιστειες δυστυχως για σενα.

quote:
Και εις άλλα με υγεία Αγαπητή medtech

Ευχαριστω πολυ για τις ευχες αγαπητε Ιππονοε.

ΥΓ ξεφευγουμε απο το κυριο θεμα συζητησης με αυτην την διαφωνια.Εαν θες να συνεχισουμε την συζητηση υπαρχω-δεν υπαρχω στειλε ΠΜ.

The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 01/06/2008 17:25:12

Edited by - medtech on 01/06/2008 17:28:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OmasEpsilon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

n/a
216 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2008, 23:07:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ΥΓ ξεφευγουμε απο το κυριο θεμα συζητησης με αυτην την διαφωνια.Εαν θες να συνεχισουμε την συζητηση υπαρχω-δεν υπαρχω στειλε ΠΜ.
Edited by - medtech on 01/06/2008 17:25:12

Edited by - medtech on 01/06/2008 17:28:13


Τόσο καιρό που εκτροχίαζες εσύ το κύριο θέμα της συζήτησης ήταν καλά και τώρα απαιτείς να σου στέλνουνε PM's.

Πως γυρνάει ο τροχός..

8 Μαίου, Μέρα μεσημέρι σαν να έσβησε κάποιος τα φώτα και σκοτείνιασε η Τουρκία και όλοι μαζί με μια φωνή, ο εκ πενίας βασιλεύς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2008, 23:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Τόσο καιρό που εκτροχίαζες εσύ το κύριο θέμα της συζήτησης ήταν καλά και τώρα απαιτείς να σου στέλνουνε PM's.

Μονο κατα την αποψη την δικια σας ειμουν εκτος θεματος (αν με το εκτος θεματος εννοεις το γεγονος οτι ανελυα την μη εγκυροτητα των προφητειων γενικα.Αν εννοεις την αναλυση της θεωριας της εξελιξης στο τελευταιο ποστ μου ζητησα απο τον trevor να παμε να συζητησουμε αλλου για να μην ξεφευγουμε απο το θεμα).

Δεν σε συμβουλευω να με προκαλεσεις να συνεχισω την συζητηση για το κατα ποσο υπαρχω με τον Ιπονοο εδω περα γιατι εχουνε μεινει μολις 3 σελιδες για να κλειδωσει και αυτο το τοπικ.Τι λες θες να τις καταλαβουμε εγω και ο Ιπονοος?

Παρεπιπτοντως δεν απαιτησα τιποτα.Απλη αιτηση εκανα.

The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 01/06/2008 23:53:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OmasEpsilon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

n/a
216 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 00:50:06  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν με ενδιαφέρουν φίλε medtech οι απόψεις σου. Σεβαστές μεν αλλά δεν με ενδιαφέρουν. Δεν ξέρω τι κρύβετε πίσω από αυτό το φόρουμ και κάθε τόσο παιδιά που γνωρίζουνε αρκετά τους αναγκάζουν κάποιοι με τον αυταρχισμό τους να φύγουν. Δεν έχω με κανέναν τίποτα σε προσωπικό επίπεδο. Με την σειρά μου και εγώ θα αποσυρθώ από το συγκεκριμένο νήμα μιας και έχει ισοπεδωθεί ολοκληρωτικά.

Να περνάτε καλά και να προσέχετε.

8 Μαίου, Μέρα μεσημέρι σαν να έσβησε κάποιος τα φώτα και σκοτείνιασε η Τουρκία και όλοι μαζί με μια φωνή, ο εκ πενίας βασιλεύς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eellinaras
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 01:12:21  Εμφάνιση Προφίλ
μην βγεισ ομασ ε υπαρχουν ατομα που παρακολουθουν το φορουμ και σιχαινονται να βλεπουν αποχωρησεις που γινονται εξαιτιας καποιων μιν τουσ κανεις την χαρη αυτο θελουν!

eelinarasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιππόνοος
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 01:20:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιππόνοος
quote:
Η πιστοποιηση οτι σε πατησε αυτοκινητο που οδηγουσε καποιο ανθρωπινο ον και οχι η Γοργονα του Μεγαλεξανδρου μπορει να γινει απο αυτοπτες μαρτυρες και αν θες μπορουμε να κουβαλησουμε ολο τον ανθρωπινο πληθυσμο,να βιντεοσκοπησουμε το γεγονος κτλ.



δεν απέδειξες ότι εσύ εισαι η medtech που με πάτησε... οι δικοί μου μάρτυρες λένε τα αντίθετα. Το βίντεο είναι φτιαχτό...

quote:
Επισης καποιος/α με το παρατσουκλι μεντεκ που ειναι ανθρωπινο ον γιατι δεν εχει αποδειχθει ακομα οτι υπαρχει τεχνητη νοημοσυνη ή περαν του ανθρωπινου γενους νοημον ον ικανη να χειριστει υπολογιστη και να αναπτυξει συλλογισμους σε ανθρωπινο επιπεδο ευφυιας,πληκτρολογει και δημοσιευει τα επιχειρηματα τα της σε αυτο το forum.


Πρέπει να σου εξηγήσω κάτι... επειδή δεν γνωρίζεις κάτι δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει... επειδή δεν ξέρεις το Κόρφμπολ (άθλημα) δεν σημαίνει ότι απέδειξες την μη ύπαρξη του...
Και πάλι δεν απέδειξες ότι εσυ είσαι η medtech
quote:
Επαληθευση της ταυτοτητας μπορει να γινει με πιστοποιητικο γεννησεως και αλλα κρατικα εγγραφα και βεβαια μπορουμε να κανουμε και ελεγχο της γνησιοτητας τους

Με πλαστά έγγραφα και πληρωμένους ελεγκτές κάνω και εγώ τα πάντα...

Βλέπεις η στείρα αμφισβήτηση είναι πολύ εύκολο πράγμα όπως είχα γράψει και σε ένα από τα πρώτα μου μηνύματα... και την αίσθηση που έχεις όταν αμφισβητώ όσα πρεσβεύεις είναι η ίδια που ένιωθαν και τα άλλα παιδιά όταν τους αμφισβητούσες εσύ στείρα...


quote:
Η επιστημη δεν ειναι φιλοσοφια.

Μάλιστα... Το διαβάσαμε και αυτό... Δηλαδή όλοι οι επιστήμονες του Δυτικού κόσμου κακώς έχουν πάρει Ph.D(Doctor of Philosophy, abbreviated Ph.D. for the Latin Philosophiæ Doctor, meaning "teacher of philosophy" ) . Ξεκίνα να παίρνεις τηλέφωνα να τους ενημερώσεις ότι το διδακτορικό που έκανε ο καθένας στην επιστήμη του δεν έχει καμμία σχέση με την φιλοσοφία...
πρόσεχε τι γράφεις γιατί πας για μαλλί και φεύγεις κουρεμένη...
ή όπως λέμε στην αντιπροπαγάνδα (μέθοδος πλαγίας εξουδετερώσεως)

Και εις άλλα με υγεία Αγαπητή medtech

Edited by - Ιππόνοος on 02/06/2008 01:21:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

40palikj
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 01:24:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 40palikj
Ξερει κανεις κανενα αλλο φορουμ παρομοιο με αυτο, που ομως να ασχολουνται με το θεμα; Οπως ξερει ας μου πει...ευχαριστωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eellinaras
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 01:35:18  Εμφάνιση Προφίλ
δεν ξερω αν υπαρχει παρομοιο αλλα αν ωρειτε πειτε το μου και μενα!

eelinarasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OmasEpsilon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

n/a
216 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 02:32:04  Εμφάνιση Προφίλ
40palikj και eellinaras

ρίξτε μια ματιά εδώ
http://forum.christian-orthodox.gr/

8 Μαίου, Μέρα μεσημέρι σαν να έσβησε κάποιος τα φώτα και σκοτείνιασε η Τουρκία και όλοι μαζί με μια φωνή, ο εκ πενίας βασιλεύς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

40palikj
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 03:00:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 40palikj
thanks....πολυ ενδιαφερον....ελπιζω να το παρου πρεφα οι 'γνωστοι-αγνωστοι' και το χαλασουν και εκεινο...λολΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
40palikj
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 03:01:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 40palikj
να μην το παρουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 03:02:17  Εμφάνιση Προφίλ
Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ
ΑΠΟ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥΣ ΠΑΠΑΤΖΗΔΕΣ

Είναι αλήθεια πως ορισμένοι από τους επονομαζόμενους "προφήτες" ή "προφητεύσαντες" ήταν κατηγορηματικοί στις "προφητείες" τους, με αποτέλεσμα φυσικά να διαψευστούν οικτρά.

Επειδή όμως οι χριστιανοί ισχυρίζονται πως οι "προφήτες" λένε ό,τι λένε μετά από "θεία φώτιση", τα πράγματα μπερδεύονται όταν οι προφητείες αποδεικνύονται μπαρούφες. Είτε η θεία φώτιση δεν υπήρχε είτε ο προφήτης έλεγε ό,τι του κατέβαινε είτε και τα δύο. Τι γίνεται τότε; Απλό! Παίρνουμε τις "προφητείες" του "προφήτη", προσθέτουμε μερικά πράγματα και περιμένουμε εκ νέου να εκπληρωθούν.

Ας ρίξουμε μια ματιά στην προφητεία περί Κωνσταντινούπολης που λέει ο όσιος Αντρέας ο Σαλός, όπως καταγράφτηκε από τον Νικόλαο πρεσβύτερο Κωνσταντινούπολης και υπάρχει στο πρωτότυπο (Νικολάου Πρεσβυτέρου, "Ο Βίος του Οσίου Αντρέα", έκδοση Παρισίου 1863)

Ο όσιος Αντρέας λέει ξεκάθαρα πως η Κωνσταντινούπολη δεν πρόκειται να πέσει στα χέρια άλλων στον αιώνα τον άπαντα, γιατί τη φυλάει η Παναγία. Πολλοί θα προσπαθήσουν να την πάρουν αλλά θα συντριβούν στα τείχη της και θα αποχωρήσουν ντροπιασμένοι. Εκεί τελειώνει και η προφητεία περί άλωσης. Την Κωνσταντινούπολη την άλωσαν οι Τούρκοι, η προφητεία διαψεύστηκε, τέλος της ιστορίας.

Ας δούμε τώρα και τη νεότερη έκδοση της προφητείας, όπως αυτή παρουσιάζεται στο βιβλίο "Ο βίος του οσιου Ανδρέα" έκδ. της Ι.Μ. Παρακλήτου (σελ. 171) και στην οποία ... έχουν προστεθεί ορισμένα πράγματα.

Ολόκληρη η δεύτερη παράγραφος αποτελεί μεταγενέστερη προσθήκη στην "προφητεία" του όσιου Ανδρέα και προστέθηκε για λόγους συμβατότητας της προφητείας με τα γεγονότα και φυσικά για λόγους "αληθοφάνειας" του "προφήτη" και εγκυρότητας της "φώτισης" που υποτίθεται ότι είχε.

Σε κανένα σημείο της "προφητείας" του ο όσιος Ανδρέας (που πιάνει περίπου 10 σελίδες, καθώς αναφέρεται σε διάφορα εσχατολογικά) δε μιλάει για ξανθό γένος, για δέκατο έβδομο γράμμα ή για οτιδήποτε άλλο σχετίζεται με την Κωνσταντινούπολη.

Και μια και συζητάμε για πλαστογραφίες, θα πρέπει να σημειώσουμε πως οι χριστιανικές ιστοσελίδες (απολογητές, οοδε, ιστοσελίδες μοναστηριών), έχουν φυσικά την "αναθεωρημένη" έκδοση προς τους πιστούς τους, θεωρώντας βέβαιο πως ό,τι και να τους πούνε, αυτοί θα το καταπιούν. Αλλωστε, το κριτικό πνεύμα και η "έρευνα της γραφής" απουσιάζει από τον πιστό, κι αυτό είναι μάλλον κάτι που το γνωρίζουν αυτοί που τους σερβίρουν τη μασημένη τροφή, έτοιμη προς κατάποση.

Από την άλλη, είναι λύπης άξιο πως κάποιοι πιστοί ανέχονται να τους κοροϊδεύουν κατάμουτρα και όχι μόνο να μην αντιδρούν, αλλά να είναι χαρούμενοι γι'αυτό.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

40palikj
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 04:32:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 40palikj
Σας χαιρετω...να ειστε καλαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 08:30:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
Καλημέρα παιδιά,
Θα ήθελα να πω κάποια πράγματα για τα θέματα των προφητειών. Καταρχάς η Εκκλησία δεν αναγνωρίζει το αλάνθαστο σε κανένα μεμονωμένο άνθρωπο. Σας θυμίζω τον Απόστολο Πέτρο ο οποίος έλεγε ότι δεν πρέπει να κηρυχθεί το Ευαγγέλιο στα έθνη παρά μόνο στους Ιουδαίους σε αντίθεση τελικά με αυτό που επικράτησε, που ήταν η άποψη του Παύλου, γι' αυτό και ο Πέτρος διωρθώθηκε στην άποψή του από τον ίδιο τον Χριστό. Δεύτερον, μία "προφητεία" είναι τέτοια μόνον όταν επαληθεύεται, μέχρι τότε είναι απλά άποψη αυτού που την εκφράζει. Δεν δεχόμαστε σε καμμία περίπτωση ότι ένας άνθρωπος όσο Άγιος και να είναι μπορεί να διερμηνεύει αυθεντικώς τον θέλημα του Θεού, αυτό είναι παπισμός και αίρεση, πόσο μάλιστα όταν αναφερόμομασατε σε κείμενα ανθρώπων που δεν είναι καν Άγιοι της Εκλησίας όπως ο Λέων ο Σοφός ή σε κείμενα αμφισβητούμενα όπως του Αγαθαγγέλου. Οι προφητείες της Παλαιάς Διαθήκης είναι προφητείες επειδή επαληθεύτηκαν στο πρόσωπο του Χριστού. Όταν ο Γ. Παϊσιος έλεγε το 1991 (ζουν ακόμα όσοι τον άκουσαν) ότι η Ρωσία θα γίνει σύντομα μεγάλη δύναμη, είναι προφητεία γιατί όντως συνέβη.
Ένας από τους μεγαλύτερους Προφήτες είναι και ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός, γιατί η ίδια η συνείδηση της Εκκλησίας, ο λαός, των αναγνώρισε ως τέτοιον. Οι προφητείες του διεδίδοντο από στόμα σε στόμα πολύ πριν καταγραφούν (σημ. ο σεβασμιώτατος πρώην Φλωρίνης σε καμμία περίπτωση δεν είναι πλαστογράφος).
Ακόμα, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν είναι προφητεία του Αγίου Ανδρέα του δια Χριστόν Σαλού, όταν έλεγε ότι η Πόλη θα μείνει όρθια από πολλούς κινδύνους; Έπρεπε δηλ. να μας πει τι θα γίνει μέχρι τη Δευτἐρα Παρουσία; Πρέπει να το ξέρει οπωσδήποτε; Οι Άγιοι ό,τι το Άγιοι Πνεύμα τους αποκαλύπτει ξέρουν και το Άγιο Πνεύμα σκοπό έχει να μας νουθετήσει, να μας δώσει θάρρος και πίστη και όχι να ικανοποιήσει τις ειδησεογραφικού τύπου απορίες μας. Η λέξη προφητεία σημαίνει διδασκαλία και σκοπό έχει να μας διδάξει τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή που λέγεται. Τέλος, η γνήσια προφητεία που δίνεται από αγιοπνευματικούς ανθρώπους μόνον αγιοπνευματικά και όχι ειδησεογραφικά ή επιστημονικοφανώς ερμηνεύεται και σε καμμία περίπτωση από ανθρώπους εκτός Εκκλησίας. Οι προφητείες δίνονται μόνον για την Εκκλησία και όχι για να πείσουν όσους δεν πειστεύουν.
Αυτά με πολύ σεβασμό για όλες τις απόψεις και χωρίς να θέλω να προσβάλλω τα πιστεύω κανενός. Απλά διαπίστωσα μία εμπάθεια κατά της Πίστης και των Αγίων και αιστάνθηκα την ανάγκη να δώσω τη μαρτυρίας μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 08:30:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:

Υποκριτά, εσύ θα έπρεπε να ντρέπεσαι δίοτι ναι μεν η medtech και εγώ υπήρξαμε η αφορμή για τα όσα συνέβησαν (και αναλαμβάνω το μέρος της ευθύνης που μου αναλογεί) αλλά εσύ και οι υπόλοιποι διαχειρισταί είσαστε η αιτία που το θέμα βγήκε εκτός ελέγχου (και είστε εξ ολοκλήρου υπεύθυνοι). Άσε λοιπόν τον φαρισαϊσμό και μη κοιτάς να βγάλεις το καρφί από τον οφθαλμό μου γιατί ιδού, η δοκός εις τον ιδικόν σου οφθαλμόν...
Καλλίτερον το προλαμβάνειν παρά το θεραπεύειν... Στο πρώτο δείξατε ολιγωρία και μεροληψία και στο δεύτερο πλήρη ανικανότητα...

Ιππόνοε, μπορώ να σε διαβεβαιώσω και με τη βούλα ακόμη ότι προσωπικά δε ντρέπομαι καθόλου ούτε νιώθω κάποια ευθύνη επειδή το θέμα εκτροχιάστηκε από κάποια μέλη - κι από σένα επίσης.
Λυπάμαι αλλά δε μπορώ να νιώσω ντροπή για λογαριασμό άλλου...

Υποθέτω ότι θα ήμουν λιγότερο υποκριτής εάν πρέσβευα ένα συγκεκριμένο ιδεώδες αλλά παρόλα αυτά προέτρεπα μια γυναίκα συνομιλητή μου να ασκήσει το αρχαιότερο επάγγελμα όπως επίσης και να εξύβριζα τη μητέρα της.
Εάν λοιπόν μια τέτοια συμπεριφορά είναι αυτή η οποία δεν θα με κάνει υποκριτή, ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω.

Είναι επίσης πολύ εύκολο για πολλούς ανθρώπους να καταστρέφουν κάτι κι ύστερα να επιρρίπτουν τις ευθύνες στους:

  • κακούς διαχειριστές που δεν ήταν κάθε στιγμή στο πληκτρολόγιο για να διαβάζουν τις 2 - 3 σελίδες που γράφονταν καθημερινά σε αυτό το θέμα και να χτυπάνε υπερωρίες διορθώνοντας τα λάθη τους, παρά τις συνεχόμενες συστάσεις τους.
  • στα κακά μέλη τα οποία τολμούν να έχουν αντίθετη άποψη από αυτούς και να την καταθέτουν.
  • σε οτιδήποτε άλλο εκτός από εκείνους τους ίδιους.

Με άλλα λόγια, πολλοί άνθρωποι δε μπορούν να αναλάβουν τις ευθύνες των πράξεων τους αλλά κοιτάνε να τις μεταβιβάσουν αλλού.
Η μέθοδος αυτή είναι γνωστή κι ως η "μέθοδος της στρουθοκάμηλου":





Καλή σου μέρα!




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 08:45:13  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ GEO33
Εχω ορισμένες ενστάσεις επί των λεγομένων σου, αλλά θα τις σχολιάσω αργότερα λόγω του προχωρημένου της ώρας. Να σταθώ μόνο σε ένα σημείο.

quote:
GEO33
Η λέξη προφητεία σημαίνει διδασκαλία

Η λέξη "προφητεία" είναι σύνθετη από την πρόθεση "προ" και το ρήμα "φημί" που σημαίνει "λέω". Λέω κάτι από πριν (για το μέλλον) σημαίνει στα ελληνικά. Το αν έχει διδακτικό ή εκφοβιστικό ή άλλο σκοπό, είναι άλλο θέμα. Το τι σημαίνει όμως, είναι ξεκάθαρο.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 09:21:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
Φίλε Macedon,
Οι Εβδομήκοντα απέδωσαν έτσι τον εβραϊκό όρο nabi που σημαίνει κατά λέξη τον αντιφήτη, δηλ. αυτόν που μιλάει εξ ονόματος άλλου. Αυτόν δηλ. που μιλάει αντί άλλου. "Ιδου δέδωκα σε Θεὸν Φαραὼ καὶ Ααρὼν αδελφὸς σου έσται σου προφήτης" Εξ. δ΄ 16. Σε καμμία περίπτωση ο Ααρών δεν ήταν προφήτης του Μωϋσή όπως το εννονούμε εμείς. Απλά θα μιλούσε στη θέση του Μωϋσή απέναντι στον Φαραώ. Όταν λέμε ότι ο Χριστός έχει το βασιλικό, το ιερατικό και το προφητικό αξίωμα λέμε ότι διδάσκει την Εκκλησία, ότι ξέρει και το μέλλον είναι σίγουρο.
Ο σκοπός των προφητειών είναι πλήρως διδακτικός και ο δάσκαλος καμμιά φορά χρησιμοποιεί και εκφοβισμό. Δυστυχώς φίλε μου οι άνθρωποι θέλουν και την απειλή της τιμωρίας όπως πολύ σωστά λέει και ο λαός. Ο Θεός καμμιά φορά για χρησιμοποιεί σκληρή γλώσσα και αυτό το κάνει για να μη χρειαστεί να την εφαρμόσει, αποτρέποντάς μας από την αμαρτία διἀ των λὀγων του, χωρίς να χρειαστεί να πράξει τις απειλές. "Αρχή σοφίας φόβος Κυρίου". Αν δεν μπορούμε να αγαπήσουμε τον Θεό που είναι το τέλειο (είναι το επίπεδο που είχαν φτάσει οι Άγιοι), τότε γινόμαστε δούλοι του φόβου μας. Όπως το παιδί μας όταν δεν μας ακούει προσπαθούμε να το διαπαιδαγωγήσουμε διαφορετικά, και πάλι όμως από αγάπη κινούμενοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
aerikon
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 09:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aerikon
Καλημέρα

Ισχύουν, δεν ισχύουν οι προφητείες, προσωπικά δεν με απασχολεί. Αυτό που με απασχολεί είναι πως μπαίνουμε σε περίοδο έντασης στις μεταξύ μας σχέσεις με τους γείτονες εξ ανατολών (κυρίως). Δείτε στο παρακάτω:

http://strategy-geopolitics.blogspot.com/2008/05/blog-post_1291.html

quote:
Σενάρια διμέτωπου πολέμου μικρής διάρκειας με την Τουρκία επεξεργάζεται το ΥΕΘΑ

Σύμφωνα με σημερινό εκτενές δημοσίευμα της "Aξίας" το ΥΕΘΑ και το ΥΠΕΞ επεξεργάζονται σενάρια περιορισμένης -χρονικά- πολεμικής αναμέτρησης με τη Τουρκία στα μέτωπα Έβρου και Δωδεκανήσων. Ένα απόσπασμα από την πολύ ενδιαφέρουσα ανάλυση:



Επίσης γίνεται αναδιοργάνωση των ΕΔ, με μεταφορά του Β' Σώματος Στρατού από την Βέροια στον Β. Έβρο!

Περισσότερα εδώ!

Ας ελπίσουμε πως δεν θα πάει κάτι στραβά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 10:10:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32
Αφου μαζευτηκαμε πλεον ολοι αλλου σε σχεση με το θεμα αυτο,με τη σειρα μου αποχωρω απο το συγκεκριμενο τοπικ.Οσο για την στρουθοκαμηλο,παει πολυ στους διαχειριστες.Αντιο.
Οποιος δεν γνωριζει ακομη τον νεο τοπο που γραφουμε σε σχεση με προφητειες για επικειμενο πολεμο ελλαδος τουρκιας ας ρωτησει εμενα ή τα υπολοιπα παιδια (εξαιρουνται makedon και medtech,αυτοι ας κατσουν εδω να λενε τα ασχετα)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ιππόνοος
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 10:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιππόνοος
quote:
Ιππόνοε, μπορώ να σε διαβεβαιώσω και με τη βούλα ακόμη ότι προσωπικά δε ντρέπομαι καθόλου ούτε νιώθω κάποια ευθύνη επειδή το θέμα εκτροχιάστηκε

για το πρώτο χρειάζεσαι τσίπα και για το δεύτερο ευφυία

quote:
Είναι επίσης πολύ εύκολο για πολλούς ανθρώπους να καταστρέφουν κάτι κι ύστερα να επιρρίπτουν τις ευθύνες στους:



1: ανθρώπους που μπήκαν στην δημοθοινία να συζητήσουν και δέχονταν πανταχόθεν ύβρεις από αντιφρονούντες ως μεσαιωνικοί τύποι, πολεμοχαρείς, αιμοσταγείς κτλ
2: στους ίδιους ανθρώπους που παρακαλούσαν τους διαχειριστές να προστατέψουν το θέμα από τον εκτροχιασμό του( το οποίο θέμα κατεστράφη πλέον και όλοι τους συνεχίζουν αλλού)
3:σε οτιδήποτε άλλο εκτός από εκείνους τους ίδιους.

quote:
Με άλλα λόγια, πολλοί άνθρωποι δε μπορούν να αναλάβουν τις ευθύνες των πράξεων τους αλλά κοιτάνε να τις μεταβιβάσουν αλλού.
Η μέθοδος αυτή είναι γνωστή κι ως η "μέθοδος της στρουθοκάμηλου":

Και όλα τα παραπάνω ( και το παρακάτω) στην αντιπροπαγάνδα ονομάζονται ώς μέθοδος επιθετικής επιστροφής...

Καλή σου νύχταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 49 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy