ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Καινή Διαθήκη και επίμαχα εδάφια;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 01:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντός του λίγου διαστήματος που συμμετέχω σε αυτό εδώ το φόρουμ, διαπίστωσα πως υπάρχουν, για πολλούς, διάφορα εδάφια της Καινής Διαθήκης, που γίνονται αιτία διαμάχης από καλόπιστα ή και κακόπιστα κινούμενους συμμετέχοντες.

Αν θέλετε, στο πλαίσιο πάντα της ευπρέπειας, μπορούμε να τα παραθέτουμε εδώ και να τα συζητάμε. Πιστεύω πως είναι καλή ιδέα, και θα βοηθήσει όλους μας, τουλάχιστον τους καλόπιστους.

Περιμένω τις αντιδράσεις σας.

Φιλικά όπως πάντα

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 15:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Ψηλέ.

Πριν από λίγους μήνες, το μέλος μας filosofos3 ξεκίνησε 2 θέματα (ένα για κείμενα κι ένα για σχολιασμό), που αφορούν τα κείμενα της Καινής Διαθήκης.
Αντιγράφω από την εισαγωγική του τοποθέτηση:

quote:
Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί δεν είδα να υπάρχει ίδιο με σκοπό να παρουσιάσουν αρχικά ΜΟΝΟ ΚΕΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ όσοι έχουν λόγο να πιστεύουν ότι αλλοιώθηκε το κείμενο της Καινής Διαθήκης ή το αντίθετο. Παρακαλώ όχι υποθέσεις ή θεωρίες αλλά πρωτίστως κείμενα με λίγα σχόλια και με ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΩΝ ΠΗΓΩΝ από τις οποίες προέρχονται τα κείμενα αυτά.
Όταν ολοκληρωθούν τα κείμενα τότε ας αρχίσει η συζήτηση επί των κειμένων και αφού τα μελετήσουμε όλοι.Για να μη λέει καθένας ότι θέλει μόνο και μόνο για εντυπωσιασμό ή προπαγάνδα.

Ρίξε μια ματιά στα δύο αυτά θέματα κι αν σε καλύπτουν, μπορείς να συμμετάσχεις εκεί. Είναι άλλωστε μια ενδιαφέρουσα προσπάθεια, που είναι αξιόλογο να συνεχιστεί και χαίρομαι που κι εσύ πρότεινες κάτι παρόμοιο.

Τα δύο θέματα είναι τα ακόλουθα:

Αλλοιώθηκε το κείμενο της Καινής Διαθήκης; Οι αποδείξεις! (μόνο τα κείμενα)

Αλλοιώθηκε το κείμενο της Καινής Διαθήκης; σχολιασμός της ομώνυμης παρουσίασης: TOPIC_ID=5347

Σε παρακαλώ, ενημέρωσέ με στο παρόν θέμα, εάν τα παραπάνω σε καλύπτουν , ώστε στην περίπτωση αυτή, να απενεργοποιηθεί η παρούσα συζήτηση και να συνεχιστεί εκεί.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 16:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Αμαλία, αν δεν κάνω λάθος το ένα εκ των δύο έχει απενεργοποιηθεί.
Το δεύτερο "Αλλοιώθηκε το κείμενο της Καινής Διαθήκης; σχολιασμός της ομώνυμης παρουσίασης: TOPIC_ID=5347 " πιστεύω πως δεν μπορεί να καλύψει το λόγο για τον οποίο άνοιξα αυτό το καινούργιο θέμα.
Σκοπός μου είναι να γράφονται εδώ τα εδάφια της Καινής Διαθήκης και οι ερμηνείες που δίνουν ορισμένοι έτσι ώστε, αν υπάρχει φυσικά η θέληση, να εξετάζονται όλες οι πιθανές ερμηνείες.

Τώρα αν εσύ νομίζεις ότι είναι περιττό το παρόν θέμα, μπορείς και να το κλείσεις.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 16:54:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ,
κανένα από τα δύο παραπάνω τόπικ δεν είναι απενεργοποιημένο.

Ωστόσο, εφόσον δεν σε καλύπτουν, μπορείς να συνεχίσεις τη συζήτηση εδώ.


κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 18:47:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλία έχεις δίκιο,
εγώ είδα αυτό

quote:
Το μήνυμα αυτό μεταφέρθηκε στη συζήτηση:

Αλλοιώθηκε το κείμενο της Καινής Διαθήκης; σχολιασμός της ομώνυμης παρουσίασης: TOPIC_ID=5347


και μου φάνηκε ότι όλες οι απαντήσεις έπρεπε να κατευθυνθούν προς το

"Αλλοιώθηκε το κείμενο της Καινής Διαθήκης; σχολιασμός της ομώνυμης παρουσίασης: TOPIC_ID=5347"

Σου το ξανάλεω, αν νομίζεις ότι είναι περιττό, δεν έχω κανένα πρόβλημα να κλείσεις το παρόν.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 21:16:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

"Μη νομίσητε ότι ήλθον βαλείν ειρήνην επί την γην.
ουκ ήλθον βαλείν ειρήνην, αλλά μαχαιραν.
Ηλθον γαρ διχάσαι άνθρωπον κατά του πατρός αυτού
και θυγατέρα κατά της μητρός αυτής και νύμφην
κατα της πενθεράς αυτής.
και εχθροί του ανθρώπου οι οικιακοί αυτού.
(ΜΑΤΘΑΙΟΣ ι' 34-35-36)

"ο μη ων μετ' εμού κατ' εμού εστι,
και ο μη συνάγων μετ' εμού σκορπίζει"
(ΛΟΥΚΑΣ ια' 23)

"εί τις έρχεται προς με και ου ΜΙΣΕΙ τον πατέρα εαυτού
και την μητέρα και την γυναίκα και τα τέκνα και τους αδελφούς
και τας αδελφάς , έτι δε και την εαυτού ψυχήν, ου δύναταί μου μαθητής είναι."
(ΛΟΥΚΑΣ ιδ' 26)

"ο φιλών την ψυχήν αυτού απολέση αυτήν, και ο ΜΙΣΩΝ την ψυχήν
αυτού εν τω κόσμω τούτω, εις ζωήν αιώνιον φυλάξει αυτήν."
(ΙΩΑΝΝΗΣ ιβ' 25)

Αυτά τα είχα παραθέσει και στην συζήτηση που σε παρέπεμψε η amalia.
Αγνοήθηκαν επιδεικτικά.
Θα έχουν την ίδια τύχη κι εδώ, φίλε μου;

Edited by - Αίολος on 17/05/2005 21:45:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 23:16:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"ο φιλών την ψυχήν αυτού απολέση αυτήν, και ο ΜΙΣΩΝ την ψυχήν αυτού εν τω κόσμω τούτω, εις ζωήν αιώνιον φυλάξει αυτήν."
(ΙΩΑΝΝΗΣ ιβ' 25)

Στην ΚΔ που έχω, μεταφράζει την λέξη "ψυχή" επίσης ως "ζωή", αλλά μόνο στην συγκεκριμένη πρόταση.
πχ. παρακάτω που λέει "Νυν η ψυχή μου τετάρακται και, τί είπω;" το μεταφράζει κανονικά ως ψυχή.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 23:24:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ostria
Στην ΚΔ που έχω, μεταφράζει την λέξη "ψυχή" επίσης ως "ζωή", αλλά μόνο στην συγκεκριμένη πρόταση.
πχ. παρακάτω που λέει "Νυν η ψυχή μου τετάρακται και, τί είπω;" το μεταφράζει κανονικά ως ψυχή.

Ναι, γενικά η μέθοδος της προκρούστιας κλίνης χρησιμοποιείται κατά κόρον και πρακτικά είναι η επίσημη μέθοδος ανάλυσης των κειμένων αυτών.

Για παράδειγμα, αλλού Έλληνες (υποτίθεται ότι) εννοεί Εθνικούς, αλλού Εβραίους της Ελλάδας, αλλού γνώστες της Ελληνικής γλώσσας κι αλλού Έλληνες σκέτους. Ό,τι βολεύει την κάθε φορά, η δουλειά μας να γίνεται...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 00:13:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ψηλέ αν και χρησιμοποιώ την υπογραφή ενώς άλλου μέλους του φόρουμ πιστεύω ότι ταιριάζει στην περίπτωση.

"Όποιος σπέρνει ανέμους θερίζει θύελες"

Το θέμα που άνοιξες είναι λιγάκι επικίνδυνο γιατί υπάρχουν πολλά εδάφια στην καινή διαθήκη που δεν μπορεσε να τα ερμηνέψει χωρίς να προκαλέσουν κανεις μέσα στους κόλπους της εκκλησίας.

Το μόνο πραγμα που θα γίνει είναι ακόμη μία διαμάχη γιατί καθένας θα ερμηνεύει τα εδάφια κατα την προσωπική του κρίση και ο άλλος δεν θα θεωρεί την ερμηνεία αυτή αντικειμενική.

Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 00:16:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ό,τι βολεύει την κάθε φορά, η δουλειά μας να γίνεται...


Υπάρχει ένα κομμάτι που δεν το καταλαβαίνω. Δεν είναι από τα "επίμαχα", αλλά θα ήμουν ευγνώμων αν μου το εξηγούσατε.

Στο κατά Λουκάν (14, 43-52), μιλάει για την σύλληψη του Ιησού. Ερχεται ο Ιούδας με τους αρχιερείς, τους γραμματείς, τους πρεσβυτέρους και με πολύ όχλο με μαχαίρια και ξύλα για να συλλάβουν τον Ιησού. Ο Ιησούς τους ρωτάει γιατί ήρθαν εκεί να τον συλλάβουν σαν το ληστή, ενώ κάθε μέρα ήταν κοντά τους στον ναό και δίδασκε.
αλλά τελικά το δέχεται "για να εκπληρωθούν οι γραφές".
και συνεχίζει το κείμενο
"και αφέντες αυτόν έφυγον πάντες. Και εις τις νεανίσκος ηκολούθησεν αυτώ, περιβεβλημένος σινδόνα επί γυμνού' και κρατούσιν αυτόν οι νεανίσκοι' ο δε καταλιπών την σινδόνα έφυγεν απ' αυτών." (14. 50-52)

Τι καταλαβαίνετε από το τελευταίο κείμενο;

Και γιατί ενώ παραπάνω λέει "και αφέντες αυτόν έφυγον πάντες" ο στίχος 52 ξεκινάει με το "Και απήγαγον τον Ιησούν προς τον αρχιερέα";

Τελικά τον συνέλαβαν ή όχι;
Και ο γυμνός νεανίσκος με το σεντόνι, τι ρόλο παίζει και γιατί αναφέρεται;

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 00:33:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από το κατά Μάρκον είναι

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 00:47:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έριξα και μια ματιά στους ορθόδοξους νέους και άλλες δημοκρατικές δυνάμεις (από κει που θα απαντήσει σε λίγο ο Ψηλός) αλλά ούτε και κεί είναι σίγουροι για το ποιός ήταν αυτός με το σεντόνι και τί γύρευε εκεί.

Μάλιστα λέει ότι "καταλιπών τη σινδόνα", δηλαδή με άλλα λόγια παράτησε το σεντόνι κι έφυγε ξεβρακωτος.

Επίσημα οι χριστιανοί λένε:

"Αυτό που θέλει να δείξει με την αναφορά αυτή ο Μάρκος, είναι ότι ΟΛΟΙ έφυγαν από τον Χριστό, και μόνο αυτός συνέχισε να τον ακολουθεί, ώσπου τον έπιασαν και αυτόν, οπότε χάριν της ζωής του, εγκατέλειψε και αυτός τον Κύριο μόνο, στα χέρια των εχθρών του."

Από το παγανιστικές απάτες

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 01:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ostria

Εάν συνδυάσουμε τον "γυμνο νεανίσκο" με τα κάτωθι, εξάγουμε κάποιο συμπέρασμα;

"...Εγώ δε λέγω υμίν ότι πας ο βλέπων γυναίκα προς το επιθυμήσαι αυτήν ήδη εμοίχευσεν αυτήν εν τη καρδία αυτού."
(ΜΑΤ ε' 28
"...και επί τούτω ήλθον οι μαθηταί αυτού, και εθαύμασαν ότι μετά γυναικός ελάλει..."
(ΙΩΑΝ. δ' 27)
"...ει ούτως εστίν η αιτία του ανθρώπου μετά της γυναικός, ου συμφέρει γαμήσαι."
(ΜΑΤ. ιθ' 10)

;

Edited by - Αίολος on 18/05/2005 01:24:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 01:18:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, από το κατά Μάρκον είναι. (αυτά παθαίνει όποιος παρακολουθεί τον Καργάκο στην tv και γράφει ταυτόχρονα)

Α! Βλέπω ότι είναι "επίμαχο" θέμα και αυτό! Δεν έτυχε να ακούσω τις διάφορες ερμηνείες. Αλήθεια, ο Καλόπουλος άφησε υπονοούμενα ότι ο Ιησούς έκανε παρέα με γυμνούς άντρες;

Μου άρεσε πάντως η απάντηση του Ανώνυμου Απολογητή
"Με δυο λόγια είναι ένα ασήμαντο περιστατικό που απλώς αναφέρθηκε λόγω της ασυνήθιστης πλοκής του, και για να δείξει την εγκατάλειψη του Χριστού από όλους. Και ακριβώς λοιπόν επειδή είναι ασήμαντο (και αστήρικτο σε κάθε ερμηνεία), είναι και ανάξιο ερμηνευτικών εμμονών"

Φαντάσου τώρα να μην υπήρχαν τα υπόλοιπα 3 Ευαγγέλια. Θα μπορούσε να δοθεί μία εντελώς διαφορετική ερμηνεία σε αυτό το κείμενο.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 01:44:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ostria

Εάν συνδυάσουμε τον "γυμνο νεανίσκο" με τα κάτωθι, εξάγουμε κάποιο συμπέρασμα;



Χμ... φίλε Αίολε, η αντιμετώπιση της γυναίκας είναι ένα θέμα από μόνο του! Θεωρώ ότι η σχέση Ιησού-μαθητών ήταν αγνή. Αλλιώς θα μπούμε σε άλλες ατραπούς...

Ο άντρας που απέχει σεξουαλικά ονομάζεται ευνούχος; "και εισίν ευνούχοι οίτινες ευνούχισαν εαυτούς δια την βασιλείαν των ουρανών"
(Ματθ 19, 12)


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 01:53:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
orfeas 7

"γιατί καθένας θα ερμηνεύει τα εδάφια κατα την προσωπική του κρίση"

Με πόσους διαφορετικούς τρόπους θα μπορούσαν να ερμηνευτούν τα εδάφια που παρέθεσα, φίλε μου;
Κι αν τα νοήματα των λέξεων παίζουν ανάλογα με την διάθεση ή πρόθεση του καθενός, τότε πως συνεννοούμεθα;
Τι αξία έχουν οι λέξεις, αν δεν έχουν σταθερά νοήματα;
Κι αν δεν έχουν σταθερά νοήματα, γιατί τις χρησιμοποιούμε;

Θα μπορούσα δηλαδή να ισχυριστώ, ότι κάποιο από τα ανωτέρω αποσπάσματα, είναι συνταγή για γλυκό;
Αν όχι, γιατί;

Αν δεν είχαν σταθερές αξίες οι λέξεις, δεν θα καταλάβαινα τι έλεγες...
Εάν με καταλαβαίνεις κι εσύ, τότε έχουν σταθερές αξίες.

Με αυτές τις σταθερές ερμήνευσέ τα.
Οτιδήποτε άλλο, είναι εκ του πονηρού και αυθαίρετο.


Edited by - Αίολος on 18/05/2005 02:14:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 02:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ostria

"Χμ... φίλε Αίολε, η αντιμετώπιση της γυναίκας είναι ένα θέμα από μόνο του! Θεωρώ ότι η σχέση Ιησού-μαθητών ήταν αγνή. Αλλιώς θα μπούμε σε άλλες ατραπούς..."

Σεβαστόν καλή μου.
Δεν θα επιμείνω επί του συγκεκριμένου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 02:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν, όταν κάποιος προσπαθήσει να ερμηνεύσει κάποια χωρία της Κ. Δ. θα πρέπει να το κάνει εντάσσοντάς τα στο ευρύτερο εννοιλογικό σύνολό της και όχι αποκόπτοντάς τα διότι όλα μαζί αποτελούν το σώμα του Λόγου και βρίσκονται σε στενή σχέση και αλληλουχία μεταξύ τους.
Αυτή η στάση μας καθίσταται ακόμη πιο αναγκαία όταν πρόκειται για εδάφια όπου ο Λόγος του Χριστού είναι αλληγορικός, "γυμνός" και ευθύς.

Δεν είναι εύκολο επιχείρημα αυτό που προσπαθούμε πολλοί να κάνουμε (την ερμηνεία), αλλά αξίζει τον κόπο μιας που κατ΄εμάς τους Χριστιανούς ο Λόγος του Θεού είναι αστείρευτη πηγή γνώσης και φώτισης. Άλλωστε, εδώ και 2000 χρόνια είναι η αιτία ατέλειωτων μελετών και απετέλεσε (και αποτελεί έως και σήμερα) το έναυσμα διαφορών και αντιπαραθέσεων που οδήγησαν και στα διάφορα σχίσματα και στη δημιουργία διαφόρων δογμάτων και ομολογιών.

Από τα γραφόμενά σου στο φόρουμ αυτό εδώ, έχω +/- καταλάβει πώς τοποθετείσαι απέναντι στο Χριστιανισμό, αλλά αυτό θα προσπαθήσω να μην το λάβω υπόψη μου και με όλη την ειλικρίνεια και καλή θέληση θα προσπαθήσω να σου δώσω απαντήσεις σύμφωνα με τις ελλιπείς γνώσεις μου και τη λιγοστή φώτιση, όπως θέλω να πιστεύω ότι που μου χάρισε ο Συντάκτης του επίμαχου κειμένου.
Θα προσπαθήσω να τα πω όσο πιο απλά γίνεται και με δικά μου λόγια.

Ας πάρουμε το πρώτο χωρίο όπως το παρέθεσες, αν και καλό είναι κάποιος να διαβάζει και λίγα από τα προηγούμενα και τα επόμενα από αυτό χωρία.

"Μη νομίσητε ότι ήλθον βαλείν ειρήνην επί την γην.
ουκ ήλθον βαλείν ειρήνην, αλλά μαχαιραν.
Ηλθον γαρ διχάσαι άνθρωπον κατά του πατρός αυτού
και θυγατέρα κατά της μητρός αυτής και νύμφην
κατα της πενθεράς αυτής.
και εχθροί του ανθρώπου οι οικιακοί αυτού.
(ΜΑΤΘΑΙΟΣ ι' 34-35-36)"

Την εποχή που ήρθε ο Ιησούς στη γη, η αμαρτία και η διαφθορά είχαν διεισδύσει αρκετά στην τότε κοινωνία. Φυσικά, τα λόγια αυτά δεν απευθύνονταν μόνο στους ανθρώπους της τότε εποχής αλλά είναι πάντα επίκαιρα.
Ο Λόγος του είναι η Αλήθεια που καίει το ψέμα, δεν αφήνει περιθώρια παρεξήγησης, είναι απλός και καθαρός έτσι ώστε να είναι κατανοητός από όλους.
Στοχεύει στο απόλυτο, στο τέλειο, όπως τέλειος είναι και ο Ίδιος.
"Απαιτεί" και μας καλεί να γίνουμε και εμείς σαν κι αυτόν.

"Μην νομίσετε πως ήρθα να βάλω στη γη την ειρήνη που εσείς μέχρι τώρα γνωρίζετε. Την ψεύτικη ειρήνη στην οποία εσείς είστε μαθημένοι. Την ειρήνη των εξαναγκαστικών παραχωρήσεων και δόλιων συμφωνιών προκειμένου το έκτρωμα που θα παραχθεί εσείς να το αποκαλείτε ειρήνη.

Ο λόγος μου σαν το μαχαίρι θα διαχωρίσει και θα κόψει αυτές τις υποκριτικές σχέσεις που ξεκινούν ήδη από τους δεσμούς της οικογένειας και συγκρατούν αυτή τη σαθρή κοινωνία. Όποιος θέλει να ακούσει το λόγο μου και να με ακολουθήσει, θα έρθει σε σύγκρουση με το κατεστημένο της υποκρισίας και της εύθραστης επιφανειακής γαλήνης .

Πρώτα από όλα θα συγκρουστείς με τις δικές σου έως τώρα πεποιθήσεις και δοξασίες. Αν αλλάξεις και δεχθείς το Φως, οι άνθρωποι που είναι γύρω σου, το στενό σου περιβάλλον, δεν θα σε αναγνωρίζουν, θα νιώθεις και θα νιώθουν ότι υπάρχει ασυμβατότητα. Αν δεν θελήσεις να πισωγυρίσεις, όπως αυτοί θα προσπαθούν να σου υποδείξουν για να σε ξαναφέρουν στον "ορθό δρόμο", τότε η επόμενη κίνησή τους θα είναι να σε απομονώσουν και στη συνέχεια να σε εκδιώξουν. Δεν θα ανήκεις πλέον στο κοπάδι τους."

Στην Ορθόδοξη Χριστιανική παράδοση (και όχι μόνο) υπάρχουν πολλά παραδείγματα τέκνων γονέων ειδωλολατρών, τα οποία όταν

ασπάστηκαν τον Χριστιανισμό οι γονείς τους έκαναν τα πάντα για να τα μεταπείσουν. Έφτασαν σε σημείο να τα καταδώσουν στους τότε Άρχοντες οι οποίοι τα οδήγησαν έως και το θάνατο όπου και μαρτύρησαν για την Πίστη τους.

Το Δίκαιο του Θεού δεν είναι το ανθρώπινο δίκαιο.
Η σύγκρουση είναι αναπότρεπτη για όσους θελήσουν να ακολουθήσουν το παράδειγμά Του. Κοίτα σήμερα, δεν είναι εύκολο να βγεις ελεύθερα και να πεις την αλήθεια. Θα πέσουν πάνω σου να σε φάνε. Κι όμως, δίνεται η εντύπωση πως ζούμε σε μια κοινωνία δικαιωμάτων και ελευθερίας.

Θα μπορούσα να πω και άλλα σχετικά αλλά πάει μακρυά η βαλίτσα.
Υπάρχουν και άλλες ερμηνείες, όπως π.χ. του Τρεμπέλα (δεν τολμώ καν να συγκριθώ μαζί του) και άλλων, πιστεύω όμως πως όλες, ίσως με διαφορετικό τρόπο, καταλήγουν στο ίδιο συμπέρασμα.

Φυσικά, όσο πιο πολύ κάποιος διαβάζει την Αγία Γραφή ανακαλύπτει όλο και περισσότερα πράγματα.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 02:12:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Μακεδόνα με χαροποιεί το γεγονός ότι τουλάχιστον έκανες τον κόπο να δεις, έστω και από περιέργεια, το τι λένε και κάποιοι άλλοι.

Τα υπόλοιπα εις αύριον διότι είναι ήδη αργά.

Καλή σας νύχτα.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 02:29:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

"που εσείς μέχρι τώρα γνωρίζετε. Την ψεύτικη ειρήνη στην οποία εσείς είστε μαθημένοι. Την ειρήνη των εξαναγκαστικών παραχωρήσεων και δόλιων συμφωνιών προκειμένου το έκτρωμα που θα παραχθεί εσείς να το αποκαλείτε ειρήνη."

Αυτό είναι αυθαίρετο. Που το βρήκες γραμμένο;
Πουθενά δεν λέει για "ψεύτικη" ειρήνη (κάτι που αλλοιώνει εντελώς το νόημα).
Πουθενα δεν λέει οτιδήποτε από τα ανωτέρω.
Αυτό λέγεται ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΤΟ ΘΕΟΥ!
Γιατί το κάνεις αυτό;

Καληνύχτα κι από εμένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 04:58:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Φίλε Μακεδόνα με χαροποιεί το γεγονός ότι τουλάχιστον έκανες τον κόπο να δεις, έστω και από περιέργεια, το τι λένε και κάποιοι άλλοι.

Πρώτα απ'όλα να ζητήσω συγνώμη από τους συμμετέχοντες, αλλά αυτή η γελοία κατάσταση με τέτοιους τύπους θα πρέπει να τελειώνει μια καλά, γιατί κινδυνεύει να παγιωθεί εδώ μέσα.

Υποκριτή και φανατικέ συνομιλητή

Πάντα παρακολουθώ τι λένε οι άλλοι, ακούω, μαθαίνω, εκφράζω την άποψή μου αν έχω, δε μιλάω αν δεν έχω να πω κάτι. Θα σε συμβούλευα να κάνεις το ίδιο.

Βλέπεις εγώ δεν έχω δογματισμούς, δεν μ'απασχολεί αν θα αλλάξει η άποψή μου από κάτι που θα μάθω, από κάποιο επιχείρημα που θα ανατρέψει τα δικά μου. "Τα πάντα ρει και ουδέν μένει", όπως έλεγε κι ένας φίλος μου (δεν τον ξέρεις), ή σε απλά ελληνικά "Μόνο τα ντουβάρια μένουν σταθερά". Πολεμάω τα επιχειρήματα κι όχι τους εκφραστές τους.

Εσύ όμως έχεις παρεξηγήσει μερικά πράγματα. Προσωποποιείς τις επιθέσεις τόσο εναντίον μου, όσο και εναντίον άλλων συνομιλητών σου. Η προσωπική επίθεση δείχνει ένδοια επιχειρημάτων, απουσία λογικής, ανυπαρξία γνώσης των κανόνων κοινωνικής συμπεριφοράς και κενότητα λόγου.

Έχεις πρόβλημα μ'αυτό που πιστεύει ο καθένας και δε συμφωνεί με τις δοξασίες σου, αλλά μη μπορώντας να το αντικρούσεις, καταφεύγεις σ'αυτό που σου γράφει ο Αίολος παραπάνω από τη μια (διαστρέβλωση, μπουρδολογία) και επιτίθεσαι προσωπικά στον γράφοντα από την άλλη.

Αν δεν μπορείς να απαντήσεις σε κάτι, είτε λόγω άγνοιας, είτε λόγω προβλήματος στην εκφορά του λόγου, μην ξεκινάς προσωπική επίθεση στον συντάκτη του, με τις χυδαίες κατ'εμέ εκφράσεις που χρησιμοποιείς για να καλύψεις την πνευματική σου γύμνια. Προσβάλεις όχι μόνο τον εαυτό σου και το συνομιλητή σου, αλλά και το σύνολο αυτών που σε διαβάζουν και σε ανέχονται.

Δεν μπορείς να ξεχωρίσεις την πίστη από τους πιστεύοντες, λάθος που ακολουθήθηκε τόσο από πολιτικά καθεστώτα όσο και από θρησκευτικά, και πάντα οδήγησε στις πιο απεχθείς διώξεις της ιστορίας. Για παράδειγμα, το να έχεις πρόβλημα με τον ισλαμισμό ή με τον κάθε -σμό δεν είναι το ίδιο με το να έχεις πρόβλημα με τον ισλαμιστή ή τον κάθε -στή. Δεν στα δίδαξε αυτά η θρησκεία σου;

Όσον αφορά το άτομό μου, δε νομίζω να έχω δώσει το δικαίωμα σε κανέναν, πολύ δε περισσότερο σε σένα, να με θεωρήσουν φαιδρό, σε αντίθεση με άλλους εδώ μέσα που δεν θα ήθελα (και δεν θα μπορούσα άλλωστε) να κατονομάσω.

Θα σε παρακαλούσα λοιπόν, να μην εκφράζεσαι προσωπικά εναντίον μου, γιατί ούτε με ξέρεις, και ίσως ούτε θέλεις να με μάθεις. Το ότι μιλάμε και ανταλάσσουμε απόψεις εδώ μέσα, σε ένα δημόσιο χώρο συζητήσεων, δεν μας δίνει το δικαίωμα να εκφραζόμαστε αηθώς προς το πρόσωπο κάποιου, ειδικά με τον τρόπο και τη συχνότητα που εκφράζεσαι εσύ. Και ο περιορισμός αυτός, επειδή πρόκειται για δημόσια συζήτηση, περιορίζεται τόσο από την ηθική όσο και από το νόμο.

Υ.Γ. Σε παρακαλώ όταν απευθύνεσαι στο πρόσωπό μου, να μη χρησιμοποιείς το πρόθεμα "φίλε" και τα παράγωγά του. Η υποκρισία, αν και χαρακτηριστικό των θρησκειών και των εκπροσώπων της, είναι ένα από τα τρία χαρακτηριστικά που δεν μπορώ να αντέξω (τα άλλα δύο είναι η τεμπελιά και η βλακεία).

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ming-lee
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 05:42:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ming-lee  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα, ο άνθρωπος, αγαπητέ macedon, τό 'πε καθαρά και ξάστερα, έχει πρότυπό του τον Τρεμπέλα. Αυτό τα λέει όλα. Αν έχεις την υπομονή, ρίξε μια ματιά στην ξεδιάντροπα παραφρασμένη υπό του καθηγητού Παναγιώτου Τρεμπέλα Καινή Διαθήκη (εκδόσεις "Ο ΣΩΤΗΡ"), και θα καταλάβεις τα πάντα.

Κοντολογίς, τραμπάλα με Τρεμπέλα.

Και μετά λέμε και αναρωτιόμαστε γιατί η Ελλάδα είναι ο ΟΥΡΑΓΟΣ των πάντων...

Πρόσεξες πάλι ότι το θέμα του γυμνού νεανία πέρασε στο ντούκου; Πώς γίνεται, βρε παιδί μου, και τα ξεπερνάνε κάτι τέτοια με τόση "μαεστρία"!

Απορία ψάλτου βηξ!

Πολύ σωστά καταγγέλεις την υποκριτική στάση της χριστιανικής ψευτοκαλοσύνης και της δήθεν "πραότητας" (του στυλ "αγαπάμε τον αμαρτωλό αλλά μισούμε την αμαρτία").

I have some things to settle before I go legit.

Edited by - ming-lee on 18/05/2005 05:47:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 05:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για του λόγου το αληθές:

quote:
Ψηλός
Μίλησε κανείς για εμπάθεια;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Τι λέτε λοιπόν φίλοι μου, αν κάνουμε πως δεν ακούμε τον φίλτατο Μακεδόνα, θα μπορέσει να συνεχιστεί η συζήτηση;

Αυτός είναι εμπαθής. Κλείστε τα αυτιά σας.

quote:
Ψηλός
Επιμένεις ακόμη ε;...
... κινείσαι από ένα παράλογο μένος,..
...Λοιπόν αν έχεις κάτι να πεις για το άρθρο καλώς, ειδάλλως μπορείς και να σωπάσεις...

Αυτός (έχει μένος (και επιμένει κιόλας!!). Σ'αυτόν μην κλείσετε τα αυτιά σας, γιατί ήδη διατάχτηκε να σωπάσει.

quote:
Ψηλός
Σβάμπε δεν παίζεσαι!!
Είσαι αυθεντία στη διαστρέβλωση!!!

Αυτός παραχαράκτης και διαστρεβλωτής.

quote:
Ψηλός
Δεν έχεις δει ότι ο ζοιρός δεν κάνει τίποτα άλλο από το να προκαλεί;
Αφού είναι κολλημένος ο άνθρωπος.

Αυτός κολλημένος

quote:
Ψηλός
Το λιγότερο που θα μπορούσα να πως είναι πως είσαι υπερόπτης!

Αυτός υπερόπτης

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xifomaxos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 07:37:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xifomaxos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Μη νομίσητε ότι ήλθον βαλείν ειρήνην επί την γην.
ουκ ήλθον βαλείν ειρήνην, αλλά μαχαιραν.
Ηλθον γαρ διχάσαι άνθρωπον κατά του πατρός αυτού
και θυγατέρα κατά της μητρός αυτής και νύμφην
κατα της πενθεράς αυτής.
και εχθροί του ανθρώπου οι οικιακοί αυτού."

Ψηλέ νομίζω ότι λάθος ερμηνεία δίνεις στο παραπάνω εδάφιο. Είναι εμφανές ότι αναφέρεται στους πρώτους αίωνες του χριστιανισμού όταν από μια οικογένεια εθνικών ένα ή δυο μέλη ασπάζονταν το χριστιανισμό. Και φυσικά μια τέτοια κίνηση μόνο οικογενειακή γαλήνη δεν έφερνε...
Υπάρχουν αρκετές ιστορίες όπου τα παιδιά ή η γυναίκα βαπτίστηκαν χριστιανοί προκαλώντας την οργή των γονιών τους ή του άνδρα της...
Για να μην αναφερθώ στους διωγμούς των χριστιανών από τους εθνικούς τους πρώτους 4 αιώνες και στην συνέχεια τις σφαγές των εθνικών από τους χριστιανούς τον βίαιο εκχριστιανισμό χιλιάδων ανθρώπων, την Ιερά Εξέταση, την καταστροφή πολιτισμών κτλ


ΕΝΑ ΣΠΑΘΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΗ ΘΗΚΗ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΠΟΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΧΩΡΙΣ ΤΙΜΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 10:30:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι προσπάθειες που καταβάλει ο φίλτατος Ψηλός για να στρογγυλέψει τις χαοτικές αντιφάσεις της αποκαλούμενης Καινής Διαθήκης είναι μεν φιλότιμες, πλην όμως ιστορικά έωλες αλλά και θεολογικά αστήρικτες και παράλογες.

Βλέπετε, όταν προσπαθούμε να εξηγήσουμε τον έναν παραλογισμό, ως συνήθως πέφτουμε σε έναν άλλο. Και αυτό διότι τα λιμνάζοντα νερά μόνο μικρόβια δημιουργούν και όχι οξυγόνο.

Ουσιαστικά, ακροβατώντας ο Ψηλός ανάμεσα στην Γνωστική παράδοση των Ιουδαίων και τον στείρο σχολαστικισμό προσπαθεί να αφυπνίσει το τυπολατρικό παραλήρημα του χριστιανικού δόγματος.

Η αρχική αίρεση του ιουδαϊσμού που χαρακτηρίστηκε με την Ελληνική λέξη «χριστιανισμός» (ένεκα Ελληνιζόντων…) πάλεψε ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ μέχρι να καταλήξει στο αν θα έπρεπε να εξελιχθεί ΣΕ ΜΙΑ ΝΕΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ή να παραμείνει ένας ΚΑΘΑΡΑ ΙΟΥΔΑΪΚΟΣ ΚΛΑΔΟΣ.

Στην διάρκεια αυτής της σκληρής και αέναης διαμάχης μεταξύ των μελών της αίρεσης, έπρεπε ωστόσο να ικανοποιεί ΚΑΙ τις εκάστοτε πελατειακές της σχέσεις, οι οποίες άλλαζαν σύμφωνα με τα κοινωνικοπολιτικά δεδομένα που επικρατούσαν.

Οι «διαφορές» των Ευαγγελιστών για τις οποίες αναζητάει δικαιολογίες ο Ψηλός, δεν υπήρξανε ΟΥΤΕ τυχαίες αλλά ΟΥΤΕ και από λάθος επιλογές.

Η λύση αυτού του προβλήματος προσδιορισμού ταυτότητας, θα καθόριζε αν τελικά θα έκοβε π.χ. κάθε σχέση με τον ιουδαϊσμό, αρνούμενος να βλέπει στους εβραίους τον «περιούσιο λαό του Θεού» και στρέφοντας τον προσηλυτισμό του προς τους εθνικούς.
Μόνο αυτή η δεύτερη λύση όμως θα άνοιγε το δρόμο στον χριστιανισμό ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.

Κατά τον ίδιο τρόπο και σκεπτικό με το οποίο σε ορισμένα συγγράμματα συναντούμε «υπέρ» και «κατά» για τους Εβραίους, βλέπουμε να μεταλλάσσεται στο διάβα των αιώνων και η αρχική εχθρική στάση κατά της Ρώμης («μεγάλη πόρνη»), και η «άγια οργή» να μεταβάλλεται σε ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΠΑΡΟΤΡΥΝΣΗ ΠΛΗΡΟΥΣ ΥΠΟΤΑΓΗΣ ΣΤΗΝ PAX ROMANA!

Ακόμα χειρότερα: η αρχική φιλοσοφία που χαρακτήριζε το κίνημα (πλην όμως…στην ιουδαϊκή στέπα KAI ΟΧΙ κάπου αλλού !) για την καταδίκη της δουλείας, ΕΠΙΣΗΣ ΜΕΤΑΒΑΛΛΕΤΑΙ.

Έτσι, οι νέοι εκπρόσωποι του κινήματος που ΑΥΤΟΧΡΙΣΤΗΚΑΝ ως «Ευαγγελιστές» βλέποντας τα ΝΕΑ ΠΑΖΑΡΙΑ για τις ανάγκες προσηλυτισμού, δίνουνε ΝΕΕΣ «ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΕΣ» εντολές:

«οι δούλοι, υπακούετε τοις κατά σάρκα κυρίοις μετά φόβου και τρόμου εν απλότητι της καρδίας υμών ως τω Χριστώ, μη κατ’οφθαλμοδουλίαν ως ανθρωπάρεσκοι, αλλ’ως δούλοι Χριστού ποιούντες το θέλημα του Θεού εκ ψηχής, μετ’ευνοίας δουλεύοντες ως τω Κυρίω και ουκ ανθρώποις» (Προς Εφεσίους VI, 5-8)

Βλέπουμε λοιπόν ότι ο συγγραφέας αυτής της επιστολής, ευθυγραμμίζοντας το «μήνυμα» του προς τις επιταγές των νέων του συμμάχων, συμβουλεύει τους δούλους να υπηρετούνε τα αφεντικά τους ΟΧΙ ΜΟΝΟ «κατ’οφθαλμοδουλίαν», αλλά ΚΑΙ «εκ ψυχής»! Ακόμα, ΤΑΥΤΙΖΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ την υπακοή στους κυρίους τους με…….ΤΗΝ ΥΠΑΚΟΗ ΣΤΟ ΘΕΟ!!

Το….μόνο που (τολμά!) ζητάει, και αυτό ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ, από τους ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΔΟΥΛΟΚΤΗΤΕΣ είναι: «…το δίκαιον και την ισότητα τοις δούλοις παρέχεσθε, ειδότες ότι και υμείς έχετε κύριον εν ουρανώ» (Προς Κολοσαείς IV,1)

Το ίδιο παιχνίδι ΠΕΛΑΤΕΙΑΣ ΚΑΙ ΕΞΟΥΣΙΑΣ εκτυλίσσεται και σε όλες τις υπόλοιπες «θεόπνευστες Ευαγγελικές διδαχές». Διαφορετικοί καιροί, διαφορετική πελατεία. Διαφορετική πελατεία, διαφορετικά «θεόπνευστα» διδάγματα!

Σε λίγο, θα περάσουμε και στις τραγελαφικές αντιφάσεις των διαφόρων γραφιάδων, γνωστοί στο ευρύτερο κοινό και ως «ευαγγελιστές».
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 12:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν για όποιον θέλει να λασπολογήσει και να κάνει επίθεση ας πάει αλλού να το κάνει.
Αν θέλουν οι καλοί μου φίλοι εδώ, ας ανοίξουν ένα θέμα με π.χ. "βρισιές και κακοήθειες" και ας πάνε εκεί να ξεθυμάνουν.

Άνοιξα αυτό εδώ το θέμα θέλοντας να μιλήσουμε για κάτι το συγκεκριμένο (βλέπε τίτλο θέματος).
Κανένας δεν σας κάλεσε με το ζόρι.
Αν θέλετε μένετε και συζητάμε πολιτισμένα (αν γνωρίζετε τι σημαίνει), αν πάλι δεν γουστάρετε, κάντε τη με ελαφρά πηδηματάκια όπως λέμε και στην κοινή. (να το πω απλά μπας και το καταλάβετε καλύτερα).

Μακεδόνα, δεν σε γνωρίζω αλλά και ούτε καίγομαι να μάθω ποιος είσαι. Το πόθεν έρχεσαι και που πηγαίνεις μου είναι απλά αδιάφορο.
Αν έχεις να πεις κάτι για το συγκεκριμένο θέμα καλώς, ειδάλλως κατάπιε το θυμό σου.
Γνωστή άλλωστε η τακτική ορισμένων να δημιουργούν αντιπαράθεση σε προσωπικό επίπεδο.
***Οι παραπομπές που έκανες στα μηνύματά μου, δεν βλέπω να έχουν κανένα ίχνος εμπάθειας, απλά προτροπές είναι να συνέλθεις εσύ και διαπιστώσεις δικές μου προς τους άλλους που αφορούν τα κόψε ράψε σου.
Τώρα αν νομίζεις πως η συζήτηση δεν είναι του επιπέδου σου, δεν έχεις παρά να απέχεις.

quote:
Αίολος:
Αυτό είναι αυθαίρετο. Που το βρήκες γραμμένο;
Πουθενά δεν λέει για "ψεύτικη" ειρήνη (κάτι που αλλοιώνει εντελώς το νόημα).
Πουθενά δεν λέει οτιδήποτε από τα ανωτέρω.
Αυτό λέγεται ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΤΟ ΘΕΟΥ!
Γιατί το κάνεις αυτό;

Ας ακούσουμε τότε τη δική σου ερμηνεία;


quote:
"Μη νομίσητε ότι ήλθον βαλείν ειρήνην επί την γην.
ουκ ήλθον βαλείν ειρήνην, αλλά μαχαιραν.
Ηλθον γαρ διχάσαι άνθρωπον κατά του πατρός αυτού
και θυγατέρα κατά της μητρός αυτής και νύμφην
κατα της πενθεράς αυτής.
και εχθροί του ανθρώπου οι οικιακοί αυτού."

Ψηλέ νομίζω ότι λάθος ερμηνεία δίνεις στο παραπάνω εδάφιο. Είναι εμφανές ότι αναφέρεται στους πρώτους αιώνες του χριστιανισμού όταν από μια οικογένεια εθνικών ένα ή δυο μέλη ασπάζονταν το χριστιανισμό. Και φυσικά μια τέτοια κίνηση μόνο οικογενειακή γαλήνη δεν έφερνε...
Υπάρχουν αρκετές ιστορίες όπου τα παιδιά ή η γυναίκα βαπτίστηκαν χριστιανοί προκαλώντας την οργή των γονιών τους ή του άνδρα της...


Πιστεύω πως το νόημα του εδαφίου αυτού έχει διαχρονική ισχύ.
"Υπάρχουν αρκετές ιστορίες όπου τα παιδιά ή η γυναίκα βαπτίστηκαν χριστιανοί προκαλώντας την οργή των γονιών τους ή του άνδρα της........ φτάνοντας, αρκετές φορές, έως και το έγκλημα είτε από τους ίδιους γονείς είτε παραδίδοντας τον "πλανεμένο" στις Αρχές του τόπου (γιατί το σταμάτησες και δεν το συνέχισες;)


Για τον φίλο μου Σβάμπε, τον έξοχο χειριστή του λόγου, αν και μερικές φορές δεν κατανοώ τι θέλει να πει μέσα από τον χείμαρρο στοιχείων και πληροφοριών:

quote:
«οι δούλοι, υπακούετε τοις κατά σάρκα κυρίοις μετά φόβου και τρόμου εν απλότητι της καρδίας υμών ως τω Χριστώ, μη κατ’οφθαλμοδουλίαν ως ανθρωπάρεσκοι, αλλ’ως δούλοι Χριστού ποιούντες το θέλημα του Θεού εκ ψηχής, μετ’ευνοίας δουλεύοντες ως τω Κυρίω και ουκ ανθρώποις» (Προς Εφεσίους VI, 5-8)

Βλέπουμε λοιπόν ότι ο συγγραφέας αυτής της επιστολής, ευθυγραμμίζοντας το «μήνυμα» του προς τις επιταγές των νέων του συμμάχων, συμβουλεύει τους δούλους να υπηρετούνε τα αφεντικά τους ΟΧΙ ΜΟΝΟ «κατ’οφθαλμοδουλίαν», αλλά ΚΑΙ «εκ ψυχής»! Ακόμα, ΤΑΥΤΙΖΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ την υπακοή στους κυρίους τους με…….ΤΗΝ ΥΠΑΚΟΗ ΣΤΟ ΘΕΟ!!


Στο κατά Ιωάννη ΙΕ’, 15, λέει ο Ιησούς:
"ΔΕΝ ΣΑΣ ΛΕΓΩ ΠΛΕΟΝ ΔΟΥΛΟΥΣ ΔΙΟΤΙ Ο ΔΟΥΛΟΣ ΔΕΝ ΕΞΕΥΡΕΙ ΤΙ ΚΑΜΝΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΑΥΤΟΥ ΕΣΑΣ ΔΕ ΕΙΠΟΝ ΦΙΛΟΥΣ ΔΙΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΟΣΑ ΗΚΟΥΣΑ ΠΑΡΑ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΦΑΝΕΡΩΣΑ ΕΙΣ ΕΣΑΣ"

Χρησιμοποιώντας τη δική σου λογική στην ερμηνεία και χωρίς να λάβουμε υπόψη μας κάποια άλλα πράγματα, δεν νομίζεις ότι αυτό που έγραψα εγώ με αυτό που έγραψες και ερμήνευσες εσύ έρχονται σε σύγκρουση;;
Να είναι τόσο αφελής άραγε ο συγγραφέας της επιστολής; ή μήπως δεν κατάλαβε καλά το Λόγο;
Πώς είναι δυνατόν από τη μία να μας παροτρύνει στη δουλεία και από την άλλη να μας τιμά αποκαλώντας μας φίλους και αδελφούς;;
Υπάρχουν αρκετές αναφορές στην Κ.Δ. όπου ο ίδιος Ιησούς μας αποκαλεί φίλους και αδελφούς και κάπου αλλού λέει πως δεν ήρθε για να υπηρετηθεί αλλά για να υπηρετήσει τον κόσμο.

Πιστεύω όμως πως καλό είναι, να παραμείνουμε στο πρώτο εδάφιο και να μην ασχοληθούμε με πολλά γιατί ενδέχεται να μπερδευτούμε.


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 13:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας!
Αγαπητοί "Ψηλέ" και "Όστρια" και όσοι άλλοι ειλικρινά θέλετε συζήτηση επί των εδαφίων της Καινής Διαθήκης και αναζήτηση των βαθυτέρων νοημάτων που πιθανόν κρύβονται σε αυτά, είχα ξεκινήσει πριν από λίγο καιρό δύο τόπικ με θέμα την αλλοίωση του κειμένου της Κ.Δ. ελπίζοντας ότι εκείνοι που ισχυρίζονται κάτι τέτοιο θα μας παρείχαν και κάποια απόδειξη για ένα τουλάχιστον αλλοιωμένο κείμενο που έχουν βρει οι ίδιοι ή άλλος.

Μέχρι σήμερα καμμιά απόδειξη δεν έχει κατατεθεί εκεί. Αυτό με είχε οδηγείσει στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει δημοκρατικός διάλογος στο φόρουμ του εσωτέρικα και αποχώρησα αναμένοντας βελτίωση της κατάστασης η οποία για διαφόρους λόγους δεν επήλθε.

Το παρόν θέμα για συζήτηση νοημάτων της Καινής Διαθήκης προβλέπω ότι σύντομα θα εξωκείλει σε αντιπαραθέσεις και ύβρεις με αποτέλεσμα ίσως και το κλείδωμά του ή αν αυτό δε γίνει,την υπερπλήρωσή του με κατεβατά εκτός θέματος προκειμένου να δυσχαιραίνεται η αναζήτηση ουσιωδών πληροφοριών και ο διάλογος , τακτική που ακολουθείται με συνέπεια από μέλη των οποίων η ταυτότητα θα διαπιστωθεί από τα χαρακτηριστικά που προανέφερα και τα οποία δεν έχουν ως σκοπό της συμμετοχής τους το διάλογο αλλά την τυφλή και αδιάκριτη επίθεση κατά του "εχθρού" χριστιανισμού τον οποίον ελάχιστα γνωρίζουν , όπως και τις υπόλοιπες θρησκείες ή φιλοσοφίες.

Για το λόγο αυτό δε θα απαντήσω σε οποιαδήποτε κριτική μου ασκηθεί από τέτοια μέλη θεωρώντας την ανάξια προσοχής.

Ας δούμε το πρώτο θέμα το γυμνό νεαρό που ήταν σκεπασμένος με ένα σεντόνι και ας ξεκινήσουμε με το σύνολο των εκδοχών , ιερών και "ανίερων" που μπορούν να υποτεθούν.Στη συνέχεια ας εξετάσουμε λογικά την κάθε μία γθια να δούμε ποιες έχουν περιθώρια να σταθούν και από εκείνες θα δούμε ποια είναι η πιο πιθανή, αφού μελετήσουμε και άλλα κείμενα της εποχής εκείνης.

ΕΚΔΟΧΕΣ

1. Ο νεαρός ήταν εραστής του Ιησού και βρισκόταν εκεί για ερωτικές περιπτύξεις μαζί του

2. Ο νεαρός ήταν υπνοβάτης και ξύπνησε εκτός σπιτιού στο χώρο της Γεθσημανή ή κάπου κοντά

3. Ο νεαρός ήταν δαιμονισμένος, εντός ή εκτός εισαγωγικών, ή είχε κάποια άλλη πάθηση που τον έκανε να χάνει τα λογικά του κατά περιόδους

4.Ο νεαρός ήταν γυμνός και περιβεβλημένος με σεντόνι για κάποιο λόγο που δε μπορούμε να φανταστούμε διαφορετικό από τους προηγούμενους.

Ας δούμε ποια από αυτές μπορεί να ευσταθεί λαμβάνοντας υπόψιν και τα υπόλοιπα στοιχεία της περιγραφής.

Η πρώτη εκδοχή αν τη δεχτούμε τότε πρέπει να δεχτούμε ότι και οι μαθητές ξέρανε για τη σχέση τους και ότι πρέπει να ήταν κοντά τους στο χώρο. Το ότι τον συνέλαβαν και του τράβηξαν το σεντόνι σημαίνει ότι δεν ήταν σε κρυφό σημείο, ούτε εκεί που προσευχήθηκε ο Ιησούς γιατί η σύλληψη του Ιησού έγινε ΜΕΤΑ την επιστροφή του από την προσευχή, αν υποτεθεί ότι και η προσευχή ήταν πρόσχημα για να βρεί το νεαρό.Ο νεαρός θα είχε φύγει άνετα αφού απείχε "ως λίθου βολή από τους μαθητές όταν προσευχόταν".
Διακόπτω λόγω έλλειψης χρόνου για να συνεχίσω αργότερα.

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 13:34:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

"Ας ακούσουμε τότε τη δική σου ερμηνεία;"

Αυτό ακριβώς που γράφει ίσως;
Δηλαδή αυτό που καταλαβαίνει όταν το διαβάσει, οποιοσδήποτε γνώστης της Ελληνικής;
Δηλαδή ότι δεν ήρθε να φέρει την ειρήνη, αλλά μάχαιραν;

"Στο κατά Ιωάννη ΙΕ’, 15, λέει ο Ιησούς:
"ΔΕΝ ΣΑΣ ΛΕΓΩ ΠΛΕΟΝ ΔΟΥΛΟΥΣ ΔΙΟΤΙ Ο ΔΟΥΛΟΣ ΔΕΝ ΕΞΕΥΡΕΙ ΤΙ ΚΑΜΝΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΑΥΤΟΥ ΕΣΑΣ ΔΕ ΕΙΠΟΝ ΦΙΛΟΥΣ ΔΙΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΟΣΑ ΗΚΟΥΣΑ ΠΑΡΑ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΦΑΝΕΡΩΣΑ ΕΙΣ ΕΣΑΣ"

Και στο (επίσης) κατά Ιωάννη ιε' 6, λέει (επίσης) ο Ιησούς:
"ΕΑΝ ΜΗ ΤΙΣ ΜΕΙΝΗ ΕΝ ΕΜΟΙ, ΕΒΛΗΘΗ ΕΞΩ ΩΣ ΤΟ ΚΛΗΜΑ ΚΑΙ ΕΞΗΡΑΝΘΗ, ΚΑΙ ΣΥΝΑΓΟΥΣΙΝ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΕΙΣ ΤΟ ΠΥΡ ΒΑΛΛΟΥΣΙ, ΚΑΙ ΚΑΙΕΤΑΙ"

Κάτω απ' αυτές τις συνθήκες, θα μπορούσες, φίλε μου, ν' αμφισβητίσεις την φιλία Του;

Και που τα λέει αυτά;
Στον κόσμο, ή ΜΟΝΟ στους μαθητές του;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 13:42:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Φιλόσοφε,
πριν ασχοληθείς με αυτό το εδάφιο, αν θες,
πες μας και εσύ την άποψή σου σχετικά με το πρώτο εδάφιο που ξεκίνησε τη συζήτηση ο Αίολος.

Δεν θα ήθελα να κάνω το διαχειριστή της συζήτησης, αλλά πιστεύω πως καλό είναι να ασχολούμαστε με ένα θέμα όπου όλοι θα λέμε τις απόψεις του και ύστερα, αν θέλετε, μπορούμε να συνεχίσουμε σε άλλα εδάφια.
Τι γνώμη έχετε;

Για τον φίλο Αίολο,
Δηλαδή, σύμφωνα με τη λογική σου, πρόκειται για έναν άνθρωπο με διαταραγμένη ψυχική και πνευματική ισορροπία που τη μια λέει άσπρο και στη συνέχεια λέει μαύρο έτσι;
Και αυτός ο άνθρωπος επηρέασε τόσο πλήθος λαού με τον λόγο μίσους και κακίας; πράγμα που διαρκεί έως και σήμερα;;


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 13:55:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

Μην με συκοφαντείς...
Δεν απέδωσα κανέναν χαρακτηρισμό, φίλε μου. ΕΣΥ χαρακτήρισες...
Ερωτήσεις έκανα.
...κι απαντήσεις δεν πήρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 15:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Χρησιμοποιώντας τη δική σου λογική στην ερμηνεία και χωρίς να λάβουμε υπόψη μας κάποια άλλα πράγματα, δεν νομίζεις ότι αυτό που έγραψα εγώ με αυτό που έγραψες και ερμήνευσες εσύ έρχονται σε σύγκρουση;;»

Σε καμία απολύτως σύγκρουση αγαπητέ Ψηλέ!

Εγώ σου παρέθεσα τα όσα γράφει Ο ΦΑΡΙΣΑΙΟΣ ΠΑΥΛΟΣ, και εσύ μου απαντάς με…….τα όσα έγραψε ο Ιωάννης. Μα, δεν είναι προφανές ότι άλλες εικόνες είχε μπροστά σου ο ένας και άλλες ο άλλος?

Ο Παύλος, ο αγαπητός της Ρώμης (γιατί άραγε?) μίλαγε για ένα σύστημα, μια θεοκρατική οργάνωση με στόχους και κοινή πορεία με την εξουσία, δίχως ποτέ να ενοχλείται το κεφάλαιο και η αυτοκρατορία.

Ο Παύλος φίλτατε απλά ξεκοκάλισε ότι μπόρεσε και τίποτα παραπάνω. Αυτός και ο λόγος που δεν αντιμετωπίζει ως βιογραφία τον Ιησού αλλά ως σύστημα ιδεών.

Αυτός και ο λόγος που ουδέποτε καταγράφηκε η βάπτιση του, αυτός και ο λόγος που κατήργησε την περιτομή που ουδέποτε αποκήρυξε ο Ιησούς.

Ψηλός:
«Πώς είναι δυνατόν από τη μία να μας παροτρύνει στη δουλεία και από την άλλη να μας τιμά αποκαλώντας μας φίλους και αδελφούς;;»

Κατ’αρχάς δεν έχουνε ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ ο Ιωάννης με τον Παύλο. Ποτέ δεν συναντήθηκαν, και όπως είναι προφανές ποτέ δεν ίδρωσε το αυτί του Φαρισαίου για τα όσα είχε να πει ο Ιωάννης. Με λίγα λόγια, είναι δυο διαφορετικοί τρόποι ερμηνείας του Μεσσιανισμού.

Ψηλός:
«Πιστεύω όμως πως καλό είναι, να παραμείνουμε στο πρώτο εδάφιο και να μην ασχοληθούμε με πολλά γιατί ενδέχεται να μπερδευτούμε.»

Εθελοτυφλείς αγαπητέ!

Καλό είναι να δούμε την Αλήθεια, να δούμε την πλαστότητα και τα διαφορετικά στρώματα που επίδρασαν για την συρραφή της δήθεν «θεόπνευστης» Καινής Διαθήκης.

Οι ευαγγελιστές που διαβάζεις, πρακτικά δεν υπήρξαν ποτέ. Είναι ονόματα-ομπρέλες κάτω από τα οποία συνέταξαν διάφοροι ιεραπόστολοι τα όσα νόμιζαν ότι ήσαν τα «σωστά» λόγια ως προς την μεσσιανική αναμονή.

Επειδή όμως έχουνε παρέμβει ουκ ολίγοι καλοθελητές στο μεσοδιάστημα, είναι πρακτικά αδύνατο να γνωρίζουμε ΠΟΙΟΣ έχει γράψει ΤΙ.

Με άλλα λόγια, δεν υπήρξε αλλά ούτε και πρόκειται να υπάρξει ένας κοινός «Θεϊκός Λόγος». Ο καθένας, βλέπει ότι του αρέσει!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2197266
Maintained by Digital Alchemy