ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Υπάρχει ελευθερία βούλησης;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 11:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφευς

Η λαϊκή γλώσσα είναι σωστή όταν προτιμά την “καρδιά” από το “κεφάλι” . Ξέρει , (επειδή δεν έκανε σκέψεις γι’ αυτό) ότι μια “καλή θέληση” είναι πιο βαθειά και πιο άξια εμπιστοσύνης από ένα καθαρό μυαλό . Κι όταν αποκαλεί έναν άνθρωπο “πονηρό” , “πολύξερο” ή “πολυμήχανο” αυτό συνεπάγεται την υποψία και την απέχθειά της . Λαμπρές ικανότητες του μυαλού προκαλούν θαυμασμό όχι όμως αγάπη .


Φίλε Κηφέα, το μπέρδεμα – (σύγχυση θα έλεγα εγώ) - της “καρδιάς” και του “νου”(κεφάλι), δεν οφείλεται κατά την γνώμη μου σε λαϊκή σοφία αλλά σε ασάφεια στα λόγια του Ιησού, που προφανώς χρησιμοποιούσε τις λέξεις “καρδία”, “νου”, “πνεύμα” και “ψυχή” με διαφορετικό νόημα από αυτό που πιστεύουν οι περισσότεροι χριστιανοί.

Κατά την δική μου αντίληψη, η “βούληση για ζωή”, δεν έχει καμία σχέση με το όρο “ελευθερία βούλησης” και δεν πρέπει να μπερδεύουμε τα νοήματα.
Δημιουργείται σύγχυση.
Ώ εκ τούτου κατανοώ τους λόγους απορίας του Εαρινού

Είχα από την αρχή επισημάνει την ανάγκη καθορισμού του νοήματος, όλων αυτών των όρων.

Όταν – παράδειγμα – για τον ιδρυτή του χριστιανισμού με τον όρο “ψυχή” εννοεί κάτι υλικό, ενώ με τον όρο “καρδία” κάτι το άυλο, άντε μετά να συνεννοηθείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 12:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Φίλε Εαρινέ..

Από το άλλο μέρος η νόηση και του πιο κουτού ανθρώπου οξύνεται όταν πρόκειται γι’ αντικείμενα που αφορούν τις επιθυμίες του .

Γενικά η διάνοια αναπτύσσεται από....
.
.
.
.
.
.
.
.. . . για αρετές της βούλησης ή της καρδιάς όχι όμως για αρετές του κεφαλιού ή της νόησης .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


Φίλε Κηφέα σ'ευχαριστώ ιδιαίτερα για την καλή σου διάθεση και κατανόηση αλλα και για τις επιπλέον πληροφορίες που μου/ας έδωσες!
Τώρα θεωρώ ότι βρίσκομαι σε μια αρκετά καλή κατανόηση των αναφερομένων σου και θα προσπαθήσω να έχω μια πρώτη τοποθέτηση!
Θα το κάνω όμως αργότερα , διότι αυτή τη στιγμή δεν μπορώ!
Την καλημέρα μου και τις ευχαριστίες μου!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 18:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis :
Φίλε Κηφέα, το μπέρδεμα – (σύγχυση θα έλεγα εγώ) - της “καρδιάς” και του “νου”(κεφάλι), δεν οφείλεται κατά την γνώμη μου σε λαϊκή σοφία αλλά σε ασάφεια στα λόγια του Ιησού, που προφανώς χρησιμοποιούσε τις λέξεις “καρδία”, “νου”, “πνεύμα” και “ψυχή” με διαφορετικό νόημα από αυτό που πιστεύουν οι περισσότεροι χριστιανοί.

Κατά την δική μου αντίληψη, η “βούληση για ζωή”, δεν έχει καμία σχέση με το όρο “ελευθερία βούλησης” και δεν πρέπει να μπερδεύουμε τα νοήματα.
Δημιουργείται σύγχυση.
Ώ εκ τούτου κατανοώ τους λόγους απορίας του Εαρινού

Είχα από την αρχή επισημάνει την ανάγκη καθορισμού του νοήματος, όλων αυτών των όρων.

Όταν – παράδειγμα – για τον ιδρυτή του χριστιανισμού με τον όρο “ψυχή” εννοεί κάτι υλικό, ενώ με τον όρο “καρδία” κάτι το άυλο, άντε μετά να συνεννοηθείς.


Φίλε gianipseftis.

Σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις και τις συμβουλές σου.

Θα τις λάβω υπόψη μου, παρόλο ότι δεν με βρίσκουν σύμφωνο στο σύνολό τους.

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 19:07:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός :
Φίλε Κηφέα σ'ευχαριστώ ιδιαίτερα για την καλή σου διάθεση και κατανόηση αλλα και για τις επιπλέον πληροφορίες που μου/ας έδωσες!
Τώρα θεωρώ ότι βρίσκομαι σε μια αρκετά καλή κατανόηση των αναφερομένων σου και θα προσπαθήσω να έχω μια πρώτη τοποθέτηση!
Θα το κάνω όμως αργότερα , διότι αυτή τη στιγμή δεν μπορώ!
Την καλημέρα μου και τις ευχαριστίες μου!

Φίλε Εαρινέ

Χαίρομαι που οι πρόσθετες πληροφορίες μου σου φάνηκαν χρήσιμες.

Πρέπει, πάντως, να παραδεχθώ ότι στο προηγούμενο μήνυμά μου έρριξα το βάρος μου, στην έννοια της θέλησης για βούληση. Ίσως έχω επηρεαστεί λίγο και από τον Σοπενάουερ. Πάντως, κρίνω αρκετά χρήσιμο, να επιμείνω ακόμα λίγο στο ξεκαθάρισμα της έννοιας της βούλησης του ανθρώπου, πριν περάσω στις απόψεις μου για την ελευθερία εφαρμογής της.

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 20:45:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κηφέας...

Πάντως, κρίνω αρκετά χρήσιμο, να επιμείνω ακόμα λίγο στο ξεκαθάρισμα της έννοιας της βούλησης του ανθρώπου, πριν περάσω στις απόψεις μου για την ελευθερία εφαρμογής της.

Φίλε μου , προσωπικά είμαι φάν της σκέψης σου και πάντα αναμένω κάθε σου λέξη....προσμένω και τώρα..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2011, 21:34:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας επιχειρήσουμε να ερμηνεύσουμε τον εξωτερικό κόσμο , από την άποψη της βούλησης .

Κι ας πάμε αμέσως στο βάθος .

Εκεί όπου άλλοι είπαν ότι η βούληση είναι μια μορφή δύναμης ας πούμε ότι , η δύναμη είναι μια μορφή βούλησης .

Στην ερώτηση του Χιουμ – Τι είναι αιτιότητα ; - θ’ απαντούσαμε , βούληση .

Όπως η βούληση είναι η οικουμενική αιτία σε μας , έτσι είναι και στα πράγματα . Και εκτός αν εννοούσαμε την αιτία ως βούληση , η αιτιότητα θα παραμείνει μόνο ως μαγική και μυστικιστική φόρμουλα , που στην πραγματικότητα δεν έχει καμιά έννοια .

Χωρίς αυτό το μυστικό παρασυρόμαστε προς απλώς σκοτεινές ιδιότητες όπως είναι “δύναμη” ή “βαρύτητα” ή “συγγένεια” . Δεν ξέρομε τι είναι αυτές οι δυνάμεις , αλλά γνωρίζομε – τουλάχιστον λίγο πιο σαφέστερα – τι είναι η βούληση .

Ας πούμε , λοιπόν , ότι απώθηση και έλξη , συνδυασμός και αποσύνθεση , μαγνητισμός και ηλεκτρισμός , βαρύτητα και κρυστάλλωση , είναι η βούληση .

Ο Γκαίτε εξέφρασε αυτή την ιδέα στον τίτλο ενός από τα μυθιστορήματά του , όταν ονόμασε την ακαταμάχητη έλξη των εραστών die wahiverwands chaften – “εκλεκτικές συγγένειες”. Η δύναμη που έλκει τον εραστή και η δύναμη που έλκει τον πλανήτη είναι μία και η αυτή .

Το ίδιο και στον βίο των φυτών . Όσο χαμηλότερα πηγαίνομε στις μορφές της ζωής τόσο λιγότερο βρίσκομε τον ρόλο της διάνοιας . Δεν συμβαίνει όμως το ίδιο με την βούληση .

Εκείνο που σε μας επιδιώκει τους σκοπούς του υπό το φως της γνώσης , αλλά εδώ . . . μόνο παλεύει τυφλά και αδέξια κατά έναν μονόπλευρο και αμετάβλητο τρόπο , πρέπει ωστόσο και στις δύο περιπτώσεις να υπαχθεί υπό το όνομα της βούλησης . . .

Η ασυναισθησία είναι η αρχική και φυσική κατάσταση όλων των πραγμάτων , και γι’ αυτό είναι επίσης η βάση από την οποία , σε ειδικά είδη όντων , η επίγνωση καταλήγει ως η ανώτερη άνθησή τους . Γι’ αυτό και τότε ακόμα η ασυναισθησία εξακολουθεί να επικρατεί . Σύμφωνα μ’ αυτά , πλείστες υπάρξεις είναι χωρίς επίγνωση . Ωστόσο ενεργούν σύμφωνα με τους νόμους της φύσης τους – δηλαδή της βούλησής τους . Τα φυτά έχουν στο μέγιστό τους μια πολύ ασθενή αναλογία συναίσθησης . Τα κατώτερα είδη των ζώων μόνο την χαραυγή της . Αλλά και όταν ακόμα η συναίσθηση ανέβηκε μέσα από όλα την σειρά των ζώων στον άνθρωπο και στο λογικό του , η αναισθησία tων φυτών , από την οποία ξεκίνησε , εξακολουθεί να παραμένει το θεμέλιο , και μπορεί να βρεθεί στην ανάγκη για ύπνο .

Ο Αριστοτέλης είχε δίκιο . Υπάρχει μια εξωτερική δύναμη που διαπλάσσει κάθε μορφή σε φυτά και σε πλανήτες , σε ζώα και σε ανθρώπους . "Το ένστικτο των ζώων γενικά μας δίνει την καλύτερη εξήγηση εκείνου που απομένει από τελεολογία στην φύση . Επειδή το ένστικτο είναι μια πράξη παρόμοια με κείνη που οδηγείται από τη σύλληψη ενός σκοπού , και όμως είναι εντελώς χωρίς αυτήν" .

Η θαυμαστή μηχανική δεξιότητα μερικών ζώων δείχνει πόσο η βούληση προηγείται της διάνοιας .

Ένας ελέφαντας που είχε οδηγηθεί μέσα από όλη την Ευρώπη , και είχε περάσει εκατοντάδες γέφυρες , αρνήθηκε να προχωρήσει επάνω σε μια αδύνατη γέφυρα , αν και είχε δει πολλά άλογα και πολλούς ανθρώπους να την περνούν . Ένα μικρό σκυλάκι φοβάται να πηδήσει από το τραπέζι . Προβλέπει το αποτέλεσμα της πτώσης όχι με τη σκέψη (γιατί δεν έχει εμπειρία από τέτοια πτώση) αλλά από ένστικτο . Οι ουρακοτάγκοι ζεσταίνονται σε μια φωτιά που βρίσκουν , αλλά δεν συντηρούν τη φωτιά . Προφανώς , λοιπόν , τέτοιες πράξεις είναι ενστικτώδεις και όχι αποτέλεσμα σκέψης . Είναι η έκφραση όχι της διάνοιας αλλά της βούλησης .

Η βούληση , φυσικά , είναι μια βούληση για ζωή και μια βούληση για το μέγιστο της ζωής .

Πόσο αγαπητή είναι η ζωή σε όλα τα ζωντανά πράγματα ! – και με πόση σιωπηλή υπομονή περνάει τον καιρό της ! . Ακόμα και στο οργανικό βασίλειο βλέπομε έναν ξερό σπόρο να διατηρεί την κοιμισμένη δύναμη της ζωής επί τρείς χιλιάδες χρόνια , και όταν , επί τέλους , παρουσιασθούν οι ευνοϊκές περιστάσεις , αναπτύσσεται ως φυτό .

Η βούληση είναι βούληση για ζωή . Και ο αιώνιος εχθρός της είναι ο θάνατος .

Αλλά ίσως θα μπορούσε να νικήσει ακόμα και τον θάνατο ;

Τέλος θα πίστευε κανείς , ότι μετά από δύο χιλιάδες χρόνια σχετικού προβληματισμού , το πρόβλημα της ελευθερίας της βούλησης θα είχε πια λυθεί. Πράγματι , πολλοί πιστεύουν ότι λύθηκε . Νομίζουν ότι λύθηκε από τον Τόμας Χόμπς , τον Ντέιβιντ Χιουμ και άλλους εμπειριστές φιλοσόφους που οι λύσεις τους επαναλαμβάνονται και βελτιώνονται ως σήμερα . Νομίζω ότι δεν έχει λυθεί . Μπορούμε , μόνο , να περιγράψουμε το πρόβλημα , να εξηγήσουμε γιατί η σημερινή λύση δεν είναι λύση , και να ολοκληρώσουμε εξηγώντας γιατί το πρόβλημα αυτό είναι πολύ πιθανό να μείνει μαζί μας .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2011, 17:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΒΟΥΛΗΣΗΣ

Η δική μου γνώμη είναι ότι ξεκινάμε με την ελευθερία βούλησης αλλά καταλήγουμε εκεί που θέλει ο Θεός. Υπάρχει για νένα σχέδιο του Θεού αλλά συνοδεύεται με την ελεύθερη βούληση. Αυτή δεν είναι απόλυτη.

Ταξίδι στο άγνωστοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2011, 23:54:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΒΟΥΛΗΣΗΣ

Όχι, δεν υπάρχει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy