ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Υπάρχει ελευθερία βούλησης;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2011, 00:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Με αυτό το πόστ χάλασες το προηγούμενο πετυχημένο σου.
Δεν πειράζει,ξέρουμε ποιός είναι ο Εαρινός και πόσο επιθυμεί
την ηρεμία μεταξύ των συζητήσεων.Δεν είναι όμως πάντα ήρεμες.
Αν εμβαθύνεις στο νόημα της απάντησης πρός Τρελαντώνη θα δείς
την διαφορά που θα προκύψει απο την πρώτη σου βιαστική φορα
που το διάβασες.Θα δείς οτι για εντελώς διαφορετικά πράγματα
ο συγκεκριμένος συνδίκτυος,προκαλεί,σε σημείο να φαίνεται και
πρόθεση ακόμη.Γιατί δεν εξηγείται αλλοιώς.
Δεν μπορεί κάποιος να σου προτάσει πνευματικό θέμα και να του
απαντάς με βάση την υλική θέαση και να κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις
τι θέλει να πεί ο συνομιλητής σου!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Νίκ...
Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να αποκομίσω δάφνες και αποδοχή μέσα απο μια συζήτηση θέλοντας να ταπώσω τον συζητητή μου και αν επιτρέψω σε αυτό το αίτημα να με καθοδηγήσει , αυτομάτως γνωρίζω και την/ις αδυναμίες μου και τις εγγενείς εξαρτήσεις μου!
Ασφαλώς είχα αστοχίες και παραδρομές αρκετές φορές αλλα προσπαθώ να μην "υποτροπιάσω"...
Το έχω ξανα-πεί ότι κάθε ιδέα που καλεί τον οποιοδήποτε απο τον καθένα μας στην υπεράσπισή της και η οποία μας θέτει μετέπειτα σε αντιπαλότητα με το περιβάλλον μας , τότε δεν είναι "υγιής ιδέα"...και δεν είναι υγιής ιδέα διότι μας εξοντώνει φίλε μου...μας εξουθενώνει , μέσα απο τα αρνητικά συναισθήματα που βιώνουμε και τα οποία μένουν μέσα μας...δηλώνοντας αυτοκαταστροφικές τάσεις!
Θεωρώ ότι το "εγώ" μπορούμε να το προσεγγίσουμε αλλα θέλει πολύ και συνεχή εργασία...και κατα την άποψή μου πάντα "νοητικά" αφουγκραζόμενοι το ίδιο μας το "είναι" και τα αιτήματα που συνεχώς εκφέρει...και μας θέτουν υπο την αιγίδα του!
Έχουμε πολλές επιλογές στο να διατυπώσουμε κάθε μας σκέψη...το ερώτημα είναι αν επιλέγουμε την "καλύτερη"...που ρέπει στην σύνθεση και στον ερχομό του ενός κοντά στον άλλο , που ρέπει στην αυτοκατανόηση και στην αυτο-πειθαρχεία...που ρέπει στην γνωριμία -μας- με το "είναι" μας...ρέπει στην απόκτηση της δύναμης που χρειαζόμαστε στο να μένουμε ακίνητοι και να μην υιοθετούμε συμπεριφορές που "κατηγορούμε" , διότι τότε δεν διαφέρουμε σε τίποτα απο κείνες και ουσιαστικά παραμένουμε "υποκείμενοι"...με λίγα λόγια -πέρα απο δίκαιο και άδικο- με ότι λέμε και όπως το λέμε αυτο-προβαλλόμαστε φίλε μου και κάθε δήλωση και προσπάθεια δικαιολόγησης του τρόπου μας , δεν έχει απολύτως καμμιά αξία και νόημα!
Σε "μαλλώνω" διότι σε συμπαθώ και επειδή γνωρίζω ότι δεν θα παρεξηγήσεις τα λόγια μου!



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2011, 00:26:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά και δεν πρόκειται να σε παρεξηγήσω Δήμο.

Και εσυ όμως άλλαξε ιδέα για τα ποσταρίσματά μου.
Σε διαβεβαιώ οτι:
Δεν ψάχνω για επιβεβαίωση.
Δεν παρουσιάζω διαφορετικές θέσεις ανάλογα με το θέμα.
Δεν είμαι ταλαντευτής στις απόψεις μου.
Είναι πάντα σταθερές,άλλωστε το βλέπεις.
Δεν λέω άλλα σήμερα και άλλα αυριο.
Δεν κάνω πως δεν καταλαβαίνω μια συζήτηση.
Και το κυριότερο,αν έχω λάθος ζητώ συγνώμη.
Σε τόσους το έχω κάνει.

Θεωρώ οτι οι καθαρές απόψεις που δεν μεταβάλονται ανάλογα
με την προσωπικότητα του συνομιλητη,είναι και οι ενδεδειγμένες.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2011, 00:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, θα επιχειρήσω να κάνω τον μεσάζοντα ανάμεσα σε Ζιπ και Πλάτωνα
Νομίζω ότι τα Εγώ σας δημιούργησαν ένταση μεταξύ σας
Κάνατε και οι δύο, νομίζω, κάποιες άστοχες επιλογές λέξεων..

Και τώρα στο θέμα μας...

Απ' ότι κατάλαβα, ο Πλάτωνας ισχυρίζεται ότι ό,τι κάνουν ΚΑΙ τα 5 μηχανικά κέντρα προέρχεται άπο "σκέψεις" του ασυνείδητου.
Ενώ ο Ζιπ, λέει ότι αυτά τα κέντρα είναι ανεξάρτητα.

Αν ισχύει αυτό που λες φίλε Ζιπ -και εγώ δεν διαφωνώ ότι ισχύει, γιατί απλά βρίσκομαι σε άγνοια αυτού του πράγματος- τότε πώς εξαγνίζουμε τα 4α κέντρα; Δηλαδή πες τη νόηση την εξαγνίζεις με διαλογισμό και αφύπνιση της συνείδησης (αλήθεια είναι ταυτόσημα αυτά τα δύο;) τα άλλα κέντρα πώς τα εξαγνίζεις;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 16/05/2011 00:28:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2011, 00:29:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ντοτόρο
Ξέρω πως εξαγνίζεις το ένα απο τα 4.
Το σεξουαλικό.
Παύεις να σκέπτεσαι...το μνί!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2011, 05:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζιπ            
Ναι, το είδα αυτό. Και το είδαν και οι υπόλοιποι αναγνώστες. Ε, δεν πειράζει, κάποια στιγμή θα φτάσεις στο κάτι. Σε βλέπω για ένα δυο χρόνια ξανά μανά χαπάκι & απομόνωση δηλ. τζάμπα η θεραπεία. Μηδέν από μηδέν ; Μηδέν. Καλό βράδυ ΠΛΑΤΩΝάκο ..
............
Το προβλημα ζιπ, ειναι, πως αυτο το κάτι, που ευχεσαι, που είσαι πάντα, δεν μπορείς να το αποβαλεις, ούτε και θέλεις. 
Μια ζωη στο φύτεψαν, απο τα παιδικά σου χρόνια και το κουβαλας. Είναι αυτο που κάνει μέσα τον ζιπ, τον φυσικό, την προσωπικότητα, αυτόν που συγκρίνει πάντα με κάτι άλλο,  και βρίσκει τον εαυτο του, πως ειναι κάτι, η τον βρισκει λείψο!  Αν μπορούσες να διανοηθεις τι είναι ζωη, χωρίς ψυχολογικές συγκρίσεις, όταν σε όλο της το διαβας, αυτο σε έμαθαν να κανείς, στο σχολείο, στα παιχνίδια, στο πανεπιστήμιο, στην δουλεια, δεν θα εγραφες, ότι εγραψες. 

Το τίποτα ψυχολογικά σημαίνει, δεν ψάχνεις κάτι, δεν ζητάς, 
σημαίνει πως αγαπάς, 
και αυτο φτάνει, είσαι ελεύθερος απο κάθε τι, και κάθε κατι, κάθε εγω. 

Καλη σου μέρα ζιπακο, και κοίταξε λιγο προς την ζήλια...και μην τρεχεις να απαντήσεις. Έχεις ακόμα πολυ κουπί... 
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2011, 08:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Αν ισχύει αυτό που λες φίλε Ζιπ -και εγώ δεν διαφωνώ ότι ισχύει, γιατί απλά βρίσκομαι σε άγνοια αυτού του πράγματος- τότε πώς εξαγνίζουμε τα 4α κέντρα; Δηλαδή πες τη νόηση την εξαγνίζεις με διαλογισμό και αφύπνιση της συνείδησης (αλήθεια είναι ταυτόσημα αυτά τα δύο;) τα άλλα κέντρα πώς τα εξαγνίζεις;


Τι εννοείς να τα εξαγνίσεις δηλ. ;;;

Και κάτι άλλο : πως γίνεται κάθε φορά να καταλαβαίνετε κάτι άλλο από αυτό που γράφεται ... αυτό δεν μπόρεσα να το καταλάβω εδώ μέσα τόσο καιρό.

Σου έχω ξαναπεί πως ότι γράφω αυτό εννοώ. Αν εννοήσω κάτι άλλο απ' αυτό που γράφω, θα σου το πω, δεν θα σε αφήσω [ όχι μόνο εσένα δηλ. κανέναν συνομιλητή μου ] να υποθέσεις. Εγώ δεν γράφω με υπονοούμενα κι όποτε [ από δικό μου λάθος δηλ. ] σχηματίζεται ένα υπονοούμενο, τρέχω σαν μαλάκας να το διευκρινίσω. Ακριβώς γιατί δεν θέλω ο άλλος που μιλάω να καταλάβει κάτι άλλο εκτός απ' αυτό που του λέω. Τέλος πάντων, λες :

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Ενώ ο Ζιπ, λέει ότι αυτά τα κέντρα είναι ανεξάρτητα.


Αν και δεν το έχω γράψει πουθενά αυτό που λες, δεν το έχω πει στη συζήτησή μας, εντούτις επειδή το θίγεις, ναι, αυτά τα 5 κέντρα είναι ανεξάρτητα μεταξύ τους. Αυτό δεν τα εμποδίζει όμως να συνεργάζονται μεταξύ τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2011, 08:35:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

η νόηση την εξαγνίζεις με διαλογισμό και αφύπνιση της συνείδησης (αλήθεια είναι ταυτόσημα αυτά τα δύο;)


Ο διαλογισμός και η αφύπνιση της συνείδησης αν είναι ταυτόσημα ;;; Όχι βέβαια. Ο διαλογισμός είναι ένα μέσο, ένας τρόπος, ένα "εργαλείο" δηλ. για να αφυπνίσεις την συνείδησή σου. Βέβαια, χρειάζεσαι κι άλλα "εργαλεία", ο διαλογισμός δεν φτάνει μόνο για να το κάνεις, ωστόσο έχει αποτελέσματα ο διαλογισμός - αρκεί φυσικά να ξέρεις πως γίνεται και πως να διαλογιστείς σωστά.

Μέσω του διαλογισμού μπορείς να βρεις, να γνωρίσεις, να αναγνωρίσεις, να μελετήσεις αλλά και να ξεχωρίσεις όχι μόνο το νοητικό κέντρο αλλά και τα 5 κέντρα της ανθρώπινης μηχανής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2011, 11:08:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο διαλογισμός και η αφύπνιση της συνείδησης αν είναι ταυτόσημα ;;; Όχι βέβαια.
Ναι εντάξει, ως αφύπνιση της συνείδησης δεν εννοούσα την τετελεσμένη κατάσταση αλλά τη διαδικασία, την τέχνική ας πούμε, αυτό που εσύ αναφέρεις ως:
quote:
Βέβαια, χρειάζεσαι κι άλλα "εργαλεία", ο διαλογισμός δεν φτάνει μόνο για να το κάνεις, ωστόσο έχει αποτελέσματα ο διαλογισμός - αρκεί φυσικά να ξέρεις πως γίνεται και πως να διαλογιστείς σωστά.

Μέσω του διαλογισμού μπορείς να βρεις, να γνωρίσεις, να αναγνωρίσεις, να μελετήσεις αλλά και να ξεχωρίσεις όχι μόνο το νοητικό κέντρο αλλά και τα 5 κέντρα της ανθρώπινης μηχανής.



Ως αφύπνιση της συνείδησης εννοούσα αυτό που λες "τα άλλα εργαλεία" και ουσιαστικά ρωτούσα(και με κάλυψες) για το αν αυτά τα "άλλα εργαλεία" επιτελούν το ίδιο έργο με τον διαλογισμό, δηλαδή την αφύπνιση της συνείδησης.

quote:
Αν και δεν το έχω γράψει πουθενά αυτό που λες, δεν το έχω πει στη συζήτησή μας, εντούτις επειδή το θίγεις, ναι, αυτά τα 5 κέντρα είναι ανεξάρτητα μεταξύ τους. Αυτό δεν τα εμποδίζει όμως να συνεργάζονται μεταξύ τους.
Ναι το αντιλαμβάνομαι αυτό. Απλά προσπαθώ να καταλάβω πού διαφωνείται με τον Πλάτωνα, γιατί εκείνος λέει -αν έχω καταλάβει σωστά τι λέει- ότι ΚΑΙ τα πέντε κέντρα εξαρτόνται από το ασυνείδητο, οπότε ουσιαστικά είναι τόσο ανεξάρτητα όσο και μια μαριονέτα από τον master της.
Αν εσύ συμφωνείς με αυτό, τότε δεν υπάρχει και διαφωνία.

Επομένως με το να αφυπνίζει κάποιος τη συνείδησή του απομηχανοποιεί ΚΑΙ τα πέντα κέντρα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2011, 11:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι το αντιλαμβάνομαι αυτό. Απλά προσπαθώ να καταλάβω πού διαφωνείται με τον Πλάτωνα, γιατί εκείνος λέει -αν έχω καταλάβει σωστά τι λέει- ότι ΚΑΙ τα πέντε κέντρα εξαρτόνται από το ασυνείδητο, οπότε ουσιαστικά είναι τόσο ανεξάρτητα όσο και μια μαριονέτα από τον master της.
Αν εσύ συμφωνείς με αυτό, τότε δεν υπάρχει και διαφωνία.
Επομένως με το να αφυπνίζει κάποιος τη συνείδησή του απομηχανοποιεί ΚΑΙ τα πέντα κέντρα;
.................

Δόκτορ, για να μην δημιουργούνται προστριβές, αυτο που λέω είναι πως δεν υπάρχει διάφορα απο το εγω η τα εγω, και της σκέψης. Η λειτουργία της και μόνο, τα τροφοδοτεί. Θα σου γράψω Ένα παράδειγμα. Βλέπεις Ένα δένδρο. Έχεις την αίσθηση της ομορφια του. Έχεις μια επιφανειακή σεινηδητοτητα, του δένδρου. Όλα καλα μέχρι εδω. Μετα έχεις μια αντίδραση μέσα σου, για αυτο που είδες. Αντιδρα ο εαυτος, τα εγω, με το αρέσει δεν αρέσει, το σωστο η λάθος. Άλλο είναι το Ένα, άλλο το δεύτερο. Αυτο που αντιδρα μέσα, Νικολης και νικολακηδες, όσο μεγάλο και αν είναι, όσα και να είναι, αποτελούν την μηχανικοτητα του νου. Δημιουργούν το διαφορετικο, απο αυτο που είναι η συνηδεισης του εδω και τώρα. 
Η υπάρχουν τα εγω και η σκέψη, 
η υπάρχει συνείδηση. 
Το speculation, βρίσκεται στην μεριά των εγω, που ντινονται κάποια άλφα επίγνωση, (που δεν είναι σεινηδειση) μα απλά εχουν γνώση της κίνησης της σκέψης.

Τo συνειδητo εγω είναι μια ilussion, γιατί επαναλαμβάνω, η υπάρχουν σκεψεις, και κατα συνεπεια μηχανικοτητα, (κέντρα η Νικοληδες) η υπάρχει συνείδηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2011, 12:29:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που διαπιστώνω παιδιά, είναι να έχουν απλωθεί πολλές λέξεις-έννοιες στο τραπέζι (ένας “τραχανάς” λέξεων-όρων-εννοιών) και η συζήτηση γίνεται άλλα αντί άλλων.
Αν δεν καθοριστεί κοινή ορολογία γιατί το τι ονομάζει ο καθείς με τις λέξεις, Εγώ, Υπερεγώ, Εκείνο, Είναι, Είμαι, Υπάρχω, συνείδηση, συνειδητοποίηση, αφυπνισμένη συνείδηση, νοσούσα συνείδηση, συνειδητό και ασυνείδητο, διαλογισμό, σκέψη, νόηση, γνώση, επίγνωση, ilussions, Νικολή και Νικολίδες, τότε δεν πρόκειται ποτε να βρεθεί άκρη, οπότε χαιρέτα μου τον Νικολή και μην τον είδατε .......

Μια άποψη λέω....
I am I say.....I am I cry..... που λέει και το άσμα!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2011, 13:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Επομένως με το να αφυπνίζει κάποιος τη συνείδησή του απομηχανοποιεί ΚΑΙ τα πέντα κέντρα;


Ναι, ΚΑΙ τα 5. Η αφύπνιση της συνείδησης σημαίνει πλήρη & απόλυτη γνώση και των 5 κέντρων. Συνεπώς [ αν γνωρίσει απόλυτα τα 5 κέντρα του δηλ. απ' όλες τις μεριές τους, αν τα μελετήσει, αν μάθει δηλ. την Μηχανική τους ], όχι μόνο να τα απομηχανοποιήσει μπορεί, αλλά μπορεί να τα κάνει ότι γουστάρει ο ίδιος. Αυτή η διαδικασία βέβαια γίνεται σταδιακά και απαιτεί συνεχόμενη εσωτερική εργασία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2011, 13:40:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

[...] ουσιαστικά ρωτούσα(και με κάλυψες) για το αν αυτά τα "άλλα εργαλεία" επιτελούν το ίδιο έργο με τον διαλογισμό, δηλαδή την αφύπνιση της συνείδησης.


Κοίτα, ένα άλλο "εργαλείο" είναι η αυτοπαρατήρηση. Η παρατήρηση του εαυτού μας δηλ. Κι αυτό βοηθάει. Όλα αυτά τα "εργαλεία", ο διαλογισμός, η αυτοπαρατήρηση βοηθούν. Άλλο πράγμα όμως κάνει [ σε σένα δηλ. στον εαυτό σου ] η αυτοπαρατήρηση, άλλο πράγμα κάνει ο διαλογισμός. Άλλα σε μαθαίνει η αυτοπαρατήρηση, άλλα ο διαλογισμός. Ανάλογα, τι θες να κάνεις, τι θες να μάθεις δηλ. Όμως ΚΑΙ τα δύο αυτά "εργαλεία", αν χρησιμοποιηθούν σωστά και σαν σύνολο δηλ. βοηθούν πολύ για να αφυπνίσει κάποιος την συνείδησή του, για να "ξυπνήσει" δηλ. για να διώξει από μέσα του την μηχανικότητά του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2011, 14:42:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Τo συνειδητo εγω είναι μια ilussion, γιατί επαναλαμβάνω, η υπάρχουν σκεψεις, και κατα συνεπεια μηχανικοτητα, (κέντρα η Νικοληδες) η υπάρχει συνείδηση.


ΠΛΑΤΩΝΑ, η μηχανικότητα δεν δημιουργείται από τις σκέψεις φίλε, ούτε είναι - ας πούμε - απόρροια της σκέψης. Η Μηχανικότητα προέρχεται ακριβώς γιατί δεν υπάρχει συνείδηση όπως ακριβώς συμβαίνει με μια μηχανή, η οποία εργάζεσαι αλλά δεν γνωρίζει η ίδια ούτε πως εργάζεται ούτε γιατί εργάζεται.

Θα σου πω ένα παράδειγμα προσωπικό : Λόγω της εργασίας μου, πολλές φορές κατά την διάρκεια της ημέρας χρησιμοποιώ το αυτοκίνητό μου. Κάθε φορά που το αφήνω κάπου, το κλειδώνω. Το κλειδώνω δηλ. με το κλειδί, όχι πατώντας το κουμπί του συναγερμού. Πολλές φορές, επειδή ακριβώς αυτή η κίνηση του κλειδώματος της πόρτας γίνεται από μέρους μου ΜΗΧΑΝΙΚΑ, δηλ. δεν έχω συνείδηση της πράξεώς μου, τυγχάνει να περπατώ καμιά 50αριά μέτρα και να αναρρωτιέμαι "Ρε γαμώτο, το κλείδωσα τ' αμάξι ; Για να πάω να δω ...". Αποτέλεσμα ; Γυρνάω σαν τον μαλάκα πίσω για να βεβαιωθώ αν πραγματικά κλείδωσα τ' αμάξι μου.

Αυτή η σκέψη όμως που κάνω, έπεται της ασυνείδησίας μου. Δηλ. πρώτα μηχανικά κλειδώνω τ' αμάξι μου και μετά σκέφτομαι : "Ρε γαμώτο, το κλείδωσα τ' αμάξι ; Για να πάω να δω ...". Αυτό συμβαίνει ακριβώς επειδή δεν συμβαίνει αυτό που λες. Η Μηχανικότητα δεν έχει καμία σχέση με την σκέψη.

Θα μου πεις, "Kαλά, γιατί δεν έχεις συνείδηση την ώρα που κλειδώνεις τ' αμάξι σου ; Αυτό σημαίνει πως κάτι άλλο σκέφτεσαι εκείνη την ώρα, οτιδήποτε άλλο εκτός από το να κλειδώσεις τ' αμάξι σου". Όχι απαραίτητα. Μπορεί να μην σκέφτομαι και τίποτε εκείνη την στιγμή που κλειδώνω την πόρτα. Τι συμβαίνει πραγματικά στα 5 κέντρα μου ;

Εργάζονται τα 2 από τα 5. Σεξουαλικό, νοητικό και συναισθηματικό δεν εργάζονται. Εργάζονται το κινητικό και το ενστικτώδες. Ούτε το κινητικό αλλά ούτε και το ενστικτώδες χειρίζονται την σκέψη. Αλλά και πως να την χειριστούν ; Αφού δεν υπάρχει εκείνη την στιγμή (δεν εργάζεται το νοητικό). Γι' αυτό σου λέω πως η Μηχανικότητα δεν έχει σχέση με την σκέψη.


Edited by - zip on 16/05/2011 14:56:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2011, 16:37:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζιπ, τα βλέπω λιγο διαφορετικά. 

Αν και είναι έντονη η συζήτηση μαζυ σου, αν λέμε και καμία κουβέντα, σε μένα είναι εις γνώση μου, (προκαλω την προσοχή σου). 

Σε ότι κάνω στην ημέρα, υπάρχει αυτη η ποιότητα της συνηδεισης, που την λέμε προσοχη. Αν υπάρχει αυτη, όλο αυτο που αποτελεί το παρελθόν μου, καταστασεις, κέντρα,εγω, αντιδράσεις, κινητικότητα, ένστικτο, νοητικο, (αυτη η ΡΟΉ γενικότερα) η μηχανικοτητα συμπεριλαμβανομένης και της σκέψης, σταματα. Δεν ήταν πάντα έτσι, στα 20 μου, συναιβεναι οτι περιγραφεις. Έκλεινα το αυτοκίνητο, και σκεφτόμουν τη γκομενα. Κατα κάποιο λόγο θα δεχομουν αυτο που γράφεις για τη σκέψη, πως δεν είναι μηχανικη, αν είχα απεναντι μου το Σωκρατη. Και αυτο, γιατί μέσα στα γραπτά του Πλάτωνα, κατάλαβα Ένα απο τα πλέον δύσκολα σημεία, του εαυτού και της σκέψης. Σε κάθε πράξη του, αναρωτιόταν για το αν αυτο που κάνει, είναι σωστο. φαντασου διλαδη τη σεινηδειση παρούσα, (προσοχη) απο τη στιγμη που πιάνει το κλειδί και κλειδώνει, μέχρι που το βάζει στη τσέπη, έχει επίγνωση των κινήσεων, τη θέση του χεριού του, τη ζέστη η κρύο της τσέπης, και Ένα σωρό αλλα, το χρώματα και τους ήχους που φθάνουν, το χαμόγελο ενός πιτσιρικά, ακόμα και το τσιτσιβισμα του σπουργιτη, έρχονται σαν Ένα στην αφυπνησμενη σεινηδειση, μάλιστα δίχως προσπάθεια. Το οτι τα κέντρα είναι σε κίνηση, και άλλο κανείς και άλλο σκέφτεσαι, η αυτο που εγραψες ποιο πριν, πως οι νικολακηδες θα μαζευτουν, θα γνωριστούν, και ο Νίκος θα έχει το πάνω και κάτω χέρι, δείχνει μόνο μια ισχυρή προσωπικότητα.

Τέλος πάντων, είμαι στη δουλεια, και έχω συγκέντρωση σε 10 λεπτά, αν χρειασθει θα γράψω πάλι το βράδυ η το πρωι. 

Ποιος γράφει ζιπ?

Όταν είμαι ελεύθερος, ήρεμος, η σεινηδειση.
Όταν αντιδρώ, οι σκέψεις μου, κάτι μηχανικό. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2011, 17:57:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Σε ότι κάνω στην ημέρα, υπάρχει αυτη η ποιότητα της συνηδεισης, που την λέμε προσοχη.


Εντάξει, αυτό είναι καλό να υπάρχει. Άλλο πράγμα η προσοχή όμως, άλλο η συνειδητότητα.

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑ

Δεν ήταν πάντα έτσι, στα 20 μου, συναιβεναι οτι περιγραφεις. Έκλεινα το αυτοκίνητο, και σκεφτόμουν τη γκομενα.


Καλά ρε ΠΛΑΤΩΝΑ, αυτό περιγράφω ; Λέω πουθενά πως εγώ κλείνω το αυτοκίνητο και σκέφτομαι την γκόμενα ; Ίσα ίσα σου λέω :

quote:
zip

Μπορεί να μην σκέφτομαι και τίποτε εκείνη την στιγμή που κλειδώνω την πόρτα.


Τέλος πάντων ρε ΠΛΑΤΩΝΑ, εντάξει, όπως νομίζεις ... Πάντως, πληροφοριακά, αυτό που περιγράφεις :

quote:
Σε κάθε πράξη του, αναρωτιόταν για το αν αυτο που κάνει, είναι σωστο. φαντασου διλαδη τη σεινηδειση παρούσα, (προσοχη) απο τη στιγμη που πιάνει το κλειδί και κλειδώνει, μέχρι που το βάζει στη τσέπη, έχει επίγνωση των κινήσεων, τη θέση του χεριού του, τη ζέστη η κρύο της τσέπης, και Ένα σωρό αλλα, το χρώματα και τους ήχους που φθάνουν, το χαμόγελο ενός πιτσιρικά, ακόμα και το τσιτσιβισμα του σπουργιτη, έρχονται σαν Ένα (<--- απ' αυτό το σημείο φαίνεται πως δεν ξέρεις για τι πράγμα μιλάς ) στην αφυπνησμενη σεινηδειση, μάλιστα δίχως προσπάθεια.

είναι απλώς ένας άνθρωπος που προσέχει. Δεν έχει καμία σχέση με την συνειδητότητα.

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Ποιος γράφει ζιπ?

Όταν είμαι ελεύθερος, ήρεμος, η σεινηδειση.
Όταν αντιδρώ, οι σκέψεις μου, κάτι μηχανικό.


Το θέμα είναι πως δεν είσαι ελεύθερος. Το θέμα είναι πως δεν είσαι ήρεμος. Το θέμα είναι πως νομίζεις πως είσαι.

Όπως νομίζεις λοιπόν ... κανένα πρόβλημα για μένα φίλε ...


Edited by - zip on 16/05/2011 18:15:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2011, 19:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζιπ,
Καλά ρε ΠΛΑΤΩΝΑ, αυτό περιγράφω ; Λέω πουθενά πως εγώ κλείνω το αυτοκίνητο και σκέφτομαι την γκόμενα ; Ίσα ίσα σου λέω :

zip
Μπορεί να μην σκέφτομαι και τίποτε εκείνη την στιγμή που κλειδώνω την πόρτα.
..............

Μα γράφω τι συνέβαινε σε μένα. Για να σου δείξω πως γνωρίζω την διαδικασία, του παρόντος/απωντος. 


Ζιπ
Τέλος πάντων ρε ΠΛΑΤΩΝΑ, εντάξει, όπως νομίζεις ... Πάντως, πληροφοριακά, αυτό που περιγράφεις :

quote:
Σε κάθε πράξη του, αναρωτιόταν για το αν αυτο που κάνει, είναι σωστο. φαντασου διλαδη τη σεινηδειση παρούσα, (προσοχη) απο τη στιγμη που πιάνει το κλειδί και κλειδώνει, μέχρι που το βάζει στη τσέπη, έχει επίγνωση των κινήσεων, τη θέση του χεριού του, τη ζέστη η κρύο της τσέπης, και Ένα σωρό αλλα, το χρώματα και τους ήχους που φθάνουν, το χαμόγελο ενός πιτσιρικά, ακόμα και το τσιτσιβισμα του σπουργιτη, έρχονται σαν Ένα (<--- απ' αυτό το σημείο φαίνεται πως δεν ξέρεις για τι πράγμα μιλάς ) στην αφυπνησμενη σεινηδειση, μάλιστα δίχως προσπάθεια.
είναι απλώς ένας άνθρωπος που προσέχει. Δεν έχει καμία σχέση με την συνειδητότητα.
............

Ζιπ, ας κανουμε ακόμα μια προσπάθεια, δεν ξέρεις καμία φορά.

Ο Νίκος, γίνεται να μαζέψει τα νικολακια, και να υπακουσουν. (Θυμίζει λιγο τσομπανη, που μαζεύει τα πρόβατα, (συγκεντρώνει) μα αν πέσει λύκος στο κοπάδι, τρελλαθηκαν τα νικολακια και ο Νίκος, τρεχεις και δεν προλαβαινεις) 

Κανείς διλαδη μια προσπάθεια πάντα, να αποκλεισεις τα νικολακια, για να συγκεντρωθεις.

Μιας λοιπόν και δεν ξέρω τι λέω, σου κάνω ποιο Λιάνα τα πράγματα. (μπορούσες να ρωτήσεις)  
έρχονται σαν ΈΝΑ, όταν  ο παρατηρητής, κατανοήσει ποιος και πως σκέφτεται, τελειώνει η σκέψη. 
τι θα πει αυτο?   
Απλο, οταν δεν υπαρχουν σκεψεις, δεν αντιδρούν τα εγω, υπάρχει διλαδη, αυτο που είναι. Δεν υπάρχει καμια διάφορα, στο μέσα και στο έξω!  

Αν υπαρχει σκεψη, που είναι τα εγω,  η κίνηση τους μεταφράζουν τη ζωη, κατι συνεχώς μιλάει μέσα,  οτι και να συναντήσει. 
Αυτη τη μιχανοποιημενη κατάσταση,  οι ανθρωποι την ονομάζουν και κουλτούρα, την (θεοποιησαν)  και αυτο που βιώνουν σαν σκέψη, ειναι στη βαση του, αντίδραση, απροσεξία, (ένδειξη μη προσοχής),  και κατα συνέπεια περιορισμένης  η ακομα και ανυπαρκτης, συνηδειτοτητος.

Ζιπ
Το θέμα είναι πως δεν είσαι ελεύθερος. Το θέμα είναι πως δεν είσαι ήρεμος. Το θέμα είναι πως νομίζεις πως είσαι.

Όπως νομίζεις λοιπόν ... κανένα πρόβλημα για μένα φίλε ... 
.........

Έγινε, τα λέμε! 
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2011, 20:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να έχεις αφυπνισμένη συνείδηση σημαίνει ότι τα 5 σου κέντρα λειτρουργούν όταν και όπως πρέπει; Και όχι όποτε και όπως καπνίσει στον Νικολή;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2011, 20:49:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το να έχεις αφυπνισμένη συνείδηση σημαίνει ότι τα 5 σου κέντρα λειτρουργούν όταν και όπως πρέπει; Και όχι όποτε και όπως καπνίσει στον Νικολή;

Ντοτορο θα τολμουσα να πω οτι λειτουργουν ολα μαζι συλογικά με τον Νικολη να εχει τον τελυταίο λόγο!
Ισως αυτη να είνα η κατάσταση αυτογνωσίας.
Αποψη εκφράζω και αναρωτιέμαι,γιατι έκανες πολύ σωστή ερώτηση!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2011, 21:45:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Το να έχεις αφυπνισμένη συνείδηση σημαίνει ότι τα 5 σου κέντρα λειτρουργούν όταν και όπως πρέπει; Και όχι όποτε και όπως καπνίσει στον Νικολή;


Ναι, σημαίνει ΚΑΙ αυτό (ότι δηλαδή και τα 5 σου κέντρα λειτουργούν όταν και όπως πρέπει, σωστά δηλ το λες) αλλά το κυριότερο για έναν άνθρωπο που έχει αφυπνισμένη συνείδηση είναι πως δεν υπάρχουν Νικολήδες πια σ' αυτόν. Υπάρχει μόνο Νίκος. Αυτό που μερικές διδασκαλίες το ονομάζουν "Ανώτερος Εαυτός" ή "Ανώτερο Εγώ" ή "Υπερ-εγώ". Ένας τέτοιος άνθρωπος είναι κύριος του εαυτού του. Αυτό σημαίνει πως όχι απλώς γνωρίζει πλήρως τα κέντρα του, αλλά σημαίνει επίσης πως μπορεί να τα εξελίξει. Σ' έναν τέτοιον άνθρωπο αρχίζουν να εμφανίζονται ικανότητες που οι κοινοί άνθρωποι δεν έχουν.

Edited by - zip on 16/05/2011 21:51:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2011, 22:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

έρχονται σαν ΈΝΑ, όταν ο παρατηρητής, κατανοήσει ποιος και πως σκέφτεται, τελειώνει η σκέψη.


Με ποιον τρόπο θα κατανοήσει ο παρατηρητής ποιος και πως σκέφτεται ;

υ.γ όπως βλέπεις ρωτάω ... απάντηση δεν ξέρω αν θα πάρω ... ήδη σε έχω ρωτήσει αρκετά πράγματα για τα οποία δεν έχεις απαντήσει. Π.χ σε ρώτησα το εξής :

quote:

ΠΛΑΤΩΝΑΣ - Μα θέλω να σε ρωτήσω αν έχεις συναντήσει ποτε σου άνθρωπο, που μέσα του μιλάει κάτι απροσδιοριστο.

zip - Κι εγώ θέλω να σε ρωτήσω, πως αυτός ο άνθρωπος ξέρει ότι του συμβαίνει αυτό [ ότι του μιλάει δηλ. όντως αυτό που του μιλάει ], όταν αυτό που του μιλάει είναι απροσδιόριστο ;;;


Δυστυχώς, δεν μου απάντησες.

Επίσης σε ρώτησα :

quote:
zip - Δηλ. οι σκέψεις σου είσαι εσύ ; Ο εαυτός σου αποτελείται μόνο από σκέψεις ; To "εγώ" σου δεν έχει χέρια που πληκτρολογούν ; Είναι μόνο νόηση ; Δεν είναι κίνηση ; Εσύ δηλ. έχεις μόνο ένα κέντρο ; Το νοητικό ; Δεν έχεις κινητικό ; Το "εγώ" σου είναι οι σκέψεις σου, ο νους σου ; Δεν είναι και τα χέρια σου ;

Και πάλι δεν μου απάντησες.

α! θα σου πω και κάτι άλλο χωρίς παρεξήγηση, έτσι ; Δυσκολεύομαι αρκετά να διαβάσω τα πόστα σου και τι ακριβώς λες γιατί οι προτάσεις σου δεν έχουν σωστά σημεία στίξης, οι λέξεις δεν έχουν σωστό τονισμό και πολλές φορές το νόημα είναι δύσκολο να βρεθεί. Εσύ μπορεί να μην το καταλαβαίνεις αυτό, αλλά για ρώτα και κανέναν αναγνώστη να δεις τι θα σου πει ...

Edited by - zip on 16/05/2011 22:28:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2011, 22:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είσαι ευγενικός, θα σου απαντήσω, χωρίς την έπαρση κάποιου που ξέρει, προσπαθώντας να διόρθωση τη στιξη του.

Κάποτε, απελπισμένος απο τους Νικοληδες, έμεινα σε Ένα δωμάτιο για άρκετες μέρες, και τους άφησα να μου πουν την ιστορία τους. Παρακολουθούσα σιωπηλά τη έλεγε (η σκέψη), μέχρι που τελειωνε, χωρίς να επεμβαινω. Αναίτια. Αυτο έγινε για άρκετες μέρες, και ο χρόνος, (μέρα/νύχτα/τροφή/ανάγκες) δεν είχαν τίποτα πέραν του αναγκαίου. Όταν βγήκα μετα απο πολλές μέρες, για δυο ώρες γυρνούσα στην πόλη, και δεν υπήρχε μνήμη που συναντούσε τη ζωη, μα ήταν όλα νέα. Βέβαια μετα απο λιγο γύρισε ο Νίκος και οι νικολακηδες, μα το γεγονός πως είχα δει, με βοήθησαν στη συνέχεια να μην με ελκύει και τόσο η επιφάνεια. Πέρασαν ακόμα λίγοι μήνες, που δεν ταιζα Νίκο και νικολακηδες, οσπου μια μέρα καθώς περπατουσα, έγινε κάτι σαν μια έκρηξη μέσα στο μυαλο, και όταν συνήλθα, είχε αλλάξει η θέαση και βιωση των πάντων. Στη θέση των σκέψεων και της σύγχυσης, υπήρχε ατέλειωτη σιωπή και παρατήρηση. Αν δεν ρωτήσω τον εαυτο μου κάτι, αυτός είναι αυτόματα η σιωπή και η χαρα. Είναι Ένα τίποτα, που δεν θέλει τίποτα.

Ελπίζω να μην θέλεις και καλα να μου δώσεις κάτι, γιατί το μόνο που θα έχεις απο μένα, είναι η καρδιά μου, ζιπ φιλαρακι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2011, 22:38:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Ελπίζω να μην θέλεις και καλα να μου δώσεις κάτι, γιατί το μόνο που θα έχεις απο μένα, είναι η καρδιά μου, ζιπ φιλαρακι!


Δεν μπορώ να δώσω τίποτε σε κάποιον που δεν είναι έτοιμος να το πάρει.

Εγώ δεν σου ζητώ την καρδιά σου, αλίμονο. Κάποιες απαντήσεις σ' αυτά που ρωτάω ίσως ; ... κάποιες αληθινές απαντήσεις ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2011, 22:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε καληνυχτώ ... ίσως να τα πούμε αύριο πάλι ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2011, 17:39:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι

Με πόση δυσφορία σκεφτόμαστε πράγματα που ζημιώνουν σημαντικά τα συμφέροντά μας , πληγώνουν την φιλαυτία μας , και παρεμβαίνουν στις επιθυμίες μας . Με πόση δυσκολία αποφασίζομε να θέσομε τέτοια πράγματα μπροστά στις διάνοιές μας για προσεκτική και σοβαρή έρευνα . . .

Σ’ αυτήν την αντίσταση της βούλησης να επιτρέψει σε ό,τι είναι αντίθετο προς αυτήν να τεθεί υπό την εξέταση της διάνοιας , βρίσκεται η θέση όπου η παραφροσύνη μπορεί να ξεσπάσει πάνω στο μυαλό . . .

Αν η αντίσταση της βούλησης εναντίον της απόκτησης κάποιας γνώσης φθάνει σε τέτοιο βαθμό ώστε αυτή η ενέργεια δεν γίνεται με πληρότητα , τότε μερικά στοιχεία ή περιστάσεις παραλείπονται τελείως από την διάνοια , επειδή η βούληση δεν μπορεί να υποφέρει την όψη τους .

Και τότε για χάρη των αναγκαίων συνδέσεων , τα χάσματα που προκύπτουν κατ’ αυτόν τον τρόπο καλύπτονται κατά το δοκούν .

Έτσι εμφανίζεται η παραφροσύνη .

Γιατί η διάνοια εγκατέλειψε την φύση της για να ευχαριστήσει την βούληση .

Ο άνθρωπος τώρα φαντάζεται ότι δεν υπάρχει . Όμως η παραφροσύνη που προήλθε έτσι είναι η λήθη αφόρητων πόνων . Υπήρξε το τελευταίο φάρμακο της ταλαιπωρημένης φύσης , δηλ. της βούλησης . Η τελική καταφυγή είναι η αυτοκτονία . Εδώ επί τέλους , παράξενο που το λέμε , σκέψη και φαντασία νικούν το ένστικτο .

Λένε ότι ο Διογένης έδωσε τέλος στη ζωή του κρατώντας την αναπνοή του . Τι νίκη πάνω στη θέληση για τη ζωή ! Αλλά αυτός ο θρίαμβος είναι μόνο ατομικός . Η βούληση εξακολουθεί στο είδος .

Η ζωή περιγελά την αυτοκτονία , και χαμογελά στον θάνατο .

Για κάθε εσκεμμένο θάνατο υπάρχουν χιλιάδες απερίσκεπτες γεννήσεις .

“ Η αυτοκτονία , η εκούσια καταστροφή της μιας φαινομενικής ύπαρξης , είναι άσκοπη και ανόητη πράξη , γιατί το πράγμα αυτό καθ’ εαυτό – το είδος , και η ζωή και η βούληση γενικά – παραμένει ανεπηρέαστο απ’ αυτή όπως το ουράνιο τόξο παραμένει οσοδήποτε γρήγορα μπορεί να πέφτουν οι σταγόνες που το υποστηρίζουν ” .

Η αθλιότητα και ο μόχθος εξακολουθούν μετά τον θάνατο του ατόμου , και πρέπει να εξακολουθήσουν , όσο η βούληση είναι κυρίαρχη στον άνθρωπο.

Δεν υπάρχει νίκη κατά των δεινών της ζωής ώσπου η βούληση θα υποταγεί απόλυτα στη γνώση και στην διάνοια .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2011, 17:54:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλά ας επιστρέψουμε και ας εξετάσουμε βαθύτερα , την ελεύθερη βούληση του ανθρώπου για ζωή .

Σχεδόν χωρίς εξαίρεση , οι φιλόσοφοι έχουν τοποθετήσει την ουσία του πνεύματος στην σκέψη και την επίγνωση . Ο άνθρωπος ήταν το ζώο που γνώριζε : L’ animal rational . Αυτή η αρχαία και οικουμενική ριζική πλάνη , το τεράστιο αυτό “Πρώτο ψεύδος” . . . πρέπει να παραμεριστεί πριν από κάθε τι .

"Η επίγνωση είναι μονάχα η επιφάνεια του πνεύματός μας , της οποίας , όπως και της γης , δεν ξέρομε το εσωτερικό , αλλά μόνο τον φλοιό" .

Κάτω από την ενσυνείδητη διάνοια είναι η ενσυνείδητη ή ασυνείδητη θέληση , μια αγωνιζόμενη , έμμονη ζωτική δύναμη , μια αυθόρμητη δραστηριότητα , μια βούληση επιτακτικής επιθυμίας .

Μπορεί μερικές φορές να φανεί ότι η διάνοια κατευθύνει τη βούληση , αλλά μόνο όπως ένας οδηγός οδηγεί τον κύριό του . Η βούληση “είναι ο ισχυρός τυφλός άνθρωπος που μεταφέρει στους ώμους του τον κουτσό που μπορεί να βλέπει” .

Δεν θέλομε ένα πράγμα επειδή βρήκαμε λόγους γι’ αυτό , βρίσκομε λόγους γι’ αυτό , επειδή το θέλομε .

Μάλιστα επεξεργαζόμαστε φιλοσοφίες και θεολογίες για να καλύψουμε τις επιθυμίες μας .

Απ’ αυτό ο Σοπενχάουερ ονομάζει τον άνθρωπο “μεταφυσικό ζώο” : άλλα ζώα επιθυμούν χωρίς μεταφυσική .

“Τίποτα δεν είναι τόσο προκλητικό όσο όταν συζητούμε με έναν άνθρωπο προβάλλοντας λόγους και εξηγήσεις , και καταβάλλομε κάθε κόπο για να τον πείσουμε , για ν’ ανακαλύψουμε στο τέλος ότι δεν θέλει να καταλάβει , ότι έχομε να κάνομε με τη βούλησή του” .

Από αυτό φαίνεται το ανώφελο της λογικής :

Κανένας δεν έπεισε ποτέ έναν άλλο με την λογική .

Ακόμα και οι εξ επαγγέλματος λογικοί χρησιμοποιούν τη λογική μόνο ως πηγή εισοδήματος .

Για να πείσετε έναν άνθρωπο πρέπει ν’ απευθυνθείτε στο συμφέρον του , στις επιθυμίες του , στη βούλησή του .

Παρατηρείστε πόσο καιρό θυμόμαστε τις νίκες μας και πόσο σύντομα ξεχνούμε τις ήττες μας .

Η μνήμη είναι ο υπηρέτης της βούλησης .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2011, 17:59:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσορίζω τον εξαίρετο φίλο Κηφέα...
Φίλε μου , είπες κάποια πράγματα τα οποία μου κέντρισαν το ενδιαφέρον , ωστόσο και για να τοποθετηθώ -ενδεχομένως και άλλοι φίλοι- θα ήθελα να γίνεις πιο επεξηγηματικός σε όλα όσα προανέφερες και να έδινες και ένα παράδειγμα..ευχαριστώ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2011, 18:09:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Εαρινέ

Αμέσως μετά το πρώτο μήνυμά μου, αισθάνθηκα την ανάγκη να γίνω πιο επεξηγηματικός και γι'αυτό ακολούθησε το δεύτερο μήνυμά μου. Δεν ξέρω αν τα κατάφερα

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2011, 18:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανένας δεν έπεισε ποτέ έναν άλλο με την λογική .

Ακόμα και οι εξ επαγγέλματος λογικοί χρησιμοποιούν τη λογική μόνο ως πηγή εισοδήματος .

Για να πείσετε έναν άνθρωπο πρέπει ν’ απευθυνθείτε στο συμφέρον του , στις επιθυμίες του , στη βούλησή του .

Παρατηρείστε πόσο καιρό θυμόμαστε τις νίκες μας και πόσο σύντομα ξεχνούμε τις ήττες μας .

Η μνήμη είναι ο υπηρέτης της βούλησης .
==========================================================

Μου άρεσαν πολύ αυτά φίλε Κηφέα!!

Η μνήμη είναι ο υπηρέτης της βούλησης!!!
Και η φαντασία που πηγάζει απο την μνήμη,θα πρόσθετα κι εγώ!

Δεν είναι στη φαντασία?
Δεν πρόκειται ποτέ να γίνει πραγματικότητα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2011, 18:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κηφέας...

"Η μνήμη είναι ο υπηρέτης της βούλησης".

Φίλε μου , μελέτησα ξανά και ξανά όλα όσα κατέθεσες και προσπάθησα να τα επεξεργαστώ όσο καλύτερα μπορούσα...σε σημείο που το κεφάλι μου έγινε "καζάνι"...


Προκειμένου να βάλω μια τάξη σε αυτό το νοητικό μπάχαλό μου , θα ήθελα κατ'αρχάς να ρωτήσω -και πάλι..- , το εξής...

Όταν λές "βούληση" τι ακριβώς εννοείς???
Την βούληση του συνειδητού υποκειμένου να κάνει οτιδήποτε Ή την βούληση-θέληση- της δύναμης για ζωή που είχε αναφέρει ο Σοπενχάουερ???


Επίσης αναφέρεις ότι...

"Δεν υπάρχει νίκη κατά των δεινών της ζωής ώσπου η βούληση θα υποταγεί απόλυτα στη γνώση και στην διάνοια".

Αν κατάλαβα καλά , θεωρείς ότι τα δεινά θεωρούνται ως αποτέλεσμα της βούλησης???

Μη με παρεξηγείς αλλα θέλω να κατανοήσω όσο το δυνατόν καλύτερα το σκεπτικό σου και μετέπειτα να έχω μια όσο το δυνατόν καλύτερη τοποθέτηση...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2011, 19:34:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:

Κηφέας...

"Η μνήμη είναι ο υπηρέτης της βούλησης".

Φίλε μου , μελέτησα ξανά και ξανά όλα όσα κατέθεσες και προσπάθησα να τα επεξεργαστώ όσο καλύτερα μπορούσα...σε σημείο που το κεφάλι μου έγινε "καζάνι"...

Προκειμένου να βάλω μια τάξη σε αυτό το νοητικό μπάχαλό μου , θα ήθελα κατ'αρχάς να ρωτήσω -και πάλι..- , το εξής...

Όταν λές "βούληση" τι ακριβώς εννοείς???
Την βούληση του συνειδητού υποκειμένου να κάνει οτιδήποτε Ή την βούληση-θέληση- της δύναμης για ζωή που είχε αναφέρει ο Σοπενχάουερ???

Επίσης αναφέρεις ότι...

"Δεν υπάρχει νίκη κατά των δεινών της ζωής ώσπου η βούληση θα υποταγεί απόλυτα στη γνώση και στην διάνοια".

Αν κατάλαβα καλά , θεωρείς ότι τα δεινά θεωρούνται ως αποτέλεσμα της βούλησης???

Μη με παρεξηγείς αλλα θέλω να κατανοήσω όσο το δυνατόν καλύτερα το σκεπτικό σου και μετέπειτα να έχω μια όσο το δυνατόν καλύτερη τοποθέτηση...


Φίλε Εαρινέ,

Όταν κάνομε λογαριασμούς , κάνομε λάθη συχνότερα προς όφελός μας παρά εις βάρος μας . Κι αυτό χωρίς την ελάχιστη ανέντιμη πρόθεση .

Από το άλλο μέρος η νόηση και του πιο κουτού ανθρώπου οξύνεται όταν πρόκειται γι’ αντικείμενα που αφορούν τις επιθυμίες του .

Γενικά η διάνοια αναπτύσσεται από τον κίνδυνο , όπως στην αλεπού , ή από την ανέχεια , όπως στον εγκληματία . Αλλά πάντοτε φαίνεται υποταγμένη στην βούληση και όργανό της . Όταν επιχειρεί να εκτοπίσει τη βούληση , επακολουθεί σύγχυση . Κανένας δεν είναι τόσο επιρρεπής σε λάθη όσο εκείνος που ενεργεί μόνο αντανακλαστικά .

Ας παρατηρήσουμε την πολυτάραχη πάλη των ανθρώπων για τροφή , για συντρόφους ή για παιδιά . Μπορεί αυτό να είναι έργο αντανακλαστικής ενέργειας ; Ασφαλώς όχι . Η αιτία είναι η μισο – επίγνωτη βούληση να ζήσουν και να ζήσουν πλήρως .

Οι άνθρωποι μόνο κατ’επίφαση τραβιούνται από μπρος . Στην πραγματικότητα σπρώχνονται .

Νομίζουν ότι οδηγούνται από ό,τι βλέπουν , ενώ στην πραγματικότητα σπρώχνονται από εκείνο που αισθάνονται – από ένστικτα για την δράση των οποίων τον μισό καιρό δεν έχουν επίγνωση .

Η διάνοια είναι απλώς ο υπουργός εξωτερικών . Η φύση την παρήγαγε για την εξυπηρέτηση της βούλησης του ατόμου . Γι’ αυτό έχει ως αποστολή να ξέρει τόσα πράγματα όσα παρέχουν κίνητρα για τη βούληση , όχι όμως να τα βυθομετρεί ή να κατανοεί την πραγματική ύπαρξή τους .

Η βούληση είναι το μόνο μόνιμο και αμετάβλητο στοιχείο στο πνεύμα . . . είναι η βούληση εκείνη που με την συνέχεια του σκοπού , δίνει ενότητα στην επίγνωση και συγκρατεί όλες τις ιδέες και τις σκέψεις της , συνοδεύοντάς τες σαν μια συνεχής αρμονία . Είναι το σημείο – όργανο της σκέψης .

Ο χαρακτήρας βρίσκεται μέσα στην βούληση και όχι στην διάνοια . Ο χαρακτήρας επίσης είναι συνέχεια του σκοπού και της στάσης : κι αυτά είναι η βούληση .

Η λαϊκή γλώσσα είναι σωστή όταν προτιμά την “καρδιά” από το “κεφάλι” . Ξέρει , (επειδή δεν έκανε σκέψεις γι’ αυτό) ότι μια “καλή θέληση” είναι πιο βαθειά και πιο άξια εμπιστοσύνης από ένα καθαρό μυαλό . Κι όταν αποκαλεί έναν άνθρωπο “πονηρό” , “πολύξερο” ή “πολυμήχανο” αυτό συνεπάγεται την υποψία και την απέχθειά της . Λαμπρές ικανότητες του μυαλού προκαλούν θαυμασμό όχι όμως αγάπη .

Και όλες οι θρησκείες υπόσχονται ανταμοιβή . . . για αρετές της βούλησης ή της καρδιάς όχι όμως για αρετές του κεφαλιού ή της νόησης .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy