ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Υπάρχει ελευθερία βούλησης;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 21:41:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινέ δεν περίμενα τέτοιες προσβολές απο μέρος σου. Σε παρακαλώ να τις ανακαλέσεις και να ζητήσεις συγνώμη

Να το κάνω ευχαρίστως φίλε μου αλλα μόλις είδα το μήνυμά σου και πραγματικά λιγάκι απορώ ποιόν και πού τον πρόσβαλλα , προσωπικά ένα αστείο έκανα που ίσως δεν έγινε κατανοητό αλλα αν πρέπει να ζητήσω συγγνώμη , τότε και ανακαλώ και ζητώ συγγνώμη!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2011, 23:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τότε και ανακαλώ και ζητώ συγγνώμη!!!
Στα γόνατα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2011, 00:32:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειλικρινά ζητώ συγγνώμη αν οπουδήποτε σε προσέβαλα...ειλικρινά δεν το είχα σκοπό κάτι τέτοιο και θεώρησα δεδομμένο ότι θα καταλάβαινες ότι αστειευόμουν!!!
Ναι στα γόνατα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2011, 13:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν φτάνει αυτό.
Αποτάσσεις τον ...σατανά?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2011, 15:25:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποτέ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2011, 17:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επομένως παραμένεις στο παιχνίδι .....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2011, 18:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντα φίλε μου , ασχέτως κόστους και οδύνης και "ηττών"...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2011, 18:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με “καρφία” σταύρωσαν και τον Ιησού, και έγινε .....θεός

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2011, 18:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σωστη παρατήρηση...εύστοχη θα έλεγα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2011, 18:00:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φυσικά και δεν υπάρχει απόλυτη ελευθερία βούλησης.. είναι μια ψευδαίσθηση... το περιβάλλον στο οποίο μεγάλωσε ο καθένας τον επηρέασε καθοριστικά ώστε να κάνει τις μετέπειτα επιλογές του.. Αν κάποιος τώρα νομίζει ότι είναι ελευθερος... ας το νομίζει αλλα αυταπατάται... είναι το περιβάλλον που τον ανέθρεψε έτσι και τον έκανε να αισθάνεται και να συμπεριφέρεται με ελεύθερη βούληση... για ποια ελευθερη βούληση μιλάμε τότε φίλοι μου?

Edited by - Black_Swan on 11/05/2011 18:37:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2011, 19:18:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ/ή Black_Swan, ένας άνθρωπος όμως ορισμένες φορές μπορεί να οδηγηθεί στη λήψη κάποιων αποφάσεων οι οποίες δεν συμβαδίζουν με το κοινωνικό ή οικογενειακό του περιβάλλον κι οι οποίες φαίνονται - ή είναι - εντελώς κόντρα με αυτό.
Προσωπικά πιστεύω ότι οι επιλογές που κι οι αποφάσεις που λαμβάνουμε δεν είναι μόνο αποτέλεσμα του περιβάλλοντος στο οποίο έχουμε γαλουχηθεί κι ούτε η ζωή μας είναι τόσο προκαθορισμένη από τις έως τώρα εμπειρίες μας.
Σαφέστατα κι όλο αυτό το υπόβαθρο παίζει ένα πολύ σημαντικό ρόλο όμως είναι μόνο αυτό υπεύθυνο για τον τρόπο που σκεπτόμαστε και λειτουργούμε;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2011, 19:41:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ/ή Black_Swan, ένας άνθρωπος όμως ορισμένες φορές μπορεί να οδηγηθεί στη λήψη κάποιων αποφάσεων οι οποίες δεν συμβαδίζουν με το κοινωνικό ή οικογενειακό του περιβάλλον κι οι οποίες φαίνονται - ή είναι - εντελώς κόντρα με αυτό.

συμφωνώ, λέγοντας περιβάλλον δεν είναι μόνο το οικογενειακό.. είναι το ευρύτερο περιβάλλον που ζούμε, υπάρχουμε, συμβιώνουμε με άλλους ανθρώπους και αλληλεπιδρούμε..αλλά και πάλι κάτι μας ώθησε στο να πάμε κόντρα σε κάτι ή να συμπεριφερθούμε ενάντια με αυτό που γαλουγηθήκαμε. Πάμε κόντρα γιατί ίσως το βαρεθήκαμε..το σιχαθήκαμε ή δεν το αντέχουμε άλλο Π.χ. κάποιος μεγάλωσε σε ενα αυστηρό συντηρητικό περιβάλλον.. δεν είναι απαραίτητο ότι θα γίνει συντηρητικός..μπορεί να γίνει ακριβώς το αντίθετο.. ακριβώς επειδή θέλει να πάει κόντρα σε αυτό το συντηρητικό περιβάλλον... Πάντα υπάρχει αιτία και αποτέλεσμα..

quote:

Προσωπικά πιστεύω ότι οι επιλογές που κι οι αποφάσεις που λαμβάνουμε δεν είναι μόνο αποτέλεσμα του περιβάλλοντος στο οποίο έχουμε γαλουχηθεί κι ούτε η ζωή μας είναι τόσο προκαθορισμένη από τις έως τώρα εμπειρίες μας.

Σαφέστατα κι όλο αυτό το υπόβαθρο παίζει ένα πολύ σημαντικό ρόλο όμως είναι μόνο αυτό υπεύθυνο για τον τρόπο που σκεπτόμαστε και λειτουργούμε;


Τι άλλο έχει να κάνει με το πως σκεφτόμαστε και λειτουργούμε? Γιατί διαλέξαμε ένα συγκεκριμένο επάγγελμα? γιατί έχουμε έναν συγκεκριμένο χαρακτήρα? γιατί ντυνόμαστε έτσι ή αλλιώς?γιατί υιοθετούμε συγκεκριμένες συμπεριφορές? που πιστεύεις ότι οφείλονται όλα αυτα? Σαφέστατα καθένας μας μπορεί να κάνει τις υπερβάσεις του..--ότι για τον καθένα θεωρείται υπέρβαση-- και να νομίζει ότι έχει τον έλεγχο της ζωής του απόλυτα.. είναι ένα υγιες και καλό σημάδι για την ζωή του αυτό..αλλά ακόμα και οι υπερβάσεις αυτές είναι το καθρευτισμα των εμπειριών μας..των όσων έχουμε διαβάσει, των όσων βλέπουμε και συζητάμε καθημερινά... ο ανθρώπινος νους βομβαρδίζεται με τόσα ερεθισματα...μια εικόνα..μια σκέψη..ένα συμβάν... επεξεργάζεται τόσα στοιχεία κάθε δευτερόλεπτο...δεν είναι απομονωμένος κάπου...---αιτία και αποτέλεσμα---

Edited by - Black_Swan on 11/05/2011 19:43:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2011, 11:44:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Black_Swan, συμφωνώ μαζί σου πως οι επιλογές μας κι ο τρόπος σκέψης μας είναι σε πολύ μαγάλο βαθμό μια απόρροια των εμπειριών και των επιφράσεω του περιβάλλοντος γύρω μας επάνω μας.
Δεν είναι καθόλου εύκολο ένας άνθρωπος να απαλλαγεί από την επίδραση αυτή και πολλές φορές ίσως να μην είναι σε θέση να αναγνωρίσει το γεγονός ότι οι περισσότερες πεποιθήσεις κι απόψεις που έχει υιοθετήσει δεν είναι "καθαρά" δικές του αλλά ένα συνοθύλευμα απόψεων και πεποιθήσεων που αποκόμισε από την αλληλεπίδραση του με την οικογένεια του, τον κοινωνικό του περίγυρο κλπ.

Πιστεύω όμως ότι δεν είναι τα πάντα τόσο προκαθορισμένα όσον αφορά τον τρόπο που λειτουργούμε στην ζωή μας, θεωρώ ότι υπάρχουν και πολλές στιγμές που δρούμε έξω από αυτό το ήδη γνώριμο σε εμάς πλαίσιο.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2011, 14:42:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Dying το κοινωνικό υπόβαθρό ( συνειδητές επιδράσεις) μαζί ασυνείδητες καταγραφές, είναι αυτές που καθορίζουν τον χαρακτήρα (ψυχοσύνθεση) του κάθε ατόμου, περιχαρακώνοντας ένα συγκεκριμένο βαθμό ελευθερίας επιλογών.
Σε κάθε άτομο, υπάρχουν πράξεις που εννοώ δεν υπάρχει φυσική δέσμευση, υπάρχει “δέσμευση” βούλησης, άρα δεν μπορεί να τα κάνει.

Δες τον εξής συλλογισμό.

Ο άνθρωπος μπορεί να κάνει ΟΛΑ όσα η φύση του επιτρέπει να κάνει, αλά δεν μπορεί να θέλει να κάνει ΟΛΑ όσα του επιτρέπει η φύση να κάνει.

Είναι φυσικά ελεύθερος να είναι ομοφυλόφιλος, αν δεν το θέλει, ΔΕΝ το μπορεί.
Το ίδιο θα μπορούσαμε να πούμε και για άλλους περιορισμούς στη ελευθεριά της βούλησης που συσχετίζονται με την διαμορφωμένο χαρακτήρα του κάθε ατόμου.
Παράδειγμα , ο βιασμός της μητέρας του ή του γιου του κλπ κλπ.

ΔΕΝ υπάρχει απόλυτη ουσιαστική ελευθέρια βούλησης, αλλά αυτή πάντα συσχετίζεται ατομικά, κοινωνικά, διαχρονικά με την εκάστοτε διαμορφωμένη ατομική συνείδηση.

Αυτή βεβαίως είναι μόνο η προσωπική μου γνώμη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2011, 19:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πιστεύω όμως ότι δεν είναι τα πάντα τόσο προκαθορισμένα όσον αφορά τον τρόπο που λειτουργούμε στην ζωή μας, θεωρώ ότι υπάρχουν και πολλές στιγμές που δρούμε έξω από αυτό το ήδη γνώριμο σε εμάς πλαίσιο.



προφανώς αναφέρεσαι στο κάρμα ή και στην μοίρα..??? δεν ξέρω τι να σου πω για αυτά.. εγώ σε αυτό που πιστεύω είναι στο τυχαίο δηλαδή σε γεγόνοτα που δεν μπορώ να ελεγξω ή να προβλέψω, δεν πιστεύω ότι κάπου είναι γραμμένη η μοίρα μου.. θεωρώ τα πάντα έναν συνδιασμό τύχης και εξυπνάδας.

Πάντως από περιέργεια είχα κάνει και μια καρμική ανάλυση προηγούμενων ζωών η οποία εξήγησε σε ένα βαθμό τη ζωή μου τώρα... αλλά αναφέρομαι με σκεπτικισμό και επιφύλαξη σε αυτό... γιατί δεν το έχω ψάξει παραπάνω.. δεν ξέρω...

Edited by - Black_Swan on 12/05/2011 19:14:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LIGHTWORKER
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2011, 03:16:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κάνουμε το λάθος να θεωρούμε την ελεύθερη βούληση και τη μοίρα αντίθετες έννοιες


Στην πραγματικότητα είναι συμπληρωματικές,χωρίς η μία να αναιρεί την άλλη


Θα συμφωνησω με το φιλο κοστ!Το ενα δεν αναιρει το αλλο ειναι αλληλοσυμπληρωμενα!!Συνηθως οι ανθρωποι δεν πιστευουν στο καρμα φοβουμενοι οτι αυτο αυτοματως σημαινει οτι δεν εχουν τον ελεγχο της ζωης τους και οτι κατι αλλο τους καταδυναστευει!!Για αλλη μια φορα αυτο ειναι ελλειψη πληροφορησης!!Οσο υπαρχει ελευθερη βουληση αλλο τοσο υπαρχει και καρμα!π.χΜπορει να υπαρχουν γεγονοτα στη ζωη σου για να σε βοηθησουν να κανεις μια υπερβαση το αν θα τη κανεις ομως τελικα την υπερβαση ειναι καθαρα δικη σου ελευθερη βουληση!!Και φυσικα δεν προτεινω να τρεξουμε να κανουμε αναδρομες ολοι σε προηγουμενες ζωες,αφου σε αυτη εχουμε εφοδιαστει καταλληλα για να καταλαβουμε και να αποκρυπτογραφησουμε τον "ευατο μας"!!
Σου δινει τα υλικα για το κεικ αν θα φτιαξεις κεικ ειναι καθαρα δικο σου θεμα αν δεν ξερεις πως φτιαχνεται ψαξε βρες κι αυτο στο δινει!!Αν θες μπορεις απλα να τα κοιτας και να λες "πειναω" κι αυτο δικη σου επιλογη ειναι!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2011, 08:58:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Black_Swan, δεν αναφερόμουν ακριβώς στους νόμους του Dharma και του Karma στα προηγούμενα μηνύματα μου όμως δεν πιστεύω στην τυχαιότητα.
Δεν πιστεύω δηλαδή ότι υπάρχει κάποιο στοιχείο τυχαίοτητας στον κόσμο και συνεπώς στην ζωή μας, τα πάντα εξυπηρετούν κάποιο σκοπό κι έχουν κάποια αιτία, ακόμη κι αν αυτή η αιτία δεν είναι προφανής σε εμάς με μια πρώτη ματιά.
Εάν υποθέσουμε ότι θέλω να πάω από την Αθήνα στην Ίμπιζα - ενόψει του καλοκαιριού που κοντοζυγώνει - μπορώ να επιλέξω εάν θα πάω με το αεροπλάνο μπαμ και κάτω, εάν θα πάω με κρουαζιερόπλοιο εάν θέλω να δω διάφορα μέρη κατά το ταξίδι, μπορώ να επιλέξω με ποιό δρομολόγιο ακριβώς θα πάω, τι θέση θα κλείσω στο μεταφορικό μέσο, ποιά από όλα μου τα ρούχα θα πάρω μαζί μου κλπ κλπ.
Εάν υποθέσουμε λοιπόν ότι είμαι αναγκασμένος να κάνω το ταξίδι αυτό για Χ, Ψ λόγους και δεν έχω την δυνατότητα να το αλλάξω αυτό, οι λεπτομέρειες του ταξιδιού είναι στο δικό μου χέρι.
Το ότι θα φτάσω στην διαδρομή μου είναι δεδομένο, αυτό όμως που επιλέγω εγώ είναι ο τρόπος από διάφορες εναλλακτικές που έχω.

quote:
ΔΕΝ υπάρχει απόλυτη ουσιαστική ελευθέρια βούλησης, αλλά αυτή πάντα συσχετίζεται ατομικά, κοινωνικά, διαχρονικά με την εκάστοτε διαμορφωμένη ατομική συνείδηση.

Φίλε gianipseftis, εάν δεν υπάρχει ουσιαστική ελευθερία βούλησης κι η συμπεριφορά του ανθρώπου, ο τρόπος σκέψης του κι ο τρόπος που δρα σε κάθε περίσταση καθορίζονται μόνο από το οικογενειακό - κοινωνικό κλπ περιβάλλον του, για ποιό λόγο βλέπουμε πχ δύο δίδυμα αδέρφια να λειτουργούν εντελώς διαφορετικά στις ίδιες καταστάσεις την στιγμή που έχουν τις ίδιες εμπειρίες - τουλάχιστον μέχρι κάποια συγκεκριμένη ηλικία - κι έχου τις ίδιες επιδράσεις από το περιβάλλον τους;



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2011, 12:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε gianipseftis, εάν δεν υπάρχει ουσιαστική ελευθερία βούλησης κι η συμπεριφορά του ανθρώπου, ο τρόπος σκέψης του κι ο τρόπος που δρα σε κάθε περίσταση καθορίζονται μόνο από το οικογενειακό - κοινωνικό κλπ περιβάλλον του, για ποιό λόγο βλέπουμε πχ δύο δίδυμα αδέρφια να λειτουργούν εντελώς διαφορετικά στις ίδιες καταστάσεις την στιγμή που έχουν τις ίδιες εμπειρίες - τουλάχιστον μέχρι κάποια συγκεκριμένη ηλικία - κι έχου τις ίδιες επιδράσεις από το περιβάλλον τους;


Φίλε Dying στην περίπτωση που αναφέρεις – των διδύμων – έχουμε σχετικά ίδια γονιδιακή (ασυνείδητη) καταγραφή. Τα άτομα αυτά συνήθως διαμορφώνουν σε γενικές γραμμές τους ίδιους χαρακτήρες, με μικρές οι μεγαλύτερες διαφορές, όσο αναπτύσσονται και οι επαφές τους με την κοινωνία διαφοροποιούνται.
Σημαντικές διαφοροποιήσεις μπορούν να γίνουν σε ηλικίες από 10 έως 18 ετών, και σχετίζονται με τις σχέσεις του κάθε ατόμου με το αντίθετο φίλο.

Υπόψιν μιλώ – αν προσέξεις - για απόλυτη ελευθερία βούλησης, όχι για σχετική.
Αν η ελευθερία στη βούληση ήταν απόλυτα υπαρκτή, θα ήταν ανεξάρτητη από την ατομική ψυχολογία, και επομένως ίδια και κοινή για όλους τους ανθρώπους.

Οι παρατηρήσεις δεν μας οδηγούν σε αυτό το συμπέρασμα

Επιπλέον έχει διαπιστωθεί πως η φυσιολογία του κάθε ατόμου μπορεί μόνιμα ή περιστασιακά να διαταράξει τις δραστηριότητες (δράσεις) του κάθε ατόμου, οδηγώντας τον – σχεδόν τυφλά πολλές φορές - σε πράξεις που δεν θα έκανε υπό άλλες συνθήκες, για τον λόγω και μόνο ότι στις περιπτώσεις αυτές διαταράσσεται ο χαρακτήρας του.
Ένα απλό παράδειγμα είναι η επίδραση της μέθης στο χαρακτήρα του ατόμου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2011, 17:21:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zip:
quote:
[ Το "εγώ" στον υπάκουο άνθρωπο εξακολουθεί να υπάρχει. Και μάλιστα είναι αυτό που εκδηλώνει αυτήν την θέληση, την θέληση δηλ. ο ίδιος να υπακούσει σε κάποιον άλλον. ]

Χμμμ.... προσπαθώ να καταλάβω που θέλεις να καταλήξεις
Και πώς είναι εφικτό ένας άνθρωπος που έχει πολλά Εγώ, να μείνει στην εξουσία του Ενός; (Αν αντιλαμβάνομαι σωστά αυτό που θες να πεις)

Φίλε Εαρινέ βλέπεις σε τι κατάσταση έχουμε μπει τώρα;
Με εξύβρισε ο εκπρόσωπός σου, και τώρα πρέπει να πληρώσεις εσύ τον λογαριασμό για τις πράξεις του(πόσο άδικο και πόσο.. επίκαιρο είναι αυτό). Για αυτό το "αντιπρόσωπος" έχει γίνει βρισιά πλέον

Μάλλον δεν είδες αυτό το μήνυμα του Νικόμαχου:

quote:
03/05/2011, 00:02:15
Ο προσωπολάγνος άσπονδος φίλος σου ο Ντοτόρο
φταίει για όλα.Εμείς καλά τα περνάμε.
Αυτός ο άχρηστος διπλοτριπλοτυπος λογαριασμός
ο φυτιλοκαντηλανάφτης,που δεν μπορούσε να ανάψει το φυτίλι
,τον έπιασε ξαφνική πείνα και ωσάν εγκυμονούσα εξέφρασε
την επιθυμία του Junkfood.
Εαρινέ
θέλω να σε δω να τσακώνεσαι με τον Ντοτόρο!!
Για αυτό τα χώνω εγω,εκπροσωπώντας εσένα.
Αντε τώρα να αποδείξεις οτι κάνω λάθος!

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 13/05/2011 17:22:04

(Παρεμπιπτόντως, μόλις πριν λίγο έφαγα ένα chicken burger του ενός ευρω)

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 13/05/2011 17:23:23

(Άτιμη πείνα)

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 13/05/2011 17:24:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2011, 19:32:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Black_Swan, δεν αναφερόμουν ακριβώς στους νόμους του Dharma και του Karma στα προηγούμενα μηνύματα μου όμως δεν πιστεύω στην τυχαιότητα.
Δεν πιστεύω δηλαδή ότι υπάρχει κάποιο στοιχείο τυχαίοτητας στον κόσμο και συνεπώς στην ζωή μας, τα πάντα εξυπηρετούν κάποιο σκοπό κι έχουν κάποια αιτία, ακόμη κι αν αυτή η αιτία δεν είναι προφανής σε εμάς με μια πρώτη ματιά.
Εάν υποθέσουμε ότι θέλω να πάω από την Αθήνα στην Ίμπιζα - ενόψει του καλοκαιριού που κοντοζυγώνει - μπορώ να επιλέξω εάν θα πάω με το αεροπλάνο μπαμ και κάτω, εάν θα πάω με κρουαζιερόπλοιο εάν θέλω να δω διάφορα μέρη κατά το ταξίδι, μπορώ να επιλέξω με ποιό δρομολόγιο ακριβώς θα πάω, τι θέση θα κλείσω στο μεταφορικό μέσο, ποιά από όλα μου τα ρούχα θα πάρω μαζί μου κλπ κλπ.
Εάν υποθέσουμε λοιπόν ότι είμαι αναγκασμένος να κάνω το ταξίδι αυτό για Χ, Ψ λόγους και δεν έχω την δυνατότητα να το αλλάξω αυτό, οι λεπτομέρειες του ταξιδιού είναι στο δικό μου χέρι.
Το ότι θα φτάσω στην διαδρομή μου είναι δεδομένο, αυτό όμως που επιλέγω εγώ είναι ο τρόπος από διάφορες εναλλακτικές που έχω.

οκ.. φίλε Dying...τώρα κατάλαβα που αναφέρεσαι ότι τα πάντα γίνονται για κάποιο λόγο κτλ.. αυτή τη φράση τη λένε όσοι θέλουν να δικαιολογήσουν τα λάθη τους ή όσοι θα ήθελαν να έχουν μια διαφορετική πορεία στη ζωή τους..ή όσοι ελπίζουν ότι θα γίνει κάτι καλό κάποια στιγμή στη ζωή τους ή ότι υπάρχει η θεία δίκη κτλ κτλ το λένε αυτό για να δικαιολογησουν δυσμενείς καταστάσεις.. και γιατί δε θέλουν να πιστέψουν ότι πολύ απλά ο καθένας μας παλέυει μόνος του σε αυτή τη ζωή. Είναι μια θεωρία που με βολέβει και μένα συχνά να τη σκέφτομαι έτσι αλλά προσπαθώ να το αποφεύγω να το κάνω και να γίνομαι ρεαλίστρια...

όσο για το παράδειγμα της Ibiza.. αν εγώ πχ έχω μια άσκημη εμπειρία με αεροπλάνο ενώ το λογικό θα ήταν να επιλέξω το αεροπλάνο για να πάω .. τελικά θα επιλέξω το τρένο... πως είναι ελευθερη η βουλησή μου λοιπόν?αφού θα έχω επηρεαστεί από την πρωτύτερη άσκημη εμπειρία μου?
ακόμα όμως και (και χωρίς άσκημες εμπειρίες) αν επιλέξω το αεροπλάνο θα είναι επειδή θέλω πχ να βρίσκομαι γρήγορα στον προορισμό αυτό ώστε να απολαυσω όση περισσότερη ώρα μπορώ τα clubs και τα παρτυ! πάλι δεν είναι ελεύθερη η επιλογή μου αφού επηρεάζεται από την μεγάλη μου ανάγκη για διακοπες και παρτυ!

quote:

Φίλε gianipseftis, εάν δεν υπάρχει ουσιαστική ελευθερία βούλησης κι η συμπεριφορά του ανθρώπου, ο τρόπος σκέψης του κι ο τρόπος που δρα σε κάθε περίσταση καθορίζονται μόνο από το οικογενειακό - κοινωνικό κλπ περιβάλλον του, για ποιό λόγο βλέπουμε πχ δύο δίδυμα αδέρφια να λειτουργούν εντελώς διαφορετικά στις ίδιες καταστάσεις την στιγμή που έχουν τις ίδιες εμπειρίες - τουλάχιστον μέχρι κάποια συγκεκριμένη ηλικία - κι έχου τις ίδιες επιδράσεις από το περιβάλλον τους;


μα πως είναι δυνατόν να λες ότι τα δίδυμα έχουν ακριβώς τις ίδιες εμπειρίες? πόσο επιφανειακό είναι αυτό που λες? και τις ίδιες επιδράσεις απο το περιβάλλον? το βλέπεις πολύ απλά το θέμα... κάθε άτομο είναι ξεχωριστό και μοναδικό. Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι οι γονείς τους έχουν την ίδια συμπεριφορά προς αυτά (κάτι αδύνατο, το ξέρω ακόμα και εγώ που είμαι μοναχοπαίδι..) ακόμα και αν υποθέσουμε ότι είναι μαζί μέρα νύχτα πάλι θα είναι διαφορετικοί άνθρωποι, δεν μπορούν να βήχουν την ίδια στιγμή ή να πεινάνε την ίδια στιγμή δεν μιλάμε για κλόνους.. μεταξύ τους θα αναπτυχθεί μια δυναμική και θα έχουν την ανάγκη να αλληλοσυμπληρώσουν ο ένας τον άλλον.. κάθε άνθρωπος λαμβάνει διαφορετικά τις επιδράσεις απο το περιβάλλον του.. τα δίδυμα έχουν ομοιότητες εμφανισιακά μόνο... η διαμόρφωση του χαρακτηρα είναι μια πολύπλοκη διαδικασία δεν μπορεί να εξελιχθεί ακρίβως με τον ίδιο τρόπο... είναι απλή λογική δεν χρειάζεται να είσαι ειδικός για να το καταλάβεις...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2011, 21:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Χμμμ.... προσπαθώ να καταλάβω που θέλεις να καταλήξεις. Και πώς είναι εφικτό ένας άνθρωπος που έχει πολλά Εγώ, να μείνει στην εξουσία του Ενός; (Αν αντιλαμβάνομαι σωστά αυτό που θες να πεις)


Χε, μα ... στην πραγματικότητα αυτό συμβαίνει. Απλά, συμβαίνει ασυνείδητα. Οι πράξεις όλων των ανθρώπων είναι πράξεις που γίνονται από ένα "εγώ". Απλά, αυτό το ένα "εγώ" δεν έχει συμφιλιωθεί με τα υπόλοιπα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2011, 22:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χε, μα ... στην πραγματικότητα αυτό συμβαίνει. Απλά, συμβαίνει ασυνείδητα. Οι πράξεις όλων των ανθρώπων είναι πράξεις που γίνονται από ένα "εγώ". Απλά, αυτό το ένα "εγώ" δεν έχει συμφιλιωθεί με τα υπόλοιπα.
Και η αφύπνιση της συνείδησης τα συμφιώνει ας πούμε δηλαδή;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2011, 23:06:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ντοτόρο είσαι...σατανικός!!
Με ένα σμπάρο δυό...τρυγόνια!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2011, 23:42:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια στους φίλους...

Αν καταλαβαίνω (όπως το θέτει ο ζιπ), είναι πως το ΕΓΩ με κεφάλαια, είναι ΜΙΑ κίνηση, την αντιλαμβάνομαι σαν μη ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΈΝΗ, αυτη η μη εκπλήρωση, μας δημιουργεί την αίσθηση του διαφορετικού, (ΕΓΩ) και την ψευδαίσθηση άλλων μικρότερων η διαφορετικών εγω, μα στην ουσία, το εγω δεν είναι αυτο που όλοι σκεφτοναται, π.χ ... (ρε ξέρεις ποιος είμαι εγω...)...

Η αφύπνιση δεν είναι άλλο απο το τέλος αυτής της κίνησης. Με το τέλος της, δεν είναι πως χάνεις και καλα (το εγω) απλά έχεις επίγνωση ανα πάσα στιγμη της κίνησης του, εκει αρχίζει μια διαφορετικη κίνηση, (που δεν είναι το ανικανοποιητο, η επιθυμία προς εκπλήρωση) μα είναι κίνηση που δεν έχει αιτία!

Αυτη την κίνηση ήθελα να γράψω και στο φίλο τον Αιόλο που ρωτα στη θρησκεία, μιας και όταν του έγραψα, μια ζωη πας νότια, πήγαινε βόρια, δεν εννοουσα να γίνει κάτι απο αντίδραση, (είναι πάντα η κίνηση του ανικανοποιητου) μα μέσα απο την κατανόηση, να αφήσει στην άκρη ότι έκανε, αφου το εξέτασε, χωρίς κάποια αιτία. (τελειωνεις αναίτια ότι καταπιασθηκες και έγινε συνήθεια, εξάρτηση, κάτι που επαναλαμβάνες τόσα χρόνια...)

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 13/05/2011 23:44:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2011, 01:00:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλησπέρα σε όλους

Δυο ερωτήσεις...
το ΕΓΩ υπάρχει...υπ-άρχει...δηλαδή είναι υπο-αρχήν?
και αν είναι υπο-αρχήν είναι και υπο-τέλος?

Αρχισα πάλι να διαβάζω τις τελευταίες μέρες τα ενδιαφέροντα που γράφει η διαδικτυακή παρέα.
Ζω(η)-γραφίζετε το ΕΓΩ στο τετράδιο.
Πλάτωνα αλφαδιάζει ο νούς όταν διαβάζει τα γραφόμενα σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2011, 04:48:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τρελλαντωνης
Πλάτωνα αλφαδιάζει ο νούς όταν διαβάζει τα γραφόμενα σου.
............

Αλφαδιαζει η.... αφηνιαζει...?

Χαθηκες τρελλαντωνη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2011, 04:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανε στον εαυτο σου την ερώτηση.

Όταν αισθάνεσαι (είσαι) τέλεια, που είναι το εγω? Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2011, 07:17:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Και η αφύπνιση της συνείδησης τα συμφιλιώνει ας πούμε δηλαδή;;


Ναι, η "αφύπνιση της συνείδησης" πέραν των άλλων που κάνει, κάνει κι αυτό : συμφιλιώνει τα "εγώ" ενός ανθρώπου. Με απλά λόγια, όταν ένας άνθρωπος είναι συνειδητός δηλ. γνωρίζει τον εαυτό του, αυτό - μαζί με πολλά άλλα βέβαια - σημαίνει πως γνωρίζει ένα προς ένα όλα αυτά τα "εγώ" του. Τα έχει παρατηρήσει, τα έχει μελετήσει, ξέρει πότε εμφανίζονται, γιατί εμφανίζονται, με τι τρέφονται, πως μεγαλώνουν, κτλ. Ξέρει δηλ. τον εαυτό του - μέσω εσωτερικής εργασίας, μέσω αυτοπαρατήρησης, διαλογισμού κτλ - πάρα πολύ καλά, άριστα.

Ε, όταν ξέρεις πότε εμφανίζονται π.χ δύο "αντίπαλα" "εγώ" μέσα σου, όταν ξέρεις γιατί εμφανίζονται, τι ζητούν, με τι τρέφονται, όταν δηλ. ξέρεις τα πάντα γι' αυτά τα δύο "αντίπαλα" "εγώ", τότε είναι πάρα πολύ εύκολο να τα συμφιλιώσεις, να τα μονιάσεις δηλ. και να τα κάνεις "να τα βρουν" μεταξύ τους. Έτσι λοιπόν τα δύο "εγώ" μονιασμένα, συμφιλιωμένα, φίλοι πια δηλ. δεν εμφανίζονται σαν δύο αλλά σαν ένα, με μια "κοινή ομολογία", συνομολογούν δηλ. μια πράξη ενός ανθρώπου.

quote:
trelantonis

το ΕΓΩ υπάρχει...υπ-άρχει...δηλαδή είναι υπο-αρχήν?


Ναι. Είναι υπό μιας ή περισσοτέρων αρχών.

quote:
trelantonis

και αν είναι υπο-αρχήν είναι και υπο-τέλος?


Η "αρχή" δεν σημαίνει εδώ αφετηρία. Όταν λέμε ότι κάποιος ή κάτι υπ-άρχει, σημαίνει πως αυτός ο κάποιος ή αυτό το κάτι βρίσκεται υπό την δύναμη κάποιου άλλου ή του εαυτού του, υπό μιας ή περισσοτέρων αρχών δηλ. είτε κάποιου άλλου ανθρώπου είτε υπό μιας η περισσοτέρων αρχών που έβαλε - που επέβαλε δηλ. - ο ίδιος στον εαυτό του.

Η "αρχή" εδώ σημαίνει π.χ αξία, αξίωμα, δόγμα, ή τέλος πάντων ένας "παράγοντας" που υπο-τάσει, δια-τάσει & επι-τάσει ένα "εγώ" να πράξει.

Ένα "εγώ" π.χ μπορεί να υπάρχει γιατί "διατάσεται" από τον φθόνο (<--- παράγοντας) να πράξει, να κάνει κάτι δηλ. να παράγει ένα έργο. Τότε ο άνθρωπος εμφανίζεται ως φθονερός και συμπεριφέρεται ανάλογα. Επειδή ακριβώς δεν γνωρίζει τίποτε γι' αυτό το "εγώ" του, γι' αυτήν την εικόνα δηλ. του εαυτού του, αυτή την πτυχή του που λέμε, δεν μπορεί και να την διορθώσει. Αν όμως γνωρίζει πως αυτό που κάνει το κάνει από φθόνο και γνωρίζει τι είναι ο φθόνος, με τι τρέφεται ο φθόνος, πότε εμφανίζεται μέσα του, τότε σαφώς μπορεί - αν ο ίδιος το επιθυμήσει - να βάλει ένα τέλος σ' αυτήν την συμπεριφορά του. Αυτό με απλά λόγια σημαίνει πως πια δεν θα υπ-άρχει αυτός ο παράγοντας, ο φθόνος, δεν θα φθονεί δηλ. αυτός ο άνθρωπος.

Ένα μέρος της εσωτερικής εργασίας είναι η αναζήτηση μέσα μας αυτών των "αρχών" που διατάσουν, επιτάσουν και υποτάσουν τα διάφορα "εγώ" μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2011, 07:31:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Αν καταλαβαίνω (όπως το θέτει ο ζιπ), είναι πως το ΕΓΩ με κεφάλαια, είναι ΜΙΑ κίνηση, την αντιλαμβάνομαι σαν μη ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΈΝΗ, αυτη η μη εκπλήρωση, μας δημιουργεί την αίσθηση του διαφορετικού, (ΕΓΩ) και την ψευδαίσθηση άλλων μικρότερων η διαφορετικών εγω, μα στην ουσία, το εγω δεν είναι αυτο που όλοι σκεφτοναται, π.χ ... (ρε ξέρεις ποιος είμαι εγω...)...


Ο κάθε Νίκος έχει μέσα του ένα πλήθος από μικρούς Νίκους. Αυτά τα μικρά "εγώ", οι μικροί Νικολήδες δηλ. μπορεί να μην έχουν καμία σχέση με τον πραγματικό Νίκο όμως εξουσιάζουν τον πραγματικό Νίκο και τον κάνουν να πράττει.

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Η αφύπνιση δεν είναι άλλο απο το τέλος αυτής της κίνησης. Με το τέλος της, δεν είναι πως χάνεις και καλα (το εγω) απλά έχεις επίγνωση ανα πάσα στιγμη της κίνησης του, εκει αρχίζει μια διαφορετικη κίνηση, (που δεν είναι το ανικανοποιητο, η επιθυμία προς εκπλήρωση) μα είναι κίνηση που δεν έχει αιτία!


Η αφύπνιση βρίσκει όλους αυτούς τους Νικολήδες. Τους παρατηρεί, τους μελετά, τους γνωρίζει και εν τέλει τους βάζει όλους σ' ένα τραπέζι να φαν' και να πιουν αγαπημένοι και συμφιλιωμένοι. Έτσι, όλοι αυτοί οι ξεχωριστοί Νικολήδες παύουν να είναι ξεχωριστοί, να ενεργούν δηλ. μόνοι τους, να κάνουν ότι θέλουν, παύουν να είναι χωρισμένοι αλλά ενώνονται, φιλιώνουν, μονιάζουν, δηλ. ενοποιούνται σε ένα και μοναδικό "Εγώ", εκείνο του πραγματικού Νίκου.

Edited by - zip on 14/05/2011 07:39:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2011, 09:51:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας γράφω ακόμα κάτι, ισως με περάσετε τρελλο, μα αυτο ζω στο πετσί μου.

Δεν υπάρχει πραγματικά το εγω. Ο Νίκος και οι Νικοληδες, δεν είναι άλλο απο μια ΡΟΉ, μια κινηση. Το ονομασεται  επιθυμια, ψυχολογικο χρονο, η το μη πληρες, (μη επαρκουν) λιγο αλλάζει.  Με αυτη την κίνηση, είναι συνδεδεμένος ο εγκέφαλος, ο οποίος διαμορφώνεται, Συνεχώς, και έχει την εντύπωση πως είναι ξεχωριστός, πως είναι κάποιος, η κάτι πραγματικο, έστω Ένα κοπάδι με Νικοληδες, που συμφιλιωνονται, σε Ένα πραγματικο ΕΓΩ. Μέσα στις δυνατότητες του εγκεφάλου, είναι το βίωμα μιας κίνησης που είναι διαφορετικη απο την κνηση της επιθυμίας, δεν έχει τιποτα κοινο με την κίνηση του χρόνου. Αυτο στον εγκεφαλο δεν παρουσιαζεται σαν (κάτι μου λείπει) η γνωστή κίνηση του εγω που θέλει πάντα κάτι, μα η παρουσία του και μονο, ΕΊΝΑΙ πληρωτητα, είναι αυτο που (βλέπει) την μερικοτητα, την μη πραγματικότητα, όπως και την ανάγκη της ύπαρξης του, (σε Ένα επίπεδο) π.χ διψας, πεινας, παίρνεις νερό, τροφή, δεν διψας δεν πεινας. (για κάποιο χρόνο). Αυτο είναι απλό, αναγκαίο, μα όταν αυτη η ανάγκη, πχ για φαγητο, περνά στον ψυχολογική ανεπάρκεια, τοτε πεινας όχι γιατί έχει ανάγκη το σώμα σου, μα γιατι η (πείνα και τροφή), γινονται αντικαταστατο κάποιας έλλειψης. Διλ. Μπορει να σου λείπει στην πραγματικότητα το σεχ, (σε φυσικό επίπεδο) και να (μαλακιζεσαι) η να ανοίγεις το ψυγείο, γιατί αυτα μπορείς. 

Αυτη ηταν και η ερώτηση που κάτι μήνες θέτω στο εσωτερικά. Γιατί θελουμε σεχ, μεγαλύτερο σπίτι, αυτοκίνητο, γυναίκες, γιατί η ζωη μας επικεντρώνεται σε κάτι, γύρο απο κάτι, γιατί εχουμε πάθη, πιανομαστε απο θρησκείες, και Ένα σωρό πράγματα που πράττουμε στη ζωη...

Εμφανές. Το ανεκπλήρωτο παντα μας σπρώχνει να κάνουμε οτι κάνουμε σαν ανθρωπότητα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy