ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Υπάρχει ελευθερία βούλησης;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 17:32:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας αγαπητοί μου φίλοι.

Είμαστε αυτό το οποίο δεν μπορεί να ειπωθεί, αλλα αυτό το οποίο δεν μπορεί να ειπωθεί ΕΙΝΑΙ. Λόγο λοιπόν επικοινωνίας θα πω για αυτό το αναλλοίωτο που είμαστε χωρίς πότε να μπορώ να πω πραγματικά τι είμαστε.. τα λόγια μου ίσως να μπορούν προσανατολίσουν κάποιον στο να από- ταυτιστεί από αυτό που νομίζει ότι είναι, είτε πραγματικά, είτε με ένα τρόπο διαισθητικό αρχικά.

Υπάρχει μια αίσθηση παρουσίας η όποια είναι ευδαιμονική και παρών στο εδώ και τώρα. Όταν κάποιος αρχικά δραστηριοποιήσει την ¨θέση¨ …την παρουσία του παρατηρητή.. τότε ενεργοποιείται αυτό το οποίο Είμαστε .

Αν αυτή η ενεργοποίηση διατηρηθεί μεσα στην καθημερινότητα και από στιγμή σε στιγμή, τότε υπάρχει η πιθανότητα να αποκτήσουμε αυτοσυνείδηση. Αυτό που λέμε αυτοσυνείδηση απαντά σιωπηλά στο ερώτημα «ποιος Είμαι;».

Αυτή λοιπόν η παρουσία, είτε σαν αυτοσυνείδηση είτε σαν ενεργοποίηση της παρουσίας του παρατηρητή, έχει κάτι κοινό, αναλλοίωτο και πάντα φρέσκο… Αυτό το κοινό, αναλλοίωτο και πάντα φρέσκο είναι η ευδαιμονική παρουσία η οποία δεν είναι κάτι ξέχωρο από αυτό που Είμαστε. Επίσης δεν είναι παρατηρήσημο επειδή η προσοχή για παρατήρηση απορρέει από αυτό.

Αυτή λοιπόν η αίσθηση παρουσίας είναι σαν ένα βολταζ που δεν αλλάζει και διατηρείτε πάντα φρέσκο… Τα εγώ λοιπων έχουν ένα άλλο βολταζ που πάντα αλλάζει και κάθε εγώ έχει την δική του αίσθηση παρουσίας η οποία όχι ότι δεν υπάρχει… αλλα δεν είμαστε αυτό πραγματικά ως αυτό που Είμαστε.

Λόγο ταύτισης εκλαμβάνουμε αυτήν την αίσθηση παρουσίας των εγώ (που κάθε φορά είναι διαφορετική).. ως εαυτό. Αυτός ο ψευδής εαυτός αποτελείτε από πολλά εγώ (που το καθένα θέλει κάτι) και από την προσωπικότητα η οποία διαμορφώνεται από την παιδική μας ηλικία.
Αυτό ο ψευδής εαυτός είναι μια μηχανικότητα και δρα σύμφωνα με την μηχανικότητα που τον διέπει. Ο άνθρωπος έχει 5 μηχανικά κέντρα. Το διανοητικό, το συναισθηματικό, το κινητικό, το ενστικτώδες και το σεξουαλικό.

Μεσα από αυτά τα κέντρα δρουν τα εγώ τα οποία είναι ψυχολογικά επιπρόσθετα. Θα μπορούσα να πω πως τα εγώ είναι ¨αρχέγονες ζωώδες τάσεις¨ οι όποιες βρήκαν κάτι μοναδικό στον άνθρωπο για να εκδηλώνονται. Αυτό το μοναδικό που βρήκαν και που δεν έχουν τα υπόλοιπα βασίλεια στην φύση είναι το διανοητικό κέντρο το οποίο μπορεί να εκτελεί τις εργασίες της σκέψης, του συλλογισμού και άλλες λειτουργείες..

Ακριβώς σε αυτό το σημείο είναι που πρέπει να απαντηθεί το ερώτημα του αν έχουμε πραγματικά ελεύθερη βούληση. Δηλ.. αποφασίζουμε εμείς για το τι θα κάνουμε ή αυτό που εμείς πέρνουμε ως απόφαση δεν είναι παρά μια μηχανική αντίδραση η οποία μπορεί εύκολα να παρατηρηθεί ως φαινόμενο και στους άλλους ανθρώπους.

Για εμένα.. ελεύθερη βούληση έχουμε όταν έχουμε αυτοσυνείδηση, επειδή η δράση αυτή δεν εμπεριέχει ένα εγώ-θέλω Δεν δρα ένα μηχανικό εγώ που είναι το ίδιο σε όλους μας και μπορούμε εύκολα να το παρατηρήσουμε στους άλλους.

Κοιτάξτε πως κοιτά σεξουαλικά ένας άντρας μια γυναίκα στο δρόμο.. όλοι δρουν σχεδόν με τον ίδιο τρόπο συμπεριφοράς, αμηχανίας ,μηχανικότητας κ.λ.π Το διανοητικό κέντρο θα λειτουργεί κατω από την επιρροή του εγώ- λαγνείας, το ίδιο και το συναισθηματικό κέντρο.. ως πάθος, το ίδιο και στα υπόλοιπα κέντρα …όλοι αυτοί δρουν με ελεύθερη βούληση ή με κάποια βούληση ενός εγώ ή και πολλών ακόμα που ψάχνουν ικανοποίηση; Ευχαρίστηση; Αποδοχή; Περηφάνια; να τονίσουν το αίσθημα ανωτερότητας έναντι του αισθήματος κατωτερότητας και πολλά άλλα.

Έτσι το ένα εγώ διαδέχεται το άλλο και το κάθε εγώ θέλει κάτι. Έτσι η ανθρώπινη μηχανή κινείται σύμφωνα με τα θέλω- ικανοποίηση των εγώ. Με αυτόν τον τρόπο ζούμε μηχανικά, παρορμητικά, χωρίς ελεύθερη βούληση και χωρίς να υπάρχει κάποιος που να μπορεί να ΕΙΝΑΙ ως παρουσία.

Το ότι σκεπτόμαστε και το τι σκεπτόμαστε δεν σημαίνει ότι έχουμε ελεύθερη βούληση. Αν δούμε τι σκεπτόμαστε και τι περνά κάθε φορά από το μυαλό μας και τι αποφασίζουμε να κάνουμε από αυτά που σκεφτήκαμε, τότε θα δούμε ότι υπάρχει μια πρόθεση, μια παρακίνηση που δεν είναι τίποτα άλλο από ένα εγώ που αναζήτα ευχαρίστηση και ικανοποίηση.

Ένας άνθρωπος που ζει με την αίσθηση της ευδαιμονικής παρουσίας του ¨μεσα¨ στην σιωπηλή επίγνωση αυτου που Είναι.. δεν αναζήτα το πέρα από αυτό. Είναι πλήρεις και ως πλήρεις είναι σαν πηγή που ξεχειλίζει, η δράση του είναι αυθόρμητη και σύμφωνη με αυτό που Είναι. Η δράση αυτή δεν είναι το προϊών της σκέψης του αλλα της χαράς του Είναι.

Αυτή η δράση που πηγάζει από την χαρά του Είναι είναι η ελεύθερη βούληση και είναι τόσο ελεύθερη που στο έσχατο σημείο δεν υπάρχει ούτε ο δρών. Βλέπεται ..η ελευθέρια δεν είναι κάτι που μπορεί να οριοθετηθεί ούτε να μπει σε κάποιο καλούπι.. αν έμπαινε τι σοι ελευθέρια θα ήταν;. Έτσι η ελεύθερη βούληση είναι μια απειρότητα στο εδώ και τώρα.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 15/05/2011 17:39:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 17:57:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ:

Έτσι το ένα εγώ διαδέχεται το άλλο και το κάθε εγώ θέλει κάτι. Έτσι η ανθρώπινη μηχανή κινείται σύμφωνα με τα θέλω- ικανοποίηση των εγώ. Με αυτόν τον τρόπο ζούμε μηχανικά, παρορμητικά, χωρίς ελεύθερη βούληση και χωρίς να υπάρχει κάποιος που να μπορεί να ΕΙΝΑΙ ως παρουσία.
=================================================================

Και αυτοί είναι οι βασικοί λόγοι που μας ωθούν να συμετάσχουμε
σε φόρουμ εσωτερισμού.
Επειδη μέσα στον κάθε ενα απο εμας τους συμετέχοντες υπάρχει αυτή
η φλόγα,να φρενάρουμε αυτή τη μηχανική κίνηση και να την σταματήσουμε
ώστε να μπορούμε να ζήσουμε...αυτογνωσιακά!!
Μπράβο ΥΠΗΡΕΤΗ.Τα είπες όλα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 18:34:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζιπ
Μια παραγωγική διαδικασία του νου και της νόησης που περιλαμβάνει κρίσεις και συλλογισμούς. [ el.wiktionary.org ]
...........
Για να λες πως είναι κάτι που παράγει κάτι, (νους και νοηση) είσαι πιο κοντα στην υλικη διαδικασία της σκέψης. Δεν έχω να πω κάτι.
τώρα,
Αν η σκέψη περιλαμβάνει κρίσεις και συλλογισμους, η κρίση και ο συλλογισμος έπονται της σκέψης, (αφου περιλαμβάνονται) επομενως η σκέψη είναι πριν το συλλογισμό, πριν απο την κρίση. Δεν απαντά το λεξικό) τι είναι η σκέψη, μα τι έπεται...


Ζιπ
Η προσωπικότητα και η ουσία ενός Όντος.
.........

Για το πρώτο το συζητάμε. (η πουστια, η ρουφιάνια, δηλώνει εγω, και προσωπικότητα?)

Για το δεύτερο, αμφιβάλλω!

Ζιπ
Η Ενέργεια χαρακτηρίζεται, τόσο στη θεωρία όσο και στη πράξη, περισσότερο ως μια λογιστική έννοια, που μας δίνει τη δυνατότητα να προβλέψουμε την εξέλιξη ή την κίνηση ενός συστήματος. 
.......
Παλι δεν λες τι είναι, μα μιλάς για έννοια, και ύστερα τα βάζουμε με τον πιστο, που δεν χρειάζεται και την πρόβλεψη. ( προβλέπει ο θεός)

Ζιπ
Ορίζεται σαν το ποσό του έργου που απαιτείται προκειμένου το σύστημα να πάει από μια αρχική κατάσταση σε μια τελική. [ wikipedia ]
.........

Ωραία ζιπ, πάρε όση ενέργεια θέλεις, φτιάξει μου Ένα καρωτο! 
Σου δίνω αρχική κατάσταση, (ενέργεια) και θέλω απλά (τελικη) 
Ένα καρώτακι. 
Φτιαχτο!
..........

ζιπ
Ωραία. Και αυτήν την εγκεφαλική διαδικασία ποιος την κάνει ;
.......

Ο φίλος υπηρέτης με καλύπτει με πολλα απο όσα γράφει.

Μα θέλω να σε ρωτήσω αν έχεις συναντήσει ποτε σου άνθρωπο, που μέσα του μιλάει κάτι απροσδιοριστο.  
Ειναι αυτος, η κατι εξωτερικο?

Δεν γράφω (δαιμονισμενο) και τέτοια, γιατί θα μου την πέσουν εκτός απο τους φυσικούς, και οι ψυχαναλυτες, και δεν έχω όρεξη να απαντήσω, σε ολλους.

Βλέπεις ζιπ  ποσά πράγματα πρέπει να εξετάσεις, για το τι είναι αυτο, που πράγματι είναι, πίσω απο τα εγω.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 19:41:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Για να λες πως είναι κάτι που παράγει κάτι, (νους και νοηση) είσαι πιο κοντα στην υλικη διαδικασία της σκέψης*. Δεν έχω να πω κάτι.
τώρα,
Αν η σκέψη περιλαμβάνει κρίσεις και συλλογισμους, η κρίση και ο συλλογισμος έπονται της σκέψης, (αφου περιλαμβάνονται)** επομενως η σκέψη είναι πριν το συλλογισμό, πριν απο την κρίση. Δεν απαντά το λεξικό) τι είναι η σκέψη, μα τι έπεται...


*Ο νους και η νόηση κάνουν μια εργασία, εκτελούν μια διαδικασία. Η διαδικασία αυτή παράγει κάτι. Γι' αυτό ονομάζεται παραγωγική. Τι περιλαμβάνει αυτή η διαδικασία ; Περιλαμβάνει κρίσεις και συλλογισμούς.

**ΠΛΑΤΩΝΑ, δεν έπονται, περιλαμβάνονται, συνμπεριλαμβάνονται αν το θες. Όταν σε μια διαδικασία περιλαμβάνεται κάτι ή αυτή η διαδικασία περιλαμβάνει κάτι, αυτό σημαίνει πως αυτό το κάτι έπεται αυτής της διαδικασίας ;;; Aφού συμπεριλαμβάνεται σ' αυτήν την διαδικασία !!! πως έπεται ;;;

Βασικά, δεν ξέρεις ούτε να διαβάζεις, ούτε να ερμηνεύεις. Αγαπητέ, εγώ δεν θα κάτσω να σου μάθω να διαβάζεις. Συγνώμη δηλ. αλλά ούτε την διάθεση έχω, ούτε τον χρόνο.

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Για το πρώτο το συζητάμε. (η πουστια, η ρουφιάνια, δηλώνει εγω, και προσωπικότητα?)

Για το δεύτερο, αμφιβάλλω!


Ασφαλώς και δηλώνει. Όταν σου λέω προσωπικότητα δεν χρησιμοποιώ την λέξη "προσωπικότητα" όπως έχεις συνηθίσει να την ακούς π.χ "ήρθαν στο γάμο και κάτι σημαντικές προσωπικότητες". Δεν εννοώ VIPS προσωπικότητες. Όσον αφορά αυτό που λες για την πουστιά και την ρουφιανιά, η πουστιά και η ρουφιανιά δηλώνει μια κακή προσωπικότητα, μια αρνητική προσωπικότητα δηλ. έναν άνθρωπο που έχει διαμορφώσει το "εγώ" του με πονηριά, που έχει μέσα του εκδικητική διάθεση, κτλ.

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Ωραία ζιπ, πάρε όση ενέργεια θέλεις, φτιάξει μου Ένα καρωτο!
Σου δίνω αρχική κατάσταση, (ενέργεια) και θέλω απλά (τελικη)
Ένα καρώτακι.
Φτιαχτο!


Το παραθέτω ξανά :

quote:
Ορίζεται σαν το ποσό του έργου που απαιτείται προκειμένου το σύστημα να πάει από μια αρχική κατάσταση σε μια τελική.

Η ενέργεια λέει η παραπάνω πρόταση, ορίζεται [ δεν σου λέει "είναι", σου λέει ορίζεται, ποιος την ορίζει ; ο άνθρωπος δηλ. ] σαν το ποσό του έργου [ ποσοτικά δηλ. ορίζεται ως ποσό, ως ποσότητα, ποσότητα τίνος ; ενός έργου ] που απαιτείται προκειμένου το σύστημα να πάει από μια αρχική κατάσταση σε μια τελική. [ δηλ. λέει πως για να πάει το σύστημα, ένα σύστημα δηλ. από μια κατάσταση αρχική σε μια κατάσταση τελική, αυτή η διαδικασία απαιτεί μια ποσότητα έργου, να καταβληθεί δηλ. κάποιο έργο. Αυτή η ποσότητα του έργου είναι η ενέργεια ]

Τώρα, τι σχέση έχει αυτό που λες με το καρότο με αυτό που λέει το παραπάνω ... τι να σου πω ;;;!!! Μόνο εσύ το ξέρεις αυτό φίλε μου ...

Αν εγώ πάρω ένα σπόρο καρότου, πάρω ένα χωράφι, το σκάψω, το οργώσω [δηλ. καταβάλω κάποιο έργο, κάποιο κόπο], φυτέψω τον σπόρο, τον ποτίσω, τον περιποιηθώ δηλ. τότε θα σου φτιάξω όχι ένα, αλλά ολόκληρο μποστάνι με καρότα. Όλη αυτή η διαδικασία του οργώματος, της σποράς, της καλλιέργειας δηλ. αποτελεί μια δική μου ενέργεια. Αυτό λέει ο παραπάνω ορισμός. Τώρα, τι λες εσύ ;! ... τι να σου πω ;;;!!!

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Ωραία ζιπ, πάρε όση ενέργεια θέλεις, φτιάξει μου Ένα καρωτο!
Σου δίνω αρχική κατάσταση, (ενέργεια) και θέλω απλά (τελικη)


Η αρχική κατάσταση αγόρι μου δεν είναι η ενέργεια. Είναι ο σπόρος ενός καρότου [ στο παράδειγμά σου δηλ. ]. Αν εγώ πάρω αυτόν τον σπόρο (αρχική κατάσταση) και τον καλλιεργήσω[ <--- ρήμα : καλλιεργώ ], θα σου φτιάξω καρότα (τελική κατάσταση). Ποια είναι η ενέργεια εδώ ; Η καλλιέργεια. Αυτή είναι η ενέργεια. Γι' αυτό μπαίνει και ως ... ρήμα. Και αυτή η ενέργεια, ασφαλώς και μπορεί να μετρηθεί.

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Μα θέλω να σε ρωτήσω αν έχεις συναντήσει ποτε σου άνθρωπο, που μέσα του μιλάει κάτι απροσδιοριστο. Ειναι αυτος, η κατι εξωτερικο?


Κι εγώ θέλω να σε ρωτήσω, πως αυτός ο άνθρωπος ξέρει ότι του συμβαίνει αυτό [ ότι του μιλάει δηλ. όντως αυτό που του μιλάει ], όταν αυτό που του μιλάει είναι απροσδιόριστο ;;;

Edited by - zip on 15/05/2011 20:06:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 19:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Βλέπεις ζιπ ποσά πράγματα πρέπει να εξετάσεις, για το τι είναι αυτο, που πράγματι είναι, πίσω απο τα εγω.


Εγώ αγαπητέ μου φίλε, δεν πρέπει να εξετάσω τίποτε. Τα έχω ήδη εξετάσει και για μένα τα πράγματα είναι πάρα μα πάρα πολύ απλά. Εγώ γνωρίζω π.χ για μια αρνητική προσωπικότητα που έχει μέσα της εκδίκηση, πονηριά και υστεροβουλία. Δεν θα κάτσω εγώ να σου εξηγήσω για την πουστιά και την ρουφιανιά. Άλλωστε τι σημαίνει "πουστιά" ;;; Βρες μου εσύ τον "πούστη" και θα σου βρω εγώ την "πουστιά". Αυτές είναι έννοιες δικές σας. Εγώ δεν τις κατανοώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 20:11:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zip
*Ο νους και η νόηση κάνουν μια εργασία, εκτελούν μια διαδικασία. Η διαδικασία αυτή παράγει κάτι. Γι' αυτό ονομάζεται παραγωγική. Τι περιλαμβάνει αυτή η διαδικασία ; Περιλαμβάνει κρίσεις και συλλογισμούς.

**ΠΛΑΤΩΝΑ, δεν έπονται, περιλαμβάνονται, συνμπεριλαμβάνονται αν το θες. Όταν σε μια διαδικασία περιλαμβάνεται κάτι ή αυτή η διαδικασία περιλαμβάνει κάτι, αυτό σημαίνει πως αυτό το κάτι έπεται αυτής της διαδικασίας ;;; Aφού συμπεριλαμβάνεται σ' αυτήν την διαδικασία !!! πως έπεται ;;;

Βασικά, δεν ξέρεις ούτε να διαβάζεις, ούτε να ερμηνεύεις. Αγαπητέ, εγώ δεν θα κάτσω να σου μάθω να διαβάζεις. Συγνώμη δηλ. αλλά ούτε την διάθεση έχω, ούτε τον χρόνο.
........

Ένταξη φιλαρακο, ΕΣΥ νομιζεις πως τα ξέρεις όλα. Όταν καταλάβεις πως δεν υπάρχει εγω και σκέψεις, (γιατί το εγω είναι οι σκέψεις), τοτε θα σου ανοίξουν και τα ματια. Το εύχομαι διλαδη, .αυτο προσπάθησα να σου δείξω με τον παραπανω συλλογισμό, μα ΕΣΥ θέλεις να με μάθεις να ερμηνευω και να διαβάζω. Κράτησε τα για την πάρτυ σου.

Όσο για τα υπόλοιπα, πριν απαντήσεις σε είχα ρωτήσει και προηδοποιησει, όχι τι ορίζεται, μα τι είναι...

Πλάτωνας
Γνωρίζεις  τι είναι η σκέψη? γνωρίζει τι ειναι το εγω? γνωριζεις τι είναι η ενέργεια? όχι τα αποτελέσματα, μιας και  οι επιστημωνες λενε πως δεν γνωρίζουν τι ακριβώς είναι, μα αυτο που προκάλουν.

Ήταν καθαρή η ερώτηση, μα όπως συνηθίζεις, αναμασας και λες ότι κάποιος σου εχει ηδη γράψει,  λες και δεν τα ξέραμε. Τι να τις κάνω τις επεξηγήσεις σε κάτι που ήδη γνωρίζω, πως κανείς δεν γνωρίζει?

Ποιος ξέρει να διαβάζει, και ποιος δεν ξέρει να ερμηνεύει, είναι προβλημα σου, όχι δικο μου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 20:16:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζιπ
Εγώ αγαπητέ μου φίλε, δεν πρέπει να εξετάσω τίποτε. Τα έχω ήδη εξετάσει και για μένα τα πράγματα είναι πάρα μα πάρα πολύ απλά. Εγώ γνωρίζω π.χ για μια αρνητική προσωπικότητα που έχει μέσα της εκδίκηση, πονηριά και υστεροβουλία. Δενθα κάτσω εγώ να σου εξηγήσω για την πουστιά και την ρουφιανιά. Άλλωστε τι σημαίνει "πουστιά" ;;; Βρες μου εσύ τον "πούστη" και θα σου βρω εγώ την "πουστιά". Αυτές είναι έννοιες δικές σας. Εγώ δεν τις κατανοώ.
..........
Ρουφιάνια, πουστια, προσπάθεια να μπερδεψεις και να ξευτηλισεις με κάθε τροπο τον συνομιλητή σου. Προσπάθεια να αλλιωσεις και εμπεδωσεις, με δυπλα και τριπλά ΝΙΚ, καταστασεις που βοηθούν την οποία αδυναμια σου, ψυχική και πνευματική.

Άμα δεν φτάνουν, έχω Ένα σωρό, μα ας το αφήσουμε,

Να είσαι καλα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 20:23:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Προσπάθεια να αλλιωσεις και εμπεδωσεις, με δυπλα και τριπλά ΝΙΚ, καταστασεις που βοηθούν την οποία αδυναμια σου, ψυχική και πνευματική.


Είσαι λάθος φίλε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 20:33:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Ένταξη φιλαρακο, ΕΣΥ νομιζεις πως τα ξέρεις όλα. Όταν καταλάβεις πως δεν υπάρχει εγω και σκέψεις, (γιατί το εγω είναι οι σκέψεις), τοτε θα σου ανοίξουν και τα ματια.


Ρε άνθρωπε, ποιος είναι τότε αυτός που τα γράφει όλα αυτά αν δεν είσαι εσύ ; Οι σκέψεις σου ; Δηλ. οι σκέψεις σου είσαι εσύ ; Ο εαυτός σου αποτελείται μόνο από σκέψεις ; To "εγώ" σου δεν έχει χέρια που πληκτρολογούν ; Είναι μόνο νόηση ; Δεν είναι κίνηση ; Λες

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Ο φίλος υπηρέτης με καλύπτει με πολλα απο όσα γράφει.


Καλά κάνεις αλλά κοίτα τι λέει ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ. Γράφει πολύ σωστά :

quote:
Ο άνθρωπος έχει 5 μηχανικά κέντρα. Το διανοητικό, το συναισθηματικό, το κινητικό, το ενστικτώδες και το σεξουαλικό.

Εσύ δηλ. έχεις μόνο ένα κέντρο ; Το νοητικό ; Δεν έχεις κινητικό ; Το "εγώ" σου είναι οι σκέψεις σου, ο νους σου ; Δεν είναι και τα χέρια σου ;

Edited by - zip on 15/05/2011 20:34:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 21:25:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τέλος πάντων, πληροφοριακά να πω για τους υπόλοιπους αναγνώστες που ενδιαφέρονται πως τέτοιο θέμα που αναφέρει ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ, δηλ.

quote:
δεν υπάρχει εγω και σκέψεις, (γιατί το εγω είναι οι σκέψεις)

δεν υφίσταται στην πραγματικότητα. Και "εγώ" υπάρχει και σκέψεις υπάρχουν.

Απλά, το "εγώ" ενός ανθρώπου δεν είναι οι σκέψεις του. Είναι και αυτές αλλά όχι μόνο αυτές. To "εγώ" ενός ανθρώπου είναι οι σκέψεις του (νοητικό ή διανοητικό), οι κινήσεις του (κινητικό), τα συναισθήματά του (συναισθηματικό), τα ένστικτά του (ενστικτώδες) και η σεξουαλικότητά του (σεξουαλικό). Αυτά τα 5 κέντρα αφορούν την Μηχανική του ανθρώπου. Την Μηχανική του "εγώ" του, αν θέλουμε να το πούμε λίγο διαφορετικά, δηλ. τον τρόπο με τον οποίο πράττει ένας άνθρωπος, τον τρόπο με τον οποίο συμπεριφέρεται, δηλ. τον τρόπο με τον οποίο ενεργεί.

Το "εγώ" όμως ενός ανθρώπου αποτελείται και από δυο γενικότερες κατηγορίες σύστασης. Εδώ δεν μιλάμε για Μηχανική, αλλά μιλάμε για δομικά συστατικά του "εγώ", από τι αποτελείται δηλ. το "εγώ", την δομή του, όχι πως ενεργεί. Αυτά είναι η ουσία και η προσωπικότητα.

Edited by - zip on 15/05/2011 21:34:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 21:52:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα!

Βλέπεις όταν τα πράγματα είναι δανικα, σκονταφτεις αγαπητέ ζιπ..

Πάρε να έχεις και να μην κοιμάσαι!..
πες μου λοιπόν, φιλτατε ζιπ, Ένα παδακι λίγων μηνών, έχει εγω? 

Αν το βρέφος το ριξεις σε μια πισσινα, πως γνωρίζει να κολυμπάει? 
Βλέπεις κάποιο εγω να το κάνει? 

τουναντιον, μεγαλώνοντας, γύρω στα 5-6 όταν δημιουργείται το εγω,πρέπει να το μάθεις να κολυμπάει. Δεν είναι η αυθόρμητη εξυπνάδα που έχει μόλις γεννήθηκε, μα η επι μέρους, αυτη που δημιουργείται με το χρόνο, η συνεχής κίνηση της σκέψης, που δημιουργει σιγά σιγά την ψευδαίσθηση κάποιου ξεχωριστού εγω.  

ΕΣΥ νομίζεις πως το εγω, ο παρατηρητής, είναι κάτι πραγματικο. Καλα κανείς. Για μένα η κίνηση της σκέψης, δημιουργει αυτη την ψευδαίσθηση. Αυτο το κέντρο που βλέπει το παρατηρουμενο, σαν διαφορετικό απο τον εαυτο του, είναι η κίνηση της σκέψης, που αισθανόμαστε σαν εγω η τα πολλα εγω. Η κίνηση της σκέψης σε βαθύτερα επίπεδα, οι ψυχολόγοι το ονομάζουν ασυνηδειτο. 

Διλαδη, αν κανείς μια ασυνηδειτη κίνηση, σκέψη ειναι σε βάθος.

Αν έχεις συκωμαρες το πρωι η συνεχώς, σκέψεις είναι σε βαθύτερα μέρη.

Αν μελαγχολησες γιατί δεν σου μίλησε η Μαρία, σκέψεις έκανες (το οναμαζεις συναίσθημα) σε κάποιο επίπεδο.

Αν θέλεις να πλακωθεις με καποιο γιατί στη λέει, σκέψεις είναι, που έχουν γίνει με τα χρόνια  ενστικτα, η τα πειρες απο γεννας, ως έχουν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 22:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
zip
ποιος είναι τότε αυτός που τα γράφει όλα αυτά αν δεν είσαι εσύ ;

zip, επέτρεψε μια ερώτηση επειδή παρατήρησα ότι διατυπώνεται αυτό το ερώτημα πολλές φορές παραπάνω...η απάντηση μήπως είναι ο κανένας?

Νομίζω το έχει γράψει ήδη ο Πλάτωνας για τον κανένα και έχει αναφερθεί εκτενώς και ο Ενας Υπηρέτης με την απο-ταύτιση...ας με συγχωρήσουν αν επαναλμβάνω κάτι ή ας με διορθώσουν. Εριξα μια βιαστική ματιά.
Πολλά απ' τα γραφόμενα τους καλύπτουν μεγάλο εύρος του ερωτήματος.

Ύπάρχει και μια επιστημονική προσέγγιση ως συμπέρασμα που δεν γνωρίζω κατά πόσο γίνεται αποδεκτή ευρύτερα αλλά διατυπώνεται απο φυσικούς και είναι η παρακάτω:
(δεν θα θέλα να εκτρέψω την ουσία της συζήτησης - απλά συμπληρωματικά την παραθέτω)

"We know what an Observer does from a point of view of Quantum Physics, but we don’t know who or what the Observer actually Is. We have looked, we have gone inside of your head; into every orifice you have to find something called an Observer and there is Nobody Home..."

Σε ελεύθερη μετάφραση:
"Από τη σκοπιά της κβαντικής,ξέρουμε τι κάνει ο παρατηρητής, αλλά δεν ξέρουμε ποιος ή τι στην πραγματικότητα είναι ο παρατηρητής. Έχουμε κοιτάξει, έχουμε μπεί εσωτερικά στο κεφάλι σας, μέσα στην παραμικρή κοιλότητα που πρέπει να βρείτε κάτι που ονομάζεται παρατηρητής και δεν υπάρχει κανείς εκεί..."

Fred Alan Wolf, Ph.D. in Physics
http://elkarneclausen.wordpress.com/2010/05/29/what-the-bleep-do-we-know-nothing-everything/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 22:05:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Ένα παδακι λίγων μηνών, έχει εγω?


Ασφαλώς. Και μάλιστα, το "εγώ" ενός μικρού παιδιού είναι περισσότερο ουσία παρά προσωπικότητα. Ένα μικρό παιδί δεν έχει σχεδόν καθόλου προσωπικότητα [ γιατί φυσικά δεν έχει προλάβει να την αναπτύξει ] όμως έχει ουσία. Σαφώς λοιπόν έχει "εγώ", απλά το "εγώ" του δεν αποτελείται - ακόμη - από προσωπικότητα. Αποτελείται όμως από ουσία.

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Αν το βρέφος το ριξεις σε μια πισσινα, πως γνωρίζει να κολυμπάει? Βλέπεις κάποιο εγω να το κάνει?


Γνωρίζει να το κάνει γιατί αυτή η γνώση - αυτή η συγκεκριμένη δηλ. που αναφέρεις, συγκεκριμένα το νερό - εμπεριέχεται στην ουσία του. Mην ξεχνάς πως ακόμη από μέσα στην κοιλιά της μάνας του το βρέφος κολυμπάει.

υ.γ Ατύχησες ε ; Βλέπεις που τα πράγματα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ καθόλου δανεικά ;;;

Edited by - zip on 15/05/2011 22:11:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 22:07:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trelantonis

zip, επέτρεψε μια ερώτηση επειδή παρατήρησα ότι διατυπώνεται αυτό το ερώτημα πολλές φορές παραπάνω...η απάντηση μήπως είναι ο κανένας?


Δηλ. εσύ που γράφεις αυτά που γράφεις, είσαι ο κανένας ;;;

Απλά πράγματα είναι ρε παιδιά. Η αλήθεια είναι μπροστά σας και δεν την βλέπετε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 22:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

ΕΣΥ νομίζεις πως το εγω, ο παρατηρητής, είναι κάτι πραγματικο. Καλα κανείς. Για μένα η κίνηση της σκέψης, δημιουργει αυτη την ψευδαίσθηση. Αυτο το κέντρο που βλέπει το παρατηρουμενο, σαν διαφορετικό απο τον εαυτο του, είναι η κίνηση της σκέψης, που αισθανόμαστε σαν εγω η τα πολλα εγω. Η κίνηση της σκέψης σε βαθύτερα επίπεδα, οι ψυχολόγοι το ονομάζουν ασυνηδειτο.


Εγώ δεν μίλησα για παρατηρητές & παρατηρούμενα. Μίλησα ;;; Αν μίλησα, αν έγραψα κάτι, ε, βρες που το έγραψα και μετά μου λες ότι θες να μου πεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 22:11:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζιπ

Απλά πράγματα είναι ρε παιδιά. Η αλήθεια είναι μπροστά σας και δεν την βλέπετε.
.............

Αυτο βρε λέμε και εμείς...μας το επιτρεπεις?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 22:13:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζιπ
Εγώ δεν μίλησα για παρατηρητές & παρατηρούμενα. Μίλησα ;;; Αν μίλησα, αν έγραψα κάτι, ε, βρες που το έγραψα και μετά μου λες ότι θες να μου πεις.
.........
Σε αυτο (το παιχνίδι) είσαι πολυ καλός. Διλαδη, άλλο το εγω και άλλο ο παρατηρητής μας λες τώρα?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 22:13:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πήρες τις απαντήσεις σου σ' αυτά που ρώτησες [ για το παιδί που ρωτούσες, εννοώ ]; Είδες που όποιος πάει για μαλλί βγαίνει κουρεμένος ;

Edited by - zip on 15/05/2011 22:18:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 22:17:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Σε αυτο (το παιχνίδι) είσαι πολυ καλός. Διλαδη, άλλο το εγω και άλλο ο παρατηρητής μας λες τώρα?


Κατ' αρχήν, εγώ δεν παίζω. Ότι λέω κι ότι γράφω, το εννοώ. Τώρα άμα παίζεις εσύ, ok, παίζε.

Εγώ ρε φίλε, δεν μίλησα για παρατηρητές. Γιατί με ρωτάς να σου απαντήσω για κάτι για το οποίο δεν μίλησα ; Θες να σου μιλήσω για παρατηρητές και παρατηρούμενα ; Άμα θες, πες το.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 22:21:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ασε τα συμπεράσματα σε τρίτους.

Δεν πήγα ουτε και θελω τιποτα,για τίποτα, απλά κανεις οτι μπορείς, μιας και τα (εγω)δημιουργούν αυτααπάτες κάθε μορφής, προπαντως εκείνης της παντογνωσιας..

Άκου να απευθυνθεί ο ζιπ στους ενδιαφερόμενους...

Όταν θελήσεις πες μου να σου ξαναστειλω το πόστ εκείνο που εστειλες πριν χρόνια, και μου έλεγες για τον καθηγητή σου...και ρώταγες για το Θεό!

Α βρε ζιπακο, κατεργαρακο...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 22:23:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζιπ
Πήρες τις απαντήσεις σου σ' αυτά που ρώτησες [ για το παιδί που ρωτούσες, εννοώ ]; Είδες που όποιος πάει για μαλλί βγαίνει κουρεμένος ;
........

Μάλλον ζιπ ΕΣΥ την πειρες, και ακόμα δεν κατάλαβες τι σου έγραψα...

ΕΛΑ μην αγχωνεσαι, δικός μας είσαι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 22:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά εντάξει, όταν δεν έχει κάποιος τίποτε άλλο να πει, το γυρνάει στην ειρωνία και στις μαλακίες.

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Όταν θελήσεις πες μου να σου ξαναστειλω το πόστ εκείνο που εστειλες πριν χρόνια, και μου έλεγες για τον καθηγητή σου...και ρώταγες για το Θεό!


Δεν θέλω να μου το στείλεις. Θέλω να το ποστάρεις ... απλά, για να το δω κι εγώ δηλ ...

Edited by - zip on 15/05/2011 22:38:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 22:31:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά εντάξει, όταν δεν έχει κάποιος τίποτε άλλο να πει, το γυρνάει στην ειρωνία και στις μαλακίες.
..............

Ότι είχαμε να πούμε το είπαμε ζιπ. Είναι θέμα που έχει φθάσει ο καθένας.
είμαι στο τίποτα.
Αν ΕΣΥ έχεις εγω, σκέψεις κλπ κλπ...αν χρειασθεί, θα τα ξαναπούμε.

Καληνύχτα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 22:38:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trelantonis:

..."Από τη σκοπιά της κβαντικής,ξέρουμε τι κάνει ο παρατηρητής, αλλά δεν ξέρουμε ποιος ή τι στην πραγματικότητα είναι ο παρατηρητής. Έχουμε κοιτάξει, έχουμε μπεί εσωτερικά στο κεφάλι σας, μέσα στην παραμικρή κοιλότητα που πρέπει να βρείτε κάτι που ονομάζεται παρατηρητής και δεν υπάρχει κανείς εκεί..."
==========================================================

Ξέρω τι κάνεις.Μου πετάς την μπάλα για να μπώ στο παιχνίδι?
Γουστάρεις αίματα τρελαντώνη?
Πάρε να έχεις!!

Ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ και ο Πλάτωνας ξέρουν πολύ καλά τι λένε.
ΚΑι τα ίδια δεχόμαστε και εμείς.Εσύ και εγώ.
Ο Ζιπ είναι εντελώς εκτός θέματος.Τόσο έξω,που νομίζω είναι
πιωμένος και για αυτό δεν συμετέχω.
Αλλωστε το να προσπαθείς να μιλήσεις για πνευματικά ζητήματα
σε ενα τεχνοκράτη,ακόμη και ξεμέθυστο,είναι δύσκολο!

Για του λόγου το αληθές,παρακολούθα τι θα ακολουθήσει!

Η κουβέντα του Δοκτωρα φυσικής,είναι πολύ βαριά και ασήκωτη
για απαίδευτα μυαλά.Εχω αναλώσει σελίδες επι σελίδων υποστηρίζοντας
οτι η φυσική πρέπει να εξετασθεί εκ νέου παρέα με την μετά-φυσική.
Αλλά φεύ...!!
Επιβεβαιώνει και τον Πλάτωνα και τον ΥΠΗΡΕΤΗ και εμένα τον
κακομοίρη που 7 μήνες τώρα φωνάζω:ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ,ΤΟ ΕΙΝΑΙ.
ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΟΥΣ,Η ΣΚΕΨΗ!!!

Ολα είναι υποθετικά και δεν αξίζει η στενοκεφαλιά μερικών να
γίνεται αιτία διαπληκτισμών.

Εγγραφή Τρελαντώνη και απ ευθείας σύνδεση στο...άπειρο!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 23:13:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξ'όσων γνωρίζω , ο άνθρωπος προέρχεται δια μέσου πολλαπλών ταυτίσεων και δομείται εξ αυτού -του γεγονότος- ως ψυχολογικό υποκείμενο...τώρα κάποιοι ζητούν την αποταύτισή του και ενδεχομένως να εχουν δίκιο αλλα γιατί να αποταυτισθούν άραγε...για να ταυτισθούν με κάτι άλλο???
Και αναφερόμαστε στο "εγώ" με ποιά "έννοια"...της επικυριαρχίας του δηλαδή???
Ποιός άραγε εκφέρεται ως προς το εγώ???
Το συνειδητό???
Αν "ναί" πόση εγκυρότητα έχει αυτό???
Ποιός εκφέρει αιτήματα , το συνειδητό μέρος???
Ποιός επιθυμεί το συνειδητό μέρος???
Ποιός χειραγωγεί και κατευθύνει...το συνειδητό???
Αν η απάντηση είναι "ναί" , ποιός εκφέρεται περί του ερωτήματος -και μάλιστα με απόλυτο τρόπο- αν όχι το "συνειδητό μέρος"???
Και αν το συνειδητό σφάλλει , τότε άραγε μπορούμε να το ορίσουμε ως το "εγώ" ή ως αυτό που θεωρούμε ως "εγώ"???
Μήπως τελικά μπορούμε να μιλάμε για ένα "υποθετικό εγώ" ή ένα "δυνητικό εγώ"..ίσως για ένα ανύπαρκτο εγώ???
Ασφαλώς μιλάμε κάθε φορά με κάποιον και αυτός ο κάποιος θεωρώ -μάλλον- ότι προβάλλεται δια μέσου του συνειδητού του -πως θα μπορούσε άραγε διαφορετικά- και που ωστόσο δεν έχει τον γενικό εποπτεύοντα ρόλο αλλα "νομίζει" ότι τον έχει και αυτό διότι εντέχνως του παραχωρείται αυτη η αίσθηση...
Ασφαλώς έχουμε την ανάγκη να γνωρίζουμε με ποιόν μιλάμε κάθε φορά αλλα το ερώτημα είναι το εξής:"γνωρίζει άραγε ΕΚΕΙΝΟΣ -Ο ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΑΣ- ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ-Ο ΙΔΙΟΣ"???

Το γεγονός είναι ότι "είναι" αλλα γνωρίζει ποιός είναι και αν η απάντηση είναι "όχι" ... τότε γιατί "εμείς" οι μη γνωρίζοντες την ουσία του "είναι" μας , ΠΩΣ ΚΑΤΕΧΟΥΜΕ κάτι που "εκείνος" αγνοεί για το ίδιο του το είναι???

Θαρρώ ότι η απάντηση μπορεί να είναι:"Αυτός/ο-εδώ-είναι" τουλάχιστον όπως το αντιλαμβανόμαστε...
Τώρα τι αντιλαμβανόμαστε και γώ ακόμα το ψάχνω...

Αισθήσεις και παρ'αισθήσεις.....Εαρινές-Αερινές που έλεγε και ο φίλος μου συγγνώμη ο νονός μου ήθελα να πώ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 23:29:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ και ο Πλάτωνας ξέρουν πολύ καλά τι λένε.
ΚΑι τα ίδια δεχόμαστε και εμείς.Εσύ και εγώ.
Ο Ζιπ είναι εντελώς εκτός θέματος.Τόσο έξω,που νομίζω είναι
πιωμένος και για αυτό δεν συμετέχω.
Αλλωστε το να προσπαθείς να μιλήσεις για πνευματικά ζητήματα
σε ενα τεχνοκράτη,ακόμη και ξεμέθυστο,είναι δύσκολο!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Όλοι οι συμμετέχοντες φίλε Νικόμαχε "λένε" και κάτι ο καθένας προσθέτει...απλά!!
Τα υπόλοιπα νομίζω ότι δεν χρειάζονταν και δεν είναι και "ηθικά σωστά"...προσωπικά συμφωνώ με τον Ζιπ σε πάρα πολλά και μάλιστα θεωρώ ότι είναι ένας πολύ άξιος συζητητής και συνοδοιπόρος που έχει τις απόψεις του και τις οποίες τεκμηριώνει με την δική του "λογική" και οπτική γωνία και αν αποστασιοποιηθούμε απο "ανταγωνιστικά σύνδρομα- για το ποιός έχει μεγαλύτερο και σοφότερο Παππού , ίσως μπορέσουμε να εντάξουμε στην σκέψη μας και το πλαίσιο αναφοράς του εν λόγω συνδίκτυου...που σε κάθε περίπτωση κακό δεν θα μας κάνει!
Και σύ έχεις τις απόψεις σου -ιδιαίτερες όντως- και όλοι οι συμμετέχοντες σε κάθε συζήτηση...ακόμα και οι εκ διαμέτρου αντίθετοι απο την δική μας , ωστόσο όταν καταλήγουμε σε συμπεράσματα που τείνουν να μας αυτο-επιβεβαιώσουν και να αποδομήσουν οποιονδήποτε άλλο , θεωρώ ότι κάτι δεν πάει και τόσο καλά...και θα έλεγα ας είμαστε πιο εγκρατείς και ας μην ενδίδουμε σε ασυνείδητα αιτήματα!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 23:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καθόλου παραισθήσεις Δήμο.
Απο τα λίγα ποσταρίσματά σου,που είναι αμέσως κατανοητά.

Ετσι είναι τα πράγματα και έχουν ειπωθεί με 4 λέξεις του
Σωκράτη: εν οιδα ουκ οιδα.

Δεν μπορούμε να είμαστε κατηγορηματικοί και γνωστικοί σε
θέματα που άπτονται στο άγνωστο.Υποθετικά μόνο μπορούμε
να μιλάμε και σίγουρα μπορούμε μόνο να αναρωτιόμαστε!
Οπως έκανες και εσύ.Ρητορικές ερωτήσεις,μέχρι κάποτε,με
κάποιο τρόπο να πάρουμε απαντήσεις.
Απαντήσεις πέραν πάσης αμφιβολίας.
Διότι όσο υπάρχουν οι αμφιβολίες,τα ερωτήματα δεν θα μας
ικανοποιήσουν ποτέ με τεκμηρίωση.
Και μη νομίζεις οτι δεν υπάρχει τεκμηρίωση στον πνευματικό
κόσμο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 23:40:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινος:

Όλοι οι συμμετέχοντες φίλε Νικόμαχε "λένε" και κάτι ο καθένας προσθέτει...απλά!!
Τα υπόλοιπα νομίζω ότι δεν χρειάζονταν και δεν είναι και "ηθικά σωστά"...προσωπικά συμφωνώ με τον Ζιπ σε πάρα πολλά και μάλιστα θεωρώ ότι είναι ένας πολύ άξιος συζητητής και συνοδοιπόρος που έχει τις απόψεις του και τις οποίες τεκμηριώνει με την δική του "λογική" και οπτική γωνία και αν αποστασιοποιηθούμε απο "ανταγωνιστικά σύνδρομα- για το ποιός έχει μεγαλύτερο και σοφότερο Παππού , ίσως μπορέσουμε να εντάξουμε στην σκέψη μας και το πλαίσιο αναφοράς του εν λόγω συνδίκτυου...που σε κάθε περίπτωση κακό δεν θα μας κάνει!
Και σύ έχεις τις απόψεις σου -ιδιαίτερες όντως- και όλοι οι συμμετέχοντες σε κάθε συζήτηση...ακόμα και οι εκ διαμέτρου αντίθετοι απο την δική μας , ωστόσο όταν καταλήγουμε σε συμπεράσματα που τείνουν να μας αυτο-επιβεβαιώσουν και να αποδομήσουν οποιονδήποτε άλλο , θεωρώ ότι κάτι δεν πάει και τόσο καλά...και θα έλεγα ας είμαστε πιο εγκρατείς και ας μην ενδίδουμε σε ασυνείδητα αιτήματα!!!
====================================================================

Με αυτό το πόστ χάλασες το προηγούμενο πετυχημένο σου.
Δεν πειράζει,ξέρουμε ποιός είναι ο Εαρινός και πόσο επιθυμεί
την ηρεμία μεταξύ των συζητήσεων.Δεν είναι όμως πάντα ήρεμες.
Αν εμβαθύνεις στο νόημα της απάντησης πρός Τρελαντώνη θα δείς
την διαφορά που θα προκύψει απο την πρώτη σου βιαστική φορα
που το διάβασες.Θα δείς οτι για εντελώς διαφορετικά πράγματα
ο συγκεκριμένος συνδίκτυος,προκαλεί,σε σημείο να φαίνεται και
πρόθεση ακόμη.Γιατί δεν εξηγείται αλλοιώς.
Δεν μπορεί κάποιος να σου προτάσει πνευματικό θέμα και να του
απαντάς με βάση την υλική θέαση και να κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις
τι θέλει να πεί ο συνομιλητής σου!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 23:48:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

είμαι στο τίποτα.


Ναι, το είδα αυτό. Και το είδαν και οι υπόλοιποι αναγνώστες. Ε, δεν πειράζει, κάποια στιγμή θα φτάσεις στο κάτι. Σε βλέπω για ένα δυο χρόνια ξανά μανά χαπάκι & απομόνωση δηλ. τζάμπα η θεραπεία. Μηδέν από μηδέν ; Μηδέν. Καλό βράδυ ΠΛΑΤΩΝάκο ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2011, 00:06:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ:

Γεια σας αγαπητοί μου φίλοι.

Είμαστε αυτό το οποίο δεν μπορεί να ειπωθεί, αλλα αυτό το οποίο δεν μπορεί να ειπωθεί ΕΙΝΑΙ. Λόγο λοιπόν επικοινωνίας θα πω για αυτό το αναλλοίωτο που είμαστε χωρίς πότε να μπορώ να πω πραγματικά τι είμαστε.. τα λόγια μου ίσως να μπορούν προσανατολίσουν κάποιον στο να από- ταυτιστεί από αυτό που νομίζει ότι είναι, είτε πραγματικά, είτε με ένα τρόπο διαισθητικό αρχικά.

Υπάρχει μια αίσθηση παρουσίας η όποια είναι ευδαιμονική και παρών στο εδώ και τώρα. Όταν κάποιος αρχικά δραστηριοποιήσει την ¨θέση¨ …την παρουσία του παρατηρητή.. τότε ενεργοποιείται αυτό το οποίο Είμαστε .

Αν αυτή η ενεργοποίηση διατηρηθεί μεσα στην καθημερινότητα και από στιγμή σε στιγμή, τότε υπάρχει η πιθανότητα να αποκτήσουμε αυτοσυνείδηση. Αυτό που λέμε αυτοσυνείδηση απαντά σιωπηλά στο ερώτημα «ποιος Είμαι;».

Αυτή λοιπόν η παρουσία, είτε σαν αυτοσυνείδηση είτε σαν ενεργοποίηση της παρουσίας του παρατηρητή, έχει κάτι κοινό, αναλλοίωτο και πάντα φρέσκο… Αυτό το κοινό, αναλλοίωτο και πάντα φρέσκο είναι η ευδαιμονική παρουσία η οποία δεν είναι κάτι ξέχωρο από αυτό που Είμαστε. Επίσης δεν είναι παρατηρήσημο επειδή η προσοχή για παρατήρηση απορρέει από αυτό.

Αυτή λοιπόν η αίσθηση παρουσίας είναι σαν ένα βολταζ που δεν αλλάζει και διατηρείτε πάντα φρέσκο… Τα εγώ λοιπων έχουν ένα άλλο βολταζ που πάντα αλλάζει και κάθε εγώ έχει την δική του αίσθηση παρουσίας η οποία όχι ότι δεν υπάρχει… αλλα δεν είμαστε αυτό πραγματικά ως αυτό που Είμαστε.

Λόγο ταύτισης εκλαμβάνουμε αυτήν την αίσθηση παρουσίας των εγώ (που κάθε φορά είναι διαφορετική).. ως εαυτό. Αυτός ο ψευδής εαυτός αποτελείτε από πολλά εγώ (που το καθένα θέλει κάτι) και από την προσωπικότητα η οποία διαμορφώνεται από την παιδική μας ηλικία.
Αυτό ο ψευδής εαυτός είναι μια μηχανικότητα και δρα σύμφωνα με την μηχανικότητα που τον διέπει. Ο άνθρωπος έχει 5 μηχανικά κέντρα. Το διανοητικό, το συναισθηματικό, το κινητικό, το ενστικτώδες και το σεξουαλικό.

Μεσα από αυτά τα κέντρα δρουν τα εγώ τα οποία είναι ψυχολογικά επιπρόσθετα. Θα μπορούσα να πω πως τα εγώ είναι ¨αρχέγονες ζωώδες τάσεις¨ οι όποιες βρήκαν κάτι μοναδικό στον άνθρωπο για να εκδηλώνονται. Αυτό το μοναδικό που βρήκαν και που δεν έχουν τα υπόλοιπα βασίλεια στην φύση είναι το διανοητικό κέντρο το οποίο μπορεί να εκτελεί τις εργασίες της σκέψης, του συλλογισμού και άλλες λειτουργείες..

Ακριβώς σε αυτό το σημείο είναι που πρέπει να απαντηθεί το ερώτημα του αν έχουμε πραγματικά ελεύθερη βούληση. Δηλ.. αποφασίζουμε εμείς για το τι θα κάνουμε ή αυτό που εμείς πέρνουμε ως απόφαση δεν είναι παρά μια μηχανική αντίδραση η οποία μπορεί εύκολα να παρατηρηθεί ως φαινόμενο και στους άλλους ανθρώπους.

Για εμένα.. ελεύθερη βούληση έχουμε όταν έχουμε αυτοσυνείδηση, επειδή η δράση αυτή δεν εμπεριέχει ένα εγώ-θέλω Δεν δρα ένα μηχανικό εγώ που είναι το ίδιο σε όλους μας και μπορούμε εύκολα να το παρατηρήσουμε στους άλλους.

Κοιτάξτε πως κοιτά σεξουαλικά ένας άντρας μια γυναίκα στο δρόμο.. όλοι δρουν σχεδόν με τον ίδιο τρόπο συμπεριφοράς, αμηχανίας ,μηχανικότητας κ.λ.π Το διανοητικό κέντρο θα λειτουργεί κατω από την επιρροή του εγώ- λαγνείας, το ίδιο και το συναισθηματικό κέντρο.. ως πάθος, το ίδιο και στα υπόλοιπα κέντρα …όλοι αυτοί δρουν με ελεύθερη βούληση ή με κάποια βούληση ενός εγώ ή και πολλών ακόμα που ψάχνουν ικανοποίηση; Ευχαρίστηση; Αποδοχή; Περηφάνια; να τονίσουν το αίσθημα ανωτερότητας έναντι του αισθήματος κατωτερότητας και πολλά άλλα.

Έτσι το ένα εγώ διαδέχεται το άλλο και το κάθε εγώ θέλει κάτι. Έτσι η ανθρώπινη μηχανή κινείται σύμφωνα με τα θέλω- ικανοποίηση των εγώ. Με αυτόν τον τρόπο ζούμε μηχανικά, παρορμητικά, χωρίς ελεύθερη βούληση και χωρίς να υπάρχει κάποιος που να μπορεί να ΕΙΝΑΙ ως παρουσία.

Το ότι σκεπτόμαστε και το τι σκεπτόμαστε δεν σημαίνει ότι έχουμε ελεύθερη βούληση. Αν δούμε τι σκεπτόμαστε και τι περνά κάθε φορά από το μυαλό μας και τι αποφασίζουμε να κάνουμε από αυτά που σκεφτήκαμε, τότε θα δούμε ότι υπάρχει μια πρόθεση, μια παρακίνηση που δεν είναι τίποτα άλλο από ένα εγώ που αναζήτα ευχαρίστηση και ικανοποίηση.

Ένας άνθρωπος που ζει με την αίσθηση της ευδαιμονικής παρουσίας του ¨μεσα¨ στην σιωπηλή επίγνωση αυτου που Είναι.. δεν αναζήτα το πέρα από αυτό. Είναι πλήρεις και ως πλήρεις είναι σαν πηγή που ξεχειλίζει, η δράση του είναι αυθόρμητη και σύμφωνη με αυτό που Είναι. Η δράση αυτή δεν είναι το προϊών της σκέψης του αλλα της χαράς του Είναι.

Αυτή η δράση που πηγάζει από την χαρά του Είναι είναι η ελεύθερη βούληση και είναι τόσο ελεύθερη που στο έσχατο σημείο δεν υπάρχει ούτε ο δρών. Βλέπεται ..η ελευθέρια δεν είναι κάτι που μπορεί να οριοθετηθεί ούτε να μπει σε κάποιο καλούπι.. αν έμπαινε τι σοι ελευθέρια θα ήταν;. Έτσι η ελεύθερη βούληση είναι μια απειρότητα στο εδώ και τώρα.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 15/05/2011 17:39:05



Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 16/05/2011 00:07:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy