ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Υπάρχει ελευθερία βούλησης;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2011, 18:48:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ζιπ θα ήθελα να εξηγήσεις καλύτερα τι εννοείς με τον όρο "υπακοή".

Φίλε Πλάτωνα, καλησπέρα! Απ' ότι καταλαβαίνω βρίσκεσαι στο ίδιο βιβλίο αλλά σε άλλο κεφάλαιο σε σχέση με τον Ζιπ.
Ευπρόσδεκτοι και οι δύο.
Τι όνειρο είδες σήμερα αλήθεια;


"Φτωχοί άνθρωποι! Συνηθίζουν να συμπεριφέρονται πάντα σαν θύματα. Όταν κανείς τους κολακέψει χαμογελούν, όταν τους ταπεινώσουν υποφέρουν, βρίζουν όταν τους βρίσουν, πληγώνουν όταν τους πληγώσουν , ποτέ δεν είναι ελεύθεροι. Οι όμοιοί τους μπορούν να τους σέρνουν από την χαρά στη λύπη, από την ελπίδα στην απελπισία. "

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 01/05/2011 18:54:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2011, 18:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφεύς, 30/04/2001 :

Ενώ η νεότητα είναι κάθε άλλο παρά η ευτυχέστερη περίοδος της ζωής , υπάρχει πολύ περισσότερη αλήθεια στην παρατήρηση που έκανε ο Πλάτων , στην αρχή της Πολιτείας, ότι το γέρας έπρεπε να δοθεί μάλλον στα γηρατειά , επειδή τότε επιτέλους ο άνθρωπος απαλλάσσεται από το ζωικό πάθος που ως τότε δεν είχε ποτέ πάψει να τον ανησυχεί . . . Ωστόσο δεν θα έπρεπε να ξεχνούμε ότι , όταν αυτό το πάθος σβήσει , ο πραγματικός πυρήνας της ζωής έχει χαθεί , και δεν μένει τίποτα παρά το άδειο κέλυφος . Ή , από μια άλλη άποψη , η ζωή τότε γίνεται σαν μια κωμωδία που , ενώ άρχισε με πραγματικούς ηθοποιούς , συνεχίζεται και τελειώνει με αυτόματα που είναι ντυμένα στα ρούχα τους .


Στο τέλος συναντούμε τον θάνατο . Όταν ακριβώς η πείρα αρχίζει να συντονίζεται με σοφία , το μυαλό και το σώμα αρχίζουν να φθείρονται .

“ Κάθε τι παραμένει για μια στιγμή και σπεύδει προς τον θάνατο.”

Και αν ο θάνατος αργεί κάπως , απλώς παίζει μαζί μας όπως η γάτα με το ανυπεράσπιστο ποντίκι ,

“ Είναι φανερό ότι όπως το βάδισμά μας παραδεχόμαστε ότι είναι ένα συνεχώς αποφευγόμενο πέσιμο , έτσι και η ζωή των σωμάτων μας δεν είναι τίποτ’ άλλο παρά ένας συνεχώς αποφευγόμενος θάνατος , ένας διαρκώς αναβαλλόμενος θάνατος ” .

“ Ανάμεσα στα μεγαλοπρεπή στολίδια και εμβλήματα των ηγεμόνων της Ανατολής υπάρχει πάντοτε και ένα πολύτιμο φιαλίδιο με δηλητήριο ” . Η φιλοσοφία της Ανατολής καταλαβαίνει την πανταχού παρουσία του θανάτου και δίνει στους μελετητές της εκείνη την ήρεμη όψη και αξιοπρεπή βραδύτητα στις κινήσεις τους , η οποία προέρχεται από την επίγνωση του πόσο σύντομη είναι η προσωπική τους ύπαρξη .

Ο φόβος του θανάτου είναι η αρχή της φιλοσοφίας και η τελική αιτία της θρησκείας . Ο μέσος άνθρωπος δεν μπορεί να συμφιλιωθεί με τον θάνατο . Γι’ αυτό κάνει αναρίθμητες φιλοσοφίες και θεολογίες . Η επικράτηση μιας πίστης στην αθανασία είναι δείγμα του τρομερού φόβου του θανάτου .

Όπως ακριβώς η θεολογία είναι ένα καταφύγιο από τον θάνατο , έτσι και η τρέλα είναι ένα καταφύγιο από τον πόνο . “ Η παραφροσύνη έρχεται σαν ένας τρόπος αποφυγής της μνήμης του πόνου ” . Είναι μια σωτήρια διακοπή του νήματος της επίγνωσης . Μπορούμε να ξεφύγουμε μερικές εμπειρίες και μερικούς φόβους μόνο όταν τους λησμονήσουμε .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2011, 22:50:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DJ&MH

""Φτωχοί άνθρωποι! Συνηθίζουν να συμπεριφέρονται πάντα σαν θύματα. Όταν κανείς τους κολακέψει χαμογελούν, όταν τους ταπεινώσουν υποφέρουν, βρίζουν όταν τους βρίσουν, πληγώνουν όταν τους πληγώσουν , ποτέ δεν είναι ελεύθεροι. Οι όμοιοί τους μπορούν να τους σέρνουν από την χαρά στη λύπη, από την ελπίδα στην απελπισία. "

Edited by - Dr Jekyll


Πόσο αποτυπώνει την πραγματικότητα αλλα και δίνει απάντηση στο θέμα..
Απλά μπράβο!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2011, 23:17:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πόσο αποτυπώνει την πραγματικότητα αλλα και δίνει απάντηση στο θέμα..
Απλά μπράβο!!!

Έτσι έχουν τα πράγματα...
Για αυτό λέμε για "αφύπνιση της συνείδησης"... αλλά ποιος μιλάει(..) και ποιος ακούει(..)...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2011, 23:26:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι έχουν τα πράγματα...
Για αυτό λέμε για "αφύπνιση της συνείδησης"... αλλά ποιος μιλάει(..) και ποιος ακούει(..)...

Σωστό ... πολύ σωστό και αυτό!!!
Ρε συ Ντοτόρο , πολύ συμφωνω μαζί σου ... μπάς και έφαγα κάτι και με πείραξε???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2011, 23:40:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ntoctor

Φίλε Πλάτωνα, καλησπέρα! Απ' ότι καταλαβαίνω βρίσκεσαι στο ίδιο βιβλίο αλλά σε άλλο κεφάλαιο σε σχέση με τον Ζιπ.
Ευπρόσδεκτοι και οι δύο.
Τι όνειρο είδες σήμερα αλήθεια;
..........
Αν ο zip διαβάζει το βιβλίο της ζωής, (που έτσι νομίζω) μέσα είσαι. Σε εκείνο πάλι το βιβλίο, υπάρχουν αρκετα κεφάλαια, μα τα πιο δυσκολα, αρχίζουν με αγάπη.

Τι όνειρο είδα? ασε δόκτορ, είδα τον λουπο να μου την έχει στημενει, και ζητάγα βοήθεια απο τον εαρινο!

Πέραν του , δεν βλέπω όνειρα, η αν βλεπω σπανια, συνηθως για κατι προηδοποιουν.....


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 01/05/2011 23:41:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 00:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έτσι έχουν τα πράγματα...
Για αυτό λέμε για "αφύπνιση της συνείδησης"... αλλά ποιος μιλάει(..) και ποιος ακούει(..)...

Σωστό ... πολύ σωστό και αυτό!!!
Ρε συ Ντοτόρο , πολύ συμφωνω μαζί σου ... μπάς και έφαγα κάτι και με πείραξε???



Μα πάντα συμφωνούμε, μόνο σε δυό περιπτώσεις διαφωνούμε :

-Όταν κάποιος έχει μια εμπειρία και κάποιος δεν έχει.
(Γιατί αν εσύ μου λες "Η φράουλα είναι γλυκιά και μαλακή" εγώ που δεν έχω φάει ποτέ φράουλα στη ζωή μου, θα έρθω ως πιο έξυπνος και θα σου πω: "Έχεις άδικο")

-Όταν το Εγώ μου συγκρούεται με το Εγώ σου. Και τα Εγώ δεν συγκρούονται λόγω περιεχομένου. Δηλαδή μπορεί εσύ να λες σε μένα την μεγαλύτερη αλήθεια του κόσμου και εγώ να διαφωνώ μαζί σου ή να μην σε ακούω, όχι γιατί είναι πραγματικά λάθος αυτό που λες, αλλά γιατί ο λόγος σου είναι φορτισμένος με το Εγώ σου. Βέβαια αν εγώ δεν είχα Εγώ, τότε το δικό σου Εγώ δεν θα είχε τίποτα δικό μου με το οποίο να αντιδρασει, άρα δεν θα υπήρχε σύγκρουση, άρα θα έμενε σε μένα μόνο το περιεχόμενο του λόγου σου και η αλήθεια που εξάγεται από αυτόν και δεν θα με ενδιάφερε ούτε το το ύφος σου, ούτε το αν ήσουν ευγενικός ή αγενής απέναντί μου. Ουσιαστικά δηλαδή εσύ πάντα θα διαφωνείς με τον Mr Hyde και πάντα θα συμφωνείς με τον Δρ Τζέκιλ, παρόλο που αυτοί είναι το ίδιο άτομο. Και ο Mr Hyde και ο Dr Jekyll είναι γιατροί, όμως για την ίδια διάγνωση, της ίδιας ασθένειας, του ίδιου ανθρώπου, τον Hyde θα τον κατηγορήσουν ως δολοφόνο και τον Jekyll θα τον εξυμνήσουν ως σωτήρα.
...το Εγώ καλά κρατεί

quote:
Αν ο zip διαβάζει το βιβλίο της ζωής, (που έτσι νομίζω) μέσα είσαι. Σε εκείνο πάλι το βιβλίο, υπάρχουν αρκετα κεφάλαια, μα τα πιο δυσκολα, αρχίζουν με αγάπη.
Δεν νομίζω ότι λέμε το ίδιο πράγμα... αλλά μπορεί και να λέμε το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια
quote:
Πέραν του , δεν βλέπω όνειρα, η αν βλεπω σπανια, συνηθως για κατι προηδοποιουν.....
Μετά απο διαλογισμό δεν βλέπεις όνειρα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 01:40:32  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
νομιζεις οτ μπορει ευκολα να εξαλείψει ο καθενας μας το εγω ντοκτορ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 02:20:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο εύκολο είναι οτιδήποτε χρειάζεται θέληση. Προϋπόθεση δηλαδή είναι να έχεις θέληση, αν δεν έχεις την θέληση, δεν πας πουθενά.
Ουσιαστικά αυτό που χρειάζεται θέληση, είναι να μη κοιμόμαστε, δηλαδή να μην αφήνουμε τη συνείδηση να γοητεύεται, να ταυτίζεται, να κοιμάται. Ξύπνια συνείδηση, πάει να πει να ζεις στο εδώ και στο τώρα, πάει να πεί να έχεις μαρτυρία της στιγμής, πάει να πει η προσοχή σου να βρίσκεσαι ταυτόχρονα στο έξω και στο μέσα, παντού, και να μην είναι ταυτισμένη σε μια συγκεκριμένη σκέψη, μια συγκεκριμένη ανάμνηση του παρελθόντος, μια φαντασία του μέλλοντος, μια κατάσταση περασμένη.

Αν το κάνουμε αυτό, αν έχουμε αφυπνισμένη της συνείδησή μας, έχουμε κάνει το ήμισυ του παντός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 12:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Φίλε Ζιπ θα ήθελα να εξηγήσεις καλύτερα τι εννοείς με τον όρο "υπακοή".


Υπακοή σημαίνει να σου πει κάποιος να μαζέψεις ξύλα για να ανάψεις μια φωτιά [ έστω κι αν ΔΕΝ χρειάζεται ] κι εσύ να το κάνεις με προθυμία χωρίς να βαρυγκομάς και χωρίς να ζητήσεις τον λόγο που πρέπει να το κάνεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 14:23:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι κατά την γνώμη μου λάθος να εξετάζεται την ελευθερία της βούλησης με τα εργαλεία του παρελθόντος. Όπως το ίδιο είναι λάθος να εξετάζεται την φύση του χρόνου με τις επιστημονικές γνώσεις της προ Αϊνστάιν φυσικής.
Ο χρόνος δεν είναι ένα μέγεθος από μόνος του είναι η τέταρτη διάσταση του χωροχρόνου. Δεν μπορεί να απομονωθεί και να εξεταστεί από μόνος του. Είναι μέγα λάθος.
Το ίδιο και ή ταύτιση της ελευθερίας της βούλησης με την ελευθερίας της σκέψης και την φυσική ελευθερία. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.
Κάθε άντρας είναι φυσικά ελεύθερος να είναι ομοφυλόφιλος. Το θέλει ή μπορεί να το θέλει?
Κάθε άντρας με ένα υιό 10 ετών – παράδειγμα – θα μπορούσε φυσικά να τον πηδήξει. Το θέλει?

Το ερώτημα σε γενικές γραμμές είναι.
Μπορεί να θέλεις να θέλεις οτι δύνεσαι να κάνεις?

Αν σήμερα γνωρίζουμε πως η συνείδηση περιέχει στοιχεία γενετικής κωδικοποίησης, και πως αυτό που μέχρι πριν 10 χρόνια το θεωρούσαμε υπερβατικό και άυλο – την ψυχή – σήμερα γνωρίζουμε πως αποτελεί εγκεφαλική λειτουργία που ορίζεται σε μεγάλο βαθμό από εκκρίσεις αδένων , νευροδιαβιβαστών , ηλεκτρομαγνητικών εκπομπών κλπ κλπ, επιτρέπεται να πετάμε αυτές τις γνώσεις στα σκουπίδια και να αμπελοφιλοσοφούμε μιμούμενοι τον μαθητή του Σωκράτη Πλάτωνα?
Έλεος.

quote:
Πλάτων

Πέραν του , δεν βλέπω όνειρα, η αν βλεπω σπανια, συνηθως για κατι προηδοποιουν.....


Αν η προειδοποίηση είναι έγκαιρη και έγκυρη και πριν την εκδήλωση της συμφοράς η του θριάμβου γνωστικοποιημένη στο πλατύ κοινό, τότε μιλάμε σαφώς για προφητικό όνειρο.
Διαφορετικά για εκ των υστέρων “τεχνική” επαλήθευση-ψευδαίσθηση

Προφήτες και προφητικά όνειρα δεν υπάρχουν κατά την γνώμη μου.

quote:
Εαρινός
Για αυτό λέμε για "αφύπνιση της συνείδησης"... αλλά ποιος μιλάει(..) και ποιος ακούει(..)...

Υπάρχουν κοιμισμένες συνείδησης?
Τότε θα λέγαμε πως υπάρχουν και αρρωστημένες. Σωστά

Υπό αυτή την έννοια φίλε Εαρινε θα λέγαμε ότι αρχικά όλες οι συνειδήσεις είναι και ξύπνιες και υγιείς, και υπό κάποιες συνθήκες αρρωσταίνουν ή πέφτουν σε λήθαργο?

Σωστά κατάλαβα ή κάτι άλλο εννοείς με το “αφύπνιση της συνείδησης”

Εγώ το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι διαπαιδαγώγηση-εκπαίδευση της συνείδησης.
Προς το καλό ή το κακό είναι σχετικό, όσο οι έννοιες αυτές δεν έχουν προσδιορισθεί.

quote:
Δοκτωρ

Ουσιαστικά δηλαδή εσύ πάντα θα διαφωνείς με τον Mr Hyde και πάντα θα συμφωνείς με τον Δρ Τζέκιλ, παρόλο που αυτοί είναι το ίδιο άτομο. Και ο Mr Hyde και ο Dr Jekyll είναι γιατροί, όμως για την ίδια διάγνωση, της ίδιας ασθένειας, του ίδιου ανθρώπου, τον Hyde θα τον κατηγορήσουν ως δολοφόνο και τον Jekyll θα τον εξυμνήσουν ως σωτήρα.


Στην περίπτωση αυτή μιλάμε δηλαδή για διχασμένη προσωπικότητα?
Αυτό δεν είναι μήπως μια μορφή παράνοιας?
Οι περισσότεροι άνθρωποι μπορεί σε κάποιο βαθμό να είμαστε παρανοϊκοί, όχι όμως και στο προχωρημένο στάδιο των εν λόγω γιατρών. Εδώ έχουμε διχασμό συνείδησης.

Βέβαια η πολύπλευρη και πολυποίκιλη ελαφριά παράνοια, μπορεί να οδηγήσει συσσωρευτικά με την συμμετοχή δηλαδή πολλών ατόμων, σε εκδηλώσεις σαν αυτές που παρατηρήσαμε στο αγώνα του κυπέλλου της Ελλάδος .

quote:
stiv
νομιζεις οτ μπορει ευκολα να εξαλείψει ο καθενας μας το εγω ντοκτορ?

Να “εξαλείψεις” το Εγώ δεν γίνεται φίλε μου.
Με το “γνώθι εαυτόν” μπορείς να διορθώσεις την “παράνοια” σου.
Αυτό ναι. Μπορείς να το κάνεις.
Απαιτείται μεγάλη προσπάθεια προσέγγισης και οχι συγκάλυψης του εαυτού σου, μεταφέροντας την ευθύνη αλλού.

quote:
zyp
Υπακοή σημαίνει να σου πει κάποιος να μαζέψεις ξύλα για να ανάψεις μια φωτιά [ έστω κι αν ΔΕΝ χρειάζεται ] κι εσύ να το κάνεις με προθυμία χωρίς να βαρυγκομάς και χωρίς να ζητήσεις τον λόγο που πρέπει να το κάνεις.

Αυτό είναι σωστό.
Στην περίπτωση αυτή έχουμε ένα “άβουλο” ον.
Έχουμε δηλαδή την απουσία βούλησης, μιάς κατάσταση που μοιάζει με ύπνωση.
Σωστά?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 21:16:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό είναι σωστό.
Στην περίπτωση αυτή έχουμε ένα “άβουλο” ον.
Έχουμε δηλαδή την απουσία βούλησης, μιάς κατάσταση που μοιάζει με ύπνωση.
Σωστά?
Μπορεί να πρόκειται και περι απουσίας Εγώ και όχι ύπνωσης...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 21:35:00  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συμφωνω με αυτη σου την προσεγγισει Dr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 22:20:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dottore
Μετά απο διαλογισμό δεν βλέπεις όνειρα;
........

Δόκτορ, δεν θεωρώ τον διαλογισμο όπως η παράδοση. Παραδοσιακά διαλογιζομουν πριν πολλα χρόνια, και εκει τα όνειρα ήσαν έντονα, ερχοντουσαν στην επιφανεια καταστάσεις, παρελθοντικες, η κατα κάποιο τροπο έμπαινε σε τάξη το παρελθόν. (μου έλεγε την ιστορία που δεν έβλεπα)
 Υπήρξε μια περιοδος, που έβλεπα και εξηγουσα συγχρόνως στον ύπνο τα όνειρα,  η γνωστές σε σένα καταστασεις προβολής, και αν το τραβαγα πολυ, (εδω αντιδρούν οι ορθολογικοι μα και εμείς γελάμε) εξωσωματικες εμπειρίες. 

Πάντως μετα απο χρόνια μπορω να σου πω, πως την μέρα μου, εντελως φυσικα, όταν δεν εργάζομαι, διαλογιζομαι (ειναι σιωπηλος ο νους μου) αντί να σκέπτεται μηχανικά. Ισως για αυτο δεν βλέπω όνειρα.


zip
Υπακοή σημαίνει να σου πει κάποιος να μαζέψεις ξύλα για να ανάψεις μια φωτιά [ έστω κι αν ΔΕΝ χρειάζεται ] κι εσύ να το κάνεις με προθυμία χωρίς να βαρυγκομάς και χωρίς να ζητήσεις τον λόγο που πρέπει να το κάνεις.
.......

Νομίζω πως περισσοτερο ο zip θέλει να δείξει την φυσικη ΔΡΑΣΗ, χωρις την σύγκρουση του νου, να  κάνω διλαδη κατι η να μην το κάνω, και προφανώς υπακοή στη ολοτητα του ΕΝΟΣ, (νους, σώμα, νευρα, μύες) και όχι την υπακοή σε κάποιο που θα σου πει πέσει απο την ακροπολη, και ΕΣΥ θα το κανείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 22:20:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το έχω ξαναπεί και το ξαναλέω:

Ζωή χωρίς <<εγώ>> μπορεί να υπάρξει.
Εγώ χωρίς <<ζωή>> δεν μπορεί να υπάρξει.
Αρα?

Μελετήστε το,θα λύσει όλες σας τις απορίες!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 22:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΚΗΦΕΑ, εμεις μείναμε στην ερώτηση, γιατί στο παράδειγμα του σεχ και του φαγητού, για το 99% των ανθρώπων, ειναι τόσο πολυ σπουδαίο....

Αν απαντήσεις σε αυτο, έχεις κάνει ΜΑΤ στον εαυτο...wink Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 22:58:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να 'χαμε ένα τσιζμπερκερ τώρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 23:41:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το έχω ξαναπεί και το ξαναλέω:

Ζωή χωρίς <<εγώ>> μπορεί να υπάρξει.
Εγώ χωρίς <<ζωή>> δεν μπορεί να υπάρξει.
Αρα?

Μελετήστε το,θα λύσει όλες σας τις απορίες!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Να 'χαμε ένα τσιζμπερκερ τώρα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 23:51:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ένα sprite για να μην σας κάτσει στο λαιμό!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 23:53:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..καλησπέρεεεεεςςςςς...στον φίλο μου Νίκ!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 00:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο προσωπολάγνος άσπονδος φίλος σου ο Ντοτόρο
φταίει για όλα.Εμείς καλά τα περνάμε.
Αυτός ο άχρηστος διπλοτριπλοτυπος λογαριασμός
ο φυτιλοκαντηλανάφτης,που δεν μπορούσε να ανάψει το φυτίλι
,τον έπιασε ξαφνική πείνα και ωσάν εγκυμονούσα εξέφρασε
την επιθυμία του Junkfood.
Εαρινέ
θέλω να σε δω να τσακώνεσαι με τον Ντοτόρο!!
Για αυτό τα χώνω εγω,εκπροσωπώντας εσένα.
Αντε τώρα να αποδείξεις οτι κάνω λάθος!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 00:48:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινέ δεν περίμενα τέτοιες προσβολές απο μέρος σου. Σε παρακαλώ να τις ανακαλέσεις και να ζητήσεις συγνώμηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 01:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινέ δεν περίμενα τέτοιες προσβολές απο μέρος σου. Σε παρακαλώ να τις ανακαλέσεις και να ζητήσεις συγνώμη


Το ματς αρχίζει!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 03/05/2011 01:42:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 10:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να 'χαμε ένα τσιζμπερκερ τώρα...

ΕΛΑ doctor, πρωινό πρωινό, μου του έστειλε ένας φίλος, που τον ευχαριστώ!

http://www.youtube.com/watch?v=hbumRYwzLhc&feature=player_embeddedΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 10:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να 'χαμε ένα τσιζμπερκερ τώρα..

Νόστιμο, αλλά πλαστικό φαγητό. Μπλιάχ.

Edited by - alex22 on 03/05/2011 10:48:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 13:24:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

zip - Υπακοή σημαίνει να σου πει κάποιος να μαζέψεις ξύλα για να ανάψεις μια φωτιά [ έστω κι αν ΔΕΝ χρειάζεται ] κι εσύ να το κάνεις με προθυμία χωρίς να βαρυγκομάς και χωρίς να ζητήσεις τον λόγο που πρέπει να το κάνεις.

gianipseftis - Αυτό είναι σωστό. Στην περίπτωση αυτή έχουμε ένα “άβουλο” ον. Έχουμε δηλαδή την απουσία βούλησης, μιάς κατάσταση που μοιάζει με ύπνωση. Σωστά?

[ Όχι, δεν είναι καθόλου έτσι. Ο άνθρωπος που υπακούει σε κάποιον συνάνθρωπό του για να κάνει κάτι συγκεκριμένο, σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει πως είναι "άβουλο" όν. Απλά, την συγκεκριμένη στιγμή επιλέγει με την θέλησή του να κάνει το θέλημα ενός άλλου ανθρώπου. ]

Dr Jekyll Mr Hyde - Μπορεί να πρόκειται και περι απουσίας Εγώ και όχι ύπνωσης...

[ Το "εγώ" στον υπάκουο άνθρωπο εξακολουθεί να υπάρχει. Και μάλιστα είναι αυτό που εκδηλώνει αυτήν την θέληση, την θέληση δηλ. ο ίδιος να υπακούσει σε κάποιον άλλον. ]

ΠΛΑΤΩΝΑΣ - Νομίζω πως περισσοτερο ο zip θέλει να δείξει την φυσικη ΔΡΑΣΗ, χωρις την σύγκρουση του νου, να κάνω διλαδη κατι η να μην το κάνω, και προφανώς υπακοή στη ολοτητα του ΕΝΟΣ, (νους, σώμα, νευρα, μύες) και όχι την υπακοή σε κάποιο που θα σου πει πέσει απο την ακροπολη, και ΕΣΥ θα το κανείς.

[ Ναι, αυτή η ερμηνεία καλύπτει αυτό που λέω ]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 13:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νικομαχος
Το έχω ξαναπεί και το ξαναλέω:
Ζωή χωρίς <<εγώ>> μπορεί να υπάρξει.
Εγώ χωρίς <<ζωή>> δεν μπορεί να υπάρξει.
Αρα?
Μελετήστε το,θα λύσει όλες σας τις απορίες!!!

Τι να πω!!
Αφού το έχεις πει εσύ ............
Τέρμα !!!
Έτσι είναι, τι να ψάχνω να βρω τώρα?

Μια απορία μόνο έχω!
Το έχεις φιλοσοφήσει επαρκώς??
Είναι καρατσακαρισμένο να πούμε?
Μην το πω σε κανέναν ....Ανοιξιάτικον και γίνω ρεζίλι?

quote:
Doctor
Αυτό είναι σωστό.
Στην περίπτωση αυτή έχουμε ένα “άβουλο” ον.
Έχουμε δηλαδή την απουσία βούλησης, μιάς κατάσταση που μοιάζει με ύπνωση.
Σωστά?

Μπορεί να πρόκειται και περι απουσίας Εγώ και όχι ύπνωσης...


Μιλά με πάντα για ανθρώπους όχι για “άβουλα όντα” έτσι?
Για να το πω με άλλον τρόπο.
Οι άνθρωποι χωρίς εγώ, είναι άνθρωποι χωρίς δική τους προσωπικότητα, αυτούς δηλαδή που αποκαλούμε “φυτά” .
Μια κατάσταση που μπορεί να οδηγήσει η λοβοτομή, το ηλεκτροσόκ, αλλά και νεώτερες ποιο εξελιγμένες .....“αβλαβείς” επεμβάσεις.

Αυτό το νόημα είχε η τοποθέτησή μου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 13:39:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν η υπακοή γίνει συνειδητά [ δηλ. ο άνθρωπος με την θέλησή του επιλέξει να υπακούσει τον άλλον ] τότε δεν είναι υπακοή γι' αυτόν που "υπακούει". Είναι συνειδητή πράξη & βούληση. Μπορεί στους άλλους να φαίνεται διαφορετικά, "τυφλή υποταγή" ή "πιστή υπακοή" [ είναι κάποιες από τις εκφράσεις που χρησιμοποιούν οι άνθρωποι ] αλλά εκείνος που "υπακούει" δεν αισθάνεται καθόλου έτσι. Το δύσκολο κομμάτι αυτού του είδους της εκπαίδευσης, δηλ. της εκπαίδευσης κάποιου να γνωρίσει τι σημαίνει η έννοια της υπακοής, είναι ακριβώς τα εμπόδια που προβάλλουν τα "εγώ" του έναντι της υπακοής στο "εγώ" ενός άλλου ανθρώπου. Πολλά από αυτά τα "εγώ" του θεωρούν πως υπακούοντας θα γίνει ένα "άβουλο" ον όπως λέει ο φίλος και προβάλλουν τρομερή αντίσταση. Άλλα "εγώ" του θεωρούν πως υπακούοντας γίνεται υποτακτικός, σκλάβος και χάνει την ελευθερία του και προβάλλουν κι αυτά με την σειρά τους ανάλογη αντίσταση στην πράξη. Ο σκοπός της εκπαίδευσης είναι ο εκπαιδευόμενος να μάθει να τάσσεται υπό ή να θέτει εαυτόν υπό ένος θελήματος κάποιου συνανθρώπου του - προσοχή! - όχι συνέχεια, αλλά για κάποιο συγκεκριμένο θέλημα (π.χ μάζεμα ξύλων) και για κάποια συγκεκριμένη στιγμή ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ των προσωπικών του νοητικών συλλογισμών και υποθέσεων - όπως π.χ αν χρειάζεται να γίνει η πράξη, αν πρέπει, αν υπάρχει δηλ. λόγος ή όχι. -


Edited by - zip on 03/05/2011 13:45:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 14:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου πιστεύω πως δεν υπάρχει τυφλή υποταγή “αυτοβούλως”
Εννοώ χωρίς μιας μορφής “πλύσης εγκεφάλου”.
Οι μορφές της “πλύσης” έχουν εξελιχθεί.
Στις μέρες μας η επιστήμη της νευροπαθολογία μπορεί να κάνει “θαύματα”

Απο την άλλη πλευρά, οικειοθελώς και αυτοβούλως κανένας δεν “υποτάσσεται”, χωρίς να υπάρχει κάποιο υπόβαθρο ιδεολογικό-θρησκευτικό που να τον οδηγεί εκεί.
Σε αυτή την περίπτωση μιλάμε για αυθυποβολή εν εγρηγόρση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 16:02:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:Νικομαχος
Το έχω ξαναπεί και το ξαναλέω:
Ζωή χωρίς <<εγώ>> μπορεί να υπάρξει.
Εγώ χωρίς <<ζωή>> δεν μπορεί να υπάρξει.
Αρα?
Μελετήστε το,θα λύσει όλες σας τις απορίες!!!

Τι να πω!!
Αφού το έχεις πει εσύ ............
Τέρμα !!!
Έτσι είναι, τι να ψάχνω να βρω τώρα?
===========================================================

Αφού κατάφερες να το...ξεζιπάρεις δικαιούσαι
ενα κουραμπιέ!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy