ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Υπάρχει ελευθερία βούλησης;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2011, 10:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Δεν υπάρχει πραγματικά το εγω.


Τότε, ποιος έγραψε το παραπάνω ; Δηλ. ποιος είναι αυτός που έγραψε "Δεν υπάρχει πραγματικά το εγω" ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2011, 13:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάτωνας:

Αυτη ηταν και η ερώτηση που κάτι μήνες θέτω στο εσωτερικά. Γιατί θελουμε σεχ, μεγαλύτερο σπίτι, αυτοκίνητο, γυναίκες, γιατί η ζωη μας επικεντρώνεται σε κάτι, γύρο απο κάτι, γιατί εχουμε πάθη, πιανομαστε απο θρησκείες, και Ένα σωρό πράγματα που πράττουμε στη ζωη...

Εμφανές. Το ανεκπλήρωτο παντα μας σπρώχνει να κάνουμε οτι κάνουμε σαν ανθρωπότητα.
=============================================================

Και εδω γεννάται το ερώτημα;
Ναι τα καταφέραμε και αποκτήσαμε όλα αυτά.Και μετά τι?
Δεν θα υπάρχουν άλλα ανεκπλήρωτα?
Δηλαδή ο Μπιλ Γκέητς δεν έχει ανεκπλήρωτα?Είναι διαφορετικά απο
αυτά που γράφεις?Αφου έχει ολα τα υλικά ανεκπλήρωτα για μας,
τα δικά του θα είναι πνευματικά?
Δεν μπορώ εγω,χωρίς βίλλες,σπορ αμάξια και γκόμενες,να έχω
μόνο πνευματικά ανεκπλήρωτα?
Μήπως αυτή η θέση δεν ανταποκρίνεται στο σύνολο των ανθρώπων?
Δεν υπάρχει γνωστό και άγνωστο ανεκπλήρωτο?
Αυτό που θέλουμε επι τούτου και αυτό που μας έρχεται ξεφνικά
στο κεφάλι,απο εκεί που δεν το φανταζόμαστε?
Δεν περίμενε ο νεύτων να φάει ενα μήλο κατακέφαλα για να βρεί
την βαρύτητα.Αυτή τον βρήκε!
Και μήπως το ΕΓΩ είναι εντελώς ανεξερεύνητο ακόμη και εντελώς
διάφορο απο άνθρωπο σε άνθρωπο,ώστε να μη μπορούμε να εξάγουμε
ασφαλή συμπεράσματα?

Πλάτωνα δεν σε απορρίπτω καθόλου,αναρωτιέμαι όπως και εσύ!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2011, 13:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και άν το ΕΓΩ είναι το ΕΙΜΑΙ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2011, 14:03:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Black_Swan, απαντώ στο μήνυμα που έστειλες απευθυνόμενη σε εμένα στις 13/05/2011, 19:32:56 κι είναι στην προηγούμενη σελίδα του θέματος.

Καταρχάς να σου ζητήσω συγγνώμη για την ακούσια "αλλαγή φύλου" που σου έκανα, αφού χρησιμοποίησα το αρσενικό γένος.

quote:
οκ.. φίλε Dying...τώρα κατάλαβα που αναφέρεσαι ότι τα πάντα γίνονται για κάποιο λόγο κτλ.. αυτή τη φράση τη λένε όσοι θέλουν να δικαιολογήσουν τα λάθη τους ή όσοι θα ήθελαν να έχουν μια διαφορετική πορεία στη ζωή τους..ή όσοι ελπίζουν ότι θα γίνει κάτι καλό κάποια στιγμή στη ζωή τους ή ότι υπάρχει η θεία δίκη κτλ κτλ το λένε αυτό για να δικαιολογησουν δυσμενείς καταστάσεις..

Προσωπικά δεν θέλω καθόλου να δικαιολογήσω τα λάθη μου ή τις όποιες συμπεριφορές μου, αντιθέτως προσπαθώ να τα αναγνωρίζω και να τα διορθώνω.
Το γεγονός ότι έχω αυτή την συγκεκριμένη θέση δεν σημαίνει ότι δέχομαι πως τα πάντα στην πορεία της ζωής μου είναι προκαθορισμένα, εξηγώ άλλωστε και την επίδραση του ντετερμινισμού στην ζωή ενός ανθρώπου αλλά και της ελεύθερης βούλησης.

Στο παράδειγμα του ταξιδιού και της επιλογής του μεταφορικού μέσου αναφέρεις σωστά την πιθανότητα να επιλέξει κάποιος το πλοίο από το αεροπλάνο λόγω κάποιας παλιότερης τραυματικής εμπειρίας.
Δεν είναι όμως αναγκαίο ο κάθε άνθρωπος να κάνει την επιλογή αυτή βασιζόμενος σε κάποιο τραυματικό παρελθοντικό συμβάν, μπορεί να μην υπάρχει καν αυτό το τραυματικό συμβάν ώστε να καθορίσει την επιλογή του.

quote:
μα πως είναι δυνατόν να λες ότι τα δίδυμα έχουν ακριβώς τις ίδιες εμπειρίες? πόσο επιφανειακό είναι αυτό που λες? και τις ίδιες επιδράσεις απο το περιβάλλον? το βλέπεις πολύ απλά το θέμα... κάθε άτομο είναι ξεχωριστό και μοναδικό.

Αυτό που ανέφερα απευθυνόμενος στον gianipseftis είναι ότι τα δίδυμα μέχρι κάποια ηλικία έχουν τις ίδιες σχεδόν επιρροές από το οικογενειακό και κοινωνικό τους περιβάλλον.
Κι αυτό που είπα είναι ακριβώς ότι έχουμε να κάνουμε με δύο ενήλικους μετέπειτα ανθρώπους οι οποίοι έχουν διαφορετικό χαρακτήρα μεταξύ τους και δεν είναι πανομοιότυποι.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2011, 14:08:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και άν το ΕΓΩ είναι το ΕΙΜΑΙ?



Καλό ερώτημα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2011, 15:34:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τότε, ποιος έγραψε το παραπάνω ; Δηλ. ποιος είναι αυτός που έγραψε "Δεν υπάρχει πραγματικά το εγω" ;
.............
Πριν σου απαντήσω ζιπ, θα κάνω μια μικρή ακόμα συμπλήρωση, προς καλυτεραν κατανόηση των όσων γράφω. Δεν απαιτω το αλαθητο, ουτε λεω πως αυτο ειναι, η κατέχω  την αληθεια. Μίλησα για δυο ειδών κινήσεις, μια στο χρόνο και μια αναίτια. Η πρώτη είναι ενέργεια σε χωροχρονο, είναι αιτιατη, το ανεκπλήρωτο, (τείνει προς εκπλήρωση, συνεχώς) και ψυχολογικά σε εμάς παρουσιαζεται απο τα πρώτα χρόνια, μαζυ με μια άλλη συνιστώσα, (προσθετη), αυτη της διαπαιδαγώγησης. Στην τελευταία, για να γίνω ακόμα κατανοητωτερος, π.χ ο φόβος που διοχετεύεται, λειτουργει σαν κίνηση, που φορές ελλατωνει και φορές αυξάνει και ΓΕΝΙΚΆ επιρεαζει ότι συνεχώς διαμορφώνεται, αυτο διλ. που με ρωτάς, το τι η ποιος το έγραψε. Είναι κάτι που απο φύση έχει αρχη και τέλος, (όσο διαρκει η ανθρώπινη ζωη) και συνέχεια, στη γενικότερη κίνηση, στο χωροχρονο. Νίκολης και Νικοληδες συνεχίζουν και ανήκουν στην ίδια κινηση, χρόνος, που και αυτη έχει αρχη και τέλος, μα σε 1 η σε 100 εκ. Χρόνια, Παππαλα τα της ψυχής.
Μίλησα όμως και για το ΑΝΑΙΤΙΟ, και ποια είναι η σχέση του με το Νικολη η τους Νικοληδες. Καμία σχέση, μα μιας και είναι κίνηση,( ενέργεια) που διακατέχεται απο τάξη, (ποιος μου το λέει?) μα αυτο που με ρώτησες, όταν κατα κάποιο τροπο αυτο (το αχρονο) δρα πάνω του, (στα εγω) και οχι το αντιθετο, και τα ίδια...(εγω) τείνουν σε τάξη, (ο Σωκράτης μιλάγε για αυτο ακριβώς, τις ιδιότητες, οπως ομορφια, σωστο,(δεν υπάρχει σύγκρουση, όπως γίνεται με τα ενάντια, στο γίγνεσθαι του χρόνου) και τα γνωστά.

Με αλλα λόγια, όταν δεν κινούνται τα εγω, υπάρχει το πραγματικο, το ΑΝΑΙΤΙΟ, όταν κινείται το αιτιατο ανεκπλήρωτο, δημιουργει κάτι φανταστικό που ντύνεται με την σκιά μιας μάσκας, εκφράζει και μεταφράζει την πραγματικότητα, αυτο που κανει διλαδη ο εαυτος μας. Αν υπήρχε κάπου στον εγκέφαλο μια περιοχή όπως το εγω, ο εαυτος μας, τι στην ευχή, κάποιο χειρόυργικο εργαλείο, δεν θα είχε μπερδευτεί μέχρι τώρα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2011, 15:44:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
νικομαχος
Και εδω γεννάται το ερώτημα;
Ναι τα καταφέραμε και αποκτήσαμε όλα αυτά.Και μετά τι?
Δεν θα υπάρχουν άλλα ανεκπλήρωτα?
Δηλαδή ο Μπιλ Γκέητς δεν έχει ανεκπλήρωτα?Είναι διαφορετικά απο
αυτά που γράφεις?Αφου έχει ολα τα υλικά ανεκπλήρωτα για μας,
τα δικά του θα είναι πνευματικά?
Δεν μπορώ εγω,χωρίς βίλλες,σπορ αμάξια και γκόμενες,να έχω
μόνο πνευματικά ανεκπλήρωτα?
..........
Μα τα πνευματικά ανεκπληρωτα φιλε νικομαχε, μήπως είναι μεταφερμενα σε υλικές διαδικασίες? μήπως και αυτα είναι μια απο τα ίδια?

νικομαχος
Μήπως αυτή η θέση δεν ανταποκρίνεται στο σύνολο των ανθρώπων?
Δεν υπάρχει γνωστό και άγνωστο ανεκπλήρωτο?
Αυτό που θέλουμε επι τούτου και αυτό που μας έρχεται ξεφνικά
στο κεφάλι,απο εκεί που δεν το φανταζόμαστε?
Δεν περίμενε ο νεύτων να φάει ενα μήλο κατακέφαλα για να βρεί
την βαρύτητα.Αυτή τον βρήκε!
Και μήπως το ΕΓΩ είναι εντελώς ανεξερεύνητο ακόμη και εντελώς
διάφορο απο άνθρωπο σε άνθρωπο,ώστε να μη μπορούμε να εξάγουμε
ασφαλή συμπεράσματα?
...........

Έχει πάντως κάτι κοινο! Αιτία, και κατεύθυνση. Είναι εδω, και παει εκει. Χρόνος, Νικ...

Νικομαχος
Πλάτωνα δεν σε απορρίπτω καθόλου,αναρωτιέμαι όπως και εσύ!
........

Σε ευχαριστώ βρε! Μα και να με αποριψεις φίλε, θα γυρίσω στο άλλο πλευρό, να λιασθω καλύτερα! Είμαι στο Milano marittima, αντι να απαντώ σε φίλους στο εσωτερικά, θα θαυμάζω τα βουναλακια μιας καλλωνης δυπλα μου, και θα παρατυρισσω την κίνηση του εγω μου...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2011, 15:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Πριν σου απαντήσω ζιπ, θα κάνω μια μικρή ακόμα συμπλήρωση, προς καλυτεραν κατανόηση των όσων γράφω. Δεν απαιτω το αλαθητο, ουτε λεω πως αυτο ειναι, η κατέχω την αληθεια. Μίλησα για δυο ειδών κινήσεις, μια στο χρόνο και μια αναίτια. [ ποιος τις κάνει αυτές τις κινήσεις ; ποιος είναι αυτός που κινείται δηλ. ;;; ]

Η πρώτη είναι ενέργεια σε χωροχρονο, είναι αιτιατη, το ανεκπλήρωτο, (τείνει προς εκπλήρωση, συνεχώς) και ψυχολογικά σε εμάς παρουσιαζεται απο τα πρώτα χρόνια, μαζυ με μια άλλη συνιστώσα, (προσθετη), αυτη της διαπαιδαγώγησης. Στην τελευταία, για να γίνω ακόμα κατανοητωτερος, π.χ ο φόβος που διοχετεύεται, λειτουργει σαν κίνηση, που φορές ελλατωνει και φορές αυξάνει και ΓΕΝΙΚΆ επιρεαζει ότι συνεχώς διαμορφώνεται, αυτο διλ. που με ρωτάς, το τι η ποιος το έγραψε. Είναι κάτι που απο φύση έχει αρχη και τέλος, (όσο διαρκει η ανθρώπινη ζωη) και συνέχεια, στη γενικότερη κίνηση, στο χωροχρονο. Νίκολης και Νικοληδες συνεχίζουν και ανήκουν στην ίδια κινηση, χρόνος, που και αυτη έχει αρχη και τέλος, μα σε 1 η σε 100 εκ. Χρόνια, Παππαλα τα της ψυχής. Μίλησα όμως και για το ΑΝΑΙΤΙΟ, και ποια είναι η σχέση του με το Νικολη η τους Νικοληδες. Καμία σχέση, μα μιας και είναι κίνηση,( ενέργεια) που διακατέχεται απο τάξη, (ποιος μου το λέει?) μα αυτο που με ρώτησες, όταν κατα κάποιο τροπο αυτο (το αχρονο) δρα πάνω του, (στα εγω) και οχι το αντιθετο, και τα ίδια...(εγω) τείνουν σε τάξη, (ο Σωκράτης μιλάγε για αυτο ακριβώς, τις ιδιότητες, οπως ομορφια, σωστο,(δεν υπάρχει σύγκρουση, όπως γίνεται με τα ενάντια, στο γίγνεσθαι του χρόνου) και τα γνωστά.

Mε αλλα λόγια, όταν δεν κινούνται τα εγω, υπάρχει το πραγματικο, το ΑΝΑΙΤΙΟ, όταν κινείται το αιτιατο ανεκπλήρωτο, δημιουργει κάτι φανταστικό που ντύνεται με την σκιά μιας μάσκας, εκφράζει και μεταφράζει την πραγματικότητα, αυτο που κανει διλαδη ο εαυτος μας. Αν υπήρχε κάπου στον εγκέφαλο μια περιοχή όπως το εγω, ο εαυτος μας, τι στην ευχή, κάποιο χειρόυργικο εργαλείο, δεν θα είχε μπερδευτεί μέχρι τώρα?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2011, 15:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάτωνας:

Σε ευχαριστώ βρε! Μα και να με αποριψεις φίλε, θα γυρίσω στο άλλο πλευρό, να λιασθω καλύτερα! Είμαι στο Milano marittima, αντι να απαντώ σε φίλους στο εσωτερικά, θα θαυμάζω τα βουναλακια μιας καλλωνης δυπλα μου, και θα παρατυρισσω την κίνηση του εγω μου.
===================================================

Τότε θα πρέπει να κοιτάς...χαμηλά ανάμεσα στα πόδια σου!

Σοβαρά τώρα,πολλά είναι που σε κάνουν κι αναρωτιέσαι.
Χρόνος στο ΕΓΩ,κίνηση του ΕΓΩ,διόρθωση του ΕΓΩ,εσωθέαση του ΕΓΩ
και πάει λέγοντας.
Αλήθεια,οτι ευχαριστεί το ΕΓΩ,είναι και το πρέπον?Το αιτιατό είναι
και πρέπον?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2011, 16:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis

Και άν το ΕΓΩ είναι το ΕΙΜΑΙ?


Δηλ. ;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2011, 23:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zip
 ποιος τις κάνει αυτές τις κινήσεις ; ποιος είναι αυτός που κινείται δηλ. ;;; ]
..........

Ζιπ για να μην μπερδευτουμε, δεν είναι δυο οι ερωτήσεις, αν κάποιος κινει, και ποιος κινείται...έτσι? 

ρωτάς τι κινείται.

Η σκεψη! 

Χωρίς την κίνηση της, (για μένα) δεν προσδιορίζεται κάτι ξεχωριστό, που δίνουμε το όνομα ΕΓΩ, Νίκος, Νικοληδες. 

Αυτα Υπάρχουν (κάπου) για να εκδηλωθουν, στον  εγγεφαλο μας βρίσκουν...έδαφος.

Και τι είναι αυτα?

Μα ότι συνεχίζει, σαν χρόνος, (βια, σύγκρουση, φόβος, πόνος, ευχαρίστηση, λαγνια, κλπ κλπ)

Γιατί γράφω αυτο?

Θα γνωρίζεις πως υπάρχει ο κλινικά νεκρός. Το σώμα είναι ζωντανό, μα τι απο τα παραπάνω που έγραψα (βια, φόβος, κλπ) υπάρχουν?

....................
Νικομαχος

Τότε θα πρέπει να κοιτάς...χαμηλά ανάμεσα στα πόδια σου!
........
Όταν ήμουν πιο νέος, έφτανε μια σκέψη μόνο, και είχα ανταπόκριση..μια σκέψη Νικ.

Στο πέρασμα των χρόνων, μπορω να κοιτάζω, να θαυμάζω, μα οι Νικοληδες που λέει και ο ζιπ, (ασυνηδειτες κινήσεις) μου είναι πλέον γνωστές, έχουν χώρο, και δεν προκαλούν ζημιές, παρά μόνο άμα το επιτρέψω...(μην σου περάσει απο το μυαλο, πως καταπιεζομαι)

Νικομαχος.
Σοβαρά τώρα,πολλά είναι που σε κάνουν κι αναρωτιέσαι.
Χρόνος στο ΕΓΩ,κίνηση του ΕΓΩ,διόρθωση του ΕΓΩ,εσωθέαση του ΕΓΩ
και πάει λέγοντας.
......

Μου έκανε εντύπωση, είχα διαβάσει το πόστ, λιγο πριν ακούσω το ελληνικο τραγούδι της ευροβισιον...

Άκου τι λέει.
......
Την έχει η ψυχή μου τη φωτιά,
τα βήματα μου ψάχνουν το Θεό 
(.......δεν θυμάμαι, τι είπε,)
και αν πεσω, εγω θα συκωθω...
......

Νικομαχος
Αλήθεια,οτι ευχαριστεί το ΕΓΩ,είναι και το πρέπον?Το αιτιατό είναι
και πρέπον?
...........
Το πρεπον κατ εμε, έχει Μετρο Νικ...και σίγουρα η ευχαρίστηση, είναι μέρος της ζωής μας, μα δεν είναι η ζωη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2011, 23:55:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Αλφαδιαζει η.... αφηνιαζει...?

Χαθηκες τρελλαντωνη!


Και τα δυο!

Ναι για λίγο. Εκτος απο εκ-πληρώσεις και υπο-χρεώσεις, πέρασε και μια περίοδος που χρειάστηκε να αποφασίσω αν και τι λαπτοπ να πάρω μιας και το παλιό που είχα ήταν εννιαετίας και προέκυψαν προβλήματα.
Τώρα βάζουν σε όλα win7 και μάλιστα 64-bit και κάποιες παλιές εφαρμογές δεν τρέχουν.Αλλος πονοκέφαλος κι αυτός!

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Κανε στον εαυτο σου την ερώτηση.

Όταν αισθάνεσαι (είσαι) τέλεια, που είναι το εγω?


Σωστά.Πάντα είναι εδώ για να ακούει τις ερωτήσεις.

Όταν αισθάνομαι (είμαι) τέλεια, το εγώ τελει-ώνει.
Αυτή είναι η αίσθηση (του είναι),σωστά?


quote:
zip
Ναι. Είναι υπό μιας ή περισσοτέρων αρχών.


quote:
zip
Η "αρχή" δεν σημαίνει εδώ αφετηρία. Όταν λέμε ότι κάποιος ή κάτι υπ-άρχει, σημαίνει πως αυτός ο κάποιος ή αυτό το κάτι βρίσκεται υπό την δύναμη κάποιου άλλου ή του εαυτού του, υπό μιας ή περισσοτέρων αρχών δηλ. είτε κάποιου άλλου ανθρώπου είτε υπό μιας η περισσοτέρων αρχών που έβαλε - που επέβαλε δηλ. - ο ίδιος στον εαυτό του.

Η "αρχή" εδώ σημαίνει π.χ αξία, αξίωμα, δόγμα, ή τέλος πάντων ένας "παράγοντας" που υπο-τάσει, δια-τάσει & επι-τάσει ένα "εγώ" να πράξει.

Ένα "εγώ" π.χ μπορεί να υπάρχει γιατί "διατάσεται" από τον φθόνο (<--- παράγοντας) να πράξει, να κάνει κάτι δηλ. να παράγει ένα έργο. Τότε ο άνθρωπος εμφανίζεται ως φθονερός και συμπεριφέρεται ανάλογα. Επειδή ακριβώς δεν γνωρίζει τίποτε γι' αυτό το "εγώ" του, γι' αυτήν την εικόνα δηλ. του εαυτού του, αυτή την πτυχή του που λέμε, δεν μπορεί και να την διορθώσει. Αν όμως γνωρίζει πως αυτό που κάνει το κάνει από φθόνο και γνωρίζει τι είναι ο φθόνος, με τι τρέφεται ο φθόνος, πότε εμφανίζεται μέσα του, τότε σαφώς μπορεί - αν ο ίδιος το επιθυμήσει - να βάλει ένα τέλος σ' αυτήν την συμπεριφορά του. Αυτό με απλά λόγια σημαίνει πως πια δεν θα υπ-άρχει αυτός ο παράγοντας, ο φθόνος, δεν θα φθονεί δηλ. αυτός ο άνθρωπος.

Ένα μέρος της εσωτερικής εργασίας είναι η αναζήτηση μέσα μας αυτών των "αρχών" που διατάσουν, επιτάσουν και υποτάσουν τα διάφορα "εγώ" μας.


Περιγράφεται έτσι πραγματικά αναλυτικά η "καθολικότητα του εαυτού" και η εσωτερική εργασία που χρειάζεται να γίνει απο τον άνθρωπο για να την γνωρίσει και να την απο-δεχτεί.
Έχουμε αυτήν την μια ερμηνεία της "αρχής" ως αξίωμα,δόγμα κτλ αυτού του τέλος πάντων παράγοντα.

Γιατί όμως να μην σημαίνει και αφετηρία?
Δηλαδή μια αρχή που τείνει σε ένα τέλος που ζητάει εκπλήρωση ώστε να ολοκληρωθεί ένας κύκλος με αρχή και τέλος το ίδιο σημείο ή η κίνηση σε ένα ευθύγραμμο τμήμα με αρχικό και τελικό σημείο.
Αυτό που λέει ο Πλάτωνας κίνηση, εκπλήρωση, ολοκλήρωση, αναίτιο κτλ.

Γιατί να μην σημαίνει και γέννηση (αρχή) μιας επιθυμίας (εγώ) και κίνηση προς την εκπλήρωση θάνατο (τέλος) αυτής της επιθυμίας?

Δεν θα μπορούσαμε να φανταστούμε μια ευθεία αυτού που λέει ο Πλάτωνας την ΡΟΗ χωρίς αρχή και τέλος και τις κινήσεις του/των εγώ ως απόσταση-απομάκρυνση απο την απειροευθεία-ΡΟΗ σε σημεία που προκύπτει να ορίζουν αρχή-τέλος, γέννηση-θάνατο της κάθε επιθυμίας?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 09:59:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,

ΠΛΑΤΩΝΑΣ,

Επειδή όταν κουβεντιάζω με κάποιον, ιδιαίτερα μέσα από ένα φόρουμ, θέλω να ξέρω γιατί κουβεντιάζω, θα παραθέσω πιο κάτω το "ιστορικό" της συζήτησής μας. Λοιπόν, η απορία μου ξεκινάει όταν λες :

quote:

ΠΛΑΤΩΝΑΣ - Δεν υπάρχει πραγματικά το εγω.

zip - Τότε, ποιος έγραψε το παραπάνω ; Δηλ. ποιος είναι αυτός που έγραψε "Δεν υπάρχει πραγματικά το εγω" ;


και μου απαντάς

quote:

ΠΛΑΤΩΝΑΣ - Πριν σου απαντήσω ζιπ, θα κάνω μια μικρή ακόμα συμπλήρωση, προς καλυτεραν κατανόηση των όσων γράφω. Δεν απαιτω το αλαθητο, ουτε λεω πως αυτο ειναι, η κατέχω την αληθεια. Μίλησα για δυο ειδών κινήσεις, μια στο χρόνο και μια αναίτια. [ εδώ βέβαια γράφεις κι άλλα πράγματα τα οποία θα τα δούμε μετά ]


και σε ρωτάω

quote:

zip - ποιος τις κάνει αυτές τις κινήσεις ; ποιος είναι αυτός που κινείται δηλ. ;;; [ ναι, είναι μία η ερώτηση ]


Μου λες λοιπόν το εξής :

quote:

ΠΛΑΤΩΝΑΣ - Η σκεψη! Χωρίς την κίνηση της, (για μένα) δεν προσδιορίζεται κάτι ξεχωριστό, που δίνουμε το όνομα ΕΓΩ, Νίκος, Νικοληδες.


Ωραία. Κι αυτήν την σκέψη ποιος την κάνει ; Ποιος είναι αυτός που σκέφτεται δηλ. ;

====================================================================

trelantonis

quote:
Γιατί όμως να μην σημαίνει και αφετηρία? Δηλαδή μια αρχή που τείνει σε ένα τέλος που ζητάει εκπλήρωση ώστε να ολοκληρωθεί ένας κύκλος με αρχή και τέλος το ίδιο σημείο ή η κίνηση σε ένα ευθύγραμμο τμήμα με αρχικό και τελικό σημείο. Αυτό που λέει ο Πλάτωνας κίνηση, εκπλήρωση, ολοκλήρωση, αναίτιο κτλ. Γιατί να μην σημαίνει και γέννηση (αρχή) μιας επιθυμίας (εγώ) και κίνηση προς την εκπλήρωση θάνατο (τέλος) αυτής της επιθυμίας?

Έτσι όπως το θέτεις, ασφαλώς θα μπορούσε να σημαίνει και αφετηρία μιας επιθυμίας. Ο παράγοντας δηλ. που σου είπα είναι μια ή περισσότερες επιθυμίες. Μόλις αυτή/ες εκπληρωθεί/ουν τότε παύει να υπ-άρχει αυτό που υπήρχε λόγω αυτής/ών της/των επιθυμίας/ιών.

quote:
trelantonis

Δεν θα μπορούσαμε να φανταστούμε μια ευθεία αυτού που λέει ο Πλάτωνας την ΡΟΗ χωρίς αρχή και τέλος και τις κινήσεις του/των εγώ ως απόσταση-απομάκρυνση απο την απειροευθεία-ΡΟΗ σε σημεία που προκύπτει να ορίζουν αρχή-τέλος, γέννηση-θάνατο της κάθε επιθυμίας?


Ναι, θα μπορούσαμε να φανταστούμε ότι θέλουμε, αλλά το θέμα δεν είναι τι φανταστικά συμβαίνει αλλά τι πραγματικά συμβαίνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 13:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ώρες ατέλειωτες χωρίζουν δυό ζωές....
Την καλημέρα μου στο αίτιο και στο αιτιατό...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 14:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζιπ
Επειδή όταν κουβεντιάζω με κάποιον, ιδιαίτερα μέσα από ένα φόρουμ, θέλω να ξέρω γιατί κουβεντιάζω, θα παραθέσω πιο κάτω το "ιστορικό" της συζήτησής μας. Λοιπόν, η απορία μου ξεκινάει όταν λες 
.........

Εγω πάλι φίλε ζιπ, όταν συζητώ σε Ένα φόρουμ, εκτός του γιατί συζητώ με κάποιον, είναι φορές που αναρωτιέμαι, συζητώ με τον Α, με τον Β με το Γ? συμβαίνει...


Zip
Ωραία. Κι αυτήν την σκέψη ποιος την κάνει ; Ποιος είναι αυτός που σκέφτεται δηλ. ;
............

Αν σου απαντήσω ποιος είναι αυτός που σκέπτεται ζιπ, παει να πει πως γνωρίζω τι είναι η σκέψη. Το μόνο που γνωρίζω για αυτήν, είναι πως είναι μια εγκεφαλικη διαδικασία, και στην κίνηση της, προσδιοριστικα και μόνο, υπάρχει το εγω, που εμει  δίνουμε όνομα, ονόματα, η το τάδε το είπε ο τάδε. 

Σου λέω με λίγα λόγια, πως χωρίς σκέψη δεν υπάρχει εγω. Έτσι φίλε μου, ποιος τα λέει αυτα, απαντώ, ο κανένας, και ας μην αρέσει.

Αν ΕΣΥ είσαι σίγουρος πως αυτός που μιλάει είναι κάποιος ζιπ, νικολακης, η ότι θέλεις, θα γίνουν στη συνέχεια ορισμένες ερωτήσεις και απο τον Πλάτωνα.

Γνωρίζεις  τι είναι η σκέψη? γνωρίζει τι ειναι το εγω? γνωριζεις τι είναι η ενέργεια? όχι τα αποτελέσματα, μιας και  οι επιστημωνες λενε πως δεν γνωρίζουν τι ακριβώς είναι, μα αυτο που προκάλουν.

Αν γνωρίσεις, διαφώτησε με σε παρακαλώ, μετα προχωράμε σε ότι συζήτηση θέλεις.


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 15/05/2011 14:30:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 14:39:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ώρες ατέλειωτες χωρίζουν δυό ζωές....
Την καλημέρα μου στο αίτιο και στο αιτιατό...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Έαρινε γιατί γελας; πες το και σε μας να γελάσουμε λιγο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 14:58:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον για αυτό γελάει ο Εαρινός:

Πλάτων:Εγω πάλι φίλε ζιπ, όταν συζητώ σε Ένα φόρουμ, εκτός του γιατί συζητώ με κάποιον, είναι φορές που αναρωτιέμαι, συζητώ με τον Α, με τον Β με το Γ? συμβαίνει..

Και δεν γελάει...χαμογελάει απλώς!
Ετσι δεν είναι Εαρινέ?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 15:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Γνωρίζεις τι είναι η σκέψη?


Μια παραγωγική διαδικασία του νου και της νόησης που περιλαμβάνει κρίσεις και συλλογισμούς. [ el.wiktionary.org ]

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

γνωρίζεις τι ειναι το εγω?


Η προσωπικότητα και η ουσία ενός Όντος.

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

γνωριζεις τι είναι η ενέργεια?


Η Ενέργεια χαρακτηρίζεται, τόσο στη θεωρία όσο και στη πράξη, περισσότερο ως μια λογιστική έννοια, που μας δίνει τη δυνατότητα να προβλέψουμε την εξέλιξη ή την κίνηση ενός συστήματος. Ορίζεται σαν το ποσό του έργου που απαιτείται προκειμένου το σύστημα να πάει από μια αρχική κατάσταση σε μια τελική. [ wikipedia ]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 15:58:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Το μόνο που γνωρίζω για αυτήν, είναι πως είναι μια εγκεφαλικη διαδικασία, και στην κίνηση της, προσδιοριστικα και μόνο, υπάρχει το εγω, που εμεις δίνουμε όνομα, ονόματα, η το τάδε το είπε ο τάδε.


Ωραία. Και αυτήν την εγκεφαλική διαδικασία ποιος την κάνει ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 15:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η προσωπικότητα και η ουσία ενός Όντος.

Εγώ θεωρούσα ότι η προσωπικότητα αποτελείται από το(/τα) Εγώ και την Ουσία
και ΌΧΙ ότι η ουσία αποτελεί μέρος του/των Εγώ, το οποίο θεωρώ ως μέρος της προσωπικότητας.
Θα μπορούσες να διασαφηνίσεις πώς εννοείς ότι η προσωπικότητα είναι μέρος του(των) Εγώ; Γιατί έχω την εντύπωση ότι ο καθένας μας εδώ μέσα έχει αρχίσει να μιλάει με τη δικιά του γλώσσα.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 15/05/2011 16:01:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 16:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Αν σου απαντήσω ποιος είναι αυτός που σκέπτεται ζιπ, παει να πει πως γνωρίζω τι είναι η σκέψη.


Όχι, δεν πάει να πει αυτό, θα μου επιτρέψεις να διαφωνίσω.

Πάρε για παράδειγμα την φράση "Ο Τάκης σκέφτεται". Ποιος σκέφτεται ; Ο Τάκης. Το ότι γνωρίζω ότι σκέφτεται ο Τάκης, δεν σημαίνει πως γνωρίζω και το τι σκέφτεται ο Τάκης και σίγουρα δεν σημαίνει πως γνωρίζω και το τι είναι οι σκέψεις του Τάκη ή από τι φτιάχνονται ή πως δημιουργούνται.

Εγώ απλώς σε ρωτάω να μου πεις, να μου προσδιορίσεις δηλ. το πρόσωπο / χαρακτήρα ή έννοια, αυτoυνού [ μπορεί να είναι οτιδήποτε αυτό ] που κάνει αυτήν την εγκεφαλική διαδικασία που την ονομάζουμε σκέψη. Δεν σε ρωτάω να μου πεις τι είναι η σκέψη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 16:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Θα μπορούσες να διασαφηνίσεις πώς εννοείς ότι η προσωπικότητα είναι μέρος του(των) Εγώ;


Όταν μιλάω, μιλάει ένα "εγώ" μου. Αυτό το "εγώ" μου έχει & προσωπικότητα αλλά έχει & ουσία. Αν εμένα με λένε [ αν ονομάσω δηλ. το "Εγώ" μου ] Νίκο, τότε όταν μιλάω, μιλάει ένας Νικολής, ένα μικρό "εγώ" μου. Είναι ξεχωριστές "οντότητες" δηλ. αυτά τα μικρά "εγώ". Ολοκληρωμένες οντότητες, μικρά ανθρωπάκια δηλ. Ε, καθένα απ' αυτά τα μικρά ανθρωπάκια, έχουν ασφαλώς και προσωπικότητα αλλά και ουσία.

Τις περισσότερες φορές και στους περισσότερους ανθρώπους αυτά τα μικρά "εγώ", τα μικρά ανθρωπάκια, έχουν μόνο προσωπικότητα, δεν έχουν ουσία. Ίσως εδώ να μπερδεύεσαι λίγο Dr Jekyll Mr Hyde.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 16:27:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Γιατί έχω την εντύπωση ότι ο καθένας μας εδώ μέσα έχει αρχίσει να μιλάει με τη δικιά του γλώσσα.


Γιατί, ποιος σου είπε πως μιλάμε την ίδια γλώσσα ; Α, ρε Dr Jekyll Mr Hyde ... Αν μιλούσαμε φίλε την ίδια γλώσσα, τότε ο κόσμος μας θα ήταν εντελώς διαφορετικός απ' ότι τον γνωρίζουμε σήμερα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 16:42:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χιχιχι!!
Χαρούλες εχω!
Ποιό εγώ τις έχει?
Το Νικομαχάκι? Η εγώ?

Αν ο νους μας έχει πολλούς μικρούς Νικολήδες,τότε σύμφωνα με
το:{οπως πάνω,έτσι και κάτω},και κάποιος <μεγάλος> Νίκος εκεί
ψηλά έχει τους Νικολήδες του και παίζει,παιδεύοντάς τους.
Οι νικολήδες αυτοί μπορεί να είνα ο Γιατρός,ο Πλάτων,ο Νικόμαχος,
ο Εαρινός,ο Ζιπ κ.λ.π
Και όλοι μαζί αυτοί,είναι πλοκάμια του ΕΝΑ,του ΜΕΓΑΛΟΥ ΕΓΩ.
Το αρνείσθε?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 16:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Αν ο νους μας έχει πολλούς μικρούς Νικολήδες,τότε σύμφωνα με
το:{οπως πάνω,έτσι και κάτω},και κάποιος <μεγάλος> Νίκος εκεί
ψηλά
έχει τους Νικολήδες του και παίζει,παιδεύοντάς τους.


Εκεί ψηλά ε ; Που ψηλά ; Στον Όλυμπο ή στον Ουρανό ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 16:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκεί ακριβώς που οι <δικοί σου> μικροί Νικολήδες ατενίζουν
τον Νίκο!
Η τοποθεσία είναι σχετική.Κάπου πάντως!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 16:53:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, ναι ... έγινε ...

Edited by - zip on 15/05/2011 16:58:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 17:01:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η μακακία είναι απειρη σε μερικούς ανθρώπους.
κυκλική χωρίς αρχή και τέλος.
Αέναη χωρίς σταματημό.
Μόλις έκανα ραδιοζεύξη,με την έσω κάτω κοιλιακή χώρα,
όπου αναλαμβάνουν δράση,οι ανακουφιστικές [ξύσιμο] κινήσεις
του δεξιού βραχίονος!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 17:10:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρησιμοποιήσε και τον αριστερό βραχίονα για παλινδρομικές κινήσεις. Τς, τς, τς ... κακιά συνήθεια αυτό αλλά τι να κάνεις ... Μόνο πρόσεξε μην πιτσιλίσεις το πληκτρολόγιο ή την οθόνη βρε ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 17:14:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι το αριστερό είνα για να προσφέρει απλόχερα την...πεντάδα
του!!!!.
Υψωμένο σε ορθή γωνία με την βάση του λαιμού!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy