ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Υπάρχει ελευθερία βούλησης;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 15:54:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Κίρκη μην κολλάς σε τύπους και ορισμούς.

Έδωσα τον ολοκληρωμένο ορισμό της Νεμέσεως και όχι το μονόπλευρο αρχαίο ορισμό.


Η Νέμεσις υλοποιείται όταν παίρνουμε αυτό που μας αξίζει,είτε καλό είτε κακό είτε οτιδήποτε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 16:00:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


isNGooD καλά τα λες,όμως μην ξεχνάς ότι η Φιλοσοφία έχει ένα φοβερό πλεονέκτημα που η Επιστήμη δεν το έχει: τον Οραματισμό.


Αυτός είναι και ο λόγος που η Φιλοσοφία ήταν πάντα ο καθοδηγητής της ΕπιστήμηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

isNGood
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 21:12:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους isNGood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

isNGooD καλά τα λες,όμως μην ξεχνάς ότι η Φιλοσοφία έχει ένα φοβερό πλεονέκτημα που η Επιστήμη δεν το έχει: τον Οραματισμό.


Αυτός είναι και ο λόγος που η Φιλοσοφία ήταν πάντα ο καθοδηγητής της Επιστήμης


Δεν διαφωνώ καθόλου, απλά θέλησα να απαντήσω έμμεσα σε αιτιάσεις περί "φιλοσοφικών απόψεων" κλπ, ενώ είναι σαφές ότι υπάρχουν αρκετές επιστημονικές εργασίες..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2006, 12:01:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Kαλημερα παιδια!
Ωραιο το θέμα σου Mitsuko!

Εγω θα συμφωνησω με τον φιλο ellovos και τον φιλο Kost.

Επεισης καλη μου Κιρκη λες:
"Δεν νομιζω οτι ειναι τοσο απερισκεπτες οι επιλογες μας, αλλα οτι ακολουθουμε συγκεκριμενες συλλογιστικες οταν καλουμαστε να κανουμε καποια επιλογη. Επαναλαμβανουμε πορειες σκεψης παραπλησιες με αλλες που εχουμε κανει στο παρελθον και εχουν αποφερει θετικα αποτελεσματα.Δεν σκεφτομαστε εκ νεου.
Για αυτο το λογο ειμαστε προβλεψιμοι και για αυτο καποιες φορες οι συνεπειες δεν ειναι και οι καλυτερες.
Αν αναλογιστουμε ομως τους ρυθμους ζωης και το πληθος των επιλογων που καλουμαστε να κανουμε καθημερινα, θα καταλαβουμε οτι δεν θα ηταν δυνατον να σκεφτομαστε καθε φορα εξαρχης.
Αλλωστε για να λεμε και την αληθεια, τις περισσοτερες φορες αυτος ο τροπος σκεψης λειτουργει."


Εγω κολλησα στην λεξη προβλεψιμοι.Πως το βγαζεις αυτο το συμπερασμα ομως?
Γιατι μαλλον αν με γνωρισεις θα δεις πως δεν ειμαστε και τοσο προβλεψιμοι.

Εγω πιστευω πως υπαρχει η ελευθερια βουλησης.Και θα μιλησω καθαρα απο την δικη μου πλευρα.

Λοιπον,οταν εχω καποιες επιλογες μεσα σε καποια κατασταση,και δεν μου ταιριαζει καμια,δεν θα κατσω να σκασω.
Θα βρω μια αλλη πορεια ωστε να προσεγγισω,επιτυχω το αποτελεσμα που θελω.Παντα μεσα στα ηθικα μου ορια και τους προσωπικους περιορισμους μου.
Για παραδειγμα:
Ειμαι σε μια δουλεια,και οι συνθηκες δεν ειναι και οτι καλυτερο.Ολοι οι συναδελφοι μου παραπονιουντε,αλλα μεχρι εκει.Προσπαθουν να βρουν τις λύσεις μεσα σε αυτη την εργασια και γινονται δυστηχισμενοι.

Οταν ομως τους λεω να βρουνε μια αλλη δουλεια,η απαντηση ειναι πως δεν εχουν που να πανε και ευχαριστημενοι ειναι που εχουν δουλεια.Αλλωστε εξω υπαρχει ανεργια.

Εγω δεν συμφωνω,θα κατσω μεχρι να βρω κατι αλλο.Θα κανω πολλες δοκιμες μεχρι να βρω τι μου ταιριαζει.Θα τολμησω και σε κατι αγνωστο,θα ρισκαρω.Οι υπολοιπο δεν το κανουν αυτο γιατι θεωρουν πως δεν εχουν επιλογες.

Ενω εχουν απεριοριστες.
Τελικα απλα κλεινουμε σε ενα κουτι τον γυρο απο εμας κοσμο και μετα μεσα απο εκει κανουμε επιλογες.Η ζωη ομως δεν ειναι πολλαπλες επιλογες απαντησης.
Ειναι και αλλα πραγματα.

Παντα εμεις θα επιλεγουμε για την ζωη μας!
Ομως επιδη υπαρχει και η μοιρα.
Εμεις επιλεγουμε και κανονιζουμε για τον τροπο που θα ζησουμε και το πως θα περασουμε στην ζωη μας,που θα επενδυσουμε και που θα πιστωσουμε.
Αλλα το ποτε θα πεθανουμε,ποτε θα κανουμε παιδια και αν θα κανουμε,
ειναι καθαρα μοιραιο.Οποτε εκτος απο αυτα ολα τα αλλα τα επιχειρουμε και τα διαλεγουμε εμεις.

Φυσικα αυτες ειναι οι προσωπικες μου αποψεις.


Mε εκτιμηση ΆνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mitsuko
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2006, 03:33:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mitsuko  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε isNGood
quote:

Τίποτα δεν αποκλείει βέβαια να υπάρχουν, άλλοι νόμοι πέραν των φυσικών.

Πώς ακριβώς φαντάζεσαιεσύ αυτούς τους νόμους; Δεν θα αναφέρονται στην αλληλεπίδραση της ύλης και της ενέργειας; θα αφορύν την ψυχή μας; Αν εννοείς αυτό, εγώ προσωπικά αμφιβάλλω για την ύπαρξή τους γιατί ξαναλέω ότι θεωρώ τον άνθρωπο ένα πολύπλοκα αλληλένδετο σύστημα ύλης και ενέργειας που υπόκειται μόνο σε φυσικούς νόμους. Γι' αυτόν τον λόγο πιστεύω ότι αν ισχύει ο ντετερνιμισμός ως θεωρία, ισχύει και για τον ίδιο τον άνθρωπο.

quote:

Ωραιο το θέμα σου Mitsuko!
[/qoute]
Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια φίλη Whiz. Πρέπει όμως να πω ότι δεν συμφωνώ με κάποια από τα λεγόμενά σου!

[quote]
Τελικα απλα κλεινουμε σε ενα κουτι τον γυρο απο εμας κοσμο και μετα μεσα απο εκει κανουμε επιλογες.Η ζωη ομως δεν ειναι πολλαπλες επιλογες απαντησης.
Ειναι και αλλα πραγματα.

Παντα εμεις θα επιλεγουμε για την ζωη μας!


Πρώτον: Αν και δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς θα ήθελα να σε ρωτήσω ποιά είναι τα άλλα πράγματα στα οποία αναφέρεσαι χωρίς να τα αναλύεις.

Δεύτερον: Δεν αμφισβητώ το παράδειγμα που παρουσιάζεις. Απλώς εγώ πιστεύω ότι και οι επιλογές που κάνουν οι άλλοι άλλα και εσύ στο παράδειγμα έχουν καθοριστεί από φυσικούς παράγοντες (τα βιώματα, τα γονίδια, οι συνθήκες την στιγμή που παίρνεις την απόφαση, κ.α.) Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mitsuko
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2006, 04:01:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mitsuko  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε isNGood
quote:

Τίποτα δεν αποκλείει βέβαια να υπάρχουν, άλλοι νόμοι πέραν των φυσικών.

Πώς ακριβώς φαντάζεσαιεσύ αυτούς τους νόμους; Δεν θα αναφέρονται στην αλληλεπίδραση της ύλης και της ενέργειας; θα αφορύν την ψυχή μας; Αν εννοείς αυτό, εγώ προσωπικά αμφιβάλλω για την ύπαρξή τους γιατί ξαναλέω ότι θεωρώ τον άνθρωπο ένα πολύπλοκα αλληλένδετο σύστημα ύλης και ενέργειας που υπόκειται μόνο σε φυσικούς νόμους. Γι' αυτόν τον λόγο πιστεύω ότι αν ισχύει ο ντετερνιμισμός ως θεωρία, ισχύει και για τον ίδιο τον άνθρωπο.

quote:

Ωραιο το θέμα σου Mitsuko!


Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια φίλη Whiz. Πρέπει όμως να πω ότι δεν συμφωνώ με κάποια από τα λεγόμενά σου!

quote:

Τελικα απλα κλεινουμε σε ενα κουτι τον γυρο απο εμας κοσμο και μετα μεσα απο εκει κανουμε επιλογες.Η ζωη ομως δεν ειναι πολλαπλες επιλογες απαντησης.
Ειναι και αλλα πραγματα.

Παντα εμεις θα επιλεγουμε για την ζωη μας!


Πρώτον: Αν και δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς θα ήθελα να σε ρωτήσω ποιά είναι τα άλλα πράγματα στα οποία αναφέρεσαι χωρίς να τα αναλύεις.

Δεύτερον: Δεν αμφισβητώ το παράδειγμα που παρουσιάζεις. Απλώς εγώ πιστεύω ότι και οι επιλογές που κάνουν οι άλλοι άλλα και εσύ στο παράδειγμα έχουν καθοριστεί από φυσικούς παράγοντες (τα βιώματα, τα γονίδια, οι συνθήκες την στιγμή που παίρνεις την απόφαση, κ.α.)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2006, 21:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Να 'σαι καλα καλε μου Mitsuko,

Λοιπον,
Το κουτι ειναι η ζωη που γνωριζουμε μεχρι σημερα,η εξελιξη του παρελθοντος μας και το παρον.

Τα αλλα πραγματα που αναφερομαι εχουν να κανουν με το αγνωστο ή διαφορετικα το πρωτογνωρο!Που πολλες φορες μας τρομαζει,ή μας ξενιζει.Το θεμα ειναι ποσο πολυ θελουμε κατι.

Αν απλα θελουμε κατι,επιθυμουμε κατι κι επειδη δεν γνωριζουμε τις επιπτωσεις ειτε θετικες ειτε αρνητικες και δεν τολμαμε,απλα περιμενουμε να δουμε ποιοι θα μπουν στην ζωη μας ή ποιες καταστασεις τοτε περιοριζουμε τις επιλογες μας και περιφερομαστε μονο γυρο απο αυτες.

Η ζωη ομως αν την προσεξουμε εχει πολλες επιλογες που εμεις δεν βλεπουμε,λες και φοραμε παροπιδες.Σαν ενα καλο εργο που οταν το ξανα δεις ανακαλυπτεις καποιες λεπτομεριες που πριν δεν ειχες προσεξει.

Εδω ειναι τα αλλα πραγματα,που απλα δεν προσεξαμε.Ηθελημενα ή οχι.


Ισως και να 'ναι πραγματικα ετσι οπως τα λες και οι επιλογές που κάνουν οι άλλοι να έχουν καθοριστεί από φυσικούς παράγοντες (τα βιώματα, τα γονίδια, οι συνθήκες την στιγμή που παίρνεις την απόφαση, κ.α.).
Απλα εγω πιστευω πως επηρεαζομαστε οσο εμεις θελουμε.


Mε εκτιμηση ΆνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2006, 11:11:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα αλλα πραγματα που αναφερομαι εχουν να κανουν με το αγνωστο ή διαφορετικα το πρωτογνωρο!Που πολλες φορες μας τρομαζει,ή μας ξενιζει.Το θεμα ειναι ποσο πολυ θελουμε κατι.

Το θέμα, καλή μου whiz, είναι γιατί μας τρομάζει ή μας ξενίζει το πρωτόγνωρο, το άγνωστο, το καινούριο.
Μήπως επειδή μας βγάζει από το βόλεμα μας ή μας "αναγκάζει" να διευρύνουμε την αντίληψη μας προκειμένου να το δεχθούμε?
Ο άνθρωπος γενικά έχει την τάση να ταξινομεί τις εμπειρίες που αποκομίζει ή τα πράγματα γύρω του σε κατηγορίες προκειμένου να μπορεί και να τα διαχειριστεί.
Σχετικά με τις επιθυμίες μας και το αν θα τολμήσουμε κάτι ή όχι, σε κάθε τέτοια περίπτωση καλούμαστε να κάνουμε μια επιλογή.
Την κάθε μας επιλογή την συνοδεύουν πάντοτε οι συνέπειες της και τα αποτελέσματα που αυτές έχουν τόσο σ' εμάς ή και σε άλλους ανθρώπους.
Γιατί δεν τολμάμε να πράξουμε αυτό που επιθυμούμε?
Φοβόμαστε την αλλαγή ή δεν είμαστε σίγουροι για τις επιθυμίες μας?
Αν δεν το πράξουμε θα μείνουμε στο σημείο που ήδη είμαστε και να αναρωτιόμαστε πως θα ήταν αν είχαμε πράξει αυτό που είχαμε σκεφτεί.
Αν το πράξουμε θα πρέπει να υπομείνουμε τα αποτελέσματα αλλά και να διαχειριστούμε την γνώση που θα λάβουμε είτε οι συνέπειες είναι θετικές είτε αρνητικές.

quote:
Η ζωη ομως αν την προσεξουμε εχει πολλες επιλογες που εμεις δεν βλεπουμε,λες και φοραμε παροπιδες.Σαν ενα καλο εργο που οταν το ξανα δεις ανακαλυπτεις καποιες λεπτομεριες που πριν δεν ειχες προσεξει.

Έτσι είναι, αγαπητή.
Και μερικές φορές μπορεί να συλλάβουμε τις μεγάλες λεπτομέρειες και να παραμερίσουμε τις μικρές - οι οποίες παρόλα αυτά έχουν ίσως και τον σημαντικότερο ρόλο.
Οι παρωπίδες για να απομακρυνθούν θέλουν πολύ χρόνο και πολύ κόπο.
Είναι κάτι το οποίο είτε προσπαθείς να το κάνεις αναλαμβάνοντας όλες τις συνέπειες είτε όχι.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2006, 21:16:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φιλε μου Dying_Incubus,
Συμφωνω μαζι σου,ομως στο θεμα των επιλογων οικιοθελος τελικα περιοριζομαστε για ναμην ξεβολευτουμε ή και απο φοβο.
Σωστα?
Οι επιλογες ομως υπαρχουν....
Εμεις δεν ειμαστε ψυχραιμοι ωστε να τις δουμε.

Αυτο ειναι και το προβλημα μου με το συντροφο μου.
Εκεινος θελει να βολευετε σε καταστασεις και να ξερει ανα πασα ωρα και στιγμη τι εχει να αντιμετωπιση και εγω παντα ψαχνομαι για το κατι καλυτερο εργασιακα.
Ομως αυτο τον φοβιζει διοτι αντιλαμβανετε πως δεν ειμαι σταθερη στο θεμα εργασιας.Δεν μπορει ομως να καταλαβει πως τωρα θα δοκιμασω που ειμαι ακομα μικρη και δεν εχω κατι να χασω που εχω επιλογες.Ωστε αργοτερα να εχω βρει την καταλληλη δουλεια και να μην αναγκαζομαι να ανεχομαι ασχημες καταστασεις και να ειμαι δυστηχης επειδη δεν εχω αλλες επιλογες.

Εξαρτατε πως θελουμε να το δουμε.
Κι σε αυτο ακομα η επιλογη ειναι δικη μας!


Mε εκτιμηση ΆνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2006, 09:53:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά, αγαπητή μου whiz!
Οι επιλογές υπάρχουν είτε τις δούμε είτε όχι.
Είτε τις αντιληφθούμε σήμερα είτε αύριο.

Όσον αφορά την εργασία σου, αν πιστεύεις οτι θέλεις πραγματικά να δοκιμαστείς προκειμένου να βρεις το καλύτερο κι αυτό που θα σε ικανοποιεί στο μεγαλύτερο δυνατό βαθμό, τότε κάνε το.
Η εργασία μας άλλωστε παίζει ένα πολύ σημαντικό ρόλο στην ζωή μας.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 02:49:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καιρός να ξυπνήσουμε… ένα παλιό θέμα που για εμένα έχει αρκετό ενδιαφέρων και που προσωπικά θέλω να γνωρίσω/μάθω αρκετά γύρω από αυτό .

Θα ήθελα σαν αρχή να θέσω κάποιες απορίες που έχω, ώστε να ξεκινήσουμε τον διάλογο .

Κατά πόσο μπορεί να υπάρχει μια «ελεύθερη» επιλογή/απόφαση, όταν αυτή γεννιέται μέσα από μια αιτία και κάθε αιτία γεννιέται μέσα από ένα αποτέλεσμα ;

Ακόμα και το ότι έχουμε την ελευθερία να διαλέξουμε μια χ απόφαση, ανάμεσα από διάφορες άλλες επιλογές, αυτή η ελευθερία προέρχεται μέσα από μια εμπειρική/βιωματική γνώση, που όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ αυτή η «ελεύθερη βούληση» δεν είναι παρά μια αλληλεπίδραση δυο παραγόντων, του περιβάλλον που έχουμε μεγαλώσει ή των γονιδίων μας …

Αυτά τα λίγα για αρχή, γιατί άρχισα να…
Τα λέμε πάλι αύριο .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 18:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταθέτω μια ενδιαφέρων ιατρική ιστορία που με έβαλε σε σκέψεις το κατά πόσο υφίσταται αυτό που λέμε ελεύθερη βούληση;


"Το 2003 τα «Αρχεία της Νευρολογίας» δημοσίευσαν μιαν εκπληκτική κλινική μελέτη. Ενας μεσήλικος από τη Βιρτζίνια με άμεμπτο ως τότε παρελθόν άρχισε να συλλέγει πορνογραφικό υλικό και να παρενοχλεί σεξουαλικά την οκτάχρονη θετή κόρη του.

Η σεξουαλική του συμπεριφορά γινόταν όλο και περισσότερο ψυχαναγκαστική.Τελικά, αφού παραπονέθηκε επανειλημμένως για πονοκεφάλους και ιλίγγους, του έγινε εγκεφαλική τομογραφία. Αυτή έδειξε στη μετωπιαία περιοχή του εγκεφάλου έναν μεγάλο αλλά καλοήθη όγκο, ο οποίος εισχωρούσε στο διάφραγμα και στον υποθάλαμο - περιοχές που είναι γνωστό ότι ρυθμίζουν τη σεξουαλική συμπεριφορά.
Μετά την αφαίρεση του όγκου η σεξουαλική συμπεριφορά του επανήλθε στο φυσιολογικό. Μερικούς μήνες μετά, η σεξουαλική του προσήλωση στα μικρά κορίτσια επανεμφανίστηκε και μια νέα τομογραφία αποκάλυψε ότι τμήματα του ιστού που είχαν ξεφύγει από το χειρουργικό νυστέρι είχαν αναπτυχθεί σε έναν ευμεγέθη όγκο. Μια νέα χειρουργική επέμβαση επανέφερε το συμπεριφορικό του προφίλ στο «φυσιολογικό».Η περίπτωση που προαναφέραμε συγκεκριμενοποιεί το ζήτημα της ελεύθερης βούλησης. Είχε αυτός ο άνδρας ελεύθερη βούληση;
Ηταν υπεύθυνος για τη συμπεριφορά του; Μπορεί ένας όγκος να ιδιοποιηθεί την ελεύθερη βούληση κάποιου;

Με τον όγκο είχε ισχυρές αλλά ατυπικές επιθυμίες: δεν ήταν ο εαυτός του. Παρ' όλα αυτά η υπόθεση μας θυμίζει ότι οι περισσότεροι ενήλικοι έχουν επίσης ισχυρές, αλλά τυπικές, σεξουαλικές επιθυμίες - επιθυμίες οι οποίες είναι μερικές φορές πιο ισχυρές από την ανάγκη για φαγητό ή τον φόβο του πόνου.
Οι σεξουαλικές αυτές επιθυμίες ρυθμίζονται από ορμόνες οι οποίες ενεργούν σε νευρώνες στο διάφραγμα και στις συνδεδεμένες περιοχές του εγκεφάλου. Σε τι διαφέρουν λοιπόν οι φυσιολογικοί άνθρωποι από τον άνδρα της Βιρτζίνια όσον αφορά την ελεύθερη βούληση;"

Εχουμε ελεύθερη βούληση;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 23:03:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Elo,ευχάριστη έκπληξη η ανακαίνιση του θέματος
τούτου που εγώ ομολογώ δεν ήξερα ότι προυπήρχε...
Φοβερό θέμα και πιστεύω ότι χωρίς διαχωριστικές γραμμές, θα μπορέσει να δώσει νέα ώθηση στο που πηγαίνει ο άνθρωπος και το πόσο είναι Θεός, έστω εν δυνάμει...
Για να το πω πιο μέσα απο το θέμα: Η ελεύθερη βούληση είναι αυτή που ...ελευθερώνει τον άνθρωπο, καθώς, αλλοιώς είναι να είσαι δέσμιος παθών και μοιραίων ορισμών, κι άλλοιώς είναι να αυτοπροσδιορίζεσαι ώς ον που ξέρει τι θέλει και που πηγαινει...
φυσικά εδώ θέλω να ...αφορίσω όλες τις αιτιατές σκλαβιές, που πολλοί δεν παραδέχονται αλλά προσπαθούν να τις εντάξουν
στα σχέδια του αύριο, όταν ανήκουν στο χθες και δεν μπορούν να ακολουθήσουν το αύριο...
Νηφαλιότητα χρειάζεται για να μπορεί να δει κνεις τι είναι και τι δεν είναι ελεύθερη βούληση και να μην κρύβεται κανείς πίσω απο το δάχτολο του για να το πω πιο απλά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 10:16:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve Για να το πω πιο μέσα απο το θέμα: Η ελεύθερη βούληση είναι αυτή που ...ελευθερώνει τον άνθρωπο, καθώς, αλλοιώς είναι να είσαι δέσμιος παθών και μοιραίων ορισμών, κι άλλοιώς είναι να αυτοπροσδιορίζεσαι ώς ον που ξέρει τι θέλει και που πηγαινει...

Ακριβώς σε αυτό θέλω να εστιάσουμε σαν αρχή φίλε trexagireve, στο αν η ελεύθερη βούληση έχει και ένα δεύτερο όνομα «Αναγκαιότητα» .

Ο άνθρωπος έχει μάθει να ενεργεί στις δεδομένες αποφάσεις του, περνώντας μια απόφαση (λύση) αγνοώντας όμως την ατελείωτη αλυσίδα από λόγους/αιτίες που τον έφεραν σε ένα προκαθορισμένο σημείο, ώστε να ενεργεί με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο .

Η ακόμα χειρότερα όταν πιστεύει ότι έχει την απόλυτη ελευθέρια στο να διαλέξει, αλλά δεν έχει την ικανότητα να αντιληφθεί την αναγκαιότητα που κρύβεται πίσω από της πράξεις του .

Ακόμα και η πρόταση που λες .. «θα μπορέσει να δώσει νέα ώθηση στο που πηγαίνει ο άνθρωπος και το πόσο είναι Θεός, έστω εν δυνάμει...» υποκρύπτετε αυτή η αναγκαιότητα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 12:16:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ελεύθερη βούληση είναι μια αναγκαιότητα φίλε Elo,
αφού χωρίς αυτή δεν υπάρχει η ταυτότητα του ανθρώπου
ως ον που δεν κινείται ως μηχανή και από ένστιγκτο.
Δεν είναι αυτόματο αλλά σκεπτόμενο όν που έχει δρόμο
να κάνει αλλά κι αυτό για να φτάσει κάπου που ακόμη
δεν γνωρίζουμε παρά μόνο ως θεωρεία.
Δηλαδή σκοπός του ανθρώπου είναι η θέωση, αλλά απο
που θα ξεφύγει προς τα κει…
Γιατί υπάρχει μια προυπάρχουσα κατάσταση, η τωρινή κι
όταν γίνει αντιληπτή αυτή και διαγνωσθεί ο προορισμός τότε θα μπορέσουμε να πάμε στον προορισμό μας τον ίδιο.
Μοιάζει μαθηματικό ή αξίωμα η ένα της φυσικής, αλλά
με μεγαλύτερη απόδοση του…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 23:18:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

Γράφω μια απάντηση στα ερωτήματα που έθεσε το νέο μέλος thelast unicorn στο παραπλήσιο θέμα (για την Ελεύθερη Βούληση) που απενεργοποιήθηκε γιατί ήταν διπλό και που παραπέμφθηκε για τη συνέχιση της συζήτησης στο παρόν θέμα.

quote:
thelast unicorn
Μεγάλες αντιφάσεις (περί Ελεύθερης Βούλησης):

Να έχεις ανοιχτά τα μάτια σου για ευκαιρίες και να την αρπάζεις γιατί αν πετάξει δεν γυρίζει. Η όπως λέει ο λαός αν είναι ν'ερθει θάρθει αλλιώς θα προσπεράσει?
Με άλλα λόγια το ερώτημα είναι υπάρχει και πόσο χρήσιμη είναι Ελεύθερη βούληση? Υπάρχει και όλα εξαρτώνται από τις πράξεις μας η τελικά υπάρχει κάτι όπως η θεία πρόνοια, τα άστρα, το συμπάν η άλλες υπέρτατες δυνάμεις που προλαμβάνουν και σου δίδονται πράγματα, άσχετα με το τι κάνεις, αρκεί να πράττεις προς την σωστή κατεύθυνση?



Ενδιαφέρον θέμα αυτό της ελέυθερης βούλησης. Συνδέεται με την έννοια του ντετερμινισμού. Σύμφωνα με τον ντετερμινισμό, το τι γίνεται κάθε δεδομένη στιγμή, αν και πιθανότατα δεν μπορεί να προβλεφθεί, βασίζεται σε ότι έχει διαδραματιστεί στο παρελθόν. Τίποτε δεν είναι τυχαίο, ακόμα και η απόφασή μας να για το πότε θα δαγκώσουμε ένα μήλο που κρατάμε στο χέρι μας είναι κάτι που ενώ φαίνεται ότι αποτελεί επιλογή μας, βασίζεται στη συνολική διαμόρφωση του σύμαντος και της δικής μας ατομικότητας από τη αρχή που αυτά τα δύο γεννήθηκαν.

Υπάρχουν πολλοί που θεωρούν πως εάν ισχύει ο ντετερμινισμός (που φαίνεται γενικά πως ισχύει) δεν μπορεί συγχρόνως να ισχύει η Ελεύθερη Βούληση. Πως η τελευταία είναι μια αυταπάτη. Γιατί πως μπορεί να ισχύει η Ελεύθερη Βούληση όταν ακόμα και η πιο "ασήμαντη" επιλογή μας μπορεί να οφείλεται σε ένα σύνολο παραμέτρων (απίστευτης πολυπλοκότητας βέβαια) οι οποίες δεν αποτέλεσαν δική μας επιλογή;
Τι γίνεται τότε με την ηθική; Είμαστε υπεύθυνοι για τις πράξεις και τις αποφάσεις μας; Είναι υπεύθυνος ένας δολοφόνος για τα εγκλήματά του; κ.λπ., κ.λπ.

Αυτό το ερώτημα που σχετίζεται με την ηθική και την υπευθυνότητα αποτελεί βασικό επιχείρημα όσων ισχυρίζονται ότι υπάρχει Ελεύθερη Βούληση. Ακόμα και αν δεν ισχύει από οντολογική σκοπιά, τουλάχιστον κάνουμε ως κοινωνία τη σύμβαση να θεωρούμε ότι υπάρχει, γιατί αλλιώς δε θα μπορούσαμε να χτίσουμε κοινωνικές δομές που βασίζονται στην ευθύνη.

Προσωπικά με έχει απασχολήσει αρκετά το ζήτημα αυτό. Περισσότερο κλίνω προς την άποψη ότι δεν υπάρχει ελέυθερη βούληση, αλλά δεν μπορώ να πω ότι δε βρίσκω δυσκολίες κατανόησης των πραγμάτων και στην άποψη αυτή. Το θέμα είναι δύσκολο, γιατί άπαξ και προσπαθήσει κανείς να εξηγήσει την ελεύθερη βούληση θα πρέπει να διερευνήσει και τι είναι ελευθερία. Θα μπορούσε να υπάρχει ελευθερία σε ένα κλειστό σύστημα, όπως π.χ. πιθανότατα είναι το σύμπαν; Θα "υπήρχε", αλλά θα είχε όρια και αυτά θα ήταν τα όρια του σύμπαντος - άρα δε θα ήταν πλήρης ελευθερία. Μια εναλλακτική είναι, ότι το σύμπαν δεν είναι ένα κλειστό σύστημα όπως εν γένει πιστεύεται. Ας πούμε, ότι δεν υπάρχει καν ένα μοναδικό σύμπαν και ότι για κάθε στιγμή που υφίσταται μια επιλογή μεταξύ δύο εναλλακτικών καταστάσεων δημιουργούνται δύο σύμπαντα, κ.ο.κ. Έτσι, καταλήγουμε με άπειρα σύμπαντα που είναι αποτέλεσμα όλων των επιλογών που έχουν γίνει. Δεν ξέρω καν αν θα μπορούσαμε να τα ονομάσουμε σύμπαντα. Γιατί το σύμπαν είναι τα πάντα που υπάρχουν οπότε και τα υποθετικά μας πολλαπλά σύμπαντα θα μπορούσανε όλα μαζί να θεωρηθούνε ως τα πάντα που υπάρχουν, άρα ως το σύμπαν και πάει λέγοντας.

Από την άλλη μεριά, το να υπάρχει ο όρος σύμπαν υποδηλώνει ότι ως άνθρωποι δεν μπορούμε να συλλάβουμε την έννοια του απείρου και του άχρονου. Θέλουμε να βάζουμε όρια στα πράγματα, πιθανόν γιατί αλλιώς δεν μπορούμε να τα καταλάβουμε.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 13:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι

θα καταθέσω μερικές προεισαγωγικές σκέψεις, για την ελευθερία βούλησης του ανθρώπου:

Στην ανθρώπινη ύπαρξη , αναπόδραστο επακόλουθο της φύσης μας , τα πάντα έχουν την σκοπιμότητά τους την οποία υπερβαίνει η θέλησή μας .

Διακρίνοντας αποτελέσματα και αίτια , έχοντας συνείδηση της διάνοιάς του και της δύναμής του , ο Άνθρωπος δρα όπως του αρέσει .
Αξιολογεί την πράξη που έχει να επιτελέσει με βάση τον εαυτό του και το στόχο στον οποίο σκοπεύει .
Διαλέγει ανάμεσα σε περισσότερες δυνατές λύσεις , μολονότι είναι επηρεασμένος από εξωτερικές επιδράσεις και πιέσεις που απορρέουν από το κοινωνικό περιβάλλον και από το φυσιολογικό εγώ του .

Η ελευθερία συνίσταται όχι στο να μπορούμε να κάνουμε ό,τιδήποτε , αλλά στο να διαλέγουμε ανάμεσα στις πραγματοποιήσιμες λύσεις .

Μολονότι είναι περιορισμένη από φυσικές , διανοητικές ή ηθικές ενδεχομενικότητες , δεν παύει γι’αυτό να είναι πραγματική .

Η απόφαση επακολούθημα βούλησης , πάντοτε τελεοκρατείται . Δεν μπορεί να γίνει αλλιώς . Οποιαδήποτε προτίμηση , οποιαδήποτε εκλογή γίνεται σε συνάρτηση με το σκοπό που επιθυμούμε να πετύχουμε .

Ο Άνθρωπος , στην πληρότητα των νοητικών λειτουργιών του , ενεργεί ασκώντας τη θέλησή του , εκτός πια και εγκαταλείπεται στην τύχη , παίζοντας τις αποφάσεις του κορώνα – γράμματα . Και πάλι ! Ανατρέχοντας σε μια τέτοια μέθοδο , σημαίνει πως αυτοκαθορίζεται , σημαίνει πως δείχνει ότι ασκεί τη θέλησή του προς μια κατεύθυνση που μόνος του προτίμησε . Τελικά κι’ η απόφαση αυτή τελεοκρατείται όπως οποιαδήποτε άλλη .

Και η συνείδηση και η ελευθερία βούλησης είναι γεννήτρες της σκοπιμότητας : η οποιαδήποτε απόφαση του ανθρώπου τελεοκρατείται από το συλλογισμό που τη διευθύνει

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2008, 10:42:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι

Ο Άνθρωπος , στερούμενος τους αυτόματους μηχανισμούς που ρυθμίζουν τη συμπεριφορά των ζώων , βρίσκεται υποχρεωμένος να διαμορφώνει τη συμπεριφορά του και δεν μπορεί να μη θέτει στον εαυτό του κάποιο σκοπό .

Αυτός ο εντελώς πρωτότυπος χαρακτήρας της διαγωγής μας συντείνει , σε μεγάλο βαθμό , στον ξεχωρισμό μας από τα ζώα , στα οποία η ελευθερία είναι επίπλαστη . Ο αυτοματισμός , ακόμα κι όταν περιορίζεται από ρυθμιστικούς μηχανισμούς , είναι ασυμβίβαστος με τη βούληση , με την ελευθερία .

Η μόνη σκοπιμότητα για την οποία δεν μπορούμε να αμφιβάλλουμε είναι ακριβώς η δική μας , αφού εμείς είμαστε ο υπερβατικός πρόξενός της .

Όταν μιλάμε για σκοπιμότητα εξωανθρώπινη και υπερβατική , μπορεί να παρασυρόμαστε από τον ανθρωπομορφισμό και να θέτουμε στο Μακρόκοσμο αυτό που ανήκει αποκλειστικά στο δικό μας Σύμπαν .

Ο περιλάλητος παραλογισμός του Σύμπαντος , είτε με , είτε χωρίς ρολόγια , δεν είναι τίποτα άλλο από σφαλερή γενίκευση της δικής μας εμπειρίας , μέσα στη δομή του Μακρόκοσμου .

Οι αντίπαλοι της τελεοκρατίας παίρνουν σαν όρους αναφοράς τα φυσικά , χημικά και αστρονομικά φαινόμενα , των οποίων η σκοπιμότητα είναι τόσο λίγο εμφανής , ώστε δικαιωματικά κανείς μπορεί να την αρνηθεί , χωρίς να αντικρούσει τα γεγονότα .

Μα η προβολή αυτή του φυσικού στο ανθρώπινο δεν είναι απλώς πλάνη , προδίδει ακόμα έλλειψη κατανόησης της ανθρώπινης ουσίας .

Το Φυσικό Σύμπαν και το Ανθρώπινο Σύμπαν δεν είναι συγκρίσιμα , ούτε εξηγούνται το ένα μέσω του άλλου .

Ενώ οι τελεοκράτες διαπράττουν το σφάλμα να εφαρμόζουν τα «πρότυπα» του Ανθρώπινου Σύμπαντος στην ερμηνεία του Μακρόκοσμου , οι αντίπαλοί τους , αντίθετα , εξηγούν το Ανθρώπινο Σύμπαν με τα πρότυπα του Μακρόκοσμου .

Και στις δύο περιπτώσεις , οι μεθοδολογικές πλάνες αμιλλώνται μεταξύ τους .

Η σύγκριση με ό,τιδήποτε που δεν ανήκει στο Σύμπαν μας , στον Ανθρώπόκοσμό μας , δημιουργεί την υποψία ατοπήματος και το συμπέρασμα που έχει κανείς συναγάγει απ’αυτήν υπόκειται σε αμφισβήτηση .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

unknown1982
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 17:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους unknown1982  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος unknown1982  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
iparxi file moy giati an exartotan apo to gad oli tha imastan kali anthropi.......de tha htan sto xeri mas na kanoyme genikotera kako,kai ayto ine mono h arxh!!!!!!

talibanΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 13:27:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
iparxi file moy giati an exartotan apo to gad oli tha imastan kali anthropi.......de tha htan sto xeri mas na kanoyme genikotera kako,kai ayto ine mono h arxh!!!!!!

Αγαπητέ unknown1982

Επειδή δεν κατάλαβα καλά το μήνυμά σου, μήπως θα μπορούσες να μου το διευκρινίσεις περισσότερο; Και πιο συγκεκριμένα:

Σε ποια φράση μου, αναφέρεσαι;

Τι σημαίνει: to gad.

Τι εννοείς με το: " kai ayto ine mono h arxh!!!!!!" ;

Μήπως μπορείς να γράψεις λίγο αναλυτικότερα τις απόψεις σου επί του θέματος;

Τέλος αν μπορούσες να γράψεις το μήνυμα στα ελληνικά.

Φιλικά

Κηφεύς
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2011, 12:04:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με αφορμή τον “ερεθισμό” της γνωστής ιστορίας του δωματίου, και μετά από αναζήτηση στο φόρουμ ανέσειρα το ενδιαφέρον αυτό θέμα, θέλοντας ουσιαστικά να επισημάνω την ιστορία που περιέγραψε ο φίλος elo , ( απο τα αρχεία της νευρολογίας)

Η ιστορία αυτή (δεν είναι η μοναδική – υπάρχει πλήθος άλλων παρόμοιων) οδήγησε στις έρευνες (στα αποτελέσματα αναφέρομαι σε άλλο τοπικ), για τον εντοπισμό της σχέσης της ανθρώπινης συμπεριφοράς και των χημικών ή άλλων ενδογενών υλικών επιδράσεων.

Όλα αυτά τα νεώτερα στοιχεία, αναζωπυρώνουν το ενδιαφέρον – φιλοσοφικό αρχικά θέμα – περί “ελευθερίας της βούλησης” , και από φιλοσοφικό το αναγάγουν σε θέμα της φυσιολογίας.

Όταν αναφερόμαστε στην “ελευθερία της βούλησης” δεν εννοούμε επιλογές για θέματα αδιάφορα ή μηδαμινού ενδιαφέροντος, όπως παράδειγμα “τι θα φάμε σήμερα”, “που θα πάμε”, “αν δημιουργήσουμε αυτή την σχέση ή την άλλη” κλπ κλπ
Η προφανής δυνατότητα επιλογών σε τέτοια θέματα, μας οδήγησαν στην ψευδαίσθηση της ελευθερίας στη βούληση γενικά.

Το ερώτημα αναφέρεται στη βούληση και όχι στην πράξη.
Δες τε το συλλογισμό
“Μπορείς - ουσιαστικά - να θέλεις, ότι – “δυνητικά” - θα μπορούσες να κάνεις?

Παράδειγμα.
Κάθε άτομο δυνητικά θα μπορούσε να έχει ομοφυλοφιλικές σχέσεις.
Πόσα άτομα ουσιαστικά θα μπορούσαν να το θέλουν?

Θα μπορούσα να αναφέρω πολλά παρόμοια παραδείγματα..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2011, 13:18:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω την αίσθηση , ότι υπάρχει τόση ελευθερία -ο άνθρωπος- βούλησης όση έχει ο Καραγκιόζης στην σκηνή φίλε μου....
Άλλος κρατάει τις "μπαγκέτες" και ο Καραγκιόζης χορεύει στον ρυθμό του "Καραγκιοζοπαίκτη"....
Ασφαλώς οι θεατές γελούν και κλαίνε με τον Καραγκιόζη , εκείνον βλέπουν και επ'αυτού υποκειμενικοποιούνται και για κείνον "τρέφουν" τα όποια συναισθήματα..
Ο δισ-μοιρος όμως -ο Καραγκιόζης- μόνο ο πρωταγωνιστής δεν είναι...πίσω απο το πανί , βρίσκεται άλλος και πίσω απ'αυτόν τον άλλο...κάποιος-άλλος...!

Την καλημέρα μου!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2011, 13:43:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλε Εαρινέ.

Ναι φίλε σαφώς έτσι είναι, και η προσπάθεια που κάνει το “ιερατείο” να κρύψει το θέμα κάτω από το χαλί, γίνεται γιατί ανατρέπεται η βάση στήριξης των τριών μονοθεϊστικών σύγχρονων θρησκειών.
Όπως πολύ καλά θα to έχεις “εντοπίσει” και εσύ, αν δεν υπάρχει η ελευθερία στη βούληση, καταρρέει ο μύθος του προπατορικού αμαρτήματος, άρα και η ανάγκη έλευσης του μεσσία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2011, 16:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχω και δεν είχα ουδέποτε καμμιά διάθεση να το συνδέσω το θέμα με την/ις Θρησκείες φίλε μου αλλα ως απλή επισήμανση της ανθρώπινης καταστατικότητας...
Προσωπικά δεν μπαίνω επίσης ουδέποτε σε συζήτηση με Παππάδες και Θείκούς επιτετραμένους και αυτό διότι το θεωρώ ως αυτοθυματοποίηση και αυτοκαταστροφικότητα και μιλάω σε επίπεδο ιδεών φυσικά για να μην παρεξηγηθώ...ασφαλώς ως φυσικά πρόσωπα -και όχι υπο τον μανδύα των ιδεών τους- δεν μου είναι αντιπαθή , όπως εξάλλου και κάθε απλός καθημερινός άνθρωπος , με τον/ους οποίους ευχαρίστως συζητώ...όσο είναι αυτό ασφαλώς δυνατόν!

Θα έλεγα δε , ότι απο την στιγμή που ορισμένοι και μάλιστα φερόμενοι ως "Πνευματικοί ηγέτες" κατηγορούν και προσπαθούν να ευτελίσουν την ίδια την φύση και υπόσταση του ανθρώπου , οι ίδιοι θέτουν τον εαυτό τους σε ένα παραλογισμό και μια νοητική-ψυχική διαστρέβλωση και επιπλέον δεν φθάνει που θέτουν ευθέως τον εαυτό τους απέναντι στην ίδια την φύση και την δομή της , προσπαθούν να καταστρέψουν και τους υπολοίπους συνανθρώπους τους...αυτό είναι "Ο-ΟΡΙΣΜΟΣ-ΤΟΥ-ΚΑΚΟΥ"...Μισάνθρωποι-μισογύνηδες-ακρωτηριασμένοι απο οτιδήποτε το φυσιολογικό...

Για ποιά συνείδηση μιλάμε , για να μην πώ τίποτ'αλλο..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2011, 18:27:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά φίλε μου , δεν προσπαθώ να καταπολεμήσω κανέναν συνάνθρωπό μου και οτιδήποτε άλλο , ειλικρινά δεν μ'ενδιαφέρει κάτι τέτοιο και θεωρώ ότι είναι εντελώς άσκοπο...θα μπορούσα να πώ ότι η πιο σωστή έκφραση είναι "αδιαφορία"...όχι με την κακή την έννοια βεβαίως!

Είναι απλό..πολύ απλό..

Έχεις τις απόψεις σου και έχω/ουμε τις δικές μας , αυτό δεν σημαίνει σε καμμιά περίπτωση ότι αυτό έχει προκύψει απο κάποια στείρα διάθεση για αντιπαράθεση...αλλοίμονο!



Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 26/03/2011 18:27:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2011, 18:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@Melchizedek
Και ειναι ακομα πιο τραγικο που ειναι γραμμενα και στα "πλαστα" πρωτοκολλα των Σοφων της Σιων(τους οποιους συμπαθω περισσοτερο απο τους Καραγκιοζηδες τους) γιατι πρεπει να εχεις @@ να αναγνωρισεις τους Καραγκιοζοπαιχτες, που εχουν αποδειξει οτι τουλαχιστον απο καποιους Καραγκιοζηδες τους ειναι ανωτεροι. Μεγαλυτερος τους εχθρος ειναι λεει οι Χριστιανοι διανοουμενοι(οχι οι παπαδες) και πρεπει να καταπολεμηθουν με καθε τροπο, καθως στοχος ειναι να μας φτασουν στον απολυτο πνευματικο εκφυλισμο. Ναι λες και δεν τα καταφεραν να μας αποδειξουν οτι εχουν δικαιο που μας θεωρουν ζωα. Αντε να περιμενουμε να μας σωσει ο αντιχριστος, γιατι αυτο γραφει ΞΕΚΑΘΑΡΑ η ιστορια του εργου για την συνεχεια.

-----------------------------------------------------------------


Αχ αυτή η καραμέλα του μπαμπούλα,, του αντίχριστου., και οι μύριες καταστροφές και τιμωρίες σας!!!!!

Χωρίς τα σκιάχτρα σας, ποια τάχατες η Ευαγγελία, σας?????


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2011, 20:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μόνο που δεν προκύπτει απο την "ανάγνωση" της ανθρώπινης δομής και καταστατικότητας , είναι η ελεύθερη βούληση και αυτό χωρίς καμμια διάθεση για ευτελισμό κανενός αλλα για τον μη-ευτελισμό της πραγματικης αλήθειας , μιας και αυτήν όλοι ψάχνουμε ... ο καθένας με τον δικό του τρόπο και ερμηνεία ασφαλώς....

Η Υποσυνείδητη αντίληψη -έχω την αίσθηση- θα πρέπει να αναζητηθεί/αξιολογηθεί στο πλαίσιο της διερεύνησης για την ύπαρξη ή όχι της ελεύθερης βούλησης...μιας και μερικες φορές επηρεαζόμαστε ΚΑΙ απο πράγματα που δεν τα προσέχουμε συνειδητά!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2011, 20:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνω με τον Εαρινο στο θεμα του υποσυνειδητου... Πολλες φορες, γινομαστε υποχειρια του ιδιου μας του εαυτου.. Βεβαια ειναι διαφορετικη η υποταγη μας στον εαυτο μας και διαφορετικη η εμμεση υποδουλωση μας στη βουληση τριτων μεσω μιας ψευδαισθησης ελευθεριας...

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2011, 20:56:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Chess...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2011, 20:57:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα!

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy