ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Υπάρχει ελευθερία βούλησης;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2011, 22:45:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινος:

Η "δύναμη της θέλησης για ζωή" , έτσι οπως την όρισε ο Σοπενχάουερ άρχει και δεσμεύει κάθε συνειδητή αι ασυνείδητη επιλογή μας , τώρα το τι λέει το υποτιθέμενο συνειδητό μέρος κάθε ανθρώπου ουδεμία σημασία έχει , καθότι υποκείμενο.

----------------------------------------------------------------

Τωρα φιλε μου θα ερθουμε σε μια μικρη αντιπαραθεση,καθ οσον
και στο παρελθον σου ζητησα να μου πεις τι ακριβως εννοει ο
Σοπενχαουερ οταν λεει:<<Το γιγνωσκων υποκειμενο δεν ειναι γνωστο ως γιγνωσκων,γιατι
τοτε θα ητο το υπο εξερευνηση αντικειμενο,ενος αλλου,
γιγνωσκοντος υποκειμενου.>>

Απεφυγες τοτε να απαντησεις και ερχεσαι τωρα και χρησιμοποιεις
λογια του ιδιου για να υποστηριξεις την ανυπαρξια της βουλησης.
Χωρις να ξερεις οτι ο Σοπενχαουερ ηταν υποστηρικτης και των δυο
θεωριων,εναλαξ χρησιμοποιουμενες κατα περισταση.
Ετσι λοιπον σου παραθετω κι εγω λογια του Σοπενχαουερ,που
υποστηριζουν τη δικη μου θεση,περι υπαρξης ελευθερης βουλησης.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2011, 23:28:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oι αντιπαραθεσεις φίλε μου , υπήρξαν αιτία για γόνιμες συζητήσεις και διερεύνηση πολλών πραγμάτων , σημασία έχει να γίνεται -όπως και κάνεις- με σεβασμό και ανθρωπιά έναντι των συνομιλούντων μας...

Επι του θέματος έχω να παρατηρήσω το εξής:"Μερικές φορές επηρεαζόμαστε απο πράγματα που δεν τα προσέχουμε συνειδητά.Ψυχολόγοι που ασχολήθηκαν με το θέμα της προσοχής κατα την διάρκεια της δεκαετίας του '60 ανακάλυψαν ότι κάποιες φορές χρησιμοποιούμε πληροφορίες χωρίς να έχουμε επίγνωση αυτού που κάνουμε.
Δεν θα αναφερθώ λεπτομερώς σε αυτήν διαδικασία -η οποία ονομάζεται υποσυνείδητη αντίληψη- αλλα θα πώ -για όσους δεν το γνωρίζουν- ότι η βιομηχανια της διαφήμισης το εκμεταλλεύεται δεόντως.Εξ'οσων θυμάμαι -δεν θυμάμαι τις διαφημίσεις συγκεκριμμένα αλλα το γεγονός- έγιναν και κανα δυό πειράματα με διαφημίσεις που περιείχαν υποσυνείδητα μηνύματα με την μορφή εικόνων..."

Έχω ξανα-αναφέρει δε ότι η επιθυμία προκύπτει απο την έλλειψη και δεν αποφασίζουμε εμείς το τι θα επιθυμήσουμε αλλα έρχεται απο ένα άλλο τόπο και μας κατευθύνει προς την κατεύθυνση που εκείνη επιθυμεί...ασφαλώς ο άνθρωπος μπορεί και να αποφασίσει το εντελώς αντίθετο αλλα και πάλι πέραν κάθε αμφιβολλίας , ακόμα και τότε "συμμορφώνεται" σε μια άλλη επιθυμία που προκυπτει απο ένα άλλο τόπο στον οποίο είναι υποκείμενος...

Είναι θέματα πολύ κεντρικά αυτά και έχω την αίσθηση , ότι θα μπορούσαν να αναρτηθούν και να συζητηθούν διεξοδικά!

Όσο για τον Σοπενχάουερ φίλε μου -όπως και για κάθε φιλόσοφο ή ψυχολόγο..ψυχίατρο ... κλπ- θα πρέπει κανείς να τον μελετήσει λεπτομερώς και όχι απομονώνοντας μια ρήση του...
Ωστόσο , θα ήθελα να σου πώ , ότι ο Σοπενχάουερ ήταν ακόμα πιο σκληρός και απόλυτος σε σχέση με αυτό που κατάθεσα...

Είχε αναφέρει λοιπόν , ότι η ικανότητα τη θέλησης για ζωή να προωθήσει τους σκοπους της ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΕΥΤΥΧΙΑ ΜΑς...μπορεί να ανιχνευθεί ιδιαίτερα καθαρά , στην αποχαύνωση και την θλίψη που συχνά αντιμετωπίζουν τα ζευγάρια , αμέσως μόλις έχουν κανει έρωτα...
Σε μια άλλη δε απόστροφο του λόγου του , είχε αναφέρει ότι η "ευτυχία της μελλοντικής γενιάς εξασφαλίζεται σε βάρος της παρούσας"...και παρομοίασε τον άνθρωπο σαν "τυφλοπόντικα"...

Η ευτυχία -κατα τον Σοπενχάουερ- δεν ήταν ποτε μέρος του σχεδίου του έρωτα...εκείνος και πολλοί άλλοι γνώριζαν ότι ο έρωτας ουδέποτε μας ρώτησε και θα μας ρωτήσει...

Θα ακούσω τις παρατηρήσεις σου και θα τα ξαναπούμε Νικόμαχε..!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2011, 23:34:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν εχω να παρατηρησω κατι φιλε Εαρινε.
Αναφερεσαι σε αλλο θεμα και δεν θελω να
σου διακοψω τον ειρμο σου.
Εγω μιλαω αποκλειστικα για την ελευθερη βουληση
και δεν εννοω μονο την ανθρωπινη συμπεριφορα
αλλα και ολα οσα περιεχονται στο συμπαν.
Υλικα και μη.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 00:14:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα φίλε μου , καλέ μου φίλε ...απ'οσα κατάθεσα -κατα τον Σοπενχάουερ-προκύπτει ότι ουδεμία ελευθερια βούλησης υπάρχει και προσωπικά με τις δικές μου έρευνες και μελέτες που έχω κάνει απλά συμφωνώ μαζί του!
Πάντως υπάρχουν πολλές ρήσεις του που μου αρέσουν , όπως :"Μπορούμε να θεωρήσουμε την ζωή μας ως ένα ανώφαλα ενοχλητικό επεισόδιο στην μακάρια γαλήνη της ανυπαρξίας".

Όπως και το περίφημο:"Η αλήθεια είναι ότι ο κόσμος αυτός δεν θα μπορούσε να αποτελεί έργο ενός φιλεύσπλαχνου Όντος αλλα μάλλον ενός Δαίμονα , που είχε δημιουργήσει τα πλάσματα ώστε να απολαμβάνει τα μαρτυριά τους ... σε αυτό συνηγορούσαν όλα τα στοιχεία και η πίστη πως έτσι είναι τα πράγματα υπερίσχυσε".

Ξεφύγαμε όμως -ξέφυγα..- απο το θέμα , επανερχόμενος θα ήθελα φίλε μου να σε ρωτήσω:"Άραγε εσύ ή εγώ ή ο οποισδήποτε χαρτογράφησε το είναι του...υπαρχει έστω και ένας που κατόπιν εντολής του εμφανίζεται η ερωτική του επιθυμία ή η επιθυμία για φαγητό ή η επιθυμία του για να φοβηθεί ή τρέμουν τα πόδια του μπροστά στον κίνδυνο"???

Που την βρίσκεις την "Ελευθερία βούλησης"???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 00:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου,ενταξει.
Ολα οκ μην ταραζεσαι και μου παθεις τιποτα!!!
Εαρινε μου
η καλη κουβεντα απαιτει συντονισμο νοηματων μεταξυ των συνομιλητων.
Παντως σε καταλαβα και ολα οκ!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 00:28:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ! και να'ξερες πόσο κάνεις λάθος και πόσο ήρεμος είμαι..
Σε κατάσταση Νιρβάνα φίλε μου , εξάλλου γιατί να εκνευρισθώ , δεν έγινε κάτι άσχημο...απόψεις ανταλλάσουμε...
Χρεωνόμαστε τίποτα...???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 00:33:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστα φιλε μου

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 00:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άκου το παράπονο του ανθρώπου και την υποκειμενικότητά του απο την ίδια -περίφημη φωνή- την Μαρινέλλα.....ποιός θα ήθελα να τραβάει τέτοια "ζόρια"???

Καλή μας νύχτα Νικόμαχε...μαζί είμαστε φίλε μου και όλοι ψαχνόμαστε..


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 03:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε μου θα μπορούσες να με πληροφορήσεις τι σε οδήγησε στο συμπέρασμα πως έχει γίνει επέμβαση στο ανθρώπινο DNA?

Έχεις υπόψιν σου κάποια συγκεκριμένα στοιχεία που υποστηρίζουν αυτή την “θεωρία” ?
Αν ναι, έχεις την καλοσύνη να μου τα υποδείξεις ή να τα παραθέσεις?

Περιμένω – εγώ προσωπικά - με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον τα στοιχεία αυτής της καταπληκτικής ανακάλυψης.
Δρομολογεί καινούργιους ορίζοντες στην γνώση και κατανόηση του ανθρώπου, και την σχέση του με τους δημιουργούς/ο του, θεό/ους και τέρατα.




-------------------------------------------------------------------
Συγνωμη, δεν μπορω μου ειναι αδυνατον.

Edited by - Notirk on 02/04/2011 03:18:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 09:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ζήτημα της ελεύθερης βούλησης και του ντετερμινισμού έχει απασχολήσει την ανθρώπινη σκέψη σε σημαντικό βαθμό τον άνθρωπο, ιδιαιτέρως τους τελευταίους αιώνες.

Ο άνθρωπος είναι ένα ον το οποίο από την αρχή της ζωής του συλλέγει πληροφορίες από το περιβάλλον του, μαθαίνει να αναπτύσσει την σκέψη του, "χτίζει" συμπεριφορές και κώδικες επικοινωνίας, έχει προτιμήσεις, ενδιαφέροντα, πεποιθήσεις και συναισθήματα τα οποία πολλές φορές είναι αποτέλεσμα του περιβάλλοντος του.
Θα μπορούσαμε να πούμε ότι στην ουσία ο κάθε άνθρωπος είναι ένας "καθρέφτης" όλων των υπόλοιπων ανθρώπων με τους οποίους έχει έρθει σε επαφή άμεσα ή έμμεσα καθ' όλη την διάρκεια της ζωής του.
Έχοντας λοιπόν αυτό υπόψιν μου σκέφτομαι ότι δε μπορούμε να πούμε ότι ο άνθρωπος έχει απόλυτη ελευθερία βούλησης, πάντοτε η σκέψη του θα είναι συνυφασμένη με το περιβάλλον του και θα εξαρτάται από αυτό είτε σε μεγαλύτερο είτε σε μικρότερο βαθμό.

Από την άλλη, δε μπορώ να δεχθώ ότι ο άνθρωπος στερείται κάποιο βαθμό ελεύθερης βούλησης, εάν τα πάντα τα οποία πράττει, σκέφτεται, νιώθει είναι αποτέλεσμα μόνο του περιβάλλοντος του τότε θα είχαμε να κάνουμε με μια "μηχανή" η οποία με την κατάλληλη εισαγωγή ενός Χ αριθμού στοιχείων θα μας δώσει κάποια Ψ αποτελέσματα.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 10:51:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Geostat rolls και τα υπόλοιπα...

Τρομαξαμε να το συνεφερουμε,εκλαιγε για κανενα μισαωρο και μιλαμε για κλαμα!
Αυτο το μωρακι εχει πατησει τα 20 και οταν βλεπει μαλια(μακρυμαλλη μακρυμαλλη) του σηκωνεται η τριχα!


Πολύ σημαντική παρατήρηση.


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 02/04/2011 10:52:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 11:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=fZnWgt3dC3Q&feature=related


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 12:21:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Dying Incubus

Το ζήτημα της ελεύθερης βούλησης και του ντετερμινισμού έχει απασχολήσει την ανθρώπινη σκέψη σε σημαντικό βαθμό τον άνθρωπο, ιδιαιτέρως τους τελευταίους αιώνες.

Ο άνθρωπος είναι ένα ον το οποίο από την αρχή της ζωής του συλλέγει πληροφορίες από το περιβάλλον του, μαθαίνει να αναπτύσσει την σκέψη του, "χτίζει" συμπεριφορές και κώδικες επικοινωνίας, έχει προτιμήσεις, ενδιαφέροντα, πεποιθήσεις και συναισθήματα τα οποία πολλές φορές είναι αποτέλεσμα του περιβάλλοντος του.
Θα μπορούσαμε να πούμε ότι στην ουσία ο κάθε άνθρωπος είναι ένας "καθρέφτης" όλων των υπόλοιπων ανθρώπων με τους οποίους έχει έρθει σε επαφή άμεσα ή έμμεσα καθ' όλη την διάρκεια της ζωής του.
Έχοντας λοιπόν αυτό υπόψιν μου σκέφτομαι ότι δε μπορούμε να πούμε ότι ο άνθρωπος έχει απόλυτη ελευθερία βούλησης, πάντοτε η σκέψη του θα είναι συνυφασμένη με το περιβάλλον του και θα εξαρτάται από αυτό είτε σε μεγαλύτερο είτε σε μικρότερο βαθμό.

Από την άλλη, δε μπορώ να δεχθώ ότι ο άνθρωπος στερείται κάποιο βαθμό ελεύθερης βούλησης, εάν τα πάντα τα οποία πράττει, σκέφτεται, νιώθει είναι αποτέλεσμα μόνο του περιβάλλοντος του τότε θα είχαμε να κάνουμε με μια "μηχανή" η οποία με την κατάλληλη εισαγωγή ενός Χ αριθμού στοιχείων θα μας δώσει κάποια Ψ αποτελέσματα.
---------------------------------------------------------------------

Φίλε Dying Incubus η “βούληση” η δυνατότητα δηλαδή της επιλογής μια συγκεκριμένης συμπεριφοράς-ενέργειας ορίζονται και περιορίζονται από τον χαρακτήρα-συνείδηση του κάθε ατόμου.
Στα πλαίσια αυτά κάθε άτομο μπορεί να επιλέξει σχεδόν “ελεύθερα”, ΜΟΝΟ από ένα καθορισμένο “πακέτο” δέσμης ενεργειών σύννομων με τον διαμορφωμένο χαρακτήρα του την κάθε δεδομένη στιγμή.

Ο χαρακτήρας του κάθε ατόμου – και εδώ είναι το κόλλημα της ελευθερίας – δεν διαμορφώνεται με ΔΙΚΗ του επιλογή, αλλά σε μεγάλο βαθμό “ΔΙΝΕΤΑΙ” και καθοδηγείται-διαμορφώνεται

Η βάση των ανθρωπίνων συναισθημάτων ΔΕΝ διαμορφώνεται ελεύθερα, αλλά μεταφέρετε γονιδιακά όπως και τα φυσικά χαρακτηριστικά του, που ωστόσο ο ίδιος δεν μπορεί να επιλέξει.
Το χαμόγελο σαν έκφραση χαράς -παράδειγμα – δεν είναι προϊόν γνωστικής διδασκαλίας.

Η γενναιότητα, η πονηριά, η φιλαλήθεια, η δειλία, η οκνηρία κλπ κλπ μεταφέρονται γονιδιακά και αποτελούν τα “αρχικά”, τα “πρωτόγονα” καταγεγραμμένα στοιχεία του ασυνείδητου που σε συνδυασμό με την διαμορφούμενη στη συνέχεια συνείδηση συνθέτουν τον χαρακτήρα του κάθε ανθρώπου.

Οι παλαιότεροι φιλόσοφοι που είχαν ασχοληθεί με το θέμα, ΔΕΝ γνώριζαν τα σημερινά ευρήματα πάνω στο ανθρώπινο γονιδίωμα.
Για μένα δεν έχει κανένα νόημα να ασχολούμαστε με το τι είχε πει – παράδειγμα – ο Σοπενχάουερ για την ευτυχία των ζευγαριών, την εποχή που ο Σοπενχάουερ δεν γνώριζε πως για την συζυγική απιστία – άλλο παράδειγμα – ευθύνεται συγκεκριμένο γονίδιο που την ύπαρξη του ήδη έχουμε εντοπίσει.

Μια γνώμη μόνο καταθέτω, υπενθυμίζοντας κάποια δεδομένα-στοιχεία-ευρήματα της σύγχρονης επιστήμης.
Όποιος ενδιαφέρεται ας τα αναζητήσει και ας τα συμπεριλάβει στην προσωπική του έρευνα για τη γνώση της αλήθειας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 13:33:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε gianipseftis, μεταφέρω απόσπασμα της παρακάτω ηλεκτρονικής διεύθυνσης από το internet :

http://www.psychotherapia.gr/main/index.php?option=com_content&view=article&id=17:-dna&catid=3:2009-05-01-10-35-09

...Συμπερασματικά, μπορούμε να πούμε ότι, πρώτα απ’ όλα, το DNA δεν είναι ένας παγιωμένος, αλλά ένας ευέλικτος κώδικας ο οποίος επιδέχεται αλλαγές, ίσως ακόμη και στη βασική του δομή.Δεύτερον, αρνητικές σκέψεις και συναισθήματα επενεργούν στο DNA όπως επενεργούν και οι περιβαλλοντικές εντάσεις και κρίσεις που περιέγραψε η Barbara McClintock. Αντίθετα, τα θετικά συναισθήματα επενεργούν με θετικό τρόπο.

Τα συναισθήματά μας επηρεάζουν το DNA μας, αλλά την ίδια στιγμή και το DNA επηρεάζει τα συναισθήματά μας, τις απόψεις μας και τη συμπεριφορά μας. Υπάρχει δηλαδή μια συνεχής αμοιβαία αλληλεπίδραση. Διάφορες επιστημονικές έρευνες έχουν επιβεβαιώσει ότι το γονίδιά μας είναι υπεύθυνα για πολλά περισσότερα πράγματα από τον καθορισμό των σωματικών μας χαρακτηριστικών και τη μεταβίβαση κληρονομικών νόσων. Το 2001, μια ομάδα επιστημόνων στη Βαρκελώνη της Ισπανίας ανακάλυψαν ότι μια συγκεκριμένη μεταλλαγή του χρωμοσώματος 15 καθιστά ένα άτομο ευάλωτο στη προσβολή από κρίσεις πανικού και άλλες αγχώδεις διαταραχές. Αυτό σημαίνει ότι το άγχος, οι φοβίες και, ίσως, όλες οι διαταραχές που μέχρι τώρα θεωρούσαμε ως «ψυχολογικές», μπορούν να προκληθούν από μία συγκεκριμένη μεταλλαγή στα γονίδιά μας.

Παρέθεσα το παραπάνω απόσπασμα για έναν γενικότερο προβληματισμό .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 13:57:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και πολύ καλά έκανες φίλε Κηφέα και κάθε τι που έρχεται ως στοιχείο για επεξεργασία δεν είναι απλώς καλοδεχούμενο αλλα απολύτως αναγκαίο...αλλα και απαιτητό απο το ίδιο το θέμα που αναζητάει απαντήσεις!
Ο Φίλος Gianipseftis έδωσε την δική του άποψη , με την οποία συμφωνώ , χωρίς ωστόσο να με αφήνει αδιάφορο η δική σου -αντίθετα μάλιστα- και η οποία -μαζί με όλες τις άλλες- θα ορίσει νέους δρόμους προσέγγισης του θέματος!!!Απευθυνόμενος και στους δυό σας , σύμφωνα με τα στοιχεία που κατέθεσες -Αυτό σημαίνει ότι το άγχος, οι φοβίες και, ίσως, όλες οι διαταραχές που μέχρι τώρα θεωρούσαμε ως «ψυχολογικές», μπορούν να προκληθούν από μία συγκεκριμένη μεταλλαγή στα γονίδιά μας- θα ήθελα να ξανα-ρωτήσω :"Υπάρχει τελικά ελευθερία βούλησης και αν "ναι"...με ποιό τρόπο αυτή μπορεί να επιτευχθεί"???



Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 02/04/2011 13:59:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 14:39:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κηφέα αυτά τα ευρήματα δεν αναιρούν αλλά ενισχύουν στην ουσία τα δικά μου επιχειρήματα.
Προφανώς από κακή δική μου διατύπωση, δεν έγινε κατανοητή η θέση μου

Εγώ δεν εξετάζω σε αυτή την φάση, τους μηχανισμούς σχηματισμού του ανθρώπινου γονιδιώματος.

Το βασικό στοιχείο που με απασχολεί, και συσχετίζεται με το θέμα που εξετάζουμε, είναι αν τελικά μεταφέρονται κληρονομικά – μέσω του DNA – συναισθήματα και τα βασικά στοιχεία που διαμορφώνουν τον χαρακτήρα του κάθε ανθρώπου.

Θέτω και το ερώτημα προς συζήτηση
Κατά πόσο κάθε ξεχωριστός άνθρωπός μπορεί και είναι ελεύθερος να επιλέγει τον χαρακτήρα του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 15:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέτω και το ερώτημα προς συζήτηση
Κατά πόσο κάθε ξεχωριστός άνθρωπός μπορεί και είναι ελεύθερος να επιλέγει τον χαρακτήρα του.-
----------------------------------------------------------------

Ισως δεν ειναι ελευθερος να τον επιλεγει,αλλα ειναι
σιγουρα ελευθερος να τον διαμορφωνει!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 15:49:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κηφέα αυτά τα ευρήματα δεν αναιρούν αλλά ενισχύουν στην ουσία τα δικά μου επιχειρήματα.

Συμφωνώ!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 15:51:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισως δεν ειναι ελευθερος να τον επιλεγει,αλλα ειναι
σιγουρα ελευθερος να τον διαμορφωνει!

Και σ'αυτό -στο βαθμό που αυτό το "δικαίωμα-δυνατότητα" του παραχωρείται- συμφωνώ...αλλα και πάλι το μυαλό μου τριβελίζει γεμάτο απορίες...
Άραγε ακόμα και αυτή του η επιθυμία να απαλλαγεί απο την φύση του , δεν ορίζει μια άλλη επιθυμία του και στην οποια είναι υποκείμενος???

Έχω την αισθηση , ότι το θεμα επιδέχεται πολλής συζητήσεως....θεωρώ ότι δεν είναι τόσο απλό , όσο ενδεχομένως εμφανίζεται κατ'αρχάς και με την πρώτη ματιά...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 02/04/2011 15:54:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 16:29:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis :
Θέτω και το ερώτημα προς συζήτηση
Κατά πόσο κάθε ξεχωριστός άνθρωπός μπορεί και είναι ελεύθερος να επιλέγει τον χαρακτήρα του.

Το θέμα αυτό (Για τον χαρακτήρα του ανθρώπου), έχει ήδη αναλυθεί και έχω αναφερθεί σε αυτό εκτενώς.

Παραθέτω την αναφορά μου στον χαρακτήρα του ανθρώπου στο παρακάτω link:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=23&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10035

και εδώ ...

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=24&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10035

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 16:53:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός : Έχω την αισθηση , ότι το θεμα επιδέχεται πολλής συζητήσεως....θεωρώ ότι δεν είναι τόσο απλό , όσο ενδεχομένως εμφανίζεται κατ'αρχάς και με την πρώτη ματιά...

Συμφωνώ φίλε Εαρινέ ότι το θέμα θέλει πολλή συζήτηση ...

Θα επανέλθω μόλις μπορέσω .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 19:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Εαρινος, @ Κηφευς

Είναι αυτονόητο πως και για μένα το θέμα είναι πολύ σοβαρό και για τον λόγο αυτό το επανέφερα στην επικαιρότητα.

Φίλε Κηφέα το θέμα σχετικά με τον «χαρακτήρα του ανθρώπου» δεν το είχα υποψιν μου

Με την πρώτη ευκαιρία θα το δω, και αν δεν με καλύπτουν οι υπάρχουσες εκεί τοποθετήσεις, θα χαρώ πολύ με την συνδρομή σου και την πολύτιμη συνδρομή του φίλου Εαρινού, να συζητήσουμε τις πιθανές ενστάσεις μου.
( - και βεβαίως κάθε άλλου ενδιαφερομένου, δεν είμαστε κλειστό κλαπ -)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 20:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινός

«Ισως δεν ειναι ελευθερος να τον επιλεγει,αλλα ειναι
σιγουρα ελευθερος να τον διαμορφωνει!»
---------------------------------------------------------------

Ακριβώς έτσι είναι φίλε μου.
Αυτό μπορεί να γίνει ΜΟΝΟ μέσο της αυτογνωσίας.

Χρειάζεται πολύ εξάσκηση και δύναμη θέλησης

-------------------------------------------------------------------

Εαρινος

«Άραγε ακόμα και αυτή του η επιθυμία να απαλλαγεί απο την φύση του , δεν ορίζει μια άλλη επιθυμία του και στην οποια είναι υποκείμενος???»
---------------------------------------------------------------------

Έχω την αίσθηση φίλε Εαρινέ ότι δεν μπορούμε να απαλλαγούμε από την φύση μας, παρά μόνο να τη βελτιώσουμε σε κάποιο βαθμό.

Πιστεύω πως κάθε προσπάθεια απαλλαγής από την φύση μας, θα μας οδηγούσε τελικά στην τρέλα.

Το θέμα σε αυτό το σημείο, θέλει πολύ προσοχή.
Εσύ τι λες


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 21:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιστρέφω στον Σοπενχάουερ και στις απόψεις του για την ύπαρξη ή μη της ελευθερίας βούλησης στον άνθρωπο. Ο λογος είναι ότι βρίσκω πολύ πετυχημένη την επιλογή αυτού του φιλοσόφου από τον φίλο Εαρινό , διότι θεωρώ πως ο τρόπος εκφράσεως της άποψής του (του Σοπενχάουερ) για την μη ύπαρξη ελευθερίας βούλησης στον άνθρωπο, (αν και αρκετά περίπλοκος στην έκφρασή του), είναι εξαιρετικά σαφής.

Θα προσπαθήσω να μεταφέρω όσο το δυνατόν απλούστερα τη σκέψη του μεγάλου φιλοσόφου:

"Γενικά , οι σοφοί σε όλες τις εποχές έχουν πει πάντοτε τα ίδια πράγματα , και οι ανόητοι , οι οποίοι πάντοτε αποτελούν τη μεγάλη πλειοψηφία , ενήργησαν επίσης κατά τον τρόπο τους όμοια και έκαναν το αντίθετο . Και έτσι το πράγμα θα συνεχιστεί . Γιατί , όπως λέει και ο Βολταίρος , θα αφήσουμε τον κόσμο τόσο ανόητο και διεστραμμένο όσο τον βρήκαμε" .

Υπό το φως όλων αυτών αποκτούμε μια νέα και θλιβερότερη έννοια της αναπόφευκτης πραγματικότητας του ντετερμινισμού .

"Ο Σπινόζα λέει ότι , αν μια πέτρα που εκσφενδονίζεται στον αέρα είχε συναίσθηση , θα πίστευε ότι κινείται με τη δική της ελεύθερη βούληση . Προσθέτω σ’αυτό μόνο ότι η πέτρα θα είχε δίκιο . Η ώθηση που της δόθηκε είναι για την πέτρα ό,τι είναι το κίνητρο για μένα . Και ό,τι στην πέτρα φαίνεται ως συνοχή , βαρύτητα , ακαμψία , είναι στην εσωτερική της φύση το ίδιο σαν εκείνο που αναγνωρίζω ομοίως στον εαυτό μου , και εκείνο που η πέτρα επίσης , αν της δινόταν η γνώση , θα αναγνώριζε σαν βούληση" .

Αλλά ούτε στην πέτρα ούτε και στον φιλόσοφο είναι η βούληση ελεύθερη .

Η βούληση σαν σύνολο είναι ελεύθερη , επειδή δεν υπάρχει άλλη βούληση εκτός απ’αυτή , που θα μπορούσε να την περιορίσει .

Αλλά κάθε μέρος της οικουμενικής βούλησης – κάθε είδος , κάθε οργανισμός , κάθε όργανο – είναι ανέκκλητα καθορισμένο από το σύνολο .

Ο καθένας πιστεύει για τον εαυτό του à priori ότι είναι τελείως ελεύθερος , ακόμα και στις ατομικές του πράξεις , και νομίζει ότι σε κάθε στιγμή μπορεί να αρχίσει έναν άλλο τρόπο ζωής , που σημαίνει ακριβώς ότι μπορεί να γίνει ένα άλλο πρόσωπο . Αλλά à posteriori , με την πείρα , βρίσκει προς κατάπληξή του ότι δεν είναι ελεύθερος , αλλά υποκείμενος στην αναγκαιότητα . Ότι παρ’όλες τις αποφάσεις του και τις σκέψεις του δεν αλλάζει την διαγωγή του , και ότι από την αρχή της ζωής του μέχρι του τέλους της , πρέπει να συμπληρώσει τον ίδιο χαρακτήρα που αυτός καταδικάζει , και κατά έναν τρόπο , να παίξει τον ρόλο που έχει αναλάβει , μέχρι το τέλος .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 23:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψευτης.
Εκ παραδρομης ή επιτηδες,βαζεις στο στομα τού
Εαρινου,λογια που δεν ειπε!
Εσυ θα μας πεις.


Κηφεα.
Αν πεταξουμε ενα νομισμα στο απεναντι πεζοδρομιο,
ξερουμε σιγουρα ποια διαδρομη θα ακολουθηση μεχρι
να φθασει?
Υπαρχει περιπτωση το νομισμα,πριν προσγειωθει στο
απεναντι πεζοδρομιο,να εχει περασει πρωτα απο τον
γαλαξια της Ανδρομεδας?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 23:22:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ :
Κηφεα.
Αν πεταξουμε ενα νομισμα στο απεναντι πεζοδρομιο,
ξερουμε σιγουρα ποια διαδρομη θα ακολουθηση μεχρι
να φθασει?
Υπαρχει περιπτωση το νομισμα,πριν προσγειωθει στο
απεναντι πεζοδρομιο,να εχει περασει πρωτα απο τον
γαλαξια της Ανδρομεδας?

Νικόμαχε, τι εννοείς, γιατί δεν κατάλαβα .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 23:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τιποτα Κηφεα.
Η ερωτηση ειναι αυτουσια,οπως την παρεθεσα και δεν
υποννοω τιποτα απολυτως.
Μπορεις να απαντησεις χωρις να σκεπτεσαι οτι υπαρχουν
παγιδες.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 23:42:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ :
Τιποτα Κηφεα.
Η ερωτηση ειναι αυτουσια,οπως την παρεθεσα και δεν
υποννοω τιποτα απολυτως.
Μπορεις να απαντησεις χωρις να σκεπτεσαι οτι υπαρχουν
παγιδες.

Δεν με ικανοποεί η απάντησή σου.

Περιμένω να γίνεις σαφέστερος.

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 23:47:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου Κηφεα,απλη ερωτηση κανω.

Αν κατσεις στην μια πλευρα του πεζοδρομιου και πεταξεις το νομισμα
απεναντι,αυτο θα παει κατ ευθειαν απεναντι ή μπορει να διαγραψει
την πορεια του προς το πεζοδρομιο,μεσω του γαλαξια της Ανδρομεδας?
Μπορει και μεσω του πλανητη Δια,αν σου φαινεται πιο κοντα?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2011, 00:23:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
με την κοινη ανθρωπινη λογικη θα παει στο απεναντι πεζοδρομιο , με αλλη διασταση της ελευθεριας βουλησης μπορει να διαγραψει πορεια μεσω αλφα του κενταυρου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy