ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 «Το αχαλίνωτο...», ο Κακός Βριλ & η εισβολή των Ελ από το Νίλα-Γου.
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 15:13:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης
quote:
μάλιστα..
τωρα είναι και ο Τζώνυ κακός.


quote:
+ κατι για όσα καταλήξατε να συζητάτε.. χωρίς κανείς να πει πως είναι ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ!

quote:
Είμαι η Αtma Jnani

Φως και Αγαπη
σε όλους σας


quote:
Να θυμάστε ότι καμμιά φορά.. η Απουσία είναι πιο ουσιαστική από την παρουσία--


---VOTE---

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 15:16:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Ερμή φοβερή η φωτό!


Λυπάμαι που δεν μπορώ ή δεν θέλω να βοηθήσω στο συντονιστικό έργο, νομίζω πάντως ότι έχω βοηθήσει κάποιες φορές στο να ηρεμίσουν τα πνεύματα σε κάποια τόπικ. Από την μία πρέπει να σέβεσαι τον συνομιλητή σου, από την άλλη δεν μπορείς να αφήνεις να περνάνε έτσι διάφορες ανοησίες, ανακρίβειες, ειρωνικά ή κακόβουλα σχόλια κλπ. Οπότε θα πρέπει να επισημαίνουμε τα "κακώς κείμενα" με τέτοιο τρόπο ώστε να μην τα κάνουμε χειρότερα.
Από όλους μας εξαρτάται η καλή πορεία του φόρουμ και όχι μόνο από τους συντονιστές. Εκτός κι αν έχουμε ανάγκη από έναν "διοικητή" να παραμονεύει με τον βούρδουλα και να επιβάλλει την τάξη...


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 16:50:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11
Μια καλησπέρα σε ολους,

ας μου επιτραπεί η απόπειρα μιας περιγραφής που δηλεί θέση αλλά και στάση, εμπεριέχοντας κι ένα σαφή παραλληλισμό:

Έχουμε έναν άνθρωπο ο οποίος αναζητά μιαν Γνώση. Έχει ηλεκτρονικό υπολογιστή, σύνδεση στο διαδίκτυο , χρόνο και θέληση να πάρει αυτήν την γνώση. Κατά την πλοήγηση του αντιλαμβάνεται τον χώρο εκείνο που ονομάζεται Esoterica.
Θεάται την ποιότητα της Γνώσης που θα του προσφέρει, τον τρόπο λειτουργίας του χώρου αυτού, τους κανόνες που στηρίζουν την υπαρξη του.Ολα αυτα συγκροτουν την υλη, μεσα απο την οποια ο ιδιος μπορει να μορφοποιησει την βουληση του.Εχουν δημιουργηθει για τον σκοπο αυτο, διχως ωστοσο τουτο να σημαινει οτι ο ανθρωπος που τα χρησιμοποιει ειναι ο κυριος ή ο δημιουργος τους.

Έτσι αποφασίζει ιδία βουλησει να εισέλθει σ’ αυτόν τον χώρο ύπαρξης. Δημιουργεί ένα όνομα, έναν λογαριασμό δια μέσου του οποίου μπορεί να υπάρξει και, μέσα αλλά και πάνω σε αυτόν, αρχίζει να χτίζει σώμα, εμποτισμένο από το αρχικό αίτιο της δημιουργίας του.
Το σώμα που δημιουργεί περιορίζεται τόσο από τις διαθέσιμες επιλογές όσο και από την γνώση που θέλει να αποκτήσει. Χτιζει τον φορεα του με μέσα που αντλεί από την μήτρα, την ιδέα και τα οποία συγκροτούν την πύλη εισόδου του. Οι κανόνες που από πριν του ήταν γνωστοί, του επιτρέπουν την βουλητική κίνηση σε πεδία προκαθορισμένα δίχως ωστόσο αυτά να συνιστούν πεπρωμένο.

Έτσι αρχίζει την κινηση του μέσα σε αυτό τον χώρο ύπαρξης. Η εμπειρία συνήθως λαμβάνεται ως ιδιαίτερα γοητευτική.

Όταν πληρωθεί η ανάγκη ως αίτιο της δημιουργικής αυτής έκφρασης, παύει να υφίσταται η συγκρότηση μιας προσωπικότητας υπό της μιας Αρχής. Έτσι ο άνθρωπος αφήνει αυτόν τον τρόπο ύπαρξης, αρχειοθετεί την εμπειρική πλέον γνώση που έχει αποκομίσει και ίσως επανέλθει σε αυτόν τον χώρο ύπαρξης είτε εξαιτίας μιας νέας Γνώσης είτε ως αποτέλεσμα της πληρότητας, της αυτάρκειας που ευαρεστείται να εκφράσει ως Γνώση πλέον.

Κι όμως, αν αυτό κρίνεται ως εν σοφία ποιούμενο, θα πρέπει να λάβουμε υπόψη μας τον εγκλωβισμό ενός ανθρώπου, όταν κατά την διάρκεια της κινησης του σε αυτόν τον χώρο, χάσει την επαφή με την αφετηρία του και θεωρεί ότι αυτός ο χώρος ύπαρξης έχει δημιουργηθεί και συντηρείται για αυτόν. Αντιλαμβάνεται ως αληθή μόνον ότι εξυπηρετεί την δική του υπόσταση που όμως έχει πάψει να είναι σε αρμονία με την αρχετυπική του έκφραση.

Ζώντας στην δυστυχία που η απόρριψη απο τον ιδιο ακόμα και αυτών των στοιχείων, που του επιτρέπουν να λειτουργεί, ως αναληθή, τον συνδέει με το όλο αρνητικά, κατασπαταλεί ην ζωτικότητα του στην πλήρωση επιθυμιών που απορρέουν από την συνείδηση του μέρους. Όταν η επιθυμία του μέρους ταυτιστεί με την συνέπεια της αλόγιστης χρήσης της ζωτικότητας του ατόμου , το άτομο αποσύρεται για ανασύ νταξη δυνάμεων και εισέρχεται ξανά σε τούτο τον χώρο ύπαρξης για να υπηρετήσει τις επιθυμίες που έμειναν απλήρωτες. Κι αυτός ο κύκλος μετενσαρκώσεων θα συνεχίζεται αέναα όσο τούτος ο χώρος αλλά και όλοι οι κόσμοι του Υπάρχω εξακολουθούν να υφίστανται.

Συμβαινει ομως ανθρωπινες προσωπικοτητες που εχουν εντονη προσκοληση στην «υλικη» τους μορφη να αρνουνται να την εγκαταλειψουν και τοτε επιχειρουν να εκφραστουν μεσα απο μια αλλη ζωντανη υλικη μορφη και οταν το καταφερουν τοτε εχουμε το φαινομενο που συνηθως ονομαζεται καταληψη.

Σε αυτην την περιπτωση η προσωπικότητα μεσω της οποίας γινεται η εκφραση μπορει να συναινει, μπορει και οχι. Μπορει να ειναι ενα μεσο οικειοθελους μεταφορας μηνυματων κι οτι αυτο συνεπαγεται, μπορει ομως να προκειται για μια βιαιη καταληψη που εμποδιζει τον ανθρωπο να εχει μια ομαλη εμπειρια κατα την διαρκεια της υπαρξης του.

Σε καθε ενδεχομενο ειναι προς οφελος του ανθρωπου να προσπαθει να θυμηθει την Αρχικη του Βουληση, να αποκτησει δλδ αυτεπιγνωση,ειδαλλως ασκοπα κατασπαταλα τα μεσα που του δοθηκαν για να εκφραστει και με περισσια αλλαζονια, θα ελεγα, διοτι πολυ απλα ειναι ξενα δημιουργημα. Και ειναι σιγουρο οτι αυτος που προσπαθει να ελεγξει ξενα δημιουργηματα, διχως να μπορει πρωτα να ελεγξει τα δικα του ειναι τουλαχιστον αλλαζονας, με οτι αυτο συνεπαγεται για αυτον.

Αυτά.


Edited by - morent11 on 14/10/2005 17:02:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 16:54:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11
Αγαπητη ΑΦΡΟΔΙΤΗ,

Θα ηθελα να μου πεις εαν ειναι εις γνωση σου οτι καποιος αλλος εκφραζεται μεσα απο το δικο σου λογαριασμο, μεσα απο σενα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 19:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark
πρεπει να φτιαχτει ενα ειδικο φορουμ για καποια πραγματικα "απιστευτα μυνηματα"
η ιστορια του Ryche ομολογω μου αρεσε πολυ.δεν ξερω κατα ποσο αληθευει αλλα πραγματικα ηταν πολυ ωραια.σκεφτομουν να την βγαλω και σε κομικ χρησιμοποιωντας καποιο προγραμμα για βιντεακια{pinacle} αλλα δεν εχω ουτε τις απαραιτητες γνωσεις υπολογιστη,ουτε ειναι και πολυ σωστο,αφου δεν ξερω κανενα απο τα ατομα της ιστοριας.
θα ειχε πολυ πλακα ομως να το βγαλετε εσεις,αν καποιος απο εσας εχει αυτη την δυνατοτητα


santaclaws is coming tonightΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 19:14:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo
Όταν πάρει κάποιος την απόφαση να εγγραφεί στο φόρουμ, τα παρακάτω λόγια είναι ανάμεσα στα πρώτα πράγματα που αντικρύζει. Τα αναφέρω σε μια προτροπή να τα θυμηθούμε όλοι.

quote:
Οποιοσδήποτε επισκέπτης του τόπου θεωρεί υλικό που παρέχεται από μέλος των Forums ως εξευτελιστικό, υβριστικό κ.λπ. ενθαρύνεται ανοικτά από την ομάδα του ESOTERICA.gr να επικοινωνήσει με τους Διαχειριστές ή τους Συντονιστές μέσω e-mail ή μέσω των Forums συζήτησης. Οι τελευταίοι είναι από εσάς τους ίδιους δικαιοδοτημένοι να αφαιρούν ή να τροποποιούν στοιχεία που υποβάλλονται από εσάς για λόγους που καθιστούν παραβίαση των κανονισμών και των αρχών λειτουργίας, είτε δηλώνονται/εννοούνται είτε όχι.

quote:
Τα παραπάνω δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να θεωρηθούν ως προσπάθεια λογοκρισίας (καθώς οι υπεύθυνοι του ESOTERICA.gr επιθυμούν ακριβώς το αντίθετο: την πραγματική ελευθερία του λόγου και των ιδεών)αλλά σαν εγγύηση προστασίας της αξιοπρέπειας και της νοημοσύνης όλων ανεξαιρέτως των καλοπροαίρετων επισκεπτών του τόπου

quote:
Κατά τη διάρκεια συμμετοχής σας στις Ομάδες Συζήτησης(Forums) του ESOTERICA.gr συμφωνείτε οικειοθελώς στο ότι δεν θα αποστείλετε πληροφορίες που να είναι αγενείς, υποτιμητικές, μισαλλόδοξες, προσβλητικές για άλλα πρόσωπα ή ιδεολογίες, απειλητικές, παραβιάζουσες την ιδιωτικότητα των άλλων, χυδαίες ή παράνομες

Ελπίζω η τάση μου να εκλαμβάνω τα παραπάνω ως κοινές δεσμεύσεις των δημιουργών και των μελών του φόρουμ να μην θεωρηθεί συναισθηματισμός.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 20:07:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
quote:

Το "Εγώ". Αυτή η τόσο μικρή σπίθα απεραντοσύνης...
Συνήθως αυτό που κάνει είναι να φωνάζει βροντερά: ΕΓΩ!
... να ψάχνει την κάθε ευκαιρία να το κάνει - ακόμη και να τη δημιουργεί, να δηλώσει την παρουσία του, να ζητήσει την αναγνώριση, το χειροκρότημα, την υποταγή, την ευγνωμοσύνη, τον θαυμασμό...
Αυτό που συνήθως δεν κάνει είναι... να ακούει.
Ν'ακούει την Φωνή μέσα του που λέει:
"Δεν έχω Υπάρξει για να πεθαίνω καθημερινά στο παιγνίδι των διαρκώς εναλασσόμενων σκιών, των πραγμάτων που προορίζονται να πεθάνουν λόγω της ίδιας τους της φύσης και που δεν είναι η Δική μου Φύση!
Υπάρχω για να βαδίσω, με πραγματική Δόξα, τον Δρόμο της Αιωνιότητας, τον δύσκολο αλλά άξιο Δρόμο της Ένωσης, με την Μοίρα μου, με τις άλλες Σπίθες, με το Αιώνιο Παρόν από το οποίο προήλθα.
Μην με προδίδεις τόσο άδικα..."
Υπάρχει το "εγώ" και Υπάρχει το "Εγώ"...
Το ένα φθείρεται και πεθαίνει, το άλλο προορίζεται για να Ζήσει.
Παρολαυτά η Ώθηση είναι ακριβώς η ίδια και στις δύο περιπτώσεις...


Έχει δίκιο αυτός που τόγραψε.
Εσύ αγαπητέ μου το έχεις κάνει πράξη;Αν όχι ποια ανάγκη σου σε έφερε έδω να μας το αναφέρεις;

-και εδω απευθύνομαι απο ανθρωπος σε ανθρωπο...οχι σαν ποπολο προς την εξουσια.-

quote:
Σε καθε ενδεχομενο ειναι προς οφελος του ανθρωπου να προσπαθει να θυμηθει την Αρχικη του Βουληση, να αποκτησει δλδ αυτεπιγνωση,ειδαλλως ασκοπα κατασπαταλα τα μεσα που του δοθηκαν για να εκφραστει και με περισσια αλλαζονια, θα ελεγα, διοτι πολυ απλα ειναι ξενα δημιουργημα. Και ειναι σιγουρο οτι αυτος που προσπαθει να ελεγξει ξενα δημιουργηματα, διχως να μπορει πρωτα να ελεγξει τα δικα του ειναι τουλαχιστον αλλαζονας, με οτι αυτο συνεπαγεται για αυτον.

θα συμφωνήσω επίσης.-


φως και αγαπη σε όλους σας-καλους και κακους.


Αrwen Undomiel...the truth within

cprtght@tm@2005


για να συμπληρώσω ένακατιτί...


Edited by - ΑΤΜΑ on 14/10/2005 20:13:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 20:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo
Αγαπητοί φίλοι, έκανα διάφορες σκέψεις τις τελευταίες μέρες. Κάποιες απ'αυτές με ώθησαν να ψάξω για να βρω τι είναι αυτό το βήμα (το "forum") που χρησιμοποιούμε για να εκφραστούμε. Λόγω διαδυκτίου, κατέφυγα σε on line λεξικό, δυστυχώς αγγλόφωνο:

forum
n. pl. forums, also fora

1. a)The public square or marketplace of an ancient Roman city that was the assembly place for judicial activity and public business.
b) A public meeting place for open discussion.
c) A medium of open discussion or voicing of ideas, such as a newspaper or a radio or television program.
2. A public meeting or presentation involving a discussion usually among experts and often including audience participation.
3. A court of law; a tribunal.

Το (1a) είναι η ιστορική σημασία της λέξης.
Το (2) αφορά μια εκδήλωση, κάτι σαν Συμπόσιο ή Ημερίδα αλλά με συμμετοχή του κοινού.
Το (3) είναι η δικαστική-νομική έννοια της λέξης.

Προχωρώ σ'αυτά που μας αφορούν περισσότερο:
(1b): "Ένας δημόσιος χώρος συνάντησης για ανοιχτή συζήτηση."
Έχω την εντύπωση πως σκιαγραφεί αρκετά ένα φόρουμ του Διαδυκτίου σαν το δικό μας.
(1c): "Ένα μέσο ανοιχτής συζήτησης ή έκφρασης ιδεών, όπως εφημερίδα, ραδιόφωνο ή τηλεοπτικό πρόγραμμα."
Έχω την αίσθηση (διορθώστε με αν θέλετε) πως ο περιορισμός του πάνελ των καλεσμένων ή του αριθμού των αρθρογράφων (λόγω περιορισμένου χώρου ή της ύπαρξης σχέσεων εργοδότη-εργαζόμενου) δεν περιγράφει ένα φόρουμ σαν κι αυτό.


Αν έχω δίκιο (υπό συζήτηση αυτό) και όντως το (1b) δίνει σε ικανό βαθμό την έννοια και των διαδυκτιακών φόρουμς, τότε μπορώ να παρατηρήσω τα εξής:

Το φόρουμ έχει δημιουργό. Κάποιος το οργάνωσε, το έστησε, είχε την ιδέα για την ύπαρξή του.

Το φόρουμ έχει συντονιστές-διαχειριστές. Αλίμονο, μέσα στις χιλιετηρίδες η αυθόρμητη σύμπραξη πολλών ανθρώπων σε εύρυθμη συζήτηση, χωρίς κάποιου τύπου επιτήρηση, δεν υπήρξε εφικτή.

Προκύπτει μια ερώτηση:
Το φόρουμ έχει κύριο; Δεν εννοώ κύριο Μπάμπη, εννοώ:
Το φόρουμ έχει Κύριο;
Αν έχει, συμφωνώ με τον morent11 πως δε μπορεί να είναι το κάθε μέλος.
Αλλά ένας "δημόσιος χώρος συνάντησης για ανοιχτή συζήτηση", όπου αυτό που παρέχεται και το ορίζει είναι η συνεύρεση και η ανταλλαγή απόψεων πολλών διαφορετικών ανθρώπων, έχει Κύριο; Ανήκει κάπου, είναι υπό την κυριαρχία κάποιου;

Εννοείται πως αυτός που πληρώνει για server κλπ, αν σταματήσει να το κάνει τότε "πάπαλα"! Αν συναντιόμαστε δια ζώσης σε μια πλατεία ή μια αυλή, ο δήμαρχος ή ο ιδιοκτήτης μπορούσε να μην έδινε πλέον το χώρο του, με συνέπεια να μην υφίσταται φόρουμ μέχρι να παραχωρήσει άλλος την αυλή του και να βάλει την ταμπέλα "Άπαντες οι Ενδιαφερόμενοι μπορείτε να συνομιλείτε εδώ (Μόνο, χωρίς πολλή φασαρία γιατί κοιμάμαι και θα σας πάρει και θα σας σηκώσει)"!
Η ίδια, όμως, η διαδικασία ανταλλαγής απόψεων -και φωνών ενίοτε- πηγάζει από τους παρευρισκόμενους και είναι ίδιον της συνάθροισής τους ή ανήκει σε κάποιον;
Έχω μια γνώμη αλλά ανυπομονώ να ακούσω τις δικιές σας.

Εξ αυτών μου προέκυψε και μια προσωπική ερώτηση:
Μπήκα στο παρόν φόρουμ γιατί ξέρω πως αποτελείται και κυριαρχείται από αυτούς που πληρώνουν τους λογαριασμούς του; (θαυμάσια προσφορά, εκφράζω ανεπιφύλακτα την ικανοποίησή μου). Μπήκα γιατί είδα τα μέλη, τον τρόπο γραφής τους, τα θέματα που ανοίγουν;
Εγώ είμαι εδώ για το δεύτερο, φίλοι μου. Κάποιοι, που δεν γνωρίζω προσωπικά (ας είναι όλοι τους καλά), διακύρηξαν την λειτουργία ενός
δημόσιου χώρου συνάντησης για ανοιχτή συζήτηση. Γι αυτό ήρθα κι εγώ. Εδώ συνομιλώ με τα μέλη και αυτοί είναι ο λόγος που συνεχίζω να γράφω.
Τα χιλιάδες μηνήματα τους ΕΙΝΑΙ το φόρουμ.
Το φόρουμ οφείλει την ύπαρξή του στους δημιουργούς του. Αν είναι τέτοιο (κι όχι ιδιωτικός χώρος, ναός, σχολή κλπ) τότε το φόρουμ ΕΙΝΑΙ οι άνθρωποι που το αποτελούν και γράφουν σ'αυτό. Είναι ζωντανό και όχι ιδιοκτησία. Υπάρχει για να διευκολύνει την κουβέντα τους.
Θεωρητικά και ιδανικά αυτή ήταν η επιθυμία των δημιουργών του.

[Θα επιθυμούσα, αν έχω παρεξηγήσει και δεν είναι έτσι τα πράγματα, να ενημερωθώ σχετικά]

Με έβαλαν σε σκέψη τα παρακάτω λόγια

quote:
Σε καθε ενδεχομενο ειναι προς οφελος του ανθρωπου να προσπαθει να θυμηθει την Αρχικη του Βουληση, να αποκτησει δλδ αυτεπιγνωση,ειδαλλως ασκοπα κατασπαταλα τα μεσα που του δοθηκαν για να εκφραστει και με περισσια αλλαζονια, θα ελεγα, διοτι πολυ απλα ειναι ξενα δημιουργημα. Και ειναι σιγουρο οτι αυτος που προσπαθει να ελεγξει ξενα δημιουργηματα, διχως να μπορει πρωτα να ελεγξει τα δικα του ειναι τουλαχιστον αλλαζονας, με οτι αυτο συνεπαγεται για αυτον.

Ευχαριστώ.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 00:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

ας μου επιτραπεί η απόπειρα μιας περιγραφής που δηλεί θέση αλλά και στάση, εμπεριέχοντας κι ένα σαφή παραλληλισμό:



μεγαλη μπουκια φαε, μεγαλη κουβεντα μην πεις!

quote:


Θεάται την ποιότητα της Γνώσης που θα του προσφέρει, τον τρόπο λειτουργίας του χώρου αυτού, τους κανόνες που στηρίζουν την υπαρξη του.


ξεχασες οτι μπορει να θελει και ο ιδιος να προσφερει Γνωση (δεν την εχει κανεις καβατζωμενη ολοκληρη - στο εγγυωμαι - και δεν υπαρχει κοπυραϊτ), να μην ειναι μοναχοφαης ο ανθρωπας!


quote:

Ολα αυτα συγκροτουν την υλη, μεσα απο την οποια ο ιδιος μπορει να μορφοποιησει την βουληση του.



θα φτιαξουμε τουλπες???

τι καλα!!!


quote:

Εχουν δημιουργηθει για τον σκοπο αυτο, διχως ωστοσο τουτο να σημαινει οτι ο ανθρωπος που τα χρησιμοποιει ειναι ο κυριος ή ο δημιουργος τους.



αυτο το εμπεδωσαμε - τιποτα νεο?


αλλα ειδες εσυ κανεναν απο τα μελη να το παιζει κυριος και δημιουργος?

quote:

Δημιουργεί ένα όνομα, έναν λογαριασμό δια μέσου του οποίου μπορεί να υπάρξει και, μέσα αλλά και πάνω σε αυτόν, αρχίζει να χτίζει σώμα, εμποτισμένο από το αρχικό αίτιο της δημιουργίας του.


τωρα μ εφτιαξες μεγαλε!


μεσω του λογαριασμου μου υπαρχω, κι οσο υπαρχει θα υπαρχω, κτλ, κτλ... (Στελιος)


quote:

Χτιζει τον φορεα του με μέσα που αντλεί από την μήτρα, την ιδέα και τα οποία συγκροτούν την πύλη εισόδου του. Οι κανόνες που από πριν του ήταν γνωστοί, του επιτρέπουν την βουλητική κίνηση σε πεδία προκαθορισμένα δίχως ωστόσο αυτά να συνιστούν πεπρωμένο.



ανεβαζω στροφες!!!


quote:

Έτσι αρχίζει την κινηση του μέσα σε αυτό τον χώρο ύπαρξης. Η εμπειρία συνήθως λαμβάνεται ως ιδιαίτερα γοητευτική.


εκστασιαστηκα!


quote:

Όταν πληρωθεί η ανάγκη ως αίτιο της δημιουργικής αυτής έκφρασης, παύει να υφίσταται η συγκρότηση μιας προσωπικότητας υπό της μιας Αρχής. Έτσι ο άνθρωπος αφήνει αυτόν τον τρόπο ύπαρξης, αρχειοθετεί την εμπειρική πλέον γνώση που έχει αποκομίσει και ίσως επανέλθει σε αυτόν τον χώρο ύπαρξης είτε εξαιτίας μιας νέας Γνώσης είτε ως αποτέλεσμα της πληρότητας, της αυτάρκειας που ευαρεστείται να εκφράσει ως Γνώση πλέον.



κατι θες να πεις μα δεν το πιανω...


quote:

Κι όμως, αν αυτό κρίνεται ως εν σοφία ποιούμενο, θα πρέπει να λάβουμε υπόψη μας τον εγκλωβισμό ενός ανθρώπου, όταν κατά την διάρκεια της κινησης του σε αυτόν τον χώρο, χάσει την επαφή με την αφετηρία του και θεωρεί ότι αυτός ο χώρος ύπαρξης έχει δημιουργηθεί και συντηρείται για αυτόν.


σε δημοσιο βημα βρισκομαστε, υπεδειξε παραδειγματα και θα σου υποδειξω και εγω.


quote:

Αντιλαμβάνεται ως αληθή μόνον ότι εξυπηρετεί την δική του υπόσταση που όμως έχει πάψει να είναι σε αρμονία με την αρχετυπική του έκφραση.


λες να επαθα κι εγω τετοιο αρχετυπικο ντουβρουτζα, γιατι ομολογω οτι δεν σε αντιλαμβανομαι φιλτατε.


quote:

Ζώντας στην δυστυχία που η απόρριψη απο τον ιδιο ακόμα και αυτών των στοιχείων, που του επιτρέπουν να λειτουργεί, ως αναληθή, τον συνδέει με το όλο αρνητικά, κατασπαταλεί ην ζωτικότητα του στην πλήρωση επιθυμιών που απορρέουν από την συνείδηση του μέρους. Όταν η επιθυμία του μέρους ταυτιστεί με την συνέπεια της αλόγιστης χρήσης της ζωτικότητας του ατόμου , το άτομο αποσύρεται για ανασύ νταξη δυνάμεων και εισέρχεται ξανά σε τούτο τον χώρο ύπαρξης για να υπηρετήσει τις επιθυμίες που έμειναν απλήρωτες. Κι αυτός ο κύκλος μετενσαρκώσεων θα συνεχίζεται αέναα όσο τούτος ο χώρος αλλά και όλοι οι κόσμοι του Υπάρχω εξακολουθούν να υφίστανται.

Συμβαινει ομως ανθρωπινες προσωπικοτητες που εχουν εντονη προσκοληση στην «υλικη» τους μορφη να αρνουνται να την εγκαταλειψουν και τοτε επιχειρουν να εκφραστουν μεσα απο μια αλλη ζωντανη υλικη μορφη και οταν το καταφερουν τοτε εχουμε το φαινομενο που συνηθως ονομαζεται καταληψη.

Σε αυτην την περιπτωση η προσωπικότητα μεσω της οποίας γινεται η εκφραση μπορει να συναινει, μπορει και οχι. Μπορει να ειναι ενα μεσο οικειοθελους μεταφορας μηνυματων κι οτι αυτο συνεπαγεται, μπορει ομως να προκειται για μια βιαιη καταληψη που εμποδιζει τον ανθρωπο να εχει μια ομαλη εμπειρια κατα την διαρκεια της υπαρξης του.

Σε καθε ενδεχομενο ειναι προς οφελος του ανθρωπου να προσπαθει να θυμηθει την Αρχικη του Βουληση, να αποκτησει δλδ αυτεπιγνωση,ειδαλλως ασκοπα κατασπαταλα τα μεσα που του δοθηκαν για να εκφραστει και με περισσια αλλαζονια, θα ελεγα, διοτι πολυ απλα ειναι ξενα δημιουργημα. Και ειναι σιγουρο οτι αυτος που προσπαθει να ελεγξει ξενα δημιουργηματα, διχως να μπορει πρωτα να ελεγξει τα δικα του ειναι τουλαχιστον αλλαζονας, με οτι αυτο συνεπαγεται για αυτον.

Αυτά.



Αυτα τα τελευταια ιδιαιτερα θα τα στειλω για μεταφραση στα εργαστηρια Της Υπηρεσιας. (δεν καταλαβαινω τι να κανω - ειχα το εμενταλ τωρα εχω και τον ντουβρουτζα)


.


ΥΓ. φιλτατε συντονιστα morent11, δεν μας εχεις συνηθισει σε ποστ αναλογα με τα δυο που εχεις καταθεσει σε αυτο το τοπικ και εκπλησομαι.


στο πρωτο προτεινες διαγραφες συγκεκριμενων μελων χωρις να αιτιολογησεις την προταση σου.


σε αυτο... θα ειμαι ψευτης αν πω οτι καταλαβα τι ακριβως θελεις να καταλαβουμε


μηπως εννοεις οτι δεν ειμαστε η κορωνιδα της δημιουργιας?


αν ναι, εγω ειμαι μαζι σου!


ΥΓ.2 Αυτα


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 00:14:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Αγαπητη ΑΦΡΟΔΙΤΗ,

Θα ηθελα να μου πεις εαν ειναι εις γνωση σου οτι καποιος αλλος εκφραζεται μεσα απο το δικο σου λογαριασμο, μεσα απο σενα.



γνωριζα εγω οτι βρισκομουν υπο την κατοχη της μανταμ Ουρσουλας?

οχι βεβαια!!!


αυτα συμβαινουν και στις καλυτερες οικογενειες...


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 00:16:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

σκεφτομουν να την βγαλω και σε κομικ χρησιμοποιωντας καποιο προγραμμα για βιντεακια{pinacle} αλλα δεν εχω ουτε τις απαραιτητες γνωσεις υπολογιστη,ουτε ειναι και πολυ σωστο,αφου δεν ξερω κανενα απο τα ατομα της ιστοριας.
θα ειχε πολυ πλακα ομως να το βγαλετε εσεις,αν καποιος απο εσας εχει αυτη την δυνατοτητα[/i]


όποιος και να το κανει, θα ηθελα να παιξει τον ρολο μου ο Πατσινο ή ο Χοφμαν...

η σκηνη οπου με τσιμπαει η μυιγα θα κοβει ανασες!

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 00:37:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης
quote:
θα φτιαξουμε τουλπες???

τι καλα!!!


να και κατι ενδιαφερον.....

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 00:52:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury
quote:


Το φόρουμ έχει δημιουργό. Κάποιος το οργάνωσε, το έστησε, είχε την ιδέα για την ύπαρξή του.

Το φόρουμ έχει συντονιστές-διαχειριστές. Αλίμονο, μέσα στις χιλιετηρίδες η αυθόρμητη σύμπραξη πολλών ανθρώπων σε εύρυθμη συζήτηση, χωρίς κάποιου τύπου επιτήρηση, δεν υπήρξε εφικτή.

Προκύπτει μια ερώτηση:
Το φόρουμ έχει κύριο; Δεν εννοώ κύριο Μπάμπη, εννοώ:
Το φόρουμ έχει Κύριο;
Αν έχει, συμφωνώ με τον morent11 πως δε μπορεί να είναι το κάθε μέλος.
Αλλά ένας "δημόσιος χώρος συνάντησης για ανοιχτή συζήτηση", όπου αυτό που παρέχεται και το ορίζει είναι η συνεύρεση και η ανταλλαγή απόψεων πολλών διαφορετικών ανθρώπων, έχει Κύριο; Ανήκει κάπου, είναι υπό την κυριαρχία κάποιου;

Εννοείται πως αυτός που πληρώνει για server κλπ, αν σταματήσει να το κάνει τότε "πάπαλα"! Αν συναντιόμαστε δια ζώσης σε μια πλατεία ή μια αυλή, ο δήμαρχος ή ο ιδιοκτήτης μπορούσε να μην έδινε πλέον το χώρο του, με συνέπεια να μην υφίσταται φόρουμ μέχρι να παραχωρήσει άλλος την αυλή του και να βάλει την ταμπέλα "Άπαντες οι Ενδιαφερόμενοι μπορείτε να συνομιλείτε εδώ (Μόνο, χωρίς πολλή φασαρία γιατί κοιμάμαι και θα σας πάρει και θα σας σηκώσει)"!
Η ίδια, όμως, η διαδικασία ανταλλαγής απόψεων -και φωνών ενίοτε- πηγάζει από τους παρευρισκόμενους και είναι ίδιον της συνάθροισής τους ή ανήκει σε κάποιον;
Έχω μια γνώμη αλλά ανυπομονώ να ακούσω τις δικιές σας.



Φίλε wendigo. Λες:

quote:
Το φόρουμ έχει συντονιστές-διαχειριστές. Αλίμονο, μέσα στις χιλιετηρίδες η αυθόρμητη σύμπραξη πολλών ανθρώπων σε εύρυθμη συζήτηση, χωρίς κάποιου τύπου επιτήρηση, δεν υπήρξε εφικτή.

Από τη στιγμή που αποδέχεσαι την αναγκαιότητα ύπαρξης συντονιστών-διαχειριστών, έχεις αποδεχτεί και το γεγονός της ύπαρξης του Κυρίου του χώρου. Το αν η ύπαρξη συντονιστών αποτελεί μια επιβεβλημένη από την ατελή ανθρώπινη φύση αναγκαιότητα, δεν έχει καμμιά απολύτως αντικειμενική σημασία. Από τη στιγμή που παραχωρείς στον Α πχ, την δυνατότητα=εξουσία να διαχειρίζετε/συντονίζει το "χώρο" εχεις κάνει μια παραχώρηση δύναμης στον Α έναντι του Β ή του Γ,και άρα έχεις αναγνωρίσει και αποδεχτεί ως έγκυρο ένα εξουσιαστικό μοντέλο. Αυτό συνεπάγεται ότι έχεις αποδεχτεί αυτόματα τον μηχανισμό διανομής "δύναμης" ο οποίος εκ φύσεως ένυπάρχει σε κάθε εξουσιαστικό μοντέλο. Γιατι ναι μεν ο Α έχει μια συγκεκριμένη ιδιότητα=δύναμη που τον καθιστά διακριτό απο τον Β και τον Γ, αλλά την ίδια στιγμή,υστερεί σε σχέση με αυτήν την ιδιότητα/δύναμη ως προς τον Δ. Άρα και με βάση μόνο την παραδοχή της ύπαρξης διάκρισης, έχεις αποδεχτεί και την κορυφή της εξουσιαστικής κλίμακας,έχεις αποδεχτεί τον Δ ως Κύριο του χώρου,άρα έχεις αποδεχτεί αυτόν που κατέχει το μεγαλύτερο ποσό "δύναμής",τον Κύριο του χώρου.

Ας εφαρμόσουμε τώρα τα παραπάνω στον συγκεκριμένο χώρο.Ποιός είναι Κύριος του χώρου? Ο Αdmin φυσικά. Γιατί? Γιατί ελέγχει το σύστημα αναφοράς (φόρουμς) μέσα στο οποίο εμείς ως μονάδες λειτουργούμε, και γιατί ελέγχει το σύστημα διανομής δύναμης (παραχώρηση διακριτών ρόλων σε μονάδες της αρεσκέιας του) το οποίο εμείς (και εφόσον λειτουργούμε στο αυτό πλάισιο αναφοράς) ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΑ έχουμε αποδεχτεί.
Ο Αdmin έχει τη δύναμη να εξαφανίσει τον οποιοδήποτε απο μας απο το συγκεκριμένο πλαίσιο αναφοράς,ο Admin έχει τη δύναμη να αναδιανείμει τη δύναμη αλλάζοντας τους διακριτούς ρόλους σύμφωνα με τη θέληση του.

Όλα αυτά βέβαια επαναλαμβάνω μέσα στον πολύ συγκεκριμένο αυτό χώρο.Αρα ο Admin είναι ο Κύριος του χώρου. Ετσι είναι,και δεν θα μπορούσε να είναι αλλιώς. Σε κάθε χώρο υπάρχει και ένας Admin,είναι φυσικός νόμος αυτό.

Το γιατί μπήκες εσύ,φίλε μου wendigo,το γιατί μπήκα εγώ (για κάτι διαφορετικό),ή γιατοτι μπήκε κάποιος άλλος δεν έχει καμμιά απολύτως σημασία για το χώρο ή για τον οποιοδήποτε άλλο,παρα μόνο για σένα προσωπικά ή για μένα προσωπικά ή για κάποιον άλλο,πάντα προσωπικά.
Ο χώρος είναι αυτος που είναι και οι συσχετισμοί είναι αυτοί που είναι,χωρίς να νοιάζονται για τις προσωπικές μας επιθυμίες.

Το ενδιαφέρον στην όλη ιστορία ξεκινά από τη στιγμή που έχεις αναγνωρίσει συνειδητά πλέον ότι ο χώρος διαθέτει Κύριο=Φορέα Δύναμης/Εξουσίας. Το ερώτημα που προκύπτει είναι αν ο Κύριος του χώρου κάνει σωστή διαχείριση του χώρου που δημιούργησε, και της Δύναμης που Εμείς=το σύνολο των μελών (γιατί χωρίς Εμάς δεν θα υπήρχε χώρος και άρα ούτε Δύναμη)του δώσαμε ή δεν κάνει σωστη διαχείριση του χώρου και της Δύναμης. Αν κάνει ή δεν κάνει κατάχρηση εξουσίας.

Και εγώ προσωπικά πλέον δηλώνω υπεύθυνα πλέον ότι ΑΔΥΝΑΤΩ να δώσω απάντηση.

Αναρρωτήθηκα σε προηγούμενο μήνυμα μου για τη "μύγα" που ξαφνικά τσίμπησε τους Vrill,Ryche,και Deva. Aλλά για κάποιο μυστήριο λόγο δεν αναρρωτήθηκα για το ίδιο για τον Admin. Εχω διαβάσει τουλάχιστον 400-500 μηνύματα του.Αν είχα την παραμικρή "υποψία μυρωδιάς" ότι επρόκειτο για κάποιο χιτλεράκο θα την είχα κοπανήσει αμέσως απο δω μέσα. Το ίδιο θα είχες κάνει και εσύ φίλε wendigo,και το ξέρεις...No Method, No Guru, No Teacher...τα λες όλα...

Άρα θα έπρεπε να πω το ίδιο και για τον Admin...τι έγινε και άρχισε να "παίρνει κεφάλια" ξαφνικά? Μύγα τον τσίμπησε και αυτόν? χαχααχαχα
Γιατί δεν το είπα? Πιθανόν λόγω της φυσικής συμπάθειας που τρέφω προς τους "επαναστάτες" με ή χωρίς αιτία και της ιδίας προέλευσης αντιπάθειας προς κάθε μορφή "εξουσίας" με ή χωρίς εισαγωγικά.

Πως μπορώ να τον κατηγορήσω επίσης για την ελλειπή επιτήρηση των φόρουμς όταν προτείνω κάποιους συντονιστές,και τρώω τη μια χυλόπιτα πίσω από την άλλη? Ostria,αν πιάνανε οι ευχές και οι νουθεσίες θα ήμασταν όλα μια χαρά,αλλά ποτέ δεν πιάνουν,δυστυχώς.Και του χρόνου-καλά να μαστε-θα σε ξαναπροτείνω,σε κάποιο παρόμοιο topic... Η κατάσταση πλέον είναι τόσο απελπιστικά τραγική,ωστε θα αναγκαστω να προτείνω τον Johnie για διαχειριστή.Θα κλάψουν μανούλες σας λέω...

Και κάτι για το μήνυμα που λέγαμε χθες...Εγώ δεν δούλευα,μια και είμαι σε φθινοπωρινές διακοπές,και παρόλαυτα ούτε μου πέρασε από το μυαλό να στείλω ειδοποίηση στους συντονιστές...Βέβαια ασυνείδητα μπορεί να σκέφτηκα ότι κάποιος απο τους 30 προηγούμενους θα είχε ειδοποιήσει, άλλα ίσως, ασυνείδητα πάλι, μπορεί να σκέφτηκα ότι θα ήταν ένα καλό επιχείρημα για να τα ρίξω άγρια στους συντονιστες το βράδυ.

Ρε αυτό το καταραμένο ΕΓΩ τι μας κάνει,έτσι αγαπητέ Admin? Συνέχισε να...ενδοφιλοσοεσωποιείς,κρατάω σημειώσεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 01:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Ο Αdmin έχει τη δύναμη να εξαφανίσει τον οποιοδήποτε απο μας απο το συγκεκριμένο πλαίσιο αναφοράς,ο Admin έχει τη δύναμη να αναδιανείμει τη δύναμη αλλάζοντας τους διακριτούς ρόλους σύμφωνα με τη θέληση του.


συμφωνω απολυτως, αλλα μονο οσον αφορα ατομα που μπαινουν καλοπροαιρετα στο φορουμ.


ατομα σαν τον προσφατο αρρωστο, δεν τα νοιαζει αν τα διαγραψουν - πανε στο επομενο ιντερνετ καφε και ξαναχτυπανε.

παρεπιπτοντως θα ηταν ισως καλο να αναζητηθουν τα όποια στοιχεια ειναι δυνατον απο τον εν λογω χρηστη, γιατι το τοπικ του δεν ηταν απλα υβριστικο, αλλα και απειλητικο.


quote:

Η κατάσταση πλέον είναι τόσο απελπιστικά τραγική,ωστε θα αναγκαστω να προτείνω τον Johnie για διαχειριστή.



"Θα κλάψουν μανούλες σας λέω... "


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 04:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Στην ενότητα "Μουσείο" Απολιθωμένων Θεμάτων/Συζητήσεων...
δημιουργήθηκε από σήμερα, ένα νέο θέμα:
ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

Παρόμοια τέτοια θέματα έχουν υπάρξει ξανά στο παρελθόν και ο σκοπός τους ήταν να φιλοξενήσουν μεμονωμένα μηνύματα κι όχι ολόκληρα θέματα, η τροπή των οποίων ξεφεύγει από τους κανονισμούς και τη θεματολογία των forums του ESOTERICA.
Πιστεύουμε, πως σε πολλές περιπτώσεις η αντιμετώπιση αυτή είναι πιο δίκαια, ώστε να μην απενεργοποιείται ένα ολόκληρο θέμα, όταν κάποια μηνύματα λειτουργούν ως διασπαστικά και φθοροποιά στοιχεία για το θέμα αυτό, αλλά και για ολόκληρο το forum.
Επίσης, αποτελεί έναν τρόπο προειδοποίησης των συμμετεχόντων στις κινήσεις αυτές, καθώς και προστασίας των μελών που έχουν τη διάθεση να συζητήσουν χωρίς να διακόπτεται η ροή των συζητήσεων από προσμίξεις ξένες προς τη συζήτηση και προς τους κανόνες της αξιοπρεπούς διαλεκτικής. Να τονίσω εδώ, πως η αξιοπρεπής διαλεκτική δεν ορίζεται από τις ιδιαίτερες νοητικές δεξιότητες του καθενός, αλλά από την ηθική και πνευματική του καλλιέργεια.


Στο προαναφερθέν θέμα, έχουν ήδη τοποθετηθεί κάποια μηνύματα, τα οποία φιλοξενήθηκαν στο forum από τους λογαριασμούς των PY8AGORAS και ΑΦΡΟΔΙΤΗ και τα οποία προέρχονται από το απενεργοποιημένο μέλος Deva_Parinito.
Έχουν αφεθεί ωστόσο κάποια μηνύματα που έχει στείλει το μέλος αυτό μέσω του λογαριασμού της ΑΤΜΑ και του PY8AGORAS, όπως άλλωστε έχει συμβεί και σε άλλες περιπτώσεις στο παρελθόν. Η κατάχρηση όμως αυτής της παραχώρησης, επισύρει ευθύνες και σε αυτούς που παραχώρησαν τους λογαριασμούς τους. Ιδιαίτερα δε, τη στιγμή που δεν δήλωσαν μέσα από το μήνυμά τους την πρόθεσή τους, να φιλοξενήσουν την άποψη του απενεργοποιημένου μέλους (μέσα σε κάποια όρια όμως). Πράγμα που πολύ σωστά έχει πράξει η ΑΤΜΑ σε ανάλογη περίπτωση.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 08:45:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
quote:

quote:

Αγαπητη ΑΦΡΟΔΙΤΗ,

Θα ηθελα να μου πεις εαν ειναι εις γνωση σου οτι καποιος αλλος εκφραζεται μεσα απο το δικο σου λογαριασμο, μεσα απο σενα.



γνωριζα εγω οτι βρισκομουν υπο την κατοχη της μανταμ Ουρσουλας?

οχι βεβαια!!!


αυτα συμβαινουν και στις καλυτερες οικογενειες...


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.gr


Λογική κι ευαισθησία αγαπητέ φίλε μου. Τι θα έλεγε άραγε η μαντάμ Ούρσι;
Λογική κι ευαισθησία...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ...
θα κάψει τις σιωπές η ίδια μου η στάχτη,
στου ίσκιου σου τ'αδράχτι πικρές ανατροπές.Αθάνατος- θνητή στο πλέγμα της αβύσσου μου λες είμαι δική σου,Σελήνη ορατή.

Edited by - ΑΦΡΟΔΙΤΗ on 15/10/2005 08:46:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 14:26:11  Εμφάνιση Προφίλ
Όλα μου τα μηνύματα, όλες οι μπαγαποντιές μου, όλα μου τα κόνσεπτ, διακατέχονται από αυτήν την αέναο φιλοσοφία του μυστηρίου της κίνησης, του «γίγνεσθαι». Ένα πράγμα, μπορεί να γίνει «εμπορεύσιμο», μπορεί να γίνει «εκμεταλλεύσιμο», πρώτα από εμάς τους ίδιους. Εμείς οι ίδιοι είναι που το κάνουμε να φαίνεται έτσι. Εμείς οι ίδιοι όμως, μπορούμε να το κάνουμε να φαίνεται κι αλλιώς. Μπορούμε να το δώσουμε πνοή, να το μετουσιώσουμε σε Τέχνη, σε Λόγο, σε απλή καθημερινή σπινθηροβόλα ενέργεια.

Ο Μανώλης στην καταχώρηση που έκανε στο ημερολόγιο, το λέει ξεκάθαρα. Τα μηνύματα στο φόρουμ σας, ακροβατούν πάνω στο χορτόσκοινο που διαχωρίζει το αληθές από το αληθοφανές. Είναι επικίνδυνο, δεν λέω, μα αξίζει το κόπο, πιστέψτε με. Είναι δύσκολο, το λέω, πολύ δύσκολο, πολλές φορές θα πληγωθούν οι συνειδήσεις κάποιων, πολλές φορές θα νιώσουν πως γίνονται «πιόνια» στα χέρια κάποιου μάστερ κονσεπτιτζή, θα πουν «γιατί? γιατί?». Έτσι πρέπει να γίνει όμως.

Ο άνθρωπος μόνο όταν πληγωθεί, μπορεί να απελευθερωθεί. Μόνο αν φυλακιστεί, θα επιθυμήσει την ελευθερία του. Διαφορετικά, δεν μπορεί.

Όλες μου οι καταχωρήσεις στο φόρουμ σας, παρουσίασαν αυτό το μυστήριο. Αυτό το μυστήριο, που δεν είναι μυστήριο, αλλά είναι η ίδια η ζωή, με τις τρικλοποδιές της και με αβαθή της νερά. Κάθε μέρα, κάθε ώρα, κάθε στιγμή, ο νους μας, μας φέρνει αντιμέτωπους με αυτά. Κάθε βήμα μας, παλαντζάρει σαν καρυδότσουφλο στον ωκεανό της ζωής μας. Η ζωή μας είναι απέραντη κι ας είναι τόσο μικρή. Μακάρι να μπορούσα να ανοίξω το κεφάλι μερικών και να το βάλω αυτό μέσα. Αλλά δεν μπορώ. Κάθομαι απλώς και γράφω, και ναι! Θα στενοχωρήσω μερικούς, ναι! Θα τους κάνω να λυπηθούν, ναι! Θα τους κάνω να κλάψουν, ναι! Θα τους χαρίσω το νόημα! Το νόημα δεν είναι το αποτέλεσμα. Μερικοί το βλέπουν έτσι, γι’ αυτό λένε «πω, πω, τι σκατόπαιδο αυτός ο Deva, μας κορόιδεψε!» Όχι, αν κάποιος νιώθει πως ξεγελάστηκε, αυτός δεν είστε εσείς ! Είμαι πρώτα εγώ! Γιατί αν μιλήσετε με επικριτικά και προσβλητικά λόγια σε μένα, εγώ είμαι αυτός που ξεγέλασα τον εαυτό μου, νομίζοντας πως θα καταλαβαίνατε. Αν δεν καταλάβετε, δεν φταίτε εσείς. Φταίω πρώτα εγώ, που δεν έκανα όσα γνώριζα πως έπρεπε να κάνω για να καταλάβετε. Αυτό, είναι χειρότερο για κάποιον που γνωρίζει. Και αυτό, είναι ακόμη δυσκολότερο από οποιοδήποτε νόημα. Σημασία δεν έχει το αποτέλεσμα. Το νόημα, είναι εκείνη η στιγμή, που το ψέμα θα γίνει αλήθεια, και η αλήθεια, θα γίνει ψέμα. Είναι ο μυθάληθος.

Μια ολόκληρη ζωή ακροβατώ επάνω σε τούτο το χορτόσκοινο. Αν ψάχνω κάτι, αυτό είναι ο εαυτός μου, ποιος είμαι, γιατί ζω. Δεν ψάχνω τίποτε άλλο. Βάλτε με σε καλούπια και πείτε για μένα «Είναι εσωτεριστής», «Όχι, δεν είναι εσωτεριστής» και ΄γω θα τα σπάσω! Βάλτε με σε ονόματα και πείτε «Ναι, είναι ο Παύλος», «Όχι, είναι ο Deva», «Όχι, είναι ο Άγγελος» και ‘γω θα τα αρνηθώ όλα! Βάλτε με σε φυλακή και πείτε «Είναι απατεώνας», «Όχι, είναι καλό παιδί» και ‘γω θα φάω τα σίδερα του κελιού μου και θα βγω έξω! Πείτε για μένα οτιδήποτε, τιμήστε με ή υποτιμήστε με, επιδοκιμάστε με ή αποδοκιμάστε με, κι εγώ θα σας αποδείξω πως λέτε ψέμματα και για το ένα και για το άλλο! Μια ζωή περιμένω κάποιον να με κρίνει, μα τίποτε, κανείς δεν εμφανίζεται. Απενεργοποιήστε με, ενεργοποιήστε με, κλειδώστε με, ξεκλειδώστε με, κάνετε ότι είναι να κάνετε επάνω μου, μα τίποτε δεν μου κάνετε! Όχι γιατί δεν μπορείτε, αλλά γιατί δεν θέλετε! Αν μπορούσα να σας κάνω να το καταλάβετε αυτό, θα ήμουν ο Θεός σας. Αλλά δεν είμαι τίποτε για κανέναν.

Μεγάλωσα στους δρόμους. Κρατώ στον δεξί μου το χέρι την γη σαν το τόπι ενός παιδιού και στο αριστερό μου ένα συρματόσχοινο από άστρα. Έμαθα να αγωνίζομαι, έμαθα να χτυπιέμαι, να κλαίω, πείνασα, δίψασα, υπήρξαν φορές που ένιωσα την απελπισία του θανάτου να μου χτυπάει την πόρτα, υπήρξαν φορές που ένα παξιμάδι ξεγέλασε την πείνα μου για μέρες, ναι!, μελό θα πείτε, μα είναι η αλήθεια. Η δική μου! Δεν γνώρισα ούτε μάνα, ούτε πατέρα, κι αν είναι κάτι που με κάνει να κλαίω μερικές φορές, είναι ετούτη η ορφάνια που έχει ριζώσει τόσο βαθιά μέσα μου, που αλίμονο, δεν υπάρχει ούτε ένας να μου την ξεριζώσει! Κλαίω τώρα που γράφω, κλαίω, μα δεν το βλέπετε! Και καλύτερα που γίνεται έτσι! Καλύτερα να διαβάζετε, παρά να γνωρίζετε.

Δεν θα με ξαναδείτε!

«Νικήσατε» αν το θέλετε έτσι! «Νίκησες» admin με τις αμπελοφιλοσοφίες σου! «Νίκησες» morent11, με τις περί υπάρξεων λογαριασμών μπούρδες σου! «Νίκησες» Αμαλίτσα με τα γλυκανάλατα λογάκια σου. Αυτό δεν θέλετε ? Αυτό δεν θέλατε τόσο καιρό ? Εντάξει, λοιπόν, σας το χαρίζω! Κάντ’ το κορνίζα πάνω από την «Νέα Ακρόπολη» σας. Αλλά να θυμάστε, όσο εύκολα μπορεί να το κερδίσατε, τόσο εύκολα μπορεί να το χάσετε.

Εγώ θα παραμείνω πιστός. Θα στέλνω την Ιστορία μου, σε όποιους θέλουν να την διαβάσουν, σε όποιους θέλουν να την ποστάρουν μέσα από τους λογαριασμούς τους, όπως έκανε η ΑΤΜΑ. Αυτοί που είναι φίλοι μου, μου το απέδειξαν. Δεν χρειάζομαι τίποτε άλλο. Και μιλώ για την ΑΦΡΟΔΙΤΗ και τον ΠΥΘΑΓΟΡΑ, που μου έδωσαν τα password τους. Μιλώ για τον RIZITIS που με κέρασε την τσικουδιά του. Μιλώ για κάποιους που μου έδωσαν να φάω, να πιω, και ένα κρεβάτι να κοιμηθώ. Αυτοί είναι οι φίλοι μου, αυτοί είναι οι Θεοί μου. Σ’ αυτούς πιστεύω, σ’ αυτούς υποκλίνομαι, αυτούς τιμώ, αυτούς σέβομαι, αυτούς υπηρετώ, αυτούς αγαπώ! Γι’ αυτούς θα γράφω, γι’ αυτούς θα τραγουδάω, γι’ αυτούς θα συνεχίσω, γι’ αυτούς υπομένω, γι’ αυτούς αντέχω, γι’ αυτούς δημιουργώ!

Βγείτε τώρα και γράψτε για το μελόδραμά μου. Βγείτε τώρα και πείτε, «σιγά την βάρκα». Βγείτε ντε! Άντε να σας δούμε!


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 16:04:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
ΕΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ.
ΟΥΤΕ ΕΓΩ...ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΟΝΤΑΙ ΜΕΛΗ ΟΠΩΣ Ο RYCHE;/DEVA;
ΟΧΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ...ΓΙΑΤΙ;
ΠΟΛΛΑ ΜΕΛΗ ΔΕΝ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ.
ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

ΣΤΑ ΙΣΑ...ΧΩΡΙΣ ΝΤΡΕΣΙΝΚ.
ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΝ...ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΧΟΡΤΑΓΕΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΦΑΓΕΣ.


ΦΙΛΙΚΑ...

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 17:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo
Κάτι τρέχει με μένα ή τα τελευταία μηνήματα έχουν πολύ ενδιαφέρον;

Mercury, πάντα κάτι καλό προσφέρεις στις κουβέντες μας. Νά΄σαι καλά.

quote:
Από τη στιγμή που παραχωρείς στον Α πχ, την δυνατότητα=εξουσία να διαχειρίζετε/συντονίζει το "χώρο" εχεις κάνει μια παραχώρηση δύναμης στον Α έναντι του Β ή του Γ,και άρα έχεις αναγνωρίσει και αποδεχτεί ως έγκυρο ένα εξουσιαστικό μοντέλο. Αυτό συνεπάγεται ότι έχεις αποδεχτεί αυτόματα τον μηχανισμό διανομής "δύναμης" ο οποίος εκ φύσεως ένυπάρχει σε κάθε εξουσιαστικό μοντέλο.

Δυστυχώς έτσι είναι. Εξ ορισμού θα λειτουργούμε με κάποιον "δερβέναγα" πάνω από τα κεφάλια μας. Κι αυτό δεν είναι χαρακτηρισμός για τους ανθρώπους που ανέλαβαν το δύσκολο έργο. Κάθε άλλο. Ακροβατείς σε τεντωμένο σκοινί κάθε φορά που προσπαθείς να βάλεις "τάξη" κάπου και ταυτόχρονα να μην υπερβάλλεις, να μη θίγεις άδικα, να μην ψωνίζεσαι με τη σημασία του έργου σου.

Όμως: ο χώρος αυτός δεν μπορεί να έχει Κύριο, εκ φύσεως. Ο χώρος είναι τα μέλη του. Δεν είναι θέμα προσωπικών επιθυμιών το γιατί μπήκα εγώ ή εσύ, φίλε μου. Όλοι μας μπήκαμε γιατί κάτι συμβαίνει εδώ μέσα. Συμβαίνει επειδή εκατοντάδες άνθρωποι το κάνουν να συμβεί. Η κοινή τους δράση το δημιουργεί. Αυτό δεν είναι ιδιοκτησία κανενός (όπως θα ήταν κάποια σχολή). Το ίδιο το φόρουμ είναι μια έκκληση για συμμετοχή.
Η αυξημένη "εξουσία" της διαχειριστικής ομάδας σταματά εκεί που αρχίζουν οι κοινά αποδεκτοί κανόνες που ΟΛΟΙ συνυπογράψαμε. Δημιουργοί, διαχειριστές, μέλη, όλοι. Αυτό, ΑΝ βρισκόμαστε σε χώρο δημόσιας ελεύθερης συζήτησης.
Αν, όμως, ασκείται Κυριαρχία, ο όποιος Κύριος του φόρουμ δεν "έχει" φόρουμ, αλλά ένα ιδιωτικό μέσο στο οποίο ενίοτε δίνει το βήμα σε όποιον επιθυμεί και το αφαιρεί κατά το δοκούν.
Σε τέτοια περίπτωση, όπως στα πάνελ τηλεοπτικών εκπομπών περίπου, οι παριστάμενοι πρέπει να γνωρίζουν σε τι ακριβώς συναινούν να λάβουν μέρος. Αν τους έγινε γνωστό κάτι διαφορετικό από αυτό που συμβαίνει, τότε υπάρχουν ευθύνες.

Δεν θεωρώ "χιτλεράκο" τον Admin ή άλλους. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να πέσουν στην αντίληψη μου πράγματα που θεωρώ πως είναι τελείως αντίθετα με τους τρόπους που υποτίθεται πως συμβαίνουν τα πράγματα εδώ μέσα. Και προτίθεμαι να το ψάξω (μια που αφορά και την παραμονή μου εδώ) και να το κουβεντιάσω.
Να "ενατενίσω και τον Εαυτό" αν χρειαστεί. Κι ας αναφερόμαστε σ'αυτά, συνήθως, για να πούμε για τον "Εαυτό" ή το "εγώ" του Άλλου (αυτουνού που "είναι η κόλαση" ντε!) και όχι το δικό μας.

Όσο για νέους συντονιστές; Ιερό το λειτούργημα. Είδα προτάσεις που περιλαμβάνουν κι εμένα μέσα (ομολογώ πως ένιωσα όμορφα με τη σκέψη πως κάποιοι άνθρωποι θεώρησαν πως θα τα κατάφερνα σε κάτι τόσο λεπτό και υπεύθυνο). Πέρα από τα πρακτικά, όμως, είμαι κι εγώ της άποψης πως δεν χρειάζεται, κατ'ανάγκη, περισσότερη "αστυνόμευση" αλλά ακριβέστερη. Και, φυσικά, ενίσχυση σ'αυτό από εμάς, τα μέλη, που μπορούμε να ενισχύσουμε την αυτορύθμιση του φόρουμ με τη στάση μας.

Επίσης όταν διαβάζω τα:

quote:
Ένας Διαχειριστής των Συζητήσεων εξάλλου, ανήκει αποκλειστικά σε αυτόν τον "Πυρήνα" Υπευθύνων του Τόπου και άρα έχει και την ικανότητα και το ηθικό δικαίωμα/ευθύνη να εκφράστει συνολικά και υπεύθυνα για την Προσπάθεια που λέγεται ESOTERICA.

quote:
Οι δράσεις και οι απαντήσεις μου στα διάφορα θέματα που αφορούν τον συντονισμό της προσπάθειας που λέγεται forums ESOTERICA, δεν εκφέρονται από εμένα προσωπικά, αλλά εκφράζω μέσα από τα γραφόμενά μου, την ομάδα των συνεργατών του ESOTERICA. Όπως και ο Admin, όπως και ο morent11, όπως και ο jejeje, κ.λπ.
Οπότε, εάν κάτι στο οποίο ερωτάται ο Admin και αφορά όλο το forum, απαντηθεί από εμένα, θεωρείστε παρακαλώ πως μέσα από τα λόγια μου εκφράζω τη σκέψη και βούληση της ομάδας κι όχι τη δική μου.

καταλαβαίνω πως χρειάζονται αρκετές αποφάσεις πάνω σε πολλά πράγματα πριν κάποιος θελήσει να συμμετέχει ενεργά στο συντονισμό του φόρουμ. Υπάρχουν αρκετά που πρέπει κάποιος να αποδεχτεί και να αγκαλιάσει. Και κάποιοι άνθρωποι με τους οποίους πρέπει να συνεργάζεται στενά και να συννενοείται.

Κι όταν

quote:
Υπάρχει όμως σαφώς μία Σύγκρουση Ασύμβατων μεταξύ τους Νοοτροπιών

τότε ίσως κάποιος να προτιμά να παραμείνει μέλος.

Ευχαριστώ για τη θέση που πήρες mercury. Εμένα, τουλάχιστον, με βοήθησε στις σκέψεις μου.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 18:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo
Α, να μην ξεχνιόμαστε:
Όσο είμαι μέλος, βρίσκω πως η συμμετοχή μου εδώ έχει περισσότερα θετικά από αρνητικά. Δεν είναι απαραίτητα μια "ιδιαίτερα γοητευτική εμπειρία".
Βρίσκω τη γνώση (και όχι μόνο αυτή!)που άφησαν άλλοι σαν κι εμένα.
Και προσπαθώ να προσθέσω λίγη ακόμα. Πετυχημένα ή αποτυχημένα.
Κανείς δεν παίρνει μόνο, μπαίνοντας εδώ.
Και η συσωρευμένη γνώση πηγάζει απ'όλους.

Με την περιορισμένη μου αντίληψη, τα λόγια του morent11 μου αφήνουν μια αίσθηση:
"Όλοι μπαίνετε εδώ μέσα χαρούμενοι με όσα σας προσφέρουμε και μετά παίρνετε θάρρος και σηκώνετε κεφάλι".
Μάλλον θα κάνω λάθος. Το ελπίζω, δηλαδή. Συχνά χαίρομαι να κάνω λάθος τελευταία. Δε μ'αρέσει να πιστεύουν πως έχω κάνει "αρμένικη βίζιτα" σε κάποιου το σαλονάκι κι αφού ήπια κι έφαγα θέλω να του ανέβω και στο κρεββάτι.

ΥΓ: Άσχετο, αλλά ο Deva φεύγει, μένοντας, αφού έχει διαγραφεί. Ενδιαφέροντα πράγματα συμβαίνουν τελευταία στο μικρό γαλατικό χωριό.
ΥΓ2: Είναι ωραίο να ανακυρήτεις τον εαυτό σου μάστερ. Σε κάνει τελείως διαφορετικό από τον "αντίπαλο" που κάνει ακριβώς το ίδιο. Μόνο εγώ είμαι ρεμάλι μέσα στο χώρο της Γνώσης και της Σοφίας (και των άλλων λέξεων από κεφαλαίο); Κανάς άλλος, παιδιά;

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 18:46:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Λοιπόν οι ιστορίες αυτές εχουν καταντήσει .. σήριαλ.

Ποιός ... είναι ποιός.

Και μετά εχω τη φήμη του καχύποπτου... σε οτι αφορά τα νέα μέλη.

Εδώ ρε.. θα αρχίσω να είμαι καχύποπτος και με τα παλιά μέλη..
Τι θα αρχίσω δηλαδή...

Αυτό που δεν μπορώ να χωνέψω .. είναι το πώς.. λέω το πώς.. μπορούν να προσποιούνται.. σε τόσο μεγάλο βαθμό.. και ενα ... και δύο και τρία και τέσσερα παιδιά
Δηλαδή μιλάς με 4 διαφορετικά μέλη.. και είναι το ίδιο πρόσωπο...
Στο πρώτο το παίζει φεμινίστρια.. στο δεύτερο το παίζει εσωτεριστής.. στο τρίτο το παίζει ... σοφός.. και στο τέταρτο το παίζει.. ανήλικος..

Νομίζω κύριοι .. και κυρίες.. που συμμετέχετε σε αυτό το μελλόδραμα... να εχετε και λίγη τσίπα επάνω σας...
Κάποιο μέλος , μίλησε για αντρες που φορούν παντελόνια.

Με αφορμή λοιπόν την ατυχή αυτή εκφραση ...τα παντελόνια κυρίες μου και κύριοι εχουν χάσει πλέον το νόημα τους και οχι μόνο τα παντελόνια αλλά και τα απόκρυφα μέρη του αναφερόμενου ενδύματος.

Το γιατί? Μα ... το παντελόνι .. εχει καταντήσει παραπλανητικό στοιχείο εδώ στο esoterica Πίσω απο ενα παντελόνι κρυβόμαστε ολοι..
Ας μην το ξεφτιλίζουμε ομως... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 18:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
wendigo
quote:
Δεν θεωρώ "χιτλεράκο" τον Admin ή άλλους. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να πέσουν στην αντίληψη μου πράγματα που θεωρώ πως είναι τελείως αντίθετα με τους τρόπους που υποτίθεται πως συμβαίνουν τα πράγματα εδώ μέσα. Και προτίθεμαι να το ψάξω (μια που αφορά και την παραμονή μου εδώ) και να το κουβεντιάσω.
Να "ενατενίσω και τον Εαυτό" αν χρειαστεί. Κι ας αναφερόμαστε σ'αυτά, συνήθως, για να πούμε για τον "Εαυτό" ή το "εγώ" του Άλλου (αυτουνού που "είναι η κόλαση" ντε!) και όχι το δικό μας.

...

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 19:42:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Nα απαντήσω, φυσικά θα απαντήσω.
Εγώ έδωσα τον κωδικό στον Deva_parinito.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΓΑΠΩ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ το επόμενο βιβλίο μου είναι αφιερωμένο στο εσωτέρικα, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΛΑΤΡΕΥΩ ΚΑΙ ΤΟΝ deva. Eίναι αδελφός φίλος. Και ένοιωσα πως κάτι ήθελε να πει. Τον άφησα να το κάνει.
Αν είναι να με απενεργοποιήσετε προτείνω μιά άλλη λύση.
Ενεργοποιείστε το λογαριασμό του bril γιατί είναι τσεκουράτος και πάντα τον συμπαθούσα.
Ενεργοποιείστε το λογαριασμό του RAIX είναι σοφός
Ενεργοποιείστε το λογαριασμό του DEVA είναι υπερβατικός.
Κι αφείστε εμένα έξω γιά ένα μήνα.
Πάντα δεν ήμουν το καλό παιδί...


---------

Ακούγονται οι τρυφερές κληματσίδες
που φυτρώνουν
ακούγεται η γλυκειά ανάσα των φοινικιών
η γαλάζια βανίλια δεν κοιμάται
τα λουλούδια της κανέλας
αναδεύουν το άρωμά τους
Κι ο ουρανός βάνει το γιγαντένιο του αυτί
στη γη
ν΄ακούσει αν έρχεσαι...

Τοκ-τοκ

Ποιά είσαι;
Η μάνα σου Η ΓΗ

ΤΟΚ-ΤΟΚ

Ποιός είσαι;

Ο πατέρας σου ο
Ουρανός..

Πάντα στο έλεγα deva parinito δεν είσαι μόνο.ς
Δεν είσαι ορφανός.
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΗΣΟΥΝ.


τοκ τοκ

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ;

Η ΑΓΑΠΗ Η ΜΑΝΑ ΣΟΥ Η ΑΓΑΠΗ

ΤΟΚ ΤΟΚ

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ;

Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΣΟΥ Ο ΘΕΟΣ.


ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ...

Μίλησες μέσα από μένα μιλώ μέσα από εσένα.
Ανυπόταχτα όνειρα εναγώνιες συζητήσεις κυρίαρχες ιδεολογίες
λαξεύεις χρόνια υπομονετικά το υλικό της ζωής χτίζοντας κομμάτι κομμάτι ώσπου να λάμψει η μορφή της αυγινής έμπνευσης φρεσκάδας, λεπτότητας καρδιάς άβυσσος μυστηρίου. Με δυό κινήσεις DEVA έσχισες το λάβαρο της ενοχής με πελαγίσια καρδιά. Πολιορκημένη έφυγες πυροβολώντας το πρόσωπο της μέρας. Θρυμμάτισες τις συμπληγάδες πέτρες. Ο χώρος άδειασε τη μοναξιά σε βαθειά σταχτοδοχεία τύλιξες μ΄ένα ματωμένο σεντόνι το πρόσωπο της νύχτας, θα ξεπλυθεί όμως με το φως της αλήθειας τη μέρα.
΄Ανοιγες φύλλο φύλλο τον ορίζοντα τα κλειστά βλέφαρα των πληγωμένων θρήνων την δυσπερίγραπτη φυγή της παραμερισμένης ευτυχίας.
Μίλησες μέσα από μένα μιλώ μέσα από σένα. Κάποτε θα μας μαχαιρώσουν οι ίδιες μας οι αλήθειες. Δεν κλείσαμε τις αφρούρητες πόρτες. Ποθούσαμε τ΄αντίκρυσμα των συμβολισμών των άστρων.
Χάραξες επικίνδυνες ρωγμές στην απρόσωπη καθημερινότητα μιά προοπτική στον ανέλιπιδο ουρανό νιώθεις τις ανησυχίες των μελλούμενων καιρών σηκώνεις χωρίς φωνή τη λύπη των άλλων μωρέ έτσι που δεν ξέρουμε τελικά ποιά είναι η δική σου.

Τοκ τοκ
ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ;

Η μάνα σου η ζωή.

ΤΟΚ ΤΟΚ
ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ;
Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΣΟΥ Ο ΗΛΙΟΣ.

ΜΗ ΞΑΝΑΚΟΥΣΩ ΡΕ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ.
ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΟΥΣΩ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΟΡΦΑΝΟΣ
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ.
ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΟΥΣΩ ΟΤΙ ΔΑΚΡΥΣΕΣ
Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΑ ΣΤΕΓΝΩΝΕΙ ΤΑ ΔΑΚΡΥΑ.
ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΣ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ, ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΟ ΦΩΣ.
ΚΑΝΕΝΑΣ
ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΕΣΥ.
ΧΑΜΟΓΕΛΑ ΡΕ.
΄Εγινε ε; Τα λέμε...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ...
θα κάψει τις σιωπές η ίδια μου η στάχτη,
στου ίσκιου σου τ'αδράχτι πικρές ανατροπές.Αθάνατος- θνητή στο πλέγμα της αβύσσου μου λες είμαι δική σου,Σελήνη ορατή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 20:04:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ.
ΤΕΛΟΣ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ...
θα κάψει τις σιωπές η ίδια μου η στάχτη,
στου ίσκιου σου τ'αδράχτι πικρές ανατροπές.Αθάνατος- θνητή στο πλέγμα της αβύσσου μου λες είμαι δική σου,Σελήνη ορατή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 21:43:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
ΑΤΜΑ:
quote:

Το "Εγώ". Αυτή η τόσο μικρή σπίθα απεραντοσύνης...
Συνήθως αυτό που κάνει είναι να φωνάζει βροντερά: ΕΓΩ!
... να ψάχνει την κάθε ευκαιρία να το κάνει - ακόμη και να τη δημιουργεί, να δηλώσει την παρουσία του, να ζητήσει την αναγνώριση, το χειροκρότημα, την υποταγή, την ευγνωμοσύνη, τον θαυμασμό...
Αυτό που συνήθως δεν κάνει είναι... να ακούει.
Ν'ακούει την Φωνή μέσα του που λέει:
"Δεν έχω Υπάρξει για να πεθαίνω καθημερινά στο παιγνίδι των διαρκώς εναλασσόμενων σκιών, των πραγμάτων που προορίζονται να πεθάνουν λόγω της ίδιας τους της φύσης και που δεν είναι η Δική μου Φύση!
Υπάρχω για να βαδίσω, με πραγματική Δόξα, τον Δρόμο της Αιωνιότητας, τον δύσκολο αλλά άξιο Δρόμο της Ένωσης, με την Μοίρα μου, με τις άλλες Σπίθες, με το Αιώνιο Παρόν από το οποίο προήλθα.
Μην με προδίδεις τόσο άδικα..."
Υπάρχει το "εγώ" και Υπάρχει το "Εγώ"...
Το ένα φθείρεται και πεθαίνει, το άλλο προορίζεται για να Ζήσει.
Παρολαυτά η Ώθηση είναι ακριβώς η ίδια και στις δύο περιπτώσεις...


Έχει δίκιο αυτός που τόγραψε.
Εσύ αγαπητέ μου το έχεις κάνει πράξη;

- Ποιο από τα δύο ΑΤΜΑ;
Φαντάζομαι, παρολαυτά, ότι μάλλον με ρωτάς για το δεύτερο: το "Εγώ"

Θα σου απαντήσω, ούτως ή άλλως, και για τα δύο...

Έχω κινηθεί και κινούμαι και προς τις δύο κατευθύνσεις. Παλεύω ακόμη με τον εαυτό μου - και θα παλεύω ακόμη για πάρα πολύ καιρό, σε διαβεβαιώ - για να μειώσω τις περιπτώσεις και την ένταση της πρώτης κίνησης - καλύτερα να την τιτλοφορήσω εγω-ισμό - και να αυξήσω τα Βιώματα, τον βαθμό Συνέχειας και το βάθος Συνείδησης που αφορούν τη δεύτερη κίνηση - καλύτερα να αναφερθώ σ'αυτήν ως Εγω-ικότητα. Για να το επιτύχω αυτό, επιστρατεύω - ανάμεσα στ'άλλα - την επαγρύπνησή ή την προσοχή μου για τα πράγματα που συμβαίνουν γύρω μου και μέσα μου, την δυνατότητα εστιασμού(η Συγκέντρωσης) πάνω σ'αυτά που επιλέγω, είτε να καταπολεμήσω, είτε να βελτιώσω, την ικανότητα ανάμνησης για τα φαινόμενα, τις αιτίες και τα αποτελέσματα που αφορούν τη δικη μου ζωή αλλά και τη Ζωή του Κόσμου στην οποία συμμετέχω(ανάλογα με την αντιληψή μου και τα "κλειδιά ερμηνείας" των φαινομένων που έχω καταφέρει να ενεργοποιήσω) - προσπαθώντας έτσι να αποκτήσω μία Συνείδηση της "ιστορίας" μου αλλά και της "Ιστορίας", άρα και να έλθω σε επαφή ή να ενσαρκώσω την αληθινή μου "Ταυτότητα"(Ταύτιση με τον πραγματικό Εαυτό) ή να ενταχθώ πιο λειτουργικά και δίκαια στην Ταυτότητα της Ανθρωπότητας και τέλος την δυνατότητα Δημιουργικού Οραματισμού καταστάσεων ή πράξεων μου που να εμπνέονται και να εκφράζουν το Πνεύμα και που να μπορούν να "ενσαρκωθούν" στην "ύλη", τόσο προσωπικά, όσο και συλλογικά μαζί με τους υπόλοιπους ανθρώπους με τους οποίους Συν-Βιώνω. Ο Δημιουργικός αυτός Οραματισμός εμπεριέχει μέσα του τον ίδιο τον σπόρο της Βούλησης που μπορεί να οδηγήσει στην πραγματώση και ως εκ τούτου κάνω πάντα προσπάθεια να ενεργοποιώ την Φαντασία μου Δημιουργικά και όχι να παράγω ανέφικτες ή εγω-ιστικές Φαντασιώσεις και να διακρίνω επίσης ανάμεσά τους.


ΑΤΜΑ:
Αν όχι ποια ανάγκη σου σε έφερε έδω να μας το αναφέρεις;

- Δηλαδή, εάν ήταν "Ναι", δεν θα με ρωτούσες το ίδιο ή δεν θα περίμενες να έχω κάποια ανάγκη; Και γιατί τελικά να είναι η δική μου μόνον ανάγκη αυτή που "μ'έφερε εδώ"; Θα μπορούσα, για παράδειγμα, να φροντίζω κάποια ανάγκη που δεν είναι μόνον δική μου, αλλά πιθανώς και άλλων ανθρώπων και αυτή η ανάγκη, μαζί και των άλλων, να με ώθησε να γράψω ότι έγραψα.

Είναι αλήθεια βέβαια, ότι είναι μία βαθιά μου Επιθυμία και θέληση αυτή που με κάνει να είμαι εδώ και να μοιράζομαι με άλλους ανθρώπους κάποια πράγματα - άρα και είναι και μία ανάγκη όντως σε κάποιο επίπεδο εφόσον θέλω πολύ να το κάνω και δεν θέλω να μην το κάνω. Η Ανάγκη του να εκφράζω - και να "προτείνω" - προς τους άλλους πράγματα που θεωρώ(μετά από τον Έλεγχο της ίδιας της Βίωσης) άξια και αληθινά, να Δημιουργώ και να Συν-Δημιουργώ Πνευματικά Οικοδομήματα και ένα μέλλον πιο Φωτεινό, για εμένα και για τους άλλους. Πιστεύω πως η Ανάγκη αυτή υπάρχει ενεργή και σε κάποιους άλλους Ανθρώπους αλλά και ληθαργική ή παραλλαγμένη σε πάρα πολλούς άλλους και αυτό το δεύτερο είναι που με ωθεί ακόμη περισσότερο να θέλω να βοηθήσω στην ενσάρκωση ή στην ανάδειξη των Καλών και Άξιων πραγμάτων και στην ελάττωση των καταστροφικών και αδιεξοδικών.


ΑΤΜΑ:
-και εδω απευθύνομαι απο ανθρωπος σε ανθρωπο...οχι σαν ποπολο προς την εξουσια.-

- Και πολύ καλά κάνεις! Ούτως ή άλλως, σε οποιαδήποτε περίπτωση αληθινών σχέσεων ανθρώπων(ανεξαρτήτως φάσης, θέσης ή κατάστασης), πάντα η ανταλλαγή είναι από άνθρωπο σε άνθρωπο. Εάν δεν είναι έτσι, τότε η σχέση δεν είναι αληθινή(δεν είναι δηλαδή ενεργό το στοιχείο της σχέσης των ψυχών ή των πνευμάτων).
Τι ρόλο όμως παίζει το "πόπολο" και η "εξουσία"; Αντιλαμβάνεσαι(και έχεις στοιχεία που να σου επιβεβαιώνουν αυτή την αντίληψη) ότι κάποιος σου ζήτησε να απευθυνθείς έτσι;

Να σε ρωτήσω όμως κι εγώ με τη σειρά μου κάτι... και αν θέλεις απάντησέ μου: τι ώθησε εσένα να μου απευθύνεις μία τόσο προσωπική ερώτηση;

Θα διακινδυνεύσω μία υπόθεση(που φυσικά έχει και πιθανότητα να είναι εσφαλμένη) για έναν παράγοντα που κατά την γνώμη μου έπαιξε κάποιον ρόλο σ'αυτό... Νόμισες ότι αυτά που έγραψα στο μήνυμά μου απευθύνονταν σε εσένα προσωπικά; Είχες κάποια εντύπωση ότι θέλησα να στηλιτεύσω κάτι σε σένα;

Να απαντήσω εκ προοιμίου, είτε ισχύει η υπόθεση, είτε δεν ισχύει:

Φυσικά και απευθυνόμουν και σε σένα, όπως και σε όλους μας(μαζί δηλαδή και στον εαυτό μου). Εάν ήθελα να στηλιτεύσω κάτι σε σένα ή κάτι σε οποιονδήποτε άλλον, θα ήταν εύλογο να επιλέξω και να εκθέσω μόνον την μία κίνηση. Εξέθεσα όμως και τις δύο, έτσι ώστε να προβληματίσω δημιουργικά, να προτείνω μία τροφή για στοχασμό και να προτείνω ένα τρόπο θέασης και ερμηνείας των τεκταινομένων, των συμπεριφορών, των δράσεων και των αντι-δράσεων, είτε δημιουργικών, είτε καταστροφικών, είτε... μικτών, όχι μόνον των άλλων, αλλά των δικών μας πρώτα απ'όλα.

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 23:14:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
quote:
.. Παρολαυτά η Ώθηση είναι ακριβώς η ίδια και στις δύο περιπτώσεις...

Έχει δίκιο αυτός που τόγραψε.
Εσύ αγαπητέ μου το έχεις κάνει πράξη;


- Ποιο από τα δύο ΑΤΜΑ;
Φαντάζομαι, παρολαυτά, ότι μάλλον με ρωτάς για το δεύτερο: το "Εγώ"



Ναμαστέ, αγαπητέ ¶ντμιν:)

2the point:
ΔΕΝ διαχώρησα σε δύο,στο αυτό Ένα αναφέρομαι αγαπητέ μου...-Δεν αρέσκομαι στο "διαίρει και βασίλευε"..-
"Φαντάζομαι" λοιπόν,ότι σ'αυτό αναφερόσουν εξ αρχής..(το "αυτό" σημαίνει
"αυτό" που όντως εσύ εννοείς.)


quote:
Έχω κινηθεί και κινούμαι και προς τις δύο κατευθύνσεις. Παλεύω ακόμη με τον εαυτό μου - και θα παλεύω ακόμη για πάρα πολύ καιρό, σε διαβεβαιώ - για να μειώσω τις περιπτώσεις και την ένταση της πρώτης κίνησης - καλύτερα να την τιτλοφορήσω εγω-ισμό - και να αυξήσω τα Βιώματα, τον βαθμό Συνέχειας και το βάθος Συνείδησης που αφορούν τη δεύτερη κίνηση - καλύτερα να αναφερθώ σ'αυτήν ως Εγω-ικότητα. Για να το επιτύχω αυτό, επιστρατεύω - ανάμεσα στ'άλλα - την επαγρύπνησή ή την προσοχή μου για τα πράγματα που συμβαίνουν γύρω μου και μέσα μου, την δυνατότητα εστιασμού(η Συγκέντρωσης) πάνω σ'αυτά που επιλέγω, είτε να καταπολεμήσω, είτε να βελτιώσω, την ικανότητα ανάμνησης για τα φαινόμενα, τις αιτίες και τα αποτελέσματα που αφορούν τη δικη μου ζωή αλλά και τη Ζωή του Κόσμου στην οποία συμμετέχω(ανάλογα με την αντιληψή μου και τα "κλειδιά ερμηνείας" των φαινομένων που έχω καταφέρει να ενεργοποιήσω) - προσπαθώντας έτσι να αποκτήσω μία Συνείδηση της "ιστορίας" μου αλλά και της "Ιστορίας", άρα και να έλθω σε επαφή ή να ενσαρκώσω την αληθινή μου "Ταυτότητα"(Ταύτιση με τον πραγματικό Εαυτό) ή να ενταχθώ πιο λειτουργικά και δίκαια στην Ταυτότητα της Ανθρωπότητας και τέλος την δυνατότητα Δημιουργικού Οραματισμού καταστάσεων ή πράξεων μου που να εμπνέονται και να εκφράζουν το Πνεύμα και που να μπορούν να "ενσαρκωθούν" στην "ύλη", τόσο προσωπικά, όσο και συλλογικά μαζί με τους υπόλοιπους ανθρώπους με τους οποίους Συν-Βιώνω. Ο Δημιουργικός αυτός Οραματισμός εμπεριέχει μέσα του τον ίδιο τον σπόρο της Βούλησης που μπορεί να οδηγήσει στην πραγματώση και ως εκ τούτου κάνω πάντα προσπάθεια να ενεργοποιώ την Φαντασία μου Δημιουργικά και όχι να παράγω ανέφικτες ή εγω-ιστικές Φαντασιώσεις και να διακρίνω επίσης ανάμεσά τους.

Ακριβώς!
αυτή είναι και η ανάλυση της δικής μου αποψης, για τα όσα πρεσβεύω με το όνομα που φέρω στις συζητήσεις μας.
Να σε ρωτήσω λοιπόν,αν πίστευεις πως δεν είναι έτσι,πως μπορείς να με πείσεις,//ή ν'άποδείξεις κατι άλλο// γι' αυτό που "Είμαι" και δεν διαβλέπεις παρά Ερωτάς../ενώ αποδεδειγμένα πια,συμφωνούμε(ταυτίζονται οι απόψεις μας..)
Αναρρωτιέμαι,ωστόσο,για τον διαχωρισμό που μπορεί ο καθένας να κάνει για την μία και μόνη Ώθηση..

quote:
Αν όχι ποια ανάγκη σου σε έφερε έδω να μας το αναφέρεις;

Δηλαδή, εάν ήταν "Ναι", δεν θα με ρωτούσες το ίδιο ή δεν θα περίμενες να έχω κάποια ανάγκη;


Η ανάγκη ,όπως και η έρμη η ώθηση,ισχύουν το αυτό.
¶ρα ΝΑΙ και στις δυο περιπτώσεις ισχύει η μία ώθηση,τόσο για το ΝΑΙ,όσο και για το ΟΧΙ.)
Αλήθεια ,πως συμπέρανες πως δεν ισχύει μόνο στην περίπτωση του ΝΑΙ;επειδή δεν το αναφέρω..όπως διαφοροποίησες;

quote:
Και γιατί τελικά να είναι η δική μου μόνον ανάγκη αυτή που "μ'έφερε εδώ";

Γιατί σε σένα απευθύνομαι,φιλε μου!/απλό έτσι;/
θα προτιμούσες να σου απηύθυνα την ερώτηση στον πληθυντικό;
--αυτό με πάει απευθείας στο "λαός και εξουσία"-και δεν το θέλουμε χμ;--
quote:
Θα μπορούσα, για παράδειγμα, να φροντίζω κάποια ανάγκη που δεν είναι μόνον δική μου,αλλά πιθανώς και άλλων ανθρώπων και αυτή η ανάγκη, μαζί και των άλλων, να με ώθησε να γράψω ότι έγραψα.

Ωραία,μετά από αυτό θα κατανοείς,φαντάζομαι,και την δική μου ανάγκη να ομιλώ συμπεριλαμβάνοντας στην δική μου.."ανάγκη",τις ανάγκες των συνοδοιπόρων μου,όχι των υποθετικών (εδω "υποθετικό" είναι αυτο που Εσύ θεωρείς//επειδή το "τι" θεωρώ "Εγώ",δεν είναι παρά "υποκειμενικό"..:)αλλά όσων ΟΝΤΩΣ βρίσκονται επί της αυτής ατραπού.


quote:
Η Ανάγκη του να εκφράζω - και να "προτείνω" - προς τους άλλους πράγματα που θεωρώ(μετά από τον Έλεγχο της ίδιας της Βίωσης) άξια και αληθινά, να Δημιουργώ και να Συν-Δημιουργώ Πνευματικά Οικοδομήματα και ένα μέλλον πιο Φωτεινό, για εμένα και για τους άλλους. Πιστεύω πως η Ανάγκη αυτή υπάρχει ενεργή και σε κάποιους άλλους Ανθρώπους αλλά και ληθαργική ή παραλλαγμένη σε πάρα πολλούς άλλους και αυτό το δεύτερο είναι που με ωθεί ακόμη περισσότερο να θέλω να βοηθήσω στην ενσάρκωση ή στην ανάδειξη των Καλών και ¶ξιων πραγμάτων και στην ελάττωση των καταστροφικών και αδιεξοδικών.

Ακριβώς.-

quote:
ΑΤΜΑ:
-και εδω απευθύνομαι απο ανθρωπος σε ανθρωπο...οχι σαν ποπολο προς την εξουσια.-

- Και πολύ καλά κάνεις! Ούτως ή άλλως, σε οποιαδήποτε περίπτωση αληθινών σχέσεων ανθρώπων(ανεξαρτήτως φάσης, θέσης ή κατάστασης), πάντα η ανταλλαγή είναι από άνθρωπο σε άνθρωπο.



Αληθινών,ακριβώς!
Όχι υποθετικών,χμ;

Να ρωτήσω,με τη σειρά μου,λοιπόν,γιατί τα όσα έγραψε ο σύντροφός μου(που είναι πραγματικός και ουχί υποθετικός,ή βιρτσουάλε) δεν είναι λόγια "από άνθρωπο προς άνθρωπο";(αφού "γνωρίζουμε",πως τέτοια είναι;)

quote:
Εάν δεν είναι έτσι, τότε η σχέση δεν είναι αληθινή(δεν είναι δηλαδή ενεργό το στοιχείο της σχέσης των ψυχών ή των πνευμάτων).

Να "υποθέσω" πως υπήρξε καποια μη-αληθινή σχέση;-Δεν μου αρέσουν οι "υποθέσεις"..ούτε οι εξ αναγκάσμου τέτοιες.-

Από ποιά πλευρά;(και όχι Δεν θέλω απάντηση περί αυτού,γνωρίζω την Ειλικρίνια του συντρόφου μου/εσένα όμως δεν σε γνωρίζω τόσο ώστε να μπορώ με βεβαιότητα να συμπεράνω/οπότε συμπεραίνω τόσο μέσα από τις πράξεις σου ως "άνθρωπο προς άνθρωπο" συγκριτικά με το από "Αντμιν προς Ατμα" στο φόρουμ..)

quote:
Να σε ρωτήσω όμως κι εγώ με τη σειρά μου κάτι... και αν θέλεις απάντησέ μου: τι ώθησε εσένα να μου απευθύνεις μία τόσο προσωπική ερώτηση;

Ο σκοπός μου είναι πασιφανής/Να λάβω απάντηση!
Αν πρόσεξες εχω γράψει ένα πόστ πριν από Εσένα,στο οποίο σημειώνω πως Δεν έχουν απαντηθεί όλα τα Ερωτήματα που τέθηκαν από μέλη που Εκτιμώ και είναι της ιδίας άποψης τόσο μ' Εμένα,όσο όμως και με 'σενα, αγαπητέ μου (ως διαβλέπω με την απάντηση σου στο ποστ που μου έδωσες μόλις!)
Τι λοιπόν σε φέρνει εδώ,να μου απαντάς σε κάτι τόσο προσωπικό,όσο ήταν το πιο-προηγούμενο ποστ μου,ενώ δεν έχεις απαντήσει κάν σε ερωτήσεις που σου απηυθύνθηκαν,και γνωρίζεις πως οφείλεις "από άνθρωπο σε άνθρωπο"(αν θέλουμε να τελειώνει κάτι και δεν συνεργαζόμαστε με τους "ομοϊδεάτες" μας δεν τελειώνει!αλλιώς ζητάμε συγνώμη από τους φταίχτες και τους αφήνουμε ανενόχλητους να αποδομούν,ενώ προσβάλουμε τους ομοϊδεάτες και καταστρέφουμε μόνοι αυτό που θέλουμε να πραγματώσουμε)
Ο σύντροφός μου, σου είχε πει κάποια στιγμή πως δεν αναγνωρίζεις τους φίλους απο τους εχθρούς.
(Το πιστεύω αυτό*,σε ότι αφορά στη δυσπιστία που διέπει την στάση του επίσημου "επιτελείου" προς το μέλος Ατμα,αφήνοντας πάντα να εννοηθεί ότι Δεν ανήκει στην ομάδα, ενώ είμαι εδώ! και λειτουργώ εμπράκτως υπέρ αυτής,παραδίδοντας ψχ όπως καταθέτω ειλικρινέστατα με κάθε υπογραφή μου

(*ως ενεργότατο,όπως είχες διαπιστώσει -και υποθετικά εξέφρασες-μέλος του χώρου.)

Αναρρωτήθηκες λοιπόν,καλέ μου άνθρωπε γιατί σου το είπε;,Ποιό "ε/Εγω" σου,από τα δύο λειτούργησε τότε;
Το να προσβάλλεις έναν "Ανθρωπό"-"μέλος",που λες ότι εκτιμάς για την σοβαρότητα του,και να τον βγάζεις τρελό δημόσια,ποιό έγω το προκαλεί;
Το να παραβιάζει κάποιος "κανόνες" είναι εύκολο, αν είναι λάτρης της Ελευθερίας,και υπέρμαχος της Αλήθειας(με κεφαλαίο ταιριάζει εδώ)και αυτό δεν αφορά στο μικρό εγώ αλλά στον Ενοποιημένο Εαυτό.
Εμείς όλοι λοιπόν(αυτηνής της σχολής ίσως δεν διαφέρουμε σε τίποτα από σένα,αρκεί εσύ να θέλεις να το δεις.Εμείς,λοιπόν είμαστε σύμφωνοι μεταξύ μας,πιστεύουμε αυτό που και συ δηλώνεις ότι προσπαθείς να κατακτήσεις//ΤΙ Ειναι λοιπόν αυτό που σε διαφοροποιεί απο Εμάς;
Αν εμείς με τα "Εγω" και τα "εγω" μας,ενοποιημένα σε κατανοούμε,εσύ τι ακριβώς δεν έχεις κατανοήσει από εμάς,αφού μίλησες μόλις σαν εμάς!


quote:
Θα διακινδυνεύσω μία υπόθεση(που φυσικά έχει και πιθανότητα να είναι εσφαλμένη) για έναν παράγοντα που κατά την γνώμη μου έπαιξε κάποιον ρόλο σ'αυτό... Νόμισες ότι αυτά που έγραψα στο μήνυμά μου απευθύνονταν σε εσένα προσωπικά; Είχες κάποια εντύπωση ότι θέλησα να στηλιτεύσω κάτι σε σένα;

Να απαντήσω εκ προοιμίου, είτε ισχύει η υπόθεση, είτε δεν ισχύει:

Φυσικά και απευθυνόμουν και σε σένα, όπως και σε όλους μας(μαζί δηλαδή και στον εαυτό μου). Εάν ήθελα να στηλιτεύσω κάτι σε σένα ή κάτι σε οποιονδήποτε άλλον, θα ήταν εύλογο να επιλέξω και να εκθέσω μόνον την μία κίνηση.


Καλέ μου ανθρωπε,σιχαίνομαι τις υποθέσεις που σχηματίζονται για την Οντότητα μου/Ρώτα με και θα λάβεις ειλικρινή ΠΑΝΤΑ απάντηση,αλλά οι υποθέσεις είναι για να καταρρίπτονται../Όπως έγραψε και ο καλός μου φίλος ο Deva,δεν μπορείς να ξέρεις ΤΙ σκέφτομαι,Εγώ,τώρα,ίσως να υποθέσεις μόνο,ή να με Οριοθετήσεις(δεν μπορείς)αν δεν είσαι σαν Εμένα../Αν πάλι είσαι σαν Εμένα,τότε δεν χρειάζεται να ρωτήσεις απλά να χρησιμοποιήσεις τον δικό σου κώδικα για να πιστοποιήσεις το ίδιο με Εμένα..

Οπότε θα σου επιβεβαιώσω εκπροσωπόντας τα "αυτηνής της σχολής" ότι, ΝΑΙ! ΓΡΑΦΩ(-ουμε)..

ώστε να προβληματίσω δημιουργικά, να προτείνω μία τροφή για στοχασμό και να προτείνω ένα τρόπο θέασης και ερμηνείας των τεκταινομένων, των συμπεριφορών, των δράσεων και των αντι-δράσεων, είτε δημιουργικών, είτε καταστροφικών, είτε... μικτών, όχι μόνον των άλλων, αλλά των δικών μας πρώτα απ'όλα.


Ποιά η διαφωνία μας λοιπόν,αυτη τη φορά από "πόπολο σε εξουσία";
επειδή από "άνθρωπο πρός άνθρωπο"..Δεν λέμε κάτι διαφορετικό../Και ο διαχωρισμός δεν έγινε από Εμένα,ούτε αυτή τη φορά.-

Φως και Αγάπη σε όλους
¶τμα


Edited by - ΑΤΜΑ on 15/10/2005 23:34:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 23:23:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Θέλω να γράψω κάποια πράγματα, θα φανούν κάθετα ίσως και αυταρχικά, δυστυχώς δεν μπορώ να τα γράψω με τρόπο φιλοσοφικό. Και δεν θα βάλω σε καμία φράση μου το νομίζω ούτε καν για να φανώ ευγενής, γιατί δεν νομίζω είμαι σίγουρη.

Αφροδίτη δεν χρειαζόταν να σε ρωτήσουν για να πεις αυτό που είπες. Έπρεπε να το πεις με το πρώτο μήνυμα που έστειλε ο Παύλος/Άγγελος/Deva/.... Είναι δικαίωμά σου να δίνεις ή όχι κάτι δικό σου. Το password δεν είναι δικό σου αλλά δανεικό. Είναι μόνο για σένα και για κανέναν άλλον. Υπάρχουν κάποιοι κανόνες στο χώρο που σε φιλοξενεί, είσαι υποχρεωμένη να τους ακολουθείς. Δεν αποτελεί δικαιολογία το "ένοιωσα πως κάτι ήθελε να πει". Κινείσαι καθαρά από συναισθηματισμό και η κρίση σου δεν είναι καθαρή.

Παύλο δεν είναι σωστή η στάση σου. Δεν είναι σωστό να λες πράγματα που βγάζουν στην επιφάνεια τον συναισθηματισμό του άλλου, μόνο και μόνο για να επιτύχεις τον σκοπό σου, δηλ. να στείλεις ένα ακόμα μήνυμα στο forum. Ούτε είναι σωστό να κάνεις αυτό που ανακοίνωσες με το δίσκο, είδες ότι πλήγωσες έναν τουλάχιστον άνθρωπο. Δεν έχει σημασία τι θα του εξηγήσεις, σημασία έχει τι του προκάλεσες έστω και για λίγο.
Για όλα αυτά που αναφέρεις έχω να πω ότι, δεν είσαι ο μοναδικός που έχει περάσει άσχημα χρόνια, δεν είσαι ο μοναδικός με άσχημα βιώματα, υπάρχουν και χειρότερα. Τουλάχιστον εσύ ήξερες από μικρός ότι δεν έχεις να περιμένεις βοήθεια από κανένα, υπάρχουν και άνθρωποι όμως που έχουν νοιώσει ότι δεν θα έρθει βοήθεια έστω και εάν υπάρχει κόσμος γύρω τους και μάλιστα από την ίδια ηλικία που εσύ αναφέρεις.

Ο άνθρωπος Παύλο που έχει πληγωθεί, που έχει χτυπηθεί, δεν προσπαθεί να διδάξει τους άλλους μέσα από τον πόνο. Για να κάνει κάτι τέτοιο σημαίνει ότι δεν το έχει ξεπεράσει, δεν έχει φτάσει στο σημείο να συγχωρέσει, είναι ακόμα στην αρχή. Άρα κάνει κακό και όχι καλό.

Η γνώμη που έχω εκφράσει για σένα δεν αλλάζει, δεν μπορούν να με ταρακουνήσουν όλα αυτά, δεν επενδύω σε όσα πιθανόν επένδυσαν όσοι πειράχτηκαν από την συμπεριφορά σου.
Αλλά οι υπεύθυνοι του forum έκαναν πολύ καλά και κινήθηκαν όπως κινήθηκαν, η συμπεριφορά σου έκανε κακό στο forum, είναι υποχρεωμένοι να προστατεύσουν όσους δεν θέλουν το συγκεκριμένο είδος βοήθειας.

Δεν χρειάζεται να μου απαντήσεις, δεν τα έγραψα με αυτό το σκοπό ήθελα μόνο να δεις και πιθανόν να σκεφτείς και κάτι άλλο.

Αφροδίτη σε παρακαλώ κατάλαβέ με, δεν θέλω ούτε κατά διάνοια να βρεθούμε σε μιά αντιπαράθεση και να ειπωθούν λόγια που είναι περιττά. Σου μίλησα με όλη την ειλικρίνεια που σου μιλάω πάντα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 23:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Καλή μου ότι αγαπώ το αγαπώ γιά πάντα.
Αυτό ισχύει και γιά το forum φυσικά.
ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ.
ΒΛΕΠΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΗ ΛΕΞΗ ΔΙΚΑ ΜΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ.
Ο συναισθηματισμός είναι ένα μέγα ελάττωμα.
ΑΤΜΑ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ...
ΜΕ ΕΜΑΘΕΣ ΝΑ ΕΠΑΝΑ-ΛΑΜΠΩ ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΑΛΥΝΑΜΕ...
Δεν ήθελα να πικράνω κανέναν.
Ούτε να χαιδέψω κάποιον άλλον.
Σε εκτιμώ πολύ και σέβομαι πολλές πτυχές σου. Το ξέρεις.
Δεν θυμώνω ποτέ με όσους έχω στην καρδιά μου. Κι αν ναι, είναι της στιγμής.
Θα νιώθουμε πάντα πολύ έντονα τα πράγματα ειδικά ότι αφορά το σωστό και το λάθος.
Κρατάμε την ικανότητα να γεφυρώνουμε πνευματικά το συνειδητό με το ασυνείδητο ξεκαθαρίζοντας τα πάντα μέσα από την πνευματική συνείδηση.
Ο Χρόνος έχει σημασία.
Το λέω στον άνθρωπό μου συχνά αυτό.
Ο χρόνος.
Συνεχίζουμε να επιδιώκουμε στόχους στη ζωή με επίπονη τελειότητα.
Θα ωφεληθούμε από την ανακάλυψη μοναδικών διανοητικών ικανοτήτων σε ένα βαθύ ψυχολογικό επίπεδο.
Αύριο. Σήμερα. Τώρα.
Κι εγώ βίωσα τον πόνο Πυραμίδα. Ο μπαμπάς έφυγε στα 9 χρόνια μου. Ο αδελφός μου πριν ανασάνει την ομορφιά της γαίας. Είναι δύσκολο να παλεύεις μόνος. Να κομματιάζεσαι και πάλι από την αρχή. Σήμερα μετά από εκατοντάδες μπόρες και νεκρούς που λάτρεψα και δεν είναι εδώ, ξέρω ότι η ζωή τρέχει σαν τον άνεμο. Σαν τα γρήγορα τρένα που σε πάνε εκεί που λαχταράς, στο πλάσμα που ίσως αγαπάς, σαν την ταχύτητα φωτός καλή μου. ΕΚΑΝΑ ΟΤΙ ΕΝΙΩΣΑ. ΛΑΘΟΣ ΣΩΣΤΟ; Ο ΘΕΟΣ ΤΙ ΛΕΕΙ;
Κι εγώ έζησα την φρίκη του να είσαι ορφανός και αντί να σε στηρίξουν οι δήθεν συγγενείς να πατάνε πάνω σου. Γιά τα περιουσιακά, γιά... γιά...Λες κι η ίδια η ανάσα σου, ή η ύπαρξή σου να τους ενοχλεί κάτι φορές.
Κι όμως σήμερα συντηρώ 3 ανθρώπους δικούς μου. Πληρώνω το νοίκι σε κάποιο πρόσωπο μιά λατρεμένη φίλη. Δίνω άκου συναισθηματικά και μετά υλικά. Σήμερα πήγα κοντά στη στάση του ΑΗ ΣΠΥΡΙΔΩΝΑ στο Παγκράτι και άφησα κουβέρτα σε έναν μοναχικό συνάνθρωπο φαγητό νερό και κάτι να γλυκάνει τα χείλη του. Κρέπα μπανάνα με ρούμι. Αυθόρμητα. Αυτός εκεί συχνάζει κοιμάται στο πάτωμα.Κάποιοι του πήγαν ένα λερωμένο στρώμα. Εγώ καθαρό ρούχο κουβέρτα φαγάκι. Χυμό. Απόψε ένας άνθρωπος γέλασε. Σα μωρό ρε γελούσε. Κύτταζε τ΄άστρα και έλεγε. Ποιό να σου χαρίσω. Μα τι λέω εσύ κυρά τα έχεις όλα. Εδώ ΄Εδειξε την καρδιά του κι έκλαψε. Με έπιασε απ΄το χέρι και μου είπε: Ξέρεις πολλοί παντελονάδες κυριλάτοι περνάνε από δω και με κλωτσάνε με φτύνουνε γελάνε. Φτύσανε κάτι αλήτες στο κουτί που μου πετάνε φραγκάκια. Εσύ γιατί το έκανες; Μπας κι είσαι ψεύτικη μωρέ; Ου! Δε θα είσαι αληθινή...Του γέλασα κι έφυγα. ΄Ακουσα μόνο τη φωνή του κι άλλα 20 άτομα συνάμα στη στάση να λέει: Νερό να πιάνεις ασήμι να γίνεται. Χώμα να αγγίζεις χρυσάφι να το κάνεις. Αγάπη να θες θυσία να γίνονται. Σαββατογεννημένος ο Παρασκευάς. Διδυμάκι. Παράξενες ευχές...΄Ολοι τον ξεχάσαν. Θα ξανάρθω του είπα.
Νοιώθω καλά. Πάντα όταν κάνω κάτι νιώθω καλά. Λάθος ή σωστό. Είναι επιλογή.
Κι εγώ πόνεσα, γι΄αυτό αισθάνομαι τον πόνο των άλλων. Κάποτε που ήμουν στεναχωρημένη ο ΠΑΥΛΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ NTEBΑ ή ΑΝΘΡΩΠΟΣ είπε: Φοβάμαι γιά σένα γιατί ο συγκεκριμένος πόνος σου είναι αληθινός. Πρόσεχε.
Δεν ξεχνώ ποτέ όταν μου απλώνουν το χέρι μιά φορά ΠΥΡΑΜΙΔΑ.
ΠΟΤΕ. Αν χρειαστεί κάνω το ίδιο. Δεν έκανα κάτι δηλαδή. ΄Οποιος χρειαστεί κάτι εδώ είμαι. Δικαιώνω το όνομά μου; Δεν είμαι θεά έρωτα αγάπης ίσως.
Μακάρι απόψε να μην πίκρανα κανένα.
Ο ταλαίπωρος πάντως έρημος άνθρωπος -όχι ανθρωπάκος- του Παγκρατίου θα κοιμηθεί χορτάτος.Να του πω να γράψει κάτι στον έναστρο ουρανό;
Κι εγώ ήρεμη. ΣΕ ΕΝΑ ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΝΩ ΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΤΥΨΗ. Η ΤΙΣ ΤΥΨΕΙΣ.
ΟΧΙ ΠΥΡΑΜΙΔΑ ΔΕΝ ΘΥΜΩΣΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ. ΣΕ ΑΓΑΠΩ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΘΑΡΟΣ ΚΑΙ ΦΩΤΕΙΝΟΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΓΕΝΝΑΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.
ΣΟΥ ΧΑΜΟΓΕΛΩ...

Δεν είπαμε. Η Αφροδιτούλα ότι αγαπά το αγαπά πάντα. ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΑΛΦΑ ΩΜΕΓΑ. ΓΙΑ ΑΓΑΠΗ ΜΙΛΑΜΕ... ΚΙ ΕΔΩ...


ΑΤΜΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...
ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ...
ΕΧΕΙ ΟΜΟΡΦΟ ΧΡΩΜΑ Ο ΟΥΡΑΝΟΣ...


ΑΦΡΟΔΙΤΗ...
θα κάψει τις σιωπές η ίδια μου η στάχτη,
στου ίσκιου σου τ'αδράχτι πικρές ανατροπές.Αθάνατος- θνητή στο πλέγμα της αβύσσου μου λες είμαι δική σου,Σελήνη ορατή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 00:23:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11
JBG καλησπερα ,

ευγενικοτατος ο τροπος με τον οποιο μου απευθυνεις τον λογο.

Τι σημασια μπορει να εχουν για σενα τα λογια καποιου τον οποιο χλευαζεις, διχως εμφανη λογο; Γιατι καποιος που αντιμετωπιζεις κατα αυτον τον τροπο θα πρεπει να συνομιλησει μαζι σου;Απλα αναρωτησου.

Αφροδιτη καλησπερα,

μου φαινεται οτι εχεις μπερδεψει καποια πραγματα.Ας ειναι.

Αρκει.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 00:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ

*_*

-υπέρ δικαιολογίας του διπλού και συμπληρωμένου μνμτος(που ακολουθεί)


Edited by - ΑΤΜΑ on 16/10/2005 01:19:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
2.015625
Maintained by Digital Alchemy