ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 «Το αχαλίνωτο...», ο Κακός Βριλ & η εισβολή των Ελ από το Νίλα-Γου.
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 17:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Εάν είναι ποτέ δυνατόν, σας παρακαλώ ας μου πει κάποιος ότι δεν συμβαίνουν αυτά.
Ας μου πει κάποιος ότι δεν είναι δυνατόν μεγάλοι άνθρωποι που θέλουν να λέγονται αναζητητές, κινούνται από τέτοια συναισθήματα.

Αυτό ήταν βρε παιδιά όλο και όλο, γι΄αυτό τα βάλατε με όλους τους συντονιστές? Προσωπικά προβλήματα ήταν το θέμα?

Και όλα αυτά περί συνωμοσιών και απαράδεκτων στάσεων με αποδείξεις τι ήταν?
Ναι και εγώ έχω ένα παράπονο, χτες τσακώθηκα με τον άντρα μου, που ήταν οι συντονιστές να τον βάλουν στην θέση του που μου φώναξε?

Ήμαρτον δηλαδή, να γελάσω ή να κλάψω?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 18:49:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα φίλη pyramid,και δεν τους "τσίμπησε μύγα" όλούς μαζί ξαφνικά...Ας μην περάσουμε στο άλλο άκρο του δεν υπάρχει πρόβλημα και όλα είναι ωραία και καλά.Υπάρχει πρόβλημα πραγματικό,είναι πλέον φανερό.Αυτό το φαινόμενο των πικρων αποχωρισμών πρέπει κάποτε να σταματήσει...

Θα κάνω εγώ κάποιες παρατηρήσεις και ερωτήσεις αγαπητέ Admin,και κρίνε μόνος σου αν είναι σωστές ή όχι...

Είναι πλέον καταφάνερο ότι υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με ένα διαρκώς αυξανόμενο αριθμό παλαιών και αξιόλογων μελών.Ουσιαστικά μιλάμε για τον κορμό του esoterica. Αν πράγματι εννοείτε αυτά που λέτε,αν πράγματι θεωρείτε πραγματικά το esoterica σαν ένα ζωντανό οργανισμό,και αν διαθέτετε και την στοιχειώδη διάκριση (εγώ θεωρώ ως αυτονόητο ότι την διαθέτετε),θα έπρεπε ήδη από καιρό να έχετε δει ότι το esoterica οδηγείται προς την αυτο-καταστροφή.Αυτοκτονεί ή μεταλλάσεται σε κάτι άλλο,σε κάτι το οποίο δεν δείχνει να έχει καμμιά σχέση με το αυθεντικό,κάποιο κακέκτυπο,μια κακή αντιγραφή του ίδιου του του εαυτού.

Σε ένα ζωντανό οργανισμό όλα τα κύτταρα δεν έχουν την ίδια αξία.Η καταστροφή ενός μεγάλου αριθμού εγκεφαλικών κυττάρων ας πούμε,είναι ικανή να επιφέρει ανεπανόρθωτες βλάβες,πράγμα που δεν συμβαίνει με την καταστροφή των κυττάρων ενός άλλου όχι τόσο σημαντικού οργάνου. Αυτή τη στιγμή λαμβάνει χώρα μια μεγάλη καταστροφή κυττάρων που έχουν σχέση με τις ζωτικές λειτουργίες του οργανισμού "esoterica",και δυστυχώς εσείς παρουσιάζεστε (τουλαχιστον σε κάποιον εξωτερικό παρατηρητή), να παρακολουθείτε με απάθεια,φιλοσοφώντας ίσως πάνω στη δημιουργική αξία της καταστροφής(?)

Η απάθεια,η μη δράση,η "μια βία" του Γκάντι μπορεί να επιφέρει σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις πολύ θετικά αποτελέσματα,αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπάρχουν κατακτητές και δυνάστες για να την εφαρμόσετε.Εσείς είστε η Βρετανική Αυτοκρατορία εδώ.

Τα πράγματα είναι ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ..πιο απλά δεν γινόταν να είναι.Το μεγάλο πρόβλημα του esoterica είναι η ελλειπής επιτήρηση.Το esoterica θυμίζει πλέον ξέφραγο αμπέλι.Αυτό είναι το κεντρικό σημείο όλων των παραπόνων,όλων των κατηγοριών που σας απευθύνουν.Τα άλλα είναι "σάλτσες",και υπερβολές.

Το ερώτημα είναι, τι περιμένετε να γίνει για να κάνετε κάτι πάνω σε αυτό το πολύ συγκεκριμένο πρόβλημα.

Αυτό που σας ζητάνε είναι καλύτερη επιτήρηση του χώρου,και γρήγορες,δυναμικές και αντικειμενικές επεμβάσεις εκεί που υπάρχει πρόβλημα. Υπόσχεστε ότι όλα αυτά θα γίνουν,ότι όλα αυτά ειναι στο πρόγραμμα,...και η ζωή συνεχίζετε. Το έχω ξαναδεί αυτό το έργο,εδω σε αυτήν την ίδια "αίθουσα" του esoterica...Δεν είναι η πρώτη ουτε η δευτερη φορά που συμβαίνουν αυτά και το ξέρετε.

Προσπαθώ να μπώ στην θέση σας και να δώ τι είναι αυτό που σας κάνει να διστάζετε,να καταλάβω προς τι αυτή η ολιγωρία.

Ας πούμε ότι φοβάστε ότι η αύξηση της επιτήρησης θα οδηγήσει σε αλλοίωση της δημοκρατικής υφής του χώρου. Μα το πρόβλημα του esoterica αυτό ακριβώς είναι. Η παρεξήγηση της εννοιας της δημοκρατίας,η ασυδοσία.Η δημοκρατία δεν ακμάζει σε χώρους όπου λειτουργεί ο "νόμος της ζούγκλας",της δικτυακής ζούγκλας σε αυτήν την περίπτωση. Ποιοί θα "επιβιωσουν" τελικά εδώ μέσα? Οι είρωνες? Οι λαικιστές δημαγωγοί? Αυτοί που έχουν αρκετά γερό στομάχι και υπεραρκετή αναισθησία για να καταπίνουν εύκολα τις κοροιδίες,τα υπονοούμενα,τις βρισιές,και τις προσβολές? Οι εσωτεριστές έχω ακουστά ότι είναι ευαίσθητοι άνθρωποι...δεν θα έπρεπε αυτός ο χώρος να δίνει κάτι από το στίγμα τους? Τι ιδέα άραγε θα σχηματίσει κάποιος τυχαίος επισκέπτης για την ποιότητα των ανθρώπων του χώρου του "εσωτερισμού" παίρνοντας ως κριτήριο αυτά που συμβαίνουν εδω μέσα?

Ας πάρω ένα άλλο πιθανό επιχείρημα, αυτό που λέει ότι το esoterica είναι "μικρογραφία της κοινωνίας μας",και άρα ολες οι τάσεις που επικρατούν σε αυτή,όλες οι απόψεις που "κυκλοφορούν", θα πρέπει να καταγράφονται μεσα από αυτό,και ότι οι φορείς αυτών των "τάσεων" θα πρέπει να εκφράζονται ελευθερα και χωρίς περιορισμούς.

Καμμιά αντίρρηση...Εγώ για αυτον ακριβώς το λόγο μπαίνω στο esoterica.Διψάω για "ποικιλία". Θέλω να βλέπω τον σκληρό ακροδεξιό να επιχειρηματολογεί με τον αναρχοκομμουνιστή,τον χριστιανό με τον άθεο,τον αστρολογο με τον αρνητή της αστρολογίας,τον μυστικιστή με τον επιστήμονα,τον φευγατο φαντασιοπληκτο με τον σκληρό σκεπτικιστή.Αυτή η κατάσταση που έχετε πετύχει είναι μοναδική και σας αξίζουν συγχαρητήρια γιαυτό. Αυτο είναι το ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΗΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ του esoterica,αυτη είναι η "μαγική συνταγή". Γιαυτο παρόλη την τσαντίλα τους οι περισσότεροι "όλο φευγουν,και όλο εδώ είναι"...

ΟΜΩΣ,το πρόβλημα εδώ δεν είναι το ΤΙ λέγετε,αλλά το ΠΩΣ λέγετε...Δεν μπορώ εγώ να βγάζω τα μάτια μου ψάχνοντας στο internet στοιχεία από όσο το δυνατόν σοβαρες και αντικειμενικές πηγες, που να υποστηρίζουν τις θέσεις μου πάνω στην εγκυρότητα της αστρολογίας, και να ακούω τον κάθε "διαδικτυακό αλητήριο" να χρησιμοποιεί αντεπιχειρήματα του τύπου "καραγκιόζηδες" ή να ρίχνει στο τραπέζι βρωμερά υπονοούμενα ότι είμαι απατεωνας και ψάχνω για κορόιδα...Εγώ προσωπικά δεν θα ξαναγράψω πλέον στα ΑΣΤΡΑ όσο αυτή η κατάσταση συνεχίζετε...Απλά έχω αρχίσει και αισθάνομαι σαν μαλ....Μπορώ να διαθέσω λίγο απο το χρόνο μου,αλλά να χαλάω το στομάχι και τη διάθεση μου δεν το μπορώ...

Το ΠΩΣ λέγετε και όχι το ΤΙ ή απο ποιόν είναι το πρόβλημα λοιπόν.

Συνοψίζοντας λοιπόν, πρόβλημα ελλείματος δημοκρατίας δεν πρόκειται να υπάρξει,πρόβλημα μη σωστής αντιπροσώπευσης δεν πρόκειται να υπάρξει.Γιατί λοιπόν δεν λαμβάνετε μέτρα αυξημένης επιτήρησης?Γιατί αφήνετε αυτή την κατάσταση να διαιωνίζεται?

Αφού η λύση είναι τόσο απλή...Δύο-τρία μέλη με συνεισφορά και αγάπη για το esoterica χρειάζονται.Ποια είναι τα κριτήρια επιλογής? Αντικειμενικότητα,σωστή κρίση,δυνατότητα διάκρισης,χαμηλοί τόνοι,απουσία εμπάθειας...Πέντε απλά πράγματα. Κάνουμε μια λίστα με σειρά προτεραιότητας αυτων που ικανοποιούν αυτά τα κριτήρια και ξεκινάμε τις κρούσεις. Ελα εδώ κύριε Ambere,έλα εδώ κύριε wendigo.Θέλετε να βοηθήσετε? Πάρτε όλες τις δυνατότητες που έχει αυτή τη στιγμή η amalia, και βοηθήστε στο έργο της διαχείρισης.Όποτε εισερχεστε στο χώρο και βλέπετε κάτι στραβό διορθώστε το.Σας έχουμε πλήρη εμπιστοσύνη,ξεκινήστε..Δεν θέλετε? Δεν μπορείτε? Οι επόμενοι της λίστας παρακαλώ...Δυο κινήσεις είναι όλη η υπόθεση.

Τόσο απλά λύνεται το πρόβλημα...Μεσα σε ένα μήνα όλα αυτά τα απίστευτα που διαδραματίζονται σε αυτο και στα αλλα "σχετικά" topics θα είναι κακή ανάμνηση. Προς τι λοιπόν όλη αυτή η καθυστέρηση? Προς τι?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

deadly tiger
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 19:03:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους deadly tiger
ωχ βλεπω διαμαχες.ελπιζω να επεσα στην περιπτωση γιατι αν ειναι να καταλαβαινω και στα αλλα φορουμ,οτι καταλαβαινω σε αυτο..
δεν θα καταλαβω τιποτα!
jpg τι ειναι οι βιετκονγκ ? μου θυμιζει Βιετναμτο ονομα.

http://members.shaw.ca/weloveyouracres/Nightmare%20Banner.JPG

coming soon
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 20:56:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Φίλε Mercury δεν ξέρω από πότε είσαι στο forum εγώ είμαι καινούργια, από τον Απρίλιο. Δεν ξέρω εάν τους τσίμπησε όλους μαζί η μύγα ή περίμεναν για να τους τσιμπήσει όλους μαζί.

Σε περιπτώσεις που σου έχουν συμβεί και το ανέφερες δεν λέω ότι δεν έχεις δίκιο που νευριάζεις, αλλά άλλο αυτό που αναφέρεις εσύ και άλλο αυτό που διάβασα.

Εάν φίλε για κάποιο λόγο εγώ σε ενοχλώ με προσωπικά mail φταίνε οι διαχειριστές?
Εάν εγώ γράψω σε κάποιο topic κουβέντες του στυλ "μπλινκγ-μπλονγκ" ακριβώς κάτω από το μήνυμά σου, θα πεις στους διαχειριστές να μου κάνουν παρατήρηση που σε προσβάλω?
Εάν εσύ τριγυρνάς σε όλα τα θέματα και πετάς μπηχτές για μένα πάλι του στυλ "μπλινγκ-μπλονγκ" θα αρχίσεις μετά να λες ότι εμένα την μπιπ.. μπιπ... δεν με ελέγχουν οι διαχειριστές και εσύ αναγκάζεσαι να προστατευθείς και να συντονίσεις μια συζήτηση?

Σε αυτά που προανέφερα στηρίζονται τα παράπονα.

Ναι από το esoterica λείπουν οι συντονιστές. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα κρεμάσουμε την συντονιστική ομάδα. Κάνουν την "δουλειά τους" (δεν μου αρέσει η λέξη αλλά δεν βρίσκω άλλη πρόχειρη) εξαιρετικά.

Όταν πρωτομπήκα, διάβαζα τα διάφορα θέματα, δεν ήξερα τι να γράψω, νόμιζα ότι όλοι ξέρουν πολλά, σκεφτόμουν που είμαι εγώ, πως θα μιλήσω, πως θα σταθώ σε μια συζήτηση κ.λ.π. θα είμαι σαφέστατη, μπούρδες σκεφτόμουν.

Διαπίστωσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα τι ακριβώς γίνεται με κάποια παλιά μέλη και λέω ότι δεν πρέπει να παραπονιούνται για ξέφραγο αμπέλι, οι ίδιοι δεν βοηθάνε τον χώρο.
Μην μου λες για παλιά μέλη, γιατί δεν θεωρώ ότι προσφέρουν περισσότερο από κάποιον που έχει 1 μήνυμα, πάντα ήμουν αντίθετη με τις ταμπέλες παλιός και νέος.

Πες μου κάτι, εσύ περιμένεις από κάποιον συντονιστή να σου πει πως θα μιλήσεις ή προσπαθείς με τον τρόπο σου να μην υπάρχουν έντονες αντιπαραθέσεις?
Εγώ τότε που είχαν κάνει πρόσκληση συντονιστών είχα πει ότι δεν έχω τις γνώσεις για κάτι τέτοιο και αυτό που προσπαθώ να κάνω για να τους βοηθήσω είναι να μην με κυνηγάνε από πίσω για το τι θα γράψω.

Όχι Mercury δεν πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι η επιτήρηση, το πρόβλημα είναι αυτό που κουβαλάει ο καθένας μέσα του.
Κάποιος ας πούμε με έβρισε, με μείωσε, ή οτιδήποτε άλλο, τι θα πάθω? Θα βάλω μαύρες πλερέζες? ή θα του πω "ποιός είσαι εσύ ρε που θα μου πεις εμένα, ξέρεις ποιά είμαι εγώ?"
Τίποτα από όλα αυτά, θα του μιλήσω και αν με καταλάβει καλώς εάν δεν με καταλάβει δικαίωμά του, θα αδιαφορήσω.

Βλέπεις δεν χρειάζομαι τον συντονιστή για να χαλιναγωγήσω τα συναισθήματά μου. Θα μου ικανοποιήσει τον εγωϊσμό μου όταν θα κάνει στον άλλον παρατήρηση, δεν θέλω να την κάνει.
Θέλω με την συμπεριφορά μου να δείξω κάτι στον άλλον, θέλω να δει ότι ο τρόπος του δεν έχει αποτέλεσμα, πρέπει να τον αλλάξει για να τον ακούσω.

Με είδες να παθαίνω κάτι που ο ryche υπονόησε ότι γλύφω γιατί θέλω να γίνω συντονιστής? Με είδες να παθαίνω κάτι που με απείλησε ότι η ειρωνία του θα με αδειάσει από ενέργεια?
Αυτά είναι τα μέλη Mercury που στηρίζουν το χώρο? Με τι ακριβώς τον στηρίζουν?

Και επειδή αναφέρθηκε από τον ryche και ένα θέμα που δεν συντόνισε καλά η Αμαλία και έτσι αναγκάστηκε ο ίδιος να το συντονίσει, σας λέω επειδή το είχα παρακολουθήσει ότι δεν ισχύει τίποτα.

Εγώ φίλε Mercury επειδή θα είμαι εδώ και θα γράφω είτε κάποιοι θέλουν να λένε για συνωμοσίες είτε όχι και επειδή θέλω να στηρίξω το χώρο και το εννοώ, θα δηλώσω ότι προτίθεμαι να βοηθήσω σε ότι νομίζουν ότι μπορώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 21:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Το θέμα είναι απλά οτι τον τελευταίο καιρό έχουν δημιουργηθεί πολλές αντιπαραθέσεις και "κόντρες".
Τα αίτια δεν γίνεται να τα γνωρίζουμε όλοι μας, τα γνωρίζουν μόνο αυτοί που έχουν εμπλακεί.
Ό,τι και να γίνει, και να υπάρξουν 100 συντονιστές ή ένας, αν ο άλλος έχει διάθεση να προσβάλλει τον συνομιλητή του και διακατέχεται από έπαρση θα το κάνει.
Κι αυτό θα συμβεί αν είναι μέλος 3 χρόνια ή 1 μέρα.
Υποννοούμενα και προσβολές λίγο-πολύ έχουμε δεχθεί όλοι μας, κι εγώ είμαι ανάμεσα σε αυτούς.
Και το έπαθα από μερικά παλαιά μέλη κι αυτό είναι που με έκανε να απορήσω.
Απαντάμε λοιπόν στα υποννοούμενα?
Διαιωνίζουμε μία κατάσταση και το κάνουμε εδώ αρένα.
Δεν απαντάμε?
Δείχνεις ανωτερότητα και κρατάς ένα επίπεδο.
Αυτό δεν περιμένω να γίνεται από όλους τους ανθρώπους, αν και θα το έβρισκα ιδανικό.
Ίσως να υπάρχει έλλειψη συντονιστών, ίσως υπάρχει έλλειψη καλής διάθεσης από κάποια μέλη, ίσως να υφίστανται 10 λόγοι.
Από τη πλευρά μου, αν ήμουν για αρκετό καιρό στο forum αυτό θα έδειχνα την καλή διάθεση να προσφερθώ να βοηθήσω με την επιτήρηση των θεμάτων.
Τώρα δεν τολμώ λόγω "απειρίας".
Η σημαντικότερη βοήθεια λοιπόν που μπορώ και μπορούμε όλοι να προσφέρουμε είναι να είμαστε ευγενικοί και με καλή διάθεση με τον απέναντι μας.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 22:16:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
deadly tiger
quote:
ωχ βλεπω διαμαχες.ελπιζω να επεσα στην περιπτωση γιατι αν ειναι να καταλαβαινω και στα αλλα φορουμ,οτι καταλαβαινω σε αυτο..
δεν θα καταλαβω τιποτα!

Δηλαδή τώρα, εσύ όλως τυχαίως έπεσες σ' αυτό το θέμα...
-----------------------------------------------------------------------

Καλησπέρα Mercury

Εκτιμώ το ειλικρινές ενδιαφέρον σου γι' αυτόν τον χώρο. Θα μπω στη διαδικασία να προσπαθήσω να εκφραστώ με λόγια, παίρνοντας ως αφορμή κάποια από τα ερωτήματα που θέτεις, αν και η πικρή μου διαπίστωση αυτές τις μέρες είναι πως τα λόγια μετράνε σχεδόν το ίδιο όσο οι πράξεις, για το νου πολλών ανθρώπων. Σ' αυτό το θέμα, αλλά και στο forum γενικότερα, από την ίδια τη φύση της συμμετοχής του ο καθένας, μπορεί να συμμετέχει ως εξής:
Με λόγια μόνο.
Με πράξεις μόνο.
Με λόγια και με πράξεις.


Τα λόγια.
Τα λόγια μπορούν να μιμηθούν μία πράξη, αλλά δεν αρκούν για να την υλοποιήσουν. Χρησιμεύουν όμως στην διαμόρφωση εντυπώσεων. Κι αυτή είναι η virtual πλευρά μας, που την έχουμε επιλέξει, μιας και εκφραζόμαστε, μέλη και συνεργάτες, μέσω του διαδικτύου.
Κατά το γνωστό απόφθεγμα, "η γλώσσα κόκαλα δεν έχει και κόκαλα τσακίζει".
Ανάλογα με το πως θα τη χρησιμοποιήσει κανείς και ανάλογα με το πόσο δυνατό νοητικό διαθέτει, μπορεί να επιφέρει ποικίλλα αποτελέσματα. Θα γονιμοποιήσει, θα σπείρει, θα εμπνεύσει, αλλά και θα δηλητηριάσει, θα καταστρέψει.
Επίσης θα δικαιολογήσει, θα υποσχεθεί, θα αναβάλλει, θα πείσει...
Εδώ μέσα υπάρχουν απ'όλα. Μοιάζει ο χώρος τούτος σαν το νου, που δημιουργεί και γκρεμίζει πραγματικότητες, χωρίς ίσως ποτέ να αφήσουν κάποιο σημάδι στον με σάρκα και οστά κόσμο. Μοιάζει ακόμα σαν τα δεκάδες δωμάτια του λαβύρινθου, που ο Θησέας απέφυγε να αφήσει να τον ξεγελάσουν, κρατώντας τον μίτο της Αριάδνης. Το ποιός είναι ο μίτος και αν μπορούμε να τον κρατήσουμε είναι το ζητούμενο κι αυτό δεν είναι μόνο ένα ζήτημα που διαπραγματεύεται σε μία διαδικτυακή συζήτηση, αλλά ένας αγώνας ζωής.

Οι πράξεις.
Κατά τον Καζαντζάκη, "η στερνή, η πιο ιερή μορφή της θεωρίας είναι η πράξη".
Πράξεις για τον χώρο ετούτο, κάνουν πολύ λίγα άτομα. Καποιανών τα ονόματα ή τα nick-names, ποτέ δεν θα γίνουν φανερά στους περισσότερους από όσους συμμετέχουν διαβάζοντας ή γράφοντας στο ESOTERICA.
Ακόμα και αυτές οι ίδιες οι πράξεις, θεωρούνται αυτονόητες τόσο, που πια δεν μπορούμε να φανταστούμε πως και μόνο για να υπάρχει αυτός ο χώρος, να εμφανίζεται ως μια σελίδα στο διαδίκτυο, οι πράξεις κάποιων ανθρώπων τον συντηρούν, όπως οι άνθρωποι κάτω από τη γη συντηρούσαν της μηχανές της πόλης στη γνωστή ταινία Metropolis. Μετάφραση άρθρων, χώροι που διατίθονται για τις συναντήσεις του εργαστηρίου Φιλοσοφικού και Μεταφυσικού Διαλόγου, ανανεώσεις της κεντρικής σελίδας, επαφές με διάφορους χώρους της εσωτερικής αναζήτησης αλλά και της επιστημονικής κοινότητας, εκτύπωση ενημερωτικών φυλλαδίων, απάντηση σε εκατοντάδες email, προσωπικές επαφές με ανθρώπους που ζητούν την βοήθειά μας, τη συμβολή ή τη γνώμη μας για διάφορα ζητήματα, συναντήσεις και επαφές μεταξύ των συνεργατών του ESOTERICA, συνεργασία και παρουσίαση περιοδικών και εκδόσεων, ενημέρωση και διαχείριση τμημάτων άλλων διαδιχτυακών τόπων όπως το x-paths του pathfinder, συγγραφή εργασιών, προετοιμασία τεχνικών αναβαθμίσεων, οικονομική υποστήριξη, ακόμα και προετοιμασία και παρουσία τηλεοπτικών εκπομπών κ.λπ. είναι πράξεις, που μέσα στον τρομερά μεγάλο όγκο και βαρύτητα που έχει δοθεί στα forums, φαίνονται σαν ανύπαρκτες.
Δεν είναι όμως, και σίγουρα δεν θα μπορούσε αυτή η προσπάθεια να συντηρείται για 8 ολόκληρα χρόνια (4 εκ των οποίων τα forums), μόνο με λόγια. Κι αν ακόμα οι πράξεις δεν καταφέρνουν να καλύψουν τις ανάγκες που δημιούργησε η ανάπτυξη του ESOTERICA, αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν άνθρωποι που τις κάνουν και που έχουν αφιερώσει τη ζωή τους για το σκοπό αυτό. Ούτε επίσης σημαίνει πως, δεν θα θέλαμε πάρα πολύ, να υπάρχουν κι άλλοι άνθρωποι με διάθεση να βοηθήσουν. Με πράξεις. Και χωρίς εγωιστικά κίνητρα.
Ρωτάς εάν το ζητήσαμε;
Μπορείς να δεις και μόνος σου.
Δημιουργία "Ομάδας Συνεργατών των Forums - Συντονιστών"
Και οι άνθρωποι που αυτή τη στιγμή κάνουν πράξεις, μέσα από το ESOTERICA προήλθαν. Ήρθαν σε επαφή μέσα από μία διαδικασία πρόσκλησης, προσφοράς και επιλογής, παρόμοια με αυτή που κι εσύ, πολύ σωστά προτείνεις.

Τα λόγια και οι πράξεις.
Εδώ είναι που μπλέκεται το ζήτημα. Διότι ένας λόγος, δεν μπορεί να υποκαταστήσει μία καθαρή πράξη. Ούτε και κατά τη γνώμη μου, μπορεί να σταθεί δίπλα της και να κριθεί με το ίδιο κριτήριο.
Έτσι, στα λόγια κερδίζει πάντα ο πιο επιδέξιος. Όποιος τα λέει καλύτερα, αυτός έχει το δίκιο με το μέρος του. Κι έτσι, χτίζονται και γκρεμίζονται virtual πραγματικότητες, τα forums είναι καλά, όχι είναι κακά, βελτιώνονται, πάνε προς το χειρότερο, αναβαθμίζονται, καταστρέφονται, εγώ φταίω - εσύ φταις, δεν κοίταξες εδώ - δεν είσαι δίκαιος, δεν είπα αυτό, άλλο εννοούσες εσύ...και πάει λέγοντας.


Όποιος πραγματικά μπορεί και θέλει, εδώ είμαστε και είμασταν.
Είμαστε γιατί κάποιοι και ήθελαν και μπόρεσαν, το απέδειξαν και το αποδυκνείουν.
Για όλα τα υπόλοιπα, ευχαριστούμε όλους για τα καλά και για τα κακά λόγια, που σαφώς προσφέρουν σε όλους μας, ότι είναι ο καθένας έτοιμος να δεχθεί.
Δεν αρκούν όμως μόνον αυτά.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 02:52:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

deadly tiger

jpg τι ειναι οι βιετκονγκ ? μου θυμιζει Βιετναμτο ονομα.



τιγρη δεν θα απαντησω σε σενα αμεσα αλλα θα καταλαβεις.


Κυρα μας των Κλειδιωνε, ουτε εγω πιστευω στις συμπτωσεις, αλλα ο τιγρης εθεσε μια καιρια ερωτηση που βασανιζει και μενα εδω και μερες: "ποιοι ειναι οι βιετκονγκ τελικα?"


.

παρατηρηση πρωτη: ξαναλεω (και ας ξαναπαρεξηγηθω) οτι ολα ξεκινησαν απο το πρωτο ποστ του υψιστου Λοα, του αντμινου μας.


παρτε τα απο την αρχη τα ποστ και θα καταλαβετε οτι ΤΙΠΟΤΑ δεν ειχε γραφτει που να αξιζει την παρεμβαση του Υψιστου Λοα (που αλλες φορες τζαμπα το επικαλουμασταν και σφαζαμε κοκορια), αλλα ολα ξεκινησαν απο το (κατα την ταπεινη μου γνωμη) εμπρηστικο και αναιτια υποβιβαστικο για οσους ειχαν γραψει μεχρι τοτε, μηνυμα του αντμιν.

παρατηρηση δευτερη: τα ατομα που χαρακτηριστηκαν βιετκονγκ σαμποτερ κατα συμπτωση (ολα λα!) ηταν ολα τους ατομα που θεωρουσα θετικα διακειμενα προς τον χωρο, απο τα οσα κειμενα τους ειχα διαβασει εδω και εναμιση περιπου χρονο.


και οποια η εκπληξις μου οταν διαπιστωσα οτι και εγω αποτελουσα μελος της συμμοριας και μερος της σχιστοματικης πλεκτανης!!!

παρατηρηση τριτη: την ιδια ακριβως περιοδο που οι βιετκονγκ κομιτατζηδες εισβαλαμε μεσω της κερκοπορτας που ανοιξε ο δολιος μοζ, το φορουμ γεμισε με νεα τοπικ επιπεδου... (ας μην το πω καλυτερα) απο νεα μελη, και ουδεις συντονιστης ασχολειτο. (ηταν φυσικο αφου βρισκονταν ολοι στην πρωτη γραμμη)


παρατηρηση τεταρτη: ρεκορ στο γκινες!

το παρον τοπικ φιλοξενησε τα περισσοτερα ποστ του αντμινου μας!


παρατηρηση πεμπτη μετα ερωτησεως: διακρινω μια ταση ωθησης της καταστασης στα ακρα?


γιατι αυτο συμβαινει τελικα.


παρατηρηση εκτη και σημαντικη: οι περισσοτεροι δεν γνωριζαμε και δεν γνωριζουμε αν υπαρχει καποιο μπακραουντ που καποιοι ελαχιστοι γνωριζουν.

παρατηρηση εβδομη και φαρμακερη: τι μας νοιαζει εμας το όποιο μπακραουντ?

τι μας νοιαζουν τα προσωπικα?


τι εισπρατει ο "τριτος" αναγνωστης?

ειναι το φορουμ καλυτερο αυτη τη στιγμη?

θα γινει καλυτερο στο μελλον αν αποχωρησουν μελη που εγω τουλαχιστον εκτιμω οτι προσφερουν?


αν μεινει το κοριτσακι με τα γυαλινα φρυδια να παιζει με το αγορακι αυτοδημιουργητο βρυκολακα σατανιστη με τις γυαλινες μυξες, θα θεωρηθει προοδος???


ομολογω οτι προβληματιζομαι και δεν κατανοω τα αιτια της καταστασης.

ο Θεος να σας φωτισει ολους!


.


φιλτατοι pyramid, Dying_Incubus, Mercury, jonniebegood και λοιποι αμαχοι, οσα εγραψα παραπανω τα εγραψα ακριβως οπως και εσεις: σαν τριτος, σαν απλος παρατηρητης, και αυτο και μονο ειμαι.


ισως στην αρχη καποιοι να παρεξηγησαν τις προθεσεις μου εφοσον ημουν ειμαι και θα ειμαι φιλος με τον βριλ, και να θεωρησαν οτι τον υπερασπιζομαι.

ο βριλης ομως αυτοκτονησε σαν περηφανος ληστοσυμμοριτης σαμουραϊ οταν καταλαβε οτι θεωρειτο μαυρο προβατο.

τωρα ποιον υπερασπιζομαι?

τον ρυτσε? δεν ειχα την τιμη να τον γνωρισω και ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΤΑΛΛΑΞΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΜΕΪΛ!

τον ντεβα? στο τσακ θα τον γνωριζα (το ηθελα γιατι ισως να ειμαι απο τους ελαχιστους που καταλαβαν τι ειναι και τι πηγε να κανει εδω μεσα), αλλα μου διεφυγε. (και ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΤΑΛΛΑΞΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΜΕΪΛ!)


το γιατι βγηκαν τα κουμπουρια και τα γιαταγανια δεν το γνωριζω, αλλα η ολη κατασταση με στενοχωρει τα μαλα.


ειλικρινα δεν ξερω γιατι μπαινω ακομη και γραφω σε αυτο το τοπικ.

ισως να φταινε οι μεθυπνωτικες μεταεντολες απο την πλυση εγκεφαλου που μου κανανε στο Ανοϊ...


ναστε καλα, κι ο Θεος να μας φωτισει!

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 05:00:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
"Ακόμη και ένας μαζί με τον Θεό, είναι Πλειοψηφία" είχε πει κάποιος
Αυτό, φίλοι μου, όσο παράδοξο, υπερβολικό και ουτοπικό και αν φαίνεται, είναι μία... Απόλυτη Πραγματικότητα


Είναι "ευλογία" για έναν Χώρο, αφιερωμένο στο Πνεύμα και στους Ανθρώπους, όταν κατορθώνουν μέσα του να Συμβιώνουν και να Συν-Εργάζονται, με τις Ιδέες, τα Λόγια, τα Συναισθήματα, την Ενέργεια και τα Χέρια τους, αυτοί ακριβώς οι Άνθρωποι!
Άνθρωποι που έχουν επιλέξει να "θυσιάσουν" στο Βωμό αυτό τις οποιεσδήποτε επιθυμίες τους για προσωπική αναγνώριση και προβολή και έχουν δεχτεί σαν "αντάλλαγμα" την ικανοποίηση από την "όραση" της κάθε μικρής Σπίθας πνευματικότητας που, τρεμοπαίζοντας ακόμη, ανατέλλει αλλά και των πιο μεγάλων και ήδη αναμμένων που "συγκεντρώνονται" καρτερικά και Άνθρωποι που Τολμούν να συμμετέχουν ενεργητικά, που Τολμούν να ομολογήσουν "Ναι, αυτό είναι Καλό και Άξιο" ή "Αυτό είναι ψέμμα... ας Δημιουργήσουμε κάτι Αληθινό στη θέση του", που Τολμούν να πουν στους άλλους "Συγχαρητήρια, Συγνώμη, Λάθος μου, Είσαι Καλός, τα Κατάφερες, Σε Αγαπώ, για ότι χρειαστείς Θα Είμαι Δίπλα Σου, εάν μπορώ και αν δικαιούμαι θα σε Βοηθήσω να κατακτήσεις τη Δική σου Εμπειρία, Πες μου κι εμένα να Μάθω, Δείξε μου κι εμένα να Κάνω ...", που Τολμούν να συγκατατεθούν Ευγενικά και Τολμούν να εκφέρουν Κρίσεις Δημιουργικές... ξεχνώντας για λίγο ή για πολύ περισσότερο τον εαυτό τους.

Επειδή αρκετοί Άνθρωποι έχουν διαλέξει να "Υπάρξουν" με τέτοιους τρόπους τον τελευταίο καιρό - και σε αυτό το Θέμα Συζήτησης...
δεν θα φοβηθώ να σας πω "Μπράβο", επειδή, ίσως, κάποιοι σπεύσουν να πουν ότι σας "δωροδοκώ", ότι σας "παραπλανώ" ή επειδή, ίσως, κάποιοι επιχειρήσουν να σας χλευάσουν γιατί "δήθεν" εσείς ζητούσατε το "Μπράβο" - και πιστεύω ότι ούτε εσείς θα φοβηθείτε...
δεν θα ντραπώ να σας πω "Ευχαριστώ", επειδή, ίσως, κάποιοι σπεύσουν να σκεφτούν "τελικά είναι αδύναμος, όπως εμείς το είχαμε πει!" ή επειδή, ίσως, εσείς οι ίδιοι έχετε μεγαλύτερη τάση να μένετε στην αφάνεια και δεν χρειάζεστε στην πραγματικότητα οποιοδήποτε ευχαριστώ - και πιστεύω ότι ούτε εσείς πρέπει να ντραπείτε να τ'ακούσετε...

Θα σας πω "Μπράβο" και "Ευχαριστώ", γιατί έχετε και εκφράζετε Καλοσύνη, γιατί εγώ έχω την ανάγκη σας καθώς και αυτών που εκφράζετε και γιατί, και αυτό είναι το σημαντικότερο όλων, και άλλοι πολλοί έχουν την ανάγκη σας επίσης.

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 06:48:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Επιπρόσθετα στα όσα έγραψα πιο πάνω,
θα παραθέσω κάποια ελάχιστα από
τα αποτελέσματα μιας Αναζήτησης που μου πήρε
κάποιες ώρες για να την κάνω.
Μόνο και μόνο, διότι πιστεύω, πως κάποια άτομα εκφράζουν με ειλικρινέστατο ενδιαφέρον
όποια διαφωνία τους σχετικά με το
συντονιστικό μας έργο, που κρίνεται ως ελλειπές, επειδή εμείς
δεν κάνουμε κάτι για να αλλάξει αυτό.
Παρά το γεγονός, του ότι όσες ώρες αφιερώνουμε, δεν το κάνουμε για
να στηρίξουμε την προσωπική μας ματαιοδοξία, αλλά για να συνεχίσει
να υπάρχει η προσπάθειά μας αυτή.
Παρά το γεγονός, του ότι οι περισσότερες από τις ώρες αυτές αφορούν
τα μέλη του ESOTERICA κι όχι εμάς τους ίδιους.
Και τέλος, παρά το γεγονός, ότι ζητάμε, ζητούσαμε και θα ζητάμε πάντα
τη βοήθεια των μελών, που όπως προκύπτει από τα μηνύματα που θα
σας παραθέσω, για αρκετούς δεν αναγνωρίζεται καν ως βοήθεια,
αλλά ως κάποιου είδους "προνόμιο" ή "διάκριση".

Έτσι, η απάντηση στις εκκλίσεις μας για βοήθεια έχει θεωρηθεί ως
γλύψιμο, ως αναζήτηση εξουσίας, ως ανοησία, κ.λπ.
Παράλληλα, ο τίτλος του συντονιστή και γενικότερα αυτού που
βοηθάει στην προσπάθεια αυτή, από πολλά κείμενα προκύπτει
ως κηλίδα και ντροπή, παρά ως αξιέπαινη πράξη...

Δυστυχώς, αυτού του είδους οι συνδέσεις, προέρχονται ακόμα
κι από άτομα, που μας καταλογίζουν πως δεν είμαστε αρκετοί άνθρωποι,
ώστε να μπορούμε να ανταποκριθούμε στο έργο του συντονισμού των συζητήσεων.

---------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=6233
--------------------------------------------------------------

ειναι πολλα τα λεφτα...Μ;;;

EYXOMAI NA ΣΑς ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ..ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΡΙΕΣ!(γιανα δειτε πως ευχομαι οντως τα καλυτερα για σας..σε αντιθεση με σας.)


---------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=6&TOPIC_ID=5189
--------------------------------------------------------------
Gretel,
Σου βαλαν στο πιάτο κομμάτι με φλουρί. Συντονιστής πλέον, δε σου ευχήθηκα· και εις ανώτερα!

---------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=6&TOPIC_ID=5189
--------------------------------------------------------------

Η ερώτηση σου μπορεί και έχει απαντηθεί σε άλλο θέμα, ακολούθησε τον σύνδεσμό που παραθέτει ο αγαπητός 1900… κοινώς, ψάξε και θα βρεις…

…και ενημερώσου καλύτερα από τους «προϊστάμενους» σου για το ποια θέματα χρειάζονται συντονιστικό ή από - συντονιστικό δάκτυλο…


---------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=6&TOPIC_ID=5189
--------------------------------------------------------------

...και εκεί που όλοι περιμέναμε να μας "μπει" ο καινούριος χρόνος ήρθαν και μας "μπήκαν" μερικά επιπλέον άτομα στην συντονιστική επιτροπή της Ιεράς Εξέτασης.... έτσι... γιατί υποπτεύθηκαν πως έχει πολλές "μάγκισες" , ούπς ! "μάγισσες" ήθελα να πω το μαγαζί και καιρός είναι να ανάψουν οι φωτιές


---------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=4&TOPIC_ID=4902
--------------------------------------------------------------

...λες να κάνω αίτηση κι εγώ για συντονιστής? μου πάει λες το κουστούμι?


---------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=5029
--------------------------------------------------------------

εχετε βαλει την κασσετα να παιζει ε?
στην μαγικη λεξη συντονιστης ξεπροβαλετε και βαλετε κατα ριπας


---------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=3&TOPIC_ID=5148
--------------------------------------------------------------

δεν πετατε τυρακια καλη μου για συντονιστιλικια
και τρεχουν μερικοι μερικοι σαν τρελοι?


---------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=3&TOPIC_ID=5148
--------------------------------------------------------------

η ζαντοκ γιατι τρεχει σαν τρελη σε οοοοοοολα τα θεματα?
κανει link για να μας δειξει οτι υπαρχει ηδη το θεμα που συζητανε καποιοι?
τρεχει να φωναξει TROLL
κανει τον συντονιστη στην θεση του συντονιστη?


---------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=2&TOPIC_ID=5306
--------------------------------------------------------------

Θα ήθελα να προσθέσω ότι δεν θα μπορείς να εκφράσεις τις θέσεις σου χωρίς να χαρακτηρίζεται ο χώρος εξαιτίας σου.
Αναρωτιέμαι , οΑντμιν δεν έχει άποψη για τιποτε?η Αμαλία?
Θα ήθελα να ξέρω τις απόψεις τους στο 1/3 τουλάχιστον των θεμάτων που τοποθετήθηκα εγώ.
Ακροβατούν λεκτικά όταν είναι να πάρουν ή απλά δεν παίρνουν θέση σε καυτές συζητήσεις.
Να λείπει….ο τίτλος.
Σε ευνουχίζει.


---------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=4&TOPIC_ID=3382
--------------------------------------------------------------

(ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ ΣΚΟΠΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ ΝΑ "ΓΙΝΩ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΡΙΑ" ΗΤΑΝ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΑΝΗΚΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ..."ΦΤΕΡΟΥ"...
ΥΔΡΟΧΟΟΣ Η ΕΠΟΧΗ ΜΟΥ ,


---------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2629
--------------------------------------------------------------

πως γινεται καποιος συντονιστης...????
μπορουμε καλε μου αδμινακο να μαθουμε την συνταγη


---------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2629
--------------------------------------------------------------

Πρόσφατα εγινε κάποιος morent11 συντονιστής μόνον με 64 μηνύματα.
...
Όταν λοιπόν ήμουν ``μικρός`` είχα κάποιον εργοδότη που μου έλεγε...
Θέλεις να μοιάξεις σε κάποιον... δεν εχεις παρά να ακολουθήσεις βήμα προς βήμα τις κινήσεις του...


Ό ιδιος εργοδότης μου έλεγε ``οποιος εχει το πεπόνι εχει και το μαχαίρι``...

Κάποιοι λοιπόν δημιούργησαν αυτό το site. Οπότε μπορούν να κάνουν οποιον θέλουν συντονιστή..


---------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2629
--------------------------------------------------------------

Οταν μπηκα στο Φορουμ δεν με ενημερωσε κανεις για την οποια εξουσια σου και ουτε φυσικα εγραφε το ονομα σου πουθενα ως συντονιστης...
ουτε σε εξελεξα ουτε σε επελεξα και ουτε γραφει το τοπικ που ανοιξα οτι εισαι συντονιστης.


---------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2629
--------------------------------------------------------------

Αλλα καποιοι θελουν να γινουν συντονιστες και γλυφουν εκει που τους εφτυσαν στο παρελθον ...


---------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2629
--------------------------------------------------------------

Οσο για τις μπούρδες σου οτι εγώ θέλω να γίνω συντονιστής παλιοπονηρίδη,...


---------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=2&TOPIC_ID=2629
--------------------------------------------------------------

Αντε κάντε το συντονιστή το παληκάρι μήπως και σταματήσει την κλάψα...
Κάντε το λίγο "ανώτερο" δεν βλέπετε οτι εκεί πάσχει ?


---------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=2&TOPIC_ID=7147
--------------------------------------------------------------

Βρέ, τι λέτε πιά ? Έχετε ξεφύγει τελείως ?

Θα μου δόσετε συντονιστιλίκι ?


---------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=3&TOPIC_ID=7147
--------------------------------------------------------------

Κυρία συντονίστρια
Ώρες ώρες έχω την εντύπωση ότι πίσω από το κωδικό όνομα Αμαλία γράφουν δυο διαφορετικοί άνθρωποι.
Ο ένας ομολογώ ότι μου αρέσει πολύ!(ειδικά όταν διαβάζω κάποιο παλιό μήνυμα πριν αναλάβει συντονιστικό έργο)


---------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=5&TOPIC_ID=7147
--------------------------------------------------------------
Pyramid χαιρε!
Αν δεν υπαρχει τιποτα αγνωστο τι δουλεια εχεις σε ενα φορουμ αναζητησης;
Δεν θυμαμαι να απευθηνθηκα σε εσενα,εκτος και αν εισαι στην συντονιστικη ομαδα.Εισαι;Ή μημπως θα θελες να εισαι και τα γραφεις αυτα;Αν ναι σωστα βαδιζεις.


---------------------------------------------------------------------------------------------

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 08:05:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης
Όλα μαζι τα πλασματακια φωναζουν :
Μεντα,μεντα!
Υπαρχει και ένα που φωναζει:
Βανιλια,βανιλια!

Και το αναποδο:
Όλα μαζι :
Βανιλια,βανιλια!
Και το μοναχουλι :
Μεντα,μεντα!

----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 09:26:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis
ΠΡΟΣ JOHNNIE:Είσαι μεσήλικας όταν έχεις συναντήσει τόσο πολύ κόσμο ώστε κάθε άνθρωπος που γνωρίζεις σου θυμίζει κάποιον άλλο.
Οι άντρες με σκουλαρίκι είναι έτοιμοι για γάμο. Έχουν εμπειρίες και πόνου και αγοράς κοσμημάτων.

εισαι τυχερος φιλε που εχεις εμενταλ...
για αυτο εισαι ο johnnie μας

ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ: Το χειρότερο σημάδι των καιρών μας είναι ότι κωλόχαρτο γίνεται όλο και πιο χοντρό, ενώ το χαρτί των βιβλίων όλο και πιο λεπτό.

"Ξέρεις ποιος είμαι εγώ;" Η κλασική φράση που προδίδει την μόνιμη ανασφάλεια του Έλληνα.

Όπου λαλούν πολλά κοκόρια, δε μπορείς να κοιμηθείς!


για παρτι μου: Τα αισθήματά μου είναι ανάμεικτα. Είναι σα να βλέπεις την πεθερά σου να πέφτει στο γκρεμό μαζί με το αυτοκίνητό σου.

Οι πολικές αρκούδες είναι αριστερόχειρες. Μη με ρωτήσεις πώς το βρήκα!

ο deva με αποκαλεσε φίλο!
ναι! είμαι φίλος σου φίλε!
και ναι! εισαι φίλος μου!
στην τσικουδιά που ήπιαμε!

δεν ξέρω τι στο διάολο συμβαίνει
και δεν θέλω και να μάθω!

admin πάρε τις αποφάσεις σου...
όσοι ειναι μέσα καλός!
όσοι έξω πάλι καλός!

η αμαλία έχει δίκιο!
το να είσαι συντονιστής είναι βρισιά...

ονομάζομαι γιάννης
είμαι κρητικός
και κατοικώ σε ένα ημιορεινό χωριό
είμαι αγρότης και πιστεύω στο χριστό.

πέρναγα τυχαία απο εδώ, το είδα και
μου άρεσε!
όπως μπήκα έτσι και κάποτε θα βγώ!

μου αρέσει για αυτό και παραμένω!
δεν με ενδιαφέρει που πιστεύει και που
ανηκει ο καθε ένας!

εγώ είμαι ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ!

ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΝΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ
ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ!

ΚΑΝΤΕ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΤΕ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΣΑΣ ΟΛΟΙ!

ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ Η ΖΩΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΕ...
ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ
Ή ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΙΠΟΤΕ ΣΧΟΛΗ, ΕΡΓΑΣΤΙΡΙ, ΕΚΛΗΣΙΑ ΚΤΛ..

ΥΓ. ΡΙΞΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

`
LOVE !gamotintrelamou,LOVE!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 09:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ

Συνεχίστε...
Οι δυνάμεις της σκέψης της ομιλίας και της δράσης σχετίζονται με την ισχύ της αισθαντικής καρδιάς, αλλά η βούληση -που είσαι Ampere- έπιασε τόπο το θέμα σου- η βούληση λοιπόν, είναι το αποτέλεσμα αυτής της ίδιας ισχύος μέσα μας από την οποία η σοφία και η επιτυχία στη ζωή είναι απόλυτα εξαρτημένες.

[Μερικές προσωπικότητες ή χαρακτήρες δεν λερώνονται δεν πεθαίνουν ποτέ, αργοσαλεύουν, δημιουργούν πετούν, ναι πετούν και μοιάζουν με τους αετούς. Και αν συμβεί και τον θάνατο ακόμα τον αντικρύζουν περήφανοι. Απλά αναρωτιούνται τι αφήνω πίσω;

Tώρα που το καλοσκέφτομαι, και που το εύχομαι να έχουν ηρεμήσει τα πάντα, μου ήρθε στο νου ένας υπέροχος στίχος του λατρεμένου μου Αλεξάντρ Σεργέεβιτς Πούσκιν.] Και ένας δεύτερος που γράφτηκε γι αυτόν.


Ο ένας είναι ο θάνατος του ποιητή ή και της ποίησης. -Δόλιοι ποιητές τι προσβολές ακούτε-Τούτος ειπώθηκε από τον ΜΙΧΑΗΛ ΛΕΡΜΟΝΤΟΦ στο ταξίδι αποχαιρετισμού στον Αλεξάντρ Πούσκιν.
Τους σκοτώνουν τους ποιητές και εν ζωή. Είναι γνωστό.
Το άλλο είναι ο θάνατος του αετού. Τουλάχιστον ποιητές κι αετοί πεθαίνουν-δημιουργούν λεύτεροι. Οι μεν μέσα σβήνουν μέσα στα λόγια που ανθίζουν κι οι άλλοι στον αέρα την στερνή στιγμή.

Πέθανε ο ποιητής
υπακούοντας στην τιμή.

΄Επεσε
συκοφαντημένος απ΄τους ανθρώπους
κι έγειρε την περήφανη κεφαλή του.
Μαράθηκε το θριαμβευτικό στεφάνι.
Και κάποιοι, οι άλλοι, άπληστο σκοτάδι που τριγυρνάνε
στο θρόνο, δήμιοι της ελευθερίας
της μεγαλοφυίας της δόξας.
Κρύβεστε στον ίσκιο του νόμου.

Μα υπάρχει δικαιοσύνη του Θεού
υπάρχει δικαστήριο φοβερό
περιμένει δεν δωροδοκείται με χρυσάφι.
Ξέρει καλά
τους στοχασμούς και τις πράξεις.
Του κάκου θ΄αρχίσουν τότε πάλι
τις συκοφαντίες
δεν θα πλύνουν ποτέ
με όλο το ακάθαρτο μαύρο αίμα.
Το τίμιο αίμα του ποιητή.
Του κάθε ποιητή.

-Ακόμα και στις μέρες μας γελούν με την ποίηση. ΄Αλλοι δακρύζουν...-

Ο θάνατος του αητού.

΄Ενα βόλι πικρό τα φτερά του έχει σπάσει
κι από κει που περήφανος πρώτα πετούσε
αστραπή μελανή πέφτει μέσα στα δάση
μεσ΄τα δάση
που κάποτες είχε αγκαλιάσει.

Σε μιά ρίζα πλατάνου βουβού,
που δεν ξέρει
παρήγόρια γλυκειά στο φτωχό να χαρίσει
τα φτερά του διπλώνει δειλά κι υποφέρει
των ματιών του η φωτιά
μες΄τη στάχτη έχει σβήσει.

Βασιλιάς τ΄ουρανού κυβερνήτης τ΄αγέρα
την ορμή του αντικρύζει
να σβήνει με θάρρος κι έχει μπρος του
ορθωθεί με θυμό και φοβέρα και ζητάει
να τον πάρει ο κατάμαυρος χάρος.

Μ΄ένα βλέμμα στερνό
τον αιθέρα ικετεύει
να του δώσει ξανά τα μεγάλα φτερά του
φτερουγάει μιά στιγμή
μα τη δύναμη κλέβει των σπασμένων
φτερών ο ρυθμός του θανάτου.

Δεν του μέλλει τ΄αητού
που πεθαίνει και μόνος
ξεψυχά σε μιά ρίζα ριγμένος πλατάνου.
Είναι κι άλλος βαθύς
μεγαλύτερος πόνος.
Κι απ΄τα δάση αν θα πάψει
να χαίρεται πάνου,

μα περήφανη σκέψη
ταράζει τα βάθη της πικρής του ψυχής
και λυγάει τα φτερά του.
Τάχα ποιός θα βρεθεί δυνατός
γιά να μάθει
πως πετούνε οι αητοί
στα ορφανά τα παιδιά του...

Ο Πούσκιν γεννήθηκε Μάη του 1799 ημέρα Παρασκευή, και κοιμήθηκε 29 Γενάρη 1837.

Συνεχίζοντας...
Στην πνευματική ατραπό, είναι φρόνιμο να ακολουθεί κανείς τη φυσική πρόοδο και με απόλυτη βεβαιότητα θα φτάσει με ασφάλεια στον προορισμό της ψυχής του. Αν υπάρχει κάποιο ορατό σημάδι εσωτερικής ανάπτυξης αυτό φαίνεται στην τρυφερότητα της αισθαντικής καρδιάς και στην ταπεινοφροσύνη της συμπεριφοράς η ποία έχει γίνει ωστόσο πολύ περισσότερο επιβλητική και φωτεινή αποτελώντας μ΄αυτό τον τρόπο ένα ζωντανό παράδειγμα γιά όλους.
Συνεχίζοντας...


Συνεχίζοντας, Το θείο ιδανικό βρίσκεται στην τελειοποίηση όλων των πραγμάτων.

Ας μην ψάχνουμε γιά ευχαριστίες ή γιά εκτίμηση γιά όλο το καλό που κάνουμε στους άλλους, ΚΙ ΑΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΚΑΚΟ, μην αφήνουμε τις καλές πράξεις να διεγείρουν τη ματαιοδοξία αλλά να κάνουμε το καλό το κάθε καλό γιά χάρη της καλοσύνης χωρίς ούτε τη σκέψη της ανταμοιβής.

Τι τα θέλετε, η ψυχή είναι ο βλαστός του πανταχού παρόντος πνεύματος και ο στόχος της είναι ταυτόχρονα και η πηγή της.
Καλή χειμωνιά.

Πάτρια εδάφη, Αθήνα 9 Οκτώβρη 2005

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 12:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Πείρε χρόνια πολλά, για να καταλάβω πως η Ζωή των περισσότερων και σε μεγάλο μέρος της και η δικιά μου, κυριαρχήθηκε από τον νου και τα φυσικά του κέντρα.

Ότι ονομάζουν αγάπη (οι περισσότεροι από εμάς) είναι στο πεδίο του νου.

Και όχι μόνο δεν αγαπάμε, ζητάμε και θέλουμε να αγαπηθούμε!

Δίνουμε…. για να λάβουμε, και εκεί, εύκολα μπερδεύουμε την γενναιοφροσύνη του Νου... με την αγάπη!

Και η αγάπη,
όπως ορισμένοι διερωτούνται και βλέπουν,
είναι ποτέ δυνατόν

να

Περιφράζεται?
Συγκρίνει?
Προσκολλάται?
Φθονεί?
Καταστρέφει?

Η καρδιά γεμίζει από πράγματα του Νου, έτσι όμως μένει άδεια, προσδοκώντας συνεχώς σε κάτι.

Τι είναι η ΝΟΗΣΗ? Ποια η διαφορά του νου μας από αυτό?

***

Ένας νέος, ήσυχος άνδρας, κάποτε βάδιζε σε ένα μονοπάτι στο Άγιο Όρος.

Ξάφνου, εμφανίστηκε μπροστά του ένας γέρος μοναχός, άγιο τον αποκαλούσαν και σεβόντουσαν οι άλλοι, και ήταν πράγματι, εξαιρετικός σαν χαρακτήρας.

Με ευγένεια ζήτησε στο Νέο να καθίσει, τον κοίταξε προσεχτικά, και του είπε με χαμηλή φωνή.

Δεν πιστεύεις στο Θεό, τι κάνεις και είναι μέσα σου?

Ο Νέος, που ξαφνιάστηκε ακούγοντας τι έλεγε ο Άγιος, χαμογέλασε και είπε πως δεν γνώριζε που και τι κάνει ο Θεός, το μόνο που γνώριζε, ήταν τι κάνει ο άνθρωπος.

Τότε ο Άγιος, παρακάλεσε τον Νέο να του μιλήσει για το τι κάνει ο Άνθρωπος.

Ο Νέος του είπε πως είναι εύκολο να το δει, όταν γνωρίσει τα πραγματικά ενδιαφέροντα του νου.

Ο Άγιος είπε πως αυτά τα γνώριζε, το μόνο που είχε μείνει μέσα του, ήταν ο Θεός.

Και αν είναι και αυτό, μια άλλη επιθυμία, όπως μια όμορφη γυναίκα η μια δροσερή κοκα κολα, ρώτησε ο Νέος τον Άγιο.

Ταράχτηκε με τη σειρά του ο Άγιος, άρχισε να ψελλίζει για την ουσία του θεού, για Τριαδικότητα και προσευχή, και ότι, είχε με κόπο φυλάξει και πιστέψει, σε όλη του τη Ζωή.

Ο Νέος άκουσε με προσοχή. Κάποια στιγμή σηκώθηκε, αγκάλιασε τον Άγιο, και έκανε να φύγει.

Μα ο Άγιος τον κράτησε.

Δεν θέλεις να με πληγώσεις. Μείνε σε παρακαλώ.

Έπιασε το Νέο από το χέρι και πήγαν λίγο πιο κάτω, σε μια πηγή με το δροσερό Νερό και τα μούρα, που ευωδίαζαν.

***

Άνθρωπος, σαν ορισμός, λένε πως είναι η ικανότητα προς παρατήρηση και Σκέψη.

Θεάνθρωπος, είναι ο άνθρωπος,
η με κάτι, *(περισσότερο από ότι έχει ο άνθρωπος)
η χωρίς κάτι, (αυτό που έχει διλ. ο θεάνθρωπος)

Έτσι, η ΝΟΗΣΗ, η βαθιά καταναοση,
Αν και άχρονη και αναίτια, όπως η καρδιά

Στον χρόνο ευωδιάζει με,

Α. Παρατήρηση (Ψυχή)
Β. Περίσκεψη (η δική μας, μα και των άλλων)
Γ. Επικοινωνία.

Το Α και το Β στη ζωή μας χάνονται με την μηχανικοτητα του νου, και τις συνήθειες

Το Γ, δίχως Α και Β, δεν είναι δυνατόν.

Ότι ονομάζουμε εαυτό, είναι ένα τοίχος από εγώ, Στη θέση του Γ…

Είναι κλειστό,
χαρακτηριστικό του, φάσκει και να αντιφάσκει,
νωθρό, *(ζει με μικρό δραστηριότητες και εντυπώσεις, όχι με ΔΡΑΣΗ και ΖΩΝΤΑΝΙΑ)
Δεσμεύει και δεσμεύεται.

Τέλος…. γίνεται ΑΠΛΗΣΤΟ!

Θέλει... το ΘΕΟ! Θελει την Αγαπη!

Μα δεν ειναι η αγαπη του νου, και εμεις, γεμιζουμε την καρδια μας... με την δραση του!

Μην τη γεμιζεται με λεξεις και αχριαστες δραστηριοτητες...

Τοτε θα γεμισει!

Τα παιδια....αχ αυτα τα παιδια!

Δεν εχω,

μα ποσα εμαθα, κοιτωντας τα, και παιζοντας μαζι τους!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 09/10/2005 13:01:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 12:57:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel
Xαίρετε!


όσο μιλάμε, κάποιοι πεθαίνουν, υποφέρουν, απογοητεύονται, απελπίζονται....

όσο μιλάμε, κάποιοι γεννιούνται, χαίρονται, δημιουργούν...

πέρα από τον "εσώ"κόσμο μας, υπάρχει ένας άλλος έξω.... αληθινός! Κατά ή υπέρ της ταμπέλας, κατά ή υπέρ της αλήθειας.... ποιος είναι αυτός που βελτιώθηκε? στο ελάχιστο?

ποιος έκανε λάθη (όχι αυτά του τύπου "έχω πολύ καλοσύνη, αφοσίωση, κατανόηση") αληθινά λάθη και κατάφερε να τα εντοπίσει και να τα διορθώσει?

ποιος έδειξε με το δάχτυλο και συνειδητοποίησε ότι τα υπόλοιπα δείχνουν τον ίδιο?

Μπράβο μας! γνωρίζουμε όλοι την Αλήθεια (η οποία βεβαίως βεβαίως είναι αντίθετη από του δίπλα μας) και είμαστε όλοι θεόσταλτοι (τρομάρα μας....)

και όλοι θα σώσουμε πρώτα το φόρουμ και μετά τον κόσμο!

εύγε και μπράβο....!

και όλα αυτά όσο ο υπόλοιπος κόσμος γυρνάει γύρω απ' τον Ηλιο.... και όχι εμάς!


Galadriel


the truth is OUTthere

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 13:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel
και κάτι ακόμα....

σπεύστε να διαφωνήσετε μαζί μου για να σώσετε τον εγωϊσμό σας..
σπεύστε να συμφωνήσετε μαζί μου για να επιβεβαιώσετε το εγώ σας....

σπεύστε.... τώρα που γυρνάει...

ασχοληθείτε ξανά και ξανά με το τι είπε κάποιος "Χ" και τι απάντησε ο "Ψ"... έτσι, για να γίνεται κουβέντα...

γιατί αν έμαθα κάτι εδώ πέρα (ναι, αυτό το κατάφερα πανάθεμα με...) είναι ότι τα λόγια πρέπει να τα συνοδεύουν και οι πράξεις...

μιλήστε λοιπόν λίγο ακόμα... και επιβεβαιώστε το άχρηστο έναντι του ουσιώδους!

σκεπάστε με edit ο ένας τα κείμενα του άλλου, γράψτε με πηχιαία γράμματα, βάλτε εντυπωσιακές φωτογραφίες!

ειρωνευτείτε, βρίστε, καλοπιάστε....

τώρα... που γυρνάει....


αν μου το επέτρεπε ο χώρος θα έβαζα σαν απάντηση από δω και πέρα μόνο την ψηφιακή μου υπογραφή...
(ναι, ξέρω τι θα πεις... "καλύτερα".... κράτα τις έξυπνες ατάκες όμως για τον εαυτό σου...)


τέσπα....


Galadriel

the truth is OUTthere

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 13:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
quote:

Περιφράζεται?
Συγκρίνει?
Προσκολλάται?
Φθονεί?
Καταστρέφει?


Καλώς ήρθες Πλάτωνα.
Ο ΝΙΚΟΛΑΙ ΝΕΚΡΑΣΟΦ, ένας Ρώσος ποιητής 1821-1877 δήλωσε κάποτε: Πως:
Καρδιά που έχει μπουχτίσει να μισεί δεν θα μάθει να αγαπά.
Γιά κάποιους η αγάπη είναι μία έρημος μοναξιάς και αλληλοκατηγορίας.

Σαν αγαπάς ξεφεύγεις μέσω ενός ανθρώπου από την μετριότητα των άλλων.
Και για να κλείσω κατά τον Λατρεμένο μου Φιοντόρ Ντοστογιέφσκι 1821 1881:
΄Οσο πιό πολύ έλεγε, προχωράτε μέσα στην αγάπη τόσο πιό πολύ θα πείθεστε ότι ο ΘΕΟΣ υπάρχει και ότι η ψυχή είναι αθάνατη.

Στην πραγματικότητα όταν ζεις με αγάπη, δεν υπάρχει σκοτάδι. Η ζωή είναι φως παντοδύναμο και πανταχού παρόν.
Δύσκολο να δει κανείς το φως με κλειστά μάτια, ν΄ακούσει τον εσωτερικό ήχο με κλειστά αυτιά, να βιώσει τις εσωτερικές αισθήσεις αποκτώντας επίγνωση του πνεύματος.
Είθε ότι κάνουμε να το πράττουμε με πίστη Πλάτωνα.
Η πίστη που γεννιέται στην καρδιά, είναι σαν μιά γέφυρα που συνδέει τον ουρανό με τη γη.

Σε ένα τραγούδι της φωτιάς, απόψε θα σε βρω
θα χτίσω ένα όνειρο να μπεις να κατοικήσεις
κι ας καταχτήσεις τη σιωπή θα είμαι εκεί.
Σε ένα τραγούδι μοναξιάς στα χείλη σου νερό
στη δίψα σου το χάιδεμα αυτό που θα ποθήσεις.
θ΄αναζητήσεις με ορμή, θα είμαι εκεί.

Σε ένα τραγούδι της φωτιάς
θα βάλω εγώ τα λόγια
ξεχνώντας τα ρολόγια
τις ώρες που μου κλαις...
Μία μητέρα να ακουμπάς
εκείνα που πονέσαν
κι ίσως σου καταστρέψαν
αυτά που τώρα καις.
Θα γίνω όπως θες.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

deadly tiger
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 16:33:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους deadly tiger
Nιωθω λιγο εκτος τοπου.προσπαθω να καταλαβω περιπου τι συμβαινει και ως τωρα εχω καταλαβει ελαχιστα.καποιος φταιει μαλλον,και καποιοι αλλοι τα εβαλαν μαζι του.να κανω μια ευλογη ερωτηση προς τους υπευθυνους.τους κανονισμους των forums ποιος τους θεσπισε ;

εγω επεσα τυχαια στον παρον τοπικ,δεν εχω πολυ χρονο και ετσι γραφω μονο εδω{προς το παρον}.πιστευω θα καταλαβω με τον καιρο.
χαλαρα....να θυμαστε ολα ειναι δανεικα

http://members.shaw.ca/weloveyouracres/Nightmare%20Banner.JPG

coming soon
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 16:42:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Κάποιες φορές το στομάχι ανακατεύεται άσχημα
Μπορεί να είναι εξαιτίας μίας κακής τροφής που πρέπει να αποβληθεί
Μπορεί να οφείλεται στην θέα του αίματος ή της σπαραγμένης σάρκας
Μπορεί και να είναι ένα έμβρυο ύπαρξης που ανακοινώνει την μελλοντική του γέννηση
Η αίσθηση είναι ίδια. Τα αίτια διαφέρουν και ακόμη τα αίτια των αιτίων
Το ότι κάτι μοιάζει κακό εξωτερικά, δε σημαίνει ότι είναι το ίδιο και εσωτερικά


Τι να κάνω για κάτι που γνωρίζω πως είναι εντελώς λανθασμένο, δεν το έχω προκαλέσει, δεν έχω συμβάλλει σ'αυτό και δεν έχω γενικά ουδεμία ευθύνη, ούτε πιστεύω στην ύπαρξή του στο ελάχιστο;;
Οι πόλεμοι "Σχολών", "Ιδεολογιών", "Θεών"... εδώ τουλάχιστον, είναι μία τεχνητά επαγόμενη αίσθηση χωρίς καμία πραγματική υπόσταση. Όπως περίπου το δάκτυλο στον ουρανίσκο, στην Βουλιμία/Anorexia Nervosa...
Υπάρχει όμως σαφώς μία Σύγκρουση Ασύμβατων μεταξύ τους Νοοτροπιών

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 20:25:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury


Είπα να απαγγείλω και γω καποιο ποιήμα του Καβάφη ή κανένα απόφθεγμα του Κομφούκιου για να βοηθήσω στη λύση του προβλήματος συντονισμού των φορουμς,αλλά μετά σκέφτηκα ότι η φιλοσοφία και η ποίηση δεν λύνουν πρακτικά προβλήματα...

Όταν αποφασίσετε να βγείτε από τη φάση του ενδοφιλοσοεσωποιητικού απελπιδοαδιεξόδου θα είμαι εδώ για προτάσεις πάνω στα προβλήματα (όχι της ανθρωπότητας,αλλά των φόρουμς της ιστοσελίδας esoterica.gr)

O πεζός Ερμής...





"... there's a difference between knowing the path and walking the path". ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 23:52:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr
Καλησπέρα ψωνάρες μου. Deva watching...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 00:37:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
Αγαπητέ Mercury, σ’ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια που πραγματικά με τιμούν. Δεν πληρώ πάντως, τις προδιαγραφές ενός καλού συντονιστή, έτσι όπως τουλάχιστον τις όρισες.

Όμως, επειδή είμαι κι εγώ της άποψης ότι καλύτερα ένας κακός, έστω, συντονισμός από καθόλου συντονισμό, θα δήλωνα ευχαρίστως υποψηφιότητα για μια τέτοια υπηρεσία, αν είχα τον διαθέσιμο χρόνο γι αυτό.

Συνειδητοποιώντας όμως, πόσο χρόνο χρειάζεται να αφιερώσει κανείς για να είναι στοιχειωδώς συνεπής με το συντονιστικό έργο, σε ένα τόσο ζωντανό forum όπως αυτό εδώ, με κάνει να εκτιμώ ακόμη περισσότερο όσους ήδη το επιτελούν.

Από κει και πέρα, θα ήθελα να πω ότι ευτυχώς, εδώ δεν είναι ούτε το Σούλι, ούτε του Ρασούλη!
Είναι το esoterica!
Και εμείς επισκέπτες σε έναν χώρο με οικοδεσπότες!

Καλό είναι λοιπόν, να σεβόμαστε τις αρχές αυτών που μας φιλοξενούν και να μην καταχρόμαστε την ευγένεια και την ανοχή τους.
Αν πάλι δεν μας αρέσουν οι οικοδεσπότες μας ή δεν συμφωνούμε με τους όρους φιλοξενίας μας, παύουμε να τους επισκεπτόμαστε.
Απλό δεν είναι;


Προσοχή στην Προσοχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 09:28:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ μου jonniebegood, με το πιο πρόσφατο post σου μου δίνεις μία αφορμή για να πώ τη γνώμη μου σε κάποια πράγματα.
Σχετικά με τον Βρίλ δε μπορώ να εκφέρω άποψη.
Θα ήταν άσχημο από την πλευρά μου αν έλεγα κάποια πράγματα για ένα άτομο το οποίο απουσιάζει.
Δεν τον ξέρω τον άνθρωπο καθόλου, έχουμε συνομιλήσει ελάχιστα και νομίζω πως όταν πήγε να γίνει κάποιου είδους παρεξήγηση λύθηκε.
Το οτι "αυτοκτόνησε", όπως είπες, δηλώνει οτι έχει κάποιο λόγο για να το κάνει αυτό τον οποίο δε γνωρίζουμε ή γνωρίζουν ελάχιστοι.
Αν διαβάζει λοιπόν τα όσα γράφω, του εύχομαι να είναι καλά.
Σχετικά με τον ryche και τον Deva_Parinito πάλι δεν ξέρω αν μπορώ να πώ κάτι γιατί δεν είχα την τύχη να συνομιλήσω μαζί τους.
Είπες κάτι, φίλε μου!
Οτι μερικοί νομίζουν οτι επειδή είσαι φίλος με τον Vril θα τον υποστηρίξεις.
Δεν πιστεύω προσωπικά πως θα έκανες κάτι τέτοιο.
Άλλωστε θα ήταν και παράδοξο.
Φαντάσου για παράδειγμα να έχω μία σύγκρουση με το Χ άτομο και να βλέπω ξαφνικά να μου επιτίθεται το Ψ που ούτε το γνωρίζω, ακριβώς λόγω της φιλίας τους.
Μου έχει τύχει και παραξενεύτηκα αλλά έκανα πως δεν το κατάλαβα...
Τι άλλο μπορείς να κάνεις?
Αν μπείς στην διαδικασία να απαντήσεις σε ό,τι ακούς ανοίγεις ένα κύκλο που δεν έχει τελειωμό και ξαναγυρνάς στα ίδια και τα ίδια.
Και δε μπορώ να βρώ το νόημα σε αυτό.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 15:18:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Mercury
quote:
Όταν αποφασίσετε να βγείτε από τη φάση του ενδοφιλοσοεσωποιητικού απελπιδοαδιεξόδου θα είμαι εδώ για προτάσεις πάνω στα προβλήματα (όχι της ανθρωπότητας,αλλά των φόρουμς της ιστοσελίδας esoterica.gr)

O πεζός Ερμής...



Γειά σου "πεζέ Ερμή"

Μου άρεσε αυτό το "ενδο-φιλοσοφο-εσω-ποιητικό απελπιδοαδιέξοδο".

Ενδο: στρέψου μέσα σου
Φιλοσοφο: αναζήτησε τη σοφία
Εσω: στις Εσωτερικές σου αξίες
Ποιητικό: ποίησε - πράξε, μέσα από αυτές.

Τελικά, εάν είσαι ενδοφιλοσοφοποιητικός, δεν οδηγείσαι σε απελπιδοαδιέξοδο, τουλάχιστον έτσι ερμηνεύω εγώ τον αποσυμβολισμό των λέξεων που έπλασες.

Παρόλα αυτά, νιώθω πως με τα παραπάνω θες να πεις, πως δεν απαντήθηκαν οι ερωτήσεις σου και πως δεν δίνεται σημασία στις προτάσεις σου.
Πιστεύω επίσης, πως στον αέρα χάθηκαν τα δικά μου λόγια, τουλάχιστον όσον αφορά τα δικά σου μάτια. Διότι, σου απάντησα. Ως μέλος της ομάδας των συνεργατών. Και σου μίλησα καθαρότατα για πράξεις. Που γίνανε, γίνονται και μπορούν να γίνουν.


κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 21:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
Λοιπόν αγαπητοί μου φίλοι έχετε δικιο.Μετα από προσεχτική μελέτη και διασταύρωση όλων των πληροφοριών των εμπλεκομένων Βιετκόνγκ της ιστορίας μας βγαίνει αβίαστα το συμπέρασμα ότι ο Vril,Jbg,Ryche,Deva_Parinito,Moz,Oannes πάσχουν από την Αρρώστια "Εsotericoσυνωμοσιολογικοκαταστροφομανιοκαφριλα".
Όλα ξεκίνησαν κάπως έτσι:

Τοποθεσία:Rozwell,Αμερικη
Κυριακή μεσημερι.Στις υπόγειες εγκαταστάσεις το εξωγήινο πρόγραμμα με την ονομασία "Ελ-μύγα σε τσίμπησε;" διεξάγεται με μαθηματική ακριβεια.Το ανσασερ που διασχίζει με απίστευτη ταχύτητα τους 666 ορόφους των εγκαταστάσεων του Rozwell μοιάζει να ξεσχίζει την αμερικανική γη όπως το μετρό τα αθηναϊκά χωματα.Οι επιβαίνοντες ντυμένοι με ροζ παπουτσια,ροζ σακακια,ροζ γραβατα,και ροζ γυαλιά μοιάζουν ανυπόμονοι και ανήσυχοι.H υπηρεσία τους έχει αναθέσει να παρακολουθήσουν από κοντά το πείραμα που σήμερα βρίσκεται στην κορύφωση του.O πράκτορας με το κωδικό όνομα Admin-Αd=προσθετω+Μin=λεπτα κατά άλλους ερευνητές έχει να κάνει με το Αδηςήμε τον Αδάμ ο πρώτος άνδρας που εμφανίστηκε κατά την δημιουργία του πλανήτη εσωτερικά-γύρισε και κοίταξε τον άνδρα που στεκόταν δίπλα του με το κωδικό όνομα Μοrent11(o αριθμός του διάβολου).Του έγνεψε τα εξής:

quote:
Τι να κάνω για κάτι που γνωρίζω πως είναι εντελώς λανθασμένο, δεν το έχω προκαλέσει, δεν έχω συμβάλλει σ'αυτό και δεν έχω γενικά ουδεμία ευθύνη, ούτε πιστεύω στην ύπαρξή του στο ελάχιστο;;


Μια μακρόσυρτη σιωπή επακολούθησε μέχρι που το ανσασερ προσγειώθηκε απαλά στον 666ο οροφο.Η πόρτα ανοιξε.Η πράκτορας με κωδικό Αμαλία(εκ του Α+Μαλλιασε η γλώσσα μου να τα λέω) ντυμένη με ροζ ταγιέρ πλησίασε τους δυο αντρες."καλησπερα" ειπε."Παμε";Οι δυο άντρες έκαναν μια καταφατική κίνηση με το κεφάλι τους.Βρεθηκαν σύντομα σε ένα στενό διάδρομο με πόρτες στο ταβάνι και στο πατωμα.Στο βάθος του διαδρόμου μπορούσαν να διακρίνουν το έντονο ροζ χρώμα που έβγαινε από το εργαστηριο.Απειχαν λίγα μέτρα από την είσοδο που έγραφε με μεγάλα ροζ γράμματα:
quote:
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"


όταν ακούστηκε εκείνος ο απαίσιος τσιριχτός ήχος που είχε πρωτοακουσει ο Αdmin πριν χρόνια στην έρημο της Νεβαδα,οταν μια πτώση εξωγήινου κοσμοσκαφους τον ανάγκασε να αφήσει το ζεστό κρεβάτι του και να παραβρεθεί στο σημείο της συγκρουσης.Περα από τον εξωγήινο που βρέθηκε εκεί υπήρχε και κάτι άλλο μέσα στο διαστημοπλοιο.Μια μυγα.Ηταν ο μόνος που κατάφερε να την πιάσει αφού άρχισε να της διαβάζει μια σειρά από μακροσκελή κείμενα που ο ίδιος είχε συγγράψει με θέμα την Ορθή σύλληψη της έννοιας Εαυτος.Θυμαται ακόμα και σήμερα ότι φτάνοντας στο σημείο που ανέλυε τον όρο Εμπιστοσύνη η μύγα ζαλίστηκε και έπεσε πάνω στο χειριστήριο του κοσμοσκαφους.Ολα αυτά τριγυρνούσαν στο μυαλό του Πράκτορα Admin όταν άκουσε τον σχιζοφρενή θόρυβο που παρήγαγε μέσω των ποδιών της η Μυγα.Αλλα δεν κώλωσε.

Η Αμαλία άνοιξε την πόρτα και όλοι μαζί εισήλθαν στο εργαστηριο.Επικρατουσε το γνωστό αρμονικό χάος που όλοι γνωριζαν.Καποιοι άνδρες πεινάν το ουισκακι τους στο μπαρ,αλλοι άκουγαν διάλεξη για το πως μπορεί να φτάσει κανείς στην φωτιση.Στο κέντρο του δωματίου κλεισμένη σε μια γυάλα που κάποτε χρησιμοποιούταν για ψάρια-δολοφόνους ήταν η Μυγα.Οπως όλοι γνωρίζουμε η γυάλα είναι από πάνω ανοιχτη.Αλλα η μύγα δεν μπορούσε να βγει.Ειχε αράξει στον πάτο της αφού μια ομάδα από 6666 τηλεπαθητικούς επιστήμονες της κάνανε πλύση εγκέφαλου με σκοπό να την χρησιμοποιήσουν σε περίπτωση που η Κόκκινη Αρκούδα Ξυπνούσε.
Η μύγα με ένα τσίμπημα της μπορούσε να κάνει τα θύματα της να επαναστατήσουν εναντίον της ιδεας,της χωρας,ακομη και του εαυτού τους που μέχρι πριν λίγο υποστηριζαν.Ως γνωστόν η μύγα έλκυε την καταγωγή της από το Νίλα-Γού και είχε Αποστόλη να στρέψει τους ανθρώπους εναντίον της ανθρωπότητας ώστε ο πλανήτης εσωτερικά να κατακτηθεί εκ των Έσω.

Ένας επιστήμονας έχοντας πάρει όλες τις προφυλαξεις,ντυμενος από πάνω έως κάτω με προφυλακτικοStop,πλησιασε την γυαλα.Το πείραμα κορυφώθηκε όταν έριξε μέσα στην γυάλα Τυρί Εμενταλ.Οι καρδιές όλων σφιχτηκαν.Η μύγα κάθισε πάνω στο τυρακι.Δοκιμασε.Καμμια αντιδραση.Ροζ σταγόνες τρέχον από τα μέτωπα των παρευρισκομενων.Και ξαφνικά η μύγα μίλησε σε Αρχαία Ελληνικα.Οταν τρώω τυρί πάντα το συνοδεύω με Cabernet του 69 και εγω δεν βλεπω πουθενα Cabernet.Εκεινη την στιγμή κάποιος από τους μαθητευομένους έφτασε στην θέση..

Ο admin κούνησε το κεφάλι του καταφατικά και η εντολή εκτελέστηκε ακαριαια.Ενα φλοπ ακούστηκε από το μπαρ.Ενα Cabernet του 69 είχε μόλις ανοιχτει..Ο επιστήμονας έχυσε λίγο μέσα στην γυαλα.Η μύγα έδειχνε ευχαριστημένη.O admin σκέφτηκε "κανείς δεν γνωριζειοτι έχω αγοράσει το Cabernet μόνο με 29 Εύρο"...

Το πείραμα είχε στεφθεί με επιτυχια.Η μύγα ήταν τώρα παραδομένη στους 6666 επιστήμονες που την επαναπρογραματιζαν με ευκολότερο τροπο.Οι τρεις πράκτορες δέχονταν τα συγχαρητήρια από το προσωπικό της εγκατάστασης καθώς με ταχύ βήμα κατευθύνονταν στην έξοδο.
Ξαφνικα,ολα τα Φώτα από το φυσιολογικό ροζ έγιναν ροζ πουα.Ηχησε στον πνιχτώ αέρα των εργαστηρίων η σειρηνα.Πρεπει να σημειώσουμε εδώ ότι η Σειρήνα ήταν μια πραγματική σειρήνα που είχαν βρει μετά από έρευνες η υποομάδα της Rozwell στην Ελλάδα και είχαν καταφέρει να την συλλάβουν και να την χρησιμοποιήσουν σε διάφορα πειραματα.Τοτε γνώριζε μονάχα λίγες λέξεις "ρε τον πούστη τον οδυσσεα".Τωρα όμως η σειρήνα στρίγκλιζε μελωδικά:To έριξες και πάλι απόψε το φαρμάκι σου και κάνες ξανά να κλαίει το κοριτσάκι σου"..

Αυτός ήταν ο ύψιστος συναγερμός στις εγκαταστάσεις του Rozwell,και ο αdmin κατάλαβε ότι το χειρότερο σενάριο είχε συμβει.Η μύγα είχε δραπετεύσει παρά τα ύψιστα μέτρα ασφαλειας.Που βρισκόταν τώρα η μύγα;
Σίγουρα ήταν κάπου εκεί κοντά αλλά που;Γνωριζαν ότι μπορούσε να πετά με ταχύτητα 666 χιλιόμετρων την ώρα αλλa ήταν πολύ ζαλισμένη για να επιτύχει τέτοιες ταχυτητες.Το ηλεκροκυταρρικο τηλέφωνο του admin χτύπησε και τον έβγαλε από τις σκέψεις του.Ηταν ο υπευθύνως του προγράμματος ο οποίος του εξήγησε τι είχε συμβει.Η Μύγα είχε πέσει σε βαθύ λήθαργο μετά το πείραμα και έκανε κάτι που οι επιστήμονες δεν γνώριζαν ότι μπορούσε να κανει.Αστρικη Προβολη.Ομως πολύ προχωρημένης φύσεως μιας και η μύγα κατάφερε να υλοποιήσει το σώμα της σε άλλο σημείο του πλανητη.Ο Admin είχε παγωσει.Θυμηθηκε ότι υπήρχαν τέτοιες ιστορίες στα βιβλία του Λομπσον Ραμα για κάποιους θιβετιανους μονάχους που είχαν κατορθώσει τέτοιου είδους αστρική προβολη.Η μύγα όπως τον πληροφόρησε ο υπευθύνως ήταν τώρα κάπου στην Ελλάδα έχοντας αφήσει μόναζα μια ράβδο πίσω της που έγραφε στα αρχαία ελληνικά:ΕΛ-ΕΦΘΕΡΙΑ...

Έκλεισε το τηλεφωνο.Και έγνεψε στους πράκτορες να τον ακολουθησουν.Επρεπε πάση θυσία να είναι όσο πιο σύντομα γινόταν στην ελλαδα.Η ολυμπιακή όμως είχε αναστείλει τις πτήσεις της γιατί την ξεπουλουσαν.Αναγκαστηκαν να μπούνε τελικά σε ένα πειραματικό αεροσκάφος τoυ Rozwell το επονομαζόμενο VrilStealth666.Επρεπε να προλάβουν την Μύγα να μην μολύνει όλους τους γνήσιους αναζητητές του εσωτερικά.

Πλανήτης Εσωτερικα
Τόπος Ελλαδα,Αθηνα.

Ο Jonnie be Good επιθεωρούσε τις καινούργιες τριανταφυλλιές στον κήπο του πίνοντας κρασι.Ειχε δώσει όλη του την ενέργεια τους τελευταίους μήνες για να φτιάξει μια νέα ποιότητα τριαντφυλλιων.Μετα από εξαντλητικές έρευνες κατάφερε να μπολιάσει Σταφύλια από την Κρήτη και τριαντάφυλλα από τον κήπο του.Πασχιζε να τους δώσει ένα ονομα,ηταν ανάμεσα στο Τριαμπελα και στο Τα σταφύλια του Καραμπέλα.
Έσκυψε να μυρίσει ένα μπουμπούκι όταν ξαφνικά δεχτηκε ενα τσίμπημα στο κωλομερι.Ηταν η Μύγα...
Η μύγα είχε δει την επιγραφή έξω από το σπίτι του Jonnie που έγραφε:
Oυ μαθειν τους μυστας αλλα παθειν.
Ναι ήταν γεγονος.Η μύγα τσιμπούσε όσους είχαν καταναλώσει μεγάλη ποσότητα Εμενταλ.Και ως γνωστόν μεγάλες ποσότητες εμενταλ καταναλώνανε οι επονομαζόμενοι "Αυτηνης της Σχολης".Ηταν ένα κλειστό τάγμα ανοιχτό προς όλους που στην μεγάλη μύηση των μελών κατανάλωναν τεράστιες ποσότητες Εμενταλ.

Ο jonnie αρχιερέας αυτηνης της σχολής είχε δεχτεί την επίθεση της Μυγας.Αφου ξερίζωσε όλες τις τριανταφυλλιές σαν υπνωτισμένος κατευθύνθηκε στο pc του.Eκανε Log In..


Κάπου πιο πέρα ο Μοz μαγείρευε το αγαπημένο του φαγητο.Η γυναίκα του ανυπομονούσε να το δοκιμασει.Καθε Κυριακή έπαιρνε ρεπό από την κουζινα.Ο άντρας της φρόντιζε για ολα.Το μενού σήμερα περιλάμβανε κοτόπουλο κάρμα με σταφιδες.Ο Μοz απορροφημένος στριφογυρνούσε δερβίσικα γύρω από την κατσαρόλα ανακατεύοντας που και που το φαγητό ψέλνοντας σουφικους υμνους.Αυτο το τελευταίο ήταν και η αιτία που δεν πρόσεξε την Μύγα που εισήλθε στην κουζίνα και κάθισε πάνω στο βουναλάκι από ψιλοκομμένο κάρυ..
Ο Μοz έκανε να πιάσει λίγο από το μπαχαρικό και δέχτηκε ένα δυνατό τσιμπημα.Η κουτάλα ξέφυγε από τα χέρια του.Επεσε στο πάτωμα αλλά συνέχισε να στριφογυρίζει δερβίσικα.
Ο Moz αρχιτέκτονας αυτηνης της σχολής άφησε το φαΐ να καίγεται και κατευθύνθηκε στο δωμάτιο του.Αναψε το pc.Εκανε Log in...


Αν και από τον Deva_Parinito δεν θα ξέφευγε ούτε μια μυγα,αυτη η Ελ-Μύγα τα καταφερε.Θες γιατί ο Deva ήταν απορροφημένος να προσπαθεί να γράψει τα τραγούδια του εσωτερικά στο μπουζούκι συνδυάζοντας ταυτόχρονα και την προσπάθεια του να αναπνεύσει το Η36 του Γκουρτζιεφ,θες γιατί από το λιμάνι τέτοια ώρα έχει καταπληκτική θεά με υπέροχο φως πάντως το γεγονός ήταν ότι η προσοχή του είχε διασπαστεί σε 2-3 πράγματα ταυτόχρονα η Μύγα τον τσιμπησε.Μπορει και να αντιλήφθηκε την παρουσία της πάνω στην πένα του και να θεώρησε ότι ήταν μια ευκαιρία να βιώσει το τσίμπημα της κάτι που τον κάνει αυτόματα "Αυτηνης της σχολης".Ο Deva άφησε την θεά και το μπουζούκι και κατευθύνθηκε στο κοντινότερο ιντερνετ καφέ της περιοχής.Sitαουνιαστηκε και έκανε Log In..

Το ψυχιατρικό ίδρυμα στην Θεσσαλονίκη είχε καταφέρει να θεραπεύσει ή έστω να καταστείλει τα περισοοτερα ψυχοπαθολογικά προβλήματα των νεων,ομως είχε αποδειχτεί ανίκανη να βοηθήσει τον Ryche o oποιος μπαινοβγαινε στα ιδρύματα για πλακα.Ηταν βαθιά Αρρωστος.Πριν καιρό είχε συναντήσει έναν άνθρωπο πολύ σοβαρό που τον εκτιμούσε βαθύτατα με το όνομα Μιχαλης.Αργοτερα του είπαν ότι δεν υπήρχε Μιχάλης και ότι η συνάντηση τουςδεν είχε συμβεί ποτε,ηταν Όλα υποθετικα.Απο τότε κλονίστηκε σοβαρά η ψυχοσωματική υγειά του.Υπηρξε ο πρώτος τρελός του Εσωτερικα.Σκεφτηκε ότι θα ήταν συνετό να γυρίσει κοντά στην αγαπημένη του που παλαιοτέρα είχε χαρακτηριστεί και αυτή τρελή αν και όχι από τόσο επίσημα χείλη.
Άνοιξε την πόρτα του σπιτιού του και η Άτμα τον περίμενε με ένα ποτήρι νερό και δυο χάπια στο χέρι της.Ενα κόκκινο και ένα μπλε.Τα κατάπιε και τα δυο.Ο Ryche έβαλε την στολή του Τσεκ βό Ντο και άραξε στον καναπέ για να γυμναστει.Πριν χρόνια είχε μάθει από τον δάσκαλο του τον Μιγιαγκι πως να πιάνει τις μύγες με γυμνά χερια.Και η πρώτη του προσπάθεια ήταν επιτυχης.Αλλα δεν έπιασε μια τυχαία μυγα.Επιασε την Ελ-Μυγα.Και τον έπιασε και αυτη.Ο Ryche σηκώθηκε και άνοιξε τον υπολογιστή του.Εκανε Log In...

O Vril έδειχνε ανήσυχος μιας και είχε παραμείνει για 3 ώρες κάτω από την γη και η στοά που είχε ανακαλύψει προχωρούσε πολύ βαθιά και το οξυγόνο λιγόστευε επικυνδηνα.Παρ λ αυτά η γνωστή σε όλους επίμονη του Vril μπήκε σε πλήρη εφαρμογή και τον ώθησε να συνεχισει.Ο δρόμος ξάφνου ανηφοριζε.Ο Vril δεν μασησε.Με όσες δυνάμεις του είχαν απομείνει όρμησε στο ανηφορικό μονοπατι.Ειχε μπει από ένα πηγάδι στην Ρόδο και τώρα πραγματικά δεν γνώριζε που θα βγει.Ενα αχνό φως φάνηκε στο τέρμα του τουνελ.Ο Vril βρέθηκε ξαφνικά μπροστά σε ένα τείχος από τσιμέντο και πετρες.Τωρα είχε πραγματικά αρχίζει να απελπιζεται.Θυμωσε.Αρχισε να βριζει,ολο και πιο πολυ.Ειχε επικαλεστεί την δύναμη των Vril,και είχε γίνει πολύ μα παρά πολύ Κακος.Στο μυαλό του τώρα τριγυρνούσαν ιστορίες για εξωγηινους,φαντασματακια και ποτηράκια ώσπου έγινε τόσο κακός μα τόσο κακός που το τείχος που έφραζε το δρόμο του υποχώρησε μπροστά στην κακία του.Ο Vril παρέλυσε αντικρίζοντας...την σπηλιά του Νταβελη..Οι εκπλήξεις δεν τελείωσαν εκει.Ειδε μια μύγα να υλοποιείται μπροστά του και όλα ανατράπηκαν μέσα του.Νομιζε ότι ονειρευόταν και έκανε να τσιμπήσει το χέρι του.Μα η Μύγα τον προλαβε.Οταν το εξωγήινο υγρό χύθηκε μέσα του κατάλαβε ότι ιστορίες για τους Ελ δεν ήταν ψευτικες.Ο Vril ως γνωστόν διάλεξε την "αυτοκτονία" μα το φάντασμα του υπερίπταται των εσωτερικοδωματιων με το όνομα ...O KAKOΣ VRIL...

O Ναιτης Ιππότης με τον πύρινο λόγο του μα με την συγκρατημένη και ταπεινή εμφάνιση του έκοβε βόλτες ανήσυχος στο νησάκι που παλαιοτέρα
υπήρξε φυλακή στο Ναυπλιο.Δεν είχε νέα από τους συντρόφους του εδώ και μηνες.Η ομάδα είχε διασπαστεί γιατί υπήρχε ένας προδότης ανάμεσα τους ο οποίος έδωσε αρκετά στοιχεία για το Μυστικό σε έναν συγγραφέα ο οποίος το κυκλοφόρησε μέσω ενός βιβλίου που ονομάστηκε Κώδικας:Da Vinci.H Mαγδαληνη έπρεπε οπωσδήποτε να φτάσει ζωντανή χωρίς να την ανακαλύψουν στον πύργο του-ναι η Μαγδαληνή ζει ακόμη-.
Ο αδελφός Οαnnes περίμενε υπομονετικα.Αναψε ένα κεράκι και ζωγράφισε μια πεντάλφα στο πατωμα.Προσευχηθηκε στις 5 γωνίες της πεντάλφα και καθώς έμπαινε στο κέντρο της ακούστηκε ένας χτύπος στην πόρτα.
Τοκ τοκ
ποιος ειναι;ρωτησε ο Οannes.
Καμία απάντηση.
Λες να ναι τίποτα μπατσοι;σκεφτηκε..
Άνοιξε την πόρτα..

...ήταν η Εl-μυγα..
η οποία αφού τον τσίμπησε εξαφανίστηκε μέσα στην νύχτα...Ο Οannes έβγαλε την πανοπλία του και έβγαλε από το παλιό μπαούλο του ένα laptop.Eκανε Log In..


Αυτό που δεν είναι γνωστό είναι ότι υπήρχε άλλο ένα θυμα.Ενα κοριτσάκι που έπαιζε αμέριμνο με τις κούκλες του όταν μέσα στο μάτι της υλοποιήθηκε η Μυγα.Η μύγα έχεσε μέσα στα μάτια του μικρού κοριτσιού και το υγρό αυτό στερεοποιηθηκε.Απο τότε το κοριτσάκι τριγυρνά μέσα στο Esoterica,γνωστο ως το κοριτσάκι με τα γυάλινα μάτια...

Η διαδικτιακη συνομωσία είχε μόλις ξεκινησει.Οι έξι σύντροφοι εισέβαλαν στο Esoterica έχοντας στο χέρι εκτός από τον Jonnie που το είχε στο κωλομέρι το Χάραγμα της Ελ-μύγας
το γνωστό 666...

Η αρχή του κακού είχε γινει..Προσπαθουσαν να καταστρέψουν αυτό που μέχρι εχτές αγαπουσαν.Οι αναζητητές θορυβήθηκαν και δεν καταλάβαιναν τι τους είχε συμβεί.

Ο admin μέσα από τα ΜΜΕ αρνήθηκε κατηγορηματικά τα παντα.Δεν γνώριζε καμία μυγα,κανεναν Ryche,Deva_parinito,ισως και τους υπόλοιπους.
Αυτήν την στιγμή που μιλάμε η ομάδα Rozwell,δεν γνωρίζει ποιον να πρωτοδιαγραψει και διαλέγει να δείχνει τα εν λόγω μέλη ως Κακά με πολύ άσχημες νοοτροπιες.Αλλα αυτά τα κακά μέλη δεν καταλαβαίνουν τι κανουν,ειναι άβουλα και κατευθύνονται από κάποια αόρατη δύναμη.

Αυτή είναι η αλήθεια αγαπητοί φίλοι και καλά θα κάνετε να την πιστεψετε.Για όλα φάει μια Μυγα.Κανενας αλλος.Δεν γνωρίζουμε δυστυχώς πως τελειώνει η ιστορία καθώς αυτή συνεχίζεται έως τώρα.

Πάντως παρακαλείται οποίος βρει την Ελ-Μύγα να την επιστρέψει στην διεύθυνση Forums@esoterica.gr

Ο ανταρτοπόλεμος συνεχίζεται...

Καλησπέρα ΕSOTERICA!!!

Υ.Γ:H Aναλυση που εκανες στο Μετροπολις αγαπητη Αμαλια ειναι εντελως λανθασμενη.Περισσοτερες πληροφοριες στο ομώνυμο τοπικ.

EL-Ryche
e-ποτης Jedi &
"αυτηνης της σχολης"
Forums esoteric@2005

Edited by - ryche on 10/10/2005 21:49:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 23:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Ισως, το τελευταιο ποστ...
Απο ενα μαιλ ενος πολυ καλου φιλου,


I WISH YOU ENOUGH

Recently, I overheard a mother and daughter in their last moments together at the airport as the daughter's departure had been announced.

Standing near the security gate, they hugged and the mother said, "I love you, and I wish you enough."


The daughter replied, "Mom, our life together has been more than enough. Your love is all I ever needed. I wish you enough, too, Mom."

They kissed and the daughter left. Then the mother walked over to the window where I sat.

Standing there, I could see she wanted and needed to cry. I tried not to intrude on her privacy but she welcomed me in by asking, "Did you ever say good-bye to someone knowing it would be forever?"

"Yes, I have," I replied. "Forgive me for asking, but why is this, a forever good-bye?"

"I am old and she lives so far away. I have challenges ahead and the reality is the next trip back will be for my funeral," she said.

"When you were saying good-bye, I heard you say, 'I wish you enough. May I ask what that means?"

She began to smile. "That's a wish that has been handed down from other generations. My parents used to say it to everyone."

She paused a moment and looked up as if trying to remember it in detail, and she smiled even more.

"When we said 'I wish you enough' we're wanting the other person to have a life filled with just enough good things to sustain them."


Then turning toward me, she shared the following, reciting it from memory:


I wish you enough sun to keep your attitude bright.
I wish you enough rain to appreciate the sun.
I wish you enough happiness to keep your spirit alive.
I wish you enough pain so that the smallest joys in life appear much bigger.
I wish you enough gain to satisfy you wanting.
I wish you enough loss to appreciate all that you possess.
I wish you enough hellos to get you through the final good-bye!.

She then began to cry and walked away.

They say it takes:

A minute to find a special person,

An hour to appreciate them,

A day to love them,

and an entire life to forget them!

TAKE TIME TO LIVE!


To all my friends and loved ones --


I WISH YOU ENOUGH!

Πλατωνας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wolfowitz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


307 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 00:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolfowitz
I wish you a Merry Christmas and a Happy New Year

γουφ!!!

___________________________________________________________________
Παρακαλούμε: όχι "έμμεσα" μηνύματα που υποκρύπτουν ή μπορεί
να παραπέμψουν σε απαξίωση ή υποτίμηση των άλλων.
Αν υπάρχει αντίθεση ή αμφισβήτηση των γραφομένων άλλων Συζητητών
αυτή θα πρέπει να εκφράζεται με άμεσο τρόπο, αξιοποιώντας τους
κανόνες ευγένειας και λογικής επιχειρηματολογίας.
Ευχαριστώ για την κατανόησή σας!
- Admin, 11/10/2005 -
___________________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 04:34:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Ryche.
Ευχαριστούμε για τη μίνι νουβέλα.

Όπως σου έχει κοινοποιηθεί σε προηγούμενα μηνύματα από τον Admin των forums, και όπως έχεις ήδη παραδεχθεί και μόνος σου, παραβίασες κάποιους κανονισμούς που διέπουν τις συζητήσεις. Έγγραφους κανονισμούς που αφορούν στην άμεση ή έμμεση, υποθετική ή μη, αναφορά σε προσωπικά δεδομένα.
Επίσης, προέβηκες σε πολύ προσβλητικούς χαρακτηρισμούς που αφορούν μέλη του χώρου αυτού. Χαρακτηρισμοί, που από μόνοι τους θα αρκούσαν για να απενεργοποιηθεί ο λογαριασμός σου. Είσαι ένα μέλος που συμμετέχεις αρκετό καιρό στα forums και η συμμετοχή σου σε πολλές συζητήσεις ήταν δημιουργική. Η εκφορά από εσένα χαρακτηρισμών όπως "οι Πουτανες κυκλοφορουν ανενοχλητες παρενοχλοντας ολους τους αναζητητες.Αμα τις γαμησεις καλως..."κ.λπ. φορτίζονται με το ειδικό βάρος της ως τώρα συμμετοχής σου. Η συνέχιση της ενεργού συμμετοχής σου σ' αυτόν τον χώρο θα σήμαινε αποδοχή από εμάς αυτών των χαρακτηρισμών. Πράγμα το οποίο ειναι αδύνατο.

Επιπρόσθετα.
Θεωρείς τους ανθρώπους που συμμετέχουν στην προσπάθεια αυτή που αφορά τα forums του ESOTERICA ως κακοπροαίρετους: "Η απαντηση σου γνωστη:Δεν περιηλθε της Αντιληψης σας.Αλλα οταν δεν περιηλθε μια,δυο,τρεις,δεκατρεις δυο πραγματα μπορει να συμβαινουν.Ειτε δεν διαθετετε Αντιληψη γεγονος που αμφισβητω,ειτε ειστε κακοπροαιρετοι."
Είναι εύλογο λοιπόν, πως είτε η εκτίμησή σου για τον χώρο τούτο ήταν εσφαλμένη από την αρχή - εφόσον οι άνθρωποι που συμμετέχουν στον συντονισμό των forums είναι οι ίδιοι - είτε πως νέα κριτήρια προσωπικά σου έρχονται πλέον να αναθεωρήσουν τα παλιότερα πιστεύω σου.
Καθώς επίσης, εκφράζεις απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς για μεγάλο σύνολο μελών αλλά και θεμάτων. Προσωπική μου κρίση ειναι, πως αυτή σου η έκφραση είναι άδικη και προς αυτούς τους ανθρώπους, αλλά και προς την ιδέα της εσωτερικής αναζήτησης.

Από τα τελευταία συνάγεται μία αντίθεση προς το σύνολο της προσπάθειας - τουλάχιστον των forums - του ESOTERICA. Μιας και αυτή εμπεριέχει τους ανθρώπους που δρουν μέσω αυτής γι' αυτήν, αλλά και όλα τα μέλη του ESOTERICA. Οπότε, η αντίθεσή σου δεν μπορεί παρά να γίνει αποδεκτή από εμάς, εφόσον δεν υπάρχει κάποιος λόγος να συζητάμε άλλο για κάτι, το οποίο στη δική σου κρίση αλλά και στη δική μας είναι πλέον σαφές.

Αποτελούν έτσι έκφραση της ομάδας των υπευθύνων του χώρου τα παρακάτω:

  • O λογαριασμός "ryche" απενεργοποιείται για χρονικό διάστημα 3 μηνών (έως και 10 Ιανουαρίου του 2006). Μετά από την παρέλευση δύο μηνών, υπάρχει η δυνατότητα εφόσον το θέλει, να επικοινωνήσει με την ομάδα συνεργατών του ESOTERICA και να συζητήσουμε εκ νέου, εάν υπάρχει κοινός τόπος μεταξύ της υπόλοιπης κοινότητας και του μέλους ryche.
  • Ο λογαριασμός "Deva_Parinito" καθώς και ο όμοιας προέλευσης "mr" απενεργοποιούνται οριστικά (συγκεκριμένα ο λογαριασμός ""mr" έχει ήδη απενεργοποιηθεί εδώ και 2 ημέρες) και αφαιρείται από το συγκεκριμένο πρόσωπο η δυνατότητα να συμμετάσχει ξανά στις συζητήσεις μας. Οι λόγοι της οριστικής απενεργοποίησής του οφείλονται στην δημιουργία νέας ταυτότητας και στην κατάχρηση αυτής (καθώς και στην παραπλάνησή του σχετικά με την 15ήμερη απουσία του από τις συζητήσεις) παρά την προσωρινή απενεργοποίησή του πριν από μερικές ημέρες, όπως εμφανίζεται σε μήνυμα του Admin στο θέμα "Φρέσκιες Ανταποκρίσεις"
    Σχετικά με το ζήτημα της έμμεσης και άμεσης εμπλοκής επώνυμου προσώπου στους δύο αυτούς λογαριασμούς, ήδη διερευνάται κατά πόσον κάτι τέτοιο ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, καθώς και οι νόμιμες αλλά και οι ηθικές συνέπειες.


κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 08:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
ΔΙΑΦΩΝΟ ΜΕ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΦΟΛΟΓΙΟ...ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ.
ΣΚΑΣΙΛΑ ΣΑΣ...ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ.
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ...ΕΤΣΙ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ...ΓΙΑΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΑ ΘΕΛΕΙ ΟΛΑ ΕΝΑ ΚΟΥΒΑΡΙ...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΒΑΡΙ...ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΣΑΣ...ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ...ΤΟ ΕΧΩ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟΓΟΝΟ ΣΤΑΔΙΟ.

ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΠΑ ΚΑΙ Η ΚΑΚΙΑ Η ΡΙΜΑ...ΓΙΑΤΙ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΜΟΡΦΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑΝ;

ΕΝΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ...ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΟΜΟΡΦΕΣ ΛΕΞΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ...ΚΑΙ Η ΖΥΓΑΡΙΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ.

ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΑΣΧΗΜH ΛEΞH ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΘΥΜΗΖΕΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΔΕΙΞΩ ΠΕΝΤΕ ΟΜΟΡΦΑ POST...ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΑ.

ΦΩΝΑΞΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ.
ΖΗΤΗΣΑ ΛΟΥΡΙΑ.
ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΔΙΩΞΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ.

ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΤΑ ΜΕΛΗ;...ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ ΤΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΩΝ;
ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΑ ΜΕΛΗ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΠΟΙΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.

ΣΩΣΤΑ;
ΠΡΟΤΕΙΝΩ:
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΠΙΚ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.
ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΝΤΩΝ.
ΟΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΛΗ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ.

ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΑΝΤΙΚΡΥΣΟΥΝ ΤΑ ΔΡΑΚΙΣΙΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 21:18:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA

Τά μέλη ryche και Deva Parinito φέρουν ευθύνες.
Όχι όμως τέτοιες που να επισύρουν τις ανωτέρω ποινές.

Και η δική σου ευθύνη αγαπητέ Admin;
Δεν έχεις ακόμα αναγνωρίσει την αδικία που διέπραξες δίς,
και η οποία αποτέλεσε το Αίτιο για πολλά από αυτά που ακολούθησαν;

Στο φώναξαν με διαφόρους τρόπους στο topic "Χαμένοι στην Μετάφραση...", και δεν άκουσες.
Το ίδιο και εδώ...
Πολλά θα είχαν αποφευχθεί, εάν -εκτός από τον Ήχο της Σιωπής- είχες αφουγκραστεί και τις φωνές των συνανθρώπων σου...


Με σεβασμό και εμπιστοσύνη στο ειλικρινές της προσπάθειάς σας.

Με σεβασμό και αγάπη στα μέλη που δίνουν υπόσταση σε αυτό το Forum.
...το καθένα με τον μοναδικό ιδιαίτερο τρόπο του.

NADA


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 01:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury
quote:


Από κει και πέρα, θα ήθελα να πω ότι ευτυχώς, εδώ δεν είναι ούτε το Σούλι, ούτε του Ρασούλη!
Είναι το esoterica!
Και εμείς επισκέπτες σε έναν χώρο με οικοδεσπότες!

Καλό είναι λοιπόν, να σεβόμαστε τις αρχές αυτών που μας φιλοξενούν και να μην καταχρόμαστε την ευγένεια και την ανοχή τους.
Αν πάλι δεν μας αρέσουν οι οικοδεσπότες μας ή δεν συμφωνούμε με τους όρους φιλοξενίας μας, παύουμε να τους επισκεπτόμαστε.
Απλό δεν είναι;


Αγαπητέ Ambere,όχι δεν είναι τόσο απλό...

Στο esoterica πρωτομπήκα πριν 3 χρόνια και έγινα μέλος πριν από δυο χρόνια και κάτι.Ποτέ και πουθενά δεν διάβασα ότι είμαι φιλοξενούμενος σε ένα ξένο χώρο,και κανείς δεν με προέτρεψε να σκεφτώ υπό αυτούς τους όρους...

Αντιθέτως,μου είπαν ότι γίνομαι μέλος σε μια κοινότητα αναζητητών,αντιθέτως μου είπαν ότι το esoterica είναι τα μέλη του...

Το ότι σέβομαι κάποιες αρχές και ότι δεν καταχρώμαι της όποιας ευγένειας δεν προκύπτει από την ανάγνωση κάποιων "όρων φιλοξενίας".Έχω δικό μου ηθικό κώδικα,και μόνο αυτόν συμβουλεύομαι.
Αλοίμονο μου αν περίμενα από ένα φόρουμ να μου μαθει πως να φέρομαι.

Επίσης δεν είναι καθόλου απλό να διακόψεις από τον οποιοδήποτε χώρο όταν διαπιστώσεις ότι δεν σου αρέσει.Υπάρχει και το συναισθηματικό δέσιμο,φίλε. Είσαι πολύ εγκεφαλικός και αυτό πιστεύω είναι ακόμα ένα προσόν για κάποιον διαχειριστή.Κάνεις γιαυτή τη δουλειά 100%.

Υπέθεσε ότι έχεις ένα φίλο τον κύριο Εσωτέρικα. Είδες κάποια θετικά στοιχεία σε αυτόν,είδες ότι έχετε κοινά ενδιαφέροντα, και τον διάλεξες για φίλο. Όμως στην πορεία βλέπεις ότι ο φίλος σου "χαλάει",αναπτύσει κάποια αρνητικά χαρακτηριστικά τα οποία δεν μπορείς να αποδεχτείς...Ερώτημα.Τι κάνεις? Τον παρατάς και φευγεις ή του τα επισημαίνεις και περιμένεις να δεις πως θα αντιδράσει?

Ελπίζω να κατάλαβες πως βλέπουμε τα πράγματα εμείς οι χαζοαισθηματίες.


Αγαπητή Αμαλία,

Εάν είσαι ενδοφιλοσοφοποιητικός γενικά, δεν οδηγείσαι σε απελπιδοαδιέξοδο,μέχρι εδώ συμφωνούμε...εάν όμως είσαι ενδοφιλοσοφοποιητικός ειδικά,όταν οι περιστάσεις απαιτούν να είσαι εξωστρεφής,άμεσος και δυναμικός,τότε οδηγείσαι σίγουρα σε απελπιδοαδιέξοδο, και καμμιά φορά οδηγείς και άλλους.Εκεί είναι που διαφωνούμε λοιπόν..

Προσωπικά θεωρώ απαράδεκτη τη συμπεριφορά των Vril,Ryche και Deva,και την ίδια στιγμή βρίσκω απαράδεκτες και τις ποινές που επιβάλλατε.Και αυτό γιατί θα έπρεπε πρώτα να είχατε εξασφαλίσει την σωστή και εύρυθμη λειτουργεία των φόρουμς,πράγμα στο οποίο αποτύχατε.

Απορείς που δεν απάντησα στα προηγούμενα μηνύματα σου και θεωρείς ότι τα λόγια σου χάθηκαν στον αέρα. Εγώ σε καταλαβαίνω.Εσύ καταλαβαίνεις την δικιά μου απορία όταν είδα ότι άλλον ρώτησα (τον admin),άλλος μου απάντησε (εσύ),και ότι ακόμα και αυτή η απάντηση ήταν άσχετη με την πρόταση μου?

Εγώ amalia, δεν πρότεινα να προσθέσετε στους ήδη πέντε και άλλους τρείς συντονιστές. Εγώ πρότεινα δύο-τρεις διαχειριστές που θα έχουν τις ίδιες δυνατότητες διαχείρισης σαν αυτές που διαθέτεις μόνο εσυ τώρα.Καθαρά πράγματα.

Ο όρος συντονιστής δεν μου λέει απολύτως τίποτα. Ένας δυνατός ομιλητής γίνεται εκ των πραγμάτων,και χωρίς να έχει ανάγκη κάποιου τίτλου,συντονιστής. Διορίσατε σερίφηδες και ξεχάσατε να τους δώσετε όπλα. Τι μας κάνει ένας σερίφης χωρίς όπλα,και με μόνο ένα αστραφτερό σήμα στο πουκάμισο? Έναν πολύ καλό στόχο για σκοποβολή φυσικά! Νομίζεις ότι μου προκάλεσαν κάποια έκπληξη τα αποσπάσματα με τις επιθέσεις κατά των συντονιστών που παρέθεσες πιο πάνω? Καμμιά απολύτως...Η μόνη μου έκπληξη ήταν ότι δεν προβλέψατε ότι αυτό αργά ή γρήγορα θα γινόταν.

Πέρα από αυτό,ακόμα και αυτός ο τίτλος του συντονιστή έχει απαξιωθεί πλήρως εδω. Θυμάμαι ακόμα απο πέρσι,(στον topic της περίφημης...θεσσαλονικιάς σουηδέζας ΑFMA, που είχε φτιάξει ταυτότητα για να διακωμωδήσει το μελος ATMA),τον συντονιστή ΠΛΩΤΙΝΟ,να δηλώνει οτι δεν μπορεί να προσφερει άλλο και ότι αισθάνεται κουρασμένος.Θεωρώ τον Πλωτίνο τον καλύτερο εδώ μέσα,αλλά τι να τον κάνω ένα κουρασμένο συντονιστη?Ο συντονιστής Μorent πάλι,τέρας μορφωσης ο άνθρωπος,αλλά τι να τον κανω και αυτόν όταν μας επισκέπτετε μια φορά το μήνα? Νομίζω,δεν είμαι σίγουρος,ότι είχα διαβάσει κάποιο μήνυμα του συντονιστή jejeje πριν κάτι μηνες...Θα μου πείτε ότι βοηθάει σε τεχνικά θέματα.Δεν αμφιβάλλω καθόλου,συντονιστή συζητήσεων όμως γιατί τον κάνατε τον άνθρωπο? Με ποιά λογική?

Μας μείναν λοιπόν μόνο ο Avatargr και η gretel να λούζονται όλη τη χολή του επιχειρήματος "γλύψατε και σας διορίσανε συντονιστές"


Και το ξαναλέω.Ο χώρος αυτή τη στιγμή διαθέτει τουλάχιστον δέκα άτομα τα οποία μπορούν άμεσα να αναλάβουν καθήκοντα διαχειριστή...Οι δύο ή τρείς διαχειριστές μπορούν άνετα να βρεθούν.Έχω αναφέρει ήδη δύο,υπάρχουν και άλλοι βέβαια.Ambere,verdico,Ostria,filosofos3,Avatargr,gretel...Αχρωμάτιστοι,αντικειμενικοί,ψύχραιμοι,και χαμηλών τόνων.Και υπαρχουν και άλλοι στο ίδιο στυλ που δεν μου έρχονται αυτή τη στιγμή στο μυαλό.Δεν προτείνω ούτε τον Πλάτωνα τον οποίο βρίσκω πολύ συναισθηματικό,ούτε τον johnie τον οποίο βρίσκω πολύ...αναρχικό,ούτε την ΑΤΜΑ την οποία βρίσκω πολύ φευγάτη,ούτε τον εαυτό μου τον οποίο βρίσκω πολύ νευρικό.Βρείτε τους όλους,δείτε ποιοί είναι διαθέσιμοι να βοηθήσουν,και καλεστε μας να τους ψηφίσουμε, (αυτούς και όποιον άλλο νομίζει ότι κάνει γιαυτή τη δουλειά).Μέσα απο αυτή τη διαδικασία και ο ρόλος των διαχειριστών αναβαθμίζεται,και καθαρίζετε μια για πάντα με τους "αμφισβητίες". Όποιος παει να πει κάτι,του πετάτε το λινκ με την ψηφοφορία,και τον βάζετε στη θέση του,μια και καλή. Τα πράγματα είναι πολύ απλά,το ξαναλέω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
1.015625
Maintained by Digital Alchemy