ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 «Το αχαλίνωτο...», ο Κακός Βριλ & η εισβολή των Ελ από το Νίλα-Γου.
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2005, 17:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Κάτσε βρέ Jonniebegood!
Δηλαδή τόσες επισημάνσεις που του έγιναν δημόσια σε κάποια topics τι ήταν?
Εγώ θυμάμαι να του έχουν γίνει αρκετές.
Και στο κάτω-κάτω αν υπάρχει έλλειψη συντονιστών μπορούν τα αρμόδια άτομα να επιληφθούν του θέματος.
Κάποιο μέλος μπορεί να επέμβει με πολύ ωραίο κι ουδέτερο τρόπο και να επισημάνει τα προβλήματα στα νέα μέλη ή να στείλει ένα private message στην Αμαλία ή στον admin.
Δηλαδή πρέπει να προσβάλλουμε και να ειρωνευόμαστε τον καθένα?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2005, 20:31:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
deva
quote:
Καλημέρα ψωνάρες μου. Deva watching...


Καλημέρα Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2005, 23:09:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco
quote:
Κατά την ταπεινή μου γνώμη το εσωτερικα είναι το τμήμα μιας ολόκληρης εμπορικής επιχείρησης που περιλαμβάνει πολλούς τομείς.
Ένας τομέας είναι η διαφήμιση καθώς και η προβολή συγκεκριμένων προϊόντων συγκεκριμένων εκδοτικών οίκων.

Οι παλιότεροι αναγνώστες περιοδικών θα θυμόνται την έντονη διαφημίση που υπήρχε κάποτε(δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη διότι μετά από καμπόσα τεύχη βεβαιώθηκα ότι είναι κάτι σαν την εσπρεσο σε στυλ μεταφυσικό και δεν ξαναγόρασα).

Την απόλυτα πετυχημένη τακτική την ακολούθησαν και άλλοι έκδοτες και έμποροι.(δεν χρειάζεται να αναφέρω ονοματα,ειμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεται).

Δεν ξέρω αν προέβλεψαν οι δημιουργοί είναι ότι υπήρχε πιθανότητα να βρεθούν και κάποιοι άνθρωποι οι οποίοι θα διέφεραν από το κοπάδι και δεν θα κατάπιναν την (πνευματική)τροφή αμάσητη.

Λογικό είναι οι υπεύθυνοι της επιχείρησης να προσπαθούν να προστατεύσουν την επένδυση τους (και καλά θα κάνουν ,δεν είναι κατακριτέο)ακολουθοντας διαφορετική πολιτική για τα διάφορα μέλη σε αυτό το κατά τα αλλά δημοκρατικό φόρουμ.

Αν κάποιος δεν ακολουθεί την αγελαία γραμμή που χαράζετε αργά ή γρήγορα θα ρίχτει στην πυρά και κατά τύχη μόνο αν προλάβει και πηδήσει έξω από το φλεγόμενο κύκλο και παραπονεθεί στον διαχειριστή θα ανακαλύψει ότι ο διαχειριστής είχε τυχαία (πάντοτε) το βλέμμα του στραμμένο αλλού.

Δεν ξέρω αν θα μπω στην μπούκα του κανονιού δεν με ενδιαφέρει , ούτε θα γράψω στο βιογραφικό μου ή στον τάφο μου ότι είχα 1000-10000 μηνύματα κι ότι υπήρξα υπερπλήρες μέλος σε κάτι …

Επειδή υπάρχει μια κατά επίφαση δημοκρατία που στην πραγματικότητα δεν υπάρχει γιατί δεν εκλέξαμε κάποιον Αντμιν –εδώ τον βρήκαμε και εδώ θα την αφήσουμε-θα ήθελα να πω ότι βρισκόμαστε σε ένα χώρο
εικονικής πραγματικότητας και κανείς δεν μπορεί ουσιαστικά να διαγράψει κανέναν.
Και αυτή είναι η ουσία!

Καμία φορά όμως από εκεί που δεν το περιμένεις μπορεί να προκύψει και κάτι καλό όπως λίγοι καλοί φίλοι που αλλιώς δεν (?)θα γνώριζες ποτε.(?)

Παρακαλώ (σχεδόν) όλους να ξεχάσουν το παρόν μήνυμα μου στην αμέσως επόμενη ώρα και να ξαναεπιστρεψουν στην …..χαλάρωση τους.

Αντε και καλο χειμωνα σε ολους και ολες(ριχνει κατι αστραποβροντα εξω…μαλλον ερχεται ο Διας τσαντισμενος…)


Θα μπορούσα να πω πολλά όμορφα λόγια και να χρησιμοποιήσω εκλεπτυσμένες προτάσεις για να δηλώσω τα συναισθήματα μου αφού διάβασα το συγκεκριμένο μήνυμα,το μόνο που θα πω όμως είναι: ΠΕΣΤΑ ΜΕΓΑΛΕ ;)



"Today we say that Greeks fight like heroes, from now on we will say that heroes fight like Greeks"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 00:06:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury
E,ρε τι διαβάζω! Λοιπόν από ότι κατάλαβα...υπάρχει μια συστηματική προσπάθεια...αγελοποίησης της νεολαίας μας στην οποία πρωτοστατεί ο Admin και το τσιράκι του η amalia...το esoterica είναι εμπορική επιχείρηση...μας τα παίρνουν... ο Admin είναι χοντρέμπορας...μας καταπιέζουν...δεν μας αφήνουν να μιλήσουμε,να εκφραστούμε...ευτυχώς υπάρχει ο "κακός vril" που θα μας σώσει...πες τα μεγάλε...ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Η ΘΑΝΑΤΟΣ!!!

Μια απόρια έχω μόνο...ποιά είναι έγγυος ρε παιδιά?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 10:04:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Καλημέρα ψυχές μου. Deva watching...

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 25/09/2005 10:04:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 10:17:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco
quote:
E,ρε τι διαβάζω! Λοιπόν από ότι κατάλαβα...υπάρχει μια συστηματική προσπάθεια...αγελοποίησης της νεολαίας μας στην οποία πρωτοστατεί ο Admin και το τσιράκι του η amalia...το esoterica είναι εμπορική επιχείρηση...μας τα παίρνουν... ο Admin είναι χοντρέμπορας...μας καταπιέζουν...δεν μας αφήνουν να μιλήσουμε,να εκφραστούμε...ευτυχώς υπάρχει ο "κακός vril" που θα μας σώσει...πες τα μεγάλε...ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Η ΘΑΝΑΤΟΣ!!!

Εντάξει φίλε Mercury ας μην υπερβάλουμε κιόλας ,δεν είναι και τόσο άσχημα τα πράγματα. Τα σημεία που αξίζουν ιδιαίτερης προσοχής στο κείμενο του τυχερούλη , έτσι ώστε να βγούν κάποια συμπεράσματα είναι τα εξής:

quote:
Δεν ξέρω αν προέβλεψαν οι δημιουργοί είναι ότι υπήρχε πιθανότητα να βρεθούν και κάποιοι άνθρωποι οι οποίοι θα διέφεραν από το κοπάδι και δεν θα κατάπιναν την (πνευματική)τροφή αμάσητη.

quote:
Λογικό είναι οι υπεύθυνοι της επιχείρησης να προσπαθούν να προστατεύσουν την επένδυση τους (και καλά θα κάνουν ,δεν είναι κατακριτέο)ακολουθοντας διαφορετική πολιτική για τα διάφορα μέλη σε αυτό το κατά τα αλλά δημοκρατικό φόρουμ.

quote:
ούτε θα γράψω στο βιογραφικό μου ή στον τάφο μου ότι είχα 1000-10000 μηνύματα κι ότι υπήρξα υπερπλήρες μέλος σε κάτι …

quote:
θα ήθελα να πω ότι βρισκόμαστε σε ένα χώρο
εικονικής πραγματικότητας και κανείς δεν μπορεί ουσιαστικά να διαγράψει κανέναν.
Και αυτή είναι η ουσία!

quote:
Καμία φορά όμως από εκεί που δεν το περιμένεις μπορεί να προκύψει και κάτι καλό όπως λίγοι καλοί φίλοι που αλλιώς δεν (?)θα γνώριζες ποτε.(?)

Αυτά είναι τα σημεία που συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο τυχερούλη.



"Today we say that Greeks fight like heroes, from now on we will say that heroes fight like Greeks"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 11:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
τυχερούλη κάθησα και διάβασα όλο το θέμα, δώσε την επόμενη φορά την σελίδα τουλάχιστον που πρέπει να κοιτάξω.

Θα σου πω τι είδα.
Ο GRIGORIANOS και ο MELETHTHS υποστήριζαν Χ πράγματα.
Εσύ και ο dim kar είχατε αμφιβολίες.
Ο dim kar πήρε την απάντηση του GRIGORIANOY είπε ότι είναι του MELETHTH και άρχισε μια ψιλοκαζούρα την οποία ενίσχυσες εσύ.
Μπήκε ο MELETHTHS και σας είπε αρχιβλάκες, θεωρώντας ότι κατηγορείται για διπλό λογαρισμό.
Ο GRIGORIANOS εξήγησε γιατί τσαντίστηκε ο MELETHTHS.
Εσύ άρχισες να λες διάφορα για τον MELETHTH παρόλο που παραδέχτηκες ότι δεν έχει ξαναναφερθεί έτσι για συνομιλητή του σε αυτόν τον χώρο.

Η γνώμη μου είναι ότι κακώς ο MELETHTHS είπε αυτή την κουβέντα και κάκιστα εσύ είπες όσα είπες. Μπορούσε να επέμβει συντονιστής απλώς για να ηρεμήσει τα πνεύματα όχι όμως να γίνουν διαγραφές. Πάντα υπολογίζεται και η προηγούμενη συμπεριφορά ενός μέλους.

Η αντοχή του καθενός στην καζούρα είναι διαφορετική, να μην κάνατε καζούρα, να μην μπλέκατε τις απαντήσεις, για να μην υπήρχε πρόβλημα.
Όταν στέλνουμε απάντηση την κοιτάμε ξανά, δεν κάνουμε chat.

Τώρα για τα ακραία που αναφέρεις, νομίζω ότι εσύ έφτασες στα άκρα όχι ο MELETHTHS. Δεν λέω μην νευριάζεις όταν κάποιος σε χαρακτηρίζει, λέω όμως μην τον ωθείς να πει χειρότερα. Τα οποία από ότι είδα δεν τα είπε.

Θεωρώ ότι σε κανέναν δεν αξίζει αυτός ο τίτλος που αναφέρεις. Ήταν μια κακιά στιγμή, από τις τόσες που πιθανόν έχουν υπάρξει και θα υπάρξουν μέσα σε ένα forum που φιλοξενεί τόσες πολλές απόψεις καθημερινά.

Έχει ειπωθεί τόσες φορές η έλλειψη των συντονιστών, εάν όλοι εμείς βοηθήσουμε λίγο με την αυτοσυγκράτησή μας ίσως να μειωθεί το ποσοστό της έλλειψης αυτής. Σε καμία όμως περίπτωση δεν δέχομαι ότι υπάρχουν δυο μέτρα και δυο σταθμά, οι συντονιστές κάνουν εξαιρετική δουλειά στα πλαίσια πάντα των ανθρώπινων δυνατοτήτων.

Το καταλαβαίνω από τον εαυτό μου, όταν μπω στο forum και θέλω να στείλω μια απάντηση μπορεί να φάω και 1 ώρα εάν θέλω να γράψω σωστά και όχι αερολογίες ή να την πω σε κάποιον. Λόγω του ότι δεν έχω 48 ώρες μέσα στο 24ωρο ελεύθερες για να μπορώ να μπω παντού υπάρχουν θέματα που ούτε καν τα έχω ανοίξει. Οπότε φαντάζομαι τι παθαίνει ένας συντονιστής που καλείται να κάνει αυτή την δουλειά και συγχρόνως να ηρεμεί την όποια ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα στα θέματα.

Δύσκολη δουλειά φίλε, ούτε ψύλος στον κόρφο σου εάν την κάνεις, ο καθένας από μας λέει το μακρύ του και το κοντό του.
Και μερικές φορές πετάμε μπηχτές καλυμένες μέσα σε λόγια που σε κάποιον δεν λένε τίποτα αλλά σε αυτόν που απευθύνονται λένε πολλά. Άντε τώρα ο συντονιστής να καταλάβει τι θέλει να πει ο ποιητής.
Πρέπει να ψάξει όλα τα θέματα μέχρι και μήνες πριν για να δει τι πρέπει να συντονίσει.

Επίσης σε κάποια θέματα δεν χρειάζεται η επέμβαση των συντονιστών καθόλου, πρέπει να μάθουμε να συζητάμε μόνοι μας, δεν είμαστε στην πρώτη δημοτικού να φωνάζουμε την δασκάλα να κάνει ντα το παιδάκι που μας πείραξε. Εδώ είναι forum εσωτερικής αναζήτησης και σαν τέτοιο θα πρέπει να τιμά τον τίτλο του.
Δεν θέλω να επέμβει κανένας συντονιστής όταν ο άλλος με ωθεί στα άκρα, θέλω να δω τι ψάρια πιάνω εγώ. Έτσι γίνομαι καλύτερη.

Άντε αρκετά είπα θα βαρεθείς να διαβάζεις.
Την καλημέρα μου σε όλους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 14:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Επίσης σε κάποια θέματα δεν χρειάζεται η επέμβαση των συντονιστών καθόλου, πρέπει να μάθουμε να συζητάμε μόνοι μας, δεν είμαστε στην πρώτη δημοτικού να φωνάζουμε την δασκάλα να κάνει ντα το παιδάκι που μας πείραξε. Εδώ είναι forum εσωτερικής αναζήτησης και σαν τέτοιο θα πρέπει να τιμά τον τίτλο του. Δεν θέλω να επέμβει κανένας συντονιστής όταν ο άλλος με ωθεί στα άκρα, θέλω να δω τι ψάρια πιάνω εγώ. Έτσι γίνομαι καλύτερη.

Χε, χε, χε!

Γεια σου pyramid,

Κανένας κοπέλα μου δεν μπορεί να μάθει τίποτε, αν πρώτα δεν του το διδάξει κάποιος άλλος. Από μόνος του ο άνθρωπος, δεν μπορεί να κάνει τίποτε. Αν δεν μπορείς να μάθεις κάτι από κάποιον, τότε είτε αυτό το ονομάσεις "συζήτηση", είτε οτιδήποτε άλλο, δεν έχει καμία σημασία. Εγώ μπορεί π.χ να σου μάθω πως να πετάς ένα αεροπλάνο. Νομίζεις, πως δεν σου μαθαίνω ταυτόχρονα πως να συζητάς κιόλας ? Κι όμως, μαθαίνοντάς σε να πιλοτάρεις, μαθαίνεις και να συζητάς. Γιατί ? Γιατί ρωτάς ό,τι δεν καταλαβαίνεις πάνω στο πιλοτάρισμα. Εσείς δεν ρωτάτε τίποτε. Μονάχα συμπεραίνετε. Γι' αυτό, δεν πρόκειτε να μάθετε, ούτε το ένα, ούτε το άλλο. Για σας λοιπόν, δεν έχει αξία αυτό το φόρουμ. Είτε βρίσκεστε σε έναν καφενέ, είτε στο esoterica, είναι το ίδιο και το αυτό. Και στα καφενεία, συζήτηση γίνεται. Εκεί βέβαια, παίζουν και "πρέφα".

Εσύ, το πήρες πρέφα τι γίνεται σ' αυτό το καφενείο που λέγεται esoterica ? Αν ναι, έπαιξες κι εσύ. Αλλά στην πρέφα, υπάρχει νικητής και ηττημένος. Κάποιος κερδίζει, κάποιος χάνει.

Στο esoterica, θα έπρεπε να υπάρχουν και οι δύο. Ή, κανένας απ' τους δύο... Αυτό όμως δεν είναι δική μου δουλειά. Είναι αλλονών. Ας το έχουν υπ' όψην τους...

"Όταν ο άλλος με ωθεί στα άκρα, θέλω να δω τι ψάρια πιάνω εγώ".

Δεν μας το κάνεις πιο λιανά αυτό ? Ποια είναι τα άκρα σου pyramid ? Πες τα μου, να σε ωθήσω δηλ. εκεί, και τότε να δει ο άλλος τι ψάρια θα πιάσεις εσύ. Εσύ, ότι και να πιάσεις, θα το βλέπεις πάντα από την δική σου οπτική. Ίσως, τα ψάρια που νομίζεις πως έπιασες, να μην είναι καν ψάρια. Ο άλλος, που τα βλέπει, ίσως να έχει το δικαίωμα να αποφανθεί για σένα. Εσύ, δεν μπορείς να βγάλεις καμία απόφαση από μόνη σου. Ούτε καν για τα ψάρια...

Deva watching...

Εγώ ψάρωσα τώρα. Εσείς, μην ψαρώνετε ψωνάρες μου...

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 25/09/2005 14:42:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 14:38:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury

quote:
Κατά την ταπεινή μου γνώμη το εσωτερικα είναι το τμήμα μιας ολόκληρης εμπορικής επιχείρησης που περιλαμβάνει πολλούς τομείς.
Ένας τομέας είναι η διαφήμιση καθώς και η προβολή συγκεκριμένων προϊόντων συγκεκριμένων εκδοτικών οίκων.

Λάθος πρώτο. Εδώ δεν υφίσταται ζήτημα ταπεινής ή αλαζονικής γνώμης,φίλε. Υποστηρίζεις ότι το esoterica είναι τμήμα μιας ολόκληρης εμπορικής επιχείρησης.Γιατί δεν την κατονομάζεις να την μάθουμε και εμείς? Λες ότι αυτή η επιχείρηση περιλαμβάνει πολλούς τομείς.Γιατί λοιπόν δεν τους κατονομάζεις όλους και απλά αναφέρεσαι μόνο στον ένα,αυτός που είναι καταφάνερος και ευνόητος για όλους μας? Βλέπεις κανένα να κρύβετε? Είπε ποτέ ο Admin και η συντονιστική του ομάδα οτι δουλευούν στα νταμάρια και με το μεροκάματο τους πληρώνουν τα έξοδα διαφύλαξης και συντήρησης αυτού του χώρου? Εχεις ιδέα ποια είναι αυτά τα έξοδα? Προσφέρθηκες εσύ ή κάποιος από όλους εμάς να καλύψουν ή να συμβάλουν στην κάλυψη αυτών των εξόδων,για να διατηρήσουμε την "αγνότητα"αυτού του χώρου? Ποιος θα πληρώσει την amalia για την ψυχική οδύνη που υφίσταται 3 και 4 ή ωρα τα ξημερώματα, όντας αναγκασμένη να διαβάζει τις ανοησίες του κάθε περαστικού και να γράφει ολόκληρες διατριβές με σκοπό να εξηγήσει γιατί διέγραψε μια σαχλαμάρα μπας και παραξηγηθεί κανείς?...Εκατομμύρια να μου δίνανε δεν θα την έκανα αυτή τη δουλειά.

Αλλά και αυτή την ίδια την διαφήμιση...΄σου επιβάλλει κανείς να την υφίστασαι? Βλεπεις καμμιά διαφήμιση στο χώρο των φόρουμς? Oτι διαφημιστικό υλικό υπάρχει βρίσκεται συγκεντρωμένο στην αρχική σελίδα την οποία μπορείς πολύ άνετα να αποφύγεις. Απλά, αντί για www.esoterica.gr πληκτρολογείς η τοποθετείς στα favourites τη διεύθυνση www.esoterica.gr/forums και τελείωσε η υπόθεση...

quote:

Οι παλιότεροι αναγνώστες περιοδικών θα θυμόνται την έντονη διαφημίση που υπήρχε κάποτε(δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη διότι μετά από καμπόσα τεύχη βεβαιώθηκα ότι είναι κάτι σαν την εσπρεσο σε στυλ μεταφυσικό και δεν ξαναγόρασα).

Παλαιοτερος αναγνώστης είμαι...διαφήμιση δεν θυμάμαι.Πόσα τεύχη χρειάστηκε να αγοράσεις για να βεβαιωθείς ότι ένα περιοδικό είναι της ποιότητας του "εσπρεσο"? Εντύπωση μου κάνεις.Προσωπικά πριν αγοράσω το όποιο περιοδικό,του όποιου χώρου, κοιτάζω πάντα τα θέματα στο εξώφυλλο...Δεν χρειάζεται καν να το ξεφυλλίσω...Αυτού του είδους οι εκδόσεις κάνουν ΜΠΑΜ, σου φωνάζουν "ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΑΤΟΜΟ ΜΗ ΜΕ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ!" Αν πάλι δεν είσαι σοβαρό άτομο τι σημασία έχει αν πετάξεις τα λεφτά σου για να αγοράσεις το καραστρέιντζ ας πούμε αντι για τον Ποπάι?

quote:

Την απόλυτα πετυχημένη τακτική την ακολούθησαν και άλλοι έκδοτες και έμποροι.(δεν χρειάζεται να αναφέρω ονοματα,ειμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεται).


Nα μην είσαι καθόλου σίγουρος...Δεν έχω ιδέα γιατί πράγμα μιλάς...Όσο για το "εμποροι" πες μου τι δουλεια κανεις και θα σου αποδείξω ότι και εσύ "έμπορας" είσαι. Ολοι κατι πουλάμε φίλε μου, είτε είναι χειροπιαστο είτε όχι...

quote:

Δεν ξέρω αν προέβλεψαν οι δημιουργοί είναι ότι υπήρχε πιθανότητα να βρεθούν και κάποιοι άνθρωποι οι οποίοι θα διέφεραν από το κοπάδι και δεν θα κατάπιναν την (πνευματική)τροφή αμάσητη.


Ωπα!,κτηνοτροφείο τελικά το esoterica! Τι ωραία κατηγοριοποίηση των ανθρώπων...Ο τσοπάνης,τα ζώα και οι σωτήρες...

quote:

Λογικό είναι οι υπεύθυνοι της επιχείρησης να προσπαθούν να προστατεύσουν την επένδυση τους (και καλά θα κάνουν ,δεν είναι κατακριτέο)ακολουθοντας διαφορετική πολιτική για τα διάφορα μέλη σε αυτό το κατά τα αλλά δημοκρατικό φόρουμ.

Αν κάποιος δεν ακολουθεί την αγελαία γραμμή που χαράζετε αργά ή γρήγορα θα ρίχτει στην πυρά και κατά τύχη μόνο αν προλάβει και πηδήσει έξω από το φλεγόμενο κύκλο και παραπονεθεί στον διαχειριστή θα ανακαλύψει ότι ο διαχειριστής είχε τυχαία (πάντοτε) το βλέμμα του στραμμένο αλλού.


Στοιχεία έχεις για αυτά που λες? Εγώ προσωπικά δεν έχω αισθανθεί καμμιά διάκριση σε βάρος μου.Εγώ προσωπικά δεν έχω δει καμμιά διάκριση σε βάρος κανενός άλλου. Η amalia έδωσε στοιχεία που αποδεικνύουν ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι...Εσύ μας παραπέμπεις να ψάχνουμε κάποιο topic για κάποιον πμ τραμπάκουλα...Δεν έχω χρόνο να ψάχνω...Το link για να δω τη διάκριση θέλω...

quote:

Δεν ξέρω αν θα μπω στην μπούκα του κανονιού δεν με ενδιαφέρει , ούτε θα γράψω στο βιογραφικό μου ή στον τάφο μου ότι είχα 1000-10000 μηνύματα κι ότι υπήρξα υπερπλήρες μέλος σε κάτι …


Αυτά που λες εγώ τα ονομάζω ΣΤΕΙΡΟ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΜΟ...Ούτε εγώ σκοπευα ή σκοπεύω να γράψω στον ταφο μου ότι ήμουν μέλος σε οποιοδήποτε από τα περίπου 25 φόρουμς ή κοινότητες που συμμετέχω, είχα συμμετάσχει στο παρελθόν ή θα θα συμμετάσχω στο μέλλον...Εχει κανένα νόημα να το δηλώσω?

quote:

Επειδή υπάρχει μια κατά επίφαση δημοκρατία που στην πραγματικότητα δεν υπάρχει γιατί δεν εκλέξαμε κάποιον Αντμιν –εδώ τον βρήκαμε και εδώ θα την αφήσουμε-

Υπέδειξε μου ένα φόρουμ στο παγκόσμιο διαδίκτυο όπου τα μέλη εκλέξαν την διαχείριση...Δεν είναι κόμμα εδώ φίλε,κάπου τα έχεις μπερδέψει τα πράγματα. Δεν εκλέγεις...ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ...

quote:

θα ήθελα να πω ότι βρισκόμαστε σε ένα χώρο
εικονικής πραγματικότητας και κανείς δεν μπορεί ουσιαστικά να διαγράψει κανέναν.Και αυτή είναι η ουσία!

Μιλάς για το αυτονόητο που απλά παραλείπεται και τοποθετείς και θαυμαστικό...Να βάλω και εγώ καμμιά δεκαριά λοιπόν... !!!!!!!!!!!!!


quote:

Καμία φορά όμως από εκεί που δεν το περιμένεις μπορεί να προκύψει και κάτι καλό όπως λίγοι καλοί φίλοι που αλλιώς δεν (?)θα γνώριζες ποτε.(?)

Αυτό ίσως είναι και το μόνο κακό. Το διαδίκτυο φίλε μου είναι από τη φύση του ΑΠΡΟΣΩΠΟ.Γιατί ξέρεις τα "καλά φιλαράκια" όταν μπαίνουν στον ίδιο "εικονικό χώρο", έχουν την τάση να δημιουργούν "εικονικές κλικούλες". Και μετά εμφανίζονται και τα υπόλοιπα "εικονικά φαινόμενα" όπως πχ να κάνεις την "εικονική πάπια" ή το χειρότερο να υποστηρίζεις μια καταφανως λανθασμένη άποψη που ειπώθηκε απο κάποιο φίλο σου, απλά και μόνο για να μη του χαλάσεις το "εικονικό του κεφι". Ή το άλλο να εισαι εσύ και ο φιλαράκος σου σε ένα topic και να μιλάτε με κωδικούς που αφορουν τα εκτός φόρουμς κοινά σας, και που μόνο εσείς καταλαβαίνεται, αφήνοντας τους "απέξω" να αναρρωτιούνται τι λετε...Πρέπει να το νιώσεις για να αισθανθείς τι "εικονικά άσχημο" που είναι.

quote:
Deva watching...

ωπα,αυτό είναι από άλλο ανέκδοτο...sorry


Καλά γεννητούρια στην έγγυο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 15:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Όσο για το "εμποροι" πες μου τι δουλεια κανεις και θα σου αποδείξω ότι και εσύ "έμπορας" είσαι.

Σωστό το παλικάρι εδώ!

Ιδού! Ο έμπορας των Νησιών.

Σε ναυπηγείο βρε παιδιά,
καϊκι θε' να κάνω,
και θα γυρίζω στα νησιά,
τον έμπορα να κάνω.

Μες στα νησιά έχει πολλά
πράγματα να ψωνίσω,
και θα 'ρχουμαι στο Πειραιά,
παιδιά, να τα πουλήσω.

Απο την Χίο βρε παιδιά,
μαστίχα θα φορτώσω
κι από την Κρήτη κάστανα,
τ' αμπάρια να γιεμώσω.

Στην Σάμο θα' βρω βρε παιδιά,
καπνά, κρασί και ψάρια (έλα pyramid!, έλα παιδί μου!)
στην Ικαριά, αμύγδαλα,
στην Μυτιλήνη, λάδια.

Στην Τήνο θα φορτώσω αρνιά (έλα και κάποιος μίλησε για πρόβατα!)
στην Μύκονο κριθάρια,
από την Σύρα τροφαντά,
κι απ' την Τζια γελάδια.

Παιδιά μου, όλα τα νησιά,
κανένα δεν θ' αφήσω,
Τσιρίγο, Άνδρο και Θερμιά,
όλα θα τα γυρίσω,
Κάρυστο, Σύφνο, Σέριφο,
όλα θα τα γυρίσω.

Στην Νάξο και στην Αίγενα,
στην Ύδρα και στην Πάρο,
στον Πόρο, Σπέτσες και Ψαρά,
απ' όλα θε' να πάρω.

Τέτοια ζωή μωρέ παιδιά,
θαλασσινή θα κάνω,
και στ' άλμπουρα του καϊκιού,
εκεί θε' να πεθάνω...


Deva singing...

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 25/09/2005 15:26:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 16:08:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

.


ξεφυγαμε απο το θεμα του θεματοθετη κατα την γνωμη μου, το οποιο πραγματευοταν τον ρολο του κακου.


θα μπορουσαμε να μιλαμε για τον κακο στην θρησκεια, για τον κακο στην κοινωνια, για τον κακο στην πολιτικη και να βγαλουμε πολυ διαφωτιστικα συμπερασματα.


αντιθετα μιλησαμε μονο για τον "κακο" του φορουμ.


ομως ο αντμινος μας με το πρωτο του ποστ στο παρον τοπικ ανελαβε κι αυτος τον ρολο του "κακου", (συνειδητα θεωρω, γιατι ειναι εφυης ανθρωπος).


προφανως η κινηση του ειχε δυο σκελη: την εκδηλωση κριτικης απο καποια μελη (που προφανως υποβοσκε κι ας μην γινεται φανερο στους πολλους) και την συνεισφορα του στο θεμα του τοπικ προβληματιζοντας τον θεατη που βρισκεται να αντιμετωπιζει δυο καλους κακους να συγκρουονται και φυσικα δεν ξερει με ποιον να ταυτιστει (με κανεναν ειναι η λυση του κοαν - μην ταυτιζεστε, μεινετε ο εαυτος σας)

γραφτηκαν σκληρα σχολια μεχρι στιγμης και θελω να σας πω μια ιστορια που εζησα σε ενα αλλο φορουμ.

οταν εκλεισε ο παθφαϊντερ τα φορουμ του, καποιο μελος που ειχε την δυνατοτητα εφτιαξε ενα φορουμ για τα παλια μελη του παθ.


καποια στιγμη ανοιξε ενα τοπικ οπου δηλωνε οτι "δικο του ειναι το μαγαζι, αυτος ειναι ο βοσκος κι εμεις τα προβατα, και οτι αξιζουμε οσο τα κωλοβακτηριδια στο παχυ του εντερο" - αυτολεξει παρακαλω!


φυσικα επεσε καταιγισμος απαντησεων που δεν συναδουν με τον χωρο του εσωτερικα για να αναφερω παραδειγματα , αλλα γενικα ακουσε καθε ειδους μπινελικι που περιεχει η Ελληνικη γλωσσα. (κι απο μενα εννοειται)


μετα απο μια εβδομαδα βρισιματος ομως, ΚΑΝΕΝΑ μελος δεν ειχε διαγραφει, ο,τι κι αν τουσουρε.


και φυσικα το επεσημανα με μηνυμα μου για να το καταλαβουν: ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΛΟΓΟΥ!


μας μπινελικωσε αγρια, αλλα μας προσφερε την δυνατοτητα να του απαντησουμε στο ιδιο επιπεδο.

.


οσο για τις απενεργοποιησεις λογαριασμων, αυτες αγγιζουν μονο τα ατομα που εχουν την εντιμοτητα και την ειλικρινια να χρησιμοποιουν το ιδιο νικ παντου!

(εγω προσωπικα, οπου με εχουν απενεργοποιησει ως τζονυμπιγκουντ δεν ξαναμπηκα ποτε με αλλο νικ.)


αυτα τα μελη ομως, επιλεγουν τα φορουμ στα οποια συμμετεχουν, αρα τα εχουν ηδη εκτιμησει για καποιους λογους. (οπου δειτε το νικ μου να εχει ανοιξει τοπικ σε αλλο φορουμ με θεμα "λαθος θεμα" και μηνυμα "λαθος φορουμ", σημαινει οτι αποχωρησα εγω απο αυτο)


αρα δεν μπηκαν για να βλαψουν τον χωρο αλλα να προσφερουν κατι.


αν αυτα τα μελη υποπεσουν σε παραβιαση των κανονισμων, ειναι πολυ ευκολο να λυθει το προβλημα με προσωπικη επικοινωνια, οπου σε μια ηρεμη αναλυση των σφαλματων τους πιστευω θα αντιδρασουν θετικα.

.

η αλλη κατηγορια αφορα τα ατομα που μπαινουν στο δικτυο γενικα για πλακα, με ο,τι νικ επιλεξουν για καθε χωρο που εμφανιζονται.

αυτα τα μελη δεν τα απασχολει καθολου το αν απενεργοποιηθει το υπαρχον νικ τους.

θα φτιαξουν την αλλη μερα αλλο, την παραλλη αλλο και θα κανουν το φορουμ οπα...


αυτα τα μελη αδρανοποιουνται μονο αν δεν τους δωσεις σημασια!


.


ευχομαι καλα ξεμπερδεματα παιδια στις αντιπαραθεσεις - εγω λεω να μην ξαναγραψω στο παρον τοπικ αν δεν το θεωρησω αναγκαιο, γιατι δεν θελω να ταυτιστω με κανεναν και ηδη αρκετοι εσφαλμενα με εχουν ταυτισει με καποια πλευρα.


δεν ανηκω σε κανενα κομμα, σε καμια ποδοσφαιρικη ομαδα, σε καμια θρησκεια, σε καμια κλικα ή ο,τι αλλο.

ειμαι εγω.

αντιδρω αυθορμητα σε οσα διαβαζω, οποιος κι αν ταχει γραψει.

λεω την γνωμη μου.


.


βεβαια απ ο,τι καταλαβα, η κριτικη που ασκω (σε καποια μελη σε καποια τοπικ) χρησιμοποιωντας την σατυρα (κυνικη σατυρα, αυτη διδασκει) εχει παρεξηγηθει και τεινω να αποκτησω τον τιτλο του κακου, ενω ειμαι ο τζονυκατσεφρονιμαναγινειςνοικοκυρης.

ετσι λεω να ανοιξω ενα νεο τοπικ με θεμα την σατυρα ως μεσον κριτικης στο οποιο δεν θα ηθελα να δω στειρες προσωπικες αντιπαραθεσεις αλλα διαλογο και φυσικα σατυρα.


.


πριν φυγω ομως να συνεισφερω στο θεμα του τοπικ


καποιος ειπε: "καλυτερα ενας καλος κακος, παρα ενας κακος καλος"


παρακαλω, μην παρεξηγηθει κι αυτο!


αναλυστε το λιγο βαθυτερα απο το πρωτο επιπεδο (οου γιες, υπαρχουν κι αλλα επιπεδα στις λεξεις )


ναστε καλα!


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 16:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Mercury
Μου έδωσες αφορμή να διασαφηνίσω κάποια πράγματα, που σχετίζονται με την χρηματοδότηση του ESOTERICA, με την όποια διαφήμηση, αλλά και την κεντρική μας σελίδα.
Παραθέτω τμήματα από το μήνυμά σου, που αφορούν αυτά τα θέματα:
quote:
  • Είπε ποτέ ο Admin και η συντονιστική του ομάδα οτι δουλευούν στα νταμάρια και με το μεροκάματο τους πληρώνουν τα έξοδα διαφύλαξης και συντήρησης αυτού του χώρου?
  • Αλλά και αυτή την ίδια την διαφήμιση...΄σου επιβάλλει κανείς να την υφίστασαι? Βλεπεις καμμιά διαφήμιση στο χώρο των φόρουμς?
  • Oτι διαφημιστικό υλικό υπάρχει βρίσκεται συγκεντρωμένο στην αρχική σελίδα την οποία μπορείς πολύ άνετα να αποφύγεις. Απλά, αντί για www.esoterica.gr πληκτρολογείς η τοποθετείς στα favourites τη διεύθυνση www.esoterica.gr/forums και τελείωσε η υπόθεση...


  • Δεν δουλεύουμε στα νταμάρια για να διατηρήσουμε αυτόν τον χώρο. Είναι ωστόσο αλήθεια, πως το συντρηπτικά μεγαλύτερο ποσοστό των εξόδων για την διατήρηση του ESOTERICA, προς το παρόν το πληρώνουμε από την τσέπη μας (από τα έσοδα της προσωπικής μας εργασίας) κάποιοι από εμάς.
    Ποιά είναι αυτά τα έξοδα;
    -Τα έξοδα για την αναβάθμιση των υπηρεσιών που μας προσφέρει ο server (έχουν σχέση με την ταχύτητα και εξαρτούνται από τον ηλεκτρονικό εξοπλισμό που έχουμε νοικιάσει)
    -Τα έξοδα από κασσέτες, βιντεοκασσέτες, φιλμ, μελάνια, χαρτιά για εκτύπωση, κ.λπ. που κατά καιρούς χρησιμοποιούμε για διάφορες δραστηριότητες.
    -Το κόστος για τον server που φιλοξενεί το ESOTERICA, το οποίο όσο αυξάνονται οι χρήστες, τα θέματα και γενικότερα η κίνηση, γίνεται όλο και μεγαλύτερο. Σε αντίθεση με τα όσα έχουν ειπωθεί περί εμπορικής επιχείρησης, είναι ευνόητο πως όσο περισσότερους "πελάτες"() έχουμε, τόσο πιο ζημιωμένοι οικονομικά είμαστε!!! Και αυτό αποτελεί πλέον ένα πρόβλημα για την ανάπτυξη του χώρου, εφόσον για να αναβαθμιστεί πλήρως, είναι αναγκαίο να υπάρξουν χρήματα . Ευελπιστούμε πως θα μπορέσουμε να κινηθούμε προς μία λύση σ' αυτόν τον τομέα
  • Στην κεντρική σελίδα του ESOTERICA (http://www.esoterica.gr/main.htm) αυτή τη στιγμή που γράφω, υπάρχουν τρία μπάνερ για τα περιοδικά: ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ, ΝΕΑ ΑΚΡΟΠΟΛΗ και MYSTERY. Οι παρουσιάσεις αυτές δεν έχουν κερδοσκοπικούς στόχους, αλλά αποτελούν τη δική μας συμβολή στα πλαίσια μιας αμοιβαίας παρουσίασης που γίνεται μεταξύ των περιοδικών και εμάς.
    Ωστόσο, θα βοηθούσε πολύ την προσπάθειά μας να υπάρχουν κάποιες διαφημήσεις - όπως κατά καιρούς συμβαίνει. Ο χρόνος και τα άτομα για να ασχοληθούν με τον τομέα αυτό δυστυχώς δεν επαρκούν. Όταν παρουσιάζεται όμως μια τέτοια ευκαιρία ή δυνατότητα, σαφώς και είναι ευπρόσδεκτη.
    Πάντως με μία, δύο ή τρεις διαφημήσεις, δεν λύνεται το πρόβλημα της οικονομικής στήριξης του ESOTERICA.
  • Εκτός από τις παρουσιάσεις των 3 περιοδικών, στην κεντρική σελίδα κατά καιρούς παρουσιάζονται και κάποια βιβλία. Κανένα - μα κανένα - οικονομικό όφελος δεν αντλούμε από αυτές τις παρουσιάσεις, γιατι έχουν καθαρά ενημερωτικό χαρακτήρα.

    Η κεντρική σελίδα ανανεώνεται σε τακτά χρονικά διαστήματα. Το περιεχόμενο των ανανεώσεων αυτών αφορά:
    -Βιβλιοπαρουσιάσεις
    -Παρουσιάσεις των περιοδικών τα οποία ανέφερα πιο πάνω
    -Ανακοινώσεις για δραστηριότητες δικές μας
    -Ανακοινώσεις για σεμινάρια, διαλέξεις και δραστηριότητες άλλων χώρων που ασχολούνται με το πεδίο έρευνας που ασχολείται και το ESOTERICA
    -Διάφορα νέα που έχουμε αλλιέυσει και μεταφράσει από το διαδίκτυο
    -Παρουσίαση άρθρων που έχουν γραφτεί από την συντακτική ομάδα του ESOTERICA ή που μας έχουν παραχωρηθεί από μέλη των forums, από συγγραφείς ή από άλλους χώρους.
    -Ανακοινώσεις για τυχόν αφιερώματα (π.χ. "Η Εσωτερική Αναζήτηση, τα ΜΜΕ και η Παρα-πληροφόρηση"
    ...και άλλα πολλά τέλος πάντων.


Το ESOTERICA δεν είναι μόνο τα forums.
Είναι και η κεντρική του σελίδα, που φιλοξενεί τον κόπο πολλών ανθρώπων εδώ και 8 χρόνια. Είναι και ένα βήμα για την έκφραση κάθε αγνής πνευματικής προσπάθειας. Είναι και ένας πραγματικός χώρος που μέσα από εργασίες, έρευνες, εξερευνήσεις, συναντήσεις του εργαστηρίου φιλοσοφικού και μεταφυσικού διαλόγου, προσπαθεί να αποδώσει σε όλα τα μέλη του, ένα ακόμα λιθαράκι στην αναζήτησή τους. Για όσους πιστεύουν πως θα τους φανεί χρήσιμο, μπορούν να το δεχθούν. Για όσους πάλι όχι, δεν έχει σημασία. Εμείς θα συνεχίσουμε να κάνουμε αυτό που κάνουμε.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 17:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης
Mercyry και πυραμίδα το να μπω στην διαδικασία να ξεσκονίσω την τοποθέτηση σου
θεωρώ ότι δεν έχει νόημα ….
Είναι χάσιμο χρόνου.
Έχεις την άποψη σου έχω την δική μου.
Αν μετά από ένα χρόνο ακόμα παραμονής στο χώρο έχει αλλάξει η δική μου και μου δοθεί η ευκαιρία να την διατυπώσω να είσαι βέβαιος ότι θα το κάνω.
Όλα τα αλλά είναι “πράσινα δαμάσκηνα και ψιλές ελιές”.
Ναστε καλά όλοι.

----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 17:44:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
δεν ανηκω σε κανενα κομμα, σε καμια ποδοσφαιρικη ομαδα, σε καμια θρησκεια, σε καμια κλικα ή ο,τι αλλο.

Εγώ είμαι ΟΦΗ. Ιδού ο Ύμνος.

ΟΦΗ είσαι άξιος και γι' αυτό μην αμφιβάλλεις,
η Κρήτη όλη σ' αγαπά, κι αν δεν νικάς, κι αν χάνεις.

Ομάδα είσαι συμπαγής, με παίχτες έναν κι ένα,
θερμά συλληπητήρια, που κληρωθεί με σένα.

Ο ΟΦΗ μες το γήπεδο, γκαζώνει και κεντάει,
το χόρτο δεν το ακουμπά, γιατί πάντα πετάει.

Τι να το κάνουμε εμείς, αυτό που λένε βία?
Στα γκολ και στο παιχνίδι μας, δείχνουμε την αξία.

Είσαι η πρώτη δύναμη μα χωρίς υπεροψία,
κερνάς την δοξασμένη σου, αθάνατη Ιστορία.

Και ποιον να πρωτοθυμηθείς απ' τους παλιούς μας παίχτες ?
Στο ένδοξό σου παρελθόν, χρυσές θεμέλιες πέτρες...

Deva still singing...

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 25/09/2005 17:56:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 17:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
wendigo
σου χρωστώ μια απάντηση στο μήνυμά σου στις 23/09/2005, 00:53:31

quote:
quote:
Σε θύμωσε γιατί θεωρείς πως βάλλεται προσωπικά εναντίον σου - όπως θα μπορούσε να συμβαίνει δινητικά για όλα τα μέλη των forums - ή γιατί ο συγκεκριμένος τρόπος χειρισμού μιας κατάστασης από τον Admin σε βρίσκει κάθετα αντίθετο;
Μπορούν βέβαια να ισχύουν και τα δύο.

Η δυσαρέσκειά μου οφείλεται στο δεύτερο.

Θα έπρεπε να διαχωριστεί η αντίθεση από τη δυσαρέσκεια, γιατί είναι δύο διαφορετικά πράγματα.


Η αντίθεση μπορεί να ανήκει στο νου και στο συναίσθημα. Μπορεί να οφείλεται στη δυσαρέσκεια και να εκφράζεται γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο ως τέτοια. Μπορεί επίσης να εκφράζει μια κρίση, σχετικά με το εάν μία πράξη είναι δίκαια ή όχι και για ποιούς. Στην περίπτωσή μας, η στάση του Admin θα έπρεπε να είναι δίκαια για το ESOTERICA. Και για όλα τα μέλη του ανεξαιρέτως. Και η αυστηρότητα, δεν κάνει μία πράξη λιγότερο δίκαια, ακόμα και γι' αυτούς στους οποίους απευθύνεται. Αντίθετα μάλιστα, αποτελεί μια πράξη αγάπης.

Η δυσαρέσκεια από την άλλη, είναι μία συναισθηματική αντίδραση. Σημαίνει πως "κάτι δεν μου άρεσε".
Η ευαρέσκεια και η δυσαρέσκεια ως αντιδράσεις σε μία πράξη, μπορούν να είναι ή να μην είναι ανάλογες με το πόσο δίκαια ή σωστή ήταν η πράξη αυτή. Δυσαρέσκεια μπορεί να υπάρχει για μια δίκαιη πράξη, όπως ευαρέσκεια μπορεί να υπάρχει για μια άδικη.
Η ίδια η πράξη όμως, για να εξυπηρετήσει το σκοπό της, δεν πρέπει να θέτει ως στόχο την ευαρέσκεια. Εκτός εάν αυτός είναι ο μοναδικός σκοπός της - δηλαδή το να γίνει αρεστή - οπότε σε αυτήν την περίπτωση, εάν προκαλέσει τη δυσαρέσκεια, τότε έχει αποτύχει να τον εκπληρώσει.

Ο τρόπος χειρισμού της κατάστασης από τον Admin δεν είχε ως σκοπό να αρέσει. Οπότε, δικαιολογημένα μπορεί να δυσαρέστησε κάποιους.
Το να αναιρεθεί όμως γι'αυτόν τον λόγο, θα σήμαινε πως αναιρεί τον αρχικό της σκοπό, ο οποίος είναι ανεξάρτητος από ευαρέσκεια και δυσαρέσκεια.
Θα είχαμε τότε να κάνουμε με έναν άνθρωπο χωρίς λόγο και με μοναδικό κίνητρο το να είναι αρεστός. Και τότε, οι πράξεις του που θα ελέγχονταν από αυτήν του την επιθυμία, θα ήταν πραγματικά άδικες και δεν θα δικαιολογούσαν την θέση του ως Admin. Γιατί η θέση του Admin δεν έχει ως αντικείμενο το να γίνει κάποιος αρεστός, αλλά το να εκφράσει τους στόχους του παρόντος χώρου, καθώς και τα όρια μέσα στα οποία μπορούν να κινηθούν όσοι συμμετέχουν σε αυτόν.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 20:23:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury
quote:

οσο για τις απενεργοποιησεις λογαριασμων, αυτες αγγιζουν μονο τα ατομα που εχουν την εντιμοτητα και την ειλικρινια να χρησιμοποιουν το ιδιο νικ παντου!

(εγω προσωπικα, οπου με εχουν απενεργοποιησει ως τζονυμπιγκουντ δεν ξαναμπηκα ποτε με αλλο νικ.)


αυτα τα μελη ομως, επιλεγουν τα φορουμ στα οποια συμμετεχουν, αρα τα εχουν ηδη εκτιμησει για καποιους λογους. (οπου δειτε το νικ μου να εχει ανοιξει τοπικ σε αλλο φορουμ με θεμα "λαθος θεμα" και μηνυμα "λαθος φορουμ", σημαινει οτι αποχωρησα εγω απο αυτο)

.....
η αλλη κατηγορια αφορα τα ατομα που μπαινουν στο δικτυο γενικα για πλακα, με ο,τι νικ επιλεξουν για καθε χωρο που εμφανιζονται.

αυτα τα μελη δεν τα απασχολει καθολου το αν απενεργοποιηθει το υπαρχον νικ τους.


Φίλε jonniebegood με αφορμή αυτά που αναφέρεις και σε συνδυασμό με τη δήλωση που έκανα στο προηγούμενο ποστ μου ότι δηλ συμμετέχω ή έχω συμμετάσχει σε τουλάχιστον 25 φόρουμς και κοινότητες νιώθω την ανάγκη να διευκρινήσω κάτι που είχα την εντύπωση ότι θα γινόταν εύκολα κατανοητό...

Πρώτα από όλα λοιπόν δεν αναφέρομαι αποκλειστικά σε ελληνικά φόρουμς.Τα αγγλοφωνα και ολλανδικά φόρουμς και κοινότητες στα οποία συμμετέχω είναι πολύ περισσότερα. Δευτερον δεν αναφέρθηκα αποκλειστικά σε φόρουμς εσωτεριστικού ή μεταφυσικού περιεχομένου.Υπάρχουν και άλλα πράγματα στη ζωή εκτός απο την εσωτερική αναζήτηση...Για μένα δεν έχει κανένα νόημα να χρησιμοποιώ το nick Mercury σε μια κοινότητα φίλων του ψαρέματος ή στην κοινότητα των φίλων του αγαπημένου μου αθλητικού σωματείου (ΑΕΚΑΡΑ ΟΛΕΕΕΕ!..) Το nick Mercury το χρησιμοποιώ εδώ και στο mystica τα μόνα ελληνικά φορουμς μεταφυσικού περιεχομένου στα οποία είμαι γραμμένος ως μέλος...Αυτα...


amalia τι να πω? μένω έκπληκτος στα αλήθεια...ποτέ δεν πίστεψα ότι το esoterica είναι κερδοσκοπική επιχείρηση,αλλά να βαζετε λεφτά και από την τσέπη σας δεν το περίμενα με τίποτα...χαράς το κουράγιο σας,τι άλλο να πω?...και ασφαλώς το esoterica δεν είναι μόνο τα forums,αλοίμονο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 23:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Γειά σου jonnie.
Κανένας, από αυτούς που σε έχουν γνωρίσει τουλάχιστον, δεν μπορεί να σε ταυτίσει με πλευρές.

Γειά σου Deva.
Γιατί δεν βάζεις τον εαυτό σου μέσα και αναφέρεσαι μόνο σε εμάς τους άλλους? Τόσα λάθη κάνουμε και δεν τα βλέπουμε? Μπορεί τι να πω. Επειδή σε κάτι που μου είχες πει πριν καιρό είχες δίκιο, το πρόσεξα και προσπαθώ να το βελτιώσω, θα προσέξω λοιπόν και αυτό που λες τώρα.

Δεν τζογάρω, οπότε μου λες κινέζικα όταν αναφέρεσαι σε τέτοια.

Για τα άκρα που ρωτάς να σου πω, δεν υπάρχουν εάν μιλάμε γενικά.
Εάν μιλήσουμε ειδικά μπορώ να στα πω, εκμεταλεύσου κάποιον που εγώ θα εκτιμήσω ως πιό αδύναμο και θα τα δεις με την μια. Όταν θα το αρχίσεις και το αντιληφθώ δεν υπάρχει γυρισμός, θα σε πάω μέχρι το τέλος όποιο και να είναι αυτό. Ποιός όμως θα κρίνει το τέλος? με όλο τον εγωϊσμό που με διακρίνει απαντώ, εγώ. Ποιά όμως είμαι εγώ? αυτή που είμαι... ένας κόκκος άμμου, ένα τίποτα, μια ιδιοφυία, μια ηλίθια... τι με νοιάζει εμένα, ας νοιαστεί γι΄αυτό όποιος θελήσει να με φτάσει σε αυτό το σημείο.

Σχετικά με την εκπαίδευση που μπορείς να μου κάνεις στα γενικά είσαι ευπρόσδεκτος να αρχίσεις, πρέπει βέβαια να σου πω ότι έχω εξαιρετικό δάσκαλο, τον γιό μου.

Τώρα για τα ψάρια...
Νομίζεις ότι εγώ έχω καιρό να περιμένω μέχρι ο άλλος να αποφασίσει εάν θα μου δείξει ή μέχρι να τα καταφέρει να μου δείξει. Έχω μια ζωή να ζήσω, για τον σκοπό που εγώ έχω στο μυαλό μου, εάν την καταναλώσω ποιός θα μου δώσει λίγη από την δική του?

Γειά σου και σένα τυχερούλη.
Κάνε ότι καταλαβαίνεις φίλε. Μου ζήτησες την γνώμη μου και την είπα, εάν τώρα εσύ δεν θέλεις να την ξεσκονίσεις δικαίωμά σου. Να είσαι και εσύ καλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 23:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo
Έθεσα κάποιο θέμα στο παρόν φόρουμ για το οποίο μίλησα ήδη περισσότερο απ'όσο ήθελα. Παρακαλώ amalia μην στρέφεις την προσοχή μακριά από το κατεβατό που (δυστυχώς) χρειάστηκε να γράψω πατώντας σε ΜΙΑ ΛΕΞΗ και μετατρέποντας το άσπρο σε μαύρο. Δεν τιμά κανένα μας.

Χρειάζεται όντως να το εξηγήσω;
Έστω.
Ρώτησες:

quote:
Σε θύμωσε γιατί θεωρείς πως βάλλεται προσωπικά εναντίον σου - όπως θα μπορούσε να συμβαίνει δινητικά για όλα τα μέλη των forums - ή γιατί ο συγκεκριμένος τρόπος χειρισμού μιας κατάστασης από τον Admin σε βρίσκει κάθετα αντίθετο;
Μπορούν βέβαια να ισχύουν και τα δύο.

Απάντησα:
quote:
Η δυσαρέσκειά μου οφείλεται στο δεύτερο

Ποιό "δεύτερο";
Το: "ο συγκεκριμένος τρόπος χειρισμού μιας κατάστασης από τον Admin με βρίσκει κάθετα αντίθετο".

Πρώτα γεννιέται η ΑΝΤΙΘΕΣΗ μου (για λόγους που εξήγησα επαρκώς) και ακολούθως δημιουργείται ΔΥΣΑΡΕΣΚΕΙΑ. Γιατί αυτός ο όρος; Γιατί δεν ήθελα να χρησιμοποιήσω τη λέξη "θυμός".
Το ρήμα που... προκαλεί "δυσαρέσκεια" είναι το "δυσαρεστέω". Σύμφωνα με το λεξικό Liddel-Skott (μια που καταντήσαμε να παίζουμε τον Μπαμπινιώτη) σημαίνει ΚΑΙ "θεωρώ εαυτόν προσβεβλημένον". ΟΚ;

Για να μην μπλεχτούμε με άλλο λεκτικό κλεφτοπόλεμο:
Δυσαρέσκεια μπορεί να γεννηθεί από μια δίκαιη πράξη, από μια άδικη ή από μια αισχρή και ανόητη.
Το πώς κρίνω τη στάση του Admin το έκανα σαφές.
Το τι στόχο είχε δεν τον γνωρίζω.
Το να συζητάμε για το αν "τσαντίστηκα που μας μαλώσανε δίκαια" ή αν έβαλα και το νιονιό μου να δουλέψει κι έχω και επιχειρήματα...(!)
Ε, με συγχωρείς, μη μου πεις πως δεν το κατάλαβες.

Παρακαλώ, αν έχεις κάτι να πεις για την "ταμπακιέρα" είμαι στη διάθεσή σου. Το να απαντώ σε σοφιστείες πάνω σε κάθε λέξη που χρησιμοποιούμε, δεν το ξανακάνω. Μια φορά και μόνο από σεβασμό σε σένα.

ΥΓ: Αν τα ελληνικά μου ήταν πολύ χειρότερα από αυτά τα λίγα που χρησιμοποιώ αλλά (υπόθεση εργασίας:)ΕΙΧΑ ΔΙΚΙΟ, θα θεωρούσες σωστό να με "μπερδέψεις" έτσι; Το βρίσκεις στ'αλήθεια "δίκαιο"; Αυτό που μετρά είναι να βγάζουμε τα... λεξικά μας να δούμε ποιό είναι το καλύτερο;


ΥΓ2: Παρατηρώ πως ο ίδιος ο Admin δεν τιμά το θέμα μας πλέον. Φαίνεται πως δεν ειπώθηκε κάτι που να αξίζει την απάντησή του. Μπορεί να το σκέφτεται ο άνθρωπος, να περιμένει να το δει πιο ψύχραιμα. Μπορεί να έχει δίκιο ο jonniebegood και να μας έπαιξε το ρόλο του "κακού". Μπορεί και να συντάσσει κάποια ΣΥΓΝΩΜΗ. Α, καληνύχτα Deva!

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 13:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
Όπως σας είπα, εγώ τρόλ δε γίνομαι. Ούτε με άλλο όνομα θα μπώ ούτε "φασαρία" θα δημιουργήσω. Μπορεί το αντμιναριό και οι ανύπαρκτοι συντονιστάδες να με βλέπουν σαν ορκισμένο εχθρό τους, εγώ απλά εκφράζω τη συμπάθειά μου.

Είπα οτι θα σταματήσω να γράφω και θα το κάνω. Ο μόνος λόγος για αυτό είναο, οτι απλογιζόμενος στον ευατό μου, διαπίστωσα οτι η συντρηπτική πλειοψηφία εδώ μέσα κειμένεται μεταξύ ... ηλίθιου και πανηλίθιου.
Αποτελεί ύψιστη προσβολή στο διαδικτυακό μου πρόσωπο να με συγκρίνουν με μέλη τύπου Grigorianos ή Stratis79. Αν το αντμιναριό με βλέπει ισοβάθμιο με φαντασιόπληκτους και χωλομένος θρησκειόπληκτους, επιλέγω να διαγραφώ από μόνος μου. Με τέτοια άτομα δεν θέλω να έχω να κάνω, γιατί η φαιδρότητά τους ξεπερνάει το όριο που εγώ θεωρώ αποδεκτό. Το ίδιο ισχύει και για την κουστοδία του Πάλμου, όπου λόγω της επίσκεψης του αντμινιστάν στην καφετέρια του Ινστιτούτου Ερευνών φαίνεται οτι οι εν λόγω φαιδροί απολαμβάνουν ύψιστη προστασία και ασυλία στις αθλιότητές τους.

Όπως ειπώθηκε, η σταυροφορία του Βρίλ ενάντια στην αθλιότητα και την αποβλάκωση είναι καταδικασμένη. Σε ευχαριστώ Λύκε, για την λίγη συμμετοχή σου με καυστικά πλήν εύστοχα σχόλια. Επίσεις ευχαριστώ τον Τυχερούλη, τον Άγγελο και Βέντιγκο για την εύρυθμη και οξυδερκή συμμετοχή στις συζητήσεις μας. Ευχριστώ όσους πήραν μέρος στα τόπικ και τα συμπλήρωσαν με τις συμμετοχές τους. Διαπίστωσα ότι έγινα γνωστός για τόπικ και απόψεις που ξεφέυγουν από τις μονολιθικές και πελατειακές νοοτροπίες που βασανίζουν τόσο τον χώρο αλλά και σε επέκταση όλο τον ... τόπο μας.

Ευχαριστώ ιδιαίτερα τον Τζώνη, που μέσα από τις διαφωνίες μας μου έδειξε οτι υπάρχει και η άλλη πλευρά, ο άλλος τρόπος και ο άλλος δρόμος. Λυπάμαι καλοί μου εσωτεριστές, αλλά συμπέρανα οτι κρύβεστε πίσω από κενά στοιχάκαι, αδεια νοήματα και πολλά κούφια λόγια. Συμπέρανα οτι ακούγονται ωραία, αλλά για το δικό μου γούστο είναι κάτι παραπάνω από χάσιμο χρόνου.

Ευχαριστώ τα παιδιά της ομάδας των "Ληστών", γιατί με λίγα μέσα αποδείξαμε οτι είμαστε σε θέση να κάνουμε κάτι για αυτό το ρημαγμένο το βουνό. Με πρωτοβουλία του Νταβέλη και με έργα δικά μας, δείξαμε οτι τελικά μπορούμε να το κάνουμε. Εγώ προσωρπικά πιστεύω οτι ο κύκλος μου εδώ ολοκληρώθηκε και οτι σίγουρα μπορεί η καπετανισσα Avallon να ψυχαγωγήσει καλύτερα τα πλήθη. Από μένα μόνο πικρές αλήθειες βγαίνουν, που σίγουρα δεν αρέσουν σε όλους.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ και στη Αμαλία, που μου συνέστησε δημόσια κάτι, το οποίο εγώ το εξέλαβα σαν αστείο. Μου φάνηκε αδιανόητο οτι η Αμαλία το εννούσε στα σοβαρά και γι αυτό δεν του έδωσα και την πρέπουσα σημασία. Μου φάνηκε τόσο γελοίο, να μου συνιστά να ψάξω κάτι αληθινό και βαθύτερο, έχοντας υπ όψη τον ψυχοπαθή που φέρεται σαν αντιπρόσωπος του Θεού στη Γή, όταν στο γενικ΄οτου παραλλήρημα μιλούσε για "ειλικρινή συγνώμη" και παράλληλα κάπου έγραφε "ζήτησα συγνώμη απλά για να να το πώ και να μήν δημιουργηθει τίποτε παραπάνω". Τόσο ειλικρινής ήταν και τόσο βαθια είναι τα νοήματα που πρέπει να αναζητήσω. Ειλικρινά Αμαλία, σε είχα περάσει για έξυπνο άνθρωπο. Διαπιστώνω ότι κάθε μέρα μου φέρνει και μια απογοήτευση.

Για το υπόλοιπο Αντμιναριό εύχομαι κάθε καλό, κάθε ευτυχία και κάθε επιτυχία και καλή αναζήτηση. Εγώ προσωπικά, το πρώτο πράγμα που θα αναζητούσα, θα ήταν η ποιότητα, γιατι ώς γνωστόν, όποιος επαναπαύεται στις δάφνες του, αυτές γρήγορα μαδάνε και όπου υπάρχει σαπίλα, ξέρετε τι θα ακολουθήσει ...

Φοβάμαι, οτι τελικά για το σύνολο της παρουσίας μου σε αυτό το φόρούμ ισχύει το "ότι αρχίζει ωραίο τελειώνει με πόνο" και το τελικό μου συμπέρασμα και μάθημα από όλο αυτόν τον χαμένο χρόνο έιναι το "άλλο τι είναι και άλλο τι φαίνεται". Έχετε πολύ δρόμο να αναζητήσετε ακόμα, καλοί μου κουφιοκεφαλάκηδες.

Υ.Γ. 1. Ελπίζω να μην ξέχασα κανέναν, αν και φοβάμαι οτι άν καταθέσω λίστα όποιον ευχαριστώ, αυτή πολύ εύκολα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για προγκρόμ.

Υ.Γ. 2. Αν μπορείτε, αλλάξτε και τον τίτλο στο "Χαμένοι στη Μετάφραση". Κατα βάθος εννοεί κάτι σαν χαμένοι στον κόσμο της υπέρτατης βλακείας.

Υ.Γ. 3. Χαιρετισμούς στη Μόρα, τα στρουμφάκια, τα κοριτσάκια με τα γυάλινα μάτια και τα κάθε λογής ΟΥΦΟ που θα συναντήσετε σε αυτό το φόρουμ.



Edited by - Vril on 26/09/2005 13:25:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nightingail
Νέο Μέλος

Greece
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 13:46:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nightingail
Vril μείνε,χρειάζεται η λογικη σου εδώ μέσαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 14:14:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
Κάποια στιγμή θα γράφω και αλλού και πάντα με το ίδιο όνομα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 14:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
Μέχρι τότε...
http://www.fhs.gr/gr/forum/viewtopic.php?t=264
(με τη μπλέ φόρμα)


Edited by - Vril on 26/09/2005 14:27:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 15:35:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Έχεις παρασυρθεί από τον εγωϊσμό σου και δεν ξέρεις τι λες.
Όσοι δεν συμφωνούν μαζί σου είναι ηλίθιοι, όσοι συμφωνούν είναι οξυδερκείς.

Εάν εσύ θέλεις να ρίξεις τον εαυτό σου τόσο χαμηλά και να δείχνεις πόση ανάγκη έχεις από υποστήριξη για να είσαι κάπου, δικαίωμά σου.
Αυτός που διαφωνεί μαζί σου δεν είναι απαραίτητα και εχθρός σου, ίσως να βρεθείς προ εκπλήξεων όταν θα χρειαστείς κάτι και θα ζητήσεις βοήθεια. Μπορεί αυτοί που διαφωνούν μαζί σου τώρα να τρέξουν γρηγορότερα από τους υπόλοιπους.

Δεν θα το μάθεις όμως ποτέ γιατί θα σε εμποδίσει ο εγωϊσμός σου να απευθυνθείς στους υποτιθέμενους "εχθρούς" σου.

Όταν θα χρειαστείς κάποιο φίλο, εκτός από όσους ήδη ανέφερες κάνε και μια κλήση εδώ, που ξέρεις, ίσως μέσα σε αυτό το forum με τα στρουμφάκια, τα κοριτσάκια με τα γυάλινα μάτια, την Μόρα και κάθε λογής ΟΥΦΟ, όπως είπες, να υπάρχουν άνθρωποι που θα σου πιάσουν το χέρι. Άλλο τι βλέπεις εσύ και άλλο τι είναι η πραγματικότητα.

Να είσαι καλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 15:40:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
H Απώθηση, δεν είναι κατανόηση.

Εσωτερικά και εξωτερικά οι άνθρωποι προτιμούν να απωθούν, παρά να κατανοούν. Η απώθηση μπορεί (και γίνεται συνήθεια), είναι ένδειξη κλειστού και χαζού μυαλού, όσο και του μυγοχάφτη.

Όταν ο Αινσταιν, έγραψε και απέδειξε την θεωρία της σχετικότητας, εκτός του ΠΛΑΝΚ όλα τα άλλα μεγάλα (σε παρένθεση) μυαλά, γέλασαν, κορόιδεψαν, και είπαν πως είναι καθαρή φαντασία μιας και τίποτα από αυτά, δεν γίνεται να αποδειχθεί.

Πετάει ο γάιδαρος Αινσταιν? Ρώτησαν….όλοι τους γελώντας.

Κύριοι, περιμένετε την επόμενη ολική έκπληξη του Ηλίου….και θα δείτε πως ο γάιδαρος πετάει, απάντησε.

Τι θέλεις να μας πεις Αινσταιν, ρώτησαν όλοι τους, περιεργοι.

Την καμπύλη του χρόνου, θα την δείτε στην καμπύλη του φωτός, *(σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου) από το Φως των αστερίων που είναι πίσω από τον Ήλιο, (που φυσιολογικά δεν θα έπρεπε να δείτε, )….μα την συγκεκριμένη στιγμή, στην ολική έκπληξη, το φως τους θα φτάσει σε σας…

Έτσι και έγινε.

Και ξαναείπε μετά από χρόνια…ο Αινσταιν

Τα μέτρια μυαλά, θα γίνονται πάντα εμπόδιο σε διάνοιες.

Για μένα προσωπικά, η κατανόηση χρειάζεται διαρκής εγρήγορση, ευλυγισία και ευαισθησία…εκείνη η ζεστασιά που δεν έχει να κάνει με συναισθηματισμούς τύπου καλός εσύ κακός εκείνος. Ο κάθε εξυπνάκιας που ξεχωρίζει τον εαυτό του από ότι ο ίδιος κρίνει σαν χαζό, δεν θα δει ποτέ του, πως είναι μέρος της Χαζομάρας. Ακριβώς για το λόγο, ότι καθορίζεται, (από ότι ο ίδιος κρίνει η αναλύει), δεν γίνεται να ελευθερωθεί από αυτό.

Η το βλέπεις….η δεν το βλέπεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 15:59:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

Αυτός που διαφωνεί μαζί σου δεν είναι απαραίτητα και εχθρός σου, ίσως να βρεθείς προ εκπλήξεων όταν θα χρειαστείς κάτι και θα ζητήσεις βοήθεια. Μπορεί αυτοί που διαφωνούν μαζί σου τώρα να τρέξουν γρηγορότερα από τους υπόλοιπους.

Δεν θα το μάθεις όμως ποτέ γιατί θα σε εμποδίσει ο εγωϊσμός σου να απευθυνθείς στους υποτιθέμενους "εχθρούς" σου.



Χα χα, ωραίο το ανέκδοτο και γέλασα πολύ.

Το τελευταίο πράγμα που θα τρέξω να κάνω είναι να απευθυνθώ σε ανθρώπους με που χαρακτηρίζονται με ογκώδη και μονολιθική αντιμετώπιση των πραγμάτων, όση και το nickname που τους εκφράζει.

Πρωτού να υπεραπλουστεύσεις τα πράγματα και να κρίνεις και να κατακρίνεις άλλους, προτιμότερο είναι να αναλογιστείς, αν όντως είσαι η κορωνίδα ή η βάση της δημιουργίας.

Ναι, είμαι καλά και μην ασχολείσαι.

quote:

Όταν θα χρειαστείς κάποιο φίλο, εκτός από όσους ήδη ανέφερες κάνε και μια κλήση εδώ, που ξέρεις, ίσως μέσα σε αυτό το forum με τα στρουμφάκια, τα κοριτσάκια με τα γυάλινα μάτια, την Μόρα και κάθε λογής ΟΥΦΟ, όπως είπες, να υπάρχουν άνθρωποι που θα σου πιάσουν το χέρι. Άλλο τι βλέπεις εσύ και άλλο τι είναι η πραγματικότητα.

Ότι αφορά τους δήθεν και την αντιμετώπισή τους σε περίπτωση που εγώ τύχει να έχω κάποιο πρόβλημα, θα σου απαντήσω το εξής απλό.

- Ξέρεις τι είμαι εγώ χωρίς τους δήθεν ?
- Ότι ένα ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Δηλαδή "Πλάτωνα" με λίγα λόγια, επειδή ο Αίνστίαν είπε, και του απάντησε ο άλλος, για αυτό αυταπόδεικτα μεταφέρεται 1:1 η ιστορία και εδώ, εσύ είσια η δίανοια και όποιος δεν συμφωνεί μαζί σου είναι ο μυγοχάφτης. Αυτό δε λές ?

Εντάξει βρε Πλάτωνα, θα πούμε του Νοσοκόμου να μήν σε πονέσει παααρα πολύ.

Μαζί με τα χρυσά ιπτάμενα άρματα στον Τσούτσουρο, μπορεί να βρείς και κανένα γάιδαρο που πετάει. Κάνε μόνο έναν κόπο, και βρές άν όλοι αυτοί που γράφουν ολόκληρα κατεβατά για τέτοια θέματα, ξέρουν έστω και κατα προσέγγιση που πέφτει ο Τσούτσουρος. Όχι να έχουν πάει...

Κανένα άλλο τυράκι ?
Βαρυστομαχιάσαμε πιά !



Edited by - Vril on 26/09/2005 16:08:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 16:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche

Vrilη γεια σου.
Να μας ξαναρθεις ομως

Θα ηθελα να προσπαθησω να απαντησω στην απορια του απογοητευμενου φιλου Wendigo για τoν τροπο χειρισμου της καταστασης απο τον Αdmin.
Σου λεω λοιπον φιλε,οτι το ποστ του Αdmin δεν αφορα ουτε εσενα,ουτε εμενα,ουτε καν τον Vril και Jbg,ουτε και τον Οannes.Θεωρω οτι ειμαστε δευτερευοντοι στοχοι,μπορει να φαινομαστε εμεις γιατι γραφουμε στην μεταφραση και μας βλεπουν ως κλικα.Ουσιαστικα περα απο ολα αυτα και το κατα ποσο ισχυουν οι ισχυρισμοι μου(κανουμε και λαθοι γι αυτο ειμαστε ανθρωποι) Ενα ειναι το θεμα:


Ποιος ειναι ο Μοz και τι θελει.

Γι αυτο και δεν πηρες ουτε εσυ,ουτε κανενας αλλος απαντηση στα ερωτηματα που θεσαμε.Γιατι δεν νομιζω οτι αφορουσε τοσο πολυ εμας το ποστ τελικα.Απλα το γενικευσε λιγο ο Admin ωστε να μην καρφωθει.Ομως ο Μοz δεν εχει ξαναποσταρει απο εκεινη την "μαυρη" μερα για το εσωτερικα οπως ο admin περιμενε.Ισως περιμενει ακομα.Γι αυτο και δεν νομιζω οτι οτι ξυπνησε ξαφνικα ενα πρωι ο admin και ειπε οτι δεν γουσταρω τον Vril ή τον Οannes.Γι αλλου πηγαινε το μαργαριταρι,απλα κατεληξε σε αυτους που χιουμοριστικα αυτοχαρακτηριζοντε "αυτηνης της σχολης",μιας και γουσταρουμε τα θεματα του Δερβιση Μοz.

Εγω τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει εως τωρα και αυτο μοιραζομαι μαζι σου.

Οι εμπρηστικες δηλωσεις του Αdmin στα θεματα του Μοζι ισως ειναι ο Φοβος απεναντι στο Αγνωστο,συναισθημα που μας διακατεχει ολους οταν ασχολουμαστε με "παραξενα" θεματα ή παραξενους ανθρωπους.Ομως ολη η ομορφια ειναι αυτο ακριβως!

Αν γνωριζαν επακριβως ποιος ειναι ο Μοz δεν θα υπηρχε φοβος ή τουλαχιστον θα γνωριζαν τι ακριβως θα επρεπε να φοβουνται απο αυτον.
Τωρα ομως ..Πυκνιοι καπνιοι τυλιγουν το εσωτερικα...

Ειναι προσωπικη μου αποψη και οχι απαραιτητα η αληθεια τα οσα εγραψα.
Απο την αλλη βλεπω οτι τα θεματα που εσπειρε ο Μοz ειναι πολυ ομορφα και μεχρι τωρα λογοκρινονται με τον ενα ή τον αλλο τροπο και δεν βρισκω αλλο λογο εκτος απο αυτον που περιεγραψα πιο πανω.

Συλλαμβανω εκ μερους της συντονιστικης ομαδας εναν φοβο για συνωμοσια απεναντι στο εσωτερικα λες και θελουμε να το καταστρεψουμε(οχι πως δεν θα μπορουσαμε) αλλα μεχρι τωρα ολα αυτα τα μελη που εχουν τον τιτλο του κακου κανουν ακριβως το αντιθετο.

Υ.Γ Ρε Μοz στην τελικη Ποιος εισαι;μημπως εισαι ο αναμενομενος Αντι-εσωτεριστης,ο Εωσφορουμ;μην απαντησεις βεβαιως,βεβαιως.

αντε φιλακια σε ολους.


Ryche...
No more Ryche
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 16:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Βρε βριλ…

Μίλησα με γεγονότα, όχι με ενέσεις, ούτε με Τυράκια….

Δεν υποστήριξα πουθενά πως είμαι διάνοια.

Αν είδες στα λόγια μου κάτι και αντιδράς, κοίταξε το πάλι.

Ίσως δεις, γιατι χρειάζονται όλοι, στο φόρουμ. Και ο ΒΡΙΛ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 16:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

Αν είδες στα λόγια μου κάτι και αντιδράς, κοίταξε το πάλι.

Ίσως δεις, γιατι χρειάζονται όλοι, στο φόρουμ. Και ο ΒΡΙΛ!



Γι αυτό έβαλα και το ερωτηματικό και γι αυτό το είπα και μεταξύ αστείου και σοβαρού...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 16:47:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

Συλλαμβανω εκ μερους της συντονιστικης ομαδας εναν φοβο για συνωμοσια απεναντι στο εσωτερικα λες και θελουμε να το καταστρεψουμε(οχι πως δεν θα μπορουσαμε) αλλα μεχρι τωρα ολα αυτα τα μελη που εχουν τον τιτλο του κακου κανουν ακριβως το αντιθετο.


Ryche, με προβλημάτισε το πόστ σου...

Εγώ δεν έχω καμία δουλειά να καταστρέψω το εσωτέρικα. Δεν με ενδιαφέρει. Με την συμμετοχή μου και με τον τρόπο που χειρήστηκε ορισμένα θέματα, και στο παρελθόν, έβγαλα τα δικά μου συμπεράσματα και τα είπα. Πιθανώς να έχω μπεί εγώ στο στόχαστρο των "του εσωτερικα" και δεν θα επεκταθώ πιο πέρα. Μίλησε και τα είπε όλα ο Αρχάγγελος Γαβριήλ.

Όσο αφορά τον Μόζ, εγώ τον ευχαριστώ που με το παρόν τόπικ έβγαλε το ήσυχο ποταμάκι από την πολύ μικρή κοίτη του. Κάποια στιγμή και τα ήσυχα ποταμάκαι φουσκώνουν και άντε να τα μαζέψεις μετά. Για αυτό λένε, "να φοβάσαι τα σιγανά ποταμάκια". Τι έκανε το Μόζ ? Αναλώθηκε σε διαδικτυακές μονομαχίες με ανεγκέφαλους και καμμένους ? Είπε ότι είπε με λόγια βουβά και ακατάλληπτα. Και τι θα ακολουθήσει ? Καμιά επιδρομή Σαρακηνών πειρατών και ... νύχτα της Λαμπρής ? Όλοι βαλτοί από την Μεγάλη Πύλη ?

Έχω βαρεθεί Ryche, έχω βαρεθεί και κρίμα τον χρόνο που σπατάλησα. Λέω οτι γράφω στο εσωτέρικα και βλέπω να λύνονται στα γέλια μόνο που το ακούνε. Τους λέω ποιός είμαι και μου λένε καλά τους τα χώνεις. Έτσι θα γίνεται από δώ και πέρα ?

Αυτό το φόρουμ θέλει το Αντμιναριό ? Γι αυτό δουλέυουν μέρα-νύχτα στα νταμάρια και το συντηρούν από αγαθοεργίες και με το στέρημά τους ? Αμα είναι έτσι, να μαζευτούμε οι "Ληστές" στα σκαλάκια της εκλησσιάς και να σφαράζουμε στον πόνο... μπάς και το σώσουμε.
Αλλά δε νομίζω οτι είναι έτσι τα πράγματα.
Καθόλου, μάλιστα...!

Αυτό πια δεν είναι Φόρουμ. Είναι ... Ψώρουμ
(συγνώμη Ίρανον, αλλά παραήταν πετυχημένο )


Edited by - Vril on 26/09/2005 16:57:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 17:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury
quote:

Αυτό πια δεν είναι Φόρουμ. Είναι ... Ψώρουμ




Παρόλαυτα τη διαφημισούλα σου στο...Ψώρουμ την κάνεις κακέ μας φίλε...

Edited by - Mercury on 26/09/2005 17:27:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy