ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 «Το αχαλίνωτο...», ο Κακός Βριλ & η εισβολή των Ελ από το Νίλα-Γου.
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 06:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Mercury γεια σου! Νομίζω πως δεν το έχεις μάλλον κατανοήσει, γι'αυτό θα σε παρακαλέσω να θεωρήσεις τις απαντήσεις της amalias σε ερωτήματα που έχεις θέσει(προς τους υπεύθυνους του χώρου) ως εκφράζουσες τις κεντρικές απόψεις αυτών των Υπευθύνων του Τόπου ESOTERICA. Άρα και τις δικές μου... Αν δεν συμφωνούσα - ή και αν κάποιος άλλος δεν συμφωνούσε - θα το δήλωνα - και θα το δήλωνε. Όμως τέτοιο ζήτημα δεν τίθεται, ούτως ή άλλως, εφόσον θέματα που αφορούν Νευραλγικά Στοιχεία του ESOTERICA συνολικά και των Forums συμπεριλαμβανομένων, είτε έχουν ήδη συζητηθεί ενδελεχώς και έχουν διερευνηθεί εμπεριστατωμένα εκ των προτέρων σε σειρές Συναντήσεων της Ομάδας των Συνεργατών του ESOTERICA(σε αυτήν συμπεριλαμβάνονται και όσοι άνθρωποι έχουν τον ρόλο Συντονιστή ή Διαχειριστή στις Συζητήσεις), είτε Συζητούνται, τουλάχιστον μεταξύ των βασικών Υπευθύνων, πριν δοθούν απαντήσεις από έναν ή περισσότερους από αυτούς. Ένας Διαχειριστής των Συζητήσεων εξάλλου, ανήκει αποκλειστικά σε αυτόν τον "Πυρήνα" Υπευθύνων του Τόπου και άρα έχει και την ικανότητα και το ηθικό δικαίωμα/ευθύνη να εκφράστει συνολικά και υπεύθυνα για την Προσπάθεια που λέγεται ESOTERICA.

Θα απαντήσω όμως κι εγώ σε ζητήματα που έχεις θέσει, καθώς σίγουρα το θέμα των ανθρώπων που έχουν Συντονιστικά καθήκοντα στα Forums είναι μεγάλης Σημαντικότητας. Έχω σκοπό να γίνει μία προσπάθεια να ξαναέλθει αυτό το ζήτημα στο επίκεντρο μίας Σοβαρής και Ουσιαστικής Συζήτησης και αυτό πιθανότατα να ξεκινήσει και σε αυτό το Θέμα. Θα σε παρακαλούσα όμως να μου δώσεις την ευκαιρία να εστιαστώ σε κάποια άλλα "ζητήματα" και να καταπιαστώ με άλλα σημεία "προβληματισμού", το ίδιο ή και περισσότερο Σημαντικά από αυτό. Ίσως και να θεωρώ πως αποτελούν, κατά κάποιον τρόπο, προϋποθέσεις πιο λειτουργικών χειρισμών και υπηρεσιών Συντονιστικής φύσης.

Θεωρώ τη συμβολή σου και τις προτάσεις σου ως αποδείξεις μίας καθαρά καλοπροαίρετης στάσης και μία αυθεντικής διάθεσης για βοήθεια και προσφορά και σε ευχαριστώ(και εκ μέρους των υπολοίπων υπευθύνων του χώρου) γι'αυτό! Θα ήθελα όμως να σου πω εκ των προτέρων ότι αντιλαμβάνομαι πως η οπτική σου πάνω στα Θέματα αυτά - και προβλημάτων της Συντονιστικής/Διαχειριστικής δράσης αλλά και άλλων που αφορούν τα Forums - είναι εκ των πραγμάτων μερική. Αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό και αναμενόμενο, δεν σε "κατηγορώ" για κάτι... Εκ των πραγμάτων μία πιο ολοκληρωμένη αντίληψη γι'αυτά δημιουργείται - με διάφορους ρυθμούς και ποιότητες - στους ανθρώπους που βιώνουν αυτήν την προσπάθεια από πιο κοντά και σε περισσότερη έκταση(και τομείς δράσης), δηλαδή στους ανθρώπους που αποτελούν την Ομάδα Συνεργατών του ESOTERICA.

Θέλω να σου υπενθυμίσω επίσης ότι τα Forums του ESOTERICA δεν είναι απλά ένας "χώρος Συζητήσεων", δεν είναι αυτή η προοπτική τους, ούτε είναι αυτές οι "προδιαγραφές" τους. Αποτελεί μία Εσωτερική Δράση μίας γενικότερης Εσωτερικής Προσπάθειας, και έτσι διαπνέεται - ή καλύτερα γίνεται προσπάθεια να διαπνέεται όλο και περισσότερο - από Εσωτερικές Αρχές, Σκοπούς και Ποιότητες. Έτσι οφείλει να έχει κάποια κριτήρια συγκεκριμένα, κάποιες μεθοδολογίες συγκεκριμένες, που όσο και αν είναι δυναμικές και εξελισσόμενες, απαιτούν οπωσδήποτε μία δεδομένη οργάνωση και μία ιδιαίτερη επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων, οπωσδήποτε πολύ περισσότερο όταν μιλάμε για ζητήματα που αφορούν το Συντονισμό των Συζητήσεων. Είναι ένας χώρος που επιθυμεί να δώσει στους ανθρώπους που τον εμψυχώνουν με τη Συμμετοχή τους ευκαιρίες για Βελτίωση, Εξέλιξη, Προσφορά, Ουσιαστική Βοήθεια, Μετάλλαξη... Έως τώρα για αρκετούς ανθρώπους έχει λειτουργήσει με έναν τέτοιο τρόπο και γι'αυτό προσπαθούμε να κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας(και ακόμη περισσότερα) για να συνεχιστεί έτσι και αν είναι δυνατόν - και προσωπικά πιστεύω πως είναι - ακόμη πιο Εκτεταμένα, πιο Ποιοτικά, πιο Ουσιαστικά. Αυτό όπως πάρα πολλές φορές έχουμε πει, σίγουρα πρέπει να στηριχτεί και στη Δημιουργική Συμμετοχή και Βοήθεια των Μελών των Forums που θα επιλέξουν να το κάνουν και θα το κάνουν από καρδιάς και γι'αυτό πάντα προτάσεις και Διάθεση Βοήθειας από ανθρώπους, ειδικά με καλοπροαίρετη και αξιόλογη παρουσία στις Συζητήσεις, μας χαροποιούν και μας δίνουν δύναμη και πολλές φορές εμπλουτίζουν ή προσθέτουν στις ιδέες που χρειάζεται ο χώρος για να προχωρήσει.

Θα ήταν πολύ καλό πραγματικά να βρισκόσουν στην Ελλάδα Mercury, ώστε να μπορέσουμε να σε ενημερώσουμε σε έναν πληρέστερο βαθμό για την Προσπάθεια του ESOTERICA. Είμαι σίγουρος πως αυτό θα ήταν πολύ δημιουργικό!

Πάντως νομίζω πως ούτως ή άλλως, πολλά και καλά πράγματα έχουν να γίνουν και σίγουρα και στους τομείς που κι εσύ αναφέρεσαι, όμως είμαι και βέβαιος πως πολλά πράγματα θα "σκοντάφτουν" συνεχώς σε "προβληματικές περιοχές" αν δεν ασχοληθούμε με αυτές. Υπάρχουν δηλαδή, όπως σου είπα και παραπάνω κάποια ζητήματα με τα οποία θα πρέπει, όσοι γίνεται περισσότεροι από εμάς τα Μέλη, να ασχοληθούμε και να μπορέσουμε να τα επιλύσουμε σε έναν ικανοποιητικό βαθμό πριν προχωρήσουμε...

Η ενασχόλησή μας με τη συγκεκριμένη Συζήτηση έχει να κάνει πρωτίστως με αυτά τα θέματα, ήδη έχουν γίνει κάποιες κινήσεις προς αυτήν την κατεύθυνση και θα ακολουθήσουν και άλλες... γι'αυτό και το Θέμα αυτό παραμένει ενεργό. Ακόμη και οι δικές μου "ενδοφιλοσοεσωποιητικές" παρεμβάσεις( ), έχουν να κάνουν με αυτά, αντλούν την έμπνευσή τους από πράγματα που έχουν λεχθεί στη Συζήτηση και τα οποία προτείνω να ειδωθούν και με "άλλο μάτι" ή με πράγματα που προτείνω χωρίς να έχουν λεχθεί. Θα σου πρότεινα να τις δεις και αυτές σαν έναν άλλον τύπο δράσης(άλλωστε πώς μπορεί να είναι κάποιος σίγουρος πως δεν έγιναν για να επιφέρουν κάποια αποτελέσματα και, αν είναι όντως έτσι, πως δεν υπήρξαν αποτελέσματα - ίσως δημιουργικά;).


Θα τοποθετηθώ όμως σίγουρα πιο κατατοπιστικά και με τον "κλασικό" τρόπο στη συνέχεια.

-----------------------------

Αγαπητή NADA, ξέρω πολύ καλά ότι με κρίνεις εξαιρετικά άδικα.

Δεν θα προσπαθήσω όμως να σου δείξω γιατί κάνεις λάθος στην κρίση σου, ούτε να επιχειρηματολογήσω πάνω σ'αυτό.

Νιώθω ότι δεν πρέπει να το κάνω.


-----------------------------

Θα ήθελα να ευχαριστήσω πολλούς ακόμη ανθρώπους για τη δημιουργική, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, συμμετοχή τους σε αυτήν τη Συζήτηση έως τώρα, όπως τους Dying_Incubus, ΠΛΑΤΩΝΑ, pixeldream, Ampere, ΑΦΡΟΔΙΤΗ, galadriel, rizitis, jonniebegood, wendigo, τυχερουλη, Ostria, ananasss, pyramid(και συγχωρείστε με γιατί κάποιους σίγουρα ξεχνάω...).

Σε κάποιες ερωτήσεις ή θέσεις που έχουν γραφτεί σε μηνύματά τους θα ήθελα να τοποθετηθώ. Πιστεύω πως θα έχω την ευκαιρία να το κάνω σε κάποιο βαθμό στη συνέχεια.


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 06:58:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Καλημέρα.

Ως εισαγωγή, θα ήθελα να τονίσω κάτι, το οποίο αναφέρεται και στο προηγούμενο μήνυμά μου, στο σημείο:
"Αποτελούν έτσι έκφραση της ομάδας των υπευθύνων του χώρου τα παρακάτω"

Οι δράσεις και οι απαντήσεις μου στα διάφορα θέματα που αφορούν τον συντονισμό της προσπάθειας που λέγεται forums ESOTERICA, δεν εκφέρονται από εμένα προσωπικά, αλλά εκφράζω μέσα από τα γραφόμενά μου, την ομάδα των συνεργατών του ESOTERICA. Όπως και ο Admin, όπως και ο morent11, όπως και ο jejeje, κ.λπ.
Οπότε, εάν κάτι στο οποίο ερωτάται ο Admin και αφορά όλο το forum, απαντηθεί από εμένα, θεωρείστε παρακαλώ πως μέσα από τα λόγια μου εκφράζω τη σκέψη και βούληση της ομάδας κι όχι τη δική μου. Το ίδιο ισχύει και για τους άλλους συντονιστές, τουλάχιστον στις περισσότερες των περιπτώσεων και εφόσον εκφράζονται σε πληθυντικό αριθμό - πράγμα το οποίο εγώ σκοπίμως χρησιμοποιώ σε αρκετά μηνύματα, ώστε να είναι αυτό φανερό. Εξάλλου, όταν πρόκειται περί προσωπικής κρίσης, το γράφω καθαρά.

Τα παραπάνω τα έγραψα, ώστε να μη θεωρηθεί πως ο Admin αποφεύγει να απαντήσει σε κάτι. Απαντάει μέσα από τα γραφόμενά μου, όπως και εγώ μέσα από τα δικά του ή του morent11, κ.λπ. Και σαφώς, είμαστε σύμφωνοι ως ομάδα για τις αποφάσεις του Admin.


Οπότε...NADA
(σε εσένα απευθύνω το παρόν μήνυμα)
θα σου απαντήσω σε αυτά που έγραψες και αφορούν συγκεκριμένη δράση του Admin (η οποία έχει εκληφθεί ως αδικία) σα να αναφερόσουν σε εμένα.

----------------------------------------------------------------------

quote:
Και η δική σου ευθύνη αγαπητέ Admin;
Δεν έχεις ακόμα αναγνωρίσει την αδικία που διέπραξες δίς,
και η οποία αποτέλεσε το Αίτιο για πολλά από αυτά που ακολούθησαν;

τα bold δικά μου
amalia

Κρίνοντας από όσα έχουν λεχθεί στο παρόν θέμα και ειδικότερα από τα μέλη wendigo και ryche (τα λεγόμενα των οποίων σχετίζονται με την αδικία που γράφεις πως έγινε) το πρόβλημα είναι το εξής:
Ο Admin - σύμφωνα με ότι προκύπτει από τα παραπάνω - διέπραξε δύο φορές αδικία απέναντι στο μέλος Moz, διότι επενέβηκε σε θέμα που άνοιξε το μέλος αυτό με αυστηρότατο τρόπο, χωρίς να υπάρχει λόγος γι' αυτό. Κατά τον ryche, αυτό υποδηλώνει μία μεροληπτική στάση δική μας, απέναντι στο μέλος Moz, που την χαρακτηρίζει ως κακοπροαίρετη (μαζί βέβαια με άλλους συσχετισμούς).

Το ένα θέμα στο οποίο έχει γίνει επέμβαση από εμάς, είναι αυτό στο οποίο συζητάμε τώρα.
Το άλλο, είναι το:
ΧΑΜΕΝΟΙ ΣΤΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ... (Aum... Aμάν... Αμήν) (στη 2η σελίδα βρίσκεται το μήνυμα)
το οποίο ξεκίνησε στις 05-05-2005.

Στο θέμα αυτό, γράφτηκε(από τον Admin) η φράση:
"Αμάν πια! Πάψτε να λερώνετε τους οποιουσδήποτε χώρους σας δόθηκε η πρόσβαση, την οποία ούτε δικαιούστε εκ προοιμίου ούτε και κερδίσατε ποτέ, με τα διάφορα Νοητικά, Συναισθηματικά και γενικότερα Συμπλεγματικά σας Περιττώματα!"
Παράλληλα, ζητείται από τον Moz να:
"Moz, θα σου ζητήσω να διευκρινήσεις με κάποια μεγαλύτερη σαφήνεια ποιος ο δημιουργικός Σκοπός και ποιο το Περιεχόμενο αυτού του Θέματος που ξεκίνησες έτσι ώστε να μπορούμε να κρίνουμε πως θα το χειριστούμε περαιτέρω αναφορικά με την οργάνωση της θεματολογίας μας."

Προφανώς, αυτό στο οποίο είμαστε αντίθετοι, είναι ο ασαφής και γεμάτος υπονοούμενα λόγος, ο οποίος αναμυγνύει υποθέσεις, προσωπικές διαμάχες, μπηχτές, μισόλογα και γενικότερα ακατανόητες για τον κοινό νου εκφράσεις, που μεταφέρουν μέσα στα forums ένα θολό κλίμα και μία εντύπωση υπόγειων κινήσεων, συζητήσεων, αντιπαθειών, κ.λπ, ανάμεσα στα μέλη.

Ακριβώς την ίδια εποχή και συγκεκριμένα στις 06/05/2005, έχει ανοιχτεί ένα θέμα παρόμοιου ασαφούς λόγου, το Δάφνες... Στέφανα... Θυμιατά..., στο οποίο η αντιμετώπισή μας ήταν πολύ περισσότερο αυστηρή.

Η σύμπτωση των ημερών δεν είναι καθόλου τυχαία και συνάδει με το κλίμα της συγκεκριμένης περιόδου, στο οποίο υπέφωσκαν διάφορες κόντρες μεταξύ μελών, τις οποίες ούτε θέλαμε ούτε θέλουμε να ξέρουμε!


Οπότε.
Φρονώ πως πρέπει να γίνει από όλους κατανοητό πως,
συζητήσεις, αναφορές και μηνύματα που κρύβουν υπονοούμενα - ιδιαίτερα όταν αυτά διαιωνίζονται και διασπείρονται σε πολλές άλλες συζητήσεις, δεν είναι αποδεκτά στα forums του ESOTERICA.
Η στάση μας απέναντι σε αυτά είναι αυστηρότατη και ισχύει για όλους.
Δεν θα μπούμε καν στον κόπο να προσπαθήσουμε μέσα από τα υπονοούμενα να συνάγουμε ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο, ακριβώς διότι ότι υπονοείται και δεν εννοείται εδώ μέσα, απλά δεν υπάρχει.
Ας κρατηθούν λοιπόν τα προσωπικά στο προσωπικό επίπεδο.
Εδώ, δεν υπάρχει χώρος.

----------------------------------------------------------------------

NADA,
Θα προτιμήσω να μην επεκταθώ άλλο στο συγκεκριμένο θέμα.
Η αδικία που γράφεις και αναφέρεται στο παρόν, προκύπτει ως τέτοια, από το συσχετισμό της με το προηγούμενο θέμα του Moz.
Καλύτερα να μην μπούμε σε μονοπάτια υποθέσεων και σεναρίων άλλων. Όσο αυτά αποτελούν υποθέσεις από όλους μας, ας μείνουν εκεί. Εφόσον κάτι αποτελεί πραγματικότητα και αφορά τον χώρο, ας λεχθεί.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 09:14:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Θα ήθελα να ευχαριστήσω πολλούς ακόμη ανθρώπους για τη δημιουργική, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, συμμετοχή τους σε αυτήν τη Συζήτηση έως τώρα, όπως τους Dying_Incubus, ΠΛΑΤΩΝΑ, pixeldream, Ampere, ΑΦΡΟΔΙΤΗ, galadriel, rizitis, jonniebegood, wendigo, τυχερουλη, Ostria, ananasss, pyramid(και συγχωρείστε με γιατί κάποιους σίγουρα ξεχνάω...).

Σε κάποιες ερωτήσεις ή θέσεις που έχουν γραφτεί σε μηνύματά τους θα ήθελα να τοποθετηθώ. Πιστεύω πως θα έχω την ευκαιρία να το κάνω σε κάποιο βαθμό στη συνέχεια.


Καλημέρα σε όλους καταρχάς!
Προσωπικά Admin, είχα θέσει κάποια ερωτήματα στο παρόν topic τα οποία μου είχες απαντήσει οπότε έχω "καλυφθεί".
Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις, λοιπόν.

Σχετικά με τις διαγραφές κάποιων μελών θα ήθελα να πώ πως δεν είναι λίγο "άδικο" να συνεχίσουμε να αναφερόμαστε στα μέλη αυτά μιάς κι απουσιάζουν οπότε δε μπορούν να πούν τη γνώμη τους?
Δε γνωρίζω προσωπικά κανένα μέλος από αυτά για να εκφέρω άποψη αλλά νομίζω πως με το να γίνεται κάποια αναφορά σε αυτούς τους ανθρώπους (που όντως έχουν συμβάλλει τα μάλλα στα forums, κατά την άποψη μου), συνεχίζεται μία συζήτηση που καταλήγει σε έναν φαύλο κύκλο.
Κι αυτό που λέω δεν έχει κάποιο συγκεκριμένο αποδέκτη αλλά το αναφέρω γενικά.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 09:51:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


.

λιγα ψηγματα ιστοριας...


quote:

Admin

Τι να κάνω για κάτι που γνωρίζω πως είναι εντελώς λανθασμένο, δεν το έχω προκαλέσει, δεν έχω συμβάλλει σ'αυτό και δεν έχω γενικά ουδεμία ευθύνη, ούτε πιστεύω στην ύπαρξή του στο ελάχιστο;;


quote:

Admin

Πώς πάει ή... "παιδική χαρά";;

Νομίζω δε, πως θα γίνω εξαιρετικά σαφής, όπως θα καταλάβετε. Αν τυχόν και (κάνετε πως) δεν με καταλαβαίνετε... μην μπείτε στον κόπο να με ρωτήσετε... απλά συνεχίστε τα παιγνιδάκια σας. Είστε, προφανέστατα σίγουροι, για αυτό που επιλέγετε και εγώ δεν προτίθεμαι να παρέμβω σε οποιαδήποτε επιλογή σας, ακόμη και στην "αμυδρή" περίπτωση που υποψιάζομαι πως πρόκειται για κατρακύλα...

Θα έπρεπε πραγματικά να ντρέπεστε για την ανόητη στάση σας, την αγελοποίηση και τις ύβρεις που διαπράτετε. Κρίμα, πραγματικά κρίμα, που δεν το αντιλαμβάνεστε. Η Ντροπή μπορεί να γίνει καλός σύμβουλος μερικές φορές...



quote:

wendigo

Χρησιμοποιώ το ψευδώνυμο wendigo και εκφράζομαι στο παρόν φόρουμ (γιατί έτσι μ'αρέσει) εδώ και ένα χρόνο περίπου. Το κάνω έχοντας επίγνωση πως είναι χώρος με συγκεκριμένους κανόνες και με συγκεκριμένους ανθρώπους επιφορτισμένους με το δύσκολο έργο να προωθήσουν την τήρηση αυτών των κανόνων έτσι ώστε να μπορούμε όλοι να επικοινωνούμε σε μια κοινή βάση, με τα λιγότερα δυνατά προβλήματα.
Γνωρίζω πως τους κανόνες αυτούς δεν τους θέσπισα εγώ αλλά κάποιοι άλλοι (και καλά έκαναν, αλλιώς δε θα υπήρχε το παρόν φόρουμ). Σέβομαι την προσπάθειά αυτών των ανθρώπων. Επιλέγω να σεβαστώ αυτούς τους ρόλους που καλούνται να φέρουν εις πέρας. Δέχομαι πως αν παραβώ τα όσα θεωρούνται ως "εσκαμμένα" στο esoterica θα ενημερωθώ για την ενόχληση που προκάλεσα και/ή θα διαγραφώ.
ΔΕΝ δέχομαι το "εξ άμβωνος ανάθεμα" και τις ύβρεις. ΔΕΝ δέχομαι την επιθετική και ειρωνική απαξίωση. Γι αυτούς τους λόγους θεωρώ απαράδεκτο το πρώτο μήνυμα σου Admin και, όχι, δεν πρόκειται περί παρεξήγησης.

Μίλησα για "απαράδεκτο" μήνυμα αλλά όχι για πρωτάκουστο. Το πρώτο "κρούσμα" που έπεσε στην αντίληψη μου ήταν εκείνο το ανεκδιήγητο επικριτικό σχόλιο στο θέμα ΧΑΜΕΝΟΙ ΣΤΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ.
Εκεί έμαθα πως εμείς, οι συμμετέχοντες ("ανόητα όντα"), "λερώνουμε τους χώρους στους οποίους μας δόθηκε η πρόσβαση" με τα "Νοητικά, Συναισθηματικά και γενικότερα Συμπλεγματικά μας Περιττώματα!" και "την εκτόξευση χολής".
Αυτά και πολλά άλλα ειπώθηκαν για ένα θέμα με χιούμορ, φαντασία και σουρεαλισμό που έφτασε αισίως τις 20 σελίδες χωρίς καμία γκρίνια μεταξύ των μελών, χωρίς "εκτόξευση χολής" ή λοιπών πυραύλων μιζέριας και γκαντεμιάς (πλην του εν λόγω μηνύματος), κάτι ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΑΣ ΦΟΡΟΥΜ.

Το ίδιο βλέπω να επαναλαμβάνεται και τώρα. Μπαίνω σε ένα θέμα, το βρίσκω ενδιαφέρον, κάτι γράφω κι εγώ και άλλοι (πάλι χωρίς ύβρεις ) και αργότερα μαθαίνω πως βρίσκομαι –ξανά- σε χώρο διαφθοράς και κατρακύλας. Και πως θα έπρεπε να ντρέπομαι. Μάλιστα. Ή, ίσως όχι εγώ αλλά κάποιος άλλος, που ξέρει αυτός ποιος είναι και μου ζητούν συγνώμη αν παρεξήγησα, αλλά συμμετέχω σε ένα “show” της ντροπής (μια και δεν διαθέτω καμιά κρίση, όπως όλα τα κακόμοιρα μέλη που συμμετείχαν).
Ε, λοιπόν, Admin, κυρίες και κύριοι, ΟΧΙ. Δεν ντρέπομαι, δεν παρεξήγησα και είμαι πολύ μα πολύ θιγμένος και αδυνατώ να δεχτώ πως μια σειρά υπονοούμενα και μια επικριτική στάση τόσο άτοπη και απρόκλητη μπορεί να είναι ο τρόπος που καθοδηγείται το παρόν φόρουμ. Ασφαλώς, αν δε μ’αρέσει μπορώ να αποχωρήσω (τίποτε δεν κρατά για πάντα έτσι κι αλλιώς) αλλά δεν θεωρώ ηθικό να μην εκφράσω την βαθύτατη δυσαρέσκειά μου με την παραπάνω προσβλητική προς όλους μας στάση. Είναι χαρακτηριστικό πως τα πύρινα λόγια και οι καυγάδες άρχισαν
ΜΕΤΑ από την εμπρηστική παρέμβαση του Admin.


quote:

RatRogue

Αυτός ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ των κανόνων του χώρου που με φιλοξενεί είναι η ευθύνη μου και η υποχρέωσή μου, ως φιλοξενούμενου.

Το νόμισμα όμως έχει δύο πλευρές. Θεωρώ δηλαδή ότι κι αυτός που με φιλοξενεί επιθυμεί την παρουσία μου εδώ μέσα. Εφόσον μάλιστα πρόκειται για ένα χώρο ανταλλαγής απόψεων, θεωρώ ότι η άποψή μου είναι σεβαστή από αυτόν, έστω κι αν δε συμφωνεί μαζί μου επί της ουσίας ή σε σχέση με το ύφος που επιλέγω για να εκφραστώ. Όπως εγώ ΣΕΒΟΜΑΙ τη φιλοξενία που μου παρέχει, έτσι θεωρώ ότι και αυτός ΣΕΒΕΤΑΙ το ότι επιλέγω να είμαι εδώ, φιλοξενούμενός του, και ότι με θέλει εδώ. Αυτός ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ της άποψής μου, αλλά και του τρόπου που επιλέγω να τη διατυπώσω, είναι υποχρέωση αυτού που επιλέγει να με φιλοξενήσει.


... Θεωρώ όμως ότι δεν δικαιούται να απευθύνεται προς αυτόν με τον τρόπο που διάβασα παραπάνω, αφού είναι πασιφανής η έλλειψη σεβασμού προς αυτόν, προς τις απόψεις του και προς το ύφος του.

Η κύρωση που δικαιούται να επιβάλει είναι το ban, όχι η ειρωνία, η δημόσια απειλή («πες μου τι εννοείς, or else…»), η δαιμονοποίηση.

Αυτή η αντιμετώπιση δείχνει έλλειψη ψυχραιμίας, η οποία αφενός είναι σοβαρό ολίσθημα για κάποιον με τη θέση του Admin και αφετέρου θεωρώ ότι δεν δικαιολογείται από τις περιστάσεις.

Επιπλέον, δεν αντιλαμβάνομαι το γιατί ο άνθρωπος που μας φιλοξενεί όλους εδώ μέσα καταφέρθηκε με τόσο έντονα ειρωνικό ύφος και εμπρηστική φρασεολογία (περί «παιδικής χαράς», «show», κ.λ.π.) και εναντίον άλλων μελών, που όμως δεν κατονομάζει.

Ειδικά αυτό, η διατύπωση αόριστων κατηγορίων κατά κάποιων που δεν κατονομάζονται (και η εκ προοιμίου συγνώμη προς κάποιους άλλους, εξίσου μη κατανομαζόμενους, ως δικλείδα ασφαλείας) με πίκρανε ιδιαίτερα, θυμίζοντας μου τακτικές ψυχολογικού εκφοβισμού του πλήθους, όπου διατυπώνεται μια ασαφής κατηγορία κατά «κάποιων», ώστε να σπεύσουν όλοι όσοι είναι ή –συνηθέστερα- νιώθουν «υπό αμφισβήτηση» να δηλώσουν τη νομιμοφροσύνη τους.

Ακολούθως, με ξένισε η δήλωση του ανθρώπου που μας φιλοξενεί ότι «Δεν απειλούμαι, για τον απλό λόγο ότι δεν συναινώ, ούτε εμπλέκομαι ποτέ σε κάτι που αναιρεί τις Βασικές μου Εσωτερικές και Ηθικές Αρχές». Ρωτώ όμως, το προνόμιο αυτό το κρατάει μόνο για τον εαυτό του ή αναγνωρίζει και στους άλλους το δικαίωμα να παραμείνουν πιστοί στις Εσωτερικές και Ηθικές Αρχές τους, αρνούμενοι να υποκύψουν στις απειλές που ο ίδιος τους απηύθυνε, ακολουθώντας το δρόμο που τους υπαγορεύει η συνείδησή τους, μέχρι τέλους;

Τέλος, η τακτική του διαχειριστή που διατάσσει «προγραφή» συγκεκριμένων μελών, αφού τους «προσκαλεί» βέβαια σε δημόσιο διάλογο για να εξηγήσουν το γιατί πρέπει να παραμείνουν εδώ μέσα (ενώ θα έπρεπε αυτός πρώτα να αιτιολογήσει τη γνώμη του περί αποπομπής που αυτόκλητα εξέθεσε), είναι απερίγραπτη και χαίρομαι που έχω την ευκαιρία να τη στηλιτεύσω δημόσια.



quote:

jonniebegood

θα ηθελα πολυ να ξερω ΤΙ ακριβως φταιει.


γιατι ομολογω οτι δεν κατανοω τα αιτια της κοντρας...


κατ εμε δυο ατομα δεν εχουν ζητησει (μια) συγνωμη και πρεπει να το κανουν για να ασχοληθουμε και με τιποτα αλλο οι υπολοιποι:

ο βριλης και ο αντμινος.


και εξηγω για να μην παρεξηγηθω (πολυ ευκολο τωρα τελευταια): ο βριλης θαπρεπε κατα τη γνωμη μου να ζητησει συγνωμη για τις φορες που παρασυρθηκε απο το θυμικο του και καποιοι ενιωσαν προσβεβλημενοι.


ο αντμινος θαπρεπε κατα τη γνωμη μου να ζητησει συγνωμη για τις φορες που παρασυρθηκε απο το θυμικο του και καποιοι ενιωσαν προσβεβλημενοι.

οπως και για την μη εγκαιρη επεμβαση ή προειοδοποιηση...


να ζητησω και γω μια συγνωμη δινοντας το καλο παραδειγμα, που εξεφρασα την γνωμη μου



quote:

jonniebegood

.

Nortrin
"Δουλειές δεν έχεις ρε παλικάρι μου και κάθεσαι και ασχολείσαι με αυτούς που τρώνε κουτόχορτο και τα μαχαίρια του Πάλμου?

Άντε μία βόλτα έξω να φανείς χρήσιμος στην κοινωνία ρε κορώνι!
Να κάνεις και κανέναν άλλον να γελάσει με τα αστεία σου!
Κάνε τη γελοιότητα, στην οποία είσαι πολύ καλός, επάγγελμα να γίνεις εκατομμυριούχος, γιατί από ότι φαίνεται από το καραγκιοζιλίκι, στο οποίο είσαι επίσης καλός, δεν καταφέρνεις πολλά!"


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=6645&whichpage=16

ΑΓΑΠΗΤΑ ΛΟΑ, ΜΗΠΩΣ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΣΑΣ ΤΩΝ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΩΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΡΟΗΓΟΥΝΤΑΙ ΑΛΛΟΙ???



quote:

wendigo

Δεν αναιρούν το γεγονός πως εγώ, ως μέλος, μπορεί να διαγραφώ αν δε σεβαστώ τους συνομιλητές και το φόρουμ. Υπάρχει κάποιος "άνωθεν" να με ...νουθετήσει.
Δεν μπορώ, όμως, να διαγράψω τον Admin. Αυτό σημαίνει πως είναι υπεράνω κριτικής; Νομίζω πως όχι (αλλιώς δεν έχω θέση στο παρόν φόρουμ). Την πρώτη φορά η στάση μου -και άλλων, απ'όσο κατάλαβα- ήταν ο με χιούμορ καυτηριασμός των προσβλητικών λεγομένων και, στη συνέχεια, το "περασμένα-ξεχασμένα". Και όχι κάποια ανοιχτή αντιπαράθεση. Προφανώς παραήταν ήπια για να ληφθεί υπόψη. Ίσως να εκλήφθηκε ως αδυναμία, δεν ξέρω. Ελπίζω πως αυτή τη φορά θα περάσει το μήνημα: πίσω από τα nicks και τις υπογραφές μας βρίσκονται άνθρωποι.
Όχι οπαδοί, πιστοί, υφιστάμενοι ή φαντάροι κάποιου διαδυκτιακού ταγού. Τα μηνήματα που εξέτασα ήταν επιπλήξεις προς τέτοιους.

Όλοι μας έχουμε κάνει σφάλματα και ατοπήματα, στο φόρουμ ή έξω απ'αυτό.
Εξακολουθώ να ζητώ να διορθωθεί το παρόν ατόπημα με δημόσια συγνώμη στα θέματα που δημοσιεύτηκαν και οι προσβολές.
Ευχαριστώ.



quote:

wendigo

Από τον ακριβοθώρητο morent11 περίμενα κάτι παραπάνω από το εξής ιεροεξεταστικό:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Βριλ,Ryche,Oannes η δικη μου προταση ως συντονιστης, ειναι η προσωρινη τουλαχιστον, απενεργοποιηση των λογαριασμων σας.

Θελετε να ρωτησετε -και φυσικα να εξετασουμε απο κοινου την ορθοτητα του σε δημοσιο διαλογο- τον λογο που με ωθησε σε μια τετοια προταση;

Αν ναι, τοτε θα σας απαντησω, στον καθεναν ξεχωριστα, μονον αφου μου πειτε εναν λογο που πιστευετε οτι δικαιολογει την παραμονη σας σε αυτον εδω τον χωρο.
Αυτον τον λογο θα τον εξετασουμε, ως προς την Αληθεια του, απο κοινου.



--------------------------------------------------------------------------------


Δυστυχώς η μόνη λογική απάντηση έρχεται εκ στόματος RatRogue:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Τέλος, η τακτική του διαχειριστή που διατάσσει «προγραφή» συγκεκριμένων μελών, αφού τους «προσκαλεί» βέβαια σε δημόσιο διάλογο για να εξηγήσουν το γιατί πρέπει να παραμείνουν εδώ μέσα (ενώ θα έπρεπε αυτός πρώτα να αιτιολογήσει τη γνώμη του περί αποπομπής που αυτόκλητα εξέθεσε), είναι απερίγραπτη και χαίρομαι που έχω την ευκαιρία να τη στηλιτεύσω δημόσια.


Πολύ κρίμα.



quote:

jonniebegood

...ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΝΤΕ ΕΝΑ ΚΟΠΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΟΥ ΠΟΣΤ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ, πριν απο την στιγμη που θεωρησα οτι δεχομαι επιπληξη για την εδω συμμετοχη μου και αντεδρασα - και ομολογω οτι ακομη δεν εχω καταλαβει τι εκανα λαθος...


quote:

...παντα διαμαρτυρομαι για τις απενεργοποιησεις!

τα σεβαστα μας ΛΟΑ το γνωριζουν...


ειναι θεμα πολιτικης αντιληψης για μενα αδελφε - δεν πιστευω στην καταστολη αλλα στην προληψη - και προληψη σημαινει Παιδεια.

μπορει να κανω λαθος, αλλα αυτη ειναι η αποψη μου και την λεω - δεν ειναι κριτικη προς τους συντονιστες, ειναι η προσωπικη μου γνωμη!



quote:

jonniebegood

οσο για τις απενεργοποιησεις λογαριασμων, αυτες αγγιζουν μονο τα ατομα που εχουν την εντιμοτητα και την ειλικρινια να χρησιμοποιουν το ιδιο νικ παντου!

(εγω προσωπικα, οπου με εχουν απενεργοποιησει ως τζονυμπιγκουντ δεν ξαναμπηκα ποτε με αλλο νικ.)


αυτα τα μελη ομως, επιλεγουν τα φορουμ στα οποια συμμετεχουν, αρα τα εχουν ηδη εκτιμησει για καποιους λογους. (οπου δειτε το νικ μου να εχει ανοιξει τοπικ σε αλλο φορουμ με θεμα "λαθος θεμα" και μηνυμα "λαθος φορουμ", σημαινει οτι αποχωρησα εγω απο αυτο)


αρα δεν μπηκαν για να βλαψουν τον χωρο αλλα να προσφερουν κατι.


αν αυτα τα μελη υποπεσουν σε παραβιαση των κανονισμων, ειναι πολυ ευκολο να λυθει το προβλημα με προσωπικη επικοινωνια, οπου σε μια ηρεμη αναλυση των σφαλματων τους πιστευω θα αντιδρασουν θετικα.


.

η αλλη κατηγορια αφορα τα ατομα που μπαινουν στο δικτυο γενικα για πλακα, με ο,τι νικ επιλεξουν για καθε χωρο που εμφανιζονται.

αυτα τα μελη δεν τα απασχολει καθολου το αν απενεργοποιηθει το υπαρχον νικ τους.

θα φτιαξουν την αλλη μερα αλλο, την παραλλη αλλο και θα κανουν το φορουμ οπα...


αυτα τα μελη αδρανοποιουνται μονο αν δεν τους δωσεις σημασια!



quote:

Mercury

Βάση των παραπάνω και σε συνδυασμό και με την πολύ εικόνα που έχω για τον Admin αυτού του χώρου (που ασφαλως δεν περίμενα το αρχικό του μήνυμα σε αυτό το topic για να τον κρίνω),προτείνω να ρίξετε όλοι νερό στο κρασί σας, να ξεχάσετε την όποια ασχήμια ειπώθηκε εδώ,και να κανονίσετε μια συνάντηση παρουσία των βασικών συντελεστών αυτού του χώρου από τη μία ,και των παλαιοτερων και με μεγάλη συνεισφόρα στην δημιουργία του profile αυτού του χώρου μελών από την άλλη, (και ο "κακός βριλ" έχει συνεισφέρει αρκετά φαντάζομαι),έτσι ώστε να μπορέσετε να βρείτε επιτέλους μια λύση στα προβλήματα που βασανίζουν αυτό το έρμο (αλλά παρολαυτα επτάψυχο) esoterica...

Εγώ προσωπικά μπαίνω εδώ μεσα για να διαβάζω και amalia,και ryche,και Admin,και Βριλ...και όχι μόνο...



[/quote]

pixeldream

ΔΙΑΦΩΝΟ ΜΕ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΦΟΛΟΓΙΟ...ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ.
ΣΚΑΣΙΛΑ ΣΑΣ...ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ.
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ...ΕΤΣΙ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ...ΓΙΑΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΑ ΘΕΛΕΙ ΟΛΑ ΕΝΑ ΚΟΥΒΑΡΙ...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΒΑΡΙ...ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΣΑΣ...ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ...ΤΟ ΕΧΩ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟΓΟΝΟ ΣΤΑΔΙΟ.

ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΠΑ ΚΑΙ Η ΚΑΚΙΑ Η ΡΙΜΑ...ΓΙΑΤΙ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΜΟΡΦΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑΝ;

ΕΝΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ...ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΟΜΟΡΦΕΣ ΛΕΞΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ...ΚΑΙ Η ΖΥΓΑΡΙΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ.

ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΑΣΧΗΜH ΛEΞH ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΘΥΜΗΖΕΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΔΕΙΞΩ ΠΕΝΤΕ ΟΜΟΡΦΑ POST...ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΑ.

ΦΩΝΑΞΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ.
ΖΗΤΗΣΑ ΛΟΥΡΙΑ.
ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΔΙΩΞΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ.

ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΤΑ ΜΕΛΗ;...ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ ΤΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΩΝ;
ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΑ ΜΕΛΗ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΠΟΙΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.

ΣΩΣΤΑ;
ΠΡΟΤΕΙΝΩ:
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΠΙΚ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.
ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΝΤΩΝ.
ΟΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΛΗ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ.

ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΑΝΤΙΚΡΥΣΟΥΝ ΤΑ ΔΡΑΚΙΣΙΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ.

[/quote]


quote:

NADA

Τά μέλη ryche και Deva Parinito φέρουν ευθύνες.
Όχι όμως τέτοιες που να επισύρουν τις ανωτέρω ποινές.

Και η δική σου ευθύνη αγαπητέ Admin;
Δεν έχεις ακόμα αναγνωρίσει την αδικία που διέπραξες δίς,
και η οποία αποτέλεσε το Αίτιο για πολλά από αυτά που ακολούθησαν;

Στο φώναξαν με διαφόρους τρόπους στο topic "Χαμένοι στην Μετάφραση...", και δεν άκουσες.
Το ίδιο και εδώ...
Πολλά θα είχαν αποφευχθεί, εάν -εκτός από τον Ήχο της Σιωπής- είχες αφουγκραστεί και τις φωνές των συνανθρώπων σου...


Με σεβασμό και εμπιστοσύνη στο ειλικρινές της προσπάθειάς σας.

Με σεβασμό και αγάπη στα μέλη που δίνουν υπόσταση σε αυτό το Forum.
...το καθένα με τον μοναδικό ιδιαίτερο τρόπο του.

[/quote]


quote:

Mercury

Στο esoterica πρωτομπήκα πριν 3 χρόνια και έγινα μέλος πριν από δυο χρόνια και κάτι.Ποτέ και πουθενά δεν διάβασα ότι είμαι φιλοξενούμενος σε ένα ξένο χώρο,και κανείς δεν με προέτρεψε να σκεφτώ υπό αυτούς τους όρους...

Αντιθέτως,μου είπαν ότι γίνομαι μέλος σε μια κοινότητα αναζητητών,αντιθέτως μου είπαν ότι το esoterica είναι τα μέλη του...

Το ότι σέβομαι κάποιες αρχές και ότι δεν καταχρώμαι της όποιας ευγένειας δεν προκύπτει από την ανάγνωση κάποιων "όρων φιλοξενίας".Έχω δικό μου ηθικό κώδικα,και μόνο αυτόν συμβουλεύομαι.
Αλοίμονο μου αν περίμενα από ένα φόρουμ να μου μαθει πως να φέρομαι.

[/quote]


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 09:56:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Πάντως παρακαλείται οποίος βρει την Ελ-Μύγα να την επιστρέψει στην διεύθυνση Forums@esoterica.gr


με επιασε η δισκοπαθεια για να την κανω καλα, αλλα την πετυχα!!!


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 16:15:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje
Όλα εξηγούνται από το 2ο θερμοδυναμικό αξίωμα.

Φιλικά
--Je^3--Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 18:04:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
ΘΕΡΜΟΤΗΤΑ=ΔΥΝΑΜΗ.
ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ.
ΕΞΑΙΡΕΣΗ:
Η ΨΥΧΗ.
ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΣΤΗΝ ΕΞΑΙΡΕΣΗ:
ΘΕΡΜΟΤΗΤΑ ΕΠΙ ΚΕΦΑΛΗΣ...(ΟΧΙ ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ)

ΘΕΡΜΙΚΗ ΣΚΕΨΗ...ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ...ΤΑ PIXEL ΔΕΝ ΜΠΕΡΔΕΥΟΝΤΑΙ ΠΟΤΕ.
ΠΟΛΛΑ ΕΙΔΗ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ...ΜΕΣΑ...ΕΣΩ ΚΑΙ ΕΞΩ...ΕΤΣΙ ΕΞΗΓΟΥΝΤΑΙ ΟΛΑ.

ΦΙΛΙΚΑ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 19:46:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje
Αγαπητέ φίλε Mercury γράφεις σε προηγούμενό σου μήνυμα,
quote:

Νομίζω,δεν είμαι σίγουρος,ότι είχα διαβάσει κάποιο μήνυμα του συντονιστή jejeje πριν κάτι μηνες...Θα μου πείτε ότι βοηθάει σε τεχνικά θέματα.Δεν αμφιβάλλω καθόλου,συντονιστή συζητήσεων όμως γιατί τον κάνατε τον άνθρωπο? Με ποιά λογική?


Θέλω να πιστεύω ότι δεν εννοείς πως οι διαχειριστές μού επέβαλαν το ρόλο του συντονιστή ("συζητήσεων" όπως γράφεις). Η ομάδα του Esoterica μού πρότεινε να αναλάβω τον ρόλο και εγώ τον αποδέχθηκα. Δεν έγινε κάτι με το ζόρι. Οπότε θα μου επιτρέψεις να απαντήσω με ποια λογική τον αποδέχθηκα. Πιστεύω ότι παραθέτοντάς σου τους λόγους στους οποίους στηρίχθηκαν για να μου κάνουν την πρόταση θα καταλάβεις και τη δική μου λογική που την αποδέχθηκα. Σου επισυνάπτω το τμήμα από το σχετικό topic.
quote:

Οι συγκεκριμένοι άνθρωποι (αναφερόμενος σε εμένα και την gretel) έχουν προσφέρει έως τώρα πολύτιμη βοήθεια στην ροή των Συζητήσεων και στην ανάπτυξη των Forums γενικότερα έχοντας αποδείξει ποικιλοτρόπως και έμπρακτα τη διάθεσή τους για Προσφορά και Έρευνα καθώς και την Ουσιαστική τους συμφωνία με τις Αρχές και τις Αξίες που ωθούν τη συνολική προσπάθεια του ESOTERICA. Συμμετέχουν εδώ και λίγο καιρό στην Ομάδα των Συνεργατών του τόπου, αυτή που ονομάζουμε "Συντροφιά του ESOTERICA", συνεργαζόμενοι και σε άλλες δράσεις του.


Ίσως εμμένεις στην «ταμπέλα» συντονιστής, αλλά θα σου πω ότι όπως έπραττα στο forum πριν γίνω συντονιστής πράττω και τώρα. Προσφέρω εκεί που πιστεύω ότι μπορώ να συνεισφέρω πραγματικά ή να προσθέσω αξία. Δεν έχω παίξει και ούτε πρόκειται να παίξω το ρόλο ούτε του μπαμπούλα, ούτε του παιδαγωγού, ούτε του αυτόκλητου δικηγόρου κανενός. Πιστεύω, και θέλω να πιστεύω ότι ισχύει και για όλα τα μέλη του forum ότι ακριβώς πιστεύεις και εσύ, δηλαδή:
quote:

Το ότι σέβομαι κάποιες αρχές και ότι δεν καταχρώμαι της όποιας ευγένειας δεν προκύπτει από την ανάγνωση κάποιων "όρων φιλοξενίας".Έχω δικό μου ηθικό κώδικα,και μόνο αυτόν συμβουλεύομαι.
Αλοίμονο μου αν περίμενα από ένα φόρουμ να μου μαθει πως να φέρομαι.

Με εκτίμηση
--Je^3—Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 21:09:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
μάλιστα..

Αγαπητέ Αντμιν ακολουθεί μνμαπό τον συντροφό μου,αφού του στερήσατε το λόγο,την ώρα που η galadriel διαπρέπει ακόμη χρησιμοποιώντας τα λόγια μας..


>>>
ΑΝΕΜΕΝΕ "ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ".
ΕΧΕΙΣ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙΣ.
ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΤΣΕΚΑΡΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ
*praying fairie* ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ
ΟΤΙ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ *galadriel* ΚΛΕΙΔΩΣΕ ΤΟΝ..KAI TIMΩΡΗΣΕ ΤΗΝ!
ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΛΟΓΗΘΕΙΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΜΟΥ.


Ryche..
e-ποτης Jedi &
"αυτηνης της σχολης"


Αrwen Undomiel...the truth within

cprtght@tm@2005


Edited by - ΑΤΜΑ on 12/10/2005 21:15:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 22:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης
quote:

ΑΝΕΜΕΝΕ "ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ".
ΕΧΕΙΣ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙΣ.
ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΤΣΕΚΑΡΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ
*praying fairie* ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ
ΟΤΙ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ *galadriel* ΚΛΕΙΔΩΣΕ ΤΟΝ..KAI TIMΩΡΗΣΕ ΤΗΝ!
ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΛΟΓΗΘΕΙΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΜΟΥ.


Ryche..
e-ποτης Jedi &
"αυτηνης της σχολης"



Για την galadriel και τον υπόγειο πόλεμο των ομάδων (φως vs σκοτάδι και τούμπαλιν) γίνεται όλη αυτή η βαβούρα???

Κρίμα ryche, κρίμα
Τέτοιος ξεπεσμός πια ;

Είχα σχηματίσει άλλη γνώμη για τα γεγονότα αλλά η τελευταία επέμβαση του ryche από το λογαριασμό της ΑΤΜΑ και το τελευταίο μήνυμα της amalias δικαιώνουν τον Admin.

Φιλικά..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 22:47:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
Κριμα ναι!
Ομως οχι για τα λογια που φανταζουν ασχημα!αλλα για τις πραξεις οσων τις επραξαν χωρις αιδω...και συνεχιζουν με ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΝΕΣΗ!

Σας συγχωρω επειδη δεν καταλαβαινετε,κι αυτο ποναει.

Ατμα
Καμμια αληθεια ανωτερη της Αληθειας.


Αrwen Undomiel...the truth within

cprtght@tm@2005

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 00:56:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury
Αγαπητέ φίλε Jejeje,

Αισθάνομαι την ανάγκη να σου ζητήσω συγνώμη για την άστοχη νύξη που έκανα για το πρόσωπο και την προσφορά σου σε προηγούμενο μήνυμα.

Να ξεκαθαρίσω πως προκειται για καθαρή παρεξήγηση. Ειλικρινά είχα την εντύπωση ότι δεν συμμετέχεις καθόλου στα φόρουμς.

Πατώντας όμως το σύνδεσμο στο profile σου είδα ότι πράγματι συμμετέχεις πολύ ενεργά και ουσιαστικά στο forum "Τεχνικά θέματα των Forums, Προβλήματα-Λύσεις".Απλά δεν χρειάστηκε να επισκεφτώ ποτέ το συγκεκριμένο forum,και ως εκ τούτου δεν σε "έβλεπα" πουθενά.Όταν μίλησα για την "τεχνική βοήθεια" που προσφέρεις αναφερόμουν σε κάτι εκτός φόρουμ και συζητήσεων. Λάθος μου λοιπόν.Προσφέρεις ακριβώς αυτό που πιστεύεις ότι μπορείς να προσφέρεις,αρα είσαι πολύ σωστός.

Κατά τα άλλα,και επειδή ως συνήθως η πραγματικότητα διαψευδει αυτά που πιστευουμε ή θέλουμε να πιστευουμε,θα πρέπει να σου πω ότι τα forums του esoterica έχουν σοβαρότατο πρόβλημα επιτήρησης,και ότι χρειάζονται ανθρώπους που να αναγνωρίζουν αυτό το πρόβλημα και ανθρώπους που να είναι ικανοί και να το λύσουν.

Μην αναφέρεσαι λοιπόν σε μπαμπούλες,παιδαγωγούς και δικηγορους γιατί αποθαρρύνεις τον κόσμο που θέλει να βοηθήσει,και βοηθάς το πρόβλημα να διαιωνίζεται.Άλλωστε δεν μιλάμε αποκλείστικά και μόνο για παρεμβάσεις σε συζητήσεις που παρεκτρέπονται. Το μεσημέρι,σε αυτό εδώ το φορουμ,διάβασα ένα απο τα πιο αισχρά,ένα απο τα πιο εμετικά μηνύματα που έχω διαβάσει ποτέ στο internet.Κάποιος/α μιλούσε για τα σεξουαλικά του προβλήματα,και απειλούσε γνωστό μέλος του φόρουμ ότι θα το...ξεκοιλιάσει...ακριβώς αυτή τη λεξη...Το διάβασα στις 2μμ,ειχε γραφεί στις 9πμ.Το είχαν διαβάσει ήδη 30 πριν απο μένα,...αλλά κανείς συντονιστής...

Ζήτα απο τον Admin ή την amalia να στο δώσουν,για να καταλάβεις γιατί αίσχος μιλάω...

Λοιπόν,Admin και amalia διάβασα προσεκτικά αυτά που λέτε,δείχνετε να έχετε κατανοήσει΄το πρόβλημα,και πιστεύω ότι έχετε κάποιες λύσεις στο μυαλό σας...Ελπίζω να είναι και οι σωστές.

Να ζητήσω ακόμα απο τα μέλη που σε διπλανό topic με προτείνουν για συντονιστή,να σταματήσουν να το κάνουν, γιατί όπως έχω δηλώσει ΔΕΝ κάνω για συντονιστής. Είμαι πολύ νευρικός,και επηρρεάζομαι από προσωπικές συμπάθειες και αντιπάθειες.Ελπίζω,και σε περίπτωση που τελικά επιλεγεί η ψηφοφορία σαν μέθοδος ανάδειξης συντονιστών,να επιλέξετε όχι αυτούς που "συμπαθείτε", αλλά αυτούς που ο χαρακτήρας τους,(όσο τουλάχιστον είναι δυνατόν να διαφανεί μέσα απο τα γραπτά τους),ταιριάζει με το συγκεκριμένο ρόλο.

Αυτά είχα να πω, και τελείωσα(ελπίζω) από αυτό το topic.Καλή συνέχεια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 03:10:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Άλλωστε δεν μιλάμε αποκλείστικά και μόνο για παρεμβάσεις σε συζητήσεις που παρεκτρέπονται. Το μεσημέρι,σε αυτό εδώ το φορουμ,διάβασα ένα απο τα πιο αισχρά,ένα απο τα πιο εμετικά μηνύματα που έχω διαβάσει ποτέ στο internet.Κάποιος/α μιλούσε για τα σεξουαλικά του προβλήματα,και απειλούσε γνωστό μέλος του φόρουμ ότι θα το...ξεκοιλιάσει...ακριβώς αυτή τη λεξη...Το διάβασα στις 2μμ,ειχε γραφεί στις 9πμ.Το είχαν διαβάσει ήδη 30 πριν απο μένα,...αλλά κανείς συντονιστής...



ήμουν ένας απο τους 30 και μάλιστα απάντησα, αν και όχι όπως εγώ θα τόθελα για να μην ρίξω κι άλλο το επίπεδο μας...

να το πώ στην καθαρεύουσα, τα πήρα στο κρανίο!

quote:

Να ζητήσω ακόμα απο τα μέλη που σε διπλανό topic με προτείνουν για συντονιστή,να σταματήσουν να το κάνουν, γιατί όπως έχω δηλώσει ΔΕΝ κάνω για συντονιστής. Είμαι πολύ νευρικός,και επηρρεάζομαι από προσωπικές συμπάθειες και αντιπάθειες.


χαχαχα!


εγώ ξέρω ποιούς προτείνω και γιατί...


το αν σε συμπαθώ ή όχι δεν έχει καμία σχέση με την επιλογή μου!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 09:00:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Το μεσημέρι,σε αυτό εδώ το φορουμ,διάβασα ένα απο τα πιο αισχρά,ένα απο τα πιο εμετικά μηνύματα που έχω διαβάσει ποτέ στο internet.Κάποιος/α μιλούσε για τα σεξουαλικά του προβλήματα,και απειλούσε γνωστό μέλος του φόρουμ ότι θα το...ξεκοιλιάσει...ακριβώς αυτή τη λεξη...Το διάβασα στις 2μμ,ειχε γραφεί στις 9πμ.Το είχαν διαβάσει ήδη 30 πριν απο μένα,...

Συμφωνώ, φίλε μου!
Ένα από τα πιο αισχρά κι εμετικά μηνύματα που έχω διαβάσει...
Είναι πολύ θλιβερό να βλέπεις να μειώνουν ανθρώπους κατ' αυτόν τον τρόπο, πόσο μάλλον ανθρώπους που είναι αξιοπρεπέστατοι.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 12:40:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
το μήνυμα αυτό έχει μεταφερθεί στον ειδικό χώρο:
ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 15:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje
Αγαπητέ φίλε Mercury,
Αρχικά να σε ευχαριστήσω για την απάντηση. Θα ήθελα να προσθέσω κάποιες σκέψεις μου κάνοντας αναφορά σε διάφορα σημεία της απάντησής σου.
quote:

Κατά τα άλλα,και επειδή ως συνήθως η πραγματικότητα διαψευδει αυτά που πιστευουμε ή θέλουμε να πιστευουμε,θα πρέπει να σου πω ότι τα forums του esoterica έχουν σοβαρότατο πρόβλημα επιτήρησης,και ότι χρειάζονται ανθρώπους που να αναγνωρίζουν αυτό το πρόβλημα και ανθρώπους που να είναι ικανοί και να το λύσουν.


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και πίστεψέ με είναι κάτι που απασχολεί την ομάδα του Esoterica εδώ και πολύ καιρό. Όπως θα γνωρίζεις έχουν γίνει κάποιες προσπάθειες (μέσω της σύστασης Ομάδας Συνεργατών και Συντονιστών), αλλά δυστυχώς δεν μπορείς να αναθέσεις κάποιους ρόλους χωρίς την συγκατάθεση των ανθρώπων που προτείνεις να τους αναλάβουν.
quote:

Μην αναφέρεσαι λοιπόν σε μπαμπούλες,παιδαγωγούς και δικηγορους γιατί αποθαρρύνεις τον κόσμο που θέλει να βοηθήσει,και βοηθάς το πρόβλημα να διαιωνίζεται.Άλλωστε δεν μιλάμε αποκλείστικά και μόνο για παρεμβάσεις σε συζητήσεις που παρεκτρέπονται.


Δεν νομίζω ότι με αυτό το σχόλιο αποθαρρύνω κάποια/ον από το να αναλάβει το συγκεκριμένο ρόλο. Αντίθετα πιστεύω ότι αυτός (ο ρόλος) είναι μία πρόκληση για αυτή/όν που θα τον αναλάβει αφού θα πρέπει να αποδείξει (όχι στους υπόλοιπους αλλά στον εαυτό της/του πρώτα) ότι μπορεί να είναι ταυτόχρονα όχι μόνο ένας δημιουργικός συζητητής αλλά και αμερόληπτος και δίκαιος, και ένας άνθρωπος που είναι σε θέση να αναγνωρίσει τα λάθη και σφάλματά του και να μάθει από αυτά. Οπότε φίλε μου η ερώτηση που τίθεται είναι: Μπορώ να αναλάβω αυτή την ευθύνη;
quote:

Ζήτα απο τον Admin ή την amalia να στο δώσουν,για να καταλάβεις γιατί αίσχος μιλάω...


Δυστυχώς το γνωρίζω φίλε μου. Αυτό που δεν μπορώ και δεν θέλω να καταλάβω σε σχέση με αυτά τα γεγονότα είναι τι πιστεύουν ότι κερδίζουν οι άνθρωποι που τα πράττουν, τι ικανοποιούν. Γιατί πίσω από κάθε πράξη μας υπάρχει και ένα κίνητρο και ένας σκοπός. Κατά τα άλλα με αφήνουν αδιάφορο.

Και πάλι σε ευχαριστώ για το διάλογο και για την ευκαιρία που μου έδωσες να εκφράσω τις απόψεις μου.
Με εκτίμηση
--Je^3--Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 21:18:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA

quote:
Αγαπητή NADA, ξέρω πολύ καλά ότι με κρίνεις εξαιρετικά άδικα.

Δεν θα προσπαθήσω όμως να σου δείξω γιατί κάνεις λάθος στην κρίση σου, ούτε να επιχειρηματολογήσω πάνω σ'αυτό.

Νιώθω ότι δεν πρέπει να το κάνω.
ADMIN


Το πόσο άδικα ή δίκαια κρίνουμε, σχετίζεται με την δυνατότητα αντίληψης και κατανόησής μας.
Σε όσο περισσότερα πεδία απλώνουμε την συνείδησή μας, τόσο μεγαλύτερη η ικανότητα ορθοκρισίας.
Εάν έχουμε συντονίσει την ΑΚΟΗ μας π.χ. στα FM, δεν θα γνωρίζουμε τι παίζει στα AM, εάν δεν πάμε ως εκεί.
Το κάθε επίπεδο έχει τον δικό του ΗΧΟ, και για να κατανοήσουμε τους ανθρώπους (και όχι μόνο) που εκπέμπουν από εκεί, χρειάζεται να συντονισθούμε αναλόγως, κάτι που ή δεν μπορούμε να το κάνουμε ή αρνούμασθε να το κάνουμε.
Όταν δεν μπορούμε, δεν φέρουμε ευθύνη.
Όταν αρνούμασθε, υπάρχει πρόβλημα.


Αγαπητέ ADMIN, είμαι η τελευταία που θα χαρακτήριζα κακοπροαίρετες τις εν λόγω -μα και τις όποιες άλλες- παρεμβάσεις σου. Η αδικία που ανέφερα έγκειται στο ότι χρησιμοποίησες βαρύ λόγο για να κρίνεις κάτι που απλά δεν υπόκειται στους δικούς σου κώδικες κατανόησης (ή της κοινής λογικής αν θές).

quote:
Προφανώς, αυτό στο οποίο είμαστε αντίθετοι, είναι ο ασαφής και γεμάτος υπονοούμενα λόγος, ο οποίος αναμυγνύει υποθέσεις, προσωπικές διαμάχες, μπηχτές, μισόλογα και γενικότερα ακατανόητες για τον κοινό νου εκφράσεις, που μεταφέρουν μέσα στα forums ένα θολό κλίμα και μία εντύπωση υπόγειων κινήσεων, συζητήσεων, αντιπαθειών, κ.λπ, ανάμεσα στα μέλη.
ΑΜΑΛΙΑ

Αντίθετη είμαι επίσης. Δεν θεωρώ όμως ότι τα ανωτέρω αφορούν τα συγκεκριμένα θέματα του μέλους Moz (δεν υπάρχει σύγκριση και ουδεμία σχέση με το "Δάφνες...")
Οι "ακατανόητες για τον κοινό νου" εκφράσεις μπορεί να είναι ενίοτε δυναμικά θετικό στοιχείο, που προκαλεί την σκέψη να βαδίσει μέσα από τα δικά της μονοπάτια ερμηνείας.

----------

Ryche ,
αναρωτιέμαι, γιατί συνεχίζεις να εκδηλώνεις μία συμπεριφορά, που τα προϋπάρχουσα Αίτια αδυνατούν πλέον να την εξηγήσουν; Τί είναι που σε παρακινεί;

Για σένα Deva Parinito... τι να πώ.
Για ποιόν από όλους τους ρόλους να μιλήσω; Εξυπηρέτησαν κάποιον σκοπό. Καλώς.
Τι θέλεις τώρα να κάνεις;
Σού έχουν αφαιρέσει το δικαίωμα να συμμετάσχεις στο forum. Καλώς ή κακώς.
Λοιπόν..; Αν επιθυμείς να συνεχίσεις και είναι διαπραγματεύσιμο, συζήτησέ το.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 22:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Mercury

Το διάβασα στις 2μμ,ειχε γραφεί στις 9πμ.Το είχαν διαβάσει ήδη 30 πριν απο μένα,...αλλά κανείς συντονιστής...



ήμουν ένας απο τους 30 και μάλιστα απάντησα, αν και όχι όπως εγώ θα τόθελα για να μην ρίξω κι άλλο το επίπεδο μας...

να το πώ στην καθαρεύουσα, τα πήρα στο κρανίο!

jonniebegood

[/quote]

και βρηκα παλι τον μπελα μου...

υψιστο και σεβαστο μας Λοα, γιατι βαζεις χερι σε μενα ΜΟΝΟ απο τους 30 που το διαβασαν και δεν εστειλαν μεϊλ?


επειδη χρησιμοποιησα χιουμορ για να επισημανω αυτο που ειπε ο Mercury, δηλαδη οτι η επιτηρηση ειναι ελλιπης?


ειναι η δευτερη φορα που με προσβαλεις!

την πρωτη σε αυτο το τοπικ με το πρωτο ποστ σου (αν και μετα μου εκανες σκωτσεζικο ντουζ με αλλο ποστ, επαινωντας την συμμετοχη μου) και τωρα με την φραση σου:

"jonniebegood, είμαι σίγουρος ότι αν δεν ήσουν "απασχολημένος" με το να επιθυμείς τόσο πολύ να εκφράσεις κάποια πράγματα που προφανώς σε πιέζουν ιδιαίτερα, θα έβρισκες σίγουρα κάποιον πραγματικά λειτουργικό τρόπο ώστε να ειδοποιήσεις κάποιον ή και κάποιους από τους Συντονιστές"


λοιπον αγαπητο μου Λοα οντως ειμαι απασχολημενος με αλλα πραγματα και αλλα πραγματα οντως με πιεζουν, αλλα οχι αυτα που θελεις να φανταζεσαι εσυ.


υπαρχω ξερεις και με ανθρωπινη υποσταση και εχω υποχρεωσεις και προβληματα που δεν αφηνω να διαφανουν φυσικα στην εικονικη πραγματικοτητα των φορουμς.

σκεφθηκες οτι και εγω δουλευω?

σκεφθηκες ποτε οτι μπορει να εχω μια μονο τηλεφωνικη γραμμη και απλη συνδεση?


περασε απ το μυαλο σου ποτε οτι οταν μπαινω μερα στο δικτυο αποκλειω το επαγγελματικο μου τηλεφωνο και φυσικα μπαινω σκαστα γιατι δουλευω ταυτοχρονα?


το τι ακριβως υποχρεωσεις ειχα εγω εκεινη την μερα και το αν ειχα χρονο να στειλω και μεϊλ στους συντονιστες αφου εφαγα μιση ωρα μονο για να ανοιξει το τοπικ και να απαντησω, παιζει κανεναν ρολο?


ομολογω οτι δεν λειτουργησα σαν συντονιστης ωστε αντι να απαντησω στο τοπικ να στειλω μεϊλ σε σας - αλλα δεν ειμαι συντονιστης και δεν σκεφτομαι σαν τετοιος!

απο την αλλη γιατι σε πειραξε η φραση μου:"εκτος κι αν το αφηνετε σαν παραδειγμα για να ξεχωριζουμε τους αληθινους κομιτατζηδες βιετκονγκ..."???

οταν εχω θεωρηθει εγω μαυρο προβατο σε αυτο το τοπικ, δικαιολογουμαι νομιζω να ειμαι λιγο κυνικος στην σατυρα μου...


και για να καταλαβεις, ριξε μια ματια σαν αναγνωστης στο κλειδωμενο τοπικ: ο ανωμαλος εβγαλε την χολη του και στο παρεμβατικο ποστ του αντμινου μας φιγουραρει το ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΝΙΚ με μπολντ και οι φρασεις μου με μπλε χρωμα!


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7278


ευχαριστω για την τιμη που μου εκανες!

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 00:04:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
υψιστο και σεβαστο μας Λοα, γιατι βαζεις χερι σε μενα ΜΟΝΟ απο τους 30 που το διαβασαν και δεν εστειλαν μεϊλ?

Εγώ πάντως, έλαβα 3-4

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 00:04:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Βρε Ερμή μου, είδα που με αναφέρεις παραπάνω σε κάτι περί συντονισμού, γιατί βρε παιδάκι μου;! Για να γλιτώσεις εσύ και να ηρεμήσεις και να γίνω εγώ νευρική;!


Ο συντονιστής εδώ μέσα πρέπει να έχει γερό στομάχι και εγώ δεν έχω! Είναι κάτι για το οποίο βγάζω το καπέλο στον Αντίμ, την Αμαλία και τα υπόλοιπα παιδιά που το κάνουν, όπως κι αν το κάνουν...
Και τι να συντονίσεις τελικά; Την μαμακία και την ψωνάρα του καθενός μας; τα κολλήματά μας; τις αντιπαραθέσεις επί προσωπικού; ή μήπως να κάνεις τον τροχονόμο, οι Πουτ... από δω, οι αξιοπρεπείς εσωτεριστές από κεί;!


(Επειδή έχω αρχίσει να φορτώνω τώρα... ελπίζω να κατάλαβες ότι δεν κάνω γι αυτή την δουλειά έτσι;! )

υπ. Με τα παραπάνω μην νομίσετε ότι είμαι υπέρ των διαγραφών και ειδικά κάποιων μέσα από αυτό εδώ το τόπικ. Ο συντονισμός εκτός από γερό στομάχι θέλει και κάποια ικανότητα "αστρικής προβολής" -γιου νόου, βγαίνω από το εγώ μου και τα βλέπω και τα κρίνω όλα από μια απόσταση...


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 00:07:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
΄Ενα χαμόγελο ψυχής,
δίχως το φλοίσβο της βροχής
γιά ότι ακόμα αντέχει...
Κι ίσως να υπερέχει...
΄Οπου, κι όπως, ανασαίνει
πάντα ο τρόπος θα βλασταίνει...
Τα λόγια χάνονται τα γραπτά μένουν.
Τα λάθη καίγονται αλήθειες φέρνουν...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ...
θα κάψει τις σιωπές η ίδια μου η στάχτη,
στου ίσκιου σου τ'αδράχτι πικρές ανατροπές.Αθάνατος- θνητή στο πλέγμα της αβύσσου μου λες είμαι δική σου,Σελήνη ορατή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 00:24:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Εγώ πάντως, έλαβα 3-4


να τους κανεις αμεσως διαχειριστες καλη μου Κυρα μας των Κλειδιωνε!

μην ψαχνεις αλλου.

αυτοι εχουν το κληρονομικο χαρισμα!!!

ομως αμα βγαλουμε 2-3 ατομα απο τα τριαντα, ποσα μας μενουν?

ενα, ο τζονυμπιγκουντ!

30 - 3 = jbg (απλα μαθηματικα)


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 00:38:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
quote:
30 - 3 = jbg (απλα μαθηματικα)

Το παράπονο παράπονο, αλλά το χιούμορ χιούμορ! Γεια σου ορε Τζιπέκ!


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 01:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury
quote:

Ο συντονισμός εκτός από γερό στομάχι θέλει και κάποια ικανότητα "αστρικής προβολής" -γιου νόου, βγαίνω από το εγώ μου και τα βλέπω και τα κρίνω όλα από μια απόσταση...


Νο problem,εννοείται ότι θα περάσεις από εκπαίδευση πρώτα.Παρακάτω στιγμιότυπο απο τη (δωρεάν) εκπαίδευση που παρέχουμε στους υποψήφιους συντονιστές πριν την ανάληψη των καθηκόντων τους...

Έτσι όταν έρθει η ωρα θα είσαι έτοιμη...για τα πάντα.


Τι έγινε ορε παιδιά? Τόση προθυμία πιά?
Θέλουμε συντονιστές και τους θέλουμε τώρα!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 01:55:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
ομως αμα βγαλουμε 2-3 ατομα απο τα τριαντα, ποσα μας μενουν?

ενα, ο τζονυμπιγκουντ!



Ο οποίος ένας, βρήκε ως την πιο χρήσιμη κίνηση, να γράψει το ακόλουθο:

"σαν πολυ ωρα δεν εμεινε το τοπικ στον αερα???

εκτος κι αν το αφηνετε σαν παραδειγμα για να ξεχωριζουμε τους αληθινους κομιτατζηδες βιετκονγκ..."

Jonnie δεν υπάρχει λόγος να το συζητήσουμε άλλο.
Μπορούσες να βοηθήσεις. Αντ' αυτού, προτίμησες να χρησιμοποιήσεις το άσχημο αυτό γεγονός, για να υπονοήσεις πως δεν κάνουμε σωστά το συντονιστικό μας έργο.

Ειλικρινά λυπάμαι.
Ας το αφήσουμε όμως.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 02:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
μάλιστα..
τωρα είναι και ο Τζώνυ κακός.

Τί άλλαξε;

Στην Υποθετική μας ζωή;
Τίποτα,απλά το χιούμορ, άλλες φορές κάνει καλό και άλλες όχι..
Εγώ τώρα γιατί αναρρωτιέμαι Γιατί δεν απαντήθηκαν Όλα τα Ερωτήματα;
Εχμ.. ναι! Είμαι κι εγώ κακιά.

Τι ειρωνία έχει αυτός ο Υποθετικός Κόσμος που χρειάζεται όμως να τον γνωρίζεις για να συμπεράνεις για τον Πραγματικό!


Κάποτε είχα λάβει ένα Υποθέτικο mail που με απειλούσε με ένα τραγικά ποταπό τρόπο:
"για να μάθεις να μην τα βάζεις με τους πλούσιους και τους δυνατούς."

και από τότε αποφάσισα να λέω πάντα "κακίες" "ψέμματα" και να "χαλάω την ζαχαρένια μου"(κάποιοι το θεώρησαν ως παραλήρημα/βολικό δε λέω..)
από το να επιτρέψω σε μερικά κομπλεξικά άτομα που δεν τολμούν να δηλώσουν την πραγματική τους ταυτότητα(αυτό σημαίνει να είναι ο εαυτός τους μέσα από τα γράπτα τους..)να παραπληροφορούν τα νεόφυτα και να γεμίζουν απίστευτες μπρδς υποκρινόμενοι τους σοβαρούς και γνήσιους εσωτεριστάς!

Αν κάποτε δω απαντήσεις που θα Eνα-ρμονίζουν τον Πραγματικό και τον Υποθετικό κόσμο, τότε ίσως κάτι θα έχει αλλάξει σε αυτόν τον καημένο κόσμο!

Μέχρι τότε θα ανήκω στην "μειοψηφία" που όσοι δεν καταννοούν "την τέχνη της ζωής άνευ διδασκάλου" θα κατηγορούν και θα υποσκάπτουν μέχρι να την ..κατα-λάβουν!

+ κατι για όσα καταλήξατε να συζητάτε.. χωρίς κανείς να πει πως είναι ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ!

Καποτε μου είχε ζητηθεί να συμμετέχω σε αυτό που τώρα σας προβληματίζει,σαν ελευθερη ψχ και σαν ατομο που κάθε ημέρα της ζωής μου ίσως και να είναι διαφορετική απ'όσες προηγήθηκαν θεώρησα πως οφείλω να μην συμμετέχω,ένας άκομη λόγος ήταν και η απόσταση που με χώριζε με την βάση των συναντήσεων της ομάδας/δήλωσα παραύτα,πως θα είμαι νοερά μαζί σε ό,τι χρειαζεται και συνέχισα να λειτουργώ μέσα στην ομάδα με τον δικό μου τρόπο.Πολλές καταστάσεις με πλήγωσαν και άλλες-καρμπόν- ανανεώνουν τις πλήγες
(ο σοφός δεν ξεχνάει άλλα συγχωρεί και έτσι πάντα πράττω)

Κάποια στιγμή λοιπόν και σε μια προσπάθεια να "συντονίσω" μια κατάσταση δέχτηκα την απίστευτη προσβολή, από μέλος της ομάδας, που μάλιστα θεωρούσα συνοδοιπόρο και φίλο/ καθώς γνώριζε επακριβώς τόσο την αγάπη μου για το χώρο όσο και την ψχ που έχω παραδώσει επι της ατραπού//
"δεν εδειξα πότε το ενδιαφέρον μου για το χώρο ..δεν εγινα συντονίστρια"

Σωστά! δεν εκανα τίποτα για το χώρο!

Καιρό τώρα τόσο στην Υποθετικη μου ζώη, όσο και Εδώ στην Πραγματική έχω "καρφωμένο"στο νου, τον τίτλο ενός θέματος κατάλληλο για πολλά άτομα που γνώρισα κι εδώ και εκεί έξω..

Η ΑΧΑΡΙΣΤΙΑ ΤΟΥ ΕΥΕΡΓΕΤΗΜΕΝΟΥ.-
Και αυτος ο τιτλος ανηκει σε όσους επάξια τον τήρισαν.

Είμαι η Αtma Jnani
και δεν εδωσα τίποτα στο χώρο.
Φως και Αγαπη
σε όλους σας

ΥΓ:--"Δεν με πειράζει" που κλειδώθηκε ο σύντροφός μου και ο φίλος Deva/εξάλλου δεν τους έχασα απο την Πραγματική μου ζωή αλλά από την Υποθετική!//Οι Αντρες που "τιμάνε τα παντελόνια τους"(Όπως θα'λεγε και η φίλη Αφροδίτη) είναι εξάλλου τόσο Σπάνιοι,σαν αυτούς, που δεν φοβήθηκαν να πούνε Αλήθειες που πληγώνουν,αλλά τελικά ως πρόσεξα,λειτούργησαν σαν κλώτσια στα σαθρά που κανένας δεν τόλμησε να γκρεμίσει..και το συντονιστικό έργο πλέον λειτουργεί ακόμη και στο ΜΘΣ-ΘΡΣΚ.-
Να θυμάστε ότι καμμιά φορά.. η Απουσία είναι πιο ουσιαστική από την παρουσία--


Αrwen Undomiel...the truth within

cprtght@tm@2005


υπέρ τονισμού..

Edited by - ΑΤΜΑ on 14/10/2005 02:53:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 06:40:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Το "Εγώ". Αυτή η τόσο μικρή σπίθα απεραντοσύνης...
Συνήθως αυτό που κάνει είναι να φωνάζει βροντερά: ΕΓΩ!
... να ψάχνει την κάθε ευκαιρία να το κάνει - ακόμη και να τη δημιουργεί, να δηλώσει την παρουσία του, να ζητήσει την αναγνώριση, το χειροκρότημα, την υποταγή, την ευγνωμοσύνη, τον θαυμασμό...
Αυτό που συνήθως δεν κάνει είναι... να ακούει.
Ν'ακούει την Φωνή μέσα του που λέει:
"Δεν έχω Υπάρξει για να πεθαίνω καθημερινά στο παιγνίδι των διαρκώς εναλασσόμενων σκιών, των πραγμάτων που προορίζονται να πεθάνουν λόγω της ίδιας τους της φύσης και που δεν είναι η Δική μου Φύση!
Υπάρχω για να βαδίσω, με πραγματική Δόξα, τον Δρόμο της Αιωνιότητας, τον δύσκολο αλλά άξιο Δρόμο της Ένωσης, με την Μοίρα μου, με τις άλλες Σπίθες, με το Αιώνιο Παρόν από το οποίο προήλθα.
Μην με προδίδεις τόσο άδικα..."
Υπάρχει το "εγώ" και Υπάρχει το "Εγώ"...
Το ένα φθείρεται και πεθαίνει, το άλλο προορίζεται για να Ζήσει.
Παρολαυτά η Ώθηση είναι ακριβώς η ίδια και στις δύο περιπτώσεις...


"jonnieναείσαικαλός" ...να Είσαι και να μείνεις Καλός ήθελα να σου "ψιθυρίσω",
εσένα αλλά και σε άλλους.
Ο συναισθηματισμός δεν είναι ταυτόσημος με την καλοσύνη...
Μακάρι να ήταν εύκολο σε κάποιον να δείξει στον άλλον ότι με την ίδια ορμή που διεκδικεί το "δίκιο" του, με την ίδια και ακόμη πολύ μεγαλύτερη θα πρέπει να αποδέχεται, να στηρίζει και να διεκδικεί και το "δίκιο" του άλλου.
Πολλώ δεν μάλλον όταν το "δίκιο" του άλλου δεν αφορά καθόλου, μόνον αυτόν!
Είναι δύσκολο όμως.

Το τηλεφώνημα πάντως έχει αναδειχτεί, μέσα από τις δεκαετίες, ως ένας άμεσος και ιδιαίτερα λειτουργικός τρόπος επικοινωνίας. Ειδικότερα για "έκτακτες" καταστάσεις...

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 07:50:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Για να πέσουν και λίγο οι τόνοι, εγώ ψηφίζω να ακολουθήσουμε το παράδειγμα του γατιού της φωτογραφίας του Mercury.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 08:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Nα ακολουθήσουμε το παράδειγμα του γάτου;

Μαγικά βρε, πρωί πρωί;

Να βρούμε κεριά χρυσά,
κάτω από τις τριανταφυλλιές που θαμπώνουν
να φυτέψουμε το γκοένα-γκοένα,
το παράξενο μαγιοβότανο -το έχω κάπου-

Μες το μαύρο τσάι
να πιούμε μιά στάλα κόκκινη
μιά στάλα αίμα φεγγαρίσιου

Ν΄αγαπήσουμε το Σύμπαν.
Κι εμάς.
Τα μαγικά τα ξεχνώ γιά σήμερα.
Τα χέρια μου γίνονται απαλά
και δένουν με αγάπη
τις πληγές που κλαίνε
μυριάδων γαλαξιών.
Και αυτού...


ΑΦΡΟΔΙΤΗ...
θα κάψει τις σιωπές η ίδια μου η στάχτη,
στου ίσκιου σου τ'αδράχτι πικρές ανατροπές.Αθάνατος- θνητή στο πλέγμα της αβύσσου μου λες είμαι δική σου,Σελήνη ορατή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 10:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Για να πέσουν και λίγο οι τόνοι, εγώ ψηφίζω να ακολουθήσουμε το παράδειγμα του γατιού της φωτογραφίας του Mercury.





.

αρκεί να πέφτουν μόνο οι τόνοι...


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy