ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 «Το αχαλίνωτο...», ο Κακός Βριλ & η εισβολή των Ελ από το Νίλα-Γου.
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 00:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ


Από τότε που εφευρέθηκε η συγνώμη χάθηκε το φιλότιμο!


Κι έτσι είναι pyramid,δεν μπορώ να απο-δεκτώ τη όποια συγνώμη σου,
παρά μονάχα, επειδή μετά από συζητήσεις.."υποθέτικες" έχεις συμπεράνει ότι οφείλεις να δώσεις,ή να απαντήσεις εδώ τώρα με αυτόν τον τρόπο!

Πως συμπεραίνεις λοιπόν, ότι το μέλος που κατηγορείς για συναισθηματισμό φέρεται έτσι;
Επειδή "μήπως" έχει το ποιητικό χάρισμα;

Και επειδή το έχει αυτό, θεωρείς εσύ,ότι δεν δύναται να λειτουργήσει και υπέρ της αλήθειας;
Εμένα pyramid,ξέρεις ΤΙ μου θύμησε αυτό που έγραψες;
Μία "υποθετική" κατηγορία-συμπέρασμα(που μου διατυπώθηκε "υποθετικά") για τον συντροφό μου,ο οποίος έχει επίσης το ποιητικό χάρισμα,αλλά αν θυμάσαι γνωρίζει επακριβώς και άλλους τρόπους έκφρασης του Λόγου..και μάλιστα το ίδιο καλά.

quote:
Κινείσαι καθαρά από συναισθηματισμό και η κρίση σου δεν είναι καθαρή.

Δηλαδή ο συναισθηματισμός αποκλείει την καθαρή σκέψη;
Από πότε;Ποιός το λέει αυτό; ο γιατρός;
//Τραγικό..//

Και αν είναι έτσι οπως μας τα λές ,τότε αυτό που μόλις έπραξες ΤΙ ΕΙΝΑΙ;

Θα σου απαντήσω με αυτό που είπες ,επειδή μονάχα έτσι θα το καταλάβεις:

quote:
Δεν είναι σωστό να λες πράγματα που βγάζουν στην επιφάνεια τον συναισθηματισμό του άλλου, μόνο και μόνο για να επιτύχεις τον σκοπό σου,

Ποιά ανάγκη σου σ'έφερε εδώ να γράφεις ένα μνμ τόσο ποταπό ενάντια σε αυτόν τον άνθρωπο και μέλος,που αν μη τι άλλο έχει καταθέσει ψχ στο χώρο ;(μιλάω για τον Deva)
Τί έκανες εσύ για το χώρο (έδω όχι στο εργαστήρι,αυτό δεν είναι η δική μας Εδώ πργμτκτα,είναι η δική σου.)
Μην μπερδεύεσαι λοιπόν.Επειδή εδώ, όσο και εκεί εξώ, εμείς είμαστε παρέα...όσο είσαι κι εσύ ,όχι μ'έμας αλλά με τους συμμαθητές σου ..
Για να μιλήσουμε ειλικρινά λοιπόν,οφείλουμε να είμαστε και ειλικρινείς.Εμείς είμαστε,και ξεκάθαροι είμαστε,εσύ;

Τόσο ο Παύλος-Deva,όσο και η Δέσποινα-Αφροδίτη/όσο και εμείς (αυτηνής της σχολής)που δεν παριστάνουμε κάτι διαφορετικό από αυτό που είμαστε στην πργμτκτ... μιλάμε ειλικρινώς.
Αυτό δεν είναι μόνο συναισθηματισμός,αλλά ούτε μόνο λογική όπως τα διαχώρισες ατυχώς..
Σαν νέο μέλος,στα επαναλαμβανόμενα γεγονότα(που γνωρίζεις μονάχα απ' όσα άκουσες από την μία πλευρά -εκτός φόρουμ- και αδυνατείς να κατανοήσεις εδώ,αποστασιοποιημένα λόγω συναισθηματισμού...)
Θαρρώ είσαι αγενέστατη και μάλλον έχεις άγνοια στο ΤΙ συντελλείς.

Δεν έχω να σου πω κατι, πέραν αυτού,στο γνωστό αυστηρό,αλλά ειλικρινέστατο μου ύφος:
Ντροπή σου.
Μερικές φορές,pyramid,είναι πρέπον "να μάσας παρά να μιλάς"/βέβαια στην προκειμένη, ίσως ισχύει και η περίπτωση της Ώθησης.-
Μήν βιαστείς ,οπότε,να μου απαντήσεις,επειδή για μένα δεν είναι αρκετή μιαν ακόμη αγενής απάντηση σου,αλλά θα μ' ευχαριστούσε,πραγματικά,"να κάνεις συνείδηση" τα όσα ήδη μέχρι σήμερα σου έχω πει.
Ίσως τότε μιλήσουμε απο κοινού με την ίδια ώθηση..την ουσία της αλήθειας,της αγάπης και του φωτός.Μέχρι τότε,θα σιωπήσω απέναντι σου,επειδή τα λόγια μου δεν είναι πάντα εύηχα-εύπεπτα-άλλα κρύβουν και χρίζουν πολλαπλές μεταλλάξεις...(βλέπεις είναι και τα εγω του καθένα..φίλτρα κατανόησης,κι εσύ δεν έχεις εκφράσει ουσιάστικα τη συγνώμη σου προς Εμένα..δηλαδή πρός Εσένα!)

Υ.Γ.

quote:
δηλ. να στείλεις ένα ακόμα μήνυμα στο forum

Αυτό δεν θα το σχολιάσω.


Φως και αγάπη
¶τμα



-υπέρ δικαιολογίας του διπλού και συμπληρωμένου μνμτος.


Edited by - ΑΤΜΑ on 16/10/2005 01:17:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 00:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
quote:
ΑΤΜΑ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ...
ΜΕ ΕΜΑΘΕΣ ΝΑ ΕΠΑΝΑ-ΛΑΜΠΩ ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΑΛΥΝΑΜΕ...

εδώ είμαι/αν πρόσεξες ποστάραμε παράλληλα:)


να αναρρωτηθώ αφού μου δώθηκε και μένα μιά Ωθηση..

πρώτα βλέπω αυτο:

quote:
Κινείσαι καθαρά από συναισθηματισμό και η κρίση σου δεν είναι καθαρή.

και τώρα αυτό:
quote:
Αφροδιτη καλησπερα,

μου φαινεται οτι εχεις μπερδεψει καποια πραγματα.Ας ειναι.


Τί έγινε ;

μήπως δεν είμαι ούτε και Εγώ καλά;

Τελικά αυτή η Ώθηση είναι σαν τον οδοντίατρο και τις πτνς :σε περίπτωση Εκτάκτου ανάγκης..!!!


Ας είναι λοιπόν..

¶τμα
Καμμιά θρησκεία ανώτερη της Αλήθειας!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 01:35:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA

quote:
Κατά την πλοήγηση του αντιλαμβάνεται τον χώρο εκείνο που ονομάζεται Esoterica.
Θεάται την ποιότητα της Γνώσης που θα του προσφέρει, τον τρόπο λειτουργίας του χώρου αυτού, τους κανόνες που στηρίζουν την υπαρξη του.Ολα αυτα συγκροτουν την υλη, μεσα απο την οποια ο ιδιος μπορει να μορφοποιησει την βουληση του.Εχουν δημιουργηθει για τον σκοπο αυτο, διχως ωστοσο τουτο να σημαινει οτι ο ανθρωπος που τα χρησιμοποιει ειναι ο κυριος ή ο δημιουργος τους.
morent11


quote:
Αλλά ένας "δημόσιος χώρος συνάντησης για ανοιχτή συζήτηση", όπου αυτό που παρέχεται και το ορίζει είναι η συνεύρεση και η ανταλλαγή απόψεων πολλών διαφορετικών ανθρώπων, έχει Κύριο; Ανήκει κάπου, είναι υπό την κυριαρχία κάποιου;
wendigo

*******


Ο Χώρος είναι Οντότητα καθ’εαυτός.
Ο Χώρος είναι Αυτό που Υπήρχε, Υπάρχει και θα Υπάρχει Πάντα.
Ο Χώρος δεν Έχει Κύριο.
Ο Χώρος είναι όλα όσα τον αποτελούν.

Κάθε Μέρος του Χώρου είναι υποκείμενο στην Ατέλεια.
Το Ον που είναι υπεύθυνο ενός μέρους του Χώρου, δεν είναι ο απόλυτος Κύριός του.
Το Ον αυτό οριοθετεί και ονοματίζει το μέρος/πεδίο του Χώρου. Δεν το κατέχει. Εξελίσσεται με αυτό.
Οι Μονάδες που εμφανίζονται εντός αυτού του οριοθετημένου πεδίου, αλληλεπιδρούν δυναμικά μαζί του.

Η NADA, o wendigo, o Rizitis κ.α. ... υπήρχαν και υπάρχουν και εκτός του συγκεκριμένου πεδίου. Βρίσκονται εδώ προσωρινά, καταθέτοντας μέρος του εαυτού τους.
Καταθέτουν τα συναισθήματά τους, τις σκέψεις τους, την ψυχή τους.
Καταθέτουν ερωτήματα και απαντήσεις.
Αδυναμίες και φοβίες. Ατέλειες και ελαττώματα.

Επικοινωνούν, συμμερίζονται. Δημιουργούν ένα κοινό πεδίο αλληλεπίδρασης και συνεξέλιξης.
Υπήρχαν ως οντότητες πριν βρεθούν εδώ. Εμφανίζονται με ένα nick, μα η ουσία τους υπήρχε. Εδώ επηρεάζουν και επηρεάζονται από το υλικό που κάθε στιγμή αναδημιουργείται .
Εάν το πεδίο αυτό πάψει να υπάρχει με αυτή τη μορφή, τα μέλη θα συνεχίσουν να υπάρχουν. Mε το ίδιο nick σε ένα άλλο forum, ή χωρίς το nick.

Το esoterica.gr δεν είναι μία κλειστή εσωτερική σχολή με αποκρυσταλλωμένες παραδοχές και δόγματα, όπου κάθε μέλος που εισέρχεται, βρίσκεται αυτομάτως υποκείμενο αυτών (χειραγωγημένο..;).
Το Forum του esoterica.gr είναι ένας ανοικτός δημόσιος χώρος συζήτησης.
Τα μέλη του Forum δεν διαμόρφωσαν τον εαυτό τους, κατ' ανάγκη, από το υλικό που υπήρχε εδώ. Τα μέλη του Forum είναι συνδημιουργοί.
Ανατρέπουν.
Αναδημιουργούν.
Ανανεώνουν.
Αλληλεπιδρούν. Δυναμικά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 03:11:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
ΑΤΜΑ,

θα ήταν καλό κατά την συγγραφή των μηνυμάτων σου να ελέγχεις την Κωδικοσελίδα/"Κωδικοποίηση Γλώσσας" με την οποία "βλέπει" ο Browser το παράθυρο και την φόρμα της Συγγραφής Νέου Μηνύματος, πριν ξεκινήσεις να γράφεις το εκάστοτε μήνυμα. Αυτό γίνεται στους κύριους Browsers απο την επιλογή του Menu: View > Encoding(ή Character Encoding).

Θα πρέπει να είναι Greek (Windows-1253) και όχι Greek (ISO-8859-7). Υπάρχει η ισχυρή περίπτωση ο Browser ν'αναγνωρίζει λανθασμένα την Κωδικοσελίδα ως "Greek (ISO)", ειδικά στην περίπτωση εκδόσεων του Mozilla, και έτσι κάποιοι χαρακτήρες να εμφανίζονται τελικά αλλοιωμένοι στους υπόλοιπους αναγνώστες-συζητητές ή/και σε σένα(η πληροφορία υπάρχει και στο θέμα Η Χρήση του Mozilla Firefox και η πλοήγηση στα forums του ESOTERICA που είχε ανοίξει η amalia στο Forum "Τεχνικά θέματα των Forums, Προβλήματα-Λύσεις").

Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί ότι το "Άτμα" φαίνεται ως "¶τμα" στα τελευταία σου μηνύματα.

Στο μήνυμά σου που απεστάλη στις "16/10/2005, 00:38:23" υπάρχει η ένδειξη επεξεργασίας μηνύματος "Edited by - ΑΤΜΑ on 16/10/2005 01:19:36" και αυτή τη στιγμή πέρα από τα σύμβολα(*_*) δεν περιέχει κάποιο άλλο περιεχόμενο εκτός από την(όπως καταλαβαίνω) αιτιολόγηση της επεξεργασίας από εσένα: "-υπέρ δικαιολογίας του διπλού και συμπληρωμένου μνμτος(που ακολουθεί)". Στο αμέσως επόμενο μήνυμα(που απεστάλη στις "16/10/2005, 00:43:48") έχει γίνει επεξεργασία στις "16/10/2005, 01:17:39" και εκεί γράφεις: "-υπέρ δικαιολογίας του διπλού και συμπληρωμένου μνμτος."

Ειλικρινά δεν έχω καταλάβει τι εννοείς με τις αιτιολογήσεις... Μπορείς να μου το εξηγήσεις σε παρακαλώ, εάν θέλεις; Μήπως υπήρξε κάποιου είδους πρόβλημα με τα μηνύματα αυτά; Τι συνέβει;

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 05:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
quote:
Ιδιαίτερα δε, τη στιγμή που δεν δήλωσαν μέσα από το μήνυμά τους την πρόθεσή τους, να φιλοξενήσουν την άποψη του απενεργοποιημένου μέλους (μέσα σε κάποια όρια όμως). Πράγμα που πολύ σωστά έχει πράξει η ΑΤΜΑ σε ανάλογη περίπτωση.

Ακολουθει μυνημα απο τον Ryche..



Θυμαμαι πως ειχα πει στον Αdmin περιπου στην τριτη σελιδα,οτι το θεμα θα φτασει στις εικοσι σελιδες ειτε το θελει ειτε οχι.Τελικα το θελησε.Και τωρα να ειμαστε στις 11 σελιδες.Το 11 ειναι ενας παραξενος αριθμος γιατι ειναι δυο-ενα δηλαδη δυο ιδιοι δρομοι/επιλογες που ομως οδηγουν σε διαφορετικα αποτελεσματα.Ας ελπισουμε οτι θα διαλεξουμε τον σωστο για το καλο ολου του φορουμ.

Ειναι ξεκαθαρο πλεον οτι το μονο πραγμα που εχει σημασια και που προσωπικα συνειδητοποιησα ειναι οτι υπαρχει ενα κοινο αναμεσα στις αντιπαλοτητες που προκυπτουν:H Φιλια.Μεσα απο αυτο το φιλτρο κρινουμε τα παντα θα ηθελα να πιστευω.
Ο καθενας υποστηριζει τους φιλους του.Αλλοι γιατι ακολουθουν τον Αdmin στο εργαστηριο στο οποιο ανταλλασουν γνωση αρα ειναι λογικο να εχουν χτισει μια φιλικη σχεση μαζι του και με την Αμαλια,και αλλοι γιατι ετυχε να συναντηθουν σε ενα τοπικ και να αγαπησουν το δημιουργικο επιπεδο που εκτοξευε την νοητικη τους κατασταση στα συννεφα,ψυχαγωγοντας παραλληλα μεσα απο χιουμορ υψηλου επιπεδου κατα την αποψη μου παντα..Αυτη η παρεα εδεσε,χωρις να χρειαστει να γνωριστουμε.Ηταν ενα ντοπιο αν θελετε εργαστηριο.Πισω απο ολα αυτα κρυβεται προφανως η φιλια και στις δυο περιπτωσεις.Και η φιλια ειναι που σημερα σφαζεται μεσα απο τις λεξεις που χρησιμοποιουμε.

Πρεπει να πω οτι η κινηση του Αdmin να κανει ενα αρνητικο ποστ για δευτερη φορα,σε θεμα του Μοz ηταν και η αιτια που με παρακινησε για να τοποθετηθω και να προφυλαξω αυτο που μεχρι και σημερα θεωρω ως φωτεινο,οχι επειδη απλα μου αρεσει αλλα γιατι Ειναι.Οταν λοιπον λετε εχουν γνωση οι φυλακες..να ξερετε οτι εμενα δειχνετε.Οχι δεν την ψωνισα,περα απο το να μαθαινω και ανταλλασω αποψεις,θεωρω ιερη αποστολη μου καθε φορα που βλεπω κατι φωτεινο να βαλλεται,να προτασω τον εαυτο μου μπροστα και να δεχομαι τα χτυπηματα.Και βεβαια δεν αναζητω αναγνωριση γιατι λαμβανω αγαπη απο την ιδια μου την πραξη.Σιγουρα εχω κανει πολλα λαθη στο παρελθον μου και ισως αυτο ειναι που με φερνει ακομα πιο κοντα στην αληθεια.
Αυτο λοιπον εκανα και τωρα,προστατεψα αυτο που θεωρω φωτεινο,και φιλικο προς το περιβαλλον του εσωτερικα.Εχω υπερασπιστει τον φιλο Κελσο,τον φιλο Τhoth που ειναι και ο Ιδρυτης του Esoterica,οταν εσεις τον αφησατε απροστατευτο απεναντι στα χτυπηματα της Galandriel και της κλικας της,την Ατμα που τα θεματα της αν και ειναι στολιδια για το εσωτερικα ειναι αφημενα στα 15χρονα τσογλανια,και αλλους πολλους.
Μεχρι και εσενα αγαπητε admin εχω υπερασπιστει στο θεμα με τον αγαπητο μου Εndorama,οταν ειδα οτι οσο δικιο ειχε το ειχε χασει.Βλεπεις τελικα οτι εγω θεωρουσα φωτεινο εσυ το εδιωχνες μακρια,παντα αυτο εκανες.Καθησες μια στιγμη να αναρρωτηθεις αν κανεις λαθος;

Πως γινεται τα σημαντικοτερα μελη του Εsoterica να τα διωχνεις,να τα διαγραφεις,οταν αυτα με την προσφορα τους μεγαλωσαν το τριχρονο παιδακι που λεγεται Εsoterica;Πως γινεται να τους θεωρεις αυτους τους ανθρωπους Αρρωστους;Πως γινεται αυτη η Αρρωστια να κολλαει ακομα και σημερα μετα απο δυο χρονια οπως εγραψες;Ειναι δυνατον;Mημπως τελικα πρεπει να ψαχτεις λιγο καλυτερα;Ξερεις η αδερφη μου ειναι Ψυχολογος σαν και του λογου σου,ομως δεν περιοριζεται στο να χρησιμοποιει τον λογο της μοναχα για να αυτουπνωτιζει τους αλλους,αλλα για να Ξεδιαλυνει τα ερωτηματα τους και να τους ελευθερωνει σε αντιθεση με εσενα που δημιουργεις μοναχα καινουργια ερωτηματα,εχοντας μαλιστα την πεποιθηση οτι απευθηνεσαι σε Αρρωστους.Ισως η αδελφη μου μπορει να σε βοηθησει..να παψεις να χρεωνεις τα λαθη σου στους αλλους.

Πως γινεται να εκπροσωπεις τους κανονες που θεσπισες πριν χρονια,εχοντας απομακρυνει με τον ενα ή αλλο τροπο τους ανθρωπους που τους εφτιαξαν μαζι σου;Μημπως οι κανονες δεν εχουν τιποτα;Mημπως φταιει ο τροπος που τους χρησιμοποιεις;Ετσι ακριβως Αποτυγχανεις να προκαλεσεις τον σεβασμο σαν ΑDMIN.Σκεψου το μπορει να εχω και δικιο..

Κοιτα τι εκανες φιλε μου:

Στοχος σου ηταν ο Μοζ και καποιος αλλος οπως μας εγραψες που δεν μαθαμε ποτε ομως,αν και για τον Μοz δεν το ειπες ξεκαθαρα ποτε.Ειπες απλα οσοι "λαβανε το e-mail μου".Και στο ειχα πει απο την αρχη οτι εψαχνες να βρεις ποιος ειναι ο Μοz και καταλαβα οτι δεν τον γουσταρεις και στο εγραψα αλλα εσυ το αρνηθηκες επιμελως.

Εγραψες:


quote:

forums@esoterica.gr <forums@esoterica.gr> Mon, Sep 26, 2005 at 2:25 PM
To: hakawatimoz@gmail.com

Γεια σου Moz
Έλαβες το ακόλουθο μήνυμα από το Μέλος: Admin (forums@esoterica.gr)

Γεια σου Moz,
Ανάλογο μήνυμα έχει αποσταλεί σε όλους τους "δικαιούχους" αποδέκτες.
Ο σκοπός του είναι ξεκάθαρος και απλός: να συγκεκριμενοποιηθούν οι άνθρωποι ή οι λογαριασμοί, προς τους οποίους απευθύνεται το μήνυμά μου στο θέμα των Forums του ESOTERICA " «Το αχαλίνωτο...», ο Κακός Βριλ & η εισβολή των Ελ από το Νίλα-Γου. " και με ημερομηνία και χρόνο αποστολής: 18/09/2005, 02:11:17. Βασικό μου κίνητρο είναι η δίκαιη τοποθέτησή μας έναντι των υπολοίπων Μελών προς τα οποία ΔΕΝ απευθύνεται το συγκεκριμένο μήνυμα.
Το μήνυμα αυτό, λοιπόν, απευθύνονταν και σε εσένα.
ESOTERICA.gr Forums
Admin


Και οταν σου ειπα οριστε φιλτατε,ειχα δικιο μου εγραψες τα εξης:

quote:


Προσωπικά δεν θεωρώ ότι είναι αναγκαίο να σου μεταφράσω κάτι. Διάβασε προσεκτικά το εν λόγω μήνυμα, διάβασε επίσης προσεκτικά ολόκληρη τη Συζήτηση και κυρίως αυτά που έχουν διεμειφθεί ανάμεσα στον Wendigo κι εμένα και μετά από αυτό είμαι, σχεδόν, σίγουρος, βασιζόμενος κύρια στην εξυπνάδα που διαθέτεις ότι δεν θα χρειαστείς καμία μετάφραση..


και το εξης:

quote:
Παρολαυτά, και παραβλέποντας για την ώρα, την εσφαλμένη και παραβιάζουσα τους Κανονισμούς των Forums τακτική του/της Moz να δημοσιοποιήσει προσωπική επικοινωνία χωρίς την άδεια του αποστολέα, θα ήθελα να σου πω ακόμη πως τουλάχιστον με ξενίζει αυτή η εμμονή με το ζήτημα της "ταυτότητας" του/της. Η δική σου καταρχήν, που αφήνει να διαφαίνεται η διακαής και συνεχής επιθυμία σου να παρουσιάζεις και να υποστηρίζεις μία υποτιθέμενη "τεράστια λαχτάρα"() μου να ανακαλύψω ποιος ή τι είναι ο/η Moz, η οποία καθόρισε και καθορίζει τις ενέργειές μου σε αυτό το Θέμα - μάλιστα για το ότι εσύ ο ίδιος το υποστήριξες και το "αποκάλυψες" εξαρχής θεωρείς πως σε έχω βάλει "στο στόχαστρο". Του/της Moz επίσης η μεγάλη εμμονή και σπουδή "ανάλυσης" σε προηγούμενο του/της μήνυμα για το συγκεκριμένο e-mail. Πώς εξηγείται αλήθεια αυτή η παράλληλη επικέντρωση σε ένα, σαφώς ξακαθαρισμένων σκοπιμοτήτων, μήνυμα;

Δηλαδη μου λες οτι δεν σε Νοιαζει ο Μοz και μετα μου λες οτι το e-mail ειναι για τον ΜΟΖ για να μην μπερδευτει ο WENTIGO.Κοιτα ξανα τι γραφεις:
να συγκεκριμενοποιηθούν οι άνθρωποι ή οι λογαριασμοί, προς τους οποίους απευθύνεται το μήνυμά μου στο θέμα των Forums του ESOTERICA " «Το αχαλίνωτο...», ο Κακός Βριλ & η εισβολή των Ελ από το Νίλα-Γου. " και με ημερομηνία και χρόνο αποστολής: 18/09/2005, 02:11:17.

Με λιγα λογια μας λες οτι το αρχικο σου ποστ απευθηνοταν στον Μοz!!!
εγω τι διαφορετικο ελεγα;να κοιτα ξανα:

quote:
Σου λεω λοιπον φιλε,οτι το ποστ του Αdmin δεν αφορα ουτε εσενα,ουτε εμενα,ουτε καν τον Vril και Jbg,ουτε και τον Οannes.Θεωρω οτι ειμαστε δευτερευοντοι στοχοι,μπορει να φαινομαστε εμεις γιατι γραφουμε στην μεταφραση και μας βλεπουν ως κλικα.Ουσιαστικα περα απο ολα αυτα και το κατα ποσο ισχυουν οι ισχυρισμοι μου(κανουμε και λαθοι γι αυτο ειμαστε ανθρωποι) Ενα ειναι το θεμα:


Ποιος ειναι ο Μοz και τι θελει.




Βλεπεις αγαπητε Admin μπορει να με εβγαλες τρελο στα ματια των αλλων, και αρρωστο αλλα δυστηχως για σενα δεν ειμαι.Το μονο που με κανει και απορω ειναι οι αλλοι δεν το Ειδαν;Ρε jonnie,wentigo,pyramid,ostria,deva,pyramid,nada,τυχερουλη,Οannes,Πλατωνα δεν βλεπετε ρε;Πως του επιτρεψατε να την γλυτωσει ετσι;

Aκομα μια ερωτηση που δεν μου την απαντησες ποτε.
Ποια εξουσια σου δινει το δικαιωμα να ζητας να σου γινουν γνωστα τα στοιχεια ενος ανθρωπου;

Ξερω δεν θα μου απαντησεις.ΟΠΩΣ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΜΟΖ.ΠΑΡΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΞΕΧΝΑΣ:

quote:
0) Γιατί;

1) «Δικαιούχοι»... ήταν και τα μέλη: πχ jonniebegood; πχ wolfowitz;; πχ astral-project, wendigo, Oannes; Πχ ryche;;; Χμ... Το μέλος Vril, προφανώς ήταν ((«Καλά του κάνατε-το χρειαζόταν-ησύχασε το κεφάλι μας!» //Καλά τα λέω;)) Ή μήπως όχι; Μέγα Αίνιγμα. Χμ... // Εντέλει το παραπάνω e-mail στάλθηκε ΚΑΙ σε εμένα ή ΜΟΝΟ σε εμένα; Η ερώτησή μου αυτή, είναι «παιδική» και μην μπείτε στον κόπο, δεν με αφορά η απάντηση σε τούτο.

2) Τι σημαίνει «να συγκεκριμενοποιηθούν οι άνθρωποι ή οι λογαριασμοί»; Με την αποστολή του παρόντος e-mail, λύθηκε το θέμα; Συγκεκριμενοποιήθηκαν τελικά «οι άνθρωποι ή οι λογαριασμοί»; Πώς ακριβώς; Πείτε μου κι εμένα λίγο πιο «ξεκάθαρα»... θα με ενδιέφερε να μάθω το «πώς».

3) Το θέμα ήταν «να συγκεκριμενοποιηθούν οι άνθρωποι ή οι λογαριασμοί προς τους οποίους απευθύνεται το μήνυμα»
ή
«να συγκεκριμενοποιηθούν οι άνθρωποι ή οι λογαριασμοί» ΕΙΔΙΚΩΣ; Και για να γίνω πιο σαφής: Να συγκεκριμενοποιηθεί ο δικός μου λογαριασμός; Να συγκεκριμενοποιηθώ ΕΓΩ, το μέλος Μοz; // Μπορεί αυτό να γίνει πιο «νιανιά», για εμένα το μέλος 2ης βαθμίδας που (ως ΑΑΑrtist) δεν κατέχω τα της εσωτερίστικης συγκεκριμενοποίησης;

Επιπλέον

4) Πώς ακριβώς προκύπτει με ένα τέτοιο e-mail «η δίκαιη τοποθέτησή» ΣΑΣ «έναντι των υπολοίπων Μελών προς τα οποία ΔΕΝ απευθύνεται το συγκεκριμένο μήνυμα.»; Γιατί δεν ανακοινώθηκε δημόσια ευθύς-εξαρχής, με «διευθύνσεις και τηλέφωνα» ώστε να μην ψάχνονται τα μέλη (γενικώς και ειδικώς) για το αν είναι «ένοχα» ή όχι; Θεωρώ ότι θα ΣΑΣ έβγαζε από απίστευτο κόπο και ΕΣΑΣ και τα μέλη που «ανησύχησαν τζάμπα και βερεσέ». ((Το «προσωρινό σουτάρισμα» του Vril-Power ήταν μέρος αυτής της «δίκαιης τοποθέτησης», γενικώς ή «ειδικώς»;))



Aντι λοιπον να απαντησεις σε ολα αυτα ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ.
Δεν μπορεσες να διαγραψεις τον Μοz γιατι δεν σου εδωσε κανενα δικαιωμα ,και διεγραψες τον Vril,τον Deva,και εμενα.
Διεγραψες τον Deva για το οτι ανοιξε ενα τοπικ με θεμα την Νεα ακροπολη,στο οποιο ελεγε οτι το Φορουμ δεν σχετιζεται με την νεα ακροπολη αν και απορουσε που εχεις μονο την νεα ακροπολη στις συνεντευξεις.Και συ του ειπες οτι δεν συναντηθηκε ουτε με την Αμαλια ουτε με τον morent11 βγαζοντας τον τρελο και αυτον και οτι παραπλανει τα μελη και τον κλειδωσες.ΑΥΤΟ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ.Και μετα χρησιμοποιησες τους κανονες επειδη δεν σεβαστηκε την αποφαση σου και εγραψε μεσα απο αλλου μελους κωδικο και οι διπλοι λογαριασμοι περνουν και δινουν στο παραξενο και στο μυθος και θρησκεια.Ψευδομαι;Oχι και ολοι το γνωριζουμε.

Διεγραψες τον Deva που αποτελει ζωντανη διαφημιση για τον χωρο αυτο,που προσφερε οσο μπορουσε και μαλιστα εγραψε και τραγουδια απο αυτην την εμπειρια,που ανοιξε ενα πρωτοποριακο θεμα οπως την Ασκητικη που σε κανενα αλλο φορουμ δεν θα βρεις και γενικα στολισε με την παρουσια του το εσωτερικα.Και συ τον διεγραψες.Αλλα δεν εχεις διαγραφει ποτε και γι αυτο δεν γνωριζεις πως ειναι,να εχεις δωσει κομματια του εαυτου σου και υστερα να σε πετανε εξω σαν Παρασιτο.
Και μαλιστα πανω σε αυτο το παρασιτο πατησες πριν μηνες για να βγαλεις την χολη σου για την δημιουργια ενος νεου φορουμ εσωτερικης αναζητησης.

Βλεπεις δεν ξεχνω τιποτα.
και τωρα τελευταια σε ειδα να πληγωνεις για αλλη μια φορα τον jonnie και τον ειρωνευτηκες που δεν σε πηρε τηλεφωνο να σου πει για εκεινο το αισχρο θεμα.Ενας ανθρωπος που εχει κανει τον Συντονιστη και τον πυροσβεστηρα σε αμετρητα τοπικς που εσυ και οι συνεργατες σου Απουσιαζατε.Και αν επερνε θα το εκτιμουσες;ποσο εκτιμησες εμενα που περα απο τις ατελειωτες φορες που επεφτε ο server του φορουμ σε ειδοποιουσα μεσω της Ατμας;Mημπως θες να σου υπενθυμισω το sms που σου εστειλα πριν 2 μηνες που δεχοσουν προσωπικη επιθεση απο καποιον Α-d-m-i-n με πορνογραφικο υλικο και χλευασμο στο προσωπο σου τρεις η ωρα την νυχτα;Kαι τι καταλαβα;Nα εδω εσυ εισαι αυτος που αγαπα και νοιαζεται το φορουμ και εγω ενας Εχθρος του.

Γι αυτο σου λεω ασε τον jonnie ησυχο.Εχεις παρει φορα και πλεον εχεις χασει καθε ελεγχο.Ποσα ακομα Κεφαλια θα χασουμε.Ποσο φως θα μας κρυψεις ακομα;
Διατυμπανιζεις οτι εκπροσωπεις τα μελη του φορουμ.Να τα μελη του φορουμ.Κοιτα ειναι οσοι εχουν γραψει στο θεμα αυτο.Λες να εκπροσωπεις την τα παληκαρια στο μυθος και θρησκεια ή στο παραξενο.Χεστηκαν για το θεμα μας.Αν νοιαζονταν θα ηταν εδω.Και εδω αγαπητε αντμιν οι περισσοτεροι διαφωνησαν με τους χειρισμους σου και τις διαγραφες σου.Ρωτησες για το αν θα μας διαγραψεις την Gretel και τον Avatargr,τον jejeje και ολοι συμφωνησαν;Ειμαι πεποισμενος πως εκπροσωπεις μοναχα τον Εγωισμο σου και κανεναν αλλο.Απλα χρησιμοποιεις τους παντες.

Βλεπεις λοιπον εσυ εισαι δρας σαν ιος στο συστημα και οχι εμεις.Κανεις παλι το γνωστο.Διωχνεις οτι ειναι φωτεινο.Δεν το λεω για μενα.

Πιστευω στο εσωτερικα και στους ανθρωπους που λαμβανουν μερος σ αυτο.Καταλαβες ποτε σου τι ειναι το "αυτηνης της σχολης";Eιναι αυτο που γραφει εξαισια ο Wendigo No method,No guru,no teacher και ενσαρκωνει επαξια η ατμα,ο jonnie,o moz,o wentigo και τοσοι αλλοι.Ειναι αυτοι που περνουν απαντησεις απο την ιδια την ζωη σε ολες τις δραστηριοτητες τους.Ακομα και απο το Φορουμ Esoterica.Kαταλαβες;Ολα τα μελη του φορουμ μπορουν να ειναι αυτηνης της σχολης.

Θελω να σε ευχαριστησω προσωπικα γιατι μου εδωσες την ευκαιρια να γνωρισω απο κοντα πολλους ανθρωπους απο την ημερα που εκανες εκεινο το αρχικο ποστ στο αχαλινωτο.Σε ευχαριστω που μας εφερες κοντα και μας εκανες φιλους.Ειμαστε εδω ακομα και αν ειμαι μονος.

Αναρρωτησου σε παρακαλω την συμμετοχη σου στο εν λογω τοπικ και λαβε τις ευθυνες σου.Ποτε σε εναν καυγα δεν φταιει μοναχα η μια πλευρα.Ζυγισε τα λιγο τα πραγματα.Νιωθω οτι δεν αδικησα κανεναν.Ελπιζω ειλικρινα,-πιστεψε με- να νιωθεις το ιδιο..

Υ.Γ1 DEKHARD μπορεις να χρησιμοποιησεις την ιστορια του ROZWELL αλλα να γραψεις οτι η εμπνευση ανοικει στο forum Εsoterica.

Y.Γ2 τον Αdmin ποιος τον τιμωρει;

Υ.Γ3 Amalia ριχτου μερικες μπας και συνελθει.

Υ.Γ4 Ευχαριστω τον Pixeldream,deva,aφροδιτη,jbg,nada.Ευχαριστω ακομα οσους δεν με υποστηριξαν και ηταν υπερ της διαγραφης μου.

Υ.Γ5 δεν θα ξαναποσταρω μεσα απο την Ατμα γιατι δεν θελω να σου δωσω την ευκαιρια να την κλειδωσεις και αυτην.Θα με ξαναδεις σε τρεις μηνες.Τα φιλια μου.

Υ.Γ6 στο ερωτημα σου προς την ατμα:

quote:
Μπορείς να μου το εξηγήσεις σε παρακαλώ, εάν θέλεις; Μήπως υπήρξε κάποιου είδους πρόβλημα με τα μηνύματα αυτά; Τι συνέβει;

σου απαντω οτι κατα λαθος η ατμα ποσταρε δυο φορες το ιδιο μηνυμα με αποτελεσμα να αλλαξει σελιδα.Μπηκε για διορθωση και αργοτερα το καταλαβε οτι εχει διπλοποσταρει.Γυρισε πισω εσβησε το μυνημα και αφησε αυτο:

quote:
"-υπέρ δικαιολογίας του διπλού και συμπληρωμένου μνμτος."

Kανενα προβλημα λοιπον φιλτατε,απλα θεωρησε οτι δεν μπορουσε πια να το διαγραψει.Αυτα.

Ryche..
e-ποτης Jedi
και "αυτηνης της σχολης"
και της Ατμας..
ΚΕΕP THE FAITH

Φωτια και τσεκουρι στους προσκυνημενους.


Αrwen Undomiel...the truth within

cprtght@tm@2005


Edited by - ΑΤΜΑ on 16/10/2005 05:14:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 10:02:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
NAI ATMA EXEIΣ ΔΙΚΙΟ.
ΚΑΜΜΙΑ ΘΡΗΣΕΙΑ ΑΝΩΤΕΡΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ.
---ΝΟΜΟΣ---

ΑΛΗΘΕΙΑ
Μέσα της τίποτα δεν είναι μπερδεμένο.

Κάπου μοσχοβολά το ανέγγιχτο λευκό ρόδο
κι οι κύανοι, μην αφήσετε να τα κόψουν...
Το οσφραίνεστε;

Πέρα φυσάει ο σκοτεινός άνεμος
δίχως να φέρνει μυρωδιές... Τον ακούτε;

Κάπου χορεύει παράφορα το φεγγάρι
νιώθετε το στροβίλισμά του;

Πέρα υψώνονται οι παγωμένες σκιές της χειμωνιάς.
Τις σαισθάνεστε:

΄Εφερε η νύχτα μιά
αίσθηση χαλάρωσης...
Την αιστανθήκατε;

Κάπου κοιμάται ένα παιδί δίχως γονείς
κάτω απ΄τα κύματα του χρόνου
αφουγκραστήκατε την ανάσα του;

Κάπου κουρνιάζει ένα τυφλό περιστέρι
με σπασμένο φτερά σαν τους καιρούς μας
τυφλωμένο.
Το είδατε;

Ο μάγος κάρφωσε πάνω μου δυό βάσκανες ματιές
Με σκότωσε. Μα τον συγχώρεσα.
Το μάθατε;

Απόψε έπαιξα ζάρια με το θάνατο
και έχασε...
Τον λυπήθηκα.
Σε κανένα δεν αξίζει η ήττα.

Κάποιοι αρπάνε ένα τσεκούρι να σχίσουν τον ήλιο στα δυό.
Δεν τους άφησα.
Ποιός το έμαθε τάχα;

υ.γ. Ο Νικηφόρος Βρεττάκος -δάσκαλε είσαι εντός μας-μου, μου είπε να μην πάψω ποτέ να γράφω, ούτε μετά θάνατον.

Την πρώτη λέξη στην έδωσε ο Θεός μου τόνισε. Τις άλλες η φωτιά. Χτυπάς στο κέντρο της ύπαρξης όταν γράφεις. Και γράφω.

΄Ενα βιβλίο μου αφιερωμένο στο ESOTERICA έχει τον τίτλο [Αλήθεια]. Χειμερινό δώρο ψυχής. Ο εκδότης μου συγκαταβατικός ανέχτηκε δυό τρεις παραξενιές. Νίκο τα καταφέραμε. Δούλεψα πολύ μη γκρινιάζεις...

΄Ενα άλλο αφιερωμένο στην αγάπη θα στάξει φως σε μιά καρδιά που αγάπησα. Κι ίσως το φως μου το χρειάζεται ειλικρινά. Δίπλα μου ήταν η Διενής Εταιρεία Λογοτεχνών και η Χρυσούλα Βάρρα. Την ευχαριστώ.
Πιό πολύ γιατί ποίησή μου φιλοξενείτε συνεχώς στα βιβλία τους. Καλά επιλέγετε...

Κάποια τραγούδια μου μελοποιήθηκαν από τον Θανάση λαικά, και τον Παντελή έντεχνα. Με τον δεύτερο μας ενώνουν μνήμες Σμύρνης. Ανάσες χαμένων πατρίδων. Η Κατερίνα κι η Νένα ξέρουν που θα τα ερμηνεύσουν. Δεν δίνω τίτλο όχι γιατί στέρεψα απλά έτσι θα είναι ΧΩΡΙΣ ΤΙΤΛΟ.΄

Κι ένα μυθιστόρημα γιά έναν πολύ μεγάλο έρωτα μιλά γιά τις αχαρτογράφητες θάλασσες της καρδιάς. Εδώ ο τίτλος είναι μιά έκπληξη.

Χαμογελώ στο Εσωτέρικα, σε όσους με κάνουν να επανα-λάμπω.
Να πονώ να πεθαίνω και να γεννιέμαι ξανά από τις στάχτες μου.
Ευχαριστώ τις λαμπερές αγάπες και φιλίες της Θεσσαλονίκης, τη δροσιά της και τον κόσμο της. ΄Ερχομαι λίαν συντόμως. Κάρμα, είναι το κάρμα μου να καίγομαι και να ανασταίνομαι.
ΚΑΛΗΜΕΡΑ τίποτα δεν είναι μπερδεμένο όλα είναι καλά.
Τα λέμε.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ...
θα κάψει τις σιωπές η ίδια μου η στάχτη,
στου ίσκιου σου τ'αδράχτι πικρές ανατροπές.Αθάνατος- θνητή στο πλέγμα της αβύσσου μου λες είμαι δική σου,Σελήνη ορατή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 10:40:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
ATMA μπορεί κάποιος να μου καταλογίσει ατέλειωτα ελαττώματα, το μόνο που δεν μπορεί να πει για μένα είναι ότι δεν έχω φιλότιμο.

Είναι δικαίωμά σου να μην δέχεσαι την συγγνώμη μου, δεν θα στην επιβάλλω. Δεν ζήτησα συγγνώμη για να ικανοποιήσω εμένα, για να έχω να λέω στον εαυτό μου "είδες είσαι σωστή, μπράβο σου". Αναγνώρισα ότι πλήγωσα έναν άνθρωπο, ότι του έκανα καζούρα, ενώ χρειαζόταν πιθανόν μόνο τις ερωτήσεις μου για να σκεφτεί το λάθος που κατά την γνώμη μου έκανε.

Δεν με ενδιαφέρουν τα ποιητικά χαρίσματα κανενός ούτε το αν γνωρίζει άλλους τρόπους έκφρασης του λόγου. Μπράβο του για ότι γνωρίζει ή νομίζει ότι γνωρίζει.

Για το θέμα συναισθηματισμού και καθαρής σκέψης δεν θα κάνω ανάλυση, είτε πεις ο γιατρός είτε πεις ο υδραυλικός είναι το ίδιο για μένα, δεν μου προκαλείς εκνευρισμό.

Είναι ξανά δικαίωμά σου να λες το μήνυμά μου ποταπό, για μένα σημασία έχει να το καταλάβουν οι αποδέκτες του. Καλό θα ήταν να το καταλάβουν και όσοι το διαβάσουν αλλά ας μην τα θέλουμε και όλα δικά μας.

Δεν ξέρω τίποτα για κανένα εργαστήρι, σε κανένα μήνυμά μου δεν υπάρχει αναφορά για κάτι τέτοιο.

Μην αρχίζουμε πάλι αυτά τα περί νέου μέλους, με αφήνουν αδιάφορη. Νέο μέλος δεν σημαίνει ηλίθιος άνθρωπος.

Δεν άκουσα τίποτα εκτός forum, απλώς ξέρω να διαβάζω.

Πολύ καλά κάνετε και είστε παρέα και υποστηρίζετε ο ένας τον άλλον, δεν προσπαθώ να διασπάσω την ενότητά σας. Έχω απλώς διαφορετική άποψη για την φιλία. Δεν θα μπορούσε ποτέ κανένας να με παρασύρει σε μια τόσο λανθασμένη έννοια της φιλίας.
Οι φίλοι ΑΤΜΑ δεν υπάρχουν για να έχει αυτός που κάνει το λάθος παρέα στην πορεία του στο γκρεμό, υπάρχουν για να στέκουν εμπόδιο με όποιο τρόπο, με όποιο κόστος γι΄αυτούς στην κατρακύλα του άλλου.
Εάν δεν μπορούν να τον εμποδίσουν απλά τον αφήνουν ώστε να μπορούν να είναι εκεί να του πιάσουν ξανά το χέρι για να ανέβει.

Ναι μπορεί να είμαι αγενέστατη μπορεί να είναι ντροπή μου, δέχομαι ευχαρίστως να με μειώσεις και να με χαρακτηρίσεις όπως επιθυμείς. Στο ξαναείπα με ενδιαφέρει να καταλάβουν τα λόγια μου οι αποδέκτες του μηνύματος.

Μην μου λες για συνείδηση, αγάπη, αλήθεια, φως. Αυτό ειδικά το ταλαίπωρο το φως άστο εκεί που είναι.

Άντε πάλι το γνωστό με τα εγώ. Άσε τα δικά μου εγώ, πάλεψε πρώτα με τα δικά σου.

Δεν θα σχολιάσεις το τελευταίο? γιατί?

Έγραψες ένα μήνυμα στηριζόμενη σε υποθέσεις, σε σενάρια για τα πιστεύω τα δικά μου. Δεν ξέρεις την άποψή μου, για τα 2 άτομα που αναφέρθηκα, ολοκληρωμένα. Πόση άραγε ώρα διαθέτεις για να νοιώσεις τον άλλον την στιγμή που στέλνει το μήνυμα. Πόση ώρα διαθέτεις για να πιάσεις την ουσία και όχι να γράψεις φιλοσοφικά, ποιητικά, ακαταλαβίστικα.
Εμένα δεν με ενδιαφέρουν όλα αυτά, δεν ξέρω να γράφω έτσι και δεν θέλω να μάθω.

Τελειώνοντας για να πιάσω την ουσία του μηνύματός σου, μπορείς να μου πεις κάτι άλλο εκτός από το σενάριο αυτηνής της σχολής?... δημιουργήματα ανθρώπων για να νοιώθουν καλά.
Δεν αποδέχομαι καμία ομάδα, καμία σχολή, η ομάδα και η συνεργασία πρέπει να υπάρχει μόνο για να μαθαίνεις όχι για να καλύπτεις ανασφάλειες.
Αυτό είναι δικό μου θεώρημα, δεν είσαι υποχρεωμένη να το καταλάβεις. Δεν χρειάζεται καν να προσπαθήσεις να μου το καταρρίψεις, αναιρείται πανεύκολα αλλά δεν καταρρίπτεται μέσα μου γιατί είναι μόνο για μένα, έχει προέλθει από δική μου δουλειά με τον εαυτό μου.

Να είστε όλοι καλά...όλοι την αυτηνής σχολής, όλοι της καμιανής, όλοι οι ανεξάρτητοι, κ.λ.π.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 13:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης
quote:
απλώς ξέρω να διαβάζω.

ναι, αλλα kαταλαβαίνεις τι λέει ο γράφων?


----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!

Edited by - τυχερουλης on 16/10/2005 14:06:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 14:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Αχ!!!Ζωή όποιος ζητά...φυτεύει...


ΑΦΡΟΔΙΤΗ...
θα κάψει τις σιωπές η ίδια μου η στάχτη,
στου ίσκιου σου τ'αδράχτι πικρές ανατροπές.Αθάνατος- θνητή στο πλέγμα της αβύσσου μου λες είμαι δική σου,Σελήνη ορατή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 14:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
απλώς ξέρω να διαβάζω.

--------------------------------------------------------------------------------


ναι, αλλα kαταλαβαίνεις τι λέει ο γράφων?


Δυστυχώς, φίλε μου, απ' ό,τι φαίνεται μέσα στις 11 σελίδες αυτού του θέματος, όλοι μας δε μπορούμε να καταλάβουμε τους υπόλοιπους γράφοντες.
Απόδειξη όλων αυτών, οι "σφαγές" που διαδραματίζονται από εμάς.
Και το βρίσκω λυπηρό αυτό.
Το βρίσκω λυπηρό γιατί πιστεύω πως όσοι έχουμε συμμετάσχει σε αυτό το θέμα, ο καθένας με τον δικό του τρόπο και τη δική του συμβολή, έχουμε κάτι κοινό.
Το κοινό αυτό είναι η αναζήτηση της αλήθειας και της γνώσης, του βαθύτερου εγώ μας.
Κι αυτό το κοινό πρέπει να μας ενώνει κι όχι να μας χωρίζει.
Αν μή τι άλλω, υπάρχουν αξιόλογα άτομα που συμμετέχουν εδώ, ή συμμετείχαν πρίν διαγραφούν, και πρέπει να υπάρξει ομόνοια.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 14:48:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Καλώς τον!!!
Είμαστε ένας κρίκος της αλυσίδας φωτός που είναι το ΣΥΜΠΑΝ το ίδιο, ένας κρίκος που αντιπροσωπεύει τα έργα μιάς τόσο σπουδαίας πηγής αγάπης, που θα μας άφηνε έκπληκτους με το τι μπορεί
να κάνει...
Επομένως είμαστε όντως μέρος Θεού.
ΑΛΛΑ...ΑΛΛΑ;


ΑΦΡΟΔΙΤΗ...
θα κάψει τις σιωπές η ίδια μου η στάχτη,
στου ίσκιου σου τ'αδράχτι πικρές ανατροπές.Αθάνατος- θνητή στο πλέγμα της αβύσσου μου λες είμαι δική σου,Σελήνη ορατή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 15:13:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury
quote:

Τί έκανες εσύ για το χώρο (έδω όχι στο εργαστήρι,αυτό δεν είναι η δική μας Εδώ πργμτκτα,είναι η δική σου.)
Μην μπερδεύεσαι λοιπόν.Επειδή εδώ, όσο και εκεί εξώ, εμείς είμαστε παρέα...όσο είσαι κι εσύ ,όχι μ'έμας αλλά με τους συμμαθητές σου ..
Για να μιλήσουμε ειλικρινά λοιπόν,οφείλουμε να είμαστε και ειλικρινείς.Εμείς είμαστε,και ξεκάθαροι είμαστε,εσύ;

Τόσο ο Παύλος-Deva,όσο και η Δέσποινα-Αφροδίτη/όσο και εμείς (αυτηνής της σχολής)που δεν παριστάνουμε κάτι διαφορετικό από αυτό που είμαστε στην πργμτκτ... μιλάμε ειλικρινώς.


Αγαπητή ATMA,

Επειδή και η δική μου πραγματικότητα (ή για την ακρίβεια ένα μικρό κομμάτι της δικής μου πραγματικότητας), είναι ΈΔΩ,και όχι σε κάποιο ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ή στα πλαίσια της οποιασδήποτε παρέας, η απάντηση που έδωσες στην pyramid με αφορά AMEΣΑ.

Υπάρχει ένα πράγμα που γνωρίζω πολύ καλά. Και αυτό είναι ότι εγώ έγινα μέλος σε ένα φόρουμ συζητήσεων με θεματολογία βασικά μεταφυσικού/εσωτεριστικού περιεχομένου, που δίνει όμως τη δυνατότητα -μέσα σε κάποια όρια- για συζητήσεις ευρύτερου προσανατολισμού. Ενιωσα οτι αυτό το φόρουμ είχε γίνει και για μένα και αποφάσισα να γίνω μέλος. Εγώ μπήκα για να συζητήσω, και όχι για να μπω σε κάποια παρέα,να βρώ σχολή,δάσκαλο,πνευματικό καθοδηγητή,δρόμο,ηγέτη η ότι άλλο. Δεν τα έχω ανάγκη,δεν με αφορούν...

Μου είναι εύκολα κατανοητό ότι οι άνθρωποι πίσω απο το esoterica.gr δεν είναι πρωτόφαντοι στο χώρο του εσωτερισμού,ότι πιθανον πιστευουν σε κάποια πράγματα και ότι επίσης είναι πιθανό να ανήκουν σε κάποια "σχολή" ή "σχολές","κίνηση" ή "κινήσεις" σε κάποια Νέα ή Αρχαία Ακρόπολη απο τις εκατοντάδες που συναπαρτίζουν το χωρο του λεγόμενου "εσωτερισμού".

Με αφορά ή θα έπρεπε να με αφορά εμένα αυτό? ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ. Πότε θα έπρεπε να με αφορά? Όταν θα έβλεπα ότι υπήρχε κάποια συστηματική ή όχι προσπάθεια προσηλυτισμού σε κάποια σχολή,κίνηση,θρησκεία,κόμμα ,κάτι τέλως πάντων, απο τους δημιουργούς του esoterica προς τα μέλη νέα ή παλιά ή όταν θα έβλεπα ότι υπήρχε η παραμικρότερη διάθεση διαχωρισμού ή διάκρισης των μελών με βάση τα εκδηλωμένα ΠΙΣΤΕΥΩ τους.

ΟΜΩΣ,ουτε χθές μπηκα στο esoterica,ούτε κάτι τέτοιο είδα ποτέ...ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ αυτό που βλέπω είναι η απίστευτη συνύπαρξη των πιο ισχυρών,των πιο ασυμβίβαστων αντιθεσεων σε ένα και αυτό χώρο. Άνθρωποι που αν συναντιόντουσαν στο δρόμο θα πλακωνόντουσαν στο ξύλο,ένας αναρχικός με ένα ακροδεξιό ας πούμε ή ένας άθεος με ένα φανατικό χριστιανό αναγκάζονται εδώ να ρίξουν τα επιχειρήματα τους στο τραπέζι και να ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΝ...Άνθρωποι που οι δρόμοι τους δεν θα συναντιόντουσαν ποτέ στην "πραγματική ζωή" ,ένας αποκρυφιστής με ένα επιστήμονα ας πούμε,συζητάνε εδώ,ανταλλάσουν απόψεις,ζυμώνονται,ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΜΕΣΑ ΕΔΩ,σε αυτό το μικρό χώρο...αυτό είναι ΜΑΓΕΙΑ για μένα...

Αυτή είναι η δική μου πραγματικότητα ως αναφορά το esoterica...Μπήκα εδώ μέσα γιατί με γοητευει η πάλη των ιδεών,η σύγκρουση των νοοτροπιών,η συνάντηση και ζύμωση των διαφορετικών όψεων της πραγματικότητας...Δεν μπήκα εδώ,για κανένα εργαστήριο,για καμμιά παρέα,για καμμιά σχολή,ιδεολογία,θρησκεία,φωτισμένο δάσκαλο κλπ

Και με βάση τα παραπάνω, ρωτάω πλέον τους συντονιστές,τους δημιουργούς,τους υπευθυνους αυτού του χώρου. ΕΧΩ ή ΔΕΝ ΕΧΩ δικαίωμα γνώμης ή κρίσης για τα τεκταινόμενα σε αυτό το χώρο? Υπάρχουν "εσωτερικοί κύκλοι" εντός του esoterica,άνθρωποι οι οποίοι βοηθαν σε "κατι"και ως εκ τούτου έχουν περισσότερα δικαιώματα απο κάποιούς άλλους? Πρέπει να κάνω κάτι "κάτι" πέρα απο το να συμμετέχω διαβάζοντας ή συζητώντας,και δεν το ξέρω?Τι είναι αυτό το "εργαστήρι" τέλως πάντων? Έχετε γνώση για την ύπαρξη του? Την επικροτείτε ή όχι? Να φέρω και εγώ τους "συμμαθητές" μου,να φτιάξουμε μια ακόμα ωραία παρέα εδώ μέσα και να το διαλύσουμε τελείως? Μπας και κάνω βλακεία που δεν έχω γνωστοποιήσει σε KANENA ότι είμαι μέλος του esoterica?

ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ, ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΦΩΤΙΣΜΕΝΟΥΣ, ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ, ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΚΛΙΚΕΣ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 16:17:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:
Το κοινό αυτό είναι η αναζήτηση της αλήθειας και της γνώσης, του βαθύτερου εγώ μας.

Καλά μην είσαι και πολύ σίγουρος γι' αυτό!


quote:
Αυτή είναι η δική μου πραγματικότητα ως αναφορά το esoterica...Μπήκα εδώ μέσα γιατί με γοητευει η πάλη των ιδεών,η σύγκρουση των νοοτροπιών,η συνάντηση και ζύμωση των διαφορετικών όψεων της πραγματικότητας...Δεν μπήκα εδώ,για κανένα εργαστήριο,για καμμιά παρέα,για καμμιά σχολή,ιδεολογία,θρησκεία,φωτισμένο δάσκαλο κλπ


Πολύ σωστά! Αυτή είναι η δική σου πραγματικότητα, ίσως και η δική μου και του Ιncubus και μερικών άλλων όπου οι περισσότεροι δεν έχουν καν ασχοληθεί με αυτό εδώ το τόπικ όχι επειδή δεν το έχουν δει αλλά επειδή νοιώθουν ότι δεν τους αφορά. Δεν τους αφορά στην ουσία του όπως αυτή εκφαίνεται και από τα μηνύματα των δύο-τριών τελευταίων σελίδων και πολύ καλά κάνουν τελικά.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 16:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury
quote:


Πολύ σωστά! Αυτή είναι η δική σου πραγματικότητα, ίσως και η δική μου και του Ιncubus και μερικών άλλων όπου οι περισσότεροι δεν έχουν καν ασχοληθεί με αυτό εδώ το τόπικ όχι επειδή δεν το έχουν δει αλλά επειδή νοιώθουν ότι δεν τους αφορά. Δεν τους αφορά στην ουσία του όπως αυτή εκφαίνεται και από τα μηνύματα των δύο-τριών τελευταίων σελίδων και πολύ καλά κάνουν τελικά.




Aγαπητή Οστρια,

ποτέ δεν υπήρξα μέλος της σιωπηλής πλειοψηφίας,είναι στάση ζωής αυτό.

Αν δεν σε αφορά το τι γινετε στο χώρο συζητήσεων που συμμετέχεις,τότε δεν σε αφορά το τι γινετε στην πολυκατοικία που ζεις,δεν σε αφορά το τι γίνετε στην γειτονιά σου,δεν σε αφορά τι γινετε στην πόλη σου,δεν σε αφορά τι γινετε στην πατρίδα σου,και γενικά δεν σε αφορά το οτιδήποτε δεν αφορά στο τι γίνετε πέρα απο τα 10,20,ή 100 μέτρα τα οποία καταλαμβάνεις με την παρουσία σου ή μέσα στα οποία ζεις και κινήσε.Μια συνήθεια είναι όλα ξέρεις,και η στάση του "δεν με αφορά" είναι πολύ κακή συνήθεια...Τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά αν αυτό το topic "αφορούσε" περισσότερους...έχει πολύ "ουσία" εδώ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 18:25:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
Και με βάση τα παραπάνω, ρωτάω πλέον τους συντονιστές,τους δημιουργούς,τους υπευθυνους αυτού του χώρου. ΕΧΩ ή ΔΕΝ ΕΧΩ δικαίωμα γνώμης ή κρίσης για τα τεκταινόμενα σε αυτό το χώρο? Υπάρχουν "εσωτερικοί κύκλοι" εντός του esoterica,άνθρωποι οι οποίοι βοηθαν σε "κατι"και ως εκ τούτου έχουν περισσότερα δικαιώματα απο κάποιούς άλλους? Πρέπει να κάνω κάτι "κάτι" πέρα απο το να συμμετέχω διαβάζοντας ή συζητώντας,και δεν το ξέρω?Τι είναι αυτό το "εργαστήρι" τέλως πάντων? Έχετε γνώση για την ύπαρξη του? Την επικροτείτε ή όχι? Να φέρω και εγώ τους "συμμαθητές" μου,να φτιάξουμε μια ακόμα ωραία παρέα εδώ μέσα και να το διαλύσουμε τελείως? Μπας και κάνω βλακεία που δεν έχω γνωστοποιήσει σε KANENA ότι είμαι μέλος του esoterica?

Καλώς τον πεζό Ερμή

Ξέρεις, οι ερωτήσεις αποτελούν ένα μεγάλο τμήμα της διαδικασίας για την προσέγγιση μίας οποιασδήποτε τοποχρονικής ή μη αλήθειας.
Είναι ο πρώτος σπόρος για την προσέγγιση της γνώσης. Όσο πιο εύστοχη η ερώτηση, τόσο πιο κοντά πάει στην αλήθεια. Γιατί η απάντηση είναι η αποτύπωση της αλήθειας.

Φαντάσου πως έχεις μπροστά σου ένα αρχαίο σύμβολο, κειμήλιο ενός παλιού και ένδοξου πολιτισμού. Τίποτε άλλο. Θες όμως, να μάθεις από αυτό για τον αρχαίο εκείνο πολιτισμό. Το κοιτάς, και μέσα στο μυαλό σου γεννιούνται οι ερωτήσεις. Κάθε ερώτηση, θα σου φέρει την αντίστοιχη απάντηση. Ένα σύμβολο, δεν μπορεί να μιλήσει παρά μόνο μέσα από τις ερωτήσεις που γίνονται σ' αυτό. Το ίδιο συμβαίνει ασφαλώς και για οποιαδήποτε αποτύπωση στον φυσικό κόσμο, μιας ιδέας, ή μιας δημιουργικής προσπάθειας.

Γι' αυτό μου αρέσουν οι ερωτήσεις.
Οι δικές σου, μου έδωσαν αφορμή να μοιραστώ κάποιες σκέψεις μου πάνω στη φύση των ερωτήσεων.

Μιας και δεν είμαι όμως αρχαίο σύμβολο ,
θα σου απαντήσω και συγκεκριμένα επί των ερωτήσεων, ως μέλος της ομάδας συνεργατών.


  • ΕΧΩ ή ΔΕΝ ΕΧΩ δικαίωμα γνώμης ή κρίσης για τα τεκταινόμενα σε αυτό το χώρο?

    Το δικαίωμά σου αυτό, το εξασκείς τη στιγμή που γράφεις στο τόπικ αυτό, αλλά και οπουδήποτε αλλού στο forum. Οι κανονισμοί που θέτουν όριο στο δικαίωμά σου αυτό, δεν αφορούν τη γνώμη σου - θετική ή αρνητική - αλλά το εάν την εκφράζεις με θεμιτό τρόπο, δηλαδή με λόγο που δεν παραβιάζει τους κανόνες διαλεκτικής των forum, χωρίς διαστρεβλώσεις, αναμείξεις στοιχείων που δεν σχετίζονται με τον παρόντα χώρο (π.χ. αναφορές επί προσωπικού ή κίνητρα που είναι προσωπικά), προσβολή άλλων μελών ή ομάδων ή πιστεύω ανθρώπων.
    "Η καλύτερη κρίση, είναι μία πλήρης περιγραφή", μου είχε πει κάποτε ο morent11 και έκτοτε το υοθέτησα κι εγώ
    Έτσι, πιστεύω πως είναι καλό να αποφεύγονται και οι υποθέσεις, αν και κατανοώ την ανάγκη μας πολλές φορές να προβαίνουμε σε τέτοιες.

  • Υπάρχουν "εσωτερικοί κύκλοι" εντός του esoterica,άνθρωποι οι οποίοι βοηθαν σε "κατι"και ως εκ τούτου έχουν περισσότερα δικαιώματα απο κάποιούς άλλους?

    Στο ESOTERICA υπάρχουν αυτοί οι οποίοι το δημιούργησαν (ο Admin, ο thoth που συνέβαλλε και ακόμα συμβάλλει σε μεγάλο βαθμό, και κάποιοι άλλοι "αφανείς ήρωες"). Υπάρχουν επίσης κάποια μέλη, που θέλησαν και μπόρεσαν να βοηθήσουν την προσπάθεια αυτή, η οποία ξεκίνησε πριν από 8 χρόνια - τα forum κλείνουν πολύ σύντομα τα 4 χρόνια. Μέσα στα μέλη αυτά είμαι εγώ, ο Avatargr, η λίλιθ, ο morent11, ο jejeje, η gretel, ο Πλωτίνος (αναφέρω εδώ και μέλη τα οποία συμμετείχαν παλιότερα, όπως ο Kelsos, ο old tiger, η darkangel, ο secondborn) και κάποια άλλα μέλη, που βοηθούν, αλλά ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί κάτι σχετικά με αυτό. Επίσης, υπάρχουν κάποια άτομα που δεν συμμετέχουν στα forums, αλλά στις γενικότερες δράσεις του ESOTERICA, τις οποίες είχα αναφέρει σε προηγούμενο μήνυμά μου που απευθυνόταν σε εσένα.
    Οι άνθρωποι αυτοί δεν έχουν περισσότερα δικαιώματα. Έχουν περισσότερες ευθύνες όμως σίγουρα! Και υποχρεώσεις, αυτό όμως πηγάζει μέσα από την εσωτερική τους διάθεση για προσφορά, οπότε δεν είναι υποχρεώσεις προς το ESOTERICA, αλλά προς αυτή τους την διάθεση. Θα έλεγα μάλιστα, πως κάποιες φορές, έχουμε βάλει τα δικαιώματά μας αυτά στην άκρη. Εγώ για παράδειγμα, έχω δεχθεί στο παρελθόν αρκετές φορές επιθέσεις και ύβρεις, που εάν τις δεχόταν κάποιο μέλος, αυτός που τις έγραψε θα είχε απενεργοποιηθεί. Ωστόσο, κάτι τέτοιο μπορεί να συμβεί, μόνο εφόσον οι κινήσεις αυτές βάλλουν συνολικά (άμεσα ή έμμεσα) το χώρο και όχι προσωπικά κάποιον από εμάς.

  • Πρέπει να κάνω κάτι "κάτι" πέρα απο το να συμμετέχω διαβάζοντας ή συζητώντας,και δεν το ξέρω?

    Δεν πρέπει να κάνεις κάτι. Εάν βέβαια έχεις τη διάθεση να βοηθήσεις - είτε φανερά, είτε αφανώς όπως ήδη κάνουν αρκετοί άνθρωποι (και τους ευχαριστούμε βαθύτατα γι' αυτό ), κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη. Από κει και πέρα, αναφερόμενη στη δική σου συμμετοχή, δεν έχω να προσθέσω κάτι σχετικά με οτιδήποτε έκανες ή δεν έκανες.

  • Τι είναι αυτό το "εργαστήρι" τέλως πάντων?
    Έχετε γνώση για την ύπαρξη του?
    Την επικροτείτε ή όχι?

    Θα μου επιτρέψεις να εκπλαγώ σχετικά με αυτό;
    Μα και βέβαια έχουμε γνώση!
    κάνε κλικ^^^^
    Μέσα από το forum δημιουργήθηκε, άτομα του forum συμμετέχουν σε αυτό κατά κύριο λόγο, και μέσα στο ESOTERICA και στα forum θα αποδωθούν πολλά από τα αποτελέσματα της δράσης του.
    Ήδη, 2 εργασίες (η μία αφορά την τηλεπάθεια και η άλλη τα εσωτερικά όργανα των αισθήσεων) είναι σχεδόν έτοιμες από μέλη του εργαστηρίου και θα δημοσιευτούν.

    Το εργαστήρι φιλοσοφικού και μεταφυσικού διαλόγου, είναι μια προσπάθεια που έχει ξεκινήσει από το ESOTERICA και φιλοδοξεί να ενθαρρύνει πολλές παρόμοιες τέτοιες κινήσεις μεταξύ των μελών, συναντήσεις, συζητήσεις, κ.λπ. που θα αποδίδουν στα μέλη μέρος των αποτελεσμάτων τους. Έτσι, όλοι θα τροφοδοτηθούμε με νέα πράγματα και νέες δυνατότητες δράσης.
    Ήδη και με πολύ χαρά, είδα πως κάτι αντίστοιχο έχει ξεκινήσει από το μέλος Αστροψυχή(Παρείστικες φιλοσοφικές συζητήσεις)
    κάνε κλικ^^^^
    και εύχομαι να δώσουμε το καλό παράδειγμα, αλλά και να βοηθήσουμε στο ξεκίνημα και τη συνέχιση ανάλογων προσπαθειών.

    Η ιδέα αυτή είχε αρχικά συζητηθεί στην // Επίσημη Συνάντηση ESOTERICA.gr - 10/4/2005 (για τα Μέλη των Forums) //
    κάνε κλικ^^^^
    και αρκετά από τα μέλη που είχαν έρθει τότε, συμμετέχουν στο εργαστήριο. Σε λίγο μάλιστα, θα έχουμε την 9η τακτική συνάντησή μας, με θέμα "Συναίσθημα και Νους. (Διαλεκτική σχέση μεταξύ τους - συμφωνία, σύνθεση, αντίθεση)". Στη συνάντηση αυτή, θα παρουσιαστεί και η μία εκ των δύο εργασιών που θα δημοσιευτούν στο ESOTERICA.
    Στο σύντομο μέλλον, θα φιλοξενηθούν στο εργαστήριο και κάποιοι άνθρωποι από την επιστημονική κοινότητα (καθηγητές Πανεπιστημίου) στα πλαίσια σχετικών συζητήσεων.

    Και βέβαια, αν θες μπορείς να έρθεις κι εσύ σε μία συνάντηση του εργαστηρίου, να διαπιστώσεις και μόνος σου όσα σου γράφω.


  • Να φέρω και εγώ τους "συμμαθητές" μου,να φτιάξουμε μια ακόμα ωραία παρέα εδώ μέσα και να το διαλύσουμε τελείως?

    Δεν πολυκαταλαβαίνω την ερώτηση αυτή.
    Εμείς ούτε "παρέα" είμαστε
    και σίγουρα δεν θέλουμε να διαλύσουμε κάτι για το οποίο κοπιάζουμε.

  • Μπας και κάνω βλακεία που δεν έχω γνωστοποιήσει σε KANENA ότι είμαι μέλος του esoterica?
  • Ούτε κι αυτό το πολυκαταλαβαίνω.
    Εάν θέλεις το γνωστοποιείς. Εάν πάλι δε θέλεις, δεν το γνωστοποιείς. Αυτό είναι καθαρά δική σου επιλογή και δεν πιστεύω πως είμαι αρμόδια για να απαντήσω.


Mercury,
εύχομαι να σε κάλυψα.
Μπορείς να ανατρέξεις στα link που έχω παραθέσει για περισσότερα.
Καλό σου απόγευμα.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 19:07:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΣΕ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟΥ ΤΙΠΟΤΑ ΣΗΚΩΘΗΚΕ Ο ΘΕΟΣ ΜΕ ΜΙΑ ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΝΑ ΠΕΡΙΤΡΙΓΥΡΙΖΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ.

ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΕΜΠΝΕΥΣΕΙΣ.
ΤΑ PIXEL ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΜΠΝΕΥΣΕΙΣ...ΕΙΝΑΙ Η ΕΜΠΝΕΥΣΗ.
ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΠΟΥ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΖΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΘΕΟ.

ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...ΟΜΩΣ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΜΟΥ.

ΟΙ ΑΡΧΕΣ ΤΩΝ ΣΥΖΗΤΗΣΕΩΝ:
ΕΡΩΤΗΣΗ
ΑΠΑΝΤΗΣΗ
ΣΧΟΛΙΟ
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΛΟΥΣΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΣΧΕΤΙΚΟΤΗΤΑΣ.

ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 19:32:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
Ακολουθει Ποστ απο Ryche..

Στην δημιουργια των Εsoterica Forums παντως Αmalia ξεχασες(;) να αναφερεις την Προσφορα και Καταθεση ψυχης του μελους ΑTMA.Ελπιζω η παρουσα διαφωνια μας να μην ειναι το κριτηριο σου για να αποκρυπτεις εντεχνα την 4χρονη δημιουργικη παρουσια του εν λογω μελους.Γιατι εκτος απο το χρημα και τα αρθρα,υπαρχει και αλλος τροπος για να προσφερεις.Οπως με αξιολογα θεματα που ανεβαζουν το γνωσιολογικο επιπεδο,και αν μη τι αλλο γινονται πολος ελξης για εκατονταδες αναζητητες.Θα σου θυμισω εδω οτι το esoterica.gr ειναι ισως η Μοναδικη Ιστοσελιδα Eσωτερικης Aναζητησης με τοσο πλουσιο υλικο σε εικονες αναλογου περιεχομενου,που πρεπει να παραδεχτεις οτι στην δημιουργια του συνεβαλλε καταλυτικα το μελος Αtma.Μια μικρη αναζητηση θα σε πεισει..Απλα γραψε Ατμα και θα δεις οτι τα τοπικς εσωτερικου περιεχομενου ειναι πιο πολλα και απο τα τοπικς που εχουν ανοιξει ολα τα ατομα που ανεφερες πιο πριν.Eλπιζω στο μελλον να βρεθει τροπος να παρουσιαστει ολη αυτη η "συλλογη" εικονων.Αυτα.

Ryche..



Αrwen Undomiel...the truth within

cprtght@tm@2005

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 19:34:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ

Ακολουθει Ποστ απο Ryche..

Στην δημιουργια των Εsoterica Forums παντως Αmalia ξεχασες(;) να αναφερεις την Προσφορα και Καταθεση ψυχης του μελους ΑTMA.Ελπιζω η παρουσα διαφωνια μας να μην ειναι το κριτηριο σου για να αποκρυπτεις εντεχνα την 4χρονη δημιουργικη παρουσια του εν λογω μελους.Γιατι εκτος απο το χρημα και τα αρθρα,υπαρχει και αλλος τροπος για να προσφερεις.Οπως με αξιολογα θεματα που ανεβαζουν το γνωσιολογικο επιπεδο,και αν μη τι αλλο γινονται πολος ελξης για εκατονταδες αναζητητες.Θα σου θυμισω εδω οτι το esoterica.gr ειναι ισως η Μοναδικη Ιστοσελιδα Eσωτερικης Aναζητησης με τοσο πλουσιο υλικο σε εικονες αναλογου περιεχομενου,που πρεπει να παραδεχτεις οτι στην δημιουργια του συνεβαλλε καταλυτικα το μελος Αtma.Μια μικρη αναζητηση θα σε πεισει..Απλα γραψε Ατμα και θα δεις οτι τα τοπικς εσωτερικου περιεχομενου ειναι πιο πολλα και απο τα τοπικς που εχουν ανοιξει ολα τα ατομα που ανεφερες πιο πριν.Eλπιζω στο μελλον να βρεθει τροπος να παρουσιαστει ολη αυτη η "συλλογη" εικονων.Αυτα.

Ryche..



Αrwen Undomiel...the truth within

cprtght@tm@2005

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Feyruz
Νέο Μέλος

Lebanon
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 20:21:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Feyruz
το μήνυμα αυτό έχει μεταφερθεί στον ειδικό χώρο:
ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 20:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury
Αmalia ήσουν απόλυτα κατατοπιστική,για την ακριβεια δεν θα μπορούσες να ήσουν περισσότερο. Είδες τι παθαίνει κανείς για να μην έχει διαβάσει το σύνολο του φόρουμ ή να απουσιάζει όταν γίνονται κάποια πράγματα?

Λοιπόν το "εργαστήρι" το έχετε φτιάξει εσείς,συμμετείχαν κάποιοι,και αυτοί οι κάποιοι ασφαλώς και θα έχουν βαρύτερη παρουσία εδώ μέσα.Απόλυτα φυσικό το βρίσκω...

Και όλη αυτή η φασαρία λοιπόν ΕΔΩ αφορά κάποιες διαφωνίες ανάμεσα σε ανθρώπους που συμμετείχαν σε κάποιες δραστηριότητες ΕΚΕΙ, (στο εργαστήρι),οι οποιοι για κάποιους λόγους "ηρθαν στα μαχαίρια" ΕΚΕΙ, και αποφάσισαν να λύσουν τις διαφορές τους ΕΔΩ.Και αυτό απόλυτα φυσικό το βρίσκω.

Αυτό που δεν βρίσκω φυσικό είναι για ποιο λόγο να ασχολουμε εγώ,που ο λόγος που έκανα εγγραφή στο φόρουμς σας δεν έχει σχέση με όλα αυτά, με το ποιός είναι ποιός,ποιός έχει κάνει τι,ποιός αδίκησε ποιόν,και όλα αυτά που δεν με ενδιαφέρουν.

Λοιπόν, σας εύχομαι να τα βρείτε τελικά,δεν υπάρχει κανένας λόγος να μαλώνετε πιστεύω,και να συνεχίσετε απρόσκοπτα το θαυμάσιο έργο σας...Συμβαίνουν αυτά,και στις καλυτερες παρέες...Όλα ωραία και καλά λοιπόν...

Αυτό είναι και το τελευταίο μου μήνυμα στο esoterica. Eίμαι κάθετα αντίθετος στην ανάπτυξη στενών φιλικών δεσμών και σχέσεων μεταξύ ατόμων που συμμετέχουν σε διαδικτυακούς τόπους συζητήσεων, γιατί αυτές δυστυχώς φέρουν μέσα τους το σπέρμα της διχόνοιας και της διάκρισης. Το βρίσκω απόλυτα φυσικό για φιλαράκια να υποστηρίζει το ένα το άλλο,και είναι απόλυτα φυσικό και αναμενόμενο κάτι τέτοιο να μεταφέρεται και να επηρρεάζει τον οποιοδήποτε χώρο μέσα στον οποίο αυτές οι σχέσεις λειτουργούν. Έίμαι κάθετος σε αυτό,δεν το συζητάω,τις αποδείξεις τις έχω άλλωστε μπροστά στα μάτια μου.

Aρα,και αφού εσείς υποστηρίζετε και ενθαρρύνετε αυτή την νοοτροπία/κατάσταση,είμαστε σε πλήρη διαφωνία. Δεν έχω καμμιά απάιτηση να αλλάξετε κάτι,και δεν θα μπορούσα άλλωστε. Απλά δεν ταιριάζουμε,εγώ φταίω που δεν το είχα καταλάβει απο την αρχή.

Σας εύχομαι καλή συνέχεια.Κρατάω μόνο τις καλύτερες εντυπώσεις από τη δίχρονη παρουσία μου εδώ και ξεχνάω όλα τα αρνητικά.Σας αγαπώ όλους.

Αντίο σας




"... there's a difference between knowing the path and walking the path". ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 22:00:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark
αν μπορουσα...θα το εκανα και θα ειχε πολυ πλακα.
φανταζομουν μαλιστα να ειναι βιντεακι και να μπορει και να παιξει οποιος θελει με εναν απο του χαρακτηρες Deva,Ryche,Vril,moz,
στο τελος θα αντιμετωπιζατε το τελικο boss ADMIN.
φανταζομουν επισης να βαλλω για οπλο στον Deva ενα μπουζουκι που να πεταει κεραυνους
στον Vril ενα σφυρι και ενα καλεμι
στον moz ενα δυο μεγαλα σπαθια
και σε εσενα ενα τεραστιο ακοντιο που και στις δυο ακρες θα ειχε τεραστιες λεπιδες....
σιγα σιγα τις πετρες παιδια,να γελασουμε ειπα λιγο


santaclaws is coming tonightΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 22:23:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Είδες που έρχεσαι στα λόγια μου βρε Ερμή;

quote:
Αυτό που δεν βρίσκω φυσικό είναι για ποιο λόγο να ασχολουμε εγώ,που ο λόγος που έκανα εγγραφή στο φόρουμς σας δεν έχει σχέση με όλα αυτά, με το ποιός είναι ποιός,ποιός έχει κάνει τι,ποιός αδίκησε ποιόν,και όλα αυτά που δεν με ενδιαφέρουν.


Η ουσία ενός τόπικ βρίσκεται εκεί όπου επικεντρώνεται η συζήτηση. Αν δεν σε αφορά απλώς δεν ασχολείσαι. Κάθε τόπικ έχει την δική του ουσία και σε κάποια χωράμε και εσύ και εγώ...
Οπότε γιατί να αποχωρήσεις από το esoterica συνολικά και όχι από το συγκεκριμένο τόπικ;

Ελπίζω να το ξανασκεφτείς και εσύ και ο ριζίτης (κάπου τον πήρε και αυτόν το μάτι μου για αποχώρηση). Είναι κρίμα να αποχωρούν άτομα που έχουν και ήθος και πραγματικό ενδιαφέρον...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 23:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Ο χρόνος αυτός ο φίλος μας ο χρόνος δίνει τις απαντήσεις σε όλα.
Καληνύχτα σας...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ...
θα κάψει τις σιωπές η ίδια μου η στάχτη,
στου ίσκιου σου τ'αδράχτι πικρές ανατροπές.Αθάνατος- θνητή στο πλέγμα της αβύσσου μου λες είμαι δική σου,Σελήνη ορατή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 01:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Mercury
quote:
Και όλη αυτή η φασαρία λοιπόν ΕΔΩ αφορά κάποιες διαφωνίες ανάμεσα σε ανθρώπους που συμμετείχαν σε κάποιες δραστηριότητες ΕΚΕΙ, (στο εργαστήρι),οι οποιοι για κάποιους λόγους "ηρθαν στα μαχαίρια" ΕΚΕΙ, και αποφάσισαν να λύσουν τις διαφορές τους ΕΔΩ.Και αυτό απόλυτα φυσικό το βρίσκω.

Αν απ'όσα σου έγραψα Mercury, έβγαλες αυτό το συμπέρασμα, τι άλλο να πω;
Ούτε μπορώ να καταλάβω πως και γιατί μπλέχτηκε ξαφνικά το εργαστήρι στην όλη υπόθεση, ούτε τίποτε πια.
Μόνο ότι λυπάμαι.
Που φεύγεις.
Και ιδιαίτερα με τον τρόπο αυτό.


κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 01:41:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo
Μια μικρή διευκρίνηση για κάτι που μπορεί να έχει παρεξηγηθεί:
Ο όρος "αυτηνής της σχολής" προήλθε από χιούμορ, στο θέμα ΔΕΡΒΙΣΙΔΕΣ από τους jonniebegood και Moz (αν θυμάμαι καλά) με αφορμή την ψηφιακή μου υπογραφή.
Πρόκειται στην ουσία για ένα σχήμα οξύμωρο, ένα κοάν, μια αντίφαση που περιγράφει όσους δεν λειτουργούν μέσα από δόγματα, δεν ανήκουν σε κάποια συγκεκριμένη ομάδα, δεν αγκιστρώνονται σε αυθεντίες, και χαράζουν τη ζωή τους μέσα από πολυσυλλεκτικούς τρόπους σκέψης και δράσης.
Τα λόγια του mercury
quote:
ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ, ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΦΩΤΙΣΜΕΝΟΥΣ, ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ, ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΚΛΙΚΕΣ

ταιριάζουν μια χαρά σε αυτούς τους ανθρώπους.
Είναι η άτυπη και μη παγιωμένη χιουμοριστική αναφορά για όσους δεν ανήκουν αποκλειστικά σε καμμία σχολή: εξ'ου και η παραλλαγή "καμιανής σχολής".
Ο ryche το λέει
quote:
Ειναι αυτοι που περνουν απαντησεις απο την ιδια την ζωη σε ολες τις δραστηριοτητες τους

Ο καθένας ας το πει όπως αγαπά ή ας μην ασχοληθεί.
Οι εκλεκτικές συγγένειες, οι ελεύθεροι συνειρμοί, η απροσδόκητες σκέψεις, κάποια κοινά γούστα, κάνουν μερικά μέλη που είναι ενήμερα για την έκφραση αυτή να τη χρησιμοποιούν με κέφι και ζεστασιά, ένα συντροφικό κλείσιμο ματιού ανάμεσα σε ανθρώπους που δεν έχουν "οργανωμένους" συντρόφους.
Τα ανοργάνωτα, "ανέστια", ρεμάλια της κοινωνίας, δηλαδή!
Μέλος γίνεται όποιος θέλει, για όσο θέλει. Τα περισσότερα μέλη δεν γνωρίζουν πως είναι μέλη. Κάποιοι ίσως είναι σίγουροι πως είναι μέλη αλλά μπορεί να κάνουν λάθος.
Καταλάβατε τίποτε; Αν ναι, ειδοποιήστε και μας να το μάθουμε!
Οι μόνοι πιθανοί στόχοι της "σχολής" είναι ο εφηρμοσμένος σουρεαλισμός και η καλή καρδιά για να σπάει τη μοναχικότητα των εν λόγω τύπων.
[Και η κατάκτηση του Σύμπαντος φυσικά, αλλά αυτό έχει ήδη συμβεί]

Αν αυτή η έκφραση (που σφηρηλατήθηκε ιδιαίτερα στο θέμα ΧΑΜΕΝΟΙ ΣΤΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ) είναι μια από τις αφορμές να σκεφτεί δυσάρεστα πράγματα ο φίλτατος mercury, ε, αυτό είναι απόδειξη πως ο Θεός έχει πολύ σκοτεινά σχέδια για την ανθρωπότητα (που δε τα εγκρίνω και του το λέω επιτόπου και κατάμουτρα).
Φίλε, αν κάνω τάμα πως θα φορώ ένα μήνα μπλουζάκι I love Bush, θα μας ξανατιμήσεις με τις απόψεις σου;


ΥΓ: Ευχαριστώ, NADA, για τον ορισμό που μας πρόσφερες. Ναι, συμφωνώ, αλλά δεν σε ευχαριστώ μόνο γι αυτό!

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 08:03:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Η ουσία ενός τόπικ βρίσκεται εκεί όπου επικεντρώνεται η συζήτηση. Αν δεν σε αφορά απλώς δεν ασχολείσαι. Κάθε τόπικ έχει την δική του ουσία και σε κάποια χωράμε και εσύ και εγώ...
Οπότε γιατί να αποχωρήσεις από το esoterica συνολικά και όχι από το συγκεκριμένο τόπικ;

Ελπίζω να το ξανασκεφτείς και εσύ και ο ριζίτης (κάπου τον πήρε και αυτόν το μάτι μου για αποχώρηση). Είναι κρίμα να αποχωρούν άτομα που έχουν και ήθος και πραγματικό ενδιαφέρον...


Το αυτό!
Κι ειδικά η δεύτερη παράγραφος του post της Όστριας με εκφράζει απόλυτα...

Και κάτι με τον χρόνο που λέει η Αφροδίτη μας.
Ο χρόνος μπορεί να πάρει διάφορες ιδιότητες.
Να γίνει γιατρός, δάσκαλος, να σε επαληθεύσει ή να σε διαψεύσει...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 11:02:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Mercury δεν υπάρχει λόγος να φύγεις, δεν έχεις καταλάβει κάποια πράγματα.

Κανένας δεν ήρθε στα μαχαίρια μέσα στο Εργαστήρι. Το Εργαστήρι φτιάχτηκε μόνο για να βοηθήσει ανθρώπους όχι για να δημιουργηθεί μια κλίκα που ο στόχος της θα είναι ο πόλεμος με όσους δεν συμφωνούν με τις απόψεις της. Τα άτομα που συμμετέχουν δεν τσακώνονται, ούτε εκεί ούτε εδώ, μόνο συζητάνε. Και όλοι ξέρουν να διαχωρίζουν τις συζητήσεις του forum με τις συζητήσεις του Εργαστηρίου.

Εγώ δεν έχω δει κάτι διαφορετικό από όσα σου λέω, ίσως εάν θελήσουν να στο πιστοποιήσουν και τα υπόλοιπα μέλη. Θα μιλήσω μόνο για τον εαυτό μου τώρα, στο μυαλό μου έχω τρία διαφορετικά πράγματα Φιλικές σχέσεις - Εργαστήριο - Forum. Δεν μπλέκω αυτά τα τρία ότι και να γίνει. Αυτός ήταν ο λόγος που έλαβε η ΑΤΜΑ ως απάντηση από εμένα "Δεν ξέρω τίποτα για κανένα εργαστήρι, σε κανένα μήνυμά μου δεν υπάρχει αναφορά για κάτι τέτοιο."

Η ΑΤΜΑ γνωρίζοντας για το Εργαστήρι, κατά την γνώμη μου το ανέφερε για να με αποσυντονίσει και να παραπλανήσει όσους διαβάζουν, για τις προθέσεις μου. Ίσως όσα είπε να είναι και τα πιστεύω της, η δική της πραγματικότητα όπως το έθεσε.
Δεν είπε όμως το ίδιο για άλλα μέλη του Εργαστηρίου που συμφωνούν μαζί της, γιατί?

Δεν έχω τίποτα με την ΑΤΜΑ, τον ryche, τον Deva, την Αφροδίτη, τον Vril,.... και όσους είδες ότι διαφώνησα.

Δεν υπάρχει κανένας, ούτε ένας, που να μπορεί να ισχυριστεί με επιχειρήματα και αποδείξεις ότι εγώ υποστηρίζω τους συμμαθητές μου όπως ειπώθηκε.
Στηρίζομαι πάντα σε ότι λέγεται εδώ, όχι σε υποθέσεις, σενάρια, φιλίες, προσωπικά mail.

Ελπίζω να ξανασκεφτείς την απόφασή σου, έβγαλες πιστεύω λάθος συμπεράσματα από την όλη συζήτηση. Θα χαρώ να σε ξαναδώ να γράφεις, νοιώθω υπεύθυνη που δεν ξεκαθάρισα από το προηγούμενο post το θέμα του Εργαστηρίου. Δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι δεν είχες δει το topic που έδωσε link η Αμαλία.

Και κάτι τελευταίο που πρόσεξα τώρα που ξαναδιαβάζω το μήνυμά σου, είπες δύο φορές "απόλυτα φυσικό", εάν συνέβαιναν όσα αναφέρεις δεν θα ήταν απόλυτα φυσικά, αλλά απόλυτα παράλογα. Όχι γενικώς, αλλά για όσους ανθρώπους θέλουν να λένε ότι προσπαθούν να γίνουν καλύτεροι, να προχωρήσουν, είναι απόλυτα παράλογη αυτή η συμπεριφορά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 14:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas
Αdmin επειδη τωρα τελευταια βλεπεις παντου συνομοσιες και εχεις χασει την ψυχραιμια σου, θα σου πω μια ιστοριουλα
απο τον Ινδουισμο.

Υπαρχει μια Ινδουιστικη πραγματεια για την τεχνη της διακυβερνησης, η ΑΡΘΑΣΑΤΡΑ, οπου αναπτυσονται οι κανονες της
πολιτικης για τον ολοκληροτικο τυραννο.
Η οργανωση του παλατιου(forum), της αυλης(συνεργατες),και του κρατους(Νεα Ακροπολη) περιγραφεται με τετοιο
τροπο, που ο Μακιαβελι φαινεται φιλελευθερος μπροστα της.

Πρωτος κανονας ειναι να μην εχει εμπιστοσυνη σε κανεναν, και να μην εχει ουτε ενα στενο φιλο.
Εκτος απο αυτο, πρεπει να εχει οργανωσει την κυβερνηση του σε σειρες ομοκεντρων κυκλων διαφορων υπουργων,
στρατηγων, αξιωματικων, γραματεων και υπηρετων, που εκτελουν τις διαταγες του.
Καθε κυκλος πρεπει πρεπει να αποτελει μια βαθμιδα στη ταξη που οδηγει,τελικα, στον ιδιο τον βασιλια, στο κεντρο της,
οπως ειναι η αραχνη στον ιστο της.

Αρχιζοντας απο τον κυκλο που περιβαλει αμεσα τον βασιλια, οι κυκλοι πρεπει να αποτελουνται εναλαξ απο τους
φυσικους εχθρους και τους φυσικους φιλους του.
Επειδη η υψηλοτερη ταξη των ευγενων(συντονιστες) θα σχεδιαζει να σφετεριστει την εξουσια του βασιλια,
πρεπει να περιβαλλεται και να επιβλεπεται απο εναν κυκλο υπουργων(μελη forum esoterica), που αγωνιζονται για
να κερδισουν την ευνοια του.Αυτη η ιεραρχια των αμοιβαια δυσπιστων κυκλων πρεπει να συνεχιζεται εως την
εξωτερικη περιφερεια του ιστου. Divide et impera-διαιρει και βασιλευε.

Στο μεταξυ, ο βασιλιας παραμενει στην ασφαλεια των ιδιαιτερων διαμερισματων του, φρουρουμενος απο
φυλακες(πληρη μελη), που με την σειρα τους παρακουλουθουνται απο αλλους φυλακες(μελη 3ης βαθμιδας) κρυμενους
στους τοιχους. Σκλαβοι(νεα μελη) δοκιμαζουν μηπως ειναι δηλητηριασμενο το φαγητο του, ενω πρεπει να κοιμαται
ειτε κρατωντας ανοικτο το ενα ματι, ειτε εχοντας αμπαρωσει με σιγουρια την πορτα του απο μεσα.
Σε περιπτωση σοβαρης επαναστασης πρεπει να υπαρχει ενα μυστικο, υπογειο περασμα, που να εξασφαλιζει
την αποδραση απο το κεντρο.Ενα περασμα που περιεχει ενα μοχλο που απασφαλιζει τον κεντρικο λιθο του οικοδομηματος
και το σωριαζει πανω στην επαναστατημενη αυλη.

Η ΑΡΘΑΣΑΤΡΑ δεν ξεχνα να προειδοποιησει τον τυραννο οτι δεν μπορει ποτε να νικησει. μπορει να φτασει στην κορυφη με
τη φιλοδοξια η το αισθημα του καθηκοντος. Οσο ομως η εξουσια του γινεται ποιο απολυτη, τοσο αυτος γινεται
ποιο μισητος, και τοσο περισσοτερο φυλακιζεται στην ιδια του την παγιδα. Ο ιστος τυλιγει την αραχνη.
Δεν μπορει να τριγυριζει ασκοπα στους δρομους η στα παρκα της ιδιας του της πρωτευουσας η να καθησει σε μια
ερημικη παραλια ακουγοντας το κυμα και χαζευοντας τους γλαρους.υποδουλονοντας τους αλλους,εχει γινει
ο ιδιος σκλαβος, και μαλιστα ο αθλιοτερος.


999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 15:18:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury
Amalia εγώ δεν μπορώ να καταλάβω "τίποτα πια" εδώ και πολύ καιρό...

Σκέφτηκα καλύτερα κάποια πράγματα χθες το βράδυ και αποφάσισα ότι πράγματι δεν μου αξίζει τέτοιο "τέλος". Επιπλέον η απόφαση μου αυτή μπορεί να εκλειφθεί ως επίδειξη εκδικητικότητας,και εγώ δεν έχω καμμιά τέτοια πρόθεση.Δεν τιμωρώ κανένα,την ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ μου καταθέτω.

Η λέξη κλίκα δεν μου "κόλλησε" έτσι στα ξαφνικά. Στο post της ATMA διάβασα για την "κλίκα της galandriel". Τι πρέπει να παίρνω τελικά στα σοβαρά και τι όχι?

Οstria,μου λες να επικεντρωνομαι στα topic που άνθρωποι σαν εμάς μπορούμε να συμμετάσχουμε και να αγνοώ τα υπόλοιπα...Ξέρεις πόσες φορές μου έχει τύχει να διαβάζω 2-3 και 4 σελίδες ενός topic με πρόθεση να παρακολουθήσω τη ροή και να καταθεσω και τη δική μου άποψη? Και ξαφνικά κάποιος/α εμφανίζεται και αρχίζει να μιλάει με υπονοούμενα,με "κωδικούς",με πλάγια γλώσσα,και για πράγματα που ελάχιστα έχουν να κάνουν με το θέμα του topic. Για πράγματα που αναφέρονται σε καταστάσεις εκτός forum.Kαι μετά κάποιος άλλος εμφανίζεται και απαντάει,με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.Και μετά κάποιος άλλος...Kαι εγώ να βρίζω για το χαμένο χρόνο μου...

Λοιπόν,η τελική μου απόφαση είναι να αυτοαπενεργοποιηθώ για 3 μήνες,μέχρι και την 17 Ιανουαρίου 2006. Αφού παρέλθει αυτό το διάστημα θα επανέλθω για να δώ αν άλλαξε κάτι.Αν δω πραγματική βελτίωση θα παραμείνω. Αν όχι θα φύγω οριστικά.Δεν έχει νόημα ούτε εγώ να στεναχωριέμαι χωρίς λόγο,ούτε εσας να ταλαιπωρώ με τη γκρίνια μου.

Σας εύχομαι ότι καλύτερο.

Και κάτι άλλο. Ακουσα χθες το φωνητικο αρχείο που έστειλε ο Deva. Και μόνο απο τη φωνή κατάλαβα πως προκειται για ένα υπερευαίσθητο άτομο,με συναισθηματικά σκαμπανεβάσματα,"αντιεξουσιαστικό σύνδρομο", και με έναν υπέρμετρο αυθορμητισμό τον οποίο δεν μπορεί να κοντρολάρει. Ο συντονισμός θέλει και λίγη "ψυχολογία",δεν είναι απλά "εφαρμογή κανόνων".Υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι-λόγω της σπανιότητας του χαρακτήρα τους-χρειάζονται "ειδικη μεταχείριση".

Μειώστε ή ακυρώστε του την ποινή ρε παιδιά, και αφήστε τον να "επαναστατεί",να "αποκαλύπτει" και να "ελευθερώνει τον κόσμο", μόνος του. Θα κάνει διάφορα "κουζουλά" απο καιρό σε καιρό, αλλά σαν αντάλλαγμα θα προσφέρει "χρώμα και ζωντάνια" στα φορουμς.

Έλεος πια,αυτόν τον άνθρωπο βρηκατε για να εξαντλήσετε την σκληρότητα της εφαρμογής των κανόνων καλής λειτουργείας των φορουμς? Παω να φύγω γιατί τα πήρα στο κρανίο πάλι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alantin_A
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 15:24:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alantin_A
μεταφορά στον ειδικό χώρο:
ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy