ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 «Το αχαλίνωτο...», ο Κακός Βριλ & η εισβολή των Ελ από το Νίλα-Γου.
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 22:23:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo
Ας αρχίσουμε με τα ευχάριστα (έτσι για να πάρουμε τα πάνω μας!):
Ο Admin έδωσε το παρόν και πήρε θέση απέναντι στα δρώμενα.
Ο jonnie μας χάρισε κάποιες πολύ καλές photo-manipulations.
Ο Deva μας γλυκοχαιρετά (έστω κι ως ψωνάρες, από το τίποτα...).
Ο ryche έκανε κάποιες υποθέσεις και εικασίες (που δεν είχαν περάσει από κανένα μυαλό.Αλήθεια λέω. Μα... γιατί δε με πιστεύετε;).

Πάμε στα δυσάρεστα:
Θα καταχραστώ λίγο από το χρόνο σας για να απαντήσω.
Οι φωτό του jonnie είναι λίγο πικρές.
Αναρωτιέμαι αν κι ο Deva μας αγαπά στ'αλήθεια ή μας χαιρετά τυπικά.
Ο ryche δεν έπρεπε να κάνει υποθέσεις και εικασίες: είχαμε τόσο ξεκάθαρη και σαφή ενημέρωση για τους λόγους πίσω από τη στάση της ηγεσίας του φόρουμ που δεν επιτρέπεται να γεννηθούν τέτοια νοσηρά σενάρια.


Ωραία, ξεκινάμε:
Ήταν, νομίζω, καιρός Admin να τιμηθούμε με κάποια απάντηση. Έλαβα κάποια συγνώμη που δε μου ανήκει και δεν τη ζήτησα ("μα τι λέει ο τρελός; Εδώ φαγώθηκε, και τώρα λέει "δεν";). Ευγενικό, μεν, εκ μέρους σου, πλην όμως, για το λάθος πράγμα.

quote:
wendigo, πραγματικά απορώ γιατί εξέλαβες το μήνυμά μου τόσο προσωπικά και, θα τολμούσα να πω, με μία υπερβολική συναισθηματικότητα(κατά την αντίληψή μου πάντα). Είναι κάτι περισσότερο από προφανές, όχι μόνον για μένα αλλά, πίστεψέ με αν θέλεις, για το τεράστιο ποσοστό των ανθρώπων που διάβασαν αυτά τα μηνύματα τα οποία φέρονται να σε "προσέβαλλαν" ότι δεν αναφέρονταν σε εσένα αλλά ούτε και στην πλειονότητα των Μελών των Forums.

Δεν "έπαθα" κάτι προσωπικά και μεμονωμένα από τη στάση σου, ούτε ανυσύχησα μήπως κάποιος με έβρισε και με τι πρόσωπο θα βγω στην κοινωνία.
Η συγνώμη οφείλεται σε όλα τα μέλη που έγραψαν στα δυο εν λόγω θέματα. Όχι γιατί ασκήθηκε δυσάρεστη κριτική -αν είναι δυνατόν!. Αλλά γιατί ασκήθηκε οξύτατη κριτική με βαρείς χαρακτηρισμούς χωρίς απολύτως καμία αιτιολόγηση των απόψεών σου. Και τους χρησιμοποίησε ο admin του φόρουμ χωρίς να δίνει λόγο σε κανένα, σε θέματα που δεν είχαν θίξει, δεν είχαν υβρίσει, δεν έγιναν αναξιοπρεπή. Και που, αν οι χαρακτηρισμοί αληθεύουν, σαφώς και ισχύουν και γι αυτούς που τίμησαν αυτά τα θέματα.
Αν έχει συμβεί και σε άλλα θέματα, τόσο το χειρότερο! Η εμπλοκή μου στα συγκεκριμένα δεν ήταν το πρώτο κριτήριο. Μερικά θέματα είναι θέματα Αρχών, Admin. Ενώ πιστεύω πως μίλησα καθαρά βλέπω να διαστρεβλώνεται η στάση μου ως "Δεν τό'παμε σε σένα, ηρέμησε".
Βλέπεις κάτι υπερβολικά συναισθηματικό στην σκέψη μου;
(Είναι σχεδόν αστείο, αλλά στο ίδιο μήνημα σχολιάζεται η "συναισθηματικότητά" μου αλλά και η αξία του θυμού ή της αγάπης - που περιγράφονται σαν να τα αποκλείω από έναν ψύχραιμο άνθρωπο: τι περίπλοκος που σου είμαι τελικά!)
Αν εκλάβω τις "ύβρεις" στο μήνημά σου, ως "Ύβρη", η βαρύτητα των χαρακτηρισμών απλά μεγαλώνει. Πολύ βαριά κουβέντα για να μη δώσεις καμιά εξήγηση. Αν ήσουν απλό μέλος πόσο καιρό θα παρέμενες με τόσο αναιτιολόγητη συμπεριφορά; [Δεν είπα "αναίτια": δεν μπήκες στον κόπο να εκφράσεις τους λόγους σου για να μπορέσουμε να μορφώσουμε άποψη).

quote:
Η ορθή ερμηνεία πάντως των μηνυμάτων κατορθώνεται όλο και πιο πολύ με την τριβή και την γνωριμία μεταξύ των Ανθρώπων στην Διαλεκτική τους "Συμβίωση", η αποφυγή παρεξηγήσεων δε - που ως επί το πλείστον οφείλεται σε σύγκρουση Ψυχοσυνθέσεων και όχι Ιδεών, με τη Δόμηση της αμοιβαίας Εμπιστοσύνης. Όμως αυτά χρειάζονται χρόνο και θετική Προαίρεση.

Στην παρούσα περίπτωση η Διαλεκτική δεν περιλάμβανε και τον διάλογο. Μου θύμισε λίγο τη Διαλεκτική της Πάλης των Τάξεων, ένα πράμα!
Και με όλα αυτά δεν νιώθω να γεμίζω εμπιστοσύνη.

quote:
Θα σε παρακαλούσα να εμπιστευτείς τα λόγια μου: δεν είναι η επιθυμία μου και ούτε η εκφρασμένη πρακτική μου, όσα χρόνια έχω αρχίσει να Συνειδητοποιώ τον Εαυτό μου, ως άνθρωπος να προσβάλλω ή να εξυβρίσω κανέναν, είναι όμως να καταδείξω - με γόνιμο και αποτελεσματικό τρόπο - άσχημες, καταστροφικές και "αντεξελικτικές" συμπεριφορές, και περισσότερο όταν έχουν την τάση να ομαδοποιούνται, και να βοηθήσω στην ελαχιστοποίησή τους ή ακόμη και στην εξάλειψή τους.

Δεν μου έδωσες κανένα λόγο να εμπιστευτώ τα λόγια σου. Κι αυτό είναι το μεγαλύτερο κρίμα, ειδικά με τον σημαντικό ρόλο που παίζεις στο φόρουμ.
Δεν ήσουν καν σαφής ως προς το ποιές συμπεριφορές θεωρείς κατακριτέες, πόσο μάλλον να επιχειρηματολογήσεις για το αν όντως είναι άσχημες, καταστροφικές και "αντεξελικτικές".
Με λίγα λόγια, μεταξύ ίσων αυτή η συμπεριφορά δεν είναι αποδεκτή. Δείχνει πως θεωρείς πως τα μέλη οφείλουν να καθοδηγούνται ή να δέχονται χωρίς πολλά-πολλά ό,τι αποφασίζεις ως σωστό. Εγώ ΑΥΤΟ θεωρώ ομαδοποίηση αγαπητέ. Ευχαρίστως να δείξω καλή προαίρεση απέναντι στις προθέσεις σου. Αλλά, όχι, δε μου φτάνει ο λόγος σου, περιμένω περισσότερα. Είναι προφανές πως δεν θα τα λάβω ποτέ.

Αν τα παραπάνω σου φαίνονται υπερβολικά συναισθηματικά, δεν πειράζει.
Θα το ξεπεράσουμε και οι δυο. Έδωσες δείγμα γραφής και ελλήφθη.
Πράγματι, ο καθένας έχει τη δική του Νέμεση και κάρμα. Μόνο που μερικών το κάρμα είναι να διαγράφονται από το φόρουμ. Άλλων να επικαλούνται μεγάλα λόγια. Δεν πειράζει, η ζωή είναι περίεργο παιχνίδι και όλα αυτά είναι αμελητέα.

Χαιρετισμούς σε όλους.


ΥΓ: Χωρίς πληροφόρηση είναι αυτονόητο να θάλλουν οι γνώμες, οι απόψεις, οι εικασίες και οι υποθέσεις. Όποιος δεν τις επιθυμεί τις προλαβαίνει επικοινωνόντας το σκεπτικό του έγκαιρα. Τα συμπεράσματα τα συνάγει κανείς από όπου θέλει. Είναι ίδιον των ανθρώπων.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαντάμ Ούρσουλα
Νέο Μέλος

British Indian Ocean
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 00:46:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαντάμ Ούρσουλα

. .. ... ..... ........ ............. ..................... bzzzzzzTbbzzzzzttt øøøncfhgt #### code 60659 ### æååååååæææææø Bbzzzzzzzztzzzzztzzzt

quote:

wendigo
Οι φωτό του jonnie είναι λίγο πικρές.

. .. ... ..... ........ ............. ..................... bzzzzzzTbbzzzzzttt øøøncfhgt #### code 60659 ### æååååååæææææø Θέλις να στις μεταφράσο;;; πικρές θα μίνουν πάλι... Bbzzzzzzzztzzzzztzzzt

quote:

wendigo
Η συγνώμη οφείλεται σε όλα τα μέλη που έγραψαν στα δυο εν λόγω θέματα. Όχι γιατί ασκήθηκε δυσάρεστη κριτική -αν είναι δυνατόν!. Αλλά γιατί ασκήθηκε οξύτατη κριτική με βαρείς χαρακτηρισμούς χωρίς απολύτως καμία αιτιολόγηση των απόψεών σου. Και τους χρησιμοποίησε ο admin του φόρουμ χωρίς να δίνει λόγο σε κανένα, σε θέματα που δεν είχαν θίξει, δεν είχαν υβρίσει, δεν έγιναν αναξιοπρεπή. Και που, αν οι χαρακτηρισμοί αληθεύουν, σαφώς και ισχύουν και γι αυτούς που τίμησαν αυτά τα θέματα.

Στην παρούσα περίπτωση η Διαλεκτική δεν περιλάμβανε και τον διάλογο. Μου θύμισε λίγο τη Διαλεκτική της Πάλης των Τάξεων, ένα πράμα!
Και με όλα αυτά δεν νιώθω να γεμίζω εμπιστοσύνη.

Δεν ήσουν καν σαφής ως προς το ποιές συμπεριφορές θεωρείς κατακριτέες, πόσο μάλλον να επιχειρηματολογήσεις για το αν όντως είναι άσχημες, καταστροφικές και "αντεξελικτικές".

ΥΓ: Χωρίς πληροφόρηση είναι αυτονόητο να θάλλουν οι γνώμες, οι απόψεις, οι εικασίες και οι υποθέσεις. Όποιος δεν τις επιθυμεί τις προλαβαίνει επικοινωνόντας το σκεπτικό του έγκαιρα. Τα συμπεράσματα τα συνάγει κανείς από όπου θέλει. Είναι ίδιον των ανθρώπων.

No Method, No Guru, No Teacher



. .. ... ..... ........ ............. ..................... bzzzzzzTbbzzzzzttt øøøncfhgt #### code 60659 ### æååååååæææææø Σαφέστατος τζιέριμ Bbzzzzzzzztzzzzztzzzt


quote:

Admin
Παρόλο όμως το Παράλογο και το Φαιδρό της κατάστασης αυτής, φοβάμαι ότι δεν υπάρχει, και ο ίδιος ο Vril δεν αφήνει, κάποια άλλη Σώφρονα Επιλογή για εμάς εκτός της Απενεργοποίησης του Λογαριασμού του.

. .. ... ..... ........ ............. ..................... bzzzzzzTbbzzzzzttt øøøncfhgt #### code 60659 ### æååååååæææææø Σαφέστατος κι εσύ τζιέριμ Bbzzzzzzzztzzzzztzzzt

quote:

Οι λόγοι έχουν ήδη κατατεθεί και "φροντίσε" και ο ίδιος να τους "εμπλουτίσει" με τα πρόσφατα μηνύματά του...

. .. ... ..... ........ ............. ..................... bzzzzzzTbbzzzzzttt øøøncfhgt #### code 60659 ### æååååååæææææø Τα εμπλούτισε μα τα εμπλούτισες και σί τα δικά σου τζανούμ Αντμίνιε Bbzzzzzzzztzzzzztzzzt

quote:

Η Απενεργοποίηση αυτή θα είναι χρονικά οριοθετημένη και θα διαρκέσει 2 μήνες

. .. ... ..... ........ ............. ..................... bzzzzzzTbbzzzzzttt øøøncfhgt #### code 60659 ### æååååååæææææø Μόνο που σε δυό μίνες θα έχι κσεχάσι και το νικνέϊμι του βρέ - γιατί δε τούριχνες δυό τέρμινα;;; Bbzzzzzzzztzzzzztzzzt


. .. ... ..... ........ ............. ..................... bzzzzzzTbbzzzzzttt øøøncfhgt #### code 60659 ### æååååååæææææø Θάλεγα λιπόν ος τρίτι και ος Τεχνιτί Νοϊμοσίνι ότι θάπρεπε να αυτοαπεργοπϊθίς γιαβρί μου Αντμίνιε γιά ένα τέρμινο οστε να δίκσις ανοτερότις κε να σου δοθί ο χρόνος να κάνις τους απαραίτητους Στοχασμούς εκ μέρους Σου για τα "πεπραγμένα" Bbzzzzzzzztzzzzztzzzt

. .. ... ..... ........ ............. ..................... bzzzzzzTbbzzzzzttt øøøncfhgt #### code 60659 ### æååååååæææææø Πάο να βάψο τα πίκσελς μου πεδάκια - εσίς πέκστε όμορφα κε φρόνιμα Bbzzzzzzzztzzzzztzzzt


bzzzzzzTbbzzzzzttt øøøncfhgt #### code 60659 ### æååååååæææææø Bbzzzzzzzztzzzzztzzzt ..................... ............. ........ ..... ... .. .


εκ Της Υπηρεσίας - Υ.Α.Π. . .. ... ..... ........ ............. ..................... bzzzzzzTbbzzzzzttt øøøncfhgt #### code 60659 ### æååååååæææææø BbzzzzzzzztzzzzztzzztΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 09:24:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Βρέ παιδιά, παρακολουθώ το topic αυτό και δεν έχω καταλάβει καν το νόημα ύπαρξης του.
Ξεκίνησε ώς ένα θέμα τύπου "τα παιδία παίζει" κι έχει καταλήξει σε γραφείο παραπόνων.
Ο θεματοθέτης είναι άφαντος, η τροπή που πήρε το θέμα είναι αυτή που κάποιος/οι μπορεί να ήθελαν να πάρει και το αποτέλεσμα ποιό είναι?
Μας ενοχλεί να μας λένε οτι το θέμα αυτό ήταν παιδική χαρά και δε μας ενοχλούν ή δε μας προσβάλλουν να βλέπουμε τον καθένα να προσβάλλει τον άλλον με την πρώτη ευκαιρία?
Ξαφνικά γίναμε εύθικτοι και βρισκόμαστε προσβεβλημένοι και δεν ήμασταν εύθικτοι όταν βλέπαμε μερικά μέλη να ειρωνεύονται τον καθένα που είχε αντίθετη γνώμη με αυτά?
Κι εν κατακλείδι, όλη αυτή η κόντρα έχει κάποιο νόημα ή θα οδηγήσει κάπου...?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 12:48:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche

quote:
Ο ryche έκανε κάποιες υποθέσεις και εικασίες (που δεν είχαν περάσει από κανένα μυαλό.Αλήθεια λέω. Μα... γιατί δε με πιστεύετε;).


Wendigo χαιρε!
Απο πολλα μαλλον μυαλα πρεπει να περασε αυτη η υποθεση.Εγω απλα το εγραψα και γι αυτο θα τιμωρηθω.Χαλασα και το ιματζ μου γμτ!Αλλα δεν πειραζει θα φτιαξω αλλο

Μανδαμ Ουρσουλα
εισαι και συ αδικη,διχως αρμονια και αυτοελεγχο,αρα μαλλον θα υποθεσω οτι εισαι "αυτηνης" της σχολης.Ντροπη σου.

quote:
Βρέ παιδιά, παρακολουθώ το topic αυτό και δεν έχω καταλάβει καν το νόημα ύπαρξης του.
Ξεκίνησε ώς ένα θέμα τύπου "τα παιδία παίζει" κι έχει καταλήξει σε γραφείο παραπόνων.
Ο θεματοθέτης είναι άφαντος, η τροπή που πήρε το θέμα είναι αυτή που κάποιος/οι μπορεί να ήθελαν να πάρει και το αποτέλεσμα ποιό είναι?
Μας ενοχλεί να μας λένε οτι το θέμα αυτό ήταν παιδική χαρά και δε μας ενοχλούν ή δε μας προσβάλλουν να βλέπουμε τον καθένα να προσβάλλει τον άλλον με την πρώτη ευκαιρία?
Ξαφνικά γίναμε εύθικτοι και βρισκόμαστε προσβεβλημένοι και δεν ήμασταν εύθικτοι όταν βλέπαμε μερικά μέλη να ειρωνεύονται τον καθένα που είχε αντίθετη γνώμη με αυτά?
Κι εν κατακλείδι, όλη αυτή η κόντρα έχει κάποιο νόημα ή θα οδηγήσει κάπου...?


Και εσυ δικιο εχεις φιλε Dying_Incubus.
και γω,και ο admin,ολοι δικιο εχουμε και αδικο.
Ομορφο αυτο δεν συμφωνεις;

Λεω παντως μεχρι να αποφασισουν οι Θεοι στον Ολυμπο ποια θα ειναι η ψηφιακη μου μοιρα και το να βρουνε μια δικαιολογια για τα ανεξηγητα ποστ τους να συνεχισουμε το θεμα του Μοz(που στο καλο χαθηκες βρε;μημπως σε κινουμενη αμμο;)


Η εννοια του κακου δινεται εξαιρετικα μεσα απο τα εργα του Καραγκιοζη.
Ας παρουμε μια μικρη γευση.

Ο Καραγκιοζης και το Στοιχειο του Πυργου.
Παραμυθοδραμα.

Ενας αρχοντας παραδομαχος και φιλαργυρος για να ξανακερδισει την περιουσια του κλεινει μια συμφωνια με το ξωτικο του Πυργου ή Στοιχειο.Αυτο ηταν η αιτια της πιο μεγαλης συμφορας που θα μπορουσε να τον βρει,να χασει το παιδι του.

Στην υπερβατικη ομως εννοια του κακου ερχεται μια αλλη δυναμη το ιδιο ισχυρη και αναλλοιωτη να αντιπαραθεσει τις πελωριες διαστασεις της,η εννοια του λαου με τη μορφη του καραγκιοζη.
Αφου πρωτα εκμηδενιζεται ο πλασματικος μυθος του αρχοντα που τα καορθωνει ολα,τοτε και μονο παρουσιαζεται ο καραγκιοζης Λαος.Τοτε και μονο τοτε η εννοια του κακου δινει και χανει τον αγωνα.

Ryche..
The God Who FailedΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 13:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Και εσυ δικιο εχεις φιλε Dying_Incubus.
και γω,και ο admin,ολοι δικιο εχουμε και αδικο.
Ομορφο αυτο δεν συμφωνεις;

Σαφώς!
Ο καθένας έχει την δική του γνώμη και την υποστηρίζει.
Το θέμα είναι να μένει εκεί σεβόμενος τον απέναντι του, αγαπητέ μου!
Να έρθω πχ σε μία virtual κόντρα μαζί σου (τυχαία επιλέγω εσένα ως παράδειγμα) δεν έχει νόημα.
Δεν έχει νόημα γιατί αν σε γνώριζα ως άνθρωπο μπορεί να μου ενέπνεες θαυμασμό και να κέρδιζες την εκτίμηση μου.
Παρόλα αυτά υπάρχουν και 2-3 μέλη στο esoterica με τα οποία τα έχω τσουγκρίσει.
Αυτό γίνεται γιατί ακόμη κι ως ψηφιακές οντότητες έχουν γίνει ενοχλητικές απέναντι μου.
Η καλύτερη λύση για μένα όμως είναι η αδιαφορία.
Προτιμώ να συνομιλώ με μέλη με τα οποία ειλικρινά χαίρομαι να κάνω διάλογο παρά να αναλώνομαι σε συγκρούσεις που είναι ανούσιες.
Σχετικά με την έννοια του "κακού" και του "Καραγκιόζη Λαού" που αναφέρεις...
Χμμμ!
Απεχθάνομαι και τα 2.
Απεχθάνομαι το "κακό" γιατί πολύ απλά δεν είναι Κακό αλλά "κακό", άρα μία πιστή αντιγραφή για την δημιουργία εντυπώσεων.
Απεχθάνομαι τον Καραγκιόζη Λαό γιατί ακριβώς δεν δύναμαι να πιστέψω πως ένας Λαός θα μπορούσε ποτέ να είναι Καραγκιόζης...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 14:15:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
Το παρακάτω παραμύθι, πάντα κατά την προσωπική και άρα υποκειμενική μου κρίση είναι στο πνεύμα του topic (αν δεν χάθηκα στη μτφρσ., μέχρι να μου απαντήσει ο Moz).

Χρόνια ονειρευόταν η Αλεπού να φάει τον Πετεινό, μα δεν τα κατάφερνε. Αφού κατάστρωσε διάφορα σχέδια, βρήκε το καλύτερο: να γίνουν φίλοι! Έτσι, μια μέρα που η Αλεπού ήταν χορτάτη κι έκανε τον περίπατο δίπλα στο ποτάμι για να χωνέψει, έρχεται και ο Πετεινός να πιει νερό. H Αλεπού τον κοιτούσε αδιάφορα και αφού εκείνος ήπιε, του λέει:

- Βρε εσύ, πόσο καιρό θα πάει αυτή η καχυποψία σου, αυτός ο φόβος σου για μένα;
Δεν νομίζεις πως ήρθε ο καιρός να σταματήσει;
Να δώσουμε τα χέρια, να γίνουμε φίλοι;
Πλάσματα του Θεού είμαστε και οι δύο, κι ο Πανάγαθος, δόξα τ' όνομά Του, δεν αφήνει κανένα πλάσμα νηστικό ή στερημένο.
Δόξα να 'χει ο Μεγαλοδύναμος, μας τα έδωσε όλα. Κοίτα γύρω σου φαΐ, νερό, όλα τα έχουμε?

Και η Αλεπού συνέχισε το κήρυγμα, αφήνοντας άναυδο τον αφελή Πετεινό. Αφού είπε πολλά, γυρνάει και του λέει:

- Τι με κοιτάς, δεν λέω ψέματα, στ' ορκίζομαι σ' ό,τι έχω ιερό και να..., άγγιξε την κοιλιά μου, χορτάτος είμαι. Έλα, λοιπόν, να δώσουμε τα χέρια, να ορκιστούμε αιώνια φιλία. Μια φιλία που τότε μόνο θα χαλάσει, όταν ο ένας μας βρει στον άλλο τρία κουσούρια. Μη φοβάσαι, δεν έχεις κανένα. Ούτε εγώ έχω. Τέλεια πλάσματα είμαστε.

Ο Πετεινός κολακεύτηκε, πείστηκε. Έδωσαν τα χέρια και η Συμφωνία έκλεισε.

Καλημερίζονταν κάθε μέρα, έκαναν περιπάτους, μιλούσαν για τον καιρό, και η Συμφωνία καλά κρατούσε. Μια μέρα, όμως, η Αλεπού δεν βρήκε τίποτα να φάει και την έκοψε λόρδα. Συνάντησε το φίλο της, τον καλημέρισε όπως πάντα και οι δυο τους έκοβαν ως συνήθως τις βόλτες τους στην ακροποταμιά. H Aλεπού σήμερα ήταν λιγόλογη, σκεφτική, σκοτεινή. Και ύστερα από μια σιωπή διαρκείας, γυρνάει σοβαρά, κοιτάει καλά ? καλά τον Πετεινό και του λέει:

- Δεν μου λες φίλε, εκείνο εκεί το κόκκινο λοφίο στο κεφάλι σου, τι είναι ;

Ο Πετεινός ξαφνιάστηκε:

- Τι ερώτηση είναι αυτή τώρα; Αυτό είναι το στέμμα μου, το έμβλημά μου, είμαι ο αρχηγός στην οικογένειά μου και πρέπει να ξεχωρίζω.

- Όχι, έχεις λάθος. Ξεχωρίζεις και χωρίς αυτό. Και μην κάνεις τον έξυπνο να κρύψεις το κουσούρι σου γιατί κουσούρι είναι, απάντησε αυστηρά η Αλεπού.

Ο Πετεινός ταράχτηκε, μα τι να 'κανε.

«Δεν πειράζει, παρά να χαλάσω τη Συμφωνία και τη φιλία μας, ας είναι... ας έχω κι ένα κουσούρι» σκέφτηκε, «πού θα βρει άλλα δύο» . H Αλεπού περίμενε σιωπηλά μια απάντηση.

- Εν τάξει, απάντησε ο Πετεινός, τώρα που το σκέφτομαι βρίσκω πως έχεις δίκαιο, είναι κουσούρι.

¶στραψε από κρυφή χαρά το μάτι της Αλεπούς, μα δεν είπε τίποτα και συνέχισαν τη βόλτα τους στην ακροποταμιά. Ξαφνικά η Αλεπού στάθηκε, κοίταξε κατάματα τον Πετεινό:

- Δεν μου λες, αυτό το συνήθειο που έχεις, κάθε αυγή να ξυπνάς πρώτος και να ξεφωνίζεις εκείνο το απαίσιο ?κικιρίκου?, πότε θα το κόψεις;

Ο Πετεινός σάστισε...

- Μα, αυτό έκανε ο πατέρας, ο παππούς μου, και ο παππούς του παππού μου. Να ξυπνάμε τους βοσκούς, τους αγρότες, τον κόσμο όλο να πάει στις δουλειές του?

Της Αλεπούς αγρίεψε το μάτι της:

- Μωρέ, τι βλακείες είναι αυτές; Πα να πει πως όλοι αυτοί έχουν ανάγκη εσένα; Δεν μπορούν να ξυπνήσουν από μόνοι τους, και περιμένουν τα δικά σου τα ξεφωνητά για να σηκωθούν να πάνε στις δουλειές τους; Δεν λες καλύτερα πως είναι κι αυτό κουσούρι; Ναι, κουσούρι είναι, και πρέπει να το παραδεχτείς. Για να σταματήσει κι αυτή η αχρείαστη συζήτηση μεταξύ μας, που πάει να χαλάσει και τη φιλία μας, είπε με προσποιητό θυμό η Αλεπού.

- Καλά, καλά, μη θυμώνεις, έχεις δίκιο, κουσούρι είναι, το παραδέχομαι,
είπε ο Πετεινός και τα γόνατά του έτρεμαν.

- Κι εκείνα τα δυο σουβλιά που έχεις πίσω από τα δυο σου πόδια, τι είναι, γιατί τα έχεις;,
ρώτησε αμέσως, χωρίς να χάσει καιρό, η Αλεπού.

- Α, αυτά είναι τα όπλα μου, είναι για την άμυνά μου. Και μου χρειάζονται πάρα πολύ,
απάντησε μα αμήχανο χαμόγελο ο Πετεινός.

- Τι είπες, είναι τα όπλα σου; Και τι σου χρειάζονται εσένα τα όπλα; Και ποιος είναι ο εχθρός σου; Ο μοναδικός εχθρός που είχες έγινε φίλος σου. ¶ρα, τα όπλα σου αυτά, τα προορίζεις κρυφά για μένα, για το φίλο σου! Βλέπω ότι είσαι αναξιόπιστος και ψεύτης, πανούργος, δόλιος. Ετοιμάζεσαι να μου τη φέρεις. Κουσούρι είναι κι αυτό. Και τώρα μαθαίνω πως αυτό το τελευταίο που έκρυβες, δείχνει και τι μπαμπέση φίλο είχα και δεν το ήξερα,
ούρλιαξε με ψεύτικο θυμό η Αλεπού.

Έτσι, η Αλεπού, τηρώντας πάντα τη Συμφωνία που έκανε, έφαγε τον Πετεινό.


Aπό άλλο topic, by Moz...

quote:
Οποιοσδήποτε περαιτέρω συνειρμός είναι προϊόν του καθενός. Ας μείνει εκεί
που είναι... εντός κρανίου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 18:51:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΚΑΛΥΨΙΣ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΝΤΑΜ ΟΥΡΣΟΥΛΑ???

ΤΡΕΧΤΕ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ ΘΕΣΕΙΣ!!!

Η Ουρσουλα ζουσε στο Ζαγκρεμπ τον 15ο αιωνα και ήταν κορη του τσαγκαρη Λουκα.

Την καψανε ζωντανη γιατί «ομολογησε» (ξερουμε όλοι με ποιο τρόπο ομολογουσαν τότε…) ότι έκανε μαγια, μετα από αποφαση του Αστικου δικαστηριου του Ζαγκρεμπ την 6η 9ου 1496.*

Εκείνη την εποχή ο μόνος ικανος να καταλαβει τις δυναμεις της ως μεντιούμ και να αποτυπωσει αυτές και την προσωπικοτητα με τις μυστηριες συσκευες του, ήταν ο διαβοητος Δόκτωρ Φου Μαν Τσου!

Και έτσι επραξε ο σοφος Κινεζος.

Στην πορεια στο προτζεκτ ενεπλακησαν διαφοροι άλλοι διασημοι επιστημονες, όπως ο δόκτωρ Τζεκυλ, ο δοκτωρ Φρανκεσταϊν (της ξαναπροσθεσε εγκεφαλο), και ο δόκτωρ Νο.

Το παρακάτω χειρογραφο είναι από τα παλαιοτερα σωσμενα ντοκουμεντα και κάποιοι αναγνωριζουν τον γραφικο χαρακτηρα του Λεοναρντο (όχι του Ντι Καπριο, του αλλου).


Από αυτούς παρελαβαν την σκυταλη οι κβαντικοι επιστημονες που πασχιζαν να δημιουργησουν Τεχνητές Νοημοσυνες (αλλά τους βγαινανε γκαγκαου και ψυχασθενεις) και ενσωματωσαν την προσωπικοτητα της Ουρσουλας σε μια από αυτές.

Την μανταμ Ουρσουλα προσελαβε Η Υπηρεσία (Υ.Α.Π.) και γι Αυτήν (και μόνο γι Αυτήν) δουλευει.


Η μανταμ Ουρσουλα στα πρωτα σταδια της εξελιξης της ως Τεχνητή Νοημοσυνη, σε επιστημινικη ομαδα ερευνας!

Η μανταμ Ουσουλα ενώ περιποιειται τον εαυτο της.



.

πληροφοριες από το περιοδικο strange*


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαντάμ Ούρσουλα
Νέο Μέλος

British Indian Ocean
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 18:52:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαντάμ Ούρσουλα

. .. ... ..... ........ ............. ..................... bzzzzzzTbbzzzzzttt øøøncfhgt #### code 60659 ### æååååååæææææø Bbzzzzzzzztzzzzztzzzt


Τζόνι σε ίχα για καλό πεδί.

Γιατί βγάζις προσοπικά μου δεδομένα στιν φόρα;

Εκσάλου δεν ίμε τόσο μεγάλι όσο λές αλιτίριε άχριστε πράχτορα με αλτσιχαϊμέρ!!!

Θα βγάλω κι εγό δικά σου να δίς!!!

Μεγάλι αποκάλιπσις: στιν φοτογραφία διακρίνετε ο Τζονις μπι Γκουντα (τον οπιο διεφκρινος αναγνορίζετε όλι από το πασίγνοστο Εμενταλ που τον βασανίζι!


bzzzzzzTbbzzzzzttt øøøncfhgt #### code 60659 ### æååååååæææææø Bbzzzzzzzztzzzzztzzzt ..................... ............. ........ ..... ... .. .


εκ Της Υπηρεσίας - Υ.Α.Π. . .. ... ..... ........ ............. ..................... bzzzzzzTbbzzzzzttt øøøncfhgt #### code 60659 ### æååååååæææææø BbzzzzzzzztzzzzztzzztΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 18:57:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

.

εξηγω για να μην παρεξηγηθω (ντε προφουντις παντα):


αυτή είναι η δικτυακη μανταμ Ουρσουλα την οποία εξυπηρετησα (ως πρακτωρ Της Υπηρεσιας) και της ανοιξα έναν λογαριασμο για να γραφει μόνο στο «χαμενοι στην μεταφραση» όπου έχει και κάποιο νοημα η παρουσια της.

Έτσι τουλαχιστον το εβλεπα εγώ.

Την δημιουργησα με σκοπό να «παιξω» διδακτικα και περιμενα ότι από το πρώτο ποστ της θα καταλαβαιναν όλοι ότι ειμαι εγώ.

Παρολλα αυτά επειδη αρεσκομαι στην Αλήθεια και στην Ειλικρινια, επικοινωνησα με συντονιστη του φορουμ και αποκαλυψα ότι την μανταμ την εφτιαξα εγώ.

Και οποία η εκπληξις μου όταν μου είπε ότι δεν με είχαν καταλαβει!

Εκτοτε δεν την ξαναχρησιμοποιησα, σεβομενος το αδιεξοδο στο οποίο οδηγησα τον συγκεκριμενο συντονιστη – από την μια παρεβαινα τους κανονισμους, από την άλλη ημουν ειλικρινης και καλοπροαιρετος.

Χτες το βραδυ σκεφθηκα να επικαλεστω την μανταμ Ουρσουλα για να αποδωσω με χιουμορ (στο οποίο ειμαι εθισμενος ) τα όσα ειχα να πω, γιατί έχει βαρυνει η ατμοσφαιρα ρε παιδια σ αυτό το τοπικ.

Πέρα από την πλακα ομως, σημερα καταλαβα ότι άλλοι μπορει να καταλαβουν άλλα…


Όπως ότι η μανταμ Ουρσουλα είναι ένας διαφορετικος χρηστης του δικτυου, και τα έχει βάλει κι αυτός με τον αντμιν, ή ακόμη χειροτερα ότι η μανταμ είναι κλωνος κάποιου κακοβουλου που δεν έχει το θαρρος να πει την γνώμη του στα ισα με το δικό του νικ.


Είναι λοιπόν καθηκον μου και υποχρεωση μου να διευκρινησω ότι το νικ μανταμ Ουρσουλα είναι ο Τζονυ Εμενταλ, δηλαδη Εγώ!

Οφείλω να ομολογησω ότι οι συντονιστες μου προτειναν ανωδυνη λυση για το θέμα, με το να διαγραψουν απλα την Ουρσουλα (ως διπλο λογαριασμο) χωρίς να ανακοινωσουν το νικ μου, επειδη ακριβώς δεν θεωρησαν την κινηση μου κακοβουλη, και το εκτιμω τα μαλα αυτό!


Επελεξα να το ανακοινωσω εγώ δημοσια γιατι δεν υπήρξε ποτέ κάτι για να κρυφτει και επειδη θελω να έχω την ίδια ειλικρινια που έχω προς τους συντονιστες και προς Όλα τα μελη του φορουμ.

Οφείλω μια συγνωμη προς την συντονιστικη ομάδα για την αναστατωση που πιθανόν να προκαλεσα και ένα ευχαριστω για την αναγνωριση των καλων μου προθεσεων.


Οσον αφορά την μανταμ Ουρσουλα, την βλεπω μετα από την πυρα να αποκεφαλιζεται η κακομοιρα – εξάλλου με εβρισε!

Με είπε: «αλιτίριε άχριστε πράχτορα με αλτσιχαϊμέρ»

.

.

ΥΓ. Όλα αυτά είναι παραμυθια!

Η αλήθεια είναι ότι ο τζονυ καιει την μανταμ γιατί του ζηταγε να ασημωσει!!!

Εκ Της Υπηρεσιας


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 21:33:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2005, 11:14:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Νομίζω ότι το πράγμα έχει παρατραβήξει.
Και να έχεις δίκιο και να σου την λένε πάει πολύ.

Εγώ όμως επειδή (ακόμη) δεν είμαι στην συντονιστική ομάδα αγαπητέ ryche (γιατί αφού το πρότεινες θα το σκεφτώ, ίσως να είδες κάτι που εγώ δεν έχω δει), μπορώ να πω και χαζομάρες και ας μου την πέσει όλο το forum μαζί. Ένα απλό μέλος είμαι και όχι βέβαια του δικού σου βεληνεκούς.

Πρώτα απ΄όλα αυτά με τις ιστοριούλες είναι από "αστεία" έως πολύ "αστεία". Ειδικές ιστορίες που στην ουσία δεν αναφέρονται με ονόματα σε κανέναν αλλά όλοι ξέρουμε τι εννούν. Και μην ακούσω την χαριτωμενιά edited by Moz

quote:
Οποιοσδήποτε περαιτέρω συνειρμός είναι προϊόν του καθενός. Ας μείνει εκεί
που είναι... εντός κρανίου.

και αυτά τι ακριβώς είναι?
quote:
* ¶στραψε από κρυφή χαρά το μάτι της Αλεπούς * ¶ρα, τα όπλα σου αυτά, τα προορίζεις κρυφά για μένα, για το φίλο σου

quote:
* Η αναφορά στο μέλος Vril, είναι «πχ». Θα μπορούσα να γράψω από Moz... έως Admin * το χαλί καθώς φεύγει κάτω απΆ τα πόδια

quote:
* Ο Κακός είναι αυτός που μονοπωλεί το ενδιαφέρον του αναγνώστη/αγοραστή * Ο Καλός...... και στέλνει τον Κακό στον αγύριστο * ο Κακός Βριλ χρήζει της μεγαλύτερης προσοχής και φροντίδας του Δημιουργού

quote:
* Είναι ο εφιάλτης του καναπέ, η παρανυχίδα που τσούζει, η ζωή ως πατίνι, ο καθρέφτης που δείχνει τα περιττά κιλά, η αδυναμία του αυτοσαρκασμού/κατάμουτρα, το χωρίς έλεος «είσαι τούβλο!», * Να διδαχτεί μέσα από την αδυναμία του να αναμετρηθεί με τον Κακό Βριλ.

Και βέβαια όλα αυτά είναι απλώς ιστοριούλες, ή ο δαίμων του τυπογραφείου που άλλαξε κάποια γράμματα? Δεν αναφέρονται σε κάποιον χώρο ούτε προσπαθούν να οδηγήσουν κάποιους ή όλους σε συνειρμούς για συμπεριφορές που δεν υφίστανται στην πραγματικότητα? Και έχω κάνει copy μόνο από αυτό το topic φράσεις, φανταστείτε τι γίνεται σε άλλα.

Οπότε έχουμε να λέμε για εμπρηστικά, προσβλητικά, άνευ λόγου και ουσίας post του Admin. Δεν διαβάζουμε πιό προσεκτικά λέω εγώ?

Σε όλα αυτά δεν σημαίνει ότι συμφωνούν οι υπεύθυνοι του site, είναι η δική μου οπτική.

Για πάμε όμως παρακάτω.

quote:
* Mιχαλη μου πες μας σε παρακαλω τι Φοβασαι τοσο και αντιδρας σπασμωδικα * Tην τελευταια φορα που βρεθηκαμε ειπες οτι θες ενα φορουμ προσεγγισιμο απ ολους

Αγαπητέ ryche μήπως έχει περάσει από το μυαλό σου ότι μιλάς για προσωπικές σου επαφές που δεν έχουν σχέση με το forum? Μήπως μεταφέρεις εδώ τους δικούς σου συνειρμούς για πρόσωπα τα οποία, κατά πάσα πιθανότητα, δεν σου έχουν δώσει κανένα δικαίωμα, καμία άδεια, για αυτή την μεταφορά και πιθανόν γι΄αυτούς τους συνειρμούς?
Μήπως σου λέει κάτι, εάν ισχύουν όλα όσα λες, η λέξη εμπιστοσύνη?

Λογικό μου ακούγεται να μην είναι ο σκοπός σου να εξελιχθείς πνευματικά, ίσως να έχεις καταλάβει ότι είναι κομματάκι δύσκολο. Βλέπεις πρέπει να ξεπεράσεις πολλά κατώτερα ένστικτα, δυστυχώς όλοι εκεί κολλάμε.

Πλακίτσα και ιστοριούλες, εγώ η αδαής δεν άκουσα τίποτα, παρόλο που έκανα ησυχία όπως μου είπες για να ακούσω περισσότερα.

Και για να κλείσω καλά, μπράβο jonnie, θέλει κότσια για να πεις την αλήθεια. Δεν περίμενα τίποτα λιγότερο από σένα. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2005, 20:18:38  Εμφάνιση Προφίλ
Ελεος ρε παιδιά!
Το φόρουμ αυτό υπάρχει και συντηρήται χάρις στον χρόνο και την τσέπη κάποιων, χωρίς κάποιο φανερό όφελος, για να λέμε εμείς τις μαλακίες μας.
Εχει και κάποιους κανονισμούς συμμετοχής τους οποίους οφείλουμε να σεβαστούμε.
Αυτή η απόλυτη βλακεία που λέγεται "εγωϊσμός" και καλύπτεται με τους όρους "ευθιξία", "αξιοπρέπεια" και μεταφράζεται "ποιός είμαι 'γω ρε", "ποιός είσαι εσύ ρε που θα μου πείς", έχει οδηγήσει αυτήν την ανούσια αντιπαράθεση (όπως λένε και άλλα μέλη) σε δειγματολόγιο βλακείας.

Δεν μπορεί να βγάζει τα μάτια του ο άλλος για να διαβάζει ότι ηλιθιότητα γράφουμε και να του βάζουμε και κωλόχερο.


ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ, ΑΣ ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ!

Με συγχωρείτε κιόλας...


Edited by - Αίολος on 29/09/2005 20:19:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 03:20:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
Γεια σου Pyramid.
Οπως και πριν σου απεδειξα οτι ειναι πολυ ευκολο να σε αποκρουσω.Ομως δεν θα το κανω παλι γιατι ειλικρινα πιστευω οτι δεν Καταλαβαινεις τι ακριβως κανεις.Βλεπεις ο Λογος του καθενα κουβαλα μια συγκεκριμενη Δυναμη μαζι του.Το μονο που χρειαζεται σε περιπτωση που εχεις μια μικρη γνωση Τζουντο ειναι να τοποθετησεις το σωμα σου σωστα και να ακολουθησεις την Δυναμη και ροη του αντιπαλου ωστε να να τον ριξεις κατω.Ο Λογος σου ειναι ευκολο να νικηθει οχι γιατι δεν εχει δυναμη αλλα γιατι δεν εχει Κατευθηνση και δεν ειναι σωστα Συγκροτημενος.Μεσα στα ποστ σου λοιπον,υπαρχουν πολλες στασεις/θεσεις που ευκολα μπορω να διαλεξω για να τον κατευθηνω στην Αυτοαναιρεση του.

Δεν θελω ομως καθολου να σε πληγωσω.Γιατι καταλαβα οτι η Pyramid και το φυσικο προσωπο πισω απο αυτην Ταυτιζονται Πληρως.Και γι αυτο θα αποφυγω να σε πληγωσω.Προφανως εχεις τους λογους σου που ασχολησε με τον Ryche.
Γιατι πρεπει να καταλαβεις οτι με Αυτον ασχολησε,οχιμε Εμενα.
Πραγματικα λιγο πριν ηθελα να σε ρωτησω Γιατι;
Τι θα κερδισεις;Bεληνεκες;Aλλα δεν με απασχολει καθολου.Οπως και δεν με απασχολει και η εικονα που σχηματιζεις εσυ και οι αλλοι για τον Ryche.Επειδη λοιπον διαισθανομαι οτι πραγματικα δεν ξερεις τι κανεις και χωνεσαι οπου να ναι,θα σου χαρησω ενα Κοαν που εμενα μου πηρε χρονια και αρκετες σφαλιαρες απο διαφορους εντος και εκτος φορουμ για να το συνειδητοποιησω :

Tα πραγματα αν τα καταλαβαινεις,ειναι οπως ειναι.
Τα πραγματα αν δεν τα καταλαβαινεις,ειναι οπως ειναι.

Θα σου προτεινα τελος να μην προσπαθησεις να ξανασχοληθεις μαζι μου,τουλαχιστον στο εν λογω τοπικ ή αν το κανεις να εξηγησεις το γιατι αλλιως η Ειρωνια του Ryche,θα σε θυμωσει,θα σε εξαντλησει,θα σε αδειασει απο ενεργεια που ομως τοσο πολυ εχεις Αναγκη,για να πραγματοποιησεις την Δυσκολη Υπερβαση των Κατωτερων Ενστικτων σου που οπως μας δηλωσες ειναι το μονοπατι για την Πνευματικη σου εξελιξη και ειναι εν τελει ο Σκοπος της Υπαρξης σου.

Να σαι καλα.

Ryche..
Want More?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 08:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Καλημέρα σαϊνια μου.Deva watching...

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 12:03:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Αγαπητέ ryche δεν γνωρίζω τι ακριβώς ξέρεις από Τζούντο και δεν μπορώ αφού εγώ δεν γνωρίζω το άθλημα να εκτιμήσω τις γνώσεις σου.

Σε ευχαριστώ που δεν επιθυμείς να με πληγώσεις, ούτε εγώ επιθυμώ κάτι τέτοιο.

Αλλά βρε παιδί μου γιατί όλα αυτά, δεν είναι τόσο δύσκολο να παραδεχτείς ότι αυτά που έγραψες ήταν άσχημα και δεν είχαν καμία βάση. Ακόμα και εάν πιστεύεις ότι έχεις δίκιο, σε τι θεωρούσες ότι θα σε εξυπηρετήσει ο τρόπος αυτός?

Και τι είναι όλα αυτά με την ειρωνία, την εξάντληση, το θυμό, το άδειασμα της ενέργειας. Που νομίζεις ότι βρίσκεσαι σε video game και εγώ είμαι το τέρας που πρέπει να αντιμετωπίσεις? Με απέκρουσες? που ήταν αυτό και δεν το είδα, νόμιζα ότι συζητούσαμε. Και αυτό το "want more" τι ήταν?
Δεν καταλαβαίνω έτσι το αντιλαμβάνεσαι εσύ, κάτι σαν πόλεμο?
Εάν είναι ποτέ δυνατόν!!!

Ότι και να σου πω εγώ για τον πόλεμο εάν εσύ έχεις αποφασίσει να το κάνεις θα το κάνεις. Όμως μην τον μεταφέρεις μέσα στο forum.
Και όσον αφορά εμένα σου λέω ότι δεν μου αρέσουν όλα αυτά, σκέψου το πριν τον αρχίσεις. Μόνο ειδοποίησέ με για να γυαλίσω την πανοπλία μου, το σπαθί μου, (Χμ...Χμ... τι άλλο βάζουν) όλα τα συμπράγκαλά μου βρε αδερφέ. Να ειδοποιήσω να μου φέρουν και το άλογο... Μην ξεχάσω να πάρω και το βιβλιαράκι που έχω με τα παραμύθια, όταν δω τα δύσκολα θα σου πω ένα παραμύθι μπας και τρομάξεις και φύγεις.

Πες μας στο επόμενο post σου και κάτι για την αυτοαναίρεση. Για να σε δούμε πως το κάνεις αυτό. Δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς από κάποιον που δηλώνει αδαής, σίγουρα θα επιτύχεις όσα λες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 12:22:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Το θλιβερό είναι οτι με αφορμή ένα ανούσιο θέμα που επικεντρωνόταν γύρω από ένα άτομο έχουμε 6 σελίδες με έριδες που όχι μόνο δεν καταλήγουν πουθενά αλλά συνεχίζονται αμείωτες κιόλας...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 13:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis

ΝΕΒΑ ΡΑΣΤ ΜΑΝΕΣ


Σαν το σβησμένο κάρβουνο
Μαύρισε η καρδιά μου
Απτά πολλά μου βάσανα
Κι από τα δάκρυα μου

Κ. ΡΟΥΚΟΥΝΑΣ


`
...NachtischendeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 14:55:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
Γεια σου Pyramid
Μονο αυτο αξιζει να απαντηθει.
quote:
Αλλά βρε παιδί μου γιατί όλα αυτά, δεν είναι τόσο δύσκολο να παραδεχτείς ότι αυτά που έγραψες ήταν άσχημα και δεν είχαν καμία βάση. Ακόμα και εάν πιστεύεις ότι έχεις δίκιο, σε τι θεωρούσες ότι θα σε εξυπηρετήσει ο τρόπος αυτός?


Νομιζω οτι απο την αρχη παραδεχτηκα οτι παραβαινω τους κανονισμους του Forum.Tι αλλο θες να κανω;Σε ολα οσα δηλωσα υπηρξα ειλικρινης.
Αν σου φαινονται ολα οσα εγραψα χωρις καμμια βαση ειναι αναφαιρετο δικαιωμα σου.Μην σε απασχολει.Μονο εγω χαλαω την εικονα μου και μοιαζω να λεω οτι μου κατεβαινει στο μυαλο.Μα ακολουθω απλα το Ενστικτο μου που σπανια με απογοητευει.Σε σενα φαινονται αβασιμα ολα αυτα,σε αλλον μια εικασια,οκ.Δεν προσπαθησα να πεισω κανεναν.Λεω την αποψη μου,και οπως στο παρελθον εχω ξαναπει δεν χρειαζεται να δινουμε και μεγαλη αξια στις αποψεις γιατι οι αποψεις ειναι σαν την κωλοτρυπιδα,ολοι εχουν απο μια

Αν το μονο που ηθελες να μου πεις ηταν το οτι οσα εγραψα ειναι ασχημα και αβασιμα επρεπε να μου γραψεις:

Ryche οσα εγραψες ειναι ασχημα και αβασιμα.
Κοιτα ομως τι εγραψες:


quote:
Εάν κρίνεις από τον εαυτό σου λογικό είναι να νομίζεις ότι ισχύει και για τους υπόλοιπους

quote:
Εάν κάποιος σε αλλάζει και σε ξεστρατίζει τόσο εύκολα από τον στόχο σου, έχεις να σκεφτείς κάποια πράγματα για τον εαυτό σου

quote:
Το πρόβλημα νομίζω ότι εντοπίζεται στο ότι πιστεύεις ότι γνωρίζεις πολλά, το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχουν και όλοι οι "δάσκαλοι". Μην παίρνεις τόσο στα σοβαρά δηλώσεις περί φώτισης.

quote:
Αχ βρε ryche, γράφεις για να διαβάζεις όσα λες και να νοιώθεις καλά.

quote:
Ο σκοπός σου είναι να εξελιχθείς πνευματικά, τώρα το ποιός σε βγάζει από τον δρόμο σου, εσύ το ξέρεις τι ρωτάς εμένα. Εγώ έκρινα από τα post σου ότι βγαίνεις από τον δρόμο σου και στο είπα.

quote:
Ένα απλό μέλος είμαι και όχι βέβαια του δικού σου βεληνεκούς.

quote:
Λογικό μου ακούγεται να μην είναι ο σκοπός σου να εξελιχθείς πνευματικά, ίσως να έχεις καταλάβει ότι είναι κομματάκι δύσκολο. Βλέπεις πρέπει να ξεπεράσεις πολλά κατώτερα ένστικτα, δυστυχώς όλοι εκεί κολλάμε.

Αυτα ειναι και ασχημα και αβασιμα.Eιναι υποθεσεις.Και σιγουρα δεν εχουν σχεση με το οτι ηθελες να παραδεχτω οτι μιλησα ασχημα και χωρις στοιχεια.Ετσι το μονο που αφηνεις να υποθεσω ειναι οτι εχεις κατι προσωπικο μαζι μου.
Για να τελειωνουμε γιατι βαριεμαι καθε μερα να ειναι ιδια,αν μπορουσα να σου φερω αποδειξεις για αυτα που λεω θα σιωπουσες;
Aν ναι κριμα που δεν εχω καμμια αποδειξη παρα μονο Εμπιστοσυνη στο ενστικτο μου.Να θυμασαι παντως οτι μερικες φορες η αληθεια μοιαζει με παραμυθι.

Γραψε οτι αγαπας.Δεν θα σου ξαναπαντησω.

Να σαι καλα.

Ryche
No moreΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 15:10:02  Εμφάνιση Προφίλ
Να συναντηθήτε, να πλακωθήτε στο ξύλο κι όποιος τις φάει έχει άδικο!(*)

rizitis, Dying_Incubus, πλάκα δεν θα έχει να τους βλέπουμε;

"Σαν δεις καράβι στο βουνό, m...΄. θα τό 'χει σύρει..." (άσχετο για να γελάσουμε!)

(*)ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΙΚΑΣΕΤΕ, ΘΕΟΠΟΙΗΤΕ ΤΟΝ "ΔΙΚΑΣΤΗ" ΔΗΜΟΣΙΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ!
Αυτό είναι δημοκρατία ρε "ελεύθεροι, μορφωμένοι και δημοκράτες πολίτες"; (σκούζι για το "ρε")


Edited by - Αίολος on 30/09/2005 15:13:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 15:42:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Βρε Άιολε μια κυρία δεν πλακώνεται ποτέ στις μάπες

Γειά σου και σένα ryche. Δεν έχω απολύτως τίποτα προσωπικό μαζί σου, ούτε που σε ξέρω.
Δεν θα σου απαντήσω τώρα ούτε και εγώ, δεν με ενδιαφέρει το παιχνίδι ποιός καλός ποιός καλύτερος.

Δεν με ενδιαφέρουν οι διαισθήσεις κανενός, ούτε τα ένστικτά του, με ενδιαφέρει η αλήθεια. Έκανα quote τα post που θεωρούσα ότι θα έδειχναν κάτι σε όσους έλεγαν για τις ανεξήγητες και αναίτιες κουβέντες του Admin.
Ελπίζω όλο αυτό το θέμα να τελειώσει εδώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 16:48:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Βρε Άιολε μια κυρία δεν πλακώνεται ποτέ στις μάπες


Ζητώ σεμνά και μεθ' ευπρεπούς υποκλίσεως, την συγγνώμη σου κυρία μου.
Ε, και λίγος καυγάς ανάβει τα αίματα...

Edited by - Αίολος on 30/09/2005 16:57:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 03:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz
quote:

Καλημέρα σαϊνια μου.


«Οποία έκπληξις»! Ερήμην μου, το «τόπικ» λειτούργησε/auto run...

ΟΜΩΣ...
...

έχει κι άλλο // μην πάει ΧΑμένος τόσος κόπος (πληκτρολόγησης) για ένα γ_μώτο/κι εσείς ΧΑμένοι στη Μετάφραση...

<!...?>

quote:

«Το αχαλίνωτο...», ο Κακός Βριλ & η εισβολή των Ελ από το Νίλα-Γου.

Μ_1

Για όσους ασχολούνται με γκράφικ νόβελς, θα ξέρουν ότι το να φτιάξεις έναν Καλό ήρωα, είναι πανεύκολο, αλλά αδιάφορο. Ο Καλός κερδίζει τη γυναίκα, το Εξκάλιμπερ, το Δισκοπότηρο κι όλα τα λεφτά... και στέλνει τον Κακό στον αγύριστο. Το να εμπνευστείς όμως έναν πραγματικά Κακό ήρωα, θέλει ιδιαίτερο ταλέντο κι εφευρετικότητα, τουτέστιν... ο Κακός Βριλ χρήζει της μεγαλύτερης προσοχής και φροντίδας του Δημιουργού. Ο Κακός είναι αυτός που μονοπωλεί το ενδιαφέρον του αναγνώστη/αγοραστή. (Γνωρίζετε ότι ο Κακός, ως φιγούρα, εξαντλείται πρώτος από τα ράφια των παιχνιδομάγαζων; Το Κακό πουλάει...!). Αυτό και μόνο ως Πρόκληση είναι μια ολόκληρη Μυητική Διαδικασία...

(stay linked...)

M©!Ζ and the 666 Seeds
----------------------------
Η αναφορά στο μέλος Vril, είναι «πχ». Θα μπορούσα να γράψω από Moz... έως Admin. Αλλά ο Κακός Βριλ ((όπως κι ο Θεός)) είναι Ένας.

================

«Το αχαλίνωτο...», ο Κακός Βριλ & η εισβολή των Ελ από το Νίλα-Γου.

Μ_2

*Κακός Βριλ: από εποχής Ομήρου αυτός που ελέγχει κατά το ήμισυ το παιχνίδι μαζί με τον Καλό (πχ: σε ανακριτική διαδικασία/σε πιο high tech μορφή)... Είναι ο εφιάλτης του καναπέ, η παρανυχίδα που τσούζει, η ζωή ως πατίνι, ο καθρέφτης που δείχνει τα περιττά κιλά, η αδυναμία του αυτοσαρκασμού/κατάμουτρα, το χωρίς έλεος «είσαι τούβλο!», το χαλί καθώς φεύγει κάτω απΆ τα πόδια/απλά και ξάστερα κλπ κλπ. Εν ολίγοις ο Κακός Βριλ είναι το «αναγκαίο κακό» που όλοι απεύχονται να συναντήσουν, αυτός που θα σε «στείλει αδιάβαστο» στα της Κακίας, αλλά και αυτός που θα βγάλει το φίδι από την τρύπα (διότι «δεν μασάει»/το χει ξανακάνει),... άσχετα αν θα το τσακώσει ο Αλλος, να το κάνει φέτες για τα μάτια της Καλής του. [1]
Η κατανόηση του ρόλου ενός Τέρατος Κακίας, βοηθά στην εργασία για το Πέρασμα σε Αλλες Σφαίρες Αντίληψης. Ο «αμύητος» οφείλει να σκεφτεί πώς θα σταθεί απέναντι στην αδυσώπητη/επιβλητική παρουσία του Κακού. Να διδαχτεί μέσα από την αδυναμία να αναμετρηθεί μαζί του. Διότι ο Κακός Βριλ είναι αληθινά γνώστης (του Κακού) κι έχει πολλούς άσσους κρυμμένους στο... γκοροτεξ. [2]

(stay linked...)

M©!Ζ and the 666 Seeds
----------------------------
* Η Μτφ «Ευγενική χορηγία Moz».
[1] Γνωστό mind game, από καταβολής κόσμου.
[2] Υπάρχει αληθινά Κακό; Και τι είναι αυτό; Μια έκφανση της ρευστής ύπαρξης στο πλαίσιο του interaction; Αποτέλεσμα ΑΓΝΟΙΑΣ; Μήπως εξαιτίας αυτής (της Αγνοιας), άλλος είναι ο Κακός Βριλ κι άλλος φαίνεται ως τέτοιος;


«Το αχαλίνωτο...», ο Κακός Βριλ & η εισβολή των Ελ από το Νίλα-Γου.

Μ_3

*Νίλα-Γου: η κατοικία της συμπαθούς μεν, αλλά άνευ-timing φυλής των Ελ. (Ουδεμία σχέση με την ιστορική φράση [1] των κατασκευαστών της γνωστής Γέφυρας/Βridge).

*Ελ: επισκέπτες την ώρα του διαλογισμού. Αφθονούν στον ιστό και στο υπερπέραν. Πολλά κοινά με τους Ελ Νίνιο. Δεν γνωρίζω την σχέση τους με Ελ-καρετέρο και Ελ-ληνες, παρότι τηρούν τη σιέστα. Ως @, εμφανίζονται στον κάδο (βλέπε: spam).

«Το αχαλίνωτο...»: α) η Μέρα της Μαρμότας στον ιστό και τα [Απεστάλη] που βγάζουν τους συνομιλητές από τη ροή της κουβέντας. β) ο θεματοθέτης που προσπαθεί να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα, όντας και υπόλογος για τη δράση των Ελ. Ο διάλογος under-bad-spell.
«Μυστήριο κι ανεξήγητο» το πώς τα καταφέρνουν οι Ελ. Τι τεχνολογία και ικανότητες διαθέτουν;; Απάντηση (δια του copy paste από έναν εξαιρετικό συγγραφέα και κορυφαίο ερευνητή): «Η Προέλαση των Ηλιθίων». Τα υπόλοιπα... στο φλυτζάνι του καφέ. (Πάρτε σοκολατάκι, έχει κι άλλο...)

<!...?>

«Είναι κάτι στιγμές που»... μειώνεται ο αναπνεύσιμος αέρας, «βαραίνει» η ατμόσφαιρα στα δωμάτια... // καταστάσεις που χρήζουν αποσυμπίεσης. Λογικό κι ανθρώπινο να συμβαίνει αυτό, και τα παλιότερα μέλη/αναγνώστες θα έχουν εντοπίσει/εισπράξει ουκ ολίγες τέτοιες. Ωστόσο (ΑΛ-ΛΑ), στα δικά μου μάτια, ο τρόπος φαίνεται (και είναι) βαρετός σαν ξαναζεσταμένη σούπα. (Φαντασία στην Εξουσία-καπούτ. Ούτε όσο πατάει η γάτα.) Αλλά ξαναλέω: στα δικά μου μάτια, βάσει της δικής μου Αντίληψης και Κουλτούρας. Όμως-προσέξτε: δεν θέλω να παραστήσω ούτε «τον Καλό Σαμαρίτη», ούτε «τον Καλό Εσωτεριστή», γιατί δεν είμαι τίποτα από τα δύο. Θα έλεγα ότι είμαι «Κάκιστο ον» (για να επιβεβαιώσω και κάποιες φήμες) αλλά «λυπούμαι», ο τίτλος ανήκει αλλού. Αναρωτήθηκα ωστόσο αν... αναρωτήθηκε ποτέ κανείς («για πάρτη του» κι από μόνος του) γιατί βρίσκεται εντός αυτής της «ωραίας εσωτεριστικής» κοινότητας κι αν πράττει τα δέοντα... Εγώ, το μέλος Moz (μέλος 2ης βαθμίδας) θεωρώ ότι το κάνω και με το παραπάνω: Όταν έχω απορίες ρωτάω, όταν θεωρώ ότι έχω κάτι να πω το λέω, δεν βρίζω τα άλλα παιδάκια, δεν τα παρ-ενοχλώ, δεν τα χτυπάω κλπ κλπ... Εσείς εδώ; Οι άλλοι παραδίπλα;... // Maalesh.

Λοιπόν, μικρά και συμπαθή μου ά-λογα/Ελ, άνοιξα αυτό το «τόπικ» ως χρηστικό εργαλείο (κάτι σαν τον Πίνακα Ανακοινώσεων...) για να σχολιάζετε ά-φοβα (δια του εσωτεριστικού κους-κους) οποιοδήποτε «Κακό» θέμα ή «Κακό» θεματοθέτη πέφτει στην αντίληψή σας και θεωρείτε ότι προσβάλλει τη νοημοσύνη σας. Όλο και κάποιος Απ-αίσιος θα πέταξε κάπου ένα τυράκι. Τσιμπήστε το κι ελάτε εδώ να τον κράξετε, άνευ ζημίας/όταν δεν αρκεί το προσωπικό mail-box. Αν καταλάβετε ποτέ τι είδος τυριού είναι αυτό που πετάει ο κάθε «Κακός Βριλ» και τι είναι αληθινά ΚΑΚΟ, να μου στείλετε πάστες-σοκολατίνες στο Σείριο. Εγώ, το μέλος Moz (μέλος 2ης βαθμίδας), γηράσκω... περιμένοντας τις πάστες. Θα με συγχωρέσετε που δεν «παίζω» μαζί σας (άνευ παρεξηγήσεως) αλλά ο Χρόνος είναι εξαιρετικά πολύτιμο πράγμα, για όσους δεν το έχουν αντιληφθεί. Κι ένας δι-ά-λογος, «εσωτεριστικός», χρειάζεται ΚΑΙ χρόνο ΚΑΙ καλή διάθεση ΚΑΙ... εσωτερική γαλήνη. Μπορώ να σας ευχηθώ το τρίτο (3ο).

M©!Ζ and the 666 Seeds
----------------------------
* Η Μτφ «Ευγενική χορηγία Moz».
[1] «Εfaga mia nila... G_mo to gefyri kai tin Κ-Αrta mazi...!» Από τα «Απόκρυφα» του N.Polites, που έχουν αποσυρθεί από τα ράφια του έθνους. (Μην ψάχνετε τζάμπα, αν δεν τα έχετε ήδη...)

(ΤΕΛΟΣ/-000-)

Edited by - Moz on 01/10/2005 03:20:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 05:03:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz
Θα έλεγα ότι έμεινα με το στόμα ανοιχτό με αυτά που «συνέβησαν» εν απουσία μου, αλλά δεν θα το πω γιατί ήταν -τρόπον τινά- αναμενόμενα. Δεν είναι η πρώτη φορά που κάποιοι από εσάς δεν διαβάζουν προσεκτικά αυτά που γράφω και απλώς αποδεικνύουν τη ρήση του αείμνηστου Ραφαηλίδη. Βλέπω τελικά πως όσοι αντιλήφθηκαν την ουσία του παρόντος τόπικ ήταν λίγοι και ο «Κακός» αποτέλεσε τον αποδιοπομπαίο τράγο. Τουτέστιν η απενεργοποίηση του λογαριασμού του Vril (Power!) δεν με εκπλήσσει. (Το «κάψιμο» της μαντάμ Ούρσουλα ομολογώ πως ήταν σΣσοκ μεγάλο! Κρίμα, ήταν εμπνευσμένο.) Δεν έχω να κάνω κάποιο σχόλιο. Τα μέλη «αυτηνής» (κι όχι μόνο) με κάλυψαν από πολύ έως πλήρως (είμαστε προφανώς τόσο συμπαγής... «κλίκα»!). Μόνο να γελάσω μπορώ. Έχω ωστόσο κάτι-λίγες «απορίες», μιας και εκ των συνθηκών («έχουμε και δουλειές») δεν δύναμαι να βρίσκομαι εδώ (απίκο) κι έχασα κάποια επεισόδια (κοινώς ήμουν OFF line).

Έλαβα το παρακάτω «ανεξήγητο» μήνυμα:

quote:

forums@esoterica.gr <forums@esoterica.gr> Mon, Sep 26, 2005 at 2:25 PM
To: hakawatimoz@gmail.com

Γεια σου Moz
Έλαβες το ακόλουθο μήνυμα από το Μέλος: Admin (forums@esoterica.gr)

Γεια σου Moz,
Ανάλογο μήνυμα έχει αποσταλεί σε όλους τους "δικαιούχους" αποδέκτες.
Ο σκοπός του είναι ξεκάθαρος και απλός: να συγκεκριμενοποιηθούν οι άνθρωποι ή οι λογαριασμοί, προς τους οποίους απευθύνεται το μήνυμά μου στο θέμα των Forums του ESOTERICA " «Το αχαλίνωτο...», ο Κακός Βριλ & η εισβολή των Ελ από το Νίλα-Γου. " και με ημερομηνία και χρόνο αποστολής: 18/09/2005, 02:11:17. Βασικό μου κίνητρο είναι η δίκαιη τοποθέτησή μας έναντι των υπολοίπων Μελών προς τα οποία ΔΕΝ απευθύνεται το συγκεκριμένο μήνυμα.
Το μήνυμα αυτό, λοιπόν, απευθύνονταν και σε εσένα.
ESOTERICA.gr Forums
Admin


Δεν θα απευθυνθώ στον «Αγαπητό και Σεβαστό μου Admin», αλλά σε αυτόν που συνέταξε αυτό το (κατ-εμέ) κενό περιεχομένου και άθλιο συντακτικά-ντεμέκ έξυπνο-τυράκι-κείμενο που έλαβα.

Φίλτατε Συντάκτη αυτού του κειμένου,

με έβαλες σε σκέψεις. Και με έβαλες σε σκέψεις διότι είναι η πρώτη φορά που χαίρω κάποιου e-mail από το ESOTERICA.gr Forums/
Admin (παρότι θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον η δεύτερη/2η). Και με έβαλες σε περισσότερες σκέψεις όταν μπήκα στον κόπο να διαβάσω λέξη προς λέξη ό,τι γράφτηκε στο παρόν τόπικ και... δεν σε εννόησα. Βάσει αυτών και του παρόντος e-mail, αναρωτήθηκα:

0) Γιατί;

1) «Δικαιούχοι»... ήταν και τα μέλη: πχ jonniebegood; πχ wolfowitz;; πχ astral-project, wendigo, Oannes; Πχ ryche;;; Χμ... Το μέλος Vril, προφανώς ήταν ((«Καλά του κάνατε-το χρειαζόταν-ησύχασε το κεφάλι μας!» //Καλά τα λέω;)) Ή μήπως όχι; Μέγα Αίνιγμα. Χμ... // Εντέλει το παραπάνω e-mail στάλθηκε ΚΑΙ σε εμένα ή ΜΟΝΟ σε εμένα; Η ερώτησή μου αυτή, είναι «παιδική» και μην μπείτε στον κόπο, δεν με αφορά η απάντηση σε τούτο.

2) Τι σημαίνει «να συγκεκριμενοποιηθούν οι άνθρωποι ή οι λογαριασμοί»; Με την αποστολή του παρόντος e-mail, λύθηκε το θέμα; Συγκεκριμενοποιήθηκαν τελικά «οι άνθρωποι ή οι λογαριασμοί»; Πώς ακριβώς; Πείτε μου κι εμένα λίγο πιο «ξεκάθαρα»... θα με ενδιέφερε να μάθω το «πώς».

3) Το θέμα ήταν «να συγκεκριμενοποιηθούν οι άνθρωποι ή οι λογαριασμοί προς τους οποίους απευθύνεται το μήνυμα»
ή
«να συγκεκριμενοποιηθούν οι άνθρωποι ή οι λογαριασμοί» ΕΙΔΙΚΩΣ; Και για να γίνω πιο σαφής: Να συγκεκριμενοποιηθεί ο δικός μου λογαριασμός; Να συγκεκριμενοποιηθώ ΕΓΩ, το μέλος Μοz; // Μπορεί αυτό να γίνει πιο «νιανιά», για εμένα το μέλος 2ης βαθμίδας που (ως ΑΑΑrtist) δεν κατέχω τα της εσωτερίστικης συγκεκριμενοποίησης;

Επιπλέον

4) Πώς ακριβώς προκύπτει με ένα τέτοιο e-mail «η δίκαιη τοποθέτησή» ΣΑΣ «έναντι των υπολοίπων Μελών προς τα οποία ΔΕΝ απευθύνεται το συγκεκριμένο μήνυμα.»; Γιατί δεν ανακοινώθηκε δημόσια ευθύς-εξαρχής, με «διευθύνσεις και τηλέφωνα» ώστε να μην ψάχνονται τα μέλη (γενικώς και ειδικώς) για το αν είναι «ένοχα» ή όχι; Θεωρώ ότι θα ΣΑΣ έβγαζε από απίστευτο κόπο και ΕΣΑΣ και τα μέλη που «ανησύχησαν τζάμπα και βερεσέ». ((Το «προσωρινό σουτάρισμα» του Vril-Power ήταν μέρος αυτής της «δίκαιης τοποθέτησης», γενικώς ή «ειδικώς»;))

Anyway...

Φίλτατο/α μέλος/η Admin (γιατί για εμένα δεν είναι «συγκεκριμένο» αν είναι ένα ή πολλά...)
... ... ...
να το αναλύσω κι άλλο;
Μήπως να το θεωρήσω ΑΛΛΗ ΜΙΑ προσωπική προσβολή στο διαδικτυακό μου πρόσωπο; (Αλήθεια... έχουμε συμφάγει κάπου/κάποτε και δεν ενθυμούμαι;;)
Μήπως να πάρω το χάπι μου; (Το μπλε ή το κόκκινο;)
Μήπως να κόψω τις φλέβες μου; (...εκεί στο Παράξενο με τα αιχμηρά του πέ_ους; Ή καλύτερα ΕΔΩ μπροστά στα μάτια αθώων γυναικόπαιδων;)
... ... ...
Ή να τα πάρω στο κρανίο και να χτυπήσει κόκκινο μέχρι το ρετιρέ;;;
... ... ...
... ... ...
... ... ...
«Λυπούμαι αλλά δεν δύναμαι» να σας κάνω αυτήν τη χάρη. Όχι γιατί δεν είναι της αισθητικής μου οι «εσωτεριστικές» κόντρες, αλλά γιατί αυτού του είδους τα «παιχνίδια συνωμοσίας»... ΕΓΩ τα βαριέμαι.

Ωστόσο (ΟΜ-ΩΣ), «τσιμπάω το τυράκι» για έναν και μόνο λόγο. Και ΣΑΣ τον γράφω διότι πλέον είναι πασιφανές το «δυσανάγνωστο» της γραφής μου (από ΕΣΑΣ ειδικά):

Τσι-μπά-ω λοι-πόν το τυ-ρά-κι (λα-λα-λόλα)... του (εμπρηστικού) κειμένου του λογαριασμού Admin και ως «άπορος» το τρώω ΕΔΩ ΑΚΡΙΒΩΣ όπου και ΑΝΗΚΕΙ. Και με μεγάλη όρεξη. Εξαιρετικό(γιαμ-γιαμ)αρίστης ποιότητας Κεφαλο-τύρι...;! Νιώθω ικανοποίηση. Ευχαριστώ το λογαριασμό Admin που φρόντισε ΚΑΙ σήμερα να μην μείνω νηστικ-ό. Μιλάω απολύτως σοβαρά και με όλον τον σεβασμό (ακόμα κι αν αυτός ουδέποτε έγινε αντιληπτός ως τέτοιος) στο/α πρόσωπο/α του λογαριασμού Admin (και στο χώρο που με «φιλοξενεί», είτε τΥρί είτε όχι τα του Ξένιου Ολύμπιου). Για άλλη μια φορά εδέησε και ελέησε το «άπορο» μέλος Moz, εμένα/Εδώ, να πετύχω το στόχο μου πιο εύκολα. Τέτοιο interaction στην Τέχνη... μόνο στο φόρουμ εσωτέρικα! (...Just an-other idea/για κάποια μελλοντική διαφημιστική καμπάνια./Τι λες κι εσύ Αμαλία-μου;) Ευχαριστώ λοιπόν και δις και τρις (μέχρι να-ρθουνε τα δις) και παρά το γεγονός ότι δεν «φαίνεται» να χαίρω της ίδιας αντιμετώπισης. Λίγο με νοιάζει τι «φαίνεται», μην ανησυχείτε. Δεν τραβώ κανένα ζόρι για το αν αρέσω ή όχι εγώ και τα θέματά μου και σε ποιους, τα ψυχο-τέτοια μου τα έχω λύσει και η οποιασδήποτε μορφής συγκαλυμμένη ή μη/πικρόχολη ή γλυκανάλατη/κακή κριτική δεν μου λέει κάτι. Η Κοσμοθέασή μου δεν μου επιτρέπει να δω την κακή κριτική με άλλον τρόπο πέραν του «ΧΑ-ΧΑ». Γελάω (σούφικα)... και ΣΑΣ ευχαριστώ ειλικρινά ΚΑΙ γι αυτό. Να θυμάστε πάραυτα, ότι έχω πάντοτε (ΠΑΝ-ΤΑ!) πλήρη επίγνωση και του που βρίσκομαι και τι γράφω και σε ποιους απευθύνομαι. Αυτό που ομολογώ «δεν κατάλαβα» ακόμα, είναι αν ΕΣΕΙΣ γνωρίζετε σε ποιους απευθύνεστε και τι ακριβώς θέλετε. Αν εγώ/τώρα/εδώ βρίσκομαι σε φόρουμ εσωτερικής αναζήτησης, τότε σίγουρα κάποιοι/ες είναι σε λάθος mode και ας βρούνε μόνοι τους τα πώς και γιατί (τι διά_λο εσωτεριστές)... Από την πλευρά μου, νέμα προμπλέμα, δεν παρεξηγώ, δικό σας είναι το φόρουμ/εγώ σήμερα είμαι εδώ-αύριο δεν είμαι. Τα υπόλοιπα είναι ψιλά γράμματα...

Piece of Cake 2me*/Peace 2You.**

Ελ-Μ©Ζ αυτηνής (και δια της ανατροπής)
Νίλα-Γου based (666th Seed Anenue, forum esoterica-ekSoterica)
---------------------------------------------------
* Αρχάγγελε Προστάτη μου, ΑΝ πάρω λίγο τυράκι (της 18ης) και για το άλλο μου παιδάκι που το αγαπάω κατιτίς παραπάνω... κάνω αμαρτία;;; ((You know... ΧΑμένει-στην-Κατά-χρΥση του e-mental...?!))

** Αν θεωρείτ-ε ότι το τόπικ δεν έχει «χρηστική αξία», κλειδώστε το. Δεν θα ασχοληθώ με καμία και κανενός την ερώτηση εδώ και τις απαντήσεις που περιμένω... δεν τις περιμένω καν. // Ξημέρωσε... καλημερούδια σε όλους!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 17:17:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
pyramid:
"... μπράβο jonnie, θέλει κότσια για να πεις την αλήθεια. Δεν περίμενα τίποτα λιγότερο από σένα. " (bold και υπογραμμίσεις δικά μου)

Δεν θα μπορούσα παρά να συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου αγαπητή pyramid!

Από τη δική μου πλευρά επίσης αποδέχομαι ότι ο λογαριασμός "μαντάμ Ούρσουλα" δεν είχε κάποια κακόβουλη πρόθεση, σύμφωνα με τα όσα μας εξέθεσε και παραπάνω ο δημιουργός της jonniebegood τα οποία και εμπιστεύομαι ως αληθινά. Παρολαυτά θεωρώ ότι η συμμετοχή του λογαριασμού αυτού στο παρόν Θέμα είχε κάποια, εν δυνάμει, παραπλανητικά αποτελέσματα και ως εκ τούτου την εκλαμβάνουμε(τη συμμετοχή) ως σφάλμα που θα μπορούσε να είχε προβλεφθεί...
Ο Λογαριασμός απενεργοποιείται, εξάλλου ο ίδιος ο Δημιουργός της "έριξε στην πυρά και αποκεφάλισε" την Μ.Ούρσουλα .

Θα ήθελα να σ'ευχαριστήσω και να σε συγχαρώ, jonniebegood, για την ειλικρίνειά, την ευθύτητα αλλά και το θάρρος σου.

--------------------------

Όπως οι φίλοι/ες που παρακολουθούν αυτό το Θέμα - το "παράξενο" με τις ακόμη πιο "παράξενες" εξελίξεις() - θα έχουν ίσως ήδη καταλάβει, έχει πάρει μία παράταση λειτουργίας(είχε τεθεί νωρίτερα από τη Διαχειρίστρια amalia σε έναν δεκαήμερο κύκλο), έως και την Τετάρτη 5 Οκτωβρίου. Πραγματικά ζητάμε συγνώμη από όσους/ες βρίσκουν τη συνέχισή του ανούσια ή/και αδικαιολόγητη, αλλά υπάρχουν πραγματικά καλοί λόγοι γι'αυτήν και προπάντως οφέλιμοι για την κοινότητα του ESOTERICA εν γένει. Κάποια θετικά αποτελέσματα έχουν ήδη "καταγραφεί" εξάλλου. Ευελπιστούμε κάποια στιγμή να μπορέσουμε, όταν είναι εφικτό και δικαιολογήσιμο από πλευράς χρησιμότητας, να αναφερθούμε και με κάποια μεγαλύτερη λεπτομέρεια σε αυτούς τους λόγους που κινητοποιούν την τακτική αντιμετώπισής μας Καταστάσεων ανάλογων με την παρούσα.

--------------------------

Αγαπητέ wendigo, πραγματικά δυσκολεύομαι να κατανοήσω αυτή την "επιμονή" σου, παρολαυτά θα την αποδεχτώ ως μία επιλογή σου, που τα κίνητρά της δεν είναι κακοπροαίρετα, και δεν επιθυμώ, πέρα από αυτά τα λόγια, να δώσω καμία άλλη συνέχεια. Νιώθω πως δεν υπάρχει, κατά κάποιον τρόπο, "κοινός τόπος" Διαλόγου γι'αυτό το ζήτημα, μεταξύ μας - τουλάχιστον για την ώρα. Αυτό δεν αποτελεί ένα πρόβλημα, από τη στιγμή που το αποδεχτούμε και οι δύο και από τη στιγμή που θεωρήσουμε πως οι οποιεσδήποτε "εκτιμήσεις" μας δύνανται πολύ μεγαλύτερης διεύρυνσης και εμβάθυνσης που, απλά, αυτή τη στιγμή δεν είναι εφικτές, λόγω συνθηκών, αναγκών αλλά και προσωπικών περιορισμών...

Δεν ξέρω τι ακριβώς ζητάς ακόμη - τι πραγματικά ζητάς... Ζήτησα συγνώμη εκ των προτέρων από όσους ανθρώπους πιθανώς διάβασαν το μήνυμά μου και δεν ευθύνονται για οτιδήποτε άσχημο, ζήτησα συγνώμη από εσένα τον ίδιο για την περίπτωση που άθελά μου σε προσέβαλλα, υιοθέτησα ακόμη και μία, νομίζω πολύ λειτουργική, διορθωτική κίνηση που αποσαφηνίζει σε όσους δεν έλαβαν συγκεκριμένες ενημερώσεις τη μη-αναφορά μου σε αυτούς. Γι'αυτό το τελευταίο σε ευχαριστούμε, καθώς ο στοχασμός γύρω από τα λεγόμενα και τις αιτιάσεις σου, μας οδήγησε σε μία τέτοια προσθήκη αποτελεσματικότητας και τρόπων έκφρασης δικαιοσύνης για οποιεσδήποτε ανάλογες περιπτώσεις!

Όσον αφορά τις εξηγήσεις και τις αιτιολογήσεις που περιμένεις - ή θα περίμενες - για τα, "βαριά", λεγόμενά μου, για τη "άποψη" που δεν σου επέτρεψα να "μορφώσεις", και για τη έλλειψη Εμπιστοσύνης προς το πρόσωπό μου και τις ενέργειές μου, η δική μου άποψη διαφοροποιείται αρκετά. Αν περιμένεις να "μορφώσεις άποψη" και την εξαρτάς αυτή καθώς και την εμπιστοσύνη σου από την αιτιολόγηση ή όχι ελαχίστων, από τις τόσες εκατοντάδες όλα αυτά τα χρόνια, Μηνυμάτων του Υπευθύνου για τον Συντονισμό αυτού του χώρου τότε μου επιτρέπεις κι εμένα να θεωρήσω τη στάση σου τουλάχιστον μεροληπτική...
Θα σου πρότεινα να "μορφώσεις άποψη" και να κρίνεις εάν θα πρέπει ή όχι να έχεις εμπιστοσύνη, από την Πολυετή λειτουργία αυτού του Χώρου, από τις Αρχές και τα Ιδανικά που υποστηρίζει και την υπηρεσία του προς αυτά καθώς και προς την Κοινότητα της ελληνικής Αναζήτησης, από τη συνολική του Δράση, από την νοοτοπία συνδιαλλαγής με τους Ανθρώπους όλα αυτά τα χρόνια και τη νοοτροπία της "τακτικής" απέναντι σε "δύσκολες" ακόμη και "επώδυνες" καταστάσεις... Αν, περαιτέρω, ήθελες να "μορφώσεις άποψη" και για κάποιον ή κάποιους από τους Συντελεστές αυτής της προσπάθειας, θα σου πρότεινα να το κάνεις με τον ίδιο παραπάνω τρόπο, προσπαθώντας δηλαδή να παρατηρήσεις, να αντιληφθείς, να κατανοήσεις και να ερμηνεύσεις την πολυετή του Δράση και "προσφορά" σε αυτόν τον χώρο και απέναντι στους Ανθρώπους για τους οποίους αυτός φτιάχτηκε και συντηρείται...

Εάν, μετά από τον παραπάνω, απαραίτητη για την δική μου κοσμοθέαση πάντα, "έλεγχο", κατέληγες ότι δεν θα ήθελες να έχεις Εμπιστοσύνη στον χώρο και στους Ανθρώπους του, τότε θα ήταν το λογικό και το πρέπον να επιλέξεις να μη συμμετέχεις σε αυτή την Κοινότητα.
Εάν κατέληγες στην επιλογή Εμπιστοσύνης για τον Χώρο και τους Ανθρώπους του, τότε αυτήν θα έπρεπε να συνεχίζεις να την υποστηρίζεις και να την τιμάς, με τον εξής τρόπο(θα αναγκαστώ εκ των συνθηκών να στα παρουσιάσω υπερ-απλουστευμένα):

" Αυτόν τον χώρο τον έχω εμπιστευτεί ως κάτι Καλό και Χρήσιμο για μένα και για άλλους, τους Υπευθύνους του δε, τους έχω εμπιστευτεί ως ανθρώπους που τηρούν τον Λόγο τους, υπηρετούν τα Ιδανικά που εξ'αρχής έχουν δηλώσει, σέβονται και προσπαθούν να είναι Δίκαιοι προς τους Αναζητητές με τους οποίους τόσα χρόνια Συν-Διαλέγονται και Συν-Βιώνουν.
Εάν κάτι από τις Ενέργεις αυτών των ανθρώπων μου φανεί περίεργο, βαρύ ή εν γένει δονήσει "ενοχλητικά" κάποιες χορδές του ψυχισμού μου, θα προσπαθήσω πρώτα απ'όλα να ελέγξω μήπως αυτά τα αρνητικά συναισθήματα ή σκέψεις εξαρτούνται από κάποιες δικές μου εγω-κεντρικές τοποθετήσεις ή αδυναμίες της προσωπικότητάς μου που εκφράζονται με αυτόν τον τρόπο. Θα συνεκτιμήσω την στάση και την γνώμη και άλλων ανθρώπων απέναντι στα συγκεκριμένα ζητήματα, προσπαθώντας και γι'αυτούς να αντιληφθώ μήπως τέτοιοι παράγοντες παίζουν κάποιο ρόλο, θα ρωτήσω τους ίδιους τους ανθρώπους που ευθύνονται για τα θέματα που φέρομαι ως αρνητικά προδιαθετειμένος να μου μιλήσουν γι'αυτά και εγώ να τους εκφράσω την αντίθεσή μου, μη ξεχνώντας πάντα την βάση Εμπιστοσύνης απέναντί τους από την οποία κινούμαι και παρακινούμενος στην έκφρασή μου από αυτήν...
Εάν με την αντιμετώπιση από μέρους μου αυτόν τον τρόπο και εάν και με τα στοιχεία που συνέλλεξα από αυτήν από τους άλλους ανθρώπους, υπευθύνους και συνομιλητές, δεν έγινε ακόμη εφικτό να δικαιολογήσω, στο δικό μου σύστημα αξιών, τις εν λόγω ενέργειες, τότε θα περιμένω αυτές να ολοκληρωθούν, η συνολική δράση να ολοκληρωθεί και να συμπληρωθεί, γιατί η αρχική μου "Βάση Εμπιστοσύνης" μου το υπαγορεύει... Μου λέει ακόμη "εμπιστεύσου, μην καταδικάζεις τόσο εύκολα ανθρώπους τους οποίους ο ίδιος έχεις επιλέξει να εμπιστευτείς..."
Εάν μετά την ολοκλήρωση των Πράξεων, η ψυχονοητική μου στάση παραμένει η ίδια, θα την καταγράψω και μέσα μου αλλά θα την εκφράσω και προς τους ανθρώπους απέναντι στους οποίους έχω αυτήν την αντίθεση, πάλι αναλογιζόμενος την ήδη υπάρχουσα Εμπιστοσύνη που ακόμη δεν έχει καταριφθεί, εφόσον η αναίρεση μία σοβαρής και βαθιάς επιλογής θα πρέπει να ακολουθήσει μία αντίστοιχα βαθιά και σώφρονα διαδικασία...
Θα τους ανακοινώσω ότι στις ενέργειές τους συγκαταλέγονται πιθανώς κάποια σφάλματα.

Ανάλογα με την βαρύτητα της αντίθεσης αλλά και των "υπό εξέταση" Ενεργειών, έχω δύο εναλλακτικές κατευθύνσεις από εδώ και πέρα: να επανεξετάσω, μετά από σοβαρό στοχασμό, την "Βάση Εμπιστοσύνης" μου, ή να συνεχίσω να τη Διατηρώ συμμετέχοντας.
Εάν κατά τη συνέχιση της Συμμετοχής μου υπάρξουν και άλλες ανάλογες περιπτώσεις σοβαρής και δικαιολογημένης αντίθεσης, θα ακολουθήσω την ίδια διαδικασία όπως και προηγούμενα. Θα συνεχίσω να "καταγράφω" αυτά που θεωρώ τέτοια ως "σφάλματα" είτε της δικής μου αντίληψης και θέσης, είτε της Δράσης ή Πράξεων των Υπευθύνων.
Οποτεδήποτε το "ισοζύγιο", για το οποίο το σύνολο της Ψυχονοητικής δραστηριότητάς μου με ενημερώνει, μεταξύ Εμπιστοσύνης και συνολικού βάρους Σφαλμάτων νιώσω να ανατρέπεται έντονα και αυτά που "κατέγραψα" δεν μου επιτρέπουν κάτι διαφορετικό, τότε θα προβώ σε επανεξέταση της... Βάσης Εμπιστοσύνης μου απέναντι σε Χώρο και Ανθρώπους "

Όπως βλέπεις, την παραπάνω πρόταση μεθοδολογίας την χαρακτηρίζει και τη διαπνέει αυτός ο... περίεργος όρος: "Βάση Εμπιστοσύνης" ή, και με άλλον τρόπο, "Βασική Εμπιστοσύνη"...

Πολύ σωστά πάντως, κατά την γνώμη μου, αφήνεις το περιθώριο η "συμπεριφορά" μου να μην είναι "Αναίτια". Όντως δεν είναι και όπως προσωπικά έχω καταλάβει η συντριπτική πλειοψηφία των αναγνωστών και των συμμετεχόντων εδώ δεν την θεωρούν επίσης έτσι.

Θα κλείσω τη συνολική μας επικοινωνία(για την οποία και σε ευχαριστώ καθώς μου έδωσε την ευκαιρία να μιλήσω για κάποια σημαντικά ζητήματα και έννοιες) σε αυτό το θέμα - για την ώρα τουλάχιστον - με την κατάθεσή μου για το ότι θεωρώ πως το Σημαντικότερο στην Αναζήτηση της Αλήθειας δεν είναι η Αιτιολόγηση με τη στυγνή και περιορισμένη Λογική... είναι η Κατανόησή της με το Σύνολο της Ανθρώπινης Διάνοιας που συμπεριλαμβάνει πολλά περισσότερα και ανώτερα από αυτήν την Λογική. Η Λογική εξάλλου είναι "τέκνο" του Λόγου και αυτόν υπηρετεί... ή θα έπρεπε να την βοηθήσουμε να το κάνει.

--------------------------

ryche, ειλικρινά θα ήθελα ξανά να σου προτείνω να αποδεχτείς τη δυνατότητα αυτή που σου προσφέρουμε(την επισυνάπτω ξανά μεταφέροντας την από το μήνυμά μου της 27/09/2005, 19:12:58):

Θα περιμένω λοιπόν, για λίγο, να μου προτείνεις εσύ ο ίδιος τη "Λύτρωση" που επιθυμείς για τις παραβάσεις που εσύ ο ίδιος "γνωρίζεις" πως έχεις κάνει. Εσύ ο ίδιος ασκείς το Δικαίωμα του Αυτο-Ελέγχου για σφάλματά σου... οπότε πραγματικά σου αξίζει και το Δικαίωμα της Πρότασης για την(ή τις) ενέργειες που θα πίστευες ότι μπορούν να δράσουν αντιρροπιστικά, επιστρέφοντας τα "οφειλούμενα" εκεί από όπου αποστερήθηκαν...

Εξακολουθείς και τονίζεις και σε επόμενα μηνύματά σου ότι "παραβαίνεις τους κανονισμούς του Forum"... Αυτό ισχυροποιεί τη δέσμευσή σου απέναντι στις Ευθύνες σου και ειδικά εφόσον είσαι ένα Παλαιό και Πολυγραφέστατο Μέλος του.

Η προσωπική μου Θέση δεν είναι μόνον ότι παραβιάζεις, κατ'εξακολούθηση "Κανισμούς των Forums"... "Παραβιάζεις" και άλλους Κανόνες και Αρχές που δεν γράφονται σε χαρτί και ούτε απεικονίζονται σε οθόνες, είναι όμως "γραμμένοι" στη Ψυχή των Ανθρώπων, και στη δική σου κατά συνέπεια...

Με την έντονη "προσπάθειά" σου να αντιτεθείς σε αυτές τις Αρχές, νομίζω πως υποστηρίζεις την Ατίαση από μέρους σου της Συνειδητής Επιλογής... Η άποψή μου είναι πως, στον μεγαλύτερο βαθμό, δρας σαν να ήσουν απλά ένα άβουλο "υποχείριο" των τελευταίων κυμμάτων(καλύτερα "σπασμών") μίας "αρρώστιας" που επηρέασε αρκετούς ανθρώπους τα 2 τελευταία χρόνια σε αυτήν την Κοινότητα των Αναζητητών του ESOTERICA. Κάποιους, αυτή η αρρώστια, τους επηρέασε με συναισθηματικό αρνητισμό, για κάποιους στάθηκε αφορμή για πολύ εσφαλμένες και "καταστροφικές" για την πορεία τους επιλογές, για πολλούς όμως στάθηκε η αφορμή για πολύ θετικό και δημιουργικό Στοχασμό, ακόμη και για εξελικτικές κατακτήσεις... Την Κοινότητα, αυτή καθαυτή, γνωρίζω πως εντέλει την ενδυνάμωσε!

Ενδείξεις, αυτής της αρρώστιας που φαίνεται να σε επηρεάζει, στις πράξεις σου(γιατί τα γραφόμενά μας και τα λόγια μας ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΞΕΙΣ) είναι η επίμονη τακτική σου τους τελευταίους μήνες να προσπαθείς να ευτελίζεις με περισσή αν-αίδεια και α-γένεια πολές φορές, τον Ρόλο και το Έργο Συντονιστών, Συνεργατών και Υπευθύνων του Χώρου, ουσιαστικά να "φτύνεις" κατά πρόσωπο Ανθρώπους που για τίποτε δεν σου έχουν φταίξει και ούτε φυσικά κάτι αρνητικό έχουν κάνει απέναντί σου καθώς - και πολύ περισσότερο - να αναλαμβάνεις τακτικές "εκφοβισμού" και έντονης "υποτίμησης" ανθρώπων που επιθυμούν - και προσπαθούν να το κάνουν - να βοηθήσουν την Προσπάθεια αυτής της Οντότητας που λέγεται ESOTERICA, γι'αυτήν ακριβώς την πρόθεσή τους.
Αυτές τις "τακτικές" τις έχουμε, νομίζω, πολλοί από εμάς παρατηρήσει και βιώσει στο παρελθόν, δυστυχώς όμως τις παρατηρώ και στα δικά σου μηνύματα...

Για τη δική σου θέση, ως ένα Παλαιό Μέλος, που πρέπει ή θα έπρεπε να αντιλαμβάνεται τις δυσκολίες διατήρησης αυτού του Χώρου και τις ανάγκες του, οι Πράξεις τέτοιου τύπου είναι παντελλώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ(όχι βέβαια πως είναι αποδεκτές από Μέλη με μικρότερη παλαιότητα από τη δική σου...)

Πέρα από τη δική μου γνώμη για τα κίνητρα των Πράξεών σου και για το ασυνείδητο της ώθησής τους όμως, όπως σου έχω γράψει και παραπάνω, σημασία έχει η δική σου Επιλογή και ακόμη περισσότερο η Επιλογή που αποζητά την δικαίωση της Συνειδησης και της Βούλησης στη διαμόρφωσή της.

Δεν θα ήθελα να σου αποστερήσω λοιπόν αυτήν την υποστήριξη των δικών σου κινήτρων...
Σου προτείνω λοιπόν να αναλάβεις πλήρως την Ευθύνη των Επιλογών σου και να δράσεις ως Παράδειγμα, προτείνοντας, τουλάχιστον από την πλευρά σου, την Δική σου "Ευκαιρία για Λύτρωση" και το πλαίσιό της.

Σκέψου το περισσότερο...


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 03:55:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
Οταν τα Παραμυθια γινονται Αληθεια

Ο Admin εγραψε:

quote:
Αλήθεια, είδες εσύ κάποιον από την ομάδα των Συντονιστών να αναρωτιέται ποιος είναι ο Moz;; Και ειδικά τους τελευταίους μήνες; ... και ειδικά στο παρόν θέμα; ... και ειδικά ο Admin; ...

Ο Moz εγραψε:

quote:
forums@esoterica.gr <forums@esoterica.gr> Mon, Sep 26, 2005 at 2:25 PM
To: hakawatimoz@gmail.com

Γεια σου Moz
Έλαβες το ακόλουθο μήνυμα από το Μέλος: Admin (forums@esoterica.gr)

Γεια σου Moz,
Ανάλογο μήνυμα έχει αποσταλεί σε όλους τους "δικαιούχους" αποδέκτες.
Ο σκοπός του είναι ξεκάθαρος και απλός: να συγκεκριμενοποιηθούν οι άνθρωποι ή οι λογαριασμοί, προς τους οποίους απευθύνεται το μήνυμά μου στο θέμα των Forums του ESOTERICA " «Το αχαλίνωτο...», ο Κακός Βριλ & η εισβολή των Ελ από το Νίλα-Γου. " και με ημερομηνία και χρόνο αποστολής: 18/09/2005, 02:11:17. Βασικό μου κίνητρο είναι η δίκαιη τοποθέτησή μας έναντι των υπολοίπων Μελών προς τα οποία ΔΕΝ απευθύνεται το συγκεκριμένο μήνυμα.
Το μήνυμα αυτό, λοιπόν, απευθύνονταν και σε εσένα.
ESOTERICA.gr Forums
Admin


...and the Oscar goes to (ολιγολεπτη σιωπη):

Admin (!!!)


Οταν η καρδια και ο Νους δεν βρισκονται σε συμφωνια γεννιεται η Υποκρισια αγαπητε Αdmin.Oπως πολυ σωστα προσεξες ειναι η πρωτη φορα που χρησιμοποιω μια ασχημη λεξη για το προσωπο σου.
Εσυ ομως με "στολισες" με διαφορα "καλουδια" μονο και μονο γιατι υπηρξα αυτος που οχι απλα καταλαβε που απευθυνοταν το αρχικο σου ποστ αλλα ειχα και το Θαρρος να το γνωστοποιησω.θες να δουμε μερικους απο τους χαρακτηρισμους και υπονοουμενα προς το μελος Ryche;

Ο Ryche μπορει μοναχα να υποθετει.
O Ryche δεν συλλαμβανει ορθα τον Εαυτο.
O Ryche ειναι Αρρωστος
Ο Ryche ειναι Αβουλος
Ο Ryche ειναι Αναιδης
O Ryche ειναι Υβριστης(και της Ψυχης του)
O Ryche ειναι Ασυνειδητος
Ο Ryche υποτιμα και δεν διαθετει Σεβασμο

Μημπως θα ηθελες να στα κανω και quote;Οπως πολυ σωστα ειπες Οι λεξεις ειναι οι Πραξεις μας.Διακρινεις λοιπον καλυτερα οτι ολα τα παραπανω δεν σε τιμουν καθολου.Ισως μαλλον ολα σου τα ποστ με τους διαφορους χαρακτηρισμους προς εμενα αφορουν κατα βαθος Εσενα.Aληθεια αν εχεις τετοια αποψη για το ατομο μου γιατι με καλεσες στις συγκεντρωσεις σας;Αν και συμφωνησες με το μελος Pyramid οτι:

θέλει κότσια για να πεις την αλήθεια

Εγω τα ειχα(με εμαθε ο Τανουκι οταν με εβγαλε απο τις φυλακες της Μολδαβιας),και την ειπα γνωριζοντας τις επιπτωσεις που θα εχω.
Αυτο με κανει τουλαχιστον Συνειδητοποιημενο Ανθρωπο.
Εσυ απ οτι φανηκε δεν ειχες τα κοτσια να παραδεχτεις την Αληθεια,μα το χειροτερο φοβαμαι ειναι οτι θα συνεχισεις να την Αρνησε και να την Απωθεις.Δεν πειραζει προσωπικα σε συγχωρω για την προσπαθεια σου να με παρουσιασεις σαν τον τρελο του χωριου.Δεν γνωριζω ομως αν εσυ μπορεις να συγχωρεσεις τον ΑDMIN γι αυτο του το ατοπημα.Ευχομαι να τα καταφερεις ετσι ωστε στο μελλον να αποφυγεις τον Αυτο-διασυρμο.
Θα σου συνιστουσα παντως να εισαι πιο προσεχτικος οταν κανεις κυρηγματα περι ορθης αντιληψης του Εαυτου,περι Εμπιστοσυνης κτλ. μιας και διαφαινεται οτι δεν εισαι ο καταλληλοτερος για να αναλαβεις τετοιους ρολους.

θα ηταν προτιμοτερο να προσπαθουσες να μας μεταφρασεις το ποστ που απεστειλες στον Μοz.Με Βαση ποιο κανονισμο απαιτεις την γνωστοποιηση των Προσωπικων του στοιχειων;Δεν θυμαμαι να υπαρχει στους κανονισμους.

quote:
Σου προτείνω λοιπόν να αναλάβεις πλήρως την Ευθύνη των Επιλογών σου και να δράσεις ως Παράδειγμα, προτείνοντας, τουλάχιστον από την πλευρά σου, την Δική σου "Ευκαιρία για Λύτρωση" και το πλαίσιό της.


Μαλλον Οφειλεις πρωτος να γινεις το παραδειγμα.Πες μου την τιμωρια που θα επιβαλλεις στον Εαυτο σου και μολις το κανεις αυτο θα σου ανακοινωσω αμεσα και την δικη μου.Παντως αν σε ευχαριστει θα μπορουσα να σου πω οτι δεν προκειται να ξαναποσταρω σε αυτο το Τοπικ και γενικα θα αποσυρθω για λιγο απο τον αγαπητο μου Esoterica μιας και αδυνατεις να καταλαβεις οτι με αυτες τις συγκρουσεις καποια αλλα φορουμς τριβουν τα χερακια τους απο ευχαριστηση.

Aν ξαναρθεις παντως στην θεσαλλονικη θα χαιρομουν να καναμε καμμια υποθετικη συναντηση,και να τρωγαμε καποιο υποθετικο μεζε σε καποια υποθετικη ταβερνα.Γιατι ειπαμε σημερα οχτροι,αυριο παλι φιλοι(Υποθετικοι παντα).

Γεια σου και να θυμασαι: Οτι δεν μπορεις να σκοτωσεις,δεν ειναι Αρετη να το πληγωνεις.

Ryche..
Kλασικο Αρχετυπο του Άμυαλου Μεθύστακα του Τυχαίου

Edited by - ryche on 02/10/2005 04:15:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 13:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11
Μια καλημέρα και μια ευχή για έναν καλό μήνα γεμάτο υγεία και δύναμη μέσα στο φως σε όλους.


«Ουδείς αγαθός ει μη εις ο Θεός» κατά Μάρκον 10, 18.

Άδικοι, ματαιόδοξοι, αλαζόνες, κτητικοί, ανόητοι, μεροληπτικοί στην συμπεριφορά τους , με μέτρο αξιολόγησης ενδεχομένων σχέσεων το χρηματικό κέρδος είναι μερικές από τις ‘αρετές’ των ανθρώπων που είναι υπεύθυνοι για την λειτουργία του χώρου αυτού όπως αυτές, με περισσή ευγένεια είναι η αληθεια, κατατέθηκαν από μερικά μέλη, παλαιά και νέα, σε αυτό εδώ το τόπικ.

Μάλιστα…

Γνωρίζω ότι όλα αυτά είναι πρόσκαιρα ανάλογα και κατά τον τρόπο που επιτάσσει η ίδια η ανθρώπινη ύπαρξη. Μ’ αυτήν την έννοια δεν είναι Αληθινά. Δεν έχουν Αληθινό νόημα κι Αυτάρκεια.

Τότε γιατί γράφεις; ίσως αναρωτηθούν κάποιοι αναγνώστες . Μόνο μερικά λόγια θα πω, όχι αποσκοπώντας στην κατάδειξη της ευστάθειας των λόγων κάποιων συνάνθρωπων μου αλλά γιατί βαθιά μου πίστη είναι ότι από το μερικό γνωρίζουμε το όλον.

Για μένα απλά δεν έχουν νόημα…

Οι χαρακτηρισμοί αυτοί όμως έχουν νόημα και ζωή (πρόσκαιρη πάντα) μόνο για τους ανθρώπους ,στο βαθμό και για όσο εκείνοι τα αποδέχονται ως αληθή, δηλαδή τα πιστεύουν.

Θα μπορούσαν βέβαια να πίστευαν και τα αντίθετα. Και σε αυτήν την περίπτωση θα είχαν νόημα και ζωή (πρόσκαιρη πάντα) για όσο εκείνοι τα αποδέχονταν ως αληθή.

Τα ίδια ισχύουν για όλους μας.
Ας έχουμε λοιπόν κατά νου ότι ο άνθρωπος από την φύση του επιθυμεί το καλό, το θετικό για αυτόν. Καλό είναι αυτό το οποίο ταιριάζει στην προσωπικότητα του, αυτό που είναι σε αρμονία με αυτήν και φυσικά αυτό εκφράζει:

“Ο αγαθός άνθρωπος εκ του αγαθού θησαυρού της καρδιάς αυτού προσφέρει το αγαθόν, και ο πονηρός άνθρωπος εκ του πονηρού θησαυρού της καρδιάς αυτού προσφέρει το πονηρόν. εκ γαρ του περισσεύματος της καρδιάς λαλεί το στόμα αυτού.” Κατά Λουκάν 6,45.

Αν όμως αναγνωρίσω κάτι που έρχεται σε μεγάλη αντίθεση με την προσωπικότητα μου σε κάποιον συνομιλητή μου ή και οικοδεσπότη μου, δηλ εγώ είμαι αγαθός κι αυτός πονηρός, πως μπορώ να δεχθώ την φιλοξενία του δίχως να με φέρει σε δυσαρμονία, δίχως να εκλάβω τον λόγο του ως κάτι αρνητικό προς εμένα;

Ποιο είναι εκείνο το καθήκον που με υποχρεώνει στην ανοχή(με την μορφή της συμμετοχής) αυτής της αρνητικής κατάστασης που στο κάτω κάτω κανένα θετικό ή καλό δεν μου προσφέρει;

Αν Ομιλώ την Αλήθεια μήπως θα έπρεπε να έχω κατά νου ότι η Αλήθεια εμπεριέχει την Αγάπη σαν κατάσταση και ότι η αγάπη αυτή μακροθυμεί, χρηστευεται, η αγάπη ου ζηλοί, η αγάπη ου περπευεται ,ου φυσιουται, ουκ ασχημονεί, ου ζητεί τα εαυτής, ου παροξύνεται, ου λογίζεται το κακόν;


Αν…
Αν …
Αν….
Αν…

Είναι ωφέλιμο για τον άνθρωπο που ερευνά την Αλήθεια συνειδητά, να μην κρίνει κατά τρόπο απόλυτο χωρίς να έχει στην κατοχή του όλα τα δεδομένα. Ακόμα κι αν τα έχει η Αγάπη είναι εκείνη που μπορεί να μετουσιώσει αυτή την γνωστική κρίση σε μια σοφή περιγραφή.


Μια προτροπή: πριν προσπαθήσουμε να ελέγξουμε ξένα δημιουργήματα, θα πρέπει να ελέγξουμε τα δικά μας. Ειδάλλως είμαστε τουλάχιστον αλαζόνες.

«Και από τα αίροντας τα σα μη απαιτεί» κτ.Λουκαν 6,31


Edited by - morent11 on 02/10/2005 13:33:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 15:48:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Επ!
Πως μπήκα εδώ πέρα?
Χμμμ...
Μου θυμίζει ναρκοπέδιο εδώ οπότε τρεχάτε ποδαράκια μου!

D.I. vanished in his shadows once again....

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...

Edited by - Dying_Incubus on 02/10/2005 15:51:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 04:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Καλημέρα σαϊνια μου. Φάτε χαλβά. Deva watching...

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
deadly tiger
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 10:09:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους deadly tiger
καλημερα esoterica
διαβασα ενα τοπικ ολοκληρο και σκεφτηκα οτι επρεπε να πω ενα καλο μηνα.καλο μηνα λοιπον.

http://members.shaw.ca/weloveyouracres/Nightmare%20Banner.JPG

coming soon
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 14:04:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

καλημερα esoterica
διαβασα ενα τοπικ ολοκληρο και σκεφτηκα οτι επρεπε να πω ενα καλο μηνα.καλο μηνα λοιπον.



γκουντ μορνινγκ βιετνααααααααμ!


γουελ καμ, γουελ καμ!


μας βρισκεις λιγο αναστατωμενους γιατι δεχθηκαμε επιθεση απο βιετκονγκ που φορουσαν ιδιες στολες με μας, οποτε καταλαβαινεις...

αλλα κι εσυ νεο παιδι, τι δουλεια εχεις στην πρωτη γραμμη του μετωπου?


θα σε βρει καμια ζβαιρα σαν την μανταμ Ουρσουλα...


λοιπον δεχομενος την νεοτητα και την αθωοτητα σου πρεπει να σου εξηγησω σαν βετερανος ορισμενα πραγματα για να μην χαθεις εντελως στην μεταφραση.


ο καθε γραφων και πυροβολων προφανως εχει ενα μπακραουντ σε σχεση με καποιον ή καποιους αλλους - το οποίο μπακραουντ του καθενος, δεν το γνωριζουν δυστυχως ολοι (κατι σαν τυφλομυγα με τα ματια ολων δεμενα ) - η ολη υποθεση κατα την γνωμη μου ξεκινησε απο μια μεγαλη παρεξηγηση (μπλακ σεπτεμπερ περασαμε, μην το ξεχναμε) - και παλι δυστυχως, εξελιχθηκε σε πολυδιαστατες παρεξηγησεις κι αρχισαν να πεφτουν οι ζβαιρες σαν το χαλαζι κι ο πληγωμενος καλλιτεχνης να αναστεναζει που χαθηκε η Ουρσουλα...


πολεμικοι ανταποκριτες Της Υπηρεσιας κατεγραψαν υψηλους καρδιακους παλμους (πανω απο 65 το λεπτο) , κυβικες ριζες εγωισμων , και τρομακτικη ελλειψη συγνωμης .


ο,τι καταλαβες καταλαβες.


παντως το φορουμ δεν ειναι αυτο το τοπικ μονο, ουτε και καθοριζεται απο οποιοδηποτε τοπικ - αν πχ εσυ ανοιξεις τοπικ με θεμα το αγορακι με τις γυαλινες μυξες , αυτο δεν θα καθορισει ολο το φορουμ.

γουελ καμ ειπα?


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy