ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 «Το αχαλίνωτο...», ο Κακός Βριλ & η εισβολή των Ελ από το Νίλα-Γου.
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 13:54:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
quote:

ΣΣΣΣΣΣΣΣ, ΣΙΓΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΟΛΟΙ…..
Λοιπόν το μυστικό είναι ότι η καρδιά σας μιλάει ,
Επίσης άμα της μιλήσεις αυτή ακούει…
Μάγκες βρείτε την καρδιά σας και πείτε τα πρώτα μαζί της
Και μετά τα λέτε και με τους άλλους…

Γιατί σιγά. Φώναξέ το μωρέ.
Η καρδιά μιλάει ακούει φωνάζει θυμώνει επαναστατεί συγχωρεί χαμογελάει θυσιάζεται.
Και μόνο οι [μάγκες όντως] μπορούν να τα σιγοψιθυρίζουν μαζί της και να βρίσκουν τη μέση την άκρη το τέλος.
Πατρίδα, καλά τα λες, κι ευτυχώς σε ακούνε...

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Τα χέρια μου ντυθήκαν τα δικά του,ταξίδεψα στη λήθη του θανάτου,και της ζωής, φιλί βροχής.Πριν μέρες γνώρισα τα δάκρυά του, κι ας είχε όλο τον κόσμο χάρισμά του,και άντρας,και τραγούδι, και παιδί,δεν ήξερα πως κλαίνε κι οι Θεοί!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 13:55:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
rizitis, δεν θα περίμενα ποτέ απο σένα να μην γράψεις ένα μήνυμα τόσο όμορφο.
Ίσως είναι το καλύτερο που διάβασα σε αυτό το topic...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 14:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
Ήξερα οτι όποιος λέει την πικρή αλήθεια, οι άλλοι τον λένε "κακό".
Εντάξει, δεν ήξερα ότι είμαι τόόόόσο κακός.

Αλλά η απενεργοποίηση, τι αερότουμπα είναι αυτή ? Επειδή βρέθηκαν μερικοί και είπαν ότι κάποιοι συντονιστές έκαναν λάθη ?
Αφού οι ίδιοι το παραδέχτηκαν !

Λοιπόν, για να πάρει αυτή η ιστορία ένα τέλος.

Ψάξτε πιο πάνω, κάπου σε ένα μηνυμά μου πρός τον Αντμίν αναφέρω ένα λίνκ, όπου εγώ ο κάκιστος, ο παλιάνθρωπος, ο ψυχρός ορθολογιστής και τελείως μακριά απ όσα "εύθραυστα" και "ευαίσθητα" αυτοκαταναλώνετε, ναι, εγώ, έγραψα κάτι στην Ονειρίκ, που το θεωρώ και σωστό και από βάθους του "τρίσκακου" εγώ μου. Ψάξτε το, βρέστε το, διαβάστε το, και τότε ξαναμιλήστε -με στιχάκια ή οτι άλλο θέλετε.

Αλλά μέχρι τότε, βγάλτε έναν μεγάλο μώκο, γιατί και βιάζεστε, και λίθους παίρνετε να λιθοβολήσετε, και δεν σας παίρνει. Γκέγκε ?

Και προπάντων, να διαβάζετε αργά και να καταλαβαινετε τι διαβάζετε. Έχετε παρει μια φόρα, το κάτι άλλο.

Αϊντε μπράβο.

Και από μένα, και εδώ δημόσια, ενα μεγάλο ευχαριστώ στην Αμαλία που είχε το θάρρος να παραδεχτει και να πεί όσα είπε.
Ευχαριστώ.

Μπορεί σε μερικούς να μην αρέσει ο τρόπος. Αλλά πιστέωτε με, όσο ξένο και όσο περίεργο και να σας φαίνεται, το αποτέλεσμα μετράει.
Και πιστέψτε με, όταν νοιώθω ότι μου έχουν πατήσει τον κάλο και ότι έχω δίκιο, όσο και να μην σας αρέσει, εγώ έχω τα ******* να ζητήσω το δίκιο μου. Να κρύβεστε λοιπόν σε άλλες τρύπες και όχι κοντά μου.
Υπάρχει ο κίνδυνος ... μόλυνσης.

Αυτά. Και γειά σας. Απενεργοποιούμαι μόνος μου και θα επανέλθω όποτε θελήσω και έχω να σας πω και να προσφέρω κάτι που δεν θα έχει σχέση με αυτή τη θεματολογία.

Ευχαριστώ όλους όσους συμμετείχαν στα τόπικ μου, με ευχάριστη διάθεση ή με πιο επικριτικό τόνο.

ο κακός Βρίλ
(κατά κόσμον Ανδρέας και ίσως και όχι και τόσο κακός όπως νομίζετε)



Edited by - Vril on 22/09/2005 14:40:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RatRogue
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 16:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους RatRogue
Προσωπικές απόψεις περί φιλοξενίας…

Την καλησπέρα μου σε όλους.

Παρακολουθώ τα fora του esoterica.gr περίπου ένα χρόνο, γράφτηκα δε μέλος και άρχισα να συμμετέχω πριν ένα περίπου μήνα. Ο λόγος που έρχομαι εδώ (ενώ –δυστυχώς- δεν είμαι ούτε ερευνητής ούτε εσωτεριστής ούτε κάτι αντίστοιχο) είναι γιατί πάντα αισθανόμουν όμορφα κοντά σε αντικομφορμιστικά πνεύματα, σε πνεύματα που, όταν τους δείχνουν τον ήλιο με το δάχτυλο, δεν κοιτούν ούτε τον ήλιο (επειδή τους τον δείχνουν) ούτε το δάχτυλο (επειδή είναι ανόητοι) αλλά κοιτούν τα μάτια αυτού που τους δείχνει και προσπαθούν να καταλάβουν το γιατί.
Εδώ μέσα βρήκα πολλά τέτοια πνεύματα (και δε χρειάστηκε ούτε καθρέπτης, ούτε κεριά, ούτε πεντάλφες…).

Εδώ είμαι φιλοξενούμενος. Αυτό καταρχήν συνεπάγεται ότι υποχρεούμαι να συμμορφωθώ με τους κανόνες αυτού που με φιλοξενεί. Αν δε μου αρέσουν οι κανόνες, φεύγω και είτε πάω αλλού (που μου αρέσουν οι κανόνες τους) είτε ανοίγω δικό μου forum και κάνω ό,τι θέλω. Η υποχρέωση να συμμορφωθώ με τους κανόνες αυτού που με φιλοξενεί , περαιτέρω, πηγάζει από το ΣΕΒΑΣΜΟ γι’αυτόν και για το γεγονός ότι έχει αφιερώσει χρόνο, χρήμα και φαιά ουσία στο να φτιάξει ένα «σπίτι» για μένα και τους υπόλοιπους. Γι’αυτό λοιπόν η υποχρέωση αυτή δεν είναι «καταναγκασμός», δεν είναι «λογοκρισία», δεν είναι «δέσμευση», ή, κι αν ακόμα κάποιες φορές γίνεται κάτι από τα παραπάνω, δεν προέρχεται «έξωθεν», από αυτόν δηλαδή που έχει επιβάλλει τους κανόνες , αλλά υπαγορεύεται από το ΣΕΒΑΣΜΟ που νιώθω για αυτόν (ή, καλύτερα, για το αποτέλεσμα των προσπαθειών του). Συμμορφώνομαι με τους κανόνες όχι λόγω της επαπειλούμενης (σε περίπτωση παραβίασης) κύρωσης, το ban, αλλά επειδή θέλω. Αυτός ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ των κανόνων του χώρου που με φιλοξενεί είναι η ευθύνη μου και η υποχρέωσή μου, ως φιλοξενούμενου.

Το νόμισμα όμως έχει δύο πλευρές. Θεωρώ δηλαδή ότι κι αυτός που με φιλοξενεί επιθυμεί την παρουσία μου εδώ μέσα. Εφόσον μάλιστα πρόκειται για ένα χώρο ανταλλαγής απόψεων, θεωρώ ότι η άποψή μου είναι σεβαστή από αυτόν, έστω κι αν δε συμφωνεί μαζί μου επί της ουσίας ή σε σχέση με το ύφος που επιλέγω για να εκφραστώ. Όπως εγώ ΣΕΒΟΜΑΙ τη φιλοξενία που μου παρέχει, έτσι θεωρώ ότι και αυτός ΣΕΒΕΤΑΙ το ότι επιλέγω να είμαι εδώ, φιλοξενούμενός του, και ότι με θέλει εδώ. Αυτός ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ της άποψής μου, αλλά και του τρόπου που επιλέγω να τη διατυπώσω, είναι υποχρέωση αυτού που επιλέγει να με φιλοξενήσει.

Σε περίπτωση που μια από τις δύο πλευρές δε σεβαστεί την άλλη, η λύση θεωρώ ότι είναι απλή και κλιμακούμενη. Πρώτον, προειδοποίηση. Δεύτερον, ήπια κύρωση. Τρίτον, βαριά κύρωση. Τα υπόλοιπα είναι περιττά. Αν αυτός που με φιλοξενεί παύει να με θέλει εδώ μέσα, έχει τη δυνατότητα να μου το επισημάνει (οπότε και για λόγους ευθιξίας θα αποσυρθώ) ή, στην εσχάτη των περιπτώσεων, να μου αποκλείσει την πρόσβαση. Αν εγώ δεν επιθυμώ να βρίσκομαι εδώ, αποχωρώ. Στο καθένα από τα παραπάνω σενάρια και οι δύο πλευρές έχουν δικαίωμα να διατυπώσουν τις απόψεις τους για το δίκαιο και εύλογο της απόφασής τους, και οι λοιποί (όσοι τουλάχιστον ενδιαφέρονται) κρίνουν αναλόγως των επιχειρημάτων που διατυπώνονται.

Το μέλος Βριλ, παρόλο που συχνά-πυκνά διαφωνώ μαζί του, τόσο επί της ουσίας όσο και επί του τυπικού, πληροί στο έπακρο αυτό που ψάχνω εδώ μέσα. Είναι πνεύμα που πολεμάει τον κομφορμισμό, πολεμάει την εύκολη απάντηση. Αυτό και μόνο φτάνει για να με κάνει να θέλω να συνεχίζω να τον διαβάζω. Αν τώρα αυτός που φιλοξενεί και τους δύο μας θεωρεί ότι το συγκεκριμένο μέλος, ή κάποιο άλλο, δε σέβεται τους κανόνες που έχει θέσει, μπορεί να προβεί του αποκλείσει την πρόσβαση. Θεωρώ όμως ότι δεν δικαιούται να απευθύνεται προς αυτόν με τον τρόπο που διάβασα παραπάνω, αφού είναι πασιφανής η έλλειψη σεβασμού προς αυτόν, προς τις απόψεις του και προς το ύφος του. Η κύρωση που δικαιούται να επιβάλει είναι το ban, όχι η ειρωνία, η δημόσια απειλή («πες μου τι εννοείς, or else…»), η δαιμονοποίηση. Αυτή η αντιμετώπιση δείχνει έλλειψη ψυχραιμίας, η οποία αφενός είναι σοβαρό ολίσθημα για κάποιον με τη θέση του Admin και αφετέρου θεωρώ ότι δεν δικαιολογείται από τις περιστάσεις.

Επιπλέον, δεν αντιλαμβάνομαι το γιατί ο άνθρωπος που μας φιλοξενεί όλους εδώ μέσα καταφέρθηκε με τόσο έντονα ειρωνικό ύφος και εμπρηστική φρασεολογία (περί «παιδικής χαράς», «show», κ.λ.π.) και εναντίον άλλων μελών, που όμως δεν κατονομάζει. Ειδικά αυτό, η διατύπωση αόριστων κατηγορίων κατά κάποιων που δεν κατονομάζονται (και η εκ προοιμίου συγνώμη προς κάποιους άλλους, εξίσου μη κατανομαζόμενους, ως δικλείδα ασφαλείας) με πίκρανε ιδιαίτερα, θυμίζοντας μου τακτικές ψυχολογικού εκφοβισμού του πλήθους, όπου διατυπώνεται μια ασαφής κατηγορία κατά «κάποιων», ώστε να σπεύσουν όλοι όσοι είναι ή –συνηθέστερα- νιώθουν «υπό αμφισβήτηση» να δηλώσουν τη νομιμοφροσύνη τους.

Ακολούθως, με ξένισε η δήλωση του ανθρώπου που μας φιλοξενεί ότι «Δεν απειλούμαι, για τον απλό λόγο ότι δεν συναινώ, ούτε εμπλέκομαι ποτέ σε κάτι που αναιρεί τις Βασικές μου Εσωτερικές και Ηθικές Αρχές». Ρωτώ όμως, το προνόμιο αυτό το κρατάει μόνο για τον εαυτό του ή αναγνωρίζει και στους άλλους το δικαίωμα να παραμείνουν πιστοί στις Εσωτερικές και Ηθικές Αρχές τους, αρνούμενοι να υποκύψουν στις απειλές που ο ίδιος τους απηύθυνε, ακολουθώντας το δρόμο που τους υπαγορεύει η συνείδησή τους, μέχρι τέλους;

Τέλος, η τακτική του διαχειριστή που διατάσσει «προγραφή» συγκεκριμένων μελών, αφού τους «προσκαλεί» βέβαια σε δημόσιο διάλογο για να εξηγήσουν το γιατί πρέπει να παραμείνουν εδώ μέσα (ενώ θα έπρεπε αυτός πρώτα να αιτιολογήσει τη γνώμη του περί αποπομπής που αυτόκλητα εξέθεσε), είναι απερίγραπτη και χαίρομαι που έχω την ευκαιρία να τη στηλιτεύσω δημόσια.

Συγνώμη αν μακρηγόρησα. Για μένα τα παραπάνω αφορούν θέματα αρχής, γι’αυτό και αναγκάστηκα να εκφραστώ εκτενώς.


Occam's Razor: Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 18:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Προς όλους όσους διάβασαν ή πιστεύουν ότι διάβασαν όλα τα μηνύματα πριν το post που έχει κατά την γνώμη τους φέρει όλη την ένταση ας τα ξαναδιαβάσουν, δεν τα έχουν προσέξει καλά.

Ένα ελάχιστο δείγμα έχει δώσει η Αμαλία, ψάξτε και τα υπόλοιπα.
Εάν θέλετε, εάν δεν θέλετε ούτε που με νοιάζει.
Ο καθένας είναι υπεύθυνος για ότι κάνει.

Μεγάλες κουβέντες, ερωτήσεις, προσβολές, μαγκιά, ναι καλά...
Ούτε ένα δεν έχει βάση από όσα λέγονται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 19:04:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

RatRogue

...ενώ θα έπρεπε αυτός πρώτα να αιτιολογήσει τη γνώμη του περί αποπομπής που αυτόκλητα εξέθεσε...



ετσι λεει η λογικη...

καλως ηρθες στο φορουμ!

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 19:16:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

pyramid

Τα βάζετε με τον Admin, την Αμαλία, τους συντονιστές.....
Όλοι φταίνε εκτός από εμάς τους ίδιους.
Ξαναδείτε το το θέμα, δεν μπορεί παντού να έχετε δίκιο.


θα ηθελα πολυ να ξερω ΤΙ ακριβως φταιει.


γιατι ομολογω οτι δεν κατανοω τα αιτια της κοντρας...


κατ εμε δυο ατομα δεν εχουν ζητησει (μια) συγνωμη και πρεπει να το κανουν για να ασχοληθουμε και με τιποτα αλλο οι υπολοιποι:

ο βριλης και ο αντμινος.


και εξηγω για να μην παρεξηγηθω (πολυ ευκολο τωρα τελευταια): ο βριλης θαπρεπε κατα τη γνωμη μου να ζητησει συγνωμη για τις φορες που παρασυρθηκε απο το θυμικο του και καποιοι ενιωσαν προσβεβλημενοι.


ο αντμινος θαπρεπε κατα τη γνωμη μου να ζητησει συγνωμη για τις φορες που παρασυρθηκε απο το θυμικο του και καποιοι ενιωσαν προσβεβλημενοι.

οπως και για την μη εγκαιρη επεμβαση ή προειοδοποιηση...


να ζητησω και γω μια συγνωμη δινοντας το καλο παραδειγμα, που εξεφρασα την γνωμη μου.


.

ΥΓ. πηρε το ματι μου τον ριζιτη να ανηφοριζει για το αγιον ορος...


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 20:14:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


.

Nortrin

"Δουλειές δεν έχεις ρε παλικάρι μου και κάθεσαι και ασχολείσαι με αυτούς που τρώνε κουτόχορτο και τα μαχαίρια του Πάλμου?

Άντε μία βόλτα έξω να φανείς χρήσιμος στην κοινωνία ρε κορώνι!
Να κάνεις και κανέναν άλλον να γελάσει με τα αστεία σου!
Κάνε τη γελοιότητα, στην οποία είσαι πολύ καλός, επάγγελμα να γίνεις εκατομμυριούχος, γιατί από ότι φαίνεται από το καραγκιοζιλίκι, στο οποίο είσαι επίσης καλός, δεν καταφέρνεις πολλά!"


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=6645&whichpage=16


ΑΓΑΠΗΤΑ ΛΟΑ, ΜΗΠΩΣ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΣΑΣ ΤΩΝ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΩΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΡΟΗΓΟΥΝΤΑΙ ΑΛΛΟΙ???


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 22:07:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
quote:
Πάντως για να είμαστε ακριβοδίκαιοι ryche, μάλλον εσύ βγάζεις χολή στην προκειμένη περίπτωση!


Mπραβο σου.Με εβαλες στην θεση μου.
Ομως μην ασχολησε σε παρακαλω μαζι μου.
Δεν απευθηνθηκα καθολου σε εσενα.

quote:
Βριλ,Ryche,Oannes η δικη μου προταση ως συντονιστης, ειναι η προσωρινη τουλαχιστον, απενεργοποιηση των λογαριασμων σας.


Morent11 εγω παλι προτεινω να σωπασεις γιατι μοιαζεις με Κυμβαλον Αλλαλαζον.

Εψες φιλοι,σημερα οχτροι,αυριο παλι φιλοι.Ετσι ειναι η ζωη.
Παντως μου αποδειξατε οτι μπορειτε τελεια να παιξετε το ρολο του "Κακου" εστω και σε λαθος ανθρωπους.

Φιλακια


Ryche..
Lock and Delete
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 00:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo
quote:
Σε θύμωσε γιατί θεωρείς πως βάλλεται προσωπικά εναντίον σου - όπως θα μπορούσε να συμβαίνει δινητικά για όλα τα μέλη των forums - ή γιατί ο συγκεκριμένος τρόπος χειρισμού μιας κατάστασης από τον Admin σε βρίσκει κάθετα αντίθετο;
Μπορούν βέβαια να ισχύουν και τα δύο.

Πρώτα να σε ευχαριστήσω, amalia, για την νηφαλιότητα της στάσης σου.
Η δυσαρέσκειά μου οφείλεται στο δεύτερο. Συμφωνώ, δε, με το μέλος RatRogue όταν γράφει:

quote:
Επιπλέον, δεν αντιλαμβάνομαι το γιατί ο άνθρωπος που μας φιλοξενεί όλους εδώ μέσα καταφέρθηκε με τόσο έντονα ειρωνικό ύφος και εμπρηστική φρασεολογία (περί «παιδικής χαράς», «show», κ.λ.π.) και εναντίον άλλων μελών, που όμως δεν κατονομάζει. Ειδικά αυτό, η διατύπωση αόριστων κατηγορίων κατά κάποιων που δεν κατονομάζονται (και η εκ προοιμίου συγνώμη προς κάποιους άλλους, εξίσου μη κατανομαζόμενους, ως δικλείδα ασφαλείας) με πίκρανε ιδιαίτερα, θυμίζοντας μου τακτικές ψυχολογικού εκφοβισμού του πλήθους, όπου διατυπώνεται μια ασαφής κατηγορία κατά «κάποιων», ώστε να σπεύσουν όλοι όσοι είναι ή –συνηθέστερα- νιώθουν «υπό αμφισβήτηση» να δηλώσουν τη νομιμοφροσύνη τους.

Είναι πράγματα που υπερβαίνουν το "προσωπικό".
quote:
Τα δικά μου, βλέπουν τον Admin ως έναν άξιο συνεργάτη.
Τα δικά σου, ως έναν άνθρωπο που διέπραξε μία αδικία.
Ίσως να μην είναι τίποτε από τα δύο, ίσως να είναι και τα δυό μαζί, συγχρόνως με πολλά άλλα.

Συμφωνώ απολύτως. Δεν βρήκα στο πρόσωπο του Admin τον απεσταλμένο του Κακού στη Γη, ούτε τον γνωρίζω. Η θέση που πήρα (και ασφαλώς εξακολουθώ να υποστηρίζω) αναφέρεται στα συγκεκριμένα μηνήματα που ανέφερα και για τους λόγους που ανέφερα.
Για τα υπόλοιπα που γράφεις, είμαι ενήμερος. Δεν αναιρούν το γεγονός πως εγώ, ως μέλος, μπορεί να διαγραφώ αν δε σεβαστώ τους συνομιλητές και το φόρουμ. Υπάρχει κάποιος "άνωθεν" να με ...νουθετήσει.
Δεν μπορώ, όμως, να διαγράψω τον Admin. Αυτό σημαίνει πως είναι υπεράνω κριτικής; Νομίζω πως όχι (αλλιώς δεν έχω θέση στο παρόν φόρουμ). Την πρώτη φορά η στάση μου -και άλλων, απ'όσο κατάλαβα- ήταν ο με χιούμορ καυτηριασμός των προσβλητικών λεγομένων και, στη συνέχεια, το "περασμένα-ξεχασμένα". Και όχι κάποια ανοιχτή αντιπαράθεση. Προφανώς παραήταν ήπια για να ληφθεί υπόψη. Ίσως να εκλήφθηκε ως αδυναμία, δεν ξέρω. Ελπίζω πως αυτή τη φορά θα περάσει το μήνημα: πίσω από τα nicks και τις υπογραφές μας βρίσκονται άνθρωποι.
Όχι οπαδοί, πιστοί, υφιστάμενοι ή φαντάροι κάποιου διαδυκτιακού ταγού. Τα μηνήματα που εξέτασα ήταν επιπλήξεις προς τέτοιους.

Όλοι μας έχουμε κάνει σφάλματα και ατοπήματα, στο φόρουμ ή έξω απ'αυτό.
Εξακολουθώ να ζητώ να διορθωθεί το παρόν ατόπημα με δημόσια συγνώμη στα θέματα που δημοσιεύτηκαν και οι προσβολές.
Ευχαριστώ.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 01:26:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo
quote:
(είδες που έλαχες της προσοχής μου, παραπονιάρη ? )

Πολύ αργά και σε λάθος θέμα Vril... Φοβάμαι πως ο σωστός χρόνος ήταν όταν στο ζήτησα αλλά επέλεξες αλλιώς.
Νομίζω πως είδα πολύ ευστροφία να πάει χαμένη σε ένα στείρο ρόλο.
quote:
Ήξερα οτι όποιος λέει την πικρή αλήθεια, οι άλλοι τον λένε "κακό".

Αν ένα πρωί ξυπνήσει το έτερον ήμιση και δείχνει χάλια, μπορεί να πεις: "Πως είσαι έτσι; δε βλέπεσαι σήμερα!". Μπορεί να είναι η πικρή αλήθεια, αλλά, αν κάποιος σε ακούσει δεν θα σε αποκαλέσει "φιλαλήθη" -θα σκεφτεί κάποιους πιο δυσάρεστους χαρακτηρισμούς. Και δεν θα έχεις για καιρό έτερον ήμιση. Η πικρή αλήθεια μερικές φορές είναι ένα πολύ περιορισμένο και ανόητο πράγμα. Και σου κρύβει τη γλυκιά αλήθεια.
quote:
Αλλά πιστέψτε με, όσο ξένο και όσο περίεργο και να σας φαίνεται, το αποτέλεσμα μετράει.

Το βλέπω το αποτέλεσμα, φίλε. Το βλέπω. Και δε με ενθουσιάζει.
Το είχα θέσει πιο ήπια, αλλά δεν έχει άδικο ο Ampere:
quote:
Αν κάποια παιδάκια, κάποιοι αφελείς ή ημιμαθείς εκτίθενται με αυτά που γράφουν, τίποτα δεν δίνει το δικαίωμα στον οποιοδήποτε κακό ή «κακό» να τους προσβάλει.

Θέλουμε να νουθετήσουμε, να παιδαγωγήσουμε, να δείξουμε το ορθό έχει καλώς.
Καταγράφουμε την άποψή μας, με τη σαφήνεια και την οξυδέρκεια που διαθέτουμε και δείχνουμε το λάθος με τρόπο που να είναι προσιτός και κατανοητός σε αυτούς που απευθυνόμαστε.

Θέλουμε να επιβεβαιώσουμε την ανωτερότητά μας ειρωνευόμενοι (συχνά χυδαία) και βρίζοντας, ποδοπατώντας άγνωστες σε εμάς ευαισθησίες και ψυχισμούς; Ε όχι, τότε δεν έχει καλώς! Τέτοια συμπεριφορά, σε αυτό τον εικονικό χώρο είναι καταδικαστέα. Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει και σε αυτό ακριβώς έγκειται η ευθύνη των συντονιστών.


Ελπίζω να σε ξαναπετύχω σύντομα (εδώ ή αλλού) σε πιο ενδιαφέροντες ρόλους.

Παραπλεύρως, και επί του αρχικού θέματος:
Μοζ, η σημασία του κακού είναι, ίσως, υπερτιμημένη: σε κάθε μυθοπλασία είναι αυτό που αναλώνεται για να εορταστεί η επικράτηση του καλού. Ή, αν θες, ο λύκος που χρειάζονται τα μαντρόσκυλα για να κρατούν πειθήνια τα πρόβατα. Είναι γοητευτικό ακριβώς γιατί δεν έχει και πολύ μέλλον μπροστά του. Χμμ, στις μυθοπλασίες τουλάχιστον...

ΥΓ: Ριζίτη, έχεις μεγάλο τικ τακ. Νά'σαι καλά.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 01:39:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo
Από τον ακριβοθώρητο morent11 περίμενα κάτι παραπάνω από το εξής ιεροεξεταστικό:
quote:
Βριλ,Ryche,Oannes η δικη μου προταση ως συντονιστης, ειναι η προσωρινη τουλαχιστον, απενεργοποιηση των λογαριασμων σας.

Θελετε να ρωτησετε -και φυσικα να εξετασουμε απο κοινου την ορθοτητα του σε δημοσιο διαλογο- τον λογο που με ωθησε σε μια τετοια προταση;

Αν ναι, τοτε θα σας απαντησω, στον καθεναν ξεχωριστα, μονον αφου μου πειτε εναν λογο που πιστευετε οτι δικαιολογει την παραμονη σας σε αυτον εδω τον χωρο.
Αυτον τον λογο θα τον εξετασουμε, ως προς την Αληθεια του, απο κοινου.


Δυστυχώς η μόνη λογική απάντηση έρχεται εκ στόματος RatRogue:

quote:
Τέλος, η τακτική του διαχειριστή που διατάσσει «προγραφή» συγκεκριμένων μελών, αφού τους «προσκαλεί» βέβαια σε δημόσιο διάλογο για να εξηγήσουν το γιατί πρέπει να παραμείνουν εδώ μέσα (ενώ θα έπρεπε αυτός πρώτα να αιτιολογήσει τη γνώμη του περί αποπομπής που αυτόκλητα εξέθεσε), είναι απερίγραπτη και χαίρομαι που έχω την ευκαιρία να τη στηλιτεύσω δημόσια.

Πολύ κρίμα.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 01:52:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo
Μια ερώτηση:
Υπάρχει κανείς που να πιστεύει πως τα προσωπικά του Deva με τον Ampere αξίζει να μεταφέρονται στο παρόν θέμα, υπό τις παρούσες συνθήκες;
Ή πως είναι λόγος να αποθαρυνθεί ένα μέλος να πει την άποψή του;

Deva, please watch for the things that matter!
Κι εμείς έχουμε κάτι ιστορίες μεταξύ μας. Τώρα θα τις λύσουμε; Ενδιαφέρουν κανένα;

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sara11
Νέο Μέλος


44 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 04:24:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sara11
Για σε όλους, συγνώμη που διακόπτω τα διαπροσωπικά σας, - η
αλήθεια είναι πως δεν πολυκατάλαβα κι όλας τι έχει γίνει - αλλά εμένα μου άρεσε ο τίτλος και το θέμα ο κακός vril.
θα ήθελα να προσεγγίσω λοιπόν το θέμα από την δική μου οπτική, ελπίζοντας ότι θα ενδιαφερθούν κι άλλοι.
Απ' ότι διάβασα ο Vril είναι μια κακή δύναμη που αναφέρεται σε κάποιο μυθιστόρημα φαντασίας. Και στο πρώτο μήνυμα γράφεται:
---------------------------------------------------------------------
Γνωρίζετε ότι ο Κακός, ως φιγούρα, εξαντλείται πρώτος από τα ράφια των παιχνιδομάγαζων; -----------------------------------------------------------------
Λοιπόν εγώ το βλέπω αρχετυπικά, και νομίζω ότι όταν τα καλά αρχέτυπα αρχίζουν και χάνουν την υπόστασή τους, τότε τα κακά αρχέτυπα αρχίζουν να γίνονται ελκυστικά.
Για να το πω αλλιώς, κάτι δημιουργείται, θεσμοί, συστήματα, ηθικές που τρέχουν και δεν φτάνουν, παγιώνεται για λίγο παρακμάζει και χάνεται για να πάρει τη θέση του κάτι το νέο.
Αυτό το νέο στην αρχή φαίνεται σαν να είναι το κακό που ήρθε να πολεμήσει το καλό. Οι κακές σουφραζέτες που δεν καθόντουσαν σπίτι τους να πλύνουν πιάτα, οι κακοί χίπιδες που ήθελαν σεξουαλική επανάσταση, οι κακοί συνδικαλιστές που ήθελαν να αποκτήσουν δικαιώματα οι εργάτες κλ.π.
Άρα λοιπόν σε μια εποχή σαν την δική μας, που είναι μια εποχή παρακμής όπως όλοι φαντάζομαι θα συμφωνείτε, δεν είναι περίεργο πως το κακό αρχίζει να αποκτά μια ρομαντική διάσταση, π.χ Spawn ο καταραμένος ήρωας που ο διάβολος τον επέλεξε για να όδηγήσει τον στρατό του στην νίκη, αλλά που επιλέγει να γίνει σούπερ ήρωας και να βοηθήσει τον κόσμο.
Φυσικά υπάρχουν,ιδίως στα κόμιξ,και κακοί κακοί που τιποτα καλό δεν κάνουν, όπως ένα πιτσιρίκι -δεν θυμάμαι τώρα το όνομά του, αλλά θα το βρω και θα σας το γράψω- που είχε ειδικές δυνάμεις και οι γονείς του το κρατούσαν κλειδωμένο σε ένα δωμάτιο και το βασάνιζαν. Αυτό το παιδάκι αργότερα σκότωσε τους γονείς του, συνέχισε να σκοτώνει και τέλος κατέστρεψε όλη τη γη, με ένα στρατο νεκροζώντανων αν θυμάμαι καλά. Και μαζί με αυτούς φυσικά και τον ανταγωνισμό και το ότι πρέπει να είσαι ή πετυχημένος ή χαμένος, και έλυσε και το οικολογικό μιας και δεν έμεινε κανείς για να αγχώνεται πια με το θέμα.
Δεν νομίζω ότι όλοι αυτοί οι ήρωες και μαζί τους και ο κακός Vril έχουν να κάνουν με το Κακό, με την θρησκευτική έννοια, μάλλον με μια επαναστατικότητα που δεν βρίσκει πια μια ιδεολογία να την κάνει ένα ιδανικό που θα μας σπρώξει όλους μας σε κάτι καλύτερο.
Μια επαναστατικότητα που γίνεται απλά καταστροφικότητα, ελλείψη ελπίδας.
Και το Κακό; Σίγουρα δεν κατοικεί μέσα στον κακό Vril, όσο κακός κι αν είναι αυτός. Σίγουρα κατοικούσε εκεί που κατοικούσε και στην εποχή του Ιησού που δεν τον ξεπάστρεψαν ούτε ο Βαράβας παρέα με τους υπόλοιπους ληστές και κατσικοκλέφτες της περιοχής, ούτε οι δαιμονισμένοι που τότε φαίνεται ότι υπήρχαν εν αφθονία, ούτε οι πόρνες και οι τελώνες, ούτε οι αιρετικοί που τότε έπαιρναν τα βουνά ακολουθώντας κάποιον προφήτη ή ψευδοπροφήτη, αλλά ο τότε Νόμος και Τάξη, το Ιερατείο και η κυβέρνηση, όπως φαίνεται ότι υπάρχουν πολλές πιθανότητες να συμβεί και σε μας, αν δεν γίνει με το οικολογικό.
Αυτά είχα να πω καληνύχτα σε όλους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 08:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Ο καθένας είναι υπεύθυνος των πράξεων του.
Και φυσικά πρέπει να σέβεται τους υπόλοιπους και τον εαυτό του πρώτα απ' όλα.
Και φυσικά για τις πράξεις μας πρέπει να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας.
Εσύ jonniebegood έχεις παραπονεθεί για το γεγονός οτι μερικά μέλη με εριστική ή λανθασμένη συμπεριφορά δεν έλαβαν κάποιο e-mail που να τους επισημαίνει το γεγονός οτι έχουν ξεφύγει.
Εγώ γιατί θυμάμαι σε μερικά άτομα να έχουν γίνει παρατηρήσεις κι υποδείξεις δημόσια από συντονιστές ή την διαχειρίστρια?
Αυτό δε μετράει?
Και να στο πώ και διαφορετικά.
Αν ένα μέλος είναι στο forum 5 μόλις μέρες κι έχει άσχημη ή προκλητική συμπεριφορά και διαγραφεί θα παραπονεθείς?
Και μάλιστα χωρίς να λάβει e-mail με επισημάνσεις.
Σε μερικά άτομα με κάποια παλαιότητα μπορεί να έχουν γίνει αρκετές επισημάνσεις και να έχουν εξαντληθεί τα όρια της επιείκιας.
Αν δεν αλλάζουν συμπεριφορά τι πρέπει να γίνει?
Δε μιλάω για απενεργοποιήσεις λογαριασμών ούτε για τον Vril.
Δεν είμαι αρμόδιος ούτε να αποφανθώ για λογαριασμούς άλλων ούτε να μιλήσω για τον Vril με τον οποίον έχω μιλήσει ελάχιστα και δεν τον ξέρω.
Γιατί όμως είχε προκλητική συμπεριφορά αρκετές φορές?
Αν υπήρχαν θέματα ακατάλληλα για το forum δεν θα το έκριναν οι αρμόδιοι και θα το χειρίζονταν με τον κατάλληλο τρόπο?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 13:13:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Να σου πω jonnie ούτε εγώ έχω καταλάβει τι φταίει στην πραγματικότητα.

Μπορώ όμως να σου πω ότι δεν έψαξες καλά το topic, οι ύβρεις είναι προφανείς το ίδιο και η αγελοποίηση.

Η εις άτοπον απαγωγή σου δεν ήταν σωστή γιατί ξεκίνησε από λάθος αρχικά στοιχεία.

quote:
Προς αποφυγήν παρερμηνειών θα πρέπει να εξηγήσω πως τα παραπάνω βεβαίως δεν αναφέρονται σε όλους τους συμμετέχοντες σε αυτή τη "συζήτηση" και δεν αναφέρονται μόνον σε ανθρώπους που συμμετέχουν εδώ.

Ξαναδιάβασε την πρόταση.

Μην είσαι σίγουρος ότι ρωτάνε πολλά μέλη για όλο αυτό, "ρωτάνε" συγκεκριμένα μέλη. Οι απλοί αναγνώστες πιθανόν και να αναρωτιούνται, αλλά θέλει πολύ ψάξιμο στα topic για να γίνουν quote όσα πρέπει ώστε να μην αναρωτιούνται.

Για το θέμα κλειδώματος των topic δεν είναι της παρούσης να συζητηθεί.

Τον τρόπο χειρισμού της κατάστασης που επέλεξε ο Admin τον βρίσκω και τον καλύτερο και δεν έχω διαπιστώσει από τότε που είμαι στο forum να χάνει την ψυχραιμία του. Εκτός εάν χάσιμο της ψυχραιμίας ονομάζουμε την δήλωση της αντίθεσής του στην όλη αυτή "παιδική χαρά" και το "show". Το χιούμορ είναι καλό και μένα μου αρέσει να γελάω αλλά όταν παρατραβάει ένα πράγμα με μπηχτές διάφορες, δεν είναι χιούμορ ούτε καν black.

Αυτό για το σκαμνάκι καλό ως χιούμορ όχι για την περίσταση κατά την άποψή μου.

Αυτό με τα προειδοποιητικά mail κάπως μου φαίνεται. Έχουν γίνει αρκετές προτροπές μέσα στο forum στα αντίστοιχα θέματα που δημιουργήθηκε πρόβλημα, αλλά δεν έγινε κάτι. Είμαστε μεγάλοι άνθρωποι κάποια πράγματα νομίζω ότι μπορούμε να τα καταλάβουμε, δεν είναι απαραίτητο να κάνει την προτροπή κάποιος συντονιστής και απλό μέλος να είναι ας την σκεφτούμε.

Εάν έχω ένα φίλο που κάποια στιγμή παρεκτραπεί, κατά την γνώμη μου πάντα, του το επισημαίνω. Εάν συνεχίσει όμως και εγώ συνεχίσω, όπως εσύ είπες ότι έκανες, να του λέω ότι δεν είναι όλα τα πράγματα όπως τα βλέπει ή δεν είναι σωστός ο τρόπος αντιμετώπισής τους, μετά δεν μπορώ να βγω και να υποστηρίζω δημόσια ότι έφταιγε ο Χ που δεν του έστειλε mail για προειδοποίηση.

Ξέρεις τι θα του πω του φίλου? "άστα μην μιλάς καθόλου, έχεις άδικο, κάνε τώρα την πάπια και άλλη φορά μην αφήνεις τον θυμό σου ή τον εγωϊσμό σου να σε παρασύρει". Βέβαια αυτά που έγραψα είναι ότι επιτρέπεται να γράψω στο forum γιατί στην πραγματικότητα θα έλεγα άλλα που θα τα΄πιανε με την μια.

Σχετικά με το σχόλιο για όσα έγραψε ο Ampere θα πω ότι πειράζει πολύ το δυναμιτάκι, αν και δεν ρίχνω δυναμιτάκια έχω την λογική να σκεφτώ ότι κάποιες φορές σκάνε στα χέρια σου.

Αυτό το να μην "τσιμπάει" όταν του ρίχνουνε τυράκι, συμφωνώ και επαυξάνω, γενικώς.

Την ίδια απορία έχω και εγώ "ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΞΑΦΝΙΚΑ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ?" έλα μου ντε γιατί?

Σχετικά με την πρόταση του morent δεν έχω κάτι να πω, όμως δεν χρειάζεται να ρωτάς τι κάνανε, αφού τους διαβάζεις μπορείς να το βρεις. Εγώ έχω διαβάσει ελάχιστα από τα post και δεν μου έκανε εντύπωση η πρόταση του morent, απορώ πως έκανε σε σένα.

Να πάρει η ευχή βρε jonnie ξαναδιάβασε τα post, δεν μπορεί να μην τα βλέπεις, εγώ δεν είμαι τόσο καιρό στο forum και τα διακρίνω. Δεν είναι όλα χιούμορ ούτε ανάλυση κάποιου θέματος για να βοηθήσει την πνευματική μας εξέλιξη, την αναζήτησή μας.

Δες τα post αντικειμενικά. Θυμίσου και παρόμοιες περιπτώσεις σε post του Admin τι είχε γίνει, ποιοί έλαβαν μέρος στην συζήτηση, τι είπαν, όλα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 13:45:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Dying_Incubus

Εσύ jonniebegood έχεις παραπονεθεί για το γεγονός οτι μερικά μέλη με εριστική ή λανθασμένη συμπεριφορά δεν έλαβαν κάποιο e-mail που να τους επισημαίνει το γεγονός οτι έχουν ξεφύγει.
Εγώ γιατί θυμάμαι σε μερικά άτομα να έχουν γίνει παρατηρήσεις κι υποδείξεις δημόσια από συντονιστές ή την διαχειρίστρια?
Αυτό δε μετράει?



φιλτατε δεν παραπονεθηκα στα πρωτα ποστ μου, αλλα ΡΩΤΑΓΑ ΑΝ εχουν προειδοποιηθει.

γραπτη απαντηση σε αυτο το τοπικ δεν ειδα και θεωρησα, εσφαλμενα ισως, οτι δεν εχουν προειδοποιηθει σαφως.


ομολογω οτι στην δικη μου αντιληψη δεν εχει υποπεσει καποια δημοσια προτροπη για συμμαζεμα, χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν εχει γινει.

κι αυτο γιατι δεν παρακολουθω ατομα στο εσωτερικα, αλλα θεματα που με ενδιαφερουν.

αν σε αυτα τα θεματα μπει καποιος, θα τον διαβασω, αλλα δεν τον ακολουθω οπου γραφει - και να τοθελα δεν προλαβαινω.


το θεμα του "κακου" το βρισκω ενδιαφερον και θα μπορουσαμε να πουμε πολλα για τον ρολο του στην θρησκεια, στην πολιτικη, στην κοινωνια...


γι αυτο και εγραψα.


ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΝΤΕ ΕΝΑ ΚΟΠΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΟΥ ΠΟΣΤ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ, πριν απο την στιγμη που θεωρησα οτι δεχομαι επιπληξη για την εδω συμμετοχη μου και αντεδρασα - και ομολογω οτι ακομη δεν εχω καταλαβει τι εκανα λαθος...


quote:

Και να στο πώ και διαφορετικά.
Αν ένα μέλος είναι στο forum 5 μόλις μέρες κι έχει άσχημη ή προκλητική συμπεριφορά και διαγραφεί θα παραπονεθείς?


παντα διαμαρτυρομαι για τις απενεργοποιησεις!

τα σεβαστα μας ΛΟΑ το γνωριζουν...

ειναι θεμα πολιτικης αντιληψης για μενα αδελφε - δεν πιστευω στην καταστολη αλλα στην προληψη - και προληψη σημαινει Παιδεια.

μπορει να κανω λαθος, αλλα αυτη ειναι η αποψη μου και την λεω - δεν ειναι κριτικη προς τους συντονιστες, ειναι η προσωπικη μου γνωμη!


quote:

Γιατί όμως είχε προκλητική συμπεριφορά αρκετές φορές?



ρωτησε τον ιδιο.


εγω προσωπικα κανω κριτικη στους φιλους μου οταν θεωρω οτι ξεφευγουν απο καποια ορια, και το ιδιο περιμενω και εγω απο αυτους...

quote:

Αν υπήρχαν θέματα ακατάλληλα για το forum δεν θα το έκριναν οι αρμόδιοι και θα το χειρίζονταν με τον κατάλληλο τρόπο?


οπως θα διαβασες παραπανω, υπαρχει ελλειψη συντονιστων.

αρα ειναι λογικο να τους διαφευγουν θεματα και καταστασεις.


σε αυτην την περιπτωση καποιο παλιο μελος (που ενδιαφερεται για το καλο του φορουμ) εχει την υποχρεωση να ψιλοεπεμβει και να κανει επικληση στην Κυρα μας των Κλειδιωνε.


τον τελευταιο μηνα υπηρχε μια εξαρση απο καινουργια τοπικ που στην καλυτερη περιπτωση θα επρεπε να ηταν ποστς σε ηδη υπαρχοντα τοπικ.


καποια άλλα ηταν το κατι αλλο...

εμενα με ειδες στο τοπικ με τους αυτοδημιουργητους βρυκολακες.

μπορει εκ πρωτης οψεως να φανηκε ειρωνικη και κυνικη η αντιμετωπιση μου, αλλα η ωμη Αληθεια ειναι σκληροτερη.

ετσι προτιμω το κυνικο χιουμορ για να απομυθοποιω καταστασεις, στην περιπτωση που αναφερομαι, τους "μοντερνους αυτοδημιουργητους βρυκολακες".


δυο νικ ειχαν στησει ολοκληρο σκηνικο για να πεισουν οτι υπαρχουν αυτοδημιουργητοι βρυκολακες.

στην ερωτηση ενος απο αυτους σε μελος, "πως τις προτιμας τις σταγονιτσες σου" θαπρεπε ή να αντιδρασω με χιουμορ ή να τον παρω με τις λεμονοκουπες.


θα προτιμουσες να τους ελεγα ωμα την αληθεια?

οτι δηλαδη χρειαζονται επειγοντως γιατρο?


πως θα αντιδρουσαν σε αυτη την περιπτωση οι όποιοι πιτσιρικαδες ειχαν ηδη μασησει?

θα φαινομουν στα ματια τους σαν ενας ακομη συντηρητικος που τους νουθετει.


προτιμησα να απομυθοποιησω το θεμα με την σατυρα - να το απογυμνωσω απο την σοβαροφανεια...


εκτος κι αν θεωρουμε εσωτεριστικο το γλυφειν σταγονιτσες αιμα...


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 16:10:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης
Κατά την ταπεινή μου γνώμη το εσωτερικα είναι το τμήμα μιας ολόκληρης εμπορικής επιχείρησης που περιλαμβάνει πολλούς τομείς.
Ένας τομέας είναι η διαφήμιση καθώς και η προβολή συγκεκριμένων προϊόντων συγκεκριμένων εκδοτικών οίκων.

Οι παλιότεροι αναγνώστες περιοδικών θα θυμόνται την έντονη διαφημίση που υπήρχε κάποτε(δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη διότι μετά από καμπόσα τεύχη βεβαιώθηκα ότι είναι κάτι σαν την εσπρεσο σε στυλ μεταφυσικό και δεν ξαναγόρασα).

Την απόλυτα πετυχημένη τακτική την ακολούθησαν και άλλοι έκδοτες και έμποροι.(δεν χρειάζεται να αναφέρω ονοματα,ειμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεται).

Δεν ξέρω αν προέβλεψαν οι δημιουργοί είναι ότι υπήρχε πιθανότητα να βρεθούν και κάποιοι άνθρωποι οι οποίοι θα διέφεραν από το κοπάδι και δεν θα κατάπιναν την (πνευματική)τροφή αμάσητη.

Λογικό είναι οι υπεύθυνοι της επιχείρησης να προσπαθούν να προστατεύσουν την επένδυση τους (και καλά θα κάνουν ,δεν είναι κατακριτέο)ακολουθοντας διαφορετική πολιτική για τα διάφορα μέλη σε αυτό το κατά τα αλλά δημοκρατικό φόρουμ.

Αν κάποιος δεν ακολουθεί την αγελαία γραμμή που χαράζετε αργά ή γρήγορα θα ρίχτει στην πυρά και κατά τύχη μόνο αν προλάβει και πηδήσει έξω από το φλεγόμενο κύκλο και παραπονεθεί στον διαχειριστή θα ανακαλύψει ότι ο διαχειριστής είχε τυχαία (πάντοτε) το βλέμμα του στραμμένο αλλού.

Δεν ξέρω αν θα μπω στην μπούκα του κανονιού δεν με ενδιαφέρει , ούτε θα γράψω στο βιογραφικό μου ή στον τάφο μου ότι είχα 1000-10000 μηνύματα κι ότι υπήρξα υπερπλήρες μέλος σε κάτι …

Επειδή υπάρχει μια κατά επίφαση δημοκρατία που στην πραγματικότητα δεν υπάρχει γιατί δεν εκλέξαμε κάποιον Αντμιν –εδώ τον βρήκαμε και εδώ θα την αφήσουμε-θα ήθελα να πω ότι βρισκόμαστε σε ένα χώρο
εικονικής πραγματικότητας και κανείς δεν μπορεί ουσιαστικά να διαγράψει κανέναν.
Και αυτή είναι η ουσία!

Καμία φορά όμως από εκεί που δεν το περιμένεις μπορεί να προκύψει και κάτι καλό όπως λίγοι καλοί φίλοι που αλλιώς δεν (?)θα γνώριζες ποτε.(?)

Παρακαλώ (σχεδόν) όλους να ξεχάσουν το παρόν μήνυμα μου στην αμέσως επόμενη ώρα και να ξαναεπιστρεψουν στην …..χαλάρωση τους.

Αντε και καλο χειμωνα σε ολους και ολες(ριχνει κατι αστραποβροντα εξω…μαλλον ερχεται ο Διας τσαντισμενος…)


----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 18:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Για τον Jonniebegood που ρωτάει
και για όσους άλλους επίσης αναρρωτιούνται
σχετικά με το εάν το μέλος Vril έχει δεχθεί
παρατηρήσεις και συστάσεις για τη στάση του.

Θα παραθέσω στα επόμενα μηνύματα, όλες τις συστάσεις που του
έχουν γίνει από εμένα, μέσα στο χρονικό διάστημα Ιουνίου - Αυγούστου.

Πριν το κάνω όμως αυτό, θα πρέπει να ομολογήσω,
πως βρίσκω τουλάχιστον προσβλητική την δυσπιστία αυτών,
που γράφοντας με τη θέλησή τους στον παρόντα χώρο,
προτιμούν να πιστέψουν πως αυτό που μας υποκινεί δεν είναι
η αίσθηση ευθύνης που οικειοθελώς αναλάβαμε
στο μέτρο που έχει τη δυνατότητα ο καθένας από εμάς να
την υπηρετήσει. Ή ότι θα μπορούσαμε να αφήσουμε, οποιαδήποτε
προσωπική μας αδυναμία να ελέγξει αυτήν την προσπάθεια.
Αν μη τι άλλο, τόσα χρόνια με τη στάση μας,
δεν αποδείξαμε τίποτε άλλο, παρά την αγνή πρόθεσή μας και την
πίστη μας σε όλα όσα πρεσβέυουμε.

Επίσης, Τυχερούλη:
Το βρίσκω οπωσδήποτε θλιβερό - όχι για εσένα, αλλά για τους ανθρώπους γενικότερα - ότι μας φαίνεται πιο πιθανό μέσα στην κοινωνία που ζούμε, όλοι οι άνθρωποι να έχουν εμπορικούς, κρυφούς, εκμεταλευτικούς, κ.λπ. σκοπούς, παρά να πιστέψουμε και να συμμετάσχουμε σε αγνούς καθαρούς πνευματικούς σκοπούς.
Η επιλογή του τι θα πιστέψεις όμως είναι δική σου
και αυτό δεν αλλάζει σε τίποτε το γεγονός, πως ακόμα και σήμερα,
Δον Κιχώτες υπάρχουν.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 18:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
ΙΟΥΝΙΟΣ 2005
---------------------------------
---------------------------------


Η αχαλίνωτη φαντασία΄, το ανεξήγητο και το παράξενο


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=6418&ARCHIVE=&whichpage=1

quote:
Απεστάλη: 01/06/2005, 16:50:58
---------------------------------

Γειά σου Vril.

Ο καθένας έχει το δικό του προσωπικό κριτήριο για το εάν θεωρεί ένα περιστατικό που του συνέβη ως ιδιαίτερα παράξενο. Μπορεί να το αντιλαμβάνεται ως τέτοιο. Μπορεί επίσης, να εκφράζεται με τρόπο στομφώδη για να νιώσει πιο σημαντικός. Μπορεί απλά, να θέλει να επικοινωνήσει μαζί μας...

Ποιά είναι η σκοπιμότητα του θέματος που ξεκινάς;
Γράφεις:

quote:
Αφού λοιπόν διαπιστώνω, οτι αφού η αχαλίνωτη φαντασία τους, που συναντήθηκε με κάποια ιστορία σχετικά με το "ανεξήγητο" απαλευθέρωσε ενα τέτοιο τερατούργημα, είπα να ασχολήθώ λίγο παραπάνω και να μην το αντιμετωπίσω απλά και να το αφήσω να ξεχαστεί.

Ε και λοιπόν;
Μπαίνοντας στον κίνδυνο να προσβάλλεις ανθρώπους που συμμετείχαν στις συζητήσεις των forums πιστεύεις πως θα χτυπήσεις τη μυθοπλασία γύρω από το παράξενο;
Εσένα πως θα σου φαινόταν εάν κάποιος παρουσίαζε σε ένα θέμα τις δικές σου ιστορίες ως φαντασιόπληκτες;

Εν τέλει, εάν θέλεις να αναφερθείς γενικότερα για την τέχνη της αχαλίνωτης φαντασίας και τα παράξενα περιστατικά, τότε έχει καλώς (αν και το θέμα πιθανόν να χρειαστεί να μεταφερθεί στο χώρο των απόψεων και προτάσεων).
Εάν όμως σκοπεύεις να κατονομάσεις τέτοια παραδείγματα μέσα από τα forums του ESOTERICA, δεν θα μπορέσουμε να επιτρέψουμε να συμβεί κάτι τέτοιο.

Εν πάσει περιπτώσει. Πιστεύω πως καταλαβαίνεις ποια είναι τα όρια και πως μπορείς να κινηθείς στο συγκεκριμένο θέμα, ώστε το αποτέλεσμα να είναι και δημιουργικό, αλλά και να σέβεται τις όποιες απόψεις των μελών των forums.


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=3&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=6418

quote:
Απεστάλη: 02/06/2005, 23:53:18
------------------------------------

Vril,
τελικά είσαι κακός...

quote:
Λές όμως καλή μου, να γίνει το θαύμα και να ξεκολήσουμε τους βλαμένους και τους κολημένους ?

Εκτός εάν λες τα παραπάνω χαϊδευτικά.

Κάτι υπάρχει εδώ που δεν καταλαβαίνω:
Θες να ξεκολλήσεις κάποιους από μία νοοτροπία, έναν τρόπο θέασης των πραγμάτων.
Γιατί;
Γι'αυτούς;
Ή για να προτατέψεις τον "χώρο";
Ή τι άλλο - τέλος πάντων;

Εάν το κάνεις γι΄αυτούς, μάλλον οι χαρακτηρισμοί "βλαμένοι" και "κολημένοι" είναι χαϊδευτικοί και κρύβουν μέσα τους αγάπη και στοργή για τους παραστρατημένους. Κινείσαι τότε με άγνά κίνητρα και μπράβο σου, κι ας άθελά σου προσβάλλεις χωρίς να ονομάζεις, αυτούς στους οποίους αναφέρεσαι.

Εάν το κάνεις για να προστατεύσεις το χώρο, εγώ θα πρότεινα να στρέψεις τα βέλη σου κυρίως στους εμπόρους, γιατί αυτοί αποτελούν τον πραγματικό κίνδυνο και το κρυφό κίνητρο πίσω από κάθε ακραία υπερβολική και εθισμένη στο παραμύθι άποψη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 18:39:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
ΙΟΥΛΙΟΣ 2005
---------------------------------
---------------------------------


ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ADMIN

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=6755

quote:
Απεστάλη: 23/07/2005, 14:56:47
---------------------------------------


Vril:

quote:
Α, και επίσεις δεν είδα την Κυρά των Κλειδιών να μου λέει ΕΜΕΝΑ τίποτα, ότι βγάζω ΕΓΩ άστοχα συμπεράσματα κλπ.

Αυτό δε σημαίνει τίποτε Vril, εκτός από το γεγονός, πως βρήκα την τοποθέτησή σου σχετικά με τον αριθμό μηνυμάτων, τυπικά σωστή.
Από κει και πέρα, το πως θα χειριστείς την επικοινωνία σου με κάποιο άλλο μέλος των forums είναι δική σου υπόθεση.
Μέχρις ενός σημείου.
Όταν αυτό το σημείο ξεφέυγει από τα όρια, τότε επεμβαίνει κάποιος συντονιστής ή διαχειριστής.

Θεοί και Δαίμονες και ένα παράδοξο

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=6780&ARCHIVE=&whichpage=1

quote:
Απεστάλη: 25/07/2005, 02:40:55
--------------------------------------------


Vril
έχεις ποτέ σκεφτεί, πως ο τρόπος με τον οποίο απευθύνεσαι στις απόψεις των άλλων, μπορεί να είναι προσβλητικός;

Δεν δίνω βέβαια κανένα δίκιο στον GRIGORIANO, ο οποίος έσπευσε να ανταποδώσει τα τρις-χειρότερα...

Σε τελική ανάλυση, και εκτός εάν έχει προηγηθεί κάπου αλλού κάτι, το οποίο μου έχει διαφύγει, εκτιμώ πως μία παραδοχή της αρχικής προσβολής

quote:
Το τόπικ αναφέρεται ακριβώς σε τέτοιου είδους παράδοξα και το τελευταίο που ήθελα να δώ εδώ τις γνωστές σαχλαμάρες, που τόσο γεναιόδωρα μας παρέθεσε εδώ ο Γρηγοριάνος.
(η οποία πιθανόν να μην αναφέρεται προσωπικά στον GRIGORIANO, αλλά δυστυχώς εκλήφθηκε ως τέτοια )
θα ξεκαθάριζε το ζήτημα.

Από κει και πέρα, ζητώ σαφέστατα στον GRIGORIANO να συγκρατηθεί και να λάβει υπόψην του το ενδεχόμενο, τα λόγια του Vril, να μην αναφερόταν προσωπικά σε αυτόν, καθώς και το ότι στην αντίδρασή του, παρέβηκε τους κανονισμούς λειτουργίας των forums σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό, από όσο έγινε με την αρχική αφορμή του Vril.



http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=6780&ARCHIVE=&whichpage=2

quote:
Απεστάλη: 25/07/2005, 13:07:10
--------------------------------------------


Vril:

quote:
Ακριβώς έτσι είναι όπως το λές.
Και άν ελλείψει επιχειρημάτων αρχίζει κάποιος να βρίζει, δε φταίω εγώ. Φταίει αυτός που βρίζει, γιατί ούτο το τυρί είδε ούτε τη φάκα.

Ότι αφορά τώρα αυτά που γράφει συχνά-πυκνά στο φόρουμ ο συγκεκριμένος, ναι, τα θεωρώ αστήρισχτα, επιπόλαια και ανείκουν στη σφαίρα της παραμυθολογίας. Το γεγονώς και μόνο΄οτι εμφανίστηκε και σε αυτό το τόπικ να μου το "γυρίσει" λιγο πολύ στα γνωστά του, δείχνει οτι ούτε ξέρει τι διαβάζει, πόσο μάλλον να καταλάβει ποιό είναι ακριβώς το θέμα του τόπικ.

Ευχαριστώ για την παρέμβαση και ευχαριστώ επίσεις που προσπαθείς να μπείς και στη θέση του άλλου και να δείς κάποια πράγματα αντικείμενικά και όχι με την τακτική της κλίκας.


Εμένα τώρα γιατί μου φαίνεται, πως ούτε καν κατάλαβες αυτό το οποίο σου έγραψα;
"Vril
έχεις ποτέ σκεφτεί, πως ο τρόπος με τον οποίο απευθύνεσαι στις απόψεις των άλλων, μπορεί να είναι προσβλητικός;"

Θεωρώ, πως συνεχίζεις να απευθύνεσαι με τρόπο προσβλητικό στα γραφόμενα του GRIGORIANOS.

Ψάξε το λίγο Vril,
είμαι σίγουρη πως μπορείς να βρεις και καλύτερο τρόπο να διαφωνήσεις!


quote:
Απεστάλη: 25/07/2005, 15:02:14
------------------------------------------


Η απάντησή μου αφορά τις θέσεις του Vril και του Angelos.

Συνομιλούμε όλοι σε ένα forum, που διέπεται από κάποιους κανόνες. Γραπτούς, αλλά και άγραφους.

Γιατί να υπάρχουν άραγε αυτοί οι κανόνες;
Θα μπορούσα να εκθέσω πάμπολλους λόγους, στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως θα εστιαστώ στο γεγονός, πως είμαστε ο καθένας διαφορετικός από τον άλλο. Από τις απόψεις, μέχρι το βαθμό ευαισθησίας, την αντίληψη του χιούμορ, την ικανότητα να βλέπουμε πίσω από τις λέξεις και πάει λέγοντας.

Η εκτίμησή μου για τον Vril είναι, πως έχει την απαιτούμενη ευελιξία, για να χειριστεί με καλύτερο τρόπο τον λόγο του. Δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί εφόσον βλέπει τις συνέπειες, συνεχίζει να τροφοδοτεί την υπογραφή "ο κακός Vril", την ίδια στιγμή που εγείρει ενστάσεις, επειδή κάποια μέλη αντιδρούν και συμπεριφέρονται με έναν μη κόσμιο τρόπο.
Εάν πραγματικά ήθελε να μην υπάρχει αυτή η συμπεριφορά, θα μπορούσε να μην την προκαλεί.

Εκτός των άλλων, είναι δικαίωμα του οποιουδήποτε να επιλέξει τον τρόπο με τον οποίο εκφράζεται.
Όταν όμως η έκφρασή του αυτή φιλοξενείται σε έναν χώρο με κάποιους κανόνες, δεν θα έπρεπε να αναλογιστεί σοβαρά τις συνέπειες στη λειτουργία του χώρου αυτού;

Εν τέλει,
γιατί τα λέω στον Vril;

Μα γιατί πιστεύω, πως θα καταλάβει!

Ας κλείσει όμως η παράπλευρη συζήτηση εδώ.
Δεν θέλω να αποτελέσει αφορμή να διακοπεί η ροή του θέματος.
Καλή σας συνέχεια!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 18:45:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ 2005
---------------------------------
---------------------------------


ΕΓΓΛΕΖΙΚΗ ΑΙΡΕΣΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=6963&ARCHIVE=&whichpage=2

quote:
Απεστάλη: 24/08/2005, 18:24:48
-------------------------------

stratis79

quote:
ΕΓΓΛΕΖΙΚΗ ΑΙΡΕΣΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ

Εδώ και πολλά χρόνια συναντώ αρκετά συχνά κατί κουστουμαρισμένους νεαρούς άγγλους (ποτέ δεν έχω δει γυναίκα) με σακίδιο στον ώμο, διαρκώς χαμογελαστούς (λες και τους το έχουν επιβάλλει αυτό) σε λεωφορεία, τρένα κ.λπ. Φαντάζομαι θα τους έχετε πετύχει οι περισσότεροι σας καμιά φορά. Έχουν και μια ταμπελίτσα στο πουκάμισο που λέει "πρεσβύτερος ...., της τελευταίας εκκλησίας του Ιησού" ή κάτι τέτοιο.

Ξέρετε κάτι περισσότερο;


Vril
quote:
Ναι, κάπως έτσι είναι.

Αλλά, εφ'όσον δεν ξέρεις, γιατί δεν κάνεις έναν κόπο να μάθεις, πρίν "βγείς" και διαδίδεις λάθος πληροφορίες ?

Μήπως διακατέχεσαι από ανάλογο σύνδρομο δημοσιότητας, όπως είδαμε .... κάπου, τις τελευταίες μέρες στους δέκτες μας ?

Καταρχήν, ποιός σου είπε οτι είπε οτι είναι ... εγγλέζικη ?


Vril
Το μόνο που θα μπορούσα να καταλογήσω στον stratis79
είναι η έλλειψη ερωτηματικού στον τίτλο του θέματος.
Η εισαγωγική του τοποθέτηση, δε δηλώνει κάποια βεβαιότητα σχετικά με το τι είναι αυτοί οι άνθρωποι, πλέον της βεβαιότητας για αυτά που έχει δει, που γεννόντας του ερωτήματα, μοιράζεται τα ερωτήματά του αυτά μαζί μας.

Από την άλλη μεριά, διαβάζω στο δικό σου μήνυμα:

"Αλλά, εφ'όσον δεν ξέρεις, γιατί δεν κάνεις έναν κόπο να μάθεις, πρίν "βγείς" και διαδίδεις λάθος πληροφορίες ?"

O stratis79 έγραψε όσα ήξερε.
Ο "κόπος" του να μάθει, είναι το θέμα που άνοιξε.

Μήπως διακατέχεσαι από ανάλογο σύνδρομο δημοσιότητας, όπως είδαμε .... κάπου, τις τελευταίες μέρες στους δέκτες μας ?

Τώρα, ποιός προβαίνει σε υποθέσεις
και μάλιστα τέτοιες που μπορούν να προσβάλλουν τον αποδέκτη τους;

Και δεν είναι η πρώτη φορά Vril
Ούτε η δεύτερη, ούτε και η τρίτη.

Στην πραγματικότητα,
η "γλυκύτητα" και η "ευγένεια" με την οποία υποδέχεσαι και αντιμετωπίζεις πολλούς συνομιλητές σου,
καταλήγει να μου φέρνει στο νου, πως λειτουργείς σαν ένας πομπός αποθάρρυνσης και απαξίωσης, προς οποιονδήποτε κρίνεις πως δε συμφωνεί με τα δικά σου στάνταρ.

Μόνο που ακριβώς αυτός ο τρόπος
είναι κάτι το οποίο είναι ανεπιθύμητο στα forums του ESOTERICA.

Δεν ξέρω εάν σου αρέσει ή όχι.
Μα δεν έχει καν σημασία.

Ο χώρος ετούτος, σε καμία περίπτωση δεν φτιάχτηκε, για να αποτελέσει μέσο επιβεβαίωσης για κανέναν και κυρίως όταν αυτό γίνεται με μείωση άλλων μελών μίας συζήτησης.
Θεωρώ πως αυτό το κάνεις.
Και συνιστώ έντονα, να το σταματήσεις.



quote:
Απεστάλη: 25/08/2005, 16:40:17
-----------------------------------

Vril
Δε βλέπω που, το γεγονός της ανωτερότητας που επέδειξε ο stratis79 ζητώντας σου συγνώμη, αναιρεί όλα όσα σου έγραψα πιο πάνω.
Μήπως αντί για άλλοθι, θα έπρεπε να το δεις σαν ένα καλό παράδειγμα προς μίμηση;
Εάν εσύ ωστόσο, αυτό το οποίο καταλαβαίνεις ή θέλεις να δεις από την κίνησή του αυτή, είναι μία παραδοχή δική του και μια επιβεβαίωση δική σου, τότε για ακόμα μία φορά - δυστυχώς - αποδυκνείεις ότι σου εξέθεσα.

Σου παραθέτω ξανά, τμήμα από αυτά τα οποία έχεις βάλει κι εσύ σε παράθεση πιο πάνω:

quote:
Από την άλλη, βλέπω το εξής.
Εμφανίζονται άνθρωποι, λένε τα δικά τους, όσο τρελά και παλαβά να ακούγονται, τα υπερασπίζονται με λύσσα και με περισσό θράσσος, αλλά μόλις συναντήσουν κάποια αντίσταση, αρχίζει η ιστορία με τις συγνώμες και τα άλλα .. σάπια.

Στο χωριό μου λένε, "από τότε που βγήκε η συγνώμη, χάθηκε το φιλότιμο".



Εγώ δεν είδα ούτε λύσσα, ούτε θράσσος από το μέλος stratis79.
Και ούτε βλέπω τη συγνώμη του σαν κάτι το "σάπιο".
Απεναντίας!
Βλέπω όμως, να συνεχίζεις εμμέσως, να προσβάλλεις τον συνομιλητή σου.

Σε διόρισε κάποιος "προστάτη" ή "εκπαιδευτή" των αδύναμων ζωακίων του "κοπαδιού" Vril;

Απ'ότι ξέρω, σε τούτο εδώ το forum, όχι.
Που ξέρεις, μπορεί και το δικό σου φέρσιμο, να ταιριάζει περισσότερο στο "κοπάδι", μιας και είναι πολύ εύκολο για όλους να προβάλλουν το εγώ τους, δύσκολο όμως είναι να κυριαρχήσει το πραγματικό Εγώ, σκοτώνοντας τον εγωϊσμό και τις ανάλογες με αυτό συμπεριφορές.

Έχεις τα κότσια να το δοκιμάσεις;



quote:
Απεστάλη: 26/08/2005, 01:10:54
--------------------------------------------

Vril, εάν κάποια πράγματα δεν τα γράψεις εσύ ξεκάθαρα - εφόσον βέβαια τα έχεις κι εσύ ξεκάθαρα στο μυαλό σου - πως νομίζεις ότι μπορείς να τα επικοινωνήσεις στους συνομιλητές σου;

Το θέμα που έθιξα στο παρόν τόπικ, αλλά που δεν αφορά μόνο αυτό το τόπικ, είναι η συμπεριφορά σου απέναντι σε άλλα μέλη των forums.
Το εάν κάνουν οι συντονιστές τη δουλειά τους ή όχι, εάν διαθέτεις το ηθικό δικαίωμα ή και το κριτήριο για να τους κρίνεις, θα επιρρεάσει το σεβασμό που θα έπρεπε να δείχνεις σε οποιονδήποτε συμμετέχει στον παρόντα χώρο;
Αυτό είναι το κριτήριο που σε προσδιορίζει;

Λυπάμαι που στο λέω, αλλά θα έπρεπε να ψάξεις για πιο βαθιά, πιο στέρεα και πιο αληθινά κριτίρια. Κριτίρια που μένουν αναλλοίωτα, αλλά που μπορούν να ανταπεξέλθουν με δικαιοσύνη και αποτελεσματικότητα σε κάθε περίσταση.


κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 20:22:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Το Νεο 166, του Esoterica!

ΑΜΑΛΙΑΑΑ!!!!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 23/09/2005 20:24:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 21:22:17  Εμφάνιση Προφίλ
Προβοκάτσια, χιούμορ, σοβαρή εσωτερική ανάλυση... σε τι απ'όλα αυτά αποσκοπεί το τόπικ τούτο ακόμη δεν έχω καταλάβει

Μήπως είναι η πρώτη ή η τελευταία φορά που δημιουργείται ένα τέτοιο τόπικ? Αυτό που αδυνατώ να καταλάβω τι το διαφορετικό έχει και χρήζει τέτοιας ιδιαίτερης "θερμής" ανταπόκρισης από τον Admin.

Kαι συ βρε Jonnie μου τι σολάρισμα κι'αυτό!
Γιάννης πίνει Γιάννης κερνάει το έκανες το τόπικ...

Η άποψή μου είναι ότι θα πρέπει να μην αφήνουμε τον κόμπο να φτάνει στο χτένι για να κάνουμε κάτι... κοινώς όταν έχουμε να κάνουμε με πρόβλημα συμπεριφοράς πρέπει να ακολουθούμε σταθερά το τρίπτυχο:

  • επίπληξη
  • προειδοποίηση
  • τιμωρία

για να μην πω και ως χαριστική βολή "ηλεκτρονικός θάνατος"

Από ότι κατάλαβα οι κινήσεις του admin δεν κινήθηκαν σε αυτά τα πλαίσια οπότε δεν ξέρω κατά πόσο είναι άμοιρος ευθυνών...

Τον κακό Vril τον έχουμε μάθει...
Εχουμε δει τη λογική του, έχουμε γελάσει με το χιούμορ του, έχουμε θιχτεί από τις προσβολλές του, έχουμε τσαντιστεί με τις μλκες του. Αυτός είναι ο ρόλος του, ο ρόλος που κάποτε είχε ο Κακός Λύκος και που κληρονομήθηκε τώρα από τον Vril... Eτσι για να έχει κάτι να ασχολείται ο admin... κάτι που εγώ προσωπικά δεν κατάλαβα ποτέ...
Γιατί θα πρέπει ΠΑΝΤΑ σε αυτό το φόρουμ να υπάρχει κάποιος που θα παίζει το ρόλο αυτό...

Μα είμαστε μια μικρογραφία της κοινωνίας θα μου πείτε... Είναι λογικό να υπάρχουν καλοί, κακοί, όπως και "καλοί", "κακοί".
Η διαφορά είναι στα εισαγωγικά που εδώ μπορούν να δηλωθούν ενώ εκεί έξω στην πραγματική ζωή αφήνονται να τα ανακαλύψουμε μόνοι μας σαν μια μικρή kider έκπληξη...

Και το θέμα είναι: Eίναι όντως κακός ο Vril ή είναι απλά ένα κακέκτυπο του Κακού Λύκου, ένας κακός κλώνος?
Ο καθένας από μας νομίζω ότι έχει ήδη την απάντηση μέσα του...

Καλή συνέχεια!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2005, 03:36:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Kαι συ βρε Jonnie μου τι σολάρισμα κι'αυτό!


ροκας ειμαι καλη μου - φυσικο ειναι να σολαρω...


αλλα παντα σολαρω τζαμαροντας με τους αλλους!

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2005, 09:17:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Βρε τυχερούλη τι μας λες για εμπορική επιχείρηση με πολλούς τομείς, θα μας τρελάνεις εντελώς?
Μήπως κατά τύχη ξέρεις τι εννοούμε όταν λέμε εμπορική επιχείρηση?

Ο ένας τομέας είναι η διαφήμιση? Που ακριβώς το είδες αυτό?
Μήπως κατά τύχη ξέρεις τι εννοούμε όταν λέμε έσοδα από διαφήμιση?

Μήπως σου έχει περάσει ποτέ από το μυαλό ότι, εάν συνέβαιναν όλα αυτά που αναφέρεις κανένας δεν θα ασχολούνταν με αυτά που βλέπεις και η στάση των υπευθύνων θα ήταν διαφορετική?

Να σου πω επακριβώς τι θα γινόταν εάν ήταν εμπορική επιχείρηση.
Όποιος θα είχε διαφορετική άποψη από τον υπεύθυνο και τολμούσε να χαλάσει την εικόνα του site, θα έφευγε νύχτα. Ξέρεις τι σημαίνει μαστίγιο? αυτό θα ίσχυε.

Τι νομίζεις ότι είναι οι επιχειρήσεις, αυτό που λέμε πολιτισμένο περιβάλλον? συζήτηση να βρούμε μια άκρη? ακούω τον άλλον έστω και εάν θέλει να μου διαλύσει αυτό που έφτιαξα με κόπο?

Παρεπιμπτόντως εάν ξέρεις κάποια τέτοια επιχείρηση στην Ελλάδα πες μου να πάω να δώσω βιογραφικό.

Ακόμα και για όσους πιστεύουν ότι ο ρόλος του κακού πουλάει, τότε γιατί εγώ βλέπω τους υπεύθυνους να προσπαθούν να λύσουν τις διαφωνίες? γιατί να μην ρίξουν λάδι στη φωτιά ώστε να έχουν περισσότερα έσοδα?

Έχεις έστω και την αμυδρή εντύπωση ότι κάποιος, όπως εσείς τον παρουσιάζετε, θα ανεχόταν μέχρι τώρα όλα αυτά που γράφτηκαν?
Αφού εγώ που τα διάβαζα, από την αρχή είχα την έντονη επιθυμία, την πολύ έντονη όμως, να γίνουμε από δυό χωριά χωριάτες.

Να συζητήσουμε ναι, να διαφωνήσουμε ναι, όχι όμως να μου πουλάει ο άλλος μαγκιά. Και ο ryche και ο Vril αυτό ακριβώς έκαναν.

Ούτε που τους ξέρω τους ανθρώπους ούτε και έχω προηγούμενα μαζί τους, αλλά την αλήθεια πρέπει να την λέμε.

Και θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτό που είπε το μέλος ΠΛΩΤΙΝΟΣ σε ένα άλλο θέμα που ξανά κάποιοι την είχαν πέσει στον Admin

quote:
Eμένα ποσώς θα με ενδιέφερε εάν θα με αποκαλούσαν φασίστα, εάν και εφόσον θα μπουκάραν στο σπίτι μου για να το κάνουν… λαμπόγυαλο…!!!
Ούτως ή άλλως προτιμώ λίγοι και καλοί παρά πολλοί και πανηγύρια…
Πανηγύρια που απ’ ότι φαίνεται πολλοί αγαπούν μιας και τους αρέσουν οι χοροί..
Αυτή αποκλειστικά η δική μου άποψη και με κανέναν τρόπο δεν εκφράζει το σύνολο της συντονιστικής ή διαχειριστικής ομάδας.
Αυτά τα περί δημοκρατίας , εσωτερισμού και άλλα όμορφα, είναι προς εσωτερική κατανάλωση.
Παρακαλώ ξεχάστε τον τίτλο που επί τιμής θεωρώ ότι κουβαλάω και θεωρήστε ότι τα γράφει αυτά ένα παλαιό μέλος που ούτως ή άλλως λόγω οικογενειακών, επαγγελματικών υποχρεώσεων, αλλά και κορεσμού, απλά παρακολουθεί τα τεκταινόμενα…

Μπράβο ΠΛΩΤΙΝΟ άριστα τα λες, μαζί σου και εγώ.

Το μέλος ΠΛΩΤΙΝΟΣ είναι συντονιστής αλλά το αναφέρω ως μέλος γιατί ως μέλους ήθελε να υπολογιστεί η άποψή του.

Και εάν σε κάποιους φαίνονται βαριά όλα αυτά και μου την πέσουν από κοντά, δύο πράγματα έχω να πω "Αϊ σιχτίρ" (clopyright από Ampere) και "welcome".

Αμαλία να με συγχωρείς αλλά άνθρωπος είμαι και εγώ, δεν άντεξα άλλο με όσα διαβάζω, εάν δεν επιτρέπεται όλο αυτό πες μου να ζητήσω συγγνώμη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2005, 09:22:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Ξέχασα κάτι να πω.

Εάν όλο το μήνυμά σου τυχερούλη ήταν χιουμοριστικό, δεν το κατάλαβα,
κάνε λοιπόν ότι δεν βλέπεις το όνομα σου στο μήνυμά μου.

Εξάλλου ήταν και γενικό μήνυμα, απλώς πήρα έμπνευση από το post σου που έλεγες για τις επιχειρήσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2005, 10:11:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Καλημέρα ψωνάρες μου. Deva watching...

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2005, 11:06:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Καλημέρα Εσωτερικα,

Θα ήθελα να πω κάτι για σχέσεις, που είναι ίσως ένα από τα σπουδαιότερα πράγματα στη ζωή.

Σχέσεις, για μένα, δεν είναι μόνο η σωματική ενωση/επαφη με καποιο/α, μα επισης ψυχική και πνευματική εναγγαλιαση. Και αυτό όχι μόνο με ανθρώπους…αν ειναι δυνατόν, με καθετί.

Έτσι, όταν γράφουμε στο εσωτερικά είμαστε σε σχέση με οποίο μιλάμε, και με οποίο μας διαβάζει. Βέβαια, τα λόγια και το περιεχόμενο τους, εκφράζει αυτό που είμαστε,(η αυτό που πιστευουμε πως ειμαστε), και, τις περισσότερες φορές έρχεται σε σχέση... με αυτό που είναι και πιστεύουν, η πιστευουν πως ειναι... οι άλλοι.

Αρκετοί από εμάς, μπαίνουν σε αυτό το χώρο, γιατί βαθιά μέσα τους αναγνωρίζουν, πως κάτι υπάρχει πέραν του Κυκεώνα της καθημερινότητας.
Εκεινο, που οι περισσοτεροι στις μικρες ηλικιες ειχαμε εντονο λαμπερο και καθαρο, με την χρήση και τον καιρό γίνεται ανιαρό και φοβισμένο, ζει με προσδοκίες, και είναι συγκεχυμένο. Έτσι οι σχέσεις μας από απλές που ήταν σε μικροτερες ηλικίες, γίνονται πολύπλοκες, και δύσκολα ξεφεύγεις χωρίς να πληγώσεις και να πληγωθείς. Θα θέλουμε να είναι κάτι διαρκώς όμορφο με την γυναίκα μας, τα παιδία μας, τους φίλους και γνωστούς και γενικά τον κόσμο, μα δυστυχώς οι περισσότεροι ζούμε σαν η Ζωή και οι σχέσεις, να είναι συμβιβασμός, θέλεις σε εσωτερικά θέλεις σε εξωτερικά υποδείγματα.

Πριν αρκετό καιρό, δημιουργήθηκε ένα πρόβλημα με κάποιο μέλος στο φόρουμ, που ειλικρινά δεν εύρισκα κάποια λογική απάντηση στη συμπεριφορά της. Τηλεφώνησα στην Αμαλία για να μάθω περισσότερα. *(Αν ήταν σε κάποια ομάδα)
Δεν ήξερε και η ίδια να μου πει, μα απάντησε έξυπνα.

Και να ξέρεις, τι θα κάνεις?

Ελα ντε, μήπως θα την έκανα ντα ντα?

Σε ελεύθερο φόρουμ είμαστε, αν βρισκόμαστε σε κλειστό χώρο (ομάδας), εκεί βέβαια αναγκαστικά θα συμμορφωθείς. Ο λόγος σου πρέπει να έχει σχέση με πιστεύω και δοξασίες της ομάδας. Σε άλλο φόρουμ που βρέθηκα πριν καιρό, μόλις το κατάλαβα…αποχώρησα.

Γράφω περισσότερο από τρία Χρόνια εδώ μέσα, και ίσως (σε ότι γράφω) κάποιος κάτι να βρίσκει…Προσωπικά διαβάζω λιγα ποστ, (λόγο χρόνου), μα κάτι που έμαθα (και μαθαινω), είναι πως το κάθε άτομο που γράφει, έχει κάτι να μας πει *(προσδοκίες, φόβοι, ελπίδες, κλπ κλπ…καλά η κακά το κρίνουμε.)
Η σχεση, είναι μια κίνηση, μια πορεία που χρειάζεται να κατανοήσουμε μαλιστα σε βάθος. Υπάρχει συμμόρφωση σε κανόνες φόρουμ, *(αναγκαστικά) μα η κίνηση που αναφέρω και ενδιαφέρει αρκετούς, (νομίζω) δεν έχει να κάνει με κάποια συμμόρφωση σε κάποιο κοινωνικό οικοδόμημα. Αυτό χάνει την οποία του άξια και αυθεντία, μέσα από κάτι εξαγνιστικό και όμορφο, (να την πούμε αγάπη?), γιατί αποκαλύπτει πως σκεφτόμαστε, πως αντιδρούμε σε Vril και ΜοΖ, σε Πλάτωνα και Αdmin, στη φύση και σε καθετί, αποκαλύπτει τον Μηχανισμό του Εαυτού.
Χωρίς αυτό, άλλοι έρχονται, άλλοι φεύγουν….ριχτέ μια μάτια στις σχέσεις σας.

Τι μενει?

Κάθε φορά τροποποιείτε ο Νους…μα η αγάπη?

Καλημέρα αγαπητέ Deva!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2005, 11:39:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης
Κυρία συντονίστρια
Ώρες ώρες έχω την εντύπωση ότι πίσω από το κωδικό όνομα Αμαλία γράφουν δυο διαφορετικοί άνθρωποι.
Ο ένας ομολογώ ότι μου αρέσει πολύ!(ειδικά όταν διαβάζω κάποιο παλιό μήνυμα πριν αναλάβει συντονιστικό έργο)
Ο άλλος είναι εντελώς διαφορετικός με μάλλον αρνητική χροιά…
Όσο για τον δονκιχωτισμό θα ήθελα με θερμή να σε βεβαιώσω ότι δεν είσαι η μοναδική οπαδός.
Υπάρχουν και αλλοι,αυτοι που χαρακτηρίζονται κακοί, και αρχιβλακες.


Αβαλον καμία σχέση το παράδειγμα που έφερες.
Όσο για τον κακό βρυλ μόνο κακός δεν είναι.
Είναι απίστευτα (κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα )ενοχλημένος με την συστηματική προσπάθεια αποχαύνωσης και αγελοποιησης των νέων.
Και δεν είναι μόνο αυτός!
Γιαυτο και φαίνεται κακός με ορισμένους….
Πες του :είδα για παράδειγμα ένα γάιδαρο να πετάει.
Θα σου πει : δειξτον μου!
Αν δεν τον δείξεις τι περιμένεις να σου πει?
Θεωρώ απόλυτα λογικό για κάποιον που ανακατευτεί με τα πίτουρα να τον φάνε οι ΚΟΤΕΣ.
Θα χάσει την υπομονή του και την αυτοσυγκέντρωση του και κατά συνέπεια τον έλεγχο των αντιδράσεων του.
Κάποτε του συνέστησα αυτοσυγκράτηση και ανταρτοπόλεμο καθότι η βλακεία (όπως και ο έρωτας)είναι ακαταμάχητη.

Πυραμίδα
Ότι πιο ακραίο πεις χωρίς να το στηρίξεις τόσο περισσότερη ασυλία θα απολαμβάνεις.
Θα μπορείς να προσβάλεις και τους συνομιλητές σου χωρίς να τρέχει μια.
Ρίξε μια ματιά στο θέμα ΜΚ τσουτσουρος να βρεις ένα καλό παράδειγμα πως δυο μέλη αποκαλούνται από τον συνομιλητή τους αρχιβλακες και δεν επεμβαίνει κανένας.
Αν πραγματικά θεωρήσεις ότι τους αρμόζει ο τίτλος τότε εγώ υπόσχομαι ενώπιν όλων ότι θα υπογράφω με το πραγματικό μου όνομα και την επαγγελματική μου ιδιότητα και από κάτω με κεφαλαία θα(υπό) γράφω ο ΑΡΧΙΒΛΑΚΑΣ.


Ντεβα
Καλημερα.

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy