ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
noel
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
119 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2010, 22:09:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Αλεξανδρίτα ο allzzaro δεν μπορεί να απαντήσει θα απαντήσω εγώ στο ερώτημα σου

Ο οργανισμός μας διαθέτει αρκετές μορφές ενέργειες αλλά 3 απο αυτές είναι οι βασικότερες.
Η πρώτη και η κυριότερη είναι το ηπατικό γλυκογόνο.
Η δεύτερη είναι το μυικό γλυκογόνο και η τρίτη είναι τα αποθέματα λίπους.
Σε οτι αφορά την πρώτη είναι η ενέργεια που βρίσκεται στο αίμα μας.
Αυτή ξεκινά απο το ήπαρ και διοχετεύεται στο αίμα με ρυθμούς ανάλογα με το τι μορφή υδατάνθρακα έχουμε καταναλώσει.
Η ενέργεια απο το ηπατικό γλυκογόνο είναι ικανή να μας τροφοδοτήσει μόνο σε ήπιες εντάσεις.
Το ιδιο και τα αποθέματα λίπους.
Έαν η ενέργεια που θα ζητήσουμε είναι αρκετή τότε ο οργανισμός θα στραφεί κατά του μυικού γλυκογόνου.
Οσο πιο έντονη είναι η προσπάθεια τόσο περισσότερο μυικό γλυκογόνο θα καταναλώσει. Εάν η προσπάθεια είναι πολύ έντονη ενώ συνάμα διαρκεί και πολύ τότε ο οργανισμός θα καταναλώσει ολο το ηπατικό γλυκογόνο καθώς και το μυικό.
Στην περίπτωση αυτή ο οργανισμός μένει χωρίς ενέργεια τα επίπεδα ινσουλίνης πέφτουν και μια αλλη ορμόνη , η κορτιζόλη κάνει την εμφάνιση της. Η κορτιζόλη είναι καταβολική ορμόνη και είναι οτι χειρότερο υπάρχει για το μυικό ιστό αφου τον καταβολίζει για να τον κάνει ενέργεια.
Η καλύτερη λύση που υπάρχει είναι κατά την διάρκεια της άσκησης να πίνουμε ενα ενεργειακό ποτό ώστε να αναπληρώνουμε το συντομότερο δυνατόν το μυικό μας γλυκογόνο διαφορετικά πέφτουμε τόσο πολύ σε βαθμό που σερνόμαστε.
Τα ποτά αυτά υπάρχουν έτοιμα στο εμπόριο, μπορούμε ομως να τα κατασκευάσουμε και μόνοι μας.
Οι συνθέσεις των ποτών αυτών μπορώ να πώ οτι είναι μια επιστήμη ολόκληρη καθώς μπορεί να περιέχουν απο απλούς υδατάνθρακες αλλά και σύνθετους.
Ανάλογα λοιπόν με το πόσα κιλά είμαστε, την φυσική μας κατάσταση και το κυριώτερο αν θέλουμε να πάρουμε βάρος ή να χάσουμε βάρος παρασκευάζουμε το ισοτονικό μας ποτό το οποίο είναι απαραίτητο για οσους κάνουν κάτι παραπάνω απο ενα απλό περπατηματάκι.
Για περισσότερες πληροφορίες για τα ενεργειακά ποτά που θα δώσουν λύση στο προβλημα σου θα σε κατατοπίσει ο allzzaro θα πρέπει ομως να κάνεις υπομονή.
Προσωπικά νομίζω οτι σίγουρα κάνεις λάθος με την υπερβολική άσκηση καθώς και με τη διατροφή σου. Ξεκίνα λοιπόν με ένα πολύ καλό πρωινό που να περιέχει αρκετούς άμυλώδεις υδατάνθρακες καθώς και υδατάνθρακες απο φρουκτόζη σε συνδυασμό με αρκετή πρωτείνη πχ μπανάνα με γιαούρτι, βρώμη με γιαούρτι καθώς και φρούτα εποχής με γιαούρτι. Μην νοιώθεις τύψεις οτι κιλά πάρεις θα είναι καλά μυικά κιλά και θα δέσεις. Να προτιμάς ζυμαρικά καιρύζι σε μικρές ποσότητες και σε καθημερινή βάση αρκετή πρωτείνη κρέας κοτόπουλο ψάρι κλπ.
Προσπάθησε να τρώς να πάρεις επάνω σου, μερικά συμπληρώματα οπως πρωτείνη απο ορό γάλακτος καθώς και αμινοξέα θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ.

Καλό θα είναι να σταματήσεις κάθε είδους δραστηριότητα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noel
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
119 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2010, 22:40:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oι κάψουλες Hoodia Gordonii θα είναι εντελώς καταστροφικές για εσένα καθώς και οποιοαδήποτε προσπάθεια να κατέβεις στα κιλά σου.
Για να μην πάθεις ανεπανόρθωτες ζημιές θα πρέπει να ακολουθήσεις τα εξής:
Σταματάς κάθε είδους σωματική άσκηση.
Αποφεύγεις κάθε είδους κοπιαστική δραστηριότητα τουλάχιστον για 30 ημέρες και οσο χρειαστεί.
7 γεύματα ημερησίως 3 απο αυτά πρωινές ώρες ξεκινώντας οσο πιο πρωίμπορείς και ενα οσο πιο αργά μπορείς.
2 γεύματα υπο μορφή ροφήματος με πρωτείνη ορού γάλακτος συνοδευόμενα με 4.000 mg αμινοξέων και 100 γρ. αμυλώδη υδατάνθρακα (κριτσίνια), ενα το πρωί και ενα το απόγευμα.
Τουλάχιστον 4 μερίδες φρούτων η μία μερίδα στο πρωινό σου.
Κυριο σου μέλημα τα επίπεδα ινσουλίνης σου να είναι μονίμως ανεβασμένα ώστε να αναβολιστείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
paulina1932011
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2010, 02:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για το θέμα κυτταρίτιδας τελικά οι κρέμες και οι αλοιφές κάνουν τίποτα (οκ η γυμναστική, το άγχος και η διατροφή)? Έχω βρει σε ένα site http://www.pharmacyallday.com/weightlossanticellulite/index.el.html?page=1&pagesize=30&brandid=0&srt=0&srtd=0
διάφορα προϊόντα. Ποιό προτείνετε εσείς? Ευχαριστώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noel
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
119 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2010, 12:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για το θέμα κυτταρίτιδας τελικά οι κρέμες και οι αλοιφές κάνουν τίποτα (οκ η γυμναστική, το άγχος και η διατροφή)? Έχω βρει σε ένα site http://www.pharmacyallday.com/weightlossanticellulite/index.el.html?page=1&pagesize=30&brandid=0&srt=0&srtd=0
διάφορα προϊόντα. Ποιό προτείνετε εσείς? Ευχαριστώ.

Αυτή η εμμονή των γυναικών να στρέφονται αποκλειστικά στις εύκολες λύσεις οπως οι κρέμες είναι εσφαλμένη.
Απο μόνη σου θέτεις ενα απλό ``οκ`` στη διατροφή και στην άσκηση.
Το Α και το Ω στη θεραπεία αλλά και στην πρόληψη τέτοιων βλαβών είναι η άσκηση και η διατροφή.
Οι κρεμούλες απο μόνες τους δεν κάνουν απολύτως ΤΙΠΟΤΑ.
Τζάμπα χρήματα θα δώσει κανείς.
Η εμφάνιση της κυτταρίτιδας σημαίνει άτομο που δεν κινείται και τρέφεται ακατάλληλα.
Κάποιες κρεμούλες που έχουν ως βάση την τρετινοίνη-ρετινόλη βοηθούν με την προυπόθεση οτι θα υπάρξει και κάποια σχετική λιποδιάλυση (χάσιμο βάρους).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2010, 16:16:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
noel: Αυτή η εμμονή των γυναικών να στρέφονται αποκλειστικά στις εύκολες λύσεις οπως οι κρέμες είναι εσφαλμένη.
Απο μόνη σου θέτεις ενα απλό ``οκ`` στη διατροφή και στην άσκηση.
Το Α και το Ω στη θεραπεία αλλά και στην πρόληψη τέτοιων βλαβών είναι η άσκηση και η διατροφή.
Οι κρεμούλες απο μόνες τους δεν κάνουν απολύτως ΤΙΠΟΤΑ.
Τζάμπα χρήματα θα δώσει κανείς.
Η εμφάνιση της κυτταρίτιδας σημαίνει άτομο που δεν κινείται και τρέφεται ακατάλληλα.
Κάποιες κρεμούλες που έχουν ως βάση την τρετινοίνη-ρετινόλη βοηθούν με την προυπόθεση οτι θα υπάρξει και κάποια σχετική λιποδιάλυση (χάσιμο βάρους).

Ναι συμφωνώ αλλά μήπως και η κληρονομικότητα δεν παίζει μεγάλο ρόλο σε αυτό το θέμα?
Κάτι έχω ακούσει σε αυτή την περίπτωση, (της κυτταρίτιδας), για το νερό, είναι μύθος??

Επίσης για το χάσιμο "βάρους" μάλλον ίσως θα έλεγα λίπους, βοηθάει η λεκιθίνη, την οποία παλαιότερα χρησιμοποιούσαν στην δημιουργία σοκολάτας γιατί λειτουργεί ως λιποδιαλύτης..

Αλλά μπορείς να δεις κάποια από όσα αναφέρονται για τη λεκιθίνη παρακάτω:

quote:

TI EINAI: Στα φαρμακεία θα βρείτε σκόνη ή κάψουλες που περιέχουν λεκιθίνη. H λεκιθίνη συγκαταλέγεται στα λεγόμενα λιποτροπικά. Συνήθως στις οδηγίες τα σκευάσματα λεκιθίνης συμβουλεύουν να τρώμε γεύματα με λίγες θερμίδες και σε κάθε γεύμα να παίρνουμε και μία-δύο κουταλιές λεκιθίνης, ώστε να αυξάνουμε το μεταβολισμό των λιπών. Η λεκιθίνη περιέχεται σε πολλά τρόφιμα, όπως τα αυγά, τα φιστίκια, η σόγια, το συκώτι κ.ά., ενώ την παράγει και ο ίδιος ο οργανισμός.
ΠΩΣ ΔPOYN: H λεκιθίνη βοηθάει στο αδυνάτισμα, καθώς θεωρείται ότι είναι φυσικός λιποδιαλύτης, βοηθάει δηλαδή τον οργανισμό μας στο μεταβολισμό των λιπιδίων. H «λογική» στη χορήγησή της είναι πως, όσο περισσότερη λεκιθίνη πάρουμε, τόσο περισσότερες καύσεις θα κάνουμε.
NA TA ΔOKIMAΣΩ; Aν έχετε υψηλή χοληστερίνη, ίσως σας βοηθήσει η λεκιθίνη στον έλεγχό της, αλλά θα πρέπει να συμβουλευτείτε πρώτα το γιατρό σας.
TI ΠPEΠEI NA ΠPOΣEΞΩ; Aν έχετε πολύ χαμηλή χοληστερίνη, θα πρέπει να είστε προσεκτικοί, καθώς μπορεί τα επίπεδα χοληστερίνης στον οργανισμό σας να βρεθούν πολύ χαμηλά.



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noel
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
119 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2010, 16:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι συμφωνώ αλλά μήπως και η κληρονομικότητα δεν παίζει μεγάλο ρόλο σε αυτό το θέμα?
Κάτι έχω ακούσει σε αυτή την περίπτωση, (της κυτταρίτιδας), για το νερό, είναι μύθος??

Ουσιαστικά η κυτταρίτιδα δημιουργείται απο την επιβράδυνση της μικροκυκλοφορίας του αίματος και της λέμφου, με συνέπεια τη δημιουργία λιπο-λεμφοιδήματος και ίνωσης των διαφραγματίων που διαχωρίζουν τα λόβια του λίπους.Aποτέλεσμα η ανισότιμη κατανομή του λίπους η επιπλέον εναπόθεση λίπους γίνεται μέσω αύξησης του μεγέθους των λιποκυττάρων καθώς και αλλοιώσεις των ινών του κολλαγόνου δημιουργούν αυτή την ανομοιόμορφη κατανομή του.

Τα γονίδια φαίνεται να παίζουν σημαντικό ρόλο ομως εκτός αυτού ακόμα πιο σημαντικό ρόλο παίζει η κακή διατροφή, γήρανση, η ελλειψη δραστηριότητας καθώς και η μειωμένη λήψη νερού καθώς το νερό παίζει καθοριστικό ρόλο στον ανθρώπινο μεταβολισμό όλων των βασικών θρεπτικών συστατικών (υδατάνθρακες, πρωτείνες, λίπη).


Εχουμε 3 ειδών κυτταρίτιδας.
Τη σκληρή οπου εδώ έχουμε συμπαγές λίπος χωρίς κατακράτηση νερού είναι στην αφή σκληρή πονάει δε οταν πιεστεί.
Τη μαλακή με αρκετή κατακράτηση νερού οπου δεν είναι σκληρή και συμπαγής και λόγω της χαλαρότητας που την διακρίνει αιωρείται, πηγαίνει πέρα-δώθε, έχει εξογκώματα και είναι αντιαισθητική και η
συσχετισμένη που είναι κάτι ανάμεσα στα δύο.

Αν εξαιρέσουμε λοιπόν τα γονίδια η εμφάνιση της κυτταρίτιδας χαρακτηρίζει άτομο με μειωμένες δραστηριότητες και κακή διατροφή.

Αρκετές γυναίκες που έβαλαν την δραστηριότητα στη ζωή τους βελτίωσαν τη διατροφή τους και με εξωτερική περιποίηση μείωσαν ή και εξάλειψαν το φαινόμενο της κυτταρίτιδας.
Δώστε ιδιαίτερη σημασία στα aha γλυκολικό οξύ (μελάσα) τρυγικό οξύ (σταφύλια) γαλακτικό οξύ (ξυνόγαλα-γιαούρτια) μηλικό οξύ (μήλα) κιτρικό οξύ (εσπεριδοειδή) σε καθημερινή βάση και στην εποχή τους.
Κάνει οτι υπόσχεται και κάτι παραπάνω
Δώστε ιδιαίτερη σημασία στην καύση λίπους. Πληροφορηθείτε απο το τόπικ αυτό για τρόπους-τεχνικές καύσης λίπους.
Λανθασμένες τεχνικές καύσης λίπους οδηγούν στην εμφάνιση κυτταρίτιδας.


Edited by - noel on 23/09/2010 17:11:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

prasinomata13
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2010, 03:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prasinomata13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορείς σε παρακαλώ να μου πείς, τι πρέπει να κάνω για να ενισχύσω το νευρικό σύστημα και για να μειώσω τους μυικούς σπασμούς; Πάσχω απο ινομυαλγία.
http://forums.dromostherapeia.gr/viewtopic.php?f=12&t=8Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2010, 21:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορείς σε παρακαλώ να μου πείς, τι πρέπει να κάνω για να ενισχύσω το νευρικό σύστημα και για να μειώσω τους μυικούς σπασμούς; Πάσχω απο ινομυαλγία.

Eνα πλήρες διατροφικό-οικογενειακό-ιατρικό ιστορικό απο την παιδική ηλικία έως τώρα, τι φάρμακα εχεις πάρει.
Πόσα κιλά είσαι, πόσα ήσουν, τι ύψος έχεις, τι ηλικίά έχεις τι συνήθειες έχεις, τι χρώμα δέρματος έχεις, τι δραστηριότητες έχεις τώρα και τι δραστηριότητες είχες στο παρελθόν και προσπάθησε να περιγράψεις τον ψυχικό σου κόσμο, τις σχέσεις σου με τον οικογενειακό σου κύκλο και τους φίλους σου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akishellas
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 02:16:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akishellas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος akishellas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα καλησπερα alzarro εχουμε ξαναμιλησει πιο παλια ,να σου θυμισω ειμαι 33 1.69 73 κιλα με 16,5 καρπο ,εδω κ 2 χρονια περιπου οχι μανιωδως δηλαδη μεσο ορο 2 φορες την βδομαδα πηγαινα γυμναστηριο κ φυσικα ειδα διαφορα ειχα φτασει κ 69(καλα ημουν δεν ηθελα κ να στεγνωσω...) κιλα χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια η αεροβικη πιο πολυ με βαρη κ μια 3-4 φορες το μηνα για μπαλιτσα κ απλα μια προσεγμενη διατροφη χωρις πολλα λαδια πιτσες πατατες κοκα κολες , δυστηχως τον τελευταιο καιρο το εχω σταματησει εδω κ 3 μηνες κ εχει φουσκωσει λιγο η κοιλθιτσα μαζι με τα πλαινα-σαμπρελα (οχι κατι τρομαχτικο απλα δεν εχει φουσκωσει μονο η κοιλια μπροστα) .
Το θεμα μου ειναι το εξης νιωθω βαρεμαρα χωρις πολυ ενεργεια με νορμαλ ψυχολογια :
1) ποιες τροφες θα μου προτεινες για ενεργεια; χρησιμοποιουσα πρωτεινη καθαρη -bcaa-q10-ω3,6,9 - akai -μελι-μουσλι -ταχινι αυτα οταν πηγαινα γυμναστηριο
2) ποια θα ηταν τα καταλληλα κιλα μου ?

Θεμα για τα μαλια


Τα μαλλια μου ειχαν γινει πολυ αδυνατα ειδικα πριν 4 χρονια λογο στεναχωριας κ ειχαν αραιωσει εδω κ 1 1/2 χρονο κ απο μπροστα στην hairline k κροταφους απο τη μερια της μανας μου ο παππους μου ειχε καραφλα του πατερα μου δεν ειχε κ ο πατερας μου εχει πολυ μαλλι κ κατσαρο . Σε διαφορους γιατρους αλλοι μου λενε οτι δεν εχω προβλημα κ ειναι φυσιολογικο το μαλλι μου κ αλλη οτι θα εχω .
Λοιπον πλεον
1) με καλη ψυχολογια κ χωρισς στεναχωριες
2) big 3 (μινοξ-fungoral σανμπουαν-proscar) που πιστευω οτι ξερεις τι ειναι κ ειδικα το προσκαρ περνω 0,5-0,8 mg κ αυτο ανα μια μερα ,δεν εχω παρενεργειες κ το χρησιμοοποιω απο αρχες του χρονου κ δεν ειμαι κ επιμελης ειδικα με το προσκαρ .
3) κρεμα fungoral στα σημεια που ειχα προβλημα
4)με λαδακια μασαζ το μαλλι

Με αυτα ειδα βελτιωση κ στην hairline κ γεμισμα στους κροταφους
το θεμα μου ειναι το εξης διοτι το θεματακι αυτο για τα μαλια το ψαχνω οπως καταλαβες ,βασικα θελω την γνωμη σου .
1) οσον αφορα το proscar κ την δοση που περνω ανα μια μερα ,σαν ιδια θεραπεια εκτος απο αυτο τι εχεις να προτινεις η κατι τοπικο ? Ειχες γραψει για το saw palmeto πως λεγεται το υποστιριζεις ακομα?
2) fungoral κρεμα σχεδον καθε μερα ,το θεμα ειναι πως πλεον μου δημιουργει το μετωπο ξηροδερμια κ ειναι εμφανης κ ας βαζω λαδακι jojoba (σημειωτεων καθε μερα βαζω jojoba η bio oil κανει κακο? ). Με λιγα λογια τελευταια βπελω να ξερενεται το μετωπο μου κ αυτο με προβληματιζει ,τι κανω σος ?
3) Ξερω τα αποτελεσματα αυτα ειναι προσωρινα κ οσο διαρκεσουν εσυ τι θα εκανες για να τα κρατησεις εντελει υπαρχει τροπος να γινει αυτο ?
Αυτα προς το παρον .

Edited by - akishellas on 25/10/2010 02:18:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 13:26:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε οτι αφορά τα μαλλιά...

Κατ` αρχήν καλέ μου φίλε μην ξαναπάρεις το proscar.
Το φάρμακο αυτό απευθύνεται σε αυτούς που έχουν διογκωμένο προστάτη και έχει παρενέργειες,σίγουρα εσύ λαμβάνεις μικρότερες ποσότητες αλλά καλό θα είναι να το αποφύγεις.
Οτι καλύτερο για το πρόβλημα αυτό είναι το regain. Το σκεύασμα αυτό περιέχει minoxidil και θα το προτιμήσεις στη συσκευασία των 5 ml 2 φορές ημερησίως ειδικά την περίοδο του Σεπτεμβρίου.
Παράλληλα με το regain μπορείς να χρησιμοποιείς και το saw palmeto.
Μπορείς να το βρείς σε τιτλοδοτημένες κάψουλες ή να το εκχυλίσεις μόνος σου, είναι πανεύκολο με τη διαδικασία παρασκευής βάματος.
Το αποτέλεσμα είναι πραγματικά εκπληκτικό χωρίς καμμία απολύτως παρενέργεια.
Προσπάθησε να τρώς καλά με αρκετούς ξηρούς καρπούς κατά προτίμηση κολοκυθόσπορο (πασατέμπο) ωμό και χωρίς αλάτι..

Σε οτι αφορά την κοιλίτσα.
Με ύψος 1,69 και περίμετρο καρπού 16,5 κρίνω οτι ανήκεις στην ελαφριά σκελετική κατηγορία και τα σωστά κιλά σου είναι απο 62 εως 65. Τα κιλά αυτά αφορούν κάποιον γραμμωμένο εκτομορφικό που αθλείται.

Ελαφριά βάρη, πολύ ελαφριά με αρκετές επαναλήψεις της τάξεως των 4 σέτ με 20 επαναλήψεις με ξεκούραση ανάμεσα στα σέτ 30 δεύτερα φροντίζοντας έτσι ώστε οση ώρα γυμνάζεσαι οι σφυγμοί σου να είναι ανεβασμένοι. Μην κάνεις το λάθος να χρησιμοποιείς μεγάλα ή μέτρια βάρη θα πετύχεις το αντίθετο απο αυτό που επιθυμείς.
Οι τροφές που θα χρησιμοποιείς για ενέργεια θα είναι ενας σύνθετος υδατάνθρακας εξαρτάται βέβαια απο το τι ώρα γυμνάζεσαι και σε γενικές γραμμές τα επίπεδα σακχάρου την ώρα της άσκησης.
Θα πρέπει να κατανοήσεις πάρα πολύ καλά τι σημαίνει ``γλυκαιμικός δείκτης`` και ``γλυκαιμικό φορτίο``. Εαν τα κατανοήσεις αυτά θα έχεις ενα σίγουρο αποτέλεσμα έτσι ώστε να φτάσεις ακόμα και τα επίπεδα ``γράμμωσης``.
Το μέλι δεν συνιστάται ως ενέργεια στην δική σου περίπτωση καλό θα είναι να το αποφεύγεις. Το ίδιο και το μούσλι καθώς περιέχει αρκετά σάκχαρα και τα σάκχαρα έχουν μια περίεργη συμπεριφορά στην καύση λίπους. Βρώμη μπορείς να παίρνεις, καθαρή βρώμη σε ποσότητες των 20-30 γραμμαρίων οταν η προπόνηση σου είναι πρωινές ώρες.

To ιδανικό βάρος για τον καθένα μας είναι η τέλεια αναλογία μυών-λίπους ανάλογα με το φύλο και την ηλικία. Για τους άνδρες η αναλογία αυτή είναι απο 10% σε νεαρή ηλικία και 12% σε μεγαλύτερες ηλικίες ενώ για τις γυναίκες αυτή κυμαίνεται απο 17% εως 22%.
Οι εκτομορφική κατηγορία στην οποία ανήκεις καιεσύ είναι μια κατηγορία λεπτοκαμωμένη μυικά οπου δύσκολα παίρνει μυικό βάρος και δύσκολα χάνει. Η κατηγορία αυτή βγάζει εξαιρετικούς δρομείς αντοχής, άλτες, αναρριχητές, πεζοπόρους, ποδηλάτες και τους επιτρέπει να αθλούνται ακόμα και σε μεγάλες ηλικίες.
Χρειάζεται πάρα πολύ δουλειά για να φτάσεις αυτές τις τέλειες αναλογίες μακροπρόθεσμα βέβαια, θα χρειαστείς πολύ προσεγμένη διατροφή και άσκηση με πολλά γευματάκια οπου θα σου επιτρέψουν να έχεις ενα ήπιο και σταθερό ποσοστό σακχάρων στο ηπατικό σου γλυκογόνο, αυτό είναι και το μυστικό της κάθε επιτυχίας για τη διατήρηση του ιδανικού βάρους.
Ενα μικρό οργανάκι που ονομάζεται ``δερματοπτυχόμετρο`` θα σου δείξει κατά προσέγγιση τα ποσοστά λίπους σου. Οι περισσότεροι άνδρες αποθηκεύουμε λίπος στην περιοχή της κοιλιάς ειδικά οι εκτομορφικοί τύποι. Μπορείς να μετρήσεις λοιπόν το πάχος μιας κοιλιακής δερματοπτυχής για να διαπιστώσεις το ποσοστό λίπους της περιοχής, φυσικά το ποσοστό αυτό δεν θα αντιπροσωπεύει το ολοκληρωτικό ποσοστό λίπους στο σώμα σου το οποίο στην περίπτωση σου είναι ανισομερές οπως και σε όλους τους εκτομορφικούς.


Edited by - allzzaro on 25/10/2010 16:19:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akishellas
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 20:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akishellas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος akishellas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σε ευχαριστω alzarro για την απαντηση σου κ μια τελευταια ερωτηση τι να βαζω στο προσωπω διοτι αρχιζει κ ξερενεται τελευταια κ ας βαζω jojoba ,γινεται αυτο συνηθως οταν βαζω την αλοιφη fungoral στα σημεια των κροταφων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 14:40:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην ξαναβάλεις fungoralΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
akishellas
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 17:08:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akishellas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος akishellas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κανει δουλεια γαμωτο μου η κρεμα αυτη εχω βγαλει αρκτες νεες τριχες κ παει πολ καλα ,στην αρχη δεν ειχα τετοιο προβλημα απλα τωρα τελευταια το κουτελο μου συνεχεια ξερενεται .
allzaro κανε μου αλλη μια χαρη πες μου πως να φτιαξω ακριβως τοπικη λοσιον με saw palmeto αν σου ειναι ευκολο κ πες μου αν την εχεις δοκιμασει εσυ κ σε τι επιπεδο αν την εχεις βαλει εχεις μεινει ικανοποιημενος .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 19:35:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και που να δείς το regain τι δουλειά κάνει
Και που να δείς το saw palmeto θα βγάλεις τρίχες εκεί που
δεν έχεις

Θα βρείς saw palmeto σε καρπούς αποξηραμένους κυκλοφορούν παντού.
250 γραμμάρια καρπούς τους θρυματίζεις, χωρίς να τους κάνεις σκόνη, και ολα μαζί με τα κουκούτσια τα ρίχνεις σε μία φιάλη με μεγάλο στόμιο του ενός λίτρου.
Ρίχνεις μέσα 200 γραμμάρια οινόπνευμα καθαρό και το υπόλοιπο το γεμίζεις με τσίπουρο ή τσικουδιά ή βότκα ή τζίν.
Το σκεπάζεις καλά και το φυλάς σε θερμοκρασία απο 20 εως 30 βαθμούςκαι το ανακινείς καλά κάθε μέρα.
Σε 3 μήνες περίπου θα έχεις 1 λίτρο βάμματος. Φρόντισε λοιπόν να το βάλεις σε ενα ζεστό σχετικά μέρος ακόμα και πάνω σε καλοριφέρ.
Θα πάρει ενα μελί χρώμα και θα έχει άσχημη μυρωδιά και γεύση.
Είναι ενας τέλειος αναστολέας της διυδροτεστοστερόνης που ευθύνεται για το πρόβλημα της αλωπεκίασης και κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά που κάνει και η φιναστερίδη (proscar) και το κυριότερο χωρίς παρενέργειες.

1 κουταλάκι του γλυκού 2 φορές ημερησίως μέσα στο τσάι σου.
Εγώ το χρησιμοποιώ εδώ και 8 χρόνια περίπου 8 χρόνια χρησιμοποιώ και το regain όποτε το θυμάμαι βέβαια. Κάνει πολύ καλή δουλειά

Δεν ξέρω αν χρησιμοποιείς κάποιου είδους βαφή αλλά αν χρησιμοποιείς να ξέρεις οτι θα χάσεις τα μαλλιά σου..

Edited by - allzzaro on 26/10/2010 19:50:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akishellas
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 09:19:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akishellas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος akishellas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε δηλαδη ποσιμο ? Δεν ειναι τοπικα για το κεφαλι ? Πραγματικα ειμαι περιεργος κ δεν εχω να χασω κατι αλλωστε καποια στιγμη τη φινα θελω για ενα διαστημα να την σταματησω κ αν μπορεσω εντελως .Επισης μου ειπες Θα παρει τρεις μηνες να ειναι ετοιμο ?
Με την μινοξιδυλη εχεις σταματησει να κανεις διακοπες κ να ξαναρχιζεις ? Διοτι μας δινει regrowth για 1 - 1 1/2 χρονο περιπου κ μετα πεφτει η δραση της .
Σου συνιστω να δοκιμασεις την κρεμα fungoral (μονο στα σημεια που εχεις προβλημα) οχι για καθημερινη βαση(αυτη την βλακεια εκανα εγω κ ξερενεται το κουτελο μαλλον) αλλα ανα δυο μερες ειναι πολυ καλη κ αν θελεις την κρεμα airol κανα 20λεπτο πριν την χρηση της μινοξ κ μονο βραδυ , με λιγα λογια ειναι παρα πολλα πλεον που μπορεις να βαλεις απλα εγω ψαχνω να βρω εναν καλο αναστολεα της διυδροτεστοστερόνης για να σταματησω κ το προσκαρ . Εχω χρησιμοποιησει κ spiro...lactone( aldactone) σαν τοπικη λοσιον κ αυτη κανα μισαωρο πριν παω γυμναστηριο εχω δοκιμασει πολλα απλα ψιλοφοβαμαι την φινα κ ας δεν εχω δει πολλα sides φυσικα ειναι κ λιγη η δοση .
Ειμαι γραμμενος στο hairlossgr τα παιδια εκει το παλευουν κ κανουν μια καλη προσπαθεια περι του θεμματος αλλα μου κανει εντυπωση πως για saw palmeto με χαπακια η τοπικα οτι εχει βγει δεν το εχουν πιστεψει . Θα το φτιαξω ομως να το δοκιμασω διοτι οπως σου ειπα ψιλοφοβαμαι την φινα .
Μια αλλη απορια οσον αφορα τα βαρη Allzaro ειναι μου ειπες πολλες επαναληψεις ,οκ το κανω αλλα οταν φτασω σε ενα σημειο με καλο αποτελεσμα για την κοιλιτσα π.χ. μετα θα πρεπει να παω για ογκο ,θα ειναι κακο ?
Επισης κατι για ενεργεια ?

Edited by - akishellas on 27/10/2010 09:20:18

Edited by - akishellas on 27/10/2010 09:35:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 12:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επισης κατι για ενεργεια ?


Για την ενέργεια.
Θα μπορούσαμε να θυσιάσουμε αρκετές σελίδες συζητώντας για την ενέργεια είναι κάτι που έχει πολύ μεγάλη σημασία και μου αρέσει.

Οταν λέμε ενέργεια εννούμε υδατάνθρακες.
Οι υδατάνθρακες χωρίζονται σε πολλές κατηγορίες.
Το κύριο γνώρισμα τους είναι οτι μετά τη λήψη τους αυξάνουν τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα (ηπατικό γλυκογόνο).
Κάποιοι τους αυξάνουν πολύ γρήγορα, κάποιοι μέτρια και κάποιοι πολύ αργά. Αν ψάξεις σε περασμένα πόστ έχω δημοσιοποιήσει σχετικούς πίνακες.
Εαν λοιπόν πάμε στο γυμναστήριο και κάνουμε ασκήσεις με βαριά κιλά το ηπατικό μας γλυκογόνο δεν μπορεί να μας τροφοδοτήσει ενέργεια.
Ετσι ο οργανισμός στρέφεται σε αλλες πηγές ενέργειας οπως είναι το μυικό γλυκογόνο και εαν το ηπατικό μας γλυκογόνο είναι χαμηλό τότε δεν θα εκρίνουμε ινσουλίνη αλλά κορτιζόλη με αποτέλεσμα να μετατρέψουμε τους μύς μας σε ενέργεια.
Συνεπώς για να αποκτήσουμε όγκο αυτό που θέλουμε είναι εναν υδατάνθρακα με πολύ υψηλό γλυκαιμικό δείκτη και στην ανάλογη ποσότητα έτσι ώστε να μας τροφοδοτήσει με ενέργεια.
Η γλυκόζη εχει μια πολύ περίεργη συμπεριφορά, μοναδική θα έλεγα.
Εάν κάποιος πάρει γλυκόζη τότε θα σηκώσει τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα κατακόρυφα με αποτέλεσμα η ενέργεια αυτή να αποθηκευτεί σε λίπος.
Εαν ομως κάποιος που κάνει έντονα βάρη πάρει γλυκόζη αυτή σε 15 λεπτά περίπου θα προσπαθήσει να σηκώσει τα επίπεδα σακχάρου όμως αυτό δεν θα συμβεί λόγω του οτι δεν θα οδηγηθεί στο ήπαρ αλλά απευθείας στο μυικό γλυκογόνο καθώς και ενα μικρό μέρος στο ήπαρ οπου θα αυξήσει τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα.
Πολλοί αθλητές ποδηλάτες, μαραθωνοδρόμοι, αθλητές σωματικής διάπλασης λαμβάνουν μίγματα γλυκόζης (δεξτρόζης) καθώς μαλτόζης και δεξτρίνης . Βέβαια η μαλτόζη και η δεξτρίνη είναι ανώφελα καθώς τα βρίσκουμε εύκολα στους σύνθετους υδατάνθρακες.
Με λίγα λόγια αν κάποιος ζορίσει με μεγάλες αντιστάσεις τον οργανισμό του και δεν έχει την απαιτούμενη ενέργεια εκείνο που θα πετύχει θα είναι να κάψει τους πολύτιμους μύς του

Εαν ομως η άσκηση είναι ήπια, δεν είναι μεγάλη η αντίσταση το ηπατικό γλυκογόνο είναι επαρκές δεν χρειάζεται τέτοιου είδους ενέργεια αλλά μια ενέργεια με χαμηλότερο γλυκαιμικό δείκτη.
Στην περίπτωση καύσης λίπους θέλουμε πολύ ελαφριά βάρη, ήπια προσπάθεια τέτοια έτσι ώστε το ηπατικό γλυκογόνο να φτάνει οριακά.
Ετσι ο οργανισμός θα αντλεί ενέργεια η οποία θα είναι οριακή με αποτέλεσμα να στρέφεται για ενέργεια απο τις λιπαποθήκες οι οποίες και αυτές δεν είναι ικανές να μας τροφοδοτήσουν με μεγάλα ποσοστά ενέργειας έτσι λοιπόν θα πρέπει να βαδίζουμε πάντα οριακά χωρίς ακρότητες.
Το τι ποσότητα γλυκόζης θα πάρουμε και τι ποσότητα σύνθετου υδατάνθρακα ποικίλει ανάλογα με την άσκηση, την ηλικία, το βάρος αλλά και πολλούς άλλους παράγοντες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 12:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και που να δείς το regain τι δουλειά κάνει
Και που να δείς το saw palmeto θα βγάλεις τρίχες εκεί που
δεν έχεις

Θα βρείς saw palmeto σε καρπούς αποξηραμένους κυκλοφορούν παντού.
250 γραμμάρια καρπούς τους θρυματίζεις, χωρίς να τους κάνεις σκόνη, και ολα μαζί με τα κουκούτσια τα ρίχνεις σε μία φιάλη με μεγάλο στόμιο του ενός λίτρου.
Ρίχνεις μέσα 200 γραμμάρια οινόπνευμα καθαρό και το υπόλοιπο το γεμίζεις με τσίπουρο ή τσικουδιά ή βότκα ή τζίν.
Το σκεπάζεις καλά και το φυλάς σε θερμοκρασία απο 20 εως 30 βαθμούςκαι το ανακινείς καλά κάθε μέρα.
Σε 3 μήνες περίπου θα έχεις 1 λίτρο βάμματος. Φρόντισε λοιπόν να το βάλεις σε ενα ζεστό σχετικά μέρος ακόμα και πάνω σε καλοριφέρ.
Θα πάρει ενα μελί χρώμα και θα έχει άσχημη μυρωδιά και γεύση.
Είναι ενας τέλειος αναστολέας της διυδροτεστοστερόνης που ευθύνεται για το πρόβλημα της αλωπεκίασης και κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά που κάνει και η φιναστερίδη (proscar) και το κυριότερο χωρίς παρενέργειες.

1 κουταλάκι του γλυκού 2 φορές ημερησίως μέσα στο τσάι σου.
Εγώ το χρησιμοποιώ εδώ και 8 χρόνια περίπου 8 χρόνια χρησιμοποιώ και το regain όποτε το θυμάμαι βέβαια. Κάνει πολύ καλή δουλειά

Δεν ξέρω αν χρησιμοποιείς κάποιου είδους βαφή αλλά αν χρησιμοποιείς να ξέρεις οτι θα χάσεις τα μαλλιά σου..

Edited by - allzzaro on 26/10/2010 19:50:39



Φώτη καλημέρα,
Προτείνεις τη χρήση του saw palmeto ως αναστολέα της διυδροτεστοστερόνης, διότι δεν έχει παρενέργειες;
Θα πρότεινες και την ταυτόχρονη χρήση κάποιου Growth Stimulant μαζί με το saw palmeto;
Μήπως γνωρίζεις αν και που μπορούμε να το βρούμε ήδη έτοιμο προς χρήση;

Όταν είχε πρωτοβγεί το regain θυμάμαι κάποιον που το χρησιμοποιούσε και όντως είχε θεαματικά αποτελέσματα. Όταν όμως σταμάτησε, επέστρεψε στην πρότερη, αν όχι χειρότερη κατάσταση.

Οπότε, μάλλον προτείνεις συνεχή χρήση και του regain, έτσι;

Όσον αφορά τους αναστολείς της διυδροτεστοστερόνης, αληθεύει πως μπορεί να προκαλέσουν "αδυναμία στύσης, χαμηλή λίμπιντο, νερομένο σπέρμα, φαινόμενο ομίχλης (είναι η αίσθηση που έχετε σαν να έχετε ξυπνήσει από χτεσινό μεθύσι αλλά χωρίς τον κοιλόπονο), μαύρες σακούλες κάτω από τα μάτια (σπάνια) και γυναικομαστία (εξαιρετικά σπάνιο, 1 στους 1000 το παρουσιάζει)".

Τις παρενέργειες αυτές τις βρήκα στην ιστοσελίδα του hairlossgr.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 12:59:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μια αλλη απορια οσον αφορα τα βαρη Allzaro ειναι μου ειπες πολλες επαναληψεις ,οκ το κανω αλλα οταν φτασω σε ενα σημειο με καλο αποτελεσμα για την κοιλιτσα π.χ. μετα θα πρεπει να παω για ογκο ,θα ειναι κακο ?

Θα πρέπει να μπούν κάποιοι στόχοι.
Το οτι θα χάσουμε βάρος αυτό δεν σημαίνει οτι χάσαμε και λίπος.
Οι περισσότεροι οδηγούνται στο φαινόμενο ``γιο-γιο`` δλδ χάνουν βάρος μυικό και αργότερα το ξαναπαίρνουν σε λίπος.
Η γνώση οι τεχνικές και η εμπειρία είναι αυτή που θα αποτελέσουν καταλυτικό ρόλο στο να πετύχει ενα καλό αποτέλεσμα.
Συνήθως το Μάρτιο ξεκινά η περίοδος καύσης λίπους μέχρι και το καλοκαίρι.
Οτι πετύχει κανείς. Αλλες φορές το ποσοστό επιτυχίας είναι 70% αλλες 90%. Εάν κάποιος είναι πολύ εμπειρος του δίνεται η δυνατότητα να διορθώσει τα λάθη του. Τόν Σεπτέμβρη ξεκινά η περίοδος του όγκου οπου και πάλει κανείς μπορεί να διορθώσει τα λάθη του.
Ρωτάς λοιπόν αν είναι κακό?
Φυσικά και δεν είναι.
Είναι μια αέναη φυσική αντίδραση του οργανισμού μας που την έχουμε απο τότε που είμαστε τροφοσυλέκτες οπου κάποια περίοδο υπήρχε αφθονία τροφής και κάποια οχι.
Απο αυτή την προσπάθεια του οργανισμού λοιπόν δουλεύει σωστά ο μεταβολισμός μας.
Πρέπει λοιπόν να παίρνουμε και να χάνουμε βάρος, είναι κάτι που είναι εντελώς φυσικό και απο την ολη αυτή διαδικασία αυτό που μας απομένει είναι το κέρδος.
Κάποτε πρίν απο πολλά χρόνια που ο άνθρωπος δεν είχε ολες αυτές τις ανέσεις και η διατροφή μας δεν ήταν σαν την σημερινή τα ιδανικά ποσοστά λίπους για εναν άνθρωπο ήταν υψηλότερα.
Σήμερα ομως τα πράγματα έχουν αλλάξει και τα ποσοστά λίπους επιβάλλονται να είναι χαμηλότερα, καθώς οι διοξίνες και όλα τα τοξικά χημικά που καταναλώνουμε είναι λιποδιαλυτά, συνεπώς οσο περισσότερο λίπος έχουμε τόσα περισσότερα τοξικά χημικά κατακρατούμε.
Τα ιδανικά ποσοστά λίπους για εναν άνδρα σήμερα είναι 11-13% ενώ για μία γυναίκα 18-20%.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 13:18:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα πρότεινες και την ταυτόχρονη χρήση κάποιου Growth Stimulant μαζί με το saw palmeto;
Μήπως γνωρίζεις αν και που μπορούμε να το βρούμε ήδη έτοιμο προς χρήση;

Γειά σου Κωστή.
Το regain μαζί με το saw palmeto πιστεύω οτι είναι οτι το καλύτερο.
Συνήθως πολλοί δερματολόγοι συνιστούν κάποιο σκεύασμα με βάση το regain και τονοτικών ουσιών.
Τέτοιου είδους σκευασματα κυκλοφορούν πάρα πολλά στα φαρμακεία αλλά καλό θα είναι θα συμβουλευόμαστε εναν δερματολόγο.
Ο δικός μου δερματολόγος εχει μείνει έκπληκτος απο τη δράση του saw palmeto και επιμένει να μην χρησιμοποιώ αλλες ουσίες που ενδεχομένως φράζουν τους πόρους του τριχωτού της κεφαλής , εκτός του regain φυσικά.

quote:
Όσον αφορά τους αναστολείς της διυδροτεστοστερόνης, αληθεύει πως μπορεί να προκαλέσουν "αδυναμία στύσης, χαμηλή λίμπιντο, νερομένο σπέρμα, φαινόμενο ομίχλης (είναι η αίσθηση που έχετε σαν να έχετε ξυπνήσει από χτεσινό μεθύσι αλλά χωρίς τον κοιλόπονο), μαύρες σακούλες κάτω από τα μάτια (σπάνια) και γυναικομαστία (εξαιρετικά σπάνιο, 1 στους 1000 το παρουσιάζει)".

Οντως το proscar φιναστερίδη έχει τέτοιου είδους παρενέργειες ως αναστολέας της διυδροτεστοτερόνης ιδιαίτερα οταν λαμβάνεται σε αρκετά mg. To saw palmeto ομως έχει μια ιδιαίτερη δράση που δεν είναι κατανοητή στον επιστημονικό τομέα, έτσι οχι δεν έχει τις παρενέργειες της φιναστερίδης αλλά το αντίθετο, αυξάνει και τη λίμπιντο καθώς και τη σεξουαλική διάθεση

quote:
Οπότε, μάλλον προτείνεις συνεχή χρήση και του regain, έτσι;

Ναί αλλά οχι με τη συχνότητα που περιγράφεται στις οδηγίες.
Εάν κάποιος το χρησιμοποιεί για πρώτη φορά για 2-3 μήνες μπορεί να το χρησιμοποιεί έτσι οπως περιγράφουν οι οδηγίες χρήσης.
Μετά μία φορά κάθε δύο μέρες.
Σου προτείνω να χρησιμοποιήσεις και το saw palmeto και θα διαπιστώσεις οτι θα πηγαίνεις στον κουρέα πολύ πιό συχνά. Θα αυξηθείη τριχοφυία σου ακόμα και χαμηλά στις γάμπες.
Σημειωτέον οσο χρησιμοποιεί κανείς το regain η τρίχα εχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής οταν ομως το σταματήσει θα ξαναγυρίσει πάλι στο πρόβλημα.

Edited by - allzzaro on 27/10/2010 13:29:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akishellas
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 13:26:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akishellas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος akishellas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλος επετρεψε μου να σου πω οτι γνωριζω κ εγω στο θεμα των μαλλιων διοτι το ψαχνω δυο χρονια τωρα,στη σελιδα που μπηκες εχω ανεβασει κ pic μου με καλα αποτελεσματα κ θα ανεβασω κ αλλες πιο προσφατες που ειμαι ακομα καλυτερα .
Απευθυνθηκα στον Allzaro διοτι μαρεσει να ψαχνομαι παντου κ τον βλεπω οτι εχει καλες γνωσεις σε παρα πολα θεματα οπως επισης κ οτι ψαχνεται γιαυτο κ τον ρωτησα εναν αλλο τροπο καταπολεμησης της διυδροτεστοστερόνης εκτος της φινα ,που ναι οντως εχει τα πιο πολλες παρενεργειες που λες παρακατω σε μερικους ,προσωπικα εγω απο αυτες ειδα στις αρχες το νερωμενο σπερμα διοτι τα πιο πολλα ειναι κ της ψυχολογιας...
"αδυναμία στύσης, χαμηλή λίμπιντο, νερομένο σπέρμα, φαινόμενο ομίχλης (είναι η αίσθηση που έχετε σαν να έχετε ξυπνήσει από χτεσινό μεθύσι αλλά χωρίς τον κοιλόπονο), μαύρες σακούλες κάτω από τα μάτια (σπάνια) και γυναικομαστία (εξαιρετικά σπάνιο, 1 στους 1000 το παρουσιάζει)"

ΑΠΛΑ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΣΕ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ Κ ΦΥΣΙΚΑ ΑΝΑΛΟΓΟΣ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΕΙΣ ,επειδη ομως για καλο κ για κακο πρεπει να προσεχουμε ψαχνω να βρω επισης εναν τροπο να μη συνιθιζει ο οργανισμος μου την φινα κ γιαυτο πρεπει ανα διαστηματα να την κοβω το θεμα ειναι αυτο το διαστημα πρεπει να χρησιμοποιησω κατι αλλο κ εκει θα προσπαθησω να χωρεσω την συμβουλη του allzaro με το saw palmeto κ αν δω οντως οτι οντως μου σταθεροποιει την υπαρχον κατασταση κ χωρις παρενεργειες εννοειται κ θα την παρατεινω κ θα σταματησω την φινα
Σαμπουαν με κετοκοζανολη οπως το botadern χωρις SLS δυο με τρεις φορες την βδομαδα κ κρεμα fungoral σε τοπικη χρηση στα σημεια που εχεις προβλημα (αυτη ανα δυο μερες βαλτην οταν δεν λουζεσαι με το σαμπουαν κετοκοζανολης) κ φυσικα το regain υπαρχουν κ αλλα πραγματα (οπως λαδακια για καλο μασαζ στο κεφαλι παλαιοτερα ο allzaro ειχε ανεβασει κ ενα συνδιασμο ελαιων για μασαας στο κεφαλι) αλλα θελουν κ ψαξιμο ,για καλο καθαρισμο της κεφαλης το T-Gel(πολυ καλο σαμπουαν παντα προσωπικη μου αποψη).
Αυτα που σου αναφερω τα εχω δοκιμασει κ εχω δει διαφορα το θεμα ειναι πως μπορουμε να παρατινουμε τα αποτελεσματα με τα χρονια διοτι οταν ο οργανισμος μας αρχιζει κ τρα συνηθιζει τοτε αρχιζουμε σταδιακα κ χανουμε οτι κερδισαμε .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 13:35:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου akishellas εγώ χρησιμοποιώ και λαδάκια αλλά την άνοιξη.
Φυσικά και διαφέρει απο οργανισμό σε οργανισμό. Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι να μην μένει κάποιος άπραγος οποιος προσπαθεί κάτι θα κερδίσει, φτάνει να μην πέφτει θύμα άχρηστων ουσιών που δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα.
Οτι απορίες έχεις σχετικά με την ενέργεια κλπ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
akishellas
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 13:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akishellas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος akishellas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επισης ευχαριστω για την απαντηση σου οσο αφορα για τα κιλα ,σε ρωτησα διοτι οπως καταλαβες οταν ξεκινησα στην αρχη με νορμαλ κιλα κ εφτανα στις τελευταιες επαναληψεις πολλα κιλα ,ειδα διαφορα κ στο σωσιβιο αλλα αυτο παντα σε συνδιασμο παντα με καλη αεροβικη,απαλα εδω κ 3 μηνες δεν εχω τοσο πολυ ορεξη αλλα πεπει να ξαξαξεκινησω,επιβαλεταιιι .

--------------------------------------------------------------------
Ε δηλαδη ποσιμο ? Δεν ειναι τοπικα για το κεφαλι ? Πραγματικα ειμαι περιεργος κ δεν εχω να χασω κατι αλλωστε καποια στιγμη τη φινα θελω για ενα διαστημα να την σταματησω κ αν μπορεσω εντελως .Επισης μου ειπες Θα παρει τρεις μηνες να ειναι ετοιμο ?


Αllzaro δε μου απαντησες για το απο πανω ?

----------------------------------------------------------------

Πες κ κατι Αllzaro για το θεμα της τονωσης ενεργειας κ ψυχολογιας διοτι οταν ειχα αρχισει το γυμναστηριο καθε μερα πρωτεινη-bcaa-cla-Ω3,6,9 - καλη πολυβιταμινη .
Απλα λογω που τα εχω σταματησει αυτα νιωθω λιγο πεσμενος λογικο ειναι αλλα δεν εχω ορεξη να παω αλλα πρεπει ...ουυφφφ..

Edited by - akishellas on 27/10/2010 13:45:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 13:38:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε μου akishellas εγώ χρησιμοποιώ και λαδάκια αλλά την άνοιξη.
Φυσικά και διαφέρει απο οργανισμό σε οργανισμό. Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι να μην μένει κάποιος άπραγος οποιος προσπαθεί κάτι θα κερδίσει, φτάνει να μην πέφτει θύμα άχρηστων ουσιών που δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα.
Οτι απορίες έχεις σχετικά με την ενέργεια κλπ..

quote:
Αυτα που σου αναφερω τα εχω δοκιμασει κ εχω δει διαφορα το θεμα ειναι πως μπορουμε να παρατινουμε τα αποτελεσματα με τα χρονια διοτι οταν ο οργανισμος μας αρχιζει κ τρα συνηθιζει τοτε αρχιζουμε σταδιακα κ χανουμε οτι κερδισαμε .

Για το λόγο αυτό θα πρέπει να γίνεται μια ήπια χρήση και μια διακοπή τους μήνες που το πρόβλημα δεν είναι σε έξαρση.
Και με τη φιναστερίδη το ίδιο συμβαίνει μετά απο ενα ορισμένο χρονικό διάστημα παύει να δρά, δεν παύουν ομως οι παρενέργειες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 13:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eνα αλλο καταπληκτικό προιόν για όσους τα μαλλιά τους είναι η γοητεία τους είναι το ``henna perfect``
Πρόκειται για χένα σε μορφή τζέλ και είναι πολύ μα πάρα πολύ διακριτική.
Θα την βρεί κανείς στα καταστήματα Hondos στοιχίζει μόνον 8 ευρώ και περνά πολλούς μήνες. Κυκλοφορεί σε 12 χρώματα απο άχρωμο εως πολύ κλειστά χρώματα. Μπορεί κάποιος να πετύχει εναν πολύ αδρό χρωματισμό των γκρίζων τριχών ακόμα και εναν πλήρη χρωματισμό των άσπρων τριχών.
Δεν αλλάζει χρώμα στα μαλλιά απλά τονίζει τις άσπρες τρίχες.
Το καλό με το προιόν αυτό είναι οτι προστατεύει τα μαλλιά απο το κρύο τον ήλιο και τα κάνει και πιο ογκώδη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 13:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αllzaro δε μου απαντησες για το απο πανω ?

Το βραδάκι..
Ωρα για σιέστα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akishellas
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 14:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akishellas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος akishellas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
henna perfect ωραιος αυτο θα το δοκιμασουμε αμεσα Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 15:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ παιδιά για τις χρήσιμες συμβουλές.

Θα μπορούσα να πως πως δεν έχω αρκετά μεγάλο πρόβλημα, απλά τα βλέπω να είναι λίγο πιο αραιά σε σχέση π.χ. με πέρυσι και χάνω σταδιακά στους κρόταφους.

Θα ήθελα να προστατέψω αυτά που έχω, να το τραβήξω όσο το δυνατόν πιο πίσω γίνεται (τώρα είμαι 42), και ότι μπορέσω να κερδίσω θα είναι φίνα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 19:49:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πες κ κατι Αllzaro για το θεμα της τονωσης ενεργειας κ ψυχολογιας διοτι οταν ειχα αρχισει το γυμναστηριο καθε μερα πρωτεινη-bcaa-cla-Ω3,6,9 - καλη πολυβιταμινη .
Απλα λογω που τα εχω σταματησει αυτα νιωθω λιγο πεσμενος λογικο ειναι αλλα δεν εχω ορεξη να παω αλλα πρεπει ...ουυφφφ..

Καλό θα είναι να μην ξεσυνηθίζει κανείς.
Σε οτι αφορά το θέμα της ψυχολογίας, εαν κάποιος δεν βλέπει αποτελέσματα φυσικό θα είναι να απογοητεύεται και να μην έχει διάθεση.
Βέβαια το fitness δεν είναι αποκλειστικά γυμναστήριο.
Υπάρχει και το ποδήλατο, το κολύμπι, το τρέξιμο και τόσα αλλα αθλήματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akishellas
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 08:32:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akishellas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος akishellas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημερα παιδια χρονια πολλα εγω δυστηχως δουλεια ... λοιπον αν δεν εχεις προβλημα ψηλε δοκιμασε αυτα που ειπε ο allzaro.
Αllzaro αποτελεσματα εχω δει κ υπαρχουν ακομα μετα 4 μηνες περιπου απλα το θεμα ειναι ποιος σηκωνεται να παει κ στην ηλικια των 33 αν το αφησεις σε αφηνει πιο γρηγορα ..
Ποδηλατο θα ηταν καλη φαση αλλα ...ειναι λιγο δυσκολο . Μια δυο φορες το μηνα πηγαινω για μπαλα αλλωστε μεχρι τα 24 μου επαιζα συστηματικα σε ομαδα κ ακομα το εχω .
Το ποδηλατο για το σπιτι κανει δουλεια ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 14:21:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα , χρόνια πολλά

Εαν το δείς σαν αγγαρεία φίλε μου, τότε καλύτερα να μην το κάνεις.
Το fitness είναι άμεσα συνδεδεμένο με τη φυσική μας υπόσταση και η επαφή του με τη φύση επιδρά ευεργετικά στην ψυχολογία μας.
Στην ηλικία των 33 ετών (τι να πούμε και εμείς) επέτρεψε μου να πώ, οτι είσαι ακόμα παιδί.
Εχω φίλους 80 ετών που τρέχουν μαραθώνιο, περπατούν στο σχοινί, κολυμπούν, αναρριχούνται, οδηγούν μηχανές και τόσα άλλα και μπορώ να σου πώ οτι έχουν και καταπληκτικές επιδόσεις.

Το ποδήλατο θα έλεγα οτι είναι απο τα πιο εύκολα αθλήματα καθώς ο καθένας μας μπορεί να ανέβει και να κάνει πετάλι.
Είναι κάτι.. σαν την κιθάρα. Ολοι μπορούν να χτυπήσουν μία χορδή και να βγάλει ήχο. Αλλο λοιπόν το να κρούσεις μια χορδή και αλλο να βγάλεις μία μελωδία.
Το αυτό και το ποδήλατο. Οσο ο δρόμος είναι κατηφορικός πάει σφαίρα.
Εάν ομως ο δρόμος ανηφορίσει.. παίρνεις τους μηριαίους σου παραμάσχαλα. Οταν έχεις και τον αέρα κόντρα
Οπως όλα τα αθλήματα έτσι και το ποδήλατο θέλει την τέχνη του.
Το ποδήλατο είναι ενα άθλημα και παράλληλα ενα μεταφορικό μέσον.
Γυμνάζει μόνο τα κάτω άκρα και κάποιους συγκεκριμένους μύς.
Αναμβισβήτητα ή άσκηση αυτή είναι ευεργετική σε οτι αφορά το καρδιοαναπνευστικό ομως θα πρέπει να αποτελεί μέρος των δραστηριοτήτων ενός που ασχολείται με το fitness.
Εκτός αυτού το ποδήλατο απαιτεί τεράστιες ποσότητες ενέργειας και αν ο ποδηλάτης δεν είναι ενημερωμένος και δεν έχει τον απαραίτητο εξοπλισμό θα σπαταλά τζάμπα ενέργεια και το μόνο που θα πετύχει θα είναι η διαμόρφωση της ψυχολογίας του.
Eγώ θα σου πρότεινα κάτι πιο απλό και πιο αποδοτικό οπως ενα τρεξιματάκι , ενα κολύμπι όποτε είναι εφικτό και ασκήσεις αναπνοής.
Ποδήλατο φυσικά και μπορείς να κάνεις χωρίς ακρότητες.

quote:
Μια δυο φορες το μηνα πηγαινω για μπαλα αλλωστε μεχρι τα 24 μου επαιζα συστηματικα σε ομαδα κ ακομα το εχω .

Το ποδόσφαιρο φίλε μου είναι να απο τα αθλήματα που απεχθάνομαι και αυτό λόγω του φανατισμού.Θλίβομαι ιδιαίτερα οταν αντικρύζω τους οπαδούς των ακριβοπληρωμένων παικτών με τα κασκόλ στα τρένα και οργίζομαι οταν τους ακούω να ξεστομίζουν συνθήματα με ύβρεις, με χυδαίες ύβρεις προς τους αντίπαλους οπαδούς.
Απέχω μακράν της ιδεολογίας αυτής η οποία προσβάλλει οχι μόνο την ιδεολογία του αθλητισμού αλλά και τη νοημοσύνη μας.

Edited by - allzzaro on 28/10/2010 14:25:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy