ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
akishellas
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2011, 19:57:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akishellas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος akishellas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Χθονιε οσον αφορα την διατροφη πριν αρχισω γυμναστηριο κ κατα την διαρκεια φυσικα ενημερωνομουν κ ενημερωνομαι κ δεν περιμενω να γυρισω σπιτι επειτα το γυμναστηριο κ να φαω του σκασου .
Οταν λοιπον ειχα αρχισει γυμναστηριο πριν 2 χρονια περιπου εφτασα σε καλο σημειο στα 70 κιλα με καλη γραμμωση σε ολα τα μεροι του σωματος μονο το σωσιβιο ηταν το δυσκολο να φυγει . Τωρα πλατη ωμους στηθος μπορω να πω πως πρεπει να εχω πολυ λιγο λιπος εχει αρχισει παλι κ γραμμωνει σιγα σιγα αλλωστε ομως σε αυτα τα σημεια δεν ειναι πολυ λιπος ,ολα τα χαλαει η κοιλιτσα(μη νομιζεις οχι πολυ) κ το σωσιβιακι (οσο αυτο) .
Απλα οπως ανεφερα πιο πανω επειτα απο 6-7 μηνες ξαναρχιζω γυμναστηριο κ το προγραμμα μου λογο κ της δουλειας μου που ειναι με βαρδιες δεν ειναι σταθερο οποτε καταλαβαινεις .
Αυτο που προσπαθω κ εχω ξαναρχισει οπως παλια να κανω ειναι ανα 3-4 ωρες να τρωω κατι κ αυτο οχι οτι να ναι .
Το προγραμμα μου ειναι το εξης πλεον

Πρωι
νερο με 1/2 σκουπ πρωτεινη
τοστακι γαλοπουλα
η
αυγα

Δεκατιανο
Φρουτο (μπανανα -μηλο-πορτοκαλι)
Τοστ

Μεσημεριανο
Μακαρονια η ρυζι
συνοδευονται με τονο η κοτοπουλο


Απογευμα πριν γυμναστηριο (μιση ωρα πιο πριν)

1 μηλο + ενας ελληνικος (εχω κοψει εδω κ δυο χρονια που ειχα ξεκινησει γυμναστηριο την ζαχαρη κ τον πινω σκετο)

5 λεπτα πριν γυμναστηριο

1/2 σκουπ με νερο + 1 bcaa

Μετα το γυμναστηριο

1 1/2 με 1 σκουπ πρωτεινη σκουπ + 2 bcaa

μετα απο κανα 40-50 λεπτα απο το γυμναστηριο

Κοτοπουλο με σαλατα
η
τονοσαλατα
η
πατατα βραστη με κανα αυγο
Μαζι με το φαγητο περνω κ cla η Ω3,6,9

Πριν πεσω για υπνο μπορει να φτιαξψ καμια πρωτεινη (1/2 σκουπ) με γαλα ομως μιας που ειναι σνα μιλκσεικ να κανω κ κανα τσιγαρακι μαζι .

Επισης ανα μερα περνω κ μια πολυβιταμινη καλη.

Οποτε ελπιζω να καταλαβες οτι δεν τρωω οτι να ναι ,επισης σε δυο βδομαδες εχω χασει 1 1/2 κιλο περιπου .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akishellas
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2011, 20:14:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akishellas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος akishellas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οσον αφορα τα bcaa κ την κρεατινη με το δευτερο φιλε μου ειδα δουλεια κ αμεσα κιολας απλα φοβηθηκα τα μαλακια μου διοτι αρχισα να βλεπω οτι τα επηρεαζει σιγα σιγα ,απλα ηθελα να μαθω κ απο εσας την αποψη σας για αυτη .
Τα αμινοξεα bcaa δεν εχω διαβασει οτι ειναι μονο για περιοδους γραμμωσης δηλαδη οταν θελουμε να μειωσουμε το λιπος μας αλλα βοηθουν κ αλλου .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΧΘΟΝΙΟΣ
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2011, 13:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε akishellas η διαδικασία της γράμμωσης είναι μια πολύ εξειδικευμένη διαδικασία και απαιτεί μεγάλη πείρα.
Οταν λέμε γράμμωση εννοούμε ποσοστά λίπους κάτω του 11%.
Για να μπορέσει να κατέβει κάποιος στα ποσοστά αυτά θα πρέπει να έχει μια πολύ εξειδικευμένη διατροφή σε τέτοιο βαθμό που καταντά ανυπόφορη.
Ολα αυτά που αναφέρεις οτι τρώς δεν ανήκουν σε αυτή την εξειδικευμένη διατροφή και αναφέρομαι στα εξής:

quote:
Πρωι
νερο με 1/2 σκουπ πρωτεινη
τοστακι γαλοπουλα

Πρώτο λάθος.
το 1/2 σκούπ πρωτείνης είναι μηδαμινό.
Το τοστάκι, 2 φέτες ψωμί τόστ είναι ενας υδατάνθρακας υψηλού γλυκαιμικού δείκτη που ενδυκνείεται μόνο για αυτούς που θέλουν να πάρουν βάρος.
Το σωστό είναι.
Ενα γιαούρτι με 15 γρ. πρωτείνης μαζί με 1/2 σκούπ πρωτείνης και 20 γρ. βρώμης. Η βρώμη εχει πολύ χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη.

quote:
Δεκατιανο
Φρουτο (μπανανα -μηλο-πορτοκαλι)
Τοστ

Δεύτερο τραγικό λάθος.
Αφού έφαγες το τόστ το πρωί συνεχίζεις να τρώς φρούτα.
Και σαν μην φτάνουν αυτά συνεχίζεις να τρώς τόστ (άμυλο)
Ηδη εχεις ανεβάσει τα επίπεδα σακχάρου σου και τα ανεβάζεις περισσότερο.
Τα φρούτα περιέχουν δύο σάκχαρα. Φρουκτόζη και γλυκόζη.
Τα ποσοστά γλυκόζης βέβαια είναι αμελητέα σε ποσοστό 2 gr ανα φρούτο (ανάλογα με το φρούτο). Η μπανάνα αποτελεί εξαίρεση καθώς περιέχει άμυλο. Δυστυχώς αν κάποιος προχωρά σε γράμμωση κάτω του 11% φρούτα δεν τρώει. Δυστυχώς.
Η φρουκτόζη ενω έχει πολύ χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη οταν έρθει σε επαφή με υδατάνθρακα απο άμυλο οδηγείται στις λιποαποθήκες.
Το σωστό είναι να μην φάει τίποτα απολύτως και να περιμένει μια ώρα ακόμη ώστε να φάει το μεσημεριανό του.
Το θέμα το φρούτων σε μια διατροφή γράμμωσης δεν επιτρέπονται.
Για το λόγο αυτό έχουμε μόνον ενα φρούτο ημερησίως και αυτό πάντα πρωινές ώρες μακρυά απο τα γεύματα.

quote:
Μεσημεριανο
Μακαρονια η ρυζι
συνοδευονται με τονο η κοτοπουλο

Τρίτο λάθος.
Τα μακαρόνια και το ρύζι περιέχουν υδατάνθρακα υψηλού γλυκαιμικού δείκτη.
Θα ήταν προτιμότερο να έτρωγες 200 γρ. κοτόπουλο με άφθονη σαλάτα απο λάχανο ή μπρόκολο.
Τα μακαρόνια σε αυτές τις περιπτώσεις επιτρέπονται μόνο στην αρχή της δίαιτας και μόνο στην περίπτωση που η αερόβια ή η αναερόβια γίνεται πρωινές ώρες. Και οταν λέμε μακαρόνια εννοούμε 150 γρ. μακαρόνια ολικής άλεσης λίγο πολύ λίγο βρασμένα (να είναι σκληρά) χωρίς τσιγάρισμα, χωρίς βούτυρο, χωρίς τυρί, χωρίς σάλτσα.

quote:
Μετα το γυμναστηριο

1 1/2 με 1 σκουπ πρωτεινη σκουπ + 2 bcaa

μετα απο κανα 40-50 λεπτα απο το γυμναστηριο


4ο λάθος.
Απο τη στιγμή που η άσκηση γίνεται απογευματινή ώρα αυτό σημαίνει οτι είμαστε ```φορτωμένοι`` αφού λαμβάνουμε τροφή απο τις πρωινές ώρες.
Εχουμε φορτώσει τα επίπεδα σακχάρων στο αίμα δηλαδή το ηπατικό μας γλυκογόνο είναι σε υψηλά επίπεδα λόγω του οτι έχουμε λάβει τροφή πρίν απο 3 ώρες.
Αυτό σημαίνει οτι το ηπατικό μας γλυκογόνο μπορεί να μας τροφοδοτήσει με άπλετη ενέργεια συνεπώς δεν θα κάψουμε λίπος.
Το σωστό είναι να πάμε στο γυμναστήριο χωρίς να φάμε.
Αυτό οπως διευκρινίζω ισχύει όταν η άσκηση γίνεται απογευματινές ώρες και οπωσδήποτε η άσκηση περιλαμβάνει ασκήσεις με λίγα βάρη και αρκετή αερόβια.

quote:
Μετα το γυμναστηριο

1 1/2 με 1 σκουπ πρωτεινη σκουπ + 2 bcaa

μετα απο κανα 40-50 λεπτα απο το γυμναστηριο

Κοτοπουλο με σαλατα
η
τονοσαλατα
η
πατατα βραστη με κανα αυγο
Μαζι με το φαγητο περνω κ cla η Ω3,6,9


Σωστό.
Μετά την άσκηση και μόνο μετά την άσκηση μπορούμε να καταναλώσουμε υδατάνθρακα με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη οπως είναι η πατάτα με τη διαφορά οτι το κάνεις ανάποδα.
Πρώτα ο υδατάνθρακας και μετά η πρωτείνη.
Ο υδατάνθρακας δηλαδή θα πρέπει να καταναλωθεί αμέσως μετά την άσκηση έτσι ώστε να αναπληρώσει τα ποσοστά που χάθηκαν απο το μυικο γλυκογόνο σε πολύ άμεσο χρόνο και αμέσως μετά υδατάνθρακας και πρωτείνη μαζί καθώς και κάψουλες αμινοξέων.
Τώρα τα ποσοστά αυτά εχουν να κάνουν με το πόσα κιλά είμαστε, τί άσκηση εκτελέσαμε, το κατά πόσο κουραστήκαμε κλπ.
Παίζει σημαντικό ρόλο πάντως....

quote:
Πριν πεσω για υπνο μπορει να φτιαξψ καμια πρωτεινη (1/2 σκουπ) με γαλα ομως μιας που ειναι σνα μιλκσεικ να κανω κ κανα τσιγαρακι μαζι .

Καλό.
Πολύ καλό ακόμα και το τσιγαράκι.

quote:
Οποτε ελπιζω να καταλαβες οτι δεν τρωω οτι να ναι ,επισης σε δυο βδομαδες εχω χασει 1 1/2 κιλο περιπου

Δεν μπορώ να πώ οτι τρώς οτι να είναι αλλά αυτά που τρώς ανήκουν σε ενα είδος διατροφής έτσι για να ξεφουσκώσει λίγο η σαμπρέλα.
Απλά.
Δεν είναι διατροφή για να πάς παρακάτω.
Θα χάσεις δηλαδή αυτό το μισό κιλό σε δύο εβδομάδες αλλά μέχρι εκεί.
Αμεσως μετά αναφέρω οτι το ποσοστό λίπους σου είναι 13% μπορεί και 14. Για να φτάσεις αυτό το επιθυμητό 11% έτσι ώστε να αναδειχθούν οι μύες σου θα πρέπει να χάσεις 6 κιλά ακόμη....
Για να είμαι πιο ακριβής οσο περισσότερο προχωράμε, οσο περισσότερο κατεβαίνουμε τόσο πιο δύσκολο και τόσο πιο εξειδικευμένο γίνεται.
Στα τελευταία στάδια φτάνουμε στο σημείο να χάνουμε μισό κιλό ανα μήνα. Και αυτό μετά απο μικρά σκαμπανεβάσματα.
Δύσκολο και επικίνδυνο.... τουλάχιστον για φέτος....


Φίλε akishellas

Exεις ύψος 1.69 και βάρος 70 κιλά ενώ ανήκεις στην ελαφριά σκελετική κατηγορία και ποσοστά λίπους γύρω στο 13%.
Οι ημερήσιες θερμίδες σου ανέρχονται στις 1800-2000 ανάλογα με τις δραστηριότητες σου.
Για να κάψεις λίπος θα πρέπει αρχικά να ξεκινήσεις απο τις 1600-1800 θερμίδες.
Το κάθε γεύμα σου δεν πρέπει να ξεπερνά τις 500 θερμίδες και μετά τις απογευματινές ώρες μειώνεις στις 300 θερμίδες ανα γεύμα.
Μοιράζεις λοιπόν τα γεύματα σου σε 5-6 γεύματα ημερησίως αποφεύγοντας τον υδατάνθρακα.
Ο υδατάνθρακας κόβεται αργά και προοδευτικά οσο γραμμώνουμε και οχι όλες τις ημέρες της εβδομάδας.
Υπάρχουν άπειροι συνδυασμοί και δυστυχώς είναι φοβερά δύσκολο να σου υποδείξει κάποιος, ποιός είναι ο σωστός.
Για να μπορέσεις να καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις θα πρέπει να κατανοήσεις πλήρως πως λειτουργούν τα επίπεδα σακχάρων στο αίμα σου.
Με λίγα λόγια θα πρέπει να τροφοδοτείς συνεχώς το ηπατικό σου γλυκογόνο με πρωτείνη και υδατάνθρακα πολύ χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη.
Αυτό είναι το κλειδί της υπόθεσης για μια βαθειά γράμμωση και όλο το μυστικό είναι το ηπατικό γλυκογόνο να μην μπορεί να ανταποκριθεί στην ζητούμενη ενέργεια έτσι ώστε ο οργανισμός να αναζητεί εναλλακτική πηγή ενέργειας οπως το λίπος.
Επειδή ομως το λίπος αποδεσμεύεται πολύ δύσκολα και με πολύ αργό ρυθμό αν το ηπατικό μας γλυκογόνο είναι πολύ χαμηλό τότε θα αναζητήσει αλλες πηγές ενέργειας εκτός του λίπους και αυτοί θα είναι οι ίδιοι μας ο μύες. Με λίγα λόγια οι μύες θα θυσιστούν για ενέργεια.

Είναι πολύ δύσκολα πράγματα φίλε μου akishellas πάρα πολύ δύσκολα.
Θα μου πείς μα εγώ βλέπω πολλούς γραμμωμένους και καλοσχηματισμένους.
Υπάρχει και η εύκολη λύση ξέρεις.
Κάποια συμπληρώματα, αν μπορούν να χαρακτηριστούν συμπληρώματα που πραγματικά εκπληρώνουν αυτά που υπόσχονται όμως με παρενέργειες.
Εκτός αυτού θα πρέπει να βάλεις βαθειά το χέρι στην τσέπη καθώς ενα μπουκαλάκι στοιχίζει ακόμα και 400 ευρώπουλα.


Edited by - ΧΘΟΝΙΟΣ on 30/01/2011 13:29:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΧΘΟΝΙΟΣ
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2011, 13:41:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οσον αφορα τα bcaa κ την κρεατινη με το δευτερο φιλε μου ειδα δουλεια κ αμεσα κιολας απλα φοβηθηκα τα μαλακια μου διοτι αρχισα να βλεπω οτι τα επηρεαζει σιγα σιγα ,απλα ηθελα να μαθω κ απο εσας την αποψη σας για αυτη .
Τα αμινοξεα bcaa δεν εχω διαβασει οτι ειναι μονο για περιοδους γραμμωσης δηλαδη οταν θελουμε να μειωσουμε το λιπος μας αλλα βοηθουν κ αλλου .

Για να χρησιμοποιήσει κάποιος το συμπληρωμα κρεατίνης θα πρέπει να είναι φτασμένος στο fitness.
Θα πρέπει δηλαδή να γνωρίζει πάρα πολύ καλά τι πρέπει να κάνει.
Εκτός αυτού θα πρέπει να επιζητά εξειδικευμένη γράμμωση κάτω του 11%.
Η κρεατίνη σε υψηλά ποσοστά εκτός του οτι θα σου προκαλέσει προβλήματα στο συκώτι θα σου προκαλέσει και μεγάλη κατακράτηση υγρών.

Τα bsaa είναι 3 αμινοξέα απο τα 21 που περιέχει η πρωτείνη.
Αυτά κρίνουν οι κατασκευστές τους οτι είναι απαραίτητα και αυτά περιέχει η φόρμουλα της κάψουλας σε εκρηκτικά ποσοστά.
Οχι δεν είναι μόνο για γράμμωση δεν ισχυρίζομαι αυτό ενδυκνύονται και για αυτούς που θέλουν να πάρουν βάρος.
Ουσιαστικά δουλεύουν μόνο στην μεταπροπονητική διατροφή και απευθύνονται μόνον στους φτασμένους του είδους καθώς έχουν αμεσότατη αποδέσμευση και αμεσότατη απορρόφηση.
Στην περίπτωση σου καλό θα είναι να χρησιμοποιήσεις τα κλασσικά αμινομέα απο ορό γάλακτος που περιέχουν τα 7 βασικά αμινοξέα καθώς έχουν πιο αργή αποδέσμευση.
Ομως όλα αυτά θα πρέπει να ξέρεις οτι ταλαιπωρούν πάρα πολύ το συκώτι μας.
Οπωσδήποτε απο το να παίρνεις μεγάλες ποσότητες κρέατος ή γαλακτομομικών και να λαμβάνεις μεγάλες ποσότητες χοληστερίνης και πουρίνης ίσως να είναι προτιμότερα.
Πάντως θα πρέπει να ξέρεις οτι έχουν εναν βαθμό επικινδυνότητας.
Για το λόγο αυτό λοιπόν θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν εφάπαξ και να έχουν κάποιο αποτέλεσμα.
Το να χαπακώνεται κανείς για να χάσει δύο κιλά και μετά να τα ξαναπάρει δεν λέει απολύτως τίποτα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2011, 18:24:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εω παλι θα ηθελα μια συμβουλη για σκασμενα χειλη.... Κανω θεραπεια κατα της ακμης με ισοτρετινοινη και τα χειλη μου πονανε παρα πολυ...

Καποια προταση?

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2011, 21:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα σκασμένα χείλη είναι μια απο τις παρενέργειες της ισοτρετινοίνης καθώς και στο συκώτι. Στα φαρμακεία με 3 ευρώ APIVITA Lip Care καιτο πρόβλημα σου θα λυθεί.
Ομως θα πρέπει να προσέχεις πολύ το συκώτι σου.
Να αποφεύγεις τα οινοπνευματώδη, τις λιπαρές τροφές και γενικώς να μην το ταλαιπωρείς.
Μεγάλη προσοχή οσο κάνεις αυτή τη θεραπεία και στα αντιφλεγμονώδη καθώς και στα αντιβιοτικά.
Καλό θα είναι να πίνεις ενα αφέψημα. Πράσινο τσάι Κευλάνης κατά προτίμηση πικρό ή φασκόμηλο και να σταματήσεις το συντομότερο δυνατόν την θεραπεία αυτή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2011, 22:00:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τον Μαιο θα την σταματησω την θεραπεια....Εχω ενα lip balm APIVITA με μελι....Το οποιο το χρησιμοποιω ανελλιπως... Ομως εξακολουθω να ποναω..

Γενικα απο τοτε που αρχισα τη θεραπεια προσεχω το τι τρωω...

Αν το πρασινο σαι δεν ειναι απο την Κευλανη πειραζει?? Επισης, το τσαι προκαλει δυσκοιλιοτητα?

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2011, 22:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ομως θα πρέπει να προσέχεις πολύ το συκώτι σου.

ΠΩΠΩ..ΜΝ Μ ΛΕΣ ΤΕΤΟΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2011, 22:04:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ομως θα πρέπει να προσέχεις πολύ το συκώτι σου.

ΠΩΠΩ..ΜΝ Μ ΛΕΣ ΤΕΤΟΙΑ.


Παιρνεις ισοτρετινοινη??

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akishellas
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2011, 23:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akishellas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος akishellas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι πολύ δύσκολα πράγματα φίλε μου akishellas πάρα πολύ δύσκολα.
Θα μου πείς μα εγώ βλέπω πολλούς γραμμωμένους και καλοσχηματισμένους.
Υπάρχει και η εύκολη λύση ξέρεις.
Κάποια συμπληρώματα, αν μπορούν να χαρακτηριστούν συμπληρώματα που πραγματικά εκπληρώνουν αυτά που υπόσχονται όμως με παρενέργειες.
Εκτός αυτού θα πρέπει να βάλεις βαθειά το χέρι στην τσέπη καθώς ενα μπουκαλάκι στοιχίζει ακόμα και 400 ευρώπουλα.


Καλησπερα φιλε μου
Δυσκολα ως προς τι μεχρι το καλοκαιρι να χαθουν 4-5 κιλα ?
Το να ακολουθησεις πιστα μια διατροφη ?
Το να βρεις αυτο το μπουκαλακι by the way για πιο συπληρωμα αναφερεσαι των 400ε?


Λοιπον μερικες με καλη γυμναστικη κ σωστη διατροφη σωστη ομως μπορεις ανετα να φτασω τα 68-69 κιλα μεχτι τον ιουνιο - ιουλιο ΑΝ ΚΑΝΩ ΣΩΣΤΗ ΑΣΚΗΣΗ Κ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ,αυτο πιστευω .
Παντως εχω διαβασειι ενα μηλαρακι κανα 30λκεπτο μισαωρω πριν το γυμναστηριο ειναι οτι πρεπει .

Μπορεις να μου πεις τελικα τι αλλαγες θα εκανες στην διατροφη που σου εβγαλα πιο πανω αν σου ειναι ευκολο . Παντως πιο αυτστηρη διατροφη θα εκανα καθως ανοιγε ο καιρος δεν θα αφηνα αυτη αλλα πες μου τις αλλαγες που λες διοτι σε μερικα σημεια μπερδευτηκα ,σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου.


Zephyr το δαφνελαιο κανει οντως καλο ,δυναμωνει τα μαλια , χρειαζεται μασαζακι σε ολο το κεφαλι κ βαλε μια πετσετα κ σκεπασετο για 30λεπτα μια ωρα ,επισης με αιθερια ελαια μιγμα ειχε γραψει εδω κ ο αλζαρο πιο παλια αν προσθεσεις κ το δαφναιλεο θα ηταν μια χαρα (αν δεν ηταν ηδη μες στο μιγαμ) . Εγω αυτο κανω μια φορα τις 15 μερες περιπου δαφναιλεο με ελαιολαδο καλης ποιοτητας κ jojoba μονο που εγω το κραταω ολο το βραδυ κ κανω πλενω τα μαλλια μου το πρωι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2011, 23:17:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παιρνεις ισοτρετινοινη??

OXI ,AΛΛΑ ΝΑ ΧΕΙΛΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΣΜΕΝΑ
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΑ ΔΑΓΚΩΝΩ ΣΥΝΕΧΩΣ..

CHARMEDΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΧΘΟΝΙΟΣ
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 12:08:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
akishellas
quote:
Δυσκολα ως προς τι μεχρι το καλοκαιρι να χαθουν 4-5 κιλα ?
Το να ακολουθησεις πιστα μια διατροφη ?

Eαν, λέω εάν ήσουν 80 κιλά θα έλεγα οτι είναι εύκολο να χάσεις 5 κιλά.
Εαν όμως βρίσκεσαι κοντά στο ποσοστό του ιδανικού σου βάρους και σκοπεύεις να φτάσεις το ιδανικότερο έτσι ώστε να προχωρήσεις ακόμα και κάτω απο το ιδανικό σου βάρος τότε ναί είναι δύσκολο. Πολύ δύσκολο. Δεν λέω οτι είναι ακατόρθωτο αλλά είναι δύσκολο.
Αυτό θα το διαπιστώσεις όταν αρχίσεις να φτάνεις στο σημείο αυτό, όταν η υπερκόπωση κάνει την εμφάνιση της όταν τα μάγουλα σου μπούν μέσα όταν δείς τους μύες σου να λιγοστεύουν τότε θα σε πιάσουν κάτι τρελλές πείνες φίλε μου, κάτι τρελλές πείνες που θα δείς το Χριστό φαντάρο.. Ετσι θα πλακωθείς και τρώς οτι βρείς μπροστά σου και όσο τρώς τόσο περισσότερο θα πεινάς.
Οταν την αλλη μέρα δείς οτι πήρες 1 κιλό τότε θα με καταλάβεις.

quote:
Μπορεις να μου πεις τελικα τι αλλαγες θα εκανες στην διατροφη που σου εβγαλα πιο πανω αν σου ειναι ευκολο . Παντως πιο αυτστηρη διατροφη θα εκανα καθως ανοιγε ο καιρος δεν θα αφηνα αυτη αλλα πες μου τις αλλαγες που λες διοτι σε μερικα σημεια μπερδευτηκα ,σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου

Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη φόρμουλα για να σου προτείνω για τον απλούστατο λόγο οτι σε αυτή τη διαδικασία δεν υπάρχουν κανόνες.
Αν σου πώ κόψε τον υδατάνθρακα, αύξησε τις καύσεις σου, και συνέχισε να το κάνεις αυτό μέχρι να φτάσεις εκεί που θέλεις θα σου συμβεί αυτό που σου περιγράφω πιο πάνω.
Εάν σου πώ μην να μην κόψεις αλλά να κάνεις το πρόγραμμα που μου περιέγραψες με τα τοστάκια με τα μακαρονάκια τα ρυζάκια τότε θα χάσεις ενα ορισμένο ποσοστό και θα παραμείνεις έκεί on plateau (δηλαδή στασιμότητα).
Ξέρεις οι περισσότεροι απο εμάς υποστηρίζουν οτι όσο επιδιώκεις να χάσεις τόσο δεν θα χάνεις και μπορώ να πώ οτι έχουν κάποιο δίκιο.
Αυτό που μπορώ να σου πώ είναι οτι μέχρι το καλοκαίρι έχουμε πολλούς μήνες, όλοι μας ξεκινούμε απο το μήνα Φεβρουάριο να κατεβαίνουμε αλλά δεν έχουμε μία κάθετη πορεία καταβολισμού. Σε κάποια σημεία εκεί που έχουμε στασιμότητα παραμένουμε εκεί,κάποιες φορές ανεβαίνουμε ελάχιστα και αυτό βοηθά πάρα πολύ να αναβολιστούμε έτσι ώστε να συνεχίσουμε να κατεβαίνουμε.
Σε γενικές γραμμές όταν διαπιστώσουμε αδυναμία ή υπερκόπωση ή οτι το παρακάναμε αυξάνουμε τον υδατάνθρακα για λίγο.
Θέλει προσπάθεια φίλε μου και το κυριότερο να μην απογοητεύεσαι.
Λάθη κάνουμε όλοι μας και ξέρεις με τα λάθη μας γελάμε , δεν χρειάζεται απογοήτευση ούτε νεύρα απλά γελάμε και παίρνουμε θάρρος και συνεχίζουμε.
Προσπάθησε το κάθε σου γεύμα να μην ξεπερνά τις 500 θερμίδες.
Το δύσκολο είναι οτι όσο περισσότερο προχωράς τόσο περισσότερο το κάθε σου γεύμα πρέπει να περιέχει λιγότερες θερμίδες.

quote:
Το να βρεις αυτο το μπουκαλακι by the way για πιο συπληρωμα αναφερεσαι των 400ε?

Μην σε πιάνει δέος οταν βλέπεις αυτούς τους εκπληκτικά γραμμωμένους και παράλληλα μυώδεις. Το αναβολικό φίλε μου πηγαίνει σύννεφο.
Ενα νέο προιόν που τελευταία κάνει θραύση είναι αυτό
http://www.facebook.com/topic.php?uid=221342842279&topic=13111
οι παρενέργειες του ακόμα δεν είναι γνωστές.
Μείνε μακρυά απο αυτά.
Οι παρενέργειες είναι μόνιμες και δεν είναι αναστρέψιμες.
Εκτός αυτού ολοι αυτοί εχουν κάνει ενα είδος προετοιμασίας.
Καθ`όλη τη διάρκεια του Φθινοπώρου αλλά και του Χειμώνα εχουν αναβολιστεί καταναλίσκοντας τεράστιες ποσότητες πρωτείνης.
Τα ποσοστά που καταναλίσκουν αγγίζουν το 2,5% του σωματικού τους βάρους. Δηλαδή ένα άτομο των 70 κιλών καταναλίσκει καθημερινώς 200 γραμμάρια πρωτείνης. Δηλαδή 300% απο οτι προβλέπει η συνιστώμενη καθημερινή πρόσληψη.
Ολοι αυτοί λοιπόν κάποια στιγμή ΔΕΝ θα μπορέσουν να χάσουν βάρος.
Ειναι η δυσκολία που σου λέω παραπάνω.
Οι λόγοι είναι πολλοί και ενας απο αυτούς είναι οτι κάθε χρόνο μεγαλώνουμε, γερνάμε σύν τοις άλλοις ο οργανισμός κουράζεται απο αυτή τη διαδικασία.
Στην προσπάθεια τους να το πετύχουν το ρίχνουν στα φάρμακα και τότε χειροτερεύουν.

Edited by - ΧΘΟΝΙΟΣ on 31/01/2011 12:31:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 12:14:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
OXI ,AΛΛΑ ΝΑ ΧΕΙΛΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΣΜΕΝΑ
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΑ ΔΑΓΚΩΝΩ ΣΥΝΕΧΩΣ..
Same here. Και τα δικά μου χείλια σκάνε κάπου μια φορά τη βδομάδα, άλλες φορές πιο συχνά. Και στη δικιά μου περίπτωση μπορεί να φταίει το δάγκωμα γιατί ένας οδοντίατρος που είχε κοιτάξει τους μυς μου των σιαγώνων μου είπε ότι είναι τρομερά σφιχτοί και ότι σφίγγω τα δόντια μου όταν κοιμάμαι και αυτό τους κάνεις κακό.

Κάτι άλλο.

Τώρα τελευταία καμιά φορά ξυπνάω και τα χείλια μου είναι.. λευκά. Έχουν κάτι σαν λευκές ραγάδες δηλαδή. Αυτό φεύγει γρήγορα, αλλά είναι λίγο παράξενο και έχω την εντύπωση ότι οφείλεται στη διατροφή με κάποιο τρόπο ή ίσως στο στοματικό διάλυμα; Δε ξέρω. Γενικά τελευταία είναι κάπως λευκά τα χείλια μου.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 31/01/2011 12:36:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akishellas
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 19:08:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akishellas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος akishellas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xθονιε σε ευχαριστω κ παλι για τις συμβουλες σου .

Περυσι εφτασα 70 κιλα πιστευω μπορω κ φετος ,επισης αν πεις οτι τρεις τεσσερεις φορες την βδομαδα αεροβια 30λεπτα τουλαχιστον που ποτε δε το εκανα μονο βαροι κ αντε μια δυο φορες το πολυ την βδομαδα αεροβια ,πιστευω οτι ειναι εφικτος ο στοχος .
Θα κοιταξω να εφαρμοσω αυτο με τις θερμιδες για καθε γευμα μονο που κανα 3ωρω πριν το γυμναστηριο θα τρωω κατι που θα εχει υδαταθρακες ... τα υπολοιπα θα τα αφομοιωσω συτμφωνα με τις θερμιδες που θα μου δινουν κ τις συμβουλες σου στο προγραμμα πιο πανω .
Οταν μιλαμε για χασιμω κιλων μιλαμε βαζοντας κανωντας κ γυμναστικη μαζι δηλαδη αεροβια οχι μονο βαροι σωστα ?

Για το ana..r εχω διαβασει διαφορα φιλε μου κ το εχουν παρει φιλοι μου που ασχολουντε με το γυμναστηριο κ εχουν μπει σε κυκλους δινει πρηξιματα σου ανεβαζει λιγο δυναμη κ στεγνωνει ειναι ομως στεροειδης τωρα ολα αυτα κ εγω πιστευω εχουν καποιες παρενεργειες(αν κ μονο του γιαυτο δεν εχουν παρουσιαστει καποιες) κ ειναι ακριβο ειναι σε χαπια κ η τιμη του ειναι παντως πιο φτηνη απο τα 400ε ,υπαρχει κ σε ενεσιμη μορφη με την ονομασια Oxa...olone .Πολοι το χρησιμοποιουν με τετο κ win παντα κυκλο κ πολοι λιγοι μονο του διοτι δεν το θεωρουν τοσο ικανο για μονο του,τωρα αν οντως κανει τοσο καλη δουλεια μονο του ως προς το στεγνωμα δεν μπορω να εκφερω σωστη αποψη γιατι διοτι οι πιο πολοι που το εχουν δοκιμασει εχουν δει αποτελεσματα σε συνδιασμο με αλλα .


Επισης φιλε Αλζαρο οταν εχεις χρον ο αν θελεις απαντησε μου σε αυτα που ρωταω αν τα εχεις απαντησει πες μου να το ψαξω μονος μου .


Μαλλια

1) Ως προς τα μαλλια για το ζελε που τρωμε εχεις ακουσετε ακουσει κατι ?

2) Κανα αλλο τοπικο εκτος saw palmeto για το κεφαλι εχεις δοκιμασει Alzaro ?

3) saw palmeto σε καρπούς αποξηραμένους εσυ απο που εχεις παρει? ,ρε γαμωτο θελω να το κανω αλλα θελει 3 μηνες μου λες περιπου μεχρι τοτε χαπια αλλα ποσα mg 150mg?

3) Οξυζενε 3% για τα μαλια στο hairlossgr ενα παλικαρι λεει οτι κανει δουλεια σε περιοχες που δεν ειχε τιποτα μονο που βγαινουν ανοιχτες στο χρωμα οι τριχες,εχεις ακουσει κατι ,μπορει να συμβαινει αυτο ?

4)Για την henna perfect που μου ειχες πει υπαρχει πουθενα σε κανα site εκτος απο hondos ?
Επισης πολλες φορες με ρωτανε αν βαφω μαυρα τα μαλλια μου χωρις να το εχω κανει αυτο ποτε ...

δες το λινκ αν θες ειναι για το Οξυζενε

http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,2509.0.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2011, 02:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν μπορώ να βοηθήσω,
για το Saw Palmeto, ο Φώτης μου είχε ππροτείνει κάψουλες 150 mg δυο φορές την ημέρα, την πρώτη φορά το πρωί αφού έχεις φάει κάτι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akishellas
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2011, 01:23:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akishellas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος akishellas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστω Ψηλε εστω κ καθυστερημενα .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Freya85
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2011, 01:56:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σκεφτομαι να ξεκινησω ομοιοπαθητικη αλλα ακουω οτι προκειται περι τσαρλατανισμου...απο την αλλη την εξασκουν(συνηθως) πτυχιουχοι ιατροι, πραγμα που με κανει να πιστευω οτι στηριζεται στην επιστημη...τι λετε?να ξεκινησω?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2011, 10:26:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν είναι δωρεά ξεκίνα χαχα.

quote:
Περυσι εφτασα 70 κιλα πιστευω μπορω κ φετος ,επισης αν πεις οτι τρεις τεσσερεις φορες την βδομαδα αεροβια 30λεπτα τουλαχιστον που ποτε δε το εκανα μονο βαροι κ αντε μια δυο φορες το πολυ την βδομαδα αεροβια ,πιστευω οτι ειναι εφικτος ο στοχος .
Θα κοιταξω να εφαρμοσω αυτο με τις θερμιδες για καθε γευμα μονο που κανα 3ωρω πριν το γυμναστηριο θα τρωω κατι που θα εχει υδαταθρακες ... τα υπολοιπα θα τα αφομοιωσω συτμφωνα με τις θερμιδες που θα μου δινουν κ τις συμβουλες σου στο προγραμμα πιο πανω .
Οταν μιλαμε για χασιμω κιλων μιλαμε βαζοντας κανωντας κ γυμναστικη μαζι δηλαδη αεροβια οχι μονο βαροι σωστα ?
Εξαρτάται τι ακριβώς θες να πετύχεις. Θες να χάσεις κιλά, να κάνεις μυς ή και τα δύο;
Τα βάρη είναι κακή επιλογή κατα τη γνώμη μου για οτιδήποτε και να θες να πετύχεις. Ανάμεσα σε βάρη και ανόργανη, θα επέλεγα ανόργανη γιατί είναι πιο αποτελεσματική, αλλά μπορείς να κάνεις και ενόργανη γυμναστική σε μηχανήματα αντί να σηκώνεις βάρη.

Αν θες να χάσεις κιλά τότε καλό είναι να γυμνάζεσαι συχνά, με κιλά που σου είναι σχετικά εύκολα να τα σηκώσεις, αλλά με πολλές επαναλήψεις(το ίδιο για κάθε μορφή άσκησης).

Αν θες να κάνεις μυς, η τακτική είναι τελείως διαφορετική.
Σε αυτή τη περίπτωση τα κιλά πρέπει να είναι λίγο ή αρκετά περισσότερα απ' όσο σου είναι εύκολο, και οι επαναλήψεις λίγες και αργές. Στη προηγούμενη περίπτωση δεν σε ενδιαφέρει και τόσο να είναι αργές οι επαναλήψεις, το καλύτερο πάντως για κτίσιμο μυικού όγκου είναι να είναι αργές.

Αν θες να κάνεις μυς λοιπόν, αφού λιώσεις στη γυμναστική, θα ξαναγυμναστείς μόνο όταν νιώσεις ότι έχεις αναρρώσει σε μεγάλο βαθμό. Αυτό μπορέι να πάρει και μια βδομάδα - υπομονή.
Να ξέρεις ότι οι μυς δεν κτίζονται στον χρόνο που κάνεις γυμναστική, αλλά στον χρόνο που αναρρώνεις. Αν δεν αναρρώσεις και συνεχίσεις να κάνεις γυμναστική απλά θα κουράζεις τους μυς σου και θα τους καις. Been there, done that. Θα καις βέβαια και λίπος αλλά γιατί να ταλαιπωρείς υπερβολικά τους μυς σου.

Τώρα, αν θες στο μεσοδιάστημα, το διάστημα της ανάρρωσης, να κάνεις κάποια χαλαρή γυμναστική(που να μη περιλαμβάνει τα μέλη του σώματος που κούρασες περισσότερο τη τελευταία φορά κατα προτίμηση) οκ, ότι νομίζεις.

Εννοείται πως πριν κάνεις οτιδήποτε χρειάζεται προθέρμανση και κάποια τεντώματα. Κανονικά χρειάζεται ΚΑΙ απο-θέρμανση μετά τη γυμναστική(και τεντώματα..).
Αλλα η προθέρμανση είναι τρομερά σημαντική - δεν θες να καταστρέψεις τους μυς σου.

Να ξέρεις όμως ότι η πιο σκληρή γυμναστική είναι η ανόργανη και γενικά η γυμναστική που απαιτεί περισσότερη προσπάθεια απο εσένα παρα απ' το όργανο. Συν του ότι η ανόργανη δεν ενέχει τους κινδύνους που έχουν τα βάρη. Π.χ. Πους απς, μονόζυγο, δεν κινδυνεύεις να χαλάσεις τη μέση σου, την πλάτη σου, τις κλειδώσεις σου κοκ, αλλά απαιτούν εξαιρετική προσπάθεια - και είναι και δωρεάν.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 14/02/2011 10:28:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

madalena
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 16:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzaro ειναι η πρωτη φορα που συμετεχω σε τσατ και μαλλον εκανα πατατα, ηθελα να σε ρωτησω για ενα προβλημα και το εγραψα κατα λαθος
νεο θεμα,δεν ξερω αν μπορεις να το σβησης
θα ηθελα να σε ρωτησω το εξης:
επαιρνα επι δυο εβδομαδες λεβοκαρνιτινη του 1 γρ πρωι βραδυ για δυο περιπου εβδομαδες (ειδα σε καποιο σαιτ οτι βοηθαει στισ πολυκυστικες οωθηκες ) με αποτελεσμα να νιωθω μεγαλη εξαντληση και πονοκεφαλο. δεν εκανα καθολου γυμναστικη αυτο το διαστημα. εδω και 5 μερες τα εκαψα αλλα εξακολουθω να νιωθω πολυ εξαντλημενη γιατι συμβαινει αυτο? τι μπορω να κανω?
2)μετα απο ερευνες στο διαδυκτιο καταλαβα οτι το προβλημα μου (με τις πολυκυστικες οωθηκες) εχει να κανει με την αντισταση ινσουλινης.
υπαρχει ενα φαρμακο η μετμορφινη που πουλιεται με το ονομα Glucophage
το οποιο βοηθαει πολυ. ομως χρειαζεται και διατροφη με χαμηλο γλυκαιμικο δεικτη. που μπορω να βρω καποιον οδηγο που να περιεχει το γλυκαιμικο δεικτη ολων των τροφων?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 19:27:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα,

κοπελιά έχεις κάνει ένα τραγικό λάθος να συγχέεις το σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών με το μεταβολικό σύνδρομο. Η λ-καρνιτίνη χρησιμοποιείται στο δεύτερο ή σαν διαιτητικό συμπλήρωμα σε κάποιες δίαιτες. Ούτε στο ελάχιστο δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο και μην κάνεις το λάθος να πάρεις Glucophage γι'αυτό το θέμα, καθώς χορηγείται για τον έλεγχο του διαβήτη και στην καλύτερη περίπτωση θα βρεθείς με υπογλυκαιμικό σοκ που είναι εξαιρετικά επικίνδυνο. Το καλύτερο είναι να επισκεφθείς τον γυναικολόγο σου που είναι και ο πλέον αρμόδιος να σου προτείνει πως μπορείς να αντιμετωπίσεις το σύνδρομο πολυκυστικών οωθηκών.

-Galadriel-

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 18/02/2011 19:28:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

madalena
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 20:31:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DR JEKYLL δεν κανω λαθος η μετμορφινη χρησιμοποιηται ευρεος στο εξωτερικο για την θεραπεια των πολυκυστικων οωθηκων, θα το διαπιστωσεις και μονος σου εαν πας στο yahoo και επιλεξης στην αναζητηση PCOS Τreatment(συντομευση για πολυκυστικες οωθηκες στα αγγλικα). Εκει υπαρχει ενα αρθρο που λεγεται Treatment of Polycystic Ovary Syndrome with Insulin Lowering Medications και πολλα αλλα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 21:06:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ δεν τα ξέρω αυτά Μανταλένα, απλά επαναπόσταρα την απάντηση της Γκαλάντριελ που μοιάζει να ξέρει.

Εγώ συμφωνώ στο ότι αν χρειάζεσαι συμβουλή ιατρική θα πρέπει να απευθυνθείς σε γιατρό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 10:59:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή έχω στείλει μήνυμα στον allzzaro αλλά ούτε στην δευτερα παρουσία δεν έχω ελπίδα να απαντήσει...ξέρει κανείς τον σωστό τρόπο βρασίματος για το τσάι του βουνού? Με καυτό νερό? Με βραστό νερό? Με βράσιμο? Η με εμποτισμό? Πόση ώρα? κλπ


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noel
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
119 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 17:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
avallon καλησπέρα.
Είμαι ο noel δεν ξέρω αν με θυμάσαι.
Ο allzzaro απουσιάζει, εκτός Ελλάδος και για το λόγο αυτό δεν μπορεί να σου απαντήσει.
Να ρίξω εγώ λίγο φώς σχετικά με το τσάι του βουνού.


Εχουμε πολλά απο αυτό το είδος του τσαγιού εξαρτάται σε ποιά περιοχή φυτρώνουν.
Ενα πολύ καλό είναι το τσάι της Κρήτης Sideritis syriaca του Αγίου Ορους Sideritis athoa του Ολύμπου και πολλά άλλα.
Το τσάι αυτό έχει κάποιες ιδιαιτερότητες απο τα αλλα και η κυριότερη είναι η θερμαντική του ιδιότητα. Σε συνδυασμό με την κανέλλα και το μέλι το αφέψημα αυτό είναι οτι πρέπει για τα πρωινά του χειμώνα.
Λόγω των φλαβονοειδών που περιέχει έχει θεραπευτικές ιδιότητες κατά των παθήσεων του αναπνευστικού καθώς επιδρά θετικά στα τριχοειδή αγγεία της καρδιάς και των πνευμόνων.
Το τσάι αυτό είναι εγχώριο προιόν και καταναλώνεται άμεσα έτσι είναι είναι απίθανο να το βρείς ραντισμένο με φάρμακα.Θα διαλέξεις το κατάλληλο είδος, ίσως και ποικιλία και δεν θα το βράσεις ως γνωστό οποιο βότανο βράσουμε του καταστρέφουμε τις φαρμακευτικές του ουσίες.
Θα του ρίξεις νερό που έχει ήδη βράσει και θα το αφήσεις αρκετή ώρα μέχρι να γίνει χλιαρό.
Πολύ σημαντικό όταν καταναλώνουμε πικρά αφεψήματα να μην κάνουμε μορφασμούς. Οσο πιο πικρό το τσάι τόσο πιο ωφέλιμο όμως οι μορφασμοί αποτρέπουν την απορρόφηση των πολύτιμων αυτών ουσιών.
Πρέπει να πίνεται πάντα χλιαρό προς ζεστό και πρός Θεού οχι ζάχαρη... εάν αντέχεις την έντονη του γεύση και πικρίλα και θέλεις να δείς διαφορά στο δέρμα σου μην προσθέσεις καθόλου μέλι. Μόνο κανέλλα ή λεμόνι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2011, 17:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Yπέροχες λεπτομέρειες! Σε ευχαριστώ πολύ!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2011, 20:55:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ααα... από δοσολογία? Ενα κλαράκι των 10 εκ. είναι αρκετό?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2011, 14:20:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχετε ακούσει για τα προϊόντα HERBAL LIFE? Είναι καλά?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2011, 14:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τα προϊόντα - ποιοτικώς δηλ. - δεν ξέρω. Η εταιρεία πάντως είναι στυλ Amway.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2011, 15:07:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιοτικώς με ενδιαφέρει... το πως λειτουργεί το ξέρω.


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noel
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
119 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2011, 12:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Avallon.

Σε οτι αφορά τα προιόντα Herballife.
Εδώ θα πρέπει να εξετάσουμε το κάθε προιόν ξεχωριστά, όπως σε κάθε εταιρία θα πρέπει να εξετάζουμε το κάθε προιόν ξεχωριστά.
ΠΧ τα έτοιμα πρωτεινούχα ροφήματα τα οποία αποτελούνται απο ορό γάλακτος και πρωτείνη σόγιας.
Η πρωτείνη σόγιας είναι μια φτηνή και μη ποιοτική πρωτείνη. Εκτός αυτού προκαλεί αρκετά προβλήματα όπως η γυναικομαστία.
Υπάρχουν πολύ ποιοτικότερες πρωτείνες σε σκόνη και πολύ πιο φτηνές απο καθαρό ορό γάλακτος ή καζείνη.
Μάλιστα κάποιες πρωτείνες δεν περιέχουν καθόλου υδατάνθρακα έτσι μπορείς να προσθέσεις υδατάνθρακα με πολύ χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη οπως πχ βρώμη ακόμα μπορείς να τα συνδυάσεις με κάποιο γιαούρτι ή και τα τρία μαζί.
Τα υπόλοιπα βιταμινούχα ροφήματα καθώς και κάποια που υπόσχονται οτι χάνεις βάρος μπορώ να πώ οτι είναι τελείως άχρηστα και πολύ ακριβά.
Ολα αυτά τα συμπληρώματα διατροφής είναι τελείως άχρηστα αν ΔΕΝ γνωρίζει κάποιος να τα χρησιμοποιήσει για αυτό που συστήνονται, δηλαδή σαν συμπληρώματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy