ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
P@IN
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2009, 22:32:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους P@IN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχας καλισπερα allzzaro

Θα ηθελα να σε ρωτησω αν ξερεις αν η καφεινη επιδρα στην τριχοπτωση ανδρογενετικου τυπου και αν μπορω να τη χρησιμοποιησω.Και επισης που μπορω να βρω το oleanolic acid. Thank you

Ένας άνδρας μπορεί να καθίσει με ένα όμορφο κορίτσι για μία ώρα και να του φανεί σαν μια στιγμή. Πειτε όμως στον ίδιο άντρα να καθίσει σε μια αναμμένη σόμπα για μια στιγμή και θα του φανεί σαν μια ώρα. Αυτό είναι σχετικότητα....
Albert AinsteinΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

konikoni
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2009, 10:57:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konikoni  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε μου allzzaro

πραγματικά πολύ ενδιαφέροντα όλα οσα μας γράφεις και οι γνώσεις που μας χαρίζεις,,,,,
θα ήθελα να με βοηθήσεις σε κάτι,
σε παλιότερο ποστ εγραψες πως έχεις μύκητες κεφίρ,
ο καλός μου το τελεφταίο διάστημα έχει έντονα προβλήματα γαστρεντερολογικα και μετά από έρευνα στο ιντερνετ βρήκαμε το κεφίρ και τις ευεργετικές του ιδιότητες,
ξεκινήσαμε να το καλλιεργούμε.
Το αφήναμε 2 μερες σε γυάλινο δοχείο μισο κλεισμένο, γεμίζοντας το με 1,5 λιτρο γάλα και αφήνωντας σχεδόν το ενα τρίτο αδειο,
το δωμάτιο είναι σχετικα κρύο, Το πλέναμε σε πλαστική σίτα, και το ξαναβάζαμε στο καθαρό δοχείο. Το γάλα είχε πείξει και οι μύκητες μεγάλωναν, φούσκωναν,χωρίς όμως να βγαζουν καινουρια κεφιράκια,
Και ενώ είχε μεγαλώσει πια αποφασίσαμε να το βάλουμε σε μεγαλύτερο δοχείο με διπλάσιο γάλα, αλλά διστυχώς το γάλα μετά από 2 μέρες είχε πια ξυνίσει και δεν είχε πείξει, Ξαναπροσπαθήσαμε με τη μισή ποσσότητα κεφίρ αλλά πάλι το γάλα δεν έπιξε...
Αναρωτιέμαι τι μπορεί να έχω κάνει λάθος,,,,Το δοχείο πρεπει να είναι κλειστο? ή ανοιχτο? Γιατι στο ιντερνετ εχώ διαβάσει και τα 2. Το δωμάτιο μήπως πρέπει να έιναι πιο ζεστο? εχω διαβάσει πως δεν πρέπει να τον πιάνεις το μύκητα γιατί είναι πολυ ευαίσθητος,,,Επίσης δεν το αφηνα να σουρώσει πολύ καλά, είμαι σίγουρη ότι εμενε μια ποσότητα νερού. Επίσης αυτό που παρατήρησα είναι ότι στην αρχή όλοι οι μύκητες επιπλέανε, ενώ τωρα κάποιοι από αυτούς έχουν καθησει στον πάτο,,,μήπως έχει πεθάνει ???????και τι έκανα λάθος? κάποιος μου είπε πως βγάζει καινουρια σποράκια ,,αλλά εμένα μόνο διογκωνώταν...και μόλις σήμερα διάβασα πως το δοχείο πρέπει να το πλένεις μονο με νερο ,,,,τι πιστεύεις πως έκανα λάθος? και τι δεν πήγε καλά? Σήμερα του έβαλα 2 λιτρα γάλα και είναι περίπου 3 κουταλιες κεφιρ,,,Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2009, 20:13:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα..

Είναι πολύ δύσκολο να κατασταφεί ο μύκητας.
Ο μόνος τρόπος για να καταστραφεί είναι να μείνει χωρίς γάλα.
Ακόμα και αν δεν πλένεις το δοχείο, ακόμα και αν το πλύνεις με απορρυπαντικό.
Δεν εχει σημασία αν εχεις το δοχείο ανοικτό ή κλειστό ή μέχρι ποιά στάθμη θα είναι γεμάτο.
Η θερμοκρασία του δωματίου απλά επιταχύνει τη ζύμωση.
Το οτι είναι χαμηλή απλά θα επιβραδύνει τη ζύμωση.
Η ζύμωση επιτυγχάνεται ακόμα και μέσα στο ψυγείο αλλά με μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.
Το κεφίρ δεν γεννά σποράκια απλά διόγκωνεται.
Επειδή ομως ο σπόρος μπορεί να κομματιαστεί κατά τη διάρκεια του σουρώματος δημιουργούνται νέα κομματάκια.
Αλλα σποράκια παραμένουν στην επιφάνεια άλλα καθονται στον πάτο.
Δεν εχει σημασία.
Κατά πάσα πιθανότητα έβαλες μεγάλη ποσότητα γάλακτος.
Για να καλλιεργήσεις 2 λίτρα οπως λές θα πρέπει να εχεις μια μεγάλη ποσότητα κεφίρ.
Δοκίμασε να το καλλιεργήσεις με μια πολύ μικρή ποσότητα γάλακτος κάπου 500 ml. Για τα 500 ml γάλα η ποσότητα του κεφίρ θα πρέπει να είναι κάπου 100ml.
Εάν το κεφίρ είναι λιγότερο, θα πήξει πολύ λίγο, δεν θα γίνει σαν γιαούρτι δηλαδή, εάν ομως το κεφίρ είναι λίγο και η θερμοκρασία του δωματίου είναι αρκετά χαμηλή τότε θα αργήσει κατά πολύ να γίνει η ζύμωση. Εάν πάλι το κεφίρ είναι πολύ σε σχέση με το γάλα τότε θα πήξει πολύ γρήγορα ειδικά αν είναι καλοκαίρι ειδικά αν το αφήσουμε 24 ώρες τότε θα πήξει τόσο πολύ που δεν θα μπορέσουμε να το σουρώσουμε.
Απο οτι αντιλαμβάνεσαι η ποσότητα του σπόρου εχει να κάνει με τον όγκο του γάλακτος και το χρόνο και τη θερμοκρασία.
Τοποθέτησε το κεφίρ κάπου κοντά στο καλοριφέρ, οχι ομως επάνω στο καλοριφέρ, και μετά απο αρκετές ώρες με ενα κουτάλι ανάδευσε τους σπόρους.
Αν δεν γίνει πάλι τίποτα, να σας δώσω καινούργιους.

Edited by - allzzaro on 13/03/2009 20:28:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KosTantis
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2009, 15:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KosTantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και απο μενα.Θα ηθελα να μοιραστω ενα προβλημα που αντιμετωπιζω, οχι και τοσο πρωτοτυπο στις μερες μας βεβαια.Συγκεκριμενα τα τελευταια 1-2 χρονια εχω παθει καταθλιψη και μαζι και εξαιτιας αυτου αρχισαν και οι αυπνιες.Το εχω παλεψει πολυ μονος μου αλλα χωρις αποτελεσμα,σε γιατρους/ψυχολογους δεν παω γιατι δεν νιωθω ανετα και φαρμακα δεν θελω να παρω γιατι ειχα κανει πριν χρονια χμθ και δεν θελω να επιβαρυνθω κι αλλο με χημικα.
Οποτε τυχαια εμαθα για το βαλσαμοχορτο και μου φαινεται οτι μου ταιριαζει!
Εψαξα το φορουμ και βρηκα καποια χρησιμα πραγματα αλλα θα ηθελα αν μπορειτε να μου δωσετε καποιες εξτρα συμβουλες πριν αρχισω να το χρησιμοποιω.Οπως ποια ειναι η καλυτερη μορφη του, ποσες φορες την ημερα να πινω(χαπια ή ροφημα) και γενικα οτι αλλες συμβουλες νομιζετε εσεις.Επισης ειδα εδω στο φορουμ οτι παρομοιες ιδιοτητες εχει και η αρκτικη ριζα,ιδιως για τις αυπνιες.Ποιο νομιζετε οτι ειναι καλυτερο?
Σας ευχαριστω πολυ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2009, 20:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
konstantis
quote:
Οποτε τυχαια εμαθα για το βαλσαμοχορτο και μου φαινεται οτι μου ταιριαζει!

Σου ταιριάζει?
Και τι το πέρασες, χτένισμα ή ρούχο.?

Το Hypericum perforatum κοινώς βαλσαμόχορτο δεν ενδυκνείεται οταν παράλληλα λαμβάνονται οι ουσίες, ινδιναβίρη (crivixan), κυκλοσπορίνη (ciclosporin), θεοφυλλίνη (choledyl,
theo-dur, uniphyllin, aberten), διγιτοξίνη (digoxin, lanoxin), panwarfin, αντισυλληπτικά γενικώς φάρμακα αντικαταθλιπτικά λόγω της επίδρασης του στους νευροδιαβιβαστές αλλά με αλλα φάρμακα καθώς επηρρεάζει το μεταβολισμό ορισμένων ενζύμων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2009, 21:52:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί καλέ μου Allzzaro τον αποπαίρνεις έτσι τον άνθρωπο?
Εδώ ούτε οι γιατροί δεν τα ξέρουν όλα αυτά με κάθε λεπτομέρεια!
Πόσο μάλλον ένας συνάνθρωπός μας, που ούτε βοτανολόγος είναι ούτε διατροφολόγος, ούτε και γιατρός...
Σίγουρα τα βότανα, όπως και κάθε τί που εισέρχεται στον οργανισμό, αποτελούνται από πολλές δραστικές ουσίες και συνίσταται εξατομικευμένη χρήση όπου λαμβάνονται υπόψιν πολλές παράμετροι...
Καλά κάνεις και υπερθεματίζεις την ανάγκη να ενημερωνόμαστε εξονυχιστικά προτού προβούμε σε λήψη σκευασμάτων έστω και φυσικών (ας μην ξεχνάμε πως οι δραστικές ουσίες όλων των φαρμάκων μπορούν να βρεθούν σε φυσικά προιόντα) μιας και μπορεί στην περίπτωσή μας ν'αποβούν ζημιογόνα, αλλά φίλε μου δώσε στο φίλο μας και καμιά συμβουλή...όχι μόνο κατσάδα!
Εγώ θα πρότεινα στον Κωσταντή, να συμβουλευτεί έναν ομοιοπαθητικό γιατρό ή έστω φαρμακοποιό και να του πεί λεπτομερειακά το ιστορικό του ώστε να του δώσει την κατάλληλη συνταγή.
Πράγματι το βάλσαμο δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιείται από άτομα που κάνουν χμθ.
Πιό ήπια βότανα είναι η βαλεριάνα, ο λυκίσκος και η πασιφλώρα για τις διαταραχές ύπνου.Για την αντίμετώπιση της κατάθλιψης τα γνωστότερα βότανα είναι η Δαμιάνα(Turnera Aphrodisiaca), το Γκίνκο(Gingko biloba) και η Σεντέλα η ασιατική(Centella Asiatica)αλλά και πάλι ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδική περίπτωση.
Πάντως οι κορυφαίες και πιό αξιόπιστες εταιρείες φυτικών προϊόντων όπως η Nature's Plus, η Himalaya (Ayurveda),η Nature's Answer και αρκετές άλλες, αναφέρουν στους καταλόγους τους αναλυτικά όλες τις αντενδείξεις και τις συνιστώμενες ποσότητες ανα περίπτωση...
Θα μπορούσες να κάνεις και μια έρευνα ξεκινώντας απ'τη μελέτη φυλλαδίων και οδηγών ενημέρωσης που παρέχονται δωρεάν από πολλά φαρμακεία ή από καταστήματα με είδη φυσικής διατροφής και θα μάθεις αρκετά πράγματα αλλά θα χρειαστείς και τις συμβουλές από κάποιον εξειδικευμένο...
Ελπίζω να σε βοηθήσαμε...
Να θυμάσαι, θέληση να υπάρχει και όλα γίνονται...

Υ.Γ. Φίλε Allzzaro μου' λειψες...Πού χάθηκες?Τον τρέχα δεν τον σκέφτηκες και τον άφησες να τρώγεται με τα ρούχα του και με τους υπόλοιπους....? χε χε χε.
Να'σαι καλά φίλε μου, σε χαιρετώ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2009, 22:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Allzzaro μου' λειψες...Πού χάθηκες?Τον τρέχα δεν τον σκέφτηκες και τον άφησες να τρώγεται με τα ρούχα του και με τους υπόλοιπους....? χε χε χε.

Πολυαγαπημένε μου φίλε.
Οφείλω να ομολογήσω οτι σε σκεφτόμουν και μάλιστα περισσότερο απο οτι νομίζεις..
Και εμένα μουλειψες...
Ο τρέχα.. διαβάζω αυτά που γράφει αλλά δεν απαντώ, δεν θέλω να λέω συνεχώς τα ίδια.

Καλέ μου φίλε helios.
Με ρωτάς γιατί αποπαίρνω το νέο μέλος το οποίο ρωτά για το βαλσαμόχορτο.
Λίγο χιούμορ αυτού του είδους μπορεί να καλύψει κάποια κακοπροαίρετη συμμετοχή κάποιου που σκοπίμως κάνει μια τέτοια ερώτηση που αφορά το συγκεκριμένο βότανο και την συγκεκριμένη φαρμακευτική αγωγή.
Τέτοιες ερωτήσεις εχω λάβει χιλιάδες οχι μόνο εδώ αλλά και στα μαιλ μου και δεν μπαίνουν στον κόπο να πούν ενα ``ευχαριστώ`` για την απάντηση μου παρά ψάχνουν για casus belli..
Σε φιλώ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2009, 22:48:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κωσταντήηηηη!
Δεν πιστεύω να είσαι σαν αυτούς τους κακοπροαίρετους που μας περιγράφει ο φίλος μου ο Allzzaro!

Αγαπητέ μου Allzzaro πάντα βλέπω καλοπροαίρετα ένα νέο μέλος που ζητάει βοήθεια ή συμβουλές και προσπαθώ με τις ελάχιστες γνώσεις που διαθέτω, όπου μπορώ να βοηθήσω, αλλά αν έχεις περάσει τέτοια λούκια, ε τότε καλά κάνεις και κάτι ξέρεις καλύτερα!

Όσο για τα υπόλοιπα...αμοιβαία τα αισθήματα!
Be well my friend, be well...
Α και πού σαι...
Θα πρέπει να ρωτάει κάποιος κάτι εδώ μέσα για να σε βλέπουμε?
Να ξέρω αν είναι, να βρώ κάτι για να σε ρωτήσω...
Φιλιά!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2009, 23:14:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα πρέπει να ρωτάει κάποιος κάτι εδώ μέσα για να σε βλέπουμε?
Να ξέρω αν είναι, να βρώ κάτι για να σε ρωτήσω...

Καλέ μου φίλε.
Σημασία εχει το κατά πόσο κάποιος σε εχει μέσα στην καρδιά του.
Τα λόγια είναι φτώχεια και οχι μόνο.
Ετσι το αισθάνομαι έτσι στο λέω και ας έχουμε μιλήσει μόνο απο εδώ μέσα.

quote:
Αγαπητέ μου Allzzaro πάντα βλέπω καλοπροαίρετα ένα νέο μέλος που ζητάει βοήθεια ή συμβουλές και προσπαθώ με τις ελάχιστες γνώσεις που διαθέτω, όπου μπορώ να βοηθήσω, αλλά αν έχεις περάσει τέτοια λούκια, ε τότε καλά κάνεις και κάτι ξέρεις καλύτερα!

Και εγώ πάντα βλέπω καλοπροαίρετα ενα νέο μέλος, φτάνει να είναι νέο μέλος .
Οι συμβουλές σου, αν και δεν συμφωνώ με αυτό που λές οτι με τις ελάχιστες γνώσεις σου που διαθέτεις, κατ` εμέ είναι πιο πολύτιμες απο τις δικές μου και είναι πάντα καλοδεχούμενες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KosTantis
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2009, 17:18:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KosTantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κακοπροαιρετη συμμετοχη?!!Γιατι?
Μου φαινεται παλι λαθος πρωτη εντυπωση εδωσα αν και ποτε δεν μπορεσα να καταλαβω το γιατι!Το ιδιο παθαινω και με τις γυναικες!
Θα το βαλω στα υποψη για περαιτερω μελετη..
Οσον αφορα το κυριως θεμα μας ειμαι οκ και δεν παιρνω κανενα αλλο φαρμακο εδω κ χρονια γι'αυτο αλλωστε κ ενδιαφερθηκα για το βαλσαμοχορτο.

"Πιό ήπια βότανα είναι η βαλεριάνα, ο λυκίσκος και η πασιφλώρα για τις διαταραχές ύπνου.Για την αντίμετώπιση της κατάθλιψης τα γνωστότερα βότανα είναι η Δαμιάνα(Turnera Aphrodisiaca), το Γκίνκο(Gingko biloba) και η Σεντέλα η ασιατική(Centella Asiatica)αλλά και πάλι ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδική περίπτωση.
Πάντως οι κορυφαίες και πιό αξιόπιστες εταιρείες φυτικών προϊόντων όπως η Nature's Plus, η Himalaya (Ayurveda),η Nature's Answer και αρκετές άλλες, αναφέρουν στους καταλόγους τους αναλυτικά όλες τις αντενδείξεις και τις συνιστώμενες ποσότητες ανα περίπτωση.."

Θενκς κ για την παραπανω ενημερωση!Βασικα την ψαχνω μεσω ιντερνετ για καποιες παραπανω συμβουλες γιατι η αληθεια ειναι οτι κολλαω να ρωτησω φεης του φεης γιατρους/ομοιοπαθητικους γι'αυτα τα θεματα.
BTW ο ηλιος ειναι ολα τα λεφτα!Αλλο ενα φυσικο αντικαταθλιπτικο.Δεν ενδυκνειται ομως για την αυπνια..!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2009, 20:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

KosTantis:
BTW ο ηλιος ειναι ολα τα λεφτα!Αλλο ενα φυσικο αντικαταθλιπτικο.Δεν ενδυκνειται ομως για την αυπνια..!

χε χε και όμως φίλε μου!
Εκτός του ότι ο ήλιος είναι εξαιρετικό αντικαταθλιπτικό και φυσικά όλα τα λεφτά, βοηθάει πολύ και στην αϋπνία!
Φαντάσου να είσαι ξαπλωμένος στη ζεστή άμμο, μεσημέρι με τον ήλιο ντάλα πάνω απ'το κεφάλι σου!
Δεν υπάρχει περίπτωση να μη σε πάρει ο ύπνος!
Και είναι τόσο γλυκός!
Μόνο να'χεις παρέα κανέναν ακόμη να σε προσέχει μην τσουρουφλιστείς και πάθεις και εγκαύματα...!
Αλλά και γι'αυτό έχουμε λύση!
Γιαούρτι!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2009, 19:42:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kostantis
quote:
Κακοπροαιρετη συμμετοχη?!!Γιατι?

Οχι φίλε μου, οχι εσύ.
Για κάποιους αλλους χτυπά η καμπάνα.

Ο ήλιος φίλε μου πράγματι ωφελεί και οχι μόνο ο ήλιος αλλά και τα φυσικά αρώματα της Φύσης. Η εποχή αυτή είναι γεμάτη απο αρώματα και δεν στοιχίζουν τίποτα. Απλά μυρίζεις.
Συμβουλή.. μακρυά απο τα αντικαταθλιπτικά φάρμακα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 23:07:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Peace man, peace alzzaro...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KosTantis
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2009, 03:42:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KosTantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαφως και μακρια!Ειδικα αυτην την περιοδο με την ζεστη κτλ.Οτι πρεπει να καταπολεμησεις τους εσωτερικους σου δαιμονες!Σαν τις ιωσεις μια φαση.Δεν την παλευουν το καλοκαιρι!
Παντως καλου κακου ας εχουμε και την τζιντζεροριζα στο τσεπακι!Ενα πουλακι μου ειπε οτι κανει καλο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Chris777
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2009, 20:57:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chris777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παιδιά όπως έγραψα, στα προηγούμενα θρεντ, έχω λίγα παραπάνω κιλά... και έχω λιώσει στο γυμναστήριο δίχως να τα χάνω εύκολα, έχω, όμως, "μαζέψει" αλλά βαριέμαι κάθε μέρα τρελό τρέξιμο...

Ήθελα να σας ρωτήσω... υπάρχουν σκευάσματα που να βοηθούν στο να χάσει κάποιος κιλά;;;;
και
αν ναι, είναι φυσικά ή με τις ^%&$%^ που έχουν θα μου γίνει το συκώτι 5 μέτρα;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2009, 04:30:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Chris το ότι "λιώνεις" στο γυμναστήριο ίσως και να επιδρά αρνητικά, ειδικά αν πέφτεις στην παγίδα της υπερπροπόνησης και δεν αφήνεις το σώμα να αναρρώσει. Ειδικά στο διάδρομο δεν πρέπει να κάνεις πάνω από 20 λεπτά και πρέπει να κρατάς τους σφυγμούς σου χαμηλά (αν ο διάδρομός σου έχει αυτή τη δυνατότητα μέτρησης). Εφόσον θες να χάσεις λίγο βάρος καλό θα ήταν να μην στηρίζεσαι σε λιποδιαλύτες (θερμογεννετικούς ή μη). Τα κοκτέιλ τους περιέχουν συνήθως καφείνη, γκουαρανά, εκχύλισμα πράσινου τσαγιού και διουρητικά κι έχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ παρενέργειες.
Όσο πιο πολύ αναπτύσεις τους μυς σου τόσο πιο πολύ λίπος θα καις, αρκεί να κρατάς το ισοζύγιο των θερμίδων που προσλαμβάνεις τουλάχιστον 1000 μονάδες κάτω από αυτές χρειάζεται το σώμα. Για την ανάπτυξη των μυών σου κι εφόσον έχεις συμβουλευτεί κανα γιατρό ότι είσαι υγιής, ψάξε για:
α)Πρωτείνη whey (κατά προτίμηση isolate) καθαρότητας τουλάχιστον 75%. Φτιάχνεται από τυρόγαλα (το υγρό κατάλοιπο της τυροποιείας).
β) Καρνιτίνη είναι η ουσία που είναι υπεύθυνη για τη μεταφορά του λίπους στα μιτοχόνδρια. Σχεδόν μηδενικές παρενέργειες
γ) Αμινοξέα BCAA (branched chain amino acids). Τα τρία αμινοξέα Λευκίνη, Ισολευκίνη και Βαλίνη είναι τα πλέον απαραίτητα στο σώμα, καθώς ο οργανισμός δεν μπορεί να τα συνθέσει. Η Λευκίνη σύμφωνα με έρευνες, είναι το αμινοξύ που πυροδοτεί τη μυική ανάπτυξη. Περιέχονται και στην πρωτείνη σε μικρή όμως ποσότητα. Μην ξεχνάς άλλωστε ότι τα κύρια συστατικά του μυ είναι πρωτείνη και νερό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Chris777
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2009, 14:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chris777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Chris το ότι "λιώνεις" στο γυμναστήριο ίσως και να επιδρά αρνητικά, ειδικά αν πέφτεις στην παγίδα της υπερπροπόνησης και δεν αφήνεις το σώμα να αναρρώσει. Ειδικά στο διάδρομο δεν πρέπει να κάνεις πάνω από 20 λεπτά και πρέπει να κρατάς τους σφυγμούς σου χαμηλά (αν ο διάδρομός σου έχει αυτή τη δυνατότητα μέτρησης). Εφόσον θες να χάσεις λίγο βάρος καλό θα ήταν να μην στηρίζεσαι σε λιποδιαλύτες (θερμογεννετικούς ή μη). Τα κοκτέιλ τους περιέχουν συνήθως καφείνη, γκουαρανά, εκχύλισμα πράσινου τσαγιού και διουρητικά κι έχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ παρενέργειες.
Όσο πιο πολύ αναπτύσεις τους μυς σου τόσο πιο πολύ λίπος θα καις, αρκεί να κρατάς το ισοζύγιο των θερμίδων που προσλαμβάνεις τουλάχιστον 1000 μονάδες κάτω από αυτές χρειάζεται το σώμα. Για την ανάπτυξη των μυών σου κι εφόσον έχεις συμβουλευτεί κανα γιατρό ότι είσαι υγιής, ψάξε για:
α)Πρωτείνη whey (κατά προτίμηση isolate) καθαρότητας τουλάχιστον 75%. Φτιάχνεται από τυρόγαλα (το υγρό κατάλοιπο της τυροποιείας).
β) Καρνιτίνη είναι η ουσία που είναι υπεύθυνη για τη μεταφορά του λίπους στα μιτοχόνδρια. Σχεδόν μηδενικές παρενέργειες
γ) Αμινοξέα BCAA (branched chain amino acids). Τα τρία αμινοξέα Λευκίνη, Ισολευκίνη και Βαλίνη είναι τα πλέον απαραίτητα στο σώμα, καθώς ο οργανισμός δεν μπορεί να τα συνθέσει. Η Λευκίνη σύμφωνα με έρευνες, είναι το αμινοξύ που πυροδοτεί τη μυική ανάπτυξη. Περιέχονται και στην πρωτείνη σε μικρή όμως ποσότητα. Μην ξεχνάς άλλωστε ότι τα κύρια συστατικά του μυ είναι πρωτείνη και νερό.

thankς, φίλε, verita, για τις πληροφορίες σου...

Όσον αφορά το α) πρωτείνη λόγω ηλικίας δεν τολμώ να πάρω γιατί φοβάμαι για όλα τα υπόλοιπα που μπορούν να μου πειράξουν... συκώτι-ύπνος-αναβολικά κτλ. Όμως αν υπάρχει κάτι που να μου εξασφαλίζει ότι η μόνη επίδραση θα είναι στους μυες τότε οκ!!!
β) καρνιτίνη που υπάρχει στο φαγητό και είναι το ίδιο με αυτό του τονοτιλ;;;
γ) αυτά τα τρία υπάρχουν σε καμιά τροφή ή σκεύασμα;;;

Και κάτι τελευταίο... όλα τα σκευάσματα που λένε ότι είναι φυτικά είναι ή μούφα;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2009, 19:26:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

α) πρωτείνη λόγω ηλικίας δεν τολμώ να πάρω γιατί φοβάμαι για όλα τα υπόλοιπα που μπορούν να μου πειράξουν... συκώτι-ύπνος-αναβολικά κτλ. Όμως αν υπάρχει κάτι που να μου εξασφαλίζει ότι η μόνη επίδραση θα είναι στους μυες τότε οκ!!!
β) καρνιτίνη που υπάρχει στο φαγητό και είναι το ίδιο με αυτό του τονοτιλ;;;
γ) αυτά τα τρία υπάρχουν σε καμιά τροφή ή σκεύασμα;;;

Και κάτι τελευταίο... όλα τα σκευάσματα που λένε ότι είναι φυτικά είναι ή μούφα;;;;


Πρωτεϊνη πέρνεις και τώρα κάθε μέρα με το φαγάκι σου. Χρειάζεσαι 0,75-0,8gr ανά κιλό βάρους του σώματος σου για τις καθημερινές σου δραστηριότητες. Αν όμως ασκείσαι χρειάζεσαι περισσότερη περίπου 1,2gr / Kg βάρους. Δηλαδή αν είσαι 75 Kg χρειάζεσαι 90 γραμμάρια πρωτείνης. Αν σήμερα έφαγες π.χ στήθος κοτόπουλου έχουμε:
21γρ πρωτείνης / 100γρ κοτόπουλο άψητο
ή 32γρ πρωτείνης / 100γρ κοτόπουλο ψημένο
άρα για να "πιάσεις" την απαιτούμενη πρωτείνη θα έπρεπε να φας 428γρ κοτόπουλο ζυγισμένο άψητο ή 281γρ ζυγισμένο ψημένο. Τίποτα υπερβολικό δηλαδή.
Υπάρχει όμως κι ένα "αλλά", που έχει να κάνει με την ταχύτητα απορρόφησης της κάθε πρωτεϊνης, και με την ποιότητα της. Πρωτείνες υψηλής ποιότητας θεωρούνται αρχικά ο ορός γάλακτος, το ασπράδι αυγού και το κρέας των πουλερικών, δεύτερης ποιότητας αυτές του κόκκινου κρέατος, και τελευταίες οι φυτικές όπως αυτές της σόγιας και των ζυμαρικών. Επειδή όλοι μας δεν έχουμε τον προσωπικό μας σεφ γι' αυτό καλύπτουμε τα κενά με συμπληρώματα.

β) Δεν έχω πάρει ποτέ τονοτίλ αλλά με μια αναζήτηση στο δίκτυο δεν περιέχει L-καρνιτίνη. Η καρνιτίνη είναι φυσική ουσία του οργανισμού, αλλά αφού είσαι μικρός στην ηλικία μην πάρεις χωρίς συνταγή γιατρού

γ)Όλα υπάρχουν στις τροφές αλλά πρέπει να ρίξεις πολύ διάβασμα για να καταφέρεις να προσαρμόσεις τη διατροφή σου έτσι

δ)Φυτικό δεν σημαίνει ασφαλές. Η εφέδρα π.χ είναι φυτική και παρά ταυτά επικίνδυνη. Ακόμα και το απλό πράσινο τσάι περιέχει χρώμιο που μπορεί να είναι τοξικό όταν γίνεται κατάχρηση.

Συμπέρασμα: άσε τις ουσίες και τα οινοπνεύματα και προσάρμοσε κατάλληλα τη διατροφή σου. Αργότερα αν χρειαστείς κάποιο βοήθημα το ξαναψάχνεις. Κάνε μια διατροφή χωρίς πολλά λιπαρά από κρέατα, και προτίμησε ψάρι, στήθος κοτόπουλο, ασπράδια αυγών και λαχανικά. Φρούτα με μέτρο και γαλακτοκομικά επίσης. Κόψε τα ποτά και κοιμήσου τουλάχιστον 8 ώρες. Γυμνάσου με συνδυασμό cardio και βάρη και τα αποτελέσματα θα έρθουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2009, 20:51:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oλα αυτά που αναφέρει ο φίλος veritas είναι πολύ σωστά.
Να προσθέσω και εγώ κάτι.
Είτε κάποιος θέλει να πάρει βάρος, είτε να χάσει βάρος εκτός απο την πρωτείνη θα πρέπει να προσέξει και τους υδατάνθρακες.
Σε οτι αφορά να κάψει λίπος κάποιος, θα πρέπει να δώσει ιδιαίτερη προσοχή και στους υδατάνθρακες που θα πρέπεινα προέρχονται απο σύνθετους υδατάνθρακες και η πλήρη αποχή απο απλούς υδατάνθρακες κάθε είδους.
Τα λιποδιαλυτικά οχι απλά δεν κάνουν τίποτα αλλά είναι και επικίνδυνα.
Οι πρωτείνες που αναφέρει οι φίλος veritas είναι προτιμότερες απο τα γάλατα απο τα τυριά απο το κρέας που λαμβάνονται σε τεράστιες ποσότητες απο αθλητές.

Edited by - allzzaro on 01/06/2009 20:54:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chris777
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2009, 20:55:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chris777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να 'σαι καλά βεριτά και αλζαρ, δεν ξέρω και τα πραγματικά σας, θα προσπαθήσω να βγάλω διατροφή μόνος μου, αν γίνεται να με βοηθήσετε κι εσείς.... και βλέπουμε...

το άλλο με τους υδατάνθρακες... ρύζι και μακαρόνι μεγάλη πηγή σωστά ή κάνω λάθος;;;;

Edited by - Chris777 on 01/06/2009 21:01:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2009, 20:01:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίταξε.
Τα μακαρόνια ολικής άλεσης, μόνον αυτά, είναι μια καλή πηγή πρωτείνης εάν κάποιος είναι φτασμένος αθλητής, εχει δηλαδή υψηλό μεταβολισμό και μόνο στην περίοδο που θέλει να πάρει βάρος.
Εάν κάποιος προσπαθεί να αυξήσει το μεταβολισμό του ή θέλει να χάσει βάρος θα πρέπει να τα αποφεύγει δια ροπάλου.
Οπως δια ροπάλου θα πρέπει να αποφεύγει το ψωμί. Τα περισσότερα ψωμιά σήμερα είναι τελείως άχρηστα. Τελείως. Το αλεύρι που χρησιμοποιούν έχει υποστεί τέτοια επεξεργασία που τα καθιστά ατατάλληλα.
Η καλύτερες πηγές σύνθετων υδατανθράκων αρχίζοντας απο τη ναυαρχίδα τη βρώμη. Βρώμη σήμερα στην αγορά υπάρχει μόνο μία αυτή στο μεταλλικό κουτάκι που γράφει κουάκερ. Τα αλλα ολα είναι για πέταμα. Η βρώμη περιέχει ισορροπημένες ποσότητες πρωτεινών, υδατανθράκων και ω3 λιπαρών.
Δεύτερο έρχεται το ρύζι το σκούρο.
Ακολουθούν οι υδατάνθρακες απο τα όσπρια και τα λαχανικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hellastar
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2009, 21:16:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hellastar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οπως δια ροπάλου θα πρέπει να αποφεύγει το ψωμί. Τα περισσότερα ψωμιά σήμερα είναι τελείως άχρηστα. Τελείως. Το αλεύρι που χρησιμοποιούν έχει υποστεί τέτοια επεξεργασία που τα καθιστά ατατάλληλα.

Για το ψωμί των εσσαίων ποια ειναι η γνώμη σας ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2009, 21:36:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ψωμί είναι οτι το καλύτερο σε οτι αφορά τη διατροφή μας.
Ενα άτομο με υψηλό μεταβολισμό μπορεί να καταναλώνει άφοβα αρκετό ψωμί. Φτάνει το ψωμί αυτό να είναι απο καλό αλεύρι που μπορεί να το βρεί στο εμπόριο αλεύρι ολικής άλεσης και να φτιάξει το ψωμί μόνος του.
Επίσης μπορεί να το αναμίξει με σίκαλη με βρώμη με σπόρους..

Το ψωμί των Εσσαίων..

Στο ευαγγέλιο της Ειρήνης αρχαίο αραμαικό χειρόγραφο των Εσσαίων φαίνεται να απαντά ο Ιησούς σε εναν απο τους μαθητές του που τον ρωτά πως μπορούν να παρασκευάσουν άρτο..

Αφήστε τους Αγγέλους του Θεού να ετοιμάσουν τον άρτον σας.
Βαφτίστε τον σίτον σας, ώστε ο Άγγελος του Ύδατος να δυνηθή να εισέλθει εντός του.
Έπειτα αφήστε τον εις τον αέραν,ώστε ο Άγγελος του Αέρα να δυνηθή επίσης να αγκαλιάση αυτό.
Και αφήσατε αυτό, απο την πρωίαν μέχρι της εσπέρας,
κάτω από τον Ήλιο,ώστε να δυνηθή ο Άγγελος του Ήλιακου Φωτός να κατέλθει εις αυτό.
Και η Ευλογία των Τριών Αγγέλων θα κάνη σύντομα
τον σπόρον της Ζωής να φυτρώσει είς τον σίτον σας.

Τότε συνθλίψατε τους σπόρους και κανετέ τους λεπτές πίτες,
όπως έκαναν οι προπατορές σας όταν αποχώρησαν έξω από την Αίγυπτο,
τον οίκο της δουλείας.

Αφήστε αυτές πάλι πίσω,κάτω από τον Ήλιο όταν ανατέλλη,
και όταν Αυτός ανυψωθή είς το υψηλότερο σημέιο των Ουρανών,
στρέψτε αυτές από την άλλην πλευρά,ώστε να γλαλιασθούν και εκεί επίσης από τον Άγγελο του Ηλιακού Φωτός, και αφήσατε αυτές μέχρις ότου δύσει ο Ήλιος.

Διότι οι Άγγελοι των Υδάτων, του Αέρα και του Ήλιακου Φωτός
έθρειψαν και ωρίμασαν τον σίτον εις τους αγρούς, και Αυτοί κατά τον ίδιον τρόπον, πρέπει να ετοιμάσουν τον άρτον σας.”

Βέβαια...τo φύτρωμα του σταριού αυξάνει τις ποσότητες πρωτείνης αλλά και τις ποσότητες των βιταμινών, επίσης επειδή χρησιμοποιείται ολόκληρος ο κόκος σταριού μαζί με το πίτουρο ανεβάζει τις φυτικές ίνες.
Βέβαια σε οτι αφορά την ενέργεια αυτού του είδους ψωμιού είναι οτι τα άμυλα του σταριού μετατρέπονται σε σάκχαρα.
Το ψωμί αυτό είναι θρεπτικότατο για αθλητές για ανθρώπους που κουράζονται. Για αυτούς που κάνουν δίαιτα το βρίσκω λίγο ..
Είναι ενα είδος ψωμιού που μπορούμε σε ορισμένα χρονικά διαστήματα να καταναλώνουμε, εχει θεραπευτικές ιδιότητες..

Edited by - allzzaro on 04/06/2009 22:04:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lera
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2009, 18:55:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lera  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας παιδιά!
Είμαι εντελώς καινούρια τόσο στο σαιτ όσο και γενικά στα φόρουμ, και κατέληξα εδώ ψάχνοντας "λύση" στο πρόβλημά μου χωρίς επιτυχία.
Ο παππούς μου -83ων- έπαθε εγκεφαλικό κάτι βδομάδες πριν. Τον έχουμε σπίτι τώρα, ξάπλα και σε αρκετά άσχημη ψυχολογική κατάσταση - η δεξιά του πλευρά είναι σχεδόν παράλυτη και προφανώς δεν μπορεί να κάνει τίποτα μόνος του. Μεγάλο πλήγμα, καθώς μέχρι τώρα ήταν λεβέντης και δεν είχε ποτέ κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα υγείας. Τέλος πάντων, καταλαβαίνω ότι γι αυτό δεν μπορούν να γίνουν πολλά, ο χρόνος θα δείξει. Δεν μπορώ να τον βλέπω όμως έτσι. Τον πιάνουν τα κλάματα ανά φάσεις, είναι λιγομίλητος και στενοχωρημένος συνέχεια, αρνείται να δει τηλεόραση ή να διαβάσει οτιδήποτε, με αποτέλεσμα όλη μέρα να σκέφτεται - προφανώς άσχημα πράγματα, και νομίζω θα συμφωνήσετε ότι δεν υπάρχει χειρότερο από αυτό. Τα μυαλά του τα 'χει 400 και αυτό χειροτερεύει την κατάσταση καθώς καταλαβαίνει τα πάντα και νιώθει χάλια και για μας που τρέχουμε γύρω του και για τον ίδιο. Δεν ξέρω τι να κάνω για να νιώσει καλύτερα. Διάβασα διάφορα για την αρωματοθεραπεία και για διάφορα βότανα, και σκέφτηκα να καταφύγω σε κάτι τέτοιο. Ίσως η ατμόσφαιρα στο δωμάτιο του να βοηθήσει κάπως στην ψυχολογική του κατάσταση. Έχει και προβλήματα ύπνου. Γενικά, αν έχετε οποιαδήποτε συμβουλή για έλαια που να χαλαρώνουν, αντικαταθλιπτικά ή οτιδήποτε τέτοιο, και βέβαια που μπορώ να τα βρω στην Αθήνα, γιατί υπάρχουν πολλά και σε διάφορα μέρη αλλά σίγουρα δεν θα 'ναι όλα καλά. Αυτά πάνω κάτω, λυπάμαι για τη μακρηγορία, προσπάθησα να εκφραστώ όσο πιο σύντομα μπορούσα..
Καλησπέρα σε όλους..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
osondemar
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2009, 18:56:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osondemar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου allzaro ευαχαριστουμε για τις συμβουλες και την υπομονη σου να να απαντας σε ολα τα αιτηματα.
Πριν απο αρκετα χρονια περασα μια κριση ακμης κι επειτα απο θεραπεια με τα γνωστα ρακουταν το ξεπερασα.Βεβαια επειδη πριν τον δερματολογο ειχα πεσει στα νυχια μιας ανιδεης αισθητικου, μου εχουν μεινει καποια σημαδια και γενικα εχω δερμα λιπαρο με πορους που οσο μπορω το φροντιζω ..
επειδη δαβασα οτι δεν συστηνεις γενικα την kelosoft, τι αλλο προτεινεις για τα παλια σημαδια και την περιποιηση στιs λιπαρες επιδερμιδες με ταση για ακμη.Υπαρχει περιπτωση να βοηθαει και καποια τροφη?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lera
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2009, 21:18:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lera  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ok, μόλις διαπίστωσα ότι σε κάποια φάση έχει απαντηθεί το ερώτημά μου λίγο παραπάνω-όσο αφορά στα αντικαταθλιπτικά βότανα. γνωρίζετε μήπως όμως τίποτα για αρωματοθεραπεία και πού θα μπορούσα να βρω "προμήθειες"?
ευχαριστώ και πάλι..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nikos_ath_29
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2009, 21:28:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikos_ath_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Allzzaro, πραγματικά είμαι εντυπωσιασμένος από τις γνώσεις σου! Δυστυχώς, πολλές φορές η υπερπληθώρα πληροφοριών σε βοηθάει να...χαθείς και να μην ξέρεις από που να αρχίσεις. Πολλά από αυτά που λες τα έχω ακούσει, αλλά δυσκολεύομαι να τα εξατομικεύσω στο πρόσωπό μου...Θα ήθελα να μου δώσεις τα φώτα σου, αναγνωρίζοντας ότι δε με ξέρεις προσωπικά και δε μπορείς να μιλήσεις με ασφάλεια...

Να σου κάνω μια μικρή περιγραφή του προβλήματός μου: Εϊμαι 29 ετών, με ύψος 1,78 και βάρος 87 κιλά...Στην εφηβεία ήμουν 99-100 κιλά και στα 21 είχα φτάσει (μόνο με δίαιτα, δυστυχώς....) τα 70 κιλά. Όπως κατάλαβες, το δέρμα χαλάρωσε, χάθηκε μυικός ιστός και...ακόμη και στα 70 κιλά έβλεπα τον εαυτό μου "χοντρό". Λίγο-λίγο ξαναπήρα αρκετά κιλά, παρόλο που δεν μπορώ να πω ότι τώρα νοιώθω περισσότερο άσχημα για το σώμα μου από ότι στα 21 με τα 70 κιλά. Πρέπει να πάρω μυικό ιστό και να χάσω κιλά! Ξεκίνησα πρόσφατα γυμναστήριο, στο οποίο άρχισα με διάδρομο, ελλειπτικό και ποδήλατο, σύνολο 1 ώρα + κοιλιακοί, ραχιαίοι. Ακόμη όχι βάρη (με οδηγία του φυμναστή). Από εβδομάδα ξεκινώ βαράκια και στη συνέχεια θα ανεβάζω και το αναερόβιο κομμάτι της άσκησης.

1) 3-4 φορές την εβδομάδα είναι καλά...με πρόγραμμα στη 1:30 ώρα;
2) Τί διατροφή να κάνω, με βάση το γεγονός ότι είμαι λιπόσαρκός; Θα προσπαθήσω να τρώω εντός πλήρους γεύματος (με λαχανικά και ρυζάκι ή μακαρονάκι) κοτόπουλο-ψάρι και μεσημέρι και βράδυ (μέχρι τώρα έπαιρνα λίγες σχετικά θερμίδες, όχι για δίαιτα...αλλά γιατί δεν αντέχω το πολύ φαγητό, ειδικά το πολύ κρέας...μιλάμε για διατροφή 1500 θερμίδων...παρόλο που είμαι 1,78 και άντρας....απλά, δεν αθλούμουν και πολύ, πέρα από γρήγορο περπάτημα). Μέχρι τώρα με δυσκόλευε πάντα το βραδινό! Νοιώθω ότι τρώω πολύ όταν τρώω βραδινό. Π.χ αν φάω κοτόπολυλο ψητό (χωρίς λάδια) και απλό ρύζι (χωρίς λάδι) για βράδυ...νοιώθω φουσκωμένος και ότι έφαγα ένα τόννο. Γενικά, το πρωί τρώω δημητριακά με γάλα...δεκατιανό με ζορίζει...το κουλούρι λες οτι παχαίνει, αλλά και γιαούρτι-φρούτο δεν ξέρω αν μπορώ να τρώω, αυτό το κάνουν οι κεπέλες στη δουλειά και ντρέπομαι. Ξέρω, φαίνεται χαζό.

3) Τί γίνεται με τη διατροφή προ ή μετά γυμναστικής; Αναφέρεσαι σε κάτι ροφήματα, αλλά δεν υπάρχει φυσική τροφή (ή συνδυασμός τροφών) κατάλληλος για μετά την προπόνηση;

4) Περιγράφεις ως καλή άσκηση το ΗΕΑΤ για μυώδες σώμα χωρίς πολύ λίπος (έντονο τρέξιμο στα όρια του οργανισμού και μετά χαλαρό περπάτημα κτλ...εναλλαγές αερόβιας και αναερόβιας με ρυθμό κτλ.). Αν δεν κάνω κάτι τέτοιο, υπάρχει περίπτωση να χάσω κιλά; Αυτό το είδος άσκησης μάλλον είναι για fit άτομα και είναι και δύσκολο να γίνει σε ένα γυμναστήριο με πολλά άλλα άτομα μαζί.

5) Όσο κουφό και αν φαίνεται για άντρα μαζεύω τοπικό πάχος στην περιφέρεια. Μπορώ να κάνω κάτι τουλάχιστον για να σφίξω τους μύς; (οκ, τοπικό αδυνάτισμα δεν παίζει...πέρα από καένα μασάζ...που απλά βοηθάει).

Ξέρω ότι τα περισσότερα από αυτά που ρωτάω θα τα έχεις απαντήσει, αλλά χάθηκα στις άπειρες σελίδες των δύο threads. Σε ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε σου απάντηση...

Με εκτίμηση για το έργο σου,

ΝίκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 22:09:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...Θα ήθελα να μου δώσεις τα φώτα σου, αναγνωρίζοντας ότι δε με ξέρεις προσωπικά και δε μπορείς να μιλήσεις με ασφάλεια...

Εννοείται!!
Για να σε καθοδηγήσει κάποιος με ασφάλεια εννοείται οτι θα πρέπει να έχει τα απαραίτητα προσόντα και το κυριότερο να εχει μαζί σου οπτική επαφή.
Εδώ το μόνο που μπορεί να γίνει είναι μια φιλική συζήτηση μεταξύ μας χωρίς αυτό να θεωρηθεί καθοδήγηση οπου απο την εμπειρία μου να αποκομίσεις κάτι χρήσιμο.

quote:
1) 3-4 φορές την εβδομάδα είναι καλά...με πρόγραμμα στη 1:30 ώρα;

3 φορές την εβδομάδα καλά είναι.
Οτι ώρα θέλεις μπορείς να γυμνάζεσαι.

quote:
Τί διατροφή να κάνω

Ψάξε στο διαδίκτυο και βρές σχετικά με το ``γλυκαιμικό δείκτη``.
Θα διαπιστώσεις οτι κάποιες τροφές έχουν υψηλό γλυκαιμικό δείκτη.
Προσπάθησε να τρώς τροφές που έχουν μεσαίο εως χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη και απέφυγε αυτές που έχουν υψηλό.
Ειδικά τις βραδυνές ώρες.

quote:
Τί γίνεται με τη διατροφή προ ή μετά γυμναστικής; Αναφέρεσαι σε κάτι ροφήματα, αλλά δεν υπάρχει φυσική τροφή (ή συνδυασμός τροφών) κατάλληλος για μετά την προπόνηση;

Φίλε μου δεν αναφέρομαι σε συμπληρώματα διατροφής.
Το μεταπροπονητικό ρόφημα μπορεί να περιέχει βρώμη, γάλα, γιαούρτι
ή ασπράδια αυγών ή μπανάνα ή φρούτα.
Αυτά δεν είναι φυσικός συνδυασμός τροφών?

Φίλε μου κατά τη διάρκεια της άσκησης ειδικά της εναερόβιας καταναλώνουμε ποσότητες απο το γλυκογόνο των μυών. Ανάλογα με τον ρυθμό και την ένταση της άσκησης μπορεί να το καταναλώσουμε όλο.
Αυτό σημαίνει οτι πρέπει επειγόντως να το αναπληρώσουμε διαφορετικά οι μύς δεν θα τραφούν, θα συρρικνωθούν. Συνεπώς πρέπει να τραφούν το συντομότερο δυνατόν μετά την άσκηση. Μέσα σε 20 λεπτά.
Το υγρό ρόφημα απορροφάται πολύ πιο γρήγορα απο την στερεά τροφή θεωρητικά.
Εάν η άσκηση γίνεται το πρωί και σε μικρό χρονικό διάστημα θα υπάρξει γεύμα τότε δεν χρειάζεται το μεταπροπονητικό ρόφημα..

quote:
Περιγράφεις ως καλή άσκηση το ΗΕΑΤ για μυώδες σώμα χωρίς πολύ λίπος (έντονο τρέξιμο στα όρια του οργανισμού και μετά χαλαρό περπάτημα κτλ...εναλλαγές αερόβιας και αναερόβιας με ρυθμό κτλ.).

Η γυμναστική με βάρη σε συνδυασμό με το περπάτημα είναι οτι καλύτερο υπάρχει.
Το περπάτημα είναι αναντικατάστατο.
Κανείς διάδρομος δεν μπορεί να το αντικαταστήσει.
Δεν συστήνω να κάνει κανείς έντονο τρέξιμο στα όρια του οργανισμού παρά μόνο σε εμπειρους αθλητές και σε νεαρή ηλικία με την άδεια ενός καρδιολόγου.
Ο συνδυασμός γυμναστικής με βάρη-περπάτημα είναι μια τεχνική που οδηγεί στην τελειότητα.

quote:
Όσο κουφό και αν φαίνεται για άντρα μαζεύω τοπικό πάχος στην περιφέρεια. Μπορώ να κάνω κάτι τουλάχιστον για να σφίξω τους μύς; (οκ, τοπικό αδυνάτισμα δεν παίζει...πέρα από καένα μασάζ...που απλά βοηθάει).

Ολοι εκεί το μαζεύουμε και οσο περνούν τα χρόνια τόσο περισσότερο αποθηκεύεται.
Χρειάζεται πολύ προσπάθεια πολύς κόπος και πολύ στέρηση.
Για αυτό δεν πρέπει να υπερβάλλουμε. Να μην οδηγούμεθα σε ακρότητες.

Φίλε μου κάνε μία λιπομέτρηση...
Η αναλογία του ποσοστού λίπους με τα κιλά σου θα δείξει το μέγεθος του προβλήματος και την πορεία που θα πρέπει να ακολουθήσεις.
Μία γενική αίματος και ενας παθολόγος επιβάλλονται...

Edited by - allzzaro on 22/07/2009 22:21:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikos_ath_29
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 07:18:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikos_ath_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες!:)

Από αυτά που είχα διαβάσει στα δύο threads είχα επηρεαστεί και είχα ψάξει για τον γλυκαιμικό δείκτη και τους απλούς-σύνθετους υδατάνθρακες. Κατάλαβα ότι κα΄λό είναι στη διάρκεια της μέρας να καταναλώνω σύνθετους υδατάνθρακες. Μόνο στο μεταπροπονητικό γεύμα πρέπει να βάζω απλούς, για να ανεβάσω την ινσουλίνη και να βοηθήσω στον όσο το δυνατόν μικρότερο καταβολισμό των μυών, μέσω της αναστολής άλλης ουσίας (δε θυμάμαι ποιάς...:)) Κάνω κάποιο λάθος στο συλλογισμό μου; Σύνθετοι υδαδάνρακες είναι π.χ. η βρώμη, τα προϊόντα ολικής, το κίτρινο και το καφέ ρύζι (?) και απλοί είναι οι πατάτες, τα απλά μακαρόνια, το άσπρο ρύζι, οι μπανάνες κτλ;

Να σημειώσω κάτι, δε φυμνάζομαι στη 1:30, αλλά γυμνάζομαι 1 ώρα και 30 λετπά, 3 φορές την εβδομάδα. Πιστεύω είναι έανς καλός χρόνος...δεν χρειάζεται παραπάνω.

Αν μπορείς θα ήθελα να μου διευκρινύσεις τα εξης:

1) Απλοί και σύνθετοι υδατάνθρακες....ποίοι είναι και πώς πρέπει να καταναλώνονται. Το ταχίνι τί είναι (χωρίς μέλι θα το τρώω...:)), απλός ή σύνθετος;

2) Επειδή δεν μπορώ να τρώω συνέχει κρέας, αν πάρω για μεταπροπονητικό γεύμα whey protein 100% + γάλα, είμαι οκ;

3) Θέλω να τρώω και λίγο γαλοπούλα (ειδικά, αν δεν πάρω whey protein). Πώς πρέπει να επιλέγω το προϊόν ώστε να είναι καλό για το μεταβολισμό; Π.χ. οι φέτες γαλοπούλας, ακόμη και άπαχες αν είανι, βραστές κτλ...δεν είναι αλλαντικό; Δεν έχει πολύ αλάτι; Ξέρεις κάποιο καλό είδος για snack γαλοπούλας για τη δουλειά; Δε θέλω π.χ να πάρω στήθος γαλοπούλας και να τη βράζω ή να τη ψήσω και μετά να το κόψω κομματάκια...είναι άλλος μπελάς. Κάτι πρακτικό από το super market αν ξέρεις...


Σε ευχαριστώ πολύ και, ελπίζω, να μην σε ξαναενοχλήσω με ερωτήσες μου~!:) Να είσαι καλά!

Με τιμή,

ΝίκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 21:00:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Νίκο..

Απαραίτητη προυπόθεση απαραίτητη προυπόθεση είναι να ξέρουμε το ποσοστό λίπους που έχεις επάνω σου. Μία λιπομέτρηση.. σε μια απλή λιπομετρική ζυγαριά..

quote:
Μόνο στο μεταπροπονητικό γεύμα πρέπει να βάζω απλούς, για να ανεβάσω την ινσουλίνη και να βοηθήσω στον όσο το δυνατόν μικρότερο καταβολισμό των μυών, μέσω της αναστολής άλλης ουσίας (δε θυμάμαι ποιάς...:)

Θεωρητικά ναι.
Μετά την προπόνηση θέλουμε μέσα σε 20 λεπτά πρωτείνη και υδατάνθρακα με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη. Αυτό βέβαια αφορά αθλητές, έμπειρους αθλητές, αθλητές που γυμνάζονται πάρα πολύ έντονα με βαριά προπόνηση, αθλητές που θέλουν να πάρουν επειγόντως βάρος αγνοώντας αν θα πάρουν και βάρος σε λίπος.
Είναι επίφοβο ειδικά στους εκτομορφικούς και ενδομορφικούς τύπους.
Εγώ προσωπικά δεν εχω καλές εμπειρίες από μεταπροπονητικά με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη. Προτιμώ μεσαίο..

quote:
Σύνθετοι υδαδάνρακες είναι π.χ. η βρώμη, τα προϊόντα ολικής, το κίτρινο και το καφέ ρύζι (?) και απλοί είναι οι πατάτες, τα απλά μακαρόνια, το άσπρο ρύζι, οι μπανάνες κτλ;

Κάποιος που εχει καταλάβει τη σημασία του γλυκαιμικού δείκτη ξεφεύγει πλέον από την ορολογία απλός και σύνθετος υδατάνθρακας.
Oι απλοί αφορούν τη γλυκόζη και τη φρουκτόζη και οι σύνθετοι αφορούν τις αμυλώδεις τροφές. Αυτό όμως δεν σημαίνει αν φάμε μακαρόνια που συμπεραμβάνονται στις αμυλώδεις τροφές δεν θα παχύνουμε αφού εχου και υψηλό γλυκαιμικό δείκτη και υψηλό γλυκαιμικό φορτίο.

quote:
1) Απλοί και σύνθετοι υδατάνθρακες....ποίοι είναι και πώς πρέπει να καταναλώνονται. Το ταχίνι τί είναι (χωρίς μέλι θα το τρώω...:)), απλός ή σύνθετος;

Αυτό φίλε μου είναι μια πονεμένη ιστορία.
Με λίγα λόγια δεν τρώμε τροφές με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη και σε αυτό συμπεριλαμβάνεται το μέλι και δεν τρώμε φρούτα όταν το το γλυκαιμικό μας φορτίο είναι στο μάξιμουμ.
Τα μακαρόνια αν και έχουν μεσαίο γλυκαιμικό δείκτη ειδικά όταν είναι λίγο βρασμένα εχουν υψηλό γλυκαιμικό φορτίο.

quote:
2) Επειδή δεν μπορώ να τρώω συνέχει κρέας, αν πάρω για μεταπροπονητικό γεύμα whey protein 100% + γάλα, είμαι οκ;

Από το να πίνεις ανεξέλεγκτα ποσότητες γάλακτος ή τυριών ή κρέας είναι προτιμότερο να πάρεις μια whey καθαρή και χωρίς γλυκαντικές ουσίες εννοείται χωρίς επιπλέον αμινοξέα κλπ. Καθαρή πρωτείνη τύπου protifarm από ορό γάλακτος…Πολύ καλή, οικονομική, γρήγορη λύση αλλά με υδατάνθρακα όχι σκέτη.
Σκέτη απλά θα καεί ως καύσιμο.
Σου προτείνω για τώρα το καλοκαίρι μια κουταλιά της σούπας whey , 2 κουταλιές της σούπας καθαρή βρώμη (κουάκερ), 4 κουταλιές της σούπας γιαούρτι στραγγιστό 2% , μισή μπανάνα και αρκετό νεράκι…

quote:
Θέλω να τρώω και λίγο γαλοπούλα (ειδικά, αν δεν πάρω whey protein). Πώς πρέπει να επιλέγω το προϊόν ώστε να είναι καλό για το μεταβολισμό; Π.χ. οι φέτες γαλοπούλας, ακόμη και άπαχες αν είανι, βραστές κτλ...δεν είναι αλλαντικό; Δεν έχει πολύ αλάτι; Ξέρεις κάποιο καλό είδος για snack γαλοπούλας για τη δουλειά; Δε θέλω π.χ να πάρω στήθος γαλοπούλας και να τη βράζω ή να τη ψήσω και μετά να το κόψω κομματάκια...είναι άλλος μπελάς. Κάτι πρακτικό από το super market αν ξέρεις...

Αν έχουν φίλε μου αλάτι?
Μόνο αλάτι?
Είναι φορτωμένες στο αλάτι, στα τοξικά χημικά, γευστικά και χρώματα.
Κάποιος που ασχολείται με το fitness από το πρωί εχει μαζί του το ταπεράκι του.
Εχει μέσα ψάρι βραστό, ή κοτόπουλο βραστό, ή κρέας φιλέτο, ή μερικά ασπράδια αυγών ή ένα γιαουρτάκι με βρώμη.
Από την προηγούμενη ημέρα θα πρέπει κάποιος να προγραμματίζει το σνάκ του.
Κάθε σνάκ και κάθε ρόφημα θα πρέπει να είναι ανάλογο των ημερησίων δραστηριοτήτων του.
Μην τρώτε λοιπόν τέτοια πράγματα.
Μου αρέσει που πολλοί καταδικάζουν τη σκόνη whey η οποία είναι απλός ορός γάλακτος (μυζήθρα αποξηραμένη) και δεν καταδικάζουν όλα αυτά που πουλούν στο σούπερ μάρκετ τα οποία ευθύνονται για τις περισσότερες παθήσεις του οργανισμού μας.
Να διευκρινίσω ότι η σκόνη πρωτείνη θα πρέπει να χρησιμοποιείτε σωστά και κατόπιν συστάσεως κάποιου ειδικού.
Όχι παράλογα πράγματα….

quote:
Σε ευχαριστώ πολύ και, ελπίζω, να μην σε ξαναενοχλήσω με ερωτήσες μου~!:) Να είσαι καλά!

Xαρά μου αγαπητέ, ειδικά οταν οι ερωτήσεις αυτές είναι καλοπροαίρετες..

Να σου παραθέσω εναν πίνακα με το γλυκαιμικό δείκτη μερικών τροφών.
Βέβαια ο γλυκαιμικός δείκτης απο πίνακα σε πίνακα μπορεί να διαφέρει, οπως μπορει να διαφέρει απο μπανάνα σε μπανάνα αν είναι ώριμη ή αν είναι άγουρη, ακόμα μπορεί να διαφέρει και στη βρώμη αν αυτή είναι χοντροκομένη εχει χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη ενώ αν είναι αλεσμένη εχει υψηλότερο, η πατάτα εχει πάρα πολύ υψηλό γλυκαιμικό δείκτη εξαρτάται ομως πως θα μαγειρευτεί, τα μακαρόνια έχουν υψηλότερο γλυκαιμικό δείκτη αν βραστούν πάρα πολύ εαν ομως τα βράσουμε λίγο και αν συνοδευτούν και απο σάλτσα ντομάτας ο γλυκαιμικός δείκτης μειώνεται...

ΓΛΥΚΑΙΜΙΚΟΣ ΔΕΙΚΤΗΣ ΤΡΟΦΩΝ

Γιαούρτι χαμηλό σε λιπαρά 14
Φιστίκια 15
Αγκινάρα 15
Σπαράγγι 15
Μπρόκολo 15
Κουνουπίδι 15
Σέλινo 15
Αγγούρι 15
Μελιτζάνα 15
Φασολάκια 15
Μαρούλι, όλες οι ποικιλίες 15
Πιπεριές, όλες οι ποικιλίες 15
Mπιζέλια 15
Σπανάκι 15
Ντομάτες 15
Κουκιά σόγιας, βρασμένο 16
Κεράσια 22
Σοκολατούχο γάλα 24
Γάλα, πλήρες 27
Mακαρόνια με σάλτσα 5 λεπτά 27
Φακές 29
Γάλα σόγιας 30
Βερίκοκα (αποξηραμένα) 31
Γάλα, χωρίς λιπαρά 32
Ρεβίθια 33
Σίκαλη 34
Μήλα 38
Αχλάδια 38
Ντοματόσουπα, κονσέρβες 38
Φασόλια βραστά 38
Δαμάσκηνα 39
Καρότα, μαγειρεμένα 39
Χυμός μήλου 41
Σιτάρι πυρήνες 41
Μαυρομάτικα φασόλια 41
Ροδάκινα 42
Πορτοκάλια 44
Καρότο Χυμός 45
Μακαρόνια 45
Χυμός ανανά 46
Ρύζι 46
Σταφύλια 46
Χυμός γκρέιπφρουτ 48
Ψητά φασόλια, κονσέρβες 48
Σοκολάτα 30g 49
Μαρμελάδες 49
Κριθάρι 50
Παγωτό (χαμηλό σε λιπαρά) 50
Χυμός πορτοκαλιού 52
Ακτινίδια 53
Μπανάνες 54
Γλυκοπατάτα 54
Τσιπς 54
Ρύζι, (καφέ) 55
Μακαρόνια, (σκληρό σιτάρι) 55
Ποπ κορν 55
Muesli 56
Μάνγκο 56
Πατάτες, βρασμένες 56
Πίτα από σουβλάκι 57
Ρύζι, άγριο 57
Βερίκοκα 57
Πατάτες 57
Χωνευτικά ποτά 58
Ρύζι, άσπρο 58
Πίτσα, (μονο τυρί) 60
Παγωτά 61
Πατάτες, κονσέρβες 61
Τηγανίτα (χωρίς ζάχαρη) 62
Ψωμί σικάλεως 64
Βερίκοκα (κονσέρβες σε σιρόπι) 64
Σταφίδες 64
Παντζάρια 64
Τούρτα, τάρτα 65
Ανανάς 66
Κρουασάν 67
Σιτάρι ψιλοκομμένο 69
Πουρές πατάτας 70
Λευκό ψωμί 71
Καρπούζι 72
Κουκιά 79
Κορν φλέικς 83
Πατάτες, τα στιγμιαία 83
Πατάτα, ψητή 85
Καφέ ζυμαρικά 92

Τροφές με γλυκαιμικό δείκτη 40-55 θεωρούνται τροφές μέσου γλυκαιμικού δείκτη και είναι οι τροφές που θα πρέπει να προτιμούμε.
Τροφές με υψηλό γλυκαιμικό δείικτη απο 55-70 θα πρέπει να αποτελούν το 30% των υδατανθράκων μας ενώ απο 70 και πάνω θα πρέπει να τις αποφεύγουμε ειδικά οταν θέλουμε να χάσουμε βάρος.
Τροφές με χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη οπως πχ τα ρεβύθια δεν είναι ιδανικές για κάποιον που ασχολείται με το fitness εκτός αν θέλει να χάσει βάρος είναι ομως ιδανικές για οσους δεν ασχολούνται με το fitness και θέλουν να χάσουν κιλά τεμπέλικα..
Αυτό δεν σημαίνει οτι κάποιος που κάνει fitness δεν πρέπει να τρώει ρεβύθια απλά οταν τρώει τέτοιες τροφές θα πρέπει να τις συνδυάζει με λίγο πεντάσπορο ψωμί ή κάποια αλλη τροφή ώστε να ισορροπήσει ο δείκτης..
Κάποιες τροφές μπορεί να έχουν μέσο γλυκαιμικό δείκτη αλλά θα πρέπει να διευκρινήσω οτι ο γλυκαιμικός δείκτης αφορά το κατά πόσο μια τροφή είναι υδατανθρακούχα πχ τα πατατάκια (τσιπς) μπορει να έχουν γλυκαιμικό δείκτη 54 αλλά εχουν 80% λιπαρά.. το ιδιο ισχύει και για τα φυστίκια οπότε προσοχή ..


Edited by - allzzaro on 23/07/2009 21:24:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1708984
Maintained by Digital Alchemy