ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2008, 23:51:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

nappy βρές PAPIMI!
allzzaro συμφωνείς?


Λέγε βρε ήλιε, τι ξέρεις επ' αυτού;
Το έχεις δοκιμάσει;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2008, 00:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμεεεεε!

Και μ'εκπληκτικά αποτελέσματα!

Υπήρξα πειραματόζωο και για το papimi και για το Epsilon 275...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nappy
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2008, 15:19:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητέ helios2012 τι είναι το Papimi ??
θα σου είμαι υπόχρεος για κάθε πληροφορία
με φιλικούς χαιρετισμούς
nappyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2008, 16:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αμεεεεε!

Και μ'εκπληκτικά αποτελέσματα!

Υπήρξα πειραματόζωο και για το papimi και για το Epsilon 275...




Ε λέγε βρε φίλε και μη μας σκας.
Αν δεν θες εδώ, στείλε μήνυμα γιατί και εγώ έχω διαβάσει κάποια πράγματα, αλλά η πρσωπική εμπειρία είναι πάντα το καλύτερο "διαπιστευτήριο".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2008, 16:05:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το papimi είναι ένα μηχάνημα που στοχεύει σε πάσχουσες περιοχές στέλνοντας ηλεκτρομαγνητικούς παλμούς με διαφορετική συχνότητα ανάλογα με το εκάστοτε πρόβλημα.

Με απλά λόγια θεραπεία με χρήση της δύναμης των κεραυνών!(μην τρομάξεις, δεν πονάει, ούτε τσουρουφλίζει!)

Το epsilon 275 είναι κάτι αντίστοιχο αλλά χρησιμοποιεί μόνο μαγνητικούς παλμούς.

Συντονισμός δηλαδή της πάσχουσας περιοχής μέσω διαφόρων παλμικών συχνοτήτων.
Με τις γνώσεις που έχουμε απ'τη φυσική για το φαινόμενο του συντονισμού, καταλαβαίνεις ότι προβληματικές περιοχές δεν ''αντέχουν'' και καταστρέφονται, άρα Θεραπεία!

Πολλές λεπτομέρειες θα βρείς μέσω του google search αν απλά βάλεις papimi...
Ελπίζω να βοήθησα αν και δεν είμαι γιατρός ή φυσικοθεραπευτής.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2008, 21:11:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συντονισμός δηλαδή της πάσχουσας περιοχής μέσω διαφόρων παλμικών συχνοτήτων.
Με τις γνώσεις που έχουμε απ'τη φυσική για το φαινόμενο του συντονισμού, καταλαβαίνεις ότι προβληματικές περιοχές δεν ''αντέχουν'' και καταστρέφονται, άρα Θεραπεία!

Δυστυχώς παιδιά...
Στην προκειμένη περίπτωση η δισκοκήλη σχηματίζεται γιατί ο μεσοσπονδύλιος δίσκος ο οποίος αποτελείται από έναν δίσκο ανάμεσα στους σπονδύλους και περιέχει έναν πυρήνα, τον πηκτοειδή ο οποίος περικλείεται από έναν δακτύλιο τον ινώδη δακτύλιο.
Ο δακτύλιος αυτός σπάει και έτσι ο πυρήνας αυτός ξεπροβάλλει από τον δακτύλιο. Εκεί πιέζει τα νεύρα και προκαλείται ο πόνος.
Αυτό δεν θεραπεύεται οπως δεν θεραπεύεται και η κήλη του εντέρου.
Δεν εχουν την δυνατότητα τα ηλεκτρομαγνητικά κύμματα θα κάνουν κάτι στην περίπτωση αυτή.
Αν στην περιοχή ομως εχουν σχηματιστεί φλεγμονές εκεί μπορεί να βοηθήσουν πράγμα που πετυχαίνουν οι φυσιοθεραπευτές..

Εγώ θα συμβούλευα το φίλο μας τα εξής
Πρέπει να γνωρίζεις φίλε μου ότι μετά τα 40 κάθε χρόνο χάνουμε 200 γρ. μυών.
Ο ορθός κοιλιακός μύς κυρίως και οι ραχιαίοι μύς είναι οι μύς που ορθώνουν την σπονδυλική μας στήλη. Εάν χαλαρώσουν ολο το βάρος πέφτει στους χαμηλότερους σπονδύλους και γιαυτό παρατηρείται το πρόβλημα.
Ο εκγύμναση λοιπόν των μυών αυτών καθώς και η δυνάμωση τους είναι απαραίτητη.
Ο δακτύλιος αυτός δεν θεραπεύεται μέχρι στιγμής αλλά στο εγγύς μέλλον η έγχυση καλλιεργημένων κυττάρων στον δίσκο θα προκαλεί ανάπλαση.
Μέχρι τότε φίλε μου δεν θα σκύβεις πια , θα λυγάς τα γόνατα σου για να πιάσεις κάτι από το έδαφος δεν θα σκύβεις γενικώς ακόμα και για δείς κάτι πάνω στο τραπέζι και αν σκύψεις να ακουμπάς τα χέρια σου , δεν θα κοιμάσαι μπρούμυτα και γενικώς θα αποφεύγεις να σηκώνεις βάρη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2008, 01:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το papimi είναι ένα μηχάνημα που στοχεύει σε πάσχουσες περιοχές στέλνοντας ηλεκτρομαγνητικούς παλμούς με διαφορετική συχνότητα ανάλογα με το εκάστοτε πρόβλημα.

Με απλά λόγια θεραπεία με χρήση της δύναμης των κεραυνών!(μην τρομάξεις, δεν πονάει, ούτε τσουρουφλίζει!)

Το epsilon 275 είναι κάτι αντίστοιχο αλλά χρησιμοποιεί μόνο μαγνητικούς παλμούς.

Συντονισμός δηλαδή της πάσχουσας περιοχής μέσω διαφόρων παλμικών συχνοτήτων.
Με τις γνώσεις που έχουμε απ'τη φυσική για το φαινόμενο του συντονισμού, καταλαβαίνεις ότι προβληματικές περιοχές δεν ''αντέχουν'' και καταστρέφονται, άρα Θεραπεία!

Πολλές λεπτομέρειες θα βρείς μέσω του google search αν απλά βάλεις papimi...
Ελπίζω να βοήθησα αν και δεν είμαι γιατρός ή φυσικοθεραπευτής.



Παλαιότερα είχα ανοίξει ένα θέμα σχετικά με μια ομάδα θεραπευτών που ασκούσε δραστηριότητα κάπου στην Ηγουμενίτσα. Αυτό συνέβη πριν 3-4 χρόνια περίπου. Εγώ το είχα ακούσει στην κρατική τηλεόραση. Είχα ρωτήσει εδώ μέσα αν κανένας γνώριζε κάτι σχετικά, αλλά κανείς δεν μπόρεσε να μου πει κάτι.

Τελικά, την ομάδα αυτή κατάφεραν και της διέκοψαν τις δραστηριότητες οι κρατικοί μηχανισμοί.
Μου είχε προξενήσει εντύπωση ένας νεαρός που, μαζί με άλλους, είχαν πάει να διαδηλώσουν υπέρ της ομάδας αυτής, έξω από τις εγκαταστάσεις της. Ο νεαρός αυτός είχε πει πως μέχρι και ένα μήνα πριν ήταν σε αναπηρικό καροτσάκι, ενώ τώρα, χάρη στην εν λόγω ομάδα, είχε έλθει από Θεσσαλονίκη με τη μοτοσικλέτα του για να διαδηλώσει υπέρ τους.

Γιατί κάποιοι καρεκλοκένταυροι τους κυνήγησαν;

Κάνω τον εξής συλλογισμό. Ας δεχθούμε πως η ομάδα αυτοί ήταν «τσαρλατάνοι» και δικαίως κυνηγήθηκαν.
Γιατί τότε, οι «μη τσαρλατάνοι» δεν κατάφεραν να σηκώσουν από την αναπηρική καρέκλα το πιο πάνω παλικάρι, ενώ οι «τσαρλατάνοι» το κατάφεραν;
Ακούμε τριγύρω μας πολλά παραδείγματα όπου «τσαρλατάνοι» καταφέρνουν και δίνουν λύση εκεί που οι «μη τσαρλατάνοι» σηκώνουν τα χέρια ψηλά. Συμπτώσεις ή παραμήθια;

Δεν θέλω να μειώσω την ιατρική που όλοι γνωρίζουμε, στην οποία οφείλουμε πολλά για τα θαύματα που κάνει. Απλά, με ενοχλεί που κάποιοι βιάζονται τόσο πολύ ώστε να κλείνουν γρήγορα-γρήγορα τους δρόμους σε άγνωστες για τους πολλούς τεχνικές, θαυματουργές όμως για κάποιους!
Αυτό να γίνεται άραγε τυχαία;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2008, 01:42:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δυστυχώς παιδιά...
Στην προκειμένη περίπτωση η δισκοκήλη σχηματίζεται γιατί ο μεσοσπονδύλιος δίσκος ο οποίος αποτελείται από έναν δίσκο ανάμεσα στους σπονδύλους και περιέχει έναν πυρήνα, τον πηκτοειδή ο οποίος περικλείεται από έναν δακτύλιο τον ινώδη δακτύλιο.
Ο δακτύλιος αυτός σπάει και έτσι ο πυρήνας αυτός ξεπροβάλλει από τον δακτύλιο. Εκεί πιέζει τα νεύρα και προκαλείται ο πόνος.
Αυτό δεν θεραπεύεται οπως δεν θεραπεύεται και η κήλη του εντέρου.
Δεν εχουν την δυνατότητα τα ηλεκτρομαγνητικά κύμματα θα κάνουν κάτι στην περίπτωση αυτή.
Αν στην περιοχή ομως εχουν σχηματιστεί φλεγμονές εκεί μπορεί να βοηθήσουν πράγμα που πετυχαίνουν οι φυσιοθεραπευτές..

Εγώ θα συμβούλευα το φίλο μας τα εξής
Πρέπει να γνωρίζεις φίλε μου ότι μετά τα 40 κάθε χρόνο χάνουμε 200 γρ. μυών.
Ο ορθός κοιλιακός μύς κυρίως και οι ραχιαίοι μύς είναι οι μύς που ορθώνουν την σπονδυλική μας στήλη. Εάν χαλαρώσουν ολο το βάρος πέφτει στους χαμηλότερους σπονδύλους και γιαυτό παρατηρείται το πρόβλημα.
Ο εκγύμναση λοιπόν των μυών αυτών καθώς και η δυνάμωση τους είναι απαραίτητη.
Ο δακτύλιος αυτός δεν θεραπεύεται μέχρι στιγμής αλλά στο εγγύς μέλλον η έγχυση καλλιεργημένων κυττάρων στον δίσκο θα προκαλεί ανάπλαση.
Μέχρι τότε φίλε μου δεν θα σκύβεις πια , θα λυγάς τα γόνατα σου για να πιάσεις κάτι από το έδαφος δεν θα σκύβεις γενικώς ακόμα και για δείς κάτι πάνω στο τραπέζι και αν σκύψεις να ακουμπάς τα χέρια σου , δεν θα κοιμάσαι μπρούμυτα και γενικώς θα αποφεύγεις να σηκώνεις βάρη.



Καθότι παθών, συμφωνώ με αυτά που λες φίλε allzzaro.
Όταν δεν υπάρχει κάποια παθολογική αιτία αλλά η βλάβη οφείλεται μόνο σε μηχανικά αίτια (διόρθωσέ με αν το διατυπώνω λάθος). δηλαδή κακή στάση στο χώρο εργασίας και γενικότερα στην καθημερινή μας ζωή, σήκωμα και μεταφορά βαρέων φορτίων κάνοντας υπερ-χρήση της μέσης, τότε η μόνη λύση είναι η αλλαγή τρόπου ζωής και η ενδυνάμωση των μυών, όπως σωστά ανέφερες.

Ως συμπλήρωμα στις συμβουλές που δίνεις, θα έλεγα πως θα πρέπει να προσέχουμε και το βάρος μας. Ακόμη και λίγα μόλις κιλά παραπάνω κάνουν εμφανή την «παρουσία» τους στη μέση μας.

Ελπίδα αποτελεί η μέθοδος της έγχυσης κυττάρων που θα αναπλάθουν το δίσκο, αλλά ακόμη δεν είναι διαδεδομένη. Κάπου στη Γερμανία γίνεται αυτό και προτείνεται σε ασθενείς, αλλά το κόστος ανέρχεται περίπου στις 30000 ευρώ, όπως με πληροφόρησε μια φίλη που τελικά έκανε σπονδυλοδεσία διότι στη δική της περίπτωση δεν χωρούσε, σύμφωνα με τους γιατρούς, κάτι άλλο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2008, 21:13:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ακούμε τριγύρω μας πολλά παραδείγματα όπου «τσαρλατάνοι» καταφέρνουν και δίνουν λύση εκεί που οι «μη τσαρλατάνοι» σηκώνουν τα χέρια ψηλά. Συμπτώσεις ή παραμήθια;

Φίλε Ψηλέ.. αν και βγαίνει εκτός θέματος η συζήτηση τα ξέρεις αυτά τα πράγματα τα έχουν χιλιοσυζητήσει.
Εγώ αυτό που εχω να επισημάνω σε οτι αφορά πρώτα απολα την ``παραδοσιακή ιατρική`` που πολλοί-ες την κατηγορούν ως αναχρονιστική και οχι μόνο- η ιατρική αυτού του είδους απευθύνεται στον κάθε άνθρωπο. Μπορεί ο καθένας να την κατανοήσει αλλά και να την εφαρμόσει τόσο στην καθημερινή του ζωή οσο και σε περιπτώσεις οπου η παραδοσιακή αυτή ιατρική θα αποτελεί πανάκεια - πηγή Γνώσης.
Νομίζω οτι αντιλαμβάνεσθε τι θέλω να πώ ανα πάσα στιγμή μπορεί να βρεθούμε χωρίς νερό, φαγητό, φάρμακα.

quote:
Ως συμπλήρωμα στις συμβουλές που δίνεις, θα έλεγα πως θα πρέπει να προσέχουμε και το βάρος μας. Ακόμη και λίγα μόλις κιλά παραπάνω κάνουν εμφανή την «παρουσία» τους στη μέση μας

Τα παραπάνω κιλά φίλε ψηλέ δεν κάνουν πάντα την παρουσία τους γύρω απο τη μέση μας.
Εάν κάποιος είναι στα κιλά του και αυξήσει σωστά τις θερμίδες του χωρίς να τρώει ζάχαρη, ραφιναρισμένο αλεύρι θα πάρει κιλά στους ώμους στα πόδια στην πλάτη. Στην περίπτωση αυτή γύρω απο τη μέση οι μύς είναι ισχυροί, πάρα πολύ ισχυροί για να πάθουν ζημιά οι σπόνδυλοι πρέπει κάποιος να είναι αρσιβαρίστας.
Ακούω πολλές φορές κάποιους-ες ``κοιλιακούς-ραχιαίους`` και δώστου στα γυμναστήρια μέχρι που στο τέλος παθαίνουν λουμπάγκο και τους βγάζουν σηκωτούς.
Εάν κάποιος δεν ``πλακώσει`` να τρώει ασπράδια, άπαχα γαλακτοκομικά, ρύζι, βρώμη, σε ικανοποιητικές ποσότητες .. εε οσο και να τραβάει τις τροχαλίες δεν κάνει τίποτε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spyros14
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2008, 09:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους spyros14  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σχετικα με την θεραπεια της τριχοπτωσης,αγορασα κι εγω το regain αλλα διαβασα μεσα στις προφυλαξεις οτι χρειαζεται πολυ προσοχη σε αυτους που κανουν υπερτασικη αγωγη.Εγω ειμαι ενας απ'αυτους και παιρνω καθε μερα μισο olmetec plus το πρωι και μισο lobivon το βραδυ.
Η πιεση μου εχει σταθεροποιηθει στο 7,5 με 13,και θελω να μαθω αν εχω προβλημα να κανω την θεραπεια με το regain?
Ευχαριστω εκ.των προτερω.

nothing?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2008, 21:29:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
nothing?

Φίλε μου το regain εφαρμόζεται εως και 3 φορές ημερησίως.
Οπως ολα τα φάρμακα εχει κάποια δοσολογία.
Καλό θα είναι να ρωτήσεις εναν δερματολόγο οπου θα πρέπει να σου προτείνει τη δοσολογία με μία φορά ημερησίως ή με μία φορά κάθε δύο ημέρες πχ..
Εστω και με μια φορά κάθε δύο ημέρες.. κάνει αρκετά καλή δουλειά.
Τώρα με μια τέτοια δοσολογία αντιλαμβάνεσαι οιτι μειώνονται κατά πολύ οι ανεπιθύμητες παρενέργειες αλλά ρώτα κάποιον που εχει πείρα με το αντικείμενο..

Edited by - allzzaro on 23/09/2008 21:33:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akishellas
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2008, 06:23:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akishellas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος akishellas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα φιλε Alzaro κ συγχαρητηρια για τον κοπο σου κ την βοηθεια σου .
Απο οτι καταλαβες με φωναζουν Ακη κ ειμαι 31 με υψος 1,67 77 κιλα κ καρπο 20cm κ τρωω τα παντα.
Το ιστορικο μου τωρα απο μικρος επαιζα μπαλα αθλομουν μεχρι τα 22 μου ανελλιπως . Μεγαλωσα με ενα φρεσκοστυμενο χυμο απο την μανα μου κ τον πατερα μου να με βαζει να κανω πουσαπς καθε πρωι σχεδον οταν ξυπναγα. Στα 19μου ομως ειχα ενα ατυχημα ,ενα φιλαρακι με χτυπησε καθως ποτιζα τον κηπο(ημουν στο χωριο μου) με ενα αεροβολο γερμανικο με αποτελεσμα η βολιδα να μπει πολυ μεσα στο σωμα μου κ απο οτι θυμαμαι να παει αναμεσα στο νεφρο κ το εντερο.Ειχα κατσει 25 μερες περιπου στο νοσοκομειο κ υπηρχε περιπτωση να χασω το νεφρο μου κατι που τελικα δεν χρειαστηκε λογο ηλικιας (απο τη δεξια μερια με ειχε χτυπησει).Το αποτελεσμα ηταν να μου κανουν μια τομη που να ξεκιναει απο 10 περιπου εκατωστα πιο κατω απο το στηθος κ να σταματαει λιγο πιο κατω απο τον οφαλο.Βεβαια πολυ πριν μου κανουν την επεμβαση μου κανανε τοπικη κανα 10cm πιο κατω απο τον οφαλο μου εκει που σταματαει η τομη κ με ενα σιδερο μεσα απο ενα πλαστικο σωληνα μου σπασανε οτι κοιλιακους ειχα τοτε ωστε να φυγουν τα αιματωματα επειδη ειχε φουσκωσει εκει το σημειο.
Οι ερωτησεις μου απο την επεμβαση αυτη ειναι η εξης

1) απο την επεμβαση κ μετα οταν τρωω πολυ μεχρι να σκασω με ποναει πολυ ενας αδενας στο λαιμο
2)αν κ υστερα απο επισκεψη σε γιατρο που μου ειπε να μην φοβαμαι δεν τρεχει τιποτα βλεποντας ακτινογραφια(δεν παω σε γιατρους τους αποφευγω αν θελεις το πιστευεις) εγω πολλες φορες ,απο τοτε που πηρα κιλα απο τη δεξια μερια της κοιλιας νιωθω σαν να με ενοχλει κατι κ μερικες φορες οταν γερνω προε την δεξια μερια ενω καθομαι σε καρεκλα λες κ μουδιαζει η κοιλια μου σε αυτο το σημειο.Βεβαια χτυπα ξυλο ολα οκ μετα μολις σηκωνομαι κ κινουμε ,αυτο το παθαινω κ οταν οδηγω υστερα απο αγχος η οταν εχω παρει κιλα .Ξερεις τι μπορει να ειναι εφοσον μου ειπαν πως η βολιδα δεν υπαρχει περιπτωση να σου δημιουργει κατι?
3) Μετα την επεμβαση τοτε ειχα αρχισει τις καταχρησεις οπως κ το τσιγαρο,σε συνδιασμο τοτε με την μπαλα εκανα τα απιστευτα πηγαινοντας κατευθειαν στον αγωνα υστερα απο ξενυχτι κ1 1/2 πακετο τσιγαρο ,ηταν η ηλικια τοτε... Βεβαια ειχα ενα καλο ποτε δεν το ειχα συνιθησει δηλαδη ποτε δεν καπνιζ; οταν ημουν μονος μου ,δεν το ηθελα καπνιζα μονο με παρεα κ δυστηχως παρακαπνιζα... οταν ειχα παρεα.Το θεμα ειναι οτι εδω κ ενα μηνα το εχω κοψει κ φοβαμαι μηπως παχυνω κ αλλο .Θελω να αρχισω γυμναστικη-γυμναστηριο σε συνδιασμο με μια καλη διατροφη εχεις να μου συστηνεις κατι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akishellas
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2008, 07:08:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akishellas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος akishellas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον συνεχιζω πριν δυο χρονια χωρια απο μια σχεση 5 χρονων.Απο 1,67 ΄80 κιλα εφτασα στα 70κιλα μεσα σε 3 μηνες βεβαια βοηθαγε κ η δουλεια που δουλευα τοτε (πολλες ωρες ,κινηση κ βαρη) οποτε με την στεναχωρια τα εχασα ευκολα ..
Απο τοτε σε συνδιασμο με την ξηροδερμια-πιτυριδα κ κατι σπυρακια που βγαζω ακομα σε διαφορα σημεια του κεφαλιου ,ειδα αραιωση στα μαλια μου ειδικα στα πλαινα ,επισης μεσα στα 2 χρονια χανω μαλι στους κροταφους ,η πυτιριδα εχει φυγει,τα σπυρακια οχι κ λεω να ακολουθησω
1) Regain- fungoral-Proscar το τελευταιο(proscar) με φοβηζει λογο των παρενεργιων του μειωση στυσης,γυναικομαστειας (εχω που εχω στηθος ... ) ,τι λες?Ειδικα για το proscar?
Τωρα εχω φτασει 31 κ ενω εμενα η ρωτικη επιθυμια ειναι παντα οταν δω κατι στο ζενιθ ,ο μικρος ... (καταλαβες πιον λεω) δεν παιρνει πλεον απο μονος του μπρος (σπανια σε συγκριση οπως επαιρνε μπρος) . Τωρα συνηθως με την βοηθεια την δικια μου η της τωρινης μου κοπελας .
2)πες μου ενα τονωτικο γιαυτο τι να κανω? Χαπια με L-arginini(πως την λενε) θα μου κανουν καλο ,πες μου φυτικα τι να παιρνω να μην παρω χαπια? Επισης περυσι επαιρνα βασιλικο πολτο κ Q10 ,να τα ξαναρχισω αλλα εναλαξ δηλαδη την μια μερα το ενα κ την αλλη το αλλο?
3)Τωρα το ωραριο μου δεν ειναι σταθερο δηλαδη μπορει να δουλευω νυχτα π.χ. οπως σημερα ,απογευμα η πρωι ,οποτε τη διατροφη να ακολουθησω οταν δουλευω νυχτα?Θα αρχισω γυμναστηριο να χασω κανα κιλο κ τρεξιμο.
Σευχαριστω .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2008, 18:04:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ακη τα ποτηράκια που συνήθως χρησιμοποιούνται στα αεροβόλα σπανίως εχουν τη δύναμη να εισχωρήσουν στο δέρμα.
Πολύ περισσότερο να προχωρήσουν βαθειά ωστε να βλάψουν ζωτικά όργανα.
Εκτός αν δεν ήταν αεροβόλο το όπλο και ήταν κάποιο είδος ``φλομπερ``.

Τα κιλά σου είναι πάρα πολλά φίλε μου.
Για να πάρεις τόσα κιλά σίγουρα θα έτρωγες.
Διαβάζοντας το 1ο τόπικ θα βρείς συμβουλές για ενα εγγυημένο και υγιεινό αδυνάτισμα.
Εγώ θα σου πρότεινα μια πολύ ισορροπημένη και υγιεινή διατροφή για ενα ορισμένο χρονικό διάστημα. Επίσης θα σου πρότεινα να μην χάσεις αυτή τη στιγμή βάρος.
Σπανίως προτείνω μια τέτοιας μορφής θεραπεία αλλά στη δική σου περίπτωση θα σου κάνει καλό.
Προσπάθησε να ενισχύσεις το ανοσοποιητικό σου και την λίμπιντο σου.
Αν ψάξεις στο 1ο τόπικ θα βρείς σχετικά τόσο για το ανοσοποιητικό οπως επίσης και αιθέρια έλαια οπως πχ το πατσουλί.
Σε οτι αφορά τα μαλλιά σου εξαρτάται τι πρόβλημα υπάρχει.
Το proscar εχει να κάνει με την finasteride.
Επειδή τυγχάνει να το γνωρίζω πάρα πολύ καλά το φάρμακο κάνει φοβερή δουλειά ως αναστολέας της αναγωγάσης. Οι παρενέργειες του δεν είναι οι ίδιες απο οργανισμό σε οργανισμό. Στην καλύτερη περίπτωση είναι αρκετά αισθητές σε οτι αφορά τη λίμπιντο και οχι μόνο.
Αν και για την περίπτωση αυτή της τριχόπτωσης η δόση είναι μόλις το 1/4 σε σχέση με την υπερπλασία του προστάτη παρά ταύτα εχει παρενέργειες.

Μπορείς να χρησιμοποιείς το saw palmeto.Εχει τις ίδιες ακριβώς ιδιότητες με τo proscar αναστέλλει το ένζυμο αναγωγάση.
Μπορείς να το βρείς σε κάψουλες αλλά εχω διαπιστώσει οτι αποδίδει πολύ καλύτερα ως βάμμα 1/10 και διάλυση σε 70 οιν. βαθμούς.
Τα αποτελέσματα είναι εκπληκτικά.
Η λήψη του saw palmeto σε συνδυασμό με τη χρήση του regain είναι πραγματικά εκπληκτική. Το κακό είναι οτι οταν σταματήσει η θεραπευτική αγωγή τα συμπτώματα επανέρχονται.
Υπομονή σε ολους μας μέχρι να τελειοποιηθεί η κλωνοποίηση της τρίχας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akishellas
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2008, 20:26:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akishellas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος akishellas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα φιλε.
Φλομπερ ηταν diana -γερμανικο (απλως πιστευα οτι ειναι το ιδιο αεροβολο-φλομπερ ) αν ξερεις που περνει τις βολιδες με μυτη η χωρις μυτη κ ναι αυτη η μαμακια σε αποσταση περιπου 3 μετρα μπηκε τοσο μεσα .Ειχε τρυπησει το δεξι νεφρο μου κ ηταν να δωσει η μανα μου το δικο της ,ειχα παει στο πανεστημιακο της πατρας τοτε διοτι στο αγρινιο τοτε που το ειχα παθει δεν μπορουσαν να κανουν κατι.Λοιπον λεγανε για να παρω νεφρο κ η μανα μου ειχε δεχτει μεχρι που βρεθηκε ενας γιατρος μεγαλος (καλη του ωρα) κ ειπε πως ημουν μικρος κ θα επουλονωταν το νεφρο .
Για τα κιλα ναι δουλευα νυχτα ετρωγα κ γυρναγα σπιτι ξαναετρωγα κ επεφτα με τη μια για υπνο.
1) Μπορεις να μου πεις γιατι δεν μου συνιστεις να χασω κιλα τωρα?
2)Επισης οταν παω για μπαλα 2-3 φορες το μηνα 8χ8 ενω πλεον δεν κουραζομαι στο να τρεχωδιανυσω πολλα χιλ/τρα δηλαδη να τρεχω κ τα ποδια μου το καταλαβαινω οτι βαστανε κ μπορουνε ακομα δεν μου βγαινει δεν μουτ ερχεται η διαθεση ,ενω πιο παλια ετρεχα πανω κατω (2-3 χρονια πριν) .
3)Για το βασιλικο πολτο κ το συνεζνυμο Q10 τι λες?
4) Οσο για τα μαλλια αραιωμα πλαγια κ πανω στους κροταφους αρχιζουν κ εξαφανιζονται .Εχω παρει το fungoral,τωρα θα παραγγειλω το regain,το proscar το φοβαμαι μιας που ειμαι κ πεσμενος στη λιμπιντο δεν θελω να .... Μπορεις να μου εξηγησεις για το saw palermo περισσοτερα δηλαδη μπορω να το παραγγειλω κ να το διαλυσω με οινοπνευμα 70αρι η λαθως καταλαβα ?
5)για τη λιμπιντο που να ψαξω?
Σε ευχαριστω πολυ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
rubita
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2008, 14:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rubita  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalispera allzaro πολυτιμε και σε ολους τους συμμετεχοντες.
ειμαι 25χρ, 1.73 64κιλα περ.καρπου 14εκ και πριν 6-7χρονια ειχα φτασει τα 88 κιλα τα οποια σταδιακα και με πληρη αλλαγη διατροφικης στασης και συμπεριφορας εχασα και διατηρω, αν και τελευταια εχω παρει.το λιγοτερο ηταν τα 54κιλα αλλα στα 60 νομιζω οτι εινια το ιδανικοτερο.γυμναζομαι και αερομπικ, και προγραμμα βαρη και pilates 4 φορες τη βδομαδα απο 2 2,5ωρες τη φορα.
θελω να χασω τα 4κιλα αυτα να ελαχιστοποιησω το λιπος μου.η διατροφη μου ειναι πρωι φρυγανες βρωμης 42%φυτ.ινες, μελι και μαρμελαδα χωρις ζαχαρη, απαχο γαλα-μεσημερι 4μερες πρωτεινη απαχη και πολλα λαχανικα βραστα και ωμα και απαχο τυρι cottage ή αλλοκαι τις αλλες 3 οσπρια και λαδερα με απαχο τυρι cottage ή αλλο, κ βραδυ γιαουρτι ή γαλα ή σαλατα με γαλοπουλα και ασπραδια και Cottage.
ti programma ασκησεων θα ηταν καλυτερο στο γυμναστηριο για μεγιστοποιηση καυσης λιπους και τι αλλο θα μπορουσα βοηθητικα να κανω σε διατροφη ή με βοτανα κατι?
περιμενω τα allzaro φωτα και οποιουδηποτε αλλου που γνωριζει κατι για διατροφη και ασκηση βοηθητικο.
ευχαριστω και καλωσηρθα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
rubita
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2008, 14:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rubita  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ξεχασα να πω οτι το λιπος εινια περιπου στο 22.7%τωρα και εχω πολλη κυτταριτιδα απο παντα που με θυμαμαι μαλλον λογω κληρονομικοτητας απο μαμα, και ο σωματοτυπος μου ειναι κλασσικα ελληνικος, πολυ αδυνατη μεση και κοιλια και πιο πολυ ψωμακια και ποδια.
γενικα η διατροφη μου τα τελευταια χρονια εχει λιγα λιπαρα, καθολου τηγανητα εκτος απο σπανιοτατες περιπτωσεις λαχανικων οσπρια φρουτα και λαχανικα πολλα οπως και μαυρα κριτσινια πολυσπορα κ.τ.λ
η καταχρηση μου ειναι στον καφε και τα κιλα που πηρα ειναι λογω ανεξελεγκτων ποσοτητων υδατανθρακων κυριως αροσκευασματων μαυρων με αλλα κ παλι!και φρουτων.απο ποτα πινω μονο κρασια και κυριως τα σαμπανιζε dasti και τετοια.
αναμενω πολυτιμες βοηθειες!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2008, 20:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
4) Οσο για τα μαλλια αραιωμα πλαγια κ πανω στους κροταφους αρχιζουν κ εξαφανιζονται .Εχω παρει το fungoral,τωρα θα παραγγειλω το regain,το proscar το φοβαμαι μιας που ειμαι κ πεσμενος στη λιμπιντο δεν θελω να .... Μπορεις να μου εξηγησεις για το saw palermo περισσοτερα δηλαδη μπορω να το παραγγειλω κ να το διαλυσω με οινοπνευμα 70αρι η λαθως καταλαβα ?

To saw palmeto θα το βρείς στα φαρμακεία έτοιμο σε κάψουλες με 130 mg τιτλοδοτιμένο εκχύλισμα με 25 ευρω.
Συμφέρει πολύ.
Αν θελήσεις να το φτιάξεις μόνος σου μπορείς να πάρεις 250 γρ, καρπό να τον αλέσεις και να τον εκχυλίσεις σε 1 λίτρο καθαρής βότκας η οποία περιέχει 40% οινόπνευμα και 60% απεσταγμένο νερό. Θα προσθέσεις και 500 γρ καθαρό οινόπνευμα οπότε θα εχεις 70% οινοπνευματικο βαθμό. Ο χρόνος παραμονής του βοτάνου στο διαλυτικό αυτό είναι 4 μήνες. Ο τρόπος αυτός θα σου στοιχίσει εκει περίπου 25 ευρώ. Καλό θα είναι να πάς σε εναν δερματολόγο οπου θα διαγνώσει τα πραγματικά αίτια της αραίωσης των μαλλιών.
Το proscar μην το πάρεις.

quote:
) Μπορεις να μου πεις γιατι δεν μου συνιστεις να χασω κιλα τωρα?

Το να χάσει κανείς κιλά δεν περνά απαρατήρητο απο τον οργανισμό.
Οι παρενέργειες είναι απρόβλεπτες. Δεν θα σου κάνει καλό αυτή τη στιγμή να χάσεις κιλά. Υπάρχει κίνδυνος να επιδεινωθεί το πρόβλημα σου. Αστο καλύτερα προς στιγμής.

quote:
3)Για το βασιλικο πολτο κ το συνεζνυμο Q10 τι λες?

Θετικό.
Αν δεν είσαι αλεργικος στη γύρη σου τη συνιστώ.
Να συμπεριλάβεις στη διατροφή σου ξηρούς καρπούς ωμούς ανάλατους, σταφίδες μαύρες, δαμάσκηνα κυρίως πρωινές ώρες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2008, 20:59:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ti programma ασκησεων θα ηταν καλυτερο στο γυμναστηριο για μεγιστοποιηση καυσης λιπους και τι αλλο θα μπορουσα βοηθητικα να κανω σε διατροφη ή με βοτανα κατι?

Oλα ακούγονται πολύ καλά.
Το μόνο δυσάρεστο είναι η κυταρίτιδα.

Να ξεκινήσω απο ενα πρόγραμμα εκγύμνασης.
Εκεί που θα επικεντρώσεις την προσοχή σου είναι να μην χάσεις κιλά.
Το πρόγραμμα που θα σου προτείνω αφορά κυρίως επαγγελματίες.
Δεν το εχω προτείνει εως τώρα αλλά νομίζω οτι εχεις τα κότσια.

Απο τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω οτι διαθέτεις λιπομετρική ζυγαριά.
Σημείωσε τις ενδείξεις με ημερομηνίες και ξεκινάς ενα πρόγραμμα αύξησης βάρους χωρίς να πάρεις ούτε ενα γραμμάριο λίπος.
Αυτό θα σε βοηθήσει το ερχόμενο καλοκαίρι να κατέβεις.
Αν επιχειρήσεις τώρα να κατέβεις θα καταστραφείς.
Το πρόγραμμα αυτό είναι συνήθως ετήσιο.

Θα ξεκινήσεις με με βάρη διάδρομο και αυξημένες θερμίδες.
Θα χωρίσεις το προπονητικο σου πρόγραμμα σε κύκλους, μεσόκυκλους και μικρόκυκλους.
Κάθε μικρόκυκλος περίλαμβάνει μια πλήρη εκγύμναση ολων των μυών του σώματος συμπεριλαμβανομένης και της ξεκούρασης.
Μπορεί να είναι τριήμερος μπορεί 4ήμερος μπορεί και 7ήμερος.
Οι μικρόκυκλοι αυτοί σε συνδυασμό με την κατάλληλη διατροφή θα αυξήσουν το βάρος σου σε μισό κιλό περίπου χωρίς να αυξηθεί σχεδόν καθόλου το ποσοστό του λίπους σου.
Οταν αυξηθεί μισό κιλό περίπου τότε εχεις ολοκληρώσει εναν μεσόκυκλο.
Εκεί αυξάνεις τα βάρη που σηκώνεις κατά 10% και συνεχίσεις τους μικρόκυλους αυξάνοντας συγχρόνως και τις θερμίδες σου.
Συνεχιζεις οσο χρειαστεί εως οτου να πάρεις αλλο μισό κιλό κοκ.
Τέλος οταν εσύ αποφασίσεις οτι εχεις πάρει αρκετό μυικό ιστο τελειώνεις ολοκληρώνοντας εναν πλήρη κύκλο.
Εκεί συνήθως το μήνα Ιούνιο αφού θα εχεις πάρει απο 1,6 ίσως και 3 κιλά ξεκινάς να κάψεις λίπος.

Στη διάθεση σου για περαιτέρω εξήγήσεις.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rubita
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2008, 22:33:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rubita  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καταρχην ευχαριστω για την απαντηση αν και πιστευω οτι δεν εχω την πειθαρχια να την εφαρμοσω σαυτη τη φαση λογω αυξημενων επαγγελματικων υποχρεωσεων.
θα ηθελα κατι πιο απλο, οπως που να δωσω εμφαση?απο αεροβια περαν των 3 ωρων σε τμημα που κανω , κανω ελλειπτικο η διαδρομο με κλιση με μετρια ταχυτητα 30-45 λεπτα.θαπρεπε ισως να αυξησω τα αεροβια μου για να καψω λιγο λιπος παραπανω, και ταυτοχρονα να διατηρω το προγραμμα με τα βαρη και pilates για να μην κανω ζημια στο μυικο μου ιστο?
απο διατροφη καλα δεν κανω που δινω μια παραπανω εμφαση στην πρωτεινη και προσπαθω να ελαχιστοποιω τους υδατανθρακες κυριως τους απλους αλλα και απτους συνθετους λιγους γιατι ετσι τα πηραμε τα κιλακια!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
rubita
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2008, 22:41:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rubita  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το βασικο μου ειναι οτι τωρα θελω οπωσδηποτε να χασω 4-5κιλα γιατι δε μαρεσει ο εαυτος μου τωρα, συνηθισα το πολυ αδυνατο και φυσικα δε λεω να ξαναγινω 54κιλα αλλα εκει γυρω 59 θα νιωθω μια χαρα.
σκεφτομαι μηπως μια λεκιθινη με βοηθησει η πρωτεινικη σκονη?
και κατι ακομα:για την κυτταριτιδα τι να κανω δεν ξερω!και μασαζ εκανα σε αισθητικους και καθημερινα εχω στο μπανιο μου σφουγγαρακι τριχινο και απολεπιστικο αφροντουζ και ειδικη κρεμα θερμαντικη με φυκια για μετα.και συμπυκνωμενες σταγονες πρασινου τσαγιου δοκιμασα αλλα τιποτα!καμια ιδεα?
allzaro, θα μπορουσες να μου στειλεις με mail καμια διατροφη ειδικη για καυση λιπους που να βοηθαει και στην κυτταριτιδα?μου πε καποιος και μια συνταγη ροφηματος με μυρτιλλα, γαλα σογιας χυμο ροδι και λιναροσπορο,πως σου ακουγεται?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
rubita
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2008, 22:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rubita  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αχ, και κατι ακομα αν και θα ταλαιπωρηθεις πολυ να βαλεις σε μια σειρα τοσα ερωτηματα και να απαντησεις!
το οτι μαρεσει να τρωω στο μεσημεριανο μου τυρι(χαμηλων λιπαρων εννοειται)με την πρωτεινη ειτε ειναι κοτοπουλο, ψαρι μοσχαρι κανει κακο στη διατροφη οσον αφορα το βαροs?thank you....................................................................................Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
akishellas
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2008, 17:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akishellas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος akishellas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
" Δεν θα σου κάνει καλό αυτή τη στιγμή να χάσεις κιλά."
Allzzaro απο ποτε πρεπει να αρχισω ,παντως τα κιλα που εχω ξαναπαρει τωρα διοτι οπως σου ειπα οταν χωρισα απο 80κιλα πηγα 71-72 κιλα μεσα σε τρεις τεσσερεις μηνες κ μετα απο 1 1/2 χρονο τα εχω ξαναπαρει αλλα δεν μου φαινονται οπως πριν διοτι τα εχω παρει στην κοιλια .
1)Ειμαι 31 ποτε θα μου συνιστουσες να κανω προσπαθεια να χασω κιλα?
2)Την γυμναστικη φυσικα κ την εγκρινεις ? αλλα ελα που μετα πειναω σαν π...ς
3)Τελικα για το συνενζυμο Q10 δεν μου ειπες δεινει ενεργεια μπορω να το χρησιμοποιω εναλαξ με τον βασιλικο πολτο?

Σε ευχαριστω Allzzaro.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2008, 19:29:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
καταρχην ευχαριστω για την απαντηση αν και πιστευω οτι δεν εχω την πειθαρχια να την εφαρμοσω σαυτη τη φαση λογω αυξημενων επαγγελματικων υποχρεωσεων.

Δεν εχεις τα κότσια λοιπόν

quote:
θα ηθελα κατι πιο απλο, οπως που να δωσω εμφαση?απο αεροβια περαν των 3 ωρων σε τμημα που κανω , κανω ελλειπτικο η διαδρομο με κλιση με μετρια ταχυτητα 30-45 λεπτα.θαπρεπε ισως να αυξησω τα αεροβια μου για να καψω λιγο λιπος παραπανω, και ταυτοχρονα να διατηρω το προγραμμα με τα βαρη και pilates για να μην κανω ζημια στο μυικο μου ιστο?

Ηδη η αερόβια που αναφέρεις είναι στα ύψη.
Είναι πάρα πολύ.
Δεν υφίσταται λόγος να αυξήσεις την αερόβια απλά αναρρωτιέμαι διάδρομο με τι ταχύτητα κάνεις αυτά τα 45 λεπτά?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2008, 20:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Allzzaro απο ποτε πρεπει να αρχισω ,παντως τα κιλα που εχω ξαναπαρει τωρα διοτι οπως σου ειπα οταν χωρισα απο 80κιλα πηγα 71-72 κιλα μεσα σε τρεις τεσσερεις μηνες κ μετα απο 1 1/2 χρονο τα εχω ξαναπαρει αλλα δεν μου φαινονται οπως πριν διοτι τα εχω παρει στην κοιλια .

Αυτές οι λανθασμένες αυξομειώσεις φίλε μου ευθύνονται για το οτι ενώ χάνουμε κιλά και μάλιστα πολλά η κοιλιά παραμένει και παραμένει γιατί αντί για λίπος χάνουμε κρέας.
Οταν ομως ενώ έχουμε χάσει αρκετή μυική μάζα ξαναπάρουμε λίπος τότε αυτό δεν χάνεται.
Αυτός είναι ο λόγος που δεν σου προτείνω να χάσεις τώρα βάρος.

quote:
1)Ειμαι 31 ποτε θα μου συνιστουσες να κανω προσπαθεια να χασω κιλα?

Οταν είσαι έτοιμος ψυχολογικά και σε καλή κατάσταση υγείας.


quote:
2)Την γυμναστικη φυσικα κ την εγκρινεις ? αλλα ελα που μετα πειναω σαν π...ς

Φυσικά και την εγκρίνω. Να κάνεις και να τρώς αλλά οχι ψωμιά, οχι τηγανητά, οχι αναψυκτικά, οχι γλυκά.
Πηγαίνοντας στο γυμναστήριο θα παρατηρήσεις κάνοντας ενα τέστ δύναμης οτι είσαι ``πεσμένος``. Αυτό σημαίνει οτι οι δίαιτες σε αποδυνάμωσαν.
Γραμμή λοιπόν για ενδυνάμωση και να δείς πως θα διορθωθούν ολα.

quote:
3)Τελικα για το συνενζυμο Q10 δεν μου ειπες δεινει ενεργεια μπορω να το χρησιμοποιω εναλαξ με τον βασιλικο πολτο?

Ενέργεια?
Μιάς και ρωτάς ενα μόριο είναι που συμβάλει στη μετατροπή της χημικής ενέργειας σε βιολογική.
Aντιλαμβάνομαι ότι το παίρνεις σε κάψουλες.
Είναι προτιμότερο φίλε μου να τρώς αρκετά δημητριακά αναποφλοίωτα , ταχίνι, ξηρούς καρπούς και τοφού οπου περιέχει αρκετά μεγάλες ποσότητες.

Αν και η βιοσύνθεση του είναι μια σύνθετη διαδικασία οπου εμπλέκει κάποια αμινοξέα όπως η τυροσίνη απαιτεί και τη συμβολή αρκετών βιταμινών ιδίως του συμπλέγματος Β ιχροστοιχείων κλπ παρολα αυτά εχει την ιδιαόιτητα να συντίθεται και σε διάφορους ιστούς.
Εκτός αν στο έχει συστήσει γιατρός.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rubita
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2008, 22:16:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rubita  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βασικα επειδη αεροβια κανω και στα τμηματα 3 φορες τη βδομαδα, διαδρομο ή συνηθως ελλειπτικο κανω 2 φορες 40 λεπτα, με σταθερη ταχυτητα στο διαδρομο 5.8-6 απλα σε μεγιστη κλιση.λαθος?ανεβαζω σφυγμους αρκετους ομως ετσι, ασχετα που δεν τρεχω λογω ανηφορας.
δε μου απαντησες στα υπολοιπα που σε ρωτουσα και τωρα προστεθηκε κ αλλη απορια οποτε πρεπει να επιβαρυνθεις με ακομα μια απαντηση!!!!!!!!!
το καψιμο λιπους γινεται στο 55-70%της ΜΚΣ,δηλ 55-70%(220-ηλικια)?σωστα?
και αναρωτιεμαι, αφου με τα βαρη φροντιζω να συντηρω το μυικο μου ιστο, γιατι θα ηταν λαθος να χασω αυτα τα κιλα που θελω?απαντησε και στα υπολοιπα, γιατι εχω μεινει με διαφορα ερωτηματα..και εκεινη τη διατροφουλα που σου ειπα...?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
rubita
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2008, 22:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rubita  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1)προγραμμα γυμναστικης(σαν γενικο πλανο,π.χποσες φορες βαρη, ποσες αεροβια)
2)διατροφη καυσης λιπους και για κυτταριτιδα (το ροφημα?)
3)τυρι που συνδυαζω με τα παντα πειραζει?
4)λεκιθινη η πρωτεινη σκονη θα βοηθουσε?
...απλα υπενθυμιζω και τα προγουμενα εν συντομια..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2008, 22:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το καψιμο λιπους γινεται στο 55-70%της ΜΚΣ,δηλ 55-70%(220-ηλικια)?σωστα?
και αναρωτιεμαι, αφου με τα βαρη φροντιζω να συντηρω το μυικο μου ιστο, γιατι θα ηταν λαθος να χασω αυτα τα κιλα που θελω?

Εκ πείρας αντιλαμβάνομαι οτι είσαι στο όριο.
Θές απο την κυτταρίτιδα, θές απο τα 80 κιλά που είχες φτάσει θές απο τον τρόπο που έχασες αντιλαμβάνομαι οιτι εισαι στο όριο.
Δεν είναι απαραίτητο το οτι κάνεις βάρη αρα συντηρείς και τον μυικό σου ιστό. Τα βάρη θεωρούνται εναερόβια άσκηση. Η άσκηση αυτού του είδους δεν είναι οπως η αερόβια οπου καταναλώνει λίπος. Η αναερόβια ανάλογα με το βαθμό καταναλώνει σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό το γλυκογόνο των μυών. Αυτό εάν δεν αναπληρωθεί αμέσως μετά την άσκηση σωστά η άσκηση με εναν εξειδικευμένο τρόπο οι μύς δεν θα τραφούν αλλά θα ατροφήσουν με αποτέλεσμα να συρρικνωθούν αρα να καούν.

quote:
το καψιμο λιπους γινεται στο 55-70%της ΜΚΣ,δηλ 55-70%(220-ηλικια)?σωστα?

Ναί.. πολύ περισσότερο εκεί θα ελεγα οτι θα είναι προτιμώτερο να μην αυξάνουμε τους ΚΣ περισσότερο απο οσο βγαίνει απο τον τύπο.
Ηδη στους σφυγμούς αυτούς έχουμε πάρα πολύ καλή καύση λίπους ενώ η κατανάλωση σε γλυκογόνο είναι μόλις 1/18 ενώ σε μεγαλύτερους ρυθμούς η καύση λίπους μειώνεται και η κατανάλωση του γλυκογόνου ανεβαίνει κατακόρυφα.

quote:
)προγραμμα γυμναστικης(σαν γενικο πλανο,π.χποσες φορες βαρη, ποσες αεροβια)

Οσο σημαντικό ρόλο παίζει η άσκηση αλλο τόσο και ακόμα περισσότερο παίζει η ανάπαυση.
Αναλογα με το τι θέλει να κάνει κανείς δλδ αύξηση όγκου, γράμμωση, δύναμη, μυικός προσδιορισμός και το κυριώτερο αν η προσλήψιμη ενέργεια είναι επαρκής, το πρόγραμμα διαφοροποιείται.
Σε γενικό πλάνο η αερόβια με την αερόβια συστήνονται στην ιδιο μικρόκυκλο με μικρές αποκλίσεις ανάλογα με την απόκτηση βάρους ή το αντίθετο.
Δευτέρα-Τρίτη άσκηση , Τετάρτη ξεκούραση, Πέμπτη άσκηση , Παρασκευή ξεκούραση, Σάββατο άσκηση Κυριακή ξεκούραση για κάποιον που δεν παίρνει συμπληρώματα αλλά οπωσδήποτε λαμβάνει τουλάχιστον ενα μεταπροπονητικό ρόφημα.

quote:
2)διατροφη καυσης λιπους και για κυτταριτιδα (το ροφημα?)

Η διατροφή καύσης λίπους εχει να κάνει με τις προσλήψιμες θερμίδες που είναι ακριβώς λίγο πιο χαμηλά απο της ημερήσιες προσλήψιμες θερμίδες. Το ρόφημα το εχω δημοσιοποιήσει στο πρώτο τόπικ μπορείς να το βρείς εύκολα είναι μια σύνθεση 4 βοτάνων.
Η κυτταρίτιδα είναι μια ξεχωριστή υπόθεση και εκεί εχω κάνει πάρα πολλές αναφορές, μην τα γράφω πάλι μπορείς να βρείς πάρα πολύ χρήσιμες πληροφορίες στο 1ο τοπικ.

quote:
3)τυρι που συνδυαζω με τα παντα πειραζει?

Τα τυριά είναι και ευχή και κατάρα καθώς στην καλύτερη περίπτωση περιέχουν 20% λιπαρά και στην πιο συνηθισμένη 40%.
Απο οτι αντιλαμβάνεσαι είναι απαγορευμένα με εξαίρεση το τυρί κότατζ.

quote:
λεκιθινη η πρωτεινη σκονη θα βοηθουσε?

Πολύ. Οσο δεν φαντάζεσαι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akishellas
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2008, 01:24:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akishellas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος akishellas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Allzzaro απο ποτε πρεπει να αρχισω ,παντως τα κιλα που εχω ξαναπαρει τωρα διοτι οπως σου ειπα οταν χωρισα απο 80κιλα πηγα 71-72 κιλα μεσα σε τρεις τεσσερεις μηνες κ μετα απο 1 1/2 χρονο τα εχω ξαναπαρει αλλα δεν μου φαινονται οπως πριν διοτι τα εχω παρει στην κοιλια .

--------------------------------------------------------------------------------


Αυτές οι λανθασμένες αυξομειώσεις φίλε μου ευθύνονται για το οτι ενώ χάνουμε κιλά και μάλιστα πολλά η κοιλιά παραμένει και παραμένει γιατί αντί για λίπος χάνουμε κρέας.
Οταν ομως ενώ έχουμε χάσει αρκετή μυική μάζα ξαναπάρουμε λίπος τότε αυτό δεν χάνεται.
Αυτός είναι ο λόγος που δεν σου προτείνω να χάσεις τώρα βάρος.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
1)Ειμαι 31 ποτε θα μου συνιστουσες να κανω προσπαθεια να χασω κιλα?

--------------------------------------------------------------------------------


Οταν είσαι έτοιμος ψυχολογικά και σε καλή κατάσταση υγείας.



Allzaro οταν τα εχασα τα κιλα τα εχασα λογο δουλειας κ στεναχωριας δηλαδη μου ειχε κοπει η ορεξη αλλα η δουλεια που εκανα ηταν χειρονακτικη κ πολυωρη(δηλαδη σηκωνα κιβωτια ).Οταν ειχα χασει κιλα ειχα χασει κ στην κοιλια ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝ ΣΩΣΙΒΙΟ!!!Οποτε σωστα δεν τα εχασα?Απο τοτε που ξαναπηρα κιλα δεν τα εχω παρει στο προσωπο που ημουν πρησμενος η στο υπολοιπο σωμα παρα μονο στην κοιλια.Οποτε τελευταια ερωτηση οσον αφορα τι διαιτα κ σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2008, 19:05:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οταν ειχα χασει κιλα ειχα χασει κ στην κοιλια ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝ ΣΩΣΙΒΙΟ!!!Οποτε σωστα δεν τα εχασα?Απο τοτε που ξαναπηρα κιλα δεν τα εχω παρει στο προσωπο που ημουν πρησμενος η στο υπολοιπο σωμα παρα μονο στην κοιλια

Ναί.. σωστά τα έχασες τότε η χειρωνακτική εργασία είναι κάτι εφάμιλλο της αεροβικής.
Φίλε μου οσο μεγαλώνουμε τόσο εκεί γύρω απο τη μέση το σωσίβιο αυτό θα είναι πιο εμφανή.
Ο λόγος είναι οτι νομίζουμε οτι παραμένουμε στα ``κιλά μας``.
Δεν παραμένουμε ομως. Κάθε χρόνο μετά τα 30 χάνουμε 100-200 γρ. μυικό ιστό. Τα 200 γρ αυτά αντικαθίστανται απο λίπος. Ετσι στα 40 χρόνια εχει χάσει κάποιος περίπου 1 με 2 κιλά μύς. Χωρίς να το αντιληφθεί είναι στα κιλά του αλλά το ποσοστό μυών αυτό εχει αντικατακσταθεί απο 2 κιλά λίπους.
Αυτός είναι ο κύριος λόγος που χωρίς να το αντιληφθούμε, ενώ είμαστε στα κιλά μας κάνουμε αυτό το σωσίβιο.
Να κοιτάς να μην στεναχωριέσαι, δεν συντρέχει κανένας λόγος να στεναχωριέσαι για οτιδήποτε. Να φροντίσεις τον εαυτό σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy