ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 BULLING από τη Νέα Ακρόπολη
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
marina theodor
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2015, 13:15:53  Εμφάνιση Προφίλ
Άν έχετε βαρεθεί δεν σας υποχρεώνει κανείς να ασχολείστε και να σχολιάζετε σε κάθε αναφορά σχετικά με τη Νέα Ακρόπολη.Όσο για όλα τα υπόλοιπα ελπίζω η τρίτη φορά που θα επαναλάβω το θέμα να γίνει αντιληπτή:

Προεχει η ενημερωση των συνανθρωπων μας και κυριως των νεων και ανυποψιαστων.σκοπος ειναι η αναφορα του περιστατικου απο το οποιο ο καθενας μπορει να βγαλει ελευθερα τα δικα του συμπερασματα.Και δευτερον ειναι σημαντικο να καταπολεμηθει ο εκφοβισμος που ασκει αυτη η οργανωση στους πολιτες χρησιμοποιωντας το νομικο πλαισιο της Ελληνικης Δημοκρατιας στην προσπαθεια αφαιρεσης της ελευθεριας του λογου μας.Μετα απο πολυ σκεψη καταφερα να κανω αυτη την κινηση και ελευθερη απο καθε ειδους φοβο που ειχαν σπειρει στη ψυχη μου.Οταν εχεις ελευθερωθει απο το φοβο του κινδυνου να σε ξαναξυλοκοπησουν μεσα στο δρομο δεν μπορει να σε φοβησει τιποτα αλλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2015, 13:34:34  Εμφάνιση Προφίλ
Marina theodor, όσο δεν βαριέσαι εσύ να επαναλαμβάνεις τα ίδια και τα ίδια σαν κολλημένο πικάπ, τόσο θα δίνεις λαβή για σχόλια σαν το παρακάτω: όσο περισσότερο γράφεις, τόσο περισσότερο "στημένα" δείχνουν όλα αυτά που "καταγγέλεις".

(μήπως πρέπει αυτός ο παρεξηγημένος τύπος με την Ν.Α να το πάρει απόφαση και να βρεί να ασχοληθεί με κάτι καλύτερο; )

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2015, 13:46:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
marina theodor απο περιέργεια, να σε ρωτήσω κάτι;

Η οργάνωση αυτή έχει αναγνωριστεί σαν θρησκεία; (θρησκευτικό νομικό πρόσωπο)
Και αν όχι, γιατί δεν το έχει κάνει;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2015, 18:18:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Heretic, αρχικά λες ότι "δεν πρέπει να βιαζόμαστε να δικάσουμε" τώρα όμως λες στην marina theodor ότι "όσο πιο πολύ γράφεις και λες τα ίδια τόσο περισσότερο στημένα φαίνονται αυτά που λες".


Άρα έχεις ήδη καταλήξει σε πόρισμα...

εγώ πάντως διαβάζοντας τα όσα γράφει καταλήγω ότι μάλλον δεν έχει καμία σχέση με το δίδυμο που γράφει κατά καιρούς εδώ.

βέβαια τα όσα λέει δεν είναι και πολύ καθαρά, δεν διευκρινίζει δηλαδή αν όντως "ξυλοκοπήθηκε" ή αν την απείλησαν με επιθετικό τρόπο...και σ'αυτό καλά της είπες ότι όσο το θέμα εκκρεμεί νομικά καλό είναι να προσέχει τις διατυπώσεις της.

Aitherovammona, συμφωνώ συνήθως με όσα γράφεις, εδώ όμως κάνεις λάθος όταν λες "μην τρέχετε σαν άβουλα όντα σε οργανώσεις"...τα νεαρά άτομα, πχ. φοιτητές πάνω στην επιθυμία τους να κοινωνικοποιηθούν, να γνωρίσουν κόσμο και να συνεισφέρουν εθελοντικά πολύ εύκολα θα μπουν σε τέτοιες οργανώσεις, και οι οργανώσεις αυτές τους χρειάζονται για τις διάφορες εκδηλώσεις, προωθήσεις υλικού κτλ. Όταν λοιπόν κάποιος βγαίνει και τους κατηγορεί δεν μπορούμε να του λέμε "τι ήθελες και έμπλεκες και δεν καθόσουνα στα αυγά σου"...

μπορεί να μην ξέρουμε ακριβώς τι έγινε στη συγκεκριμένη περίπτωση, όμως η καχυποψία και η κριτική που ακούστηκαν με κάνει να δω την άλλη όψη του νομίσματος, η οποία φαντάζει και πολύ πιθανή...ότι δηλαδή σε τέτοιες οργανώσεις εάν κάποιος φύγει κάνοντας κριτική για όσα άκουσε και είδε και συμβουλεύοντας και άλλους να πράξουν το ίδιο τότε οι ομάδες αυτές μπορεί να τους στοχοποιήσουν φτάνοντας ακόμα και στη χρήση βίας (όχι απαραίτητα σωματικής) ποντάροντας στο φόβο που θα προκαλέσουν...


η ύπαρξη 'αρχηγών' μαρτυρεί ούτως ή άλλως τις ιεραρχικές (εξουσιαστικές) δομές των ομάδων αυτών που σε μεγάλο βαθμό στηρίζονται στη δύναμη ψυχολογικής επιβολής.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2015, 18:19:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Άν έχετε βαρεθεί δεν σας υποχρεώνει κανείς να ασχολείστε και να σχολιάζετε σε κάθε αναφορά σχετικά με τη Νέα Ακρόπολη.Όσο για όλα τα υπόλοιπα ελπίζω η τρίτη φορά που θα επαναλάβω το θέμα να γίνει αντιληπτή:

Προεχει η ενημερωση των συνανθρωπων μας και κυριως των νεων και ανυποψιαστων....


ναι αλλά δες το από την πλευρά μου (που δεν έχω σχέση με ΝΑ ούτε πήγα ποτέ σε κάποια συνάντησή τους) - βλέπω την πλευρά σου. Χρειάζεται να ξεκαθαρίσω - με ερωτήσεις - τα όσα λες αφού δεν έχω τη δική τους άποψη - πως θα κρίνω και θα καταδικάσω χωρίς να τους ακούσω (ή χωρίς να βλέγω από τα λόγια σου κάποια αντικειμενική άκρη;)

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

marina theodor
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2015, 00:29:19  Εμφάνιση Προφίλ
Αρχικά έχω αναφέρει πως το περιστατικό αναφέρεται στη δική μου οπτική και εμπειρία.Για την αντικειμενικότητα η άλλη πλευρά έχει κάθε δικαίωμα να βγεί και να παρουσιάσει και τη δική της πλευρά.( το γεγονός βέβαια είναι γεγονός.Θα το κρίνουν οι ανώτατες αρχές σχετικά με το θέμα του Δικαίου.)

Εξάλλου ο λόγος της αναφοράς του γεγονότος είναι για να ενημερωθούμε όλοι αλλά και να μοιραστούμε αν έχουμε βιώσει παρόμοια φαινόμενα.Στόχος είναι δηλαδή ο διάλογος,η έκφραση και άλλων ανθρώπων ώστε ο καθένας να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα.

Όσο γι αυτό kost...
"μπορεί να μην ξέρουμε ακριβώς τι έγινε στη συγκεκριμένη περίπτωση, όμως η καχυποψία και η κριτική που ακούστηκαν με κάνει να δω την άλλη όψη του νομίσματος, η οποία φαντάζει και πολύ πιθανή...ότι δηλαδή σε τέτοιες οργανώσεις εάν κάποιος φύγει κάνοντας κριτική για όσα άκουσε και είδε και συμβουλεύοντας και άλλους να πράξουν το ίδιο τότε οι ομάδες αυτές μπορεί να τους στοχοποιήσουν φτάνοντας ακόμα και στη χρήση βίας (όχι απαραίτητα σωματικής) ποντάροντας στο φόβο που θα προκαλέσουν..."
...κάπως έτσι είναι τα πράγματα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2015, 00:33:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
(μήπως πρέπει αυτός ο παρεξηγημένος τύπος με την Ν.Α να το πάρει απόφαση και να βρεί να ασχοληθεί με κάτι καλύτερο; )

Καλά βρε αθεόφοβοι! Πέστε μου τώρα ότι νομίζετε ότι η Μαρίνα είναι ο γαρατζώτης?
Δεν πάτε καλά!

Αφήστε βρε την κοπέλα να μιλήσει που την πήρατε από τα μούτρα!

Παιδιά μην μαζεύεστε τόσοι αντιπρόσωποι της δικαιοσύνης ταυτόχρονα, θα βαραίνει η βάρκα του φόρουμ και θα γείρει.

Μαρίνα πες κοπέλα μου ότι θέλεις μην τους ακούς!

Edited by - liamn on 26/03/2015 00:39:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2015, 00:39:20  Εμφάνιση Προφίλ
Φυσικά!
Λείπει ο Μάρτης από την Σαρακοστή?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2015, 00:42:17  Εμφάνιση Προφίλ
Βρε καλώς τον Νικόμαχο, για εσένα μιλάς παλικάρι μου διότι από ότι φαίνεται πετάχτηκες σαν τσουτσου για άλλη μια φορά νωρίς νωρίς στο θέμα για την Ν.Α!


Edited by - liamn on 26/03/2015 00:43:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2015, 01:24:56  Εμφάνιση Προφίλ
Δυστυχώς φίλε kost οι "οργανώσεις"
(και επιμένω να το κλείνω σε εισαγωγικά)
έχουν κάποιο σκοπό, και δεν εννοώ κατ'ανάγκη συνομοσιολογικό
πολύ ποιο ρεαλιστικούς...
θα μπορούσα να αναφέρω μερικές, αλλά δεν έχω σκοπό να τρέχω
σε αίθουσες...
Την συγκεκριμένη δεν την γνωρίζω, αλλά μόνο και μόνο απο τα γραφόμενα
στο site της, δεν με πείθει καθόλου.
Και απλά αδιαφορώ οπως και για πολλές άλλες
αυτό δε σημαίνει οτι αποθαρρύνω την ενωση των ανθρώπων προς κάποιο κοινό καλο,
απλά πιστεύω οτι αυτό δεν γίνετε μέσα απο τέτοιες κλίκες.
κι επιμένω, μπορεί ο καθένας να προσφέρει στον συνάνθρωπο του
μπορεί ο καθένας να γίνει καλύτερος άνθρωπος, κι εξω απο αυτά.
Ναι μπορεί να υπάρχουν μερικά σωματεία-οργανωσεις που να παραμένουν αγνών προθέσεων...ελάχιστα ομως!
γι αυτο συνιστώ περισσότερη μελέτη τους και οχι άβουλες κινήσεις
οσο για το νεαρό της ηλικίας, ναι συγχωρεί πειραματισμούς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2015, 01:35:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Φυσικά!
Λείπει ο Μάρτης από την Σαρακοστή?


καλώς τηνα κι ας άργησεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2015, 08:53:09  Εμφάνιση Προφίλ
kost, η παρέμβαση σου ήταν κρίσιμη. Απ΄όλα αυτά που γράφτηκαν στο παρών νήμα, εσύ εξόρυξες μόνο την ασυνέπεια στον δικό μου λόγο (που βάζω στοίχημα οτι προέρχεται απο την πρόσφατη λεκτική διαμάχη σε κάποιο άλλο νήμα). Για να μην τα πολυλογώ, καταγγέλω και εγω οτι με ξυλοκόπησες προσφατα στο δρόμο, συγκεκριμένα ήρθες ύπουλα απο πίσω όπως βάδιζα και που έριξες μια καρπαζιά. Το λόγο τώρα έχει η δικαισύνη, και εκεί θα τιμωρηθείς για το bullying που εξασκησες σε βαρος μου. Η αλήθεια θα θριαμβεύσει, ο φοβος θα εξαφανιστεί. Τραμπούκοι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZALMOXIS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2015, 12:56:55  Εμφάνιση Προφίλ
Να κάνω τον κακό πάλι τώρα ή όχι. Τώρα μας πείραξε το μπούλινγκ; Θυμάστε την Ανίτα Πάνια που έβγαζε στον αέρα τον Κάτμαν και τον Ταμβάκη για να γελάει όλη η Ελλάδα και αυτή να ανεβάζει ακροαματικότητα; Θυμάστε άλλα κανάλια που δείχνανε τον Ευαγγελόπουλο, τον Κωστόπουλο και διάφορες άλλες ταλαίπωρες ψυχές για να γελάνε οι Έλληνες από το σπίτι τους; Αυτό δεν ήταν μπούλινγκ; Δεν ήταν πνευματική πορνεία; Να εκμεταλλεύεσαι ταλαιπωρημένες ψυχές με μικρό δείκτη νοημοσύνης για να έχεις ακροαματικότητα; Ο κάθε μαλάκας γονέας που έβλεπε από το σπίτι του μαζί με το παιδί του τον Κάτμαν και τον Ταμπάκη για να γελάσουν, τι περίμενε να κάνει μετά το παιδί του σε κάποιο άλλο παιδί στο σχολείο, που είχε παρόμοιο πρόβλημα; Πως περιμένουμε να σεβαστούν τα παιδιά μας τα άτομα με ιδιαιτερότητες αν γελάμε μαζί τους; Τώρα θυμηθήκατε το μπούλινγκ. Όλοι γελάσατε με αυτούς. Τώρα πονέσατε τον 20χρονο; ...Τι κάνατε τότε; Δεν είδα καμία ανάρτηση κάπου. Που ήταν τότε το ραδιοτηλεοπτικό συμβούλιο και οι δημοσιογράφοι που τώρα κόπτονται τάχα για τον 20χρονο Βαγγέλη; Μη νομίζετε ότι με χαζοσεμινάρια θα λυθεί το θέμα. Έχω να πω ...τόσα....
Καλύτερα να μην τα πω γιατί έτσι όπως θα τα πω, σίγουρα ο διαχειριστής θα μου κλείσει το ...προφίλ.

The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

marina theodor
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2015, 13:39:05  Εμφάνιση Προφίλ
Να μια καλή ευκαιρία λοιπόν να αναφερθούν και άλλα παρόμοια περιστατικά οποιουδήποτε τύπου.Πιστεύω πως πρέπει να μιλάμε σε κάθε περίπτωση και να μην αφηνουμε τέτοια φαινόμενα εκφοβισμού να συμβαίνουν και να μας περιορίζουν.Αναμένω λοιπόν και άλλες εμπειρίες σχετικές με εκφοβισμό γιατί το βασικό είναι να βγαίνουμε και να μιλάμε για όλα ελεύθερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2015, 14:10:51  Εμφάνιση Προφίλ
Βεβαίως, γιατί υπάρχει και το ενδεχόμενο η συμμορία των μαλακοβοσκών που την έπεφτε στο παλικάρι στα Γιάννενα να ηταν μέλη της Ν.Α.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZALMOXIS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2015, 14:21:11  Εμφάνιση Προφίλ
Το μπούλινγκ ξεκινά από την οικογένεια. Σαν εκπαιδευτικός τα ξέρω από 1ο χέρι. Οι δάσκαλοι και οι καθηγητές φοβούνται να μιλήσουν μη βρούνε τοο αμάξι τους σπασμένο. Επιπλέον φοβούνται τις μηνύσεις των ανισόρροπων γονέων που μεγαλώνουν άθλια παιδιά και οι καριεράκηδες σχολικοί σύμβουλοι δεν είναι στο πλευρό του δασκάλου αλλά του όχλου και της πολιτικής ηγεσίας δίκην κακής υστεροφημίας για τη θεσούλα τους. Τι να κάνει ο καθηγητής;

The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2015, 14:22:04  Εμφάνιση Προφίλ
ZALMOXIS

Μπράβο φίλε.
Respect από μένα, για την ανάρτησή σου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZALMOXIS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2015, 14:42:52  Εμφάνιση Προφίλ
Γειά σου μάγκα Νικόμαχε. Σεβασμός και ευχαριστώ κι από μένα. Αν και είχαμε συγκρουστεί λίγο παλιά, αν θυμάμαι καλά, τα ξεχνάω όλα και προχωράμε.
Σαν εκπαιδευτικός, το τι έχουν δει τα μάτια μου δε λέγεται. Και δεν έχουμε από πουθενά στήριξη. Αυτό που ζούμε εμείς είναι μπούλιγκ. Για αυτό το μπούλινγκ ποιος θα μιλήσει;

The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969

Edited by - ZALMOXIS on 26/03/2015 14:49:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2015, 18:39:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz
Respect και απο εμενα ZALMOXIS
Ζουμε σε μια κοινωνια που το κυριο της χαρακτηριστικο ειναι η ασεβεια προς τον εαυτο και τον συνανθρωπο
Τα ΜΜΕ για αλλη μια φορα εδειξαν το προσωπο τους
Η υποκρισια σε ολο της το μεγαλειο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2015, 19:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Heretic, πάλι πλέκεις σενάρια, για ποιά προκατάληψη λες απέναντί σου, καμία σχέση, εσύ αυτό κατάλαβες από το μήνυμά μου;;

Zalmoxis, φυσικά και τα πάντα ξεκινάνε από την οικογένεια αλλά με ποιό σκεπτικό αφορίζεις γενικώς; Αυτή η καταδίκη "είστε όλοι ένοχοι για ό,τι συμβαίνει στην κοινωνία" είναι εντελώς άστοχη...και ποιός σου είπε ότι βλέπαμε όλοι Πάνια και ότι επικροτουσαμε και γελάγαμε με όσα έδειχνε;;

Συμφωνούμε ότι οι εκπαιδευτικοί όπως εσύ καλούνται να παίξουν έναν πολύ δύσκολο και υπεύθυνο ρόλο, και ότι έχουν να αντιμετωπίσουν, μεταξύ των πολλών άλλων, και τα βαθια κόμπλεξ πολλών γονέων που αρνούνται να δουν τα προβλήματα των παιδιών τους...από την άλλη όμως την επέλεξαν την δύσκολη αυτη δουλειά, και αρκετοί από αυτούς δεν αποτελούν και πρότυπο εκπαιδευτικού.


quote:
Βεβαίως, γιατί υπάρχει και το ενδεχόμενο η συμμορία των μαλακοβοσκών που την έπεφτε στο παλικάρι στα Γιάννενα να ηταν μέλη της Ν.Α.


Της ΝΑ δεν ξέρω αν ήταν τα ταγάρια αυτά, και δεν νομίζω, πάντως για ψηφοφόρους ΧΑ τους κόβω στανταράκι...και να βλέπεις να βγαίνουν μετά τα χρυσαύγουλα να καταδικάζουν το bullying!! αηδία σκέτη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZALMOXIS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2015, 21:26:19  Εμφάνιση Προφίλ
Kost έχεις δίκιο. Μιλάω για την πλειοψηφία. Θυμάμαι τότε σχεδόν όλοι η Ελλάδα έβλεπε αυτήν την άχρηστη την Πάνια. Η οργή μου ήταν τέτοια που το γενίκευσα.Τώρα σίγουρα οι περισσότεροι θα προσποιηθούν ότι δεν την έβλεπαν....ας είναι.
Όταν επιλέγαμε την δουλειά του εκπαιδευτικού δεν ξέραμε τι γίνεται μέσα στα σχολεία ούτε είχε πάρει αυτή την έκταση η ασυδοσία. Κανείς δεν σου λέεει τίποτα πριν μπεις στο χορό. Ξέρει μήπως κανένας ανύπαντρος τι σημαίνει να είσαι παντρεμένος; όχι. Όλοι του λένε: άντε και με το καλό πότε θα παντρευτείς; Το δούλεμα είναι ένα ευρύτερο φαινόμενο με το οποίο δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ τώρα.

The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969

Edited by - ZALMOXIS on 26/03/2015 21:30:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

marina theodor
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2015, 23:06:29  Εμφάνιση Προφίλ
κατά την άποψη μου Κάποιος που ενδιαφέρεται για κάτι πραγματικά ,ψάχνει και μαθαίνει.Αλλά αυτό που συνήθως συμβαίνει είναι πως εθελοτυφλούμε.Πρέπει να είμαστε υπεύθυνοι των πράξεων μας και να αναλαμβάνουμε την ευθύνη είτε στην εργασία μας είτε οπουδήποτε.Να κάνουμε αυτό που λέει το δίκαιο και η ηθική.Και άν τότε αντιμετωπίσουμε οποιοδήποτε πρόβλημα ή εκφοβισμό οι ανώτατες αρχές είναι εκεί για να εκτελέσουν το έργο τους.Άρα το θέμα είναι να υπάρχει η ανάλογη Παιδεία για να αντιληφθούμε τα πράγματα και έπειτα εφόσον ζούμε σε ένα Δημοκρατικό σύστημα να απευθυνθούμε σε αυτό για οτιδήποτε προκύψει.Η ελευθερία της έκφρασης σε συνδιασμό με την ηθική και τη Δικαιοσύνη μπορούν να ας γλυτώσουν από τη συνέχεια όλων αυτών των φαινομένων εκφοβισμού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZALMOXIS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2015, 23:13:33  Εμφάνιση Προφίλ
Τι ωραία που τα λες. Μακάρι να ήταν ...έτσι.

The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

marina theodor
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2015, 23:23:47  Εμφάνιση Προφίλ
Aν αρχίσουμε να λειτουργούμε έτσι κάποια μέρα θα γινει..Αλλά μας έφαγε ο φόβος της ανάληψης ευθύνης αλλά και ο ανούσιος φόβος που μας προκαλούν υποτιθέμενοι εξουσιαστές.Ζούμε σε Δημοκρατία και αυτό πρέπει πρώτα να αντιληφθούμε πιστεύω..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZALMOXIS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2015, 23:31:37  Εμφάνιση Προφίλ
Το λες αλήθεια ότι ζούμε σε μια δημοκρατία; Κατ' αρχάς, πιστεύεις σε αυτή τη λέξη;

The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969

Edited by - ZALMOXIS on 26/03/2015 23:37:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

marina theodor
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2015, 00:05:59  Εμφάνιση Προφίλ
Προφανώς.Ότι λέω το πιστεύω. Αρα προς τι η ερώτηση?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZALMOXIS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2015, 00:11:54  Εμφάνιση Προφίλ
o.k. όπως νομίζεις.

The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2015, 00:32:23  Εμφάνιση Προφίλ
marina

Πιστεύεις ότι ζεις σε δημοκρατία και ότι εξασκείς τα δικαιώματά σου από και προς αυτήν?

Θεωρείς δηλαδή εαυτόν, Πολίτις της Πολιτείας?

Θα ήθελα απάντηση, τουλάχιστον στην δεύτερη ερώτηση.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

marina theodor
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2015, 00:34:53  Εμφάνιση Προφίλ
Τι εννοεί άραγε ο ποιητής ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2015, 00:40:00  Εμφάνιση Προφίλ
Θέλεις να απαντήσεις, χωρίς υπεκφυγές?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy