ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 BULLING από τη Νέα Ακρόπολη
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2015, 12:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Αλλα ακόμα κι ετσι να μην είναι, ταυτοποιήσεις κανει η ασφάλεια,
οχι εμείς.

Ώπα Aitherovamon, μπάστα...ποιούς εννοείς "εμείς";; σεβαστή η άποψή σου αλλά εάν πρέπει να πεις σε κάποιον ότι φέρθηκε σαν "ασφαλίτης" αυτός είναι η amalia, οκ;

Διότι εκείνη βγήκε και ζήτησε ευθέως πλήρη ταυτοποίηση.

Και βγαίνω εγώ στα καπάκια και της λέω ότι καλά κάνεις αλλά καλύτερα να ζητήσεις ταυτοποίηση μόνο του ονόματος...χωρίς δηλαδή ημερομηνίες γέννησης, πατρώνυμα και τα συναφή...η amalia βέβαια δεν απάντησε, ίσως να μην το είδε ή ίσως να κατάλαβε ότι είχα δίκιο.


Από εκεί και πέρα η δική μου γνώμη στα περί ταυτοποίησης είναι η εξής: από τη στιγμή που η άλλη δηλώνει ότι έχει κάνει επώνυμη καταγγελία, και από τη στιγμή που η διαχειρίστρια της ζητάει ταυτοποιήση ώστε να προφυλάξει το φόρουμ από κακόβουλες ενέργειες τότε εκείνη οφείλει να προβεί στην ταυτοποίηση του ονόματος...και μόνο αυτού...στέλνοντας εννοείται ένα πριβέ μήνυμα στους διαχειριστές και όχι εδώ δημόσια....διότι εάν είναι όντως αυτή που λέει ότι είναι δεν έχει τίποτα απολύτως να κρύψει και να φοβηθεί, ειδικά από τη στιγμή που έχει μπει εδώ μέσα με σχεδόν ολόκληρο το ονοματεπώνυμό της!

Γι'αυτό εγώ ζητάω να μάθω εάν η θεματοθέτης επικοινώνησε με κάποιο τρόπο μαζί σας (έστω και χωρίς ταυτοποίηση) ή έχει εξαφανιστεί πλήρως από το θέμα της με τόσο άκομψο και περίεργο τρόπο;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2015, 13:55:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ώπα Aitherovamon, μπάστα...ποιούς εννοείς "εμείς";; σεβαστή η άποψή σου αλλά εάν πρέπει να πεις σε κάποιον ότι φέρθηκε σαν "ασφαλίτης" αυτός είναι η amalia, οκ;

Διότι εκείνη βγήκε και ζήτησε ευθέως πλήρη ταυτοποίηση.


Καλά έκανε η Αμαλία. Διότι, αν δεν ταυτοποιηθεί, είναι προπαγάνδα.
Ο παρόντας χώρος, ΔΕΝ είναι χώρος δυσφήμισης ή διαφήμισης διαφόρων οργανώσεων. Εχουμε το παράδειγμα του Γαραντζιώτη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2015, 14:22:40  Εμφάνιση Προφίλ
Και το χειρότερο απ όλα είναι να υπάρχει όντως κάποια Μαρίνα Θεοδωρxxx που να έχει νομική εμπλοκή με τις 9 Μούσες, την στοά Πατρών ή whatever, και κάποιο λαμόγιο να έχει τσιμπήσει αυτή την πληροφορία και να έχει έρθει εδω να εκθέσει προσωπα και πράγματα. Μόνο εγω νομίζω οτι το θέμα έχει ξεπεράσει τα όρια της σαπουνόπερας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2015, 15:16:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

quote:
Καλά έκανε η Αμαλία. Διότι, αν δεν ταυτοποιηθεί, είναι προπαγάνδα.

Η μεν κίνηση σωστή, ο δε τρόπος χύμα…όταν λες «στείλε μας άμεσα τις επόμενες ημέρες σκαναρισμένη ταυτότητα» ο άλλος θα βρει το πάτημα να πει «σιγά μην ξεβρακωθώ εγώ σε σένα με τα στοιχεία μου».

Έπρεπε λοιπόν σε ένα τέτοιο λεπτό ζήτημα να συμπληρώσει το αίτημα λέγοντας «εάν δεν θες να στείλεις όλη την ταυτότητα κρύψε τα υπόλοιπα και στείλε μας να φαίνεται εμφανώς το όνομά σου το οποίο έχεις ήδη ‘φανερώσει’ κατά το 90% εδώ στο φόρουμ…διότι το φόρουμ αυτό που επέλεξες να γράψεις έχει χρησιμοποιηθεί στο παρελθόν από κακόβουλους λογαριασμούς…και γι’αυτό οφείλεις ηθικώς να υποστηρίξεις τη συμμετοχή σου αλλιώς θα αναγκαστούμε να απενεργοποιήσουμε τον λογαριασμό σου».

Ή κάπως έτσι τέλος πάντων…


quote:
Και το χειρότερο απ όλα είναι να υπάρχει όντως κάποια Μαρίνα Θεοδωρxxx που να έχει νομική εμπλοκή με τις 9 Μούσες, την στοά Πατρών ή whatever, και κάποιο λαμόγιο να έχει τσιμπήσει αυτή την πληροφορία και να έχει έρθει εδω να εκθέσει προσωπα και πράγματα.


Την δική μου εκδοχή στην έχω πει, είναι απλή και δεν χρειάζεται να το δεις σαν μπλεγμένη σαπουνόπερα...είναι υπαρκτό πρόσωπο το οποίο δεν μπήκε τυχαία σε αυτό το φόρουμ, καθοδηγήθηκε από τον γνωστό τύπο σε αυτό…

Δεν παύει όμως το μέλος marina theodor να δείχνει μία τεράστια αγένεια απέναντι στο φόρουμ με το να είναι εξαφανισμένη εδώ και εβδομάδες…μα τεράστια αγένεια όμως…στα δικά μου μάτια έχει ξευτιλιστεί ο «λογαριασμός» αυτός, δεν πα’ναχει και εκατό δίκια από πίσω…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2015, 15:34:14  Εμφάνιση Προφίλ
Ας το δούμε λίγο ρεαλιστικά: σύμφωνα με την αρχή του Οκαμ, δηλαδή η πιο απλή εξήγηση είναι και η πιο πιθανή, δεν υπάρχει marina theodor μέχρι αποδειξεως του εναντίου. Οπως δεν υπάρχει bullying, "φύγε Στελλα κρατάω μαχαίρι" στούς δρόμους της Πάτρας, ουτε αγωγή, ούτε μέλη της Ν.Α μασκαρεμένα εδω μέσα, ούτε τίποτα. Απλα υπάρχει μια περίεργη ομοιότητα με ενα απελθόν μέλος και στην συνέχεια με διάφορους χρήστες που εμφανίζονται να ειναι κοπέλες και να έχουν όλες προηγούμενα με την Ν.Α.
Να σου πω την αληθεια ύστερα από όλα αυτά σκεφτομαι να πάω να γραφτώ στην Ν.Α, μπορεί να χτυπήσω γκομενα και καμιά χαζούλα φοιτήτρια εκεί (στην ζούλα απο την κυρά), και θα σας πω τι γίνεται από μέσα. Ευχαριστώ πάντως που μου άνοιξαν τα μάτια κάποιοι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2015, 15:46:28  Εμφάνιση Προφίλ
kost, δεν σε κατηγόρησα για κάτι
απευθύνθηκες σε εμένα, και απλά κατέθεσα την άποψη μου
την οποία δικαιούμαι να εχω, γιατί πολύ απλά δεν αποτελώ το χέρι και το πόδι κανενός (κατα ΝΙΚΟΜΑΧΟ θεωρία)
και κρίνομαι καθημερινά εδω και 13 χρόνια.
Τώρα αν χρειάζεσαι εξήγηση για το "εμείς",
ομιλώ για την κοινότητα του φόρουμ,
δεν είμαστε ούτε ειδησεογραφικό site ούτε φόρουμ καταγγελιών.
και ειδικά εσυ γνωρίζεις οτι δεν μπερδεύω τον "τίτλο" με τις απόψεις μου
οι συντονιστικές μου παρεμβάσεις ειναι ξεκάθαρες διακρίνονται εύκολα και είναι και δίκαιες θελω να πιστεύω,
απο εκει και περα, ως μέλος εχω το ίδιο δικαίωμα με εσένα να λεω την άποψη μου.

Θα μου επιτρέψεις να φλυαρήσω λιγο ακόμη,
και να σου πω οτι η ορθότατη γραμμή της ΔΟ, ο admin, διαχειριστής, συντονιστές, να συμμετέχουν με τα ιδια acc και ως μέλη και ως "τίτλοι"
ειναι δύσκολο... αλλα συνάμα ξεκάθαρο! μπέσα, που λέει κι ο DSM
(πιστευω να καταλαβαίνεις τι εννοώ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2015, 16:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Ας το δούμε λίγο ρεαλιστικά: σύμφωνα με την αρχή του Οκαμ, δηλαδή η πιο απλή εξήγηση είναι και η πιο πιθανή, δεν υπάρχει marina theodor μέχρι αποδειξεως του εναντίου.

Δεν πάει τόσο απλά...διότι εδώ ξεκινάει το ερώτημα "ποιά είναι η πιο απλή εξήγηση;"...εσύ επιλέγεις ως πιο απλή εξήγηση το ότι "δεν υπάρχει κανένα κουτάλι" το οποίο εγώ σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ως την πιο απλή εξήγηση...εκτός κι αν είμαστε τόσο συνωμοσιολόγοι ώστε η πρώτη μας σκέψη να είναι αυτομάτως η πιο καχύποπτη σκέψη...έτσι δεν πάει ρε συ Heretic;


quote:
kost, δεν σε κατηγόρησα για κάτι
απευθύνθηκες σε εμένα, και απλά κατέθεσα την άποψη μου
την οποία δικαιούμαι να εχω, γιατί πολύ απλά δεν αποτελώ το χέρι και το πόδι κανενός (κατα ΝΙΚΟΜΑΧΟ θεωρία)
και κρίνομαι καθημερινά εδω και 13 χρόνια.
Τώρα αν χρειάζεσαι εξήγηση για το "εμείς",
ομιλώ για την κοινότητα του φόρουμ,
δεν είμαστε ούτε ειδησεογραφικό site ούτε φόρουμ καταγγελιών.
και ειδικά εσυ γνωρίζεις οτι δεν μπερδεύω τον "τίτλο" με τις απόψεις μου
οι συντονιστικές μου παρεμβάσεις ειναι ξεκάθαρες διακρίνονται εύκολα και είναι και δίκαιες θελω να πιστεύω,
απο εκει και περα, ως μέλος εχω το ίδιο δικαίωμα με εσένα να λεω την άποψη μου.


Aitherovamon, εννοείται ότι σε εκτιμώ πολύ από τον τρόπο που γράφεις, συμμετέχεις και παρεμβαίνεις! και εννοείται ότι ένας από τους βασικούς λόγους που αγαπάω αυτό το φόρουμ είναι ότι δεν υπάρχει καμία κοινή γραμμή και αναγκαστική συμφωνία μεταξύ διαχειριστών, συνοτνιστών κτλ.

Επέτρεψέ μου όμως ένα σχόλιο, στα τελευταία μηνύματά σου άφησες άθελά σου να υπονοηθούν κάποια πράγματα.

στο μεν πρώτο άφησες να εννοηθεί ότι ο DSM πιθανόν και να ανήκει στην εν λόγω οργάνωση και γι'αυτό εκείνος έσπευσε να διαχωρίσει τη θέση του.

στο αμέσως επόμενο μήνυμα με τη χρήση του "εμείς" που έκανες ήταν σαν να υπονοείς ότι επιχειρώ εγώ σαν kost να το παίξω "ασφάλεια". Ή τουλάχιστον εγώ έτσι το πήρα.


Προφανώς και δεν το έκανες αυτό σκόπιμα, εννοείται ότι η προαίρεσή σου ήταν καλή, επειδή όμως η διατύπωση ήταν κάπως εγώ από την πλευρά μου όφειλα να θυμίσω ότι η amalia ήταν αυτή που -κατά την άποψή σου- λειτούργησε σαν "ασφάλεια".


Φιλικά τα λέμε όλα αυτά και χωρίς παρεξηγήσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2015, 16:16:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
την οποία δικαιούμαι να εχω, γιατί πολύ απλά δεν αποτελώ το χέρι και το πόδι κανενός (κατα ΝΙΚΟΜΑΧΟ θεωρία)

Ναι, η ατάκα του Νικόμαχου ήταν ψιλοτραγική, αυλοκόλακα μου θύμισεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2015, 16:22:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

[quote]Ας το δούμε λίγο ρεαλιστικά: σύμφωνα με την αρχή του Οκαμ, δηλαδή η πιο απλή εξήγηση είναι και η πιο πιθανή, δεν υπάρχει marina theodor μέχρι αποδειξεως του εναντίου.

Δεν πάει τόσο απλά...διότι εδώ ξεκινάει το ερώτημα "ποιά είναι η πιο απλή εξήγηση;"...εσύ επιλέγεις ως πιο απλή εξήγηση το ότι "δεν υπάρχει κανένα κουτάλι" το οποίο εγώ σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ως την πιο απλή εξήγηση...εκτός κι αν είμαστε τόσο συνωμοσιολόγοι ώστε η πρώτη μας σκέψη να είναι αυτομάτως η πιο καχύποπτη σκέψη...έτσι δεν πάει ρε συ Heretic;

Οχι δεν είναι καχύποτη σκέψη. Επειδή είναι στοιχειωδώς βλακώδες αυτό που κάνει (δες περιπτώσεις α & β σε προηγούμενο μήνυμά μου), θεώρησα το πιο πιθανόν οτι είναι μούφα η ιστορία.
Σκέφτομαι ως εξής: Εκανες μια φορά την βλακεία και έμπλεξες, ωραία την πάτησες. Σηκώνεσαι και φεύγεις, καλώς, και ξεκινάς αγώνα εναντίων τους. Σου την πέφτουν άτσαλα και εσύ τρέχεις στο ίντερνετ να πεις τον πόνο σου παράλληλα με δικαστική αγωγή; Πολύ βλακεία δεν συγκεντρώνεται τελικά; Και στο κάτω-κάτω της γραφής, γιατί να γίνονται οι χρήστες ενος φόρουμ , το ίδιο το φόρουμ δηλαδή, παιχνίδα ή συνένοχοι του όποιου έχει θέματα; Ας εκδικαστεί λοιπόν η αγωγή και μετά επανέρχεται με τεκμήρια. Για την ώρα... πιασάρικοι τίτλοι.

Edited by - Heretic on 16/04/2015 16:25:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2015, 16:24:04  Εμφάνιση Προφίλ
Στο Game of Thrones παρέπεμπε. Άντε τώρα, να βρούμε και τους δράκους.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2015, 19:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost


quote:
Στο Game of Thrones παρέπεμπε.

ε και πάλι κακόγουστος ο παραλληλισμός


Χαίρομαι Heretic γιατί το θέμα αυτό μπορούμε και το μετουσιώνουμε σε κάτι κάπως πιο φιλοσοφικό...το "ξυράξι του όκαμ" λέει ότι "κανείς δεν θα πρέπει να προβαίνει σε περισσότερες εικασίες απ'ότι είναι απαραίτητο"..."assumption is the mother of all ****-up" που λεγε μια ταινία!

Εν προκειμένω λοιπόν εσύ κάνεις την εικασία ότι για να φέρεται κάποιος με αυτό τον τρόπο βλακωδως μια και δύο φορές τότε αυτό σημαίνει ότι λέει ψέματα και ότι ο λογαριασμός είναι μούφα...αυτό όμως είναι ένα μη-λογικό άλμα...υπάρχουν διάφοροι λόγοι που μπορεί κάποιος να φερθεί βλακωδώς...ακόμα λοιπόν και αν έχεις δίκιο δεν σε έχει οδηγήσει η λογική εκεί αλλά η λογικοφανής εικασία...διότι συγκρίνεις το παράδειγμα αυτό με αντίστοιχα παραδείγματα που έχεις στο μυαλό σου από περίεργους λογαριασμούς σε φόρουμ και καταλήγεις σε παρόμοια συμπεράσματα. Αυτό όμως το βλέπω σαν σφάλμα λογικής διότι καμία περίπτωση δεν είναι ίδια με κάποια άλλη παρά τα όποια κοινά μοτίβα μπορεί να παρατηρηθούν.


Μπορεί επίσης εσύ ή και η amalia να μπλεχτήκατε με αυτή τη φαιδρή συμμετοχή του αριανού ο οποίος μπήκε εδώ για να προβοκάρει...και ακριβώς επειδή η περιπτωσή του βρωμάει να θεωρήσατε ότι και η άλλη συμμετοχή οπωσδήποτε βρωμάει.

Εγώ από την άλλη to έψαξα ιντερνετικά και λέω ότι 99% το πρόσωπο αυτό είναι υπαρκτό...και ότι φαίνεται να καθοδηγήθηκε στο να μπει στο παρόν φόρουμ...και αυτό το τελευταίο απαντά στο ερώτημά σου

quote:
Και στο κάτω-κάτω της γραφής, γιατί να γίνονται οι χρήστες ενος φόρουμ , το ίδιο το φόρουμ δηλαδή, παιχνίδα ή συνένοχοι του όποιου έχει θέματα;
διότι την καθοδήγησαν...την στείλανε συστημένη εδώ να "καταγγείλει" περί δημοκρατίας και φασισμού...

δεν μπορώ επίσης να μην σχολιάσω την απαράδεκτη στάση του να έχει εξαφανιστεί προ πολλού...το θεωρώ αναξιοπρέπεια να ανοίγεις ένα σοβαρό υποτίθεται θέμα, να βλέπεις ότι ασχολούνται και σε ρωτάνε και εσύ είτε από σνομπισμό, είτε από παιδιάστικο φόβο μην κάνεις καμιά γκάφα είτε επειδή σε καθοδηγούν άλλοι να εξαφανίζεσαι εντελώς από την συζήτηση. Ακόμη και τώρα που παρακολουθεί αυτή τη συζήτηση ούτε φωνή ούτε ακρόαση...

Ας κάνουμε λοιπόν μία τελευταία απόπειρα:

marina theodor είναι σιγουρο ότι διαβάζεις τώρα το θέμα αυτό που άνοιξες, πριν κλειδωθεί λοιπόν το θέμα αυτό μπορείς να συζητήσεις μαζί μας και να μάς εξηγήσεις κάποια πράγματα; ναι ή όχι;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2015, 22:00:52  Εμφάνιση Προφίλ
kost, μου δίνεται η εντύπωση πως διαφωνείς για να διαφωνήσεις. Δεν έχεις δηλαδή κανένα λόγο διαφωνίας, μιας και πάνω-κάτω λέμε τα ίδια πράγματα, αλλά είσαι διαφωνών απο άποψη
Τεσπα, μήπως θα μπορούσες να μου προωθήσεις σε π.μ αυτό που βρήκες; Με ενδιαφέρει πολύ να το κοιτάξω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2015, 22:26:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

εντάξει μου αρέσουν οι διαφωνίες αλλά όχι και σαν αυτοσκοπός...σου στέλνω σε λίγο σε πμ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2015, 13:12:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ώπα Aitherovamon, μπάστα...ποιούς εννοείς "εμείς";; σεβαστή η άποψή σου αλλά εάν πρέπει να πεις σε κάποιον ότι φέρθηκε σαν "ασφαλίτης" αυτός είναι η amalia, οκ;

Διότι εκείνη βγήκε και ζήτησε ευθέως πλήρη ταυτοποίηση.


Εγώ πάντως αμφισβητώ εξαρχής οτι η marina theodor έχει ακολουθήσει τη δικαστική οδό, όπως ισχυρίστηκε.
Αν είχε όντως ακολουθήσει τη δικαστική οδό, θα υπήρχαν κάποια στοιχεία που θα μπορούσε να μας δώσει δημόσια. Εκτός αν είναι στις "πολυ αρχές" η κατάσταση.
Αν είναι στις "πολύ αρχές" - ή δεν είναι καν στις "πολύ αρχές" γιατί δεν έχει δει δικηγόρο - θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί οτι εδώ πέρα ψάχνει άλλα πράγματα, άσχετα με αυτά που η ίδια ισχυρίζεται.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2015, 14:44:34  Εμφάνιση Προφίλ
Αν κάποιος κάνει μια επίσκεψη σε κάποιον σοβαρό δικηγόρο (οχι νέοπα ή χασοδίκη), αρκεί μια απλή αναφορά οτι έδωσε δημοσιότητα μέσω του ίντερνετ στο πρόβλημά του, του με σκοπό ολα αυτά που ανέφερε η M.T, θα είναι αρκετή για να πάρει τις πληροφορίες που καταθέσαμε λίγο-πολύ όλοι εδω μέσα ως τώρα. Και μιλάω για την καλόπιστη αντιμετώπιση. Η κακόπιστη αντιμετώπιση θα περιλάμβανε το "λυπάμαι δεν μπορούμε να συνεργαστούμε" απ οτον δικηγόρο ή κλείδωμα του θέματος, μπορεί και ban από την πρώτη δημοσίευση στο φόρουμ. Αυτό το σκηνικό το έχω δει σε απλή διαμάχη με αθλητικό σύλλογο, οχι τέτοιες καταστάσεις, όπου έλκουν σαν μαγνήτης αρκετούς προβληματικούς ανθρώπους σαν μέλη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

marina theodor
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2015, 00:20:55  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα.Πως ειστε;
Θα ήθελα να ενημερώσω πρώτα από όλα πως ο κάθε άνθρωπος που θέλει να επιβιώσει έχει δουλειές και υποχρεώσεις.Δεν έχουμε όλοι το χρόνο και το χρήμα να βρισκόμαστε όλη μέρα κάθε μέρα εδώ και να γράφουμε.

Πέρα από αυτό έχω απαντήσει αρκετές φορές στις απορίες σας αλλά δε φάνηκε να θέλετε να καταλάβετε.Για το αν είναι σαπουνόπερα αυτό θα μαθευτεί σύντομα οπότε αν έχετε τη διάθεση κάντε λίγη υπομονή.Μέχρι τότε κρατήστε μία πιθανότητα να έχει γίνει το συμβάν και εδώ θα είμαστε και μετά να συζητήσουμε.

Επίσης λογικά θα έχετε παρατηρήσει πως όταν πατήσει κάποιος νέα ακρόπολη από τις πρώτες σελίδες βγαίνει το esoterica.Άρα πως άραγε έτυχε και εγραψα εδω?Αν βλέπετε παντού συνωμοσίες είναι πρόβλημα σας.

Αυτό που πιο πολύ από όλα μου κάνει εντύπωση είναι πρώτα από όλα πως δε βγήκε κανένας από την εν λόγω οργάνωση να μας πει και τη δική του οπτική ή ότι δεν υπάρχει συμβάν.Δεν είναι λίγο περιεργο αυτο?πώς σας φαίνεται?Επίσης όσο και αν θέλετε το θέμα να πάει στο αρχείο και να γελοιοποιηθεί ,είναι άκρως σοβαρό και έτσι θα παραμείνει.Και εδώ αλλά και όπου αλλού έχει αναφερθεί.

Θα πω για μία ακόμα φορά πως ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζεται ,να λέει την άποψη του και την οπτική του ελεύθερα.Οπότε κύριοι είμαστε τυχεροί και εσείς και εγώ.

Θα παρακαλέσω λοιπόν να κρατάμε ένα επίπεδο και να αφήσουμε και άλλο κόσμο να μιλήσει ελεύθερα.Νομίζω ότι κάποιοι θέλετε απλά να μονοπωλείτε το ενδιαφέρον.Αμαλία νομίζω ότι το επίπεδο θα πρέπει να απασχολεί πιο πολυ εσάς και όχι το ότι βγήκε κάποιος να μιλήσει για ένα συμβάν.Αυτό το δικαίωμα έγκειται στην Ελευθερία και στη Δημοκρατία που υπάρχει στη χώρα μας.

Σας χαιρετώ προσωρινά και αναμένω νέους αναγνωστες να μας μιλήσουν και αυτόι.
Γεια σας κύριοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2015, 01:24:22  Εμφάνιση Προφίλ
marina theodor
quote:
Δεν είναι λίγο περιεργο αυτο?πώς σας φαίνεται?
Μπα, δε θα το έλεγα. Η εν λόγω οργάνωση απ' ο,τι έχω καταλάβει ακολουθεί μια γραμμή.
Η γραμμή αυτή για ένα φόρουμ μπορώ να υποθέσω οτι είναι η ίδια που έχουν και για τη τηλεόραση (όπως μας είχαν ενημερώσει παλιότερα πρώην μέλη): Σιωπή.
Αυτή η σιωπή θα μπορούσε να υποκρύπτει και ενοχή. Όμως η ενοχή είναι κάτι που απαιτεί τεκμηρίωση, οπότε επί του πρακτέου αυτοί δε θίγονται, όσο δεν υπάρχουν τεκμήρια. Συνεπώς φαίνεται να ακολουθούν μια τακτική damage control με το να μη τροφοδοτούν συζητήσεις όπως τη παρούσα. Το κατά πόσο αυτή η τακτική είναι αποτελεσματική, είναι ένα ζήτημα για αυτούς να το απαντήσουν.

quote:
Επίσης όσο και αν θέλετε το θέμα να πάει στο αρχείο και να γελοιοποιηθεί ,είναι άκρως σοβαρό και έτσι θα παραμείνει.Και εδώ αλλά και όπου αλλού έχει αναφερθεί.
Προσωπικά θεωρώ οτι όντως το θέμα είναι σοβαρό (αν ισχύει) αλλά θεωρώ οτι ο τρόπος που το προσεγγίζεις αφήνει ερωτηματικά.

quote:
Θα παρακαλέσω λοιπόν να κρατάμε ένα επίπεδο και να αφήσουμε και άλλο κόσμο να μιλήσει ελεύθερα.Νομίζω ότι κάποιοι θέλετε απλά να μονοπωλείτε το ενδιαφέρον.
Αυτό το νομίζω και εγώ για κάποιους
quote:
Αμαλία νομίζω ότι το επίπεδο θα πρέπει να απασχολεί πιο πολυ εσάς και όχι το ότι βγήκε κάποιος να μιλήσει για ένα συμβάν.Αυτό το δικαίωμα έγκειται στην Ελευθερία και στη Δημοκρατία που υπάρχει στη χώρα μας.
Ναι, αλλά η χρήση αυτού του δικαιώματος για ψέματα, είναι κακή χρήση του δικαιώματος. Και επιπλέον το ψέμα επισκιάζει και την όποια αλήθεια που μπορεί να υπάρχει.

Edited by - Πύρινος on 18/04/2015 01:28:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2015, 02:04:23  Εμφάνιση Προφίλ
-Καλησπέρα.Πως ειστε;

Καλά.

-Θα ήθελα να ενημερώσω πρώτα από όλα πως ο κάθε άνθρωπος που θέλει να επιβιώσει έχει δουλειές και υποχρεώσεις.Δεν έχουμε όλοι το χρόνο και το χρήμα να βρισκόμαστε όλη μέρα κάθε μέρα εδώ και να γράφουμε.

Σε καταλαβαίνω. Κατα βάθος, είμαστε όλοι αργόσχολοι εισοδηματίες και γι αυτό ξημεροβραδιαζόμαστε εδω μέσα.

-Πέρα από αυτό έχω απαντήσει αρκετές φορές στις απορίες σας αλλά δε φάνηκε να θέλετε να καταλάβετε.Για το αν είναι σαπουνόπερα αυτό θα μαθευτεί σύντομα οπότε αν έχετε τη διάθεση κάντε λίγη υπομονή.Μέχρι τότε κρατήστε μία πιθανότητα να έχει γίνει το συμβάν και εδώ θα είμαστε και μετά να συζητήσουμε.

Πιθανότητα να έχει γίνει "κάποιο συμβάν" υπάρχει, δυστυχώς εσύ δεν μας επιβεβαιώνεις οτι είσαι η marina theodor του συμβάντος και οχι κάποιο τρίτο άτομο.

-Επίσης λογικά θα έχετε παρατηρήσει πως όταν πατήσει κάποιος νέα ακρόπολη από τις πρώτες σελίδες βγαίνει το esoterica.Άρα πως άραγε έτυχε και εγραψα εδω? Αν βλέπετε παντού συνωμοσίες είναι πρόβλημα σας.

Δείτε και μόνοι σας τι βγαίνει. Το σχετικό θέμα στο phorum.gr φαντάζομαι το έχετε εξαντλήσει εδω και καιρό, έτσι;

-Αυτό που πιο πολύ από όλα μου κάνει εντύπωση είναι πρώτα από όλα πως δε βγήκε κανένας από την εν λόγω οργάνωση να μας πει και τη δική του οπτική ή ότι δεν υπάρχει συμβάν.Δεν είναι λίγο περιεργο αυτο?πώς σας φαίνεται?Επίσης όσο και αν θέλετε το θέμα να πάει στο αρχείο και να γελοιοποιηθεί ,είναι άκρως σοβαρό και έτσι θα παραμείνει.Και εδώ αλλά και όπου αλλού έχει αναφερθεί.

Υπάρχουν δυο πιθανοί λόγοι. Πρώτον η Ν.Α να μην διαβάζει esoterica. Είσαι σίγουρη οτι τους έστειλες το σχετικό url για να το μάθουν και να έρθουν; Δεύτερον, το esoterica.gr μπορεί να είναι φορουμ της Ν.Α και όλοι, τουλάχιστον οι σημαντικοί αργόσχολοι, να είναι μέλη της. Οπότε μιλάς ήδη εδω και καιρό μαζί τους. Καμιά άλλη περίπτωση σου 'ρχεται;

-Θα πω για μία ακόμα φορά πως ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζεται ,να λέει την άποψη του και την οπτική του ελεύθερα.Οπότε κύριοι είμαστε τυχεροί και εσείς και εγώ.

Οπως και έχει το δικαίωμα ο κάθε θρασύτατος να βγαίνει στα φόρουμ και να γράφει αρλούμπες, να κατηγορεί όποιον γουστάρει για οτιδήποτε και να πετάει λάσπη στον ανεμιστήρα (δεν εννοώ εσένα). Πάντως, με κάθε δημοσίευση που κάνετε η Ν.Α μου φαίνεται όλο και πιο αθώα. Σοβαρά το λέω οτι θα πάω να γραφτω.

-Θα παρακαλέσω λοιπόν να κρατάμε ένα επίπεδο και να αφήσουμε και άλλο κόσμο να μιλήσει ελεύθερα.Νομίζω ότι κάποιοι θέλετε απλά να μονοπωλείτε το ενδιαφέρον.Αμαλία νομίζω ότι το επίπεδο θα πρέπει να απασχολεί πιο πολυ εσάς και όχι το ότι βγήκε κάποιος να μιλήσει για ένα συμβάν.Αυτό το δικαίωμα έγκειται στην Ελευθερία και στη Δημοκρατία που υπάρχει στη χώρα μας.

Να τα πάλι με την Δημοκρατία. Αυτά τους έλεγες και μέσα στις 9 Μούσες και έγινε οτι έγινε; Αρχίζω και τους συμπονώ. Θα έρθω μάρτυρας υπεράσπισης τους, στο δικαστήριο.

-Σας χαιρετώ προσωρινά και αναμένω νέους αναγνωστες να μας μιλήσουν και αυτόι.
Γεια σας κύριοι.

Marina Theodor, δεν έχεις πείρα από φόρουμ, έτσι δεν είναι; Με κάθε δημοσίευση τα κάνεις χειρότερα από την προηγούμενη. Πάρτο αλλιώς το τιμόνι.


Edited by - Heretic on 18/04/2015 02:13:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2015, 13:10:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Καλησπέρα.Πως ειστε;


Γεια σου Marina! Πού χάθηκες βρε ψυχή;

quote:
Θα ήθελα να ενημερώσω πρώτα από όλα πως ο κάθε άνθρωπος που θέλει να επιβιώσει έχει δουλειές και υποχρεώσεις.Δεν έχουμε όλοι το χρόνο και το χρήμα να βρισκόμαστε όλη μέρα κάθε μέρα εδώ και να γράφουμε.

Τι τα θες Μαρινάκι μου, άδικη κενωνία, άλλοι γεννιούνται στις χλιδές και άλλοι στην απ’έξω…

23 χρονών πάντως με τόση πολύωρη απασχόληση μη το λες ούτε του παπά, διότι αυτή η κωλοανεργία την έχει πηδήξει τη γενιά σου και τη γενιά μου…

Πέρα από την πλάκα, είναι φτηνή η δικαιολογία σου αυτή…από τις 23/03 έως τις 31/03 έγραφες κάθε μέρα!!…και έκτοτε εξαφανίστηκες…ούτε κουβέντα για το θέμα σου και την καταγγελία…(30/03 βέβαια ανέλαβε δράση ο Arianos)…

Να μας έλεγες δηλαδή ότι έφυγες ταξίδι για τον άγιο Πάσχα, να πω ντάξει πειστική δικαιολογία, πήγε η κοπέλα να πάρει τον αέρα της στας εξοχάς…αλλά όχι και έτσι…

και μεταξύ μας, εάν δεν σε τσιγκλούσα εγώ στον εγωισμό να ξαναβγεις εδώ, ακόμα εξαφανισμένη θα ήσουν…

Τέλος πάντων, περασμένα marinaki, κι αν είπαμε και μια κουβέντα παραπάνω δε βαριέσαι…

Λοιπόν δύο ερωτήματα να σου κάνω στα γρήγορα πριν σε χάσουμε πάλι!


quote:
Επίσης λογικά θα έχετε παρατηρήσει πως όταν πατήσει κάποιος νέα ακρόπολη από τις πρώτες σελίδες βγαίνει το esoterica.Άρα πως άραγε έτυχε και εγραψα εδω?Αν βλέπετε παντού συνωμοσίες είναι πρόβλημα σας.

Ναι οκ…Μου είχες πει παλαιότερα ότι έχεις γράψει το θέμα και σε άλλα φόρουμ…δεν μου είχες απαντήσει όμως σε ποιά; Θες τώρα να μου πεις;

quote:
Για το αν είναι σαπουνόπερα αυτό θα μαθευτεί σύντομα οπότε αν έχετε τη διάθεση κάντε λίγη υπομονή.


Δικαίωμά σου να μη θες να μιλήσεις για την υπόθεση...

Απάντησέ μου όμως σε αυτό, με έναν κο. Γαρατζιώτη προφανώς έχετε έρθει σε επαφή, έτσι δεν είναι; Το υποθέτω αυτό διότι έχει αφοσιωθεί στο να καταγγέλει την οργάνωση αυτή άρα θα έχετε πολλά να πείτε, και θα έχει και πολλά πράγματα να σε συμβουλεύσει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2015, 13:12:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Heretic ποιές είναι οι '9 Μούσες' και τι λες ότι συνέβη εκεί;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2015, 13:50:26  Εμφάνιση Προφίλ
Η αφορμή της δυσπιστίας: Εννέα Μούσες - Εξαπάτηση. Διάβασε το προσεκτικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2015, 14:10:07  Εμφάνιση Προφίλ
Να τι λέει για τις 9 μούσες:

"Καλησπέρα και πάλι.

Το ψευδώνυμο κανονικά είναι Περιστέρι, αλλά μάλλον το Κάρμα με χτύπησε και με έκανε να το γράψω λάθος..χο χο..αστειάκι...

Θα σας γράψω κάποιες προσωπικές μου εμπειρίες από τον χώρο των Μουσών, όπς εγώ και κάποια άλλα άτομα τις βιώσαμε. Δεν είναι μόνο προσωπικές αντιλήψεις, είναι βιώματα αρκετών ανθρώπων που πλέον είμαστε σε θέση να τα συζητάμε και να βλέπουμε ξεκάθαρα πίσω από τα πέπλα της υποκρισίας.

Σήμερα θα σας γράψω για το θεατρικό τμήμα του χώρου. Για τα σεμινάρια, για τα μαθήματα, για τις παραστάσεις και τελικά για το τί ακριβώς προωθεί αυτή η αγάπη για την τέχνη και το θέατρο.

Όπως ανέφερα, ο χώρος απευθύνεται με τον τρόπο που κάνει την προπαγάνδα του, κυρίως σε φοιτητές. Όσοι έχετε υπάρξει φοιτητές σε μια άλλη πόλη από αυτή που μεγαλώσατε, θα γνωρίζεται κάποια από τα παρακάτω συναισθήματα. Μοναξιά. ελευθερία, ανάγκη για ένταξη, ευκαιρία απασχόλησης με διάφορα θέματα που ως τότε απλά ήταν όνειρα, ανάγκη για την ανακάλυψη του εαυτού, ανάγκη για δημιουργία και πολλά άλλα. Αυτά όλα με την προυπόθεση ότι δεν ενδιαφερόμαστε μόνο για κατανάλωση μπίρας. Ειδικά θα σταθώ στην ανάγκη για ένταξη, γιατι σίγουρα έχουμε όλοι παρατηρήσει πως οι φοιτητές δημιουργούν συνεχως στέκια και είναι αυτή η περίοδος της ζωής του κατά την οποία ξεκινά μια πιο πολιτική διαμόρφωση και πολλοί από αυτούς ξεκινούν την πορεία τους σε διάφορες πολιτικές παρατάξεις. Εγώ προσωπικά δεν ενδιαφερόμουν για τις πολιτικές παρατάξεις, αλλά είχα διαφορετικά ερωτήματα να με απασχολούν.

Στ θέμα μας. Ο χώρος αυτός λοιπόν, υποτίθεται πως προωθεί τις τέχνες και τον πολιτισμό. Μέσα μορφή τέχνης είναι και το θέατρο. Με διάφορες αφίσες λοιπόν, γίνεται γνωστό πως στην πόλη γίνονται σεμινάρια θεάτρου. Μιλάμε για την Πάτρα, που το θέατρο ανθίζει και υπάρχουν δεκάδες θεατρικές ομάδες. Είναι μια αρκετά θεατρική πολή και ήταν έτσι από τα παλλαιότερα χρόνια. Όταν ένας φοιτητής έχει το "ψώνιο" του θεάτρου και δεν μπορεί να πληρώσει τα μαθήματα σε μια επίσημη σχολή, βλέπει μια ευκαιρία στις Μούσες. Μόνο πολύ αργότερα θα καταλάβει πως τα χρήματα που πληρώνει στις Μούσες και δεν πληρώνουν κάποια μαθήματα θεάτρου, και είναι πολλά περισσότερα από όσα θα πλήρωνε σε μια επίσημη σχολή και φυσικά εχει ρουφηχτεί από ένα σύστημα που σκοπό έχει κάτι που ούτε ο ίδιος δεν καταλαβαίνει.

Τί σημαίνει σεμινάριο θεάτρου; Πρόκειται κυρίως για διήμερες διαλέξεις από άτομα που ουδεμία σχέση έχουν με το θέατρο, απλά έχουν διαβάσει κάποιες τυποποιημένες σημειώσεις και μιλάνε κυρίως για τις μάσκες, για την υποκριτική και άλλα τέτοια, πετάνε και κανά δυό ημερομηνίες για ξεκάρφωμα και μετά κάνουν και κάποιες ασκήσεις εμπιστοσύνης, οι οποίες στην ουσία είναι ένα φιλτράρισμα ώστε να δουν ποιός μπορεί να εμπιστευτεί και να αφεθεί. Όποιος φοβάται να κάνει ασκήσεις με κλειστά μάτια, δεν μας κάνει και έχει ψυχολογικά προβλήματα. Όσοι από εσάς πραγματικά γνωρίζετε από ασκήσεις που χρησιμοποιούν σε θεατρικές ομάδες θα ξέρετε τι είναι το εκρεμμές, ο καθρέπτης και διάφορες άλλες τεχνικές που χρησιμοποιούν ώστε να υπάρξει εμπιστοσύνη μεταξύ της ομάδας. Η πλάκα είναι πως όλο το σεμινάριο πάει και έρχετε γύρω από φιλοσοφικά ζητήματα. Δηλαδή, για παράδειγμα, θέατρο, φοράμε μάσκες, γιατι φοράμε μάσκες; Μόνο στο θέατρο φοράμε μάσκες; Πόσες μάσκες φοράμε; Πότε τις φοράμε; Και τσουπ! Έρχεται και ο Βούδας και η Ορθή Δράση... Συγγνώμη μαντάμ, εεε...για το θέατρο και την ιστορία του θα πούμε κάτι; Έρχονταν φοιτητές από τις θεατρικές σπουδές του Πανεπιστημίου και ρώταγαν αν μετά το τέλος του σεμιναρίου θα πάρουν βεβαίωση. Ήθελαν να το βάλουν στο βιογραφικό τους.. Κρίμα.

Ας πούμε πως αφού γινόταν αυτό το διήμερο, συγκέντρωνε κάποια άτομα με σκοπό να δημιουργηθεί μια ερασιτεχνική ομάδα που θα έκανε μαθήματα θεάτρου και θα ανέβαζε και παραστάσεις. Ωραία, γιατι μας προστατεύει ο τίτλος "ερασιτεχνική ομάδα". Ερασιτέχνης = εραστής της τέχνης. Και ποιός εραστής θα έκανε αυτά τα μαθήματα στην θεατρική ομάδα;;; Κάποιο εντελώς άπειρο μέλος του χώρου, που απλά είχε μια καλλιτεχνική φυσιογνωμία, περίεργο ντύσιμο δηλαδή και όλο αυτό το look ότι είμαι και διανοούμενος. Δε θέλω να θίξω κανέναν που ασχολείται με τις τέχνες, όλοι είχαμε αυτό το στυλ, ανάλογα με τον τομέα που μας είχαν αναθέσει. Οι οδηγίες ήταν σαφείς. Κάνεις το θεατρικό σεμινάριο και δεν έχεις ιδέα από θέταρο; Ωραία, πάρε ένα βιβλίο στα χέρια, πάρε και ύφος μπλαζέ και κυκλοφόρα στο χώρο. Κάνε τους άλλους να σε εμπιστευτούν. Τα μαθήματα που κάνανε τα άτομα που μπαίναν σε αυτές τις θεατρικές ομάδες, δεν είχαν καμμία συνέχεια, καμμία συνέπεια και στην ουσία εξυπυρετούσαν άλλους σκοπούς. Το θέμα ήταν να υπάρχουν άτομα στο χώρο. Όσο μεγαλύτερη κίνηση, τόσο το καλύτερο. Γιατι μην ξεχνάμε, υπάρχει και η κατανάλωση στο μπαρ. Αλλά, πίσω από όλο αυτό, ήταν ο ένας και μεγάλος σκοπός. Να μπουν τα άτομα στα υπόλοιπα σεμινάρια του χώρου.

Όμως, για να γίνει πιστευτό πως όντως θα ανέβαιναν θεατρικές παραστάσεις, τα μέλη όργωναν την πόλη σαν τρελοί, για να βρουν σχολεία ώστε να παιχτούν τα παιδικά έργα. Φυσικά μέχρι να φτάσουμε στο σημείο να γίνει όλο αυτό, τα άτομα που είχαν έρθει με σκοπό να ανήκουν σε θεατρική ομάδα, είτε είχαν ενταχθεί σε όλο το σύστημα,είτε είχαν λακίσει γιατι είχαν καταλάβει πως θέατρο...γιοκ! Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρια, παραστάσεις. Δεν έχει δουλεύω, έχω εξεταστική, πρέπει να φύγω, ΔΕΝ ΘΕΛΩ... αυτά δεν περνάνε. Και άδεια από τη δουλειά θα πάρεις, και το μάθημά σου θα το χάσεις και δεν θα πας να δεις τους γονείς σου, γιατι η τέχνη σε χρειάζεται. Αυτό λοιπόν που σε χρειάζεται πραγματικά, είναι το πορτοφόλι του χώρου. Για να πληρωθούν τα νοίκια, τα ρεύματα και τα πετρέλαια. Και δώσε εσύ τα χρήματά σου για ρεύμα και ας σου κόψουν το σικό σου. Άλλο θέμα αυτό. Σημασία έχει πως από αυτά τα χρήματα εμείς δεν είδαμε ποτέ τίποτα. Δεν ξέρουμε που πήγαν και αν όντως πήγαν στα νοίκια του χώρου. Γιατι ήταν εθελοντική κίνηση και στις εθελοντικές κινήσεις όλα πληρώνονται από όλους. Όταν όμως το σπίτι του καθένα έγινε εθελοντική κίνηση, δε μαζευτήκαμε όλοι μαζί να πληρώσουμε τα σπασμένα.

Ίσως αυτά που γράφω στο τέλος να μη βγάζουν νόημα σε εσάς. Σας υπόσχομαι όμως πως με τα επόμενα posts μου θα ξεκαθαρίσει το τοπίο. Και κάποιοι από εσάς (αν όχι όλοι), θα αναρωτιέστε, μα καλά, γιατι μείνατε; Αυτό θα είναι ένα τεράστιο post που θα ακολουθήσει. Προσπαθώ να αναλύσω το κάθε πράγμα ξεχωριστά, γιατι και η κάθε μικρή λεπτομέρεια έχει τεράστια σημασία. Έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε και πάντα θα είναι ένα θέμα που θα με απασχολεί. Το θεατρικό σεμινάριο δεν είναι ο πιο σοβαρός τρόπος εξαπάτησης, διάλεξα όμως να το αναφέρω πρώτο, γιατι εμπειρικά έχω δει πως τραβάει κόσμο.

Όταν αποφάσισα να αποδεσμευτώ από όλα αυτά, έλεγα στον εαυτό μου πως αν συναντούσα κάποιο άτομο που θα μου έλεγε πως είδε μια αφίσα και σκεφτεται να περάσει από τον χώρο των μουσών, μπλα μπλα, θα του απαντούσα πήγαινε, αλλά έχε και το νου σου. Πλέον, μετά από τόσα χρόνια και μετά από μαραθώνιες συζητήσεις με άλλα μέλη που έχουν αποχωρήσει επίσης, η απάντηση μου θα ήταν φασιστική. Όχι, δεν θα πας.

Συνεχίζεται..."

(Μέλος: Περιστρέρι)

Από: http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=28&t=269575Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2015, 15:23:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

ναι αλλά αυτό είναι από το 2013, δεν φαίνεται να έχει σχέση με το θέμα εδώ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2015, 15:42:42  Εμφάνιση Προφίλ
Οχι δεν έχει άμεση σχέση, αλλα δυστυχώς φαινεται να είναι μια ιστορία σε απελπιστικό replay. Δεν αντιλέγω οτι μπορεί να στηρίζεται σε υπαρκτά γεγονότα, αλλά όπως είχα θίξει και νωρίτερα, πάλι κάποιο αθώο γυναικείο θύμα εμφανίζεται στα fora να έχει τσαλαπατηθεί σε κάποιο παράρτημα της Ν.Α και ως εκ θαύματος εμφανίζεται απο το πουθενά η γνωστή ρητορική του πρώην αρχηγού. Κακοπαιγμένη σαπουνόπερα; Στον "Κόκκινο κύκλο" είχε τουλάχιστον και υποψίες σεξ μέσα, άσε που έπαιζαν και καλύτεροι ηθοποιοί

Edited by - Heretic on 18/04/2015 16:19:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2015, 22:46:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
πάλι κάποιο αθώο γυναικείο θύμα εμφανίζεται στα fora να έχει τσαλαπατηθεί σε κάποιο παράρτημα της Ν.Α και ως εκ θαύματος εμφανίζεται απο το πουθενά η γνωστή ρητορική του πρώην αρχηγού.
Δε θα το έλεγα.
Ο γραφικός τύπος της "Μαρίνας" με αυτόν της Λίαμν μου φαίνεται διαφορετικός.
Ο Γιάννης έχει το δικό του στυλ επίσης, διαφορετικό από των υπολοίπων καθώς δίνει σε διαφορετικά πράγματα έμφαση.
Κατά τη γνώμη μου ο Γιάννης είναι ο πιο ακραίος ή απ' τους πιο ακραίους.
Ο Παντελής και η Λίαμν είχαν πανομοιότυπη προσέγγιση και επιχειρήματα, αν και μάλλον δεν πρόκειται για το ίδιο άτομο.

Η κοπέλα από την οποία πάρθηκε το παραπάνω απόσπασμα επίσης δίνει έμφαση σε διαφορετικά πράγματα και έχει μια κάπως διαφορετική προσέγγιση από τους προηγούμενους.

Ο Γαραντζιώτης έδινε έμφαση στο (κατ' αυτόν) νεο-φασιστικό στοιχείο. Η ρητορική του μου θυμίζει αυτή που χρησιμοποιούσαν ενάντια στη Χρυσή Αυγή, είναι δηλαδή μια πολιτικού τύπου ρητορική, για αυτό και δεν πείθει (άσχετα με το αν έχει δίκαιο σε αυτά που λέει ή όχι).


Ο Παντελής ακολουθούσε τη προσέγγιση που έλεγε οτι οτιδήποτε "εσωτεριστικό" είναι μπούρδες - άρα και μόνο με το να ασχολείται μια οργάνωση με τον "εσωτερισμό" σημαίνει οτι έχει σκοπό να "εγκλωβίσει" ή να αποπλανήσει.

Η Λίαμν επίσης είχε περίπου την ίδια γραμμή: οτι οτιδήποτε εσωτεριστικό είναι μπούρδες. Μάλιστα προέκτεινε αυτή την ιδέα και στην φιλοσοφία. Οτιδήποτε είπαν οι αρχαίοι φιλόσοφοι (π.χ. Πλάτωνας) επίσης ήταν μπούρδες (εδώ γελάμε).

Η marina theodor δεν φαίνεται να έχει πει κάτι ουσιαστικό ακόμα πέρα απο μια κατηγορία για "μπουλινκ" η οποία δεν μπορεί να επαληθευτεί αν ισχύει ή όχι.

Κατά τη γνώμη μου, την πιο σωστή κριτική (χωρίς να αμελώ τα ίσως σωστά επιχειρήματα κάποιων απ' του προηγούμενους), από όσα έχω διαβάσει, και χωρίς να έχω υπάρξει ποτέ μέλος της Ν.Α., την ασκεί η "Περιστρέρι".
Η κριτική που ασκεί έγκειται στο οτι η Ν.Α. δρώντας πάνω στα όρια του νόμου, χρησιμοποιεί διάφορες τακτικές για να παραπλανήσει, όπως π.χ. να αναγράφει στις αφίσες της οτι παρέχεται "βεβαίωση παρακολουθήσης" (βεβαίωση; να την κάνεις τι;) γεγονός που ο καθένας μπορεί να επαληθεύσει. Εγώ τουλάχιστον που κυκλοφορώ Αθήνα το έχω δει.

Από εκεί και πέρα, χωρίς να είσαι ο ίδιος μέλος, δε μπορείς να είσαι σίγουρος τι συμβαίνει.
Πάντως το παρόν θέμα, καθώς και το άλλο της Λίαμν, θα μπορούσαν να ενσωματωθούν στο ήδη υπάρχον της Ν. Ακρόπολης.

Edited by - Πύρινος on 18/04/2015 22:55:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2015, 23:22:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
"βρες ποιός είναι ποιός"...ρε σεις το κάψαμε, θα τους κάνουμε και ήρωες σε λίγο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2015, 23:58:31  Εμφάνιση Προφίλ
Η πράξη τους, ακόμα και αν θεωρήσουμε οτι είχαν απόλυτο δίκαιο σε όλα όσα είπαν, δεν αποτελεί ηρωισμό. Στην καλύτερη περίπτωση, ηταν πράξη "ευσυνειδησίας".
Αλλά όποια και να ήταν τα πραγματικά τους κίνητρα, αν έχουν δίκαιο οφείλουμε να τους το αποδώσουμε και αν έχουν άδικο, το ίδιο.
Το καθένα στο αντίστοιχο ποσοστό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2015, 00:42:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

"βρες ποιός είναι ποιός"...ρε σεις το κάψαμε, θα τους κάνουμε και ήρωες σε λίγο...

Γιατί ρε φίλε, μια χάρα δεν περνάμε; Detective Story. Απορώ πότε θα έρθει και η Ν.Α να πιάσω το ποπ κορν!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZALMOXIS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2015, 01:18:31  Εμφάνιση Προφίλ

Τι έγινε ρε παιδιά με τον εικοσάχρονο Γιακουμάκη; Ξεχάστηκε και δεν θα τιμωρηθεί κανείς; Τι ωραία. Είμαστε μια νομιμοκρατούμενη χώρα.
Είδατε τι λένε τώρα οι περισσότεροι; Πρέπει λέει να κάνουμε παιδιά πιο σθεναρά, ισχυρά στις αντιδράσεις και όχι μαλθακά. Δεν λένε για τα άλλα παιδιά, ότι δεν πρέπει να κάνουμε παιδιά-εγκληματίες. Δηλαδή να μην αλλάξει ο ενεργών αλλά ο παραλήπτων. Ωραία λογική. Ε ρε ... δούλεμα που θέλουν.

Ο φουκαράς ...ο ιατροδικαστής είπε ότι είναι αυτοκτονία. Τον λέω φουκαρά, επειδή μπορεί να δέχτηκε άνωθεν πιέσεις όπως και ο διευθυντής της γαλακτοκομικής. Ξέρετε τι σκέφτομαι; Ο ιατροδικαστής έχει σπουδάσει να βρίσκει την αιτία του θανάτου στο σώμα και μόνο και όχι την πορεία των προηγούμενων ενεργειών. Για παράδειγμα, βρήκε φλέβες κομμένες, διαπίστωσε αιμορραγία από τα αγγεία και ένα μαχαίρι δίπλα στο σώμα με το dna μόνο του ...αυτόχειρα. Πολύ ωραίαααα. Το ότι το μαχαίρι το κρατούσε ο ίδιος ή κάποιος άλλος όταν κόβονταν οι φλέβες, από ποιο ιατρικό πόρισμα προκύπτει; Αυτό δεν είναι δουλειά ιατροδικαστή αλλά ντεντέκτιβ-αστυνομικού ερευνητή και ανακριτή.


Είναι όπως ο βιασμός. Ο βιασμός ξέρετε, δεν είναι ιατρικός όρος αλλά νομικός, γι’ αυτό αποδεικνύεται πολύ δύσκολα. Μπορεί κάλλιστα κάποιος-α να κακοποιήσει μόνος του τα γεννητικά του όργανα. Ο ιατροδικαστής μπορεί να διαπιστώσει μόνο τη βία που ασκήθηκε στο ανθρώπινο όργανο και το είδος του αντικειμένου με το οποίο ασκήθηκε. Το ποιος όμως κρατούσε το αντικείμενο της βίας, δεν είναι δουλειά του ιατροδικαστή ούτε μπορεί να το εξακριβώσει παρά μόνο κάνοντας εικασίες. Αυτό μόνο η αστυνομική έρευνα θα μπορέσει να το διαπιστώσει και .....αν. Το dna δεν λέει τίποτα. Εσείς λέτε ότι ο πιθανός δράστης θα άφηνε το αντικείμενο χωρίς να το καθαρίσει καλά; Έτσι θα το άφηνε; Φυσικά με γάντια κατόπιν, θα το τοποθέτησε στην παλάμη του θύματος για να πάρει το dna του. Και ένα παιδί του δημοτικού θα το έκανε πλέον. Για τόσο αφελείς μας περνάνε;


Ωραία...κι ας πούμε ότι όντως αυτοκτόνησε. Τότε το έγκλημα είναι διπλό. Τι είναι χειρότερο; Να σκοτώσω κάποιον ή να τον φέρω σε σημείο να αυτοκτονήσει; Μάλλον το δεύτερο. Έτσι τον έχω σκοτώσει διπλά. Πρώτα ψυχικά και μετά σωματικά. Βλέπω ότι δεν απαγγέλθηκε κατηγορία σε κανέναν ακόμα από τους μάγκες του μπούλινγκ. Όλα μέλι-γάλα. Τότε τι καθόμαστε. Να κάνουμε όλοι μπούλινγκ. Αφού δεν θα μας πιάσουν ποτέ, να σπάσουμε και λίγο πλάκα, Σας λέω κάτι παράλογο μήπως;


Νομίζετε ότι κάποιος καθηγητής μπορεί να μιλήσει αν αντιληφθεί μπούλινγκ; Πρώτον: θα βρει το αυτοκίνητό του σπασμένο, δεύτερον: τους γονείς των θυτών να του κάνουν αναφορά επειδή έθιξε τα αγγελούδια τους, τρίτον: τους σύμβουλους, τον διευθυντή και τη διοίκηση με το μέρος του όχλου και της κοινής γνώμης δίκης υστεροφημίας για να μη χάσουν τη θεσούλα τους, τέταρτον: τους γονείς του παθόντος μαθητή να τον καταριούνται και πέμπτον: έναν καθηγητή μόνο του να σέρνεται από ΕΔΕ σε ΕΔΕ. Τι κάνουν οι συνδικαλιστές κλάδου για όλα αυτά; Θα έλεγα τι κάνουν....αλλά τέλοσπάντων. Οι ψήφοι να είναι καλά. Πόσο εύκολα τα νομίζετε όλα.

Πιστεύω ότι όποιος θέλει να αυτοκτονήσει, το κάνει οπουδήποτε βρίσκεται και πάντα στα συνηθισμένα μέρη που ζει κι όχι πηγαίνοντας μακριά σε μια λίμνη. Δηλαδή ήθελε και ωραία θέα για να τον πάρει ο χάρος; Αυτοί οι τραγικοί γονείς, τι πρέπει να κάνουν τώρα που βλέπουν ότι δεν τιμωρείται κανείς; Να τους επικηρύξουν; Να πάρουν το νόμο στα χέρια τους; Τι είπατε; Ότι η άγρια δύση ήταν μια κοινωνία φονιάδων; Ήρθε η ώρα να αναθεωρήσετε λίγο. Δυστυχώς, όταν καταρρέει η ηθική, καταρρέει και η λογική για λόγους ισορροπίας. Γιατί αν καταρρεύσει μόνο το ένα, ερχόμαστε στο θέατρο του παραλόγου.
Εσείς τι λέτε; οι ..... ψυχραιμότεροι.

The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2015, 02:11:26  Εμφάνιση Προφίλ

Εδώ φίλε που νίπτεις λίγο τας χείρας σου ως καθηγητής, με χαλάς λιγάκι. Θα πρέπει κα ιοι καθηγητές να καλούνε τους γονείς των θυτών για ξέχεσμα, και αν δεν παίρνουν από λόγιο να αρχίσουν οι αποβολές και σπίτι.
Και κάνα τράβηγμα αυτιού δεν κάνει κακό. Βέβαια θα μου πεις, και καλά θα κάνεις, ότι δεν είναι σχολεία αυτά που έχουμε. Και δεν έχεις άδικο θα σου πω. Εσύ όμως, και εγώ, πρέπει να κάνουμε ότι μπορούμε. Και να μην κάνουμε την πάπια. Από εκεί αρχίζει το κακό, Από το όλοι πλέον κάνουνε την πάπια.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1835938
Maintained by Digital Alchemy