ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 BULLING από τη Νέα Ακρόπολη
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2015, 22:23:38  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ δεν ξέρω αν πρόσεξες, μερικοί (μεταξύ των οποίων και εγω) εξέθεσαν περιληπτικά αλλά αρκετά περιεκτικά, τι συμβαίνει στο χώρο αυτό. Πρόκειται για δομές εξουσίας, με όλα τα παρελκόμενα. Απο αυτό μέχρι να πετάς λάσπη στον ανεμιστήρα έχει διαφορά. Γιατί πάντως μου δίνεται η εντύπωση πως κάποιος ή κάποιοι θέλουν να χρησιμοποιήσουν το φόρουμ αυτό για επίθεση ενάντια στην Ν.Α; Πρέπει να είναι η τάση μου να φτιάχνω ιστορίες, όπως πολύ σωστά έθιξε ο kost. Arianos, τι προτείνεις; Να μαζευτούμε να πάμε να τους πλακώσουμε στις φάπες; Εμένα κάτι σαν τον καυγά του "Βασικά Καλησπέρα σας" πάει να μου βγεί. Είστε ρε για ενα ντου; Εχω και εντούρο στην αυλή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2015, 23:18:41  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα.

Η Νέα Ακρόπολη, με βάση αυτά που έχω διαβάσει και καταλάβει, είναι κάτι σαν του Μάρτυρες του Ιεχωβά ένα πράμα. Οχι στο τι λένε, αλλά στο πλάνο. Και γενικά όλοι αυτοί έχουν μιμηθεί τα των μασόνων.
Ετσι και μπεις.... καληνύχτα. Σου φυτεύουν ιδέες. Μετά δύσκολα την κοπανάς, και ίσως μέσα σου δεν την κοπανάς ποτέ.

Ακόμα και αυτός ο αμφιλεγόμενος Γαραντζώτης, αν κάποιος διαβάσει προσεκτικά τα λεγόμενα του εδώ και αλλού, περισσότερο τους κάνει... διαφήμιση, με τη μάσκα του εχθρού. Εκεί που τους κράζει γενικά και αόριστα πετάγεται ένας και λέει να πάει να γραφτεί και αυτός με χαρά τον υποδέχεται... σα να μην πέρασε μια μέρα.

Γενικότερα ζούμε σε ελεύθερη χώρα, ο καθένας γεμίζει το μυαλό του με ότι νομίζει.. δεν θα συμμετέχω σε συζήτηση για το αν είναι καλοί ή κακοί οι δώθε κι οι κείθε. Εξάλλου το καλός έιναι μέσα μας και όχι έξω μας και που νομίζουμε ότι ανήκουμε.

Η αλήθεια ΜΑΣ κρύβεται μέσα ΜΑΣ και όχι κρυμμένη από δω κι από κει.

Αυτά :)

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2015, 00:24:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Φίλε Itale ο λόγος που με ενδιαφέρει εμένα το συγκεκριμένο θέμα είναι ο εξής: θεωρώ ότι ο 'οργανωμένος εσωτερισμός' είναι γενικώς χαμηλού επιπέδου και μπορεί να γίνει και επικίνδυνος...μπορεί να υπάρχουν και αξιόλογα άτομα με ήθος εκεί, ωστόσο η πλειοψηφία εκτείνεται από δογματικούς ζηλωτές μέχρι νεο-φασίστες και λογής ψεκασμένους.


και αυτός είναι και ο βασικός λόγος που παρότι αγαπάω την εσωτερική φιλοσοφία ουδέποτε σκέφτηκα να ενταχθώ σε οποιουδήποτε τύπου ομάδα.


η περίπτωση τώρα της ΝΑ έχει την εξής σοβαρότητα, ότι 'στρατολογεί' και 'εκπαιδεύει' σε μεγάλο βαθμό νεαρά άτομα...το υποθέτω αυτό διότι όποτε δω στο δρόμο προωθήσεις υλικού και stands βλέπω σχεδόν πάντα πιτσιρικάδες και κοπέλες...


μία οργάνωση λοιπόν η οποία λειτουργεί έτσι ιεραρχικά, με αρχηγούς, γραμμές κτλ. νομίζω θα πρέπει να παρακολουθειται από την πολιτεία αλλά και να ελέγχεται και από εμάς στο μέτρο του δυνατού...ακριβώς επειδή μετέχουν σ'αυτή άτομα νεαρής ηλικίας τα οποία μπορεί να μην έχουν διαμορφώσει ακόμη την κατάλληλη κρίση ώστε να καταλάβουν τι ρόλο βαράει…και η οποία εικόνα της οργάνωσης αυτής φαίνεται ρόδινη και λουλουδένια με τσιτάτα τύπου «η Αγάπη και το φως τα νικάνε όλα» κτλ, τα οποία όμως αποτελούν προκάλυμμα μίας ελιτίστικης πυραμιδικής κατάστασης.

Και ο ίδιος ο Λιβράγκα, ο ιδρυτής της ΝΑ περιγράφεται ότι στρατολογούσε αβέρτα νεαρά παιδιά κάτω από την ομπρέλα του, προφανώς ώστε να διαθέτει ένα πιο εύπλαστο υλικό. Και ο οποίος ήταν και απόσο γνωρίζω δηλωμένος αντι-δημοκράτης. Και γι'αυτά δεν χρειαζόμαστε πρώην αρχηγούς να μας τα πουν, υπάρχουν και ξένες πηγές.

Και πολύ θα'θελα δηλαδή έναν Νεοακροπολιτανό να βγει εδώ να μας μιλήσει ανοιχτά για τις θέσεις που διδάσκουν στα μέλη τους...αλλά δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.


Γι'αυτό λοιπόν είπα στους άλλους εξαρχής να βάλουν φρένο στο κράξιμο και τις ανακρίσεις τους διότι μπορεί το άτομο αυτό να έχει υποστεί όντως εκφοβισμό και παρενόχληση.

Από την άλλη όμως πρέπει η φίλη μας να καταλάβει ότι από τη στιγμή που αποφάσισε να εκφραστεί ανοιχτά θα πρέπει να καταλάβει την λειτουργία των φόρουμ και να μη χάνει τη μπάλα. Ήδη έκανε το φάουλ να επιχειρήσει να συνδέσει όσους γράφουμε εδω με την οργάνωση αυτή και το οποίο ελπίζω να μην ξανακάνει.


quote:
Αυτοί που ενδιαφέρονται μόνο να δώσουν και αυτοί που ενδιαφέρονται μόνο να πάρουν, μάλλον κάτι δεν έχουν καταλάβει καλά, ή κάτι περίεργο παίζει μαζί τους.

Ισχύει το πρώτο νομίζω Πύρινε. Και οφείλεται και στο νεαρό της ηλικίας.

Διότι το όνομα που δηλώνει ισχύει, όπως και η σχέση που δηλώνει ότι είχε με την οργάνωση φαίνεται να ισχύει. Με ένα απλό γκουγκλάρισμα αυτό φαίνεται (είμαι κουτσομπόλης το παραδέχομαι...). Αυτό βέβαια δεν αποδεικνύει κάτι. Μπορεί όντως να δέχθηκε βία, ή μπορεί και να πουλάει υπερβολή και επανάσταση του συρμού...αυτά ας τα εξετάσει η δικαιοσύνη την οποία και εμπιστεύεται.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2015, 01:28:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Φίλε Itale ο λόγος που με ενδιαφέρει εμένα το συγκεκριμένο θέμα είναι ο εξής: θεωρώ ότι ο 'οργανωμένος εσωτερισμός' είναι γενικώς χαμηλού επιπέδου και μπορεί να γίνει και επικίνδυνος...μπορεί να υπάρχουν και αξιόλογα άτομα με ήθος εκεί, ωστόσο η πλειοψηφία εκτείνεται από δογματικούς ζηλωτές μέχρι νεο-φασίστες και λογής ψεκασμένους

Kost ο 'εσωτερισμός" υποδηλώνει σαν λέξη από μόνος του το εντός. Το οργανωμένος από μόνο του είναι μια αντίφαση ως προς τον ίδιο τον εσωτερισμό.

Το να ακούσω διαφορετικές και αντίθετες αν προτιμάς απόψεις, που θα δώσουν τριβή και ώθηση να γνωρίσω καλύτερα τον εαυτό μου, μου είναι όχι μόνο σεβαστό, αλλά και κάτι που επιδιώκω. Το να ακούω όμως δασκάλους που θα μου μεταφέρουν τις "γνώσεις" τους με κάνει αλλεργικό.
Εχω μόνο μια εξαίρεση μην επαναλαμβάνομαι :).

Το πρόβλημα είναι με αυτές τις οργανώσεις, ότι σου πιπιλάνε το μυαλό, και χάνεσαι στη μετάφραση. Αναμασάς τα ίδια σαν κομπιουτεράκι, και μετά τα αναμεταδίδεις.
Παντού εχει καλούς και κακούς ανθρώπους. Το που νομίζει ότι ανήκει κανείς (γιατί μόνο στον εαυτό μας ανήκουμε ότι και να νομίζουμε), είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

quote:
η περίπτωση τώρα της ΝΑ έχει την εξής σοβαρότητα, ότι 'στρατολογεί' και 'εκπαιδεύει' σε μεγάλο βαθμό νεαρά άτομα...το υποθέτω αυτό διότι όποτε δω στο δρόμο προωθήσεις υλικού και stands βλέπω σχεδόν πάντα πιτσιρικάδες και κοπέλες...

Με μάρτυρα του Ιεχωβά έχεις μιλήσει;
Αλλο παραμύθι, ίδιο promotion. τα μοτίβα είναι τα ίδια.
Προσπάθησε να αλλάξεις θέμα και μάντεψε: Στα ίδια θα καταλήξει.
Είναι αρχαία η τακτική Κοστ και δουλεμένη.


quote:
ακριβώς επειδή μετέχουν σ'αυτή άτομα νεαρής ηλικίας τα οποία μπορεί να μην έχουν διαμορφώσει ακόμη την κατάλληλη κρίση ώστε να καταλάβουν τι ρόλο βαράει…και η οποία εικόνα της οργάνωσης αυτής φαίνεται ρόδινη και λουλουδένια με τσιτάτα τύπου «η Αγάπη και το φως τα νικάνε όλα» κτλ, τα οποία όμως αποτελούν προκάλυμμα μίας ελιτίστικης πυραμιδικής κατάστασης.

Συνήθως αυτοί που την πατάνε είναι οι καταφρονεμένοι, οι απογοητευμένοι και οι παραστρατημένοι. Τα παιδιά δεν το συζητώ, είναι ακόμα επίπλαστα, ότι τους μαγειρέψεις θα κάτσουν και θα το φάνε συνήθως.

Ολες οι οργανώσεις είναι πυραμιδικής ελιτίστικης φάσης, ακόμα και.. οι εκκλησίες.

quote:
αι ο ίδιος ο Λιβράγκα, ο ιδρυτής της ΝΑ περιγράφεται ότι στρατολογούσε αβέρτα νεαρά παιδιά κάτω από την ομπρέλα του...

Ο ποιος; Ο Λιβράγκα, ο κάθε Λιβράγκα, Σαμαέλ και τα λοιπά είχαν τις γνώμες τους. Καλά κανουν αλλά με το συμπάθειο, να τις κρατήσουν για τον εαυτό τους. Είπαμε δασκάλους δεν...
Σε κάθε άνθρωπο κοιτάμε το έργο του και την προσφορά του, ως ίσο.
Δεν πα να λενε ότι θέλουνε. Ετσι πρέπει να τους βλέπουμε νομίζω, ως ίσους.
Αν κάποιος Σωκράτης πχ πει και κάτι σωστό και ωραίο, εντάξει να το φιλτράρουμε και αν βελτιώνει τον εαυτό μας να το αναλύσουμε ως προς το εγώ μας αφού μας βοηθάει ως υπάρξεις . Οχι όμως να υιοθετούμε πεποιθήσεις αλλων. Μακριά από τα αμάσητα. Αλλο θαυμάζω και άλλο... λατρεύω. (Δεν τα γράφω μόνο για σένα, κυρίως για να τα γράψω τα γράφω ).

Γενικά επί του προκειμένου τι κάνει ο καθείς ατομικά και πως συνεισφέρει στο όλο...εκεί ειναι το θέμα. Οταν ακούς "αν δεν κάνεις αυτό, την έβαψες ή θα σε τιμωρήσει ο Αλλάχ ή ο... Λιβράγκα, μάλλον κάτι δεν πάει καλά...

quote:
Και πολύ θα'θελα δηλαδή έναν Νεοακροπολιτανό να βγει εδώ να μας μιλήσει ανοιχτά για τις θέσεις που διδάσκουν στα μέλη τους...αλλά δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.

Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού. Την τελευταία φορά πέρασε τσουνάμι, νομίζω είσαι εδώ καιρό το θυμάσαι.
Το να μιλήσει ο οποιοσδήποτε ακροπολιτανός μωαμεθανός μαρξιστής για τις απόψεις του (του ιδίου) ειναι σεβαστό. Ο κάθε άνθρωπος μπορεί να έχει να πει κάτι ενδιαφέρων.

Το να μας διαφωτίσει όμως ως εκπρόσωπος.. όχι Κοστ καλύτερα να μην μας διαφωτίσει δεν πειράζει. Θα το αντέξω. Οχι άλλους παντογνώστες.

quote:
Γι'αυτό λοιπόν είπα στους άλλους εξαρχής να βάλουν φρένο στο κράξιμο και τις ανακρίσεις τους διότι μπορεί το άτομο αυτό να έχει υποστεί όντως εκφοβισμό και παρενόχληση.

Το πλέον πιθανό. Παντα υπάρχουν ζηλωτές καλοθελητές. Το θέμα έιναι όμως, ότι η κοπέλα δεν έχει κάτι να κερδίσει για τη βελτίωση της ζωής της με το να ασχολείται με πράματα που δεν αξίζουν. Πρέπει να αποβάλλει από μέσα της ότι δεν την βοηθάει προς την ατομική της πρόοδο.
Το να ασχολείται με κάτι που την χαλάει μόνο κακό θα της κάνει και θα την κρατάει πίσω. Η ζωή συνεχίζεται ευτυχώς. Καλά θα κάνει να διοχετεύει το χρόνο της σε πράματα που την ενδιαφέρουν και όχι σε αυτά που την απωθούν.

Γιατί έτσι δίνει αξία.., σε λάθος άτομα, πράγματα και καταστάσεις.

Αυτή είναι η γνώμη μου, κάθε παρατήρηση είναι ευπρόσδεκτη. :)

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2015, 02:17:37  Εμφάνιση Προφίλ
Όλες αυτές οι φάσεις ανήκουν στην κατηγορία των αυτοεκπληρούμενων προφητειών. Του κώλου. Σαν τέτοιες, υλοποιούνται με αυτοτροφοδοτούμενες διαδικασίες. Του κώλου.

Έχουν την πλάκα τους, αλλά μόνο αν τις μελετάς απέξω. Από μέσα γίνεσαι εξορισμού θύμα. Κι αυτό δεν είναι κατ'ανάγκη κακό. Απλά, θα πρέπει να είναι κανείς ειλικρινής με τον εαυτό του:

Δεν γίνεται να κατηγορείς κάποιον για τις πρακτικές ή τις ιδέες του, όταν προφανώς έχεις υπάρξει φορέας και εκφραστής τους. Είναι πιο δίκαιο να δηλώσεις καταρχήν κι ο ίδιος ένοχος των κατηγοριών που προσάπτεις. Σε δεύτερο χρόνο, μπορείς να δηλώσεις ανασκευή απόψεων. Μέχρις εκεί. Όλα τα άλλα θυμίζουν τη χήρα στο κρεβάτι.

Και μια παρατήρηση για κάθε οργάνωση, ασχέτως ιδεολογικού περιεχομένου και σκοπού:

Οι ιδέες χρήζουν οργάνωσης. Όχι οι άνθρωποι. Οι άνθρωποι χρήζουν ελευθερίας. Τελεία.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2015, 02:24:04  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτό το τελευταίο που έγραψα, είναι καταπληκτικό. Τί ωραία που τα γράφω ώρες-ώρες...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arianos
troll


100 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2015, 02:35:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arianos
Αγαπητέ δεν ξέρω αν πρόσεξες, μερικοί (μεταξύ των οποίων και εγω) εξέθεσαν περιληπτικά αλλά αρκετά περιεκτικά, τι συμβαίνει στο χώρο αυτό. Πρόκειται για δομές εξουσίας, με όλα τα παρελκόμενα. Από αυτό μέχρι να πετάς λάσπη στον ανεμιστήρα έχει διαφορά. Γιατί πάντως μου δίνεται η εντύπωση πως κάποιος ή κάποιοι θέλουν να χρησιμοποιήσουν το φόρουμ αυτό για επίθεση ενάντια στην Ν.Α; Πρέπει να είναι η τάση μου να φτιάχνω ιστορίες, όπως πολύ σωστά έθιξε ο kost. Arianos, τι προτείνεις; Να μαζευτούμε να πάμε να τους πλακώσουμε στις φάπες; Εμένα κάτι σαν τον καυγά του "Βασικά Καλησπέρα σας" πάει να μου βγεί. Είστε ρε για ενα ντου; Εχω και εντούρο στην αυλή

Αγαπητέ δεν ξέρω αν πρόσεξες, μερικοί (μεταξύ των οποίων και εγώ) εξέθεσαν περιληπτικά αλλά αρκετά περιεκτικά, τι συμβαίνει στο χώρο αυτό. Πρόκειται για δομές εξουσίας, με όλα τα παρελκόμενα. Από αυτό μέχρι να πετάς λάσπη στον ανεμιστήρα έχει διαφορά.

Ακούγεσαι ειδήμων χρήστη Heretic στο θέμα "Bullying από τη νέα ακρόπολη" ακόμα και για τα εσωτερικά τους ξέρεις! Μας λες πως δεν γνωρίζεις την οργάνωση αυτή σχεδόν καθόλου αλλά γνωρίζεις τι γίνεται εκεί μέσα καλύτερα και από τη Marina που από την αρχή δήλωσε πως την γνωρίζει από μέσα και από έξω! Τέλος πάντων! Άστο αυτό προς το παρόν!

Όσο γι' αυτό που αναφέρεις: <<Πρόκειται για δομές εξουσίας, με όλα τα παρελκόμενα>>:

Έχω πολλά να σου πω αλλά θα σου πω μόνο πως και ο τελευταίος γιδοβοσκός στην Ελλάδα όταν τον ρωτήσεις ποιος είναι ή τι κάνει στη ζωή του: δηλώνει πως είναι "πρόεδρος" κάπου (και το κάπου δεν το αναφέρει καν, το αφήνει να πλανιέται στον αέρα). Αυτό μου θυμίζουν οι εξουσίες που αναφέρεις! Την απάντηση όμως την ποιο σωστή από όλες την έχει δώσει η Marina που λέει η κοπέλα πως οι εξουσίες είναι 3 συγκεκριμένες και διακεκριμένες! Νομοθετική, Δικαστική, Εκτελεστική. Εάν αυτά που μας λέει εν τέλει η Marina αληθεύουν υποθέτω πως όταν τα μέλη της νέας ακρόπολης καθίσουν στο εδώλιο του κατηγορουμένου στο δικαστήριο θα τους λυθεί κάθε τυχόν απορία ή παρεξήγηση περί εξουσίας, κουμάντου και όλα τα σχετικά.

Επίσης θες να μας διευκρινήσεις τι είναι τα παρελκόμενα των "εξουσιών"; Διότι διορτωσέ με αν κάνω λάθος όταν μια οργάνωση, οργανισμός, δομή κ.λ.π. όπως θες πες το έχει όντος εξουσία, φέρεται με αξιοπρέπεια και οι δράσεις της συμμορφώνονται στο νομικό πλαίσιο της Δημοκρατίας, δεν φέρονται σαν τίποτα τραμπούκοι στους δρόμους τρομάζοντας κοριτσάκια! Γιατί με αυτή τη λογική μπορούμε να πούμε πως η Χρυσή Αυγή έχει την ΕΞΟΥΣΙΑ σήμερα στην Ελλάδα! Έτσι δεν είναι;

Γενικά η εντύπωση που μου δημιουργήθηκε από όλη αυτή την ιστορία είναι πως πρόκειται μάλλον για άτομα που η κοινωνία τα έκανε πέρα για τους δικούς της λόγους. Οι ποιο πικρόχολοι από αυτούς με κάποιες ψυχικές διαταραχές ίσως και με τις λιγότερες αναλυτικές ικανότητες στο πεδίο της Νόησης, που δεν μπόρεσαν να κάνουν έν καιρό την κατάλληλη ενδοσκόπηση και να μπορέσουν να κατανοήσουν και να αποδεχτούν τους λόγους της αποτυχίας τους, καθώς βρέθηκαν λοιπόν στην οργάνωση αυτή, κατάφεραν να τους πείσουν πως βρήκαν την πολυπόθητη αναγνώριση στη νέα ακρόπολη που τόσο πολύ τους άξιζε και που άδικα τους στέρησε η κοινωνία μας, η οποία έχει θεμέλια στη Δημοκρατία! Ενδόμυχα λοιπόν ψάχνοντας για ένα εξιλαστήριο θύμα τα άτομα αυτά είπαν : να λοιπόντο βρήκα το τέρας που έψαχνα τόσα χρόνια απεγνωσμένα και που σαν φάντασμα κρυβόταν και πλανιόταν από δω και από κει, και να πετύχω δεν μπορούσα λέει ο άλλος! Βρήκε λοιπόν ποιόν να δείχνει με το δάχτυλο για τα δικά του δεινά! Βρήκε και 5 άλλους ομοιοπαθούντες να μοιράζεται τον πόνο του, να κλαίει τη μοίρα του και να φουντώνει η οργή του, και αυτό ήταν! μένει να υπερασπίζεται κάτι που τον ικανοποιεί πρόσκαιρα. Έτσι λοιπόν τους έπεισαν πως το να πάρουν το νόμο στα χέρια τους και να επιτεθούν και να φοβίσουν κοριτσάκια στο δρόμο, <<ως ΉΡΩΕΣ>> που είναι και για να τους δείξουν κι΄ όλας ποιός κάνει κουμάντο εδώ (η εξουσία στην οποία αναφέρθηκες και εσύ πρωτύτερα υποθέτω) αλλά, για να επιβεβαιώσουν και τους εαυτούς τους βεβαίως βεβαίως! Ό κακός ο λύκος λέει παίρνει θάρρος από το να βλέπει κατατρομαγμένες κοκκινοσκουφίτσες! Συμφωνείς;
Αποφάνθηκε λοιπόν η κάθε <<νεα ακρόπολη>> πως η Δημοκρατία είναι ένα ακατάλληλο πολίτευμα ώστε να κυβερνά τον κόσμο μας διότι με αυτήν δεν μπορούν να αναδειχτούν οι περίλαμπρες προσωπικότητές τους! Και είπαν να αναλάβουν αυτοί που το κάνουν καλύτερα!
(Αχαχαχα !! Δεν μπορώ να αποφύγω να γελάσω αν και προσπαθώ!)
Και όμως κάτι μου θυμίζει αυτό ιστορικά που δεν είναι καθόλου για γέλια!

Κάτι είπες για : Από αυτό μέχρι να πετάς λάσπη στον ανεμιστήρα έχει διαφορά.

Πρώτον δεν το πολυκαταλαβαίνω και δεύτερον κάνοντας μια προσπάθεια να το καταλάβω, κανείς μας δεν μπορεί να ξέρει ακριβώς τι έχει συμβεί μεταξύ τους! Η Marina επανειλημμένος έχει πει πως απλά αναφέρει το γεγονός προς ενημέρωση των συμπολιτών μας (που είναι εξαιρετικά δημοκρατικό και φιλελεύθερο στοιχείο από μόνο του) ειδικά όταν αφορά ένα τόσο πολύ σοβαρό θέμα! Εδώ της κοπέλας κινδυνεύει καθημερινά η ζωή της μέσα στην πόλη της την ίδια όπως μας λέει και αυτή θα κοιτάξει τώρα εάν θα τη μηνύσει η νεα ακροπολη ή δεν θα τη μηνύσει?!!! Και κάνοντας και μια βόλτα στο Internet δεν μου φαίνεται να μπορεί να πει και πολλά στις μηνύσεις της η νέα ακροπολη, μάλλον ποιό πολύ τη συμφέρει να αποφεύγει την ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ. Μπες λίγο και στη θέση της όμως, εσύ τι θα έκανες δηλαδή ως ένας ελεύθερος πολίτης μέσα στην Ελληνική Δημοκρατία!?! Ας σκεφτούμε λίγο λογικά! Ποιός θέλει δηλαδή να ζει μέσα στον φόβο που αυτή η οργάνωση θέλει να σπείρει από ότι φαίνεται από τα λεγόμενα της Marinas? και η Marina εν τέλη γιατί να τους καλύψει με τη σιωπή της? και εγώ στη θέση της το ίδιο θα έκανα εδώ που τα λέμε!


Heretic: Γιατί πάντως μου δίνεται η εντύπωση πως κάποιος ή κάποιοι θέλουν να χρησιμοποιήσουν το φόρουμ αυτό για επίθεση ενάντια στην Ν.Α; Πρέπει να είναι η τάση μου να φτιάχνω ιστορίες, όπως πολύ σωστά έθιξε ο kost.
Εσύ χρήστη Heretic για ποιο λόγο έχεις πρόβλημα γιατί θέλει να χρησιμοποιήσει κανείς το forum το συγκεκριμένο; Έχεις φαγωθεί αδερφέ μου! Θέλεις να μας πεις ίσως τι είναι αυτό που σου έχει θίξει η Marina εσένα; Διότι ακούγεσαι θιγμένος και εσύ αλλά και κάποιοι άλλοι χρήστες μαζί με σένα! Και πες πως η Marina χρησιμοποιεί το forum αυτό για να επιτεθεί στη νεα ακροπολη! (Εμένα δεν μου φαίνεται για τέτοια αλλά η αλήθεια είναι πως ούτε τα παπούτσια σου να μην εμπιστεύεσαι λέει το καλό ρητό! Σε αυτό θα συμφωνήσω μαζί σου!) Εσύ τι προστατεύεις πρώτα από όλα όμως, την σωματική ακεραιότητα των αθώων πολιτών, ακόμα και στην υποψία απειλής της; Ή την φήμη μιας οργάνωσης όπως η νέα ακροπολη με το ιστορικό που φένεται να έχει! Και που εν τέλει έχει κληθεί για διάλογο και πουθενά δεν εμφανίζεται! Εγώ πάντως φίλε μου, ούτε ψήλος στον κόρφο μου να υπερασπιστώ αυτούς με αυτά που μπήκα και διάβασα στο Internet για το ποιόν τους! Πέρα του ότι διάβασα πως είναι ρατσιστές και φασίστες η τελική γεύση που μου έμεινε από αυτούς είναι πως είναι και ανέντιμοι και ανήθικοι! Όταν κάποιου του θίγουν την τιμή του και όντως όμως τον αδικούν βγαίνει και την υπερασπίζεται! Στην Ελλάδα έτσι το έχουμε από ότι ξέρω! Κάνω λάθος; Εδώ έχεις θιχτεί εσύ για αυτούς περισσότερο από αυτούς που είσαι και άσχετος αδερφέ μου! Αυτό είναι όμως που με κάνει να σε εκτιμώ παρ’ όλο που διαφωνώ με την πλευρά που τάσσεσαι! Θα το εκτιμούσα αν μου έλυνες αυτήν μου την απορία Heretic!

Heretic: Arianos, τι προτείνεις; Να μαζευτούμε να πάμε να τους πλακώσουμε στις φάπες; Εμένα κάτι σαν τον καυγά του "Βασικά Καλησπέρα σας" πάει να μου βγεί. Είστε ρε για ενα ντου; Εχω και εντούρο στην αυλή
Αχαχαχα! Πάλι γελάω φίλε μου! Όπως θα έχεις ήδη καταλάβει, είμαι τέρμα φιλο-δημοκρατικός! Αν καθίσεις να διαβάσεις λίγο περί Δημοκρατίας και κυρίως ιστορικά θα δεις πως η Δημοκρατία ήταν ανέκαθεν το μοναδικό πολίτευμα που προώθησε επί της ουσίας τον διάλογο και την εναρμόνιση των αντιθέτων μέσω του διαλόγου των καλών τεχνών, του αθλητισμού κ.λ.
Φαντάζομαι πως το είπες επειδή με άκουσες για πρώτη φορά και για να πω την αλήθεια ήμουν και λίγο θυμωμένος για όλο αυτό το στρίμωγμα που είδα να γίνεται στη Marina! Περασμένα ξεχασμένα από μένα! Απλά η ανάπτυξη της διάκρισης για μένα είναι το ποιό σημαντικό από όλα! Διάκριση με γνώμονα το καλό και το δίκαιο για όλους!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2015, 02:42:11  Εμφάνιση Προφίλ
Arianos

quote:
Αν καθίσεις να διαβάσεις λίγο περί Δημοκρατίας και κυρίως ιστορικά θα δεις πως η Δημοκρατία ήταν ανέκαθεν το μοναδικό πολίτευμα που προώθησε επί της ουσίας τον διάλογο και την εναρμόνιση των αντιθέτων μέσω του διαλόγου των καλών τεχνών, του αθλητισμού κ.λ.

Το κάνεις και σε Stand Up αυτό?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arianos
troll


100 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2015, 03:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arianos

DSM: Το κάνεις και σε Stand Up αυτό?


Σε χάνω! Έχεις και άλλες εκδόσεις?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2015, 03:32:56  Εμφάνιση Προφίλ
Κοίτα τώρα. Παραδέχομαι που είμαι πολύ στριφνός. Οι περισσότεροι εδώ μέσα μάλιστα θεωρούν, που είμαι πολύ αρxίδι. Αλλά είχα όλη την καλή διάθεση, και θεώρησα πως κάνεις πλάκα.

Αν μιλάς σοβαρά, θα ήθελα να μου πεις, αν γνωρίζεις, τον ορισμό του Δημοκρατικού Πολιτεύματος. Ποιός είναι αυτός, πόσους τύπους έχει, ποιός τον περιέγραψε, αν υπάρχουν άλλα πολιτεύματα, πως τον περιέγραψε σε σχέση με τα άλλα πολιτεύματα, πού τα έχεις διαβάσει όλα αυτά, σε ποιά ιστορία αναφέρεσαι, και κυρίως:

Τί σχέση έχει η Δημοκρατία με τον αθλητισμό???

Άλλο η ορθή άποψη, άλλο η άποψη του ορθού.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2015, 03:35:49  Εμφάνιση Προφίλ
Αριανέ μιας και δεν έχω τελειώσει τις δουλειές ας μπω και μαζί σας καληνυχτίζω άπαντες.

Stand up comedy.

Η Δημοκρατία είναι κάτι το σχετικό. Αν πχ είσαι σε γραφείο της Χρυσής Αυγής και είσαι κομμουνιστής και ψηφίσετε δημοκρατικά για το αν θα σε τσιμεντώσουν,μάντεψε! Θα νικήσει η Δημοκρατία. Δημοκρατικά θα σε τσιμεντώσουν.
Ετσι και χειρότερα, και στην κοινωνία.

Η απόλυτη ιδέα είναι η ελευθερία. Εκεί δεν χωράνε παράμετροι. Οπου καταπατάται η ελευθερία σου αρχίζει η ασυδοσία. Το ίδιο αν καταπατάς την ελευθερία του άλλου.

Οι προυποθέσεις της δημοκρατίας είναι πολλές, και σχετικές. Η παιδέια έιναι βασικό θέμα, και σχετικό πάλι. Δεν τον φανταζόμαστε όλοι το ίδιο τον κόσμο. Η ελευθερία έκφρασης είναι η ιδέα που ήθελες να εκφράσεις παραπάνω, νομίζω. (?)

Αυτά. Λοιπόν, καληνύχτα σε όλους.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2015, 03:39:03  Εμφάνιση Προφίλ
Και κάτι ακόμα. Φτιάχτε ρε λίγο την ορθογραφία σας. Άμα και γράφετε ελληνικά, την ελληνική, άμα και γράφετε αγγλικά, την αγγλική.

Βάζει θέμα η άλλη, και γράφει bulling. Bullying είναι μάτια μου. Γαμώ τα μάτια μου, γαμώ.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arianos
troll


100 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2015, 04:29:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arianos
Χρήστη Italos μην βιάζεσαι να μεταφράσεις τις ιδέες που θέλω να εκφράσω! Οι ιδέες μου και ο λόγος μου συνεργάζονται πολύ αρμονικά μεταξύ τους! Δεν έχω κανένα παράπονο από την έκφραση των ιδεών μου μέσω του λόγου μου μέχρι σήμερα! Αν θα χρειαστώ τίποτα βοηθητικούς θα σε έχω υπόψιν μου και ίσως σε προτιμήσω! Άσε τον χρήστη Heretic προς το παρόν να απαντήσει ο Άνθρωπος σε όσα τον έχω ρωτήσει πάνω στις δικές του τοποθετήσεις! Σε καληνυχτίζω και σένα και τους υπόλοιπους! Μετά Τιμής... ανταποδίδω!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2015, 04:40:39  Εμφάνιση Προφίλ
Arianos

quote:
Οι ιδέες μου και ο λόγος μου συνεργάζονται πολύ αρμονικά μεταξύ τους! Δεν έχω κανένα παράπονο από την έκφραση των ιδεών μου μέσω του λόγου μου μέχρι σήμερα!

Άψογος. Αυτό. Τίποτα άλλο.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2015, 04:44:45  Εμφάνιση Προφίλ
Arianos

Ωστόσο...

Αν μιλάς σοβαρά, θα ήθελα να μου πεις, αν γνωρίζεις, τον ορισμό του Δημοκρατικού Πολιτεύματος. Ποιός είναι αυτός, πόσους τύπους έχει, ποιός τον περιέγραψε, αν υπάρχουν άλλα πολιτεύματα, πως τον περιέγραψε σε σχέση με τα άλλα πολιτεύματα, πού τα έχεις διαβάσει όλα αυτά, σε ποιά ιστορία αναφέρεσαι, και κυρίως:

Τί σχέση έχει η Δημοκρατία με τον αθλητισμό???

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2015, 07:55:00  Εμφάνιση Προφίλ
Αναρωτιέμαι αν η marina theodor ξέρει τι ακριβώς ψάχνει εδώ πέρα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2015, 07:59:27  Εμφάνιση Προφίλ
Πύρινος

Εγώ αναρωτιέμαι, γιατί εσύ είσαι ακόμα εδώ πέρα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2015, 11:07:10  Εμφάνιση Προφίλ
Arianos, πρόσεξε να δεις πως το βλέπω το θέμα «σας»:
Τυγχάνει να διαβάζω συγκεκριμένα φόρουμ. Και εδώ, αν και παλιό μέλος, κυρίως διαβάζω και παρακολουθώ συγκεκριμένα θέματα. Ένα από αυτά ήταν η Νεα Ακρόπολη και ο πρώην παρεξηγημένος "αρχηγός" στο παράρτημα της Θεσσαλονίκης. Ο λόγος είναι γιατί απλά έχει πλάκα το θέμα εξ αιτίας του τρόπου που το χειρίζεται το συγκριμένο νούμερο.

Από την μία έχεις μια οργάνωση με ξεκάθαρη γκρίζα ιδεολογία με "εσωτερίστικο" περιτύλιγμα, από την άλλη έχεις έναν τύπο που είχε ανελιχθεί στον βαθμό του αρχηγού παραρτήματος, διαφώνησε και έφυγε και έκτοτε τον βλέπεις να χρησιμοποιεί ότι ύπουλο κολπάκι έμαθε εκεί μέσα για να τους επιτεθεί.

Σχετικά πρόσφατα παρατήρησα ότι ξεκίνησε τις διαδικτυακές επιθέσεις. Ξέρεις, για να στήσεις επίθεση και καλά στο ξεκάρφωτο θέλει τεχνική. Δεν είναι απλά τα πράγματα. Αν μερικοί χρήστες τυγχάνει να έχουν μια σχετική εμπειρία από φόρουμ σε παίρνουν πρέφα μετά από λίγο. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις τι εννοώ, από ένα άλλο φόρουμ που παρακολουθώ:

http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=28&t=269575

Βλέπεις εκεί αρθρογραφεί ο γνωστός που ανέφερα, και ξάφνου εμφανίζεται ένα ψευδώνυμο "λαγός". Το "Περιστρέρι" ή "περιστέρι" ή "Μαρία" (όπως μάθαμε αργότερα) ή κολοκύθια τούμπανα να συμπληρώσω εγώ. Του κάνει πάσα με ένα πολύ χαρακτηριστικό τρόπο όλη την ιστορία που έχει υπόψη της ή έχει στήσει για τις Εννέα Μούσες, το παράρτημα Πατρών της Ν.Α δηλαδή, και ο τύπος ξεκινάει το εκ του πληκτρολογίου κατηγορητήριο.

Με ρώτησες που ξέρω για την Ν.Α. Από αυτά που βγαίνουν και γράφουν όλοι αυτοί οι x χρήστες ρε φίλε. Είναι πολύ απλό και κατανοητό, και προτρέπω όποιον έχει λίγο ελεύθερο χρόνο, να κάτσει και να διαβάσει αυτές τις 3-4 σελίδες που αναφέρω και θα βγάλει τα συμπεράσματά του. Ας τα κρατήσουμε όλα αυτά υπόψη μας και να ξαναγυρίσουμε στο θέμα μας.

Arianos, μας εξηγείς λίγο πιο περιεκτικά ποιο ακριβώς είναι το δικό σου πρόβλημα; Γιατί παρατηρώ πως με το που γράφτηκες ξεκίνησες την επίθεση εναντίον μου. Σε πειράξανε αυτά που έγραψα όσον αφορά την «marina theodor» και άρχισες την αγόρευση; Είδες και θέματα μου με άλλους χρήστες; Άστο ρε φίλε, μην το συνεχίζεις έτσι γιατί θα εκτεθείς περισσότερο. Θα σου πω κάτι γενικό, αν θέλεις σκέψου το λίγο:

1) Αν κατά μαλακίας το ανάγνωσμα κάποιος έχει τσιμπήσει μια πραγματική αγωγή που έχει κάνει κάποια Μαρίνα Θεοδωρxxx ενάντια στην Ν.Α Πατρών, στις Εννέα Μούσες ή στους Ιλλουμινάτι της γειτονιάς της και κάποιο λαμόγιο χρησιμοποιεί τα στοιχεία της για να προκαλέσει θόρυβο, τίθεται θέμα ποινικό.
2) Αν η ίδια η Μαρίνα Θεοδωρxxx βρίσκεται εδώ και παράλληλα με την αγωγή της προσπαθεί να δημιουργήσει λαϊκό δικαστήριο στο ίντερνετ ενάντια στην Ν.Α, αυτό είναι το λιγότερο βλακώδες και έχει κάψει το θέμα της εξ αρχής.
3) Αν τέλος είναι όλα αυτά μια μούφα, όπως εικάζω ότι είναι και το πιθανότερο, θα συνιστούσα να σταματήσουν κάποιοι να προσβάλουν την νοημοσύνη μας. Όταν κάποιος banαρεται από ένα φορουμ, ας κρατήσει την δέουσα αξιοπρέπεια και να μην επανέρχεται με ιστοριούλες, γιατί το μόνο που καταφέρνει είναι να εκθέτει τον εαυτό του.

Και να σου πω τέλος ότι η άποψη μου για τις όποιες αυτές οργανώσεις και ειδικά τα μέλη τους, τέως και νυν, είναι η ίδια και η αυτή. Άμα είχαν μυαλό, ακόμα και πιτσιρικάδες να ήταν τότε, δεν θα γράφονταν και αν ήταν εντάξει δεν θα ανέβαιναν σε βαθμούς αλλά θα έφευγαν τρέχοντας μέσα σε ένα μήνα. Και κυρίως αν έβαζαν μυαλό μετά δεν θα συνέχιζαν 20+ χρόνια μετά να αναμασάνε τα ίδια και τα ίδια.

Που άμα τους ψάξεις αρκετούς από αυτούς, έχουν ενταχθεί σε άλλες τέτοιες οργανώσεις ή έχουν φτιάξει δικιές τους, μια από τα ίδια με διαφορετικό περιτύλιγμα. Αυτά τα ολίγα και παρακαλώ αυτούς τους κάποιους να μην προσβάλλουν άλλο την νοημοσύνη μας.


Edited by - Heretic on 31/03/2015 11:56:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2015, 16:04:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Χρήστη Italos...
Εχμ...

Παραβλέποντας το προφανές (που δεν θα το εξηγήσω περαιτέρω) το κακό με τα σχολεία στην Ελλάδα είναι ότι περνάνε την ιδέα ότι δημοκρατία=ελευθερία.

Βέβαια φίλε μου εσύ μπορεί να εννοούσες δημοκρατία. Σε αυτή την περίπτωση να απολογηθώ. Πάντως θα επιμείνω διαφωνόντας, ότι η δημοκρατία από μόνη της, δεν είναι αναγκαστικά ένα καλό πολίτευμα, όπως διακρίνουμε και στις μέρες μας.

Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία...

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2015, 16:21:07  Εμφάνιση Προφίλ
Και για να μην αφήνω αμήχανες στιγμές να μας παρασύρουν από το ενδιαφέρον του θέματος, να μιλήσω λίγο και για bullying, μπας και ακούει κανένα ωτίο ανοιχτό. Βέβαια δεν είναι για τη ΝΑ, αλλά για τους ΜτΙ που ξέρω καλύτερα. Άλλο σενάριο, ίδιο έργο.

Από τη στιγμή που θα βαφτιστείς Μάρτυρας του Ιεχωβά, αν και εφόσον αποφασίσεις να παντρευτείς Ορθόδοξο ή κάποιον εκτός της εκκλησίας τους, παίρνοντας ένα εδάφιο της Γραφής, τεκμηριώνουν οι κύριοι ότι δεν πρέπει στον απολωλό να μιλάει κανένας από την εκκλησία τους.

Μιλάμε για καταπληκτικό από αριστοτεχνικής άποψης σχέδιο.
Πρώτα σε απομονώνουν εντός, αφού σου λένε ότι οι εκτός είναι "κοσμικοί", και παγιδευμένοι από το Σατανά και λοιπές μπούρδες, και μετά σε "εκβιάζουν" ότι θα χάσεις και αυτόν τον κοινωνικό περίγυρο που έχεις.

Τα αποτελέσματα αυτής της διαδικασίας τα έχω δει ιδίοις όμασσι.
Πατεράδες να μην μιλάνε στις κόρες τους και στους γιους τους, φίλοι να μην λένε ούτε γεια, με πολλές φορές τραγικά αποτελέσματα.

Φυσικά οι "πληροφορημένοι" από μέσα, νονίζουν ότι κάνουν κάτι καλό με αυτή την κίνηση.

Αγάπες και λουλούδια στο φαίνεσθαι.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2015, 16:41:41  Εμφάνιση Προφίλ
Και μένοντας μέσα στο θέμα αλλά περιφερειακά, θέλω να αναφερθώ στην παιδική τρομοκρατία.

Οσον αφορά την τρομοκρατία στα σχολεία, κατα΄την ταπεινή μου άποψη, φταίνε αποκλειστικά οι γονείς, και ο τρόπος που μεγαλώνουν τα παιδιά τους, εκατέρωθεν.

Εχω φάει πάρα πολύ κορόιδεμα στο σχολείο, κυρίως από παιδάκια που είτε δεν είχαν γονείς, είτε συμμετείχαν σε κάποια κλειστή κλίκα αλά beverly hills, κυρίως λόγω χαμηλών τόνων.
Η πλάκα είναι ότι γενικά λόγω ατελείωτης αυτοπεποίθησης συνήθως κατέληγα να τους μιλάω σαν πατέρας τους και να τα μαλώνω.

Κάποια άλλα παιδάκια όμως δεν είχαν τέτοια αναισθησία.
Το κλειδί εκεί είναι η ομαδικότητα. Μπαίναμε μπροστά και παίζαμε φάπες με τους πονηρούς που το παίζανε νταήδες.
Αυτό που με προβληματίζει, είναι ότι δεν βλέπω σήμερα παιδιά έτοιμα να υπερασπιστούν τους ανυπεράσπιστους.

Μου είναι τελείως εξωγήινο το ότι μπορεί να χρησιμοποιούν κάποιον σε μια κλειστή ομάδα και να μην βρέθηκε ένας να επιβάλλει την τάξη. Αυτό δείχνει μια τάση προς τον ατομισμό στη σημερινή γενιά, που ενώ υπήρχε και στη γενιά μας, ήταν σε μικρότερο βαθμό. Στις χοντράδες δηλαδή, πάντα κάποιος καθάριζε.

Νομίζω οι γονείς, πρέπει να επανεξετάσουμε κάπου το τι περνάμε στα παιδιά μας. Να τους δίνουμε πολλή σημασία, να τους κλείσουμε την τηλεόραση και να τα ενσωματώνουμε σε ομαδικά παιχνίδια.

Εκεί που κάποιο βλέπουν εγκληματικά παιδιά, εγώ βλέπω εγκληματικούς γονείς. Η ηλικία δεν παίζει και μεγάλη σημασία, αν και η κρίσιμη περίοδος νομίζω είναι η μετάβαση από την εφηβεία. Οτι κάνουμε πρέπει να ναι πριν την εφηβεία όπου το παιδί αποκρυσταλώνει μεγάλο μέρος της προσωπικότητας του και μετά δύσκολα φτιάχνουν τα άφτιαχτα.

Μετά Τιμής...ο μικρός Κθούλου

Edited by - Italos on 31/03/2015 16:51:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arianos
troll


100 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2015, 17:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arianos
Heretic άστο παλικάρι μου δεν το έχεις! Μην το ζορίζεις άλλο! Ή πάει το πράγμα ή δεν πάει, δεν γίνεται με το ζόρι! Κάνε ένα kit-kat να συνέλθεις και τα ξαναλέμε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2015, 17:05:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
DSM
Πύρινος

Εγώ αναρωτιέμαι, γιατί εσύ είσαι ακόμα εδώ πέρα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Γιατί γουστάρω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2015, 17:07:35  Εμφάνιση Προφίλ
"Arianos" τι ψάχνεις εδώ πέρα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Arianos
troll


100 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2015, 17:21:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arianos
Τι έγινε παιδάκια?! Μπήκα σε κανενός το τσιφλικάκι και δεν το κατάλαβα? Εσείς που είστε παλαιότεροι εδώ μέσα, έπρεπε να έχετε ποιο φιλόξενη στάση! Θα συμφωνήσω με έναν που είδα ποιο πανω να λέει : Δυστυχία σου ΕΛΛΑΣ με τα τέκνα που γεννάς! Πως καταντήσαμε έτσι?!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2015, 17:26:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Heretic άστο παλικάρι μου δεν το έχεις! Μην το ζορίζεις άλλο! Ή πάει το πράγμα ή δεν πάει, δεν γίνεται με το ζόρι! Κάνε ένα kit-kat να συνέλθεις και τα ξαναλέμε!


Ε ρε γλέντια... εσυ πάντως το έχεις σίγουρα! Προτείνω να φωνάξεις τον pantelis1 για ενισχύσεις. Είμαι σίγουρος οτι κάπου εδω θα βρισκεται!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2015, 19:32:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ε ρε γλέντια... εσυ πάντως το έχεις σίγουρα! Προτείνω να φωνάξεις τον pantelis1 για ενισχύσεις. Είμαι σίγουρος οτι κάπου εδω θα βρισκεται!

Ατιμούλικο...!!!

Πως τους καταλαβαίνεις....!!!

Γουστάρω όμως, έχουν πολύ πλάκα τα νεοακροπολιτανά.Περνάν εαυτούς σε αρμονία λόγου-σκέψης.Φαντάσου και να μην ήταν αρμονικά αυτά τα δυό...

Σαν τους χριστανοταλιμπάν ένα πράγμα.

Δεν μπορούν να καταλάβουν, ότι δεν ανήκουμε πουθενά.Δεν μπορεί σου λέει το θύμα της ΝΑ και οποισδήποτε σκατοσέχτας, κάπου θα ανήκεις, δεν μπορείς να είσαι ελεύθερος και ανεξάρτητος.Τόσο κοκομπλόκο έχουν τα μυαλά τους.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2015, 19:42:22  Εμφάνιση Προφίλ
Κοπέλια αγνοήστε την παγίδα. Ασχοληθείτε με το θέμα που είναι αρκετά ενδιαφέρον και μην δίνετε αξία σε τυράκια.
Το θέμα είναι η τρομοκρατία, το έθεσε έτσι γενικά και ο θεματοθέτης με δικά του λόγια. Μην ασχολείστε, αναγκάστε το θέμα να πάει εκεί που πρέπει να τελειώνει το πανηγύρι.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

marina theodor
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2015, 21:47:32  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα,
Πρώτα από όλα να ξεκαθαρίσω πως είμαι ανοιχτή για διάλογο και απόψεις Που είναι όμως εύστοχες και εντός θέματος.Δεν έχω να κερδίσω τίποτα από εδώ παρά μονο να ενημερώσω και να ενημερωθώ.

ΝΙΚΟΜΑΧΕ βλέπω πάλι γράφετε εδώ ενω νωρίτερα είπατε "να μας λείπει".Δε σας πιέζει κανείς αν δεν το θέλετε να συζητάτε μαζί μας.Ευτυχώς για εσας έχουμε ελευθερία και μπορείτε να κάνετε ότι θέλετε.

HERETIC αν σας έχει κουράσει το θέμα και από άλλα forum μπορείτε να μη συμμετέχετε.Αν και ακόμα δεν έχετε αντιληφθεί τη διαφορά.Εδώ αναφέρεται συγκεκριμένο περιστατικό και όχι εντυπώσεις.Μιλάμε για συμβάν.Και μην ανησυχείτε για τον αν αληθεύει ή όχι ,θα το μάθετε πολύ σύντομα.

Χαίρομαι για την αναφόρα σχετικά και με εμπειρίες άλλων που έχουν υποστεί εκφοβισμό.Είναι σημαντικό να είμαστε ενήμεροι για να μπορούμε να λύσουμε το πρόβλημα αυτό. Δέν είμαστε εδώ ούτε λαικό δικαστήριο ούτε οτιδήποτε σχετικό.Είμαστε πολίτες μιας Δημοκρατικής χώρας και μοιραζόμαστε κοινές εμπειρίες.Θα παρακαλούσα λοιπόν να λείπουν οι εκφοβισμοί γιατί όπως βλέπετε δεν πιάνουν σε μένα.Ας συνεχίσουμε με τις δικές σας και άλλες εμπειρίες και απόψεις.
Με καλή διάθεση πάντα για διάλογο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2015, 22:05:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΕ βλέπω πάλι γράφετε εδώ ενω νωρίτερα είπατε "να μας λείπει".Δε σας πιέζει κανείς αν δεν το θέλετε να συζητάτε μαζί μας.Ευτυχώς για εσας έχουμε ελευθερία και μπορείτε να κάνετε ότι θέλετε.

Προφανώς για εσάς...δυστυχώς έχουμε ελευθερία.Αυτό αφήνεις να εννοηθεί.

Λανθάνουσα γλώσσα...

Αλλά είπαμε, έχετε αρμονία λόγου-σκέψης.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy