ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 BULLING από τη Νέα Ακρόπολη
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Arianos
troll


100 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2015, 03:40:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arianos
Λοιπόν DSM αν έχεις προιγούμενα παλικάρι μου με την Δημοκρατία πήγαινε παλικάρι μου να απευθυνθείς στους αρμόδιους φορείς του προβλήματός σου! το κατάλαβες? Εγώ δεν είμαι εδώ για να απαντήσω και να απολογηθώ στα ανεκπλήρωτα και στα αποθυμένα του κάθ' ενός παλικάρι μου! Και αν δεν σου κάνει εν τέλει η Δημοκρατία εσένα και δεν ξέρω ποιού άλλου τράβα και ρίξτην αν μπορείς παλικάρι! Σταμάτα να μιξοκλαίς απο δω και απο κει με σκληρό προσωπείο αδερφέ μου! Έχει μεγαλώσει και προχωρήσει ο κόσμος ποια, δεν τα χάβει αυτά! Και αν αποφασίσεις εν τέλει να τη ρίξεις μπουμπούνα, θα περιμένω: Μολών λαβε έλεγαν οι Σπαρτιάτες!
Καληνύχτα λέμε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2015, 03:51:43  Εμφάνιση Προφίλ
Arianos

Παλικάρι, παλικάρι, παλικάρι, παλικάρι...

Να αλλάξεις χάπια. Ή δοσολογία. Το κλειδί πάντως, είναι στο να αλλάξεις. Μωρό μου.

Υ.Γ. Και να μην αλλάξεις, να και να. Εγώ θα παραμείνω αρχiδι, εσύ θα συνεχίζεις αχαμπάριαστος. Φιλούθκια. Χάπατο.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2015, 04:01:50  Εμφάνιση Προφίλ
Arianos

Σου έχω γράψει σε δημοτική, καθαρεύουσα, λόγια, αρχαία, αγγλική και καλιαρντά. Μέχρις εκεί ημπορώ το ντουγάνι. Πέραν τούτων αδυνατώ, οπόταν, άντε και σάλτα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arianos
troll


100 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2015, 12:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arianos
Στο λαιμό σου έκατσε η Δημοκρατία βλέπω! Μπραβο χαίρομαι! Άμα δεν σου αρέσει πάντως και έχεις τόσο πολύ πρόβλημα μπορείς να γυρίσεις στην κοινότητα σου, στους τουρκοκυπρίους δηλαδή! Έτσι και αλλιώς αυτοί δεν υποψιάζονται καν Δημοκρατίες! Και πάρε και τη νεα ακρόπολη μαζί σου αν θες! Μια χαρά θα περάσετε! Και μετονομάστε τη σε Ινσταμπούλ ή οτι αλλο θελετε γιατι εδώ βρωμίζετε την ακρόπολη και τον αέρα που αναπνέουμε! εξυπνάκια και άντρακλα! αντε γεια!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2015, 14:11:22  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε παιδιά, μπήκε μία κοπελίτσα, συγνώμη για την προσφώνηση, την ονομάζω έτσι γιατί την θεωρώ σχετικά μικρή και βάλετε από το πουθενά....

Καταλαβαίνω ότι το φόρουμ μπορεί και να έχει προβλήματα εφόσον η υπόθεση είναι στα δικαστήρια, αλλά από εκεί και πέρα νομίζω ότι θα υπάρχει κάποιο καταστατικό προστασίας, αφενός γιατί φιλοξενεί απόψεις και θέματα, αφετέρου υποστηρίζει την ελευθερία του λόγου θέτοντας, κάποια <<όρια>>.

Από εκεί και πέρα ναι η Μαρίνα μπήκε λίγο απότομα και δεν ξεκαθάρισε κάποια θέματα και δεν απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις γιατί είδε σαν καινούργια στο φόρουμ και χωρίς να γνωρίζει επιθέσεις προς το άτομο της.

Το ότι ανέβασε ένα τέτοιο θέμα θα έπρεπε να απασχολεί ειδικά στις μέρες μας με το παιδί από την Κρήτη και τον εκφοβισμό του.

Δυστυχώς είτε οργάνωση λέγεται, είτε σχολή, είτε ακόμα και ίντερνετ τα νεαρά άτομα κάνουν κλίκες και με υποτιθέμενους αρχηγούς, προσπαθούν να επιβληθούν στους άλλους όχι με το μυαλό τους βέβαια αλλά με χειρονομίες και τσαμπουκά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2015, 15:48:42  Εμφάνιση Προφίλ
Να υπενθυμίσουμε οτι βρίσκεστε σε ενα δημόσια προσβάσιμο forum
οι "επιθέσεις" επι προσωπικού (και ουχί επι απόψεων)
μας βρίσκουν κάθετα αντίθετους!
το δε υβριστικό λεξιλόγιο (επιπέδου πεζοδρομίου) είναι απαράδεκτο!
Για να μην βρεθούμε στη δυσάρεστη θέση να προχωρήσουμε σε προσωρινή απενεργοποίηση λογαριασμών
παρακαλώ πολύ όλους να είναι προσεκτικοί...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2015, 19:01:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

άσχετο, για αυτό που έγινε στο CERN έχεις κανά link Νικόμαχε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2015, 19:56:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

άσχετο, για αυτό που έγινε στο CERN έχεις κανά link Νικόμαχε;


Οι πληροφορίες μου, δεν είναι από την οδό της δημοσιότητας, αλλά σου βρήκα αυτό ως πιο κοντινό:

http://www.econews.gr/2015/04/01/cern-vlavi-121580/

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2015, 22:54:21  Εμφάνιση Προφίλ
Πολλοί θα αναρωτιόντουσαν για τα αίτια της απουσίας μου από το φόρουμ το τελευταίο διάστημα.

Δυστυχώς, έχω πέσει κι εγώ θύμα του bullying από τη ΝΑ που καταγγέλουν εδώ οι αναγνώσται.

Θα σας ενημερώσω σύντομα για τις εξελίξεις....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2015, 23:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
το τσέκαρα και αλλού αλλά δεν είδα πουθενά να αναφέρει ότι ειδικά Έλληνας έφτιαξε το πρόβλημα γι'αυτό ρώτησα...οπότε δύο τινά, ή πήρες έγκυρες πληροφορίες από μέσα ή είναι η κλασική αρβύλα ότι οι έλληνες είναι οι μεγαλύτερες γάτες

Όπως και να'χει η συνεισφορά των Ελλήνων στο CERN (φυσικών, μηχανικών κτλ.) είναι πολύ σημαντική. Και ήταν αδικία που δεν προκρίθηκε η υποψηφιότητα του Νανόπουλου για γενικός διευθυντής του Cern....ούτε στη τριάδα δεν μπήκε...Πολύ αξιόλογη φαίνεται και η Ιταλίδα που επιλέχθηκε αλλά το βιογραφικό της δεν συγκρίνεται με του Νανόπουλου...και ο οποίος έχει συνεισφέρει πάρα πολύ στις έρευνες για το μποζόνιο, ο ίδιος ο Higgs έχει παραπέμψει και εκεί.

παρενθετικά όλα αυτά στο θέμα, για να χαλαρώσουμε και λίγο

Edited by - kost on 01/04/2015 23:11:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2015, 23:54:37  Εμφάνιση Προφίλ
kost, δεν είναι αρβύλα.

Πυθαγόρα, τι έπαθες βρε από τα πυροβολημένα του Λιβράγκα?
Φαντάζομαι σε έβαλαν να...κουρευθείς?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2015, 00:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

μην τσιμπάς...Πρωταπριλιά...περασμένη πλέον...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2015, 00:21:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

για τον Pythagora πάει το παραπάνω, το άλλο με το σερν εντάξει παίζει... άντελοιπόν μετά τις διαφημίσεις β' ημίχρονοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2015, 00:25:32  Εμφάνιση Προφίλ
Αιθέρα, εγώ ξέρεις τί κατάλαβα μετά την παρέμβασή σου? Κόψαμε να γράφουμε εδώ, και πλέον η συμμετοχές στο forum είναι από την nedib, που συνεχίζει τα πατερημά της, κι από τον Χρίστο Ελ με τα προηγούμενα και τα νέα nicks του, να μιλάει για θεούς και αυτοκτονίες.

Δεν λέω, το ξέφυγα λίγο το πράγμα, αλλά κι αυτό τώρα, κατάντια είναι.

Εκτός κι αν η politically correct συμμετοχές είναι προτιμότερες από τις υπόλοιπες, έστω κι αν αφορούν αναπαραγωγή πατερημών, ή διαστροφικές αναλύσεις αυτοκτονικών ιδεασμών.

Δεν στη πέφτω, αλλά μέτρα και μόνος σου.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2015, 00:38:30  Εμφάνιση Προφίλ
Arianos

quote:
Στο λαιμό σου έκατσε η Δημοκρατία βλέπω! Μπραβο χαίρομαι! Άμα δεν σου αρέσει πάντως και έχεις τόσο πολύ πρόβλημα μπορείς να γυρίσεις στην κοινότητα σου, στους τουρκοκυπρίους δηλαδή! Έτσι και αλλιώς αυτοί δεν υποψιάζονται καν Δημοκρατίες! Και πάρε και τη νεα ακρόπολη μαζί σου αν θες! Μια χαρά θα περάσετε! Και μετονομάστε τη σε Ινσταμπούλ ή οτι αλλο θελετε γιατι εδώ βρωμίζετε την ακρόπολη και τον αέρα που αναπνέουμε! εξυπνάκια και άντρακλα! αντε γεια!

Άμα και δεν γνωρίζεις, ρώτα. Πόσο πιο αχαμπάριαστος μπορείς να είσαι? Εγώ Τουρκοκύπριος? Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους ανθρώπους, αλλά σε μένα το λες αυτό? Όταν έρχεσαι ως νέος σε έναν χώρο, ψάξου πρώτα σε ποιόν μιλάς επί προσωπικού. Και μάθε να διαβάζεις αυτά που σου γράφουν. Σου ζητάω να μου ορίσεις τη Δημοκρατία και ποιοί είναι αυτοί οι 'Δημοκράτες' που γράφεις, κι εσύ μου λες τις παπαριές της αρκούδας. Ούτε σου πέρασε από το μυαλό, να μου απαντήσεις επί της ουσίας.

Στην τελική, συμμετέχω επωνύμως. Όσο για το ποιός είμαι, τί πιστεύω κι από πού κατάγομαι, ρώτα τα υπόλοιπα ενεργά μέλη.

Δεν θα σου πω τίποτα άλλο. Μόνο ντροπή.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2015, 01:17:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εκτός κι αν η politically correct συμμετοχές είναι προτιμότερες από τις υπόλοιπες
Πες τα βρε DSM...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2015, 01:45:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Κόψαμε να γράφουμε εδώ, και πλέον η συμμετοχές στο forum είναι από την nedib, που συνεχίζει τα πατερημά της, κι από τον Χρίστο Ελ με τα προηγούμενα και τα νέα nicks του, να μιλάει για θεούς και αυτοκτονίες.

Δεν λέω, το ξέφυγα λίγο το πράγμα, αλλά κι αυτό τώρα, κατάντια είναι.


Είναι καλό να προσπαθείς να δείξεις λίγη λογική στα παράλογα, πιστεύω το προσπαθώ γενικά, και το χω και λίγο τρόπο ζωής. Κάποιες φορές όμως, όταν το πράμα χάνεται στη μετάφραση ακραίως, το να συμμετέχεις στον παραλογισμό απλά τον διαιωνίζει, αφού εκεί δεν αρκούν τα επιχειρήματα. Θεωρώ λοιπόν ότι έχω και γω κάποια μικρή ευθύνη στα παραπάνω, αν και εν τέλει το κατάλαβα. Οχι μόνο για τα του παραλογισμού, όσο και για την επικινδυνότητα τέτοιων θεμάτων, που ειναι ακόμα σημαντικότερο.

Αυτά.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2015, 01:46:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εκτός κι αν η politically correct συμμετοχές είναι προτιμότερες από τις υπόλοιπες

Η υποκρισία είναι απαραίτητος παράγων, επιβίωσης της πολυπολιτισμικότητας...!!

Αλλιώς θα είχαμε δικτατορία της πνευματικότητας.Ναι, αλλά θα είχαμε σωθεί!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2015, 02:15:37  Εμφάνιση Προφίλ
Το πράγμα είναι πολύ απλό.

Αναγνωρίζω που έχω ξεφύγει αρκετές φορές. Ποτέ δεν έχω προβοκάρει κανέναν όμως, έτσι για πλάκα. Όποτε ξεφεύγω, το κάνω απέναντι σε εντελώς προκλητικά τρολ, που μιλάνε για βιασμούς παιδιών, κτηνοβασίες, ιερούς πολέμους, αυτοκτονικούς ιδεασμούς κλπ.

Κι εδώ, η συντονιστική ομάδα, που ομολογουμένως έχει υπάρξει εξόχως ανεκτική στις αντιδράσεις μου, θα πρέπει να δει κι αλλιώς το σύστημα.

Γιατί είναι μεν μια τακτική, να τσεκάρουμε την ανοχή των μελών στα τρολ, αλλά μια άλλη τακτική είναι, να σκίζουμε τα τρολ από την αρχή. Αν λοιπόν δεν μπορεί να υπάρχει άμεση αντίδραση στα τρολ, γιατί θα πρέπει να υπάρχουν χρονοκαθυστερημένες αντιδράσεις απέναντι στα κανονικά μέλη?

Δεν έχω προσωπικά παράπονο, κι αυτό νομίζω το έχω τονίσει με κάθε τρόπο. Ωστόσο, δεν έχω πλέον τη δυνατότητα να μένω ψύχραιμος στις καραγκιοζιές. Το παραδέχομαι ως προσωπική αδυναμία.

Κι εδώ που τα λέω, να βρίσκεται ένας τρολοκαραγκιόζης και να μου λέει που δεν είμαι Δημοκράτης, και που δεν είμαι κάτι άλλο παρά Τουρκοκύπριος, με πέφτει και λίγο βαρύ. Όχι επειδή το είπε, αλλά επειδή κανείς ακόμα δεν του έχει σκίσει τη συμμετοχή.

Γιατί αν δεν μπορούν να γίνουν τα πράγματα αλλιώς, το εύκολο θα είναι να σκίζουμε κανονικά μέλη με απωλεσθείσα ψυχραιμία, και να κρατάμε τρολ με ευκαιριακή επιθετικότητα.

Κι επειδή το δεύτερο δεν γίνεται, πράγματι, είναι αστείο να παίζεται το πρώτο.

Γιατί αν το πρώτο παίζεται και το δεύτερο διαλάθει αρκούντως, η συμμετοχή στο forum δεν είναι παρά ένα τεστ ανοχής στα τρολ. Αλλά δεν νομίζω να είναι έτσι τα πράγματα.

Και για να μην λέει κανείς, που κάνω στείρα κριτική, κάνω πρόταση:

Αν εμφανίζονται παλαιά και νέα τρολ, και προβοκάρουν ή και προσβάλλουν, τα κανονικά μέλη να μπορούν να τους στείλουν να πάνε να γαμηθούν με κάθε τρόπο. Αφού σκίζεται το τρολ, να διαγράφεται και το στειλογάμισμα του κανονικού μέλους.

Η συντονιστική ομάδα γμωρίζει οτι είμαι της δουλειάς, άρα γνωρίζω που αυτό είναι εφικτό. Χρειάζεται μόνο συνεχή παρακολούθηση. Κι αν αυτό αναγνωρίζω που είναι πολύ δύσκολο, το άλλο γνωρίζω που είναι πολύ άδικο.

Αιθέρα, Αμαλία και Μιχάλη, μιλάω με εκτίμηση. Αν αυτή δεν υπήρχε, δεν θα έκανα και τις προσπάθειες που κάνω. Θα μπλόγκαρα με άλλον τρόπο.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2015, 03:21:58  Εμφάνιση Προφίλ
Μιας και είναι γιορτινές μέρες, θα βάλω κι ένα ακόμα θέμα.

Όταν κάποιος παρεκτρέπεται και καταλήγει σε διαγραφή, είναι το nick που τον πίνει, ή ο άνθρωπος από πίσω?

Όχι τίποτα άλλο, έχουμε κάτι Χρίστους Ελ και κάτι δόκτορες, που μπαίνουν εξακολουθητικώς και σπάνε τα φρύδια των μελών. Αναφέρομαι στους συγκεκριμένους, γιατί έχουν παραδεχτεί την ταυτότητα των διαδοχικών τους λογαριασμών.

Η απορία μου είναι εντελώς σαφής. Διαγράφεται το nick, ή το πρόσωπο από το forum?

Κι έχω λόγο που ρωτάω. Αν διαγράφεται το nick, θα πει, που αντί να μιλάμε σοβαρά, παίζουμε strategy game. Αν διαγράφεται το πρόσωπο, θα πει που εννοούμε να μιλάμε μπέσα.

Ας το θέσω πιό τολμηρά:

Εδώ μέσα, η ουσία ανιχνεύεται στο nick, ή στον άνθρωπο? Γιατί στην αγορά μιλούσαν άνθρωποι. Όχι nicks και ρόλοι. Κι αν ήμασταν σε διεθνής κατάστασις, να το καταλάβαινα. Είμαστε όμως μεταξύ μας. Κάποιοι λίγοι άνθρωποι, που μιλάνε ελληνικά.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2015, 03:28:41  Εμφάνιση Προφίλ
Άντε και να το κάνω ακόμα πιό ζωντανό.

Στην αγορά, ήβγαινε ένας παπάρας κι έλεγε τη μαλακία του. Ακόμα κι αν δεν ήλεγε το όνομά του, ήσαντε αυτός ο συγκεκριμένος. Αν αυτό που είπε ήταν μαλακία, τον έπινε ως πρόσωπο. Ανώνυμο μεν, πρόσωπο δεν.

Δεν νοείται αγορά, να αφήνει παπάρες να βγαίνουν με μουτσούνες. Αυτό δεν είναι αγορά μετά. Είναι καρναβάλι.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2015, 08:19:23  Εμφάνιση Προφίλ
Mάνο

Μήπως είσαι λίγο...υπερβολικός, όσον αφορά την διαχειριστική ομάδα?
Γνωρίζεις πως το πρόβλημα είναι καθαρά τεχνικό.Δεν μπορεί να διαγραφεί το πρόσωπο, παρά μόνον το ψευδώνυμο.

Φυσικά και διαγράφεται το πρόσωπο πίσω από το ψευδώνυμο, αλλά μόνον στην συνείδηση της ΔΟ και των μελών.

Τι να κάνουν κι αυτοί?
Απευθύνονται γενικώς στους συμμετέχοντες, με συστάσεις προς τα εμπλεκόμενα μέρη, στην προσπάθειά τους να διατηρήσουν την καθαρότητα της συμμετοχής, ως προς τον σωστό διάλογο και την σωστή κατάθεση ιδεών.

Θίγεσαι?
Ρίξε ένα γαμοσταύρισμα, πέρε και 5 μέρες από την σημαία να ξεκαυλώσεις και επέστρεψε δριμύτερος.Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.Scripta manent για όποιον αναγνώστη έχει κριτική αντίληψη.

Η αντίληψη των τρολς, ποσώς μας ενδιαφέρει.

Ναι.Λένε μαλακίες επί παντός επιστητού.Και?
Τους απαντάς αν θέλεις στο ίδιο μήκος κύματος, τους ειρωνεύεσαι κ.λ.π και τελειώνει εκεί το θέμα.Οι μαλακίες των τρολς, είναι πάντα μαλακίες.Ο,τι κι αν λένε Μάνο.

Ακόμη και όταν κάνουν προσωπική επίθεση, με ανυπόστατες κατηγορίες και "θεόσταλτα" σχόλια, εξακολουθούν να λένε μαλακίες.Προς τι λοιπόν η μήνις σου?Εχει κάποιο νόημα για σένα, ο εκνευρισμός από τα γραπτά ενός ηλιθίου?

Θα το επαναλάβω άλλη μια φορά.Περνάς έξω από το Δαφνί και κάποιος πίσω από τα κάγκελα, σε αποκαλεί Τουρκοκύπριο, δοσίλογο, χουντικό.Τι θα κάνεις?Θα μπεις μέσα να του σπάσεις το κεφάλι, ή θα πας να διαμαρτυρηθείς στην διεύθυνση του ευαγούς ιδρύματος?
Μήπως θα ήταν καλύτερα να ξύσεις το στεατοπυγικό σου, ώστε να διευκολύνεις την σύνδεση με το υπερπέραν?

Η άποψή μου επί του θέματος είναι η εξής.Θεωρώ πως το δικό μας έργο, της αντιπαράθεσης με τα τρολς, είναι η πιο σωστή αντιμετώπισή τους, επειδή για τον νέο αναγνώστη με κριτική αντίληψη, η αλήθεια θα είναι προφανής και φυσικά δεν εκτίθεται το φόρουμ, αφήνοντας αναπάντητες τις μαλακίες.

Και επειδή ο σιωπών δοκεί συναινείν, θεωρώ πως πρέπει να συνεχίσεις το "μαστίγωμα" των τρολς, χάριν και μόνο της αλήθειας και του υψηλού δείκτη που διαθέτεις.

Ασε τον Αιθέρα, την Αμαλία και τον Μιχάλη στην απέξω.Ξέρεις μέσα σου, όπως ξέρω κι εγώ και άλλοι φίλοι εδώ, ότι στην συνείδησή τους είμαστε στην σωστή πλευρά.

Μπερνάρ, πες του κι εσύ δυό κουβέντες.
Πυθαγόρα κι εσένα σε ακούει.Δώσε λίγη βοήθεια στην συναισθηματική "κατάρτιση" του Μάνου μας.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 03/04/2015 08:36:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2015, 22:54:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πυθαγόρα, τι έπαθες βρε από τα πυροβολημένα του Λιβράγκα?
Φαντάζομαι σε έβαλαν να...κουρευθείς?

Mε τα κρεμμυδάκια με έκαναν...
Καλή πρωταπριλιά και καλό μήνα!

Πιο πιθανό είναι να ενσαρκώσει ο Γαβαλάς ή ο Κωστέτσος το ρόλο του Κόναν του βάρβαρου στο επόμενο σήκουελ,
παρά να πέσω εγώ θύμα "bullying" από τη ΝΑ....

Επί του θέματος τώρα,

με ανησυχεί ο Ντιεσέμης με αυτά που γράφει εδώ τελευταία...
Οχι ότι έχει άδικο,
αλλά η τρολομαχία σε ένα φόρουμ σαν και αυτό είναι ιδιαιτέρως δύσκολη περίπτωσις, και προφανώς η Διαχείρισις δεν μπορεί να κατηγορηθεί γιατί δεν κόβει κώλους...

Δημοκρατία έχομεν, ο καθείς την παπαριά του μπορεί να εκφράζει ελευθέρως, αλλά εάν όντως είναι παπαριά να δέχεται και τις συνέπειες προφανώς.
Είχα αναφέρει κάποτε το παράδειγμα με το Θερσίτη,
ακριβώς για τέτοιες περιπτώσεις.

Λέγεις κύριε την οποία παπαριά σου? Ευχαρίστως να την ακούσουμε και να καταγραφεί,
αλλά μη διαμαρτύρεσαι μετά για τη βροχή από τα μπινελίκια που θα ακολουθήσουν.
Έτερον εκάτερον....

Κατά τα άλλα,
τί είχες Γιάννη, τι είχα πάντα...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arianos
troll


100 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2015, 02:23:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arianos
DSM: Ας ξεκινήσουμε από το τέλος λέω: Ντροπή μου λες! Όντος η συνείδησή μου, μου επιβάλει να ντραπώ από ένα "αρχίδι" όπως μόνος σου επανειλημμένα αυτοαποκαλέστηκες! Όσο για την επώνυμη συμμετοχή σου ασχολίαστο! Όσο για την ιστορική ανάλυση της Δημοκρατίας και οποιαδήποτε άλλη απορία έχεις πάνω στον χώρο των γραμμάτων άνοιξε καμιά εγκυκλοπαίδεια να ξεστραβωθείς! Εγώ είμαι αγράμματος εξάλλου όπως μου είπες, δεν μπορώ να σου λύσω καμιά απορία. Αλλά και να ήξερα γράμματα δεν θα επεδίωκα καμιά τέτοιου είδους συζήτηση μαζί σου, και αυτή η απόφαση είναι καθαρά απόσταγμα ιδεολογίας και δισυδαιμονικών πεποιθήσεων που έχω: Πιστεύω πως η ανοησία είναι άκρος κολλητική! Ντόϊνγκ! Άλλά επίσης δεν βρομίζω και δεν ρίχνω χαμηλά τόσο υψηλές ιδέες συζητώντας τες με άτομα που εκτός όλων των άλλων δεν έχουν καν την καλή πρόθεση να συνομιλήσουν αλλά τις έχουν καταδικάσει εκ των προτέρων! Έκτος όλων των άλλων δηλαδή είμαι και ψώνιο! Φιλούθκια στον Ερντογκάν!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2015, 13:55:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

τι θα γίνει Ariane με το ίδιο βιολί, επί του θεματος έχεις να πεις κάτι; έχεις κάποια γνώμη ή εμπειρία από τη ΝΑ (αυτό δηλαδή που ψάχνει και η θεματοθέτης)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2015, 18:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Η όλη κατάσταση μοιάζει σα να βλέπει κανείς θέατρο με κακούς ηθοποιούς.

Εν πάσει περιπτώσει, δύο πράγματα έχω να καταθέσω επί σκηνής:

1). Αυτή η έμπνευση να χρησιμοποιηθεί η λέξη "bullying"* στο παρόν "μονόπρακτο", μια λέξη που πουλάει αυτές τις μέρες στα ΜΜΕ και που έχει συνδεθεί με ιδιαίτερα τραγικά γεγονότα, είναι τουλάχιστον απαράδεκτη αστοχία!
ευτυχώς ο τρόπος με τον οποίο έχει γραφτεί παραπέμπει σε "ταύρισμα" (bull --> ταύρος, bully --> θρασύδειλος, νταής, μερικές από τις σημασίες)

2). marina theodor περιμένουμε τις αμέσως επόμενες ημέρες να μας στείλεις ένα σκανάρισμα της ταυτότητάς σου ώστε να βεβαιωθούμε ότι η καταγγελία σου είναι ειλικρινής και δεν αποτελεί προσπάθεια προβοκάτσιας.

*bullying


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2015, 02:15:49  Εμφάνιση Προφίλ
Amalia, εντελώς χάλια η παράσταση. Αλλά αυτά παθαίνει κανείς όταν πάει και κάνει ερασιτεχνικό θέατρο με κατά φαντασία σκηνοθέτες, όπως αυτούς που ανέφερε εκείνη η "Μαρία" που είχε την ατυχή εμπειρία με τις Εννέα Μούσες στην Πάτρα (δες προηγούμενο μήνυμά μου).
Επίσης θέλω να θίξω πως αυτή η ιστορία που φαινομενικά μας διασκεδάζει, δεν αφορά bullying αλλά είναι μια κλασσική περίπτωση cyberstalking. Τόσο κλασσική που θα μπορούσε να γίνεται και μάθημα σε φοιτητές του τμήματος Επικοινωνίας και ΜΜΕ.

(θα επανέλθω στο θέμα που έθιξα italos αύριο, δεν το ξέχασα)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2015, 02:31:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Αμαλία, σωστά ζητάς ταυτοποίηση ενός λογαριασμού που προβαίνει σε καταγγελία, δεδομένου ότι ουδείς δικαιούται να χρησιμοποιεί ως όχημα το φόρουμ εδώ χρησιμοποιώντας ένα υποτιθέμενο αληθινό όνομα για να δυσφημεί και να συκοφαντεί. Και χρησιμοποιώντας μάλιστα το προκάλυμμα του επίκαιρου bullying για να εξασφαλίσει την προσοχή.

Και η θεματοθέτης έδωσε πάτημα σε αυτό για έναν παραπάνω λόγο, διότι έχει εξαφανιστεί από το θέμα. Δηλώνει ότι επιθυμεί να κάνει διάλογο κι όμως αποφεύγει το διάλογο, δεν απαντάει σε ερωτήσεις και μια στο τόσο αναμασά τα ίδια πράγματα.

Θα σε παρότρυνα βέβαια να τής ζητήσεις μερική ταυτοποίηση, να φαίνεται δηλαδή μόνο το ονοματεπώνυμο και όχι τα υπόλοιπα στοιχεία για ευνόητους λόγους.


Έγραψες επίσης περί «θεατρινισμών» και μονόπρακτου δράματος...Όμως δεν μπορούμε να ξέρουμε και να κρίνουμε το τι ακριβώς έχει γίνει. Αυτό δηλαδή που έλεγα και στον Heretic. Γιατί να βλέπουμε τη μία πιθανότητα (κακεντρέχεια/προβοκάτσια) και να μην βλέπουμε και την άλλη (πραγματική παρενόχληση νεαρής κοπέλας);;

Το θέμα μπορεί όντως να ‘βρωμάει’ αλλά από την εξής σκοπιά:

Όπως έγραψα και πιο πάνω, με ένα ψάξιμο στα social media μπορεί κάποιος να βγάλει επί τόπου κάποια συμπεράσματα με σχετική σιγουριά.

Και μπορεί επίσης κάποιος να δει ότι αυτός ο ‘τέως αρχηγός’ φαίνεται να νουθετεί τις κοπέλες αυτές που βάλλουν κατά της οργάνωσης. Σε δημόσια θέα είναι όλα αυτά.

Ίσως και να τις συμβουλεύει στο τι θα γράψουν στο φόρουμ εδώ ή ίσως ακόμα και να έχει αρχίσει να γράφει και ο ίδιος.

Άλλο όμως αυτό και άλλο το να πούμε ότι όλο αυτό είναι ένα μονόπρακτο δράμα.

Καταλαβαίνεις τη διαφορά.

Θα ήταν ηλίθιο (και απ'ότι καταλαβαίνω και μάλλον αδύνατο) να στήσει κάποιος κάτι τέτοιο εκ του μηδενός, όσο εμμονικός ή εκδικητικός κι αν μπορεί να είναι.

Το να το εκμεταλλευτεί κάποιος σίγουρα ναι μπορεί, πχ. με χρήση αβανταδόρικων λογαριασμών, ή με νουθεσίες σε νεαρά άτομα με παρόμοιο θέμα, αλλά όχι και να το στήσει εκ του μηδενός. Έτσι τουλάχιστον το βλέπω εγώ.

Από εκεί και πέρα καλά κάνεις που ζητάς από το μέλος marina να ξεκαθαρίσει έμπρακτα τη θέση του, ώστε να προστατεύσεις το φόρουμ από τυχόν κακεντρέχειες. Και εάν δεν υπάρχει κακεντρέχεια τότε αρμόδιοι να κρίνουν την υπόθεσή της είναι άλλοι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2015, 12:12:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Έγραψες επίσης περί «θεατρινισμών» και μονόπρακτου δράματος...Όμως δεν μπορούμε να ξέρουμε και να κρίνουμε το τι ακριβώς έχει γίνει. Αυτό δηλαδή που έλεγα και στον Heretic. Γιατί να βλέπουμε τη μία πιθανότητα (κακεντρέχεια/προβοκάτσια) και να μην βλέπουμε και την άλλη (πραγματική παρενόχληση νεαρής κοπέλας);;

Το θέμα μπορεί όντως να ‘βρωμάει’ αλλά από την εξής σκοπιά:

Όπως έγραψα και πιο πάνω, με ένα ψάξιμο στα social media μπορεί κάποιος να βγάλει επί τόπου κάποια συμπεράσματα με σχετική σιγουριά.

Και μπορεί επίσης κάποιος να δει ότι αυτός ο ‘τέως αρχηγός’ φαίνεται να νουθετεί τις κοπέλες αυτές που βάλλουν κατά της οργάνωσης. Σε δημόσια θέα είναι όλα αυτά.

Ίσως και να τις συμβουλεύει στο τι θα γράψουν στο φόρουμ εδώ ή ίσως ακόμα και να έχει αρχίσει να γράφει και ο ίδιος.

Άλλο όμως αυτό και άλλο το να πούμε ότι όλο αυτό είναι ένα μονόπρακτο δράμα.


Kost, δεκτή η άποψη σου αλλά άκου και την δική μου: Τhere is no spoon. Δεν υπάρχουν κοπέλες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2015, 12:53:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Εντάξει, τα δίκτυα αυτά είναι γεματα από ψεύτικους λογαριασμούς, μπορεί όμως νομίζω καποιος να καταλάβει αν είναι αληθινά ή ψεύτικα.

Όπως και να'χει, εάν αρνηθεί να κάνει ταυτοποίηση τότε έχεις εσύ δίκιο, εάν κάνει τότε έχω εγώ

Και νομίζω αρκετά το ψείρισα το θέμα αυτό...

Καλημέρες!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy