ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 αστρική προβολή (μέρος πρώτο)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
StorM_GmA
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2002, 17:02:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους StorM_GmA
geia sou file akpe :p
Eixa diavasei gia mia energeiaki aktina i opoia se ennwnei me to swma sou kai ama kopei tote pe8eneiz.Pwz 8a 3erw pote 8a "spasei" afti i aktina?

StorM_GmAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akpe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2002, 22:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akpe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος akpe
ki egw exw akousei gia kati paromoio...polloi to xaraktirizoun ws "nima". den gnwrizw tipota distixws

I never wanted to know...
Never wanted to see...
I've wasted my time
'till time wasted me...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CrEeP
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2002, 11:26:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CrEeP
Stous tyflous basileuei o monofthalmos... Den kserw polla pragmata, alla kserw toulaxiston liga.

Os'anafora ton elegxo tou nou prepei na pw oti symfwna me tis arxes ths astrikhs probolhs einai poly eykolo na taksidepseis. To pio dyskolo pragma einai na katafereis na ftaseis ton eayto sou se shmeio pou na mporei na taksidepsei. Dhladh, bgainontas suneidhta pleon apo to swma sou ta pragmata den einai toso eykola. O nous sou pleon den einai suneidhtos alla ypersyneidhtos. Dhladh pleon eisai ena meigma tou suneidhtou me to yposeinhdhto. Esy mporei na epilekseis na pas sto diplano dwmatio alla an den exeis kataferei na elegkseis ton eayto sou mono sto diplano dwmatio den tha pas. Ayto pou thelw na pw einai oti bgainontas mporoun na sumboun 2 pragmata. Mporei to uposeinhdhto sou na se phgainei apo dw kai apo kei kai esy syneidhta na akoloutheis ton eayto sou, kai mporeis epishs na matheis na tithasepseis to teras kai na tou peis thelw na pas EKEI! To taksidi einai eukolo, mporeis na metakinitheis perpatwntas, petwntas, akoma kai me thn taxythta ths skepshs. To thema einai oti prwta prepei na matheis na elegxesai.
PX. se dikia mou empeiria bgainontas apo to swma mou, ksypnhsa ws astriko swma mesa sto swma mou. Fantasteite ton eayto sas mesa se ena mpoukali me fello apo to opoio den mporeis na bgeis oti kai na prospathiseis. Hmoun KOLLHMENOS sto krebbati mou. Apo mikros eblepa kati oneira me ena terastio mayro xeri pou me ebriske opou kai na hmoun kai me trabage sto apeiro, kai oso kai na fwnaza kaneis den me akouge. Pou na fantastw oti auto to xeri tha ginei pragmatikothta kai tha bgei apo ton toixo mou kai tha arxisei na me trabaei?? Opws katalabainete den einai mia poly wraia empeiria ayth kata thn diarkeia ths astrikhs probolhs kai tromaksa ARKETA!! To Yposuneidhto mou loipon efere mprosta mou ena teras ths paidikhs mou hlikias. Allh fora epishs bghka suneidhta kai arxisa na kanw sboures sto krebbati san na eimai karfwmenos sto krebbati apo ton afalo. gyriza gyrw gyrw kai o eaytos mou gelage san mikro paidi. Prospathwntas na stamathsw kounhsa to podi mou gia na balw kontra kai me thn kinhsh ayth kounhsa to yliko mou swma kai epestrepsa.

elpizw na apanthsa kapws stis erwthseis sas.

Epishs os'anafora to "nhma" h kata ton Robert A. Monroe "The Silver Cord" prepei na pw oti den leitourgei mono ws enwsh metaksy ylikou kai astrikou swmatos alla epishs san synagermos. Ekei eksw ta pragmata den einai meli gala. Yparxoun ontws kaka pneymata pou theloun na sou aporrofhsoun thn energeia, Apo thn stigmh pou o kindunos plhsiazei to nhma sou tha se eidopoihsei trabwntas se biaia sto yliko sou swma. Kai oti kai na kaneis esy to nhma DEN kobetai. Mhn anhsyxeis... mporeis na taksidepseis se diaforetikes diastaseis poly makrya apo edw (ef'oson eisai pleon dynatos taksidiwths) kai na ekektathei mexri opou eisai.
Mia symboulh thelw na dwsw... ean bgeis kai katafereis na taksidepseis pio makrya apo to dwmatio sou (tis 2 prwtes fores kalytera na mhn to kaneis, alla na ekseikoiwtheis apolyta me thn katastash se kontinh embeleia) dokimase ta panta ektos apo to na mpeis ston kathrefth. A den sto'pa ? nai... o kathrefths einai pleon pylh gia alles diastaseis. Niwse poly etoimos prin dokimaseis na mpeis. Eyxaristw pou me akousate.

Oλα είναι ΕΝΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

StorM_GmA
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2002, 20:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους StorM_GmA
Φίλε CrEeP δεν πρόκειται να επιχειρήσω ποτέ να βγω από το σώμα μου. Αν μου τύχει , έτυχε. Αλλιώς δεν νομίζω να το δοκιμάσω ποτέ. Δεν είμαι πλήρως ενημερωμένος πάνω στο θέμα και δεν ξέρω καν τι κίνδυνοι παραμονεύουν.
Είπες ότι όταν βγεις από το σώμα σου, μπορείς να ταξιδέψεις είτε με τα πόδια, είτε πετώντας, είτε με το μυαλό. Στην α.π όμως, η ύλη σου μετατρέπεται σε ενέργεια. Η ενέργεια ως γνωστών δεν έχει ύλη. Πως τότε είναι δυνατόν να «περπατήσεις» αφού δεν έχεις επαφή με το πάτωμα? Πιστεύω ότι στην α.π μπαίνεις σε άλλη διάσταση αλλά μέσα στην ίδια διάσταση που είναι το σώμα σου. Δηλαδή, βρίσκεσαι στον ίδιο χώρο αλλά δεν υπάρχει ύλη. Αλλά…αν δεν υπάρχει ύλη…θα μπορούσαμε να περάσουμε και απ’ το κέντρο της γης! Και αν περνούσαμε τι θα βλέπαμε? Αποδεικνύουμε για άλλη μια φορά ότι η επιστήμη δεν μπορεί να προχωρήσει χωρίς να ασχοληθεί με αυτά που αποκαλεί «παραφυσικά». Ποιος λέει ότι δεν μπορούμε να πάμε με μια μόνο σκέψη στον Άρη ή ακόμα και στον Ήλιο??? Σύμφωνα με τον νόμο της αφθαρσίας της ύλης, μια ενεργειακή μάζα δεν μπορεί να δημιουργηθεί αλλά και ούτε να…καταστραφεί!!! Άρα και ούτε να καεί! Αλλά η απορία μου είναι: «ΤΙ θα δω αν καθώς είμαι σε α.π, κοιτάξω κάτω? Θα δω ένα ζευγάρι διαφανή πόδια όπως στις ταινίες (χαχαχα) ??? ‘Η μήπως δεν θα δω τίποτα?

Sorry αν σας προίζω αλλά μπήκα λίγο στο κεντρικό νόημα και αρχίζω να βλέπω αλλιώτικα τον κόσμο.


StorM_GmAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CrEeP
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2002, 13:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CrEeP
Den pisteyw oti tha eprepe na eisai toso apolytos... giati na mhn to prospathiseis?? to 75 % oswn den exoun dokimasei A.P einai logo fobias... Ayth h idia fobia pou se kyrieuei esena...

Panw stis apories sou kati kserw...

Nai eimaste energeia kai energeia tha ginoume AFOU PETHANOUME
esy omws den exeis pethanei, exeis bgei apo to swma sou, me apotelesma
o nous sou den mporei na sullabei kala aythn thn eksodo kai to astriko sou swma tha exei thn idia morfh me to uliko sou swma. Tha exeis podia, xeria kai tha mporeis na perpatas opws exeis synithisei toso kairo en zwh. Mhn prospahiseis na anoikseis xerouli portas omws... tha perasei to xeri sou apo mesa kai oute pou tha katalabeis ti exei symbei... alla... giati na xrhsiopoihseis xerouli kai na mhn peraseis kat'eytheian mesa apo thn porta?? h mesa po ton toixo?? den yparxoun oria sthn A.P opws epishs den yparxoun kindynoi... Prospathise na to kalatabeis ayto. o No 1 fobos einai o thanatos etsi? DEN PROKEITAI na erthei oti kai na kaneis... O monroe exei plhsiasei ston thanato alla meta apo apeires A.P kai apeira taksidia se allous kosmous. As dieykrinisoume enan oro edw... esy den pas gia Astrikh probolh alla gia Ekswswmatikh empeiria. H A.P exei na kanei me taksidia makrya ta opoia gia na erthoun prepei na peraseis apo thn kathierwmenh OOBE gyrw apo to dwmatio sou, to spiti sou, thn geitonia sou tous filous sou kai meta giati oxi to feggari? giati oxi o Arhs?? opou theleis mporei na pas arkei na mhn fobasai. An yparxei estw kai enas kindynos aytos einai o fobos. Prospathise na ton bgaleis teleiws apo mesa sou kai meta akolouthise thn symboulh mou kai mhn stamathseis na prospatheis, einai isws apo ta mona aksia pragmata pou mporeis na kaneis ontas se ayton ton kosmo.

Kai mhn nomizeis oti egw eimai "kapoios" pou sta lew ayta, oute oti exw kanei polles Proboles. 2-3 to poly alla to exw diabasei arketa to zhthma. Me endiaferei poly, alla den to epixeirw, yparxoun stigmes pou niwthw oti tha ginei. kai tote to akolouthw, den kathomai na kanw tis askhseis ktl. An einai na ginei as ginei. H kalyterh stigmh einai otan ksypnhseis kata tis 4-5-6 to prwi kai eisai ksekourastos alla eisai metaksy fthoras kai aftharsias.

H gynaika mou fwnazei, prepei na fygoume... ta leme pio meta, xairetw

N O F E A R ! ! ! !


Oλα είναι ΕΝΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

StorM_GmA
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2002, 15:14:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους StorM_GmA
Ελπιζω πραγματι να μην υπαρχει κίνδυνος. Αλλα γιατι να μην προσπαθησω να ανοιξω την πορτα? Αμα μπορει το χερι μου να περασει μεσα από την πορτα,γιατι να μην μπορει να περασει και το πατωμα? Τι είναι αυτό που με κραταει πανω στο πατομα αλλα δεν μ’αφηνει να πιασω το χερουλι της πορτας? Η αληθεια είναι ότι πραγματι φοβαμαι αν και γενικως στην ζωη μου δεν φοβαμαι.Ισως στην ζωη μου να μην φοβαμαι γιατι ξερω να αντιμετωπισω κάθε κινδυνο. Στην α.π όμως δεν ξερω πώς να αντιμετοπισω καποιο τυχων προβλημα. Δεν ξερω ΚΑΝ τι προβληματα μπορει να μου παρουσιαστουν!!! Εκει ακριβως είναι ο φοβος μου. Η άλλη απορια μου είναι αν θα φαινομαι.Δηλαδη αν μπορουν να με δουν. Μην ξιπνησει καμια μανα μου και παθει καμια σιγκοπη! Ότι τιποτ’άλλο αλλα θα εχω και τυψεις μετα!!! Περα απ’την πλακα πιστευω πως ένας κυνδινος είναι τα «κακα» πνευματα όπως ειχε πει καποιος σε ένα άλλο post.

StorM_GmAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akpe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2002, 16:20:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akpe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος akpe
logiko einai na fovasai afou den ksereis polla gia to thema
remember: o fovos vasizetai panta stin agnoia kai tin elleipsi katanoisis. sinepws oti den katalavainoume, i oti den gnwrizoume, to fovomaste

krima pou simvainei auto, dioti iparxoun para polla ekei eksw ta opoia tha mporousame na katanoisoume kai na ekserevnisoume, isws kai na ginoume kalyteroi anthrwpoi etsi, an den mas empidize o fovos.

I never wanted to know...
Never wanted to see...
I've wasted my time
'till time wasted me...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikolas
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2002, 23:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikolas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος nikolas
Φιλε storm gma.Σε διαβεβαιω οτι εχεις βγει απο το σωμα σου αρκετες φορες αλλα δεν το θυμασαι,γιατι δεν ειχες συνειδηση του τι συμβαινει.
Ακομα και οταν βλεπεις ονειρο οτι πετας,τις περισσοτερες φορες εισουν μαλλον εκτος σωματος.Μεχρι τωρα δεν επαθες τιποτα ετσι;
Γιατι να παθεις εαν το κανεις συνειδητα;
Εαν φοβασαι εχεις δικιο που δεν το προσπαθεις. Καλα ειναι να μην πιεζεις τα πραγματα.
Αλλα συμφωνω με τον creep που σου λεει να ενημερωθεις και οταν καταλαβεις περι τινος προκειτε τοτε να προσπαθησεις.
Ειναι κριμα να χασεις τετοια εμπειρια.
Για τις αποριες σου να σου πω οτι οταν εισαι εκτος σωματος μπορεις να πας στο σπιτι ενος φιλου σου ας πουμε,περπατωντας η εκτος αν προτιμας να απολαυσεις την διαδρομη πετωντας.Μην ανησυχεις για το δρομο εαν δεν τον ξερεις.Εαν σκεφτεσαι τον φιλο σου εντονα ο δρομος θα βρεθει απο μονος του.
Για τα κακα πνευματα που λετε θα προτιμουσα το ορο "οντοτητες".
Αν και δεν μου εχει τυχει γνωριζω οτι υπαρχουν και καλες και κακες.
Αλλα οτι και να γινει δεν μπορουν να σε βλαψουν γιατι εχεις ενα πανυσχυρο οπλο. Την ΑΜΕΣΗ επιστροφη στον υλικο μας γνωριμο κοσμο.

Οταν κανεις α.π. μπορεις και βλεπεις το υλικο σου σωμα καθαρα να κοιμαται.
Ειναι ενα θεαμα που σου προκαλει διαφορα συναισθηματα.Φυσικα βασιλευει ο φοβος του θανατου.Νομιζεις οτι εχεις πεθανει αλλα πιστεψε με δεν ειναι τοσο ασχημο συναισθημα. Αυτο συμβαινει μονο στις πρωτες εμπειριες,μετα συνηθιζεις το θεαμα και δεν σε απασχολει.
Οσο για το αν περνας απο το πατωμα πρεπει να καταλαβεις οτι σε μια α.π. βρισκεσαι σε αλλο κοσμο.Βρισκεσαι στο αστρικο πεδιο οπου οι "φυσικοι" νομοι ειναι εντελως διαφορετικοι η ανυπαρκτοι.Μην προσπαθεις να συγκρινεις γιατι θα μπερδευτεις περισοτερο.


Φιλε creep εκανες μια πολυ καλη παρατηρηση.Αυτη με τον καθρεφτη.
Τωρα που το λες οσες φορες εχω βγει απο το σωμα μου δεν εχω δει η δεν εχω προσεξει ποτε μου τον καθρεφτη. Μου κανει εντυπωση γιατι συνηθως βλεπω αρκετες λεπτομεριες απο το δωματιο μου.Την επομενη φορα ομως θα προσπαθησω να τον δω.Θα ακουσω την συμβουλη σου ομως και την πρωτη φορα δεν θα μπω.Αν ξερεις κατι περισοτερο πες μου, γιατι δεν γνωριζω κατι για το θεμα.


Ελπιζω να βοηθησα λιγακι.Τωρα πρεπει να φυγω.Φωναζει η γυναικα μου να παμε για κανενα ποτο. Τα λεμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

StorM_GmA
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2002, 23:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους StorM_GmA
φιλε nicolas,θελω να σταθω σε αυτο που ειπες για το "Ακομα και οταν βλεπεις ονειρο οτι πετας,τις περισσοτερες φορες εισουν μαλλον εκτος σωματος.Μεχρι τωρα δεν επαθες τιποτα ετσι;".Μου θυμησες ενα ονειρο που εβλεπα μικρος.Για ενα διαστημα καμποσων εβδομαδων το εβλεπα ΣΥΝΕΧΕΙΑ.Εβλεπα οτι ημουν με την μητερα μου σε ενα εμπορικο κεντρο (κατι τετοιο) και ειχε κατι κυλιομενες σκαλες που πηγαιναν προς τα κατω.Κατεβαιναμε λοιπον κατω και μετα απο λιγο,ανεβαινα παλι στις σκαλες και ξαφνικα αυτες αρχιζαν να γυριζουν πολυ γρηγορα και να με ανεβαζουν με μεγαλη ταχυτητα προς τα πανω (παρενθεση:οι σκαλες αυτη τη φορα πηγαιναν απο την αναποδη μερια) και μολις εφτανα στην αρχη,δηλαδη εκει απ'οπου κατεβηκαμε,εκτοξεφτηκα ψηλα και αρχησα να πεταω.Πετουσα πανω απο την πολη και ενιωθα πολυ ομορφα.Μετα απο πολυ ωρα εβλεπα να χανω υψος και να βλεπω μια τουβλινη μαντρα μπροστα μου.Ολες τις φορες που ειδα το ονειρο πιστευα οτι 8α επεφτα πανω στην μαντρα αλλα παντα περνουσα ξιστα απο πανω της.Και το παραδοξο της υποθεσης ειναι οτι αυτο το ονειρο το εβλεπα εκεινον τον καιρο που παθαινα και το sleep paralysis.

(sorry για τα ορθογραφικα αλλα δεν εχω συνηθισει να γραφω ελληνικα)

StorM_GmAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CrEeP
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2002, 14:36:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CrEeP
1)STORM--> o Logos pou mporeis na perpathseis sto patwma einai to oti MONO etsi exeis sunithisei so far. Alla sou eipe kaneis oti otan tha bgeis kai tha blepeis to swma sou tha patas sto patwma? oxi... tha aiwreisai... an thes na kinitheis apo kei kai pera tha perpathseis.
2)STORM--> Yphrxe pote atnthrwpos pou den fobotan na ftasei sto "xeilos tou kosmou"?? Yphrkse enas... Kai ton Thymomaste akoma giati mas apedeikse oti o kosmos einai sfairikos. Symfwnw apolyta me ton akpe sto oti fobomaste oti den katalabainoume.
3)Nikolas--> Kserw oti o kathrefths tha se odhghsei se alles diastaseis (7 an thymamai), thymamai mono thn mia pou symfwna me ton Monroe: Einai ena terastio Luna park me xrwmata kai ourania toksa, poly wraious hxous, genika ena poly diaskedastiko meros gia thn psyxh. Arkei na mhn prospathiseis na to katalabeis... An prospathiseis to myalo sou den tha anteksei kai TOTE kai MONO TOTE yparxei o kindynos na xaseis to swma sou... Tha psaksw na vrw peraiterw kai tha se enhmerwsw plhrws.
4)thelw na anaferw allo ena oneiro pou einai A.P. Sas exei tyxei pote na psaxnete to autokinhto sas se ena terastio Parking kai na mhn to briskete? na psaxnete na psaxnete kai otan telikws to breite mesa apo ta pollaaa alla autokinhta na ksypnate? Aytokinhto=swma.
Epishs o xeiroteros efialths ths ptwshs... Exete oloi parathrhsei se ayto to oneiro oti ksypnas AMESWS prin xtyphseis sto edafos? Eisastan se A.P kai epprepe na epistrepsete. Ekei pou sto oneiro blepate to patwma einai to swma sas.

Ayta 4 now... Thelw na paradextw kai egw kati ston eayto mou. Kserw arketa gia A.P alla den to epixeirw. Ekeinh h empeiria me to xxeri prepei na paradextw oti exei meinei mesa mou kai an tha bgw pote einai an tha mou erthoun oi donhseis apo mones tous. den kathomai na prospathisw.

Oλα είναι ΕΝΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

StorM_GmA
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2002, 15:11:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους StorM_GmA
φιλε CrEeP,αυτο το ονειρο με την πτωση πιστευω οτι ειναι το δημοφιλεστερο παραδειγμα αστρικης προβολης.Πιστευω οτι το 90% των ανθρωπων το εχουν νιωσει αυτο.Και εμενα μου εχει συμβει αρκετες φορες.Βλεπω οτι παω να κατεβω της σκαλες του παλιου μου σπιτιου και γλιστραω.Λογο του οτι μου εχει συμβει αρκετες φορες,καταφερα και συνειδητιποιησα οτι αυτο το παθαινεις αμεσως μολις σε παιρνει ο υπνος.Δεν ξερω αν σε αλλους τυχαινει στην μεση του υπνου ή στο τελος παντως εμενα ΠΑΝΤΑ οταν με παιρνει ο υπνος.
Βασικα,μετα απ'οσα εχω μαθει απο εσας (και σας ευχαριστω γι'αυτο) πιστευω οτι την επομενη εμπειρια μου θα την αφησω να εξεληχθει.Πρεπει να ειναι ωραια εμπειρια αν και χτες το βραδυ δεν μπορουσα να κοιμηθω λογο φοβου.Πιστευω οτι θα το ξεπερασω μετα την πρωτη φορα.

-=pj33r=-

StorM_GmAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikolas
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2002, 21:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikolas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος nikolas
Φιλε storm.Επειδη βλεπω αρκετο ενδιαφερων απο σενα για την α.π. θα ηθελα να σε βοηθησω στο θεμα του φοβου.Υπαρχει μια καλη μεθοδος την οποια εφαρμοζω και εγω παντα, παρολο που δεν φοβαμαι πλεον.(δεν φοβαμαι πολυ τουλαχιστον)

Οταν θελησεις να δοκιμασεις μια συνειδητη αστρικη προβολη,ξαπλωσε στο κρεβατι σου ,ηρεμησε,χαλαρωσε κ.τ.λ.
Οταν νιωσεις ηρεμος,φτιαξε με το νου σου μια ασπιδα προστασιας γυρω απο το σωμα σου.Φαντασου ας πουμε οτι εισαι μεσα σε ενα χωρο το οποιο τιποτα κακο δεν μπορει να διαπερασει.Κανε εντονη αυτη την σκεψη για να ενισχυσεις τα "τοιχωματα" της ασπιδας.
Μπορεις να πεις αν θες και μια προσευχη η φραση.Οτι θες, δεν εχει σημασια.Φτανει να λες συνεχεια το ιδιο για να εντυπωθει μεσα σου.
Το σημαντικοτερο απο ολα ειναι να ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ οτι τιποτα δε μπορει να σου κανει κακο οταν βρισκεσαι μεσα στην ασπιδα.
Σπαταλησε 5-10 λεπτα γι`αυτη την μεθοδο και θα δεις οτι θα νιωσεις καλυτερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

StorM_GmA
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2002, 00:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους StorM_GmA
file nicolas,idi katafera mia a.p alla den mporw na pw oti itan entepwz sinidita.diladi,to eida san oneiro.vasika,i8ela apo kairo na kanw afto pou ekana (den mporw na pw ti ekana gia diaforouz logouz.mporw na sou steilw mail me detailz) alla den to katalava oti to ekana.otan 3ipnisa to prwi 8imoun ta panta.8imomoun pou piga,ti eida,ti akousa,pwz ka8otan to atomo,ola!to periergo einai oti ekeino to vradi,eniwsa afto pou leei o akpe,to na katalaveneiz oti se pernei o ipnoz.omologw oti einai wraia ais8isi!apo tote 3eperasa tiz foviez mou (tiz perissoterez toulaxiston) kai pragmatika aftoz o kosmoz krivei polla endiaferonta pragmata.8a i8ela nicolas na mou peiz merika pragmata gia tin "kinisi" diladi gia to pwz 8a metakinoume se entelwz siniditi a.p.

(sorry gia ta greeklish alla den prolavainw na grapsw ellinika)

StorM_GmAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikolas
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2002, 19:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikolas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος nikolas
Φιλε storm. Θα ηθελα πραγματικα να μου πεις περισοτερες λεπτομερειες, για να κανουμε καποια συγκριση εμπειριων.Σιγουρα ο τροπος και το τι νιωθει καποιος διαφερει απο ατομο σε ατομο.Το ε-mail μου ειναι nikolas0@in.gr
Απο τα λιγα που λες μαλλον ειχες ενα συνειδητο ονειρο παρα μια αστρικη προβολη.(πραγμα που για μενα ειναι πολυ κοντα στην α.π. και εξισου εντυπωσιακη εμπειρια.)
Οσο για την κινηση,μην σε απασχολει καθολου.Και τα μωρα οταν ειναι να περπατησουν για πρωτη φορα δεν γνωριζουν τι πρεπει να κανουν.
Ετσι ειναι και στην α.π.Η κινηση ερχεται απο μονη της.
Αλλα για να καταλαβεις περιπου τι γινεται θα σου πω τα εξης:
Καταρχας πρεπει να ξεχασεις τους φυσικους νομους που ξερεις και που εφαρμοζονται συνεχως στην καθημερινη σου ζωη.(βαρυτητα,αδρανεια κ.τ.λ.)
Στο αστρικο πεδιο δεν χρειαζεται ιδιαιτερη προσπαθεια για ενα αλμα 50 μετρων. Αρκει μια σκεψη και μπορεις να πεταξεις μακρια.Η μπορεις να περπατησεις χωρις βεβαια να εχεις την αισθηση του βαρους του σωματος σου. Το μοναδικο στοιχειο που καθοριζει τον τροπο μετακινησης σου στο αστρικο πεδιο ειναι η σκεψη και μονο η σκεψη.
(Εγω προσωπικα λατρευω την αιωρηση.Ειναι μια αισθηση μοναδικη.)
Η σκεψη γενικοτερα καθοριζει πολλα πραγματα στο αστρικο πεδιο.
Καθοριζει ας πουμε το που θα βρεθεις.Αν το μερος οπου θα πας ειναι υπαρκτο η ειναι ενα τοπιο το οποιο εχεις εσυ φανταστει.Μπορεις να ταξιδεψεις σε αλλες διαστασεις και να συναντησεις αλλες οντοτητες.
Ο Monroe αναφερει οτι μπορεις να βρεις οντοτητες που ειναι προθυμες να σε βοηθησουν στα ταξιδια σου.
Αλλα αυτα πρεπει να γινουν σιγα σιγα.Στην αρχη δεν κανει να απομακρυνομασται πολυ απο το φυσικο μας σωμα μεχρι να καταλαβουμε πως λειτουργει το πραγμα.Αλλα και να θελουμε δεν μπορουμε, γιατι ο εμφυτος φοβος μας εμποδιζει.

Αυτα τα λιγα για την ωρα.Σου επαναλαμβανω να μην ανυσηχεις για την κινηση σου.
Επισης να σου τονισω οτι αυτα που σου λεω λειτουργουν καλα σε μενα.
Μην τα παιρνεις απολυτα.Σε καποιον αλλο μπορει να μην λειτουργουν.
Οποτε προσπαθησε να ενημερωθεις και απο αλλες πηγες.
Δεν υπαρχει βιασυνη.Χρονος υπαρχει....

Τα λεμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

changing_wind
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2002, 00:31:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους changing_wind
ena pragma me problhmatizei se sxesh me to astriko... pos antimetopizei kaneis tis epitheseis (merikes einai poly pio sobares apo oti nomizoume) ... kai pos xeperna to eperxomeno sok.. me dyo logia to zhthma tis autoamynas ekei...kai apo thn allh oi efialtes sta proina stadia tou ypnou... ti einai? pos stamatane? kai fysika den ennoo oti borei na dei h na akousei kaneis sta proima stadia tis astrikhs:) elpizo na mhn sas tromazo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

StorM_GmA
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2002, 15:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους StorM_GmA
file changing wind,kata prwtwn kalwz ir8ez stin parea maz.
Opwz 8a exeiz diavasei se parapanw postz,ton eperxomeno kindino ston prohdopoiei to "nima" pou ennonei to pragmatiko swma sou me to astriko,travontaz se ameswz pisw.O monoz kindinoz pou pisteuw oti iparxei einai ta "kaka" pneumata ta opoia iswz prospa8isoun na sou paroun energeia.O epomenoz einai na ftaseiz ston 8anato alla simfwna me ta legomena twn allwn paidiwn,mono o monroe exei ktaferei na ftasei wz ekei kai afto meta apo apeirez astrikez provolez kai periplaniseiz se allouz kosmouz.
Den 3erw polla panw sto 8ema,opwz 8a paratirisez kai gw akoma ma8ainw

StorM_GmAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

changing_wind
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2002, 23:17:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους changing_wind
nice to meet you storm_gma
ontos yparxoun pneumata pou prospathoun na sou paroun thn energeia kai exo mathei kati liga gia auta... enas vasikos kanonas sthn antimetopish tous einai to na mh ta fobasai... kathos prospathoun prota na se tromaxoun h na se thimosoun (etsi oste na ekmetaleutoun energeiaka ena endexomeno xespasma sou) enas allos kalos tropos einai na mhn ta perneis sta sobara.. eidika otan kanoun perierges kinhseis gia na tromaxoun thn logikh sou... ligo doulema exallou den kanei kako.... tora to zhthma einai vevaia.. pos sto kalo prostateueis thn aura sou [:>] einai kati kai auto. kata thn diarkeia mias epitheshs boreis na pas se ipsilotero epipedo opote den boroun na se akolouthisoun efoson anhkoun sta katotera epipeda... auta oson afora ta "bampiria" elpizo na sas bohthisa ena kalo vivlio einai to psixikh autoamyna ths dion fortune an kai den anaferei polla apo to sygekrimeno thema

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

StorM_GmA
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2002, 23:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους StorM_GmA
file/i changing wind,nomizw oti ta exeiz pare3igisei ligo ta kakomoira ta "neumata".Den einai terata me sapiasmena proswpa opwz stiz tainiez oute exoun "an8ropini" morfi.den exoun kan morfi!einai aplez energeiakez amorfez mazez!nai,pragmati mporei na sou prokalesoun kako alla me diaforetikouz tropouz kai oxi me to na se "troma3oun".

StorM_GmAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akpe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2002, 02:46:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akpe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος akpe
quote:
file/i changing wind,nomizw oti ta exeiz pare3igisei ligo ta kakomoira ta "neumata".Den einai terata me sapiasmena proswpa opwz stiz tainiez oute exoun "an8ropini" morfi.den exoun kan morfi!einai aplez energeiakez amorfez mazez!nai,pragmati mporei na sou prokalesoun kako alla me diaforetikouz tropouz kai oxi me to na se "troma3oun".

nai, ontws den einai terata ta opoia exoun san monadiko skopo na sou kanoun kako. den exoun morfi, alla mporoun na apoktisoun.

omws, den milame gia pneumata ston diko mas "xwro". milame gia pneumata stin dikia tous diastasi. Yparxoun polla ta opoia den kseroume gia ton kosmo tous, ta opoia isws apodeixtoun epikinduna gia kapoion. Einai auto pou lew sinexeia, ereynise oso theleis, alla pote min paizeis me kati pou den ksereis!

oso gia to na se tromaksoun
kata tin gnwmi mou auto to kanoun dioti disarestountai pou "paremvaineis" ston xwro tous, kai to kanoun me skopo, oxi na se vlapsoun, alla na se kanoun na giriseis pisw.

apo osa exw akousei/diavasei pantws, ontws einai spanio na peseis panw se pneumata pou ontws skopeuoyn na se vlapsoun

an kanw kanena lathos plz diorthwste me

I never wanted to know...
Never wanted to see...
I've wasted my time
'till time wasted me...

Edited by - akpe on 17/03/2002 02:55:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

babagi
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2002, 22:15:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους babagi
Γιασ σασ παιδια.εχο ασχολιθει και εγω με τα εξοσοματικα ταξιδια και εχο κανει μερικα lol.τεσ πα.μου αρεσουν οι αποριεσ σασ και να συνεχισεται ετσι .να ερευναται και να ψαχνεται.αυτα.λολ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akpe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2002, 13:48:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akpe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος akpe
πριν απο δυο βραδια συνεβη κατι που ακομα δεν μπορω να καταλαβω...

Ενω ειχα να ζησω το βουητο κλπ πανω απο ενα μηνα...νασου και ξαναρθε...μονο που αυτη τη φορα ηταν πολυ διαφορετικα...
ηταν πολυ πιο εντονο, και η διαρκεια που ημουν υπο παραλυση ηταν πανω απο λεπτο...

το πιο περιεργο ομως ειναι το εξης:
προσπαθησα να κουνηθω...να ανασηκωθω στο κρεββατι...και εν μερει τα καταφερα...λεω εν μερει γιατι ενω ειδα οτι κουνηθηκα εστω και λιγο, 'ενοιωθα' ακομα το σωμα μου να παραμενει ακινητο στο κρεββατι!

θυμηθηκα οτι πριν απο ενα χρονο ειχα ξαναπαθει κατι παρομοιο: συγκεκριμενα ενω ημουν υπο παραλυση, καταφερα και κουνησα το χερι μου ωστε ο αγκωνας μου να βρισκεται σε ορθη γωνια διπλα στο κεφαλι μου... το περιεργο τοτε ητανε οτι ενω "ενοιωθα" το χερι μου σε ορθη γωνια, το εβλεπα κανονικα τεντωμενο!...

I never wanted to know...
Never wanted to see...
I've wasted my time
'till time wasted me...

Edited by - akpe on 19/03/2002 13:50:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

changing_wind
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2002, 23:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους changing_wind
file
auto pou onomazeis paralysh mou thimizei ta proima stadia astrikhs...
akoma kai an den einai kati tetoio... boreis na to xrhsimopoihseis gia na kaneis astrikh... prospathontas fysika na kounitheis kai na shkotheis... den tha mou fanei katholou periergo an vretheis meta na koitas to fysiko sou soma... eno esy perpatas trigiro.. pantos emena opote mou tyxainei auto kata paradoxo tropo den thelo na kinhtho apo kei pou eimai.. mou fainete poly omorfo synaisthima

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2002, 10:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Γεια σας παιδιά.

Από ότι φαίνεται αυτό το topic είναι από τα πιο δημοφιλή. Και είναι φυσικό αυτό γιατί η ιδέα ενός αστρικού ταξιδιού είναι όντως συναρπαστική.

Εγώ δεν θέλω να "κόψω τα φτερά" σας, αλλά έχω να πω κάποιες δικές μου εμπειρίες που είχα όταν ήμουν πιο μικρός.

Από ηλικία 15 ετών έως 17 ετών, η ιδέα της αστρικής προβολής (ή ταξιδιού), μου είχε γίνει έμμονη ιδέα. Είχα αγοράσει σχεδόν όλα τα βιβλία που κυκλοφορούσαν στα βιβλιοπωλεία και που είχαν οδηγίες για το πως να τα καταφέρω.

Για μήνες τηρούσα ένα αυστηρό πρόγραμμα ασκήσεων. Υπληρχαν Σαββατοκύριακα που κλεινόμουν στο σπίτι και δεν μιλούσα σε κανέναν για να "μαζέψω" ενέργεια και πολλά άλλα πιο εξτρεμιστικά.

Το πρώτο σημείο που μου έδειξε ότι κατάφερα κάτι είναι όταν άρχισα να κάνω συνειδητό ονείρεμα, δηλαδή όταν άρχιζα μέσα σε κάποια όνειρά μου να συνειδητοποιώ ότι βλέπω όνειρα. Υπήρξαν διάφορα ευτράπελα και χιουμοριστικά περιστατικά (ονειρικά) τα οποία δεν υπάρχει λόγος να τα αναφέρω εδώ. Σε αυτό το σημείο όμως άρχισαν να υπάρχουν σημάδια ότι κάτι δεν πάει καλά. Υπήρχαν φάσεις όπου δεν μπορούσα να ελέγξω την πορεία των ονείρων μου και "κάτι" έπαιρνε τον έλεγχο του μυαλού μου και μεταμόρφωνε τα ήσυχα όνειρά μου σε εφιάλτες μέχρι να με κάνει να ξυπνήσω τρομοκρατημένος.

Αργότερα κατάφερα να έχω κάποιες εμπειρίες από αστρική προβολή αλλά και αυτές άρχισαν να συνοδεύονται με περίεργες εμπειρίες. Ένιωθα κάτι να με πιέζει ή και να με στροβιλίζει δημιουργώντας μου άσχημα συναισθήματα. Κάποια στιγμή είχα μια εμπειρία που με έκανε να καταλάβω ότι θα έπρεπε να αφήσω αυτές τις ασκήσεις γιατί άρχισαν να γίνονται επικίνδυνες. Ένιωσα καθώς ήμουν στο κρεβάτι και έκανα κάποιες ασκήσεις, ότι δεν ελέγχω το σώμα μου. Έβλεπα τα πόδια μου να μετακινούνται χωρίς την θέλησή μου και άρχισα να πονάω. Αναγκάστηκα να ρίξω το σώμα μου κάτω από το κρεβάτι για να μπορέσω να αποκτήσω ξανά τον έλεγχο του σώματός μου.

Από τότε σταμάτησα τις ασκήσεις και τις προσπάθειες και έκανα αρκετό καιρό να συνέλθω ψυχολογικά από αυτό το σοκ που είχα πάθει. Αργότερα διάβασα ότι αυτές οι ασκήσεις μπορούν να γίνουν επικίνδυνες όταν κάποιος τις κάνει χωρίς τις οδηγίες και την επιτήρηση κάποιου έμπειρου δασκάλου.

Δεν θέλω όπως είπα και στην αρχή να σας φοβίσω αλλά θα πρέπει να έχετε υπόψιν και τέτοιες εμπειρίες για να σκεφτείτε καλά αν θέλετε πραγματικά να κάνετε αστρική προβολή.

Σκέφτηκα πολύ πριν σας γράψω αυτές τις εμπειρίες μου και περίμενα μήπως κάποιος έχει ανάλογες άσχημες εμπειρίες αλλά επειδή βλέπω να αναφέρεται μόνο η "φωτεινή" πλευρά του πράγματος ήθελα να σας πω και την άλλη λίγο πιο "σκοτεινή" πλευρά.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
akpe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2002, 18:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akpe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος akpe
καλησπερα φιλε thoth
δυστυχως το προβλημα ειναι οτι δεν το προκαλω εγω...
χτες το βραδυ περασα ενα απο τα χειροτερα της ζωης μου

εμφανιζοταν συνεχεια...τουλαχιστον 5 φορες μεσα σε 2 ωρες
Το βουητο ηταν πολυ πιο δυνατο δεν ηταν πια μονοτονο. παρατηρησα καποια αλλαγη συχνοτητας, ενω απο την αρχη, κυριολεκτικα, ετρεμα ολοκληρος.

ειλικρινα, οχι απο φοβο η οτιδηποτε παρομοιο θελω να ζητησω την αποψη σας για το πως θα το κανω να σταματησει να εμφανιζεται συνεχεια.

δεν το θεωρω λογικο να μου συμβαινει συνεχεια, αφου ουτε προσπαθω να το προκαλεσω, ουτε καν το σκεφτομαι μερικες φορες...

να σημειωσω οτι δεν το επιδιωκω. θελω να σταματησει διοτι δεν μπορω να χανω τον υπνο μου και να κοιμαμαι 2μισι ωρες οπως χτες. Σαν μαθητης αναγκαστικα κοιμαμαι αργα μερικες ημερες (μετα τις 2), και μονο τοτε συμβαινει. δεν εχει συμβει ποτε οταν κοιμαμαι νωριτερα.

I never wanted to know...
Never wanted to see...
I've wasted my time
'till time wasted me...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

changing_wind
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2002, 20:29:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους changing_wind
agaphte file thoth
exeis pragmatika dikio se osa les... kai nomizo pos yparxei ontos paraplhroforhsh oxi toso se sxesh me tous kindinous ths astrikhs oso se sxesh me tous kindinous ekei exo pou einai poly perissoteroi...
osoi kai na nai oi kindinoi pisteuo oti h astrikh probolh axizei.
alla den prepei na paravlepoume tous kindinous enos kosmou pou akoma
mallon den xeroume ... oi opoioi kai poly einai kai sovaroi einai...
alla kai auto tonizo pos den shmainei pos prepei na katadikasoume thn astrikh.. giati opos kai na to kanoume einai enas kosmos mesa ston diko mas kai pera apo ton diko mas.... kai ypotheto pos auto kai mono.. shmainei allhlepidrash kai isos allhlexarthsh auton ton dio "kosmon" an mou epitrepete h xrhsh tou orou...
den xero alla an exei kaneis kamia idea autoamynas h plhresterhs proetoimasia gia ola auta poly tha hthela na thn akouso.. sigoura tha mas bohthisei olous mas auta

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

StorM_GmA
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2002, 13:31:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους StorM_GmA
An kai den 3erw polla panw sto 8ema,pisteuw oti to megalitero mistiko stin aftoamina einai to mialo.Oloi gnorizoume oti o simerinoz an8ropoz xrisimopoiei ena elaxisto pososto twn dinatotitwn tou an8ropinou egefalou.H ali8eia einai oti otan koimomaste,afto to pososto anevainei,diladi ston ipno maz,an mporousame na exoume sineidisi(pragma adinato),8a mporousame na kanoume polla perissotera ap'oti otan eimaste 3ipnioi.Pisteuw oti me polli e3askisi kai swsti ka8odigisi,mporoume na exoume ena,an oxi pliri,megalo pososto aftoelenxou.

StorM_GmAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akpe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2002, 14:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akpe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος akpe
Να παραθεσω την εξηγηση μου για αυτο που μου συμβαινει:

απο τη στιγμη που χρειαζεται πολυ χρονος και τεραστια προσπαθεια αυτοσυγκεντρωσης για να επιτυχει καποιος μια αστρικη προβολη, το θεωρω απιθανο να τα καταφερνω εγω...χωρις καν να το θελω!

Αλλοι προσπαθουνε χρονια να επιτυχουνε μια α.π. και εγω στα καλα καθουμενα, εχω πανω απο 50 τον τελευταιο χρονο; (φανταστειτε δηλαδη να το αφηνα να εξελιχθει και να εβγαινα κιολας...ποσους θα τσαντιζα!)

πιστευω οτι, απο τη στιγμη που ο αστρικος κοσμος ειναι ο κοσμος των πνευματων, πιθανο ειναι καποιο πνευμα που προσπαθει να επικοινωνησει μαζι μου με αυτον τον τροπο.

I never wanted to know...
Never wanted to see...
I've wasted my time
'till time wasted me...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikolas
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2002, 09:09:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikolas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος nikolas
Καλημερα σε ολους.
Οπως εχω γραψει και παραπανω πιστευω οτι η αστρικη προβολη ειναι μια ασφαλης δραστηριοτητα.Αλλα και το μπανιο στην μπανιερα ειναι μια ασφαλης δραστηριοτητα.Δυστηχως ομως αν δεν προσεξουμε να μην γλυστρισουμε θα βρεθουμε στο ασκληπιο της βουλας.
Θελω να πω οτι τα παντα ειναι επικινδυνα εαν δεν προσεχουμε και οταν δεν κανουμε σωστη χρηση.

Οι ασχημες εμπειριες που ειχες φιλε thoth πιστευω οτι δημιουργηθηκαν επειδη πιεσες πολυ τα πραγματα.Λογο του ενθουσιασμου σου ηθελες γρηγορα αποτελεσματα.Αλλα αφου σε ενοχλουσαν τοσο πολυ επραξες σοφα που σταματησες.
Και καλα κανεις που επισημενεις αυτην την "σκοτεινη" πλευρα.Ειναι ενα κινητρο για περισοτερη προσοχη.
Και εγω ειχα μερικες ασχημες εμπειριες.Αλλα επειδη εχω δει και την "φωτεινη" πλευρα αμφιβαλω αν θα με κανει τιποτα να σταματησω.
(ετσι πιστευω τωρα.Αργοτερα μπορει να αλλαξουν τα πραγματα)

Ειμαι απολυτος σε αυτο που λεω οτι μια αστρικη προβολη ειναι ασφαλης για τον εξης λογο: καθε φορα πριν απο μια α.π. οταν καταλαβαινω οτι ξεκιναει, αναμεσα στα αλλα συναισθηματα κυριαρχει ενα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ εντονο συναισθημα ασφαλειας.Αυτο το συναισθημα ειναι τοσο εντονο που ειμαι σιγουρος για την ασφαλεια στο αστρικο πεδιο.
Λογο της πολυπλοκοτητας του ειναι δυσκολο να το περιγραψω η να βρω απο που ξεκιναει.Μονο οποιος το εχει νιωσει μπορει να το καταλαβει.
Θα ηθελα οποιος εχει νιωσει κατι παρομοιο να το πει μηπως μπορεσουμε να το αναπτυξουμε λιγο και αυτο.

quote:
H ali8eia einai oti otan koimomaste,afto to pososto anevainei,diladi ston ipno maz,an mporousame na exoume sineidisi(pragma adinato),8a mporousame na kanoume polla perissotera ap'oti otan eimaste 3ipnioi.

Φιλε storm εχεις δικιο μεχρι το σημειο που λες οτι αυτο ειναι αδυνατο.
Με λιγη εξασκηση μπορεις ενω βλεπεις ονειρο, να "ξυπνησεις" στο ονειρο σου, δηλαδη να συνειδητοποιησεις οτι βλεπεις ονειρο,και το κυριοτερο απο ολα ειναι οτι μπορεις να αλλαξεις την πλοκη του ονειρου.
Μπορεις να επιλεξεις ακριβως τι ονειρο θα δεις.
Ειναι αυτο που πολυ σωστα περιγραφει ο thoth "συνειδητο ονειρεμα".
Ειναι μια εμπειρια πολυ κοντινη με την αστρικη προβολη.Τοσο κοντινη που πολλες φορες δεν ξερεις πια απο τις δυο εμπειριες βιωσες.
Επισης μπορεις να ξεκινησεις με συνειδητο ονειρεμα και να το αφησεις να εξελιχθει σε αστρικο ταξιδι.


Φιλε akpe μετα απο μια τετοια ενοχληση σηκω λιγο να περπατησεις.Μια βολτα στο δωματιο σου νομιζω αρκει. Μετα ξαπλωσε παλι αλλα βαλε να ακουσεις λιγο μουσικη.Ειμαι σιγουρος οτι αυτο δουλευει καλα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akpe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2002, 21:19:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akpe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος akpe
quote:

Καλημερα σε ολους.
Οπως εχω γραψει και παραπανω πιστευω οτι η αστρικη προβολη ειναι μια ασφαλης δραστηριοτητα.Αλλα και το μπανιο στην μπανιερα ειναι μια ασφαλης δραστηριοτητα.Δυστηχως ομως αν δεν προσεξουμε να μην γλυστρισουμε θα βρεθουμε στο ασκληπιο της βουλας.
Θελω να πω οτι τα παντα ειναι επικινδυνα εαν δεν προσεχουμε και οταν δεν κανουμε σωστη χρηση.

An kai den exw empeiria apo a.p. tha ithela na diatypwsw mia apopsi mou panw se auto.

otan kanoume mpanio stin mpaniera, kseroume akrivws ti na apofugoume kai ti na kanoume. Eimaste sigouroi oti den tha anoiksei to sifoni na mas katapiei. kai oti katw apo tin mpaniera uparxei to patwma kai oxi ena xaos...akougetai asteio...alla skefteite to ligo...

Se mia a.p. mporei na kseroume merika pragmata...empeirika kai mono. Epeidi den exoume dei kati, den simainei oti den uparxei, etsi? Allwste einai logiko i antilipsi mas na vasizetai akoma stin kathimerini mas zwi, kati pou isws mas empodizei na ksexwrisoume kai na apofugoume pragmata epikinduna gia emas.

Episis den tha anaferthw gia to poso epikinduno einai na to epixeirisei kapoios pou den gnwrizei tipota.

Sinepws apopsi mou einai oti oso lathos einai na leme pws i a.p. einai epikinduni, toso lathos einai na leme oti einai teleiws akindini.

quote:

Ειμαι απολυτος σε αυτο που λεω οτι μια αστρικη προβολη ειναι ασφαλης για τον εξης λογο: καθε φορα πριν απο μια α.π. οταν καταλαβαινω οτι ξεκιναει, αναμεσα στα αλλα συναισθηματα κυριαρχει ενα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ εντονο συναισθημα ασφαλειας.Αυτο το συναισθημα ειναι τοσο εντονο που ειμαι σιγουρος για την ασφαλεια στο αστρικο πεδιο.
Λογο της πολυπλοκοτητας του ειναι δυσκολο να το περιγραψω η να βρω απο που ξεκιναει.Μονο οποιος το εχει νιωσει μπορει να το καταλαβει.
Θα ηθελα οποιος εχει νιωσει κατι παρομοιο να το πει μηπως μπορεσουμε να το αναπτυξουμε λιγο και αυτο.

min ksexnas oti kai se alles periptwseis exoume tetoia sinaisthimata: se merikes periptwseis pou sxetizontai me Ouija boards (auta ta pragmata pou kaloune pneumata, 100% epikinduna, plirofories sti selida mou) anaferetai ena iremo kai galinio sinaisthima apo ta atoma pou to epixeiroun. To sinaisthima auto proerxetai apo arnitikes dunameis pou prospathoun na kerdisoun tin empistosini mas, me apwtero skopo na tous dwsoume tin eukairia na perasoun sto diko mas kosmo.

den lew oti swnei kai kala se exoun valei sto mati, auto pou proteinw einai na prosexeis kathws den mporei na einai kanenas sigouros sxetika me parapsyxologika themata :)

quote:

Φιλε storm εχεις δικιο μεχρι το σημειο που λες οτι αυτο ειναι αδυνατο.
Με λιγη εξασκηση μπορεις ενω βλεπεις ονειρο, να "ξυπνησεις" στο ονειρο σου, δηλαδη να συνειδητοποιησεις οτι βλεπεις ονειρο,και το κυριοτερο απο ολα ειναι οτι μπορεις να αλλαξεις την πλοκη του ονειρου.
Μπορεις να επιλεξεις ακριβως τι ονειρο θα δεις.
Ειναι αυτο που πολυ σωστα περιγραφει ο thoth "συνειδητο ονειρεμα".
Ειναι μια εμπειρια πολυ κοντινη με την αστρικη προβολη.Τοσο κοντινη που πολλες φορες δεν ξερεις πια απο τις δυο εμπειριες βιωσες.
Επισης μπορεις να ξεκινησεις με συνειδητο ονειρεμα και να το αφησεις να εξελιχθει σε αστρικο ταξιδι.

Auto gia tin akriveia onomazetai diauges oneiro (lucid dream), kai exeis 100% elegxo tou oneirou. Na tonisw oti den einai to idio pragma me to concious dream (suneidito oneiro) kata to opoio katalavaineis oti oneirevesai, alla den mporeis na elegxeis to oneiro sou, para mono tis prakseis sou.

I never wanted to know...
Never wanted to see...
I've wasted my time
'till time wasted me...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikolas
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2002, 01:30:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikolas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος nikolas
Φιλε akpe εχεις δικιο για το παραδειγμα που εδωσα.Μαλλον ηταν λιγο ατυχες.Παντως αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι παντα σε οτι κανουμε εστω και εαν φαινετε ακινδυνο χρειαζεται προσοχη.Αυτος ο κανονας ισχυει και για την α. π.
Οσο για το συναισθημα που λες δεν ειναι σε καμμια περιπτωση το ιδιο.
(παλιοτερα ειχα δοκιμασει και επικληση πνευματων. Το κολπο με το ποτηρι εαν το εχεις ακουσει.Ειναι το ιδιο ακριβως με τον πινακα Ouija)

Καλο ειναι να προσεχουμε και δεν λεω οτι δεν υπαρχουν κινδυνοι οι καποιες οντοτητες που θελουν να μας βλαψουν.
Ομως ισως να υπερβαλουμε λιγο.
Αστρικη προβολη παθαινουν σχεδον ολοι οι ανθρωποι τα περισοτερα βραδια.Μονο που δεν εχουν συνειδητοποιση αρα και ελενχο των πραγματων.
Για να ερθουμε αντιμετωποι με καποιες οντοτητες χρειαζεται να ειμαστε αρκετα προχωρημενοι.Αυτες οι οντοτητες κατοικουν σε λεπτοτερα στρωματα και για να φτασουμε εκει πρεπει να εχουμε εμπειρια πολλων χρονων.Οταν φτασουμε σε εκεινο το σημειο σημαινει οτι εχουμε και τροπους αντιμετωπισης των διαφορων κινδυνων.
Ενας που εχει για πρωτη φορα μια τετοια εμπειρια,εκ των πραγματων δεν μπορει να ταξιδεψει πολυ μακρια.Σχεδον δεν μπορει να χασει την οπτικη επαφη με το υλικο του σωμα λογο του φοβου.Ποσο μαλλον να ταξιδεψει σε λεπτοφυεστερους κοσμους.Ειναι πρακτικα αδυνατον.
Μεχρι αυτο το σημειο δεν υπαρχουν κινδυνοι.Απο εκει και περα ισως αλλαζουν λιγο τα πραγματα.Παντως ειναι στο χερι μας να αποφυγουμε τους κινδυνους εστω και εαν δεν τους γνωριζουμε.Οτι και να γινει εχουμε την επιλογη της αμεσης επιστροφης.Και αυτο δεν το λεω εγω.
Το λενε ολοι μα ολοι οι μελετητες του θεματος.(monroe, besand ,yram,denning)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy