ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ Η ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ! ! ! Νο 2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2011, 21:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ το μόνο που γνωρίζω φίλε μου και γνωρίζεις και γνωρίζουμε όλοι μας , είναι η κατάπτωση των αξιών και οι οποίες αξίες καθόλου τυχαία δεν κατέπεσαν , τους άρμοζε και τους έπρεπε και ήταν και ένα απολύτως φυσιολογικό επακόλουθο..!!!
Πολλές φορές μιλάμε για χαμένες αξίες και το αναφέρουμε με νοσταλγία αλλα και θυμό ορισμένες φορές...
Αλλά προσωπική μου άποψη είναι ότι ουδέποτε αυτές οι φερόμενες ως αξίες , δεν αποτέλεσαν αξίες πραγματικές αλλα ήσαν "αξίες" επιβεβλημμένες στην συνείδηση των ανθρώπων!!!
Απο τους δασκάλους , τους Καθηγητές...τους Γιατρούς , τους πάντες...όλοι τους όλο κορώνες και επίδειξη αλλα και τάση να βλέπουν αφ'υψηλού τους πάντες , ακόμα και σήμερα!!!
Είναι γιατρός και ΠΡΕΠΕΙ να βγάζει -λέει- την ημέρα , όσα βγάζει ένας μισθωτός σε ένα χρόνο ολόκληρο και γώ αναρρωτιέμαι:"Tι λές ρε μεγάλε"???
Είναι -λέει- μεγαλογιατρός και αναρρωτιέμαι:"Και γώ τι φταίω , δηλαδή"???
Τον υποχρέωσε κανείς να γίνει Γιατρός ή Μηχανικός ή οτιδήποτε διάβολο ήθελε ο καθένας...και ορισμένοι έχουν ευγενέστερα στομάχια και ευγενέστερα χόμπυ απο τους υπολοίπους ή καλύτερα και πιο "απαιτητικά" παιδιά , σε σχέση με τους υπολοίπους???
Είδα μια γριούλα σήμερα σε ένα φαρμακείο να ζητάει δύο φάρμακα -χαπάκια ήταν- τα οποία έκαναν 20 ευρώ και η δύστυχη ψέλλισε:"Γιατί τόσο ακριβά"???
-Την λυπήθηκε η ψυχή μου , Ψηλέ..!
Ποιός Θεός και ποιά Θρησκεία φίλε μου...ΠΟΙΟΣ???
Ποιός διάβολος ή Σατανάς ή οτιδήποτε άλλο..???
Εμείς είμαστε φίλε μου και ο Διάβολος και ο Σατανάς και οτιδήποτε άλλο θέλεις , εμείς και η σκέψη μας αλλα και η νοηματόδότησή μας η βαλτωμένη!!!
Ουτε να πεθάνει κανείς δεν μπορεί πλέον!!!
Δεν έχω τίποτα μαζί σου , αντίθετα μάλιστα Ψηλέ...τα έχω όμως με όλο το γ@@@νο σύστημα που ξεσκίζει και ταπεινώνει αλλα και κατηγοριοποιεί τους ανθρώπους , πρίν ακόμα γεννηθούν...!!
Υποκριτές όλοι τους , κανένας δεν γνωρίζει τίποτα ... ακούνε για "ψέμμα" και κοιτάζουν γύρω-γύρω...ακούνε για "ρεμούλα" και απορούν και αναρρωτιούνται:"Αλήθεια , ποιόςςς"???
Δώσαμε το δικαίωμα -τώρα το άκουσα μόλις απο τον Λαζόπουλο- και στους Ευρωπαίους , να λένε ότι είμαστε βουτηγμένοι στα σκ@@ά...εκεί φθάσαμε...!!!
Λόγια Ψηλέ , απ'ολους και κορώνες ηθικής και εντιμότητας...ακόμα και απο την εκκλησία -για να μην πώ κυρίως-....καλές προθέσεις και σχέδια και οράματα...και...και...θα...θα...θα....
ΘΑ σου πω λοιπόν κάτι και 'γώ -για να μην ξεφύγω απο την εθνική οδό-...:"Δεν παμε πουθενά φίλε μου , εκεί στην Β! με προοπτική την Γ! και την Δ! Εθνική..."

Λογάδες και μπουρδολόγοι...ευκαιρειακοί τυπηκάριοι...με τάση να αλληλο-εξοντωνόμαστε και άλλα πολλά φίλε μου!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 15/03/2011 21:44:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2011, 15:54:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποτέ δεν υποστήριξα φίλε IndustrialAngel , ότι δεν υπήρξαν και φωτισμένοι χριστιανοί που κράτησαν ότι είχε περισωθεί από την ελληνική γραμματεία . Όμως αυτό έγνε πολύ αργότερα , και ήταν ελάχιστοι . Μικρές οάσεις στη Σαχάρα της δεισιδαιμονίας και του σκοταδισμού . Και ποια ήταν η τύχη τους ; Να θυμηθούμε έτσι πρόχειρα δυο – τρεις .


Ναι και εκτός από αυτούς μπορούμε να αναφέρουμε και πολυάριθμους Ευρωπαίους επιστήμονες από την Αναγέννηση και μετά. (Που είπαμε αναγέννηση δεν ύπαρχει σύμφωνα με τον ψηλό, κάνουν λάθος οι ιστορικοί).


Πάντως μου κάνει εντύπωση, που τους Βυζαντινούς που αντέγραψε από τα σάιτ ΟΟΔΕ ο "ιστορικά μορφωμένος" (εδώ γελάμε) Ευρωπαίος ΞΕΧΑΣΕ το Γεώργιο Πλήθωνα... Θα τον θεώρησαν μάλλον ΚΑΤΩΤΕΡΟ από τον εφευρέτη της μπύρας ΧΕΜ Ζώσιμο (μεγαααααλη προσφορά στην ανθρωπότητα και ειδικά σε εμάς του μεταλάδες που πίνουμε μπύρες) και τον άλλο το μεγαλο-υδραυλικό.


Ψηλέας

quote:
Σαφώς και συντάσσεσαι με τον Sesostris αφού δεν έχεις το θάρρος να του πεις πως είναι μπούρδες τα όσα λέει για δήθεν αναθεματισμό των Ελλήνων.

Ο λόγος που πόσταρα μετά την απάντησή σου στο Sesostris δεν ήταν για να συνταχθώ μαζί του αλλά για να αντιδράσω σε αυτά που έλεγες. Εσύ δε διαφώνησες επί της ουσίας σε αυτά που έλεγε αλλά άρχισες ΠΑΛΙ να μας πουλάς ελληνικό φρόνημα, ότι ο Σωτήρης δεν είναι Έλληνας, επειδή προσκυνάει το φαλλό(ας πούμε ότι το κάνει, υπόθεση εργασίας). Άραγε και οι αρχαίοι, που ήταν ειδωλολάτρες,και (ας πούμε) το έκαναν και αυτοί δεν ήταν Έλληνες; Τελικά ΜΟΝΟ εσείς οι Μεγαλοχριστιανοί είστε Έλληνες;;;; Αυτό ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ και με ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ. Σε θεωρώ ΑΝΗΘΙΚΟ και ΑΝΟΗΤΟ άνθρωπο (τα έχουμε πει αυτά να μην τα ξαναλέμε) και επομένως κάτι με πιάνει όταν διαβάζω τέτοια από εσένα.

Επί της ουσίας όμως, για τις μπούρδες που λες ότι έγραψε ο Σωτήρης:

Ποιους αναθεματίζουν τα χωρία που έφερε ο Sesostris;


Να το θέσω αλλιώς, ο ίδιος ο Sesostris, με αυτά που λέει και πιστεύει, αναθεματίζεται πιστεύεις από αυτά τα χωρία;


quote:
Συνεχίζεις δε, να κάνεις την πάπια, προσπαθώντας να αποπροσανατολίσεις τη συζήτηση.


Μπα τι μας λες; Για πες μας ποιο ήταν το θέμα; Ότι εσύ είσαι Έλληνας και οι άλλοι δεν είμαστε, επειδή διαφωνούμε(ή νομίζεις ότι διαφωνούμε) με αυτά που λες;


quote:
Αυτοί που έχουν ανάγκη να προβληθούν, πετώντας λάσπη, είναι αυτοί που υποστηρίζει ο Sesostris και τον συγοντάρεις και εσύ.


Πετάς λάσπη για να προβληθείς;;; Κολλάει αυτό; Βγάζει νόημα;

quote:
Η Ορθοδοξία πέρασε και περνά από χίλια μύρια κύματα, κι όμως αντέχει και στέκει ως φάρος φωτεινός και δεν βρίσκεται σε καμιά ανάγκη να πείσει κανέναν, ούτε και με έχει ανάγκη για να επιτύχει κάτι τέτοιο.


Είδες πώς διαστρεβλώνεις αυτά που γράφω, βρωμερέ πολιτικάντη; Γιατί βάζεις την Ορθοδοξία μέσα; ΕΣΥ είσαι αυτός με τον οποίο διαφωνώ. ΕΣΥ συγκεκριμένα έχεις την ανάγκη να συγκρουστείς με τους γραφικούς δωδεκαθεϊστές.Με ΕΣΕΝΑ τα βάζω όχι με την Ορθοδοξία.

Δεν ήξερα ότι οι θρησκείες περνάνε από κύματα. Οι άνθρωποι που πιστεύουν σε αυτήν μπορεί αλλά όχι η ίδια η θρησκεία.

quote:
Είτε σας αρέσει, είτε όχι, Ορθοδοξία και Ελληνισμός συμπορεύονται 2000 χρόνια τώρα αρμονικά και θα συνεχίσουν να το κάνουν εις τον αιώνα

Μηδένα προ του τέλους μακάριζε

Α και, η άποψη μου είναι γνωστή. Θεωρώ ότι ακόμα και μετά από 2000 χρόνια θα υπάρχουν άνθρωποι που θα έχουν θρησκεία μόνο που θα λένε για την εποχή μας ότι "τότε δεν τα καταλάβαιναν καλά, γιατί ως γνωστόν το Χ ιερό βιβλίο άλλα λέει και άλλα εννοεί"


Edited by - IndustrialAngel on 16/03/2011 18:33:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2011, 16:06:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και πριν από 2000-3000 χρόνια, ο κόσμος ήταν ο ίδιος, όπως και σήμερα.
Δεν είναι τα επιστημονικά επιτεύγματα που κάνουν τον άνθρωπο πιο έξυπνο ή πιο κουτό. Πιο ευκολόπιστο ή πιο δύσπιστο.

Από τις μεγαλύτερες κουταμάρες που έχεις γράψει στο φόρουμ. Όταν σας στριμώχνουν ρετάρετε άσχημα εσείς οι μεγαλοχριστιανοί.

Ο κόσμος δεν άλλαξε καθόλου. ΝΤΟΪΝ!
Ο άνθρωπος δεν έγινε πιο έξυπνος. ΞΑΝΑ-ΝΤΟΪΝ!


Η ανάπτυξη της επιστήμης, λέμε τώρα, δεν αντιβαίνει στις 2 πιο πάνω "απόψεις" σου;

Σήμερα ΔΕΝ πιστεύουμε στο Θεό της Βροχής, εκτός βέβαια από τους μεγαλοχριστιανούς. Αυτό το γεγονός από μόνο τους μας καθιστάει ΚΑΙ ΣΟΦΟΤΕΡΟΥΣ και πιο ΔΥΣΠΙΣΤΟΥΣ σε πολλά θέματα.


Πραγματικά, γελάω με την φράση ο κόσμος δεν άλλαξε τα τελευταία 2000 χρόνια

quote:
**Παρεμπιπτόντως, έχω κατεβάσει στο κινητό μου το "Εκκλησιάζουσαι" του Αριστοφάνη και διαβάζοντάς το, συνειδητοποιώ το πως οι άνθρωποι, και τότε, αντιμετώπιζαν, σε όλα τα επίπεδα της κοινωνικής ζωής, τα ίδια προβλήματα, οι ίδιοι απατεώνες, τα ίδια κέρατα τα τράγια, ..... σε τίποτα δεν διαφέρουμε σήμερα.

Πω πω συγκλονίστηκα από τα συμπεράσματα του Ψηλού. Σε λίγο θα μας πει ότι ανακάλυψε ότι η "ιστορία επαναλαμβάνεται". Μετά θα μας πει ότι "τον αράπη και αν τον πλένεις το σαπούνι σου χαλάς" και άλλα γνωστά γνωμικά.


Ψηλέ άσε την οργή του επαναστάτη του καναπέ κατά μέρος. Και τα κέρατα τα τράγια που ανέφερες βερνίκωσε τα και κορνίζωσέ τα γιατί ΑΠΕΤΥΧΕ η γενιά σου να τα ξεριζώσει. Τώρα αναλαμβάνει η δικιά μου, εσείς τα κάνατε...merde!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 13:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγιά Σοφιά μου έλειψες...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 14:47:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καποδίστρια καλώς ήρθες και μην το ξανακάνεις ποτέ αυτό -το να απουσιάζεις εννοώ-....πως την είδες δηλαδή , "ελεύθερη και ωραία" εκεί στ'Ανάπλι???
...Μην ξεχνιόμαστε , έχεις "υποχρεώσεις" και σε μάς τα φιλαράκια σου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 11:58:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καποδίστρια καλώς ήρθες και μην το ξανακάνεις ποτέ αυτό -το να απουσιάζεις εννοώ-....πως την είδες δηλαδή , "ελεύθερη και ωραία" εκεί στ'Ανάπλι???
...Μην ξεχνιόμαστε , έχεις "υποχρεώσεις" και σε μάς τα φιλαράκια σου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


Χα,χα χα άκου "ελεύθερη και ωραία", σε εισαγωγικά!!!
Χωρίς,αγαπητέ μου Εαρινέ,
χωρίς!!!

Όσο για την απουσία μου,σαφώς και δεν είναι δική μου επιλογή,
(νομίζω πως όλοι οι παροικούντες την Ιερουσαλήμ,γνωρίζουμε
πως λειτουργούν οι τηλεφωνικές εταιρίες,νομίζω...)
Και φυσικά και εμένα μου λείπετε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ !!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 22:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=IfDISFLjGbU&feature=related

η πολη ηταν το σπαθι η πολη ηταν το κονταρι η πολι ηταν το κλειδι της Ρωμανιας ολης...

http://www.youtube.com/watch?v=gK8cqL8sl5kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2011, 02:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εις ανάμνηση της θλιβεράς επετείου...

ΟΡΚΟΣ ΕΛΛΗΝΩΝ - Ξημέρωμα στα τείχη 29.05.1453


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2011, 11:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
29ης Μαΐου του 1453: Ιωάννης Δαλματάς, Θεόφιλος Παλαιολόγος, Δον Ροδρίγκο Ντε Τολέδο… Γνωρίζει κάποιος Έλληνας τα συγκεκριμένα ονόματα; Ξέρει το τι ακριβώς έκαναν αυτοί οι τέσσερεις άνθρωποι 558 έτη πριν; Ίσως το όνομα «Παλαιολόγος» να μας υπομιμνήσκει τον μεγαλύτερης διάρκειας αυτοκρατορικό Οίκο της Ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας, ή Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας, ή Βυζαντίου ή όπως αλλιώς θα ήθελε κάποιος να ονοματίσει τη μεγαλύτερη σε χρονική διάρκεια κρατική οντότητα που έζησε και έδρασε ποτέ στην Ευρασία.

Οι τέσσερεις αυτοί άνθρωποι τις πρώτες πρωινές ώρες της 29ης Μαΐου του 1453 ακολούθησαν τον τελευταίο μαρτυρικό Αυτοκράτορα των Ρωμαίων, τον Κωνσταντίνο Παλαιολόγο, τον επονομαζόμενο και Δραγάση (Δράκο) στην ύστατη εφόρμησή του στα στίφη των Οθωμανών που είχαν διαρρήξει τα τείχη στην Πύλη του Αγίου Ρωμανού. Οι τέσσερεις αυτοί άντρες, τρείς Έλληνες/Ρωμαίοι/Ρωμιοί και ένας Ισπανός με δάκρυα στα μάτια ακολούθησαν τον άριστο των Ελλήνων στην αιωνιότητα και στην αθανασία. Χωρίς να έχουν καμία υποχρέωση, αντιλαμβανόμενοι όμως μία ιστορική πορεία… 1123 ετών, από το 330 μ.Χ. έως το 1453, αποφάσισαν πως θα έπρεπε να δώσουν ένα αντάξιο τέλος στο λαμπρότερο «τέκνο» του Ελληνορωμαϊκού πολιτισμού, την Βυζαντινή αυτοκρατορία η οποία με την ιστορική της πορεία, το εκπολιτιστικό της έργο και τέλος με την θυσία της έδωσε τον χρόνο και το δικαίωμα, σε όλους αυτούς οι οποίοι ονομάζονται «Ευρωπαίοι» ή «Δυτικοί» σήμερα να… κατέβουν από τα δέντρα, να βγουν από τα σπήλαια και να αυτοδιαφημιστούν σήμερα ως… πολιτισμένοι…

Η λαμπρή ιστορική πορεία του Βυζαντίου μετά από αιώνες λησμονιάς – στην καλύτερη των περιπτώσεων, ή κατασυκοφάντησης και υποβάθμισης – στην χειρότερη, έχει αρχίσει να λαμβάνει την θέση που της αξίζει. Τις τελευταίες δεκαετίες δυτικοί, και όχι μόνο, ερευνητές και καθηγητές γράφουν και δημοσιεύουν άρθρα, μελέτες και αναλύσεις οι οποίες και εξαίρουν την σημασία του «Θεοφύλακτου Κράτους» στην ιστορική πορεία της Ευρασίας και ειδικά του πολιτισμού ο οποίος θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως… ευρωπαϊκός.

Επειδή όμως ο τρόπος που ρίχνει κάποιος την αυλαία και αποχωρεί από την ιστορική σκηνή, είτε πρόκειται για ανθρώπινη ύπαρξη είτε πρόκειται για μία κοινωνική ομάδα, είτε πρόκειται για κράτος, καταδεικνύει το ήθος του, την ταυτότητά του, τον τρόπο που αξιολογεί και αντιλαμβάνεται τα πράγματα αλλά και τον ίδιο του τον εαυτό εκτιμούμε πως έχει μέγιστη αξία να παρουσιάσουμε την τελευταία ομιλία του Αθάνατου, του «Μαρμαρωμένου Βασιλιά», λίγες ώρες πριν περάσει στην αιωνιότητα και στο συλλογικό συνειδητό και ασυνείδητο του Ελληνικού Έθνους. Ο Κωνσταντίνος Παλαιολόγος στις 28 Μαΐου, στην προσπάθειά του να εμψυχώσει και να παροτρύνει τους ξένους συμμάχους αλλά και τους συμπατριώτες του εκφωνεί με δάκρυα στα μάτια έναν λόγο τον οποίο κάθε Ελληνόπαις θα έπρεπε να τον διδασκόταν στα σχολεία, εάν αυτά βέβαια θα ήθελαν να βγάζουν Έλληνες και όχι Ελληνόφωνους…

Με την ομιλία του αυτή ο Μέγιστος τον Ελλήνων (ας μας συγχωρέσουν αυτοί που πιστεύουν πως τον τίτλο αυτό θα έπρεπε να τον έχει ο… Κ. Καραμανλής και ο Α. Παπανδρέου), εντυπώνει και το ιδεολογικό πλαίσιο του κράτους το οποίο επί 1123 έζησε και λειτούργησε ως το «Βασίλειο των Ουρανών» στην Γη: «Είμαστε απόγονοι Ρωμαίων και Ελλήνων» υπογραμμίζει ο Αυτοκράτορας, «είμαστε λαός Αρχόντων» λέει ο Βασιλέας, ίσως τελικά η συγκεκριμένη ομιλία να μην είναι και άσχετη των στιγμών που διανύει το νέο-ελληνόφωνο προτεκτοράτο που θέλει να φέρει το όνομα Ελλάς σήμερα, ίσως ο συγκεκριμένος λόγος να μην αναφέρεται στους άρχοντες της εποχής εκείνης αλλά και της σημερινής.

Διαβάζοντας τις παρακάτω γραμμές το μυαλό κάποιου δεν μπορεί να μην κάνει τις αντιστοιχίσεις του σήμερα με το εχθές, δεν μπορεί να μην δει τις ομοιότητες του μεσαιωνικού «τριγώνου» Βυζαντινοί-Δυτικοί/Παπικοί-Οθωμανοι με το σύγχρονο «τρίγωνο» Έλληνες-Δύση/Τρόικα-Τουρκία, να ανακαλύψει τις ομοιότητες στην τωρινή με την τότε ισορροπία δυνάμεων αλλά και τις διαμορφούμενες σχέσεις εξάρτησης του ενός παράγοντα από τον άλλον.

http://www.youtube.com/watch?v=gK8cqL8sl5kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 20:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ό Βακαλόπουλος γράφει στον Πρόλογο του: «Ή παρατιθέμενη επιστολή του Ιωάννου Γ' Βατατζή (1222-1254) προς τον πάπα Γρηγόριο Θ' (1227-1241) είναι πολύ χαρακτηριστική για τις ιδέες που επικρατούν στους βασιλείς της Νίκαιας μετά τον 1204. Έντονη είναι ή ελληνολατρία και ή εθνική ελληνική συνείδησή τους, που βαθμιαία ταυτίζεται με την Ορθοδοξία... Εδώ παρατηρούμε καθαρά πώς γεννιούνται και δρουν οι πολιτικές εκείνες αντιλήψεις, που αποβλέπουν στην απελευθέρωση των σκλαβωμένων ελληνικών χωρών και οι όποιες προσαρμοσμένες επιζούν επί Τουρκοκρατίας μέσα σε νέες συνθήκες. Και τελικά πώς διαμορφώνουν τον περιεχόμενο της λεγόμενης Μεγάλης Ιδέας».

Τον κείμενο ξεκινά με την έκπληξη του Βατάτζη πώς τόλμησε ό Πάπας να του ζητήσει να παύσει να διεκδικεί- την Κωνσταντινούπολη από τον Φράγκο ηγεμόνα, ό όποιος την κατέχει από τον 1204. Γράφει με ελληνική αξιοπρέπεια και διπλωματική ειρωνεία ό Βατάτζης, αφού προσδιορίσει στην αρχή ποιός είναι ό γράφων: «Ιωάννης εν Χριστώ τω Θεώ πιστός βασιλεύς και αυτοκράτωρ Ρωμαίων ό Δούκας τω αγιωτάτω πάπα της πρεσβυτέρας Ρώμης Γρηγορίο σωτηρίας και ευχών αίτησιν». Αποδίδουμε στην νεοελληνική ορισμένα από τα κυριότερα σημεία της επιστολής: «Εγώ ως βασιλεύς θεωρώ άτοπα τα όσα μου γράφεις και δεν ήθελα να πιστεύω ότι είναι δικό σου τον γράμμα, αλλά αποτέλεσμα τής απελπισίας κάποιου που βρίσκεται κοντά σου, και ό όποιος έχει την ψυχή του γεμάτη κακότητα και αυθάδεια. Ή αγιότητα σου κοσμείται από φρόνηση και διαφέρει από τους πολλούς ως προς την σωστή κρίση. Γι' αυτό δυσκολεύθηκα πολύ να πιστεύω ότι είναι δικό σου τον γράμμα, αν και έχει σταλεί προς εμέ.» Αξίζει να θαυμάσουμε την έλλειψη δουλικότητας του Βατάτζη προς τον Πάπα, αν και την εποχής εκείνη οι Έλληνες τής Νικαίας ήσαν οι αδύναμοι και ό Πάπας ήταν ή υπερδύναμη τηρουμένων των αναλογιών. Και συνεχίζει ό Ιωάννης Βατάτζης διατρανώνοντας την εθνική συνείδησή του:


«Γράφεις στο γράμμα σου ότι στο δικό μας γένος των Ελλήνων ή σοφία βασιλεύει... ότι, λοιπόν, από τον δικό μας γένος άνθησε ή σοφία και τα αγαθά της και διεδόθησαν στους άλλους λαούς, αυτό είναι αληθινό. Αλλά πώς συμβαίνει να αγνοείς, ή αναφέρεται δεν τον αγνοείς πώς και τον άπεσιώπησες ότι μαζί με την βασιλεύουσα Πόλη και ή βασιλεία σε αυτόν τον κόσμο κληροδοτήθηκε στο δικό μας γένος από τον Μέγα Κωνσταντίνο, ό όποιος εδέχθη την κλήση από τον Χριστό και κυβέρνησε με σεμνότητα και τιμιότητα; Υπάρχει μήπως κανείς πού αγνοείς ότι ή κληρονομιά τής δικής του διαδοχής (σ.σ. του Μ. Κωνσταντίνου) πέρασε στο δικό μας γένος κι εμείς είμαστε οι κληρονόμοι και διάδοχοι του; Απαιτείς να μην αγνοούμε τα προνόμια σου. Κι εμείς έχουμε την αντίστοιχη απαίτηση να δεις και να αναγνωρίσεις τον δίκαιο μας, όσον άφορα την εξουσία μας στο κράτος τής Κωνσταντινουπόλεως, τον όποιο αρχίζει από των χρόνων του Μεγάλου Κωνσταντίνου και έζησε επί χίλια χρόνια, ώστε έφθασε μέχρι και την δική μας βασιλεία. Οι γενάρχες τής βασιλείας μου από τις οικογένειες των Δουκών και των Κομνηνών, για να μην αναφέρω τούς άλλους, κατάγονται από ελληνικά γένη. Αυτοί λοιπόν οι ομοεθνείς μου επί πολλούς αιώνες κατείχαν την εξουσία στην Κωνσταντινούπολη. Και αυτούς ή Εκκλησία τής Ρώμης και οι προϊστάμενοι της τούς αποκαλούσαν Αυτοκράτορες Ρωμαίων... Διαβεβαιούμε δε την αγιότητα σου και όλους τούς Χριστιανούς ότι ουδέποτε θα παύσουμε να αγωνιζόμαστε και να πολεμούμε κατά των κατακτητών τής Κωνσταντινουπόλεως θα ασεβούσαμε και προς τούς νόμους τής φύσεως και προς τούς θεσμούς τής πατρίδος και προς τούς τάφους των πατέρων μας και προς τούς ιερούς ναούς του Θεού, εάν δεν αγωνιζόμασταν γι' αυτά με όλη μας την δύναμη... Έχουμε μαζί μας τον δίκαιο Θεό, ό όποιος βοηθεί τούς αδικουμένους και αντιτάσσεται στους αδικούντας...».

Ένας «βασιλεύς Ρωμαίων», ό Ιωάννης Βατάτζης μας άφησε ένα εξαιρετικό γραπτό μνημείο ελληνορθόδοξης αυτοσυνειδησίας. Τέτοια κείμενα αξίζει να διδάσκουμε στους νέους μας. Αιωνία ή μνήμη του ευλαβούς Χριστιανού και πατριώτου Αγίου Ιωάννου Γ' Δούκα Βατάτζη.


Κωνσταντίνος Χολέβας,


Πολιτικός Επιστήμων


Απ. Βακαλοπούλου, Πηγές Ιστορίας τον Νέον Ελληνισμού, Α' τόμος, Θεσσαλονίκη 1965, σελ. 50-53.

http://www.youtube.com/watch?v=gK8cqL8sl5kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2011, 21:41:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Velissarios1:
παραθέτεις το εξής:


quote:
Ό Βακαλόπουλος γράφει στον Πρόλογο του: «Ή παρατιθέμενη επιστολή του Ιωάννου Γ' Βατατζή (1222-1254) προς τον πάπα Γρηγόριο Θ' (1227-1241):

ή βασιλεία σε αυτόν τον κόσμο κληροδοτήθηκε στο δικό μας γένος από τον Μέγα Κωνσταντίνο, ό όποιος εδέχθη την κλήση από τον Χριστό και κυβέρνησε με σεμνότητα και τιμιότητα; Υπάρχει μήπως κανείς πού αγνοείς ότι ή κληρονομιά τής δικής του διαδοχής (σ.σ. του Μ. Κωνσταντίνου) πέρασε στο δικό μας γένος κι εμείς είμαστε οι κληρονόμοι και διάδοχοι του;



Ο Φλάβιος Βαλέριος Κωνσταντίνος (Flavius Valerius Constantinus) ή Μέγας Κωνσταντίνος ή Άγιος και Ισαπόστολος Κωνσταντίνος ...
Για το σκοπό αυτό, επιδίωξε να συγγενέψει με τους δύο αυτοκράτορες Μαξιμιανό και Μαξέντιο. Το 307 μ.Χ. χώρισε τη γυναίκα του Μινερβίνη (κατά άλλους, παλλακίδα του) με την οποία είχε αποκτήσει ένα γιο, τον Κρίσπο και παντρεύτηκε στους Τρεβήρους την κόρη του Μαξιμιανού και αδερφή του Μαξέντιου, την όμορφη Φαύστα.....
Φαίνεται όμως ότι ο Μαξιμιανός δεν μπορούσε να εννοήσει ότι η εποχή της δύναμής του είχε παρέλθει. Έτσι, προσπάθησε να δολοφονήσει τον Κωνσταντίνο, ενώ εκείνος κοιμόταν. Για άλλη μια φορά ενέπλεξε τη Φαύστα στις δολοπλοκίες του, προφανώς αγνοώντας το ρόλο που είχε παίξει η κόρη του στην αποτυχία του πρώτου σχεδίου. Εκείνη και πάλι προτίμησε τον άντρα της από τον πατέρα της και αποκάλυψε τα πάντα στον Κωνσταντίνο. Ο Μαξιμιανός συνελήφθη και λίγο καιρό αργότερα βρέθηκε απαγχονισμένος στο δωμάτιό του.

Ο Κωνσταντίνος υποστήριζε σταθερά ότι ο πεθερός του αυτοκτόνησε, ενώ ο Μαξέντιος, ο γιος του Μαξιμιανού(σ.σ.πεθερού του Κων/νου), κατηγορούσε τον Κωνσταντίνο για το θάνατο του πατέρα του. Οι ιστορικοί θεωρούν πάρα πολύ πιθανό να ήταν η Φαύστα εκείνη που παρακίνησε τον Κωνσταντίνο να εκτελέσει τον πατέρα της, κρίνοντας από τη στάση που τήρησε απέναντι στο Μαξιμιανό και τον Κωνσταντίνο.....
...Ο ίδιος ο Μαξέντιος πνίγηκε με πολλούς άλλους στρατιώτες στον Τίβερη. Κατά διαταγή του Κωνσταντίνου, το πτώμα του ανασύρθηκε και αφού αποκεφαλίστηκε, το κεφάλι του καρφώθηκε σε ένα παλούκι και περιφέρθηκε στους δρόμους της Ρώμης. Ο Μαξέντιος ήταν αδερφός της γυναίκας του Μεγάλου Κωνσταντίνου, της Φαύστας....
...Για ακόμη μια φορά, οι ικεσίες της Κωνσταντίας προς τον αδερφό της έσωσαν τη ζωή του Λικίνιου. Ως απλός πολίτης, τέθηκε σε κατ' οίκον περιορισμό στη Θεσσαλονίκη. Λίγους μήνες αργότερα, όμως, καταδικάστηκε σε θάνατο, φοβούμενος ο Κωνσταντίνος τις φήμες ότι ο Λικίνιος ήρθε σε μυστικές συμφωνίες με τους Γότθους, προκειμένου να ανακτήσει το θρόνο του. Λίγο μετά, ο Κωνσταντίνος διέταξε και την εκτέλεση του ενδεκάχρονου Λικινιανού, του γιου του Λικίνιου, αθετώντας τις υποσχέσεις του στην Κωνσταντία...
...326 ή 327: Ο Κωνσταντίνος εκτελεί τη γυναίκα του Φαύστα...
(σ.σ.Κατά μάνα κατά κύρη και ο γιός Κωσταντίνος ο Β')...Αμέσως μετά τον θάνατο του Μ. Κωνσταντίνου το 337, ο στρατός λυντσάρισε τους ετεροθαλείς αδελφούς του Ιούλιο (πατέρα του Ιουλιανού και του Γάλλου) και Δαλμάτιο, τον μεγαλύτερο αδελφό του Ιουλιανού και άλλους συγγενείς και υποστηρικτές τους. Κατά την επίσημη εκδοχή, ο στρατός έδρασε αυθόρμητα, δίνοντας βάση στη φήμη οτι τα αδέλφια του Μ. Κωνσταντίνου δηλητηρίασαν τον αυτοκράτορα. Φαίνεται όμως πιθανότερο οτι ο ίδιος ο Κωνστάντιος Β' ενορχήστρωσε τη μαζική δολοφονία των συγγενών του.
(τα ανωτέρω από ΕΔΩ)

Ναι είναι αλήθεια όλες αυτές οι δολοφονίες,δολοπλοκίες,
δηλητηριάσεις και πάει λέγοντας,ήσαν όχι απλά προσφιλείς
συνήθειες των Βυζαντινών αλλά από τους συγγραφείς θεωρούνταν ως:

...ό οποίος εδέχθη την κλήση από τον Χριστό και κυβέρνησε με σεμνότητα και τιμιότητα...
Κατά τον Βακαλόπουλο που αναφέρει ο συνδίκτυος
Velissarios1.
Ναι,αγαπητέ είμαστε όντως περήφανοι για τον
Ισαπόστολο και Άγιο αυτόν Αυτοκράτορα της
Αγίας Ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 26/06/2011 21:45:18

Edited by - kapodistria on 26/06/2011 21:47:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2011, 00:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καποδίστρια...
Είναι αλήθεια τα όσα λές???
Ασφαλώς κατέθεσες το link απο την βικιπαίδεια αλλα είναι αδιαμφισβήτητα τα όσα εκεί αναφέρονται???
Είναι πολύ σοβαρό αυτό και γι'αυτό ρωτάω...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2011, 00:12:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eαρινε ,αναδιατυπωση το μηνυμα!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2011, 00:20:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Eαρινε ,αναδιατυπωση το μηνυμα!!!!



Μαρτυριάρη μου εσύ...
Ναί όντως το σκέφθηκα και είδα ότι έπρεπε να το κάνω...
Εγκρίνεις ή όχι???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2011, 00:23:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συμφωνω με την τελευταια σου αναρτηση ως προς την διατυπωση του

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2011, 00:37:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και 'γώ , κατάλαβα ότι ήμουν ένα βήμα μπροστά απ'οσο ενδεχομένως θα έπρεπε και καλό θα ήταν να ήμουν πιο εγκρατής ως προς τις τελικές απόψεις-κρίσεις μου...πάντως αν κι'εφοσον όλα αυτά που αναφέρονται στην βικιπαίδεια είναι αληθή , τότε δεν τους ξεπλένει ούτε ο Νιαγάρας και ο Αμαζόνιος μαζί...
Ωστόσο , όντως θα πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί...και γι'αυτό θέλω να το διερευνήσω περισσότερο...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2011, 00:39:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καληνύχτα Στήβ.....και καλή ξεκούραση!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2011, 11:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινός:

quote:

Καποδίστρια...
Είναι αλήθεια τα όσα λές???
Ασφαλώς κατέθεσες το link απο την βικιπαίδεια αλλα είναι αδιαμφισβήτητα τα όσα εκεί αναφέρονται???
Είναι πολύ σοβαρό αυτό και γι'αυτό ρωτάω...

Εαρινέ,Καλημέρα!
Νομίζω πως δεν είναι άγνωστα αυτά,αλλά ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ γνωστά!!!
Παρ'όλα αυτά να και κάποια επί πλέον,
έτσι για να εμπλουτίζουμε τις ...γνώσεις μας,περί ενός
Αυτοκράτορα (εκ των αρκετών ομοίων...)του Βυζαντίου,που
κυβέρνησε με σεμνότητα και τιμιότητα...


Μέγας Κωνσταντίνος και Αγία Ελένη (21 Μαΐου)

Οι «διευκολύνσεις» και η προνομιακή μεταχείριση που προσφέρθηκαν στην Εκκλησία από τον αυτοκράτορα Φλάβιο Βαλέριο Κωνσταντίνο, ήταν αρκετά για να κάνει άγιο κάποιον, που θεωρείται υπεύθυνος ή ηθικός αυτουργός, για τις δολοφονίες του 17χρονου γιου του, του 12χρονου ανηψιού του, της συζύγου του, του πεθερού του, των δυο γαμπρών του και του κουνιάδου του.....

Διάβασε περισσότερα ΕΔΩ

..............
1. Τον βίαιο χαρακτήρα τού Κωνσταντίνου, για τον οποίον η αξία τής ανθρώπινης ζωής ήταν ασήμαντη. Υπενθυμίζεται, ότι ο «πράος» και «ειρηνιστής» Κωνσταντίνος δεν δίστασε να στείλει στον τάφο, μεταξύ άλλων, τον γιο του Κρίσπο, την σύζυγό του Φαύστα, τον πεθερό του Μαξιμινιανό, τον κουνιάδο του Μαξέντιο, τούς γαμβρούς του Λικίνιο και Βασσιανό κ.ά.
2. Τον αδίστακτο και φιλοπολεμικό του χαρακτήρα ο οποίος τον ώθησε να στραφεί, με διάφορα προσχήματα, εναντίον τών συναυτοκρατόρων του (κάποιοι και συγγενείς του), διεκδικώντας όλη την αυτοκρατορία για τον εαυτόν του.

.........................

Αλλά και ΕΔΩ

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2011, 11:23:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάω για δουλειές,τα λέμε
μετά το μεσημέρι...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ σε ΟΛΟΥΣ !!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2011, 12:18:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινέ,Καλημέρα!
Νομίζω πως δεν είναι άγνωστα αυτά,αλλά ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ γνωστά!!!
Παρ'όλα αυτά να και κάποια επί πλέον,
έτσι για να εμπλουτίζουμε τις ...γνώσεις μας,περί ενός
Αυτοκράτορα (εκ των αρκετών ομοίων...)του Βυζαντίου,που
κυβέρνησε με σεμνότητα και τιμιότητα...

Σε όλο τον κόσμο όμως φίλη μου , ο Μ.Κων/νος έχει παρουσιασθεί με διαφορετικό πρόσωπο , ως πολύ καλός και ευσεβής...κάνω λάθος???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2011, 15:31:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός
Σε όλο τον κόσμο όμως φίλη μου , ο Μ.Κων/νος έχει παρουσιασθεί με διαφορετικό πρόσωπο , ως πολύ καλός και ευσεβής...κάνω λάθος???

Δεν κάνεις λάθος Εαρινέ και θα ήταν πιο σωστό αν έγραφες:
Σε ολο τον χριστιανικό κόσμο!!

Επειδή τούς έδωσε την αναγνώριση της θρησκείας τους και μέσω αυτής
το power να ελέγχουν τα μυαλά του κοπαδιού τους,απο όπου αυτός
αντλούσε την δύναμη της εξουσίας του.

Φοβερό μυαλό ο φονιάς Κων/νος,έτσι?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2011, 16:03:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα είναι να μην είναι κανείς πρόβατο Νικόμαχε...
Ο Αείμνηστος Φλωράκης το είχε πεί ξεκάθαρα..."Αν μείνεις μέσα στο μαντρί θα σε φάει ο βοσκός...αν φύγεις εκτός του μαντριού , θα σε φάει ο Λύκος ο κακός..."

Τελικά , το θέμα είναι να μην είσαι πρόβατο.....και αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς .... "Δεν φταίει ο Βοσκός φίλε μου...".


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2011, 18:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το θέμα είναι να μην είναι κανείς πρόβατο Νικόμαχε...
Ο Αείμνηστος Φλωράκης το είχε πεί ξεκάθαρα..."Αν μείνεις μέσα στο μαντρί θα σε φάει ο βοσκός...αν φύγεις εκτός του μαντριού , θα σε φάει ο Λύκος ο κακός..."

Τελικά , το θέμα είναι να μην είσαι πρόβατο.....και αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς .... "Δεν φταίει ο Βοσκός φίλε μου...".


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Καλό το σκεπτικό σου Εαρινέ,αλλά
για σκέψου,μήπως το πρόβατο το φουκαριάρικο
ΦΤΑΙΕΙ;
Ε,μάλλον ΟΧΙ !

Τι να σου κάνει κι'αυτό ένα πρόβατο είναι...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2011, 18:56:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η πλάκα η μεγάλη είναι από την πλευρά της
εκκλησίας,η οποία προσπαθεί να
"μπαλώσει τα αμπάλωτα" !!!

Ρίξτε μια ματιά στην επίσημη σελίδα τους
αυτή της ΟΟΔΕ.

...Ο Μαξιμιανός αναγκάστηκε να αυτοαπαγχονιστεί, κρεμάστηκε δηλαδή, γιατί κατάλαβε ότι τα πράγματα έγιναν σκληρότερα γι’ αυτόν. Κατηγορούν γι’ αυτό τον Κωνσταντίνο. Κοιτάξτε, όταν κάποιος είναι ανώτατος άρχων, και δεν είναι απλώς πολιτικά και διοικητικά ανώτατος άρχων, αλλά συγκεντρώνει όλες τις εξουσίες ονομάζετο Rectus Totius Omnis, δηλαδή ο κυβερνήτης, ο διοικητής ολοκλήρου του κόσμου. Ο Κωνσταντίνος λοιπόν είναι εκείνος ο οποίος ήταν ο Ανώτατος Δικαστής. Ήταν Pontifex maximus, ο ανώτατος αρχιερεύς. Αυτά δεν τα μετέφερε ο ίδιος στον εαυτό του, τα βρήκε στη Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία. Επομένως, πάσα πράξις έπρεπε να δικαστεί από τον ανώτατο δικαστή. Ο οποίος βέβαια περιεστοιχίζετο από τον στρατό αλλά στα πολιτικά πράγματα από την σύγκλητο. Δεν είναι λοιπόν δυνατόν να αποδίδουμε μονομερώς την ευθύνη, όπως όταν κανείς είναι πρόεδρος της δημοκρατίας και υπογράψει θανατική ποινή η οποία ορίζεται από το δικαστήριο, είναι υποχρεωμένος να το πράξει. Αν αρνηθεί ο ανώτατος άρχων, βασιλιάς παλαιότερα, πρόεδρος της δημοκρατίας, να δεχθεί αυτό που προτείνει η δικαστική εξουσία καταλαβαίνετε ποιες επιπτώσεις θα γίνουν...

Για ακόμη πιό ...αστείες καταστάσεις ΕΔΩ !!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2011, 22:47:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έκανα αντιγραφή απο την διεύθυνση που μας παραπέμπεις φίλη Καποδίστρια , αυτό.." Να επιχειρούνται δηλαδή ερμηνευτικές προσβάσεις στα ιστορικά γεγονότα και στα ιστορικά πρόσωπα μέσα από κρίσεις και προϋποθέσεις του παρόντος, του οποιουδήποτε παρόντος".

Και σκέπτομαι εγώ ο "προακατειλλημένος" και ο αιρετικός ή Παγανιστής ή ο οτιδήποτε άλλο ήθελε ο κάθε "ενδιαφερόμενος"...

Αυτό ισχύει μερικώς και για θέματα που αναιρούν την ορθότητα του Χριστιανισμού ως επιχείρημα ή ισχύει για τα πάντα???
Και το λέω , διότι ορισμένοι πεφωτισμένοι-ηθικοί και ενάρετοι άνθρωποι , δεν δίστασαν και ούτε διστάζουν να κρίνουν με όρους του σήμερα τους Αρχαίους προγόνους μας , που στο κάτω-κάτω και Έλληνες ήταν αλλα και σε μια άλλη εποχή έζησαν και ειχαν να χειρισθούν γεγονότα και καταστάσεις πολύ πιο ιδιαίτερες απο τις σημερινές...

Αλλα είπαμε , ο σκοπός αγιάζει τα μέσα Καποδίστρια και επιχειρήματα που ισχύουν -λέμε τώρα..- για μια περίπτωση που μας βολεύει , δεν ισχύει για μια άλλη που μας ξε-βολεύει...

Αλλα τώρα θα μου πείς και δικαίως.."Αυτοί δεν εσέβοντο ο ένας τον άλλο -Πατριάρχες και Δεσπότες- και κατηγορούσαν-σκοτώνονταν μεταξύ τους σαν σκυλιά -Αντιοχείς , Αλεξανδρινοί.κλπ- , θα σεβασθούν άλλους???

Η πλάκα είναι , πως ότι αναφέρεται στα Ιερά βιβλία είναι εντελώς σωστό και εν πάσει περιπτώσει και στην περίπτωση που έγινε και κάποιο λάθος ... ε!!! ανθρωπινο είναι και όχι επίτηδες .... ωστόσο οτιδήποτε λέγεται και αναφέρεται απο Ιστορικούς και αντιβαίνει των όσων λένε τα "Ιερά βιβλία" είναι όλα στρεβλώσεις και παραχαράξεις ... όλα ψέμματα δηλαδή'ς....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2011, 23:40:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Velissarios1
«…….μαζί με την βασιλεύουσα Πόλη και ή βασιλεία σε αυτόν τον κόσμο κληροδοτήθηκε στο δικό μας γένος από τον Μέγα Κωνσταντίνο………..»


Προς Κορινθίους Α’
1,22…επειδή και Ιουδαίοι σημείον αιτούσι και Έλληνες σοφίαν ζητούσιν ,23 ημείς δε κηρύσσομεν Χριστόν εσταυρωμένον , Ιουδαίοις μεν σκάνδαλον , Έλλησι δε μωρίαν...

Όπως φαίνεται φίλε Velissarios1 , το να είναι κάποιος πιστός χριστιανός έχει ως προϋπόθεση να μη προτάσσει την Ελληνική λογική σε αυτά που του λένε οι διάφοροι κατηχητές , απολογητές , πνευματικοί , και λοιποί επαγγελματίες της θρησκείας του , και να δέχεται την κάθε μωρία σαν αλήθεια . Αν εξετάσουμε λοιπόν με βάση την λογική τα όσα διαδίδονται από τους εκκλησιαστικούς κύκλους για τον Κωνσταντίνο , θα δούμε ότι αυτά στερούνται κάθε λογικής . Επειδή οι υπόλοιποι συνδίκτυοι στις απαντήσεις τους ασχολήθηκαν με το ποιόν του (αγίου ισαποστόλου) Κωνσταντίνου , εγώ θα επικεντρώσω την απάντησή μου στα άλλα παραμύθια γύρω από το «ΕΝ ΤΟΥΤΩ ΝΙΚΑ» κλπ .

Αρχίζοντας λοιπόν από το περίφημο «Όραμα» στον ουρανό , εκτός του ότι διαψεύδεται από τον χριστιανό ρήτορα Λακτάντιο , δάσκαλο του πρωτότοκου γιου του Κωνσταντίνου , Κρίσπου , ο οποίος αναφέρει ότι το όραμα ο Κωνσταντίνος δεν το είδε στον ουρανό αλλά ήταν ενύπνιο , πάσχει και σε άλλα σημεία . Κατ’ αρχήν σύμφωνα με την παράδοση , το μήνυμα «hoc signo victor eris» στο όραμα ήταν γραμμένο στα Λατινικά και όχι στα Ελληνικά , τα οποία εξ άλλου ο Κωνσταντίνος αγνοούσε λόγω κατωτέρας μορφώσεως , και το πολύ να γνώριζε ελάχιστα από αυτά που μιλούσαν στους στρατώνες . Επομένως η λογική λέει ότι και το ΧΡ θα έπρεπε να ήταν στα Λατινικά ως CR . Όσο για το σημείο του σταυρού , ο έχων στοιχειώδεις ιστορικές γνώσεις , γνωρίζει ότι ο ρωμαϊκός σταυρός που επάνω του σταύρωναν τους καταδίκους ήταν Τ και όχι + όπως καθιερώθηκε αργότερα σαν χριστιανικό σύμβολο με τροποποίηση του ισοσκελούς ελληνικού σταυρού , αντικαθιστώντας τον «αμνό» .

Ας δούμε τώρα και για το σύμπλεγμα ΧΡ που υπήρχε στις ρωμαϊκές ασπίδες και όχι μόνο . Όπως γνωρίζουμε το γράμμα Χ για τους Ρωμαίους , εκτός από γράμμα συμβόλιζε και τον αριθμό 10 όσο για το Ρ είναι το λατινικό Π . Ως εκ τούτου λοιπόν αποκλείεται σε μια αυτοκρατορία με επίσημη γλώσσα την Λατινική μέχρι τότε που καθιέρωσε και την Ελληνική ο Ιουστινιανός , το σύμβολο ΧΡ να σήμαινε Χριστός . Η αλήθεια είναι ότι το ΧΡ καθιερώθηκε τότε που οι λεγεωνάριοι ανεβοκατέβαζαν τους αυτοκράτορες ανάλογα με τα χρήματα που τους έταζαν , και κάθε φορά που αναγόρευαν έναν νέο αυτοκράτορα στην θέση του προκατόχου του , που οι ίδιοι ξαπόστελναν από τον μάταιο τούτο κόσμο , τον σήκωναν πάνω σε ασπίδα και του φώναζαν dieci (X) et piu (P) . Δηλαδή του ζητούσαν να τους υποσχεθή ότι θα τους έδινε αύξηση δέκα και περισσότερα , και του το υπενθύμιζαν με το σύμβολο ΧΡ .

Όσο για το ότι ο Κωνσταντίνος έγινε χριστιανός , είναι τουλάχιστον για γέλια . Πώς μπορούσε φίλε Velissarios1 , να είναι χριστιανός και ταυτόχρονα να κατέχη μέχρι τον θάνατό του το αξίωμα του pontifex maximus (αρχιερέα) της κύριας θεότητας του ρωμαϊκού κράτους , του Δία , που αποτελούσε το ανώτατο αξίωμα της αυτοκρατορικής θρησκείας που ασκούσε ο εκάστοτε Ρωμαίος αυτοκράτορας ; Ποιός κοροϊδεύει ποιόν με αυτά που γράφουν οι πατέρες της εκκλησίας .

Αυτά τα ολίγα φίλε Velissarios1 και μια συμβουλή . Απόφευγε να ιυοθετής άκριτα ότι γράφουν οι απολογητάδες και άνοιξε κανένα βιβλίο . Η ΟΟΔΕ και τα παρακλάδια της βλάπτουν σοβαρά την νοημοσύνη .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2011, 00:00:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αληθεια πιστευτε ολα αυτα τα ψεματα που σας εχουν ταισει οι εχθροι του Ελληνισμου?πραγματικα δεν θα ηθελα ποτε να ειμαι στην θεση σας και δεν το λεω με ειρωνικο υφος απλα πραγμτατικα δεν μπορω να φανταστω την ζωη μου χωρις τις βασικες αξιες χωρις ηρωες και ιδαλματα που μας παρεχει πλουσιοπαροχα η Ελληνικη ιστορια.

http://www.youtube.com/watch?v=gK8cqL8sl5kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2011, 02:57:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Velissarios

quote:
δεν μπορω να φανταστω την ζωη μου χωρις τις βασικες αξιες χωρις ηρωες και ιδαλματα που μας παρεχει πλουσιοπαροχα η Ελληνικη ιστορια.

Ήταν ο διαταραγμένος Σέρβος Κωνσταντίνος κομμάτι της ελληνικής ιστορίας; Γιατί τότε όχι και Καίσαρας; Ο Αννίβας; Ο Βεριζεντορίξ; O Τζερόνιμο;

Όσο για το ίνδαλμα, έχεις δίκιο. Μ' αυτό που έκανε στη γυναίκα του, να τη βράσει στο μπάνιο, έγινε ίνδαλμα και ήρωας των απανταχού παντρεμένων.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2011, 09:42:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για το ίνδαλμα, έχεις δίκιο. Μ' αυτό που έκανε στη γυναίκα του, να τη βράσει στο μπάνιο, έγινε ίνδαλμα και ήρωας των απανταχού παντρεμένων.
Αναρωτιέμαι τι έχει να πει γι' αυτό η κυρία μάσεντον. Πού έβαλα εκείνο το τηλέφωνο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ithaca
Μέλος 1ης Βαθμίδας


74 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2011, 11:03:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν καταλαβαίνω γιατί οι διάφοροι Βυζαντινολάγνοι ξεχνούν (???) το γεγονός ότι η Βυζαντινή Αυτοκρατορία δεν ήταν Ελληνική αλλά Ρωμαϊκή. Δεν το γνωρίζετε αυτό ?

Δεν ήταν ορθόδοξοι οι Βυζαντινοί επειδή ήταν Έλληνες, οι Έλληνες έγιναν ορθόδοξοι επειδή ήταν οι Βυζαντινοί, και κατοικούσαν στα ελληνικά εδάφη.

Όσο Έλληνας ήρωας ήταν ο Κωνσταντίνος, ο Θεοδώσιος και οι λοιποί, άλλο τόσο ήταν ο Μ. Αυρήλιος, ο Καίσαρας και ο Ηρώδης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1560059
Maintained by Digital Alchemy