ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ Η ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ! ! ! Νο 2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2011, 01:53:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Να προσθέσω και κάτι σχετικά με την εικονομαχία που αναφέρει ο ORATOR NOCTIS.
Ο Λέων ο οποίος προσπάθησε να κατεβάσει τις εικόνες ήταν επηρεασμένος από το Ισλάμ, με το οποίο ήρθε σε επαφή κατά κάποιον τρόπο από τους πολέμους στην ανατολή και από τους συμβούλους του που του έλεγαν ότι η υπερβολική λατρεία των εικόνων είναι υπεύθυνη για την απώλεια εδαφών, όπως μας ενημερώνει ο Θεοφάνης.
Μάλιστα μία έκρηξη ηφαιστείου στη Σαντορίνη ερμηνεύτηκε ως θεϊκό σημάδι προς αυτήν την κατεύθυνση.

Ο Θεοφάνης μας αναφέρει επίσης την περίπτωση του χαλίφη Γιαζίντ, ο οποίος διέταξε την καταστροφή της χριστιανικής τέχνης το 722/23 και ισχυρίζεται ότι ο Λέων με το "Σαρακηνό" μυαλό του, εμπνεύστηκε από αυτήν την ενέργεια.
Ο Λέων ήταν και αμόρφωτος ....δεν ήθελε και πολύ!

Ότι δεν είναι νέο το επινόημα των εικόνων και η προσκύνησή τους, αλλά αρχαία παράδοση της Εκκλησίας το καταλαβαίνετε παίρνοντας το πλήθος αναφορών από την Αγία Γραφή και τους Πατέρες....ο ίδιος ο Θεός πρώτος έφταιξε εικόνα κι έδειξε εικόνες, τον άνθρωπο τον ίδιο τον δημιούργησε κατ΄ εικόνα Θεού" (Ιωάννης Δαμασκηνός 8ος αιώνας.)
Και έχουμε και τον πάπα Γρηγόριο Α΄ προς τους Δυτικούς επισκόπους:
"οι εικόνες μπορούν να διδάξουν όσους δεν ξέρουν να διαβάζουν"

Ωστόσο θέλω να παρατηρήσω τα εξής.
Βλέπω τους Σκοπιανούς, που δεν έχουν οι άνθρωποι ιστορία κ.λ.π. και πράγματι τους θαυμάζω για την προσπάθειά τους να αποκτήσουν, έστω και κατ΄αυτόν τον τρόπο, της υφαρπαγής.
Βλέπω και κάτι δικούς μας, που για καθαρά θρησκευτικούς λόγους επιτίθενται τόσο σφόδρα προς την ιστορία μας και πράγματι τους λυπάμαι!

Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2011, 01:55:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Kapodistria

Κάπως έτσι θα μπορούσε να πει κανείς πως ήταν,
όντως, με μια διαφορά
αι Αθήναι και η Ελλάς σύμπασα γέννησε Σωκράτη, Πλάτωνα,
Αριστοτέλη,Ησίοδο,Αναξαγορα,Επίκουρο,Αναξιμένη,Πυθαγόρα,Θαλή
και τόσους σοφούς ακόμη και σοφιστές(κι'αυτοί καλοί ήταν)
μεγάλους τραγωδούς και Όμηρο .........


......... τους περισσότερους από τους οποίους, αν όχι όλους, τους κυνήγησε, εξόρισε, βασάνισε, θανάτωσε .... και ό,τι άλλο βάλει ο νους σου.

..... γιατί λέει, τόλμησαν να βάλουν στο στόμα τους τις "αξίες", που δεν γνωρίζει τελικά αν είναι αθάνατες οντότητες, η κα Τζάνη.

Edited by - Ψηλός on 01/02/2011 01:56:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2011, 01:55:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:

quote:
...κουτουλούπ...

Φοβερή ελληνική λέξη,Ψηλέ!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2011, 02:02:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά από αυτό το :
quote:
...κουτουλουπ...

πάω για ύπνο...

Καληνύχτα σε όλους και ελπίζω αύριο (μάλλον σήμερα)
να ξαναδώ την υπογραφή skartados!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2011, 02:08:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
επιμενεις ε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2011, 02:20:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καληνύχτα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2011, 02:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός:
Κοιτάω το βίντεο με την κα Τζάνη και τον ευρωπαίο και προσπαθώ να καταλάβω τι θέλει να πει η κα Τζάνη.

Εκεί που λέει πως οι θεοί ήταν αξίες ......... κουτουλουπ, μετά μας λέει πως ήταν οντότητες που δεν ξέρει η ίδια αν ήλθαν από αλλού .... κουτουλούπ.

Τελικά, αν κάποιος κατάλαβε, ας μου πει και μένα, τι ήταν τελικά αυτοί οι θεοί, σύμφωνα με την κα Τζάνη;

*ευρωπαίε, για αυτό το λόγο, δηλαδή επειδή το είχε ξευτιλίσει ο Χαρδαβέλας, είχα σταματήσει να βλέπω τις εκπομπές του.
Ιδιαίτερα στις τελευταίες που είδα, δεν είχε σχεδόν κανέναν αξιόλογο καλεσμένο. Θυμάμαι και έναν που σηκώθηκε και έφυγε όταν είδε ποιους είχε καλέσει.


Ψηλέ είναι ευκαιρία να θέσω τα ερωτήματα που ήθελα αλλά που δεν κατάφερα τότε να τα θέσω.
Τώρα να σου πω και το άλλο. Από σπόντα μίλησα!

Όταν πήγα να κάτσω στις θέσεις για το κοινό στην αρχή της εκπομπής, πήγα να καθίσω στη θέση που καθόταν η κυρία με τα άσπρα μπροστά μου.
Όμως αμέσως η ταξιθέτρια μου είπε να μην κάτσω εκεί γιατί θα κάτσει άλλος.
Τέσπα έκατσα δίπλα, εκεί που κάθεται ο κύριος δίπλα της. Με σήκωσε και από εκεί και έτσι έκατσα στην πίσω σειρά.....ήταν καπαρωμένες οι θέσεις!

Στο τελευταίο διάλειμμα, πάλι από την εκπομπή, πήγαν και είχαν μπλα μπλα, με την κυρία μπροστά μου και με τον κύριο με το μωβ πουκάμισο που κάθεται στην πρώτη σειρά αριστερά όπως κοιτάμε από την οθόνη του p/c.
Παράλληλα εγώ είχα μία του ενός λεπτού συζήτηση με τον κο Χαρδαβέλα, όχι περί θρησκείας.
Όταν άρχισε ξανά η εκπομπή μετά το διάλειμμα και έφτασε η ώρα για το κοινό έδωσαν το ένα το μικρόφωνο στον κύριο αυτόν με το μωβ πουκάμισο αφού πρώτα αυτός σήκωσε το χέρι του, ενώ το άλλο στην κυρία με τα άσπρα πριν καν αυτή σηκώσει το χέρι της!!!

Φαίνεται όμως ότι το προηγούμενο τετ-α-τετ με τον κο Χαρδαβέλα έπαιξε τον ρόλο του και έτσι με παρέμβαση του Χαρδαβέλα, πήραν το μικρόφωνο από την κυρία με τα άσπρα και το έδωσαν σε μένα. (αν κοιτάξεις το βίντεο προσεκτικά θα το διαπιστώσεις).

Πάντως για την ιστορία η κα με τα άσπρα ήταν ποιο γερό χαρτί από τον κύριο με τα μωβ!, αφού μετά από εμένα μίλησε η κα με τα άσπρα! και πάλι χωρίς να κουνήσει το χεράκι της! ενώ ο κος με τα μωβ έμεινε μπουκάλα!

Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2011, 20:26:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:

quote:

Κοιτάω το βίντεο με την κα Τζάνη και τον ευρωπαίο και προσπαθώ να καταλάβω τι θέλει να πει η κα Τζάνη.

Εκεί που λέει πως οι θεοί ήταν αξίες ......... κουτουλουπ, μετά μας λέει πως ήταν οντότητες που δεν ξέρει η ίδια αν ήλθαν από αλλού .... κουτουλούπ.

Τελικά, αν κάποιος κατάλαβε, ας μου πει και μένα, τι ήταν τελικά αυτοί οι θεοί, σύμφωνα με την κα Τζάνη;



Για να σε βοηθήσω να καταλάβεις Ψηλέ,
τι είπε η κυρία Τζάνη έκανα
απομαγνητοφώνηση.
Ιδού λοιπόν τι είπε και ελπίζω βλέποντάς τα,
γραμμένα πλέον,να σου είναι πιό εύκολο...

Σαν επίλογο στο θέμα της εκπομπής που ήταν "Οι 12 Θεοί" , είπε:

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι υπήρξαν οι οντότητες αυτές. Δεν πιστεύω ότι ήταν αθάνατοι Θεοί. Πιστεύω ότι για κάποιον λόγο είτε γιατί είχαν περισσότερο χρόνο-σε σχέση με τα χρόνια βίωσης εννοεί- (αν ήταν από άλλο πλανήτη), ή γιατί είχαν ολοκληρώσει τον «κύκλο» τους, ως οντότητες , ως ψυχές αποδόθηκαν στην Σύμπασα Ενεργειακή Συνθήκη και συνεχίζουν ως θετικά μεγέθη να προσπαθούν να βοηθήσουν τα πλάσματα του πλανήτη μας και ενδεχομένως να μετέχουν της Σύμπασας Ουσίας!


Και όσο αφορά το ερώτημα του europaios2,
τα γράφω όλα από την αρχή,μαζί με το ερώτημα
και την απάντηση της κυρίας Τζάνη.
Διάβασε:


europaios2: - Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σχετικά με τα ονόματα των 12 Θεών. Σύμφωνα με τον Ηρόδοτο που είναι ο Πατέρας της Ιστορίας, τα ονόματα αυτά οι Αρχαίοι Έλληνες τα πήραν από την Αίγυπτο, τα περισσότερα. Και μάλιστα μετά από έγκριση του Μαντείου των Δελφών. Τον Ποσειδώνα τον πήραν από την Λιβύη. Αυτά λέει ο Ηρόδοτος!


Μετά από αυτό και την σχετική αντίδραση από
τους παρευρισκόμενους,ο κ. Χαρδαβέλας
ζητά από τον europaios2, να θέσει το ερώτημα.


europaios2:
-Θέλω να ρωτήσω το εξής:
Εφ’ όσον ήρθαν οι 12 Θεοί με σκοπό να βοηθήσουν τον άνθρωπο, γιατί ο Δίας έκανε τον κατακλυσμό του Δευκαλίωνα;


Μαρία Τζάνη:
- Οι χριστιανοί έχουν έναν κατακλυσμό, οι Έλληνες γνωρίζουν τέσσερις. Και δεν πιστεύανε ότι το έκανε ο Δίας, αλλά πιστεύανε ότι ήταν φυσικά φαινόμενα.
Δεν κατάλαβες, αγόρι αυτό που είπαμε πριν, ότι οι Θεοί των Ελλήνων συμβολοποιούν ιδιότητες και δυνάμεις της φύσεως και αξίες τις κοινωνίας.
Το καταλαβαίνεις αυτό;
Όσον αφορά για τα περί της προέλευσης από την Αίγυπτο, για να μπορώ εγώ να πάρω κάτι από κάπου πρέπει να μπορώ να το βρω αυτό που (υποτίθεται πως) πήρα και το λέω εγώ ( πως ήταν) εκεί!
Δεν ξέρω αν το καταλαβαίνεις αυτό;
( europaios2: Το καταλαβαίνω, αλλά εγώ λέω αυτό που διάβασα στον Ηρόδοτο.)
Αν λοιπόν εγώ έχω ονοματοποίηση Ρά , αν έχω Όσιρι, αν έχω Αμενχοτέπ πες το μου να το ξέρω! Αλλά εγώ δεν έχω τέτοια ονόματα!
( europaios2: Εγω λέω τι λέει ο Ηρόδοτος)
Ο Ηρόδοτος είναι ένας χρονικογράφος ο οποίος έγραφε πράγματα που άκουγε σε ταξίδια, κάποια από αυτά είναι πραγματικά γιατί τα είδε, κάποια τα άκουσε . Εντάξει;
Δες την τηλεόρασή σου, το πρωΐ να δεις πόσα πράγματα και τι παραπληροφόρηση υφίστασαι, που τα ζεις κιόλας! Σκέψου να τα ακούς και να μιλάς για πράγματα, που επεμβαίνουν και πάρα πολλές άλλες «ανάγκες» εκείνου του ανθρώπου…

Ψηλέ, ελπίζω κάπως να σε βοήθησα...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2011, 20:38:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και αναφερόμενη σε εσένα μωρέ europaios2,θα ήθελα
να μου πείς γι'αυτούς τους ανθρώπους που τους χαρακτήρισες:

quote:


europaios2:

Ψηλέ, θα την πω την κακιούλα! μου
Το σκέφτηκα αρκετά βέβαια πριν το πω, γιατί ίσως χρησιμοποιηθεί εναντίον μου......για αυτό και το λέω έτσι για αστείο!

-Τι άσχημοι που ήσαν βρε φίλε!...... μου ερχόντουσαν κάτι γέλια!!....μα κάτι φάτσες! λες και βρέθηκα στο χωριό των Γκρέμλινς!

Κανά δυο ήσαν νορμάλ και όλοι οι υπόλοιποι λες και βγήκαν απ' το τζουράσικ παρκ!.....αστειάκια.....αστειάκια!



Καλά δεν ντρέπεσαι και λες πως είσαι και χριστιανός,να
λες τέτοια πράγματα για τους συνανθρώπους σου;
Και στο κάτω-κάτω τι είχαν οι άνθρωποι;

Και για εκείνους που δεν είδαν το βίντεο,να γράψω τα ονόματα
και να βάλω και το σχετικό βίντεο (από την αρχή είναι που
παρουσιάζει τους καλεσμένους).

Το βίντεο ΕΔΩ:

Οι καλεσμένοι:

Σημαιοφόρος Θεολόγος (διδάκτωρ Κώδικα Ελληνικής Γλώσσας)
Μαρία Τζάνη (Καθηγήτρια Κοινωνιολογίας-Παιδείας, στο Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο)
Ειρήνη Μαυροπούλου Φιλόλογος
Μανώλης Περσελής Καθηγητής Θεολογίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών
Ντορέτα Πέππα Συγγραφέας-Ιέρεια των Ελλήνων Αρχαιόθρησκων
Ιάσων Σχίζας Πληροφοριακός.


Άν τώρα αναφέρεσαι στους παρευρισκόμενους, το ακροατήριο
όπου και εσυ ήσουν, ένας λόγος παραπάνω να μην πρέπει
να χαρακτηρίζεις έτσι αυτούς τους ανθρώπους που από
αγάπη για την έρευνα και την ανησυχία που έχουν μέσα τους,
αποδεικνύεται πως είναι άνθρωποι αξιόλογοι,όπως και εσυ
φαντάζομαι...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 01/02/2011 20:45:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2011, 00:04:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ORATOR NOCTIS
Ἡ ἀπόστασις ἐκ τοῦ Θεοδοσίου α΄ πρὸς τὸν Μιχαὴλ Ψελλὸν, εἶναι χαώδης.

Δεν αρνήθηκα φίλε μου κάτι τέτοιο 1
quote:
ORATOR NOCTIS
Δὲν διερωτᾶσαι πῶς ἀπὸ τὰς κατάρας καὶ τὰς ὕβρεις τῶν αἰώνων τοῦ φανατισμοῦ, τῆς γλωσσοκοπίας καὶ τῆς κατεδαφίσεως, ἐφθάσαμεν εἰς τοὺς μεγάλους ὁμηριστὰς καὶ ἀττικογράφους χριστιανοὺς(!!) ἐπισκόπους, Εὐστάθιον Θεσσαλονίκης, Φώτιον Κωνσταντινουπόλεως, Μιχαὴλ Ἀκομινᾶτον καὶ τὸν αὐτάδελφον Νικήταν τὸν Χωνιάτην.

Φίλε μου ORATOR NOCTIS , προσπερνάς το γεγονός ότι όλοι αυτοί χρησιμοποίησαν την αρχαία ελληνική γραμματεία , στο μέτρο που αυτή τους συνέφερε , σαν εργαλείο προκειμένου να επιτύχουν τους σκοπούς τους , και όχι από αγάπη προς τον Πλάτωνα , τον Αριστοτέλη κλπ . Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα για το πόσο αντίθετο ήταν το ιερατείο σε κάθε προοδευτική διδασκαλία , η οποία θα αφύπνιζε το ποίμνιο , ήταν και ο αιώνες αργότερα διωγμός από το Πατριαρχείο Κωνσταντινουπόλεως , του κληρικού Μεθοδίου Ανθρακίτη , μετά την κατηγορία του Μακαρίου Πάτμιου πως «…ο κύρ Μεθόδιος τρίγωνα και τετράγωνα διδάσκει τους μαθητάς του και την άλλην πολυάσχολον ματαιοπονίαν της Μαθηματικής» .

Η Σύνοδος της Κωνσταντινουπόλεως τον κάλεσε το 1719 να απολογηθεί μπροστά της. Αναγκάστηκε να εγκαταλείψει την Καστοριά και να πάει στη Σιάτιστα όπου δίδαξε για δυο χρόνια. Γυρνάει στην Καστοριά, όπου παρουσιάζεται στον Αρχιεπίσκοπο Αχριδών Ιωάσαφ και προβαίνει σε ομολογία πίστης. Από εκεί πηγαίνει στα Γιάννενα και μετά από νέα ομολογία αναλαμβάνει τη σχολαρχεία της Γκιουμείου. Πολλοί εξέχοντες Γιαννιώτες στέλνουν γράμμα υπέρ του Ανθρακίτη στον ισχυρό μητροπολίτη Νικομηδείας Παΐσιο: «…υπάρχει πενέστατος, ασθενής και αδύνατος και ουκ ισχύουσιν αι γηραλαίαι σάρκες του ν΄αντιπαλαίωσιν εις τοιαύτην σκληρότητα…» . Μάταια γιατί τον Αύγουστο του 1723 η Σύνοδος της Κωνσταντινουπόλεως του απαγορεύει τη διδασκαλία και διάδοση των ιδεών του και τον αποσχηματίζει. («Καθαίρεσις διεξοδική του κακοΜεθοδίου, του όντος από την επαρχίαν Αχρίδος , δια τα μιαρά και ασεβείας γέμοντα συγγράμματα αυτού»).

Η Σύνοδος του πατριάρχη Ιερεμία Γ΄ έκαψε μπροστά στον ταλαίπωρο συγγραφέα τους τα τετράδια των παραδόσεών του με γνωμικά των φιλοσόφων και την ευκλίδεια γεωμετρία, ενώ ο τρομοκρατημένος δάσκαλος υποχρεώθηκε να εκφωνήσει ομολογία πίστεως μπροστά στην πυρά . Μάλιστα ο παρευρεθείς στην τελετή Ηρακλείας Καλλίνικος έγραψε στον Νεόφυτο Άρτης, πως ο δάσκαλος «ιδίαις χερσίν παρέδωκε τα εαυτού εβδελυγμένα τετράδια τώ Ηφαίστω»

Ο ίδιος τα περιγράφει :

«Γενομένης συνόδου παρεστάθηκα έμπροσθέν τους. Πόσοι ήσαν δεν δύναμαι να μετρήσω. Μου παρουσίασαν τα τετράδια διδασκαλίας μου με γνώμες από αρχαίους φιλοσόφους και την Γεωμετρίαν του Ευκλείδου. «Είναι δικά σου;»… «Δεν είναι δικές μου γνώμες, είναι γνώμες των φιλοσόφων.» Τα κατεδίκασαν και τα έκαυσαν. Την άλλην Κυριακήν άναψαν φωτιά εις τρία μέρη της αυλής των Πατριαρχείων . Ολόγυρα, δια να ευχαριστηθούν το σωτήριον θέαμα, ευρίσκοντο κληρικοί και λαός άπειρος, γεμιτζήδες, παπουτσήδες, ραφτάδες . Συναθροίζουν Λογικές, Φυσικές, Ευκλείδην και έτερα Μαθηματικά και τα ρίπτουν στις πυρές . Οι φλόγες αντιφέγγισαν στα πρόσωπά τους , όχι όμως το φως μα τα σκοτάδια… Μου ζήτησαν να ομολογήσω, ότι παρεκινήθην από σατανικήν συνεργίαν , εθελοκακίαν και φρενοβλάβειαν και να τα αναθεματίσω ως δυσσεβή και γέμοντα πάσης βλασφημίας και ότι ουδέποτε πλέον θα διδάξω, ειδάλλως θα είμαι υπόδικος τω αιωνίω αναθέματι .»

-30 Νοεμβρίου 1723- κρυμμένος σ΄«ανήλιον γούβαν» στην Κωνσταντινούπολη»
.

quote:
ORATOR NOCTIS
Ἡ περιβόητος «Κυριακὴ τῆς Ὀρθοδοξίας», μπορεῖ διὰ τὴν Ἐκκλησίαν νὰ ἀποτελῇ νίκην μιᾶς μερίδος της, ἀλλὰ διὰ τὸν Ἕλληνα ἀποτελεῖ θρίαμβον.

Ο...... θρίαμβος του ελληνισμού όπως αποτυπώνεται παρακάτω , με τους επτά αναθεματισμούς .

1-Τοις φρονούσι και λέγουσι κτιστήν είναι πάσα φυσικήν δύναμιν και ενέργειαν της τρισυποστάτου θεότητος , ως κτιστήν εκ τούτου παντώς και αυτήν την θείαν ουσίαν αναγκαζομένοις δοξάζειν* κτιστή γαρ κατά τους Αγίους ενέργεια , κτιστήν δηλώνει και φύσιν , άκτιστον δε χαρακτηρίζει ουσίαν , κάντεύθεν ήδη κινδυνεύουσιν εις αθεΐαν παντελή περιπίπτειν , και την ελληνικήν μυθολογίαν και την τοις των κτισμάτων λατρείαν , τη καθαρά και αμώμω των χριστιανών πίστει προστριβομένοις , μη ομολογούσι δε κατά τας αγίας θεοπνεύστους θεολογίας και το της Εκκλησίας ευσεβές φρόνημα , άκτιστον είναι πάσαν φύσικην δύναμιν και ενέργειας της τρισυποστάτου θεότητος* ανάθεμα τρις .
[ Εδώ αναθεματίζονται οι φιλοσοφικές απόψεις περί «κτιστού» και «ακτίστου» που ανήκουν στους Ορφέα , Θαλή , Αναξίμανδρο , Αναξιμένη , Πυθαγόρα , Ξενοφάνη , Παρμενίδη , Ζήνωνα , Εμπεδοκλή , Ηράκλειτο , Αναξαγόρα , Δημόκριτο , Σωκράτη , Πλάτωνα κλπ .]

2- Τοις τα ελληνικά δεξιούσι μαθήματα , και μη δια παίδευσιν μόνον ταύτα παιδευομένοις , αλλά και ταις δόξες αυτών ταις ματαίαις επομένοις , και ως αληθέσι πιστεύουσι και ούτως αυτές ως το βέβαιον εχούσαις εγκειμένοις , ώστε ετέρους ποτέ μεν λάθρα , ποτέ δε φανερώς ενάγειν αυταίς και διδάσκειν ανενδοιάστως* ανάθεμα τρις .

3- Τοις μετά των άλλων μυθικών πλασμάτων , αφεαυτών και την καθ’ ημάς κλίσιν μεταπλάτουσι , και τας πλατωνικάς ιδέας ως αληθείς δεχομένοις και ως αυθυπόστατον την ύλην παρά των ιδίων μορφούσθαι λέγουσι , και προφανώς διαβάλλουσι το αυτεξούσιον του Δημιουργού , του από του μη όντος εις το είναι παραγάγοντος τα πάντα , και ως ποιητού πάσιν αρχήν και τέλος επιτιθέντος εξουσιαστικώς και δεσποτικώς* ανάθεμα τρις .


4- Τοις δεχομένοις και παραδίδουσι τα μάταια και ελληνικά ρήματα , ότι τε προΰπαρξίς εστι των ψυχών , και ουκ εκ του μη όντος τα πάντα εγένετο και παρήχθησαν , ότι τέλος εστί της κολάσεως η αποκατάστασις αύθις της κτίσεως , και των ανθρωπίνων πραγμάτων , και δια των τοιούτων λόγων την βασιλείαν των ουρανών λυομένην πάντως , και παράγουσαν εισάγουσιν , ην αιωνίαν και ακατάλυτον αυτός τε ο Χριστός και Θεός ημών εδίδαξεν και παρέδοτο δια πάσης της Παλαιάς και Νέας Γραφής ημείς παρελάβομεν ότι και η κλαλασις ατελεύτητος και η βασιλεία αΐδιος , δια δε των τοιούτων λόγων εαυτούς τε απολλύουσι , και ετέροις αιώνιας καταδίκης προξένους γινομένοις* ανάθεμα τρις .

5- Τοις ευσεβεσιν μεν επαγγελλομένοις , τα των Ελλήνων δε συσσεβή δόγματα τη ορθοδόξω και καθολική εκκλησία περί τε ψυχών ανθρωπίνων , και ουρανού και γης , και των άλλων κτισμάτων αναιδώς ή μάλλον ασεβώς επειάγουσιν* ανάθεμα τρις .

6- Τοις την μωράν των έξωθεν φιλοσόφων λεγομένην σοφίαν προτιμώσιν , και τοις καθηγηταίς αυτών επομένοις , και τας τε μετεμψυχώσεις των ανθρωπίνων ψυχών , ή και ομοίως τοις αλόγοις ζώοις ταύτας απόλλυσθαι , και εις το μηδέν χωρείν δεχομένοις και δια τούτον ανάστασιν , και κρίσιν , και την τελευταίαν των βεβιωμένων ανταπόδοσιν αθετούσιν* ανάθεμα τρις .

7- Τοις λέγουσιν ότι οι των Ελλήνων σοφοί και πρώτοι των αιρεσιαρχών , οι παρά των επτά αγίων και καθολικών συνόδων , και παρά πάντων των εν ορθοδοξία λαμψάντων πατέρων αναθέματι καθυποβληθέντες , ως αλλότριοι της καθολικής εκκλησίας δια της εν λόγοις αυτών κίβδηλον και ρυπαράν περιουσία κρείτονές εισι κατά πολύ , και ενταύθα και εν τη μελλούση κρίσει , και των ευσεβών μεν και ορθοδόξων ανδρών , άλλως δε κατά πάθος ανθρώπινον ή αγνόημα πημμελησάντων* ανάθεμα τρις .

Και να’ ταν και οι μόνες ύβρεις κατά του ελληνισμού ! Τα εκκλησιαστικά βιβλία είναι γεμάτα από αυτές . Αν έχεις χρόνο για διάβασμα μπορείς να τις βρης μαζεμένες όλες εδώ , κατεβάζοντας το σχετικό βιβλίο σε μορφή pdf .

Για τα υπόλοιπα φίλε μου επιφυλάσσομαι να απαντήσω εν ευθέτω χρόνω , καθότι τυγχάνω πολέμιος των σινδονοειδών δημοσιεύσεων , και ήδη έχω μακρηγορήσει .



*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2011, 01:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός:

quote:

Κοιτάω το βίντεο με την κα Τζάνη και τον ευρωπαίο και προσπαθώ να καταλάβω τι θέλει να πει η κα Τζάνη.

Εκεί που λέει πως οι θεοί ήταν αξίες ......... κουτουλουπ, μετά μας λέει πως ήταν οντότητες που δεν ξέρει η ίδια αν ήλθαν από αλλού .... κουτουλούπ.

Τελικά, αν κάποιος κατάλαβε, ας μου πει και μένα, τι ήταν τελικά αυτοί οι θεοί, σύμφωνα με την κα Τζάνη;


Για να σε βοηθήσω να καταλάβεις Ψηλέ,
τι είπε η κυρία Τζάνη έκανα
απομαγνητοφώνηση.
Ιδού λοιπόν τι είπε και ελπίζω βλέποντάς τα,
γραμμένα πλέον,να σου είναι πιό εύκολο...

Σαν επίλογο στο θέμα της εκπομπής που ήταν "Οι 12 Θεοί" , είπε:

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι υπήρξαν οι οντότητες αυτές. Δεν πιστεύω ότι ήταν αθάνατοι Θεοί. Πιστεύω ότι για κάποιον λόγο είτε γιατί είχαν περισσότερο χρόνο-σε σχέση με τα χρόνια βίωσης εννοεί- (αν ήταν από άλλο πλανήτη), ή γιατί είχαν ολοκληρώσει τον «κύκλο» τους, ως οντότητες , ως ψυχές αποδόθηκαν στην Σύμπασα Ενεργειακή Συνθήκη και συνεχίζουν ως θετικά μεγέθη να προσπαθούν να βοηθήσουν τα πλάσματα του πλανήτη μας και ενδεχομένως να μετέχουν της Σύμπασας Ουσίας!


Και όσο αφορά το ερώτημα του europaios2,
τα γράφω όλα από την αρχή,μαζί με το ερώτημα
και την απάντηση της κυρίας Τζάνη.
Διάβασε:

europaios2: - Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σχετικά με τα ονόματα των 12 Θεών. Σύμφωνα με τον Ηρόδοτο που είναι ο Πατέρας της Ιστορίας, τα ονόματα αυτά οι Αρχαίοι Έλληνες τα πήραν από την Αίγυπτο, τα περισσότερα. Και μάλιστα μετά από έγκριση του Μαντείου των Δελφών. Τον Ποσειδώνα τον πήραν από την Λιβύη. Αυτά λέει ο Ηρόδοτος!

Μετά από αυτό και την σχετική αντίδραση από
τους παρευρισκόμενους,ο κ. Χαρδαβέλας
ζητά από τον europaios2, να θέσει το ερώτημα.

europaios2:
-Θέλω να ρωτήσω το εξής:
Εφ’ όσον ήρθαν οι 12 Θεοί με σκοπό να βοηθήσουν τον άνθρωπο, γιατί ο Δίας έκανε τον κατακλυσμό του Δευκαλίωνα;


Μαρία Τζάνη:
- Οι χριστιανοί έχουν έναν κατακλυσμό, οι Έλληνες γνωρίζουν τέσσερις. Και δεν πιστεύανε ότι το έκανε ο Δίας, αλλά πιστεύανε ότι ήταν φυσικά φαινόμενα.
Δεν κατάλαβες, αγόρι αυτό που είπαμε πριν, ότι οι Θεοί των Ελλήνων συμβολοποιούν ιδιότητες και δυνάμεις της φύσεως και αξίες τις κοινωνίας.
Το καταλαβαίνεις αυτό;



Αγαπητή Kapodistria.

Ας προσπαθήσουμε να αλλάξουμε λίγο τη σειρά των όσων είπε η κα Τζάνη.

Ας πάρουμε πρώτα την απάντησή της στην ερώτηση του ευρωπαίου.
Λέει, λοιπόν η κα Τζάνη:

«Δεν κατάλαβες, αγόρι αυτό που είπαμε πριν, ότι οι Θεοί των Ελλήνων συμβολοποιούν ιδιότητες και δυνάμεις της φύσεως και αξίες τις κοινωνίας

ενώ πιο πάνω, έχει πει:

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι υπήρξαν οι οντότητες αυτές. Δεν πιστεύω ότι ήταν αθάνατοι Θεοί. Πιστεύω ότι για κάποιον λόγο είτε γιατί είχαν περισσότερο χρόνο-σε σχέση με τα χρόνια βίωσης εννοεί- (αν ήταν από άλλο πλανήτη), ή γιατί είχαν ολοκληρώσει τον «κύκλο» τους, ως οντότητες , ως ψυχές αποδόθηκαν στην Σύμπασα Ενεργειακή Συνθήκη και συνεχίζουν ως θετικά μεγέθη να προσπαθούν να βοηθήσουν τα πλάσματα του πλανήτη μας και ενδεχομένως να μετέχουν της Σύμπασας Ουσίας!

Δε βρίσκεις, αγαπητή Kapodistria, πως οι διατυπώσεις της κας Τζανή, έρχονται σε σύγκρουση μεταξύ τους;

Πρώτα αναφέρει πως οι θεοί των Ελλήνων συμβολοποιούν ιδιότητες αι δυνάμεις της φύσεως και αξίες της κοινωνίας, και ...... στη συνέχεια αναφέρει πως οι θεοί υπήρξαν ως οντότητες, οι οποίες είχαν την τύχη που η ίδια η κα Τζανή αναφέρει, χωρίς, ωστόσο, να εξηγεί τη είναι αυτή η «Σύμπασα Ενεργειακή Συνθήκη», καθώς και η «Σύμπασα Ουσία».

Τελικά, συμβολοποιούν ιδιότητες και δυνάμεις της φύσης και αξίες της κοινωνίας ή υπήρξαν ως οντότητες;

Δες και αυτό εδώ:
http://www.youtube.com/watch?v=fgAaGJJ-zzs&feature=related


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ORATOR NOCTIS
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2011, 11:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε Σέσωστρι.
Νομίζω ὅτι ὑπῆρξα σαφὴς εἰς τὸ ὅτι ἐπίσημοι μηχανισμοί τοῦ ῥωμαϊκοῦ κράτους (Βυζάντιον), ἔβγαζαν κατὰ κανόνα τὰ λυσσακὰ των κατὰ τῶν ἀρχαίων Ἑλλήνων.
Ὅμως, πέραν των μηχανισμῶν, ὑπάρχει ἕνας ὁλόκληρος κόσμος, στοχαστῶν, διανοουμένων, κρατικῶν καὶ θρησκευτικῶν λειτουργῶν, ποὺ πάλλεται ἀπὸ τὸν ἔρωτα πρὸς τὴν ἀρχαίαν δόξαν.
Ἡ παραδειγματολογία σου, εἰς τὸ πρῶτον μέρος, ἐκτείνεται εἰς περιόδους τῆς Ὀθωμανίας, πρᾶγμα ἄσχετον πρὸς τὴν Παλαιολόγειον Ἀναγέννησιν. Ἐκείνην ποὺ οἱ Δυτικοὶ ἐμφανίζουν καὶ καταγράφουν ὡς "Ἡ Ἀναγέννησις" (τους).
Ὅσον δὲ ἀφορᾶ εἰς τὰ διάφορα καταρολόγια τῆς κρατικῆς θρησκείας, δὲν ἀμφισβητοῦνται ἀπὸ κανέναν.
Ὅμως σοῦ λέγω τὸ ἑξῆς, διὰ νὰ γίνω ἴσως κατανοητώτερος.
Ὑποτεθείσθω ὅτι κάποιος μηχανισμὸς (εἶναι τοῦ συρμοῦ ἄλλωστε οἱ σχετικοὶ μηχανισμοί), μᾶς ἐξαφανίζει ἀπὸ τὸ διαδίκτυον ὅλους ἐμᾶς ποὺ στοχαζόμεθα καὶ συζητοῦμε διαδικτυακῶς. Καταστρέφει τὰ βιβλία μας, τὰ περιοδικὰ μας, ἀφανίζει ὅ,τι πνευματικὸ ὑπάρχει, πλὴν τῶν ἐπισήμων κομματικῶν κειμένων, τῶν ἀφορισμῶν τοῦ Παγκάλου, τῶν λιβέλλων τοῦ σεβασμιωτάτου Πειραιῶς καὶ τῶν ἀκροαματικῶς δημοφιλῶν ὀπτικοακουστικῶν δοκουμέντων τῆς καθημερινῆς τηλεοπτικῆς ζώνης τῶν ὡρῶν 12.00 - 23.00.
Αὐτὰ τὰ "σωζόμενα" ἀνακαλύπτει ὁ ἱστορικὸς τοῦ μέλλοντος καὶ σχηματίζει τὴν εἰκόνα τοῦ νεοελληνικοῦ "πολιτισμοῦ".
Αὐτὰ εἶναι ὅλα; Πήγαμε περίπατο;
Κάπως ἔτσι, φρονῶ, ἔχουν τὰ πράγματα καὶ μὲ τὴν ὑπὸ ἐξέτασιν ἱστορικὴν περίοδον τοῦ Ἑλληνισμοῦ.
Ἂν ὅλα τὰ στοιχεῖα μαζὶ τῆς περιόδου αὐτῆς πεταχθοῦν εἰς τὴν χωματερὴν, ἐπειδὴ "ἐμολύνθησαν" ὑπὸ τῆς Ῥώμης, τοῦ χριστιανισμοῦ, τῶν Σλάβων, τῶν Φράγκων, τῶν Σελτζούκων, τῶν Ὀθωμανῶν, τῶν Φαναριωτῶν, τοῦ Ἰμβραήμ, τῶν κομμουνιστῶν, τοῦ Καραμανλῆ, τοῦ ΠΑΣΟΚ καὶ τοῦ βασιλέως,εἴμεθα ὑποχρεωμένοι νὰ δεχθῶμεν ὅτι ὁ Ἑλληνισμὸς καὶ τὸ πνεῦμα του, ξεψύχησε στὴν μάχην τῆς Πύδνης καὶ ἀνεστήθη τὰ τελευταῖα 20 χρόνια, δυνάμει θαυματουργῶν ἀρχαιολατρικῶν ἐπικλήσεων...
Ὁ ἱστορικὸς ἐκλεκτικισμὸς εἶναι τὸ καλύτερον ἐργαλεῖον ἀποδομήσεως τῆς αὐτοεκτιμήσεως ἑνὸς ἔθνους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2011, 14:25:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ψηλός:

quote:

Αγαπητή Kapodistria.

Ας προσπαθήσουμε να αλλάξουμε λίγο τη σειρά των όσων είπε η κα Τζάνη.

Ας πάρουμε πρώτα την απάντησή της στην ερώτηση του ευρωπαίου.
Λέει, λοιπόν η κα Τζάνη:

«Δεν κατάλαβες, αγόρι αυτό που είπαμε πριν, ότι οι Θεοί των Ελλήνων συμβολοποιούν ιδιότητες και δυνάμεις της φύσεως και αξίες τις κοινωνίας

ενώ πιο πάνω, έχει πει:

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι υπήρξαν οι οντότητες αυτές. Δεν πιστεύω ότι ήταν αθάνατοι Θεοί. Πιστεύω ότι για κάποιον λόγο είτε γιατί είχαν περισσότερο χρόνο-σε σχέση με τα χρόνια βίωσης εννοεί- (αν ήταν από άλλο πλανήτη), ή γιατί είχαν ολοκληρώσει τον «κύκλο» τους, ως οντότητες , ως ψυχές αποδόθηκαν στην Σύμπασα Ενεργειακή Συνθήκη και συνεχίζουν ως θετικά μεγέθη να προσπαθούν να βοηθήσουν τα πλάσματα του πλανήτη μας και ενδεχομένως να μετέχουν της Σύμπασας Ουσίας!

Δε βρίσκεις, αγαπητή Kapodistria, πως οι διατυπώσεις της κας Τζανή, έρχονται σε σύγκρουση μεταξύ τους;

Πρώτα αναφέρει πως οι θεοί των Ελλήνων συμβολοποιούν ιδιότητες αι δυνάμεις της φύσεως και αξίες της κοινωνίας, και ...... στη συνέχεια αναφέρει πως οι θεοί υπήρξαν ως οντότητες, οι οποίες είχαν την τύχη που η ίδια η κα Τζανή αναφέρει, χωρίς, ωστόσο, να εξηγεί τη είναι αυτή η «Σύμπασα Ενεργειακή Συνθήκη», καθώς και η «Σύμπασα Ουσία».

Τελικά, συμβολοποιούν ιδιότητες και δυνάμεις της φύσης και αξίες της κοινωνίας ή υπήρξαν ως οντότητες;


Ψηλέ,φυσικά και δεν φταίω εγω αν εσυ δεν καταλαβαίνεις...
Άν εσυ χρειάζεσαι επεξήγηση στα ανωτέρω,όπως
η "Σύμπασα Ενεργειακή Συνθήκη" και
"Σύμπασα Ουσία"!

Εν πάσει περιπτώση να σου πω τα εξής:

Ουδόλως η κυρία Τζάνη έρχεται σε αντίθεση ως πρός
τις διατυπώσεις της,αφού και στις δυο περιπτώσεις εννοεί
το
ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ!

δηλαδή με άλλα λόγια λέει:στην αρχή ήσαν οντότητες
οι οποίες μετά το "τέλος" τους,το βιολογικό (εδώ η διευκρίνηση
για την μακροβιότητά τους που τους καθιστά "ιδιαίτερους"
σε σχέση με τους χθόνιους κατοίκους),
μετά λοιπόν λαμβάνουν την συμβολική έννοια των
ιδιοτήτων της φύσης και των κοινωνικών αξιών
(Σύμπασα Ενεργειακή Συνθήκη=η αρμονία των όντων σε σχέση
με δημιουργία-Φύση-Κόσμος- και την Σύμπασα Ουσία=
το Σύμπαν με ότι αυτό εμπεριέχει), που σημαίνει
πως αποτελούν και αυτά τα όντα όχι πλέον με την υλική
μορφή αλλά με την,ας πούμε, αιθερική,μέρος αυτού του
Σύμπαντος χώρου που βιώνουμε.


Τώρα πώς το βλέπεις,έρχεται σε σύγκρουση το ένα με
το άλλο εκ των λεγομένων της ή όχι;
Προσπάθησε όμως πριν απαντήσεις,να
ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2011, 18:06:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Kapodistria,
Προσπαθώ να βάλω τα πράγματα σε μια σειρά και με βάση τους γνωστούς νόμους, τους νόμους που διέπουν τα έμβια και υποκείμενα στη φθορά όντα, να καταλάβω τι θέλει να πει η κα Τζανή.
Ας κρατήσουμε στο μυαλό μας πως είναι η κα Τζανή που μιλά για θεούς που είναι θνητά όντα, συμφωνούμε έως εδώ;

Θα μπορούσα να δεχθώ αυτά που λέει η ίδια, και που εσύ η ίδια προσπαθείς να εξηγήσεις, αλλά υπό τη λογική του αυθαίρετου αξιώματος και μόνο.

Αν, και λέω αν, το γεγονός της ενανθρώπισης του Θεού στη γη, στο πρόσωπο του Ιησού Χριστού, παρόλο το πλήθος στοιχείων και μαρτυριών που το πιστοποιούν, προκαλεί τόσες αντιδράσεις και αμφιβολίες ακόμη και για το αν περπάτησε στη γη ο άνθρωπος Ιησούς Χριστός, τότε τι να πει κανείς και πώς μπορούμε να δεχθούμε τον αυθαίρετο ισχυρισμό της κας Τζανή που, όπως ακούγεται από το στόμα της, φαίνεται να είναι απλά και μόνο ένα παιχνίδι με τις λέξεις και τίποτα παραπάνω;

Γνωρίζουμε πως ένας άνθρωπος ή αν θες μια οντότητα, μπορεί να γίνει το σύμβολο π.χ. για την ελευθερία ενός λαού, αλλά το να γίνει το σύμβολο φυσικών δυνάμεων και στη συνέχεια να γίνει (τελικά, δεν κατάλαβα, ποιος γίνεται; η οντότητα ή οι δυνάμεις;) το αντικείμενο θεϊκής λατρείας από ένα λαό, ……. είναι κομματάκι δύσκολο να γίνει αντιληπτό από την απλή και κοινή λογική, δε νομίζεις;

Βέβαια, η μεγαλύτερη αυθαιρεσία, όχι της κας Τζάνη μόνο, αλλά και πολλών άλλων αρχαιολατρών, για την οποία δεν λαμβάνουν θέση, και δεν γνωρίζω γιατί, είναι το ερώτημα που τίθεται:

εφόσον πρόκειται για φθαρτές/θνητές οντότητες (οι θεοί), όπως και η ίδια η κα Τζάνη παραδέχεται, και υπόκεινται στους νόμους της φθοράς και δεν βρίσκονται υπεράνω αυτών, από πού αντλούν το δικαίωμα να συμπεριφέρονται κατ’ αυτόν τον τόσο «μαγικό» τρόπο;

Εξήγησέ μου, σε παρακαλώ, βάση ποιας αρχής κάνουν αυτό που λες και εσύ:

«λαμβάνουν την συμβολική έννοια των ιδιοτήτων της φύσης και των κοινωνικών αξιών»

***μη μου πεις, επειδή είναι τσαμπουκάδες .....

Edited by - Ψηλός on 02/02/2011 18:08:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2011, 18:27:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:

quote:
εφόσον πρόκειται για φθαρτές/θνητές οντότητες (οι θεοί), όπως και η ίδια η κα Τζάνη παραδέχεται, και υπόκεινται στους νόμους της φθοράς και δεν βρίσκονται υπεράνω αυτών, από πού αντλούν το δικαίωμα να συμπεριφέρονται κατ’ αυτόν τον τόσο «μαγικό» τρόπο;

Εξήγησέ μου, σε παρακαλώ, βάση ποιας αρχής κάνουν αυτό που λες και εσύ:



Με άλλα λόγια είναι σα να μου λες πως δεν πιστεύεις
στους Αγίους,Οσίους ή ιερομάρτυρες της θρησκείας της
οποίας ισχυρίζεσαι ότι είσαι πιστός!

Γιατί αν πιστεύεις τότε θα αντιστρέψω το ερώτημα και θα
σε ρωτήσω τώρα εγώ με την σειρά μου,πώς είναι δυνατόν να
πιστεύεις στις θαυματουργές δυνάμεις του Αγίου Ραφαήλ,Αγίου
Νεκταρίου,της Παναγίας;
Γιατί αν υποθέσουμε ότι ο Χριστός ήταν ο ενανθρωπισμένος
Θεός της χριστιανικής πίστης,άρα δεν γίνεται λόγος περί
φθαρτού σώματος, οι άλλοι άγιοι και όσιοι ακόμη και η
μητέρα του Χριστού ήσαν θνητοί!

Γιατί όμως πιστεύεις στις υπερφυσικές τους δυνάμεις;
Γιατί τους έχεις αφιερώσει Ναούς και πηγαίνεις και τους
προσκυνάς και λαμβάνεις μέρος στις θρησκευτικές τελετές την
ημέρα την προκαθορισμένη όταν τιμάς την χάρη τους;

Κι'άν μου απαντήσεις πως αφού είναι το ίδιο ( που δεν είναι)
τόττε θα σου πω και εγώ με την σειρά μου,για ποιόν λόγο θα
έπρεπε τότε να αντικαταστήσουμε τις δικές μας θεότητες;

Πάντως σαφώς και υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ της
σημερινής θρησκείας και εκείνης της πίστης που διατηρούσαν οι
Πρόγονοί μας!
Και πρόκειται για την διαφορά που έχει να κάνει με τον
τρόπο που πίστευαν και το τι ακριβώς!
Διότι αυτό που προτίστως απέρρε μέσα από την πίστη στο Δωδεκάθεο
ήταν ο Σεβασμός πρός την Φύση! Και όταν λέω Φύση δεν εννοώ μονάχα
τον περιβάλλοντα χώρο των ανθρώπων,είτε είναι τα δένδρα,πτηνά,
ζώα,νερό,ουρανός κ.λ.π.,αλλά όλο τον Σύμπαντα χώρο!
Αυτός ο σεβασμός ήταν έκδηλος και μην με ρωτήσεις πώς.
Το αντιλαμβάνεται ο οποιοσδήποτε μετέχει της γνώσης του
Αρχαιοελληνικού Πνεύματος!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 02/02/2011 18:30:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2011, 19:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέας
quote:
Αγαπητέ Industrial,
δεν συγκρίνω. Για μένα υπάρχει συνέχεια, δεν υπάρχει διακοπή, ούτε και υπάρχει κάποιο κομμάτι από την ιστορία μας που δεν μας ανήκει, όσο γλυκό ή πικρό κι αν είναι.

Συνέχεια ΜΕΝ, αλλά σε πλάτωμα όχι σε σκάλα. Δεν είχαμε ΠΡΟΟΔΟ αλλά οπισθοχώρηση και στατικότητα, όσο και να προσπαθεί να μας πείσει ο Ευρωπαίος ότι οι Βυζαντινοί έφτασαν στο ύψος των αρχαίων Ελλήνων με τους κατασκευαστές μπιντέδων και τους ζυθοποιούς.

quote:
Αυτά που είπα, αλλά και άλλα μπορώ να πω αν χρειαστεί, τα είπα επίτηδες. Προσπάθησα να χρησιμοποιήσω το ίδιο ύφος με τον μπαρμπα Σωτήρη, την Καποδίστρια, ....

Όταν λέει κάποιος πως η γη είναι επίπεδη, το λέει επειδή είναι Χριστιανός; Στο πρόσωπό του, και σύμφωνα με τα όσα λέει, κρίνεται ο Χριστιανισμός;


Πλάκα θα κάνεις Ψηλέα. Το χρέος των Βυζαντινών ως διαδόχων των αρχαίων Ελλήνων, αφού μιλούσαν ελληνικά και πολλοί Βυζαντινοί ήταν Έλληνες ήταν να συνεχίσουν και να ΒΕΛΤΙΩΣΟΥΝ το μέχρι τότε επιτεύγματα των αρχαίων Ελλήνων στην επιστήμη και την τέχνη. Οι αρχαίοι Έλληνες ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν έφτασαν την τελειότητα, ούτε καν το επίπεδο της σύγχρονης εποχής. Ούτε και σήμερα γνωρίζουμε τα πάντα.


Οι αρχαίοι Έλληνες έκαναν ΑΞΙΟΘΑΥΜΑΣΤΕΣ προσπάθειες. Τι να πρωτοπούμε;
Το κόσκινο του Ερατοσθένη; Τις διοφαντικές εξσώσεις; Το πυθαγόρειο θεώρημα; Το ηλιοκεντρικό σύστημα; Την ευκλείδεια γεωμετρία; Την ατομική θεωρία; Την εξέλιξη των ειδών;

Το καθήκον του κάθε Βυζαντινού ήταν να πάρει τους αρχαίους και να πει: "Για να δούμε, τι λένε αυτοί και ποιος έχει δίκιο; Πχ στο ζήτημα του ηλιακού συστήματος, ο Αναξίμανδρος που ανέφερες, ο Αρίσταρχος ή ο Πτολεμαίος;. Αντ'αυτού ΕΜΕΙΝΑΝ στα ίδια και τα ίδια.


Αυτό το έκαναν οι Ευρωπαίοι 1000 χρονιά μετά του Βυζαντινούς και δες που φτάσαμε σήμερα, μέσα σε ΜΟΛΙΣ 400 χρόνια.

Στο καθήκον αυτό ΑΠΕΤΥΧΑΝ οι Βυζαντινοί. Οι Βυζαντινοί ΨΗΛΕΑ όχι οι Χριστιανοί. Οι Χριστιανοί ΜΙΑ ΧΑΡΑ τα πήγαν. Ο Καρτέσιος, ο Νεύτωνας, ο Πασκάλ κτλ μια χαρά Χριστιανοί ήταν. Ο Πασκάλ δεν είχε πει ότι η πίστη σε Θεό έχει μηδενικό κόστος και πιθανή ωφέλεια οπότε είναι καλύτερο να πιστεύει ο κόσμος στο Θεό από το να είναι άθεος;


Ο Χριστιανισμός, όσο απίστευτο και αν σου φαίνεται, ΒΟΗΘΗΣΕ στην ανάπτυξη της επιστήμης. Η πίστη ότι ο κόσμος φτιάχτηκε από ένα ΕΛΛΟΓΟ ον έδινε κουράγιο στους (Ευρωπαίους και Αμερικανούς) επιστήμονες να αναζητούν τους ΝΟΜΟΥΣ πίσω από τα φυσικά φαινόμενα ακόμα και μετά από αποτυχίες. Τα φυσικά φαινόμενα για αυτούς δεν εξέφραζαν το ΒΙΤΣΙΟ μιας θεότητας η οποία διάλεγε ΠΟΥ και ΠΩΣ θα εκδηλωθούν αλλά αντιθέτως ήταν το προϊόν αδιασάλευτων νόμων που δημιουργήθηκαν από το Θεό με ΛΟΓΙΚΗ. Η φύση ήταν ΛΟΓΙΚΗ. Βέβαια υπάρχουν και ΓΡΑΦΙΚΕΣ φιγούρες όπως εσύ, ο ευρωπαίος, ο τρέχα, ο Βελισσάριος και η υπόλοιπη αγέλη που θέλουν να μας πείσουν ότι σε μερικά εναπομείναντα ζητήματα (γιατί στα υπόλοιπα δεν σας παίρνει με την καμία) αυτό δεν ισχύει. Για παράδειγμα, θέλετε να μας πείσετε ότι ΔΕΝ ισχύουν νόμοι και θεωρίες που η επιστήμη ΜΠΟΡΕΙ και ΕΧΕΙ βρει πίσω από την εμφάνιση του ανθρώπου αλλά ότι δημιουργήθηκαμε με ένα πλοπ από το ΒΙΤΣΙΟ ενός Θεού. Όπως οι Βίκινγκς και οι Αρχαίοι Έλληνες αντί να αποδώσουν τον κεραυνό σε ΝΟΜΟΥΣ της φυσικής (φορτία, πεδίο, διηλεκτρικά κτλ κτλ) τον απέδιδαν στο ΒΙΤΣΙΟ του Θωρ ή του Δία. Ευτυχώς, η ηλιθιότητα αυτή ΦΘΙΝΕΙ και αργά ή γρήγορα θα εξαφανιστούν αυτές οι ανοησίες που ακούμε.


Έτσι μέσα σε ΜΟΛΙΣ 400 χρόνια η ανθρωπότητα πατώντας στην ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ και με το Χριστιανισμό ως ΚΑΤΑΛΥΤΗ κατάφερε να σπάσει ΠΟΛΛΑ φράγματα και να προοδεύσει κοινωνικά, επιστημονικά και τεχνολογικά όσο ΠΟΤΕ άλλοτε στην ιστορία. Κατάργήσαμε τη δουλοπαροικία, την ανισότητα των φύλων, την ελέω Θεού Βασιλεία, τις φυλετικές διακρίσεις. Χρησιμοποιούμε υπολογιστές, ταχύτατα τηλεπικοινωνιακά δίκτυα,δορυφόρους,ηλεκτρισμό, ραδιοσήματα κτλ κτλ. Αυτά φυσικά δεν έγιναν αναίμακτα και ασφαλώς και κάναμε και κάνουμε ΑΚΟΜΑ ΛΑΘΗ. Ένα από τα πιο μεγάλα ΛΑΘΗ είναι το ότι μπλέξαμε την επιστήμη, την τεχνολογία και τη βιομηχανία (η οποία μαζικοποιεί τα επιτεύγματα των 2 πρώτων) στον ΠΟΛΕΜΟ. Τα αποτελέσματα ΣΑΦΩΣ και είναι ΟΛΕΘΡΙΑ, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός της ΠΡΟΟΔΟΥ.

Γιατί οι Βυζαντινοί, ενώ ΕΙΧΑΝ και τα δύο συστατικά ΔΕΝ κατάφεραν μέσα σε χίλια χρόνια να φτάσουν ΟΥΤΕ τους μεταγενέστερους ΟΥΤΕ τους προγόνους τους, που κατάφεραν πολλά περισσότερα σε ΛΙΓΟΤΕΡΟ χρόνο; Εκτός βέβαια αν θες να θεωρήσεις επιτεύγματα του πολιτισμού ΙΣΑΞΙΑ με την Ευκλείδια Γεωμετρία τους...μπιντέδες και τις...μπύρες του Ευρωπαίου.


quote:
Ε τότε γιατί να μην το κάνουμε και από την άλλη όχθη;
Να πάρουμε π.χ. τους Ρωμαίους (ας αφήσουμε για λίγο τους δικούς μας) και τα όσα έκαναν, αφού πίστευαν στους ίδιους θεούς με τους αρχαίους μας.

Μήπως θα πρέπει να δούμε τους Εθνικούς (όσον αφορά τη θρησκεία) στο σύνολό τους, π.χ. από τους Βίκινγκς, έως τους Μάγιας και τους Αζτέκους που ξερίζωναν καρδιές, και να κρίνουμε, ως επέκταση και τους δικούς μας παγανιστές, την πίστη τους, να τους χρεώσουμε τα όσα έκαναν οι άλλοι παγανιστές;



Τι σχέση έχουν όλοι αυτοί;

quote:
Γιατί στο όνομα κάποιων φερόμενων ως Χριστιανών, εδώ μέσα, επαναλαμβάνω, κάποιοι "αμάντρωτοι" κρίνουν και λοιδορούν ολόκληρο το Χριστιανισμό;

Βέβαια, μια παρόμοια συμπεριφορά, από όποιν θέλει να λέγεται Χριστιανός, δεν θα δεις να το κάνει. Ποιος, λοιπόν είναι ο μισαλλόδοξος και αυτός που σκοπρά χολή;

Είπαμε, μόνο αυτοί οι συγκεκριμένοι "αμάντρωτοι" ελληναράδες, έχουν βάλει σκοπό της ζωής τους το πώς θα βρωμίσουν το Χριστιανισμό.

Η υποκρισία και το ψέμα στον υπερθετικό βαθμό .



Η υποκρισία βρίσκεται στα δικά σου λόγια ψηλάρα που επίτηδες συνδέεις Βυζαντινούς με Χριστιανούς. Βέβαια, ΞΕΡΟΥΜΕ ότι η αγέλη σου και κάποιοι άλλοι αναπολούν αυτές τις ΘΕΟΚΡΑΤΙΚΕΣ εποχές.

Edited by - IndustrialAngel on 02/02/2011 19:45:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2011, 20:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

IndustrialAngel:

quote:
Έτσι μέσα σε ΜΟΛΙΣ 400 χρόνια η ανθρωπότητα πατώντας στην ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ και με το Χριστιανισμό ως ΚΑΤΑΛΥΤΗ κατάφερε να σπάσει ΠΟΛΛΑ φράγματα και να προοδεύσει κοινωνικά, επιστημονικά και τεχνολογικά όσο ΠΟΤΕ άλλοτε στην ιστορία. Κατάργήσαμε τη δουλοπαροικία, την ανισότητα των φύλων, την ελέω Θεού Βασιλεία, τις φυλετικές διακρίσεις. Χρησιμοποιούμε υπολογιστές, ταχύτατα τηλεπικοινωνιακά δίκτυα,δορυφόρους,ηλεκτρισμό, ραδιοσήματα κτλ κτλ.

Δηλαδή με άλλα λόγια πάνε περίπατο,ομαδόν όλοι οι
Φιλόσοφοι,όλοι οι αρχαίοι Έλληνες Επιστήμονες, οι
εφευρέτες οι άξιοι πολιτικοί άνδρες!!!

Μας λέει ο IndustrialAngel, ότι
χωρίς τον χριστιανισμό (τον καταλύτη) δεν θα είχε
προχωρήσει η επιστήμη, ε;
Ναι,δεν λέω την συνταγή την συμπληρώνει η Αρχαία Ελληνική
Σκέψη,αλλά φαίνεται πως αυτό γίνεται μάλλον για
...τα μάτια...

Γιατί συνδίκτυε,ας αναλογιστούμε πώς θα ήταν ενδεχομένως
μια πιθανή εξέλιξη χωρίς την παρουσία του χριστιανισμού,
της "αδελφής" θρησκείας του Ισλάμ και των εκατοντάδων
αιρέσεων που υφίστανται εκατέροθεν και
εξυπηρετούν αυτούς που εξυπηρετούν...

Γιατί δεν ήταν τυχαίο ΚΑΘΟΛΟΥ που οι
αρχαίοι μας πρόγονοι υποτιμούσαν τους λεγόμενους
εφευρέτες της τότε "τεχνολογίας"!!!
Ούτε ήταν τυχαίο πως ο Αρχιμήδης προτιμούσε
να κατατάσσει τον εαυτό του στους φιλοσόφους παρά
σ' εκείνους...

Απλά αν αναλογιστούμε τι επέτυχε αυτή η
τεχνολογία του Σήμερα,τι βιώνουμε αλλά
πρωτίστως τι μέλλει να βιώσουμε (;) ίσως να
μην προλάβουμε κιόλας,
τότε θα αντιληφθούμε την ΑΞΙΑ εκείνης της
Κοσμοθέασης!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2011, 20:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΙΝΟΥ
"ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ" ΚΑΙ ΤΗΣ "ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ"!!!


Ω ! Ναι, τι ωραίος που είναι ο ΣΗΜΕΡΙΝΟΣ ΒΙΟΣ !!!
Χαιρετώ! την επιστήμη και τους Μεγάλους Νόες!!!
ΤΗΝ ΠΡΑΣΙΝΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 02/02/2011 20:51:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2011, 21:09:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή με άλλα λόγια πάνε περίπατο,ομαδόν όλοι οι
Φιλόσοφοι,όλοι οι αρχαίοι Έλληνες Επιστήμονες, οι
εφευρέτες οι άξιοι πολιτικοί άνδρες!!!


Αυτό κατάλαβες από αυτά που έχω γράψει; Εγώ τους μηδενίζω;

quote:
Μας λέει ο IndustrialAngel, ότι
χωρίς τον χριστιανισμό (τον καταλύτη) δεν θα είχε
προχωρήσει η επιστήμη, ε;
Ναι,δεν λέω την συνταγή την συμπληρώνει η Αρχαία Ελληνική
Σκέψη,αλλά φαίνεται πως αυτό γίνεται μάλλον για
...τα μάτια...


Όχι δεν είπα αυτό. Αφού οι Βυζαντινοί είχαν τα ίδια και δεν είχαν τα ίδια επιτεύγματα. Προφανώς, δεν ήταν ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ αλλά η ιστορική αλήθεια είναι αυτή. Η πίστη τους στη ΛΟΓΙΚΗ της φύσης τους έδινε κουράγιο να ψάχνουν.

quote:
Γιατί συνδίκτυε,ας αναλογιστούμε πώς θα ήταν ενδεχομένως
μια πιθανή εξέλιξη χωρίς την παρουσία του χριστιανισμού,
της "αδελφής" θρησκείας του Ισλάμ και των εκατοντάδων
αιρέσεων που υφίστανται εκατέροθεν και
εξυπηρετούν αυτούς που εξυπηρετούν..


Αν συνέχιζαν πχ την ατμομηχανή του Ήρωνα ή τις άλλες εφευρέσεις του Αρχιμήδη; Μπορεί να είχαμε βιομηχανική επανάσταση το 1000 μΧ. Άρα;;; Συμπέρασμα;

quote:
Γιατί δεν ήταν τυχαίο ΚΑΘΟΛΟΥ που οι
αρχαίοι μας πρόγονοι υποτιμούσαν τους λεγόμενους
εφευρέτες της τότε "τεχνολογίας"!!!
Ούτε ήταν τυχαίο πως ο Αρχιμήδης προτιμούσε
να κατατάσσει τον εαυτό του στους φιλοσόφους παρά
σ' εκείνους...

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις με αυτό.

quote:
Απλά αν αναλογιστούμε τι επέτυχε αυτή η
τεχνολογία του Σήμερα,τι βιώνουμε αλλά
πρωτίστως τι μέλλει να βιώσουμε (;) ίσως να
μην προλάβουμε κιόλας,
τότε θα αντιληφθούμε την ΑΞΙΑ εκείνης της
Κοσμοθέασης!!!


Σε έχω προλάβει. Λάθη, εγκλήματα κτλ κτλ γίνονται. Η πρόοδος δεν είναι αναίμακτη αλλά ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ την προτιμώ. Αυτό που χρειάζεται είναι αυτοέλεγχος και ωριμότητα.

Edited by - IndustrialAngel on 02/02/2011 21:12:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2011, 22:07:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel:

quote:
Σε έχω προλάβει. Λάθη, εγκλήματα κτλ κτλ γίνονται. Η πρόοδος δεν είναι αναίμακτη αλλά ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ την προτιμώ. Αυτό που χρειάζεται είναι αυτοέλεγχος και ωριμότητα


Προτιμάς τι;
Αυτό που έλεγε το βίντεο(αν το είδες)
περί ΠΡΑΣΙΝΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ και
ζώνες natura;!!!
Μέσα από την κοροϊδία περί ευαισθησίας για
το περιβάλλον,να περνούν τους δικτατορικούς
νόμους και να έχουν την αποκλειστική(κυριολεκτικά)
εκμετάλευση των δικών μας εδαφών; Αυτό φυσικά
ισχύει και για το κάθε κράτος,τα δικαιώματα των
οποίων σέβομαι.

Προτιμάς τι;
Την απαγόρευση,"για το καλό μας" της
καλλιέργειας λαχανικών (ήδη με νόμο ισχύει
σε πολιτείες των ΗΠΑ),ή ακόμη την απαγόρευση
αποθήκευσης βρόχινου νερού ( κι'αυτό ισχύει στις
ΗΠΑ-βλέπεις τα μεγάλα πειράματα εκεί γίνονται
ΠΡΩΤΑ !!!);

Αυτά προτιμάς;
Γιατί αυτό το λένε "ανάπτυξη" οι επιστήμονες!!!

Το ξέρεις πως επιστήμονες έχουν κάνει έρευνα και
έχουν αποφανθεί ότι τα αυγά και το κρέας των πουλερικών
ελευθέρας βοσκής περιέχουν μεγάλο αριθμό διοξινών,παρά
εκείνα των πτηνοτροφείων;
Βέβαια,να προτιμούμαι,λένε οι επιστἠμονες τα ελεγχομένης
διατροφής πουλερικά!
Φυσικά "καπάκι" έρχονται και τα κρεατικά από
αμνοερίφια και αγελάδες...
Μεταλλαγμένα και ΠΑΣΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ που λένε!!!
Όπως την συμφωνία που υπέγραψε ο ΓΑΠ (αυτός που λέει
πως είναι πρωθυπουργός μας),περί αποκλειστικής και μόνον
καλλιέργειας μεταλλαγμένης πατάτας!!!

Τι άλλο να πώ;
Άν είναι να βιώνουμε αυτόν τον τεχνολογικό πολιτισμό
σου τον χαρίζω,προσωπικά εγώ,να τον χαίρεσαι και να
τον απολαμβάνεις,όσο ακόμη μπορείς...


IndustrialAngel:

quote:
Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις με αυτό.

Τι δεν καταλαβαίνεις;
Ελληνικά γράφω!
Οι αρχαίοι μας πρόγονοι ΥΠΟΤΙΜΟΥΣΑΝ
τον τεχνολογικό πολιτισμό,απλά γιατί
γνώριζαν τα αποτελέσματά του! Όπως και ένας
λογικός νούς μπορεί να καταλάβει τα επακόλουθα αυτού
έτσι και εκείνοι,κυρίως εκείνοι,αντιλαμβάνονταν το
τι μέλλει γενέσθαι...
Νομίζεις,αλήθεια νομίζεις πως τυχαία επετεύχθη η
εδραίωση των θρησκειών (χριστιανισμός-Ισλάμ) και
τυχαίος ήταν ο σκοταδισμός που ακολούθησε;

Άν το πιστεύεις αυτό,δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε
την κουβέντα! Δεν έχει αξία!
Εγώ κανέναν δεν θέλω να πείσω,την άποψή μου καταθέτω και
ο νοών νοείτω...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2011, 22:37:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα Βιομηχανικε

Δωσε προσοχη σε οτι ποσταρει η Καποδιστρια και δες τα με αλλο,
ματι,εκτος της καθαρα επιστημονικης αποψης.

Σαφως θα δεις τι θελει να πει.

Σαν να υφαινεται καποιο σχεδιο κατα της ανθρωποτητας.
Ενα σχεδιο εναντιον μας που ξεκινα σε βαθος χρονου.
Τοσο πολυ βαθος που σε κανει να αναρωτιεσαι,ποιος μπορει
να ζει τοσο πολυ και να διαιωνιζει ενα σχεδιο τοσο
μακροχρονο.
Ποιοι πραγματικα μας κυβερνανε?
Στην Ελλαδα πεντως δεν κυβερνα ο ΓΑΠ.
Ποιος κυβερνα τον ΓΑΠ?
Ποιος κυβερνα αυτον που κυβερνα τον ΓΑΠ? κ.ο.κ μεχρι να
δουμε που φθανουμε,αν φθανουμε καπου!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2011, 22:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα θελα να μαθω ειλικρινα ποιος λογικος ανθρωπος πιστευει ακομη στο δωδεκαθεο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2011, 22:59:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ


Δωσε προσοχη σε οτι ποσταρει η Καποδιστρια και δες τα με αλλο,
ματι,εκτος της καθαρα επιστημονικης αποψης.

Σαφως θα δεις τι θελει να πει.

Σαν να υφαινεται καποιο σχεδιο κατα της ανθρωποτητας.
Ενα σχεδιο εναντιον μας που ξεκινα σε βαθος χρονου.
Τοσο πολυ βαθος που σε κανει να αναρωτιεσαι,ποιος μπορει
να ζει τοσο πολυ και να διαιωνιζει ενα σχεδιο τοσο
μακροχρονο.
Ποιοι πραγματικα μας κυβερνανε?

ΟΙ ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΕΣ μας κυβερνανε ποιοι αλλοι ακομα δεν το καταλαβε !!!!!!!!!!!!
http://www.youtube.com/watch?v=bC5yPmD0vds&feature=player_embedded

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2011, 23:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Θα θελα να μαθω ειλικρινα ποιος λογικος ανθρωπος πιστευει ακομη στο δωδεκαθεο.

--------------------------------------------------------------

Αυτο ειναι το προβλημα σου Βελισσαριε?

Κανεις δεν πιστευει.Ουτε τρελος ουτε λογικος.

Αυτο κρατας απο οτι διαβασες ως τωρα στο τοπικ?

Αυτη μονο την απορια σου προξενησε η αναγνωση?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2011, 23:02:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ποιος κυβερνα τις πολυεθνικες Σταυρο?

Αν το βρεις εχεις ενα λουκουμι!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2011, 23:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και ποιος κυβερνα τις πολυεθνικες Σταυρο?

Αν το βρεις εχεις ενα λουκουμι!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.



καλη η ερωτηση σου φιλε Νικομαχε ,αλλα ειναι αυτονοητο το ποιοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2011, 23:07:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]
Θα θελα να μαθω ειλικρινα ποιος λογικος ανθρωπος πιστευει ακομη στο δωδεκαθεο.

--------------------------------------------------------------

Αυτο ειναι το προβλημα σου Βελισσαριε?

Κανεις δεν πιστευει.Ουτε τρελος ουτε λογικος.

Αυτο κρατας απο οτι διαβασες ως τωρα στο τοπικ?

Αυτη μονο την απορια σου προξενησε η αναγνωση?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.


Τι αλλο θες να συγκρατησω φιλτατε?δεν μπορεις να βγαλεις σοβαρα συμπερασματα ετσι και αλλιως πιο σοβαρος ειναι ο Λιακο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2011, 23:14:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΑΥΡΟ

Ασε τα αυτονοητα και πες μου ποιος κυβερνα τις πολυεθνικες.
Ξερεις? εγω δεν ξερω παντως...

ΒΕΛΙΣΣΑΡΙΕ

Που ειδες Λιακο σε αυτα που λεει η Καποδιστρια και συμφωνω
και εγω?Και ο Λιακο δικος σας ειναι οπως λεει,χριστιανος
ορθοδοξος.Εχουμε η Καποδιστρια και εγω καμμια σχεση μαζι του?
Μηπως εχεις αναπνευσει πολυ λιβανι,σημερα φιλε?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2011, 23:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας δούμε κάποια πράγματα, για το αν ο Ηρόδοτος ήταν ηλίθιος όπως θέλουν ορισμένοι να τον παρουσιάσουν ή πατέρας της ιστορίας όπως τον ονομάζουν όλοι οι ιστορικοί.

Ίσως βέβαια ο Ηρόδοτος να ήταν δάχτυλος των ιουδαιοεβραίων χριστιανών που πολεμούν την Ελλάδα και τους Έλληνες, δηλαδή των Αλβανών Απολογητών οι οποίοι βρίσκουν αφελείς ανθρώπους όπως ο ανιστόρητος europaios και τους δουλεύουν ψιλό γαζί.

Όπως και να ‘χει ή ηλίθιος ή δάχτυλος, ο Ηρόδοτος πρέπει να τεθεί στο περιθώριο και στη θέση του να ανυψώσουμε τους πραγματικούς πατέρες .....ποιοι όμως είναι αυτοί?.....θα πρέπει να ρωτήσουμε και πάλι τους ιστορικούς!! Αυτοί όμως εμμένουν στον Ηρόδοτο.....και φαύλος κύκλος.....μα να μην ξέρουν από ιστορία αυτοί οι ιστορικοί και έναν απλό χρονικογράφο να μπερδεύονται και να τον λένε ιστορικό?....άστα να πάνε!

Ο Ηρόδοτος μας ενημερώνει στο 2. 151, ότι υπήρχε στην Αίγυπτο ναός του Ήφαιστου, στην Μέμφι.

ΣΤΟ 152, μας λέει ότι στην πόλη Βουτούν υπήρχε το ποιο φερέγγυο από όλα τα μαντεία της Αιγύπτου, το μαντείο της Λυτούς,
Μας αναφέρει ακόμη στο 155, ότι στην Βουτό υπήρχε ακόμη ένα ιερό του Απόλλωνα και ένα της Αρτέμιδος και στο 157 μας λέει επί λέξη:
«O Aπόλλων και η Άρτεμις λέγουν οι Αιγύπτιοι, ότι είναι παιδιά του Διονύσου και της Ίσιος, δε Λητώ υπήρξε τροφός τους και αυτή τα έσωσε. Εις την Αιγυπτιακή γλώσσα ο Απόλλων ονομάζεται Ώρος, η Δήμητρα Ίσις και η Άρτεμις Βούβαστις.»

Στην πόλη Σάιν πάλι, μας ενημερώνει ο Ηρόδοτος ότι, υπήρχε ιερό της Αθηνάς, ενώ μέσα στον Ναό, οι κάτοικοι της Σάιν έθαβαν τους νεκρούς βασιλιάδες τους.
Εκεί θάφτηκε και ο Άμασις που κάποτε ήταν επικεφαλής όλων των Αιγυπτίων.
Και το κυριότερο!! Στον Ναό αυτό της Αθηνάς, υπήρχε μέσα και ο τάφος του Οσίριος.

Επίσης στο 170, μας πληροφορεί ο Ηρόδοτος ότι υπήρχε η εορτή της Δήμητρας, την οποία οι Έλληνες ονόμαζαν Θεσμοφόρια και μας δίνει και την επίσης καταπληκτική πληροφορία:
«Εκείνες που έφεραν την τελετή αυτή από την Αίγυπτο και την δίδαξαν στις γυναίκες των Πελασγών, ήσαν οι θυγατέρες του Δαναού.
Όταν όμως αργότερα ο πληθυσμός της Πελοποννήσου έγινε άνω κάτω και αναγκάστηκε από τους Δωριείς να μεταναστεύσει, εχάθη η τελετή αυτή και μόνοι την διασώζουν οι Πελοποννήσιοι που έμειναν στον τόπο τους και δεν μετανάστευσαν, δηλαδή οι Αρκάδες.»

Γράφει τώρα ο Ηρόδοτος στο 2. 50:
«Όλα σχεδόν των θεών τα πρόσωπα έχουν έρθει στην Ελλάδα από την Αίγυπτο.
Ρωτώντας ανακάλυψα πως έτσι έγινε, πως δηλαδή έχουν έρθει από άλλους λαούς.
Μου φαίνεται μάλιστα πως οι περισσότεροι έχουν έρθει από την Αίγυπτο. Στη χώρα τους, την Αίγυπτο, υπήρξαν πάντοτε τα πρόσωπα των άλλων θεών, εκτός από τον Ποσειδώνα και τους Διοσκούρους, όπως έχω και προηγουμένως πει, την Ήρα, την Εστία, τη Θέμιδα τις Χάριτες και τις Νηρηίδες.»

Βλέπουμε λοιπόν ότι ο πατέρας της Ιστορίας Ηρόδοτος την έψαχνε τη δουλειά ! δεν ήταν χάχας, όπως τον παρουσίασες!

Γράφεις kapodistria:
Επι λέξει αναφέρει επ’ αυτού:
« …και εμέ γε ευπετέως έπειθον…»,
δηλαδή με άλλα λόγια τον έπειθαν πολύ εύκολα!!!
( βιβλ. 2,κεφ. 82, 64, 114).

Στο βιβλίο 2, κεφ, 82 δεν γράφει τίποτα τέτοιο.
Όμως λίγο ποιο κάτω στο 83 γράφει:
«Πράγματι υπάρχει εκεί μαντείο του Ηρακλή και του Απόλλωνα και της Αθηνάς και της Αρτέμιδος και του Άρεως και του Διός και εκείνο που τιμούν περισσότερο από όλα τα μαντεία, το μαντείο της Λητούς εις την πόλη Βουτούν.»

Στο 64 δε βρήκα καμία τέτοια αναφορά. Ούτε όμως στο 114.
Οπότε φίλη kapodistria κάπου έχεις κάνει λάθος στο κεφάλαιο ή μάλλον στις παραγράφους.
Ή εκτός και εάν έχεις άλλη έκδοση.
Αλλά και οι εκδόσεις να αλλάξουν τα κεφάλαια και οι παράγραφοι παραμένουν ίδια. Οπότε κάτι άλλο συμβαίνει. Κοίταξε του και γράψε τι περιγράφει στις παραγράφους εκεί, αναφέροντας στοιχεία όπως πόλη, ναό, βασιλιά για να μπορέσω έτσι να το βρω κι εγώ.

Ας δούμε και κάτι άλλο.
Ιστορίαι, 2, 54: «Για τα μαντεία, γι’ αυτό που βρίσκεται στην Ελλάδα και για το άλλο, της Λιβύης, οι Αιγύπτιοι λένε αυτά τα λόγια.
Οι ιερείς του Δία της αιγυπτιακής Θήβας ισχυρίζονται πως οι Φοίνικες πήραν απ’ το μέρος αυτό 2 ιέρειες.
Έμαθαν πως τη μια απ’ αυτέ την πούλησαν στη Λιβύη κα την άλλη στην Ελλάδα. Οι γυναίκες αυτές είναι οι πρώτες που στέριωσαν τα μαντεία τούτα σ’ όσες χώρες ανάφερα.
Όταν ρώτησα πώς το ξέρουν με τέτοια σιγουριά και το λένε, μου απάντησαν ότι εκείνοι οι ίδιοι έψαξαν πολύ για τις γυναίκες αυτές. Δεν μπόρεσαν τότε να τις βρουν, πληροφορήθηκαν όμως αργότερα γι’ αυτές όσα μούπαν».

Ιστορίαι, 2, 55: «αυτά άκουσα απ’ τους ιερείς της αιγυπτιακής Θήβας.
Οι μάντισσες της Δωδώνης λένε τα λόγια τούτα:
"πως πέταξαν 2 μαύρα περιστέρια απ’ τη Θήβα της Αιγύπτου και πήγαν το ένα στη Λιβύη και τ’ άλλο στα δικά τους μέρη. Πως το δεύτερο κάθισε πάνω σε μια βελανιδιά κι είπε με ανθρώπινη φωνή ότι έπρεπε να γίνει μαντείο του Δία στο μέρος αυτό."
Αυτά τάλεγαν οι ιέρειες της Δωδώνης, που ονομάζονται η μεγαλύτερη στα χρόνια Προμένεια, η επόμενη Τιμαρέτη κι η νεώτερη Νικάνδρη. Μαζί τους συμφωνούσαν κι οι άλλοι άνθρωποι της Δωδώνης, πούχαν κάποια σχέση με τον ναό».

Είναι ξεκάθαρο λοιπόν ότι ο Ησίοδος απλά έγραψε τη θεογονία με όσα άκουσε από τις ιέρειες της Δωδώνης.
Βλέπουμε ξεκάθαρα ότι πάρχει ιστορική-διαδοχική συνέχεια στις ιέρειες.
Τουτ' έστιν η γριά Προμένεια ως νέα άκουσε την ιστορία από μια μεγαλύτερή της, αυτή από μία άλλη μεγαλύτερή της....κ.ο.κ.)

και συνεχίζει ο Ηρόδοτος 2,56:
«Για όλα αυτά έχω την εξής γνώμη:
Αν είναι αληθινό ότι οι Φοίνικες άρπαξαν τις δύο γυναίκες και πούλησαν τη μία στη Λιβύη και την άλλη στην Ελλάδα, τότε πιστεύω πως εκείνη που πήγε στην περιοχή που σήμερα ονομάζεται Ελλάδα,
και τότε λεγόταν Πελασγία, πουλήθηκε στη Θεσπρωτία και κατόπι, όταν εργαζόταν εκεί ως δούλη, ίδρυσε ένα ιερό του Διός κάτω από μία βελανιδιά, γιατί ήταν φυσικό ως ιέρεια του Διός στη Θηβαΐδα να θυμάται την ιδιότητά της στον τόπο όπου είχε φτάσει.
Μαθαίνοντας λοιπόν τα Ελληνικά, ίδρυσε το μαντείο και τότε θα αφηγήθηκε ότι οι ίδιοι οι Φοίνικες, που την είχαν πουλήσει, είχαν επίσης πουλήσει στη Λιβύη και την αδελφή της.

57. Πιστεύω πως οι Δωδωναίοι έδωσαν στις δύο γυναίκες το όνομα περιστερές, επειδή ήταν βάρβαρες και η ομιλία τους φαινόταν σαν λάλημα πουλιού.
Μετά από καιρό λένε η περιστερά μίλησε με ανθρώπινη φωνή, δηλαδή ότι η γυναίκα άρχισε να μιλάει Ελληνικά.
Όσο τους μιλούσε ξενικά τους φαινόταν ότι μιλάει το πουλί, γιατί πως είναι δυνατόν ένα περιστέρι να μιλήσει με ανθρώπινη φωνή? Και λέγοντας πως το περιστέρι ήταν μαύρο, εννοούν πως η γυναίκα ήταν Αιγύπτια.

2. 58: Πανηγύρια και λιτανείες και θρησκευτικές συγκεντρώσεις πρώτοι απ’ όλους τους ανθρώπους έκαναν οι Αιγύπτιοι. Απ’ αυτούς τόμαθαν κι οι Έλληνες.
Απόδειξη στα λόγια μου είναι τούτο το πράγμα: οι γιορτές τους φαίνεται ότι γίνονται από πολύν καιρό, ενώ των Ελλήνων καθιερώθηκαν τελευταία».

Ας δούμε και κάτι άλλο:
Διοδ. Σικ. Α' 96. 2-3

και
«Οι ιερείς των Αιγυπτίων ιστορούν από τις καταγραφές στα ιερά τους βιβλία ότι τους επισκέφτηκαν τα παλιά χρόνια ο Ορφέας, ο Μουσαίος, ο Μελάμποδας, ο Δαίδαλος, επιπλέον και ο ποιητής Όμηρος.
Τεκμήρια της επίσκεψης όλων τούτων δείχνουν για άλλους τα αγάλματα τους και για άλλους τοποθεσίες ή κτίρια που φέρουν τ όνομα τους, και φέρνουν αποδείξεις και από τον τομέα της γνώσης που υπηρέτησε ο καθένας τους, βγάζοντας το συμπέρασμα πως από την Αίγυπτο πήραν όλες τις γνώσεις για τις οποίες θαυμάστηκαν από τους Έλληνες.

Ο Ορφέας, για παράδειγμα, πήρε από την Αίγυπτο τις περισσότερες από τις μυστικές τελετουργίες, τις οργιαστικές τελετές που συνοδεύουν τις περιπλανήσεις του και τη μυθική παράδοση για τις εμπειρίες του στον Άδη.
Γιατί η λατρεία του Όσιρη είναι ίδια μ' εκείνη του Διονύσου, ενώ της Ίσιδας είναι πανομοιότυπη με την αντίστοιχη της Δήμητρας και μόνο τα ονόματα έχουν αλλάξει.»

και
«Οι Έλληνες θεωρούσαν, χωρίς άλλο σωστά, ότι αυτές οι περίεργες τελετές [της λατρείας του Διόνυσου] δεν ήταν γεννημένες στην Ελλάδα:
ο Ηρόδοτος τις ονομάζει νεωστί εσηγμένα (2, 49, όπου το νεωστί μοιάζει να αναφέρεται στον καιρό του Μελάμποδος, πριν από τον Τρωικό πόλεμο) και ο Ευριπίδης παριστάνει τη διονυσιακή λατρεία σαν είδος “παγκόσμιας θρησκείας”, που τη μετέφεραν “ιεραπόστολοι” (όπως δεν είχε γίνει ποτέ με καμιά ελληνική λατρεία) από τη μιά χώρα στην άλλη.
Κατά τη γνώμη του, αρχική της έδρα ήταν τα βουνά της Λυδίας και της Φρυγίας (Βάκχες, 13, 55, 86 κτλ.), άποψη που ενισχύεται από τη σύγχρονη ανακάλυψη ότι Βάκχος είναι το λυδικό αντίστοιχο του Διονύσου»
(Euripides Bacchae, edited with Introduction and Commentary by Ε. R. Dodds, Second edition, Oxford, At the Clarendon Press, 1960).

και
Παυσανία, Λακωνικά, 11. 7: «Το μέρος που ονομάζεται Λιμναίο είναι αφιερωμένο στην Ορθία Άρτεμη. Λένε ότι αυτό το ξόανο είναι εκείνο που έκλεψαν ο Ορέστης και η Ιφιγένεια από την Ταυρική».
Να που οι Λακεδαιμόνιοι λάτρευαν το ξόανο μιας ξένης θεότητας, η οποία υπέθεταν πως είναι η Άρτεμη.

και
«Ο Ορφέας, πήρε από την Αίγυπτο τις περισσότερες από τις μυστικές τελετουργίες, τις οργιαστικές τελετές που συνοδεύουν τις περιπλανήσεις του και τη μυθική παράδοση για τις εμπειρίες του στον Άδη» (Διόδωρου Σικελιώτη Βιβλιοθήκης Ιστορικής Βίβλος πρώτη 96, 5).

Θα με διέφεραν πολύ τα σχόλια σου kapodistria και των άλλων επίσης φίλων.....

Αυτά ακριβώς θα έθετα στην κα Τζάνη, αλλά οι ύβρεις περισσότερο και η οχλαγωγία λιγότερο δε με άφησαν να επέμβω όπως θα έκανα χωρίς αυτά τα παρατράγουδα, ώστε να μπορέσω να δευτερολογήσω αν και ο χρόνος ήταν περιορισμένος.

Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2011, 23:17:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Velissarios1:


quote:

Τι αλλο θες να συγκρατησω φιλτατε?δεν μπορεις να βγαλεις σοβαρα συμπερασματα ετσι και αλλιως πιο σοβαρος ειναι ο Λιακο.



Καλά Velissarios1,λίγη σοβαρότητα δεν
έβλαψε ποτέ κανένα,μάλλον τον ωφέλησε,
θα έλεγα...

Κοίτα καλό μου παιδί,άνοιξε λίγο τα μάτια σου,
διάβασε με προσοχή και ΞΕΧΝΑ το Δωδεκάθεο,
αποστασιοποιήσου λιγάκι από το δόγμα σου και
τότε ίσως να αρχίσεις να βλέπεις τα πράγματα
...αλλιώς...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2109375
Maintained by Digital Alchemy